aMule - en to da translation catalogue (380 entries)

en: Add a Friend
da: Tilføj en Ven

en: You have to enter a valid IP and port!
da: Du skal indtaste en brugbar IP og port

en: Failed
da: Fejlede

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
da: Vi giver ikke garanti for at det ikke vil ødelægge noget, brænde dit hus,

en: ERROR: can't open logfile
da: FEJL: Kan ikke åbne logfil

en: WARNING: logfile is empty. Something is wrong.
da: FARE: logfilen er tom. Noget er galt

en: Log has been reset
da: Log nulstillet

en: ServerMessage: %s
da: ServerBesked: %s

en: Failed to download the nodes list.
da: Fejl ved hentning af node listen

en: Failed to open the downloaded version check file
da: Fejl ved åbning af den hentet version check filen

en: Corrupted version check file
da: Korrupt version check fil

en: You are using an outdated version of aMule!
da: Du bruger en forældet version af aMule

en: Your aMule version is %i.%i.%i and the latest version is %li.%li.%li
da: Din aMule version er %i.%i.%i og den sisdte nye version er %li.%li.%li

en: The latest version can always be found at http://www.amule.org
da: Den sidste nye version kan altid findes hos http://www.amule.org

en: WARNING: Your aMuled version is outdated: %i.%i.%i < %li.%li.%li
da: FARE: Din aMule version er forældet: %i.%i.%i < %li.%li.%li

en: Your copy of aMule is up to date.
da: Din kopi af aMule er op til dato

en: Failed to download the version check file
da: Fejl ved hentning af version check filen

en: Connected to %s %s
da: Forbundet til %s %s

en: Connecting to %s
da: Forbundet til %s

en: Kad started.
da: Kad startet.

en: Kad stopped.
da: Kad stoppet.

en: Connected to Kad (ok)
da: Forbundet til Kad (ok)

en: Connected to Kad (firewalled)
da: Forbundet til Kad (med firewall)

en: Disconnected from Kad
da: Afbrudt fra Kad

en: Kad network cannot be used if UDP port is disabled on preferences, not starting.
da: Kad netværk kan ikke bruges hvis UDP port er fravalgt i instillinger, starter ikke.

en: Kad network disabled on preferences, not connecting.
da: Kad netværk fravalgt i instillinger, forbinder ikke.

en: Connecting
da: Forbinder

en: Cancel
da: Afbryd

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Connect
da: Forbind

en: Exit confirmation
da: Bekræft afslut

en: Searches
da: Søg

en: Searches Window
da: Søge Vindue

en: Messages
da: Beskeder

en: Messages Window
da: Besked Vindue

en: Statistics
da: Statistik

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Unknown
da: Ukendt

en: Failed to retrieve shared files from user '%s'
da: Hentelse af delte fier fra bruger '%s' fejlede

en:  (Fake eMule version %#x)
da:  (Falsk eMule version-%#x)

en:  (Fake eMule)
da:  Falsk eMule)

en: xMule (Fake eMule)
da: xMule (Falsk eMule)

en: 1.x (based on eMule v0.%u)
da: 1.x (baseret på eMule v0.%u)

en: Requested unknown file
da: Anmodet om ukendt fil

en: Category
da: Kategori

en: Choose a folder for incoming files
da: Vælg en mappe til indkommende filer

en: Close tab
da: Luk tab

en: Close all tabs
da: Luk alle tabs

en: Close other tabs
da: Luk andre tabs

en: Add to Friends
da: Tilføj til Venner

en: Client Details
da: Klient Detaljer

en: LowID
da: Lavt ID

en: HighID
da: HøjtID

en: Connected
da: Forbundet

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Not complete
da: Ikke færdig

en: File Comments
da: Fil Kommentarer

en: Username
da: Brugernavn

en: File Name
da: Fil Navn

en: No comments
da: Ingen kommentarer

en: Auto [Lo]
da: Auto [La]

en: Auto [Hi]
da: Auto [Hø]

en: Very low
da: Meget lav

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Very High
da: Meget Høj

en: Release
da: Udgiv

en: Asking
da: Spørger

en: Connecting via server
da: Forbinder via Server

en: Queue Full
da: Kø Fuld

en: On Queue
da: I Kø

en: Downloading
da: Henter

en: Receiving hashset
da: Modtaget Hashsæt

en: No needed parts
da: Ingen brugbare dele

en: Cannot connect LowID to LowID
da: Kan ikke forbinde LavID til LavID

en: Too many connections
da: For mange forbindelser

en: Banned
da: Banlyst

en: Completed
da: Færdig

en: Size
da: Størrelse

en: Transferred
da: Overført

en: Speed
da: Hastighed

en: Progress
da: Forløb

en: Sources
da: Kilder

en: Priority
da: Priotet

en: Time Remaining
da: Tid Tilbage

en: Last Seen Complete
da: Sidst Færdig

en: Last Reception
da: Sidste Kontakt

en: &Resume
da: &Genoptag

en: C&lear completed
da: Ryd færdige

en: Extended Options
da: Udvidet Muligheder

en: Preview
da: Smug Kig

en: Show file &details
da: Vis fil &detaljer

en: Show all comments
da: Vis alle kommentarer

en: unassign
da: fjern fra ketegori

en: Assign to category
da: Flyt til kategori

en: &Open the file
da: &Åben filen

en: Enter new name for this file:
da: Indtast nyt navn for denne fil:

en: File rename
da: Omdøb fil

en: No part files found
da: Ingen part filer fundet

en: Downloading %s
da: Downloader %s

en: You are already trying to download the file %s
da: Du prøver allerede at downloade denne fil %s

en: Friends
da: Venner

en: Show &Details
da: Vis &Detaljer

en: Add a friend
da: Tilføj en ven

en: Remove Friend
da: Fjern Ven

en: Send &Message
da: Send &Besked

en: View Files
da: Se Filer

en: Asked for another file
da: Spørger efter en anden fil

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Downloading...
da: Downloader...

en: Kademlia: search keyword too short
da: Kademlia: søgeord er for kort

en: Hashing
da: Hasher

en: Completing
da: Færdiggør

en: Complete
da: Færdig

en: Paused
da: Pause

en: Erroneous
da: Beskadiget

en: Waiting
da: Venter

en: You must specify a non-empty password.
da: Du skal specificere et ikke tomt kodeord

en: Invalid password, not a MD5 hash!
da: Forkert kodeord, ikke it MD5 hash!

en: Connection failure
da: Forbindelsen fejlede

en: Succeeded! Connection established to aMule
da: Succes! Forbindelse oprettet til aMule

en: Succeeded! Connection established.
da: Succes! Forbindelse oprettet

en: Close
da: Luk

en: Clear
da: Ryd

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: ClientID:
da: Klient ID:

en: ServerName:
da: ServerNavn:

en: Not Connected
da: Ingen Forbindelse

en: Online Signature: Enabled
da: Online Signatur: Aktiv

en: Online Signature: Disabled
da: Online Signatur: Inaktiv

en: Exit
da: Afslut

en: Commit
da: Overfør

en: Loading ...
da: Henter ...

en: Number of users on the server you are connected to ...
da: Antal brugere på den server du er forbundet til ...

en: Users: 0
da: Brugere: 0

en: Up: 0.0 | Down: 0.0
da: Op: 0.0 | Ned: 0.0

en: Not Connected ...
da: Ikke Forbundet ...

en: Search
da: Søg

en: Any
da: Alle

en: Archives
da: Arkiver

en: Audio
da: Lyd

en: CD-Images
da: CD-Aftryk

en: Pictures
da: Billeder

en: Programs
da: Programer

en: Videos
da: Videoer

en: Extension
da: Endelse

en: Min Size
da: Min Størrelse

en: Max Size
da: Max Størrelse

en: Full Name :
da: Navn :

en: met-File :
da: met-Fil :

en: Filesize :
da: Filstørrelse :

en: Last seen complete :
da: Sidst færdig :

en: Transfer
da: Overfør

en: Found Sources :
da: Fundne Kilder :

en: Transferring Sources :
da: Overfører Kilder :

en: Available :
da: Tilgængelig :

en: Transferred :
da: Overført :

en: Completed Size :
da: Færdig Størrelse :

en: Intelligent Corruption Handling
da: Intelligent Fejl Håndtering

en: Lost to corruption :
da: Tabt pga beskadigelse :

