aMule - en to fi translation catalogue (1555 entries)

en: Add a Friend
fi: Lisää kaveri

en: You have to enter a valid IP and port!
fi: Sinun on annettava kelvollinen IP ja portti!

en: Information
fi: Tietoa

en: The specified userhash is not valid!
fi: Annettu käyttäjätarkiste ei ole kelvollinen!

en: Failed to open ED2KLinks file.
fi: ED2KLinks-tiedoston avaus epäonnistui.

en: WARNING: You can't add yourself as a source for an eD2k link while having a lowid.
fi: VAROITUS: Et voi lisätä itseäsi lähteeksi eD2k-linkkiin kun sinulla on LowID.

en: Now, exiting main app...
fi: Pääohjelmaa suljetaan...

en: Terminating amuleweb instance with pid '%ld' ...
fi: Lopetetaan amulewebin instanssi prosessinumerolla '%ld' ...

en: Killing amuleweb instance with pid '%ld' ...
fi: Tuhotaan amulewebin instanssi prosessinumerolla '%ld' ...

en: Failed
fi: Epäonnistunut

en: aMule OnExit: Terminating core.
fi: aMulen poistuessa: Lopetetaan ydin.

en: aMule shutdown completed.
fi: aMule sammutettu.

en: Memory debug results for aMule exit:
fi: Muistin virheiden etsinnän tulokset aMulen sulkeutuessa:

en: Your locale has been changed to System Default due to a configuration change. Sorry.
fi: Maa-asetuksesi vaihdettiin järjestelmän oletuksiksi asetusmuutoksen takia. Pahoittelen.

en: 
    EC configuration
fi: 
    Etäyhteyksien asetukset

en: Password set and external connections enabled.
fi: Salasana asetettu ja etäyhteydet sallittu.

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: You don't have any server in the server list.
    Do you want aMule to download a new list now?
fi: Palvelinlistallasi ei ole palvelimia.
    Haluatko että aMule hakee uuden listan nyt?

en: Server list download
fi: Palvelinlistan lataus

en: web server running on pid %d
fi: web-palvelin käynnissä prosessinumerolla %d

en: You requested to run web server on startup, but the amuleweb binary cannot be run. Please install the package containing aMule web server, or compile aMule using --enable-webserver and run make install
fi: Olet asettanut web-palvelimen ajettavaksi käynnistettäessä, mutta amuleweb-ohjelmaa ei voida ajaa. Ole hyvä ja asenna aMule web-palvelimen sisältävä paketti tai käännä aMule käyttäen parametria --enable-webserver ja suorita make install

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Could not bind ports to the specified address: %s
fi: Ei voitu sitoa portteja annettuun osoitteeseen: %s

en: Port %u is not available. You will be LOWID
fi: Portti %u ei ole saatavilla. Sinulle annetaan LowID

en: Port %u is not available!
    
    This means that you will be LOWID.
    
    Check your network to make sure the port is open for output and input.
fi: Portti %u ei ole saatavilla!
    
    Tämä tarkoittaa että sinulle annetaan LowID.
    
    Tarkista yhteytesi varmistaaksesi että portti on avoinna sekä ulos että sisään.

en: Failed to create OnlineSig File
fi: Online-Signeeraustiedoston luonti epäonnistui

en: Failed to create aMule OnlineSig File
fi: aMulen Online-Signeeraustiedoston luonti epäonnistui

en: The selected locale seems not to be installed on your box. (Note: I'll try to set it anyway)
fi: Valittu maa-asetus ei näytä olevan asennettuna järjestelmääsi. (Huom: Yritän asettaa sen kuitenkin)

en: This is the first time you run aMule %s
fi: Tämä on ensimmäinen kerta kun käynnistät aMulen version %s

en: This version is a testing version, updated daily, and
fi: Tämä versio on testiversio jota päivitetään päivittäin,

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
fi: emmekä me anna takuuta ettei se riko mitään, polta taloasi,

en: or kill your dog. But it *should* be safe to use anyway.
fi: tai tapa koiraasi. Mutta sen *pitäisi* olla silti turvallinen käyttää.

en: More information, support and new releases can found at our homepage,
fi: Lisätietoa, tukea ja uudet julkaisut löytyvät kotisivuiltamme osoitteessa

en: at www.aMule.org, or in our IRC channel #aMule at irc.freenode.net.
fi: http://www.aMule.org tai IRC-kanavaltamme #aMule palvelimella irc.freenode.net (englanniksi).

en: Feel free to report any bugs to http://forum.amule.org
fi: Voit vapaasti raportoida bugeista osoitteessa http://forum.amule.org

en: The folder for Online Signature files you specified is INVALID!
     OnlineSignature will be DISABLED until you fix it on preferences.
fi: Online-Signeeraukselle asettamasi kansio ei ole kelvollinen!
     Online-Signeeraus kytketään pois päältä kunnes korjaat asian asetuksista.

en: Server hostname notified
fi: Palvelimen verkkonimi ilmoitettu

en: Disk space preallocation for file '%s' failed: %s
fi: Levytilan esivaraus tiedostolle '%s' epäonnistui: %s

en: ERROR: can't open logfile
fi: VIRHE: Lokitiedostoa ei voida avata

en: WARNING: logfile is empty. Something is wrong.
fi: VAROITUS: Lokitiedosto on tyhjä. Jotain on pielessä.

en: Log has been reset
fi: Loki nollattiin

en: ServerMessage: %s
fi: Palvelimen viesti: %s

en: Skipped download of %s, because requested file is not newer.
fi: Hypättiin yli latauksesta %s, koska pyydetty tiedosto ei ole uudempi.

en: Failed to download the nodes list.
fi: Yhteyspisteiden listan lataus epäonnistui.

en: Failed to open the downloaded version check file
fi: Ladatun versiotarkistustiedoston avaus epäonnistui

en: Corrupted version check file
fi: Turmeltunut versiotarkistustiedosto

en: You are using an outdated version of aMule!
fi: Käytät vanhentunutta versiota aMulesta!

en: Your aMule version is %i.%i.%i and the latest version is %li.%li.%li
fi: Tämän aMulen versio on %i.%i.%i ja uusin versio on %li.%li.%li

en: The latest version can always be found at http://www.amule.org
fi: Uusin version löytyy aina osoitteesta http://www.amule.org

en: WARNING: Your aMuled version is outdated: %i.%i.%i < %li.%li.%li
fi: VAROITUS: aMulesi versio on vanhentunut: %i.%i.%i < %li.%li.%li

en: Your copy of aMule is up to date.
fi: aMulesi on uusinta versiota.

en: Failed to download the version check file
fi: Versiotarkistustiedoston lataus epäonnistui

en: Users: %s | Files: %s
fi: Käyttäjiä: %s | Tiedostoja: %s

en: Users: E: %s K: %s | Files: E: %s K: %s
fi: Käyttäjiä: E: %s K: %s | Tiedostoja: E: %s K: %s

en: No networks selected
fi: Ei valittuja verkkoja

en: with LowID
fi: LowID:llä

en: with HighID
fi: HighID:llä

en: Connected to %s %s
fi: Yhdistetty %s %s

en: Connecting to %s
fi: Yhdistän %s

en: Disconnected from eD2k
fi: eD2k-yhteys katkaistu

en: Kad started.
fi: Käynnistettiin Kad.

en: Kad stopped.
fi: Pysäytettiin Kad.

en: Connected to Kad (ok)
fi: Yhdistetty Kadiin (ok)

en: Connected to Kad (firewalled)
fi: Yhdistetty Kadiin (palomuurattu)

en: Disconnected from Kad
fi: Yhteys Kadiin katkaistu

en: Kad network cannot be used if UDP port is disabled on preferences, not starting.
fi: Kad-verkkoa ei voida käyttää mikäli UDP-portti on estetty asetuksissa, ei käynnistetä.

en: Kad network disabled on preferences, not connecting.
fi: Kad-verkko estetty asetuksissa, ei yhdistetä.

en: ERROR: aMule daemon cannot be used when external connections are disabled. To enable External Connections, use either a normal aMule, start amuled with the option --ec-config or set the key "AcceptExternalConnections" to 1 in the file ~/.aMule/amule.conf
fi: VIRHE: aMule-taustaprosessia ei voida käyttää kun etäyhteydet ovat poissa päältä. Etäyhteydet voidaan kytkeä päälle normaalista aMulesta, käynnistämällä amuled parametrilla --ec-config tai asettamalla avain "AcceptExternalConnections" arvoon 1 tiedostossa ~/.aMule/amule.conf

en: ERROR: A valid password is required to use external connections, and aMule daemon cannot be used without external connections. To run aMule deamon, you must set the "ECPassword" field in the file ~/.aMule/amule.conf with an appropriate value. Execute amuled with the flag --ec-config to set the password. More information can be found at http://wiki.amule.org
fi: VIRHE: Kelvollinen salasana vaaditaan etäyhteyksien käyttämiseksi ja aMule-taustaprosessia ei voida käyttää ilman etäyhteyksiä. Käynnistääksesi aMule-taustaprosessin sinun pitää asettaa kenttään "ECPassword" tiedostossa ~/.aMule/amule.conf kelvollinen arvo. Käynnistä amuled parametrilla --ec-config asettaaksesi salasanan. Lisää tiedoa löytyy osoitteesta at http://wiki.amule.org

en: amuled: OnInit - starting timer
fi: amuled: käynnistettäessä - käynnistän ajastimen

en: amuled: forking to background - see you
fi: amuled: haaroitun taustalle - nähdään

en: Cannot Create Pid File
fi: Ei voitu luoda prosessinumerotiedostoa

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: This is aMule %s based on eMule.
fi: Tämä on aMule %s ja pohjautuu eMuleen.

en: Running on %s
fi: Käynnissä %s

en: Visit http://www.amule.org to check if a new version is available.
fi: Vieraile nettisivulla http://www.amule.org tarkistaaksi uuden version saatavuuden.

en: FATAL ERROR: Failed to create Timer
fi: KRIITTINEN VIRHE: Ajastimen luominen epäonnistui

en: aMule remote control
fi: aMule etähallinta

en: Snapshot:
fi: Tilannevedos:

en: 'All-Platform' p2p client based on eMule
fi: 'Kaikkien alustojen' p2p-asiakas perustuen eMuleen

en: Website: http://www.amule.org
fi: Verkkosivu: http://www.amule.org

en: Forum: http://forum.amule.org
fi: Foorumi: http://forum.amule.org

en: FAQ: http://wiki.amule.org
fi: UKK: http://wiki.amule.org

en: Contact: admin@amule.org (administrative issues)
fi: Yhteys: admin@amule.org (hallinnolliset asiat, englanniksi)

en: Copyright (c) 2003-2019 aMule Team
fi: Tekijänoikeudet (c) 2003-2019 aMule-Tiimi

en: Part of aMule is based on
fi: Osa aMulesta perustuu

en: Kademlia: Peer-to-peer routing based on the XOR metric.
fi: Kademliaan: Vertaisreititys perustuen XOR-metriikkaan.

en:  Copyright (c) 2002-2011 Petar Maymounkov ( petar@post.harvard.edu )
fi:  Tekijänoikeudet (c) 2002-2008 Petar Maymounkov ( petar@post.harvard.edu )

en: Message
fi: Viesti

en: aMule dialog destroyed
fi: aMulen dialogi tuhottu

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: eD2k: Connecting
fi: eD2k: Yhdistetään

en: eD2k: Disconnected
fi: eD2k: Ei yhdistetty

en: Kad: Firewalled
fi: Kad: Palomuurattu

en: Kad: Connected
fi: Kad: Yhdistety

en: Kad: Connecting
fi: Kad: Yhdistetään

en: Kad: Off
fi: Kad: Pois päältä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Stop the current connection attempts
fi: Pysäytä nykyiset yhteysyritykset

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnect from the currently connected networks
fi: Katkaise yhteys yhdistettyihin verkkoihin

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connect to the currently enabled networks
fi: Yhdistä sallittuihin verkkoihin

en:  kB/s
fi:  KB/s

en: aMule (%s | Connected)
fi: aMule (%s | Yhdistetty)

en: aMule (%s | Disconnected)
fi: aMule (%s | Ei yhdistetty)

en: Do you really want to exit %s?
fi: Haluatko varmasti sulkea %sn?

en: Exit confirmation
fi: Lopettamisen varmistus

en: Launch Command:
fi: Suorita komento:

en: - default -
fi: - oletus -

en: Skin directory '%s' does not exist
fi: Teemakansiota '%s' ei ole olemassa

en: WARNING: Unable to open skin file '%s' for read
fi: VAROITUS: Ei voida avata teematiedostoa '%s' luettavaksi

en: Networks
fi: Verkot

en: Networks Window
fi: Verkkoikkuna

en: Searches
fi: Haut

en: Searches Window
fi: Hakujen ikkuna

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Downloads Window
fi: Latausten ikkuna

en: Shared files
fi: Jaetut tiedostot

en: Shared Files Window
fi: Jaettujen tiedostojen ikkuna

en: Messages
fi: Viestit

en: Messages Window
fi: Viestien ikkuna

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics Graph Window
fi: Tilastokuvaajien ikkuna

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences Settings Window
fi: Asetuksien säätöikkuna

en: Import
fi: Tuonti

en: The partfile importer tool
fi: Osatiedostojen tuontityökalu

en: About
fi: Tietoja

en: About/Help
fi: Tietoja/Ohje

en: eD2k network
fi: eD2k-verkko

en: Kad network
fi: Kad-verkko

en: No network
fi: Ei verkkoa

en: aMule remote control
fi: aMulen etähallinta

en: Fatal Error: Failed to create Core Timer
fi: Kriittinen virhe: Ytimen ajastimen luominen epäonnistui

en: Connect to remote amule
fi: Yhdistä etä-aMuleen

en: Fatal Error: Failed to create Poll Timer
fi: Kriittinen virhe: Kyselyajastimen luominen epäonnistui

en: Going to event loop...
fi: Siirrytään tapahtumasilmukkaan...

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Connection failed
fi: Yhdistäminen epäonnistui

en: Remote GUI EC event handler
fi: Graafisen etäkäyttöliittymän tapahtumakäsittelijä

en: Going down
fi: Suljen

en: Connection Failed. Unable to connect to %s:%d
fi: Yhdistäminen epäonnistui. Ei saatu yhteyttä %s:%d

en: Connection closed - aMule has terminated probably.
fi: Yhteys suljettu - aMule on varmaankin lopetettu.

en: Ready
fi: Valmis

en: All
fi: Kaikki

en: Can't create directory '%s' for category '%s', keeping directory '%s'.
fi: Ei voida luoda kansiota '%s' luokalle '%s', pidän kansion '%s'.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Failed to retrieve shared files from user '%s'
fi: Jaettujen tiedostojen listaus käyttäjältä '%s' ei onnistunut

en: Searching buddy for lowid connection
fi: Etsitään kaveria lowid-yhteydelle

en:  (Fake eMule version %#x)
fi:  (Vale-eMule versio %#x)

en:  (Fake eMule)
fi:  (Vale-eMule)

en: xMule (Fake eMule)
fi: xMule (Vale-eMule)

en: 1.x (based on eMule v0.%u)
fi: 1.x (pohjautuu eMule-versioon v0.%u)

en: NickName: %s ID: %u
fi: Nimimerkki: %s Tunnus: %u

en: Requested: %s
fi: Pyydetty: %s

en: Filestats for this session: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for this session: Accepted %d of %d requests, %s transferred
fi[0]: Tiedostotilasto tästä sessiosta: Hyväksytty %d / %d pyynnöstä, %s siirretty
fi[1]: Tiedostotilasto tästä sessiosta: Hyväksytty %d / %d pyynnöstä, %s siirretty

en: Filestats for all sessions: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for all sessions: Accepted %d of %d requests, %s transferred
fi[0]: Tiedostotilasto kaikista sessioista: Hyväksytty %d / %d pyynnöstä, %s siirretty
fi[1]: Tiedostotilasto kaikista sessioista: Hyväksytty %d / %d pyynnöstä, %s siirretty

en: Requested unknown file
fi: Pyydetty tuntematonta tiedostoa

en: Message filtered from '%s' (IP:%s)
fi: Viesti suodatettu käyttäjältä '%s' (IP:%s)

en: New message from '%s' (IP:%s)
fi: Viesti käyttäjältä '%s' (IP:%s)

en: User %s (%u) requested sharedfiles-list for not existing directory '%s' -> Ignored
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista tiedostoista olemattomassa kansiossa '%s' -> Jätettiin huomioimatta

en: WARNING: %s cannot be opened.
fi: VAROITUS: Tiedostoa %s ei voida avata.

en: WARNING: Canceled file list corrupted, contains invalid header.
fi: VAROITUS: Peruutettujen latausten lista on turmeltunut, sisältää epäkelvon otsakkeen.

en: IO error while reading %s file: %s
fi: IO-virhe luettaessa tiedostoa %s: %s

en: Error while saving %s file: %s
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %s: %s

en: Enter Captcha
fi: Syötä kuvavarmennus

en: Category
fi: Luokittelu

en: New Category
fi: Uusi luokka

en: Choose a folder for incoming files
fi: Valitse kansio saapuville tiedostoille

en: You must specify a name for the category!
fi: Sinun on annettava nimi luokalle!

