aMule - en to hr translation catalogue (416 entries)

en: Add a Friend
hr: Dodaj prijatelja

en: You have to enter a valid IP and port!
hr: Ukucaj vazecu IP adresu i port!

en: Information
hr: Informacije

en: Failed
hr: Neuspjesno

en: WARNING
hr: UPOZORENJE

en: ERROR
hr: GREŠKA

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
hr: ne dajemo nikakvu garanciju da nece nista unistiti, tvoju kucu zapaliti,

en: ERROR: %s
hr: POGREŠKA: %s

en: Website: http://www.amule.org
hr: Web stranica: http://www.amule.org

en: Copyright (c) 2003-2019 aMule Team
hr: Autorsko pravo (c) 2003-2019 aMule Team

en:  Copyright (c) 2002-2011 Petar Maymounkov ( petar@post.harvard.edu )
hr: Autorsko pravo (c) 2002-2011 Petar Maymounkov ( petar@post.harvard.edu )

en: Message
hr: Poruka

en: Connecting
hr: Spajanje

en: Cancel
hr: Otkaz

en: Disconnect
hr: Prekinuti vezu

en: Connect
hr: Uspostavi vezu

en: Exit confirmation
hr: Potvrda izlaza

en: Searches
hr: Pretrage

en: Searches Window
hr: Prozor pretraga

en: Shared Files Window
hr: Prozor dijeljenih fajlova

en: Messages
hr: Poruke

en: Messages Window
hr: Prozor poruka

en: Statistics
hr: Statistike

en: Statistics Graph Window
hr: Prozor grafova statistike

en: Preferences
hr: Opcije

en: Preferences Settings Window
hr: Prozor postavke opcija

en: Import
hr: Uvezi

en: About
hr: O autoru:

en: Connection failed
hr: Neuspjelo povezivanje

en: Ready
hr: Spreman

en: All
hr: Sve

en: Unknown
hr: Nepoznat

en: Requested unknown file
hr: Zatrazen nepoznat fajl

en: Enter Captcha
hr: Pisati captcha

en: Category
hr: Kategorija

en: Choose a folder for incoming files
hr: Izaberi mapu (folder) za dolazece fajlove

en: Chat
hr: Brbljanje

en: Close tab
hr: Zatvori oznaku

en: Close all tabs
hr: Zatvori sve oznake

en: Close other tabs
hr: Zatvori druge oznake

en: Add to Friends
hr: Primi u prijatelje

en: Client Details
hr: Detalji klienta

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Supported
hr: Podržano

en: Not supported
hr: Nije podržano

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Connected
hr: Veza uspostavljena

en: Disconnected
hr: Prekinuta veza

en: Not complete
hr: Nedovrseno

en: Bad Guy
hr: Los decko

en: Verified - OK
hr: Priznat - OK

en: Not Available
hr: Nije dostupno

en: User %s (%u) finished sending sharedfiles-list
hr: Korisnik %s (%u) ja zavrsio slanje liste dijeljenih fajlova

en: User %s (%u) sent unwanted sharedfiles-list
hr: Korisnik %s (%u) ja zavrsio slanje nezeljene liste dijeljenih fajlova

en: File Comments
hr: Komentari fajla

en: Username
hr: Ime korisnika

en: File Name
hr: Ime fajla

en: Rating
hr: Ocjena

en: Comment
hr: Komentiraj

en: No comments
hr: Bez komentara

en: Auto [Lo]
hr: Auto [Ni]

en: Auto [Hi]
hr: Auto [Vi]

en: Very low
hr: Vrlo nizak

en: Low
hr: Nisko

en: Normal
hr: Normalan

en: High
hr: Visoko

en: Very High
hr: Vrlo visok

en: Asking
hr: Pita

en: Connecting via server
hr: Spaja preko servera

en: Queue Full
hr: Pun red cekanja

en: On Queue
hr: U redu cekanja

en: Receiving hashset
hr: Prima hashset

en: No needed parts
hr: Nepotrebni dijelovi

en: Cannot connect LowID to LowID
hr: Ne moze spojiti LowID sa LowID

en: Too many connections
hr: Previse konekcija

en: Banned
hr: Zabranjen

en: Old MLDonkey
hr: Star MLDonkey

en: New MLDonkey
hr: Novi MLDonkey

en: Search Result
hr: Rezultati pretrage

en: Completed
hr: Zavrseno

en: Size
hr: Velicina

en: Transferred
hr: Transferirano

en: Speed
hr: Brzina

en: Progress
hr: Napredak

en: Sources
hr: Izvori

en: Priority
hr: Prioritet

en: Time Remaining
hr: Preostalo vrijeme

en: Last Seen Complete
hr: Posljednji put vidjen kompletno

en: Last Reception
hr: Posljedni prijem

en: Auto
hr: Automatski

en: &Pause
hr: &Pauza

en: &Resume
hr: &Nastavak

en: C&lear completed
hr: O&dstrani zavrsene fajlove

en: Swap every A4AF to this file now
hr: Primijeni sve A4AF ovom fajlu

en: Swap every A4AF to this file (Auto)
hr: Primijeni sve A4AF ovom fajlu (Automatski)

