aMule - en to sv translation catalogue (1521 entries)

en: Add a Friend
sv: Lägg till en vän

en: You have to enter a valid IP and port!
sv: Du måste ange en giltig IP-adress och port!

en: The specified userhash is not valid!
sv: Angiven userhash är inte giltig!

en: Failed to open ED2KLinks file.
sv: Kunde inte öppna ED2KLinks-filen

en: WARNING: You can't add yourself as a source for an eD2k link while having a lowid.
sv: VARNING: Du kan inte lägga till dig själv som källa för en eD2k-länk när du har lowid.

en: Now, exiting main app...
sv: Nu, avslutar huvudapplikationen...

en: Terminating amuleweb instance with pid '%ld' ...
sv: Avslutar  amuleweb-instansen med pid '%ld' ...

en: Killing amuleweb instance with pid '%ld' ...
sv: Dödar amuleweb-instansen med pid '%ld' ...

en: Failed
sv: Misslyckades

en: aMule OnExit: Terminating core.
sv: aMule VidAvslut: Avslutar huvudprogrammet.

en: aMule shutdown completed.
sv: aMules avslutning slutförd

en: Memory debug results for aMule exit:
sv: Minnes-debug-resultat för aMules avslut

en: Your locale has been changed to System Default due to a configuration change. Sorry.
sv: Din plats har ändrats till systemets standard på grund av en konfigurationsändring. Ledsen.

en: 
    EC configuration
sv: 
    EC-konfiguration

en: Password set and external connections enabled.
sv: Lösenord sparad och extern anslutning aktiverad.

en: WARNING
sv: VARNING

en: You don't have any server in the server list.
    Do you want aMule to download a new list now?
sv: Du har inga servrar i serverlistan.
    Vill du att aMule ska hämta en ny lista nu?

en: Server list download
sv: Serverlista hämtad

en: web server running on pid %d
sv: webbservern kör på pid %d

en: You requested to run web server on startup, but the amuleweb binary cannot be run. Please install the package containing aMule web server, or compile aMule using --enable-webserver and run make install
sv: Du vill köra webbservern vid uppstart, men binärfilen amuleweb kan inte köras. Vänligen installera paketet med aMule webservern eller compilera aMule med --enable-webserver och kör make install

en: ERROR
sv: FEL

en: Could not bind ports to the specified address: %s
sv: Kunde inte binda portarna till specificerad adress: %s

en: Port %u is not available. You will be LOWID
sv: Port %u är inte tillgänglig. Du kommer att bli LOWID

en: Port %u is not available!
    
    This means that you will be LOWID.
    
    Check your network to make sure the port is open for output and input.
sv: Port %u är inte tillgänglig!
    
    Detta innebär att du kommer att bli LOWID.
    
    Kontrollera ditt nätverk för att se att porten är öppen för ut och in-trafik.

en: Failed to create OnlineSig File
sv: Misslyckades med att skapa OnlineSig-fil

en: Failed to create aMule OnlineSig File
sv: Misslyckades med att skapa aMule OnlineSig-fil

en: The selected locale seems not to be installed on your box. (Note: I'll try to set it anyway)
sv: Den valda platsen verkar inte vara installerad på din burk. (OBS: Jag försöker ändå)

en: This is the first time you run aMule %s
sv: Det här är första gången du kör aMule %s

en: This version is a testing version, updated daily, and
sv: Den här versionen är en testversion, uppdateras dagligen, och

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
sv: vi ger inga garantier att den inte förstör allt, bränner ner huset,

en: or kill your dog. But it *should* be safe to use anyway.
sv: eller dödar din hund. Men den *bör* vara säker att använda.

en: More information, support and new releases can found at our homepage,
sv: Mer information, support och nya versioner kan hittas på vår hemsida,

en: at www.aMule.org, or in our IRC channel #aMule at irc.freenode.net.
sv: www.aMule.org, eller i vår IRC-kanal #aMule på irc.freenode.net.

en: Feel free to report any bugs to http://forum.amule.org
sv: Rapportera gärna eventuella fel på http://forum.amule.org

en: The folder for Online Signature files you specified is INVALID!
     OnlineSignature will be DISABLED until you fix it on preferences.
sv: Katalogen för Online Signaturefiler som du angav är OGILTIG!
     OnlineSignatur kommer vara INAKTIVERAD tills du ändrar inställningarna.

en: Server hostname notified
sv: Serverns hostname underrättad

en: Disk space preallocation for file '%s' failed: %s
sv: Förallokerad diskutrymme för filen '%s' misslyckades: %s

en: ERROR: can't open logfile
sv: FEL: kan inte öppna loggfilen

en: WARNING: logfile is empty. Something is wrong.
sv: VARNING: loggfilen är tom. Någonting är fel.

en: Log has been reset
sv: Loggen har nollställts

en: ServerMessage: %s
sv: Servermeddelande: %s

en: Skipped download of %s, because requested file is not newer.
sv: Avslutade nerladdningen av %s eftersom begärd fil inte är nyare.

en: Failed to download the nodes list.
sv: Misslyckades med att hämta nodlistan.

en: Failed to open the downloaded version check file
sv: Misslyckades med att öppna den hämtade versionskontrollfilen

en: Corrupted version check file
sv: Korrupt versionskontrollfil

en: You are using an outdated version of aMule!
sv: Du använder en gammal version av aMule!

en: Your aMule version is %i.%i.%i and the latest version is %li.%li.%li
sv: Din aMuleversion är %i.%i.%i och den senaste versionen är %li.%li.%li

en: The latest version can always be found at http://www.amule.org
sv: Den senaste versionen kan alltid hittas på http://www.amule.org

en: WARNING: Your aMuled version is outdated: %i.%i.%i < %li.%li.%li
sv: VARNING: Din version av aMuled är gammal: %i.%i.%i < %li.%li.%li

en: Your copy of aMule is up to date.
sv: Din version av aMule är den senaste.

en: Failed to download the version check file
sv: Misslyckades med att hämta versionskontrollfilen

en: Users: %s | Files: %s
sv: Användare: %s | Filer: %s

en: Users: E: %s K: %s | Files: E: %s K: %s
sv: Användare: E: %s K: %s | Filer: E: %s K: %s

en: No networks selected
sv: Inga nätverk valda

en: with LowID
sv: med LowID

en: with HighID
sv: med HighID

en: Connected to %s %s
sv: Ansluten till %s %s

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Disconnected from eD2k
sv: Frånkopplad från eD2k

en: Kad started.
sv: Kad startad.

en: Kad stopped.
sv: Kad stoppad.

en: Connected to Kad (ok)
sv: Ansluten till Kad (ok)

en: Connected to Kad (firewalled)
sv: Ansluten till Kad (brandvägg)

en: Disconnected from Kad
sv: Frånkopplad från Kad

en: Kad network cannot be used if UDP port is disabled on preferences, not starting.
sv: Kadnätverket kan inte användas om UDP-porten är inaktiverad i inställningarna, startar inte.

en: Kad network disabled on preferences, not connecting.
sv: Kadnätverket är inaktiverad i inställningarna, ansluter inte.

en: ERROR: aMule daemon cannot be used when external connections are disabled. To enable External Connections, use either a normal aMule, start amuled with the option --ec-config or set the key "AcceptExternalConnections" to 1 in the file ~/.aMule/amule.conf
sv: FEL: aMule-deamon kan inte användas när externa anslutningar är inaktiverade. För att aktivera Externa Anslutningar, använd en normal aMule, starta amuled med optionen --ec-config eller sätt nyckeln "AcceptExternalConnections" till 1 i filen ~/.aMule/amule.conf

en: ERROR: A valid password is required to use external connections, and aMule daemon cannot be used without external connections. To run aMule deamon, you must set the "ECPassword" field in the file ~/.aMule/amule.conf with an appropriate value. Execute amuled with the flag --ec-config to set the password. More information can be found at http://wiki.amule.org
sv: FEL: Ett giltigt lösenord krävs för att använda externa anslutningar och aMule daemon kan inte användas utan externa anslutningar. För att köra aMule deamon måste du ställa in "ECPassword"-fältet i filen  ~/.aMule/amule.conf med ett lämpligt värde. Kör amuled med flaggan --ec-config för att ställa in lösenordet. Mer info finns på http://wiki.amule.org

en: amuled: OnInit - starting timer
sv: amuled: OnInit - startar timern

en: amuled: forking to background - see you
sv: amuled: lägger mig i bakgrunden - vi ses

en: Cannot Create Pid File
sv: Kan inte skapa Pid-fil

en: ERROR: %s
sv: FEL: %s

en: This is aMule %s based on eMule.
sv: Det här är aMule %s baserad på eMule.

en: Running on %s
sv: Kör på %s

en: Visit http://www.amule.org to check if a new version is available.
sv: Besök http://www.amule.org för att se om en ny version finns tillgänglig.

en: FATAL ERROR: Failed to create Timer
sv: ALLVARLIGT FEL: Kunde inte skapa Timer

en: aMule remote control
sv: aMule fjärrkontroll

en: 'All-Platform' p2p client based on eMule
sv: 'Alla-Platformar' p2p-klient basserad på eMule

en: Website: http://www.amule.org
sv: Webbsida: http://www.amule.org

en: Contact: admin@amule.org (administrative issues)
sv: Kontakt: admin@amule.org (administrativa ärenden)

en: Part of aMule is based on
sv: Delar av aMule är baserad på

en: Kademlia: Peer-to-peer routing based on the XOR metric.
sv: Kademlia: Peer-to-peer routing baserad på XOR metric.

en: Message
sv: Meddelande

en: aMule dialog destroyed
sv: aMule-dialog avslutad

en: Connecting
sv: Ansluter

en: eD2k: Connecting
sv: eD2k: Ansluter

en: eD2k: Disconnected
sv: eD2k: Frånkopplad

en: Kad: Firewalled
sv: Kad: Via brandvägg

en: Kad: Connected
sv: Kad: Ansluten

en: Kad: Connecting
sv: Kad: Ansluter

en: Kad: Off
sv: Kad: Av

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Stop the current connection attempts
sv: Stoppa de nuvarande anslutningsförsöken

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Disconnect from the currently connected networks
sv: Koppla från de nätverk som nu är anslutna.

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect to the currently enabled networks
sv: Anslut till de nätverk som är aktiverade.

en: aMule (%s | Connected)
sv: aMule (%s | Ansluten)

en: aMule (%s | Disconnected)
sv: aMule (%s | Frånkopplad)

en: Do you really want to exit %s?
sv: Vill du verkligen avsluta %s?

en: Exit confirmation
sv: Bekräfta avslutning

en: Launch Command:
sv: Kör kommando:

en: - default -
sv: - standard -

en: Skin directory '%s' does not exist
sv: Skin-mappen '%s' finns inte

en: WARNING: Unable to open skin file '%s' for read
sv: Varning: Kan inte öppna skin-filen '%s' för läsning

en: Networks
sv: Nätverk

en: Networks Window
sv: Nätverksfönster

en: Searches
sv: Sökningar

en: Searches Window
sv: Sökfönster

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Downloads Window
sv: Hämtningsfönster

en: Shared files
sv: Delade filer

en: Shared Files Window
sv: Delade filer-fönster

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Messages Window
sv: Meddelandefönster

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics Graph Window
sv: Statistiksgrafsfönster

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences Settings Window
sv: Inställningsfönster

en: Import
sv: Importera

en: The partfile importer tool
sv: Partfile-importerings-verktyget

en: About
sv: Om

en: About/Help
sv: Om/Hjälp

en: eD2k network
sv: eD2k-nätverk

en: Kad network
sv: Kad-nätverk

en: No network
sv: Inget nätverk

en: aMule remote control
sv: aMule fjärrkontroll

en: Fatal Error: Failed to create Core Timer
sv: Allvarligt fel: Kunde inte skapa Core Timer

en: Connect to remote amule
sv: Anslut till fjärr-aMule

en: Fatal Error: Failed to create Poll Timer
sv: Allvarligt Fel: Kunde inte skapa Poll Timer

en: Going to event loop...
sv: Går till händelse-loop...

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

en: Remote GUI EC event handler
sv: Fjärr-GUI EC händelse-hanterare

en: Going down
sv: Stänger ner

en: Connection Failed. Unable to connect to %s:%d
sv: Anslutning misslyckades. Kan inte ansluta till %s:%d

en: Connection closed - aMule has terminated probably.
sv: Anslutning stängd - troligen har aMule avslutats

en: Ready
sv: Färdig

en: All
sv: Alla

en: Can't create directory '%s' for category '%s', keeping directory '%s'.
sv: Kan inte skapa mappen '%s' för kategori '%s', behåller mappen '%s'.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Failed to retrieve shared files from user '%s'
sv: Misslyckades med att hämta filer från användaren '%s'

en: Searching buddy for lowid connection
sv: Letar efter en kompis för lowid-anslutning

en:  (Fake eMule version %#x)
sv:  (Falsk eMule-version %#x)

en:  (Fake eMule)
sv:  (Falsk eMule)

en: xMule (Fake eMule)
sv: xMule (Falsk eMule)

en: 1.x (based on eMule v0.%u)
sv: 1.x (baserad på eMule v0.%u)

en: NickName: %s ID: %u
sv: Smeknamn: %s ID: %u

en: Requested: %s
sv: Begärd: %s

en: Filestats for this session: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for this session: Accepted %d of %d requests, %s transferred
sv[0]: Filstatistik för den här gången: Accepterat %d av %d begäran, %s överfört
sv[1]: Filstatistik för den här gången: Accepterat %d av %d begäran, %s överfört

en: Filestats for all sessions: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for all sessions: Accepted %d of %d requests, %s transferred
sv[0]: Filstatistik sedan början: Accepterat %d av %d begäran, %s överfört
sv[1]: Filstatistik sedan början: Accepterat %d av %d begäran, %s överfört

en: Requested unknown file
sv: Begärde okänd fil

en: Message filtered from '%s' (IP:%s)
sv: Meddelande filtrerat från '%s' (IP:%s)

en: New message from '%s' (IP:%s)
sv: Nytt meddelande från '%s' (IP:%s)

en: User %s (%u) requested sharedfiles-list for not existing directory '%s' -> Ignored
sv: Användare %s (%u) begärde sharedfiles-list för icke exiterade mapp '%s' -> Ignorerad

en: WARNING: %s cannot be opened.
sv: VARNING: %s kan inte öppnas.

en: WARNING: Canceled file list corrupted, contains invalid header.
sv: VARNING: Avbruten fillista korrupt, har inkorrekt header.

en: IO error while reading %s file: %s
sv: IO-fel vid läsning av %s fil: %s

en: Error while saving %s file: %s
sv: Fel vid sparandet av %s fil: %s

en: Enter Captcha
sv: Ange Captcha

en: Category
sv: Kategori

en: New Category
sv: Ny kategori

en: Choose a folder for incoming files
sv: Välj en mapp för inkommande filer

en: You must specify a name for the category!
sv: Du måste ange ett namn för kategorin!

en: You must specify a path for the category!
sv: Du måste ange en sökväg för kategorin!

en: Failed to create incoming dir for category. Please specify a valid path!
sv: Kunde inte skapa inkommande-mapp för kategorin. Ange giltig sökväg!

en: Chat-Session Started: %s (%s:%u) - %s %s
sv: Chat startad: %s (%s:%u) - %s %s

en: *** Connected to Client ***
sv: *** Ansluten till klient ***

en: *** Connecting to Client ***
sv: *** Ansluter till klient ***

en: *** Failed to Connect to client / Connection lost ***
sv: *** Kunde inte ansluta till klient / anslutningen bröts ***

en: *** You have passed the captcha check and the user has received your message. ***
sv: *** Du klarade captcha-testet och användaren har fått ditt meddelande ***

en: *** Your response to the captcha was wrong and your message has been ignored. You can request a new captcha by sending a new message. ***
sv: *** Ditt svar på captcha var fel och ditt meddelande har ignoretats. Du kan begära ett nytt captcha genom att skicka ett nytt meddelande. ***

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Close all tabs
sv: Stäng alla flikar

en: Close other tabs
sv: Stäng andra flikar

en: Add to Friends
sv: Lägg till i vänner

en: Creditfile loaded, %u client is known | Creditfile loaded, %u clients are known
sv[0]: Kreditfilen laddad, %u klient är känd
sv[1]: Kreditfilen laddad, %u klienter är kända

en:  - Credits expired for %u client! |  - Credits expired for %u clients!
sv[0]:  - Krediten utgått för %u klient!
sv[1]:  - Krediten utgått för %u klienter!

en: No 'cryptkey.dat' file found, creating.
sv: Ingen 'cryptkey.dat'-fil funnen, skapar.

en: Client Details
sv: Klientdetaljer

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Supported
sv: Stöds

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Not complete
sv: Inte färdig

en: Verified - OK
sv: Verifierad - OK

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Accepted
sv: Användare %s (%u) begärde din sharedfiles-lista -> Accepterad

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Denied
sv: Användare %s (%u) begärde din sharedfiles-lista -> Nekad

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Accepted
sv: Användare %s (%u) begärde lista på utdelade mappar -> Accepterad

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Denied
sv: Användare %s (%u) begärde lista på utdelade mappar -> Nekad

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> accepted
sv: Användare %s (%u) begärde din sharedfiles-lista för mapp '%s'  -> Accepterad

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> denied
sv: Användare %s (%u) begärde din sharedfiles-lista för mapp '%s'  -> Nekad

en: User %s (%u) shares directory '%s'
sv: Användare %s (%u) delar mapp '%s'

en: User %s (%u) sent unrequested shared dirs.
sv: Användare %s (%u) skickade obegärda delade mappar.

en: User %s (%u) sent sharedfiles-list for directory '%s'
sv: Användare %s (%u) skickade sharedfiles-list för mappen '%s'

en: User %s (%u) finished sending sharedfiles-list
sv: Användare %s (%u) färdig med sändningen av sharedfiles-listan

en: User %s (%u) sent unwanted sharedfiles-list
sv: Användare %s (%u) skickade oönskad sharedfiles-lista

en: User %s (%u) denied access to shared directories/files list
sv: Användare %s (%u) nekade tillgång till listan för delade mappar/filer

en: File Comments
sv: Filkommentarer

en: Username
sv: Användarnamn

en: File Name
sv: Filnamn

en: Rating
sv: Rankning

en: Comment
sv: Kommentar

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: %u comment | %u comments
sv[0]: %u kommentar
sv[1]: %u kommentarer

en: Banned client %s for sending %s corrupt data of %s total for the file '%s'
sv: Bannlyser klient %s för skickandet av %s korrupt data av totalt %s för filen '%s'

en: Auto [Lo]
sv: Auto [Lå]

en: Auto [No]
sv: Auto [Nej]

en: Auto [Hi]
sv: Auto [Hö]

en: Very low
sv: Mycket låg

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Release
sv: Version

en: Asking
sv: Frågar

en: Connecting via server
sv: Ansluter via server

en: Queue Full
sv: Kö full

en: On Queue
sv: I kö

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Receiving hashset
sv: Tar emot hashset

en: No needed parts
sv: Inga behövda delar

en: Cannot connect LowID to LowID
sv: Kan inte ansluta LowID till LowID

en: Too many connections
sv: För många anslutningar

en: Connecting via Kad
sv: Ansluter via Kad

en: Too many Kad connections
sv: För många Kad-anslutningar

en: Banned
sv: Bannlyst

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Remote Queue Full
sv: Fjärrkö full

en: Old MLDonkey
sv: Gammal MLDonkey

en: New MLDonkey
sv: Ny MLDonkey

en: eMule Compatible
sv: eMule-kompatibel

en: Local Server
sv: Lokal server

en: Remote Server
sv: Fjärrserver

en: Source Exchange
sv: Källutbyte

en: Passive
sv: Passiv

en: Link
sv: Länk

en: Source Seeds
sv: Käll-frön

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Completed
sv: Färdig

en: In progress
sv: Pågår

en: ERROR: Out of diskspace
sv: FEL: Slut på diskutrymme

en: ERROR: Partmet not found
sv: FEL: Hittade inte Partmet

en: ERROR: IO error!
sv: FEL: IO-fel

en: ERROR: Failed!
sv: FEL: Mysslyckades!

en: Queued
sv: Lagd i kö

en: Already downloading
sv: Laddar redan ner

en: Unknown or bad tempfile format.
sv: Okänd eller trasig temp-fil-format

en: Part
sv: Del

en: Size
sv: Storlek

en: Transferred
sv: Överfört

en: Speed
sv: Hastighet

en: Progress
sv: Förlopp

en: Sources
sv: Källor

en: Priority
sv: Prioritet

en: Time Remaining
sv: Återstående tid

en: Last Seen Complete
sv: Senast sedd komplett

en: Last Reception
sv: Senast mottagen

en: Are you sure that you wish to delete the selected file?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vald fil?

en: Are you sure that you wish to delete the selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla valda filer?

en: Feedback from: %s (%s)
sv: Återkoppling från: %s (%s)

en: &Stop
sv: &Stoppa

en: &Pause
sv: &Pausa

en: &Resume
sv: &Fortsätt

en: C&lear completed
sv: Ta bort färdiga

en: Swap every A4AF to this file now
sv: Byt alla A4AF till denna fil nu

en: Swap every A4AF to this file (Auto)
sv: Byt alla A4AF till denna fil (Auto)

en: Swap every A4AF to any other file now
sv: Byt alla A4AF till någon annan fil nu

en: Extended Options
sv: Utökade inställningar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Show file &details
sv: Visa fil &details

en: Show all comments
sv: Visa alla kommentarer

en: Copy magnet URI to clipboard
sv: Kopiera magnet URI till urklipp

en: Copy eD2k &link to clipboard
sv: Kopiera eD2k &link till urklipp

en: Copy feedback to clipboard
sv: Kopiera återkoppling till urklipp

en: unassign
sv: Otilldela

en: Assign to category
sv: Koppla till kategori

en: &Open the file
sv: &Öppna filen

en: Enter new name for this file:
sv: Ange nytt namn för den här filen:

en: File rename
sv: Byt namn på fil

en: %y/%m/%d %H:%M:%S
sv: %y/%m/%d %H.%M.%S

en: Downloads (%i)
sv: Hämtningar (%i)

en: To prevent this warning to show up in every preview,
    set your preferred video player in preferences (default is mplayer).
sv: För att slippa den här varningen i varje förhandsvisning,
    Ställ in önskad videospelare i inställningar (standard är mplayer).

en: File preview
sv: Förhandsvisning av fil

en: ERROR: Failed to execute external media-player! Command: `%s'
sv: FEL: Kunde inte starta externa mediaspelaren! Kommado: `%s'

en: Saving PartFile %u of %u
sv: Sparar PartFile %u av %u

en: All PartFiles Saved.
sv: Alla PartFiles sparade.

en: Loading temp files from %s.
sv: Laddar temp-filer från %s.

en: Loading PartFile %u of %u
sv: Laddar PartFile %u av %u

en: ERROR: Failed to load backup file. Search http://forum.amule.org for .part.met recovery solutions.
sv: Fel: Kunde inte ladda backupfilen. Sök i http://forum.amule.org efter .part.met recovery solutions.

en: All PartFiles Loaded.
sv: Alla PartFiles laddade.

en: No part files found
sv: Inga PartFiles hittade

en: Found %u part file | Found %u part files
sv[0]: Hittade %u part file
sv[1]: Hittade %u part filer

en: Filesystem for Temp directory cannot handle large files.
sv: Filsystemet för Temp-mappen kan inte hantera stora filer.

en: Filesystem for Incoming directory cannot handle large files.
sv: Filsystemet för inkommande filer kan inte hantera stora filer.

en: Downloading %s
sv: Hämtar %s

en: You are already trying to download the file '%s'
sv: Du försöker redan hämta filen '%s'

en: You already have the file '%s'
sv: Du har redan filen '%s'

en: You are already trying to download the file %s
sv: Du försöker redan hämta filen %s

en: Cannot convert magnet link to eD2k: %s
sv: Kan inte konvertera magnetlänk till eD2k: %s

en: Unknown protocol of link: %s
sv: Ökänd protokoll för filen: %s

en: Invalid eD2k link! ERROR: %s
sv: Felaktig eD2k-länk! FEL: %s

en: Client sent packet after authentication failed.
sv: Klienten skickade paket efter att autentisering misslyckades.

en: External connection closed.
sv: Extern anslutning stängd.

en: External connections disabled due to empty password!
sv: Externa anslutningar inaktiverade pga. tomt lösenord!

en: External connections disabled in config file
sv: Externa anslutningar inaktiverade i konfigfilen

en: New external connection accepted
sv: Ny extern anslutning accepterad

en: ERROR: couldn't accept a new external connection
sv: FEL: Kunde inte acceptera ny extern anslutning

en: External connection refused due to empty password in preferences!
sv: Extern anslutning nekad pga. tomt lösenord i inställningarna!

en: Connecting client: %s %s
sv: Ansluter klient: %s %s

en: Unknown version
sv: Okänd version

en: Incorrect EC version ID, there might be binary incompatibility. Use core and remote from same snapshot.
sv: Fel EC-versions-ID, kanske är det inkompatibla binärfiler. Använd core och remote från samma snapshot.

en: You cannot connect to a release version from an arbitrary development snapshot! *sigh* possible crash prevented
sv: Du kan inte ansluta en release-version från en godtycklig utvecklings-snapshot! *suck* Trolig krasch förhindrad

en: Invalid protocol version.
sv: Fel protokoll-version

en: Missing protocol version tag.
sv: Saknar tag för protokoll-version

en: Authentication failed: invalid hash specified as EC password.
sv: Autentisering misslyckades: fel hash specificerad som EC-lösenord

en: Authentication failed: wrong password.
sv: Autentisering misslyckades: fel lösenord

en: Authentication failed: missing password.
sv: Autentisering misslyckades: saknar lösenord

en: Invalid request, please authenticate first.
sv: Felaktig begäran, vänligen autentisera först.

en: Access granted.
sv: Tillgång beviljad.

en: Sent error message "%s" to client.
sv: Skickade felmeddelandet "%s" till klienten.

en: Unauthorized access attempt from %s. Connection closed.
sv: Obehörigt åtkomstförsök från %s. Anslutning stängd.

en: Remote PartFile command failed: FileHash not found: %s
sv: Extern PartFile kommando misslyckades: FileHash hittades inte: %s

en: FileHash not found: %s
sv: FileHash hittades inte: %s

en: OOPS! OpCode processing error!
sv: HOPPSAN!  OpCode-bearbetningsfel!

en: Server not added
sv: Server inte inlaggd

en: server not found: %s
sv: server inte hittad: %s

en: need to define server to be removed
sv: måste definiera server som ska tas bort

en: eD2k is disabled in preferences.
sv: eD2k är inaktiverad i inställningarna.

en: Search in progress. Refetch results in a moment!
sv: Sök pågår. Visar snart svaren!

en: WebSearch from remote interface makes no sense.
sv: Websök från fjärrgränssnitt är meningslöst.

en: No points for graph.
sv: Inga poäng för graf.

en: Your client is not configured for this detail level.
sv: Din klient är inte konfigurerad för denna detaljnivå.

en: External Connection: shutdown requested
sv: Extern Anslutning: avstängning begärd

en: Already shutting down.
sv: Håller redan på att stänga ner.

en: ExternalConn: adding link '%s'.
sv: ExternalConn: lägger till länk '%s'.

en: Invalid link or already on list.
sv: Felaktig länk eller redan i listan.

en: File not found.
sv: Filen hittades inte.

en: Invalid file name.
sv: Ogiltigt filnamn.

en: Unable to rename file.
sv: Kunde inte byta namn på fil.

en: Kad is disabled in preferences.
sv: Kad inaktiverad i inställningarna.

en: Already connected to eD2k.
sv: Redan ansluten till eD2k.

en: Connecting to eD2k...
sv: Ansluter till eD2k...

en: Already connected to Kad.
sv: Redan ansluten till Kad.

en: Connecting to Kad...
sv: Ansluter till Kad...

en: All networks are disabled.
sv: Alla nätverk är inaktiverade.

en: Disconnected from eD2k.
sv: Koppla ifrån eD2k.

en: Disconnected from Kad.
sv: Frånkopplad från Kad.

en: External Connection: invalid opcode received: %#x
sv: Extern anlutning: Felaktig opcode mottagen: %#x

en: Invalid opcode (wrong protocol version?)
sv: Felaktig opcode (fel protokollversion?)

en: Unknown extension '%s' for the '%s' command.
sv: Okänd tillägg '%s' för kommandot '%s'.

en: Unknown command '%s'.
sv: Okänd kommando '%s'.

en: 
    This command cannot have an argument.
sv: 
    Det här kommandot har inga argument.

en: 
    This command must have an argument.
sv: 
    Det här kommandot måste ha ett argument.

en: 
    This command is incomplete, you must use one of the extensions below.
sv: 
    Det här kommandot är inte komplett, du måste använda ett av tilläggen nedan.

en: 
    Available extensions:
sv: 
    Tillgängliga tillägg:

en: Available commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: 
    All commands are case insensitive.
    Type '%s <command>' to get detailed info on <command>.
sv: 
    Kommandon är inte skiftlägeskänsliga.
    Skriv '%s <command>' för att få detaljerad info om <command>.

en: Exits from the application.
sv: Avslutar programmet.

en: Show help.
sv: Visa hjälp.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word 'help', it is a command to the program!
en: To get help on a command, type 'help <command>'.
    To get the full command list type 'help'.
sv: För att få hjälp om ett kommando, skriv 'help <command>'.
    För att se en lista över alla kommandon, skriv 'help'.

en: 
    Use '%s' for command list
sv: 
    Använd '%s' för kommandolista

en: Syntax error!
sv: Syntaxfel!

en: Error processing command - should never happen! Report bug, please
sv: Fel när kommandot skulle utföras - ska aldrig hända! Vänligen rapportera buggen

en: This command should not have any parameters.
sv: Det här kommandot ska inte ha några parametrar.

en: This command must have a parameter.
sv: Det här kommandot måste ha parametrar.

en: Invalid argument.
sv: Ogiltigt argument.

en: This is an incomplete command.
sv: Det här är inte ett komplett kommando.

en: Type '%s' to get more help.
sv: Skriv '%s' för att få mer hjälp.

en: This is %s %s %s
sv: Det här är %s %s %s

en: This is %s %s
sv: Det här är %s %s

en: 
    Creating client...
sv: 
    Skapar klient...

en: 
    Ok, exiting %s...
sv: 
    Ok, avslutar %s...

en: Cannot connect with an empty password.
    You must specify a password either in config file
    or on command-line, or enter one when asked.
    