en: You must specify a path for the category!
fi: Sinun on annettava polku luokalle!

en: Failed to create incoming dir for category. Please specify a valid path!
fi: Saapuvien kansion luonti luokalle epäonnistui. Anna kelvollinen polku!

en: Chat-Session Started: %s (%s:%u) - %s %s
fi: Keskustelu aloitettu: %s (%s:%u) - %s %s

en: *** Connected to Client ***
fi: *** Yhdistetty asiakkaaseen ***

en: *** Connecting to Client ***
fi: *** Yhdistetään asiakkaaseen ***

en: *** Failed to Connect to client / Connection lost ***
fi: *** Asiakkaaseen yhdistäminen epäonnistui / Yhteys katkesi ***

en: *** You have passed the captcha check and the user has received your message. ***
fi: *** Läpäisit kuvavarmennuksen ja käyttäjä on saanut viestisi. ***

en: *** Your response to the captcha was wrong and your message has been ignored. You can request a new captcha by sending a new message. ***
fi: *** Vastauksesi kuvavarmennukseen on väärä ja viestisi on jätetty huomioimatta. Voit yrittää uudestaan lähettämällä uuden viestin. ***

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Close all tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Close other tabs
fi: Sulje muut välilehdet

en: Add to Friends
fi: Lisää kavereihin

en: Creditfile loaded, %u client is known | Creditfile loaded, %u clients are known
fi[0]: Pisteytystiedosto avattu, %u tunnettu asiakas
fi[1]: Pisteytystiedosto avattu, %u tunnettua asiakasta

en:  - Credits expired for %u client! |  - Credits expired for %u clients!
fi[0]:  - Pisteet ovat vanhentuneet %u asiakkaalle!
fi[1]:  - Pisteet ovat vanhentuneet %u asiakkaalle!

en: No 'cryptkey.dat' file found, creating.
fi: Tiedostoa 'cryptkey.dat' ei löydetty, luodaan.

en: Client Details
fi: Asiakkaan tiedot

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Supported
fi: Tuettu

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Disabled
fi: Poissa käytöstä

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: %.1f kB/s
fi: %.1f KB/s

en: Not complete
fi: Ei vielä valmis

en: Bad Guy
fi: Pahis

en: Verified - OK
fi: Vahvistettu - OK

en: Not Available
fi: Ei saatavilla

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Accepted
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista tiedostoista -> Annettu

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Denied
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista tiedostoista -> Estetty

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Accepted
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista kansioista -> Annettu

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Denied
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista kansioista -> Estetty

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> accepted
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista tiedostoista kansiossa '%s' -> Annettu

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> denied
fi: Käyttäjä %s (%u) kysyi listaa jaetuista tiedostoista kansiossa '%s' -> Estetty

en: User %s (%u) shares directory '%s'
fi: Käyttäjä %s (%u) jakaa kansion '%s'

en: User %s (%u) sent unrequested shared dirs.
fi: Käyttäjä %s (%u) lähetti jakolistan pyytämättä.

en: User %s (%u) sent sharedfiles-list for directory '%s'
fi: Käyttäjä %s (%u) lähetti listan jaetuista tiedostoista kansiossa '%s'

en: User %s (%u) finished sending sharedfiles-list
fi: Käyttäjän %s (%u) jaettujen tiedostojen lista on lähetetty

en: User %s (%u) sent unwanted sharedfiles-list
fi: Käyttäjä %s (%u) lähetti pyytämättä jaettujen tiedostojen listan

en: User %s (%u) denied access to shared directories/files list
fi: Käyttäjä %s (%u) on estänyt jaettujen kansioiden/tiedostojen listaamisen.

en: File Comments
fi: Tiedoston kommentit

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: File Name
fi: Tiedoston nimi

en: Rating
fi: Luokitus

en: Comment
fi: Kommentti

en: No comments
fi: Ei kommentteja

en: %u comment | %u comments
fi[0]: %u kommentti
fi[1]: %u kommenttia

en: Banned client %s for sending %s corrupt data of %s total for the file '%s'
fi: Estettiin asiakas %s, lähetti turmeltunutta dataa %s yhteismäärästä %s tiedostolle '%s'

en: Auto [Lo]
fi: Auto [Ma]

en: Auto [Hi]
fi: Auto [Ko]

en: Very low
fi: Erittäin matala

en: Low
fi: Matala

en: Normal
fi: Normaali

en: High
fi: Korkea

en: Very High
fi: Erittäin korkea

en: Release
fi: Julkaisu

en: Asking
fi: Kysyy

en: Connecting via server
fi: Yhdistetään serverin kautta

en: Queue Full
fi: Jono täynnä

en: On Queue
fi: Jonossa

en: Downloading
fi: Lataa

en: Receiving hashset
fi: Ladataan tarkistejoukkoa

en: No needed parts
fi: Ei tarvittavia osia

en: Cannot connect LowID to LowID
fi: Ei voi yhdistää LowID:llä LowID:hen

en: Too many connections
fi: Liian monta yhteyttä

en: Connecting via Kad
fi: Yhdistetään Kadilla

en: Too many Kad connections
fi: Liian monta Kad-yhteyttä

en: Banned
fi: Estetty

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: Remote Queue Full
fi: Etäjono Täysi

en: Old MLDonkey
fi: Vanha MLDonkey

en: New MLDonkey
fi: Uusi MLDonkey

en: eMule Compatible
fi: eMule-Yhteensopiva

en: Local Server
fi: Paikallinen Palvelin

en: Remote Server
fi: Etäpalvelin

en: Source Exchange
fi: Lähdevälitys

en: Passive
fi: Passiivinen

en: Link
fi: Linkki

en: Source Seeds
fi: Lähteitä

en: Search Result
fi: Haun tulos

en: Completed
fi: Valmiina

en: In progress
fi: Käynnissä

en: ERROR: Out of diskspace
fi: VIRHE: Levytila on loppu

en: ERROR: Partmet not found
fi: VIRHE: Osatiedostoa ei löytynyt

en: ERROR: IO error!
fi: VIRHE: IO-virhe!

en: ERROR: Failed!
fi: VIRHE: Epäonnistui!

en: Queued
fi: Jonossa

en: Already downloading
fi: Lataus on jo käynnissä

en: Unknown or bad tempfile format.
fi: Tuntematon tai käyttökelvoton väliaikaistiedostomuoto.

en: Part
fi: Osa

en: Size
fi: Koko

en: Transferred
fi: Siirretty

en: Speed
fi: Nopeus

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Sources
fi: Lähteet

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Status
fi: Tila

en: Time Remaining
fi: Aikaa jäljellä

en: Last Seen Complete
fi: Viimeksi nähty kokonaisena

en: Last Reception
fi: Viimeisin vastaanotto

en: Are you sure that you wish to delete the selected file?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitun tiedoston?

en: Are you sure that you wish to delete the selected files?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitut tiedostot?

en: Feedback from: %s (%s)
fi: Palaute tullut: %s (%s)

en: Auto
fi: Automaattinen

en: &Stop
fi: Py&säytä

en: &Pause
fi: &Tauota

en: &Resume
fi: &Jatka

en: C&lear completed
fi: Poista va&lmistuneet

en: Swap every A4AF to this file now
fi: Vaihda jokainen A4AF tälle tiedostolle nyt

en: Swap every A4AF to this file (Auto)
fi: Vaihda jokainen A4AF tälle tiedostolle nyt (Automaattinen)

en: Swap every A4AF to any other file now
fi: Vaihda jokainen A4AF muille tiedostolle nyt

en: Extended Options
fi: Laajat asetukset

en: Preview
fi: Esikatsele

en: Show file &details
fi: Näytä tie&doston tiedot

en: Show all comments
fi: Näytä kaikki kommentit

en: Copy magnet URI to clipboard
fi: Kopioi magnet-URI leikepöydälle

en: Copy eD2k &link to clipboard
fi: Kopioi eD2k-&linkki leikepöydälle

en: Copy feedback to clipboard
fi: Kopioi palaute leikepöydälle

en: unassign
fi: poista luokittelu

en: Assign to category
fi: Luokittele

en: &Open the file
fi: Avaa tied&osto

en: Enter new name for this file:
fi: Anna uusi nimi tälle tiedostolle:

en: File rename
fi: Tiedoston uudelleennimeäminen

en: Downloads (%i)
fi: Lataukset (%i)

en: To prevent this warning to show up in every preview,
    set your preferred video player in preferences (default is mplayer).
fi: Estääksesi tämän varoituksen näyttämisen joka kerralla,
    aseta haluamasi videotoistin asetuksissa (oletuksena mplayer).

en: File preview
fi: Tiedoston esikatselu

en: ERROR: Failed to execute external media-player! Command: `%s'
fi: VIRHE: Ulkoista mediatoistinta ei voitu käynnistää! Komento: `%s'

en: Saving PartFile %u of %u
fi: Tallennetaan osatiedostoa %u / %u

en: All PartFiles Saved.
fi: Kaikki osatiedostot tallennettu.

en: Loading temp files from %s.
fi: Lataan väliaikaistiedostoja kohteesta %s.

en: Loading PartFile %u of %u
fi: Lataan osatiedostoa %u %u:sta

en: ERROR: Failed to load backup file. Search http://forum.amule.org for .part.met recovery solutions.
fi: VIRHE: Varmuuskopiotiedostoa ei saatu avattua.  Katso sivuilta http://forum.amule.org ratkaisuja .part.met -palautukseen.

en: All PartFiles Loaded.
fi: Kaikki osatiedostot avattu.

en: No part files found
fi: Osatiedostoja ei löytynyt

en: Found %u part file | Found %u part files
fi[0]: Löydetty %u osatiedosto
fi[1]: Löydetty %u osatiedostoa

en: Filesystem for Temp directory cannot handle large files.
fi: Väliaikaiskansion tiedostojärjestelmä ei osaa käsitellä suuria tiedostoja.

en: Filesystem for Incoming directory cannot handle large files.
fi: Saapuvien kansion tiedostojärjestelmä ei osaa käsitellä suuria tiedostoja.

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

en: You are already trying to download the file '%s'
fi: Olet jo lataamassa tiedostoa '%s'

en: You already have the file '%s'
fi: Sinulla on jo tiedosto '%s'

en: You are already trying to download the file %s
fi: Lataat jo tiedostoa %s

en: Cannot convert magnet link to eD2k: %s
fi: Ei voitu kääntää magnet-linkkiä eD2k-linkiksi: %s

en: Unknown protocol of link: %s
fi: Linkin protokolla tuntematon: %s

en: Invalid eD2k link! ERROR: %s
fi: Virheellinen eD2k-linkki! VIRHE: %s

en: Client sent packet after authentication failed.
fi: Asiakas lähetti paketin tunnistautumisen epäonnistumisen jälkeen.

en: External connection closed.
fi: Etäyhteys suljettu.

en: External connections disabled due to empty password!
fi: Etäyhteydet kielletty sillä salasana on tyhjä!

en: External connections disabled in config file
fi: Etäyhteydet estetty asetustiedostossa

en: New external connection accepted
fi: Uusi etäyhteys hyväksytty

en: ERROR: couldn't accept a new external connection
fi: VIRHE: uutta etäyhteyttä ei voitu ottaa vastaan

en: External connection refused due to empty password in preferences!
fi: Etäyhteys torjuttu koska salasana on tyhjä asetuksissa!

en: Connecting client: %s %s
fi: Yhdistän asiakkaaseen: %s %s

en: Unknown version
fi: Tuntematon versio

en: Incorrect EC version ID, there might be binary incompatibility. Use core and remote from same snapshot.
fi: Epäkelpo etäversiotunniste, binäärinen epäyhteensopivuus on mahdollinen. Käytä ydintä ja etäpäätettä samasta vedoksesta.

en: You cannot connect to a release version from an arbitrary development snapshot! *sigh* possible crash prevented
fi: Et voi yhdistää julkaisuversioon mielivaltaisella kehitysversiolla! *huoh* mahdollinen kaatuminen estetty

en: Invalid protocol version.
fi: Väärä protokollaversio.

en: Missing protocol version tag.
fi: Puuttuva protokollan versiomerkintä.

en: Authentication failed: invalid hash specified as EC password.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui: etäyhteyssalasanan tarkiste on väärin.

en: Authentication failed: wrong password.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui: väärä salasana.

en: Authentication failed: missing password.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui: salasana puuttui.

en: Invalid request, please authenticate first.
fi: Epäkelpo pyyntö, tunnistaudu ensin.

en: Access granted.
fi: Pääsy myönnetty.

en: Sent error message "%s" to client.
fi: Virheilmoitus "%s" lähetetty asiakkaalle.

en: Unauthorized access attempt from %s. Connection closed.
fi: Luvaton yhteysyritys osoitteesta %s. Yhteys suljettu.

en: Remote PartFile command failed: FileHash not found: %s
fi: Etäosatiedoston komento epäonnistui: Tiedostotarkistetta ei löytynyt: %s

en: FileHash not found: %s
fi: Tiedostotarkistetta ei löytynyt: %s

en: OOPS! OpCode processing error!
fi: Hupsis! Komentosanan käsittelyvirhe!

en: Server not added
fi: Palvelinta ei lisätty

en: server not found: %s
fi: palvelinta ei löytynyt: %s

en: need to define server to be removed
fi: poistettava palvelin on määriteltävä

en: eD2k is disabled in preferences.
fi: eD2k on poistettu käytöstä asetuksissa.

en: Search in progress. Refetch results in a moment!
fi: Haku on käynnissä. Nouda tuloksia kohta uudelleen!

en: WebSearch from remote interface makes no sense.
fi: Verkkohaku etäliittymästä ei ole mielekästä.

en: No points for graph.
fi: Ei pisteitä kaavioon.

en: Your client is not configured for this detail level.
fi: Asiakasohjelmaasi ei ole asetettu tälle tarkkuustasolle.

en: External Connection: shutdown requested
fi: Etäyhteys: sulkemista pyydetty

en: Already shutting down.
fi: Sulkeminen on jo käynnissä.

en: ExternalConn: adding link '%s'.
fi: Etäyhteys: lisään linkkiä '%s'.

en: Invalid link or already on list.
fi: Virheellinen linkki tai se on jo listalla.

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löytynyt.

en: Invalid file name.
fi: Epäkelpo tiedostonimi.

en: Unable to rename file.
fi: Tiedostoa ei voitu uudelleennimetä.

en: Kad is disabled in preferences.
fi: Kad on poistettu päältä asetuksissa.

en: Already connected to eD2k.
fi: eD2k on jo yhdistetty.

en: Connecting to eD2k...
fi: Yhdistetään eD2k...

en: Already connected to Kad.
fi: Kad on jo yhdistetty.

en: Connecting to Kad...
fi: Yhdistetään Kadiin...

en: All networks are disabled.
fi: Kaikki verkot ovat pois päältä.

en: Disconnected from eD2k.
fi: eD2k-yhteys katkaistu

en: Disconnected from Kad.
fi: Kad-yhteys katkaistu.

en: External Connection: invalid opcode received: %#x
fi: Etäyhteys: vastaanotettiin epäkelpo komentosana: %#x

en: Invalid opcode (wrong protocol version?)
fi: Epäkelpo komentosana (väärä protokollaversio?)

en: Unknown extension '%s' for the '%s' command.
fi: Tuntematon laajennos '%s' komennolle '%s'.

en: Unknown command '%s'.
fi: Tuntematon komento '%s'.

en: 
    This command cannot have an argument.
fi: 
    Tälle komennolle ei voi antaa parametria.

en: 
    This command must have an argument.
fi: 
    Tälle komennolle on annettava parametri.

en: 
    This command is incomplete, you must use one of the extensions below.
fi: 
    Tämä komento on puutteellinen, sinun on käytettävä jotakin alla olevista laajennoksista.

en: 
    Available extensions:
fi: 
    Mahdolliset laajennokset:

en: Available commands:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: 
    All commands are case insensitive.
    Type '%s <command>' to get detailed info on <command>.
fi: 
    Komennot eivät erottele isoja ja pieniä kirjaimia.
    Kirjoita '%s <komento>' saadaksesi lisätietoa komennosta.

en: Exits from the application.
fi: Poistuu sovelluksesta.

en: Show help.
fi: Näyttää ohjeen.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word 'help', it is a command to the program!
en: To get help on a command, type 'help <command>'.
    To get the full command list type 'help'.
fi: Saadaksesi ohjeen komennosta, kirjoita 'help <komento>'.
    Saadaksesi listan komennoista kirjoita 'help'.

en: 
    Use '%s' for command list
fi: 
    Käytä '%s' listataksesi komennot

en: Syntax error!
fi: Syntaksivirhe!

en: Error processing command - should never happen! Report bug, please
fi: Virhe käsiteltäessä komentoa - näin ei pitäisi tapahtua! Ole hyvä ja raportoi tästä

en: This command should not have any parameters.
fi: Tämä komento ei tarvitse parametreja.

en: This command must have a parameter.
fi: Tälle komennolle on annettava parametri.

en: Invalid argument.
fi: Virheellinen parametri.

en: This is an incomplete command.
fi: Komento on puutteellinen.

en: Type '%s' to get more help.
fi: Kirjoita '%s' saadaksesi lisää ohjeita.

en: This is %s %s %s
fi: Tämä on %s %s %s

en: This is %s %s
fi: Tämä on %s %s

en: 
    Creating client...
fi: 
    Luon asiakasta...

en: 
    Ok, exiting %s...
fi: 
    Ok, suljen %s...

en: Cannot connect with an empty password.
    You must specify a password either in config file
    or on command-line, or enter one when asked.
    
    Exiting...
fi: Tyhjällä salasanalla ei voida yhdistää.
    Sinun on annettava salasana joko asetustiedostossa,
    komentorivillä tai annettava se kysyttäessä.
    
    Suljen...

en: Show this help text.
fi: Näytä tämä ohje.

en: Host where aMule is running. (default: localhost)
fi: Verkkonimi koneelle jossa aMule on käynnissä. (oletus: localhost)

en: aMule's port for External Connection. (default: 4712)
fi: aMulen portti etäyhteydelle. (oletus: 4712)

en: External Connection password.
fi: Etäyhteyden salasana.

en: Read configuration from file.
fi: Lue asetukset tiedostosta.

en: Do not print any output to stdout.
fi: Älä tulosta mitään stdout:iin.

en: Be verbose - show also debug messages.
fi: Ole monisanainen - näytä myös virheenetsintäviestit.

en: Sets program locale (language).
fi: Asettaa ohjelman maa-asetukset (kielen).

en: Write command line options to config file.
fi: Kirjoita komentoriviparametrit asetustiedostoon.

en: Creates config file based on aMule's config file.
fi: Luo asetustiedoston perustuen aMulen asetustiedostoon.

en: Print program version.
fi: Näyttää ohjelman version.

en: File Details
fi: Tiedoston tiedot

en: %.1f%% done
fi: %.1f%% valmiina

en: %.2f kB/s
fi: %.2f KB/s

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for reading!
fi: Kaverilistatiedostoa 'emfriends.met' ei saatu avattua luettavaksi!

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for writing!
fi: Kaverilistatiedostoa 'emfriends.met' ei saatu avattua kirjoitettavaksi!

en: CRITICAL - no client on StartChatSession
fi: KRIITTINEN - ei asiakasta keskustelun aloituksessa

en: Friends
fi: Kaverit

en: Show &Details
fi: Näytä tie&dot

en: Add a friend
fi: Lisää kaveri

en: Remove Friend
fi: Poista kaveri

en: Send &Message
fi: Lähetä Viesti

en: View Files
fi: Näytä tiedostot

en: Establish Friend Slot
fi: Vapauta kaveripaikka

en: Are you sure that you wish to delete the selected friend?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitun kaverin?

en: Are you sure that you wish to delete the selected friends?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitut kaverit?

en: You are not allowed to set more than one friendslot.
     Only one slot was assigned.
fi: Et voi asettaa enempää kuin yhden kaveripaikan.
     Asetettiin yksi paikka.

en: Multiple selection
fi: Monivalinta

en: Send message to user
fi: Lähetä viesti käyttäjälle

en: Message to send:
fi: Lähetettävä viesti:

en: Remove from friends
fi: Poista ystävistä

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Swap to this file
fi: Vaihda tähän tiedostoon

en: On Queue: %u (%i)
fi: Jonossa: %u (%i)

en: Asked for another file
fi: Kysyttiin toista tiedostoa

en: Waiting for upload slot
fi: Odottaa lähetyspaikkaa

en: On Queue: %u
fi: Jonossa: %u

en: Uploading
fi: Lähettää

en: None
fi: Ei yhtään

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Downloading...
fi: Ladataan...

en: HTTP download cancelled
fi: HTTP-lataus peruutettu

en: Unable to create destination file %s for download!
fi: Kohdetiedostoa %s ei voitu luoda lataukselle!

en: The URL to download can't be empty
fi: Ladattava URL ei voi olla tyhjä

en: The URL %s returned: %i - Error (%i)!
fi: URL %s palautti: %i - Virhe (%i)!

en: Critical error while writing downloaded file
fi: Kriittinen virhe ladattua tiedostoa tallennettaessa

en: Downloaded %d bytes
fi: Ladattu %d tavua

en: Expected %d bytes, but downloaded %d bytes
fi: Odotettiin %d tavua, mutta ladattiin %d tavua

en: Unable to connect to HTTP download server
fi: HTTP-palvelimeen ei voitu yhdistää

en: Invalid response from HTTP download server
fi: Epäkelpo vastaus HTTP-palvelimelta

en: Download new GeoIP.dat from %s
fi: Hae uusi GeoIP.dat osoitteesta %s

en: Download of GeoIP.dat file failed, aborting update.
fi: GeoIP.dat-tiedoston lataus epäonnistui, keskeytän päivittämisen.

en: Failed to remove %s file, aborting update.
fi: Tiedoston %s poisto epäonnistui, keskeytän päivityksen.

en: Failed to rename %s file, aborting update.
fi: Tiedoston %s uudelleennimeäminen epäonnistui, keskeytän päivityksen.

en: Successfully updated %s
fi: Tiedoston %s päivitys onnistui

en: Error updating GeoIP.dat
fi: Virhe päivitettäessä GeoIP.dat-tiedostoa

en: Failed to download %s from %s
fi: Tiedoston %s lataus osoitteesta %s epäonnistui

en: Failed to load country data for '%s'.
fi: Valtiotietojen lataus osoitteesta '%s' epäonnistui.

en: Loading IP filters 'ipfilter.dat' and 'ipfilter_static.dat'.
fi: Lataan IP-suodattimet 'ipfilter.dat' sekä 'ipfilter_static.dat'.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', unknown format encountered.
fi: Ipfilter.dat-tiedoston '%s' avaaminen epäonnistui, muoto tuntematon.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', could not open file.
fi: Ipfilter.dat-tiedoston '%s' avaaminen epäonnistui, tiedostoa ei voitu avata.

en: Loaded %u IP-range from '%s'. | Loaded %u IP-ranges from '%s'.
fi[0]: Ladattu %u IP-alue kohteesta '%s'.
fi[1]: Ladattu %u IP-aluetta kohteesta '%s'.

en: %u malformed line was discarded. | %u malformed lines were discarded.
fi[0]: %u epämuodostunut rivi ohitettiin.
fi[1]: %u epämuodostunutta riviä ohitettiin.

en: Failed to rename new %s file, aborting update.
fi: Uuden tiedoston %s uudelleennimeäminen epäonnistui, keskeytän päivityksen.

en: IP filter is ready
fi: IP-suodatin on valmiina

en: Bootstrap from 
    known clients
fi: Käytä tunnettuja 
    asiakkaita yhdistämisapuna

en: Nodes (%u)
fi: Yhteyspisteitä (%u)

en: Invalid ip to bootstrap
fi: IP ei kelpaa yhdistämisavuksi

en: Invalid port to bootstrap
fi: Portti ei kelpaa yhdistämisavuksi

en: Please fill all fields required
fi: Ole hyvä ja täytä kaikki vaaditut kentät

en: Are you sure you want to download a new nodes.dat file?
fi: Oletko varma että haluat ladata uuden nodes.dat-tiedoston?

en: Doing so will remove your current nodes and restart Kademlia connection.
fi: Tämä toiminto korvaa kaikki tunnetut yhteyspisteet ja uudelleenyhdistää Kademlian.

en: Continue?
fi: Jatketaanko?

en: Kademlia: search keyword too short
fi: Kademlia: hakusana on liian lyhyt

en: Kademlia: Search keyword is already on search list:
fi: Kademlia: Hakusana on jo hakulistalla:

en: Failed to read nodes.dat file - too old. This version (0) is not supported anymore.
fi: Tiedoston nodes.dat luku epäonnistui sillä se liian vanha. Versio 0 ei ole enää tuettu.

en: Read %u Kad contact | Read %u Kad contacts
fi[0]: Luettu %u Kad-kontakti
fi[1]: Luettu %u Kad-kontaktia

en: No contacts found, please bootstrap, or download a nodes.dat file.
fi: Ei kontakteja, käytä yhdistämisapua tai hae nodes.dat-tiedosto.

en: Only %d Kad contact available, nodes.dat not written | Only %d Kad contacts available, nodes.dat not written
fi[0]: Vain %d Kad-kontakti saatavilla, tiedostoa nodes.dat ei tallennettu
fi[1]: Vain %d Kad-kontaktia saatavilla, tiedostoa nodes.dat ei tallennettu

en: Wrote %d Kad contact | Wrote %d Kad contacts
fi[0]: Kirjoitettu %d Kad-kontakti
fi[1]: Kirjoitettu %d Kad-kontaktia

en: File name
fi: Tiedoston nimi

en: File size
fi: Tiedostokoko

en: Share ratio
fi: Jakosuhde

en: Uploaded
fi: Lähetetty

en: Requested
fi: Pyydetty

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Complete sources
fi: Täysiä lähteitä

en: WARNING: Known file list corrupted, contains invalid header.
fi: VAROITUS: Tunnettujen tiedostojen lista on turmeltunut, sisältää epäkelvon otsakkeen.

en: Failed to load entry in known file list, file may be corrupt
fi: Merkinnän luku tunnettujen tiedostojen lista -tiedostosta epäonnistui, tiedosto saattaa olla turmeltunut

en: Invalid entry in known file list, file may be corrupt:
fi: Epäkelpo merkintä tunnettujen tiedostojen lista -tiedostossa, tiedosto saattaa olla turmeltunut:

en: Unknown error %d
fi: Tuntematon virhe %d

en: Unable to get error description for error %d
fi: Virheelle %d ei ole virhekuvausta

en: Hashing
fi: Luo tarkistetta

en: Completing
fi: Viimeistelee

en: Complete
fi: Valmis

en: Paused
fi: Tauotettu

en: Erroneous
fi: Virheellinen

en: Waiting
fi: Odottaa

en: You must specify a non-empty password.
fi: Salasana ei voi olla tyhjä.

en: Invalid password, not a MD5 hash!
fi: Virheellinen salasana, ei MD5-tarkiste!

en: Connection failure
fi: Yhdistäminen ei onnistunut

en: EC connection failed. Empty reply.
fi: Etäyhteysyritys epäonnistui. Vastaus oli tyhjä.

en: External Connection: Bad reply, handshake failed. Connection closed.
fi: Etäyhteys: Epäkelpo vastaus, kättely epäonnistui. Yhteys suljettu.

en: Succeeded! Connection established to aMule
fi: Yhdistetty onnistuneesti kohteeseen aMule

en: Succeeded! Connection established.
fi: Yhdistetty onnistuneesti.

en: External Connection: Access denied because:
fi: Etäyhteys: Pääsy evättiin:

en: External Connection: Handshake failed.
fi: Etäyhteys: Kättely epäonnistui

en: ListenSocket: Ok.
fi: KuunteluPistukka: Ok.

en: ERROR: Could not listen to TCP port.
fi: VIRHE: Ei voida kuunnella TCP-porttia.

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: Close
fi: Sulje

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Clear
fi: Pyyhi

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: kB/s
fi: KB/s

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: aMule Tray Menu
fi: aMulen palkkivalikko

en: Speed limits:
fi: Nopeusrajoitukset:

en: UL: None
fi: Ylös: Ei ole

en: UL: %u
fi: Ylös: %u

en: DL: None
fi: Alas: Ei ole

en: DL: %u
fi: Alas: %u

en: Client Information
fi: Asiakkaan tiedot

en: Nickname: %s
fi: Nimimerkki: %s

en: No Nickname Selected!
fi: Nimimerkkiä ei ole valittu!

en: ClientID:
fi: Asiakastunnus:

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: ServerName:
fi: Palvelinnimi:

en: ServerIP:
fi: Palvelin-IP:

en: Not Connected
fi: Ei yhdistetty

en: TCP port: %d
fi: TCP-portti: %d

en: TCP port: Not ready
fi: TCP-portti: Ei valmis

en: UDP port: %d
fi: UDP-portti: %d

en: UDP port: Not ready
fi: UPD-portti: Ei valmis

en: Online Signature: Enabled
fi: Online-Signeeraus: Käytössä

en: Online Signature: Disabled
fi: Online-Signeeraus: Pois päältä

en: Uptime: %s
fi: Päälläoloaika: %s

en: Shared files: %d
fi: Jaettuja tiedostoja: %d

en: Queued clients: %d
fi: Asiakkaita jonossa: %d

en: Total DL: %s
fi: Yht alas: %s

en: Total UL: %s
fi: Yht ylös: %s

en: Upload limit
fi: Lähetysraja

en: Download limit
fi: Latausraja

en: Hide aMule
fi: Piilota aMule

en: Show aMule
fi: Näytä aMule

en: Exit
fi: Sulje

en: eD2k Link:
fi: eD2k-linkki:

en: Commit
fi: Suorita

en: Click here to add the eD2k link in the text control to your download queue.
fi: Klikkaa tästä lisätäksesi eD2k-linkin tekstikentästä latauslistaasi.

en: Events are displayed here. For a complete list of events, refer to the log in the Servers-tab.
fi: Tapahtumat näytetään tässä. Nähdäksesi täyden listan tapahtumista, katso loki Palvelimet-välilehdeltä.

en: Loading ...
fi: Lataa ...

en: Number of users on the server you are connected to ...
fi: Käyttäjien määrä palvelimella johon olet yhteydessä ...

en: Users: 0
fi: Käyttäjiä: 0

en: Users connected to the current server and an estimate of the total number of users.
fi: Yhdistettyjen käyttäjien määrä nykyisellä palvelimella sekä arvio kaikkien käyttäjien määrästä.

en: Up: 0.0 | Down: 0.0
fi: Ylös: 0,0 | Alas: 0,0

en: Current average upload and download rates. If enabled the numbers in the braces signify the overhead from client communication.
fi: Nykyiset keskimääräiset lähetys- ja latausnopeudet. Mikäli aktivoitu, numerot suluissa näyttävät asiakasyhteyksien otsikkotietojen nopeuksia.

en: Displays the connected status and active transfers. Red arrows signifies that you are currently not connected, yellow arrows signify that you have low ID (firewalled) and green arrows signify that you have high ID (The optimal connection type).
fi: Näyttää yhteyden tilan ja aktiiviset siirrot. Punaiset nuolet osoittavat että et ole yhdistetty, keltaiset nuolet että sinulla on LowID (olet palomuurin takana) ja vihreät nuolet että sinulla on HighID (paras yhdistettävyys).

en: Not Connected ...
fi: Ei yhdistetty ...

en: Currently connected server.
fi: Palvelin johon yhdistetty.

en: Search
fi: Etsi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Type
fi: Tyyppi

en: Local
fi: Paikallinen

en: Global
fi: Kaikkialta

en: Extended Parameters
fi: Laajat parametrit

en: Filtering
fi: Suodatus

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

en: Any
fi: Kaikki

en: Archives
fi: Pakatut

en: Audio
fi: Ääni

en: CD-Images
fi: CD-levykuvat

en: Pictures
fi: Kuvat

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Texts
fi: Tekstiä

en: Videos
fi: Videot

en: Extension
fi: Pääte

en: Min Size
fi: Vähimmäiskoko

en: Bytes
fi: Tavua

en: Max Size
fi: Enimmäiskoko

en: Availability
fi: Saatavuus

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Filter Results
fi: Suodata tulokset

en: Invert Result
fi: Käännä tulos

en: Hide Known Files
fi: Piilota tunnetut tiedostot

en: Start
fi: Käynnistä haku

en: More
fi: Hae lisää

en: Searches for more results on eD2k. Not supported for Kad yet.
fi: Hakee enemmän tuloksia eD2k:sta. Ei vielä tuettuna Kadissa.

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Download
fi: Lataa

en: Reset Fields
fi: Nollaa kentät

en: Results
fi: Tulokset

en: Clears completed downloads
fi: Siivoaa valmistuneet lataukset pois näkyvistä

en: File sources:
fi: Tiedostolähteet:

en: General
fi: Yleiset

en: Full Name :
fi: Koko nimi :

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: met-File :
fi: Osatiedosto (met) :

en: Hash :
fi: Tarkiste :

en: Filesize :
fi: Tiedostokoko :

en: Partfilestatus :
fi: Osatiedoston tila  :

en: Last seen complete :
fi: Viimeksi nähty kokonaisena :

en: Transfer
fi: Siirto

en: Found Sources :
fi: Löydetyt lähteet :

en: Transferring Sources :
fi: Siirtäviä lähteitä :

en: Filepart-Count :
fi: Osien määrä :

en: Available :
fi: Saatavilla :

en: Datarate :
fi: Siirtonopeus :

en: Download Active Time:
fi: Lataus ollut aktiivisena:

en: Transferred :
fi: Siirretty :

en: Completed Size :
fi: Valmiina :

en: Intelligent Corruption Handling
fi: Älykäs turmeltumien käsittely (I.C.H.)

en: Lost to corruption :
fi: Menetetty turmeltumille :

en: Gained by compression :
fi: Pakkaamalla saatu hyöty :

en: Packages saved by I.C.H. :
fi: Pelastetut paketit (I.C.H.) :

en: File Names
fi: Tiedostonimet

en: Takeover
fi: Muuta nimi

en: Cleanup
fi: Siivoa

en: Apply
fi: Käytä

en: Comment/Rate file (Text will be visible to all users)
fi: Kommentoi/luokittele tiedosto (Teksti näkyy kaikille käyttäjille)

en: For a film you can say its length, its story, language ...\n\nand if it's a fake, you can tell that to other users of aMule.
fi: Elokuvalle voit kertoa sen pituuden, tarinan, kielen ...\n\nja mikäli se on väärennös, voit kertoa sen muille aMulen käyttäjille.

en: File Quality
fi: Tiedoston laatu

en: Not rated
fi: Ei luokitusta

en: Invalid / Corrupt / Fake
fi: Epäkelpo / Turmeltunut / Väärennös

en: Poor
fi: Huono

en: Fair
fi: Kohtalainen

en: Good
fi: Hyvä

en: Excellent
fi: Erinomainen

en: Choose the file rating or advice users if the file is invalid ...
fi: Valitse tiedoston luokitus tai ilmoita muille käyttäjille jos tiedosto on viallinen ...