en: Takeover
da: Overtag

en: Cleanup
da: Ryd Op

en: Apply
da: Anvend

en: File Quality
da: Fil Kvalitet

en: Not rated
da: Ikke anslået

en: Invalid / Corrupt / Fake
da: Invalid / fejl / Falsk

en: Poor
da: Dårlig

en: Fair
da: Nogen Lunde

en: Good
da: God

en: Excellent
da: Glimrende

en: Refresh
da: Opdater

en: Downloading, please wait ...
da: Henter, vent venligst

en: Required Information
da: Krævet Information

en: IP Address :
da: IP Adresse :

en: Additional Information
da: Aktuelle Adresse

en: Username :
da: Brugernavn :

en: Add
da: Tilføj

en: Download-Speed
da: Download-Hastighed

en: Current
da: Nuværende

en: Running average
da: Nuværende Gennemsnit

en: Session average
da: Sessions Gennemsnit

en: Upload-Speed
da: Upload-Hastighed

en: Active downloads
da: Aktive Downloads

en: Active connections (1:1)
da: Aktive Forbindelser (1:1)

en: Active uploads
da: Aktive Uploads

en: Username:
da: Navn:

en: Scores
da: Point:

en: Nick
da: Brugernavn

en: Start minimized
da: Start minimeret

en: Prompt on exit
da: Spørg ved afslut

en: Browse
da: Gennemse

en: Video Player
da: Video Afspiller

en: Slot Allocation
da: Slot Tildeling

en: Autoconnect on startup
da: Auto forbind ved start

en: Reconnect on loss
da: Genforbind ved fejl

en: Remove dead server after
da: Fjern ikke tilgængelige servere, efter

en: retries
da: forsøg

en: List
da: Liste

en: Use priority system
da: Brug prioterings system

en: Use smart LowID check on connect
da: Brug smart LavID tjek ved forbindelse

en: Safe connect
da: Sikker forbindelse

en: Autoconnect to servers in static list only
da: Autoforbind kun til servere i statik liste

en: Set manually added servers to High Priority
da: Sæt manuelt tilføjede servere til Høj Priotet

en: Add files to download in pause mode
da: Tilføj filer til download i pause tilstand

en: Add files to download with auto priority
da: Tilføj filer til download med auto priotet

en: Try to download first and last chunks first
da: Prøv at download første og sidste del først

en: Add new shared files with auto priority
da: Tilføj nye delte filer med auto priotet

en: Graphs
da: Grafer

en: Update delay : 5 secs
da: Opdaterings interval : 5 sek

en: Time for average graph: 100 mins
da: Tid for gennemsnitlig graf: 100 min

en: Background
da: Baggrund

en: Download current
da: Download nu

en: Upload current
da: Upload nu

en: Active connections
da: Aktive Forbindelser

en: Select
da: Vælg

en: !!! WARNING !!!
da: !!! Advarsel !!!

en: Max new connections / 5 secs
da: Max nye forbindelser / 5 sekunder

en: File Buffer Size: 240000 bytes
da: Fil Buffer Størrelse

en: Show transfer rates on title
da: Vis overførsels hastighed i titel

en: Flat
da: Flad

en: Round
da: Rund

en: External Connection Parameters
da: Ydre Forbindelses Parametre

en: Accept external connections
da: Accepter ydre forbindelser

en: Full rights password
da: Fuld rettigheds kodeord

en: Enable Low rights User
da: Aktiver lav rettigheds brugere

en: Low rights password
da: Lav rettigheds kodeord

en: Page Refresh Time (in secs)
da: Side Opdaterings Tid (i sek)

en: Enable Gzip compression
da: Aktiver Gzip komprimering

en: Title :
da: Titel :

en: Comment :
da: Kommentar :

en: Incoming Dir :
da: Indkommende Mappe :

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
da: Tryk på denne knap for at opdatere serverlisten fra URL ...

en: Everybody
da: Alle

en: Enable Online-Signature
da: Aktiver online-signatur

en: Waiting...
da: Venter...

en: Active Uploads
da: Aktive Uploads

en: Shared Files
da: Delte Filer

en: Disabled [%s]
da: Inaktiv [%s]

en: secs
da: sek

en: mins
da: min

en: all
da: alt

en: all others
da: alt andet

en: Incomplete
da: Mangelfuld

en: Stopped
da: stoppet

en: Archive
da: Arkiv

en: Text
da: Tekst

en: Failed to open %s (%s)
da: Kunne ikke åbne %s (%s)

en: System default
da: System standard

en: Connection
da: Forbindelse

en: Directories
da: Mapper

en: Servers
da: Servere

en: Files
da: Filer

en: Remote Controls
da: Fjern Kontrol

en: Browse for videoplayer
da: Gennemse efter Video Afspiller

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
da: Tilføj URLer hvor der kan hentes server.met filer.
    Kun en URL på hver linje.

en: Server connection refresh interval: Disabled
da: Server forbindelses opdaterings interval: Inaktiv

en: FileID
da: Fil ID

en: File
da: Fil

en: Connected to %s (%s:%i)
da: Forbundet til %s (%s:%i)

en: Connection established on: %s
da: Forbindelse oprettet til: %s

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
da: Kunne ikke forbinde. Internettet må være nede.

en: Lost connection to %s (%s:%i)
da: Mistede forbindelsen til %s (%s:%i)

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
da: %s (%s:%i) ser ud til at være død

en: Connection lost
da: Forbindelse afbrudt

en: Failed to save server.met!
da: Fejl ved gemning af server.met!

en: Server Name
da: Servernavn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Users
da: Brugere

en: Static
da: Statistik

en: Servers (%i)
da: Servere (%i)

en: Remove server
da: Fjern server

en: Remove all servers
da: Fjern Alle servere

en: New clientid is %u
da: Ny Klient-ID er %u

en: Server rejected last command
da: Server afviste sidste kommando

en: Requests
da: Anmodninger

en: Accepted Requests
da: Godtaget Anmodninger

en: Transferred Data
da: Overført Data

en: Share Ratio
da: Delings Kvote

en: Obtained Parts
da: Sendte Dele

en: Complete Sources
da: Hele kilder

en: Directory Path
da: Mappe sti

en: Add Comment/Rating
da: Tilføj kommentar/bedømmelse

en: Edit Comment/Rating
da: Rediger Kommentar/Bedømmelse

en: Rename
da: Omdøb

en: Add files in collection to transfer list
da: Tilføj filer i samling til overførelses liste

en: Copy magnet &URI to clipboard
da: Kopier magnet &URI til udklipsholder

en: Shared Files (%i)
da: Delte Filer (%i)

en: [PartFile]
da: [DeleAfFil]

en: Average upload time: %s
da: Gennemsnitlig upload tid: %s

en: Reconnects: %i
da: Genforbindelser: %i

en: Time Since First Transfer: %s
da: Tid Siden Første Overførsel: %s

en: Connected To Server Since: %s
da: Forbundet Til Server Siden: %s

en: Clients
da: Klienter

en: Total size of Shared Files: %s
da: Total Størrelse Af Delte Filer: %s

en: Active connections (1:%u)
da: Aktive forbindelser (1:%u)

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Never
da: Aldrig

en: Request failed with an unknown error.
da: Admodning fejlede med en ukendt fejl.

en: Converting old AICH hashsets in '%s' to 64b in '%s'.
da: Konverter gamle AICH hashsæt i '%s' til 64b i '%s'.

en: WARNING: The filename '%s' is invalid and has been renamed to '%s'.
da: ADVARSEL: Filnavnet '%s' er ikke understøttet og er blevet omdøbt til '%s'

en: WARNING: The file '%s' already exists, new file renamed to '%s'.
da: ADVARSEL: Filen '%s' eksistere, ny fil omdøbt til '%s'.

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
da: Er du sikker på du vil annullere og slette alle filer i denne kategori?

en: Confirmation Required
da: Bekræftelse Krævet

en: Add category
da: Tilføj kategori

en: Edit category
da: Ændre kategori

en: Remove category
da: Fjern kategori

en: Resuming uploads of file: %s
da: Genoptager uploads af fil: %s

en: Welcome!
da: Velkommen

en: Input parameters
da: Indput parametre

en: Unable to open %s
da: Ikke muligt at åbne %s

en: %i day(s) %i hour(s) %i min %i s
da: %i dag(e) %i time(r) %i Minut(ter) %i s

en: wxCas, aMule Online Statistics
da: wxCas, aMule Online Statistik

en: Maximum DL rate since wxCas is running
da: Maksimum DL rate siden wxCas er startet

en: Absolute Maximum DL rate during wxCas previous runs
da: Absolute Maksimum DL rate gennem wxCas forrige kørsel

en: Stop Auto Refresh
da: Stop Auto Genopfriskning

en: Save Online Statistics image
da: Gem Online Statistisk billede

en: Print Online Statistics image
da: Print Online Statistisk billede

en: About wxCas
da: Omking wxCas

en: Start Auto Refresh
da: Start Auto Opdatering

en: Auto Refresh stopped
da: Auto Opdatering stoppet

en: Auto Refresh started
da: Auto Opdatering startet

en: Save Statistics Image
da: Gem Statistisk Billede

en: aMule Online Statistics
da: aMule Online Statistik

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
da: Der var et problem med udskrivningen.
    Måske printer instillingerne er forkerte.

en: Printing
da: Udskrivning

en: wxCas, aMule OnLine Signature Statistics
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Based on CAS by Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distributed under GPL
da: wxCas, aMule Online Signatur Statistik
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Baseret på CAS af Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    Omdelt under GPL

en: Oh Oh, aMule is not running...
da: Oh Oh, aMule kører ikke...

en: aMule is running
da: aMule kører

en: aMule is running, but disconnected
da: aMule kører men ikke forbundet

en: aMule is connecting...
da: aMule forbinder

en: Oh Oh, aMule status is unknown...
da: Oh Oh, aMule status ukendt...

en:  has been running for
da:  har kørt i

en:  is stopped !
da:  er stoppet !

en:  is not connected !
da:  er ikke forbundet !

en:  is connecting...
da:  forbinder...

en:  is doing something strange, check it !
da: gør noget mærkeligt, undersøg det !

en:  is connected to
da:  er forbundet til

en: off
da: afbrudt

en:  is on
da:  er tændt

en: Session Download:
da: Sesion Download:

en: Sharing:
da: Deling:

en:  file(s), Clients on queue:
da:  fil(er), Klienter i kø:

en: Time:
da: Tid:

en:  on
da:  tændt

en: System Load Average (1-5-15 min):
da: System Hentnings Gennemsnit (1-5-15 min):

en: Directory containing amulesig.dat file
da: Mappe indholdende amulesig.dat fil

en: Enter here the directory where your amulesig.dat file is
da: Skriv her i hvilken mappe amulesig.dat befinder sig

en: Refresh rate interval in seconds
da: Opdaterings rate interval i sekunder

en: Generate a stat image at every refresh event
da: Generer et statistisk billede for hver opdaterings hændelse

en: Enter here the directory where you want to generate the statistic image
da: Skriv her mappen hvor du vil generere det statistiske billede

en: Upload periodicaly your stat image to FTP server
da: Upload periodisk dit statistiske billede til en FTP server

en: FTP Path
da: FTP Sti

en: Enter here the URL of your FTP server
da: Skriv her URL på din FTP server

en: Enter here the directory where putting your stat image on FTP server
da: Skriv her biblioteket hvor dit statistiske billede på FPT serveren skal ligge

en: User
da: Bruger

en: Enter here the User name to log into your FTP server
da: Skriv her brugernavnet for at logge på din FTP server

en: Enter here the User password to log into your FTP server
da: Skriv her bruger passworded for at logge på din FTP server

en: FTP update rate interval in minutes
da: FTP opdaterings interval i minutter

en: Validate
da: Valider

en: Folder containing your signature file
da: Mapper der indeholder din signatur fil

en: Folder where generating the statistic image
da: Mappe hvor det statistiske billede bliver genereret

en: Loads template <str>
da: Henter template <str>

en: Use gzip compression
da: Brug gzip komprimering

en: Allow guest access
da: Tillad bruger adgang

en: aMule config file path. DO NOT USE DIRECTLY!
da: aMule configurations fil sti. BRUG IKKE DIREKTE

en: Request failed with the following error: %s.
da: Admoding fejlede med følgende fejl: %s.

en: Index file not found:
da: Index fil ikke fundet:

en: Session expired - requesting login
da: Session udløbet - admoder login

en: Session ok, logged in
da: Session ok, logget in

en: Session ok, not logged in
da: Session ok, ikke logget in

en: No session opened - will request login
da: Ingen session åbnet - vil admode om login

en: Session created - requesting login
da: Session oprettet - admoder login

en: Processing request [original]:
da: Udfører anmodning [Original]:

en: Checking password
da: Undersøger password

en: Password ok
da: Passwork ok

en: Password bad
da: Password forkert

en: You did not enter any password. Blank password is not allowed.
da: Intet password skrevet. Blank password er ikke gyldigt.

en: Logout requested
da: Logout anmodning

en: Processing request [redirected]:
da: Udfører forespørgsel [omledt]:
