amberol main - en to fi translation catalogue (99 entries)

en: Music Player
fi: Musiikkisoitin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
fi: music;player;media;audio;playlist;musiikki;ääni;soitin;soittolista;

en: Plays music, and nothing else
fi: Toistaa musiikkia eikä mitään muuta

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
fi: Amberol on musiikkisoitin ilman turhia kilkkeitä. Jos haluat soittaa paikallisella tietokoneella olevaa musiikkia, Amberol on oikea valinta sinulle.

en: Current features:
fi: Nykyiset ominaisuudet:

en: adaptive UI
fi: mukautuva käyttöliittymä

en: UI recoloring using the album art
fi: Käyttöliittymän väritys albumin kansikuvitusta käyttäen

en: drag and drop support to queue songs
fi: vedä ja pudota -tuki kappaleiden lisäämiseksi jonoon

en: shuffle and repeat
fi: sekoitus ja kertaus

en: MPRIS integration
fi: MPRIS-integraatio

en: Play the Previous Song
fi: Toista edellinen kappale

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
fi: Siirry taaksepäin

en: Toggle Play
fi: Toista tai keskeytä

[ctx: a11y]
en: Toggle play
fi: Toista tai keskeytä

en: Play the Next Song
fi: Toista seuraava kappale

[ctx: a11y]
en: Skip forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Toggle Playlist
fi: Näytä/piilota soittolista

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
fi: Näytä/piilota soittolista

en: Shuffle the Playlist
fi: Sekoita soittolista

[ctx: a11y]
en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Enable Repeat
fi: Käytä kertausta

[ctx: a11y]
en: Repeat
fi: Kertaa

en: Main Menu
fi: Päävalikko

[ctx: a11y]
en: Primary menu
fi: Ensisijainen valikko

en: Copy
fi: Kopioi

en: Open Directory
fi: Avaa kansio

en: Add _Song
fi: Lisää k_appale

en: Add _Folder
fi: Lisää _kansio

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: _Match Cover Art
fi: _Täsmää kansikuvitukseen

en: _Background Playback
fi: _Toisto taustalla

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
fi: _Albumi

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
fi: _Kappale

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
fi: _Ei käytössä

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Amberol
fi: _Tietoja - Amberol

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Search Songs in the Playlist
fi: Etsi kappaleita soittolistalta

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Close the Playlist
fi: Sulje soittolista

en: Select Songs in the Playlist
fi: Valitse kappaleet soittolistalta

en: Search songs
fi: Etsi kappaleita

[ctx: a11y]
en: Search
fi: Haku

[ctx: a11y]
en: Type to search songs
fi: Kirjoita etsiäksesi kappaleita

en: Select All Songs
fi: Valitse kaikki kappaleet

en: Remove Selected Songs
fi: Poista valitut kappaleet

[ctx: a11y]
en: No cover available
fi: Kansikuvaa ei ole saatavilla

[ctx: a11y]
en: Currently playing
fi: Toistetaan parhaillaan

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
fi: Avaa/sulje ensisijainen valikko

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
fi: Kopioi kappaleen tiedot leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
fi: Soittolista

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
fi: Lisää kappale soittolistalle

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
fi: Lisää kansio soittolistalle

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
fi: Tyhjennä soittolista

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
fi: Näytä/piilota soittolista

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
fi: Kappaleiden sekoitus päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fi: Toisto

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
fi: Toista/keskeytä

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
fi: Edellinen kappale

[ctx: shortcut window]
en: Next song
fi: Seuraava kappale

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
fi: Siirry takaisinpäin nykyisessä kappaleessa

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
fi: Siirry eteenpäin nykyisessä kappaleessa

en: Drop a song to add it to the playlist
fi: Raahaa kappale lisätäksesi sen soittolistaan

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
fi: Valitse tiedosto tai kansio, tai vedä tiedostoja tiedostonhallinnasta sovelluksen ikkunaan lisätäksesi kappaleet soittolistaan

en: Restore Playlist
fi: Palauta soittolista

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Add Song
fi: Lisää kappale

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
fi: Aikaa kulunut

[ctx: a11y]
en: Remaining time
fi: Aikaa jäljellä

en: Amberol needs to run in the background to play music
fi: Amberolin tulee olla käynnissä taustalla toistaakseen musiikkia

en: Playback in progress
fi: Toisto meneillään

en: Unknown artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Unknown title
fi: Tuntematon kappale

en: Unknown album
fi: Tuntematon albumi

en: Cover image
fi: Kansikuva

en: Repeat All Songs
fi: Kertaa kaikki kappaleet

en: Repeat the Current Song
fi: Kertaa nykyinen kappale

en: Audio files
fi: Äänitiedostot

en: _Add Song
fi: _Lisää kappale

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Unable to access files
fi: Ei pääsyä tiedostoihin

en: _Add Folder
fi: _Lisää kansio

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: No available song found
fi: Saatavilla olevaa kappaletta ei löytynyt

en: No songs found
fi: Kappaleita ei löytynyt

en: Added a new song
fi: Lisättiin uusi kappale

en: Play
fi: Toista

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
fi[0]: Lisättiin yksi kappale
fi[1]: Lisättiin {} kappaletta

en: Unable to access dropped files
fi: Ei pääsyä pudotettuihin tiedostoihin

en: {} minute | {} minutes
fi[0]: {} minuutti
fi[1]: {} minuuttia

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
fi[0]: {hours} tunti {minutes} jäljellä
fi[1]: {hours} tuntia {minutes} jäljellä

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
fi[0]: {} minuutti jäljellä
fi[1]: {} minuuttia jäljellä

en: No song selected
fi: Kappaletta ei ole valittu

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
fi[0]: {} kappale valittu
fi[1]: {} kappaletta valittu

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
fi: Toistetaan kappale “{title}” esittäjältä “{artist}”

en: Unable to open folder
fi: Kansion avaaminen ei onnistunut