    Exiting...
sv: Kan inte ansluta med ett tom lösenord.
    Du måste ange ett lösenord antingen i config-filen
    eller med kommandot eller vid uppmaning.
    
    Avslutar...

en: Show this help text.
sv: Visa den här hjälptexten.

en: Host where aMule is running. (default: localhost)
sv: Värd där aMule körs. (standard: localhost)

en: aMule's port for External Connection. (default: 4712)
sv: aMules port for extern anslutning. (standard: 4712)

en: External Connection password.
sv: Lösenord för extern anslutning

en: Read configuration from file.
sv: Läs in konfiguration från fil.

en: Do not print any output to stdout.
sv: Skriv inte någon output till stout.

en: Be verbose - show also debug messages.
sv: Använd verbose - visa även debug-meddelanden.

en: Sets program locale (language).
sv: Ställer in program locale (språk).

en: Write command line options to config file.
sv: Skriv kommandon för inställningar till configfilen.

en: Creates config file based on aMule's config file.
sv: Skapar config-fil baserad på aMules configfil.

en: Print program version.
sv: Skriv ut programversion.

en: File Details
sv: Fildetaljer

en: %.1f%% done
sv: %.1f%% färdig

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for reading!
sv: Kunde inte öppna vän-list-filen 'emfriends.met' för läsning!

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for writing!
sv: Kunde inte öppna vän-list-filen 'emfriends.met' för skrivning!

en: CRITICAL - no client on StartChatSession
sv: KRITISKT - ingen klient för StartChatSession

en: Friends
sv: Vänner

en: Show &Details
sv: Visa &Details

en: Add a friend
sv: Lägg till en vän

en: Remove Friend
sv: Ta bort vän

en: Send &Message
sv: Skicka &Message

en: View Files
sv: Visa filer

en: Establish Friend Slot
sv: Skapa vän-spår

en: Are you sure that you wish to delete the selected friend?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vald vän?

en: Are you sure that you wish to delete the selected friends?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda vänner?

en: You are not allowed to set more than one friendslot.
     Only one slot was assigned.
sv: Du kan endast ha ett vän-spår.
     Endast ett spår tilldelades.

en: Multiple selection
sv: Flerval

en: Send message to user
sv: Skicka meddelande till användare

en: Message to send:
sv: Meddelande att skicka:

en: Remove from friends
sv: Ta bort från vänner

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Swap to this file
sv: Växla till den här filen

en: On Queue: %u (%i)
sv: På kö: %u (%i)

en: Asked for another file
sv: Frågade om en annan fil

en: Waiting for upload slot
sv: Väntar på ett uppladdningsspår

en: On Queue: %u
sv: På kö: %u

en: Uploading
sv: Skickar

en: None
sv: Ingen

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: HTTP download cancelled
sv: HTTP-hämtning avbryten

en: Unable to create destination file %s for download!
sv: Kan inte skapa destinationsfilen %s för hämtning!

en: The URL to download can't be empty
sv: URLen för hämtningen kan inte vara tom

en: The URL %s returned: %i - Error (%i)!
sv: URLen %s returnerade: %i - Fel (%i)!

en: Critical error while writing downloaded file
sv: Kritiskt fel när den hämtade filen skulle skrivas

en: Downloaded %d bytes
sv: Hämtat %d bytes

en: Expected %d bytes, but downloaded %d bytes
sv: Förväntade %d bytes, men hämtade %d bytes

en: Unable to connect to HTTP download server
sv: Kan inte ansluta till HTTP-nerladdningsservern

en: Invalid response from HTTP download server
sv: Ogiltigt svar från HTTP-nerladdningsservern

en: Download new GeoIP.dat from %s
sv: Hämta ny GeoIP.dat från %s

en: Download of GeoIP.dat file failed, aborting update.
sv: Hämtning av GeoIP.dat-fil misslyckades, avbryter updateringen.

en: Failed to remove %s file, aborting update.
sv: Kunde inte ta bort %s filen, avbryter uppdateringen.

en: Failed to rename %s file, aborting update.
sv: Kunde inte byta namn på %s filen, avbryter uppdateringen.

en: Successfully updated %s
sv: Lyckad uppdatering av %s

en: Error updating GeoIP.dat
sv: Fel vid uppdatering av GeoIP.dat

en: Failed to download %s from %s
sv: Kunde inte hämta %s från %s

en: Failed to load country data for '%s'.
sv: Kunde inte hämta lands-data för '%s'.

en: Loading IP filters 'ipfilter.dat' and 'ipfilter_static.dat'.
sv: Laddar IP filter 'ipfilter.dat' och 'ipfilter_static.dat'.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', unknown format encountered.
sv: Kunde inte ladda ipfilter.dat-fil '%s', okänt format upptäcktes.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', could not open file.
sv: Kunde inte ladda ipfilter.dat-fil '%s', kunde inte öppna filen.

en: Loaded %u IP-range from '%s'. | Loaded %u IP-ranges from '%s'.
sv[0]: Laddade %u IP-range från '%s'.
sv[1]: Laddade %u IP-ranges från '%s'.

en: %u malformed line was discarded. | %u malformed lines were discarded.
sv[0]: %u felaktigt linje kastades.
sv[1]: %u felaktiga linjer kastades.

en: Failed to rename new %s file, aborting update.
sv: Det gick inte att byta namn på ny %s fil, avbryter uppdateringen.

en: IP filter is ready
sv: IP-filter är redo

en: Bootstrap from 
    known clients
sv: Bootstrap från 
    kända klienter

en: Nodes (%u)
sv: Noder (%u)

en: Invalid ip to bootstrap
sv: Ogiltig ip till bootstrap

en: Invalid port to bootstrap
sv: Ogiltig port till bootstrap

en: Please fill all fields required
sv: Fyll i alla fält som krävs

en: Are you sure you want to download a new nodes.dat file?
sv: Är du säker på att du vill hämta en ny nodes.dat-fil?

en: Doing so will remove your current nodes and restart Kademlia connection.
sv: Om du gör det tas dina nuvarande noder bort och Kademlias anslutning startas om.

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: Kademlia: search keyword too short
sv: Kademlia: sökord för kort

en: Kademlia: Search keyword is already on search list:
sv: Kademlia: sökord är redan på söklistan:

en: Failed to read nodes.dat file - too old. This version (0) is not supported anymore.
sv: Det gick inte att läsa nodes.dat fil - för gammal. Denna version (0) stöds inte längre.

en: Read %u Kad contact | Read %u Kad contacts
sv[0]: Läs %u Kad-kontakt
sv[1]: Läs %u Kad-kontakter

en: No contacts found, please bootstrap, or download a nodes.dat file.
sv: Inga kontakter hittades, vänligen bootstrappa, eller ladda ner en nodes.dat fil.

en: Only %d Kad contact available, nodes.dat not written | Only %d Kad contacts available, nodes.dat not written
sv[0]: Endast %d Kad-kontakt tillgänglig, nodes.dat inte skriven
sv[1]: Endast %d Kad-kontakter tillgängliga, nodes.dat inte skriven

en: Wrote %d Kad contact | Wrote %d Kad contacts
sv[0]: Skrev %d Kad kontakt
sv[1]: Skrev %d Kad kontakter

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Share ratio
sv: Dela-förhållande

en: Uploaded
sv: Uppladdad

en: Requested
sv: Begärda

en: Accepted
sv: Accepterad

en: Complete sources
sv: Kompletta källor

en: WARNING: Known file list corrupted, contains invalid header.
sv: VARNING: listan med kända filer skadad, innehåller ogiltig header.

en: Failed to load entry in known file list, file may be corrupt
sv: Det gick inte att läsa posten i filen med kända filer, filen kan vara skadad

en: Invalid entry in known file list, file may be corrupt:
sv: Ogiltig post i filen med kända filer, filen kan vara skadad:

en: Unknown error %d
sv: Okänd version %d

en: Unable to get error description for error %d
sv: Det går inte att få felbeskrivning för fel %d

en: Completing
sv: Färdigställer

en: Complete
sv: Färdig

en: Paused
sv: Pausad

en: Erroneous
sv: Felaktig

en: Waiting
sv: Väntar

en: You must specify a non-empty password.
sv: Du måste ange ett icke-tomt lösenord.

en: Invalid password, not a MD5 hash!
sv: Ogiltigt lösenord, inte en MD5-hash!

en: Connection failure
sv: Anslutningsfel

en: EC connection failed. Empty reply.
sv: EC-anslutningen misslyckades. Tomt svar.

en: External Connection: Bad reply, handshake failed. Connection closed.
sv: Extern Anslutning: Fel svar, handskakning misslyckades. Anslutning stängd.

en: Succeeded! Connection established to aMule
sv: Lyckades! Anslutning etablerad till aMule

en: Succeeded! Connection established.
sv: Lyckades! Anslutning etablerad.

en: External Connection: Access denied because:
sv: Extern Anslutning: Åtkomst nekad på grund av:

en: External Connection: Handshake failed.
sv: Extern anslutning: Handskakning misslyckades.

en: Asio thread %d started
sv: Asio tråd %d startad

en: ERROR: Could not listen to TCP port.
sv: FEL: Det gick inte att lyssna på TCP-port.

en: ERROR:
sv: FEL:

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: Close
sv: Stäng

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Clear
sv: Töm

en: Select All
sv: Markera alla

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: aMule Tray Menu
sv: aMule Fackmeny

en: Speed limits:
sv: Hastighetsbegränsningar:

en: UL: None
sv: UL: Inga

en: DL: None
sv: DL: Inga

en: Client Information
sv: Klientinformation

en: Nickname: %s
sv: Smeknamn: %s

en: No Nickname Selected!
sv: Inget smeknamn vald!

en: ClientID:
sv: Klient-ID

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: ServerName:
sv: Servernamn:

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: TCP port: %d
sv: TCP-port: %d

en: TCP port: Not ready
sv: TCP-port: Inte klar

en: UDP port: %d
sv: UDP-port: %d

en: UDP port: Not ready
sv: UDP-port: Inte klar

en: Online Signature: Enabled
sv: Online Signatur: Aktiverad

en: Online Signature: Disabled
sv: Online Signatur: Inaktiverad

en: Uptime: %s
sv: Upptid: %s

en: Shared files: %d
sv: Delade filer: %d

en: Queued clients: %d
sv: Kö klienter: %d

en: Total DL: %s
sv: Totalt DL: %s

en: Total UL: %s
sv: Totalt UL: %s

en: Upload limit
sv: Uppladdningsbegränsning

en: Download limit
sv: Nerladdningsbegränsning

en: Hide aMule
sv: Dölj aMule

en: Show aMule
sv: Visa aMule

en: Exit
sv: Avsluta

en: eD2k Link:
sv: eD2k-länk:

en: Commit
sv: Verkställ

en: Click here to add the eD2k link in the text control to your download queue.
sv: Klicka här för att lägga till eD2k-länken i textkontrollen till hämtningskön.

en: Events are displayed here. For a complete list of events, refer to the log in the Servers-tab.
sv: Händelser visas här. För en fullständig lista över händelser, se i loggen i Serverfliken..

en: Loading ...
sv: Läser in...

en: Number of users on the server you are connected to ...
sv: Antal användare på servern du är ansluten till ...

en: Users: 0
sv: Användare: 0

en: Users connected to the current server and an estimate of the total number of users.
sv: Användare som är anslutna till den aktuella servern och en uppskattning av det totala antalet användare.

en: Up: 0.0 | Down: 0.0
sv: Upp: 0.0 | Ner: 0.0

en: Current average upload and download rates. If enabled the numbers in the braces signify the overhead from client communication.
sv: Nuvarande genomsnittliga uppladdnings- och nedladdningsnivåer. Om aktiverat visar siffrorna även overhead från klientkommunikationen.

en: Displays the connected status and active transfers. Red arrows signifies that you are currently not connected, yellow arrows signify that you have low ID (firewalled) and green arrows signify that you have high ID (The optimal connection type).
sv: Visar anslutningsstatus och aktiva överföringar. Röda pilar innebär att du för tillfället inte är ansluten, gula pilar betyder att du har låg ID (brandvägg) och gröna pilarna betyder att du har högt ID (Den optimala anslutningstypen).

en: Not Connected ...
sv: Inte ansluten ...

en: Currently connected server.
sv: Just nu ansluten server.

en: Search
sv: Sök

en: Name:
sv: Namn:

en: Type
sv: Typ

en: Local
sv: Lokal

en: Extended Parameters
sv: Utökade Parametrar

en: Filtering
sv: Filtrering

en: File Type
sv: Filtyp

en: Any
sv: Alla

en: Archives
sv: Arkiv

en: CD-Images
sv: CD-avbildningar

en: Pictures
sv: Bilder

en: Programs
sv: Program

en: Texts
sv: Texter

en: Videos
sv: Videoklipp

en: Extension
sv: Filändelse

en: Min Size
sv: Min storlek

en: Max Size
sv: Max storlek

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Filter Results
sv: Filtrerresultat

en: Invert Result
sv: Invertera resultat

en: Hide Known Files
sv: Dölj kända filer

en: Start
sv: Starta

en: More
sv: Mer

en: Searches for more results on eD2k. Not supported for Kad yet.
sv: Söker efter fler resultat för eD2k. Stöds ännu inte för Kad.

en: Stop
sv: Stoppa

en: Download
sv: Hämta

en: Reset Fields
sv: Återställ fält

en: Results
sv: Resultat

en: Clears completed downloads
sv: Rensar färdiga nedladdningar

en: File sources:
sv: Filkällor:

en: General
sv: Allmänt

en: Full Name :
sv: Hela namnet :

en: met-File :
sv: met-fil :

en: Filesize :
sv: Filstorlek :

en: Last seen complete :
sv: Senast sedd komplett :

en: Transfer
sv: Överför

en: Found Sources :
sv: Hittade Källor :

en: Transferring Sources :
sv: Källor som överför :

en: Filepart-Count :
sv: Filepart-antal :

en: Available :
sv: Tillgänglig :

en: Datarate :
sv: Datahastighet :

en: Download Active Time:
sv: Hämta Aktiv Tid:

en: Transferred :
sv: Överförd :

en: Completed Size :
sv: Färdig storlek :

en: Intelligent Corruption Handling
sv: Intelligent korruptionshantering

en: Lost to corruption :
sv: Förlorat till korruption :

en: Gained by compression :
sv: Vunnits genom komprimering :

en: Packages saved by I.C.H. :
sv: Paket sparad av I.C.H. :

en: File Names
sv: Filnamn

en: Takeover
sv: Övertagande

en: Cleanup
sv: Städa

en: Apply
sv: Verkställ

en: Comment/Rate file (Text will be visible to all users)
sv: Kommentera/Betygsätt fil (Text kommer att vara synlig för alla användare)

en: For a film you can say its length, its story, language ...\n\nand if it's a fake, you can tell that to other users of aMule.
sv: För en film kan du berätta om dess längd, innehåll, språk ... \n\noch om det är en bluff, kan du berätta det till andra användare av aMule.

en: File Quality
sv: Filkvalitet

en: Not rated
sv: Inte betygsatt

en: Invalid / Corrupt / Fake
sv: Ogiltig / Korrupt / Bluff

en: Poor
sv: Dålig

en: Fair
sv: Duglig

en: Good
sv: Bra

en: Excellent
sv: Utmärkt

en: Choose the file rating or advice users if the file is invalid ...
sv: Välj filbetyg eller berätta om filen är felaktig...

