aMule 2.3.2 - en to it translation catalogue (1530 entries)

en: Add a Friend
it: Aggiungi amico

en: You have to enter a valid IP and port!
it: Inserire un indirizzo IP e una porta validi!

en: Information
it: Informazione

en: The specified userhash is not valid!
it: L'hash utente specificato non è valido!

en: Failed to open ED2KLinks file.
it: Impossibile aprire il link ED2K.

en: WARNING: You can't add yourself as a source for an eD2k link while having a lowid.
it: ATTENZIONE: non è possibile aggiungere te stesso come fonte di un link eD2k finché avrai un ID basso.

en: Now, exiting main app...
it: Chiusura dell'applicazione...

en: Terminating amuleweb instance with pid '%ld' ...
it: Sto terminando l'istanza di amuleweb con pid `%ld' ...

en: Killing amuleweb instance with pid '%ld' ...
it: Sto terminando l'istanza di amuleweb con pid `%ld' ...

en: Failed
it: Fallito

en: aMule OnExit: Terminating core.
it: aMule in fase di chiusura: Il core sta venendo terminato.

en: aMule shutdown completed.
it: aMule, arresto completato.

en: Memory debug results for aMule exit:
it: Risultati del debug della memoria per l'uscita da aMule:

en: Your locale has been changed to System Default due to a configuration change. Sorry.
it: Le tue impostazioni di localizzazione sono state impostate a quelle predefinite dal sistema in conseguenza al cambio di configurazione. Spiacente.

en: 
    EC configuration
it: 
    Configurazione EC

en: Password set and external connections enabled.
it: Password impostata, connessioni esterne abilitate.

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: You don't have any server in the server list.
    Do you want aMule to download a new list now?
it: Non c'è alcun server nella lista dei server.
    Vuoi che aMule scarichi una lista ora?

en: Server list download
it: Scaricamento della lista server

en: web server running on pid %d
it: web server in esecuzione su pid %d

en: You requested to run web server on startup, but the amuleweb binary cannot be run. Please install the package containing aMule web server, or compile aMule using --enable-webserver and run make install
it: Hai scelto di lanciare il web server all'avvio, ma il programma amuleweb non può essere eseguito. Installa il pacchetto aMule web server, o compila aMule con l'opzione --enable-webserver

en: ERROR
it: ERRORE

en: Could not bind ports to the specified address: %s
it: Impossibile aprire le porte sull'indirizzo specificato: %s

en: Port %u is not available. You will be LOWID
it: La porta %u non è disponibile. Otterrai un ID basso

en: Port %u is not available!
    
    This means that you will be LOWID.
    
    Check your network to make sure the port is open for output and input.
it: La porta %u non è disponibile!
    
    Otterrai un ID basso.
    
    Controlla le impostazioni di rete e verifica che la porta sia aperta in ingresso e in uscita.

en: Failed to create OnlineSig File
it: Impossibile creare il file per la firma in linea

en: Failed to create aMule OnlineSig File
it: Impossibile creare il file per la firma in linea di aMule

en: The selected locale seems not to be installed on your box. (Note: I'll try to set it anyway)
it: L'impostazione locale selezionata non sembra essere installata sul tuo computer (si tenterà ad impostarla in ogni caso)

en: This is the first time you run aMule %s
it: È la prima che volta che avvii aMule %s

en: This version is a testing version, updated daily, and
it: Questa è una versione di prova, aggiornata quotidianamente, e

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
it: non garantiamo che non possa causare danni, bruciarti la tua casa,

en: or kill your dog. But it *should* be safe to use anyway.
it: o uccida il tuo cane. Ma *dovrebbe* essere comunque sicura.

en: More information, support and new releases can found at our homepage,
it: Altre informazioni, supporto e nuove versioni possono essere trovate nella nostra homepage,

en: at www.aMule.org, or in our IRC channel #aMule at irc.freenode.net.
it: www.aMule.org, o nel nostro canale IRC #aMule su irc.freenode.net.

en: Feel free to report any bugs to http://forum.amule.org
it: Segnalare ogni bug su http://forum.amule.org

en: The folder for Online Signature files you specified is INVALID!
     OnlineSignature will be DISABLED until you fix it on preferences.
it: La cartella scelta per contenere il file di firma in linea non è valida!
    La firma in linea sarà pertanto disabilitata fino a quando il problema non sarà stato risolto attraverso il pannello delle preferenze.

en: Server hostname notified
it: Nome host del server notificato

en: Disk space preallocation for file '%s' failed: %s
it: Preallocazione spazio su disco per il file '%s' fallita: %s

en: ERROR: can't open logfile
it: ERRORE: Non posso aprire il file di log

en: WARNING: logfile is empty. Something is wrong.
it: ERRORE: il file di log è vuoto. Qualcosa non va.

en: Log has been reset
it: Il file di log è stato cancellato

en: ServerMessage: %s
it: Messaggio del server: %s

en: Skipped download of %s, because requested file is not newer.
it: Download di %s saltato, perché il file richiesto non è il più recente.

en: Failed to download the nodes list.
it: Impossibile scaricare la lista dei nodi.

en: Failed to open the downloaded version check file
it: Impossibile aprire il file per il controllo della versione scaricato

en: Corrupted version check file
it: File per il controllo della versione danneggiato

en: You are using an outdated version of aMule!
it: Stai usando una versione non aggiornata di aMule!

en: Your aMule version is %i.%i.%i and the latest version is %li.%li.%li
it: La tua versione di aMule è la %i.%i.%i e l'ultima è la %li.%li.%li

en: The latest version can always be found at http://www.amule.org
it: L'ultima versione è sempre disponibile su http://www.amule.org

en: WARNING: Your aMuled version is outdated: %i.%i.%i < %li.%li.%li
it: ATTENZIONE: La tua versione di aMuled è obsoleta: %i.%i.%i < %li.%li.%li

en: Your copy of aMule is up to date.
it: La tua copia di aMule è aggiornata.

en: Failed to download the version check file
it: Impossibile scaricare il file per il controllo della versione

en: Users: %s | Files: %s
it: Utenti: %s | File: %s

en: Users: E: %s K: %s | Files: E: %s K: %s
it: Utenti: E: %s K: %s | File: E: %s K: %s

en: No networks selected
it: Nessuna rete selezionata

en: with LowID
it: con ID basso

en: with HighID
it: con ID alto

en: Connected to %s %s
it: Connesso a %s %s

en: Connecting to %s
it: Connessione in corso a %s

en: Disconnected from eD2k
it: Disconnesso dalla rete eD2k

en: Kad started.
it: Kad avviato.

en: Kad stopped.
it: Kad arrestato.

en: Connected to Kad (ok)
it: Connesso alla rete Kad (ok)

en: Connected to Kad (firewalled)
it: Connesso alla rete Kad (firewalled)

en: Disconnected from Kad
it: Disconnesso dalla rete Kad

en: Kad network cannot be used if UDP port is disabled on preferences, not starting.
it: La rete Kad non può essere utilizzata se la porta UDP è disattivata dalle opzioni.

en: Kad network disabled on preferences, not connecting.
it: Rete Kad disattivata dalle opzioni, connessione interrotta.

en: ERROR: aMule daemon cannot be used when external connections are disabled. To enable External Connections, use either a normal aMule, start amuled with the option --ec-config or set the key "AcceptExternalConnections" to 1 in the file ~/.aMule/amule.conf
it: ERRORE: il demone di aMule non può essere usato se le connessioni esterne sono disattivate. Per abilitare le connessioni esterne, puoi usare un aMule normale, far partire amuled con l'opzione --ec-config o impostare la voce "AcceptExternalConnections" a 1 nel file ~/.aMule/amule.conf

en: ERROR: A valid password is required to use external connections, and aMule daemon cannot be used without external connections. To run aMule deamon, you must set the "ECPassword" field in the file ~/.aMule/amule.conf with an appropriate value. Execute amuled with the flag --ec-config to set the password. More information can be found at http://wiki.amule.org
it: ERRORE: Una password valida è richiesta per utilizzare connessioni esterne, ed il demone aMule non può essere usato senza connessioni esterne. Per lanciare il demone di aMule devi impostare il campo "ECPassword" nel file ~/.aMule/amule.conf con un valore appropriato. Esegui amuled con il flag --ec-config per impostare la password. Per maggiori informazioni http://wiki.amule.org

en: amuled: OnInit - starting timer
it: amuled: OnInit - avvio del timer

en: amuled: forking to background - see you
it: amuled: forzato in background - arrivederci

en: Cannot Create Pid File
it: Impossibile creare il file Pid

en: ERROR: %s
it: ERRORE: %s

en: This is aMule %s based on eMule.
it: Questo è aMule %s basato su eMule.

en: Running on %s
it: In esecuzione su %s

en: Visit http://www.amule.org to check if a new version is available.
it: Visita http://www.amule.org per sapere se è disponibile una nuova versione.

en: FATAL ERROR: Failed to create Timer
it: ERRORE FATALE: Creazione Timer fallita

en: aMule remote control
it: Controllo remoto di aMule

en: 'All-Platform' p2p client based on eMule
it: Client p2p multipiattaforma basato su eMule

en: Website: http://www.amule.org
it: Sito web: http://www.amule.org

en: Contact: admin@amule.org (administrative issues)
it: Contatti: admin@amule.org (questioni amministrative)

en: Part of aMule is based on
it: Parte di aMule è basata su

en: Kademlia: Peer-to-peer routing based on the XOR metric.
it: Kademlia: routing peer-to-peer basato su metrica XOR.

en: Message
it: Messaggio

en: aMule dialog destroyed
it: Finestra di aMule chiusa

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: eD2k: Connecting
it: eD2k: Connessione in corso

en: eD2k: Disconnected
it: eD2k: Disconnesso

en: Kad: Connected
it: Kad: Connesso

en: Kad: Connecting
it: Kad: Connessione in corso

en: Kad: Off
it: Kad: Spento

en: Cancel
it: Annulla

en: Stop the current connection attempts
it: Ferma i tentativi di connessione in corso

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnect from the currently connected networks
it: Disconnettiti dalle reti a cui sei connesso

en: Connect
it: Connetti

en: Connect to the currently enabled networks
it: Connetti alle reti attualmente abilitate

en: aMule (%s | Connected)
it: aMule (%s | Connesso)

en: aMule (%s | Disconnected)
it: aMule (%s | Disconnesso)

en: Do you really want to exit %s?
it: Vuoi veramente uscire da %s?

en: Exit confirmation
it: Chiedi conferma prima di uscire

en: Launch Command:
it: Comando di avvio:

en: - default -
it: - predefinita -

en: Skin directory '%s' does not exist
it: La cartella delle skin '%s' non esiste

en: WARNING: Unable to open skin file '%s' for read
it: ATTENZIONE: Impossibile aprire il file della skin '%s' in lettura

en: Networks
it: Reti

en: Networks Window
it: Finestra reti

en: Searches
it: Ricerca

en: Searches Window
it: Finestra ricerche

en: Downloads
it: Download

en: Downloads Window
it: Finestra dei Download

en: Shared files
it: File condivisi

en: Shared Files Window
it: Finestra file condivisi

en: Messages
it: Messaggi

en: Messages Window
it: Finestra messaggi

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics Graph Window
it: Finestra grafici e statistiche

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences Settings Window
it: Finestra Preferenze

en: Import
it: Importazione

en: The partfile importer tool
it: Strumento per l'importazione dei file Part

en: About
it: Informazioni

en: About/Help
it: Informazioni/Aiuto

en: eD2k network
it: Rete eD2k

en: Kad network
it: Rete Kad

en: No network
it: Nessuna rete

en: aMule remote control
it: Controllo remoto di aMule

en: Fatal Error: Failed to create Core Timer
it: ERRORE FATALE: Creazione del timer principale fallita

en: Connect to remote amule
it: Connessione ad aMule remoto

en: Fatal Error: Failed to create Poll Timer
it: ERRORE FATALE: Creazione del timer di interrogazione fallita

en: Going to event loop...
it: Ciclo evento...

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Remote GUI EC event handler
it: Gestore eventi GUI EC remota

en: Going down
it: Qualcosa è andato storto

en: Connection Failed. Unable to connect to %s:%d
it: Connessione fallita. Impossibile connettersi a %s:%d

en: Connection closed - aMule has terminated probably.
it: Connessione persa - aMule verrà chiuso.

en: Ready
it: Pronto

en: All
it: Tutto

en: Can't create directory '%s' for category '%s', keeping directory '%s'.
it: Impossibile creare la directory '%s' per la categoria '%s', verrà mantenuta la directory '%s'.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Failed to retrieve shared files from user '%s'
it: Impossibile ricevere i file condivisi dall'utente '%s'

en: Searching buddy for lowid connection
it: Ricerca amico per connessione con ID basso

en:  (Fake eMule version %#x)
it:  (eMule fake versione %#x)

en:  (Fake eMule)
it:  (eMule fake)

en: xMule (Fake eMule)
it: xMule (falso eMule)

en: 1.x (based on eMule v0.%u)
it: 1.x (basato su eMule v0.%u)

en: NickName: %s ID: %u
it: Nickname: %s ID: %u

en: Requested: %s
it: Richiesto: %s

en: Filestats for this session: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for this session: Accepted %d of %d requests, %s transferred
it[0]: Statistiche file per questa sessione: Accettata %d di %d richiesta %s trasferito
it[1]: Statistiche file per questa sessione: Accettate %d di %d richieste, %s trasferiti

en: Filestats for all sessions: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for all sessions: Accepted %d of %d requests, %s transferred
it[0]: Statistiche file per tutte le sezioni: Accettata %d di %d richiesta, %s trasferita
it[1]: Statistiche file per tutte le sezioni: accettate %d di %d richieste, %s trasferite

en: Requested unknown file
it: Richiesto file sconosciuto

en: Message filtered from '%s' (IP:%s)
it: Messaggio da '%s' (IP:%s) filtrato

en: New message from '%s' (IP:%s)
it: Nuovo messaggio da '%s' (IP:%s)

en: User %s (%u) requested sharedfiles-list for not existing directory '%s' -> Ignored
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista dei file condivisi in una cartella inesistente '%s' -> richiesta ignorata

en: WARNING: %s cannot be opened.
it: ATTENZIONE: %s non può essere aperto.

en: WARNING: Canceled file list corrupted, contains invalid header.
it: ATTENZIONE: la lista dei file conosciuti è danneggiata, contiene un'intestazione non valida.

en: IO error while reading %s file: %s
it: Errore I/O durante la lettura del file %s: %s

en: Error while saving %s file: %s
it: Errore durante il salvataggio del file %s: %s

en: Enter Captcha
it: Inserisci captcha

en: Category
it: Categoria

en: New Category
it: Nuova categoria

en: Choose a folder for incoming files
it: Scegli una cartella per i file scaricati

en: You must specify a name for the category!
it: Devi specificare un nome per la categoria!

en: You must specify a path for the category!
it: Devi specificare un percorso per la categoria!

en: Failed to create incoming dir for category. Please specify a valid path!
it: Impossibile creare una cartella per i file in ingresso per questa categoria. Specifica un percorso valido!

en: Chat-Session Started: %s (%s:%u) - %s %s
it: Sessione di chat iniziata: %s (%s:%u) - %s %s

en: *** Connected to Client ***
it: *** Connesso al client ***

en: *** Connecting to Client ***
it: *** Connessione al client in corso ***

en: *** Failed to Connect to client / Connection lost ***
it: *** Impossibile connettersi al client / Connessione caduta ***

en: *** You have passed the captcha check and the user has received your message. ***
it: *** Hai superato il controllo captcha e l'utente ha ricevuto il tuo messaggio. ***

en: *** Your response to the captcha was wrong and your message has been ignored. You can request a new captcha by sending a new message. ***
it: *** La tua risposta al captcha era errata ed il tuo messaggio è stata ignorata. Puoi chiedere un nuovo captcha inviando un nuovo messaggio. ***

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: Close all tabs
it: Chiudi tutte le schede

en: Close other tabs
it: Chiudi le altre schede

en: Add to Friends
it: Inserisci tra gli amici

en: Creditfile loaded, %u client is known | Creditfile loaded, %u clients are known
it[0]: Il file dei crediti è stato caricato, %u client conosciuto
it[1]: Il file dei crediti è stato caricato, %u client conosciuti

en:  - Credits expired for %u client! |  - Credits expired for %u clients!
it[0]:  - Crediti scaduti per %u client!
it[1]:  - Crediti scaduti per %u client!

en: No 'cryptkey.dat' file found, creating.
it: Non è stato trovato il file 'cryptkey.dat', creazione del file in corso.

en: Client Details
it: Dettagli client

en: LowID
it: ID basso

en: HighID
it: ID alto

en: Enabled
it: Attivato

en: Supported
it: Supportato

en: Not supported
it: Non supportato

en: Disabled
it: Disattivato

en: Connected
it: Connesso

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Not complete
it: Non completo

en: Bad Guy
it: Cattivo

en: Verified - OK
it: Verificata - OK

en: Not Available
it: Non disponibile

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Accepted
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista dei file condivisi -> richiesta accettata

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Denied
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista dei file condivisi -> richiesta negata

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Accepted
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista delle cartelle condivise -> richiesta accettata

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Denied
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista delle cartelle condivise -> richiesta negata

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> accepted
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista dei file condivisi nella cartella '%s' -> richiesta accettata

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> denied
it: L'utente %s (%u) ha richiesto la lista dei file condivisi nella cartella '%s' -> richiesta negata

en: User %s (%u) shares directory '%s'
it: L'utente %s (%u) condivide la cartella '%s'

en: User %s (%u) sent unrequested shared dirs.
it: L'utente %s (%u) ha inviato una lista delle cartelle condivise non richiesta.

en: User %s (%u) sent sharedfiles-list for directory '%s'
it: L'utente %s (%u) ha inviato la lista dei file condivisi nella cartella '%s'

en: User %s (%u) finished sending sharedfiles-list
it: L'utente %s (%u) ha finito di inviare la lista dei file condivisi

en: User %s (%u) sent unwanted sharedfiles-list
it: L'utente %s (%u) ha inviato una lista di file condivisi non richiesta

en: User %s (%u) denied access to shared directories/files list
it: L'utente %s (%u) ha negato l'accesso alla lista dei file e delle cartelle condivise

en: File Comments
it: Commenti file

en: Username
it: Nome utente

en: File Name
it: Nome file

en: Rating
it: Valutazione

en: Comment
it: Commento

en: No comments
it: Nessun commento

en: %u comment | %u comments
it[0]: %u commento
it[1]: %u commenti

en: Banned client %s for sending %s corrupt data of %s total for the file '%s'
it: Client %s bannato per aver spedito %s dati corrotti di %s totali, per il file '%s'

en: Auto [Lo]
it: Auto [Bassa]

en: Auto [Hi]
it: Auto [Alta]

en: Very low
it: Molto bassa

en: Low
it: Bassa

en: Normal
it: Normale

en: High
it: Alta

en: Very High
it: Molto alta

en: Asking
it: Richiesta in corso

en: Connecting via server
it: Connessione in corso attraverso il server

en: Queue Full
it: Coda piena

en: On Queue
it: In coda

en: Downloading
it: Download in corso

en: Receiving hashset
it: Ricezione hashset in corso

en: No needed parts
it: Nessuna parte utile

en: Cannot connect LowID to LowID
it: Impossibile connettere un ID basso a un altro ID basso

en: Too many connections
it: Troppe connessioni

en: Connecting via Kad
it: Connessione via Kad

en: Too many Kad connections
it: Troppe connessioni Kad

en: Banned
it: Bannati

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Remote Queue Full
it: Coda remota piena

en: Old MLDonkey
it: Vecchio MLDonkey

en: New MLDonkey
it: Nuovo MLDonkey

en: eMule Compatible
it: Compatibile con eMule

en: Local Server
it: Server locale

en: Remote Server
it: Server remoto

en: Source Exchange
it: Scambio fonti

en: Passive
it: Passiva

en: Link
it: Collegamento

en: Source Seeds
it: Fonti salvate

en: Search Result
it: Risultato della ricerca

en: Completed
it: Completati

en: In progress
it: In corso

en: ERROR: Out of diskspace
it: ERRORE: Spazio su disco esaurito

en: ERROR: Partmet not found
it: ERRORE: Partmet non trovato

en: ERROR: IO error!
it: ERRORE: Errore di input/output!

en: ERROR: Failed!
it: ERROR: Fallito!

en: Queued
it: In coda

en: Already downloading
it: Download già in corso

en: Unknown or bad tempfile format.
it: Formato del file temp sconosciuto o errato.

en: Part
it: Parte

en: Size
it: Dimensione

en: Transferred
it: Trasferiti

en: Speed
it: Velocità

en: Progress
it: Avanzamento

en: Sources
it: Fonti

en: Priority
it: Priorità

en: Status
it: Stato

en: Time Remaining
it: Tempo rimanente

en: Last Seen Complete
it: Ultima fonte completa vista

en: Last Reception
it: Ultima ricezione

en: Are you sure that you wish to delete the selected file?
it: Sei sicuri di voler eliminare il file selezionato?

en: Are you sure that you wish to delete the selected files?
it: Sei sicuro di volere eliminare i file selezionati?

en: Feedback from: %s (%s)
it: Feedback da: %s (%s)

en: &Stop
it: Fer&ma

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Resume
it: &Continua

en: C&lear completed
it: &Rimuovi file completati

en: Swap every A4AF to this file now
it: Sposta ogni A4AF su questo file

en: Swap every A4AF to this file (Auto)
it: Sposta ogni A4AF su questo file (Auto)

en: Swap every A4AF to any other file now
it: Sposta ogni A4AF sugli altri file

en: Extended Options
it: Opzioni avanzate

en: Preview
it: Anteprima

en: Show file &details
it: Mostra &dettagli file

en: Show all comments
it: Mostra tutti i commenti

en: Copy magnet URI to clipboard
it: Copia URI magnet negli appunti

en: Copy eD2k &link to clipboard
it: Copia eD2k &link negli appunti

en: Copy feedback to clipboard
it: Copia feedback negli appunti

en: unassign
it: rimuovi

en: Assign to category
it: Assegna a categoria

en: &Open the file
it: &Apri file

en: Enter new name for this file:
it: Inserisci un nuovo nome per questo file:

en: File rename
it: Rinomina file

en: Downloads (%i)
it: Download (%i)

en: To prevent this warning to show up in every preview,
    set your preferred video player in preferences (default is mplayer).
it: Per prevenire questo avviso ad ogni anteprima, 
    seleziona nelle preferenze il tuo lettore video preferito (di default è mplayer).

en: File preview
it: Anteprima file

en: ERROR: Failed to execute external media-player! Command: `%s'
it: ERRORE: Impossibile eseguire il lettore multimediale esterno! Comando: `%s'

en: Saving PartFile %u of %u
it: Salvataggio file Part %u di %u

en: All PartFiles Saved.
it: Tutti i file part sono stati salvati.

en: Loading temp files from %s.
it: Caricamento dei file Part da: %s.

en: Loading PartFile %u of %u
it: Caricamento del file Part %u su %u

en: ERROR: Failed to load backup file. Search http://forum.amule.org for .part.met recovery solutions.
it: ERRORE: Impossibile caricare il file di backup. Cerca su http://forum.amule.org come recuperare i file .part.met.

en: All PartFiles Loaded.
it: Tutti i file Part sono caricati.

en: No part files found
it: Non è stato trovato alcun file Part

en: Found %u part file | Found %u part files
it[0]: Trovato %u file parziale
it[1]: Trovati %u file parziali

en: Filesystem for Temp directory cannot handle large files.
it: Il filesystem della cartella Temp non supporta file di grandi dimensioni.

en: Filesystem for Incoming directory cannot handle large files.
it: Il filesytem della cartella Incoming non supporta file di grandi dimensioni.

en: Downloading %s
it: Download di %s

en: You are already trying to download the file '%s'
it: Stai già cercando di scaricare il file '%s'

en: You already have the file '%s'
it: Hai già il file '%s'

en: You are already trying to download the file %s
it: Stai già cercando di scaricare il file %s

en: Cannot convert magnet link to eD2k: %s
it: Non posso convertire il magnet link in eD2k: %s

en: Unknown protocol of link: %s
it: Protocollo del link %s sconosciuto

en: Invalid eD2k link! ERROR: %s
it: Collegamento eD2k non valido! ERRORE: %s

en: Client sent packet after authentication failed.
it: Il client ha inviato un pacchetto dopo che l'autenticazione era fallita.

en: External connection closed.
it: Connessione esterna chiusa.

en: External connections disabled due to empty password!
it: Connessioni esterne disabilitate perché la password è vuota!

en: External connections disabled in config file
it: Connessioni esterne disabilitate nel file di configurazione

en: New external connection accepted
it: Accettata nuova connessione esterna

en: ERROR: couldn't accept a new external connection
it: ERRORE: Impossibile accettare una nuova connessione esterna

en: External connection refused due to empty password in preferences!
it: Connessione esterna rifiutata perché la password nelle preferenze è vuota!

en: Connecting client: %s %s
it: Connessione al client: %s %s

en: Unknown version
it: Versione sconosciuta

en: Incorrect EC version ID, there might be binary incompatibility. Use core and remote from same snapshot.
it: ID della versione EC non corretto, potrebbe esserci un'incompatibilità binaria. Usare core e client remoto dello stesso snapshot.

en: You cannot connect to a release version from an arbitrary development snapshot! *sigh* possible crash prevented
it: Non puoi connetterti a una versione stabile da una versione CVS qualsiasi! *fiuu!* possibile crash evitato

en: Invalid protocol version.
it: Versione protocollo non valida.

en: Missing protocol version tag.
it: Manca tag versione del protocollo.

en: Authentication failed: invalid hash specified as EC password.
it: Autenticazione fallita: l'hash specificato come password EC non è valido.

en: Authentication failed: wrong password.
it: Autenticazione fallita: password errata.

en: Authentication failed: missing password.
it: Autenticazione fallita: devi inserire la password.

en: Invalid request, please authenticate first.
it: Richiesta non valida, prima devi autenticarti.

en: Access granted.
it: Accesso consentito.

en: Sent error message "%s" to client.
it: Invia il messaggio di errore "%s" al client.

en: Unauthorized access attempt from %s. Connection closed.
it: Tentativo di accesso non autorizzato da %s. Connessione terminata.

en: Remote PartFile command failed: FileHash not found: %s
it: Comando Partfile remoto fallito: hash del file non trovato: %s

en: FileHash not found: %s
it: Hash del file non trovato: %s

en: OOPS! OpCode processing error!
it: OOPS! errore nel processare l'opcode!

en: Server not added
it: Server non aggiunto

en: server not found: %s
it: server non trovato: %s

en: need to define server to be removed
it: è necessario definire il server da rimuovere

en: eD2k is disabled in preferences.
it: eD2k è disabilitato nelle preferenze.

en: Search in progress. Refetch results in a moment!
it: Ricerca in corso. Risultati in arrivo!

en: WebSearch from remote interface makes no sense.
it: Non ha senso usare la ricerca Web da interfaccia remota.

en: No points for graph.
it: Niente punti per il grafico.

en: Your client is not configured for this detail level.
it: Il tuo client non è configurato per questo livello di dettaglio.

en: External Connection: shutdown requested
it: Connessione esterna: arresto richiesto

en: Already shutting down.
it: Sto già uscendo.

en: ExternalConn: adding link '%s'.
it: ExternalConn: aggiungo il collegamento '%s'.

en: Invalid link or already on list.
it: Collegamento non valido o già nella lista.

en: File not found.
it: File non trovato.

en: Invalid file name.
it: Nome file non valido.

en: Unable to rename file.
it: Impossibile rinominare il file.

en: Kad is disabled in preferences.
it: La rete Kad è disabilitata nelle Preferenze.

en: Already connected to eD2k.
it: Già connesso ad eD2k.

en: Connecting to eD2k...
it: Connessione alla rete eD2k in corso...

en: Already connected to Kad.
it: Già connesso alla rete Kad.

en: Connecting to Kad...
it: Connessione alla rete Kad...

en: All networks are disabled.
it: Tutte le reti sono disabilitate.

en: Disconnected from eD2k.
it: Disconnesso dalla rete eD2k.

en: Disconnected from Kad.
it: Disconnesso dalla rete Kad.

en: External Connection: invalid opcode received: %#x
it: Connessione esterna: ricevuto un opcode invalido: %#x

en: Invalid opcode (wrong protocol version?)
it: Opcode non valido (versione errata del protocollo?)

en: Unknown extension '%s' for the '%s' command.
it: Estensione '%s' sconosciuta per il comando '%s'.

en: Unknown command '%s'.
it: Comando sconosciuto '%s'.

en: 
    This command cannot have an argument.
it: 
    Questo comando non può avere un argomento.

en: 
    This command must have an argument.
it: 
    Questo comando richiede un argomento.

en: 
    This command is incomplete, you must use one of the extensions below.
it: 
    Questo comando è incompleto, devi usare una delle estensioni qui riportate.

en: 
    Available extensions:
it: 
    Estensioni disponibili:

en: Available commands:
it: Comandi disponibili:

en: 
    All commands are case insensitive.
    Type '%s <command>' to get detailed info on <command>.
it: 
    Tutti i comandi possono essere digitati in maiuscolo e minuscolo.
    Scrivi '%s <comando>' per avere informazioni dettagliate su un <comando>.

en: Exits from the application.
it: Esce dall'applicazione.

en: Show help.
it: Mostra aiuto.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word 'help', it is a command to the program!
en: To get help on a command, type 'help <command>'.
    To get the full command list type 'help'.
it: Per avere aiuto su un comando, digitare 'help <comando>'.
    Per avere la lista completa dei comandi, digitare 'help'.

en: 
    Use '%s' for command list
it: 
    Usa '%s' per la lista dei comandi

en: Syntax error!
it: Errore di sintassi!

en: Error processing command - should never happen! Report bug, please
it: Errore nell'eseguire il comando - ciò non dovrebbe mai accadere! Segnala il bug

en: This command should not have any parameters.
it: Questo comando non deve avere parametri.

en: This command must have a parameter.
it: Questo comando richiede un parametro.

en: Invalid argument.
it: Argomento non valido.

en: This is an incomplete command.
it: Questo comando è incompleto.

en: Type '%s' to get more help.
it: Digita '%s' per avere altro aiuto.

en: This is %s %s %s
it: Questo è %s %s %s

en: This is %s %s
it: Questo è %s %s

en: 
    Creating client...
it: 
    Creazione del client in corso...

en: 
    Ok, exiting %s...
it: 
    Ok, uscita in corso da %s...

en: Cannot connect with an empty password.
    You must specify a password either in config file
    or on command-line, or enter one when asked.
    
    Exiting...
it: Non posso connettermi con una password vuota.
    Devi specificare una password nel file di configurazione oppure
    nella linea di comando, o inserirne una quando richiesto.
    
    Sto uscendo...

en: Show this help text.
it: Mostra questo suggerimento.

en: Host where aMule is running. (default: localhost)
it: Host su cui aMule è in esecuzione (default: localhost)

en: aMule's port for External Connection. (default: 4712)
it: Porta di aMule per le connessioni esterne. (default: 4712)

en: External Connection password.
it: Password connessioni esterne.

en: Read configuration from file.
it: Leggi la configurazione da file.

en: Do not print any output to stdout.
it: Non stampare output sullo stdout.

en: Be verbose - show also debug messages.
it: Verboso - mostra anche i messaggi di debug.

en: Sets program locale (language).
it: Imposta il locale del programma (lingua).

en: Write command line options to config file.
it: Salva le opzioni linea di comando nel file di configurazione.

en: Creates config file based on aMule's config file.
it: Crea un file di configurazione basato su quello di aMule.

en: Print program version.
it: Mostra la versione del programma.

en: File Details
it: Dettagli file

en: %.1f%% done
it: %.1f%% completato

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for reading!
it: Impossibile aprire in lettura il file della lista degli amici 'emfriend.met'!

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for writing!
it: Impossibile aprire in scrittura il file della lista degli amici 'emfriend.met'!

en: CRITICAL - no client on StartChatSession
it: CRITICO - nessun client in StartChatSession

en: Friends
it: Amici

en: Show &Details
it: Mostra &dettagli

en: Add a friend
it: Aggiungi amico

en: Remove Friend
it: Rimuovi amico

en: Send &Message
it: Invia &messaggio

en: View Files
it: Visualizza file

en: Establish Friend Slot
it: Crea slot amico

en: Are you sure that you wish to delete the selected friend?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'amico selezionato?

en: Are you sure that you wish to delete the selected friends?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli amici selezionati?

en: You are not allowed to set more than one friendslot.
     Only one slot was assigned.
it: Non puoi assegnare più di uno slot amico.
    Assegnato un solo slot.

en: Multiple selection
it: Selezione multipla

en: Send message to user
it: Invia messaggio all'utente

en: Message to send:
it: Messaggio da inviare:

en: Remove from friends
it: Elimina dagli amici

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Swap to this file
it: Sposta su questo file

en: On Queue: %u (%i)
it: In coda: %u (%i)

en: Asked for another file
it: Altro file richiesto

en: Waiting for upload slot
it: In attesa di slot d'invio

en: On Queue: %u
it: In coda: %u

en: Uploading
it: Caricamento

en: None
it: Nessuno

en: Yes
it: Sì

en: Downloading...
it: Scaricamento in corso...

en: HTTP download cancelled
it: Download HTTP cancellato

en: Unable to create destination file %s for download!
it: Impossibile creare il file di destinazione %s per il download!

en: The URL to download can't be empty
it: L'URL per scaricare non può essere vuoto

en: The URL %s returned: %i - Error (%i)!
it: L'URL %s ha restituito: %i - Errore (%i)!

en: Critical error while writing downloaded file
it: Errore critico durante la scrittura del file ricevuto

en: Downloaded %d bytes
it: Scaricati %d byte

en: Expected %d bytes, but downloaded %d bytes
it: Scaricati %d bytes invece dei %d attesi

en: Unable to connect to HTTP download server
it: Impossibile connettersi al server HTTP

en: Invalid response from HTTP download server
it: Risposta non valida dal server HTTP

en: Download new GeoIP.dat from %s
it: Scaricamento in corso di nuovo GeoIP.dat da %s

en: Download of GeoIP.dat file failed, aborting update.
it: Scaricamento del file GeoIP.dat fallito, interruzione aggiornamento.

en: Failed to remove %s file, aborting update.
it: Impossibile rimuovere %s file, interruzione aggiornamento.

en: Failed to rename %s file, aborting update.
it: Impossibile rinominare %s file, interruzione aggiornamento.

en: Successfully updated %s
it: %s aggiornato con successo

en: Error updating GeoIP.dat
it: Errore durante l'aggiornamento di GeoIP.dat

en: Failed to download %s from %s
it: Impossibile scaricare %s da %s

en: Failed to load country data for '%s'.
it: Impossibile caricare i dati delle nazioni da '%s'.

en: Loading IP filters 'ipfilter.dat' and 'ipfilter_static.dat'.
it: Caricamento filtri IP da 'ipfilter.dat' e 'ipfilter_static.dat'.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', unknown format encountered.
it: Impossibile caricare il file ipfilter.dat '%s', trovato formato sconosciuto.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', could not open file.
it: Impossibile caricare il file ipfilter.dat '%s', impossibile aprire il file.

en: Loaded %u IP-range from '%s'. | Loaded %u IP-ranges from '%s'.
it[0]: Caricato %u intervallo di IP da '%s'.
it[1]: Caricati %u intervalli di IP da '%s'.

en: %u malformed line was discarded. | %u malformed lines were discarded.
it[0]: %u riga non valida è stata scartata.
it[1]: %u righe non valide sono state scartate.

en: Failed to rename new %s file, aborting update.
it: Impossibile rinominare il nuovo file %s, interruzione aggiornamento.

en: IP filter is ready
it: Filtro IP pronto

en: Bootstrap from 
    known clients
it: Bootstrap dai
    client noti

en: Nodes (%u)
it: Nodi (%u)

en: Invalid ip to bootstrap
it: IP non valido per il bootstrap

en: Invalid port to bootstrap
it: Porta non valida per il bootstrap

en: Please fill all fields required
it: Completa tutti i campi obbligatori

en: Are you sure you want to download a new nodes.dat file?
it: Sei sicuro di voler scaricare un nuovo file nodes.dat?

en: Doing so will remove your current nodes and restart Kademlia connection.
it: Così facendo, rimuoverai i nodi attuali e riavvierai la connessione Kademlia.

en: Continue?
it: Continuare?

en: Kademlia: search keyword too short
it: Kademlia: chiave di ricerca troppo corta

en: Kademlia: Search keyword is already on search list:
it: Kademlia: la chiave di ricerca è già nella lista:

en: Failed to read nodes.dat file - too old. This version (0) is not supported anymore.
it: Impossibile leggere il file nodes.dat - versione troppo vecchia. Questa versione (0) non è più supportata.

en: Read %u Kad contact | Read %u Kad contacts
it[0]: Letto %u contatto Kad
it[1]: Letti %u contatti Kad

en: No contacts found, please bootstrap, or download a nodes.dat file.
it: Nessun contatto trovato: fai un bootstrap oppure scarica un file nodes.dat.

en: Only %d Kad contact available, nodes.dat not written | Only %d Kad contacts available, nodes.dat not written
it[0]: Solo %d contatto Kad disponibile, file nodes.dat non scritto
it[1]: Ci sono solo %d contatti Kad disponibili, file nodes.dat non scritto

en: Wrote %d Kad contact | Wrote %d Kad contacts
it[0]: Scritto %d contatto Kad
it[1]: Scritti %d contatti Kad

en: File name
it: Nome file

en: File size
it: Dimensione file

en: Share ratio
it: Rapporto condivisione

en: Uploaded
it: Inviato

en: Requested
it: Richiesto

en: Accepted
it: Accettato

en: Complete sources
it: Fonti complete

en: WARNING: Known file list corrupted, contains invalid header.
it: ATTENZIONE: la lista dei file conosciuti potrebbe essere danneggiata, contiene un'intestazione non valida.

en: Failed to load entry in known file list, file may be corrupt
it: Impossibile caricare la voce nella lista dei file conosciuti, il file potrebbe essere corrotto

en: Invalid entry in known file list, file may be corrupt:
it: Voce non valida nella lista dei file conosciuti, il file potrebbe essere corrotto:

en: Unknown error %d
it: Errore sconosciuto %d

en: Unable to get error description for error %d
it: Impossibile avere una descrizione dell'errore %d

en: Hashing
it: Hashing in corso

en: Completing
it: In completamento

en: Complete
it: Completo

en: Paused
it: In pausa

en: Erroneous
it: Errato

en: Waiting
it: In attesa

en: You must specify a non-empty password.
it: Devi specificare una password non vuota.

en: Invalid password, not a MD5 hash!
it: Password non valida, non è un hash MD5!

en: Connection failure
it: Connessione non riuscita

en: EC connection failed. Empty reply.
it: Connessione EC fallita. Risposta vuota.

en: External Connection: Bad reply, handshake failed. Connection closed.
it: Connessione esterna: risposta errata dal server. Connessione terminata.

en: Succeeded! Connection established to aMule
it: Fatto! Connessione stabilita con aMule

en: Succeeded! Connection established.
it: Fatto! Connessione stabilita.

en: External Connection: Access denied because:
it: Connessione esterna: accesso negato a causa di:

en: External Connection: Handshake failed.
it: Connessione esterna: errore di negoziazione.

en: Asio thread %d started
it: Thread %d asincrono avviato

en: ERROR: Could not listen to TCP port.
it: ERRORE: Impossibile mettersi in ascolto sulla porta TCP.

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Close
it: Chiudi

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Clear
it: Pulisci

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Unlimited
it: Illimitato

en: aMule Tray Menu
it: Menu di aMule nella barra di sistema

en: Speed limits:
it: Limiti velocità:

en: UL: None
it: UL: nessuno

en: DL: None
it: DL: nessuno

en: Client Information
it: Informazioni client

en: No Nickname Selected!
it: Nessun nickname selezionato!

en: ClientID:
it: ID client:

en: Not connected
it: Non connesso

en: ServerName:
it: Nome server:

en: ServerIP:
it: IP server:

en: Not Connected
it: Non connesso

en: TCP port: %d
it: Porta TCP: %d

en: TCP port: Not ready
it: Porta TCP: Non disponibile

en: UDP port: %d
it: Porta UDP: %d

en: UDP port: Not ready
it: Porta UDP: Non disponibile

en: Online Signature: Enabled
it: Firma in linea: abilitata

en: Online Signature: Disabled
it: Firma in linea: disabilitata

en: Shared files: %d
it: File condivisi: %d

en: Queued clients: %d
it: Client in attesa: %d

en: Total DL: %s
it: DL totale: %s

en: Total UL: %s
it: UL totale: %s

en: Upload limit
it: Limite di invio

en: Download limit
it: Limite di scaricamento

en: Hide aMule
it: Nascondi aMule

en: Show aMule
it: Mostra aMule

en: Exit
it: Esci

en: eD2k Link:
it: Link eD2k:

en: Commit
it: Invia

en: Click here to add the eD2k link in the text control to your download queue.
it: Clicca qui per aggiungere il link eD2k dalla casella di testo ai download.

en: Events are displayed here. For a complete list of events, refer to the log in the Servers-tab.
it: Gli eventi sono visualizzati qui. Per la lista completa, controllare il log nella scheda dei Server.

en: Loading ...
it: Caricamento in corso...

en: Number of users on the server you are connected to ...
it: Numero di utenti presenti sul server al quale sei connesso...

en: Users: 0
it: Utenti: 0

en: Users connected to the current server and an estimate of the total number of users.
it: Utenti connessi al server attuale e stima del numero totale di utenti.

en: Current average upload and download rates. If enabled the numbers in the braces signify the overhead from client communication.
it: Medie attuali di upload e download. Se l'opzione è stata abilitata i numeri tra parentesi indicano l'overhead dovuto alla comunicazione tra client.

en: Displays the connected status and active transfers. Red arrows signifies that you are currently not connected, yellow arrows signify that you have low ID (firewalled) and green arrows signify that you have high ID (The optimal connection type).
it: Mostra lo stato attuale di connessione e i trasferimenti attivi. Le frecce rosse indicano che attualmente non sei connesso, le frecce gialle indicano che hai un ID basso (probabilmente il tuo pc è dietro un firewall) e le frecce verdi indicano che hai un ID alto (la miglior connessione possibile).

en: Not Connected ...
it: Non connesso...

en: Currently connected server.
it: Server attualmente connesso.

en: Search
it: Cerca

en: Name:
it: Nome:

en: Type
it: Tipo

en: Local
it: Locale

en: Global
it: Globale

en: Extended Parameters
it: Parametri avanzati

en: Filtering
it: Filtraggio

en: File Type
it: Tipo file

en: Any
it: Qualsiasi

en: Archives
it: Archivi

en: CD-Images
it: Immagini CD

en: Pictures
it: Immagini

en: Programs
it: Programmi

en: Texts
it: Testi

en: Videos
it: Video

en: Extension
it: Estensione

en: Min Size
it: Dimensione minima

en: Bytes
it: Byte

en: Max Size
it: Dimensione massima

en: Availability
it: Disponibilità

en: Filter:
it: Filtro:

en: Filter Results
it: Filtra risultati

en: Invert Result
it: Inverti risultati

en: Hide Known Files
it: Nascondi file conosciuti

en: Start
it: Inizia

en: More
it: Ancora

en: Searches for more results on eD2k. Not supported for Kad yet.
it: Cerca più risultati su eD2k. Non è ancora supportato da Kad.

en: Stop
it: Ferma

en: Reset Fields
it: Azzera campi

en: Results
it: Risultati

en: Clears completed downloads
it: Rimuovi download completati

en: File sources:
it: Fonti del file:

en: General
it: Generale

en: Full Name :
it: Nome completo:

en: N/A
it: N/D

en: met-File :
it: file met:

en: Hash :
it: Hash:

en: Filesize :
it: Dimensione file:

en: Partfilestatus :
it: Stato file part:

en: Last seen complete :
it: Ultima volta visto completo:

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Found Sources :
it: Fonti trovate:

en: Transferring Sources :
it: Fonti in trasferimento:

en: Filepart-Count :
it: Numero parti:

en: Available :
it: Disponibili:

en: Datarate :
it: Velocità:

en: Transferred :
it: Trasferiti:

en: Completed Size :
it: Completati:

en: Lost to corruption :
it: Perdita per corruzione:

en: Gained by compression :
it: Guadagno per compressione:

en: Packages saved by I.C.H. :
it: Pacchetti recuperati da ICH:

en: File Names
it: Nomi file

en: Takeover
it: Sovrascrivi

en: Cleanup
it: Pulisci

en: Apply
it: Applica

en: Comment/Rate file (Text will be visible to all users)
it: Commenta/Valuta il file (il testo sarà visibile a tutti gli utenti)

en: For a film you can say its length, its story, language ...\n\nand if it's a fake, you can tell that to other users of aMule.
it: In un film puoi specificare ad esempio durata, trama, lingua... \n\ne se è diverso dal titolo che ha, puoi avvisare gli altri utenti di aMule, in modo che NON LO SCARICHINO.

en: File Quality
it: Qualità file

en: Not rated
it: Senza voto

en: Invalid / Corrupt / Fake
it: Non valido / Danneggiato / Falso

en: Poor
it: Mediocre

en: Fair
it: Discreto

en: Good
it: Buono

en: Excellent
it: Eccellente

en: Choose the file rating or advice users if the file is invalid ...
it: Giudica il file o avvisa gli altri utenti se il file non è quello corretto...

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Downloading, please wait ...
it: Download in corso, attendere...

en: Unknown size
it: Dimensione sconosciuta

en: Required Information
it: Informazioni richieste

en: IP Address :
it: Indirizzo IP:

en: Port :
it: Porta:

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Username :
it: Nome utente:

en: Userhash :
it: Hash utente:

en: Add
it: Aggiungi

en: Download-Speed
it: Velocità download

en: Current
it: Corrente

en: Running average
it: Media attuale

en: Session average
it: Media sessione

en: Upload-Speed
it: Velocità upload

en: Connections
it: Connessioni

en: Active downloads
it: Download attivi

en: Active connections (1:1)
it: Connessioni attive (1:1)

en: Active uploads
it: Upload attivi

en: Statistics Tree
it: Albero statistiche

en: Username:
it: Nome utente:

en: Userhash:
it: Hash utente:

en: Client software:
it: Software client:

en: Client version:
it: Versione client:

en: IP address:
it: Indirizzo IP:

en: User ID:
it: ID utente:

en: Server IP:
it: IP server:

en: Server name:
it: Nome server:

en: Obfuscation:
it: Offuscamento:

en: Transfers to client
it: Trasferimenti al client

en: Current request:
it: Richiesta attuale:

en: Average upload rate:
it: Velocità media upload:

en: Average download rate:
it: Velocità media download:

en: Uploaded (session):
it: Inviati nella sessione:

en: Downloaded (session):
it: Scaricati nella sessione:

en: Uploaded (total):
it: Inviati in totale:

en: Downloaded (total):
it: Scaricati in totale:

en: Scores
it: Punteggi

en: DL/UP modifier:
it: Modificatore DL/UL:

en: Secure ident:
it: Identificazione sicura:

en: Queue rank:
it: Punteggio in coda:

en: Queue score:
it: Punteggio in coda:

en: http://www.aMule.org - the multi-platform Mule
it: http://www.aMule.org - il Mulo multipiattaforma

en: This is the name that other users will see when connecting to you.
it: Questo è il nome che gli altri utenti visualizzeranno quando saranno connessi a te.

en: Language:
it: Lingua:

en: The delay before showing tool-tips.
it: Intervallo di tempo prima che vengano mostrati i suggerimenti.

en: This specifies the language used on controls.
it: Scelta della lingua utilizzata.

en: Check for new version at startup
it: Verifica la disponibilità di nuove versioni all'avvio

en: Enabling this will make aMule check for new version at startup
it: Abilitare questa opzione farà sì che aMule all'avvio verifichi la disponibilità di nuove versioni

en: Start minimized
it: Avvia ridotto ad icona

en: Enabling this makes aMule minimize itself upon start.
it: Abilitando questa opzione, aMule si minimizzerà automaticamente all'avvio.

en: Prompt on exit
it: Chiedi conferma prima di uscire

en: Makes aMule prompt before exiting.
it: Fa in modo che aMule chieda conferma prima di uscire.

en: Hide application window when close button is pressed
it: Nascondi la finestra quando viene premuto il pulsante di chiusura

en: Enable Tray Icon
it: Abilita icona nella barra

en: This Enables/Disables the system tray (or taskbar) icon.
it: Abilita o disabilita l'icona nella barra di sistema o nella barra delle applicazioni.

en: Minimize to Tray Icon
it: Icona nella barra di sistema

en: Enabling this will make aMule minimize to the System Tray, rather than the taskbar.
it: Abilitando questa opzione aMule verrà minimizzato nella barra di sistema invece che nella barra delle applicazioni.

en: Tooltip delay time:
it: Ritardo dei suggerimenti:

en: seconds
it: secondi

en: Browser Selection
it: Selezione browser

en: Enter your browser name here. Leave this field empty to use the system default browser.
it: Inserisci qui il nome del tuo browser. Lascia vuoto questo campo per utilizzare il browser di sistema predefinito.

en: Browse
it: Sfoglia

en: Open in new tab if possible
it: Apri in una nuova scheda se possibile

en: Open the web page in a new tab instead of in a new window when possible
it: Se possibile, apri la pagina web in una nuova scheda invece che in una nuova finestra

en: Video Player
it: Riproduttore video

en: Bandwidth limits
it: Limiti di banda

en: Slot Allocation
it: Allocazione slot

en: Ports
it: Porte

en: Standard TCP Port
it: Porta TCP standard

en: This is the standard eD2k port and cannot be disabled.
it: Questa è la porta standard di eD2k e non può essere disabilitata.

en: UDP port for server requests (TCP+3):
it: Porta UDP per le richieste al server (TCP+3):

en: Extended UDP port (Kad / global search)
it: Porta UDP estesa (Kad / ricerca globale)

en: This UDP port is used for extended eD2k requests and Kad network
it: Questa porta UDP è utilizzata per le richieste estese eD2k e per la rete Kad

en: Enable UPnP for router port forwarding
it: Abilita UPnP per il port forwarding del router

en: UPnP TCP Port (Optional):
it: Porta TCP per UPnP (Facoltativa):

en: Bind local address to IP (empty for any):
it: Lega l'indirizzo locale all'IP (lascia vuoto per qualsiasi):

en: Advanced users only: If you have multiple network interfaces, enter the address of the interface to which aMule should be bound.
it: Solo per utenti esperti: se hai interfacce di rete multiple, inserisci l'indirizzo dell'interfaccia che aMule dovrà utilizzare.

en: Max sources per downloading file:
it: Fonti massime per file in scaricamento:

en: Max simultaneous connections:
it: Connessioni massime simultanee:

en: Autoconnect on startup
it: Connetti automaticamente all'avvio

en: Reconnect on loss
it: Riconnetti dopo perdita connessione

en: Remove dead server after
it: Rimuovi server inattivi dopo

en: retries
it: tentativi

en: Auto-update server list at startup
it: Aggiorna lista server all'avvio

en: List
it: Lista

en: Update server list when connecting to a server
it: Aggiorna la lista server quando ti connetti ad un server

en: Update server list when a client connects
it: Aggiorna la lista server quando ti connetti ad un client

en: Use priority system
it: Usa sistema di priorità

en: Use smart LowID check on connect
it: Usa controllo intelligente dell'ID basso in fase di connessione

en: Safe connect
it: Connessione sicura

en: Autoconnect to servers in static list only
it: Connetti automaticamente solo ai server statici

en: Set manually added servers to High Priority
it: Assegna priorità alta ai server aggiunti manualmente

en: Intelligent Corruption Handling (I.C.H.)
it: Trattamento intelligente delle corruzioni (I.C.H.)

en: Enable
it: Abilita

en: Advanced I.C.H. trusts every hash (not recommended)
it: L'I.C.H. avanzato si fida di ogni hash (sconsigliato)

en: Add files to download in pause mode
it: Aggiungi i nuovi file da scaricare mettendoli in pausa

en: Add files to download with auto priority
it: Aggiungi i nuovi file da scaricare con priorità automatica

en: Try to download first and last chunks first
it: Cerca di scaricare prima la parte iniziale e finale del file

en: Start next paused file when a file completes
it: Quando un file viene completato inizia a scaricare il primo file in pausa

en: From the same category
it: Della stessa categoria

en: In alphabetic order
it: In ordine alfabetico

en: Preallocate disk space for new files
it: Prealloca lo spazio su disco per i nuovi file

en: For new files preallocates disk space for the whole file, thus reduces fragmentation
it: Per i nuovi file prealloca lo spazio su disco per l'intero file, in questo modo ridurrai la frammentazione

en: Stop downloads when free disk space reaches
it: Interrompi i download quando termina lo spazio su disco

en: Select this if you want aMule to check your disk space
it: Seleziona se vuoi che aMule controlli il tuo spazio su disco

en: Enter here the min disk space desired.
it: Inserire lo spazio disco minimo desiderato.

en: Save 10 sources on rare files (< 20 sources)
it: Salva 10 fonti per i file rari ( con < 20 fonti)

en: Uploads
it: Upload

en: Add new shared files with auto priority
it: Assegna priorità automatica ai nuovi file condivisi

en: Destination folder for downloads
it: Cartella di destinazione per i file scaricati

en: Folder for temporary download files
it: Cartella per i file temporanei

en: Shared folders
it: Cartelle condivise

en: (Right click on folder icon for recursive share)
it: (fai clic con il tasto destro sulle icone per condividere ricorsivamente)

en: Share hidden files
it: Condividi file nascosti

en: Graphs
it: Grafici

en: Update delay : 5 secs
it: Intervallo di aggiornamento: 5 secondi

en: Time for average graph: 100 mins
it: Intervallo grafico valori medi: 100 minuti

en: Connections Graph Scale: 100
it: Scala grafico connessioni: 100

en: Download graph scale:
it: Scala grafico di scaricamento:

en: Upload graph scale:
it: Scala grafico d'invio:

en: Colours:
it: Colori:

en: Background
it: Sfondo

en: Grid
it: Griglia

en: Download current
it: Download attuale

en: Download running average
it: Media download in corso

en: Download session average
it: Media sessione di download

en: Upload current
it: Upload attuale

en: Upload running average
it: Media upload in corso

en: Upload session average
it: Media sessione di upload

en: Active connections
it: Connessioni attive

en: Systray Icon Speedbar
it: Barra della velocità nell'icona sulla barra di sistema

en: Kad-nodes current
it: Nodi Kad attuali

en: Kad-nodes running
it: Nodi Kad attivi

en: Kad-nodes session
it: Nodi Kad nella sessione

en: Select
it: Seleziona

en: Tree
it: Albero

en: Number of Client Versions shown (0=unlimited)
it: Numero di versioni di client visualizzate (0=illimitate)

en: !!! WARNING !!!
it: !!! ATTENZIONE !!!

en: Max new connections / 5 secs
it: Numero massimo nuove connessioni / 5 secondi

en: File Buffer Size: 240000 bytes
it: Dimensione buffer file: 240000 byte

en: Upload Queue Size: 5000 clients
it: Dimensione coda upload: 5000 client

en: Server connection refresh interval: Disable
it: Intervallo aggiornamento connessione al server: disabilitato

en: Disable computer's timed standby mode
it: Disabilita la modalità standby a tempo

en: Skin to use:
it: Skin da usare:

en: Show "Fast eD2k Links Handler" in every window.
it: Mostra il "Gestore rapido dei collegamenti eD2k" in ogni finestra.

en: Show extended info on categories tabs
it: Mostra informazioni estese sulle schede delle categorie

en: Show application version on title
it: Mostra versione dell'applicazione nella barra del titolo

en: Show transfer rates on title
it: Mostra velocità di trasferimento nella barra del titolo

en: Before application name
it: Prima del nome dell'applicazione

en: After application name
it: Dopo il nome dell'applicazione

en: Show overhead bandwidth
it: Mostra l'overhead di banda

en: Vertical toolbar orientation
it: Orientamento verticale della barra degli strumenti

en: Show country flags for clients
it: Mostra la nazionalità dei client

en: Download Queue Files
it: Scaricamento dei file in coda

en: Show progress percentage
it: Mostra la percentuale di avanzamento

en: Show progress bar
it: Mostra la barra di avanzamento

en: Flat
it: Piatta

en: Round
it: Arrotondata

en: Auto-sort files (high CPU)
it: Ordina automaticamente i file (uso elevato della CPU)

en: aMule will sort the columns in your download list automatically
it: aMule ordinerà automaticamente le colonne nella lista dei download

en: External Connection Parameters
it: Parametri connessioni esterne

en: Accept external connections
it: Accetta connessioni esterne

en: IP of the listening interface:
it: IP dell'interfaccia di ascolto:

en: Enter here a valid ip in the a.b.c.d format for the listening EC interface. An empty field or 0.0.0.0 will mean any interface.
it: Inserisci un IP valido nel formato a.b.c.d per l'interfaccia di ascolto EC. Lasciare il campo vuoto o inserire 0.0.0.0 significa qualsiasi interfaccia.

en: TCP port:
it: Porta TCP:

en: Enable UPnP port forwarding on the EC port
it: Abilita il port forwarding tramite UPnP sulla porta EC

en: Web server parameters
it: Parametri del server web

en: Run webserver on startup
it: Lancia il webserver all'avvio

en: Web template
it: Modello web

en: Full rights password
it: Password per diritti completi

en: Enable Low rights User
it: Abilita utente con diritti limitati

en: Low rights password
it: Password per diritti limitati

en: Enable UPnP port forwarding of the web server port
it: Abilita il port forwarding tramite UPnP sulla porta del server web

en: Web server UPnP TCP port (Optional)
it: Porta TCP del  server web per UPnP (Facoltativa)

en: Page Refresh Time (in secs)
it: Intervallo di aggiornamento pagina (in sec)

en: Enable Gzip compression
it: Abilita compressione gzip

en: Click here to apply any changes made to the preferences.
it: Fai clic qui per applicare le modifiche apportate alle impostazioni.

en: Reset any changes made to the preferences.
it: Annulla ogni modifica alle preferenze.

en: Title :
it: Titolo:

en: Comment :
it: Commento:

en: Incoming Dir :
it: Cartella file scaricati:

en: Change priority for new assigned files :
it: Cambia priorità per i nuovi file assegnati:

en: Don't change
it: Non modificare

en: Select color for this Category (currently selected) :
it: Seleziona colore per questa categoria (attualmente selezionata):

en: Reset
it: Pulisci

en: Click this button to reset the log.
it: Fai clic su questo pulsante per cancellare il log.

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
it: Fai clic qui per aggiornare la lista dei server dall'indirizzo...

en: Server list
it: Lista server

en: Enter the url to a server.met file here and press the button to the left to update the list of known servers.
it: Inserisci l'url di un file server.met e premi il pulsante a sinistra per aggiornare la lista dei server conosciuti.

en: Add server manually: Name
it: Aggiungi un server manualmente: Nome

en: Enter the name of the new server here
it: Inserisci qui il nome di un nuovo server

en: IP:Port
it: IP:Porta

en: Enter the IP of the server here, using the x.x.x.x format.
it: Inserisci qui l'IP del server, nel formato x.x.x.x.

en: Enter the port of the server here.
it: Inserisci qui la porta del server.

en: Add manually a server (fill fields to the left before) ...
it: Aggiungi server (riempi campi a sinistra)...

en: aMule Log
it: log di aMule

en: Server Info
it: Informazioni server

en: ED2K Info
it: Informazioni ed2k

en: Kad Info
it: Informazioni Kad

en: Click on this button to update the nodes list from URL ...
it: Fai clic su questo pulsante per aggiornare la lista dei nodi da un URL...

en: Nodes (0)
it: Nodi (0)

en: Enter the url to a nodes.dat file here and press the button to the left to update the list of known nodes.
it: Inserisci l'URL di un file nodes.dat e premi il pulsante a sinistra per aggiornare la lista dei nodi conosciuti.

en: Nodes stats
it: Statistiche nodi

en: New node
it: Nuovo nodo

en: Port:
it: Porta:

en: Bootstrap from known clients
it: Bootstrap dai client noti

en: Disconnect Kad
it: Disconnetti rete Kad

en: Use Secure User Identification
it: Usa l'Identificazione Sicura Utente

en: It is recommended to enable this option. You will not receive credits if SUI is not enabled.
it: È consigliato attivare questa opzione. Non riceverai crediti se l'ISU non è abilitata.

en: Protocol Obfuscation
it: Offuscamento del protocollo

en: Support Protocol Obfuscation
it: Supporta offuscamento del protocollo

en: This option enabled Protocol Obfuscation, and makes aMule accept obfuscated connections from other clients.
it: Questa opzione abilita l'offuscamento del protocollo, e fa sì che aMule accetti connessioni offuscate dagli altri client.

en: Use obfuscation for outgoing connections
it: Utilizza offuscamento per le connessioni in uscita

en: This option makes aMule use Protocol Obfuscation when connecting other clients/servers.
it: Questa opzione fa sì che aMule utilizzi l'offuscamento del protocollo quando si collega ad altri client/server.

en: Accept only obfuscated connections
it: Accetta SOLO connessioni offuscate

en: This option makes aMule only accept obfuscated connections. You will have less sources, but all your traffic will be obfuscated
it: Attivando questa opzione aMule accetterà solo connessioni offuscate. Avrai meno fonti, ma tutto il tuo traffico sarà offuscato

en: Everybody
it: Chiunque

en: No one
it: Nessuno

en: Who can see my shared files:
it: Chi può vedere i miei file condivisi:

en: Select who can request to view a list of your shared files.
it: Seleziona chi può richiedere di vedere la lista dei tuoi file condivisi.

en: IP-Filtering
it: Filtraggio IP

en: Filter clients
it: Filtra i client

en: Enable filtering of the client IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
it: Filtra i client in base agli ip contenuti in ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Filter servers
it: Filtra i server

en: Enable filtering of the server IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
it: Filtra i server in base agli ip contenuti in ~/.aMule/ipfilter.dat.

en: Reload List
it: Ricarica lista

en: Reload the list of IPs to filter from the file ~/.aMule/ipfilter.dat
it: Ricarica lista degli IP da filtrare dal file ~/.aMule/ipfilter.dat

en: Update now
it: Aggiorna ora

en: Auto-update ipfilter at startup
it: Aggiorna ipfilter all'avvio

en: Filtering Level:
it: Livello filtraggio:

en: Always filter LAN IPs
it: Filtra sempre gli IP di una LAN

en: Paranoid handling of non-matching IPs
it: Gestione paranoica degli IP non corrispondenti

en: Rejects packet if the client ip is different from the ip where the packet is received from. Use with caution.
it: Rifiuta pacchetto se l'IP del Client è diverso dall'IP da cui arriva il pacchetto. Utilizzare con cautela.

en: Use system-wide ipfilter.dat if available
it: Usa l'ipfilter.dat di sistema se disponibile

en: If there's no local ipfilter.dat found, allow usage of a systemwide ipfilter file.
it: Se un file ipfilter.dat locale non viene trovato, consenti l'utilizzo del file ipfilter.dat di sistema.

en: Enable Online-Signature
it: Abilita firma in linea

en: Enables the writing of the OS file, which can be used by external apps to create signatures and the like.
it: Abilita la scrittura del file OS che può essere usato da applicazioni esterne per creare firme e simili.

en: Update Frequency (Secs):
it: Frequenza di aggiornamento (secondi):

en: Change the frequency (in seconds) of Online Signature updates.
it: Cambia la frequenza (in secondi) degli aggiornamenti della firma in linea.

en: Save online signature file in:
it: Salva la firma in linea in:

en: Click here to select the directory containing the the Online Signature files.
it: Fai clic qui per selezionare la cartella che contiene i file di firma in linea.

en: Filter incoming messages (except current chat):
it: Filtra messaggi in arrivo (tranne per la chat in corso):

en: Filter all messages
it: Filtra tutti i messaggi

en: Filter messages from people not on your friend list
it: Filtra i messaggi da utenti che non sono nella tua lista degli amici

en: Filter messages from unknown clients
it: Filtra i messaggi da client sconosciuti

en: Filter messages containing (use ',' as separator):
it: Filtra i messaggi che contengono (usa ',' come separatore):

en: add here the words amule should filter and block messages including it
it: aggiungi qui le parole che aMule filtrerà rimuovendo i messaggi che le contengono

en: Show received messages in the log
it: Mostra nel log i messaggi ricevuti

en: Comments
it: Commenti

en: Filter comments containing (use ',' as separator):
it: Filtra i commenti che contengono (usa ',' come separatore):

en: Automatic server connect without proxy
it: Connessione automatica al server senza proxy

en: Enable authentication
it: Abilita autenticazione

en: Enable/disable username/password authentication
it: Abilita o disabilita l'autenticazione con nome utente e password

en: Username:
it: Nome utente:

en: The username to use to connect to the proxy
it: Il nome utente utilizzato per la connessione al proxy

en: The password to use to connect to the proxy
it: La password usata per la connessione al proxy

en: Enable Proxy
it: Abilita proxy

en: Enable/disable proxy support
it: Abilita o disabilita il supporto proxy

en: Proxy type:
it: Tipo proxy:

en: Proxy host:
it: Indirizzo proxy:

en: The proxy host name
it: Il nome host del proxy

en: Proxy port:
it: Porta proxy:

en: The proxy port
it: La porta del proxy

en: Connect to:
it: Connetti a:

en: Login to remote amule
it: Login su aMule remoto

en: User name
it: Nome utente

en: Remember those settings
it: Ricorda impostazioni

en: Enable Verbose Debug-Logging.
it: Abilita il log dettagliato dei messaggi di debug.

en: Only to Logfile
it: Solamente sul file di log

en: Message Categories:
it: Categorie messaggi:

en: Waiting...
it: In attesa...

en: Add imports
it: Aggiungi importazioni

en: Retry selected
it: Riprova selezionati

en: Remove selected
it: Rimuovi selezionati

en: Event Types
it: Tipi di evento

en: Statistics and queued clients for selected file(s) : Session / All time
it: Statistiche e client in coda per i(l) file selezionati(o) : Sessione / Totale

en: Active Uploads
it: Upload attivi

en: Percent of total files
it: Percentuale di file totali

en: All files
it: Tutti i file

en: Selected files
it: File selezionati

en: Active uploads only
it: Solo upload attivi

en: Show Clients for
it: Mostra client per

en: Reload:
it: Ricarica lista:

en: Reload your shared files
it: Ricarica file condivisi

en: Send
it: Invia

en: Sends the specified message.
it: Invia messaggio specificato.

en: Close this chat-session.
it: Chiude questa sessione di chat.

en: Connect to any server and/or Kad
it: Connetti a qualsiasi server e/o a Kad

en: Shared Files
it: File condivisi

en: Disabled [%s]
it: Disabilitato [%s]

en: byte/sec | bytes/sec
it[0]: byte/s
it[1]: byte/sec

en: secs
it: sec

en: mins
it: min

en: hours
it: ore

en: Days
it: Giorni

en: all
it: tutti

en: all others
it: tutti gli altri

en: Incomplete
it: Incompleti

en: Stopped
it: Fermo

en: Archive
it: Archivio

en: Text
it: Testo

en: Active
it: Attivo

en: Using config dir: %s
it: Directory di configurazione in uso: %s

en: Waiting for partfile convert thread to die...
it: In attesa della fine del processo di conversione del file incompleto...

en: Importing %s: %s
it: Importazione %s: %s

en: Reading temp folder
it: Lettura cartella dei file temporanei

en: Retrieving basic information from download info file
it: Recupero informazioni di base dal file info del download

en: Creating destination file
it: Creazione file di destinazione

en: Loading data from old download file (%u of %u)
it: Caricamento dati da vecchio file in download (%u su %u)

en: Saving data block into new single download file (%u of %u)
it: Salvataggio blocchi di dati in un singolo file (%u su %u)

en: Retrieving source downloadfile information
it: Recupero informazioni fonti e file in download in corso

en: Adding download and saving new partfile
it: Aggiunta download e salvataggio nuovo file Part in corso

en: Import partfiles
it: Importazione file part

en: State
it: Stato

en: Filehash
it: Hash

en: %s (Disk: %s)
it: %s (Disco: %s)

en: Please choose a folder to search for temporary downloads! (subfolders will be included)
it: Scegli una cartella in cui cercare download temporanei! (le sottocartelle saranno incluse)

en: Do you want the source files of succesfully imported downloads be deleted?
it: Vuoi che le fonti per i download importati con successo siano eliminate?

en: Remove sources?
it: Rimuovere le fonti?

en: ERROR: Failed to create partfile
it: ERRORE: Impossibile creare il file Part

en: Trying to load backup of met-file from %s
it: Caricamento del backup del file met da %s

en: ERROR: Failed to open part.met file: %s ==> %s
it: ERRORE: Apertura del file part.met fallita: %s ==> %s

en: ERROR: part.met file is 0 size: %s ==> %s
it: ERRORE: La dimensione del file part.met è 0: %s ==> %s

en: ERROR: Invalid part.met file version: %s ==> %s
it: ERRORE: Versione del file part.met invalida: %s ==> %s

en: Error: %s (%s) is corrupt (bad tags: %s), unable to load file.
it: ERRORE: %s (%s) è corrotto (etichette errate: %s), impossibile caricare il file.

en: ERROR: %s (%s) is corrupt (wrong tagcount), unable to load file.
it: ERRORE: %s (%s) è corrotto (computo dell'etichetta errato), impossibile caricare il file.

en: Trying to recover file info...
it: Tentativo di recupero informazioni sul file...

en: Recovering no-named file - will try to recover it as RecoveredFile.dat
it: Recupero file senza nome - tentativo di recupero come RecoveredFile.dat

en: Recovered all available file info :D - Trying to use it...
it: Recuperate tutte le informazioni disponibili :D - Tentativo di utilizzo in corso...

en: Unable to recover file info :(
it: Impossibile recuperare le informazioni sul file :(

en: Failed to open %s (%s)
it: Impossibile aprire %s (%s)

en: WARNING: %s might be corrupted (%i)
it: ATTENZIONE: %s potrebbe essere corrotto (%i)

en: ERROR while saving partfile: %s (%s ==> %s)
it: Errore durante il salvataggio del file Part: %s (%s ==> %s)

en: IO failure while saving partfile:
it: Errore di I/O durante il salvataggio dei file Part:

en: Could not retrieve length of '%s' - using %s file.
it: Non è possibile recuperare la lunghezza di '%s' - utilizzando il file %s.

en: '%s' is 0 size somehow - using %s file.
it: '%s' per qualche motivo è di dimensione 0 - uso il file %s.

en: Failed to save part.met.seeds file for %s
it: Impossibile salvare il file part.met.seeds per %s

en: Saved %i source seed for partfile: %s (%s) | Saved %i source seeds for partfile: %s (%s)
it[0]: Salvata %i fonte per il file incompleto: %s (%s)
it[1]: Salvate %i fonti per il file incompleto: %s (%s)

en: Can't read seeds file for Partfile %s (%s)
it: Impossibile accedere alle fonti del file Part %s (%s)

en: Error reading partfile's seeds file (%s - %s): %s
it: Errore nella lettura del file delle fonti del partfile (%s - %s): %s

en: Found corrupted part (%d) in %d part file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s| | Found corrupted part (%d) in %d parts file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|
it[0]: Trovata parte danneggiata (%d) in %d parte %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|
it[1]: Trovata parte danneggiata (%d) in %d parti %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|

en: Found completed part (%i) in %s
it: Trovata parte completata (%i) in %s

en: Finished rehashing %s
it: Nuovo hashing completato %s

en: Unexpected error while completing %s. File paused
it: Errore imprevisto durante il completamento di %s. File messo in pausa

en: Finished downloading: %s
it: Download completato: %s

en: Deleting file: %s
it: Cancellazione file in corso: %s

en: WARNING: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete for '%s'
it: ATTENZIONE: Impossibile calcolare l'hash del file parziale - hashset incompleto per '%s'

en: ERROR: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete (%s). This should never happen
it: ERRORE: Impossibile calcolare l'hash delle parti scaricate - hashset incompleto (%s). Ciò non dovrebbe mai accadere

en: EOF while hashing downloaded part %u with length %u (max %u) of partfile '%s' with length %u: %s
it: EOF durante l'hashing della parte %u scaricata con lunghezza %u (max %u) del file Part '%s' con lunghezza %u: %s

en: WARNING: Not enough free disk-space! Pausing file: %s
it: ATTENZIONE: non c'è abbastanza spazio libero su disco! Metto in pausa il file: %s

en: Downloaded part %i is corrupt in file: %s
it: La parte di file scaricata %i è danneggiata in: %s

en: ICH: Recovered corrupted part %i for %s -> Saved bytes: %s
it: ICH: recuperata parte danneggiata %i in %s -> risparmiati byte: %s

en: Allocating
it: Allocazione in corso

en: Insufficient disk space
it: Spazio su disco insufficiente

en: Downloaded
it: Scaricato

en: ERROR: Failed to open partfile '%s'
it: ERRORE: Apertura del file Part fallita '%s'

en: System default
it: Predefinita di sistema

en: Albanian
it: Albanese

en: Arabic
it: Arabo

en: Asturian
it: Asturiano

en: Basque
it: Basco

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Catalan
it: Catalano

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Croatian
it: Croato

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: English (U.K.)
it: Inglese (Regno Unito)

en: Estonian
it: Estone

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: Galician
it: Galiziano

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Italian
it: Italiano

en: Italian (Swiss)
it: Italiano (Svizzera)

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasile)

en: Romanian
it: Romeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Change Language
it: Lingua

en: There are no translations installed for aMule
it: Non ci sono traduzioni di aMule installate

en: No languages available
it: Nessuna lingua disponibile

en: no options available
it: nessuna opzione disponibile

en: Invalid category found, skipping
it: Trovata categoria non valida, ignorata

en: TCP port can't be higher than 65532 due to server UDP socket being TCP+3
it: La porta TCP non può essere superiore a 65532 perché il socket UDP è fissato a TCP+3

en: Default port will be used (%d)
it: Sarà usata la porta di predefinita (%d)

en: Dropping non-existing shared directory: %s
it: Scarto le cartelle condivise non più esistenti: %s

en: Connection
it: Connessione

en: Directories
it: Cartelle

en: Servers
it: Server

en: Files
it: File

en: Security
it: Sicurezza

en: Interface
it: Interfaccia

en: Filters
it: Filtri

en: Remote Controls
it: Controlli remoti

en: Online Signature
it: Firma in linea

en: Advanced
it: Avanzato

en: Events
it: Eventi

en: Debugging
it: Debug

en: The following variables will be substituted:
        %PARTFILE - full path to the file
        %PARTNAME - file name only
it: Le seguenti variabili saranno sostituite:
        %PARTFILE - percorso completo del file
        %PARTNAME - solamente il nome del file

en: Do not change these setting unless you know
    what you are doing, otherwise you can easily
    make things worse for yourself.
    
    aMule will run fine without adjusting any of
    these settings.
it: Non modificare queste impostazioni se non sai
    esattamente cosa stai facendo: potresti ottenere
    effetti indesiderati.
    
    aMule funzionerà anche senza modificare questi parametri.

en: Failed to connect Cfg to widget with the ID %d and key %s
it: Insuccesso nel collegare Cfg al widget con ID %d e chiave %s

en: Failed to transfer data from Cfg to Widget with the ID %d and key %s
it: Insuccesso nel trasferire dati da Cfg al Widget con ID %d e chiave %s

en: The type of proxy you are connecting to
it: Il tipo di proxy a cui ti stai connettendo

en: Failed to transfer data from Widget to Cfg with the ID %d and key %s
it: Insuccesso nel trasferire dati dal widget al Cfg con ID %d e chiave %s

en: aMule must be restarted to enable these changes:
it: aMule deve essere riavviato per rendere effettive queste modifiche:

en: - TCP port changed.
it: - Modifica della porta TCP.

en: - UDP port changed.
it: - Modifica della porta UDP.

en: - External connect port changed.
it: - Porta della connessione esterna modificata.

en: - External connect acceptance changed.
it: - Accetta connessione esterna modificata.

en: - External connect interface changed.
it: - Interfaccia connessione esterna modificata.

en: - Protocol obfuscation support changed.
it: - Modificato il supporto all'offuscamento del protocollo.

en: Your Auto-update server list is empty.
    'Auto-update server list at startup' will be disabled.
it: La tua lista dei server per l'aggiornamento automatico è vuota.
    L'aggiornamento automatico all'avvio sarà disattivato.

en: You have enabled external connections but have not specified a password.
    External connections cannot be enabled unless a valid password is specified.
it: Hai abilitato le connessioni esterne senza però specificare una password.
    Le connessioni esterne non possono essere abilitate a meno che tu non scelga una password valida.

en: - Language changed.
it: - Modifica della lingua.

en: - Temp folder changed.
it: - Modifica della cartella Temp.

en: - ED2K network enabled.
it: - Rete ED2K abilitata.

en: Both eD2k and Kad network are disabled.
    You won't be able to connect until you enable at least one of them.
it: Entrambe le reti eD2k e Kad sono disattivate.
    Non potrai connetterti finché non ne abiliterai almeno una.

en: Kad will not start if your UDP port is disabled.
    Enable UDP port or disable Kad.
it: Kad non può partire se la porta UDP è disabilitata.
    Abilitala o disabilita Kad.

en: 
    You MUST restart aMule now.
    If you do not restart now, don't complain if anything bad happens.
it: 
    DEVI riavviare aMule ADESSO.
    Se non lo fai, non lamentarti se succede qualcosa di strano.

en: Your Auto-update servers list is in blank.
    Please fill in at least one URL to point to a valid server.met file.
    Click on the button "List" by this checkbox to enter an URL.
it: La tua lista di aggiornamento automatico dei server è vuota.
    Inserisci l'URL di almeno un server valido nel file server.met.
    Fai clic sul pulsante "Lista" per inserire l'URL.

en: Temporary files
it: File temporanei

en: Incoming files
it: File completi

en: Online Signatures
it: Firme in linea

en: Choose a folder for %s
it: Scegli una cartella per i %s

en: Browse for videoplayer
it: Sfoglia per trovare un riproduttore video

en: Select browser
it: Scegli browser

en: Executable%s
it: Eseguibile%s

en: Edit server list
it: Modifica la lista dei server

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
it: Inserisci l'URL da cui scaricare il file server.met.
    Solo un URL per riga.

en: Update delay: %d second | Update delay: %d seconds
it[0]: Intervallo aggiornamento: %d secondo
it[1]: Intervallo aggiornamento: %d secondi

en: Time for average graph: %d minute | Time for average graph: %d minutes
it[0]: Intervallo grafico della media: %d minuto
it[1]: Intervallo grafico della media: %d minuti

en: Connections Graph Scale: %d
it: Scala grafico delle connessioni: %d

en: File Buffer Size: %d byte | File Buffer Size: %d bytes
it[0]: Dimensione buffer file: %d byte
it[1]: Dimensione buffer file: %d bytes

en: Upload Queue Size: %d client | Upload Queue Size: %d clients
it[0]: Dimensione coda upload: %d client
it[1]: Dimensione coda upload: %d client

en: Server connection refresh interval: %d minute | Server connection refresh interval: %d minutes
it[0]: Intervallo aggiornamento connessione ai server: %d minuto
it[1]: Intervallo aggiornamento connessione ai server: %d minuti

en: Server connection refresh interval: Disabled
it: Intervallo aggiornamento connessione ai server: disabilitato

en: disabled
it: disattivato

en: Execute command on '%s' event
it: Esegui comando se si verifica l'evento '%s'

en: Enable command execution on core
it: Abilita l'esecuzione del comando sul core

en: Core command:
it: Comando Core:

en: Enable command execution on GUI
it: Abilita l'esecuzione del comando sulla GUI

en: GUI command:
it: Comando GUI:

en: The following variables will be replaced:
it: Le seguenti variabili saranno sostituite:

en: Min size must be smaller than max size. Max size ignored.
it: Min size deve essere più piccola di max size. Ignoro max size.

en: Search warning
it: Avviso di ricerca

en: Main
it: Principale

en: Kad search can't be done if Kad is not running
it: Impossibile effettuare una ricerca sulla rete Kad senza esserci connessi

en: eD2k search can't be done if eD2k is not connected
it: La ricerca eD2k non può essere effettuata se non si è connessi alla rete eD2k

en: No keyword for Kad search - aborting
it: Nessuna chiave di ricerca per Kad - interruzione in corso

en: Unexpected error while attempting Kad search:
it: Errore imprevisto durante la ricerca su Kad:

en: FileID
it: ID File

en: Download in category
it: Download nella categoria

en: Get %s for this file
it: Ottieni %s per questo file

en: Search related files (eD2k, local server)
it: Cerca file correlati (eD2k, server locale)

en: Mark as known file
it: Segna come file conosciuto

en: Copy eD2k link to clipboard
it: Copia il collegamento eD2k negli appunti

en: Canceled
it: Annullata

en: New
it: Nuovo

en: Failed to connect to all obfuscated servers listed. Making another pass without obfuscation.
it: Impossibile stabilire una connessione offuscata con tutti i server elencati. Ci riprovo senza offuscamento.

en: Failed to connect to all servers listed. Making another pass.
it: Impossibile connettersi a tutti i server in lista. Procedo con un altro tentativo.

en: eD2k network disabled on preferences, not connecting.
it: Rete eD2k disabilitata nelle preferenze, connessione impossibile.

en: No valid servers to which to connect found in server list
it: Nella lista dei server non è stato trovato un server valido a cui connettersi

en: Connected to %s (%s:%i)
it: Connesso a %s (%s:%i)

en: Connection established on: %s
it: Connessione stabilita con: %s

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
it: Errore grave durante il tentativo di connessione. La connessione a Internet potrebbe non essere attiva

en: Lost connection to %s (%s:%i)
it: Persa connessione a %s (%s:%i)

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
it: %s (%s:%i) sembra non essere attivo.

en: %s (%s:%i) appears to be full.
it: %s (%s:%i) sembra essere pieno.

en: Automatic connection to server will retry in %d second | Automatic connection to server will retry in %d seconds
it[0]: Riconnessione automatica al server tra %d secondo
it[1]: Riconnessione automatica al server tra %d secondi

en: Connection lost
it: Connessione persa

en: Connecting to %s (%s:%i) failed.
it: Connessione a %s (%s:%i) non riuscita.

en: ERROR: Socket invalid at timeout check
it: ERRORE: Nessun socket valido trovato entro il tempo massimo

en: Connection attempt to %s (%s:%i) timed out.
it: Connessione a %s (%s:%i) non riuscita per time-out.

en: Received late result of DNS lookup, discarding.
it: Risultato richiesta DNS ricevuto in ritardo, ignoro.

en: Loading server.met file: %s
it: Caricamento file server.met: %s

en: Server.met file not found!
it: File server.met non trovato!

en: Failed to load server.met file '%s', unknown format encountered.
it: Impossibile caricare il file server.met '%s', formato sconosciuto.

en: Failed to open server.met!
it: Impossibile aprire il file server.met!

en: Server.met file corrupt, found invalid versiontag: 0x%x, size %i
it: Server.met corrotto, trovato tag di versione non valido: 0x%x, dimensione %i

en: %i server in server.met found | %i servers in server.met found
it[0]: Trovato %i server nel file server.met
it[1]: Trovati %i server nel file server.met

en: %d server added | %d servers added
it[0]: %d server aggiunto
it[1]: %d server aggiunti

en: Error: the file 'server.met' is corrupted:
it: Errore: il file 'server.met' è corrotto:

en: IO error while reading 'server.met':
it: Errore I/O durante la lettura del file 'server.met':

en: Server not added: [%s:%d] does not specify a valid port.
it: Server non aggiunto: [%s:%d] non specifica una porta valida.

en: Server not added: The IP of [%s:%d] is filtered or invalid.
it: Server non aggiunto: l'IP di [%s:%d] è filtrato o non valido.

en: Server not added: Server with matching IP:Port [%s:%d] found in list.
it: Server non aggiunto: server con corrispondente IP:Porta [%s:%d] trovato nella lista.

en: Server added: Server at [%s:%d] using the name '%s'.
it: Server aggiunto: server [%s:%d] con il nome '%s'.

en: You are connected to the server you are trying to delete. please disconnect first.
it: Sei connesso al server che vuoi eliminare. Disconnettiti prima.

en: Failed to open '%s'
it: Impossibile aprire '%s'

en: Failed to save server.met!
it: Impossibile salvare il file server.met!

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Finished downloading the server list from %s
it: È terminato il download della lista dei server da %s

en: No server list address entry in 'addresses.dat' found. Please paste a valid server list address into this file in order to auto-update your server list
it: Non è stato trovato nessun indirizzo nel file 'addresses.dat'. Scrivi un indirizzo che contenga una lista di server in questo file in modo da poter aggiornare automaticamente la lista

en: Start downloading server list from %s
it: Inizia il download della lista dei server da %s

en: WARNING: invalid URL specified for auto-updating of servers: %s
it: ATTENZIONE: hai specificato un URL non valido per l'aggiornamento automatico dei server: %s

en: No valid server.met auto-download url on addresses.dat
it: Nessun URL di file server.met valido in addresses.dat

en: Failed to download the server list from %s
it: Impossibile scaricare la lista dei server da %s

en: Local server is filtered by the IPFilters, reconnecting to a different server!
it: Il server locale è filtrato dal filtro IP, mi connetto a un altro server!

en: Server Name
it: Nome server

en: Address
it: Indirizzo

en: Port
it: Porta

en: Description
it: Descrizione

en: Users
it: Utenti

en: Static
it: Statico

en: Version
it: Versione

en: You are connected to a server you are trying to delete. Please disconnect first. The server was NOT deleted.
it: Sei connesso al server che stai cercando di eliminare. Disconnettiti prima. Il server NON è stato eliminato.

en: (Unknown name)
it: (nome sconosciuto)

en: Are you sure you want to delete the static server %s
it: Sei sicuro di voler eliminare il server statico %s

en: Servers (%i)
it: Server (%i)

en: Connect to server
it: Connetti al server

en: Mark server as static
it: Segna il server come statico

en: Mark server as non-static
it: Segna il server come non statico

en: Mark servers as static
it: Segna i server come statici

en: Mark servers as non-static
it: Segna i server come non statici

en: Remove server
it: Rimuovi il server

en: Remove servers
it: Rimuovi i server

en: Remove all servers
it: Rimuovi tutti i server

en: Copy eD2k links to clipboard
it: Copia il collegamento eD2k negli appunti

en: Reconnect to server
it: Riconnetti al server

en: Are you sure that you wish to delete all servers?
it: Sei sicuro di voler eliminare tutti i server?

en: Are you sure that you wish to delete the selected server?
it: Sei sicuro di voler eliminare il server selezionato?

en: Are you sure that you wish to delete the selected servers?
it: Sei sicuro di voler eliminare i server selezionati?

en: ERROR: %s (%s) - %s
it: ERRORE: %s (%s) - %s

en: WARNING: %s (%s) - %s
it: ATTENZIONE: %s (%s) - %s

en: New clientid is %u
it: Il nuovo clientID è %u

en: WARNING: You have received Low-ID!
it: ATTENZIONE: hai ricevuto un ID basso!

en: 	Most likely this is because you're behind a firewall or router.
it: 	Probabilmente perché il tuo pc è dietro un firewall od un router.

en: 	For more information, please refer to http://wiki.amule.org
it: 	Per altre informazioni visita http://wiki.amule.org

en: Unknown server info received! - too short
it: Ricevute informazioni sconosciute dal server! - troppo corto

en: Received %d new server | Received %d new servers
it[0]: Ricevuto %d nuovo server
it[1]: Ricevuti %d nuovi server

en: Saving of server-list completed.
it: Salvataggio della lista dei server completato.

en: Server rejected last command
it: Il server ha rifiutato l'ultimo comando

en: Bogus packet received from server: %s
it: Pacchetto bogus ricevuto dal server: %s

en: Unhandled error while processing packet from server: %s
it: Errore non gestito durante l'elaborazione del pacchetto dal server: %s

en: Cannot create DNS solving thread for connecting to %s
it: Non è possibile creare un thread per risolvere il DNS per connettersi a %s

en: Server IP %s (%s) is filtered.  Not connecting.
it: L'ip del server %s (%s) è filtrato. Connessione bloccata.

en: using protocol obfuscation.
it: utilizzo offuscamento del protocollo.

en: Connecting to %s (%s - %s:%i) %s
it: Connessione a %s (%s - %s:%i) %s

en: Could not solve dns for server %s: Unable to connect!
it: Non è possibile risolvere il DNS per il server %s: impossibile connettersi!

en: Server not added: No IP or hostname specified.
it: Server non aggiunto: non è stato specificato l'IP o il nome dell'host.

en: Server not added: Invalid server-port specified.
it: Server non aggiunto: porta del server specificata non valida.

en: eD2k Status:
it: Stato eD2k:

en: Kademlia Status:
it: Stato Kademlia:

en: Running in LAN mode
it: Esecuzione in modalità LAN

en: Running
it: Attivo

en: Kademlia client ID:
it: ID client Kademlia:

en: Status:
it: Stato:

en: Connection State:
it: Stato connessione:

en: Firewalled - open TCP port %d in your router or firewall
it: Firewalled - apri la porta TCP %d nel tuo router o firewall

en: UDP Connection State:
it: Stato connessione UDP:

en: Firewalled - open UDP port %d in your router or firewall
it: Firewalled - apri la porta UDP %d nel tuo router o firewall

en: Firewalled state:
it: Stato del firewall:

en: No buddy required - TCP port open
it: Nessun amico richiesto - porta TCP aperta

en: No buddy required - UDP port open
it: Nessun amico richiesto - porta UDP aperta

en: No buddy
it: Nessun amico

en: Connecting to buddy
it: Connessione in corso all'amico

en: Connected to buddy at %s
it: Connesso all'amico a %s

en: Indexed sources:
it: Fonti indicizzate:

en: Indexed keywords:
it: Parole chiave indicizzate:

en: Indexed notes:
it: Note indicizzate:

en: Indexed load:
it: Utilizzo indicizzato:

en: Average Users:
it: Numero medio utenti:

en: Average Files:
it: Numero medio dei file:

en: Not running
it: Non attivo

en: Adding file %s to shares
it: Aggiungo il file %s alle condivisioni

en: Found %i known shared file | Found %i known shared files
it[0]: Trovati %i file condiviso conosciuto
it[1]: Trovati %i file condivisi conosciuti

en: Found %i known shared file, %i unknown | Found %i known shared files, %i unknown
it[0]: Trovato %i file conosciuto, %i sconosciuto
it[1]: Trovati %i file condivisi conosciuti, %i sconosciuti

en: ERROR: Attempted to share %s
it: ERRORE: Tentativo di condividere %s

en: Shared directory not found, skipping: %s
it: Cartella condivisa non trovata, ignoro: %s

en: No shareable files found in directory: %s
it: Nessun file condivisibile trovato nella cartella: %s

en: User Name
it: Nome utente

en: Download Speed
it: Velocità di download

en: Upload Speed
it: Velocità di upload

en: Available Parts
it: Parti disponibili

en: Upload Status
it: Stato upload

en: Download Status
it: Stato download

en: Origin
it: Origine

en: Local File Name
it: Nome locale del file

en: Shares File List
it: Lista file condivisi

en: Requests
it: Richieste

en: Accepted Requests
it: Richieste accettate

en: Transferred Data
it: Dati trasferiti

en: Share Ratio
it: Rapporto di condivisione

en: Obtained Parts
it: Parti ricevute

en: Complete Sources
it: Fonti complete

en: Directory Path
it: Percorso cartella

en: Add Comment/Rating
it: Aggiungi commento/giudizio

en: Edit Comment/Rating
it: Modifica commento/giudizio

en: Rename
it: Rinomina

en: Add files in collection to transfer list
it: Aggiungi i file della collezione alla lista dei trasferimenti

en: Copy magnet &URI to clipboard
it: Copia &URI magnet negli appunti

en: Copy eD2k link to clipboard (&Source)
it: Copia eD2k &link negli appunti (&Fonte)

en: Copy eD2k link to clipboard (Source) (&With Crypt options)
it: Copia &link eD2k negli appunti (Fonte) (con &opzioni di offuscamento)

en: Copy eD2k link to clipboard (&Hostname)
it: Copia il collegamento eD2k negli appunti (&Hostname)

en: Copy eD2k link to clipboard (Hostname) (With &Crypt options)
it: Copia il collegamento eD2k negli appunti (Hostname) (con &opzioni di offuscamento)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info)
it: Copia il collegamento eD2k negli appunti (&AICH info)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info + Source)
it: Copia il collegamento eD2k negli appunti (&AICH info + Fonte)

en: You need a HighID to create a valid sourcelink
it: Hai bisogno di un ID alto per creare un sourcelink valido

en: Shared Files (%i)
it: File condivisi (%i)

en: [PartFile]
it: [Partfile]

en: Remote File Name
it: Nome file remoto

en: Uploaded Data (Session (Total)): %s
it: Dati inviati (sessione (totale)): %s

en: Total Overhead (Packets): %s
it: Overhead totale (pacchetti): %s

en: File Request Overhead (Packets): %s
it: Overhead per richieste file (pacchetti): %s

en: Source Exchange Overhead (Packets): %s
it: Overhead per scambio fonti (pacchetti): %s

en: Server Overhead (Packets): %s
it: Overhead server (pacchetti): %s

en: Kad Overhead (Packets): %s
it: Overhead Kad (pacchetti): %s

en: Crypt overhead (UDP): %s
it: Overhead da offuscamento (UDP): %s

en: Active Uploads: %s
it: Upload attivi: %s

en: Waiting Uploads: %s
it: Upload in attesa: %s

en: Total successful upload sessions: %s
it: Totale sessioni di upload riuscite: %s

en: Total failed upload sessions: %s
it: Totale sessioni di upload fallite: %s

en: Average upload time: %s
it: Tempo upload medio: %s

en: Downloaded Data (Session (Total)): %s
it: Dati scaricati (sessione (totale)): %s

en: Found Sources: %s
it: Fonti trovate: %s

en: Active Downloads (chunks): %s
it: Download attivi (parti): %s

en: Session UL:DL Ratio (Total): %s
it: Rapporto UL:DL sessione (totale): %s

en: Average download rate (Session): %s
it: Velocità media di scaricamento (Sessione): %s

en: Average upload rate (Session): %s
it: Velocità media d'invio (Sessione): %s

en: Max download rate (Session): %s
it: Velocità di scaricamento massima (Sessione): %s

en: Max upload rate (Session): %s
it: Velocità massima d'invio (Sessione): %s

en: Reconnects: %i
it: Riconnessioni: %i

en: Time Since First Transfer: %s
it: Tempo dal primo trasferimento: %s

en: Connected To Server Since: %s
it: Connesso al server da: %s

en: Active Connections (estimate): %i
it: Connessioni attive (stima): %i

en: Max Connection Limit Reached: %s
it: Limite massimo connessioni raggiunto: %s

en: Average Connections (estimate): %g
it: Connessioni medie (stima): %g

en: Peak Connections (estimate): %i
it: Picco connessioni (stima): %i

en: Clients
it: Client

en: Unknown: %s
it: Sconosciuti: %s

en: Filtered: %s
it: Filtrati: %s

en: Banned: %s
it: Bannati: %s

en: Total: %i Known: %i
it: Totale: %i Conosciuti: %i

en: Working Servers: %i
it: Server attivi: %i

en: Failed Servers: %i
it: Server falliti: %i

en: Total: %s
it: Totale: %s

en: Deleted Servers: %s
it: Server rimossi: %s

en: Filtered Servers: %s
it: Server filtrati: %s

en: Users on Working Servers: %llu
it: Utenti su server attivi: %llu

en: Files on Working Servers: %llu
it: File su server attivi: %llu

en: Total Users: %llu
it: Utenti totali: %llu

en: Total Files: %llu
it: File totali: %llu

en: Server Occupation: %.2f%%
it: Occupazione server: %.2f%%

en: Number of Shared Files: %s
it: Numero di file condivisi: %s

en: Total size of Shared Files: %s
it: Dimensione totale file condivisi: %s

en: Average file size: %s
it: Dimensione media dei file: %s

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Not Received
it: Non ricevuto

en: Active connections (1:%u)
it: Connessioni attive (1:%u)

en: Not available
it: Non disponibile

en: Never
it: Mai

en: Command '%s' with pid '%d' has finished with status code '%d'.
it: Il comando `%s' con pid `%d' è terminato con il codice di stato `%d'.

en: Execute <str> and exit.
it: Esegui <str> e esci.

en: Invalid IP format. Use xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx
it: Formato IP non valido. Usa xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx

en: This command requires an argument. Valid arguments: 'all', filename, or a number.
it: Questo comando richiede un argomento. Argomenti validi sono: 'all', nome file, or un numero.

en: Processing by hash:
it: Elaborazione dell' hash:

en: Processing by filename:
it: Elaborazione del file:

en: This command requires an argument. Valid arguments: a file hash.
it: Questo comando richiede un argomento. Argomenti validi: un file hash.

en: Not a valid number
it: Non è un numero valido

en: Not a valid hash (length should be exactly 32 chars)
it: Non è un hash valido (la lunghezza deve essere di 32 caratteri)

note: TRANSLATORS: 'help search' is a command to the program, do not translate it.
en: No search type defined.
    Type 'help search' to get more help.
it: Il tipo della ricerca non è definito.
    Digitare 'help search' per ottenere ulteriori informazioni.

en: Download File: %lu %s
it: Download del file: %lu %s

en: Request failed with an unknown error.
it: Richiesta non riuscita con errore sconosciuto.

en: Operation was successful.
it: Operazione conclusa con successo.

en: Request failed with the following error: %s
it: Richiesta fallita con il seguente errore: %s

en: IP filtering for clients is %s.
it: Il filtraggio IP per i client è %s.

en: IP filtering for servers is %s.
it: Il filtraggio IP per i server è %s.

en: Current IPFilter Level is %d.
it: Il livello IPFilter attuale è %d

en: Bandwidth limits: Up: %u kB/s, Down: %u kB/s.
it: Limiti di banda: Up: %u kB/s, Down: %u kB/s.

en: Connected to %s %s %s
it: Connesso a %s %s %s

en: Now connecting
it: Connessione in corso

en: 
    Clients in queue:	%d
it: 
    Client in coda:	%d

en: 
    Total sources:	%d
it: 
    Fonti totali:	%d

en: Number of search results: %i
it: Totale risultati della ricerca: %i

en: Search progress: %u %%
it: Avanzamento ricerca: %u %%

en: Search progress not available
it: Avanzamento ricerca non disponibile

en: Received an unknown reply from the server, OpCode = %#x.
it: Ricevuta risposta sconosciuta dal server, OpCode = %#x.

en: Show short status information.
it: Mostra informazione sullo stato.

en: Show connection status, current up/download speeds, etc.
it: Mostra stato connessione, velocità di upload e download attuali, etc.

en: Show full statistics tree.
it: Mostra le statistiche complete.

en: Optionally, a number in the range 0-255 can be passed as an argument to this
    command, which tells how many entries of the client version subtrees should be
    shown. Passing 0 or omitting it means 'unlimited'.
    
    Example: 'statistics 5' will show only the top 5 versions for each client type.
it: Opzionalmente, un numero compreso tra 0 e 255 può essere passato come argomento a questo
    comando, per indicare quante versioni mostrare nel sottoalbero dei client. 0 oppure
    nessun numero significa 'infinite'.
    Esempio: 'statistics 5' mostrerà solo le cinque versioni più diffuse per ogni tipo di client.

en: Shut down aMule.
it: Arresta aMule.

en: Shut down the remote running core (amule/amuled).
    This will also shut down the text client, since it is unusable without a
    running core.
it: Arresta il core attualmente in esecuzione in remoto (amule/amuled).
    L'azione arresterà anche il client testuale, dal momento che diventerà inutilizzabile senza un
    core in esecuzione.

en: Reload the given object.
it: Ricarica l'oggetto.

en: Reload shared files list.
it: Ricarica la lista dei file condivisi.

en: Reload IP filtering table.
it: Ricarica il filtro IP da file.

en: Reload current IP filtering table.
it: Seleziona il livello del filtraggio degli IP.

en: Update IP filtering table from URL.
it: Aggiorna il filtro IP da URL.

en: If URL is omitted the URL from the preferences is used.
it: Se l'URL è omesso verrà utilizzato quello inserito nelle Preferenze.

en: Connect to the network.
it: Connettiti alla rete.

en: This will connect to all networks that are enabled in Preferences.
    You may also optionally specify a server address in IP:Port form, to connect to
    that server only. The IP must be a dotted decimal IPv4 address,
    or a resolvable DNS name.
it: Questo connetterà aMule a tutte le reti attualmente abilitate nelle Preferenze.
    È anche possibile specificare l'indirizzo IP, nella forma IP:Porta, di un server e
    connettersi solamente a quello. Si può utilizzare un indirizzo IPv4 oppure
    un nome risolvibile da un server DNS.

en: Connect to eD2k only.
it: Connettiti solo alla rete eD2k.

en: Connect to Kad only.
it: Connetti solo alla rete Kad.

en: Disconnect from the network.
it: Disconnettiti dalla rete.

en: This will disconnect from all networks that are currently connected.
it: Questo disconnetterà aMule da tutte le reti attive.

en: Disconnect from eD2k only.
it: Disconnettiti solo dalla rete eD2k.

en: Disconnect from Kad only.
it: Disconnetti solo dalla rete Kad.

en: Add an eD2k or magnet link to core.
it: Aggiungi un link eD2k o un magnet link al core.

en: The eD2k link to be added can be:
    *) a file link (ed2k://|file|...), it will be added to the download queue,
    *) a server link (ed2k://|server|...), it will be added to the server list,
    *) or a serverlist link, in which case all servers in the list will be added to the
       server list.
    
    The magnet link must contain the eD2k hash and file length.
it: Il link eD2k da aggiungere può essere:
    *) un collegamento ad un file (ed2k://|file|...), che sarà aggiunto ai download in attesa,
    *) un collegamento ad un server (ed2k://|server|...), che sarà aggiunto alla lista dei server,
    *) un collegamento ad una lista server, in questo caso tutti i server elencati saranno aggiunti alla
    lista dei server.
    
    Il magnet link deve contenere l'hash eD2k e la lunghezza del file.

en: Set a preference value.
it: Imposta un valore delle preferenze.

en: Set IP filtering preferences.
it: Imposta le preferenze del Filtro IP.

en: Turn IP filtering on for both clients and servers.
it: Attiva il filtro IP per client e server.

en: Turn IP filtering off for both clients and servers.
it: Disattiva il filtro IP per client e server.

en: Enable/Disable IP filtering for clients.
it: Attiva/Disabilita il filtro IP per i client.

en: Turn IP filtering on for clients.
it: Attiva il filtro IP per i client.

en: Turn IP filtering off for clients.
it: Disattiva il filtro IP per i client.

en: Enable/Disable IP filtering for servers.
it: Attiva/Disabilita il filtro IP per i server.

en: Turn IP filtering on for servers.
it: Attiva il filtro IP per i server.

en: Turn IP filtering off for servers.
it: Disabilita il filtro IP per i server.

en: Select IP filtering level.
it: Seleziona il livello del filtraggio degli IP.

en: Valid filtering levels are in the range 0-255, and it's default (initial)
    value is 127.
it: I livelli di filtraggio validi vanno da 0 a 255 e il default (iniziale)
    è 127.

en: Set bandwidth limits.
it: Imposta limiti di banda.

en: The value given to these commands has to be in kilobytes/sec.
it: Il valore fornito a questi comandi deve essere in kilobyte al secondo.

en: Set upload bandwidth limit.
it: Imposta limiti di banda per l'upload.

en: The given value must be in kilobytes/sec.
it: Il valore inserito deve essere espresso in kilobyte al secondo.

en: Set download bandwidth limit.
it: Imposta limiti di banda per il download.

en: Get and display a preference value.
it: Visualizza un'impostazione delle preferenze.

en: Get IP filtering preferences.
it: Visualizza le impostazioni del Filtro IP.

en: Get IP filtering state for both clients and servers.
it: Ottieni stato del filtro IP sia del client che del server.

en: Get IP filtering state for clients only.
it: Ottieni stato del filtro IP per i client.

en: Get IP filtering state for servers only.
it: Ottieni stato del filtro IP dei server.

en: Get IP filtering level.
it: Imposta il livello del filtraggio degli IP.

en: Get bandwidth limits.
it: Visualizza limita di banda.

en: Execute a search.
it: Effettua una ricerca.

en: A search type has to be specified by giving the type:
        GLOBAL
        LOCAL
        KAD
    Example: 'search kad file' will execute a kad search for "file".
it: È necessario specificare il TIPO della ricerca che può essere:
        GLOBAL
        LOCAL
        KAD
    Esempio: 'search kad file' cercherà "file" nella rete Kad.

en: Execute a global search.
it: Effettua una ricerca globale.

en: Execute a local search
it: Effettua una ricerca locale

en: Execute a kad search
it: Effettua una ricerca sulla rete Kad

en: Show the results of the last search.
it: Mostra risultati dell'ultima ricerca.

en: Return the results of the previous search.
it: Restituisce i risultati della ricerca precedente.

en: Show the progress of a search.
it: Mostra lo stato d'avanzamento della ricerca.

en: Show the progress of a search.
it: Mostra lo stato d'avanzamento della ricerca.

en: Start downloading a file
it: Scarica un file

en: The number of a file from the last search has to be given.
    Example: 'download 12' will start to download the file with the number 12 of the previous search.
it: Bisogna fornire il numero del file relativo all'ultima ricerca.
    Esempio: 'download 12' aggiungerà alla coda dei download il file col numero 12 trovato dall'ultima ricerca.

en: Pause download.
it: Metti il download in pausa.

en: Resume download.
it: Riavvia download.

en: Cancel download.
it: Annulla download.

en: Set download priority.
it: Imposta priorità del download.

en: Set priority of a download to Low, Normal, High or Auto.
it: Imposta la priorità del download a Bassa, Normale, Alta o Auto.

en: Set priority to low.
it: Imposta priorità a Bassa.

en: Set priority to normal.
it: Imposta priorità a Normale.

en: Set priority to high.
it: Imposta priorità a Alta.

en: Set priority to auto.
it: Imposta priorità a Auto.

en: Show queues/lists.
it: Mostra code/liste.

en: Show upload/download queue, server list or shared files list.
it: Mostra la coda di upload/download, la lista dei server o la lista dei file condivisi.

en: Show upload queue.
it: Mostra la coda di upload.

en: Show download queue.
it: Mostra la coda di download.

en: Show log.
it: Mostra log.

en: Show servers list.
it: Mostra la lista dei server.

en: Show shared files list.
it: Mostra la lista dei file condivisi.

en: Reset log.
it: Cancella log.

en: Deprecated command, use '%s' instead.
it: Comando deprecato, al suo posto usa '%s'.

en: This is a deprecated command, and may be removed in the future.
    Use '%s' instead.
it: Questo è un comando obsoleto, e in futuro potrebbe essere rimosso.
    Al suo posto usa '%s'.

en: aMule text client
it: Client testuale aMule

en: Converting old AICH hashsets in '%s' to 64b in '%s'.
it: Conversione dei vecchi hashset AICH in '%s' a 64b: '%s'.

en: WARNING: The filename '%s' is invalid and has been renamed to '%s'.
it: ATTENZIONE: '%s' non è un nome di file valido ed è stato rinominato in '%s'.

en: WARNING: The file '%s' already exists, new file renamed to '%s'.
it: ATTENZIONE: il file '%s' esiste già, il nuovo file sarà rinominato in '%s'.

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
it: Sei sicuro di voler interrompere e rimuovere tutti i file contenuti in questa categoria?

en: Confirmation Required
it: Conferma richiesta

en: Only 99 categories are supported.
it: Solo 99 categorie sono accettate.

en: Too many categories!
it: Troppe categorie!

en: All others
it: Tutto il resto

en: Select view filter
it: Seleziona filtro di visualizzazione

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: Remove category
it: Elimina categoria

en: Failed to open file (%s), removing from list of shared files.
it: Impossibile aprire il file (%s), rimosso dalla lista dei file condivisi.

en: Hashset requested for unknown file: %s
it: Hashset richiesto per il file sconosciuto: %s

en: Resuming uploads of file: %s
it: Ripristino invio del file: %s

en: Suspending upload of file: %s
it: Sospensione invio del file: %s

en: Failed to execute command `%s' on `%s' event.
it: Impossibile eseguire il comando `%s' per l'evento `%s'.

en: Download completed
it: Download completato

en: The full path to the file.
it: Il percorso completo del file.

en: The name of the file without path component.
it: Il nome del file senza la parte del percorso.

en: The eD2k hash of the file.
it: L'hash eD2k del file.

en: The size of the file in bytes.
it: La dimensione del file in bytes.

en: Cumulative download activity time.
it: Tempo cumulativo di download.

en: New chat session started
it: Nuova sessione chat iniziata

en: Message sender.
it: Mittente del messaggio.

en: Out of space
it: Spazio esaurito

en: Disk partition.
it: Partizione disco.

en: Error on completion
it: Errore nel completamento

en: Processing file number %u: %s
it: Elaborazione del file numero %u: %s

en: You have asked for part hashes (Only used for files > 9.5 MB)
it: Hai richiesto l'hash delle parti (solo per file > 9.5 MB)

en: %s ---> Non existant file !
it: %s ---> File inesistente!

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
it: aLinkCreator, il creatore di link eD2k per aMule

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: Input parameters
it: Parametri di ingresso

en: File to Hash
it: File da esaminare

en: Add Optional URLs for this file
it: Aggiungi URL per questo file

en: Enter here the file you want to compute the eD2k link
it: Inserisci qui il file di cui vuoi creare il collegamento eD2k

en: Enter here the URL you want to add to the eD2k link: Add / at the end to let aLinkCreator append the current file name
it: Inserisci qui l'URL che vuoi aggiungere al collegamento eD2k: Aggiungi / alla fine per permettere a aLinkCreator di aggiungere l'attuale nome del file

en: Remove
it: Rimuovi

en: Create link with part-hashes
it: Crea collegamento con hash delle parti

en: Help to spread new and rare files faster, at the cost of an increased link size
it: Aiuta a diffondere più in fretta i file nuovi e rari, al costo di una connessione più dimensione maggiore dei link

en: MD4 File Hash
it: Hash del File MD4

en: eD2k File Hash
it: hash file eD2k

en: eD2k link
it: link D2k

en: Save
it: Salva

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Open
it: Apri

en: Open a file to compute its eD2k link
it: Apri un file per generare il suo link eD2k

en: Copy computed eD2k link to clipboard
it: Copia il link eD2k generato negli appunti

en: Save as
it: Salva come

en: Save computed eD2k link to file
it: Salva su file il link eD2k generato

en: About aLinkCreator
it: Informazioni su aLinkCreator

en: Select the file you want to compute the eD2k link
it: Seleziona il file di cui vuoi creare il link eD2k

en: Can't open the clipboard
it: Non posso aprire gli appunti

en: Nothing to copy for now !
it: Non c'è niente da copiare per ora!

en: Select the file to your computed eD2k link
it: Seleziona il file di cui vuoi generare il link eD2k

en: Unable to open
it: Impossibile aprire

en: Please, enter a non empty file name
it: Inserire un nome file non vuoto

en: Nothing to save for now !
it: Non c'è niente da salvare per ora!

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmaps from http://www.everaldo.com and http://www.icomania.com
    and http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    Distributed under GPL
it: aLinkCreator, il generatore di link eD2k per aMule
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmaps da http://www.everaldo.com e http://www.icomania.com
    e http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    sono distribuiti sotto licenza GPL

en: aLinkCreator is working for you
it: aLinkCreator sta lavorando per voi

en: Computing MD4 Hash...
it: Calcolo degli hash MD4 in corso...

en: Computing eD2k Hashes...
it: Calcolo degli hash eD2k in corso...

en: Cancelled !
it: Annullato !

en: Done in %.2f s
it: Eseguito in %.2f s

en: You have already added this URL !
it: Hai già aggiunto questo URL!

en: Please, enter a non empty URL
it: Inserire un URL non vuoto

en: Unable to open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Out of memory while calculating ed2k hash!
it: Si è verificato un errore "out of memory" durante il calcolo di un hash ed2k!

en: %i day(s) %i hour(s) %i min %i s
it: %i giorno(i) %i ora(e) %i minuto(i) %i s

en: %02uD %02uh %02umin %02us
it: %02uG %02uore %02umin %02usec

en: %02uh %02umin %02us
it: %02uore %02umin %02usec

en: %02umin %02us
it: %02umin %02usec

en: wxCas, aMule Online Statistics
it: wxCas, statistiche in linea di aMule

en: Maximum DL rate since wxCas is running
it: Velocità di DL massima da quando wxCas è attivo

en: Absolute Maximum DL rate during wxCas previous runs
it: Velocità di DL massima nelle precedenti sessioni di wxCas

en: System
it: Sistema

en: Stop Auto Refresh
it: Ferma aggiornamento automatico

en: Save Online Statistics image
it: Salva immagine statistiche in linea

en: Print Online Statistics image
it: Stampa immagine statistiche in linea

en: Preferences setting
it: Preferenze

en: About wxCas
it: Informazioni su wxCas

en: Start Auto Refresh
it: Avvia aggiornamento automatico

en: Auto Refresh stopped
it: Aggiornamento automatico fermato

en: Auto Refresh started
it: Aggiornamento automatico avviato

en: Save Statistics Image
it: Salva immagine statistiche

en: aMule Online Statistics
it: Statistiche online di aMule

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
it: C'è stato un problema durante la stampa.
    La stampante potrebbe non essere impostata correttamente?

en: Printing
it: Stampa in corso

en: wxCas, aMule OnLine Signature Statistics
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Based on CAS by Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distributed under GPL
it: wxCas, Statistiche di firma in linea di aMule
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Basato su CAS di Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distribuito con licenza GPL

en: Oh Oh, aMule is not running...
it: Oh oh, aMule non è in esecuzione...

en: aMule is running
it: aMule è in funzione

en: aMule is running, but disconnected
it: aMule è in esecuzione, ma non connesso

en: aMule is connecting...
it: aMule si sta connettendo...

en: Oh Oh, aMule status is unknown...
it: Oh oh, stato di aMule sconosciuto...

en:  has been running for
it:  è stato in funzione per

en:  is stopped !
it:  è fermo!

en:  is not connected !
it:  non è connesso!

en:  is connecting...
it:  si sta connettendo...

en:  is doing something strange, check it !
it:  sta facendo qualcosa di strano, controllare!

en:  is connected to
it:  è connesso a

en: off
it: inattivo

en:  is on
it:  è attivo

en:  with
it:  con

en: Total Download:
it: Download totale:

en: Session Download:
it: Download sessione:

en: Sharing:
it: Condivisione:

en:  file(s), Clients on queue:
it:  file, client in coda:

en: Time:
it: Tempo:

en:  on
it:  attivo

en: System Load Average (1-5-15 min):
it: Carico medio del sistema (1-5-15 min):

en: System uptime:
it: Uptime del sistema:

en: Directory containing amulesig.dat file
it: Cartella contenente il file amulesig.dat

en: Enter here the directory where your amulesig.dat file is
it: Inserire la cartella contenente il file amulesig.dat

en: Refresh rate interval in seconds
it: Intervallo di aggiornamento in secondi

en: Generate a stat image at every refresh event
it: Genera un'immagine delle statistiche ad ogni aggiornamento

en: Enter here the directory where you want to generate the statistic image
it: Inserire la cartella nella quale generare l'immagine delle statistiche

en: Upload periodicaly your stat image to FTP server
it: Carica periodicamente l'immagine delle statistiche sul server FTP

en: FTP Url
it: URL FTP

en: FTP Path
it: Percorso FTP

en: Enter here the URL of your FTP server
it: Inserire URL del tuo server FTP

en: Enter here the directory where putting your stat image on FTP server
it: Inserire la directory del server FTP nella quale copiare l'immagine

en: User
it: Utente

en: Enter here the User name to log into your FTP server
it: Inserisci il nome utente per accedere al server FTP

en: Enter here the User password to log into your FTP server
it: Inserisci la password per accedere al server FTP

en: FTP update rate interval in minutes
it: Intervallo di aggiornamento FTP in minuti

en: Validate
it: Verifica

en: Folder containing your signature file
it: Cartella contenente il file di firma

en: Folder where generating the statistic image
it: Cartella nella quale generare l'immagine

en: Loads template <str>
it: Carica modello <str>

en: Web server HTTP port
it: Web server porta HTTP

en: Use UPnP port forwarding on web server port
it: Usa l'UPnP port forwarding sulla porta del server web

en: UPnP port
it: Porta UPnP

en: Use gzip compression
it: Usa compressione gzip

en: Full access password for web server
it: Password per l'accesso completo al web server

en: Guest password for web server
it: Password per l'accesso Guest al web server

en: Allow guest access
it: Permetti l'accesso guest

en: Deny guest access
it: Vieta l'accesso guest

en: Load/save web server settings from/to remote aMule
it: Carica/salva le impostazioni del web server da/su l'aMule remoto

en: aMule config file path. DO NOT USE DIRECTLY!
it: Percorso del file di configurazione di aMule. NON USARE DIRETTAMENTE!

en: Disable PHP interpreter (deprecated)
it: Disabilita interprete PHP (deprecato)

en: Recompile PHP pages on each request
it: Ricompila pagine PHP ad ogni richiesta

en: aMule Web Server
it: Server web di aMule

en: web client connection accepted
it: connessione web client accettata

en: ERROR: cannot accept web client connection
it: ERRORE: Impossibile accettare la connessione del client web

en: Request failed with the following error: %s.
it: Richiesta non riuscita per l'errore: %s.

en: Index file not found:
it: File indice non trovato:

en: Session expired - requesting login
it: Sessione scaduta - accesso richiesto

en: Session ok, logged in
it: Sessione valida, utente registrato

en: Session ok, not logged in
it: Sessione valida, utente registrato

en: No session opened - will request login
it: Nessuna sessione aperta - richiesta di accesso

en: Session created - requesting login
it: Sessione creata - richiesta di accesso

en: Processing request [original]:
it: Elaborazione richiesta [originale]:

en: No password specified, login will not be allowed.
it: Nessuna password specificata, login fallito.

en: Checking password
it: Verifica password

en: Password hash invalid
it: Hash della password non valido

en: Password ok
it: Password valida

en: Password bad
it: Password errata

en: You did not enter any password. Blank password is not allowed.
it: Non hai inserito alcuna password. Le password vuote non sono ammesse.

en: Logout requested
it: Disconnessone richiesta

en: Processing request [redirected]:
it: Elaborazione richiesta [rediretta]:
