tepl master - en to pt_BR translation catalogue (77 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
pt_BR: Abrir “%s”

en: Open _Recent
pt_BR: Abrir _recente

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
pt_BR: Abre um arquivo recentemente usado com %s

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
pt_BR: _Novo

en: New file
pt_BR: Novo arquivo

en: New _Window
pt_BR: Nova _janela

en: Create a new window
pt_BR: Cria uma nova janela

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Open a file
pt_BR: Abre um arquivo

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Save the current file
pt_BR: Salva o arquivo atual

en: Save _As
pt_BR: Salvar _como

en: Save the current file to a different location
pt_BR: Salva o arquivo atual em um local diferente

note: Edit menu
en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Undo the last action
pt_BR: Desfaz a última ação

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: Redo the last undone action
pt_BR: Refaz a última ação desfeita

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: Cut the selection
pt_BR: Recorta a seleção

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: Copy the selection
pt_BR: Copia a seleção

en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: Paste the clipboard
pt_BR: Cola conteúdo da área de transferência

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: Delete the selected text
pt_BR: Exclui o texto selecionado

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _tudo

en: Select all the text
pt_BR: Seleciona todo o texto

en: _Indent
pt_BR: _Recuar

en: Indent the selected lines
pt_BR: Recua as linhas selecionadas

en: _Unindent
pt_BR: Re_tirar recuo

en: Unindent the selected lines
pt_BR: Retira recuo das linhas selecionadas

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Read-Only
pt_BR: Apenas leitura

en: Save changes to file “%s” before closing?
pt_BR: Salvar alterações ao arquivo “%s” antes de fechar?

en: Close _without Saving
pt_BR: _Fechar sem salvar

en: _Save As…
pt_BR: _Salvar como…

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Central European
pt_BR: Europeu central

en: South European
pt_BR: Europeu meridional

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: Arabic
pt_BR: Arábico

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Hebrew Visual
pt_BR: Hebraico visual

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Nordic
pt_BR: Nórdico

en: Celtic
pt_BR: Celta

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Chinese Traditional
pt_BR: Chinês tradicional

en: Cyrillic/Russian
pt_BR: Cirílico/Russo

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Chinese Simplified
pt_BR: Chinês simplificado

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Cyrillic/Ukrainian
pt_BR: Cirílico/Ucraniano

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
pt_BR: Não há suporte a conversão de conjunto de caracteres “%s” para “%s”.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o conversor de “%s” para “%s”: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
pt_BR: Os dados de entrada contêm uma sequência inválida.

en: Error when converting data: %s
pt_BR: Erro ao converter dados: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
pt_BR: Os dados de entrada terminam com uma sequência multibyte incompleta.

en: The input content ends with incomplete data.
pt_BR: O conteúdo de entrada termina com dados incompletos.

en: Untitled File %d
pt_BR: Arquivo sem título %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
pt_BR: O arquivo é grande demais. No máximo %s pode ser carregado.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
pt_BR: Não foi possível detectar a codificação de caracteres automaticamente.

en: The file is externally modified.
pt_BR: O arquivo foi modificado externamente.

en: The buffer contains invalid characters.
pt_BR: O buffer contém caracteres inválidos.

en: Error when loading the file.
pt_BR: Erro ao carregar o arquivo.

en: Save File
pt_BR: Salvar arquivo

note: Translators: location of a file.
en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Close file
pt_BR: Fecha o arquivo

en: Error when saving the file.
pt_BR: Erro ao salvar o arquivo.