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Downloading, please wait ...
sv: Hämtar, vänta ...

en: Unknown size
sv: Okänd storlek

en: Required Information
sv: Nödvändig information

en: IP Address :
sv: IP-adress :

en: Additional Information
sv: Ytterligare information

en: Username :
sv: Användarnamn :

en: Userhash :
sv: Userhash:

en: Add
sv: Lägg till

en: Download-Speed
sv: Nedladdningshastighet

en: Current
sv: Aktuell

en: Running average
sv: Löpande medelvärde

en: Session average
sv: Sessionens genomsnittliga

en: Upload-Speed
sv: Uppladdningshastighet

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Active downloads
sv: Aktiva hämtningar

en: Active connections (1:1)
sv: Aktiva anslutningar (1:1)

en: Active uploads
sv: Aktiva uppladdningar

en: Statistics Tree
sv: Statistikträd

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Client software:
sv: Klientprogramvara:

en: Client version:
sv: Klientversion:

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: User ID:
sv: Användar-ID

en: Server IP:
sv: Server-IP:

en: Server name:
sv: Servernamn:

en: Obfuscation:
sv: Fördunkling:

en: Transfers to client
sv: Överföringar till klienten

en: Current request:
sv: Aktuella begäran:

en: Average upload rate:
sv: Genomsnittlig uppladdningshastighet:

en: Average download rate:
sv: Genomsnittliga nedladdningshastighet:

en: Uploaded (session):
sv: Skickat (session):

en: Downloaded (session):
sv: Hämtat (session):

en: Uploaded (total):
sv: Skickat (totalt):

en: Downloaded (total):
sv: Hämtat (totalt):

en: Scores
sv: Poäng

en: DL/UP modifier:
sv: DL/UP-modifierare:

en: Secure ident:
sv: Säker ident:

en: Queue rank:
sv: Kö-rang:

en: Queue score:
sv: Kö-poäng:

en: Nick
sv: Smeknamn

en: http://www.aMule.org - the multi-platform Mule
sv: http://www.aMule.org - multiplattforms Mule

en: This is the name that other users will see when connecting to you.
sv: Detta är det namn som andra användare ser när du ansluter till dig.

en: Language:
sv: Språk:

en: The delay before showing tool-tips.
sv: Fördröjningen innan visning av verktygstips.

en: This specifies the language used on controls.
sv: Detta anger det språk som används på kontroller.

en: Check for new version at startup
sv: Sök efter ny version vid start

en: Enabling this will make aMule check for new version at startup
sv: Aktivering av detta kommer att få aMule att leta efter en ny version vid start

en: Start minimized
sv: Starta minimerad.

en: Enabling this makes aMule minimize itself upon start.
sv: Vid aktivering av detta startar aMule minimerad vid start.

en: Prompt on exit
sv: Fråga vid avslut

en: Makes aMule prompt before exiting.
sv: Gör så att aMule frågar innan du avslutar programmet.

en: Hide application window when close button is pressed
sv: Dölj programfönstret när stängningsknapp trycks

en: Enable Tray Icon
sv: Aktivera fack-Ikon

en: This Enables/Disables the system tray (or taskbar) icon.
sv: Detta Aktiverar/Inaktiverar systemfält- (eller aktivitetsfält-) ikonen.

en: Minimize to Tray Icon
sv: Minimera till Ikonen

en: Enabling this will make aMule minimize to the System Tray, rather than the taskbar.
sv: Aktivering av detta gör så att aMule minimeras till systemfältet, snarare än aktivitetsfältet.

en: Tooltip delay time:
sv: Tooltip fördröjningstid:

en: seconds
sv: sekunder

en: Browser Selection
sv: Webbläsarval

en: Enter your browser name here. Leave this field empty to use the system default browser.
sv: Ange din webbläsares namn här. Lämna detta fält tomt för att använda systemets standardwebbläsare.

en: Browse
sv: Bläddra

en: Open in new tab if possible
sv: Öppna i ny flik om möjligt

en: Open the web page in a new tab instead of in a new window when possible
sv: Öppna webbsidan i en ny flik istället för ett nytt fönster när det är möjligt

en: Video Player
sv: Videouppspelare

en: Bandwidth limits
sv: Bandbreddsbegränsningar

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Slot Allocation
sv: Spårallokering

en: Ports
sv: Portar

en: Standard TCP Port
sv: Standard TCP-port

en: This is the standard eD2k port and cannot be disabled.
sv: Detta är standard ed2k-port och kan inte avaktiveras.

en: UDP port for server requests (TCP+3):
sv: UDP-port för serverförfrågningar (TCP+3):

en: Extended UDP port (Kad / global search)
sv: Utökad UDP-port (Kad / global sökning)

en: This UDP port is used for extended eD2k requests and Kad network
sv: Denna UDP-port används under utökade ed2k-förfrågningar och Kadnätverk

en: Enable UPnP for router port forwarding
sv: Aktivera UPnP för vidarebefordring av routerport

en: UPnP TCP Port (Optional):
sv: UPnP TCP-port (tillval):

en: Bind local address to IP (empty for any):
sv: Bind lokal adress till IP (tom för alla):

en: Advanced users only: If you have multiple network interfaces, enter the address of the interface to which aMule should be bound.
sv: Endast avancerade användare: Om du har flera nätverksgränssnitt, ange adressen för gränssnittet till vilket aMule ska bindas.

en: Max sources per downloading file:
sv: Max källor per hämtad fil:

en: Max simultaneous connections:
sv: Max samtidiga anslutningar:

en: Autoconnect on startup
sv: Autoanslut vid start

en: Reconnect on loss
sv: Återanslut vid nedkoppling

en: Remove dead server after
sv: Ta bort död server efter

en: retries
sv: försök

en: Auto-update server list at startup
sv: Auto-uppdatera serverlistan vid start

en: List
sv: Lista

en: Update server list when connecting to a server
sv: Uppdatera serverlistan vid anslutning till en server

en: Update server list when a client connects
sv: Uppdatera serverlistan när en klient ansluter

en: Use priority system
sv: Använd prioriteringssystem

en: Use smart LowID check on connect
sv: Använda smart LowID kontroll vid anslutning

en: Safe connect
sv: Säker anslutning

en: Autoconnect to servers in static list only
sv: Autoanslut endast till servrar i statisk-listan

en: Set manually added servers to High Priority
sv: Ställ in hög prioritet på manuellt tillagda servrar

en: Enable
sv: Aktivera

en: Advanced I.C.H. trusts every hash (not recommended)
sv: Avancerad I.C.H. litar på varje hash (rekommenderas inte)

en: Add files to download in pause mode
sv: Lägg till filer för nerladdning i pausläge

en: Add files to download with auto priority
sv: Lägg till filer för nerladdning med automatisk prioritet

en: Try to download first and last chunks first
sv: Försök att hämta första och sista bitarna först

en: Start next paused file when a file completes
sv: Börja nästa pausade fil när en fil är klar

en: From the same category
sv: Från samma kategori

en: In alphabetic order
sv: I alfabetisk ordning

en: Preallocate disk space for new files
sv: Förallokera diskutrymme för nya filer

en: For new files preallocates disk space for the whole file, thus reduces fragmentation
sv: För nya filer förallokeras diskutrymme för hela filen, detta minskar fragmentering

en: Stop downloads when free disk space reaches
sv: Stoppa nedladdningar när ledigt diskutrymme når

en: Select this if you want aMule to check your disk space
sv: Välj detta om du vill aMule att kontrollera diskutrymmet

en: Enter here the min disk space desired.
sv: Ange här min diskutrymme.

en: Save 10 sources on rare files (< 20 sources)
sv: Spara 10 källor för sällsynta filer (<20 källor)

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Add new shared files with auto priority
sv: Lägg till nya delade filer med automatisk prioritet

en: Destination folder for downloads
sv: Målmapp för hämtningar

en: Folder for temporary download files
sv: Mapp för temporära nerladdningsfiler

en: Shared folders
sv: Delade mappar

en: (Right click on folder icon for recursive share)
sv: (Högerklicka på mappikonen för rekursiv delning)

en: Share hidden files
sv: Dela ut dolda filer

en: Graphs
sv: Diagram

en: Update delay : 5 secs
sv: Uppdateringsfördröjning: 5 sekunder

en: Time for average graph: 100 mins
sv: Tid för genomsnittlig graf: 100 minuter

en: Connections Graph Scale: 100
sv: Anslutningar Diagramskala: 100

en: Download graph scale:
sv: Hämtningsgrafskala:

en: Upload graph scale:
sv: Uppladdningsgraf-skala:

en: Colours:
sv: Färger:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Grid
sv: Rutnät

en: Download current
sv: Hämtning nu

en: Download running average
sv: Hämtningar nu, medelvärde

en: Download session average
sv: Hämtningar session, genomsnittlig

en: Upload current
sv: Hämtningar nu

en: Upload running average
sv: Hämtningar nu, medelvärde

en: Upload session average
sv: Uppladdningsession, genomsnittlig

en: Active connections
sv: Aktiva anslutningar

en: Systray Icon Speedbar
sv: Systray Ikon Speedbar

en: Kad-nodes current
sv: Kad-noder nuvarande

en: Kad-nodes running
sv: Kad-noder körs

en: Kad-nodes session
sv: Kad-noder session

en: Select
sv: Välj

en: Tree
sv: Träd

en: Number of Client Versions shown (0=unlimited)
sv: Antal klientversioner visas (0 = obegränsat)

en: !!! WARNING !!!
sv: !!! VARNING !!!

en: Max new connections / 5 secs
sv: Max nya anslutningar / 5 sek

en: File Buffer Size: 240000 bytes
sv: Filbuffertstorlek: 240000 bytes

en: Upload Queue Size: 5000 clients
sv: Uppladdningsköstorlek: 5000 klienter

en: Server connection refresh interval: Disable
sv: Serveranslutningsuppdateringsintervall: Inaktivera

en: Disable computer's timed standby mode
sv: Inaktivera datorns inställda standby-läge

en: Skin to use:
sv: Skin att använda:

en: Show "Fast eD2k Links Handler" in every window.
sv: Visa "Snabb eD2k-Länkhanterare" i varje fönster.

en: Show extended info on categories tabs
sv: Visa utökad information på kategoriflikar

en: Show application version on title
sv: Visa programversionen på titel

en: Show transfer rates on title
sv: Visa överföringshastigheter på titel

en: Before application name
sv: Före programnamn

en: After application name
sv: Efter programnamn

en: Show overhead bandwidth
sv: Visa overheadsbandbredd

en: Vertical toolbar orientation
sv: Vertikal verktygsfältsorientering

en: Show country flags for clients
sv: Visa landsflagger för klienter

en: Download Queue Files
sv: Nedladdningsköfiler

en: Show progress percentage
sv: Visa framsteg i procent

en: Show progress bar
sv: Visa förloppsindikator

en: Flat
sv: Platt

en: Round
sv: Rund

en: Auto-sort files (high CPU)
sv: Auto-sortera filer (hög CPU)

en: aMule will sort the columns in your download list automatically
sv: aMule sorterar kolumnerna i din nedladdningslista automatiskt

en: External Connection Parameters
sv: Externa Anslutningsparametrar

en: Accept external connections
sv: Acceptera externa anslutningar

en: IP of the listening interface:
sv: IP för lyssningsgränssnitt:

en: Enter here a valid ip in the a.b.c.d format for the listening EC interface. An empty field or 0.0.0.0 will mean any interface.
sv: Ange här en giltig ip i ABCD format för att lyssna EC-gränssnittet. Ett tomt fält eller 0.0.0.0 kommer att innebära alla gränssnitt.

en: TCP port:
sv: TCP-port:

en: Enable UPnP port forwarding on the EC port
sv: Aktivera UPnP-portforwarding på EC-port

en: Password
sv: Lösenord

en: Web server parameters
sv: Webbserverparametrar

en: Run webserver on startup
sv: Kör webbserver vid start

en: Web template
sv: Web mall

en: Full rights password
sv: Fullständiga rättigheterslösenord

en: Enable Low rights User
sv: Aktivera låga användarrättigheter

en: Low rights password
sv: Låga rättigheterslösenord

en: Enable UPnP port forwarding of the web server port
sv: Aktivera UPnP-port-forwarding för webbserverport

en: Web server UPnP TCP port (Optional)
sv: Webbserverns UPnP TCP-port (tillval)

en: Page Refresh Time (in secs)
sv: Siduppdateringstid (i sek)

en: Enable Gzip compression
sv: Aktivera Gzip-komprimering

en: Click here to apply any changes made to the preferences.
sv: Klicka här för att tillämpa eventuella ändringar i inställningarna.

en: Reset any changes made to the preferences.
sv: Återställ eventuella ändringar i inställningarna.

en: Title :
sv: Titel :

en: Comment :
sv: Kommentar :

en: Incoming Dir :
sv: Inkommande mapp:

en: Change priority for new assigned files :
sv: Ändra prioritet för nya tilldelade filer:

en: Don't change
sv: Ändra inte

en: Select color for this Category (currently selected) :
sv: Välj färg för denna kategori (den valda):

en: Reset
sv: Nollställ

en: Click this button to reset the log.
sv: Klicka på den här knappen för att återställa loggen.

