amberol main - en to ia translation catalogue (95 entries)

en: Music Player
ia: Reproductor de musica

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
ia: musica;reproductor;medios;audio;lista de reproduction;

en: Plays music, and nothing else
ia: Reproduce musica e nihil plus

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
ia: Amberol es un reproductor de musica sin delusion de grandiositate. Si tu solmente vole reproducer musica disponibile in tu systema local, alora Amberol es le reproductor que tu sta cercante.

en: Current features:
ia: Functionalitates actual:

en: adaptive UI
ia: IU adaptative

en: UI recoloring using the album art
ia: Recoloration de IU usante le copertura de album

en: drag and drop support to queue songs
ia: supporto de traher e deponer pro adder cantos al cauda

en: shuffle and repeat
ia: miscer e repeter

en: MPRIS integration
ia: Integration de MPRIS

en: Playback in progress
ia: Reproduction in curso

en: Unknown artist
ia: Artista non cognoscite

en: Unknown title
ia: Titulo non cognoscite

en: Unknown album
ia: Album non cognoscite

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
ia: Commutar menu primari

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
ia: Copiar le detalios de canto al area de transferentia

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
ia: Monstrar commandos curte

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ia: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
ia: Lista de reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
ia: Adder un cantion al lista de reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
ia: Adder un dossier al lista de reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
ia: Nettar le lista de reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
ia: Commutar le subfenestra de lista de reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
ia: Commutar le miscimento de cantiones

[ctx: shortcut window]
en: Playback
ia: Reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
ia: Commutar reproducer/pausar

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
ia: Cantion precedente

[ctx: shortcut window]
en: Next song
ia: Cantion sequente

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
ia: Cercar a retro in le cantion actual

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
ia: Cercar avante in le cantion actual

en: Play the Previous Song
ia: Reproducer le cantion precedente

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
ia: Saltar retro

en: Toggle Play
ia: Commutar reproduction

[ctx: a11y]
en: Toggle play
ia: Commutar reproduction

en: Play the Next Song
ia: Reproducer le sequente cantion

[ctx: a11y]
en: Skip forward
ia: Saltar avante

en: Toggle Playlist
ia: Commutar le lista de reproduction

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
ia: Commutar le lista de reproduction

en: Shuffle the Playlist
ia: Miscer le lista de reproduction

[ctx: a11y]
en: Shuffle
ia: Miscer

en: Enable Repeat
ia: Activar le repetition

[ctx: a11y]
en: Repeat
ia: Repeter

en: Main Menu
ia: Menu principal

[ctx: a11y]
en: Primary menu
ia: Menu primari

en: Copy
ia: Copiar

en: Add _Song
ia: Adder _cantion

en: Add _Folder
ia: Adder _dossier

en: Clear
ia: Nettar

en: _Match Cover Art
ia: _Coincider con le arte de copertura

en: _Background Playback
ia: Reproduction in _secunde plano

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
ia: _Cantion

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
ia: Dishabilitate

en: _Keyboard Shortcuts
ia: _Commandos curte de claviero

en: _About Amberol
ia: _A proposito de Amberol

en: _Quit
ia: _Quitar

en: Search Songs in the Playlist
ia: Cercar cantiones in le lista de reproduction

en: Playlist
ia: Lista de reproduction

en: Close the Playlist
ia: Clauder le lista de reproduction

en: Select Songs in the Playlist
ia: Selectionar cantos in le lista de reproduction

en: Search songs
ia: Cercar cantos

[ctx: a11y]
en: Search
ia: Cercar

[ctx: a11y]
en: Type to search songs
ia: Scribe pro cercar cantos

en: Select All Songs
ia: Selectionar tote le cantos

en: Remove Selected Songs
ia: Remover le cantos selectionate

[ctx: a11y]
en: No cover available
ia: Necun copertura disponibile

[ctx: a11y]
en: Currently playing
ia: Reproduction in curso

en: Drop a song to add it to the playlist
ia: Depone un canto pro adder lo al lista de reproduction

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
ia: Selectiona un file o dossier o depone files ab tu gestor de files al fenestra de application pro adder cantos al lista de reproduction

en: Restore Playlist
ia: Restaurar le lista de reproduction

en: Add Folder
ia: Adder dossier

en: Add Song
ia: Adder cantion

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
ia: Tempore passate

[ctx: a11y]
en: Remaining time
ia: Tempore restante

en: Amberol needs to run in the background to play music
ia: Amberol necessita executar se in le fundo pro reproducer musica

en: Cover image
ia: Imagine de copertura

en: Repeat All Songs
ia: Repeter tote le cantos

en: Repeat the Current Song
ia: Repeter le cantion actual

en: Audio files
ia: Files de audio

en: _Add Song
ia: _Adder cantion

en: Open File
ia: Aperir file

en: Unable to access files
ia: Non poteva acceder al files

en: _Add Folder
ia: _Adder dossier

en: Open Folder
ia: Aperir dossier

en: No available song found
ia: Necun cantion disponibile trovate

en: No songs found
ia: Nulle cantiones trovate

en: Added a new song
ia: Addite un nove cantion

en: Play
ia: Reproducer

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
ia[0]: Addite un cantion
ia[1]: Addite {} cantiones

en: Unable to access dropped files
ia: Non poteva acceder al files deposite

en: {} minute | {} minutes
ia[0]: {} minuta
ia[1]: {} minutas

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
ia[0]: {hours} hora {minutes} restante
ia[1]: {hours} horas {minutes} restante

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
ia[0]: {} minuta restante
ia[1]: {} minutas restante

en: No song selected
ia: Nulle cantion selectionate

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
ia[0]: {} canto selectionate
ia[1]: {} cantos selectionate

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
ia: Actualmente in reproduction “{title}” per “{artist}”