en: Swap every A4AF to any other file now
hr: Primijeni sve A4AF nekom drugom fajlu

en: Extended Options
hr: Prosirene opcije

en: Preview
hr: Preuvid

en: Show file &details
hr: Pokazi &detalje fajla

en: Show all comments
hr: Pokazi sve kommentare

en: unassign
hr: neodredjeno

en: Assign to category
hr: Odredi u kategoriju

en: &Open the file
hr: &Otvori fajl

en: No part files found
hr: Nisu nadjeni nikakvi poceti fajlovi

en: You are already trying to download the file %s
hr: Vec pokusavate downloadovati fajl %s

en: File not found.
hr: Datoteka nije pronađena.

en: Invalid file name.
hr: Nepravilan naziv datoteke.

en: Exits from the application.
hr: Izlaz iz aplikacije.

en: Syntax error!
hr: Sintaktička pogreška!

en: Friends
hr: Prijatelji

en: Show &Details
hr: Pokazi &Detalje

en: Add a friend
hr: Dodaj prijatelja

en: Remove Friend
hr: Odstrani prijatelja

en: Send &Message
hr: Posalji &Poruku

en: View Files
hr: Ugledaj fajlove

en: Establish Friend Slot
hr: Uspostavi slot zu prijatelja

en: Send message
hr: Pošalji poruku

en: Asked for another file
hr: Upitao za drugi fajl

en: Uploading
hr: Prijenos

en: None
hr: Nijedno

en: No
hr: Ne

en: Yes
hr: Da

en: Continue?
hr: Nastaviti?

en: File name
hr: Naziv datoteke

en: File size
hr: Veličina datoteke

en: Completing
hr: Zavrsavanje

en: Complete
hr: Zavrseno

en: Paused
hr: Pausirano

en: Erroneous
hr: Sa greskom

en: Waiting
hr: Cekanje

en: ERROR:
hr: POGREŠKA:

en: WARNING:
hr: UPOZORENJE:

en: Close
hr: Zatvori

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Paste
hr: Staviti

en: Clear
hr: Ocisti

en: Select All
hr: Izaberite sve

en: Unlimited
hr: Bezkrajno

en: aMule Tray Menu
hr: aMule izbor u koritu

en: Nickname: %s
hr: Nadimak: %s

en: ClientID:
hr: KlientID:

en: Not connected
hr: Nije povezano

en: ServerName:
hr: Ime servera:

en: Not Connected
hr: Veza nije uspostavljena

en: Online Signature: Enabled
hr: Online potpis: Omogucen

en: Online Signature: Disabled
hr: Online potpis: Onemogucen

en: Uptime: %s
hr: Vrijeme korisnika: %s

en: Exit
hr: Izlaz

en: Commit
hr: Izvrsi

en: Loading ...
hr: Ucitava...

en: Number of users on the server you are connected to ...
hr: Broj korisnika na serveru sa kojim si spojen...

en: Users: 0
hr: Korisnika: 0

en: Not Connected ...
hr: Ne povezan...

en: Search
hr: Pretraga

en: Name:
hr: Naziv:

en: Type
hr: Tip

en: Any
hr: Bilo koja

en: Archives
hr: Arhiva

en: CD-Images
hr: CD_Imidz

en: Pictures
hr: Slike

en: Programs
hr: Programi

en: Texts
hr: Tekstovi

en: Videos
hr: Videa

en: Extension
hr: Ekstenzija

en: Min Size
hr: Minimalna velicina

en: Max Size
hr: Maksimalna velicina

en: Availability
hr: Dostupnost

en: Filter:
hr: Filtar:

en: Results
hr: Rezultati

en: General
hr: Glavni

en: Full Name :
hr: Puno ime :

en: met-File :
hr: met-fajl :

en: Filesize :
hr: Velicina fajla :

en: Partfilestatus :
hr: Status pocetog fajla :

en: Last seen complete :
hr: Posljednji put vidjen kompletno :

en: Found Sources :
hr: Nadjeni izvori :

en: Transferring Sources :
hr: Izvori koji transferuju :

en: Filepart-Count :
hr: Broj pocetog fajla :

en: Available :
hr: Dostupnost :

en: Datarate :
hr: Podatak rate :

en: Transferred :
hr: Prenijeto :

en: Completed Size :
hr: Zavrsna velicina :

en: Intelligent Corruption Handling
hr: Rukovanje inteligentne korupcije (I.C.H.)

en: Lost to corruption :
hr: Izgubljeno zbog korupcije :

en: Gained by compression :
hr: Steceno kompresijom :

en: Packages saved by I.C.H. :
hr: Paketi spaseni kroz I.C.H. :

en: Takeover
hr: Preuzimanje

en: Cleanup
hr: Ciscenje

en: Apply
hr: Primijeni

en: Ok
hr: Dobro!

en: File Quality
hr: Kvalitet fajla

en: Not rated
hr: Bez ocjene

en: Invalid / Corrupt / Fake
hr: Neispravan / Koruptan / Falsifikat

en: Poor
hr: Los

en: Fair
hr: Vrlo dobar

en: Good
hr: Dobar

en: Excellent
hr: Odlican

en: Choose the file rating or advice users if the file is invalid ...
hr: Izaberi ocjenu fajla ili savjet korisnika ako je fajl neispravan ...

en: Refresh
hr: Obnovi

en: Downloading, please wait ...
hr: Downoading, molim strpljenje ...

en: Required Information
hr: Trazene informacije

en: IP Address :
hr: IP adresa:

en: Additional Information
hr: Dodatne informacije

en: Username :
hr: Ime korisnika :

en: Userhash :
hr: Hash korisnika :

en: Add
hr: Dodaj

en: Download-Speed
hr: Brzina downloada

en: Current
hr: Trenutno

en: Running average
hr: Prosjek rada

en: Session average
hr: Prosjek misije

en: Upload-Speed
hr: Brzina uploada

en: Active downloads
hr: Aktivni downloadovi

en: Active connections (1:1)
hr: Aktivne veze (1:1)

en: Active uploads
hr: Aktivni uploadovi

en: Statistics Tree
hr: Drvo statistike

en: Username:
hr: Ime korisnika:

en: IP address:
hr: IP adresa:

en: Scores
hr: Rezultati

en: Nick
hr: Nadimak

en: Language:
hr: Jezik:

en: Start minimized
hr: Pocni minimiran

en: Prompt on exit
hr: Pitanje pri napustanju

en: seconds
hr: sekundi

en: Browse
hr: Pretrazi :

en: Video Player
hr: Video Plejer

en: Slot Allocation
hr: Alokacija slota

en: Autoconnect on startup
hr: Autospajanje pri startu

en: Reconnect on loss
hr: Ponovni spoj kod gubitka veze

en: Remove dead server after
hr: Otstrani mrtve servere nakon

en: retries
hr: pokusaja

en: List
hr: Lista

en: Use priority system
hr: Koristi sistem prioriteta

en: Use smart LowID check on connect
hr: Koristi pametnu LowID provjeru pri vezanju

en: Safe connect
hr: Sigurno povezivanje

en: Autoconnect to servers in static list only
hr: Autopovezivanje samo sa serverima iz staticne liste

en: Set manually added servers to High Priority
hr: Postavi rucno dodate servere na visoki prioritet

en: Enable
hr: Omogućiti

en: Add files to download in pause mode
hr: Dodaj nove fajlove u stanju pauze

en: Add files to download with auto priority
hr: Dodaj nove fajlove sa auto prioritetom

en: Try to download first and last chunks first
hr: Pokusaj prvo downloadovati pocetni i zavrsni chunk

en: Uploads
hr: Uploadovi

en: Add new shared files with auto priority
hr: Dodaj nove dijeljene fajlove sa auto prioritetom

en: Graphs
hr: Grafovi

en: Update delay : 5 secs
hr: Obnovi kasnjenje : 5 sekundi

en: Time for average graph: 100 mins
hr: Vrijeme za prosjecni graf: 100 minuta

en: Colours:
hr: Boje:

en: Background
hr: Pozadina

en: Grid
hr: Mreza

en: Download current
hr: Trenutni download

en: Download running average
hr: Prosjek tekuceg downloada

en: Download session average
hr: Prosjek downloada misije

en: Upload current
hr: Trenutni upload

en: Upload running average
hr: Prosjek tekuceg uploada

en: Upload session average
hr: Prosjek uploada misije

en: Active connections
hr: Aktivne veze

en: Systray Icon Speedbar
hr: poluga brzine prikazana u sistemskom koritu

en: Select
hr: Izaberi

en: !!! WARNING !!!
hr: !!! UPOZORENJE !!!

en: Max new connections / 5 secs
hr: Maksimalne veze u / 5 sekundi

en: File Buffer Size: 240000 bytes
hr: Fajl Buffer velicina: 240000 bytes

en: Upload Queue Size: 5000 clients
hr: Duzina reda cekanja: 5000 klienta

en: Server connection refresh interval: Disable
hr: Interval obnavljanja veze servera: onemoguceno

en: Show transfer rates on title
hr: Pokazi transfer rate u naslovu

en: Flat
hr: Pljosnata

en: Round
hr: Obla

en: External Connection Parameters
hr: Parametri za spoljasnju vezu

en: Accept external connections
hr: Prihvati spoljasnje veze

en: Password
hr: Lozinka

en: Full rights password
hr: Sifra za puna prava

en: Enable Low rights User
hr: Odobri korisnicima sa manje prava

en: Low rights password
hr: Sifra za manje prava

en: Page Refresh Time (in secs)
hr: Vrijeme obnove stranice (u sekundama)

en: Enable Gzip compression
hr: Odobri Gzip kompresiju

en: Title :
hr: Naziv :

en: Comment :
hr: Komentar:

en: Incoming Dir :
hr: Prijemni direktorij :

en: Change priority for new assigned files :
hr: Promijeni prioritet za nove fajlove :

en: Select color for this Category (currently selected) :
hr: Izaberi boju za ovu kategoriju (trenutno izabrana) :

en: Reset
hr: Ponistenje

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
hr: Klikni ovdje da obnovis listu servera sa URL ...

en: Add manually a server (fill fields to the left before) ...
hr: Dodaj servera rucno (prije ispuni polja lijevo) ...

en: Server Info
hr: Lista servera

en: Everybody
hr: Svi

en: No one
hr: Nitko

en: Enable Online-Signature
hr: Omoguci online potpis

en: Username:
hr: Korisničko ime:

en: Password:
hr: Lozinka:

en: User name
hr: Korisničko ime

en: Waiting...
hr: Ceka ...

en: Send
hr: Posalji

en: Shared Files
hr: Dijeljeni fajlovi

en: Disabled [%s]
hr: Onemoguceno [%s]

en: secs
hr: sekundi

en: mins
hr: minuta

en: hours
hr: sati

en: Days
hr: Dani

en: all
hr: svi

en: all others
hr: svi drugi

en: Incomplete
hr: Nedovrseno

en: Stopped
hr: Stopirano

en: Archive
hr: Arhiva

en: Text
hr: Tekst

en: Active
hr: Aktivan

en: Failed to open %s (%s)
hr: Neuspjelo otvaranje %s (%s)

en: Failed to save part.met.seeds file for %s
hr: Neuspjesno spasavanje part.met.seeds fajla za %s

en: Finished rehashing %s
hr: Zavrseno rehashing %s

en: System default
hr: Standard sistema

en: Albanian
hr: Albanski

en: Arabic
hr: Arapski

en: Asturian
hr: Asturleonski

en: Basque
hr: Baskijski

en: Bulgarian
hr: Bugarski

en: Catalan
hr: Katalonski

en: Chinese (Simplified)
hr: Kineski

en: Chinese (Traditional)
hr: Kinesko (tradicionalno)

en: Croatian
hr: Hrvatski

en: Czech
hr: Češki

en: Danish
hr: Danski

en: Dutch
hr: Nizozemski

en: English (U.K.)
hr: Engleski (U.K.)

en: Estonian
hr: Estonski

en: Finnish
hr: Finski

en: French
hr: Francuski

en: Galician
hr: Galješki

en: German
hr: Njemački

en: Greek
hr: Grčki

en: Hebrew
hr: Hebrejski

en: Hungarian
hr: Mađarski

en: Italian
hr: Talijanski

en: Italian (Swiss)
hr: Talijanski (Švicarska)

en: Japanese
hr: Japanski

en: Korean
hr: Korejski

en: Lithuanian
hr: Litavski

en: Norwegian (Nynorsk)
hr: Norveški (Nynorsk)

en: Polish
hr: Poljski

en: Portuguese
hr: Portugalski

en: Portuguese (Brazilian)
hr: Portugalski (Brazil)

en: Romanian
hr: Rumunjski

en: Russian
hr: Ruski

en: Slovenian
hr: Slovenski

en: Spanish
hr: Španjolski

en: Swedish
hr: Švedski

en: Turkish
hr: Turski

en: Ukrainian
hr: Ukrajinski

en: Change Language
hr: Promijeniti jezik

en: No languages available
hr: Nema dostupnih jezika

en: Connection
hr: Veza

en: Directories
hr: Direktoriji

en: Servers
hr: Serveri

en: Files
hr: Fajlovi

en: Security
hr: Sigurnost

en: Interface
hr: Sučelje

en: Remote Controls
hr: Daljinsko upravljanje

en: Advanced
hr: Napredno

en: Events
hr: Događaji

en: Debugging
hr: Debugiranje

en: Do not change these setting unless you know
    what you are doing, otherwise you can easily
    make things worse for yourself.
    
    aMule will run fine without adjusting any of
    these settings.
hr: Ne mijenjaj ove opcije ako ne znas
    sta radis, jer time mozes lako pogorsati
    svoje stanje.
    
    aMule ce raditi dobro iako ne promijenis
    nista od ovih opcija.

en: Temporary files
hr: Privremene datoteke

en: Browse for videoplayer
hr: Potrazi videoplejer

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
hr: Dodaj ovdje URLs da dobijes server.met fajlove. 
    Samo jedna URL po liniji.

en: Server connection refresh interval: Disabled
hr: Interval obnavljanja veze servera: onemoguceno

en: File
hr: Fajl

en: New
hr: Novo

en: Failed to connect to all servers listed. Making another pass.
hr: Neuspjesno spajanje sa svim serverima u list. Pocinje iznova.

en: Connected to %s (%s:%i)
hr: Spojen sa %s (%s:%i)

en: Connection established on: %s
hr: Uspostavljena veza sa: %s

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
hr: Fatalna greska prilikom pokusaja spajanja. Veza interneta je moguce prekinuta

en: Lost connection to %s (%s:%i)
hr: Izgubljena veza sa %s (%s:%i)

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
hr: %s (%s:%i) je mrtav

en: Connection lost
hr: Izgubljena veza

en: Failed to save server.met!
hr: Neuspjelo spasavanje server.met!

en: Invalid URL
hr: Neispravna URL

en: Server Name
hr: Ime servera

en: Address
hr: Adresa

en: Description
hr: Opis

en: Users
hr: Korisnici

en: Static
hr: Staticni

en: Version
hr: Verzija

en: Servers (%i)
hr: Serveri (%i)

en: Remove server
hr: Odstrani servera

en: Remove all servers
hr: Odstrani sve servere

en: New clientid is %u
hr: Novi klientID je %u

en: Server rejected last command
hr: Server je odbio posljednju komandu

en: Running
hr: Radi

en: Not running
hr: Ne radi

en: Requests
hr: Zahtjevi

en: Accepted Requests
hr: Prihvaceni zahtjevi

en: Transferred Data
hr: Podatak transfera

en: Obtained Parts
hr: Dobiveni dijelovi

en: Rename
hr: Preimenovanje

en: You need a HighID to create a valid sourcelink
hr: Za ispravan izvorni link, potrebna je HIGH ID

en: Shared Files (%i)
hr: Dijeljeni fajlovi (%i)

en: Average upload time: %s
hr: Prosjecno vrijeme uploada: %s

en: Reconnects: %i
hr: Ponovno vezan: %i

en: Time Since First Transfer: %s
hr: Vriejme od prvog transfera: %s

en: Connected To Server Since: %s
hr: Spojen sa serverom vec: %s

en: Clients
hr: Klienti

en: Server Occupation: %.2f%%
hr: Zauzetost servera: %.2f%%

en: Total size of Shared Files: %s
hr: Ukupna velicina dijeljenih fajlova: %s

en: Active connections (1:%u)
hr: Aktivne veze (1:%u)

en: Not available
hr: Nije dostupno

en: Never
hr: Nikad

en: OFF
hr: Iskljuceno

en: ON
hr: Uključen

en: ok
hr: Dobro!

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
hr: Da li zaista zelite da ponistite i obrisete sve fajlove u ovoj kategoriji?

en: Confirmation Required
hr: Potrebna potvrda

en: Select view filter
hr: Izaberi filter za gledanje

en: Add category
hr: Dodaj kategoriju

en: Edit category
hr: Editiraj kategoriju

en: Remove category
hr: Odstrani kategoriju

en: Remove
hr: Ukloni

en: Save
hr: Spremi

en: Open
hr: Otvori

en: Save as
hr: Spremi kao

en: System
hr: Sustav