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
sv: Klicka på knappen för att uppdatera servrerlistan från URL ...

en: Server list
sv: Serverlista

en: Enter the url to a server.met file here and press the button to the left to update the list of known servers.
sv: Ange URL till en server.met-fil här och tryck på knappen till vänster för att uppdatera listan över kända servrar.

en: Add server manually: Name
sv: Lägg till server manuellt: Namn

en: Enter the name of the new server here
sv: Skriv in namnet på den nya servern här

en: Enter the IP of the server here, using the x.x.x.x format.
sv: Ange IP på servern här, med hjälp av xxxx format.

en: Enter the port of the server here.
sv: Ange porten på servern här.

en: Add manually a server (fill fields to the left before) ...
sv: Lägg manuellt till en server (fyll fälten till vänster innan) ...

en: aMule Log
sv: aMule-logg

en: Server Info
sv: Serverinformation

en: ED2K Info
sv: ED2K-info

en: Kad Info
sv: Kad-info

en: Click on this button to update the nodes list from URL ...
sv: Klicka på knappen för att uppdatera nodlistan från URL ...

en: Nodes (0)
sv: Noder (0)

en: Enter the url to a nodes.dat file here and press the button to the left to update the list of known nodes.
sv: Ange URL till en nodes.dat fil här och tryck på knappen till vänster för att uppdatera listan över kända noder.

en: Nodes stats
sv: Nodstatistik

en: New node
sv: Ny nod

en: Bootstrap from known clients
sv: Bootstrap från kända klienter

en: Disconnect Kad
sv: Koppla från Kad

en: Use Secure User Identification
sv: Använd säker användarIdentifiering

en: It is recommended to enable this option. You will not receive credits if SUI is not enabled.
sv: Det rekommenderas att aktivera det här alternativet. Du kommer inte att få poäng om SUI är inte aktiverat.

en: Protocol Obfuscation
sv: Protokollfördunkling

en: Support Protocol Obfuscation
sv: Stöd protokollfördunkling

en: This option enabled Protocol Obfuscation, and makes aMule accept obfuscated connections from other clients.
sv: Det här alternativet aktiverat protokollffördunkling och låter aMule acceptera dålda anslutningar från andra klienter.

en: Use obfuscation for outgoing connections
sv: Använd obfuscation (fördunkling) för utgående anslutningar

en: This option makes aMule use Protocol Obfuscation when connecting other clients/servers.
sv: Det här alternativet gör aMule använder protokoll-Obfuscation (fördunkling) vid anslutning till andra klienter/servrar.

en: Accept only obfuscated connections
sv: Accepterar endast fördunklade anslutningar

en: This option makes aMule only accept obfuscated connections. You will have less sources, but all your traffic will be obfuscated
sv: Det här alternativet gör aMule endast acceptera fördunklade anslutningar. Du kommer att ha mindre källor, men all din trafik kommer att döljas

en: Everybody
sv: Alla

en: No one
sv: Ingen.

en: Who can see my shared files:
sv: Vem kan se mina delade filer:

en: Select who can request to view a list of your shared files.
sv: Välj vem som kan begära att få se en lista över dina delade filer.

en: IP-Filtering
sv: IP-filtrering

en: Filter clients
sv: Filtrera klienter

en: Enable filtering of the client IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
sv: Aktivera filtrering av klient-IP:n definierade i filen ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Filter servers
sv: Filtrera servrar

en: Enable filtering of the server IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
sv: Aktivera filtrering av server-IP:n definierade i filen ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Reload List
sv: Återladda lista

en: Reload the list of IPs to filter from the file ~/.aMule/ipfilter.dat
sv: Återladda listan över IP-adresser att filtrera bort från filen ~/.aMule/ipfilter.dat

en: Update now
sv: Uppdatera nu

en: Auto-update ipfilter at startup
sv: Auto-uppdatering av ipfilter vid start

en: Filtering Level:
sv: Filtreringsnivå:

en: Always filter LAN IPs
sv: Filtrera alltid LAN-IP-adresser

en: Paranoid handling of non-matching IPs
sv: Paranoid hantering av icke-matchande IP

en: Rejects packet if the client ip is different from the ip where the packet is received from. Use with caution.
sv: Förkastar paketet om klient-ip skiljer sig från ip där paketet hämtas från. Används med försiktighet.

en: Use system-wide ipfilter.dat if available
sv: Använd systemvidd ipfilter.dat om sådan finns

en: If there's no local ipfilter.dat found, allow usage of a systemwide ipfilter file.
sv: Om det inte en lokal ipfilter.dat hittas, tillåt användning av systemvidd ipfilterfil.

en: Enable Online-Signature
sv: Aktivera Onlinesignaturer

en: Enables the writing of the OS file, which can be used by external apps to create signatures and the like.
sv: Möjliggör skrivning av OS-filen, som kan användas av externa program för att skapa signaturer och liknande.

en: Update Frequency (Secs):
sv: Uppdateringsfrekvens (Sek):

en: Change the frequency (in seconds) of Online Signature updates.
sv: Ändra frekvensen (i sekunder) av OnlineSignaturuppdateringar.

en: Save online signature file in:
sv: Spara onlinesignaturfil i:

en: Click here to select the directory containing the the Online Signature files.
sv: Klicka här för att välja den katalog som innehåller onlineSignaturFilerna.

en: Filter incoming messages (except current chat):
sv: Filtrera inkommande meddelanden (utom nuvarande chatt):

en: Filter all messages
sv: Filtrera alla meddelanden

en: Filter messages from people not on your friend list
sv: Filtrera meddelanden från folk som inte finns i din kompislista

en: Filter messages from unknown clients
sv: Filtrera meddelanden från okända klienter

en: Filter messages containing (use ',' as separator):
sv: Filtrera meddelanden som innehåller (använd ',' som separator):

en: add here the words amule should filter and block messages including it
sv: skriv här orden amule ska filtrera och blockera meddelanden med dem

en: Show received messages in the log
sv: Visa mottagna meddelanden i loggen

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Filter comments containing (use ',' as separator):
sv: Filtrera kommentarer som innehåller (använd ',' som separator):

en: Automatic server connect without proxy
sv: Automatisk serveranslutning utan proxy

en: Enable authentication
sv: Aktivera autentisering

en: Enable/disable username/password authentication
sv: Aktivera/inaktivera användarnamn/lösenordsautentisering

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: The username to use to connect to the proxy
sv: Användarnamnet som ska användas för att ansluta till proxyn

en: Password:
sv: Lösenord:

en: The password to use to connect to the proxy
sv: Lösenordet som ska användas för att ansluta till proxyn

en: Enable Proxy
sv: Aktivera proxy

en: Enable/disable proxy support
sv: Aktivera/inaktivera proxy-stöd

en: Proxy type:
sv: Proxytyp:

en: Proxy host:
sv: Proxyserver:

en: The proxy host name
sv: Proxyserverns värdnamn

en: Proxy port:
sv: Proxyport:

en: The proxy port
sv: Proxyporten

en: Connect to:
sv: Anslut till:

en: Login to remote amule
sv: Logga in på fjärr-amule

en: User name
sv: Användarnamn

en: Remember those settings
sv: Kom ihåg dessa inställningar

en: Enable Verbose Debug-Logging.
sv: Aktivera Utförlig Debug-loggning.

en: Only to Logfile
sv: Endast till loggfil

en: Message Categories:
sv: Meddelandekategorier:

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: Add imports
sv: Lägg till importer

en: Retry selected
sv: Återförsök den valda

en: Remove selected
sv: Ta bort vald

en: Event Types
sv: Händelsetyper

en: Statistics and queued clients for selected file(s) : Session / All time
sv: Statistik och köade klienter för vald fil(er): Session / All tid

en: Active Uploads
sv: Aktiva uppladdningar

en: Percent of total files
sv: Procent av den totala filer

en: All files
sv: Alla filer

en: Selected files
sv: Valda filer

en: Active uploads only
sv: Endast aktiva uppladdningar

en: Show Clients for
sv: Visa klienter för

en: Reload:
sv: Återladda:

en: Reload your shared files
sv: Återladda dina delade filer

en: Send
sv: Skicka

en: Sends the specified message.
sv: Skickar det specificerade meddelandet.

en: Close this chat-session.
sv: Stäng denna chat-session.

en: Connect to any server and/or Kad
sv: Anslut till någon server och/eller Kad

en: Shared Files
sv: Utdelade filer

en: Disabled [%s]
sv: Inaktiverad [%s]

en: byte/sec | bytes/sec
sv[0]: byte/sek
sv[1]: bytes/sek

en: secs
sv: sekunder

en: mins
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: Days
sv: Dagar

en: all
sv: alla

en: all others
sv: alla andra

en: Incomplete
sv: Ofullständig

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Archive
sv: Arkiv

en: Active
sv: Aktiv

en: Using config dir: %s
sv: Använder config dir: %s

en: Waiting for partfile convert thread to die...
sv: Väntar på att partfile-konverterings-tråd ska dö...

en: Importing %s: %s
sv: Importerar %s: %s

en: Reading temp folder
sv: Läsa temp-mappen

en: Retrieving basic information from download info file
sv: Hämta grundläggande information från nedladdnings-infofil

en: Creating destination file
sv: Skapa målfilen

en: Loading data from old download file (%u of %u)
sv: Ladda data från gamla hämtade filen (%u av %u)

en: Saving data block into new single download file (%u of %u)
sv: Spara datablock till ny enskilld nerladdningsfil (%u av %u)

en: Retrieving source downloadfile information
sv: Hämtar källor nerladningasfilsinformation

en: Adding download and saving new partfile
sv: Lägger till nerladdning och sparar ny partfile

en: Import partfiles
sv: Importera partfiles

en: State
sv: Tillstånd

en: Please choose a folder to search for temporary downloads! (subfolders will be included)
sv: Välj en mapp för att söka efter temporära hämtningar! (Undermappar kommer att ingå)

en: Do you want the source files of succesfully imported downloads be deleted?
sv: Vill du radera källfilerna för framgångsrikt importerade nedladdningar?

en: Remove sources?
sv: Ta bort källor?

en: ERROR: Failed to create partfile
sv: FEL: Misslyckades med att skapa partfile

en: Trying to load backup of met-file from %s
sv: Försöker ladda backup av met-fil från %s

en: ERROR: Failed to open part.met file: %s ==> %s
sv: FEL: Det gick inte att öppna part.met-fil: %s ==> %s

en: ERROR: part.met file is 0 size: %s ==> %s
sv: FEL: part.met fil är 0 i storlek: %s ==> %s

en: ERROR: Invalid part.met file version: %s ==> %s
sv: FEL: Ogiltig part.met-fil-version: %s ==> %s

en: Error: %s (%s) is corrupt (bad tags: %s), unable to load file.
sv: Fel: %s ( %s ) är korrupt (dåliga taggar: %s ), kan inte läsa in filen.

en: ERROR: %s (%s) is corrupt (wrong tagcount), unable to load file.
sv: FEL: %s ( %s ) är skadad (fel tagcount), oförmögen att läsa in filen.

en: Trying to recover file info...
sv: Försöker återhämta sig filinformation ...

en: Recovering no-named file - will try to recover it as RecoveredFile.dat
sv: Återstället icke namngiven fil - kommer att försöka återställa det som RecoveredFile.dat

en: Recovered all available file info :D - Trying to use it...
sv: Återvann all tillgängliga filinformation :D - Försöker att använda filen...

en: Unable to recover file info :(
sv: Det går inte att återställa filinformation :(

en: Failed to open %s (%s)
sv: Misslyckades med att öppna %s (%s)

en: WARNING: %s might be corrupted (%i)
sv: VARNING: %s kan vara skadad (%i)

en: ERROR while saving partfile: %s (%s ==> %s)
sv: FEL vid sparning av partfile: %s ( %s ==> %s )

en: IO failure while saving partfile:
sv: IO-fel vid sparandet av partfile:

en: Could not retrieve length of '%s' - using %s file.
sv: Det gick inte att hämta längd för '%s' - använder %s fil.

en: '%s' is 0 size somehow - using %s file.
sv: '%s' är 0 storlek på något sätt - vid användandet av %s fil.

en: Failed to save part.met.seeds file for %s
sv: Det gick inte att spara part.met-frö-fil för %s

en: Saved %i source seed for partfile: %s (%s) | Saved %i source seeds for partfile: %s (%s)
sv[0]: Sparade %i käll-frö för partfile: %s (%s)
sv[1]: Sparade %i käll-frön för partfile: %s (%s)

en: Can't read seeds file for Partfile %s (%s)
sv: Kan inte läsa frö-filen för Partfile %s ( %s )

en: Error reading partfile's seeds file (%s - %s): %s
sv: Fel vid läsning partfile frö-fil ( %s - %s ): %s

en: Found corrupted part (%d) in %d part file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s| | Found corrupted part (%d) in %d parts file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|
sv[0]: Hittade skadade delen (%d) i %d del fil %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|
sv[1]: Hittade skadade delen (%d) i %d dels fil %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|

en: Found completed part (%i) in %s
sv: Hittade avslutande del (%i) i %s

en: Finished rehashing %s
sv: Klar med återhashning av %s

en: Unexpected error while completing %s. File paused
sv: Oväntat fel vid färdigställande %s . Fil pausad

en: Finished downloading: %s
sv: Hämtat färdigt: %s

en: Deleting file: %s
sv: Tar bort fil: %s

en: WARNING: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete for '%s'
sv: VARNING: Det går inte att hasha nedladdade delen - hashset ofullständig för '%s'

en: ERROR: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete (%s). This should never happen
sv: FEL: Det går inte att hasha nedladdade delen - hashset ofullständig (%s). Detta bör aldrig hända

en: EOF while hashing downloaded part %u with length %u (max %u) of partfile '%s' with length %u: %s
sv: EOF medan hashning av hämtade del %u med längd %u (max %u) av partfile %s med längd %u: %s

en: WARNING: Not enough free disk-space! Pausing file: %s
sv: VARNING: Inte tillräckligt med ledigt diskutrymme! Pausa fil: %s

en: Downloaded part %i is corrupt in file: %s
sv: Nedladdade del %i är skadad i fil: %s

en: ICH: Recovered corrupted part %i for %s -> Saved bytes: %s
sv: ICH: Återvunnen skadad del %i för %s -> Sparade bytes: %s

en: Allocating
sv: Allokera

en: Insufficient disk space
sv: Otillräckligt diskutrymme

en: Downloaded
sv: Nedladdad

en: ERROR: Failed to open partfile '%s'
sv: FEL: Det gick inte att öppna partfile ' %s '

en: System default
sv: Systemets standard

en: Albanian
sv: Albansk

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Asturian
sv: Asturiska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (Förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (Traditionell)

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Checkiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: English (U.K.)
sv: Engelska (Storbritannien)

en: Estonian
sv: Estniska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Galician
sv: Galiciska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Italian
sv: Italienska

en: Italian (Swiss)
sv: Italienska (Schweiz)

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Lithuanian
sv: Litauisk

en: Norwegian (Nynorsk)
sv: Norska (nynorsk)

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese (Brazilian)
sv: Portugisiska (Brasilien)

en: Romanian
sv: Romänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukraina

en: Change Language
sv: Byt språk

en: There are no translations installed for aMule
sv: Det finns inga översättningar installerade för aMule

en: No languages available
sv: Inga språk tillgängliga

en: no options available
sv: Inga alternativ tillgängliga

en: Invalid category found, skipping
sv: Ogiltig kategori hittad, hoppar över

en: TCP port can't be higher than 65532 due to server UDP socket being TCP+3
sv: TCP-port kan inte vara högre än 65532 på grund av server UDP-socket är TCP+3

en: Default port will be used (%d)
sv: Standardporten kommer att användas ( %d )

en: Dropping non-existing shared directory: %s
sv: Förkastar icke-existerande delad katalog: %s

en: Connection
sv: Anslutning

en: Directories
sv: Kataloger

en: Servers
sv: Servrar

en: Files
sv: Filer

en: Security
sv: Säkerhet

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Filters
sv: Filter

en: Remote Controls
sv: Fjärrkontroller

en: Online Signature
sv: Onlinesignatur

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Events
sv: Händelser

en: Debugging
sv: Felsökning

en: The following variables will be substituted:
        %PARTFILE - full path to the file
        %PARTNAME - file name only
sv: Följande variabler kommer att ersättas:
        %PARTFILE - hela sökvägen till filen
        %PARTNAME - endast filnamnet

en: Do not change these setting unless you know
    what you are doing, otherwise you can easily
    make things worse for yourself.
    
    aMule will run fine without adjusting any of
    these settings.
sv: Ändra inte dessa inställningar om du inte vet
    vad du gör, annars kan du enkelt
    göra saker värre för dig.
    
    aMule kommer fungera bra utan att justera några av
    dessa inställningar.

en: Failed to connect Cfg to widget with the ID %d and key %s
sv: Det gick inte att ansluta Cfg till widget med ID %d och nyckel %s

en: Failed to transfer data from Cfg to Widget with the ID %d and key %s
sv: Det gick inte att överföra data från Cfg till widget med ID %d och nyckel %s

en: The type of proxy you are connecting to
sv: Den typen av proxy du ansluter till

en: Failed to transfer data from Widget to Cfg with the ID %d and key %s
sv: Det gick inte att överföra data från widget till Cfg med ID %d och nyckel %s

en: aMule must be restarted to enable these changes:
sv: aMule måste startas om för att aktivera dessa ändringar:

en: - TCP port changed.
sv: - TCP-port ändrad.

en: - UDP port changed.
sv: - UDP-port ändrad.

en: - External connect port changed.
sv: - Extern anslutningsport ändrad.

en: - External connect acceptance changed.
sv: - Extern anslutningsacceptans ändrades.

en: - External connect interface changed.
sv: - Extern anslutningsgränssnitt ändrad.

en: - Protocol obfuscation support changed.
sv: - Stöd för fördunkling av protokoll ändrad.

en: Your Auto-update server list is empty.
    'Auto-update server list at startup' will be disabled.
sv: Din automatiska uppdateringsserverlista är tom.
    'Auto-uppdateringsserverlista vid start' inaktiveras.

en: You have enabled external connections but have not specified a password.
    External connections cannot be enabled unless a valid password is specified.
sv: Du har aktiverat externa anslutningar men har inte angett ett lösenord.
    External anslutningar kan inte aktiveras om inte ett giltigt lösenord anges.

en: - Language changed.
sv: - Språk ändrat.

en: - Temp folder changed.
sv: - Mappen Temp ändrades.

en: - ED2K network enabled.
sv: - ED2K-nätverk aktiverad.

en: Both eD2k and Kad network are disabled.
    You won't be able to connect until you enable at least one of them.
sv: Både eD2k- och Kad-nätverk är inaktiverade.
    Du kommer inte att kunna ansluta förrän du aktiverar åtminstone en av dem.

en: Kad will not start if your UDP port is disabled.
    Enable UDP port or disable Kad.
sv: Kad startar inte om din UDP-port är inaktiverad.
    Aktivra UDP-port eller inaktivera Kad.

en: 
    You MUST restart aMule now.
    If you do not restart now, don't complain if anything bad happens.
sv: 
    Du MÅSTE starta om aMule nu.
    Om du inte startar nu, klaga inte om något dåligt händer.

en: Your Auto-update servers list is in blank.
    Please fill in at least one URL to point to a valid server.met file.
    Click on the button "List" by this checkbox to enter an URL.
sv: Ditt automatiska uppdateringsserverlista är i tomt.
    Vänligen fylla i åtminstone en URL för att peka på en giltig server.met-fil.
    Klicka på knappen "lista" i denna kryssruta för att ange en URL.

en: Temporary files
sv: Temporära filer

en: Incoming files
sv: Inkommande filer

en: Online Signatures
sv: Online-signaturer

en: Choose a folder for %s
sv: Välj en mapp för %s

en: Browse for videoplayer
sv: Bläddra efter videospelare

en: Select browser
sv: Välj webbläsare

en: Executable%s
sv: Körbar %s

en: Edit server list
sv: Redigera serverlista

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
sv: Lägg här URL för att hämta server.met filer.
    Endast en webbadress på varje rad.

en: Update delay: %d second | Update delay: %d seconds
sv[0]: Uppdateringsfördröjning: %d sekund
sv[1]: Uppdateringsfördröjning: %d sekunder

en: Time for average graph: %d minute | Time for average graph: %d minutes
sv[0]: Tid för genomsnittlig graf: %d minut
sv[1]: Tid för genomsnittlig graf: %d minuter

en: Connections Graph Scale: %d
sv: Anslutningsdiagramskala: %d

en: File Buffer Size: %d byte | File Buffer Size: %d bytes
sv[0]: Filbuffertstorlek: %d byte
sv[1]: Filbuffertstorlek: %d bytes

en: Upload Queue Size: %d client | Upload Queue Size: %d clients
sv[0]: Uppladdningsköstorlek: %d klient
sv[1]: Uppladdningsköstorlek: %d klienter

en: Server connection refresh interval: %d minute | Server connection refresh interval: %d minutes
sv[0]: Serveranslutninguppdateringsintervall: %d minut
sv[1]: Serveranslutninguppdateringsintervall: %d minuter

en: Server connection refresh interval: Disabled
sv: Serveranslutningsuppdateringsintervall: Inaktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Execute command on '%s' event
sv: Exekvera kommando på '%s' händelse

en: Enable command execution on core
sv: Aktivera kommandokörning på kärnan

en: Core command:
sv: Kommando till kärnan:

en: Enable command execution on GUI
sv: Aktivera kommandokörning via GUI

en: GUI command:
sv: GUI kommando:

en: The following variables will be replaced:
sv: Följande variabler kommer att ersättas:

en: Min size must be smaller than max size. Max size ignored.
sv: Min storlek måste vara mindre än max storlek. Max storlek ignoreras.

en: Search warning
sv: Sökvarning

en: Main
sv: Huvud

en: Kad search can't be done if Kad is not running
sv: Kad-sökning kan inte göras om Kad inte är igång

en: eD2k search can't be done if eD2k is not connected
sv: eD2k-sökning kan inte göras om eD2k inte är ansluten

en: Unexpected error while attempting Kad search:
sv: Oväntat fel vid försöket med Kadsökningen:

en: File
sv: Fil

en: Download in category
sv: Nedladdning i kategori

en: Get %s for this file
sv: Hämta %s för den här filen:

en: Search related files (eD2k, local server)
sv: Sök relaterade filer (eD2k, lokal server)

en: Mark as known file
sv: Markera som känd fil

en: Copy eD2k link to clipboard
sv: Kopiera eD2k-länken till urklipp

en: Canceled
sv: Avbryten

en: New
sv: Ny

en: Failed to connect to all obfuscated servers listed. Making another pass without obfuscation.
sv: Det gick inte att ansluta till några fördunkliade servrar i listan. Gör ett nytt försök utan obfuscation.

en: Failed to connect to all servers listed. Making another pass.
sv: Misslyckades med att ansluta till alla listade servrar. Gör ett nytt försök.

en: eD2k network disabled on preferences, not connecting.
sv: eD2k-nätverket inaktiverad i inställnigarna, ansluter inte.

en: No valid servers to which to connect found in server list
sv: Inga giltiga servrar att ansluta till finns i serverlista

en: Connected to %s (%s:%i)
sv: Ansluten till %s (%s:%i)

en: Connection established on: %s
sv: Anslutning etablerad med: %s

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
sv: Allvarligt fel vid försök att ansluta. Internet-anslutningen kan vara nere

en: Lost connection to %s (%s:%i)
sv: Förlorade anslutningen till %s (%s:%i)

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
sv: %s (%s:%i) verkar vara död.

en: %s (%s:%i) appears to be full.
sv: %s (%s:%i) verkar vara full.

en: Automatic connection to server will retry in %d second | Automatic connection to server will retry in %d seconds
sv[0]: Automatisk anslutning till servern testas igen om %d sekund
sv[1]: Automatisk anslutning till servern testas igen om %d sekunder

en: Connection lost
sv: Anslutningen förlorades

en: Connecting to %s (%s:%i) failed.
sv: Anslutning till %s (%s:%i) misslyckades.

en: ERROR: Socket invalid at timeout check
sv: FEL: Socket ogiltig vid timeout-kontroll

en: Connection attempt to %s (%s:%i) timed out.
sv: Anslutningsförsöket till %s (%s:%i) tog för lång tid.

en: Received late result of DNS lookup, discarding.
sv: Mottog sent resultat av DNS-sökning, förkastar.

en: Loading server.met file: %s
sv: Laddar server.met fil: %s

en: Server.met file not found!
sv: Server.met filen hittades inte!

en: Failed to load server.met file '%s', unknown format encountered.
sv: Det gick inte att läsa in server.met filen '%s', okänt format påträffades.

en: Failed to open server.met!
sv: Det gick inte att öppna server.met!

en: Server.met file corrupt, found invalid versiontag: 0x%x, size %i
sv: Server.met filen är korrupt, hittade ogiltig versiontag: 0x%x , storlek %i

en: %i server in server.met found | %i servers in server.met found
sv[0]: %i server hittad i server.met
sv[1]: %i servrar hittade i server.met

en: %d server added | %d servers added
sv[0]: %d server tillagd
sv[1]: %d servrar tillagda

en: Error: the file 'server.met' is corrupted:
sv: Fel: filen 'server.met' är skadad:

en: IO error while reading 'server.met':
sv: IO fel vid läsning av 'server.met':

en: Server not added: [%s:%d] does not specify a valid port.
sv: Server inte tillagd: [%s:%d] anger inte en giltig port.

en: Server not added: The IP of [%s:%d] is filtered or invalid.
sv: Server inte tillagd: IP på [%s:%d] filtrerades eller är ogiltig.

en: Server not added: Server with matching IP:Port [%s:%d] found in list.
sv: Server inte tilllagt: Server med matchande IP:Port [%s:%d] hittades i listan.

en: Server added: Server at [%s:%d] using the name '%s'.
sv: Server tillagd: server på [%s:%d] med namnet '%s'.

en: You are connected to the server you are trying to delete. please disconnect first.
sv: Du är ansluten till den server som du försöker ta bort. Vänligen koppla ifrån först.

en: Failed to open '%s'
sv: Misslyckades med att öppna '%s'

en: Failed to save server.met!
sv: Det gick inte att spara server.met!

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Finished downloading the server list from %s
sv: Färdig med hämtningen av serverlistan från %s

en: No server list address entry in 'addresses.dat' found. Please paste a valid server list address into this file in order to auto-update your server list
sv: Ingen serverlistadresspost i 'addresses.dat' hittades. Klistra in en giltig serverlista adressen i denna fil för att auto-uppdatera din serverlista

en: Start downloading server list from %s
sv: Börja ladda ner serverlista från %s

en: WARNING: invalid URL specified for auto-updating of servers: %s
sv: VARNING: ogiltig URL som angavs för auto-uppdatering av servrar: %s

en: No valid server.met auto-download url on addresses.dat
sv: Ingen giltig server.met auto-nedladdnings-url i addresses.dat

en: Failed to download the server list from %s
sv: Det gick inte att hämta serverlistan från %s

en: Local server is filtered by the IPFilters, reconnecting to a different server!
sv: Lokal server filtreras av IPFilters, återansluter till en annan server!

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Address
sv: Adress

en: Description
sv: Beskrivning

en: Users
sv: Användare

en: Static
sv: Statisk

en: You are connected to a server you are trying to delete. Please disconnect first. The server was NOT deleted.
sv: Du är ansluten till en server som du försöker ta bort. Koppla ifrån först. Servern togs INTE bort.

en: (Unknown name)
sv: (Okänt namn)

en: Are you sure you want to delete the static server %s
sv: Är du säker på att du vill ta bort den statiska servern %s

en: Servers (%i)
sv: Servrar (%i)

en: Connect to server
sv: Anslut till server

en: Mark server as static
sv: Markera servern som statisk

en: Mark server as non-static
sv: Markera servern som icke-statisk

en: Mark servers as static
sv: Markera servrar som statiska

en: Mark servers as non-static
sv: Markera servrar som icke-statiska

en: Remove server
sv: Ta bort server

en: Remove servers
sv: Ta bort servrar

en: Remove all servers
sv: Ta bort alla servrar

en: Copy eD2k links to clipboard
sv: Kopiera eD2k länkar till Urklipp

en: Reconnect to server
sv: Återanslut till server

en: Are you sure that you wish to delete all servers?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla servrar?

en: Are you sure that you wish to delete the selected server?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vald server?

en: Are you sure that you wish to delete the selected servers?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda servrar?

en: ERROR: %s (%s) - %s
sv: FEL: %s ( %s ) - %s

en: WARNING: %s (%s) - %s
sv: VARNING: %s ( %s ) - %s

en: New clientid is %u
sv: Ny clientid är %u

en: WARNING: You have received Low-ID!
sv: VARNING: Du har fått low-ID!

en: 	Most likely this is because you're behind a firewall or router.
sv: 	Mest sannolikt är det på grund av att du är bakom en brandvägg eller router.

en: 	For more information, please refer to http://wiki.amule.org
sv: 	För mer information, referera till http://wiki.amule.org

en: Unknown server info received! - too short
sv: Okänd server info mottagen! - för kort

en: Received %d new server | Received %d new servers
sv[0]: Tagit emot %d ny server
sv[1]: Tagit emot %d nya servrar

en: Saving of server-list completed.
sv: Lagring av serverlista klar.

en: Server rejected last command
sv: Servern avvisade senaste kommandot

en: Bogus packet received from server: %s
sv: Boguspaket/skräppaket mottagen från servern: %s

en: Unhandled error while processing packet from server: %s
sv: Ohanterat fel vid bearbetning av paket från servern: %s

en: Cannot create DNS solving thread for connecting to %s
sv: Det går inte att skapa DNS tråd för anslutning till %s

en: Server IP %s (%s) is filtered.  Not connecting.
sv: Server IP %s (%s) är filtrerad. Ansluter inte.

en: using protocol obfuscation.
sv: med hjälp av protokollfördunkling.

en: Connecting to %s (%s - %s:%i) %s
sv: Ansluter till %s (%s - %s:%i) %s

en: Could not solve dns for server %s: Unable to connect!
sv: Det gick inte att hitta dns för server %s: Kan inte ansluta!

en: Server not added: No IP or hostname specified.
sv: Server inte tilllagd: Ingen IP eller värdnamn angiven.

en: Server not added: Invalid server-port specified.
sv: Server inte tilllagd: Ogiltig serverport angiven.

en: Kademlia Status:
sv: Kademlia-status:

en: Running in LAN mode
sv: Kör på LAN-läge

en: Running
sv: Kör

en: Kademlia client ID:
sv: Kademlia klient-ID:

en: Connection State:
sv: Anslutningstillstånd:

en: Firewalled - open TCP port %d in your router or firewall
sv: Bakom brandvägg - öppna TCP-port %d i din router eller brandvägg

en: UDP Connection State:
sv: UDP anslutningstillstånd:

en: Firewalled - open UDP port %d in your router or firewall
sv: Bakom brandvägg - öppna UDP-port %d i din router eller brandvägg

en: Firewalled state:
sv: Brandväggstillstånd:

en: No buddy required - TCP port open
sv: Ingen kompis krävs - TCP-port öppen

en: No buddy required - UDP port open
sv: Ingen kompis krävs - UDP-port öppen

en: No buddy
sv: Ingen kompis

en: Connecting to buddy
sv: Ansluter till vän

en: Connected to buddy at %s
sv: Ansluten till vän på %s

en: Indexed sources:
sv: Indexerade källor:

en: Indexed keywords:
sv: Indexerade nyckelord:

en: Indexed notes:
sv: Indexerade anteckningar:

en: Indexed load:
sv: Indexerad belastning:

en: Average Users:
sv: Genomsnittliga Användare:

en: Average Files:
sv: Genomsnittliga Filer:

en: Not running
sv: Kör inte

en: Adding file %s to shares
sv: Lägga fil %s till utdelning

en: Found %i known shared file | Found %i known shared files
sv[0]: Hittade %i känd delad fil
sv[1]: Hittade %i kända delad filer

en: Found %i known shared file, %i unknown | Found %i known shared files, %i unknown
sv[0]: Hittade %i känd delad fil, %i okänd
sv[1]: Hittade %i kända delade filer, %i okänd

en: ERROR: Attempted to share %s
sv: FEL: Försökte dela %s

en: Shared directory not found, skipping: %s
sv: Delad mapp hittades inte, hoppar över: %s

en: No shareable files found in directory: %s
sv: Inga delbara filer hittade i mappen: %s

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Download Speed
sv: Hämtningshastighet

en: Upload Speed
sv: Uppladdningshastighet

en: Available Parts
sv: Tillgängliga delar

en: Upload Status
sv: Uppladdningsstatus

en: Download Status
sv: Hämtningsstatus

en: Origin
sv: Ursprung

en: Local File Name
sv: Lokalt filnamn

en: Shares File List
sv: Lista på delade filer

en: Requests
sv: Förfrågningar

en: Accepted Requests
sv: Godkända förfrågningar

en: Transferred Data
sv: Överförd data

en: Share Ratio
sv: Delningsförhållande

en: Obtained Parts
sv: Erhållna delar

en: Complete Sources
sv: kompletta Källor

en: Directory Path
sv: Mappsökväg

en: Add Comment/Rating
sv: Lägg till Kommentar/Betyg

en: Edit Comment/Rating
sv: Redigera Kommentar/Betyg

en: Rename
sv: Byt namn

en: Add files in collection to transfer list
sv: Lägg till filer i samlingen för att överföringslistan

en: Copy magnet &URI to clipboard
sv: Kopiera magnet &URI till urklipp

en: Copy eD2k link to clipboard (&Source)
sv: Kopiera eD2k-länk till urklipp (&Source)

en: Copy eD2k link to clipboard (Source) (&With Crypt options)
sv: Kopiera eD2k-länk till urklipp (Source) (&With Crypt alternativ)

en: Copy eD2k link to clipboard (&Hostname)
sv: Kopiera eD2k-länk till urklipp (&Hostname)

en: Copy eD2k link to clipboard (Hostname) (With &Crypt options)
sv: Kopiera eD2k-länk till Urklipp (värdnamn) (Med &Crypt alternativ)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info)
sv: Kopiera eD2k-länken till urklipp (&AICH info)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info + Source)
sv: Kopiera eD2k-länk till urklipp (&AICH info + källa)

en: You need a HighID to create a valid sourcelink
sv: Du behöver en HighID att skapa en giltig sourcelink

en: Shared Files (%i)
sv: Utdelade filer (%i)

en: Remote File Name
sv: Fjärrfilnamn

en: Uploaded Data (Session (Total)): %s
sv: Överförd data (Session (Total)): %s

en: Total Overhead (Packets): %s
sv: Totalt Overhead (paket): %s

en: File Request Overhead (Packets): %s
sv: Filbegäran Overhead (paket): %s

en: Source Exchange Overhead (Packets): %s
sv: Source Exchange Overhead (paket): %s

en: Server Overhead (Packets): %s
sv: Server Overhead (paket): %s

en: Kad Overhead (Packets): %s
sv: Kad Overhead (paket): %s

en: Active Uploads: %s
sv: Aktiva uppladdningar: %s

en: Waiting Uploads: %s
sv: Väntande uppladdningar: %s

en: Total successful upload sessions: %s
sv: Totalt framgångsrika uppladdningssessioner: %s

en: Total failed upload sessions: %s
sv: Totalt misslyckade uppladdningssessioner: %s

en: Average upload time: %s
sv: Genomsnittlig uppladdningstid: %s

en: Downloaded Data (Session (Total)): %s
sv: Nedladdad data (Session (Total)): %s

en: Found Sources: %s
sv: Hittade Källor: %s

en: Active Downloads (chunks): %s
sv: Aktiva nedladdningar (chunks): %s

en: Session UL:DL Ratio (Total): %s
sv: Session UL: DL förhållande (Total): %s

en: Average download rate (Session): %s
sv: Genomsnittliga nedladdningshastighet (Session): %s

en: Average upload rate (Session): %s
sv: Genomsnittlig uppladdningshastighet (Session): %s

en: Max download rate (Session): %s
sv: Max nedladdningshastighet (Session): %s

en: Max upload rate (Session): %s
sv: Max uppladdningshastighet (Session): %s

en: Reconnects: %i
sv: Återansluter: %i

en: Time Since First Transfer: %s
sv: Tid sedan första överföringen: %s

en: Connected To Server Since: %s
sv: Ansluten till server sedan: %s

en: Active Connections (estimate): %i
sv: Aktiva anslutningar (uppskattning): %i

en: Max Connection Limit Reached: %s
sv: Max anslutningsgräns har uppnåtts: %s

en: Average Connections (estimate): %g
sv: Genomsnittliga anslutningar (uppskattning): %g

en: Peak Connections (estimate): %i
sv: Toppar anslutningar (uppskattning): %i

en: Clients
sv: Klienter

en: Unknown: %s
sv: Okänd: %s

en: Filtered: %s
sv: Filtrerade: %s

en: Banned: %s
sv: Bannlysta: %s

en: Total: %i Known: %i
sv: Totalt: %i Kända: %i

en: Working Servers: %i
sv: Fungerande servrar: %i

en: Failed Servers: %i
sv: Inte fungerande servrar: %i

en: Total: %s
sv: Totalt: %s

en: Deleted Servers: %s
sv: Borttagna servrar: %s

en: Filtered Servers: %s
sv: Filtrerade servrar: %s

en: Users on Working Servers: %llu
sv: Användare på fungerande servrar: %llu

en: Files on Working Servers: %llu
sv: Filer på fungerande servrar: %llu

en: Total Users: %llu
sv: Totalt antal användare: %llu

en: Total Files: %llu
sv: Totalt antal filer: %llu

en: Server Occupation: %.2f%%
sv: Serveranvändade: %.2f%%

en: Number of Shared Files: %s
sv: Antal Delade filer: %s

en: Total size of Shared Files: %s
sv: Total storlek på Delade filer: %s

en: Average file size: %s
sv: Genomsnittlig filstorlek: %s

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Not Received
sv: Inte mottagen

en: Active connections (1:%u)
sv: Aktiva anslutningar (1:%u)

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Never
sv: Aldrig

en: Command '%s' with pid '%d' has finished with status code '%d'.
sv: Kommando '%s' med pid '%d' är klar med statuskoden '%d'.

en: Execute <str> and exit.
sv: Kör <str> och avsluta.

en: Invalid IP format. Use xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx
sv: Ogiltigt IP-format. Använd xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx

en: This command requires an argument. Valid arguments: 'all', filename, or a number.
sv: Detta kommando kräver ett argument. Giltiga argument. 'all', filename, eller ett nummer.

en: Processing by hash:
sv: Bearbetning efter hash:

en: Processing by filename:
sv: Bearbetning efter filnamn:

en: This command requires an argument. Valid arguments: a file hash.
sv: Detta kommando kräver ett argument. Giltiga argument: a file hash.

en: Not a valid number
sv: Inte ett giltigt nummer

en: Not a valid hash (length should be exactly 32 chars)
sv: Inte ett giltigt hash (längd ska vara exakt 32 tecken)

note: TRANSLATORS: 'help search' is a command to the program, do not translate it.
en: No search type defined.
    Type 'help search' to get more help.
sv: Ingen söktyp vald.
    Skriv 'help search' för att få mer hjälp.

en: Download File: %lu %s
sv: Hämta fil: %lu %s

en: Request failed with an unknown error.
sv: Begäran misslyckades med ett okänt fel.

en: Operation was successful.
sv: Operationen var lyckad.

en: Request failed with the following error: %s
sv: Begäran misslyckades med följande fel: %s

en: IP filtering for clients is %s.
sv: IP-filtrering för klienterna är %s.

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: IP filtering for servers is %s.
sv: IP-filtrering för servrar är %s.

en: Current IPFilter Level is %d.
sv: Aktuell IPFilternivå är %d.

en: Bandwidth limits: Up: %u kB/s, Down: %u kB/s.
sv: Bandbreddsgränser: Upp: %u kB/s, Ner: %u kB/s.

en: Connected to %s %s %s
sv: Ansluten till %s %s %s

en: Now connecting
sv: Ansluter nu

en: firewalled
sv: via brandvägg

en: 
    Download:	%s
sv: 
    Hämtningar:	%s

en: 
    Upload:	%s
sv: 
    Uppladdningar:	%s

en: 
    Clients in queue:	%d
sv: 
    Klienter i kö:	%d

en: 
    Total sources:	%d
sv: 
    Totalt källor:	%d

en: Number of search results: %i
sv: Antal sökresultat: %i

en: Search progress: %u %%
sv: Sökets framstigande: %u %%

en: Search progress not available
sv: Framskridandet för söket är inte tillgänglig

en: Received an unknown reply from the server, OpCode = %#x.
sv: Fick ett okänt svar från servern, Opcode = %#x.

en: Show short status information.
sv: Visa kort statusinformation.

en: Show connection status, current up/download speeds, etc.
sv: Visa anslutningsstatus, nuvarande upp/nedladdningshastigheter, etc.

en: Show full statistics tree.
sv: Visa fullständigt statistikträd.

en: Optionally, a number in the range 0-255 can be passed as an argument to this
    command, which tells how many entries of the client version subtrees should be
    shown. Passing 0 or omitting it means 'unlimited'.
    
    Example: 'statistics 5' will show only the top 5 versions for each client type.
sv: Eventuellt kan ett tal i intervallet 0-255 skickas som ett argument till detta
    kommando, som berättar hur många poster av klientversionens träd ska
    visas. Skickas 0 eller inget alls innebär 'obegränsat'.
    
    Exempel: 'statistics 5' kommer att visa endast de översta 5 versionerna för varje klienttyp.

en: Shut down aMule.
sv: Stäng ner aMule.

en: Shut down the remote running core (amule/amuled).
    This will also shut down the text client, since it is unusable without a
    running core.
sv: Stäng av den fjärrkörande kärnan (amule/amuled).
    Detta kommer också stänga av textklienten, eftersom det är oanvändbar utan en
    körande kärna.

en: Reload the given object.
sv: Ladda om det givna objektet.

en: Reload shared files list.
sv: Ladda om listan med delade filer.

en: Reload IP filtering table.
sv: Ladda om IP-filtreringtabell.

en: Reload current IP filtering table.
sv: Ladda om nuvarande IP-filtreringstabell.

en: Update IP filtering table from URL.
sv: Uppdatera IP-filtreringstabell från URL.

en: If URL is omitted the URL from the preferences is used.
sv: Om URL utelämnas används URLen från inställningarna.

en: Connect to the network.
sv: Anslut till nätverket.

en: This will connect to all networks that are enabled in Preferences.
    You may also optionally specify a server address in IP:Port form, to connect to
    that server only. The IP must be a dotted decimal IPv4 address,
    or a resolvable DNS name.
sv: Detta kommer att ansluta till alla nätverk som är aktiverade i Inställningarna.
    Du kan också välja att ange en serveradress i IP:Port-form, för att ansluta till
    endast den servern. IP måste vara en punktad decimal-IPv4-adress,
    eller ett fungerande DNS-namn.

en: Connect to eD2k only.
sv: Anslut endast till eD2k.

en: Connect to Kad only.
sv: Anslut endast till Kad.

en: Disconnect from the network.
sv: Koppla ifrån nätverket.

en: This will disconnect from all networks that are currently connected.
sv: Detta kommer att koppla ifrån alla nätverk som nu är anslutna.

en: Disconnect from eD2k only.
sv: Koppla endast ifrån eD2k.

en: Disconnect from Kad only.
sv: Koppla endast ifrån Kad.

en: Add an eD2k or magnet link to core.
sv: Lägg till en ed2k- eller magnetlänk till kärnan.

en: The eD2k link to be added can be:
    *) a file link (ed2k://|file|...), it will be added to the download queue,
    *) a server link (ed2k://|server|...), it will be added to the server list,
    *) or a serverlist link, in which case all servers in the list will be added to the
       server list.
    
    The magnet link must contain the eD2k hash and file length.
sv: eD2k-länk som ska läggas till kan vara:
    *) en fillänk (ed2k://|file|...), det kommer att läggas till i nedladdningskön,
    *) en serverlänk (ed2k://|server|...), kommer att läggas till i serverlistan,
    *) eller en serverlist länk, i vilket fall alla servrar i listan kommer att läggas till
       serverlistan
    
    Magnetlänken måste innehålla eD2k-hash och fillängd.

en: Set a preference value.
sv: Ange ett inställningvärde.

en: Set IP filtering preferences.
sv: Ange IP-filtreringsinställningar.

en: Turn IP filtering on for both clients and servers.
sv: Slå på IP-filtrering för både klienter och servrar.

en: Turn IP filtering off for both clients and servers.
sv: Stäng av IP-filtrering för både klienter och servrar.

en: Enable/Disable IP filtering for clients.
sv: Aktivera/inaktivera IP-filtrering för klienter.

en: Turn IP filtering on for clients.
sv: Slå på IP-filtrering för klienter.

en: Turn IP filtering off for clients.
sv: Stäng av IP-filtrering för klienter.

en: Enable/Disable IP filtering for servers.
sv: Aktivera/inaktivera IP-filtrering för servrar.

en: Turn IP filtering on for servers.
sv: Slå på IP-filtrering för servrar.

en: Turn IP filtering off for servers.
sv: Stäng av IP-filtrering för servrar.

en: Select IP filtering level.
sv: Välj IP-filtreringsnivå.

en: Valid filtering levels are in the range 0-255, and it's default (initial)
    value is 127.
sv: Giltiga filtreringsnivåer är i intervallet 0-255, och dess standard (initialt)
    värde är 127.

en: Set bandwidth limits.
sv: Sätt bandbreddsgränser.

en: The value given to these commands has to be in kilobytes/sec.
sv: Det värde som ges till dessa kommandon måste vara i kilobyte/s.

en: Set upload bandwidth limit.
sv: Sätt gräns för bandbredd.

en: The given value must be in kilobytes/sec.
sv: Det givna värdet måste vara i kilobyte/sekund.

en: Set download bandwidth limit.
sv: Sätt gräns för nedladdningsbandbredd.

en: Get and display a preference value.
sv: Hämta och visa ett inställningsvärde.

en: Get IP filtering preferences.
sv: Hämta IP-filtreringsinställningar.

en: Get IP filtering state for both clients and servers.
sv: Hämta IP-filtreringstillstånd för både klienter och servrar.

en: Get IP filtering state for clients only.
sv: Hämta IP-filtreringstillstånd endast för klienter.

en: Get IP filtering state for servers only.
sv: Hämta IP-filtreringstillstånd endast för servrar.

en: Get IP filtering level.
sv: Hämta IP-filtreringsnivå.

en: Get bandwidth limits.
sv: Hämta bandbreddbegränsningar.

en: Execute a search.
sv: Utför en sökning.

en: A search type has to be specified by giving the type:
        GLOBAL
        LOCAL
        KAD
    Example: 'search kad file' will execute a kad search for "file".
sv: En sökningstyp måste specificeras genom att ange typ:
        GLOBAL
        LOCAL
        KAD
    Exempel. 'search kad fil' kommer att utföra en kadsökning efter "filen".

en: Execute a global search.
sv: Utför en global sökning.

en: Execute a local search
sv: Utför en lokal sökning

en: Execute a kad search
sv: Utför en kadsökning

en: Show the results of the last search.
sv: Visar resultaten av den senaste sökningen.

en: Return the results of the previous search.
sv: Returnera resultaten från föregående sökningen.

en: Show the progress of a search.
sv: Visa sökförloppet.

en: Show the progress of a search.
sv: Visa sökförloppet.

en: Start downloading a file
sv: Börja ladda ner en fil

en: The number of a file from the last search has to be given.
    Example: 'download 12' will start to download the file with the number 12 of the previous search.
sv: Numret på en fil från den senaste sökningen måste anges
    Exempel.. 'download 12' kommer att börja ladda ner filen med nummer 12 i den föregående sökningen.

en: Pause download.
sv: Pausa hämtning.

en: Resume download.
sv: Fortsätt hämtning.

en: Cancel download.
sv: Avbryt hämtning.

en: Set download priority.
sv: Ställ in hämtningsprioritet.

en: Set priority of a download to Low, Normal, High or Auto.
sv: Sätt prioritet för en nedladdning till Låg, Normal, Hög eller Auto.

en: Set priority to low.
sv: Sätt prioritet till låg.

en: Set priority to normal.
sv: Sätt prioritet till det normala.

en: Set priority to high.
sv: Sätt prioritet till högt.

en: Set priority to auto.
sv: Sätt prioritet till auto.

en: Show queues/lists.
sv: Visa köer/listor.

en: Show upload/download queue, server list or shared files list.
sv: Visa upp-/ner-laddningskö, serverlistan eller listan över delade filer.

en: Show upload queue.
sv: Visa sändningskö.

en: Show download queue.
sv: Visa hämtningskö.

en: Show log.
sv: Visa logg.

en: Show servers list.
sv: Visa serverlista.

en: Show shared files list.
sv: Visa listan med delade filer.

en: Reset log.
sv: Nollställ logg.

en: Deprecated command, use '%s' instead.
sv: Utfasad kommando, använda '%s' i stället.

en: This is a deprecated command, and may be removed in the future.
    Use '%s' instead.
sv: Detta är ett föråldrat kommando, och kan tas bort i framtiden.
    Använd '%s' istället.

en: aMule text client
sv: aMule textklient

en: Converting old AICH hashsets in '%s' to 64b in '%s'.
sv: Konvertera gamla AICH-hashsets i '%s' till 64b i '%s'.

en: WARNING: The filename '%s' is invalid and has been renamed to '%s'.
sv: VARNING: filnamn '%s' är ogiltig och har döpts om till '%s'.

en: WARNING: The file '%s' already exists, new file renamed to '%s'.
sv: VARNING: Filen '%s' finns redan, ny fil omdöpt till '%s'.

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
sv: Är du säker på att du vill avbryta och ta bort alla filer i denna kategori?

en: Confirmation Required
sv: Konfirmation Krävs

en: Only 99 categories are supported.
sv: Endast 99 kategorier stöds.

en: Too many categories!
sv: För många kategorier!

en: All others
sv: Alla andra

en: Select view filter
sv: Välj vyfiltret

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: Remove category
sv: Ta bort kategori

en: Failed to open file (%s), removing from list of shared files.
sv: Det gick inte att öppna filen (%s), tas bort från listan över delade filer.

en: Hashset requested for unknown file: %s
sv: HashSet begärd för okänd fil: %s

en: Resuming uploads of file: %s
sv: Återupptar uppladdning av filen: %s

en: Suspending upload of file: %s
sv: Uppskjuter uppladdning av filen: %s

en: Failed to execute command `%s' on `%s' event.
sv: Det gick inte att köra kommandot '%s' på '%s' händelsen.

en: Download completed
sv: Nedladdning avslutad

en: The full path to the file.
sv: Den fullständiga sökvägen till filen.

en: The name of the file without path component.
sv: Namnet på filen utan sökvägskomponent.

en: The eD2k hash of the file.
sv: eD2k-hash av filen.

en: The size of the file in bytes.
sv: Storleken på filen i bytes.

en: Cumulative download activity time.
sv: Ackumulerad nedladdningsaktivitetstid.

en: New chat session started
sv: Ny chatt startad

en: Message sender.
sv: Meddelandeavsändare.

en: Out of space
sv: Slut på utrymme

en: Disk partition.
sv: Diskpartition.

en: Error on completion
sv: Fel vid slutföring

en: Processing file number %u: %s
sv: Bearbetar filnummer %u: %s

en: You have asked for part hashes (Only used for files > 9.5 MB)
sv: Du har bett om en del-hashar (används endast för filer> 9,5 MB)

en: %s ---> Non existant file !
sv: %s ---> icke existerande fil!

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
sv: aLinkCreator, aMule-eD2k-länk-skapare

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: Input parameters
sv: Inparametrar

en: File to Hash
sv: Fil att Hash:a

en: Add Optional URLs for this file
sv: Lägg till valfria URLer för den här filen

en: Enter here the file you want to compute the eD2k link
sv: Skriv in filen du vill beräkna eD2k-länk för

en: Enter here the URL you want to add to the eD2k link: Add / at the end to let aLinkCreator append the current file name
sv: Skriv in URLen som du vill lägga till eD2k-länken: Lägg till / i slutet för att låta aLinkCreator bifoga det aktuella filnamnet

en: Remove
sv: Ta bort

en: Create link with part-hashes
sv: Skapa länk med part-hashes

en: Help to spread new and rare files faster, at the cost of an increased link size
sv: Hjälpa till att sprida nya och ovanliga filer snabbare, på bekostnad av en ökad länk storlek

en: MD4 File Hash
sv: MD4 Fil-hash

en: eD2k File Hash
sv: eD2k-fil-hash

en: eD2k link
sv: eD2k-länk

en: Save
sv: Spara

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file to compute its eD2k link
sv: Öppna en fil för att beräkna dess ed2k-länk

en: Copy computed eD2k link to clipboard
sv: Kopiera beräknad ED2K-adress till urklipp

en: Save as
sv: Spara som

en: Save computed eD2k link to file
sv: Spara beräknad ED2K-länk till fil

en: About aLinkCreator
sv: Om aLinkCreator

en: Select the file you want to compute the eD2k link
sv: Välj den fil du vill beräkna ED2K-länk för

en: Can't open the clipboard
sv: Det går inte att öppna urklipp

en: Nothing to copy for now !
sv: Inget att kopiera just nu!

en: Select the file to your computed eD2k link
sv: Välj filen för din beräknade ED2K-länk

en: Unable to open
sv: Kunde inte öppna

en: Please, enter a non empty file name
sv: Vänligen ange en icke tom filnamn

en: Nothing to save for now !
sv: Inget att spara just nu!

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmaps from http://www.everaldo.com and http://www.icomania.com
    and http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    Distributed under GPL
sv: aLinkCreator, aMule ED2K-länk-skapare
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmaps från http://www.everaldo.com och http://www.icomania.com
    och http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    Distribuerad under GPL

en: Hashing...
sv: Hashar...

en: aLinkCreator is working for you
sv: aLinkCreator fungerar för dig

en: Computing MD4 Hash...
sv: Räknar ut MD4-Hash ...

en: Computing eD2k Hashes...
sv: Räknar ut ED2K-Hashar ...

en: Cancelled !
sv: Avbruten!

en: Done in %.2f s
sv: Klar om %.2f s

en: You have already added this URL !
sv: Du har redan lagt till denna URL!

en: Please, enter a non empty URL
sv: Vänligen ange en icke tom URL

en: Unable to open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Out of memory while calculating ed2k hash!
sv: Slut på minne vid beräkning ed2k hash!

en: %i day(s) %i hour(s) %i min %i s
sv: %i dag(ar) %i timme(ar) %i min %i s

en: wxCas, aMule Online Statistics
sv: wxCas, aMule Onlinestatistik

en: Maximum DL rate since wxCas is running
sv: Maximal DL takt sedan wxCas körts

en: Absolute Maximum DL rate during wxCas previous runs
sv: Absolut Maximal DL takt under wxCas tidigare körningar

en: Stop Auto Refresh
sv: Stoppa Auto Refresh

en: Save Online Statistics image
sv: Spara Onlinestatistikbild

en: Print Online Statistics image
sv: Skriv ut Onlinestatistikbild

en: Preferences setting
sv: Preferensinställningar

en: About wxCas
sv: Om wxCas

en: Start Auto Refresh
sv: Starta Auto Refresh

en: Auto Refresh stopped
sv: Auto Refresh stoppad

en: Auto Refresh started
sv: Auto Refresh startad

en: Save Statistics Image
sv: Spara Statistikbild

en: aMule Online Statistics
sv: aMule Online-statistik

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
sv: Det fanns ett problem med utskriften.
    Är kanske den aktuella skrivaren inte korrekt inställd?

en: Printing
sv: Utskrift

en: wxCas, aMule OnLine Signature Statistics
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Based on CAS by Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distributed under GPL
sv: wxCas, aMule OnLine Signatur Statistik
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Based på CAS av Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distribuerad under GPL

en: Oh Oh, aMule is not running...
sv: Oh nej, aMule körs inte...

en: aMule is running
sv: aMule körs

en: aMule is running, but disconnected
sv: aMule kör, men är frånkopplad

en: aMule is connecting...
sv: aMule ansluter...

en: Oh Oh, aMule status is unknown...
sv: Oh nej, status för aMule är okänd...

en:  has been running for
sv:  har kört i

en:  is stopped !
sv:  är stoppad !

en:  is not connected !
sv:  är inte ansluten!

en:  is connecting...
sv:  ansluter...

en:  is doing something strange, check it !
sv:  gör någonting konstigt, kontrollera det!

en:  is connected to
sv:  är ansluten till

en: off
sv: av

en:  is on
sv:  är på

en:  with
sv:  med

en: Total Download:
sv: Totalt Laddat ner:

en: , Upload:
sv: , Ladda upp:

en: Session Download:
sv: Session nerladdning:

en: Download:
sv: Hämta:

en:  kB/s, Upload:
sv:  kB/s, Upp:

en: Sharing:
sv: Delningar:

en:  file(s), Clients on queue:
sv:  fil(er), klienter i kö:

en: Time:
sv: Tid:

en:  on
sv:  på

en: System Load Average (1-5-15 min):
sv: Genomsnittlig systembelastning (1-5-15 min):

en: System uptime:
sv: Drifttid:

en: Directory containing amulesig.dat file
sv: Mapp som innehåller amulesig.dat-fil

en: Enter here the directory where your amulesig.dat file is
sv: Skriv in den mapp där din amulesig.dat-fil finns

en: Refresh rate interval in seconds
sv: Uppdateringsfrekvens intervall i sekunder

en: Generate a stat image at every refresh event
sv: Generera en stat-bild vid varje uppdateringshändelse

en: Enter here the directory where you want to generate the statistic image
sv: Skriv in den mapp där du vill generera statistikbilden

en: Upload periodicaly your stat image to FTP server
sv: Ladda periodiskt din stat-bild till FTP-servern

en: FTP Url
sv: FTP URL

en: FTP Path
sv: FTP sökväg

en: Enter here the URL of your FTP server
sv: Skriv in URL-adressen till din FTP-server

en: Enter here the directory where putting your stat image on FTP server
sv: Ange här katalogen var du vill spara din stat-bild på FTP-servern

en: User
sv: Användare

en: Enter here the User name to log into your FTP server
sv: Här anger du användarnamn för att logga in på din FTP-server

en: Enter here the User password to log into your FTP server
sv: Skriv in användarens lösenord för att logga in på din FTP-server

en: FTP update rate interval in minutes
sv: FTP-uppdateringshastighetsintervall i minuter

en: Validate
sv: Validera

en: Folder containing your signature file
sv: Mapp som innehåller din signaturfil

en: Folder where generating the statistic image
sv: Mapp för skapande av statistikbild

en: Loads template <str>
sv: Laddar mall <str>

en: Web server HTTP port
sv: Webbserverns HTTP-port

en: Use UPnP port forwarding on web server port
sv: Använd UPnP port forwarding på webbserverport

en: UPnP port
sv: UPnP-port

en: Use gzip compression
sv: Använd gzip-komprimering

en: Full access password for web server
sv: Lösenord för full tillgång till webbservern

en: Guest password for web server
sv: Gästlösenord för webbservern

en: Allow guest access
sv: Tillåt gäståtkomst

en: Deny guest access
sv: Neka gäståtkomst

en: Load/save web server settings from/to remote aMule
sv: Ladda/spara webbserverinställningar från / till fjärr-aMule

en: aMule config file path. DO NOT USE DIRECTLY!
sv: aMule konfigurationsfilssökväg. ANVÄND INTE DIREKT!

en: Disable PHP interpreter (deprecated)
sv: Inaktivera PHP-tolk (föråldrat)

en: Recompile PHP pages on each request
sv: Återkompilera PHP-sidor vid varje begäran

en: aMule Web Server
sv: aMule webbserver

en: web client connection accepted
sv: webbklientanslutning accepterad

en: ERROR: cannot accept web client connection
sv: FEL: kan inte acceptera webbklientanslutning

en: Request failed with the following error: %s.
sv: Begäran misslyckades med följande fel: %s .

en: Index file not found:
sv: Indexfil hittades inte:

en: Session expired - requesting login
sv: Session löpt ut - begär inloggning

en: Session ok, logged in
sv: Session ok, loggade in

en: Session ok, not logged in
sv: Session ok, inte inloggad

en: No session opened - will request login
sv: Ingen session öppnades - kommer att begära inloggning

en: Session created - requesting login
sv: Session skapad - begär inloggning

en: Processing request [original]:
sv: Bearbetar begäran [original]:

en: No password specified, login will not be allowed.
sv: Inget lösenord angiven, inloggning kommer inte att tillåtas.

en: Checking password
sv: Kontrollerar lösenord

en: Password hash invalid
sv: Lösenords-hash ogiltig

en: Password ok
sv: Lösenord OK

en: Password bad
sv: Lösenord dålig

en: You did not enter any password. Blank password is not allowed.
sv: Du har inte anget något lösenord. Tomt lösenord är inte tillåtet.

en: Logout requested
sv: Utloggning begärd

en: Processing request [redirected]:
sv: Bearbetar begäran [omdirigerad]:
