aMule - en to tr translation catalogue (1572 entries)

en: Add a Friend
tr: Arkadaş Ekle

en: You have to enter a valid IP and port!
tr: Geçerli bir IP ve port girmelisiniz!

en: Information
tr: Bilgi

en: The specified userhash is not valid!
tr: Belirlenen kullanıcı adreslemesi geçersiz!

en: Failed to open ED2KLinks file.
tr: ED2KBağlantı dosyası açılamadı.

en: WARNING: You can't add yourself as a source for an eD2k link while having a lowid.
tr: UYARI: DüşükID olduğunuz sürece kendinizi bir kaynak olarak eD2k bağlantılarına ekleyemezsiniz.

en: Now, exiting main app...
tr: Ana uygulamadan çıkılıyor...

en: Terminating amuleweb instance with pid '%ld' ...
tr: Amuleweb oturumu pid `%ld' ile sonlandırılıyor...

en: Killing amuleweb instance with pid '%ld' ...
tr: Amuleweb oturumu pid `%ld' ile öldürülüyor...

en: Failed
tr: Başarısız

en: aMule OnExit: Terminating core.
tr: aMule Çıkışında: Çekirdek imha ediliyor.

en: aMule shutdown completed.
tr: aMule kapatılma işlemi tamamlandı.

en: Memory debug results for aMule exit:
tr: aMule çıkışı için hafıza hata raporlama sonuçları:

en: Your locale has been changed to System Default due to a configuration change. Sorry.
tr: Bir yapılandırma değişikliği nedeniyle dil ayarınız 'Sistem Varsayılanı'na çevrildi. Üzgünüm. Vallahi...

en: Info
tr: Bilgi

en: 
    EC configuration
tr: 
    EC yapılandırması

en: Password set and external connections enabled.
tr: Parola ayarlandı ve dış bağlantılar etkinleştirildi.

en: WARNING
tr: UYARI

en: You don't have any server in the server list.
    Do you want aMule to download a new list now?
tr: Sunucu listesinde mevcut bir sunucu yok.
    aMule'nin yeni bir liste indirmesini ister misiniz?

en: Server list download
tr: Sunucu listesi indirme

en: web server running on pid %d
tr: web sunucusu pid %d üzerinde çalışıyor

en: You requested to run web server on startup, but the amuleweb binary cannot be run. Please install the package containing aMule web server, or compile aMule using --enable-webserver and run make install
tr: Web sunucusunun başlangıçta çalışmasını istediniz. Fakat amuleweb çalıştırılamıyor. Lütfen, aMule web sunucusunu içeren paketi yükleyin veya aMule' yi --enable-webserver komutu ile derleyip make install komutunu çalıştırın

en: ERROR
tr: HATA

en: Could not bind ports to the specified address: %s
tr: Belirtilen şu adrese portlar bağlanamıyor: %s

en: Port %u is not available. You will be LOWID
tr: Port. %u kullanılamıyor. DÜŞÜKID alacaksınız.

en: Port %u is not available!
    
    This means that you will be LOWID.
    
    Check your network to make sure the port is open for output and input.
tr: Port. %u kullanılamıyor!
    
    Bunun anlamı DÜŞÜKID alacağınızdır.
    
    Ağ ayarlarınıza göz atarak portun giriş ve çıkışlar için açık olup olmadığını denetleyiniz.

en: Failed to create OnlineSig File
tr: Çevrim içi İmza dosyası oluşturma başarısız.

en: Failed to create aMule OnlineSig File
tr: aMule Çevrim içi İmza dosyası oluşturma başarısız.

en: The selected locale seems not to be installed on your box. (Note: I'll try to set it anyway)
tr: Seçilen yerelleştirme görünüşe göre bilgisayarınızda yüklü değil. (Not: Bunu yine de yapmaya çalışacağım)

en: This is the first time you run aMule %s
tr: Hoş geldiniz! aMule %s sürümünü ilk kez kullanıyorsunuz.

en: This version is a testing version, updated daily, and
tr: Bu sürüm bir deneme sürümü, her gün güncellenir ve

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
tr: bir şeyleri bozmayacağını veya evinizi yakmayacağını

en: or kill your dog. But it *should* be safe to use anyway.
tr: yahut da köpeğinizi öldürmeyeceğini garanti edemeyiz. Fakat bir *sorun* yaratmayacağını da umuyoruz.

en: More information, support and new releases can found at our homepage,
tr: Daha fazla bilgi, destek ve yeni sürümler ana sayfamızda bulunabilir

en: at www.aMule.org, or in our IRC channel #aMule at irc.freenode.net.
tr: www.aMule.org veya IRC Kanalımız: irc.freenode.net sunucusunda #aMule

en: Feel free to report any bugs to http://forum.amule.org
tr: Her türlü hatayı bize bildirmekten çekinmeyin http://forum.amule.org

en: The folder for Online Signature files you specified is INVALID!
     OnlineSignature will be DISABLED until you fix it on preferences.
tr: Belirlediğiniz Çevrim içi İmza dosyaları dizini GEÇERSİZ!
     Çevrim içi İmza, ayarlarınızda düzeltene kadar DEVREDIŞI bırakıldı.

en: Server hostname notified
tr: Sunucu makine adı uyarıldı

en: Disk space preallocation for file '%s' failed: %s
tr: %s dosyası için diskte yer ayırma başarısız oldu: %s

en: ERROR: can't open logfile
tr: HATA: Günlük dosyası açılamıyor.

en: WARNING: logfile is empty. Something is wrong.
tr: UYARI: Günlük dosyası boş, bir şeyler yanlış.

en: Log has been reset
tr: Günlük kaydı silindi

en: ServerMessage: %s
tr: Sunucu İletisi: %s

en: Skipped download of %s, because requested file is not newer.
tr: %s indirilmeyecek; çünkü istenen dosya yeni değil.

en: Failed to download the nodes list.
tr: Nod listesini indirme başarısız.

en: Failed to open the downloaded version check file
tr: İndirilen sürüm denetleme dosyasını açma başarısız oldu.

en: Corrupted version check file
tr: Bozuk sürüm denetleme dosyası

en: You are using an outdated version of aMule!
tr: aMule'nin eski bir sürümünü kullanıyorsunuz!

en: Your aMule version is %i.%i.%i and the latest version is %li.%li.%li
tr: aMule sürümünüz %i.%i.%i ve en güncel sürüm %li.%li.%li

en: The latest version can always be found at http://www.amule.org
tr: En güncel sürüm her zaman http://www.amule.org adresinde bulunabilir.

en: WARNING: Your aMuled version is outdated: %i.%i.%i < %li.%li.%li
tr: UYARI: aMuled sürümünüz eski: %i.%i.%i < %li.%li.%li

en: Your copy of aMule is up to date.
tr: aMule sürümünüz güncel.

en: Failed to download the version check file
tr: Sürüm denetleme dosyasını indirme başarısız oldu.

en: Users: %s | Files: %s
tr: Kullanıcılar: %s | Dosyalar: %s

en: Users: E: %s K: %s | Files: E: %s K: %s
tr: Kullanıcılar: E: %s K: %s | Dosyalar: E: %s K: %s

en: No networks selected
tr: Hiç bir ağ seçilmedi

en: with LowID
tr: DüşükID ile

en: with HighID
tr: YüksekID ile

en: Connected to %s %s
tr: Bağlandı: %s %s

en: Connecting to %s
tr: Bağlanıyor: %s

en: Disconnected from eD2k
tr: eD2k Bağlantısı kesildi

en: Kad started.
tr: Kademlia başladı.

en: Kad stopped.
tr: Kademlia durdu.

en: Connected to Kad (ok)
tr: Kademlia ağına bağlanıldı (tamam)

en: Connected to Kad (firewalled)
tr: Kademlia ağına bağlanıldı. (Güvenlik duvarı)

en: Disconnected from Kad
tr: Kademlia bağlantısı kesildi.

en: Kad network cannot be used if UDP port is disabled on preferences, not starting.
tr: UDP portu ayarlarda devre dışı bırakılmışsa Kad ağı kullanılamaz. Başlatılmıyor.

en: Kad network disabled on preferences, not connecting.
tr: Kad ağı ayarlarda devre dışı bırakılmış, bağlanılmıyor.

en: ERROR: aMule daemon cannot be used when external connections are disabled. To enable External Connections, use either a normal aMule, start amuled with the option --ec-config or set the key "AcceptExternalConnections" to 1 in the file ~/.aMule/amule.conf
tr: HATA: aMule daemon dış bağlantılar devre dışı bırakıldığında kullanılamaz. Dış Bağlantıları etkinleştirmek için ya aMule'yi, --ec-config seçeneği ile birlikte amuledi başlatarak ya da ~/.aMule/amule.conf dosyasındaki "AcceptExternalConnections" seçeneğini 1 olarak ayarlayın.

en: ERROR: A valid password is required to use external connections, and aMule daemon cannot be used without external connections. To run aMule deamon, you must set the "ECPassword" field in the file ~/.aMule/amule.conf with an appropriate value. Execute amuled with the flag --ec-config to set the password. More information can be found at http://wiki.amule.org
tr: HATA: Dış bağlantıların kullanılabilmesi için geçerli bir parola gerekilidir ve aMule uygulamacığı dış bağlantılar olmadan kullanılamaz. aMule uygulamacığını çalıştırmak için ~/.aMule/amule.conf dosyasında "ECPassword" kısmını uygun bir değerle doldurmalısınız. amuled' i --ec-config seçeneği ile çalıştırın ve parolanızı ayarlayın. Daha fazla bilgi http://wiki.amule.org adresinde bulunabilir.

en: amuled: OnInit - starting timer
tr: amuled: OnInit - zamanlayıcı başlatılıyor

en: amuled: forking to background - see you
tr: amuled: arka plana çatallanıyor - görüşürüz

en: Cannot Create Pid File
tr: Pid dosyası oluşturulamıyor

en: ERROR: %s
tr: HATA: %s

en: This is aMule %s based on eMule.
tr: Bu, eMule üzerine kurulu olan aMule %s yazılımıdır.

en: Running on %s
tr: %s üzerinde çalışıyor

en: Visit http://www.amule.org to check if a new version is available.
tr: Yeni sürüm denetimi için http://www.amule.org adresini ziyaret ediniz.

en: FATAL ERROR: Failed to create Timer
tr: ÖNEMLİ HATA: Zamanlayıcı oluşturulamadı

en: aMule remote control
tr: aMule uzak denetimi

en: Snapshot:
tr: Bilgileri:

en: 'All-Platform' p2p client based on eMule
tr: eMule üzerine kurulu 'Sistem-Üstü' p2p  yazılımı

en: Website: http://www.amule.org
tr: Web Sitemiz: http://www.amule.org

en: Forum: http://forum.amule.org
tr: Forumumuz: http://forum.amule.org

en: FAQ: http://wiki.amule.org
tr: S.S.S.: http://wiki.amule.org

en: Contact: admin@amule.org (administrative issues)
tr: İletişim: admin@amule.org (yönetimsel konular)

en: Copyright (c) 2003-2019 aMule Team
tr: Copyright (c) 2003-2019 aMule Ekibi

en: Part of aMule is based on
tr: aMule'nin üzerinde kurulduğu parçalar:

en: Kademlia: Peer-to-peer routing based on the XOR metric.
tr: Kademlia: XOR matrisi üzerine kurulu eşten eşe iletişim.

en: Message
tr: İleti

en: aMule dialog destroyed
tr: aMule diyaloğu imha edildi

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: eD2k: Connecting
tr: eD2k: Bağlanıyor

en: eD2k: Disconnected
tr: eD2k: Bağlantı kesildi

en: Kad: Firewalled
tr: Kad: Güvenlik Duvarı

en: Kad: Connected
tr: Kad: Bağlandı

en: Kad: Connecting
tr: Kad: Bağlanıyor

en: Kad: Off
tr: Kad: Kapalı

en: Cancel
tr: İptal

en: Stop the current connection attempts
tr: Durdur

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Disconnect from the currently connected networks
tr: Bağlanılmış olan ağlar ile bağlantıyı Kes

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect to the currently enabled networks
tr: Etkinleştirilmiş olan ağlara bağlan

en:  kB/s
tr:  kB/sn

en: aMule (%s | Connected)
tr: aMule (%s | Bağlandı)

en: aMule (%s | Disconnected)
tr: aMule (%s | Bağlantı kesildi)

en: Do you really want to exit %s?
tr: %s üzerinden çıkmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Exit confirmation
tr: Çıkışı onaylayınız

en: Launch Command:
tr: Çalıştırma Komutu:

en: - default -
tr: - ön tanımlı -

en: Skin directory '%s' does not exist
tr: Kaplama dizini '%s' yok

en: WARNING: Unable to open skin file '%s' for read
tr: UYARI: Kaplama dosyası '%s' okuma için açılamıyor

en: Networks
tr: Ağlar

en: Networks Window
tr: Ağ Penceresi

en: Searches
tr: Aramalar

en: Searches Window
tr: Arama Penceresi

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Downloads Window
tr: İndirme Penceresi

en: Shared files
tr: Paylaşılan dosyalar

en: Shared Files Window
tr: Paylaşılan Dosya Penceresi

en: Messages
tr: Sohbet

en: Messages Window
tr: Sohbet Penceresi

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics Graph Window
tr: İstatistik Grafik Penceresi

en: Preferences
tr: Ayarlar

en: Preferences Settings Window
tr: Ayar Penceresi

en: Import
tr: İçe Aktar

en: The partfile importer tool
tr: Parça dosyası içe aktarım aracı

en: About
tr: Hakkında

en: About/Help
tr: Hakkında/Yardım

en: eD2k network
tr: eD2k ağı

en: Kad network
tr: Kademlia ağı

en: No network
tr: Ağ yok

en: aMule remote control
tr: aMule Uzak Denetimi

en: Fatal Error: Failed to create Core Timer
tr: Önemli Hata: Çekirdek Zamanlayıcı oluşturulamadı

en: Connect to remote amule
tr: Uzak aMule'ye bağlan

en: Fatal Error: Failed to create Poll Timer
tr: Önemli Hata: Havuz Zamanlayıcı oluşturulamadı

en: Going to event loop...
tr: Olay döngüsüne gidiliyor...

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

en: Remote GUI EC event handler
tr: Uzak ARAYÜZ EC olay yakalayıcı

en: Going down
tr: İniyor

en: Connection Failed. Unable to connect to %s:%d
tr: Bağlantı Başarısız Oldu. %s:%d bağlanılamıyor

en: Connection closed - aMule has terminated probably.
tr: Bağlantı kesildi - Muhtemelen aMule sonlandırıldı.

en: Ready
tr: Hazır

en: All
tr: Tümü

en: Can't create directory '%s' for category '%s', keeping directory '%s'.
tr: '%s' dizini '%s' sınıfı için oluşturulamadı. '%s' dizini kullanılıyor.

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Failed to retrieve shared files from user '%s'
tr: '%s' kullanıcısının paylaşılmış dosyalarını alma başarısız

en: Searching buddy for lowid connection
tr: DüşükID bağlantı için bir eş aranıyor

en:  (Fake eMule version %#x)
tr:  (Sahte eMule sürümü %#x)

en:  (Fake eMule)
tr:  (Sahte eMule)

en: xMule (Fake eMule)
tr: xMule (Sahte eMule)

en: 1.x (based on eMule v0.%u)
tr: 1.x (eMule s.0.%u üzerine kurulu)

en: NickName: %s ID: %u
tr: Rumuz: %s ID: %u

en: Requested: %s
tr: İstek: %s

en: Filestats for this session: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for this session: Accepted %d of %d requests, %s transferred
tr[0]: Bu oturum için dosya durumu: Kabul edilen istek %d, toplam %d, %s aktarıldı
tr[1]: Bu oturum için dosya durumu: Kabul edilen istek %d, toplam %d, %s aktarıldı

en: Filestats for all sessions: Accepted %d of %d request, %s transferred
     | Filestats for all sessions: Accepted %d of %d requests, %s transferred
tr[0]: Tüm oturumlar için dosya durumu: Kabul edilen istek %d, toplam %d, %s aktarıldı
tr[1]: Tüm oturumlar için dosya durumu: Kabul edilen istek %d, toplam %d, %s aktarıldı

en: Requested unknown file
tr: Bilinmeyen dosya istendi

en: Message filtered from '%s' (IP:%s)
tr: '%s' kullanıcısından gelen ileti engellendi. (IP: %s)

en: New message from '%s' (IP:%s)
tr: '%s' kullanıcısından yeni ileti geldi (IP: %s)

en: User %s (%u) requested sharedfiles-list for not existing directory '%s' -> Ignored
tr: Kullanıcı %s (%u), var olmayan '%s' dizini için paylaşılmış dosya listenizi istedi. -> Görmezden gelindi.

en: WARNING: %s cannot be opened.
tr: UYARI: %s açılamıyor.

en: WARNING: Canceled file list corrupted, contains invalid header.
tr: UYARI: İptal edilen dosya listesi bozuk. Geçersiz başlık içeriyor.

en: IO error while reading %s file: %s
tr: %s dosyası okumada IO hatası: %s

en: Error while saving %s file: %s
tr: %s dosyası kaydedilirken hata: %s

en: Enter Captcha
tr: Captcha Gir

en: Category
tr: Sınıf

en: New Category
tr: Yeni Sınıf

en: Choose a folder for incoming files
tr: Gelen dosyalar için bir dizin seçin

en: You must specify a name for the category!
tr: Sınıf için bir isim girmelisiniz!

en: You must specify a path for the category!
tr: Sınıf için bir yol girmelisiniz!

en: Failed to create incoming dir for category. Please specify a valid path!
tr: Sınıf için gelen dizini oluşturma başarısız. Lütfen geçerli bir yol giriniz!

en: Chat-Session Started: %s (%s:%u) - %s %s
tr: Sohbet Oturumu Başladı: %s (%s:%u) - %s %s

en: *** Connected to Client ***
tr: *** Kullanıcıya Bağlandı. ***

en: *** Connecting to Client ***
tr: *** Kullanıcıya Bağlanıyor.***

en: *** Failed to Connect to client / Connection lost ***
tr: *** Kullanıcıya bağlantı başarısız. / Bağlantı koptu.***

en: *** You have passed the captcha check and the user has received your message. ***
tr: *** Captcha denetiminden geçtiniz ve kullanıcı iletinizi aldı. ***

en: *** Your response to the captcha was wrong and your message has been ignored. You can request a new captcha by sending a new message. ***
tr: *** Captcha' ya cevabınız yanlıştı ve iletiniz yok sayıldı. Yeni bir ileti göndererek yeni bir captcha isteyebilirsiniz. ***

en: Chat
tr: Sohbet

en: Close tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Close all tabs
tr: Tüm sekmeleri kapat

en: Close other tabs
tr: Diğer sekmeleri kapat

en: Add to Friends
tr: Arkadaşlara Ekle

en: Creditfile loaded, %u client is known | Creditfile loaded, %u clients are known
tr[0]: Kredi dosyası yüklendi. %u adet kullanıcı biliniyor
tr[1]: Kredi dosyası yüklendi. %u adet kullanıcı biliniyor

en:  - Credits expired for %u client! |  - Credits expired for %u clients!
tr[0]:  - %u adet kullanıcı için krediler bitti!
tr[1]:  - %u adet kullanıcı için krediler bitti!

en: No 'cryptkey.dat' file found, creating.
tr: 'cryptkey.dat' dosyası bulunamadı. Oluşturuluyor...

en: Client Details
tr: Kullanıcı Ayrıntıları

en: LowID
tr: DüşükID

en: HighID
tr: YüksekID

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Supported
tr: Destekleniyor

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Not complete
tr: Eksik

en: Bad Guy
tr: Kötü Çocuk

en: Verified - OK
tr: İncelendi - Tamam

en: Not Available
tr: Uygun değil

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Accepted
tr: Kullanıcı %s (%u), paylaşılmış dosya listenizi istedi. -> Kabul edildi

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list -> Denied
tr: Kullanıcı %s (%u), paylaşılmış dosya listenizi istedi. -> Reddedildi

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Accepted
tr: Kullanıcı %s (%u), paylaşılmış dizin listenizi istedi. -> Kabul edildi

en: User %s (%u) requested your shareddirectories-list -> Denied
tr: Kullanıcı %s (%u), paylaşılmış dizin listenizi istedi. -> Reddedildi

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> accepted
tr: Kullanıcı %s (%u), '%s' dizini için paylaşılmış dosya listenizi istedi. -> kabul edildi

en: User %s (%u) requested your sharedfiles-list for directory '%s' -> denied
tr: Kullanıcı %s (%u), '%s' dizini için paylaşılmış dosya listenizi istedi. -> reddedildi.

en: User %s (%u) shares directory '%s'
tr: Kullanıcı %s (%u), %s dizinini paylaşıyor

en: User %s (%u) sent unrequested shared dirs.
tr: Kullanıcı %s (%u) istenmeyen paylaşılmış dosya listesi gönderdi

en: User %s (%u) sent sharedfiles-list for directory '%s'
tr: Kullanıcı %s (%u) '%s' dizini için paylaşılmış dosya listesini gönderdi

en: User %s (%u) finished sending sharedfiles-list
tr: Kullanıcı %s (%u) paylaşılmış dosya listesini göndermeyi tamamladı

en: User %s (%u) sent unwanted sharedfiles-list
tr: Kullanıcı %s (%u) istenmeyen paylaşılmış dosya listesi gönderdi

en: User %s (%u) denied access to shared directories/files list
tr: Kullanıcı %s (%u)nın paylaşılmış dizin/dosyalara erişimi reddedildi.

en: File Comments
tr: Dosya Yorumları

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Rating
tr: Puanlama

en: Comment
tr: Yorum

en: No comments
tr: Yorum yok

en: %u comment | %u comments
tr[0]: %u adet yorum
tr[1]: %u adet yorum

en: Banned client %s for sending %s corrupt data of %s total for the file '%s'
tr: %s istemcisi %s kadar veriyi %s toplamda '%s' dosyasında gönderdiği için yasaklandı.

en: Auto [Lo]
tr: Oto (Düş)

en: Auto [No]
tr: Oto [Nor]

en: Auto [Hi]
tr: Oto (Yük)

en: Very low
tr: Çok düşük

en: Low
tr: Düşük

en: High
tr: Yüksek

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: Release
tr: Yayım

en: Asking
tr: Soruyor

en: Connecting via server
tr: Sunucu yoluyla bağlanıyor

en: Queue Full
tr: Sıra dolu

en: On Queue
tr: Sırada

en: Downloading
tr: Aktarılıyor

en: Receiving hashset
tr: Adresleme seti alınıyor

en: No needed parts
tr: Gereksiz parçalar

en: Cannot connect LowID to LowID
tr: DüşükID'den DüşükID'ye bağlanılamaz

en: Too many connections
tr: Çok fazla bağlantı

en: Connecting via Kad
tr: Kad yoluyla bağlanıyor

en: Too many Kad connections
tr: Çok fazla Kad bağlantısı

en: Banned
tr: Engellendi

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: Remote Queue Full
tr: Uzaktaki Sıra Dolu

en: Old MLDonkey
tr: Eski MLDonkey

en: New MLDonkey
tr: Yeni MLDonkey

en: eMule Compatible
tr: eMule

en: Local Server
tr: Sunucu

en: Remote Server
tr: Uzak Sunucu

en: Kad
tr: Kademlia

en: Source Exchange
tr: Kaynak Değişimi

en: Passive
tr: Pasif

en: Link
tr: Bağlantı

en: Source Seeds
tr: Kaynak Girdileri

en: Search Result
tr: Arama Sonucu

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: In progress
tr: İşlem yapılıyor

en: ERROR: Out of diskspace
tr: HATA: Disk dolu

en: ERROR: Partmet not found
tr: HATA: Partmet bulunamadı

en: ERROR: IO error!
tr: HATA: Girdi-çıktı hatası!

en: ERROR: Failed!
tr: HATA: Başarısız!

en: Queued
tr: Sıraya girdi

en: Already downloading
tr: Zaten aktarılıyor

en: Unknown or bad tempfile format.
tr: Bilinmeyen yada bozuk geçici dosya formatı.

en: Part
tr: Parça

en: Size
tr: Boyut

en: Transferred
tr: Aktarıldı

en: Speed
tr: Hız

en: Progress
tr: İşlem

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Priority
tr: Öncelik

en: Status
tr: Durum

en: Time Remaining
tr: Kalan Süre

en: Last Seen Complete
tr: Son Tamamlanmış Görülme

en: Last Reception
tr: Son Alım

en: Are you sure that you wish to delete the selected file?
tr: Seçili dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure that you wish to delete the selected files?
tr: Seçili dosyaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Feedback from: %s (%s)
tr: Geri besleme: %s (%s)

en: Auto
tr: Otomatik

en: &Stop
tr: &Dur

en: &Pause
tr: &Durakla

en: &Resume
tr: &Başlat

en: C&lear completed
tr: Tamamlananları T&emizle

en: Swap every A4AF to this file now
tr: Tüm A4Afleri derhal bu dosyaya geçir

en: Swap every A4AF to this file (Auto)
tr: Tüm A4Afleri bu dosyaya geçir (Otomatik)

en: Swap every A4AF to any other file now
tr: Tüm A4Afleri derhal bir başka dosyaya geçir

en: Extended Options
tr: Genişletilmiş Seçenekler

en: Preview
tr: Ön İzleme

en: Show file &details
tr: Dosya &ayrıntılarını göster

en: Show all comments
tr: Tüm yorumları göster

en: Copy magnet URI to clipboard
tr: Magnet bağlantısını panoya kopyala

en: Copy eD2k &link to clipboard
tr: eD2k bağlantısını panoya kopya&la

en: Copy feedback to clipboard
tr: Geri beslemeyi panoya kopyala

en: unassign
tr: atamayı kaldır

en: Assign to category
tr: Sınıfa Ekle

en: &Open the file
tr: Dosyayı &Aç

en: Enter new name for this file:
tr: Bu dosya için yeni bir isim girin:

en: File rename
tr: Dosya yeniden adlandır

en: Downloads (%i)
tr: İndirmeler (%i)

en: To prevent this warning to show up in every preview,
    set your preferred video player in preferences (default is mplayer).
tr: Her önizlemede bu uyarının gösterilemsini önlemek için,
    seçeneklerden tercih ettiğiniz video oynatıcısını ayarlayın. (öntanımlı mplayer)

en: File preview
tr: Dosya ön izlemesi

en: ERROR: Failed to execute external media-player! Command: `%s'
tr: Hata: Ortam oynatıcısını çalıştırma başarısız! Komut :  `%s'

en: Saving PartFile %u of %u
tr: ParçaDosyası %u, %u'da kaydediliyor

en: All PartFiles Saved.
tr: Tüm ParçaDosyaları Kaydedildi.

en: Loading temp files from %s.
tr: %s konumundan geçici dosyalar yükleniyor.

en: Loading PartFile %u of %u
tr: ParçaDosyası %u %u'dan yükleniyor

en: ERROR: Failed to load backup file. Search http://forum.amule.org for .part.met recovery solutions.
tr: HATA: Yedekleme dosyası yüklenemedi. .part.met kurtarma çözümleri için http://forum.amule.org adresini ziyaret edin.

en: All PartFiles Loaded.
tr: Tüm ParçaDosyaları Yüklendi.

en: No part files found
tr: Hiç part dosyası bulunamadı

en: Found %u part file | Found %u part files
tr[0]: %u adet parça dosyası bulundu
tr[1]: %u adet parça dosyası bulundu

en: Filesystem for Temp directory cannot handle large files.
tr: Geçici dizininin dosya sistemi büyük dosyaları kullanamaz.

en: Filesystem for Incoming directory cannot handle large files.
tr: Gelen dizininin dosya sistemi büyük dosyaları kullanamaz.

en: Downloading %s
tr: Aktarılıyor %s

en: You are already trying to download the file '%s'
tr: Zaten %s dosyasını indirmeye çalışıyorsunuz.

en: You already have the file '%s'
tr: Zaten %s dosyası var.

en: You are already trying to download the file %s
tr: %s dosyasını indirmeyi zaten deniyorsunuz

en: Cannot convert magnet link to eD2k: %s
tr: Magnet bağlantısı eD2k' ya çevrilemez: %s

en: Unknown protocol of link: %s
tr: Bağlantı için bilinmeyen protokol: %s

en: Invalid eD2k link! ERROR: %s
tr: Geçersiz eD2k bağlantısı! HATA: %s

en: Client sent packet after authentication failed.
tr: Kimlik kanıtlamadan sonra istemci tarafından gönderilen paket başarısız.

en: External connection closed.
tr: Dışarıdan bağlantı kesildi.

en: External connections disabled due to empty password!
tr: Boş şifre sebebiyle dışarıdan bağlantı devre dışı!

en: External connections disabled in config file
tr: Yapılandırma dosyasında dışarıdan bağlantılar devre dışı bırakılmış.

en: New external connection accepted
tr: Yeni dışarıdan bağlantı kabul edildi

en: ERROR: couldn't accept a new external connection
tr: HATA: yeni bir dış bağlantı kabul edilemiyor

en: External connection refused due to empty password in preferences!
tr: Ayarlardaki boş şifre sebebiyle dışarıdan bağlantılar reddedildi.

en: Connecting client: %s %s
tr: Kullanıcıya bağlanılıyor: %s %s

en: Unknown version
tr: Bilinmeyen sürüm

en: Incorrect EC version ID, there might be binary incompatibility. Use core and remote from same snapshot.
tr: Yanlış EC sürüm ID, bir çift uyumsuzluğu olabilir. Aynı görüntüden çekirdek ve uzak kullanınız.

en: You cannot connect to a release version from an arbitrary development snapshot! *sigh* possible crash prevented
tr: Bir geliştirme sürümünden dengeli bir sürüme bağlanamazsınız! *muhtemel* bir çökme önlendi

en: Invalid protocol version.
tr: Geçersiz protokol sürümü.

en: Missing protocol version tag.
tr: Kayıp protokol sürüm eki.

en: Authentication failed: invalid hash specified as EC password.
tr: Kimlik doğrulama başarısız oldu: EC parolası olarak geçersiz adresleme girildi.

en: Authentication failed: wrong password.
tr: Kimlik doğrulama başarısız oldu: yanlış parola.

en: Authentication failed: missing password.
tr: Kimlik doğrulama başarısız oldu: kayıp parola.

en: Invalid request, please authenticate first.
tr: Geçersiz istem, öncelikle doğrulatmanız lazım.

en: Access granted.
tr: Giriş izni verildi.

en: Sent error message "%s" to client.
tr: "%s"  hata iletisi makineye gönderildi.

en: Unauthorized access attempt from %s. Connection closed.
tr: %s üzerinden yetkilendirilmemiş giriş denemesi. Bağlantı kesildi.

en: Remote PartFile command failed: FileHash not found: %s
tr: Uzak Parça Dosyası komutu başarısız: Dosya Adreslemesi bulunamadı: %s

en: FileHash not found: %s
tr: Dosya adreslemesi bulunamadı: %s

en: OOPS! OpCode processing error!
tr: Aman aman! OpCode işleme hatası!

en: Server not added
tr: Sunucu eklenmedi.

en: server not found: %s
tr: sunucu bulunamadı: %s

en: need to define server to be removed
tr: çıkarılacak sunucunun tanımlanması gerekli

en: eD2k is disabled in preferences.
tr: pasifleştirilmiş.

en: Search in progress. Refetch results in a moment!
tr: Arama sürüyor. Bir dakikaya sonuçlanır!

en: WebSearch from remote interface makes no sense.
tr: Uzak arayüzden Web araması yapmak anlamsız.

en: No points for graph.
tr: Grafik için hiç nokta yok.

en: Your client is not configured for this detail level.
tr: Yazılımınız bu ayrıntı düzeyi için yapılandırılmamış.

en: External Connection: shutdown requested
tr: Bağlantı kapat

en: Already shutting down.
tr: Zaten kapatılıyor.

en: ExternalConn: adding link '%s'.
tr: Dışarıdan Bağ.:'%s' bağlantısı ekleniyor.

en: Invalid link or already on list.
tr: Geçersiz bağlantı veya zaten listede mevcut.

en: File not found.
tr: Dosya bulunamadı.

en: Invalid file name.
tr: Geçersiz dosya adı.

en: Unable to rename file.
tr: Dosya yeniden adlandırılamıyor.

en: Kad is disabled in preferences.
tr: Kad ayarlarda devre dışı bırakılmış.

en: Already connected to eD2k.
tr: eD2k ağına zaten bağlandı.

en: Connecting to eD2k...
tr: eD2k ağına bağlanıyor...

en: Already connected to Kad.
tr: Kad zaten bağlı.

en: Connecting to Kad...
tr: Kad ağına bağlanıyor...

en: All networks are disabled.
tr: Bütün ağlar devre dışı

en: Disconnected from eD2k.
tr: eD2k ağından bağlantı kesildi.

en: Disconnected from Kad.
tr: Kad ağından bağlantı kesildi.

en: External Connection: invalid opcode received: %#x
tr: Dış Bağlantı: geçersiz opcode alındı: %#x

en: Invalid opcode (wrong protocol version?)
tr: Geçersiz opcode (yanlış protokol sürümü mü?)

en: Unknown extension '%s' for the '%s' command.
tr: Bilinmeyen %s uzantısı, %s komutu için.

en: Unknown command '%s'.
tr: Bilinmeyen komut '%s' .

en: 
    This command cannot have an argument.
tr: 
    Bu komut bir argüman içeremez.

en: 
    This command must have an argument.
tr: 
    Bu komut bir argüman içermelidir.

en: 
    This command is incomplete, you must use one of the extensions below.
tr: 
    Bu komut eksik.Aşağıdaki uzantılardan birini girmelisiniz.

en: 
    Available extensions:
tr: 
    Uygun uzantılar:

en: Available commands:
tr: Uygun komutlar:

en: 
    All commands are case insensitive.
    Type '%s <command>' to get detailed info on <command>.
tr: 
    Tüm komutlar büyük-küçük harf duyarlıdır.
    '%s <komut>' tuşlayarak <komut> hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

en: Exits from the application.
tr: Uygulamadan çıkar.

en: Show help.
tr: Yardımı göster.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word 'help', it is a command to the program!
en: To get help on a command, type 'help <command>'.
    To get the full command list type 'help'.
tr: Bir komut hakkında yardım çağırmak için 'help <komut>' yazınız.
    Tüm komutları görmek için 'help' yazınız.

en: 
    Use '%s' for command list
tr: 
    Komut listesi için '%s' kullanınız.

en: Syntax error!
tr: Söz dizimi hatası!

en: Error processing command - should never happen! Report bug, please
tr: Komut çalıştırmada hata.- Bu hiç olmamalıydı! Lütfen hatayı bildiriniz.

en: This command should not have any parameters.
tr: Bu komut herhangi bir parametre içermemeli.

en: This command must have a parameter.
tr: Bu komut bir parametre içermeli.

en: Invalid argument.
tr: Geçersiz argüman.

en: This is an incomplete command.
tr: Bu eksik bir komut.

en: Type '%s' to get more help.
tr: Daha fazla yardım için '%s' yazınız.

en: This is %s %s %s
tr: Bu bir %s %s %s

en: This is %s %s
tr: Bu bir %s %s

en: 
    Creating client...
tr: 
    Yazılım oluşturuluyor...

en: 
    Ok, exiting %s...
tr: 
    Tamam, çıkılıyor %s...

en: Cannot connect with an empty password.
    You must specify a password either in config file
    or on command-line, or enter one when asked.
    
    Exiting...
tr: Boş bir şifreyle bağlanılamaz.
    Ya yapılandırma dosyasında ya da komut
    satırında bir şifre olmalı veyahut da istendiğinde girmelisiniz
    
    Çıkılıyor...

en: Show this help text.
tr: Bu yardım dosyasını göster.

en: Host where aMule is running. (default: localhost)
tr: aMule'nin çalıştığı makine. (varsayılan: localhost)

en: aMule's port for External Connection. (default: 4712)
tr: Dışarıdan bağlantı için aMule portu. (Varsayılan:4712)

en: External Connection password.
tr: Dışarıdan bağlantı şifresi.

en: Read configuration from file.
tr: Yapılandırmayı dosyadan oku.

en: Do not print any output to stdout.
tr: stdout' a herhangi bir çıktı yazdırma.

en: Be verbose - show also debug messages.
tr: Geveze ol - hata iletilerini de göster.

en: Sets program locale (language).
tr: Yazılım yerelini ayarla (dil)

en: Write command line options to config file.
tr: Komut satırı seçeneklerini yapılandırma dosyasına yaz.

en: Creates config file based on aMule's config file.
tr: aMule'nin yapılandırma dosyasını temel alan yapılandırma dosyası oluşturur.

en: Print program version.
tr: Yazılım sürümünü yazdır.

en: File Details
tr: Dosya Ayrıntıları

en: %.1f%% done
tr: %.1f%% tamamlandı

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for reading!
tr: Arkadaş listesi  'emfriends.met'  dosyası okunamıyor!

en: Failed to open friend list file 'emfriends.met' for writing!
tr: Arkadaş listesi  'emfriends.met'  dosyasına yazılamıyor!

en: CRITICAL - no client on StartChatSession
tr: KRİTİK - SohbetOturumunuBaşlat' ta istemci yok

en: Friends
tr: Arkadaşlar

en: Show &Details
tr: &Ayrıntıları Göster

en: Add a friend
tr: Arkadaş ekle

en: Remove Friend
tr: Arkadaş sil

en: Send &Message
tr: &İleti Gönder

en: View Files
tr: Paylaşılmış Dosyalara bak

en: Establish Friend Slot
tr: Arkadaş Slotu Kur

en: Are you sure that you wish to delete the selected friend?
tr: Seçili arkadaşı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure that you wish to delete the selected friends?
tr: Seçili arkadaşları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: You are not allowed to set more than one friendslot.
     Only one slot was assigned.
tr: Birden fazla arkadaş slotu kuramazsınız.
    Sadece bir slot kuruldu.

en: Multiple selection
tr: Çoklu seçim

en: Send message to user
tr: Kullanıcıya ileti gönder

en: Message to send:
tr: Gönderilecek ileti:

en: Remove from friends
tr: Arkadaşlardan Çıkar

en: Send message
tr: İleti Gönder

en: Swap to this file
tr: Bu dosyaya geçir

en: On Queue: %u (%i)
tr: Sırada: %u (%i)

en: Asked for another file
tr: Başka dosya için soruldu

en: Waiting for upload slot
tr: Gönderme slotu için bekleniyor

en: On Queue: %u
tr: Sırada: %u

en: Uploading
tr: Gönderiliyor

en: None
tr: Yok

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Downloading...
tr: Aktarılıyor...

en: HTTP download cancelled
tr: HTTP aktarımı iptal edildi

en: Unable to create destination file %s for download!
tr: İndirme için hedef %s dosyası oluşturulamıyor!

en: The URL to download can't be empty
tr: İndirme bağlantısı boş olamaz.

en: The URL %s returned: %i - Error (%i)!
tr: %s bağlantı adresi dönüşü: %i - Hata (%i)!

en: Critical error while writing downloaded file
tr: İndirilen dosyanın yazımında önemli bir hata oluştu

en: Downloaded %d bytes
tr: %d bayt indirildi.

en: Expected %d bytes, but downloaded %d bytes
tr: %d bayt bekleniyordu; fakat %d bayt indirildi

en: Protocol not supported for HTTP download: %s
tr: HTTP indirmesi için desteklenmeyen protokol: %s

en: Unable to connect to HTTP download server
tr: HTTP indirme sunucusuna bağlanılamıyor

en: Invalid response from HTTP download server
tr: HTTP indirme sunucusundan geçersiz yanıt alındı

en: Download new GeoIP.dat from %s
tr: %s kaynağından yeni bir GeoIP.dat indir

en: Download of GeoIP.dat file failed, aborting update.
tr: GeoIP.dat dosyası indirilemedi. Güncelleme iptal edildi.

en: Failed to remove %s file, aborting update.
tr: %s dosyası silinemedi. Güncelleme iptal edildi.

en: Failed to rename %s file, aborting update.
tr: %s dosyası yeniden adlandırılamadı. Güncelleme iptal edildi.

en: Successfully updated %s
tr: %s başarıyla güncellendi.

en: Error updating GeoIP.dat
tr: GeoIP.dat güncellemesinde hata oluştu.

en: Failed to download %s from %s
tr: %s, %s kaynağından indirilemedi.

en: Failed to load country data for '%s'.
tr: '%s' için ülke verisi yüklenemedi.

en: Loading IP filters 'ipfilter.dat' and 'ipfilter_static.dat'.
tr: IP süzgeçleri 'ipfilter.dat' ve 'ipfilter_static.dat' yükleniyor.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', unknown format encountered.
tr: ipfilter.dat dosyasını '%s' yükleme başarısız. bilinmeyen format algılandı.

en: Failed to load ipfilter.dat file '%s', could not open file.
tr: ipfilter.dat dosyasını '%s' yükleme başarısız. Dosya açılamıyor.

en: Loaded %u IP-range from '%s'. | Loaded %u IP-ranges from '%s'.
tr[0]: %u adet IP-aralığı '%s' den  yüklendi.
tr[1]: %u adet IP-aralığı '%s' den  yüklendi.

en: %u malformed line was discarded. | %u malformed lines were discarded.
tr[0]: %u adet bozuk satır göz ardı edildi.
tr[1]: %u adet bozuk satır göz ardı edildi.

en: Failed to rename new %s file, aborting update.
tr: Yeni %s dosyası yeniden adlandırılamadı. Güncelleme iptal edildi.

en: IP filter is ready
tr: IP süzgeci hazır

en: Bootstrap from 
    known clients
tr: Bilinen kullanıcılardan
    Ön Yükleme

en: Nodes (%u)
tr: Düğümler (%u)

en: Invalid ip to bootstrap
tr: Ön yükleme için geçersiz ip

en: Invalid port to bootstrap
tr: Ön yükleme için geçersiz port

en: Please fill all fields required
tr: İstenilen tüm alanları doldurunuz.

en: Are you sure you want to download a new nodes.dat file?
tr: Yeni bir nodes.dat dosyası indirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Doing so will remove your current nodes and restart Kademlia connection.
tr: Bunu yapmanız şu anki düğümleri silecek ve Kademlia bağlantısını baştan başlatacaktır.

en: Continue?
tr: Devam mı?

en: Kademlia: search keyword too short
tr: Kademlia: Arama sözcüğü çok kısa

en: Kademlia: Search keyword is already on search list:
tr: Kademlia: Arama anahtar sözcüğü zaten arama listesinde var.

en: Failed to read nodes.dat file - too old. This version (0) is not supported anymore.
tr: Nodes.dat dosyası okunamadı- dosya çok eski. Bu sürüm (0) artık desteklenmiyor.

en: Read %u Kad contact | Read %u Kad contacts
tr[0]: %u adet Kademlia bağlantısı okundu
tr[1]: %u adet Kademlia bağlantısı okundu

en: No contacts found, please bootstrap, or download a nodes.dat file.
tr: Hiç bağlantı bulunamadı. Lütfen, ön yükleme veya nodes.dat dosyası indirmeyi deneyin.

en: Only %d Kad contact available, nodes.dat not written | Only %d Kad contacts available, nodes.dat not written
tr[0]: Sadece %d Kad bağlantısı var. Nodes.dat yazılmadı
tr[1]: Sadece %d Kad bağlantısı var. Nodes.dat yazılmadı

en: Wrote %d Kad contact | Wrote %d Kad contacts
tr[0]: %d Kademlia bağlantısı yazıldı
tr[1]: %d Kademlia bağlantısı yazıldı

en: File name
tr: Dosya adı

en: File size
tr: Dosya

en: Share ratio
tr: Paylaşım oranı

en: Uploaded
tr: Gönderilen

en: Requested
tr: İstenen

en: Accepted
tr: Kabul edilen

en: Complete sources
tr: Tamamlandı

en: WARNING: Known file list corrupted, contains invalid header.
tr: UYARI: Bilinen dosya listesi bozuk. Geçersiz başlık içeriyor.

en: Failed to load entry in known file list, file may be corrupt
tr: Bilinen dosyalar listesinden girdi yüklenemedi. Dosya bozuk olabilir

en: Invalid entry in known file list, file may be corrupt:
tr: Bilinen dosyalar listesinde geçersiz girdi bulundu. Dosya bozuk olabilir:

en: Unknown error %d
tr: Bilinmeyen hata %d

en: Unable to get error description for error %d
tr: %d hatası için tanımlama alınamadı!

en: Hashing
tr: Adresleniyor

en: Completing
tr: Tamamlanıyor

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Erroneous
tr: Hatalı

en: Waiting
tr: Bekliyor

en: You must specify a non-empty password.
tr: Boş olmayan bir şifre girmelisiniz.

en: Invalid password, not a MD5 hash!
tr: Geçersiz şifre, bir MD5 adreslemesi değil!

en: Connection failure
tr: Bağlantı başarısız

en: EC connection failed. Empty reply.
tr: EC bağlantısı başarısız. Boş cevap.

en: External Connection: Bad reply, handshake failed. Connection closed.
tr: Dış Bağlantı: Kötü yanıt. Bağlantı kapatıldı.

en: Succeeded! Connection established to aMule
tr: Başarıldı! aMule'ye bağlantı kuruldu.

en: Succeeded! Connection established.
tr: Başarıldı! Bağlantı kuruldu.

en: External Connection: Access denied because:
tr: Dış Bağlantı: Erişim engellendi çünkü:

en: External Connection: Handshake failed.
tr: Dış Bağlantı: Tanılama engellendi.

en: Asio thread %d started
tr: Asio iş parçacığı %d başladı

en: ListenSocket: Ok.
tr: DinlemeSoketi: Tamam.

en: ERROR: Could not listen to TCP port.
tr: HATA: TCP portu dinlenemiyor.

en: ERROR:
tr: HATA:

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: Close
tr: Kapat

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Clear
tr: Temizle

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: aMule Tray Menu
tr: aMule Sistem Tablası Menüsü

en: Speed limits:
tr: Hız:

en: UL: None
tr: GÖN: Yok

en: UL: %u
tr: GÖN: %u

en: DL: None
tr: İND: Yok

en: DL: %u
tr: İND: %u

en: Client Information
tr: Yazılım Bilgisi

en: Nickname: %s
tr: Rumuz: %s

en: No Nickname Selected!
tr: Rumuz Seçilmedi!

en: ClientID:
tr: KullanıcıID:

en: Not connected
tr: Bağlı değil

en: ServerName:
tr: Sunucu Adı:

en: ServerIP:
tr: SunucuIP:

en: Not Connected
tr: Bağlanmadı

en: TCP port: Not ready
tr: TCP port: Hazır değil

en: UDP port: Not ready
tr: UDP port: Hazır değil

en: Online Signature: Enabled
tr: Çevrim içi İmza: Etkin

en: Online Signature: Disabled
tr: Çevrim içi İmza: Devre dışı

en: Uptime: %s
tr: Çalışma Süresi: %s

en: Shared files: %d
tr: Paylaşılan dosyalar: %d

en: Queued clients: %d
tr: Sıraya giren kullanıcılar: %d

en: Total DL: %s
tr: Toplam İND: %s

en: Total UL: %s
tr: Toplam GÖN: %s

en: Upload limit
tr: Gönderim sınırı

en: Download limit
tr: Aktarım sınırı

en: Hide aMule
tr: aMule'yi Gizle

en: Show aMule
tr: aMule'yi Göster

en: Exit
tr: Çıkış

en: eD2k Link:
tr: eD2k Bağlantısı:

en: Commit
tr: Onayla

en: Click here to add the eD2k link in the text control to your download queue.
tr: Metin denetimindeki eD2k bağlantısını indirme sırasına eklemek için burayı tıklayın.

en: Events are displayed here. For a complete list of events, refer to the log in the Servers-tab.
tr: Olaylar burada gösterilir. Olayların tam listesi için Sunucu sekmesine bakınız.

en: Loading ...
tr: Yükleniyor...

en: Number of users on the server you are connected to ...
tr: Sunucu üzerinden bağlandığınız kullanıcı sayısı...

en: Users: 0
tr: Kullanıcılar: 0

en: Users connected to the current server and an estimate of the total number of users.
tr: Şu anki sunucuya bağlı kullanıcılar ve kullanıcıların yaklaşık sayısı.

en: Up: 0.0 | Down: 0.0
tr: Gön: 0.0 | İnd: 0.0

en: Current average upload and download rates. If enabled the numbers in the braces signify the overhead from client communication.
tr: Şu anki ortalama gönderim ve aktarım oranları. Etkinleştirilirse, ızgaralar üzerindeki rakamlar kullanıcı iletişiminden kaynaklanan ek yükü gösterir.

en: Displays the connected status and active transfers. Red arrows signifies that you are currently not connected, yellow arrows signify that you have low ID (firewalled) and green arrows signify that you have high ID (The optimal connection type).
tr: Bağlantı durumu ve aktif aktarımları gösterir. Kırmızı ok henüz bağlanmadığınızı, sarı ok düşük ID (güvenlik duvarı)aldığınızı ve yeşil ok ise yüksek ID (En verimli bağlantı türü) aldığınızı simgeler.

en: Not Connected ...
tr: Bağlanmadı ...

en: Currently connected server.
tr: Şu an bağlanılan sunucu.

en: Search
tr: Ara

en: Name:
tr: Ad:

en: Type
tr: Tür

en: Local
tr: Sunucu

en: Global
tr: Genel

en: Extended Parameters
tr: Genişletilmiş Parametreler

en: Filtering
tr: Süzgeç

en: File Type
tr: Dosya Türü

en: Any
tr: Herhangi

en: Archives
tr: Sıkıştırılmış Dosyalar

en: Audio
tr: Ses

en: CD-Images
tr: CD-Kalıbı

en: Pictures
tr: Resim

en: Programs
tr: Programlar

en: Texts
tr: Belgeler

en: Videos
tr: Videolar

en: Extension
tr: Uzantı

en: Min Size
tr: En Az Boyut

en: Bytes
tr: Bayt

en: Max Size
tr: En Fazla Boyut

en: Availability
tr: Uygunluk

en: Filter:
tr: Süz:

en: Filter Results
tr: Süzme Sonuçları

en: Invert Result
tr: Sonuçları tersine çevir

en: Hide Known Files
tr: Bilinen Dosyaları Gizle

en: Start
tr: Başlat

en: More
tr: Daha Fazla

en: Searches for more results on eD2k. Not supported for Kad yet.
tr: Daha fazla sonuç için eD2k aranır. Kad ağında henüz desteklenmiyor.

en: Stop
tr: Durdur

en: Download
tr: İndir

en: Reset Fields
tr: Alanları Sıfırla

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Clears completed downloads
tr: Tamamlanan aktarımları temizler.

en: File sources:
tr: Dosya kaynakları:

en: General
tr: Genel

en: Full Name :
tr: Tam Ad :

en: met-File :
tr: met-Dosyası :

en: Hash :
tr: Adresleme:

en: Filesize :
tr: Dosya Boyutu :

en: Partfilestatus :
tr: Parça Dosya Durumu :

en: Last seen complete :
tr: Son Görülen Tamamlama :

en: Transfer
tr: Aktarım

en: Found Sources :
tr: Bulunan Kaynaklar:

en: Transferring Sources :
tr: Aktarılan Kaynaklar:

en: Filepart-Count :
tr: Dosya Parçası-Sayısı:

en: Available :
tr: Uygun:

en: Datarate :
tr: Veri Oranı:

en: Download Active Time:
tr: Aktarım Süresi:

en: Transferred :
tr: Aktarılan:

en: Completed Size :
tr: Tamamlanmış Boyut:

en: Intelligent Corruption Handling
tr: Akıllı Bozulma Yakalayıcısı

en: Lost to corruption :
tr: Bozulma ile kaybedilen:

en: Gained by compression :
tr: Sıkıştırma ile kazanılan:

en: Packages saved by I.C.H. :
tr: I.C.H ile kurtarılan paketler :

en: File Names
tr: Dosya Adları

en: Takeover
tr: Devral

en: Cleanup
tr: Temizle

en: Apply
tr: Uygula

en: Ok
tr: Tamam

en: Comment/Rate file (Text will be visible to all users)
tr: Dosyayı Yorumla/Puanla (İçerik tüm kullanıcılara gösterilecektir.)

en: For a film you can say its length, its story, language ...\n\nand if it's a fake, you can tell that to other users of aMule.
tr: Bir film için süresini, öyküsünü, dilini ...\n\nve sahte bir dosya ise bunu diğer aMule kullanıcılarına bildirebilirsiniz.

en: File Quality
tr: Dosya Kalitesi

en: Not rated
tr: Derecelendirilmemiş

en: Invalid / Corrupt / Fake
tr: Geçersiz / Bozuk / Sahte

en: Poor
tr: Zayıf

en: Fair
tr: Doğru

en: Good
tr: İyi

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Choose the file rating or advice users if the file is invalid ...
tr: Dosya puanlaması seçiniz veya geçersiz ise diğer kullanıcıları uyarınız.

en: Refresh
tr: Yenile

en: Downloading, please wait ...
tr: Aktarılıyor, lütfen bekleyiniz ...

en: Unknown size
tr: Boyut bilinmiyor

en: Required Information
tr: Gerekli Bilgiler

en: IP Address :
tr: IP Adresi:

en: Port :
tr: Port:

en: Additional Information
tr: Ek Bilgi

en: Username :
tr: Kullanıcı Adı :

en: Userhash :
tr: Kullanıcı Adreslemesi :

en: Add
tr: Ekle

en: Download-Speed
tr: İndirme Hızı

en: Current
tr: Şimdiki

en: Running average
tr: Çalışma ortalaması

en: Session average
tr: Oturum ortalaması

en: Upload-Speed
tr: Gönderim Hızı

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Active downloads
tr: Aktif İndirmeler

en: Active connections (1:1)
tr: Aktif Bağlantılar (1:1)

en: Active uploads
tr: Aktif Göndermeler

en: Statistics Tree
tr: İstatistik Ağacı

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Userhash:
tr: Kullanıcı Adreslemesi:

en: Client software:
tr: Yazılım:

en: Client version:
tr: Yazılım Sürümü:

en: IP address:
tr: IP :

en: User ID:
tr: Kullanıcı ID:

en: Server IP:
tr: Sunucu IP:

en: Server name:
tr: Sunucu:

en: Obfuscation:
tr: Gizleme:

en: Kad:
tr: Kademlia:

en: Transfers to client
tr: Yapılan aktarımlar

en: Current request:
tr: Şimdiki İstek:

en: Average upload rate:
tr: Ortalama gönderim oranı:

en: Average download rate:
tr: Ortalama aktarım oranı:

en: Uploaded (session):
tr: Gönderilen (oturum):

en: Downloaded (session):
tr: İndirilen (oturum):

en: Uploaded (total):
tr: Gönderilen (toplam):

en: Downloaded (total):
tr: İndirilen (toplam):

en: Scores
tr: Skor

en: DL/UP modifier:
tr: İND./GÖN. niteleyici:

en: Secure ident:
tr: Güvenli Kimlik:

en: Queue rank:
tr: Kuyruk sırası:

en: Queue score:
tr: Sıra skoru:

en: Nick
tr: Rumuz

en: http://www.aMule.org - the multi-platform Mule
tr: http://www.aMule.org - çok-sistemli Katır

en: This is the name that other users will see when connecting to you.
tr: Bağlandığınızda diğerlerinin göreceği isminiz budur.

en: Language:
tr: Dil:

en: The delay before showing tool-tips.
tr: İpuçlarını göstermeden önce geçecek süreyi belirler.

en: This specifies the language used on controls.
tr: Arayüzde kullanılacak dil.

en: Check for new version at startup
tr: Yeni sürümü başlangıçta denetle.

en: Enabling this will make aMule check for new version at startup
tr: Bunu etkinleştirmek, aMule'nin yeni sürümleri aramasını sağlar.

en: Start minimized
tr: Küçültülmüş başla

en: Enabling this makes aMule minimize itself upon start.
tr: Bunu etkinleştirmek aMule'nin küçültülmüş durumda başlamasını sağlar.

en: Prompt on exit
tr: Çıkışta uyar

en: Makes aMule prompt before exiting.
tr: aMule'nin çıkıştan önce uyarmasını sağlar.

en: Hide application window when close button is pressed
tr: Kapatma butonuna tıklandığında uygulamayı sakla

en: Enable Tray Icon
tr: Sistem tablası simgesini etkinleştir.

en: This Enables/Disables the system tray (or taskbar) icon.
tr: Bu, sistem tablası (ya da görev çubuğu) simgesini Etkinleştirir/Devre dışı bırakır.

en: Minimize to Tray Icon
tr: Sistem tablasına küçült.

en: Enabling this will make aMule minimize to the System Tray, rather than the taskbar.
tr: Bu, aMule'nin görev çubuğu yerine sistem tablasına küçülmesini sağlar.

en: Tooltip delay time:
tr: İpucu gecikme süresi:

en: seconds
tr: saniye

en: Browser Selection
tr: Tarayıcı Seçimi

en: Enter your browser name here. Leave this field empty to use the system default browser.
tr: Tarayıcı adını buraya giriniz. Sisteminizin ön tanımlı tarayıcısını kullanmak için boş bırakınız.

en: Browse
tr: Göz at

en: Open in new tab if possible
tr: Mümkünse yeni sekmede aç

en: Open the web page in a new tab instead of in a new window when possible
tr: Web sayfasını, yeni pencere yerine mümkünse yeni sekmede açar.

en: Video Player
tr: Ortam Çalıcısı

en: Bandwidth limits
tr: Bağlantı sınırları

en: Upload
tr: Gönderme

en: Slot Allocation
tr: Slot Tahsis Boyutu

en: Ports
tr: Portlar

en: Standard TCP Port
tr: Standart TCP Portu

en: This is the standard eD2k port and cannot be disabled.
tr: pasifleştirilmiş.

en: UDP port for server requests (TCP+3):
tr: Sunucu istemleri için UDP Portu (TCP+3):

en: Extended UDP port (Kad / global search)
tr: Genişletilmiş UDP portu (Kad / Genel arama)

en: This UDP port is used for extended eD2k requests and Kad network
tr: Bu UDP portu genişletilmiş eD2k istemleri ve Kad ağı için kullanılır

en: Enable UPnP for router port forwarding
tr: Yönlendirici port iletimi için UPnP'yi etkinleştir

en: UPnP TCP Port (Optional):
tr: UPnP TCP Portu (İsteğe bağlı):

en: Bind local address to IP (empty for any):
tr: Yerel adresi IP' ye bağla (herhangi biri için boş bırakın):

en: Advanced users only: If you have multiple network interfaces, enter the address of the interface to which aMule should be bound.
tr: Sadece ileri düzey kullanıcılar: Birden fazla ağ arayüzünüz varsa; aMule'nin izleyeceği arayüz adresini giriniz.

en: Max sources per downloading file:
tr: İndirilen dosya başına en fazla kaynak sayısı:

en: Max simultaneous connections:
tr: En cazla eş bağlantı sayısı:

en: Autoconnect on startup
tr: Başlangıçta otomatik bağlan

en: Reconnect on loss
tr: Bağlantı koptuğunda yeniden bağlan

en: Remove dead server after
tr: Ölü sunucuları

en: retries
tr: denemeden sonra kaldır

en: Auto-update server list at startup
tr: Otomatik başlangıç

en: List
tr: Liste

en: Update server list when connecting to a server
tr: Bir sunucuya bağlandığında sunucu listesini güncelle

en: Update server list when a client connects
tr: Bir kullanıcı bağlandığında sunucu listesini güncelle

en: Use priority system
tr: Öncelik sistemini kullan

en: Use smart LowID check on connect
tr: Bağlanırken akıllı DüşükID denetimi yap

en: Safe connect
tr: Güvenli Bağlantı

en: Autoconnect to servers in static list only
tr: Sadece statik listesindeki sunuculara otomatikman  bağlan

en: Set manually added servers to High Priority
tr: Elle eklenmiş sunuculara Yüksek Öncelik ata

en: Intelligent Corruption Handling (I.C.H.)
tr: Akıllı Bozulma Yakalayıcısı (I.C.H.)

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Advanced I.C.H. trusts every hash (not recommended)
tr: Gelişmiş I.C.H. her adreslemeye güvensin. ( önerilmez )

en: Add files to download in pause mode
tr: Dosyaları aktarımlara duraklatılmış kipte ekle

en: Add files to download with auto priority
tr: Dosyaları, aktarımlara otomatik öncelikle ekle

en: Try to download first and last chunks first
tr: İlk ve son parçaları en önce indirmeye çalış

en: Start next paused file when a file completes
tr: Bir dosya tamamlandığında duraklatılan sonraki dosyaya başla

en: From the same category
tr: Aynı sınıftan

en: In alphabetic order
tr: Alfabetik sırayla

en: Preallocate disk space for new files
tr: Yeni dosyalar için diskte yer ayır

en: For new files preallocates disk space for the whole file, thus reduces fragmentation
tr: Yeni dosyalarda, dosyanın tamamı için sabit diskte yer ayrılarak parçalanma azaltılır

en: Stop downloads when free disk space reaches
tr: Boş disk alanı şu kadar kaldığında aktarımları durdur

en: Select this if you want aMule to check your disk space
tr: aMule'nin diskteki alanı denetlemesini istiyorsanız bunu seçiniz.

en: Enter here the min disk space desired.
tr: Buraya istenilen en az disk alanını giriniz

en: Save 10 sources on rare files (< 20 sources)
tr: Nadir bulunan dosyalarda 10 kaynak sakla (<20 kaynak)

en: Uploads
tr: Gönderilenler

en: Add new shared files with auto priority
tr: Dosyaları paylaşılanlara otomatik öncelikle ekle

en: Destination folder for downloads
tr: İndirmeler için hedef dizin

en: Folder for temporary download files
tr: Geçici dosyalar için dizin

en: Shared folders
tr: Paylaşılan dizinler

en: (Right click on folder icon for recursive share)
tr: (Sürekli paylaşım için dizin simgesine sağ tıklayınız.)

en: Share hidden files
tr: Gizli dosyaları paylaş

en: Graphs
tr: Grafikler

en: Update delay : 5 secs
tr: Güncelleme gecikmesi: 5 sn

en: Time for average graph: 100 mins
tr: Ortalama grafiği için süre: 100 dk

en: Connections Graph Scale: 100
tr: Bağlantı Grafik Ölçüsü: 100

en: Download graph scale:
tr: İndirme grafik ölçüsü:

en: Upload graph scale:
tr: Gönderme grafik ölçüsü:

en: Colours:
tr: Renkler:

en: Background
tr: Arka plan

en: Grid
tr: Izgara

en: Download current
tr: Şu anki aktarımlar

en: Download running average
tr: Aktarım çalışma ortalaması

en: Download session average
tr: Aktarım oturum ortalaması

en: Upload current
tr: Şu anki gönderme

en: Upload running average
tr: Gönderme çalışma Ortalaması

en: Upload session average
tr: Gönderme oturum ortalaması

en: Active connections
tr: Aktif bağlantılar

en: Systray Icon Speedbar
tr: Sistem Tablası Simgesi Hız Göstergesi

en: Kad-nodes current
tr: Şu anki Kad düğümleri

en: Kad-nodes running
tr: İşlemdeki Kad-düğümleri

en: Kad-nodes session
tr: Oturumdaki Kad-düğümleri

en: Select
tr: Seçiniz

en: Tree
tr: Ağaç

en: Number of Client Versions shown (0=unlimited)
tr: Gösterilen Yazılım Sürümü Sayısı (0=sınırsız)

en: !!! WARNING !!!
tr: !!! UYARI !!!

en: Max new connections / 5 secs
tr: En fazla yeni bağlantı / 5 sn

en: File Buffer Size: 240000 bytes
tr: Dosya Tampon Boyutu: 240000 bayt

en: Upload Queue Size: 5000 clients
tr: Gönderme Sıra Boyutu: 5000 kullanıcı

en: Server connection refresh interval: Disable
tr: Sunucu bağlantısı yenileme sıklığı :Devre dışı

en: Disable computer's timed standby mode
tr: Bilgisayarın devre dışı kalma kipini etkisiz hale getir

en: Skin to use:
tr: Kullanılacak kaplama:

en: Show "Fast eD2k Links Handler" in every window.
tr: "Hızlı eD2k Bağlantı Yakalayıcısı"nı her pencerede göster..

en: Show extended info on categories tabs
tr: Sınıf sekmelerinde genişletilmiş bilgi göster.

en: Show application version on title
tr: Başlık çubuğunda uygulama sürümünü göster

en: Show transfer rates on title
tr: Başlık çubuğunda aktarım oranlarını göster.

en: Before application name
tr: Uygulama adından önce

en: After application name
tr: Uygulama adından sonra

en: Show overhead bandwidth
tr: Ek yük ağ genişliğini göster

en: Vertical toolbar orientation
tr: Dikey araç çubuğu yerleşimi

en: Show country flags for clients
tr: İstemciler için ülke bayraklarını göster

en: Download Queue Files
tr: Sıradaki Dosyaları İndir

en: Show progress percentage
tr: İşlem yüzdesini göster

en: Show progress bar
tr: İşlem çubuğunu göster

en: Flat
tr: Düz

en: Round
tr: Yuvarlatılmış

en: Auto-sort files (high CPU)
tr: Dosyaları otomatik sırala (yüksek CPU)

en: aMule will sort the columns in your download list automatically
tr: aMule aktarım listenizdeki sütunları otomatikman sıralayacaktır.

en: External Connection Parameters
tr: Dışarıdan Bağlantı Parametreleri

en: Accept external connections
tr: Dışarıdan bağlantıları kabul et.

en: IP of the listening interface:
tr: Dinlenen arayüzün IP' si:

en: Enter here a valid ip in the a.b.c.d format for the listening EC interface. An empty field or 0.0.0.0 will mean any interface.
tr: Dinleme EC arayüzü için a.b.c.d biçiminde geçerli bir ip giriniz. Boş bırakılan alan veya 0.0.0.0 arayüz yok demektir.

en: TCP port:
tr: TCP portu:

en: Enable UPnP port forwarding on the EC port
tr: EC portuna UPnP port yönlendirmesi etkin.

en: Password
tr: Şifre

en: Web server parameters
tr: Web sunucusu değerleri

en: Run webserver on startup
tr: Başlangıçta web sunucusunu başlat

en: Web template
tr: Web şablonu

en: Full rights password
tr: Tam hak şifresi

en: Enable Low rights User
tr: Düşük hakka sahip kullanıcıyı etki kıl.

en: Low rights password
tr: Düşük hak şifresi

en: Enable UPnP port forwarding of the web server port
tr: Web sunucu portunun UPnp port iletimini etkinleştir

en: Web server UPnP TCP port (Optional)
tr: Web sunucusu UPnp TCP portu (İsteğe bağlı)

en: Page Refresh Time (in secs)
tr: Sayfa yenileme zamanı (sn)

en: Enable Gzip compression
tr: Gzip sıkıştırmayı etkinleştir.

en: OK
tr: Tamam

en: Click here to apply any changes made to the preferences.
tr: Ayarlarda yapılan değişikliklerin uygulanması için buraya tıklayınız.

en: Reset any changes made to the preferences.
tr: Ayarlarda yapılan değişiklikleri sil.

en: Title :
tr: Başlık :

en: Comment :
tr: Yorum:

en: Incoming Dir :
tr: Gelen Dosyalar Dizini :

en: Change priority for new assigned files :
tr: Yeni eklenen dosyalar için öncelikleri değiştir:

en: Don't change
tr: Değiştirme

en: Select color for this Category (currently selected) :
tr: Bu sınıf için renk seçiniz (varsayılan) :

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Click this button to reset the log.
tr: Günlük kayıtlarını silmek için bu düğmeye basınız.

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
tr: Sunucu listesini İnternet'den güncellemek için bu düğmeye basınız...

en: Server list
tr: Sunucu

en: Enter the url to a server.met file here and press the button to the left to update the list of known servers.
tr: Adresi server.met dosyasına buradan giriniz. Sonra, bilinen sunucuları güncellemek için soldaki düğmeye tıklayınız.

en: Add server manually: Name
tr: Sunucuyu elle ekle: İsim

en: Enter the name of the new server here
tr: Yeni sunucunun adını buraya giriniz.

en: Enter the IP of the server here, using the x.x.x.x format.
tr: Yeni sunucun IP numarasını x.x.x.x biçiminde buraya giriniz.

en: Enter the port of the server here.
tr: Sunucunu portunu buraya giriniz.

en: Add manually a server (fill fields to the left before) ...
tr: Sunucuyu elle ekle (önce soldaki alanları doldurunuz) ...

en: aMule Log
tr: aMule Günlüğü

en: Server Info
tr: Sunucu Bilgisi

en: ED2K Info
tr: ED2K Bilgileri

en: Kad Info
tr: Kademlia Bilgileri

en: Click on this button to update the nodes list from URL ...
tr: Düğüm listesini İnternet'den güncellemek için bu düğmeye tıklayınız.

en: Nodes (0)
tr: Düğümler (0)

en: Enter the url to a nodes.dat file here and press the button to the left to update the list of known nodes.
tr: Bilinen düğümleri güncellemek için buraya adresi giriniz ve soldaki düğmeye tıklayınız.

en: Nodes stats
tr: Düğüm istatistikleri

en: Bootstrap
tr: Ön Yükleme

en: New node
tr: Yeni düğüm

en: Bootstrap from known clients
tr: Bilinen kullanıcılardan Ön Yükleme

en: Disconnect Kad
tr: Kad Bağlantısını Kes

en: Use Secure User Identification
tr: Kullanıcı

en: It is recommended to enable this option. You will not receive credits if SUI is not enabled.
tr: Bu seçeneği aktifleştirmeniz önerilir. SUI aktif değilse, kredi alamazsınız.

en: Protocol Obfuscation
tr: Protokol Gizleme

en: Support Protocol Obfuscation
tr: Protokol Gizleme etkin

en: This option enabled Protocol Obfuscation, and makes aMule accept obfuscated connections from other clients.
tr: Bu seçenek Protokol Gizleme'yi etkinleştirir ve aMule'nin gizlenmiş bağlantıları kabul etmesini sağlar.

en: Use obfuscation for outgoing connections
tr: Giden bağlantılar için gizleme kullan

en: This option makes aMule use Protocol Obfuscation when connecting other clients/servers.
tr: Bu seçenek diğer kullanıcı veya sunucularla olan bağlantılarda Protokol Gizleme'yi etkinleştirir.

en: Accept only obfuscated connections
tr: Sadece gizlenmiş bağlantıları kabul et

en: This option makes aMule only accept obfuscated connections. You will have less sources, but all your traffic will be obfuscated
tr: Bu seçenek aMule'nin sadece gizlenmiş bağlantıları kabul etmesini sağlar.Daha az kaynak bulursunuz;ancak tüm trafiğiniz de gizlenmiş olur.

en: Everybody
tr: Herkes

en: No one
tr: Hiç kimse

en: Who can see my shared files:
tr: Paylaşılan dosyalarımı kim görebilir:

en: Select who can request to view a list of your shared files.
tr: Paylaşılan dosyalarınızı kime göstereceğinizi seçiniz.

en: IP-Filtering
tr: IP_Süzme

en: Filter clients
tr: Kullanıcıları Süz

en: Enable filtering of the client IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
tr: ~/.aMule/ipfilter.dat dosyasında tanımlanan kullanıcı IP'lerini süzmeyi etkinleştir.

en: Filter servers
tr: Sunucuları süz

en: Enable filtering of the server IPs defined in the file ~/.aMule/ipfilter.dat.
tr: ~/.aMule/ipfilter.dat dosyasında tanımlanan sunucu IP'lerini süzmeyi etkinleştir.

en: Reload List
tr: Listeyi yeniden yükle

en: Reload the list of IPs to filter from the file ~/.aMule/ipfilter.dat
tr: ~/.aMule/ipfilter.dat dosyasından IP'leri süzgece yeniden yükle.

en: URL:
tr: Adres:

en: Update now
tr: Şimdi güncelle

en: Auto-update ipfilter at startup
tr: Ip süzgecini başlangıçta otomatikman güncelle.

en: Filtering Level:
tr: Süzme Seviyesi:

en: Always filter LAN IPs
tr: Her zaman LAN IP'lerini süz.

en: Paranoid handling of non-matching IPs
tr: Uyuşmayan IP'lere şüpheci yaklaşım.

en: Rejects packet if the client ip is different from the ip where the packet is received from. Use with caution.
tr: Paketin alındığı ip ile kullanıcı ip numarası farklıysa paket reddedilir. Dikkatli kullanın.

en: Use system-wide ipfilter.dat if available
tr: Varsa, sistem geneli ipfilter.dat kullan

en: If there's no local ipfilter.dat found, allow usage of a systemwide ipfilter file.
tr: Yerel bir ipfilter.dat dosyası bulunamazsa, sistem geneli ipfilter kullanımına izin ver

en: Enable Online-Signature
tr: Çevrimiçi-İmza' yı Etkinleştir

en: Enables the writing of the OS file, which can be used by external apps to create signatures and the like.
tr: Diğer uygulamaların imzalar ve benzerlerini  oluşturabilmesi için kullanabileceği Çev.İmza dosyasını yazmayı etkinleştirir.

en: Update Frequency (Secs):
tr: Güncelleme Sıklığı (Sn.):

en: Change the frequency (in seconds) of Online Signature updates.
tr: Çevrim içi İmza güncellemeleri için (saniye bazında) sıklığı değiştirir.

en: Save online signature file in:
tr: Çevrim içi imza dosyasını buraya sakla:

en: Click here to select the directory containing the the Online Signature files.
tr: Çevrim içi İmza dosyalarını içeren dizini seçiniz.

en: Filter incoming messages (except current chat):
tr: Gelen iletileri süz (o anki sohbet dışında.)

en: Filter all messages
tr: Hepsini süz.

en: Filter messages from people not on your friend list
tr: Arkadaş listesindekiler dışında herkesi süz.

en: Filter messages from unknown clients
tr: Bilinmeyen yazılımlardan gelenleri süz.

en: Filter messages containing (use ',' as separator):
tr: Şu içerikteki iletileri süz (ayraç olarak ','  kullanınız.):

en: add here the words amule should filter and block messages including it
tr: Buraya ekleyeceğiniz sözcükleri içeren iletiler aMule tarafından engellenir.

en: Show received messages in the log
tr: Günlükte alınan iletileri göster

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Filter comments containing (use ',' as separator):
tr: Şu içerikteki iletileri süz (ayraç olarak ',' kullanınız.):

en: Automatic server connect without proxy
tr: Vekil sunucu kullanmadan otomatik sunucu bağlantısı

en: Enable authentication
tr: Yetkilendirmeyi etkinleştir.

en: Enable/disable username/password authentication
tr: Kullanıcı adı/şifre yetkilendirmeyi etkinleştir/devre dışı bırak.

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: The username to use to connect to the proxy
tr: Vekil sunucuya bağlanmak için gerekli kullanıcı adı

en: Password:
tr: Şifre:

en: The password to use to connect to the proxy
tr: Vekil sunucuya bağlanmak için gerekli şifre

en: Enable Proxy
tr: Vekil sunucuyu Etkinleştir.

en: Enable/disable proxy support
tr: Vekil sunucu desteğini etkinleştir/devre dışı bırak

en: Proxy type:
tr: Vekil sunucu Türü:

en: Proxy host:
tr: Vekil sunucu makine:

en: The proxy host name
tr: Vekil sunucu makine adı

en: Proxy port:
tr: Vekil sunucu Portu:

en: The proxy port
tr: Vekil sunucu portu

en: Connect to:
tr: Bağlan:

en: Login to remote amule
tr: Uzaktan aMule'ye giriş yapınız.

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Remember those settings
tr: Bu ayarları hatırla

en: Enable Verbose Debug-Logging.
tr: Fazladan Hata Çıktısı Kaydını Etkinleştir.

en: Only to Logfile
tr: Sadece Kütük Dosyasına

en: Message Categories:
tr: İleti Sınıfları:

en: Waiting...
tr: Bekliyor...

en: Add imports
tr: İçe aktarımları ekle

en: Retry selected
tr: Seçileni tekrar dene

en: Remove selected
tr: Seçileni çıkar

en: Event Types
tr: Olay Türleri

en: Statistics and queued clients for selected file(s) : Session / All time
tr: Seçili dosya(lar) için kuyruktaki istemciler ve istatistikler: Oturum / Bütün zamanlar

en: Active Uploads
tr: Etkin Göndermeler

en: Percent of total files
tr: Toplam dosyaların yüzdesi

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Selected files
tr: Seçilen dosyalar

en: Active uploads only
tr: Sadece aktif Göndermeler

en: Show Clients for
tr: Kullanıcıları Göster

en: Reload:
tr: Yeniden yükle:

en: Reload your shared files
tr: Paylaşılan dosyalarınızı yeniden yükleyin

en: Send
tr: Gönder

en: Sends the specified message.
tr: Belirlenen iletiyi gönderir.

en: Close this chat-session.
tr: Bu sohbet oturumunu kapatır.

en: Connect to any server and/or Kad
tr: Herhangi bir sunucuya ve/veya Kad'a bağlan.

en: Shared Files
tr: Paylaşılan Dosyalar

en: Disabled [%s]
tr: Devre dışı [%s]

en: byte | bytes
tr[0]: bayt
tr[1]: bayt

en: byte/sec | bytes/sec
tr[0]: bayt/sn
tr[1]: bayt/sn

en: secs
tr: sn

en: mins
tr: dk

en: hours
tr: saat

en: Days
tr: Gün

en: all
tr: Tümü

en: all others
tr: Diğerleri

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Video
tr: Görüntü

en: Archive
tr: Sıkıştırılmış

en: Text
tr: Belge

en: Active
tr: Etkin

en: Using config dir: %s
tr: Kullanılan yapılandırma dizini: %s

en: Waiting for partfile convert thread to die...
tr: Parçadosyası dönüşümünün bitmesi bekleniyor...

en: Importing %s: %s
tr: İçe Aktarılıyor %s: %s

en: Reading temp folder
tr: Geçici dosyalar dizini okunuyor.

en: Retrieving basic information from download info file
tr: Aktarım bilgisi dosyasından temel bilgiler alınıyor.

en: Creating destination file
tr: Hedef dosya oluşturuluyor.

en: Loading data from old download file (%u of %u)
tr: Eski aktarım dosyasından veri yükleniyor.  (%u of %u)

en: Saving data block into new single download file (%u of %u)
tr: Yeni tek aktarım dosyasına veri bloku kaydediliyor.  (%u of %u)

en: Retrieving source downloadfile information
tr: Kaynak aktarım dosyası bilgisi alınıyor.

en: Adding download and saving new partfile
tr: Aktarım ekleniyor ve yeni parça dosyası kaydediliyor.

en: Import partfiles
tr: Parça dosyalarını içe aktar

en: State
tr: Durum

en: Filehash
tr: Dosya adreslemesi

en: Please choose a folder to search for temporary downloads! (subfolders will be included)
tr: Lütfen geçici aktarım dosyaları için bir dizin seçiniz. (Alt dizinler de taranacaktır.)

en: Do you want the source files of succesfully imported downloads be deleted?
tr: İçe aktarımı başarılı olan kaynak dosyalarının silinmesini ister misiniz?

en: Remove sources?
tr: Kaynakları çıkar?

en: ERROR: Failed to create partfile
tr: HATA: Part dosyası oluşturma başarısız

en: Trying to load backup of met-file from %s
tr: Met-dosyası yedeklemesi %s konumundan yüklenmeye çalışılıyor.

en: ERROR: Failed to open part.met file: %s ==> %s
tr: HATA: part.met dosyası açılamadı: %s ==> %s

en: ERROR: part.met file is 0 size: %s ==> %s
tr: HATA: part.met dosyası 0 boyuta sahip: %s ==> %s

en: ERROR: Invalid part.met file version: %s ==> %s
tr: HATA: Geçersiz part.met dosya sürümü: %s ==> %s

en: Error: %s (%s) is corrupt (bad tags: %s), unable to load file.
tr: HATA: %s (%s) bozuk (hatalı yaftalar: %s), dosya yüklenemez.

en: ERROR: %s (%s) is corrupt (wrong tagcount), unable to load file.
tr: HATA: %s (%s) bozuk (hatalı başlık sayısı), dosya yüklenemez.

en: Trying to recover file info...
tr: Dosya bilgisi kurtarılmaya çalışılıyor...

en: Recovering no-named file - will try to recover it as RecoveredFile.dat
tr: İsimsiz dosya kurtarılmaya çalışılıyor-RecoveredFile.dat olarak kaydedilecek.

en: Recovered all available file info :D - Trying to use it...
tr: Uygun olan tüm bilgiler kurtarıldı. :-D - bunlar kullanılacak...

en: Unable to recover file info :(
tr: Dosya bilgisi kurtarılamıyor :(

en: Failed to open %s (%s)
tr: %s (%s) açma başarısız

en: WARNING: %s might be corrupted (%i)
tr: UYARI: %s bozulmuş olabilir (%i)

en: ERROR while saving partfile: %s (%s ==> %s)
tr: Parça dosyası kaydedilirken HATA: %s (%s ==> %s)

en: IO failure while saving partfile:
tr: Parçadosyası kaydedilirken girdi-çıktı hatası:

en: Could not retrieve length of '%s' - using %s file.
tr: '%s' dosyasının uzunluğu alınamıyor - %s dosyası kullanılıyor.

en: '%s' is 0 size somehow - using %s file.
tr: '%s' bir şekilde 0 boyutlu-%s dosyası kullanılacak.

en: Failed to save part.met.seeds file for %s
tr: %s için part.met girdilerini kaydetme başarısız.

en: Saved %i source seed for partfile: %s (%s) | Saved %i source seeds for partfile: %s (%s)
tr[0]: %i kaynak tohumu parça dosyası için kaydedildi: %s (%s)
tr[1]: %i kaynak tohumu parça dosyası için kaydedildi: %s (%s)

en: Can't read seeds file for Partfile %s (%s)
tr: Kısmi dosya %s (%s) için tohum dosyası okunamadı

en: Error reading partfile's seeds file (%s - %s): %s
tr: Parça dosyasına ait girdi dosyası  (%s - %s): %s okunamıyor.

en: Found corrupted part (%d) in %d part file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s| | Found corrupted part (%d) in %d parts file %s - FileResultHash |%s| FileHash |%s|
tr[0]: Bozuk parça (%d) %d parça dosyası %s içinde bulundu -Dosya sonuç adreslemesi |%s| Dosya adreslemesi |%s|
tr[1]: Bozuk parça (%d) %d parça dosyası %s içinde bulundu -Dosya sonuç adreslemesi |%s| Dosya adreslemesi |%s|

en: Found completed part (%i) in %s
tr: Tamamlanmış (%i) parçası %s içinde bulundu.

en: Finished rehashing %s
tr: %s dosyasının yeniden adreslenmesi bitti

en: Unexpected error while completing %s. File paused
tr: %s tamamlanırken beklenmeyen bir hata oluştu. Dosya duraklatıldı

en: Finished downloading: %s
tr: Aktarım tamamlandı: %s

en: Deleting file: %s
tr: Dosya siliniyor: %s

en: WARNING: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete for '%s'
tr: UYARI: İndirilen parça adreslenemiyor - adresleme seti '%s' için eksik

en: ERROR: Unable to hash downloaded part - hashset incomplete (%s). This should never happen
tr: HATA: Aktarılan parça adreslenemiyor.- adres seti tamamlanmamış (%s). Bu hiç olmamalıydı

en: EOF while hashing downloaded part %u with length %u (max %u) of partfile '%s' with length %u: %s
tr: İndirilen %u bölümünün %u uzunluğunda (maksimum %u) parçasının ('%s' parça dosyasına ait (%u uzunluğunda)), adreslenmesinde EOF: %s

en: WARNING: Not enough free disk-space! Pausing file: %s
tr: UYARI: Yetersiz disk alanı! %s dosyası duraklatılıyor.

en: Downloaded part %i is corrupt in file: %s
tr: İndirilen %i parçası %s dosyasındaydı ve bozuk.

en: ICH: Recovered corrupted part %i for %s -> Saved bytes: %s
tr: ICH: Bozulan %i parçası %s dosyasındaydı ve kurtarıldı -> Kaydedilen miktar: %s bayt

en: Allocating
tr: Ayrılıyor

en: Insufficient disk space
tr: Yetersiz disk alanı

en: Downloaded
tr: İndirildi

en: ERROR: Failed to open partfile '%s'
tr: HATA: Parça dosyası '%s' açılamıyor

en: System default
tr: Sistem öntanımlısı

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Arabic
tr: Arapça

en: Asturian
tr: Asturyasça

en: Basque
tr: Baskça

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: English (U.K.)
tr: İngilizce (U.K)

en: Estonian
tr: Estonca

en: Finnish
tr: Fince

en: French
tr: Fransızca

en: Galician
tr: Galce

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian (Swiss)
tr: İtalyanca (İsviçre)

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveççe (Nynorsk)

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazilian)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Change Language
tr: Dili Değiştirin

en: There are no translations installed for aMule
tr: aMule tercümeleri kurulu değildir

en: No languages available
tr: Diller mevcut değil

en: no options available
tr: mevcut seçenek yok

en: Invalid category found, skipping
tr: Geçersiz sınıf bulundu, atlanıyor

en: TCP port can't be higher than 65532 due to server UDP socket being TCP+3
tr: TCP portu numarası, UDP soketi TCP+3 olduğundan 65532' den yüksek olamaz

en: Default port will be used (%d)
tr: Varsayılan port kullanılacak (%d)

en: Dropping non-existing shared directory: %s
tr: Var olmayan paylaşılmış dizin kaldırılıyor: %s

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Directories
tr: Dizinler

en: Servers
tr: Sunucular

en: Files
tr: Dosyalar

en: Security
tr: Güvenlik

en: Interface
tr: Arayüz

en: Proxy
tr: Vekil sunucu

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Remote Controls
tr: Uzak Denetimler

en: Online Signature
tr: Çevrimiçi İmza

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Events
tr: Olaylar

en: Debugging
tr: Hata Çıktısı

en: The following variables will be substituted:
        %PARTFILE - full path to the file
        %PARTNAME - file name only
tr: Şu değişkenler kullanılacak:
        %PARTFILE - dosyanın tam yolu
        %PARTNAME - dosyanın sadece adı

en: Do not change these setting unless you know
    what you are doing, otherwise you can easily
    make things worse for yourself.
    
    aMule will run fine without adjusting any of
    these settings.
tr: Ne yaptığınızı bilmediğiniz sürece 
    bu ayarları değiştirmeyiniz.
    Yoksa her şeyi karıştırabilirsiniz.
    
    Bu ayarlarla oynanmasa da
    aMule gayet iyi işleyecektir.

en: Failed to connect Cfg to widget with the ID %d and key %s
tr: Cfg %d Kimliği ve %s anahtarı ile parçacığa bağlanamadı

en: Failed to transfer data from Cfg to Widget with the ID %d and key %s
tr: Cfg' den %d Kimliği ve %s anahtarı ile Parçacığa veri aktarılamadı

en: The type of proxy you are connecting to
tr: Bağlanacağınız vekil sunucu türü

en: Failed to transfer data from Widget to Cfg with the ID %d and key %s
tr: Parçacıktan %d Kimliği ve %s anahtarı ile Cfg' ye veri aktarılamadı

en: aMule must be restarted to enable these changes:
tr: Değişikliklerin uygulanması için, aMule yeniden başlatılmalı

en: - TCP port changed.
tr: - TCP portu değişti.

en: - UDP port changed.
tr: - UDP Portu değişti.

en: - External connect port changed.
tr: - Dışarıdan bağlantı portu değişti.

en: - External connect acceptance changed.
tr: - Dışarıdan bağlantı kabul edilme işlemi değişti.

en: - External connect interface changed.
tr: - Dışarıdan bağlantı arayüzü değişti.

en: - Protocol obfuscation support changed.
tr: - Protokol gizleme desteği değişti.

en: Your Auto-update server list is empty.
    'Auto-update server list at startup' will be disabled.
tr: Otomatik Sunucu güncelleme listeniz boş.
    'Sunucu listesini başlangıçta otomatikman güncelle' devre dışı bırakılacak.

en: You have enabled external connections but have not specified a password.
    External connections cannot be enabled unless a valid password is specified.
tr: Dışarıdan bağlantıları aktifleştirmiş ama bir şifre belirlememişsiniz.
    Geçerli bir şifre belirlenmedikçe dışarıdan bağlantılar devre dışı kalacaktır.

en: - Language changed.
tr: - Dil ayarları değişti.

en: - Temp folder changed.
tr: - Geçici Dosyalar dizini değişti.

en: - ED2K network enabled.
tr: - ED2K ağı etkinleştirildi.

en: Both eD2k and Kad network are disabled.
    You won't be able to connect until you enable at least one of them.
tr: Hem eD2k hem de Kad ağları devre dışı bırakılmış.
    En az birini etkinleştirmeden bağlanamayacaksınız.

en: Kad will not start if your UDP port is disabled.
    Enable UDP port or disable Kad.
tr: UDP portu devre dışı bırakılmışsa Kad başlamayacaktır.
    UDP portu açın veya Kademlia'yı devre dışı bırakın.

en: 
    You MUST restart aMule now.
    If you do not restart now, don't complain if anything bad happens.
tr: 
    aMule' yi ŞİMDİ yeniden başlatmalısınız.
    Şimdi yeniden başlatmazsanız, kötü şeyler olabilir.

en: Your Auto-update servers list is in blank.
    Please fill in at least one URL to point to a valid server.met file.
    Click on the button "List" by this checkbox to enter an URL.
tr: Sunucuları Otomatik-Güncelleme listeniz boş.
    Lütfen geçerli bir server.met dosyasını gösteren en az bir adres yazınız.
    Bir adres girmek için bu kutucuğun yanındaki "Liste" düğmesine basınız.

en: Temporary files
tr: Geçici dosya(lar)

en: Incoming files
tr: Gelen dosya(lar)

en: Online Signatures
tr: Çevrimiçi İmzalar

en: Choose a folder for %s
tr: %s için bir dizin seçiniz.

en: Browse for videoplayer
tr: Ortam Çalıcısı için göz at

en: Select browser
tr: Tarayıcı Seçiniz

en: Executable%s
tr: Çalıştırılabilir  %s

en: Edit server list
tr: Sunucu listesini düzenle

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
tr: Server.met dosyasını indirmek için buraya bağlantı adresi girin.
    Her satıra sadece bir adres yazılmalıdır.

en: Update delay: %d second | Update delay: %d seconds
tr[0]: Güncelleme gecikmesi: %d saniye
tr[1]: Güncelleme gecikmesi: %d saniye

en: Time for average graph: %d minute | Time for average graph: %d minutes
tr[0]: Ortalama grafiği için süre: %d dakika
tr[1]: Ortalama grafiği için süre: %d dakika

en: Connections Graph Scale: %d
tr: Bağlantı Grafik Ölçüsü: %d

en: File Buffer Size: %d byte | File Buffer Size: %d bytes
tr[0]: Dosya Alım Boyutu: %d bayt
tr[1]: Dosya Alım Boyutu: %d bayt

en: Upload Queue Size: %d client | Upload Queue Size: %d clients
tr[0]: Gönderme Sıra Boyutu: %d kullanıcı
tr[1]: Gönderme Sıra Boyutu: %d kullanıcı

en: Server connection refresh interval: %d minute | Server connection refresh interval: %d minutes
tr[0]: Sunucu bağlantısı yenileme sıklığı: %d dakika
tr[1]: Sunucu bağlantısı yenileme sıklığı: %d dakika

en: Server connection refresh interval: Disabled
tr: Sunucu bağlantısı yenileme döngüsü: Devre dışı

en: disabled
tr: devre dışı

en: Execute command on '%s' event
tr: '%s' olayında komut çalıştır.

en: Enable command execution on core
tr: Çekirdekte komut çalıştırmayı aktifleştir.

en: Core command:
tr: Çekirdek komutu:

en: Enable command execution on GUI
tr: Arayüzde komut çalıştırmayı etkinleştir.

en: GUI command:
tr: Arayüz komutu:

en: The following variables will be replaced:
tr: Şu girdiler değiştirilecek:

en: It's impossible to search when both eD2k and Kademlia are disabled.
tr: Hem eD2k hem de Kademlia devre dışı bırakıldığında arama yapmak mümkün değildir.

en: Search error
tr: Arama hatası

en: Min size must be smaller than max size. Max size ignored.
tr: En küçük boyut, en büyük boyuttan küçük olmalıdır. En büyük boyut göz ardı ediliyor.

en: Search warning
tr: Arama uyarısı.

en: Main
tr: Ana

en: Kad search can't be done if Kad is not running
tr: Kad çalışmıyorsa, Kad. araması yapılamaz.

en: eD2k search can't be done if eD2k is not connected
tr: eD2k ağına bağlanılmamışsa eD2k araması yapılamaz

en: No keyword for Kad search - aborting
tr: Kad araması için anahtar kelime yok - iptal ediliyor

en: Unexpected error while attempting Kad search:
tr: Kad araması sırasında beklenilmeyen hata oluştu.

en: FileID
tr: Dosya Adresi

en: File
tr: Dosya

en: Download in category
tr: Sınıfa göre indir

en: Get %s for this file
tr: Bu dosya için %s iste

en: Search related files (eD2k, local server)
tr: İlgili dosyaları ara (eD2k, yerel sunucu)

en: Mark as known file
tr: Bilinen dosya olarak işaretle

en: Copy eD2k link to clipboard
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: New
tr: Yeni

en: Failed to connect to all obfuscated servers listed. Making another pass without obfuscation.
tr: Listelenen gizlenmiş bağlantılı tüm sunuculara bağlanma başarısız. Gizlenmiş bağlantı olmadan geçiş yapılacak.

en: Failed to connect to all servers listed. Making another pass.
tr: Listelenen sunucuların hiç birine bağlanılamadı. Başka bir geçiş yapılıyor.

en: eD2k network disabled on preferences, not connecting.
tr: eD2k ağı ayarlarda devre dışı bırakılmış, bağlanılmıyor.

en: No valid servers to which to connect found in server list
tr: Sunucu listesinde bağlanılabilecek geçerli bir sunucu yok

en: Connected to %s (%s:%i)
tr:  %s (%s:%i) sunucusuna bağlanıldı

en: Connection established on: %s
tr: %s sunucusuna bağlanıldı

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
tr: Önemli Hata: Bağlantı sağlanamıyor. İnternet bağlantınız kopmuş olabilir.

en: Lost connection to %s (%s:%i)
tr: Bağlantı kaybedildi: %s (%s:%i)

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
tr: %s (%s:%i) görünüşe göre ölü.

en: %s (%s:%i) appears to be full.
tr: %s (%s:%i) görünüşe göre dolu.

en: Automatic connection to server will retry in %d second | Automatic connection to server will retry in %d seconds
tr[0]: Sunucuya otomatik bağlanma %d saniye içinde tekrar denenecek
tr[1]: Sunucuya otomatik bağlanma %d saniye içinde tekrar denenecek

en: Connection lost
tr: Bağlantı Koptu

en: Connecting to %s (%s:%i) failed.
tr: %s (%s:%i) adresine bağlantı başarısız.

en: ERROR: Socket invalid at timeout check
tr: HATA: Zaman aşımı denetlemesinde soket geçersiz

en: Connection attempt to %s (%s:%i) timed out.
tr: %s (%s:%i) adresine bağlanma denemesi zaman aşımına uğradı.

en: Received late result of DNS lookup, discarding.
tr: DNS araştırmasında geç sonuç alındı, atlanıyor.

en: Loading server.met file: %s
tr: Server.met dosyası yükleniyor: %s

en: Server.met file not found!
tr: Server.met dosyası bulunamadı!

en: Failed to load server.met file '%s', unknown format encountered.
tr: Server.met dosyası '%s' açılamadı. Bilinmeyen format.

en: Failed to open server.met!
tr: Server.met açılamadı!

en: Server.met file corrupt, found invalid versiontag: 0x%x, size %i
tr: Server.met dosyası bozuk, geçersiz sürüm eki bulundu: 0x%x, size %i

en: %i server in server.met found | %i servers in server.met found
tr[0]: %i adet sunucu server.met dosyasında bulundu
tr[1]: %i adet sunucu server.met dosyasında bulundu

en: %d server added | %d servers added
tr[0]: %d adet sunucu eklendi
tr[1]: %d adet sunucu eklendi

en: Error: the file 'server.met' is corrupted:
tr: Hata: 'server.met' dosyası bozuk:

en: IO error while reading 'server.met':
tr: 'server.met' dosyası okumada IO hatası:

en: Server not added: [%s:%d] does not specify a valid port.
tr: Sunucu eklenmedi: [%s:%d] geçerli bir port içermiyor.

en: Server not added: The IP of [%s:%d] is filtered or invalid.
tr: Sunucu eklenmedi: [%s:%d] IP'si süzüldü veya geçersiz.

en: Server not added: Server with matching IP:Port [%s:%d] found in list.
tr: Sunucu eklenmedi: Listede IP:Portu [%s:%d] eşleşen bir sunucu bulundu.

en: Server added: Server at [%s:%d] using the name '%s'.
tr: Sunucu eklendi: [%s:%d] adresindeki sunucu '%s' adını kullanıyor.

en: You are connected to the server you are trying to delete. please disconnect first.
tr: Silmeye çalıştığınız sunucuya bağlı durumdasınız. Lütfen, öncelikle bağlantıyı kesiniz.

en: Failed to open '%s'
tr: '%s' açma başarısız

en: Failed to save server.met!
tr: Server.met kaydetme işlemi başarısız!

en: Invalid URL
tr: Geçersiz adres

en: Finished downloading the server list from %s
tr: %s adresinden sunucu listesi aktarımı tamamlandı.

en: No server list address entry in 'addresses.dat' found. Please paste a valid server list address into this file in order to auto-update your server list
tr: 'addresses.dat' dosyasında hiç sunucu listesi adresi bulunamadı. Lütfen sunucu listenizi otomatik güncellemek için bu bu dosyaya sunucu listesi dosyası yapıştırın

en: Start downloading server list from %s
tr: Sunucu listesini %s adresinden indirmeye başla.

en: WARNING: invalid URL specified for auto-updating of servers: %s
tr: UYARI: sunucuların otomatik güncellenmesi için geçersiz URL girildi: %s

en: No valid server.met auto-download url on addresses.dat
tr: address.dat üzerinde, geçerli bir server.met güncelleme adresi bulunamadı.

en: Failed to download the server list from %s
tr: %s adresinden sunucu listesi alınamadı.

en: Local server is filtered by the IPFilters, reconnecting to a different server!
tr: Yerel sunucu IP Süzgeci tarafından engellendi, başka bir sunucuya bağlanılıyor!

en: Server Name
tr: Sunucu Adı

en: Address
tr: Adres

en: Description
tr: Açıklama

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Static
tr: Statik Sunucu

en: Version
tr: Sürüm

en: You are connected to a server you are trying to delete. Please disconnect first. The server was NOT deleted.
tr: Silmeye çalıştığınız bir sunucuya bağlısınız. Lütfen önce bağlantıyı kesiniz. Sunucu SİLİNMEDİ.

en: (Unknown name)
tr: (Bilinmeyen ad)

en: Are you sure you want to delete the static server %s
tr: Statik sunucu %s'i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Servers (%i)
tr: Sunucular (%i)

en: Server
tr: Sunucu

en: Connect to server
tr: Sunucuya bağlan

en: Mark server as static
tr: Sunucuyu statik olarak işaretle

en: Mark server as non-static
tr: Sunucuyu statik olmayan olarak işaretle

en: Mark servers as static
tr: Sunucuları statik olarak işaretle

en: Mark servers as non-static
tr: Sunucuları statik olmayan olarak işaretle

en: Remove server
tr: Sunucuyu kaldır

en: Remove servers
tr: Sunucuları kaldır

en: Remove all servers
tr: Bütün sunucuları kaldır

en: Copy eD2k links to clipboard
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala

en: Reconnect to server
tr: Sunucuya yeniden bağlan

en: Are you sure that you wish to delete all servers?
tr: Hepsini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure that you wish to delete the selected server?
tr: Seçili sunucuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure that you wish to delete the selected servers?
tr: Seçili sunucuları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: ERROR: %s (%s) - %s
tr: HATA: %s (%s) - %s

en: WARNING: %s (%s) - %s
tr: UYARI: %s (%s) - %s

en: New clientid is %u
tr: Yeni kullanıcı kimliğiniz %u

en: WARNING: You have received Low-ID!
tr: UYARI: Düşük ID aldınız!

en: 	Most likely this is because you're behind a firewall or router.
tr: 	Büyük ihtimalle bir güvenlik duvarı veya yönlendirici arkasındasınız.

en: 	For more information, please refer to http://wiki.amule.org
tr: 	Daha fazla bilgi için: http://wiki.amule.org

en: Unknown server info received! - too short
tr: Bilinmeyen sunucu bilgisi alındı! - çok kısa

en: Received %d new server | Received %d new servers
tr[0]: %d adet yeni sunucu alındı
tr[1]: %d adet yeni sunucu alındı

en: Saving of server-list completed.
tr: Sunucu listesinin kaydı tamamlandı.

en: Server rejected last command
tr: Sunucu son komutu reddetti

en: Bogus packet received from server: %s
tr: Sunucudan bozuk paket alındı: %s

en: Unhandled error while processing packet from server: %s
tr: Sunucudan paket alınırken beklenmeyen hata: %s

en: Cannot create DNS solving thread for connecting to %s
tr: %s bağlantısı için DNS çözümlemesi yapılamıyor.

en: Server IP %s (%s) is filtered.  Not connecting.
tr: Sunucu IP. %s (%s) süzüldü.  Bağlanılmıyor.

en: using protocol obfuscation.
tr: protokol gizleme kullanılarak bağlanıyor.

en: Connecting to %s (%s - %s:%i) %s
tr: %s (%s - %s:%i) adresine %s .

en: Could not solve dns for server %s: Unable to connect!
tr: Sunucu %s için DNS çözümlenemiyor: Bağlanmak imkansız!

en: Server not added: No IP or hostname specified.
tr: Sunucu eklenmedi: Bir IP veya makine adı girilmedi.

en: Server not added: Invalid server-port specified.
tr: Sunucu eklenmedi: Geçersiz sunucu portu girildi.

en: eD2k Status:
tr: eD2k Durumu:

en: Kademlia Status:
tr: Kademlia Durumu:

en: Running in LAN mode
tr: LAN kipinde çalışıyor

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Kademlia client ID:
tr: Kademlia istemci kimliği:

en: Status:
tr: Durum:

en: Connection State:
tr: Bağlantı Durumu:

en: Firewalled - open TCP port %d in your router or firewall
tr: Güvenlik Duvarı - yönlendirici veya güvenlik duvarınızda %d TCP portunu açın

en: UDP Connection State:
tr: UDP Bağlantı Durumu:

en: Firewalled - open UDP port %d in your router or firewall
tr: Güvenlik Duvarı - yönlendirici veya güvenlik duvarınızda %d UDP portunu açın

en: Firewalled state:
tr: Güvenlik duvarı durumu:

en: No buddy required - TCP port open
tr: Eşe gerek yok - TCP portu açık

en: No buddy required - UDP port open
tr: Eşe gerek yok - UDP portu açık

en: No buddy
tr: Eş yok

en: Connecting to buddy
tr: Eşe Bağlanıyor

en: Connected to buddy at %s
tr: Eşe %s üzerinde bağlandı

en: Indexed sources:
tr: Fihristlenen Kaynaklar:

en: Indexed keywords:
tr: Fihristlenen anahtar kelimeler:

en: Indexed notes:
tr: Fihristlenen notlar:

en: Indexed load:
tr: Fihristlenen yük:

en: Average Users:
tr: Kullanıcı Ortalaması:

en: Average Files:
tr: Dosya Ortalaması:

en: Not running
tr: Çalışmıyor

en: Adding file %s to shares
tr: %s dosyası paylaşılanlara ekleniyor

en: Found %i known shared file | Found %i known shared files
tr[0]: Bilinen %i adet paylaşılmış dosya bulundu
tr[1]: Bilinen %i adet paylaşılmış dosya bulundu

en: Found %i known shared file, %i unknown | Found %i known shared files, %i unknown
tr[0]: Bilinen %i adet paylaşılmış dosya bulundu. Bilinmeyen %i adet
tr[1]: Bilinen %i adet paylaşılmış dosya bulundu. Bilinmeyen %i adet

en: ERROR: Attempted to share %s
tr: HATA: %s paylaşılmak istendi

en: Shared directory not found, skipping: %s
tr: Paylaşılan dizin bulunamadı, atlanıyor: %s

en: No shareable files found in directory: %s
tr: Dizinde paylaşılabilir dosya bulunamadı: %s

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Download Speed
tr: İndirme Hızı

en: Upload Speed
tr: Gönderme Hızı

en: Available Parts
tr: Erişilebilir Parçalar

en: Upload Status
tr: Gönderme Durumu

en: Download Status
tr: İndirme Durumu

en: Origin
tr: Köken

en: Local File Name
tr: Yerel Dosya Adı

en: Shares File List
tr: Paylaşılan Dosyalar Listesi

en: Requests
tr: İstekler

en: Accepted Requests
tr: Kabul Edilen İstekler

en: Transferred Data
tr: Aktarılan Veri

en: Share Ratio
tr: Paylaşım Oranı

en: Obtained Parts
tr: Alınan Parçalar

en: Complete Sources
tr: Tam Kaynak Sayısı

en: Directory Path
tr: Dizin Konumu

en: Add Comment/Rating
tr: Yorum/Puanlama Ekle

en: Edit Comment/Rating
tr: Yorum/Puanlama Düzenle

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Add files in collection to transfer list
tr: Koleksiyondaki dosyaları aktarım listesine ekle

en: Copy magnet &URI to clipboard
tr: Magnet &bağlantısını panoya kopyala

en: Copy eD2k link to clipboard (&Source)
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala (&Kaynak)

en: Copy eD2k link to clipboard (Source) (&With Crypt options)
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala (Kaynak) (&Şifreleme seçenekleriyle birlikte)

en: Copy eD2k link to clipboard (&Hostname)
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala (&Makine Adı)

en: Copy eD2k link to clipboard (Hostname) (With &Crypt options)
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala (Makine adı) (&Şifreleme seçenekleriyle birlikte)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info)
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala (&AICH bilgisi)

en: Copy eD2k link to clipboard (&AICH info + Source)
tr: eD2k bağlantısını panoya kopyala (&AICH bilgisi + Kaynak)

en: You need a HighID to create a valid sourcelink
tr: Geçerli bir kaynak bağlantısı oluşturmak için YüksekID almanız gerekiyor

en: Shared Files (%i)
tr: Paylaşılan Dosyalar (%i)

en: [PartFile]
tr: [Parça Dosyası]

en: Remote File Name
tr: Dosya Adı

en: Uploaded Data (Session (Total)): %s
tr: Gönderilen Veri (Oturum (Toplam)): %s

en: Total Overhead (Packets): %s
tr: Toplam Ek Yük (Paket): %s

en: File Request Overhead (Packets): %s
tr: Dosya İstemi Ek Yükü (Paket): %s

en: Source Exchange Overhead (Packets): %s
tr: Kaynak Değişimi Ek Yükü (Paket): %s

en: Server Overhead (Packets): %s
tr: Sunucu Ek Yükü (Paket):%s

en: Kad Overhead (Packets): %s
tr: Kad Ek Yükü (Paketler): %s

en: Crypt overhead (UDP): %s
tr: Şifreleme ek yükü (UDP): %s

en: Active Uploads: %s
tr: Aktif Gönderimler: %s

en: Waiting Uploads: %s
tr: Bekleyen Gönderimler: %s

en: Total successful upload sessions: %s
tr: Toplam başarılı gönderme oturumu: %s

en: Total failed upload sessions: %s
tr: Toplam başarısız gönderme oturumu: %s

en: Average upload time: %s
tr: Ortalama gönderme süresi: %s

en: Downloaded Data (Session (Total)): %s
tr: Aktarılan Veri (Oturum (Toplam)): %s

en: Found Sources: %s
tr: Bulunan Kaynaklar: %s

en: Active Downloads (chunks): %s
tr: Aktif İndirmeler (parçalar): %s

en: Session UL:DL Ratio (Total): %s
tr: Oturum GÖN:İND Oranı (Toplam): %s

en: Average download rate (Session): %s
tr: Ortalama aktarım oranı (Oturum): %s

en: Average upload rate (Session): %s
tr: Ortalama gönderim oranı (Oturum): %s

en: Max download rate (Session): %s
tr: En fazla aktarım oranı (Oturum): %s

en: Max upload rate (Session): %s
tr: En fazla gönderim oranı (Oturum): %s

en: Reconnects: %i
tr: Yeniden Bağlanma: %i

en: Time Since First Transfer: %s
tr: İlk Aktarımdan Beri Geçen Süre: %s

en: Connected To Server Since: %s
tr: %s beri Sunucuya Bağlı

en: Active Connections (estimate): %i
tr: Aktif Bağlantılar (yaklaşık): %i

en: Max Connection Limit Reached: %s
tr: Ulaşılan En Fazla Bağlantı Sınırı: %s

en: Average Connections (estimate): %g
tr: Ortalama Bağlantılar (yaklaşık): %g

en: Peak Connections (estimate): %i
tr: Doruk Bağlantılar (yaklaşık): %i

en: Clients
tr: Kullanıcılar

en: Unknown: %s
tr: Bilinmiyor: %s

en: Filtered: %s
tr: Süzülen: %s

en: Banned: %s
tr: Engellenen: %s

en: Total: %i Known: %i
tr: Toplam: %i Bilinen: %i

en: Working Servers: %i
tr: Çalışan Sunucular: %i

en: Failed Servers: %i
tr: Başarısız Sunucular: %i

en: Total: %s
tr: Toplam: %s

en: Deleted Servers: %s
tr: Silinen Sunucular: %s

en: Filtered Servers: %s
tr: Süzülen Sunucular: %s

en: Users on Working Servers: %llu
tr: Çalışan Sunuculardaki Kullanıcı Sayısı: %llu

en: Files on Working Servers: %llu
tr: Çalışan Sunuculardaki Dosya Sayısı: %llu

en: Total Users: %llu
tr: Toplam Kullanıcılar: %llu

en: Total Files: %llu
tr: Toplam Dosyalar: %llu

en: Server Occupation: %.2f%%
tr: Sunucu Bağlantısı: %.2f%%

en: Number of Shared Files: %s
tr: Paylaşılmış Dosya Sayısı: %s

en: Total size of Shared Files: %s
tr: Paylaşılan Dosyaların Toplam Boyutu: %s

en: Average file size: %s
tr: Ortalama dosya boyutu: %s

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Not Received
tr: Alınmadı

en: Active connections (1:%u)
tr: Aktif Bağlantılar (1:%u)

en: Not available
tr: Devre dışı

en: Never
tr: Hiç

en: Command '%s' with pid '%d' has finished with status code '%d'.
tr: `%s' komutu, pid `%d' içermekteydi ve durum kodu `%d' ile sona erdi.

en: Execute <str> and exit.
tr:  <str> çalıştır ve çık.

en: Invalid IP format. Use xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx
tr: Geçersiz IP biçimi. xxx.xxx.xxx.xxx:xxxx kullanınız.

en: This command requires an argument. Valid arguments: 'all', filename, or a number.
tr: Bu komut bir argüman gerektiriyor. Geçerli argümanlar: 'all', dosya adı veya bir sayı.

en: Processing by hash:
tr: Adresleme ile işleniyor:

en: Processing by filename:
tr: Dosya adı ile işleniyor:

en: This command requires an argument. Valid arguments: a file hash.
tr: Bu komut bir argüman gerektirir. Geçerli argümanlar: bir dosya adreslemesi.

en: Not a valid number
tr: Geçerli bir sayı değil

en: Not a valid hash (length should be exactly 32 chars)
tr: Geçerli bir adresleme değil (uzunluğu tam olarak 32 karakter olmalı)

note: TRANSLATORS: 'help search' is a command to the program, do not translate it.
en: No search type defined.
    Type 'help search' to get more help.
tr: Hiçbir arama türü tanımlanmadı.
    Daha fazla yardım için 'help search' yazınız.

en: Download File: %lu %s
tr: Dosyayı indir: %lu %s

en: Request failed with an unknown error.
tr: İstem bilinmeyen bir hatayla başarısız oldu.

en: Operation was successful.
tr: İşlem başarılı.

en: Request failed with the following error: %s
tr: İstek şu hata ile başarısız oldu: %s

en: IP filtering for clients is %s.
tr: Kullanıcılar için IP Süzgeci %s.

en: OFF
tr: KAPALI

en: ON
tr: AÇIK

en: IP filtering for servers is %s.
tr: Sunucular için IP süzgeci %s.

en: Current IPFilter Level is %d.
tr: Şu anki IP Süzgeç seviyesi %d.

en: Bandwidth limits: Up: %u kB/s, Down: %u kB/s.
tr: Bağlantı sınırları: Gön: %u kb/s, İnd: %u kB/s.

en: Connected to %s %s %s
tr: Bağlandı: %s %s %s

en: Now connecting
tr: Şimdi bağlanıyor

en: firewalled
tr: güvenlik duvarı

en: ok
tr: tamam

en: 
    Download:	%s
tr: 
    İndirme:	%s

en: 
    Upload:	%s
tr: 
    Gönderme:	%s

en: 
    Clients in queue:	%d
tr: 
    Sıradaki Kullanıcılar:	%d

en: 
    Total sources:	%d
tr: 
    Toplam Kaynak:	%d

en: Number of search results: %i
tr: Arama sonuçları sayısı:%i

en: Search progress: %u %%
tr: Arama süreci: %u %%

en: Search progress not available
tr: Arama süreci görüntülenemiyor

en: Received an unknown reply from the server, OpCode = %#x.
tr: Sunucudan bilinmeyen bir cevap alındı.: OpCode = %#x.

en: Show short status information.
tr: Kısa durum bilgisi göster.

en: Show connection status, current up/download speeds, etc.
tr: Bağlantı durumunu, o anki gönderim/aktarım hızını v.b. göster.

en: Show full statistics tree.
tr: Tüm istatistik ağacını göster.

en: Optionally, a number in the range 0-255 can be passed as an argument to this
    command, which tells how many entries of the client version subtrees should be
    shown. Passing 0 or omitting it means 'unlimited'.
    
    Example: 'statistics 5' will show only the top 5 versions for each client type.
tr: İsteğe bağlı olarak, yazılım alt dallarının kaç girdisinin gösterilmesi gerektiğini söyleyen
    bu komuta 0-255 aralığında bir sayı, argüman olarak
    verilebilir.
    Boş bırakma veya 0 değerini verme 'sınırsız' demektir.
    
    Örnek: 'istatistik 5 sadece her yazılım türünün en üstteki 5 sürümünü gösterecektir.

en: Shut down aMule.
tr: aMule' yi kapat.

en: Shut down the remote running core (amule/amuled).
    This will also shut down the text client, since it is unusable without a
    running core.
tr: Çalışan uzak çekirdeği kapat (amule/amuled).
    Bu ayrıca sonraki aracı da kapatacaktır; çünkü çalışan bir çekirdek olmadan
    bir işe yaramayacaktır.

en: Reload the given object.
tr: Verilen nesne yeniden yükleniyor.

en: Reload shared files list.
tr: Paylaşılmış dosya listesini yeniden yükler.

en: Reload IP filtering table.
tr: Dosyadan IP süzgeci tablosunu yeniden yükler.

en: Reload current IP filtering table.
tr: IP süzme seviyesini seçiniz.

en: Update IP filtering table from URL.
tr: Dosyadan IP süzgeci tablosunu yeniden yükler.

en: If URL is omitted the URL from the preferences is used.
tr: Bir URL verilmediyse ayarlarda belirlenen URL kullanılır.

en: Connect to the network.
tr: Ağa bağlan.

en: This will connect to all networks that are enabled in Preferences.
    You may also optionally specify a server address in IP:Port form, to connect to
    that server only. The IP must be a dotted decimal IPv4 address,
    or a resolvable DNS name.
tr: Bu, ayarlarda etkinleştirilen tüm ağlara bağlar.
    Bağlanılacak bir sunucu adresini de IP:Port biçiminde belirleyebilirsiniz.
    IP onluk IPv4 adresi biçiminde veya çözümlenebilir
    bir DNS adı olmalıdır.

en: Connect to eD2k only.
tr: Sadece eD2k ağına bağlan.

en: Connect to Kad only.
tr: Sadece Kad'a bağlan

en: Disconnect from the network.
tr: Ağ bağlantısını kes.

en: This will disconnect from all networks that are currently connected.
tr: Bu, şu anda bağlı olduğunuz tüm ağlarla bağlantıyı kesecektir.

en: Disconnect from eD2k only.
tr: Sadece eD2k bağlantısını kes.

en: Disconnect from Kad only.
tr: Sadece Kad'dan bağlantıyı kes.

en: Add an eD2k or magnet link to core.
tr: Çekirdeğe bir eD2k veya magnet bağlantısı ekler.

en: The eD2k link to be added can be:
    *) a file link (ed2k://|file|...), it will be added to the download queue,
    *) a server link (ed2k://|server|...), it will be added to the server list,
    *) or a serverlist link, in which case all servers in the list will be added to the
       server list.
    
    The magnet link must contain the eD2k hash and file length.
tr: Eklenecek eD2k bağlantısı şunlar olabilir:
    *) bir dosya, (ed2k://|file|...), indirme sırasına eklenecektir.
    *) bir sunucu, (ed2k://|server|...), sunucu listesine eklenecektir.
    *) veya bir sunucu listesi, listedeki tüm sunucular, sunucu listesine
       eklenecektir.
    
    Magnet bağlantısı eD2k adreslemesi ve dosya boyutunu içermelidir.

en: Set a preference value.
tr: Bir ayar değeri girin.

en: Set IP filtering preferences.
tr: IP Süzgeci ayarları girin

en: Turn IP filtering on for both clients and servers.
tr: IP süzgecini hem kullanıcılar hem de sunucular için aç.

en: Turn IP filtering off for both clients and servers.
tr: IP süzgecini hem kullanıcılar hem de sunucular için  kapat.

en: Enable/Disable IP filtering for clients.
tr: IP süzgecini kullanıcılar için Aç/Kapat.

en: Turn IP filtering on for clients.
tr: IP süzgecini kullanıcılar için aç.

en: Turn IP filtering off for clients.
tr: IP süzgecini kullanıcılar için kapat.

en: Enable/Disable IP filtering for servers.
tr: IP süzgecini sunucular için Aç/Kapa

en: Turn IP filtering on for servers.
tr: IP süzgecini sunucular için aç.

en: Turn IP filtering off for servers.
tr: IP süzgecini sunucular için kapat.

en: Select IP filtering level.
tr: IP süzme seviyesini seçiniz.

en: Valid filtering levels are in the range 0-255, and it's default (initial)
    value is 127.
tr: Geçerli süzme seviyeleri 0-255 aralığındadır.Varsayılan
    değer 127'dir.

en: Set bandwidth limits.
tr: Bağlantı sınırlarını girin.

en: The value given to these commands has to be in kilobytes/sec.
tr: Bu komutlar için girdiler kilobayt/saniye cinsinden olmalıdır.

en: Set upload bandwidth limit.
tr: Gönderme sınırını girin.

en: The given value must be in kilobytes/sec.
tr: Girilen değer kilobayt/saniye cinsinden olmalıdır.

en: Set download bandwidth limit.
tr: İndirme sınırını girin.

en: Get and display a preference value.
tr: Bir ayar değerini al ve göster

en: Get IP filtering preferences.
tr: IP Süzgeci ayarlarını al

en: Get IP filtering state for both clients and servers.
tr: Hem kullanıcılar hem de sunucular için IP süzgeci durumunu al.

en: Get IP filtering state for clients only.
tr: Sadece kullanıcılar için IP süzgeci durumunu al.

en: Get IP filtering state for servers only.
tr: Sadece sunucular için IP süzgeci durumunu al.

en: Get IP filtering level.
tr: IP süzme seviyesini seçiniz.

en: Get bandwidth limits.
tr: Bağlantı sınırlarını al.

en: Execute a search.
tr: Kad araması yapar.

en: A search type has to be specified by giving the type:
        GLOBAL
        LOCAL
        KAD
    Example: 'search kad file' will execute a kad search for "file".
tr: Bir arama türü şu seçeneklerle belirlenmelidir:
        GENEL
        SUNUCU
        KAD
    Örnek:'kad dosyası ara' "dosya" için bir kad araması gerçekleştirir.

en: Execute a global search.
tr: Genel arama yapar.

en: Execute a local search
tr: Sunucuda arama yapar.

en: Execute a kad search
tr: Kad araması yapar.

en: Show the results of the last search.
tr: Son arama sonuçlarını gösterir.

en: Return the results of the previous search.
tr: Önceki aramanın sonuçlarına döner.

en: Show the progress of a search.
tr: Bir aramanın işleyişini göster

en: Show the progress of a search.
tr: Bir aramanın işleyişini gösterir.

en: Start downloading a file
tr: Dosyayı indirmeye başla.

en: The number of a file from the last search has to be given.
    Example: 'download 12' will start to download the file with the number 12 of the previous search.
tr: Son arama sonucunda elde edilen dosya numarası verilmelidir.
    Örnek: '12 İndir' bir önceki aramadaki 12 numaralı dosyayı indirmeye başlayacaktır.

en: Pause download.
tr: Aktarımı duraklat

en: Resume download.
tr: Aktarıma devam et

en: Cancel download.
tr: Aktarım İptal.

en: Set download priority.
tr: İndirme önceliği ayarla

en: Set priority of a download to Low, Normal, High or Auto.
tr: Bir aktarımın önceliğini Düşük, Normal, Yüksek veya OTO. ayarla.

en: Set priority to low.
tr: Önceliği Düşük ayarla.

en: Set priority to normal.
tr: Önceliği Normal ayarla.

en: Set priority to high.
tr: Önceliği Yüksek ayarla.

en: Set priority to auto.
tr: Önceliği Otomatik ayarla.

en: Show queues/lists.
tr: Sıra/liste göster.

en: Show upload/download queue, server list or shared files list.
tr: Gönderme/indirme sırasını,sunucu listesini veya paylaşılmış dosya listesini gösterir.

en: Show upload queue.
tr: Gönderim sırasını göster.

en: Show download queue.
tr: İndirme sırasını göster.

en: Show log.
tr: Günlük kayıtlarını göster.

en: Show servers list.
tr: Sunucu listesini göster.

en: Show shared files list.
tr: Paylaşılan dosyalar listesini göster.

en: Reset log.
tr: Günlük kayıtlarını sıfırla.

en: Deprecated command, use '%s' instead.
tr: Geçersiz komut, yerine '%s' kullanın.

en: This is a deprecated command, and may be removed in the future.
    Use '%s' instead.
tr: Bu geçersiz bir komut, ve gelecekte belki çıkartılabilir.
    Bunun yerine '%s' kullanın.

en: aMule text client
tr: aMule metin aracı

en: Converting old AICH hashsets in '%s' to 64b in '%s'.
tr: '%s' içindeki eski AICH adresleme setleri '%s' içindeki 64 b'ye çevriliyor.

en: WARNING: The filename '%s' is invalid and has been renamed to '%s'.
tr: UYARI: '%s' dosya adı geçersiz ve '%s' olarak yeniden adlandırıldı.

en: WARNING: The file '%s' already exists, new file renamed to '%s'.
tr: UYARI: '%s' dosyası zaten var ve '%s' olarak yeniden adlandırıldı.

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
tr: Bu sınıf içindeki bütün dosyaları iptal edip silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirmation Required
tr: Onaylama Gerekiyor

en: Only 99 categories are supported.
tr: Sadece 99 kategori desteklenir.

en: Too many categories!
tr: Çok fazla kategori!

en: All others
tr: Tüm Diğerleri

en: Select view filter
tr: Görünüm Süzgeci Seç

en: Add category
tr: Sınıf Ekle

en: Edit category
tr: Sınıfı Düzenle

en: Remove category
tr: Sınıfı Kaldır

en: Failed to open file (%s), removing from list of shared files.
tr: (%s) dosyasını açma başarısız. Paylaşılan dosya listesinden çıkartılıyor.

en: Hashset requested for unknown file: %s
tr: Bilinmeyen dosya için adresleme seti istendi: %s

en: Resuming uploads of file: %s
tr: Şu dosya için gönderimler sürdürülüyor: %s

en: Suspending upload of file: %s
tr: Şu dosya için gönderimler bekletiliyor: %s

en: Failed to execute command `%s' on `%s' event.
tr: %s komutunun %s olayında çalıştırılması başarısız oldu.

en: Download completed
tr: İndirme tamamlandı

en: The full path to the file.
tr: Dosyanın tam konumu.

en: The name of the file without path component.
tr: Konum eki olmaksızın dosyanın tam adı.

en: The eD2k hash of the file.
tr: Dosyanın eD2k adreslemesi.

en: The size of the file in bytes.
tr: Dosyanın bayt cinsinden boyutu.

en: Cumulative download activity time.
tr: Toplam indirme hareketleri süresi.

en: New chat session started
tr: Yeni sohbet oturumu başladı

en: Message sender.
tr: İleti göndericisi.

en: Out of space
tr: Dolu

en: Disk partition.
tr: Disk bölümü.

en: Error on completion
tr: Tamamla sırasına hata

en: Processing file number %u: %s
tr: İşlenmekte olan dosya sayısı %u: %s

en: You have asked for part hashes (Only used for files > 9.5 MB)
tr: Parça dosyalarını sormuştunuz (Sadece 9.5 MB' tan büyük dosyalar)

en: %s ---> Non existant file !
tr: %s ---> Var olmayan dosya !

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
tr: aLinkCreator, aMule'nin eD2k bağlantı oluşturucusu

en: Welcome!
tr: Hoş geldiniz!

en: Input parameters
tr: Girdi parametreleri

en: File to Hash
tr: Adreslenecek Dosya

en: Add Optional URLs for this file
tr: Bu dosya için isteğe bağlı adres ekleyin

en: Enter here the file you want to compute the eD2k link
tr: eD2k bağlantısının hesaplanmasını istediğiniz dosyayı buraya girin

en: Enter here the URL you want to add to the eD2k link: Add / at the end to let aLinkCreator append the current file name
tr: eD2k bağlantısına eklenecek URL' yi girin: aLinkCreator' ün geçerli dosya adını ekleyebilmesi için sonuna / ekleyin

en: Remove
tr: Çıkar

en: Create link with part-hashes
tr: Parça adreslemesi içeren bağlantı oluştur.

en: Help to spread new and rare files faster, at the cost of an increased link size
tr: Yeni ve nadir dosyaların yayılmasına yardımcı olun;bunun bedeli ise artan bağlantı boyutu olacaktır.

en: MD4 File Hash
tr: MD4 Dosya Adreslemesi

en: eD2k File Hash
tr: eD2k Dosya Adreslemesi

en: eD2k link
tr: eD2k bağlantısı

en: Save
tr: Kaydet

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Open
tr: Aç

en: Open a file to compute its eD2k link
tr: eD2k bağlantısını hesaplamak için bir dosya açın

en: Copy computed eD2k link to clipboard
tr: Hesaplanan eD2k bağlantısını panoya kopyala

en: Save as
tr: Farklı Kaydet

en: Save computed eD2k link to file
tr: Hesaplanan eDk2 bağlantısını dosyaya kaydet

en: About aLinkCreator
tr: aLinkCreator Hakkında

en: Select the file you want to compute the eD2k link
tr: eD2k bağlantısının hesaplanacağı dosyayı seçiniz

en: Can't open the clipboard
tr: Pano açılamıyor

en: Nothing to copy for now !
tr: Şimdilik kopyalanacak bir şey yok !

en: Select the file to your computed eD2k link
tr: Seçiniz

en: Unable to open
tr: Açılamıyor

en: Please, enter a non empty file name
tr: Lütfen boş olmayan bir dosya adı giriniz.

en: Nothing to save for now !
tr: Şimdilik kaydedilecek bir şey yok !

en: aLinkCreator, the aMule eD2k link creator
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmaps from http://www.everaldo.com and http://www.icomania.com
    and http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    Distributed under GPL
tr: aLinkCreator, aMule eD2k bağlantı oluşturucusu
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Pixmapler: http://www.everaldo.com ve http://www.icomania.com
    ve http://jimmac.musichall.cz/ikony.php3
    
    GPL kapsamında dağıtılır.

en: Hashing...
tr: Adresleniyor...

en: aLinkCreator is working for you
tr: aLinkCreator sizin için çalışıyor

en: Computing MD4 Hash...
tr: MD4 Adreslemesi hesaplanıyor...

en: Computing eD2k Hashes...
tr: eD2k Adreslemeleri hesaplanıyor...

en: Cancelled !
tr: İptal Edildi !

en: Done in %.2f s
tr: %.2f s içinde tamamlandı.

en: You have already added this URL !
tr: Bu adresi zaten eklemiştiniz. !

en: Please, enter a non empty URL
tr: Lütfen boş olmayan bir adres giriniz.

en: Unable to open %s
tr: %s açılamıyor.

en: Out of memory while calculating ed2k hash!
tr: ed2k adreslemesi hesaplanırken bellek yetersiz kaldı!

en: %i day(s) %i hour(s) %i min %i s
tr: %i gün %i saat %i dakika %i saniye

en: %02uD %02uh %02umin %02us
tr: %02uD %02uh %02udk. %02us

en: %02uh %02umin %02us
tr: %02uh %02udk. %02us

en: %02umin %02us
tr: %02udk. %02us

en: wxCas, aMule Online Statistics
tr: wxCas, aMule Bağlantı İstatistikleri

en: Maximum DL rate since wxCas is running
tr: wxCas çalışmaya başladığından beri en fazla aktarım oranı

en: Absolute Maximum DL rate during wxCas previous runs
tr: wxCas'ın önceki açılışlarındaki kesin En Fazla İND. oranı

en: System
tr: Sistem

en: Stop Auto Refresh
tr: Otomatik Yenilemeyi Durdur.

en: Save Online Statistics image
tr: Bağlantı İstatistikleri imajını kaydet.

en: Print Online Statistics image
tr: Bağlantı İstatistikleri imajını yazdır.

en: Preferences setting
tr: Ayarlar

en: About wxCas
tr: wxCas Hakkında

en: Start Auto Refresh
tr: Otomatik Yenilemeyi Başlat

en: Auto Refresh stopped
tr: Otomatik Yenilemeyi Durdu.

en: Auto Refresh started
tr: Otomatik Yenileme Başladı.

en: Save Statistics Image
tr: İstatistik imajını kaydet.

en: aMule Online Statistics
tr: aMule Bağlantı İstatistikleri

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
tr: Yazdırmada bir sorun var.
    Yazıcınız doğru ayarlanmamış olabilir mi?

en: Printing
tr: Yazdırılıyor

en: wxCas, aMule OnLine Signature Statistics
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
    Based on CAS by Pedro de Oliveira <falso@rdk.homeip.net>
    
    Distributed under GPL
tr: wxCas, aMule Çevrim içi İmza İstatistikleri
    
    (c) 2004 ThePolish <thepolish@vipmail.ru>
    
     Pedro de Oliveira' nın <falso@rdk.homeip.net> geliştirdiği CAS üzerine kurulmuştur.
    
    GPL kapsamında dağıtımı yapılır.

en: Oh Oh, aMule is not running...
tr: Aman aman, aMule çalışmıyor...

en: aMule is running
tr: aMule çalışıyor

en: aMule is running, but disconnected
tr: aMule çalışıyor ama bağlı değil.

en: aMule is connecting...
tr: aMule bağlanıyor...

en: Oh Oh, aMule status is unknown...
tr: Aman aman, aMule'nin durumu bilinmiyor...

en:  has been running for
tr:  çalışıyor

en:  is stopped !
tr:  durdu !

en:  is not connected !
tr:  bağlı değil !

en:  is connecting...
tr:  bağlanıyor...

en:  is doing something strange, check it !
tr:  garip şeyler yapıyor, denetleyiniz!

en:  is connected to
tr:  şuna bağlandı:

en: off
tr: bağlı değil

en:  is on
tr:  bağlı

en:  with
tr:  ile

en: Total Download:
tr: Toplam Aktarım:

en: , Upload:
tr: , Gönderme:

en: Session Download:
tr: Oturumdaki Aktarım:

en: Download:
tr: Aktarım:

en:  kB/s, Upload:
tr:  kB/s, Gönderme

en: Sharing:
tr: Paylaşılan:

en:  file(s), Clients on queue:
tr:  dosya(lar), Sıradaki kullanıcılar:

en: Time:
tr: Süre:

en:  on
tr:  bağlı

en: System Load Average (1-5-15 min):
tr: Sistem Yükü Ortalaması (1-5-15 dk.):

en: System uptime:
tr: Sistem çalışma süresi:

en: Directory containing amulesig.dat file
tr: Dizin amulesig.dat dosyası içeriyor

en: Enter here the directory where your amulesig.dat file is
tr: Buraya amulesig.dat dosyasının bulunduğu dizini giriniz

en: Refresh rate interval in seconds
tr: Saniye bazında yenileme döngüsü

en: Generate a stat image at every refresh event
tr: Her yenileme olayında bir durum imajı oluştur

en: Enter here the directory where you want to generate the statistic image
tr: Buraya istatistik imajının oluşturulacağı dizini giriniz.

en: Upload periodicaly your stat image to FTP server
tr: Durum imajını düzenli olarak FTP sunucusuna gönder.

en: FTP Url
tr: FTP bağlantısı

en: FTP Path
tr: FTP Yolu

en: Enter here the URL of your FTP server
tr: Buraya FTP Sunucunuz için adresi giriniz.

en: Enter here the directory where putting your stat image on FTP server
tr: Buraya durum imajını koyacağınız FTP Sunucusundaki bir dizini giriniz.

en: User
tr: Kullanıcı

en: Enter here the User name to log into your FTP server
tr: FTP sunucunuza girebilmek için bir Kullanıcı adı giriniz.

en: Enter here the User password to log into your FTP server
tr: FTP sunucunuza girebilmek için bir Şifre giriniz.

en: FTP update rate interval in minutes
tr: Dakika bazında FTP günceleme hızı

en: Validate
tr: Onayla

en: Folder containing your signature file
tr: Dizin imza dosyanızı içeriyor.

en: Folder where generating the statistic image
tr: İstatistik imajının üretildiği dizin

en: Loads template <str>
tr: Şablonu yükler <str>

en: Web server HTTP port
tr: Web sunucusu HTTP portu

en: Use UPnP port forwarding on web server port
tr: Web sunucu portu üzerine iletmek için UPnP portunu kullan

en: UPnP port
tr: UPnP portu

en: Use gzip compression
tr: Gzip sıkıştırması kullan

en: Full access password for web server
tr: Web sunucusu için tam erişim parolası

en: Guest password for web server
tr: Web sunucusu için konuk parolası

en: Allow guest access
tr: Konuk girişine izin ver

en: Deny guest access
tr: Konuk girişini reddet

en: Load/save web server settings from/to remote aMule
tr: Web sunucusu ayarlarını uzak aMule'ye/ aMule'den kaydet/yükle

en: aMule config file path. DO NOT USE DIRECTLY!
tr: aMule yapılandırma yolu: DOĞRUDAN KULLANMAYINIZ!

en: Disable PHP interpreter (deprecated)
tr: PHP yorumcusunu devreden çıkar (eskimiş)

en: Recompile PHP pages on each request
tr: Her istemde PHP sayfalarını yeniden oluştur

en: aMule Web Server
tr: aMule Web  Sunucusu

en: web client connection accepted
tr: web aracı bağlantısı kabul edildi

en: ERROR: cannot accept web client connection
tr: HATA: web aracı bağlantısı kabul edilemiyor

en: Request failed with the following error: %s.
tr: İstem şu hatayla başarısız oldu: %s.

en: Index file not found:
tr: Fihristleme dosyası bulunamadı:

en: Session expired - requesting login
tr: Oturum sona erdi - giriş gerekiyor

en: Session ok, logged in
tr: Oturum tamam, giriş yapıldı.

en: Session ok, not logged in
tr: Oturum tamam, giriş yapılmadı.

en: No session opened - will request login
tr: Hiç oturum açılmadı -  giriş gerekecek

en: Session created - requesting login
tr: Oturum oluşturuldu.-  giriş gerekiyor

en: Processing request [original]:
tr: İstem işleniyor [özgün]:

en: No password specified, login will not be allowed.
tr: Bir parola belirtilmemiş. Giriş yapılamaz.

en: Checking password
tr: Şifre denetleniyor

en: Password hash invalid
tr: Şifre adreslemesi geçersiz.

en: Password ok
tr: Şifre kabul edildi.

en: Password bad
tr: Şifre kötü.

en: You did not enter any password. Blank password is not allowed.
tr: Herhangi bir şifre girmediniz. Boş şifre kullanılamaz.

en: Logout requested
tr: Çıkış istendi.

en: Processing request [redirected]:
tr: İstem işleniyor [yönlendirilmiş]:
