amberol main - en to es_ES translation catalogue (99 entries)

en: Music Player
es_ES: Reproductor de música

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
es_ES: música;sonido;reproductor;medio;lista;reproducción;

en: Plays music, and nothing else
es_ES: Reproducir música y nada más

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
es_ES: Amberol es un reproductor de música sin aires de grandeza. Si sólo quiere reproducir música disponible en su sistema local Amberol es el reproductor que estaba buscando.

en: Current features:
es_ES: Características actuales

en: adaptive UI
es_ES: IU adaptativa

en: UI recoloring using the album art
es_ES: Colorear la IU usando el diseño del álbum

en: drag and drop support to queue songs
es_ES: soporte de arrastrar y soltar para añadir canciones a la cola

en: shuffle and repeat
es_ES: mezclar y repetir

en: MPRIS integration
es_ES: Integración con MPRIS

en: Playback in progress
es_ES: Reproducción en progreso

en: Unknown artist
es_ES: Artista desconocido

en: Unknown title
es_ES: Título desconocido

en: Unknown album
es_ES: Álbum desconocido

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
es_ES: Conmutar el menú primario

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
es_ES: Copiar los detalles de la canción al portapapeles

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
es_ES: Mostrar atajos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
es_ES: Lista de reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
es_ES: Añadir una canción a la lista de reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
es_ES: Añadir una carpeta a la lista de reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
es_ES: Limpiar la lista de reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
es_ES: Conmutar el panel de lista de reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
es_ES: Conmutar la mezcla de canciones

[ctx: shortcut window]
en: Playback
es_ES: Reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
es_ES: Conmutar la pausar/reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
es_ES: Canción anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next song
es_ES: Siguiente canción

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
es_ES: Buscar hacia atrás en la canción actual

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
es_ES: Buscar hacia adelante en la canción actual

en: Play the Previous Song
es_ES: Reproducir la canción anterior

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
es_ES: Saltar hacia atrás

en: Toggle Play
es_ES: Conmutar la reproducción

[ctx: a11y]
en: Toggle play
es_ES: Conmutar la reproducción

en: Play the Next Song
es_ES: Reproducir la siguiente canción

[ctx: a11y]
en: Skip forward
es_ES: Saltar hacia adelante

en: Toggle Playlist
es_ES: Conmutar la lista de reproducción

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
es_ES: Conmutar la lista de reproducción

en: Shuffle the Playlist
es_ES: Mezclar la lista de reproducción

[ctx: a11y]
en: Shuffle
es_ES: Mezclar

en: Enable Repeat
es_ES: Activar la repetición

[ctx: a11y]
en: Repeat
es_ES: Repetir

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

[ctx: a11y]
en: Primary menu
es_ES: Menú primario

en: Copy
es_ES: Copiar

en: Open Directory
es_ES: Abrir carpeta

en: Add _Song
es_ES: _Añadir canción

en: Add _Folder
es_ES: Añadir ca_rpeta

en: Clear
es_ES: Limpiar

en: _Match Cover Art
es_ES: _Coincidir con diseño de portada

en: _Background Playback
es_ES: _Reproducción en segundo plano

en: _ReplayGain
es_ES: _Reproducir otra vez

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
es_ES: _Álbum

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
es_ES: _Canción

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
es_ES: _Desactivado

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del _teclado

en: _About Amberol
es_ES: Acerca _de Amberol

en: _Quit
es_ES: _Salir

en: Search Songs in the Playlist
es_ES: Buscar canciones en la lista de reproducción

en: Playlist
es_ES: Lista de reproducción

en: Close the Playlist
es_ES: Cerrar la lista de reproducción

en: Select Songs in the Playlist
es_ES: Seleccionar canciones en la lista de reproducción

en: Search songs
es_ES: Buscar canciones

[ctx: a11y]
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: a11y]
en: Type to search songs
es_ES: Escriba para buscar canciones

en: Select All Songs
es_ES: Seleccionar todas las canciones

en: Remove Selected Songs
es_ES: Quitar las canciones seleccionadas

[ctx: a11y]
en: No cover available
es_ES: No hay una portada disponible

[ctx: a11y]
en: Currently playing
es_ES: Sonando ahora mismo

en: Drop a song to add it to the playlist
es_ES: Suelte una canción para añadirla a la cola

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
es_ES: Seleccione un archivo o una carpeta o arrastre archivos desde su gestor de archivos a la ventana de la aplicación para añadir canciones a la lista de reproducción

en: Restore Playlist
es_ES: Restaurar lista de reproducción

en: Add Folder
es_ES: Añadir carpeta

en: Add Song
es_ES: Añadir canción

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
es_ES: Tiempo transcurrido

[ctx: a11y]
en: Remaining time
es_ES: Tiempo restante

en: Amberol needs to run in the background to play music
es_ES: Amberol debe ejecutarse en segundo plano para reproducir música

en: Cover image
es_ES: Imagen de portada

en: Repeat All Songs
es_ES: Repetir todas las canciones

en: Repeat the Current Song
es_ES: Repetir la canción actual

en: Audio files
es_ES: Archivos de sonido

en: _Add Song
es_ES: _Añadir canción

en: Open File
es_ES: Abrir archivo

en: Unable to access files
es_ES: No se puede acceder a los archivos

en: _Add Folder
es_ES: Añadir ca_rpeta

en: Open Folder
es_ES: Abrir carpeta

en: No available song found
es_ES: No hay ninguna canción disponible

en: No songs found
es_ES: No se han encontrado canciones

en: Added a new song
es_ES: Se ha añadido una canción nueva

en: Play
es_ES: Reproducir

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
es_ES[0]: Se ha añadido una canción
es_ES[1]: Se han añadido {} canciones

en: Unable to access dropped files
es_ES: No se puede acceder a los archivos que ha soltado

en: {} minute | {} minutes
es_ES[0]: {} minuto
es_ES[1]: {} minutos

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
es_ES[0]: Queda {hours} hora {minutes}
es_ES[1]: Quedan {hours} horas {minutes}

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
es_ES[0]: Queda {} minuto
es_ES[1]: Quedan {} minutos

en: No song selected
es_ES: Ninguna canción seleccionada

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
es_ES[0]: {} canción seleccionada
es_ES[1]: {} canciones seleccionadas

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
es_ES: Reproduciendo actualmente «{title}» de «{artist}»

en: Unable to open folder
es_ES: No se puede abrir la carpeta