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Downloading, please wait ...
fi: Lataan, odota hetki ...

en: Unknown size
fi: Koko on tuntematon

en: Required Information
fi: Vaadittavat tiedot

en: IP Address :
fi: IP-osoite :

en: Port :
fi: Portti :

en: Additional Information
fi: Lisätiedot

en: Username :
fi: Käyttäjänimi :

en: Userhash :
fi: Käyttäjätarkiste :

en: Add
fi: Lisää

en: Download-Speed
fi: Latausnopeus

en: Current
fi: Nykyinen

en: Running average
fi: Yhtäjaksoinen keskiarvo

en: Session average
fi: Session keskiarvo

en: Upload-Speed
fi: Lähetysnopeus

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Active downloads
fi: Aktiiviset lataukset

en: Active connections (1:1)
fi: Aktiiviset yhteydet (1:1)

en: Active uploads
fi: Aktiiviset lähetykset

en: Statistics Tree
fi: Tilastopuu

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Userhash:
fi: Käyttäjätarkiste:

en: Client software:
fi: Asiakasohjelma:

en: Client version:
fi: Asiakasversio:

en: IP address:
fi: IP-osoite:

en: User ID:
fi: Käyttäjätunniste:

en: Server IP:
fi: Palvelimen IP:

en: Server name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Obfuscation:
fi: Kätkeminen:

en: Transfers to client
fi: Siirrot asiakkaalle

en: Current request:
fi: Nykyinen pyyntö:

en: Average upload rate:
fi: Keskimääräinen lähetysnopeus:

en: Average download rate:
fi: Keskimääräinen latausnopeus:

en: Uploaded (session):
fi: Lähetetty (sessiossa):

en: Downloaded (session):
fi: Ladattu (sessiossa):

en: Uploaded (total):
fi: Lähetetty (yhteensä):

en: Downloaded (total):
fi: Ladattu (yhteensä):

en: Scores
fi: Pisteet

en: DL/UP modifier:
fi: Lähetys/vastaanotto-määre:

en: Secure ident:
fi: Turvattu tunnistus:

en: Queue rank:
fi: Sijoitus jonossa:

en: Queue score:
fi: Jonopisteet:

en: Nick
fi: Nimimerkki

en: http://www.aMule.org - the multi-platform Mule
fi: http://www.aMule.org - monen alustan Mule

en: This is the name that other users will see when connecting to you.
fi: Tämä on nimi jonka muut käyttäjät näkevät yhdistäessään sinuun.

en: Language:
fi: Kieli:

en: The delay before showing tool-tips.
fi: Viive työkaluvihjeiden näyttämiseen.

en: This specifies the language used on controls.
fi: Tämä määrittää kontrolleissa käytetyn kielen.

en: Check for new version at startup
fi: Tarkista uuden version saatavuus käynnistettäessä

en: Enabling this will make aMule check for new version at startup
fi: aMule tarkistaa käynnistyessään uuden version olemassaolon kun tämä on päällä.

en: Start minimized
fi: Aloita pienennettynä

en: Enabling this makes aMule minimize itself upon start.
fi: Tämä päällä aMule pienentää itsensä käynnistyessään.

en: Prompt on exit
fi: Vahvista sulkeminen

en: Makes aMule prompt before exiting.
fi: Amule kysyy varmistuksen ennen poistumista.

en: Hide application window when close button is pressed
fi: Piilota sovelluksen ikkuna painettaessa sulje -nappulaa

en: Enable Tray Icon
fi: Näytä kuvake palkissa

en: This Enables/Disables the system tray (or taskbar) icon.
fi: Tämä sallii tai estää kuvakkeen näyttämisen järjestelmä-/tehtäväpalkissa.

en: Minimize to Tray Icon
fi: Pienennä palkkikuvakkeeksi

en: Enabling this will make aMule minimize to the System Tray, rather than the taskbar.
fi: Tämä päällä aMule pienentyy järjestelmäpalkkiin tehtäväpalkin sijaan.

en: Tooltip delay time:
fi: Työkaluvihjeiden viive:

en: seconds
fi: sekuntia

en: Browser Selection
fi: Selaimen valinta

en: Enter your browser name here. Leave this field empty to use the system default browser.
fi: Syötä tähän selaimesi nimi. Jätä tyhjäksi jos haluat käyttää järjestelmän oletusselainta.

en: Browse
fi: Selaa

en: Open in new tab if possible
fi: Avaa uuteen välilehteen mikäli mahdollista

en: Open the web page in a new tab instead of in a new window when possible
fi: Avaa verkkosivun uuteen välilehteen uuden ikkunan sijaan kun se on mahdollista

en: Video Player
fi: Videotoistin

en: Bandwidth limits
fi: Kaistankäytön rajoitukset

en: Upload
fi: Lähetys

en: Slot Allocation
fi: Paikkavaraus

en: Ports
fi: Portit

en: Standard TCP Port
fi: Vakio TCP-portti

en: This is the standard eD2k port and cannot be disabled.
fi: Tämä on vakio eD2k-portti eikä sitä voi kytkeä pois päältä.

en: UDP port for server requests (TCP+3):
fi: UDP-portti palvelinpyyntöihin (TCP+3):

en: Extended UDP port (Kad / global search)
fi: Laajennettu UDP-portti (Kad / haku kaikkialta).

en: This UDP port is used for extended eD2k requests and Kad network
fi: Tätä UDP-porttia käytetään laajennettuihin eD2k-hakuihin sekä Kad-verkossa

en: Enable UPnP for router port forwarding
fi: Käytä UPnP:tä reitittimen portinohjauksessa

en: UPnP TCP Port (Optional):
fi: UPnP:n TCP-portti (Valinnainen):

en: Bind local address to IP (empty for any):
fi: Sido paikallinen osoite IP:hen (tyhjä sallii mihin tahansa):

en: Advanced users only: If you have multiple network interfaces, enter the address of the interface to which aMule should be bound.
fi: Vain edistyneille käyttäjille: mikäli sinulla on useampia verkkoliitäntöjä, syötä sen liitännän osoite johon haluat aMulen sidottavan.

en: Max sources per downloading file:
fi: Lähteitä enintään tiedostoa kohden:

en: Max simultaneous connections:
fi: Yhtäaikaisten yhteyksien enimmäismäärä:

en: Autoconnect on startup
fi: Yhdistä automaattisesti käynnistettäessä

en: Reconnect on loss
fi: Yhdistä uudelleen yhteyden katketessa

en: Remove dead server after
fi: Poista toimimattomat palvelimet

en: retries
fi: yrityksen jälkeen

en: Auto-update server list at startup
fi: Päivitä palvelinlista käynnistettäessä

en: List
fi: Lista

en: Update server list when connecting to a server
fi: Päivitä palvelinlista yhdistettäessä palvelimelle

en: Update server list when a client connects
fi: Päivitä palvelinlista asiakkaan yhdistäessä

en: Use priority system
fi: Käytä tärkeysjärjestystä

en: Use smart LowID check on connect
fi: Käytä älykästä LowID-tarkistusta yhdistettäessä

en: Safe connect
fi: Turvallinen yhdistäminen

en: Autoconnect to servers in static list only
fi: Yhdistä automaattisesti vain pysyville palvelimille

en: Set manually added servers to High Priority
fi: Aseta käsin syötetyt palvelimet korkealle tärkeydelle

en: Intelligent Corruption Handling (I.C.H.)
fi: Älykäs turmeltumien käsittely (I.C.H.)

en: Enable
fi: Käytä

en: Advanced I.C.H. trusts every hash (not recommended)
fi: Kehittynyt I.C.H. luottaa kaikkiin tarkisteisiin (ei suositella)

en: Add files to download in pause mode
fi: Lisää tiedostot lataukseen tauotettuna

en: Add files to download with auto priority
fi: Lisää tiedostot lataukseen tärkeys automaattisella

en: Try to download first and last chunks first
fi: Yritä ladata ensimmäiset ja viimeiset palat ensin

en: Start next paused file when a file completes
fi: Käynnistä seuraava tauotetty tiedosto kun tiedosto valmistuu

en: From the same category
fi: Samasta luokasta

en: In alphabetic order
fi: Aakkosellisessa järjestyksessä

en: Preallocate disk space for new files
fi: Esivaraa levytila uusille tiedostoille

en: For new files preallocates disk space for the whole file, thus reduces fragmentation
fi: Uusia tiedostoja lisätessä varaa levytilaa koko tiedostolle, vähentää pirstaloitumista

en: Stop downloads when free disk space reaches
fi: Pysäytä lataukset kun tyhjän levytilan määrä saavuttaa

en: Select this if you want aMule to check your disk space
fi: Valitse tämä mikäli haluat aMulen tarkistavan vapaan levytilan määrän

en: Enter here the min disk space desired.
fi: Syötä tähän levytila jonka haluat jättää vapaaksi.

en: Save 10 sources on rare files (< 20 sources)
fi: Tallenna 10 lähdettä harvinaisille tiedostoille (< 20 lähdettä)

en: Uploads
fi: Lähetykset

en: Add new shared files with auto priority
fi: Lisää uudet jaetut tiedostot tärkeys automaattisella

en: Destination folder for downloads
fi: Kansio ladatuille tiedostoille

en: Folder for temporary download files
fi: Kansio latauksen väliaikaisille tiedostoille

en: Shared folders
fi: Jaetut kansiot

en: (Right click on folder icon for recursive share)
fi: (Klikkaa oikealla painikkeella kansion kuvaketta jakaaksesi rekursiivisesti)

en: Share hidden files
fi: Jaa piilotiedostot

en: Graphs
fi: Kuvaajat

en: Update delay : 5 secs
fi: Päivitysväli : 5 sekuntia

en: Time for average graph: 100 mins
fi: Keskimääräiskuvaajan aika: 100 minuuttia

en: Connections Graph Scale: 100
fi: Yhteyskuvaajan Skaala: 100

en: Download graph scale:
fi: Latauskuvaajan skaala:

en: Upload graph scale:
fi: Lähetyskuvaajan skaala:

en: Colours:
fi: Värit:

en: Background
fi: Taustaväri

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Download current
fi: Hetkittäinen lataus

en: Download running average
fi: Latauksen yhtäjaksoinen keskiarvo

en: Download session average
fi: Latauksen keskiarvo sessiossa

en: Upload current
fi: Hetkittäinen lähetys

en: Upload running average
fi: Lähetyksen yhtäjaksoinen keskiarvo

en: Upload session average
fi: Lähetyksen keskiarvo sessiossa

en: Active connections
fi: Aktiiviset yhteydet

en: Systray Icon Speedbar
fi: Järjestelmäpalkin nopeusnäyttö

en: Kad-nodes current
fi: Kad-yhteyksiä tällä hetkellä

en: Kad-nodes running
fi: Kad-yhteyksiä aktiivisena

en: Kad-nodes session
fi: Kad-yhteyksiä sessiossa

en: Select
fi: Valitse

en: Tree
fi: Puu

en: Number of Client Versions shown (0=unlimited)
fi: Näytettävien asiakasversioiden määrä (0=rajoittamattomasti)

en: !!! WARNING !!!
fi: !!! VAROITUS !!!

en: Max new connections / 5 secs
fi: Enimmäismäärä uusia yhteyksiä / 5 s

en: File Buffer Size: 240000 bytes
fi: Tiedostopuskurin koko: 240000 tavua

en: Upload Queue Size: 5000 clients
fi: Lähetysjonon koko: 5000 asiakasta

en: Server connection refresh interval: Disable
fi: Palvelinyhteyden päivitysväli: Poissa käytöstä

en: Disable computer's timed standby mode
fi: Poista käytöstä tietokoneen ajastettu siirtyminen valmiustilaan

en: Skin to use:
fi: Käytettävä teema:

en: Show "Fast eD2k Links Handler" in every window.
fi: Näytä "Nopea eD2k-linkkien käsittelijä" jokaisessa ikkunassa.

en: Show extended info on categories tabs
fi: Näytä laajennetut tiedot luokitteluvälilehdillä

en: Show application version on title
fi: Näytä sovelluksen versio otsikossa

en: Show transfer rates on title
fi: Näytä siirtonopeudet otsikossa

en: Before application name
fi: Ennen sovelluksen nimeä

en: After application name
fi: Sovelluksen nimen perässä

en: Show overhead bandwidth
fi: Näytä otsikkotietoihin kuluva kaista

en: Vertical toolbar orientation
fi: Pystysuuntainen työkalupalkki

en: Show country flags for clients
fi: Näytä asiakkaiden valtioiden liput

en: Download Queue Files
fi: Latausjonon tiedostot

en: Show progress percentage
fi: Näytä edistyminen prosentteina

en: Show progress bar
fi: Näytä edistymispalkki

en: Flat
fi: Tasainen

en: Round
fi: Pyöreä

en: Auto-sort files (high CPU)
fi: Järjestä tiedostot automaattisesti (iso suorittimen käyttö)

en: aMule will sort the columns in your download list automatically
fi: aMule järjestää sarakkeet latauslistassasi automaattisesti

en: External Connection Parameters
fi: Etäyhteyksien asetukset

en: Accept external connections
fi: Hyväksy etäyhteydet

en: IP of the listening interface:
fi: Kuunneltavan verkkoliitännän IP:

en: Enter here a valid ip in the a.b.c.d format for the listening EC interface. An empty field or 0.0.0.0 will mean any interface.
fi: Syötä tähän sen verkkoliitännän ip jota kuunnellaan etäyhteyksiä varten. Tyhjä tai 0.0.0.0 tarkoittaa kaikkia verkkoliitäntöjä.

en: TCP port:
fi: TCP-portti:

en: Enable UPnP port forwarding on the EC port
fi: Kytke päälle UPnP-portinohjaus etäyhteysportissa

en: Password
fi: Salasana

en: Web server parameters
fi: Web-palvelimen asetukset

en: Run webserver on startup
fi: Käynnistä web-palvelin käynnistettäessä

en: Web template
fi: Web-sapluuna

en: Full rights password
fi: Täysien oikeuksien salasana

en: Enable Low rights User
fi: Salli rajoitettujen oikeuksien käyttäjä

en: Low rights password
fi: Rajoitettujen oikeuksien salasana

en: Enable UPnP port forwarding of the web server port
fi: Käytä UPnP-portinohjausta web-palvelimen portissa

en: Web server UPnP TCP port (Optional)
fi: Web-palvelimen UPnP TCP-portti (Valinnainen)

en: Page Refresh Time (in secs)
fi: Sivun päivitysväli (sekunneissa)

en: Enable Gzip compression
fi: Salli gzip-pakkaus

en: Click here to apply any changes made to the preferences.
fi: Napsauta tästä saattaaksesi voimaan asetuksiin tehdyt muutokset.

en: Reset any changes made to the preferences.
fi: Nollaa asetuksiin tekemäsi muutokset.

en: Title :
fi: Otsikko :

en: Comment :
fi: Kommentti :

en: Incoming Dir :
fi: Saapuvien kansio :

en: Change priority for new assigned files :
fi: Vaihda tärkeyttä uusille sijoitetuille tiedostoille :

en: Don't change
fi: Älä vaihda

en: Select color for this Category (currently selected) :
fi: Valitse väri tälle luokalle (valittuna) :

en: Reset
fi: Tyhjennä

en: Click this button to reset the log.
fi: Napsauta tätä painiketta nollataksesi lokin.

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
fi: Napsauta tätä nappia päivittääksesi palvelinlistan osoitteesta ...

en: Server list
fi: Palvelinlista

en: Enter the url to a server.met file here and press the button to the left to update the list of known servers.
fi: Syötä tähän server.met-tiedostoon osoittava url ja paina nappia vasemmalla päivittääksesi tunnettujen palvelimien listan.

en: Add server manually: Name
fi: Palvelimen lisäys käsin: Nimi

en: Enter the name of the new server here
fi: Syötä uuden palvelimen nimi tähän

en: IP:Port
fi: IP:Portti

en: Enter the IP of the server here, using the x.x.x.x format.
fi: Syötä uuden palvelimen IP tähän, muodossa x.x.x.x.

en: Enter the port of the server here.
fi: Syötä palvelimen portti tähän.

en: Add manually a server (fill fields to the left before) ...
fi: Lisää palvelin käsin (täytä vasemmalla olevat kentät) ...

en: aMule Log
fi: aMule loki

en: Server Info
fi: Palvelimen tiedot

en: Click on this button to update the nodes list from URL ...
fi: Napsauta tätä nappia päivittääksesi yhteyspisteiden listan osoitteesta ...

en: Nodes (0)
fi: Yhteyspisteitä (0)

en: Enter the url to a nodes.dat file here and press the button to the left to update the list of known nodes.
fi: Syötä tähän nodes.dat-tiedostoon osoittava url ja paina nappia vasemmalla päivittääksesi tunnettujen yhteyspisteiden listan.

en: Nodes stats
fi: Yhteyspisteiden tilastot

en: Bootstrap
fi: Yhdistämisapu

en: New node
fi: Uusi yhteyspiste

en: Port:
fi: Portti:

en: Bootstrap from known clients
fi: Käytä tunnettuja asiakkaita yhdistämisapuna

en: Disconnect Kad
fi: Katkaise Kad-yhteys

en: Use Secure User Identification
fi: Käytä turvattua käyttäjän tunnistusta

en: It is recommended to enable this option. You will not receive credits if SUI is not enabled.
fi: Tunnistuksen käyttö on suositeltavaa. Muuten et hyödy pistejärjestelmästä.

en: Protocol Obfuscation
fi: Protokollan kätkeminen

en: Support Protocol Obfuscation
fi: Tuki protokollan kätkemiselle

en: This option enabled Protocol Obfuscation, and makes aMule accept obfuscated connections from other clients.
fi: Tämä valinta sallii aMulen ottaa vastaan kätketyn protokollan yhteyksiä muilta asiakkailta.

en: Use obfuscation for outgoing connections
fi: Käytä kätkemistä lähtevissä yhteyksissä

en: This option makes aMule use Protocol Obfuscation when connecting other clients/servers.
fi: Tämä valittuna aMule käyttää protokollan kätkemistä ottaessaan yhteyttä muihin asiakkaisiin/palvelimiin.

en: Accept only obfuscated connections
fi: Vastaanota vain kätkettyjä yhteyksiä

en: This option makes aMule only accept obfuscated connections. You will have less sources, but all your traffic will be obfuscated
fi: Tämä valittuna aMule hyväksyy vain kätketyt yhteydet. Lähteitä on vähemmän saatavilla mutta kaikki liikenteesi on kätketyllä protokollalla.

en: Everybody
fi: Kaikki

en: No one
fi: Ei kukaan

en: Who can see my shared files:
fi: Ketkä voivat nähdä jaetut tiedostoni:

en: Select who can request to view a list of your shared files.
fi: Valitse ketkä voivat pyytää nähtäville sinun jaettujen tiedostojen listaasi.

en: IP-Filtering
fi: IP-suodatus

en: Filter clients
fi: Suodata asiakkaat

en: Enable filtering of the client IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
fi: Salli asiakas-IP:den suodatus kuten määritelty tiedostossa ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Filter servers
fi: Suodata palvelimet

en: Enable filtering of the server IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
fi: Salli palvelin-IP:den suodatus kuten määritelty tiedostossa ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Reload List
fi: Uudelleenlataa lista

en: Reload the list of IPs to filter from the file ~/.aMule/ipfilter.dat
fi: Uudelleenlataa suodatettavien IP:den lista tiedostosta ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Update now
fi: Päivitä nyt

en: Auto-update ipfilter at startup
fi: Päivitä ip-suodatus automaattisesti käynnistettäessä

en: Filtering Level:
fi: Suodatustaso:

en: Always filter LAN IPs
fi: Suodata aina lähiverkon IP:t

en: Paranoid handling of non-matching IPs
fi: Käsittele muut IP:t vainoharhaisesti

en: Rejects packet if the client ip is different from the ip where the packet is received from. Use with caution.
fi: Hylkää paketit mikäli asiakkaan ip on eri kuin mistä paketti saapui. Käytä varoen.

en: Use system-wide ipfilter.dat if available
fi: Käytä järjestelmänlaajuista ipfilter.dat-tiedostoa mikäli saatavilla

en: If there's no local ipfilter.dat found, allow usage of a systemwide ipfilter file.
fi: Mikäli paikallista ipfilter.dat:ia ei löydy, käytetään järjestelmänlaajuista ipfilter.dat-tiedostoa.

en: Enable Online-Signature
fi: Kytke Online-Signeeraus päälle

en: Enables the writing of the OS file, which can be used by external apps to create signatures and the like.
fi: Kytkee päälle Online-Signeeraustiedoston kirjoittamisen, jota muut ohjelmat voivat käyttää esimerkiksi signeerauksissa.

en: Update Frequency (Secs):
fi: Päivitysväli (sekuntia):

en: Change the frequency (in seconds) of Online Signature updates.
fi: Muuttaa Online-Signeerauksen päivitysväliä, annetaan sekunteina.

en: Save online signature file in:
fi: Online-signeeraus-tiedoston tallennuspaikka:

en: Click here to select the directory containing the the Online Signature files.
fi: Napsauta tästä valitaksesi kansio Online-Signeerauksen tiedostoille.

en: Filter incoming messages (except current chat):
fi: Suodata saapuvat viestit (ei koske keskusteluja):

en: Filter all messages
fi: Suodata kaikki viestit

en: Filter messages from people not on your friend list
fi: Suodata viestit ihmisiltä jotka eivät ole kaverilistallasi

en: Filter messages from unknown clients
fi: Suodata viestit tuntemattomilta asiakkailta

en: Filter messages containing (use ',' as separator):
fi: Suodata viestit jotka sisältävät (käytä merkkiä ',' erottimena):

en: add here the words amule should filter and block messages including it
fi: Syötä tähän suodatettavat sanat ja aMule estää viestit jotka sisältävät sellaisen

en: Show received messages in the log
fi: Näytä vastaanotetut viestit lokissa

en: Comments
fi: Kommentit

en: Filter comments containing (use ',' as separator):
fi: Suodata kommentit jotka sisältävät (käytä merkkiä ',' erottimena):

en: Automatic server connect without proxy
fi: Automaattinen palvelinyhteys ilman välityspalvelinta

en: Enable authentication
fi: Käytä tunnistautumista

en: Enable/disable username/password authentication
fi: Kytkee päälle/pois käyttäjänimellä/salasanalla tunnistautumisen

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: The username to use to connect to the proxy
fi: Käyttäjänimi tunnistautuessa välityspalvelimelle

en: Password:
fi: Salasana:

en: The password to use to connect to the proxy
fi: Salasana tunnistautuessa välityspalvelimelle

en: Enable Proxy
fi: Käytä välityspalvelinta

en: Enable/disable proxy support
fi: Kytke päälle/pois välityspalvelimen tuki

en: Proxy type:
fi: Tyyppi:

en: Proxy host:
fi: Välityspalvelin:

en: The proxy host name
fi: Välityspalvelimen verkkonimi

en: Proxy port:
fi: Portti:

en: The proxy port
fi: Välityspalvelimen portti

en: Connect to:
fi: Yhdistä:

en: Login to remote amule
fi: Kirjaudu etä-aMuleen

en: User name
fi: Käyttäjänimi

en: Remember those settings
fi: Muista nämä asetukset

en: Enable Verbose Debug-Logging.
fi: Käytä monisanaista lokiin kirjausta.

en: Message Categories:
fi: Viestien luokittelut:

en: Waiting...
fi: Odottaa...

en: Add imports
fi: Lisää tuonteja

en: Retry selected
fi: Yritä uudelleen valittuja

en: Remove selected
fi: Poista valitut

en: Event Types
fi: Tapahtumatyypit

en: Statistics and queued clients for selected file(s) : Session / All time
fi: Tilastot ja jonottavat asiakkaat valitu(i)lle tiedosto(i)lle: Sessiossa / Yhteensä

en: Active Uploads
fi: Aktiiviset lähetykset

en: Percent of total files
fi: Prosenttia kaikista tiedostoista

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Selected files
fi: Valitut tiedostot

en: Active uploads only
fi: Vain aktiiviset lähetykset

en: Show Clients for
fi: Näytä asiakkaat

en: Reload:
fi: Uudelleenlataa:

en: Reload your shared files
fi: Uudelleenlataa jaetut tiedostot

en: Send
fi: Lähetä

en: Sends the specified message.
fi: Lähettää annetun viestin.

en: Close this chat-session.
fi: Sulje tämä keskustelu.

en: Connect to any server and/or Kad
fi: Yhdistä mihin tahansa palvelimeen ja/tai Kadiin

en: Shared Files
fi: Jaetut tiedostot

en: Disabled [%s]
fi: Poissa käytöstä [%s]

en: byte | bytes
fi[0]: tavu
fi[1]: tavua

en: byte/sec | bytes/sec
fi[0]: tavu/s
fi[1]: tavua/s

en: secs
fi: s

en: mins
fi: m

en: hours
fi: tuntia

en: Days
fi: Päivää

en: all
fi: kaikki

en: all others
fi: kaikki muut

en: Incomplete
fi: Keskeneräinen

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Archive
fi: Pakattu

en: Text
fi: Teksti

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Using config dir: %s
fi: Asetuskansio: %s

en: Waiting for partfile convert thread to die...
fi: Odotellaan osatiedostojen muuntosäikeen päättymistä...

en: Importing %s: %s
fi: Tuon %s: %s

en: Reading temp folder
fi: Luen väliaikaiskansiota

en: Retrieving basic information from download info file
fi: Haen perustietoja ladatusta tietopaketista

en: Creating destination file
fi: Luon kohdetiedostoa

en: Loading data from old download file (%u of %u)
fi: Lataan tiedot vanhasta lataustiedostosta (%u %u:sta)

en: Saving data block into new single download file (%u of %u)
fi: Tallennan datalohkon yhteen uuteen lataustiedostoon (%u %u:sta)

en: Retrieving source downloadfile information
fi: Haen lähdelataustiedoston tietoja

en: Adding download and saving new partfile
fi: Lisään latauksen ja tallennan uuden osatiedoston

en: Import partfiles
fi: Tuo osatiedostot

en: State
fi: Tila

en: Filehash
fi: Tiedostotarkiste

en: %s (Disk: %s)
fi: %s (Levy: %s)

en: Please choose a folder to search for temporary downloads! (subfolders will be included)
fi: Valitse kansio josta etsitään väliaikaislatauksia (alikansiot sisällytetään hakuun)

en: Do you want the source files of succesfully imported downloads be deleted?
fi: Haluatko että lähteenä käytetyt tiedostot poistetaan onnistuneen tuonnin jälkeen?

en: Remove sources?
fi: Poistetaanko lähteet?

en: ERROR: Failed to create partfile
fi: VIRHE: Osatiedoston luominen epäonnistui

en: Trying to load backup of met-file from %s
fi: Yritän avata met-tiedoston varmuuskopion kohteesta %s

en: ERROR: Failed to open part.met file: %s ==> %s
fi: VIRHE: part.met-tiedostoa ei avattu: %s ==> %s

en: ERROR: part.met file is 0 size: %s ==> %s
fi: VIRHE: part.met-tiedosto on tyhjä: %s ==> %s

en: ERROR: Invalid part.met file version: %s ==> %s
fi: VIRHE: Epäkelpo part.met-tiedoston versio: %s ==> %s

en: Error: %s (%s) is corrupt (bad tags: %s), unable to load file.
fi: Virhe: %s (%s) on turmeltunut (väärät tagit: %s), tiedostoa ei voitu ladata.

en: ERROR: %s (%s) is corrupt (wrong tagcount), unable to load file.
fi: VIRHE: %s (%s) on turmeltunut (väärä tagimäärä), tiedostoa ei voitu avata.

en: Trying to recover file info...
fi: Yritän palauttaa tiedoston tietoja...

en: Recovering no-named file - will try to recover it as RecoveredFile.dat
fi: Palautan nimetöntä tiedostoa - yritetään tallentaa nimelle RecoveredFile.dat

en: Recovered all available file info :D - Trying to use it...
fi: Saatavissa olevat tiedot palautettiin :D - Yritän käyttää niitä...

en: Unable to recover file info :(
fi: Tiedoston tietoja ei saatu palautettua :(

en: Failed to open %s (%s)
fi: Avaaminen epäonnistui: %s (%s)

en: WARNING: %s might be corrupted (%i)
fi: VAROITUS: %s voi olla turmeltunut (%i)

en: ERROR while saving partfile: %s (%s ==> %s)
fi: VIRHE osatiedostoa tallennettaessa: %s (%s ==> %s)

en: IO failure while saving partfile:
fi: IO-virhe osatiedostoa tallennettaessa:

en: Could not retrieve length of '%s' - using %s file.
fi: Pituutta ei saatu noudettua: '%s' - käytän %s tiedostoa.

en: '%s' is 0 size somehow - using %s file.
fi: '%s' on jostain syystä tyhjä - käytetään tiedostoa %s.

en: Failed to save part.met.seeds file for %s
fi: Tiedoston part.met.seeds tallentaminen epäonnistui kohteelle %s

en: Saved %i source seed for partfile: %s (%s) | Saved %i source seeds for partfile: %s (%s)
fi[0]: Tallennettu %i lähde osatiedostolle: %s (%s)
fi[1]: Tallennettu %i lähdettä osatiedostolle: %s (%s)

en: Error reading partfile's seeds file (%s - %s): %s
fi: Virhe luettaessa osatiedoston lähdetiedostoa (%s - %s): %s

en: Found corrupted part (%d) in %d part file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s| | Found corrupted part (%d) in %d parts file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|
fi[0]: Turmeltunut osa (%d) %d osasta tiedostossa %s - Tiedostotulostarkiste |%s| Tiedostotarkiste |%s|
fi[1]: Turmeltunut osa (%d) %d osasta tiedostossa %s - Tiedostotulostarkiste |%s| Tiedostotarkiste |%s|

en: Found completed part (%i) in %s
fi: Valmis osa (%i) kohteessa %s

en: Finished rehashing %s
fi: Tarkiste uudelleenluotu: %s

en: Unexpected error while completing %s. File paused
fi: Odottamaton virhe viimeistellessä %s. Tiedosto tauotettu

en: Finished downloading: %s
fi: Lataus suoritettu: %s

en: Deleting file: %s
fi: Poistetaan tiedosto: %s

en: WARNING: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete for '%s'
fi: VAROITUS: Ei voitu laskea tarkistetta ladatusta osasta - tarkistejoukko on puutteellinen kohteelle '%s'

en: ERROR: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete (%s). This should never happen
fi: VIRHE: Ei voitu luoda tarkistetta ladatulle osalle - tarkistejoukko on puutteellinen (%s). Näin ei pitäisi koskaan tapahtua.

en: EOF while hashing downloaded part %u with length %u (max %u) of partfile '%s' with length %u: %s
fi: Data loppui (EOF) luotaessa tarkistetta ladatulle osalle %u jonka pituus on %u (maksimi on %u) osatiedostosta '%s' jonka pituus on %u: %s

en: WARNING: Not enough free disk-space! Pausing file: %s
fi: VAROITUS: Levytilaa ei ole tarpeeksi! Tauotan tiedoston: %s

en: Downloaded part %i is corrupt in file: %s
fi: Ladattu osa %i on turmeltunut tiedostossa: %s

en: ICH: Recovered corrupted part %i for %s -> Saved bytes: %s
fi: ICH: Ennallistettu turmeltunut osa %i kohteessa %s -> Säästetyt tavut: %s

en: Allocating
fi: Allokoidaan

en: Insufficient disk space
fi: Riittämätön levytila

en: Downloaded
fi: Ladattu

en: ERROR: Failed to open partfile '%s'
fi: VIRHE: Ei voida avata osatiedostoa '%s'

en: System default
fi: Järjestelmän vakio

en: Albanian
fi: Albania

en: Arabic
fi: Arabia

en: Asturian
fi: Asturia

en: Basque
fi: Baski

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Catalan
fi: Katalaani

en: Chinese (Simplified)
fi: Kiina (Yksinkertaistettu)

en: Chinese (Traditional)
fi: Kiina (Perinteinen)

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Czech
fi: Tsekki

en: Danish
fi: Tanska

en: Dutch
fi: Hollanti

en: English (U.K.)
fi: Englanti (U.K.)

en: Estonian
fi: Viro

en: Finnish
fi: Suomi

en: French
fi: Ranska

en: Galician
fi: Galicia (Galego)

en: German
fi: Saksa

en: Greek
fi: Kreikka

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Italian
fi: Italia

en: Italian (Swiss)
fi: Italia (Sveitsi)

en: Japanese
fi: Japani

en: Korean
fi: Korea

en: Lithuanian
fi: Liettua

en: Norwegian (Nynorsk)
fi: Norja (Nynorsk)

en: Polish
fi: Puola

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Portuguese (Brazilian)
fi: Portugali (Brazilia)

en: Russian
fi: Venäjä

en: Slovenian
fi: Slovenia

en: Spanish
fi: Espanja

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Turkish
fi: Turkki

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Change Language
fi: Vaihda kieli

en: There are no translations installed for aMule
fi: Käännöksiä ei ole asennettuna aMulelle

en: No languages available
fi: Kieliä ei saatavilla

en: no options available
fi: vaihtoehtoja ei saatavilla

en: Invalid category found, skipping
fi: Löytyi epäkelpo luokka, hypätään yli

en: TCP port can't be higher than 65532 due to server UDP socket being TCP+3
fi: TCP-portti ei voi olla korkeampi kuin 65532 koska serverin käyttämä UDP-pistukka on TCP+3

en: Default port will be used (%d)
fi: Käytetään oletusporttia (%d)

en: Dropping non-existing shared directory: %s
fi: Unohdetaan olematon jaettu kansio: %s

en: Connection
fi: Yhteys

en: Directories
fi: Kansiot

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Files
fi: Tiedostot

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Remote Controls
fi: Etähallinta

en: Online Signature
fi: Online-Signeeraus

en: Advanced
fi: Laajennetut

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: The following variables will be substituted:
        %PARTFILE - full path to the file
        %PARTNAME - file name only
fi: Seuraavat muuttujat korvataan:
        %PARTFILE - koko polku tiedostoon
        %PARTNAME - pelkästään tiedoston nimi

en: Do not change these setting unless you know
    what you are doing, otherwise you can easily
    make things worse for yourself.
    
    aMule will run fine without adjusting any of
    these settings.
fi: Älä koske näihin asetuksiin ellet tiedä mitä
    olet tekemässä, muuten voit helposti
    hankaloittaa omia asioitasi.
    
    aMule toimii hyvin vaikka näitä ei
    säädettäisikään.

en: Failed to connect Cfg to widget with the ID %d and key %s
fi: Asetuksen kytkeminen widgettiin epäonnistui ID:llä %d ja avaimella %s

en: Failed to transfer data from Cfg to Widget with the ID %d and key %s
fi: Datan siirtäminen asetuksesta widgettiin epäonnistui ID:llä %d ja avaimella %s

en: The type of proxy you are connecting to
fi: Yhdistettävän välityspalvelimen tyyppi

en: Failed to transfer data from Widget to Cfg with the ID %d and key %s
fi: Datan siirtäminen widgetistä asetukseen epäonnistui ID:llä %d ja avaimella %s

en: aMule must be restarted to enable these changes:
fi: aMule on käynnistettävä uudelleen näiden muutosten voimaansaattamiseksi:

en: - TCP port changed.
fi: - TCP-portti muuttui.

en: - UDP port changed.
fi: - UDP-portti muuttui.

en: - External connect port changed.
fi: - Etäyhteyden portti vaihtui.

en: - External connect acceptance changed.
fi: - Etäyhteyden vastaanotto muuttui.

en: - External connect interface changed.
fi: - Etäyhteyden sovitin muuttui.

en: Your Auto-update server list is empty.
    'Auto-update server list at startup' will be disabled.
fi: Palvelinlistan automaattisen päivityksen lista on tyhjä.
    'Päivitä palvelinlista käynnistettäessä' kytketään pois päältä.

en: You have enabled external connections but have not specified a password.
    External connections cannot be enabled unless a valid password is specified.
fi: Olet sallinut etäyhteydet mutta et ole antanut salasanaa.
    Etäyhteydet eivät ole mahdollisia ellei salasanaa ole annettu.

en: - Language changed.
fi: - Kieli vaihtui.

en: - Temp folder changed.
fi: - Väliaikaiskansio muuttui.

en: - ED2K network enabled.
fi: - ED2K-verkko käytössä.

en: Both eD2k and Kad network are disabled.
    You won't be able to connect until you enable at least one of them.
fi: Sekä eD2k- että Kad-verkko on pois päältä.
    Et voi yhdistää ennen kuin ainakin toinen niistä on sallittu.

en: Kad will not start if your UDP port is disabled.
    Enable UDP port or disable Kad.
fi: Kad ei käynnisty mikäli UDP-portti on pois päältä.
    Salli UDP-portti tai kytke Kad pois päältä.

en: 
    You MUST restart aMule now.
    If you do not restart now, don't complain if anything bad happens.
fi: 
    Sinun on uudelleenkäynnistettävä aMule nyt.
    Mikäli et uudelleenkäynnistä nyt, älä valita mikäli jotain pahaa tapahtuu.

en: Your Auto-update servers list is in blank.
    Please fill in at least one URL to point to a valid server.met file.
    Click on the button "List" by this checkbox to enter an URL.
fi: Palvelinlistan päivitysten hakulista on tyhjä.
    Ole hyvä ja syötä ainakin yksi URL joka osoittaa käypään server.met-tiedostoon.
    Klikkaa nappia "Lista" tämän valintaruudun vierestä syöttääksesi URLin.

en: Temporary files
fi: Väliaikaiset tiedostot

en: Incoming files
fi: Saapuvat tiedostot

en: Online Signatures
fi: Online-Signeeraukset

en: Choose a folder for %s
fi: Valitse kansio kohteelle %s

en: Browse for videoplayer
fi: Etsi videosoitin

en: Select browser
fi: Valitse selain

en: Executable%s
fi: Suoritettava tiedosto%s

en: Edit server list
fi: Muokkaa palvelinlistaa

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
fi: Syötä tähän URLit joista server.met-tiedostot haetaan.
    Vain yksi urli riville.

en: Update delay: %d second | Update delay: %d seconds
fi[0]: Päivitysväli: %d sekunti
fi[1]: Päivitysväli: %d sekuntia

en: Time for average graph: %d minute | Time for average graph: %d minutes
fi[0]: Keskimääräiskuvaajan aika: %d minuutti
fi[1]: Keskimääräiskuvaajan aika: %d minuuttia

en: Connections Graph Scale: %d
fi: Yhteyskuvaajan skaala: %d

en: File Buffer Size: %d byte | File Buffer Size: %d bytes
fi[0]: Tiedostopuskurin koko: %d tavu
fi[1]: Tiedostopuskurin koko: %d tavua

en: Upload Queue Size: %d client | Upload Queue Size: %d clients
fi[0]: Lähetysjonon koko: %d asiakas
fi[1]: Lähetysjonon koko: %d asiakasta

en: Server connection refresh interval: %d minute | Server connection refresh interval: %d minutes
fi[0]: Palvelinyhteyden päivitysväli: %d minuutti
fi[1]: Palvelinyhteyden päivitysväli: %d minuuttia

en: Server connection refresh interval: Disabled
fi: Palvelinyhteyden päivitysväli: Ei käytössä

en: disabled
fi: poissa käytöstä

en: Execute command on '%s' event
fi: Suorita komento tapahtuman '%s' yhteydessä

en: Enable command execution on core
fi: Mahdollista komentojen suorittaminen ytimestä

en: Core command:
fi: Ytimen komento:

en: Enable command execution on GUI
fi: Mahdollista komentojen suorittaminen graafisesta käyttöliittymästä

en: GUI command:
fi: Graafisen käyttöliittymän komento:

en: The following variables will be replaced:
fi: Seuraavat muuttujat korvataan:

en: Min size must be smaller than max size. Max size ignored.
fi: Vähimmäiskoon pitää olla pienempi kuin enimmäiskoon. Enimmäiskokoa ei huomioida.

en: Search warning
fi: Hakuvaroitus

en: Main
fi: Kaikki

en: Kad search can't be done if Kad is not running
fi: Kad-hakua ei voida tehdä mikäli Kad ei ole päällä

en: eD2k search can't be done if eD2k is not connected
fi: eD2k-hakua ei voida tehdä mikäli eD2k ei ole yhdistettynä

en: Unexpected error while attempting Kad search:
fi: Odottamaton virhe Kad-hakua tehtäessä:

en: FileID
fi: Tiedostotunniste

en: File
fi: Tiedosto

en: Download in category
fi: Lataa luokassa

en: Get %s for this file
fi: Hanki %s tälle tiedostolle

en: Search related files (eD2k, local server)
fi: Hae tähän liittyviä tiedostoja (eD2k, paikallinen palvelin)

en: Mark as known file
fi: Merkitse tunnetuksi tiedostoksi

en: Copy eD2k link to clipboard
fi: Kopioi eD2k-linkki leikepöydälle

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: New
fi: Uusi

en: Failed to connect to all obfuscated servers listed. Making another pass without obfuscation.
fi: Kätketyt yhteysyritykset palvelimille epäonnistuivat. Yritetään uudelleen ilman kätkemistä.

en: Failed to connect to all servers listed. Making another pass.
fi: Yhdistäminen kaikkiin listattuihin palvelimiin epäonnistui. Aloitetaan uusi kierros.

en: eD2k network disabled on preferences, not connecting.
fi: eD2k-verkko kytketty pois päältä asetuksista, ei yhdistetä.

en: No valid servers to which to connect found in server list
fi: Palvelinlistasta ei löytynyt toimivia palvelimia joihin yhdistää

en: Connected to %s (%s:%i)
fi: Yhdistetty %s (%s:%i)

en: Connection established on: %s
fi: Yhteys muodostettu: %s

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
fi: Kriittinen virhe yhdistettäessä. Internet-yhteys on mahdollisesti poikki

en: Lost connection to %s (%s:%i)
fi: Yhteys palvelimeen %s (%s:%i) katkesi

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
fi: %s (%s:%i) näyttää kuolleelta.

en: %s (%s:%i) appears to be full.
fi: %s (%s:%i) on ilmeisesti täysi.

en: Automatic connection to server will retry in %d second | Automatic connection to server will retry in %d seconds
fi[0]: Automaattinen uudelleenyhdistäminen palvelimelle %d sekunnin päästä
fi[1]: Automaattinen uudelleenyhdistäminen palvelimelle %d sekunnin päästä

en: Connection lost
fi: Yhteys katkesi

en: Connecting to %s (%s:%i) failed.
fi: Yhdistäminen kohteeseen %s (%s:%i) epäonnistui.

en: ERROR: Socket invalid at timeout check
fi: VIRHE: Pistukka virheellinen aikakatkaisutarkistuksessa

en: Connection attempt to %s (%s:%i) timed out.
fi: Yhteysyritys kohteeseen %s (%s:%i) aikakatkaistiin.

en: Received late result of DNS lookup, discarding.
fi: Vastaanotettiin myöhästynyt vastaus DNS-kyselyyn, ohitetaan.

en: Loading server.met file: %s
fi: Lataan tiedostoa server.met: %s

en: Server.met file not found!
fi: Tiedostoa server.met ei löytynyt!

en: Failed to load server.met file '%s', unknown format encountered.
fi: Server.met-tiedoston '%s' avaaminen epäonnistui, tuntematon muotoilu.

en: Failed to open server.met!
fi: Server.met:in avaus epäonnistui!

en: Server.met file corrupt, found invalid versiontag: 0x%x, size %i
fi: Server.met on turmeltunut, virheellinen versiotunniste: 0x%x, koko %i

en: %i server in server.met found | %i servers in server.met found
fi[0]: %i palvelin tiedostossa server.met
fi[1]: %i palvelinta tiedostossa server.met

en: %d server added | %d servers added
fi[0]: %d palvelin lisätty
fi[1]: %d palvelinta lisätty

en: Error: the file 'server.met' is corrupted:
fi: Virhe: tiedosto 'server.met' on turmeltunut:

en: IO error while reading 'server.met':
fi: IO-virhe luettaessa tiedostoa 'server.met':

en: Server not added: [%s:%d] does not specify a valid port.
fi: Palvelinta ei lisätty: [%s:%d] ei määritä kelvollista porttia.

en: Server not added: The IP of [%s:%d] is filtered or invalid.
fi: Palvelinta ei lisätty: IP [%s:%d] on suodatettu tai virheellinen.

en: Server not added: Server with matching IP:Port [%s:%d] found in list.
fi: Palvelinta ei lisätty: IP:porttia [%s:%d] vastaava palvelin on jo listalla.

en: Server added: Server at [%s:%d] using the name '%s'.
fi: Palvelin lisätty: Palvelin [%s:%d] on nimeltään '%s'.

en: You are connected to the server you are trying to delete. please disconnect first.
fi: Olet yhdistettynä palvelimeen jota yrität poistaa, katkaise yhteys ensin.

en: Failed to open '%s'
fi: Kohteen '%s' avaaminen ei onnistunut

en: Failed to save server.met!
fi: Server.met:n tallennus epäonnistui!

en: Invalid URL
fi: Virheellinen URL

en: Finished downloading the server list from %s
fi: Palvelinlista ladattu osoitteesta %s

en: No server list address entry in 'addresses.dat' found. Please paste a valid server list address into this file in order to auto-update your server list
fi: Palvelinlistan osoitetta ei löydetty tiedostosta 'addresses.dat'. Ole hyvä ja liitä kelvollinen palvelinlistan osoite tähän tiedostoon palvelinlistan automaattiseksi päivittämiseksi

en: Start downloading server list from %s
fi: Aloita palvelinlistan lataus osoitteesta %s

en: WARNING: invalid URL specified for auto-updating of servers: %s
fi: VAROITUS: palvelinlistan automaattisen päivityksen url ei kelpaa: %s

en: No valid server.met auto-download url on addresses.dat
fi: Addresses.dat-tiedostosta ei löytynyt kelvollisia urleja server.met:in automaattilataukselle

en: Failed to download the server list from %s
fi: Palvelinlistan %s lataus epäonnistui

en: Local server is filtered by the IPFilters, reconnecting to a different server!
fi: Paikallinen palvelin IP-suodatetaan, yhdistän toiselle palvelimelle!

en: Server Name
fi: Palvelimen nimi

en: Address
fi: Osoite

en: Port
fi: Portti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Ping
fi: Viive

en: Users
fi: Käyttäjiä

en: Static
fi: Kiinteä

en: Version
fi: Versio

en: You are connected to a server you are trying to delete. Please disconnect first. The server was NOT deleted.
fi: Olet yhdistettynä palvelimeen jota yrität poistaa. Katkaise yhteys ensin. Palvelinta EI poistettu.

en: (Unknown name)
fi: (Tuntematon nimi)

en: Are you sure you want to delete the static server %s
fi: Oletko varma että haluat poistaa pysyvän palvelimen %s

en: Servers (%i)
fi: Palvelimet (%i)

en: Server
fi: Palvelin

en: Connect to server
fi: Yhdistä palvelimelle

en: Mark server as static
fi: Merkitse palvelin pysyväksi

en: Mark server as non-static
fi: Poista palvelimen pysyvyysmerkintä

en: Mark servers as static
fi: Merkitse palvelimet pysyviksi

en: Mark servers as non-static
fi: Poista palvelimien pysyvyysmerkintä

en: Remove server
fi: Poista palvelin

en: Remove servers
fi: Poista palvelimet

en: Remove all servers
fi: Poista kaikki palvelimet

en: Copy eD2k links to clipboard
fi: Kopioi eD2k-linkit leikepöydälle

en: Reconnect to server
fi: Uudelleenyhdistä palvelimelle

en: Are you sure that you wish to delete all servers?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kaikki palvelimet?

en: Are you sure that you wish to delete the selected server?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitun palvelimen?

en: Are you sure that you wish to delete the selected servers?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitut palvelimet?

en: ERROR: %s (%s) - %s
fi: VIRHE: %s (%s) - %s

en: WARNING: %s (%s) - %s
fi: VAROITUS: %s (%s) - %s

en: New clientid is %u
fi: Uusi asiakastunnus on %u

en: WARNING: You have received Low-ID!
fi: VAROITUS: Sinulla on Low-ID!

en: 	Most likely this is because you're behind a firewall or router.
fi: 	Todennäköisimmin tämä johtuu siitä että olet palomuurin tai reitittimen takana

en: 	For more information, please refer to http://wiki.amule.org
fi: 	Lisätietoa http://wiki.amule.org

en: Unknown server info received! - too short
fi: Tuntematon palvelintieto vastaanotettu! - liian lyhyt

en: Received %d new server | Received %d new servers
fi[0]: Vastaanotettiin %d uusi palvelin
fi[1]: Vastaanotettiin %d uutta palvelinta

en: Saving of server-list completed.
fi: Palvelinlista tallennettu.

en: Server rejected last command
fi: Palvelin hylkäsi viimeisimmän komennon

en: Bogus packet received from server: %s
fi: Virheellinen paketti saatu palvelimelta: %s

en: Unhandled error while processing packet from server: %s
fi: Odottamaton virhe käsiteltäessä pakettia palvelimelta: %s

en: Cannot create DNS solving thread for connecting to %s
fi: Ei voitu luoda DNS-selvityssäiettä kohteeseen %s yhdistämiseen

en: Server IP %s (%s) is filtered.  Not connecting.
fi: Palvelin IP %s (%s) on suodatettu. Ei yhdistetä.

en: using protocol obfuscation.
fi: käyttää protokollan kätkentää.

en: Connecting to %s (%s - %s:%i) %s
fi: Yhdistetään %s (%s - %s:%i) %s

en: Could not solve dns for server %s: Unable to connect!
fi: Ei voitu selvittää dns-nimeä palvelimelle %s: Ei voida yhdistää!

en: Server not added: No IP or hostname specified.
fi: Palvelinta ei lisätty: IP:tä tai verkkonimeä ei annettu.

en: Server not added: Invalid server-port specified.
fi: Palvelinta ei lisätty: Epäkelpo palvelinportti.

en: eD2k Status:
fi: eD2k-tilanne:

en: Kademlia Status:
fi: Kademlian tilanne:

en: Running in LAN mode
fi: Lähiverkkokäyttö

en: Running
fi: Käynnissä

en: Status:
fi: Tila:

en: Connection State:
fi: Yhteyden tila:

en: Firewalled - open TCP port %d in your router or firewall
fi: Palomuurattu - avaa TCP-portti %d reitittimestä tai palomuurista

en: UDP Connection State:
fi: UDP-yhteyden tila:

en: Firewalled - open UDP port %d in your router or firewall
fi: Palomuurattu - avaa UDP-portti %d reitittimestä tai palomuurista

en: Firewalled state:
fi: Palomuurattu tilanne:

en: No buddy required - TCP port open
fi: Kaveria ei vaadita - TCP-portti auki

en: No buddy required - UDP port open
fi: Kaveria ei vaadita - UDP-portti auki

en: No buddy
fi: Ei kaveria

en: Connecting to buddy
fi: Yhdistetään kaveriin

en: Connected to buddy at %s
fi: Yhdistetty kaveriin osoitteessa %s

en: Indexed sources:
fi: Indeksoidut lähteet:

en: Indexed keywords:
fi: Indeksoidut avainsanat:

en: Indexed notes:
fi: Indeksoidut huomautukset:

en: Indexed load:
fi: Indeksoitu kuorma:

en: Average Users:
fi: Keskimäärin käyttäjiä:

en: Average Files:
fi: Keskimäärin tiedostoja:

en: Not running
fi: Ei käynnissä

en: Adding file %s to shares
fi: Lisään tiedoston %s jaettaviin

en: Found %i known shared file | Found %i known shared files
fi[0]: Löydetty %i tunnettu jaettu tiedosto
fi[1]: Löydetty %i tunnettua jaettua tiedostoa

en: Found %i known shared file, %i unknown | Found %i known shared files, %i unknown
fi[0]: Löydetty %i tunnettu jaettu tiedosto, %i tuntematonta
fi[1]: Löydetty %i tunnettua jaettua tiedostoa, %i tuntematonta

en: ERROR: Attempted to share %s
fi: VIRHE: Yritettiin jakaa %s

en: Shared directory not found, skipping: %s
fi: Jaettua kansiota ei löytynyt, hypätään yli: %s

en: No shareable files found in directory: %s
fi: Jaettavia tiedostoja ei löytynyt kansiosta: %s

en: User Name
fi: Käyttäjänimi

en: Download Speed
fi: Latausnopeus

en: Upload Speed
fi: Lähetysnopeus

en: Available Parts
fi: Saatavilla olevat osat

en: Upload Status
fi: Lähetyksen tilanne

en: Download Status
fi: Latauksen tilanne

en: Origin
fi: Alkuperä

en: Local File Name
fi: Paikallinen tiedoston nimi

en: Shares File List
fi: Jaettujen tiedostojen lista

en: Requests
fi: Pyynnöt

en: Accepted Requests
fi: Hyväksytyt pyynnöt

en: Transferred Data
fi: Siirretty data

en: Share Ratio
fi: Jakosuhde

en: Obtained Parts
fi: Hankitut osat

en: Complete Sources
fi: Täysiä kopioita

en: Directory Path
fi: Kansiopolku

en: Add Comment/Rating
fi: Lisää kommentti/luokitus

en: Edit Comment/Rating
fi: Muuta kommenttia/luokitusta

en: Rename
fi: Uudelleennimeä

en: Add files in collection to transfer list
fi: Lisää tiedostot kokoelmassa siirtolistalle

en: Copy magnet &URI to clipboard
fi: Kopioi magnet-&URI leikepöydälle

en: Copy eD2k link to clipboard (&Source)
fi: Kopioi eD2k-linkki työpöydälle (Lähde)

en: Copy eD2k link to clipboard (Source) (&With Crypt options)
fi: Kopioi eD2k-linkki leikepöydälle (Lähde) (Kryptaustiedoilla)

en: Copy eD2k link to clipboard (&Hostname)
fi: Kopioi eD2k-linkki leikepöydälle (Verkkonimi)

en: Copy eD2k link to clipboard (Hostname) (With &Crypt options)
fi: Kopioi eD2k-linkki leikepöydälle (Verkkonimi) (Kyptaustiedoilla)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info)
fi: Kopioi eD2k-linkki leikepöydälle (&AICH-tiedot)

en: You need a HighID to create a valid sourcelink
fi: Tarvitset HighID:een luodaksesi voimassa olevan lähdelinkin

en: Shared Files (%i)
fi: Jaetut tiedostot (%i)

en: [PartFile]
fi: [Osatiedosto]

en: Remote File Name
fi: Tiedoston nimi etäpäässä

en: Uploaded Data (Session (Total)): %s
fi: Lähetetty data (Sessiossa (Yhteensä)): %s

en: Total Overhead (Packets): %s
fi: Otsikkotietoja yhteensä (Paketteja): %s

en: File Request Overhead (Packets): %s
fi: Tiedostopyyntöotsikkoja (Paketteja): %s

en: Source Exchange Overhead (Packets): %s
fi: Lähdevaihdon otsikkoja (Paketteja): %s

en: Server Overhead (Packets): %s
fi: Palvelimen otsikkoja (Paketteja): %s

en: Kad Overhead (Packets): %s
fi: Kad-otsikkoja (Paketteja): %s

en: Crypt overhead (UDP): %s
fi: Kryptauksen otsikkoja (UDP): %s

en: Active Uploads: %s
fi: Lähetyksiä käynnissä: %s

en: Waiting Uploads: %s
fi: Lähetyksiä odottamassa: %s

en: Total successful upload sessions: %s
fi: Onnistuneita lähetyksiä yhteensä: %s

en: Total failed upload sessions: %s
fi: Epäonnistuneita lähetyksiä yhteensä: %s

en: Average upload time: %s
fi: Keskimääräinen lähetysaika: %s

en: Downloaded Data (Session (Total)): %s
fi: Ladattu data (Sessiossa (Yhteensä)): %s

en: Found Sources: %s
fi: Lähteitä löytynyt: %s

en: Active Downloads (chunks): %s
fi: Latauksia käynnissä (paloja): %s

en: Session UL:DL Ratio (Total): %s
fi: Session jakosuhde lähetys:lataus (Yhteensä): %s

en: Average download rate (Session): %s
fi: Keskimääräinen latausnopeus (Sessiossa): %s

en: Average upload rate (Session): %s
fi: Keskimääräinen lähetysnopeus (Sessiossa): %s

en: Max download rate (Session): %s
fi: Suurin latausnopeus (Sessiossa): %s

en: Max upload rate (Session): %s
fi: Suurin lähetysnopeus (Sessiossa): %s

en: Reconnects: %i
fi: Uudelleenyhdistämisiä: %i

en: Time Since First Transfer: %s
fi: Aikaa ensimmäisestä siirrosta: %s

en: Connected To Server Since: %s
fi: Yhdistetty palvelimeen: %s

en: Active Connections (estimate): %i
fi: Aktiivisia yhteyksiä (arvio): %i

en: Max Connection Limit Reached: %s
fi: Maksimimäärä yhteyksiä saavutettu: %s

en: Average Connections (estimate): %g
fi: Yhteyksiä keskimäärin (arvio): %g

en: Peak Connections (estimate): %i
fi: Yhteyksiä enimmillään (arvio): %i

en: Clients
fi: Asiakkaat

en: Unknown: %s
fi: Tuntematon: %s

en: Filtered: %s
fi: Suodatettu: %s

en: Banned: %s
fi: Estetty: %s

en: Total: %i Known: %i
fi: Yhteensä: %i Tunnettuja: %i

en: Working Servers: %i
fi: Toimivia palvelimia: %i

en: Failed Servers: %i
fi: Toimimattomia palvelimia: %i

en: Total: %s
fi: Yhteensä: %s

en: Deleted Servers: %s
fi: Poistettuja palvelimia: %s

en: Filtered Servers: %s
fi: Suodatettuja palvelimia: %s

en: Users on Working Servers: %llu
fi: Käyttäjiä toimivilla palvelimilla: %llu

en: Files on Working Servers: %llu
fi: Tiedostoja toimivilla palvelimilla: %llu

en: Total Users: %llu
fi: Käyttäjiä yhteensä: %llu

en: Total Files: %llu
fi: Tiedostoja yhteensä: %llu

en: Server Occupation: %.2f%%
fi: Palvelimien käyttö: %.2f%%

en: Number of Shared Files: %s
fi: Jaettuja tiedostoja: %s

en: Total size of Shared Files: %s
fi: Jaettujen tiedostojen yhteenlaskettu koko: %s

en: Average file size: %s
fi: Keskimääräinen tiedostokoko: %s

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Not Received
fi: Ei vastaanotettu

en: Active connections (1:%u)
fi: Aktiiviset yhteydet: (1:%u)

en: Not available
fi: Ei saatavissa

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Command '%s' with pid '%d' has finished with status code '%d'.
fi: Komento '%s' prosessinumerolla '%d' on suoritettu paluukoodilla '%d'.

en: Execute <str> and exit.
fi: Suorita <str> ja poistu.

en: Invalid IP format. Use xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx
fi: Virheellinen IP-muoto. Käytä xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx

en: This command requires an argument. Valid arguments: 'all', filename, or a number.
fi: Tälle komennolle on annettava parametri. Kelvollisia ovat: 'all', tiedostonimi, tai numero.

en: Processing by hash:
fi: Käsittelee tarkisteen mukaan:

en: Processing by filename:
fi: Käsittelee tiedostonimen mukaan:

en: This command requires an argument. Valid arguments: a file hash.
fi: Tälle komennolle on annettava parametri. Kelvollisia ovat: tiedostotarkiste.

en: Not a valid number
fi: Ei ole kelvollinen numero

en: Not a valid hash (length should be exactly 32 chars)
fi: Tarkiste ei ole kelvollinen (pituuden on oltava tasan 32 merkkiä)

en: Request failed with an unknown error.
fi: Pyyntö ei onnistunut, tuntematon virhe.

en: Operation was successful.
fi: Toiminto onnistui.

en: Request failed with the following error: %s
fi: Pyyntö epäonnistui virheeseen: %s

en: IP filtering for clients is %s.
fi: Asiakkaiden IP-suodatus on %s.

en: OFF
fi: POIS PÄÄLTÄ

en: ON
fi: PÄÄLLÄ

en: IP filtering for servers is %s.
fi: Palvelimien IP-suodatus on %s.

en: Current IPFilter Level is %d.
fi: Nykyinen IP-suodatustaso on %d.

en: Bandwidth limits: Up: %u kB/s, Down: %u kB/s.
fi: Kaistarajoitukset: Ylös: %u KB/s, Alas: %u KB/s.

en: Connected to %s %s %s
fi: Yhdistetty %s %s %s

en: Now connecting
fi: Yhdistän

en: firewalled
fi: palomuurattu

en: 
    Download:	%s
fi: 
    Lataus:	%s

en: 
    Upload:	%s
fi: 
    Lähetys:	%s

en: 
    Clients in queue:	%d
fi: 
    Asiakkaita jonossa:	%d

en: 
    Total sources:	%d
fi: 
    Lähteitä yhteensä:	%d

en: Number of search results: %i
fi: Hakutuloksia: %i

en: Search progress: %u %%
fi: Haun edistyminen: %u %%

en: Search progress not available
fi: Haun edistyminen ei ole tiedossa

en: Received an unknown reply from the server, OpCode = %#x.
fi: Palvelin lähetti tunnistamattoman vastauksen, komentosana = %#x.

en: Show short status information.
fi: Näytä tilannetiedot lyhyesti.

en: Show connection status, current up/download speeds, etc.
fi: Näyttää yhteyden tilan, nykyiset lähetys-/latausnopeudet, jne.

en: Show full statistics tree.
fi: Näytä täydet tilastotiedot.

en: Optionally, a number in the range 0-255 can be passed as an argument to this
    command, which tells how many entries of the client version subtrees should be
    shown. Passing 0 or omitting it means 'unlimited'.
    
    Example: 'statistics 5' will show only the top 5 versions for each client type.
fi: Tälle komennolle voidaan antaa valinnaisesti parametrina luku väliltä 0-255,
    joka määrää kuinka monta merkintää asiakkaiden versiopuusta näytetään.
    Luku 0 tai ei parametria tarkoittaa rajoittamattomasti.
    
    Esimerkki: 'statistics 5' näyttää vain viisi suosituinta versiota kustakin asiakastyypistä.

en: Shut down aMule.
fi: Sammuta aMule.

en: Shut down the remote running core (amule/amuled).
    This will also shut down the text client, since it is unusable without a
    running core.
fi: Sulje etäsuorituksessa oleva ydin (amule/amuled).
    Tämä sulkee myös tekstikäyttöliittymän, koska se on käyttökelvoton ilman
    suoritettavaa ydintä.

en: Reload the given object.
fi: Lataa uudelleen annetun kohteen.

en: Reload shared files list.
fi: Lataa uudelleen lista jaetuista tiedostoista.

en: Reload IP filtering table.
fi: Lataa uudelleen IP-suodatustaulukko.

en: Reload current IP filtering table.
fi: Lataa nykyinen IP-suodatustaulukko uudelleen.

en: Update IP filtering table from URL.
fi: Päivittää IP-suodatustaulukon URLista.

en: If URL is omitted the URL from the preferences is used.
fi: Mikäli URL jätetään pois, käytetään URLia asetuksista.

en: Connect to the network.
fi: Yhdistä verkkoon.

en: This will connect to all networks that are enabled in Preferences.
    You may also optionally specify a server address in IP:Port form, to connect to
    that server only. The IP must be a dotted decimal IPv4 address,
    or a resolvable DNS name.
fi: Tämä yhdistää kaikkiin verkkoihin jotka on sallittu asetuksista.
    Voit myös antaa palvelimen muodossa IP:Portti yhdistääksesi vain
    kyseiselle palvelimelle. IP:n on oltava pisteillä erotettu IPv4-numero
    tai DNS-nimi.

en: Connect to eD2k only.
fi: Yhdistä vain eD2k:hon.

en: Connect to Kad only.
fi: Yhdistä vain Kadiin.

en: Disconnect from the network.
fi: Katkaise yhteys verkkoon.

en: This will disconnect from all networks that are currently connected.
fi: Tämä katkaisee yhteyden kaikkiin yhdistettyihin verkkoihin.

en: Disconnect from eD2k only.
fi: Katkaise vain eD2k-yhteys.

en: Disconnect from Kad only.
fi: Katkaise vain Kad-yhteys.

en: Add an eD2k or magnet link to core.
fi: Lisää eD2k- tai magnet-linkin ytimelle.

en: The eD2k link to be added can be:
    *) a file link (ed2k://|file|...), it will be added to the download queue,
    *) a server link (ed2k://|server|...), it will be added to the server list,
    *) or a serverlist link, in which case all servers in the list will be added to the
       server list.
    
    The magnet link must contain the eD2k hash and file length.
fi: Lisättävä eD2k-linkki voi olla:
    *) tiedostolinkki (ed2k://|file|...), ja se lisätään latauslistalle,
    *) palvelinlinkki (ed2k://|server|...), ja se lisätään palvelinlistalle,
    *) tai palvelinlistalinkki, ja kaikki palvelimet listalta lisätään
       palvelinlistalle.
    
    Magnet-linkin on sisällettävä eD2k-tarkiste ja tiedoston pituus.

en: Set a preference value.
fi: Aseta haluamasi asetukset.

en: Set IP filtering preferences.
fi: Aseta IP-suodatuksen asetukset.

en: Turn IP filtering on for both clients and servers.
fi: Kytke IP-suodatus päälle sekä asiakkaille että palvelimille.

en: Turn IP filtering off for both clients and servers.
fi: Kytke IP-suodatus pois päältä sekä asiakkailta että palvelimilta.

en: Enable/Disable IP filtering for clients.
fi: Salli/estä asiakkaiden IP-suodatus.

en: Turn IP filtering on for clients.
fi: Kytke IP-suodatus päälle asiakkaille.

en: Turn IP filtering off for clients.
fi: Kytke IP-suodatus pois päältä asiakkailta.

en: Enable/Disable IP filtering for servers.
fi: Salli/estä palvelinten IP-suodatus.

en: Turn IP filtering on for servers.
fi: Kytke IP-suodatus päälle palvelimille.

en: Turn IP filtering off for servers.
fi: Kytke IP-suodatus pois päältä palvelimilta.

en: Select IP filtering level.
fi: Valitse IP-suodatuksen taso.

en: Valid filtering levels are in the range 0-255, and it's default (initial)
    value is 127.
fi: Sallitut suodatustasot ovat välillä 0-255 oletusarvon (myös lähtöarvon)
    ollessa 127.

en: Set bandwidth limits.
fi: Aseta kaistankäytön rajoitukset.

en: The value given to these commands has to be in kilobytes/sec.
fi: Näille komennoille annettujen arvojen on oltava kilotavuja sekunnissa.

en: Set upload bandwidth limit.
fi: Aseta lähetyskaistan raja.

en: Set download bandwidth limit.
fi: Aseta latauskaistan raja.

en: Get and display a preference value.
fi: Näytä asetuksen arvo.

en: Get IP filtering preferences.
fi: Hae IP-suodatuksen asetukset.

en: Get IP filtering state for both clients and servers.
fi: Hae IP-suodatuksen tila sekä asiakkaille että palvelimille.

en: Get IP filtering state for clients only.
fi: Hae IP-suodatuksen tila asiakkaille.

en: Get IP filtering state for servers only.
fi: Hae IP-suodatuksen tila palvelimille.

en: Get IP filtering level.
fi: Hae IP-suodatuksen taso.

en: Get bandwidth limits.
fi: Hae kaistankäytön rajat.

en: Execute a search.
fi: Suorittaa haun

en: A search type has to be specified by giving the type:
        GLOBAL
        LOCAL
        KAD
    Example: 'search kad file' will execute a kad search for "file".
fi: Haun tyyppi on annettava:
        GLOBAL (kaikkialta)
        LOCAL (paikallinen)
        KAD (vain kadista)
    Esimerkki: 'search kad tiedosto' suorittaa kad-haun nimellä "tiedosto".

en: Execute a global search.
fi: Suorittaa haun kaikkialta.

en: Execute a local search
fi: Suorittaa haun paikallisesti

en: Execute a kad search
fi: Suorittaa kad-haun

en: Show the results of the last search.
fi: Näyttää viimeisimmän haun tulokset.

en: Return the results of the previous search.
fi: Näyttää edellisen haun tulokset.

en: Show the progress of a search.
fi: Näyttää haun edistymisen.

en: Show the progress of a search.
fi: Näyttää haun edistymisen.

en: Start downloading a file
fi: Aloittaa tiedoston lataamisen

en: The number of a file from the last search has to be given.
    Example: 'download 12' will start to download the file with the number 12 of the previous search.
fi: Tiedoston numero viimeisimmästä hausta on annettava.
    Esimerkki: 'download 12' aloittaa viimeisen haun tiedoston numero 12 latauksen.

en: Pause download.
fi: Tauota lataus.

en: Resume download.
fi: Jatka latausta.

en: Cancel download.
fi: Peruuta lataus.

en: Set download priority.
fi: Aseta latauksen tärkeys.

en: Set priority of a download to Low, Normal, High or Auto.
fi: Aseta tärkeys lataukselle, joko Alhainen, Normaali, Korkea tai Automaattinen.

en: Set priority to low.
fi: Aseta tärkeys alhaiseksi.

en: Set priority to normal.
fi: Aseta tärkeys normaaliksi.

en: Set priority to high.
fi: Aseta tärkeys korkeaksi.

en: Set priority to auto.
fi: Aseta tärkeys automaattiseksi.

en: Show queues/lists.
fi: Näytä jonot/listaukset.

en: Show upload/download queue, server list or shared files list.
fi: Näyttää lähetys/latausjonon, palvelinlistan tai jaettujen tiedostojen listan.

en: Show upload queue.
fi: Näytä lähetysjono.

en: Show download queue.
fi: Näytä latausjono.

en: Show log.
fi: Näytä loki.

en: Show servers list.
fi: Näytä palvelinlista.

en: Reset log.
fi: Nollaa loki.

en: Deprecated command, use '%s' instead.
fi: Vanhentunut komento, käytä sen sijaan '%s'.

en: This is a deprecated command, and may be removed in the future.
    Use '%s' instead.
fi: Tämä on vanhentunut komento ja se voidaan poistaa tulevaisuudessa.
    Käytä sen sijaan '%s'.

en: aMule text client
fi: aMule tekstiasiakas

en: Converting old AICH hashsets in '%s' to 64b in '%s'.
fi: Muunnetaan vanhat AICH-tarkistejoukot '%s' 64-bittisiksi '%s'.

en: WARNING: The filename '%s' is invalid and has been renamed to '%s'.
fi: VAROITUS: Tiedostonimi '%s' ei kelpaa ja tiedosto uudelleennimettiin '%s'.

en: WARNING: The file '%s' already exists, new file renamed to '%s'.
fi: VAROITUS: Tiedosto '%s' on jo olemassa, uusi tiedosto nimettiin '%s'.

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
fi: Oletko varma että haluat perua ja poistaa kaikki tiedostot tässä luokassa?

en: Confirmation Required
fi: Vaaditaan vahvistus

en: Only 99 categories are supported.
fi: Luokittelujen maksimimäärä on 99.

en: Too many categories!
fi: Liian monta luokkaa!

en: All others
fi: Kaikki muut

en: Select view filter
fi: Valitse suodatin

en: Add category
fi: Lisää luokka

en: Edit category
fi: Muokkaa luokkaa

en: Remove category
fi: Poista luokka

en: Failed to open file (%s), removing from list of shared files.
fi: Tiedostoa '%s' ei voitu avata, poistetaan jaettujen tiedostojen listalta.

en: Hashset requested for unknown file: %s
fi: Tarkistejoukkoa pyydettiin tuntemattomalle tiedostolle: %s

en: Resuming uploads of file: %s
fi: Jatketaan tiedoston %s lähetyksiä

en: Suspending upload of file: %s
fi: Keskeytetään tiedoston %s lähetys

en: Failed to execute command `%s' on `%s' event.
fi: Komennon '%s' suoritus epäonnistui tapahtuman '%s' yhteydessä.

en: Download completed
fi: Lataus valmistunut

en: The full path to the file.
fi: Koko polku tiedostoon.

en: The name of the file without path component.
fi: Tiedoston nimi ilman polkua.

en: The eD2k hash of the file.
fi: Tiedoston e2dk-tarkiste.

en: The size of the file in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Cumulative download activity time.
fi: Kumulatiivinen latausaika.

en: New chat session started
fi: Uusi keskustelu aloitettu

en: Message sender.
fi: Viestin lähettäjä.

en: Out of space
fi: Levytila loppu

en: Disk partition.
fi: Levyosio.

en: Error on completion
fi: Virhe viimeistellessä

en: Processing file number %u: %s
fi: Käsittelee tiedostoa numero %u: %s

en: You have asked for part hashes (Only used for files > 9.5 MB)
fi: Olet pyytänyt osatarkisteita (Vain tiedostoille jotka ovat > 9.5 MB)

en: %s ---> Non existant file !
fi: %s ---> Tiedostoa ei ole !

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
fi: "aLinkCreator, aMule eD2k-linkkien tekijä

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

en: Input parameters
fi: Syöteparametrit

en: File to Hash
fi: Tiedostosta Tarkiste

en: Add Optional URLs for this file
fi: Lisää Valinnaisia URLeja tälle tiedostolle

en: Enter here the file you want to compute the eD2k link
fi: Syötä tähän tiedosto josta haluat laskea eD2k-linkin

en: Enter here the URL you want to add to the eD2k link: Add / at the end to let aLinkCreator append the current file name
fi: Syötä tähän url jonka haluat lisätä eD2k-linkkiin: Lisää / perään jotta aLinkCreator voi lisätä tiedoston nimen

en: Remove
fi: Poista

en: Create link with part-hashes
fi: Luo linkki osatarkisteilla

en: Help to spread new and rare files faster, at the cost of an increased link size
fi: Auttaa levittämään uusia ja harvinaisia tiedostoja nopeammin, kustannuksena linkin koon kasvu

en: MD4 File Hash
fi: MD4-Tiedostotarkiste

en: eD2k File Hash
fi: eD2k-tiedostotarkiste

en: eD2k link
fi: eD2k-linkki

en: Save
fi: Tallenna

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Open
fi: Avaa

en: Open a file to compute its eD2k link
fi: Avaa tiedosto laskeaksesi sen eD2k-linkin

en: Copy computed eD2k link to clipboard
fi: Kopioi laskettu eD2k-linkki leikepöydälle

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save computed eD2k link to file
fi: Tallenna laskettu eD2k-linkki tiedostoon

en: About aLinkCreator
fi: Tietoja aLinkCreatorista

en: Select the file you want to compute the eD2k link
fi: Valitse tiedosto josta haluat laskea eD2k-linkin

en: Can't open the clipboard
fi: Leikepöytää ei voitu avata

en: Nothing to copy for now !
fi: Toistaiseksi ei mitään kopioitavaa !

en: Select the file to your computed eD2k link
fi: Valitse tiedosto lasketulle eD2k-linkille

en: Unable to open
fi: Ei voitu avata

en: Please, enter a non empty file name
fi: Ole hyvä ja syötä ei-tyhjä tiedoston nimi

en: Nothing to save for now !
fi: Toistaiseksi ei mitään tallennettavaa !

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmaps from http://www.everaldo.com and http://www.icomania.com
    and http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    Distributed under GPL
fi: aLinkCreator, aMule eD2k-linkkien tekijä
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Bittikartat osoitteista http://www.everaldo.com, http://www.icomania.com
    ja http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    Jaetaan GPL:n alaisena

en: Hashing...
fi: Laskee tarkistetta...

en: aLinkCreator is working for you
fi: aLinkCreator on toiminnassa

en: Computing MD4 Hash...
fi: Lasken MD4-tarkistetta...

en: Computing eD2k Hashes...
fi: Lasken eD2k-tarkisteita...

en: Cancelled !
fi: Peruutettu !

en: Done in %.2f s
fi: Valmis %.2f sekunnissa

en: You have already added this URL !
fi: Olet jo lisännyt tämän URLin !

en: Please, enter a non empty URL
fi: Ole hyvä ja syötä ei-tyhjä URL

en: Unable to open %s
fi: Ei voida avata %s

en: %i day(s) %i hour(s) %i min %i s
fi: %i päivä(ä) %i tunti(a) %i minuutti(a) %i sekunti(a)

en: %02uD %02uh %02umin %02us
fi: %02uvrk %02ut %02umin %02us

en: %02uh %02umin %02us
fi: %02ut %02umin %02us

en: wxCas, aMule Online Statistics
fi: wxCas, aMulen Online-Tilastotiedot

en: Maximum DL rate since wxCas is running
fi: Suurin latausnopeus wxCasin käynnistämisestä lähtien

en: Absolute Maximum DL rate during wxCas previous runs
fi: Suurin latausnopeus edellisten wxCasin ajokertojen aikana

en: System
fi: Järjestelmä

en: Stop Auto Refresh
fi: Pysäytä Automaattinen Päivitys

en: Save Online Statistics image
fi: Tallenna Online-Tilastotietokuva

en: Print Online Statistics image
fi: Tulosta Online-Tilastotietokuva

en: Preferences setting
fi: Asetus

en: About wxCas
fi: Tietoja wxCasista

en: Start Auto Refresh
fi: Aloita Automaattinen Päivitys

en: Auto Refresh stopped
fi: Automaattinen Päivitys pysäytetty

en: Auto Refresh started
fi: Automaattinen Päivitys aloitettu

en: Save Statistics Image
fi: Tallenna Tilastokuva

en: aMule Online Statistics
fi: aMulen Online-Tilastotiedot

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
fi: Tulostamisessa oli ongelma.
    Kenties tulostin ei ole asennettu oikein?

en: Printing
fi: Tulostus

en: wxCas, aMule OnLine Signature Statistics
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Based on CAS by Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distributed under GPL
fi: wxCas, aMulen OnLine Signeeraus-Tilastotiedot
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pohjautuu CAS:iin jonka on tehnyt Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Jaetaan GPL:n alaisena

en: Oh Oh, aMule is not running...
fi: Oi Oi, aMule ei ole käynnissä...

en: aMule is running
fi: aMule on käynnissä

en: aMule is running, but disconnected
fi: aMule on käynnissä, mutta ei yhdistettynä

en: aMule is connecting...
fi: aMule yhdistää...

en: Oh Oh, aMule status is unknown...
fi: Oi Oi, aMulen tila on tuntematon...

en:  has been running for
fi:  on ollut käynnissä

en:  is stopped !
fi:  on pysäytetty !

en:  is not connected !
fi:  ei ole yhdistetty !

en:  is connecting...
fi:  on yhdistämässä...

en:  is doing something strange, check it !
fi:  on tekemässä jotain outoa, tarkista se !

en:  is connected to
fi:  on yhdistetty:

en: off
fi: pois päältä

en:  is on
fi:  palvelimella

en:  with
fi:  käyttäen

en: Total Download:
fi: Yhteensä Ladattu:

en: , Upload:
fi: , Lähetetty:

en: Session Download:
fi: Istunnossa Ladattu:

en: Download:
fi: Lataus:

en:  kB/s, Upload:
fi:  KB/s, Lähetys:

en: Sharing:
fi: Jako:

en:  file(s), Clients on queue:
fi:  tiedosto(a), Asiakkaita jonossa:

en: Time:
fi: Aika:

en:  on
fi:  hetkellä

en: System Load Average (1-5-15 min):
fi: Järjestelmän Kuormituskeskiarvo (1-5-15 min):

en: System uptime:
fi: Järjestelmä päällä:

en: Directory containing amulesig.dat file
fi: Tiedoston amulesig.dat sisältävä kansio

en: Enter here the directory where your amulesig.dat file is
fi: Syötä tähän kansio jossa on amulesig.dat-tiedostosi

en: Refresh rate interval in seconds
fi: Päivitysväli sekunteina

en: Generate a stat image at every refresh event
fi: Luo tilastokuva joka päivityksen yhteydessä

en: Enter here the directory where you want to generate the statistic image
fi: Syötä tähän kansio johon haluat tilastokuvan luotavan

en: Upload periodicaly your stat image to FTP server
fi: Lähetä tilastokuvasi toistuvasti FTP-palvelimelle

en: FTP Url
fi: FTP-osoite

en: FTP Path
fi: FTP-kansiopolku

en: Enter here the URL of your FTP server
fi: Syötä tähän FTP-palvelimen osoite

en: Enter here the directory where putting your stat image on FTP server
fi: Syötä tähän kansio FTP-palvelimella mihin tilastokuvasi tallennetaan

en: User
fi: Käyttäjänimi

en: Enter here the User name to log into your FTP server
fi: Syötä tähän käyttäjänimi jota käytät kirjautuessasi FTP-palvelimelle

en: Enter here the User password to log into your FTP server
fi: Syötä tähän salasana jota käytät kirjautuessasi FTP-palvelimelle

en: FTP update rate interval in minutes
fi: FTP-päivityksien väli minuuteissa

en: Validate
fi: Tarkista oikeellisuus

en: Folder containing your signature file
fi: Kansio joka sisältää signeeraustiedostosi

en: Folder where generating the statistic image
fi: Kansio mihin luodaan tilastokuva

en: Loads template <str>
fi: Lataa mallin <str>

en: Web server HTTP port
fi: Web-palvelimen HTTP-portti

en: Use UPnP port forwarding on web server port
fi: Käytä UPnP-portinohjausta web-palvelimen portissa

en: UPnP port
fi: UPnP-portti

en: Use gzip compression
fi: Käytä gzip-pakkausta

en: Full access password for web server
fi: Täyden käyttöoikeuden salasana web-palvelimelle

en: Guest password for web server
fi: Vieraan salasana web-palvelimelle

en: Allow guest access
fi: Salli vieraskäyttö

en: Deny guest access
fi: Estä vieraskäyttö

en: Load/save web server settings from/to remote aMule
fi: Hae/tallenna web-palvelimen asetukset etä-aMulesta/een

en: aMule config file path. DO NOT USE DIRECTLY!
fi: aMulen asetustiedoston polku. ÄLÄ KÄYTÄ SUORAAN!

en: Disable PHP interpreter (deprecated)
fi: Poista PHP-tulkki käytöstä (vanhentunut)

en: Recompile PHP pages on each request
fi: Uudelleenkoosta PHP-sivut joka pyynnöllä

en: aMule Web Server
fi: aMule Web-Palvelin

en: web client connection accepted
fi: web-asiakasyhteys hyväksytty

en: ERROR: cannot accept web client connection
fi: VIRHE: Web-asiakasyhteyttä ei voitu hyväksyä

en: Request failed with the following error: %s.
fi: Pyyntö ei onnistunut, virhe: %s.

en: Index file not found:
fi: Indeksitiedostoa ei löydetty:

en: Session expired - requesting login
fi: Sessio vanhentunut - pyydetään kirjautumista

en: Session ok, logged in
fi: Sessio kunnossa, kirjautuneena

en: Session ok, not logged in
fi: Sessio kunnossa, ei kirjautuneena

en: No session opened - will request login
fi: Ei avattua sessiota - tulee pyytämään kirjautumista

en: Session created - requesting login
fi: Sessio luotu - pyytää kirjautumista

en: Processing request [original]:
fi: Käsittelee pyyntöä [alkuperäinen]:

en: No password specified, login will not be allowed.
fi: Salasanaa ei annettu, kirjautumista ei sallita

en: Checking password
fi: Tarkistaa salasanaa

en: Password hash invalid
fi: Salasanatarkiste ei kelpaa

en: Password ok
fi: Salasana hyväksytty

en: Password bad
fi: Virheellinen salasana

en: You did not enter any password. Blank password is not allowed.
fi: Et antanut salasanaa. Tyhjä salasana ei ole sallittu.

en: Logout requested
fi: Uloskirjautumista pyydetty

en: Processing request [redirected]:
fi: Käsittelee pyyntöä [uudelleenohjattu]:
