aMule - en to ar translation catalogue (306 entries)

en: Add a Friend
ar: أضف صديق

en: You have to enter a valid IP and port!
ar: يجب ان تضيف عنوان شبكي ومنفذ صحيحان!

en: Failed
ar: فشل

en: Info
ar: معلومات

en: we give no warranty it won't break anything, burn your house,
ar: ﻻ نضمن انه خالي من اﻻخطاء, قد يتسبب باعطال

en: Connecting
ar: يتم الإتصال

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Disconnect
ar: فصل

en: Connect
ar: إتصال

en: Exit confirmation
ar: تاكيد الخروج

en: Searches
ar: بحث

en: Searches Window
ar: نافذة البحث

en: Downloads
ar: تحميل

en: Shared Files Window
ar: نافذة ملفات المشاركة

en: Messages
ar: رسائل

en: Messages Window
ar: نافذة الرسائل

en: Statistics
ar: احصائات

en: Statistics Graph Window
ar: نافذة اﻻحصائيات

en: Preferences
ar: اعدادت

en: Preferences Settings Window
ar: نافذة اﻹعدادات

en: Unknown
ar: غير معرف

en: Requested unknown file
ar: طلب ملف غير معروف

en: Category
ar: صنف

en: Choose a folder for incoming files
ar: اختر مكان الملفات القادمة

en: Add to Friends
ar: اضف لي صديق

en: Client Details
ar: تفاصيل العميل

en: LowID
ar: هوية متدنية

en: Connected
ar: متصل

en: Disconnected
ar: فصل الإتصال

en: Not complete
ar: غير مكتمل

en: Bad Guy
ar: شخص سيئ

en: Verified - OK
ar: تأكيد - صحيح

en: Not Available
ar: غير متوفر

en: File Comments
ar: ملف تعليقات

en: Username
ar: اسم مستخدم

en: File Name
ar: اسم الملف

en: Rating
ar: تقيم

en: No comments
ar: ﻻ تعليق

en: Auto [Lo]
ar: ذاتي منخفض

en: Auto [No]
ar: ذاتي

en: Auto [Hi]
ar: ذاتي عالي

en: Very low
ar: متدني جدا

en: Low
ar: متدني

en: Normal
ar: عادي

en: High
ar: مرتفع

en: Very High
ar: عالي جدا

en: Asking
ar: اطلب

en: Connecting via server
ar: اتصال من خلال خادم

en: Queue Full
ar: اﻻنتظار ممتلئ

en: On Queue
ar: في اﻻنتظار

en: Downloading
ar: تحميل

en: No needed parts
ar: اجزاء غير مطلوبة

en: Too many connections
ar: عدد اتصلات كثيرة

en: Banned
ar: حظر

en: Completed
ar: اكمل

en: Size
ar: حجم

en: Transferred
ar: نقل

en: Speed
ar: سرعة

en: Progress
ar: تقدم

en: Sources
ar: مصدر

en: Priority
ar: أولوية

en: Status
ar: حالة

en: Time Remaining
ar: الوقت المتبقي

en: Last Seen Complete
ar: اخر اكتمال

en: Last Reception
ar: اخر إستقبال

en: Auto
ar: ذاتي

en: &Stop
ar: %إيقاف

en: &Pause
ar: &إيقاف مؤقت

en: &Resume
ar: %إكمل

en: C&lear completed
ar: إ&نتهاء التنظيف

en: Extended Options
ar: خيرات اضافية

en: Preview
ar: مشاهدة

en: Show file &details
ar: اعرض الملف &تفاصيل

en: Show all comments
ar: اعرض كل التعليقات

en: &Open the file
ar: &فتح الملف

en: Downloads (%i)
ar: تحميل (%i)

en: No part files found
ar: ﻻ وجود ﻻجزاء الملفات

en: Downloading %s
ar: تحميل %s

en: You are already trying to download the file %s
ar: قمت بمحاولت تحميل الملف مسبقا %s

en: Search in progress. Refetch results in a moment!
ar: جاري البحث ستم جلب النتيجة في لحظة

en: Friends
ar: اصدقاء

en: Show &Details
ar: عرض &تفاصيل

en: Add a friend
ar: اضف صديق

en: Remove Friend
ar: احذف صديق

en: Send &Message
ar: ارسل &رسالة

en: View Files
ar: اعرض الملفات

en: Asked for another file
ar: طلب ملف اخر

en: No
ar: ﻻ

en: Yes
ar: نعم

en: Downloading...
ar: تحميل ...

en: Completing
ar: اكتمال

en: Complete
ar: اكتمل

en: Paused
ar: ايقاف مؤقت

en: Erroneous
ar: خاطئ

en: Waiting
ar: انتظار

en: Close
ar: اغلق

en: Clear
ar: واضح

en: Unlimited
ar: بلا حدود

en: ClientID:
ar: هوية العميل:

en: ServerName:
ar: إسم الخادم:

en: ServerIP:
ar: عنوان الخادم:

en: Not Connected
ar: غير متصل

en: Online Signature: Enabled
ar: توقيع أثناء الإتصال: ممكن

en: Online Signature: Disabled
ar: توقيع أثناء الإتصال: معطل

en: Uptime: %s
ar: فترة التشغيل: %s

en: Exit
ar: خروج

en: Commit
ar: ارتكب

en: Loading ...
ar: تحميل ...

en: Number of users on the server you are connected to ...
ar: عدد المستخدمين على الخادم الذي تتصل به...

en: Users: 0
ar: مستخدمين: 0

en: Up: 0.0 | Down: 0.0
ar: رفع :0.0 | تحميل : 0.0

en: Not Connected ...
ar: غير متصل

en: Search
ar: بحث

en: Type
ar: نوع

en: Any
ar: اي

en: Archives
ar: ارشيف

en: Audio
ar: سمعي

en: Pictures
ar: صور

en: Programs
ar: برامج

en: Videos
ar: فيديو

en: Extension
ar: إمتداد

en: Min Size
ar: اقل حجم

en: Bytes
ar: بايت

en: Max Size
ar: اكبر حجم

en: Start
ar: ابدء

en: Download
ar: التحميل

en: General
ar: عام

en: Full Name :
ar: اﻻسم كامل :

en: N/A
ar: غير متوفر

en: Filesize :
ar: حجم الملف :

en: Partfilestatus :
ar: حالة جزء الملف :

en: Last seen complete :
ar: اخر مرة تم اكتمال :

en: Transfer
ar: نقل

en: Found Sources :
ar: ايجاد المصدر :

en: Transferring Sources :
ar: نقل المصدر :

en: Filepart-Count :
ar: احصاء اجزاء الملف :

en: Available :
ar: متوفر :

en: Datarate :
ar: نسبة المصادر :

en: Transferred :
ar: محول :

en: Completed Size :
ar: حجم المكمل :

en: Intelligent Corruption Handling
ar: معالجة الفاسد بذكاء

en: Lost to corruption :
ar: فقد بسبب فساد :

en: Gained by compression :
ar: أكتسب بواسطة الضغط :

en: Takeover
ar: سيطر

en: Cleanup
ar: نظف

en: Apply
ar: طبق

en: File Quality
ar: جودة الملف

en: Not rated
ar: غير مقيم

en: Invalid / Corrupt / Fake
ar: غير صحيح / معطوب / مزيف

en: Poor
ar: فقير

en: Fair
ar: عادل

en: Good
ar: جيد

en: Excellent
ar: ممتاز

en: Refresh
ar: انعش

en: Downloading, please wait ...
ar: تحميل ,رجاء انتظر...

en: Required Information
ar: مطلوب معلومات

en: IP Address :
ar: عنوان IP :

en: Port :
ar: منفذ :

en: Additional Information
ar: معلومت إضافية

en: Username :
ar: اسم المستخدم :

en: Add
ar: اضف

en: Download-Speed
ar: سرعة-التحميل

en: Current
ar: الحالي

en: Running average
ar: معدل العمل

en: Session average
ar: معدل الجلسة

en: Upload-Speed
ar: سرعة-الرفع

en: Active downloads
ar: تحميل نشط

en: Active connections (1:1)
ar: إتصال نشط (1:1)

en: Active uploads
ar: رفع نشط

en: Statistics Tree
ar: شجرة اﻻحصائيات

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Scores
ar: مصدر

en: Nick
ar: مستعار

en: Start minimized
ar: بدء مصغر

en: Browse
ar: تصفح

en: Video Player
ar: مشغل الفيديو

en: Upload
ar: الرفع

en: Autoconnect on startup
ar: ربط تلقائي عند بدء التشغيل

en: Reconnect on loss
ar: إعادة اﻹتصال عند الفصل

en: Remove dead server after
ar: إحذ الخادمات التي ﻻ تعمل بعد

en: retries
ar: أعد المحاولة

en: List
ar: قائمة

en: Use priority system
ar: إستخدم نظام اﻷولوية

en: Safe connect
ar: إتصال أمن

en: Set manually added servers to High Priority
ar: جعل الخادمات المضافة يدويا ذو اولوية عالية

en: Add files to download in pause mode
ar: أضف الملفات للتحميل بوضع متوقف

en: Add files to download with auto priority
ar: أضف الملفات للتحميل بوضع ذاتي

en: Try to download first and last chunks first
ar: حاول تحميل القطع اﻻولى واﻻخيرة اوﻻ

en: Uploads
ar: ارفع

en: Add new shared files with auto priority
ar: أضف ملفات مشاركة جديدة بوضع ذاتي

en: Graphs
ar: رسم بياني

en: Update delay : 5 secs
ar: تحيدث كل:5 ثواني

en: Background
ar: خلفية

en: Grid
ar: شبكة

en: Download current
ar: حمل الحالي

en: Download running average
ar: معدل تحميل الحالي

en: Download session average
ar: معدل تحميل الجلسة

en: Upload current
ar: ارفع الحالي

en: Upload running average
ar: معدل رفع الحالي

en: Upload session average
ar: معدل رفع الجلسة

en: Active connections
ar: اتصال نشط

en: Select
ar: اختر

en: !!! WARNING !!!
ar: !!!تحذير!!!

en: Max new connections / 5 secs
ar: الحد اﻷعلى للتصالات لكل 5 ثواني

en: Show transfer rates on title
ar: اظهر معدل النقل علي العنوان

en: External Connection Parameters
ar: عوامل اﻻتصال الخارجي

en: Accept external connections
ar: اقبل اتصال خارجي

en: Page Refresh Time (in secs)
ar: زمن تحديث الصفحة (بالثانية)

en: Enable Gzip compression
ar:  Gzipتمكين ضغط نوع

en: OK
ar: موافق

en: Title :
ar: عنوان :

en: Comment :
ar: تعليق :

en: Incoming Dir :
ar: مجلد القادم

en: Change priority for new assigned files :
ar: تغير الأولوية للملفات الحديثة :

en: Reset
ar: معاد

en: Click on this button to update the servers list from URL ...
ar: قم بالضغط على هذا الزر لتحديث قائمة الخادمات من العنوان ...

en: Server list
ar: قائمة الخادمات

en: IP:Port
ar: عنوان شبكي :منفذ

en: Add manually a server (fill fields to the left before) ...
ar: اضف خادم يدويا )قم بمل الخانة على اليسار اوﻻ)...

en: aMule Log
ar: سجل aMule

en: Server Info
ar: معلومات الخادم

en: Everybody
ar: الكل

en: Enable Online-Signature
ar: تمكين التوقيع الشبكي

en: Waiting...
ar: إنتظار...

en: Send
ar: ارسل

en: Shared Files
ar: ملفات مشاركة

en: Disabled [%s]
ar: تعطيل [%s]

en: secs
ar: ثانية

en: mins
ar: دقيقة

en: all
ar: الكل

en: all others
ar: الكل ماعدا

en: Incomplete
ar: غير مكتمل

en: Stopped
ar: إيقاف

en: Video
ar: فيديو

en: Archive
ar: أرشيف

en: Text
ar: نص

en: Failed to open %s (%s)
ar: فشل لفتح %s (%s)

en: Failed to save part.met.seeds file for %s
ar: فشل في حفظ ملف part.met.seeds لي %s

en: System default
ar: اﻹفتراضية بالنظام

en: Arabic
ar: العربيه

en: Bulgarian
ar: البلغاريه

en: Danish
ar: الدانماركيه

en: Dutch
ar: الهولنديه

en: Estonian
ar: الأستونيه

en: Finnish
ar: الفلنديه

en: French
ar: الفرنسية

en: German
ar: الألمانيه

en: Hungarian
ar: الهنغاريه

en: Italian
ar: الايطاليه

en: Korean
ar: الكوريه

en: Lithuanian
ar: الليتوانيه

en: Portuguese
ar: البرتغاليه

en: Russian
ar: الروسيه

en: Spanish
ar: الإسبانيه

en: Connection
ar: اتصال

en: Directories
ar: مجلدات

en: Servers
ar: الخادمات

en: Files
ar: ملفات

en: Remote Controls
ar: تحكم عن بعد

en: Add here URL's to download server.met files.
    Only one url on each line.
ar: أضف هنا عنوان لتحميل ملفات server.met 
    عنوان واحد فقط لكل سطر

en: Server connection refresh interval: Disabled
ar: فترة تحديث الإتصال بالخادم :معطل

en: FileID
ar: تعريف ملف

en: File
ar: ملف

en: Failed to connect to all servers listed. Making another pass.
ar: فشل في اﻹتصال باي خادم في القائمة القيام بمحاولة اخرى

en: Connected to %s (%s:%i)
ar: متصل بي %s (%s:%i)

en: Connection established on: %s
ar: إتصال بي : %s

en: Fatal Error while trying to connect. Internet connection might be down
ar: خطأ قاتل اثناء محاولة اﻹتصال . احتمال أنك غير متصل باﻹنترنت

en: Lost connection to %s (%s:%i)
ar: فقد اﻹتصال بي %s (%s:%i)

en: %s (%s:%i) appears to be dead.
ar: %s (%s:%i) يظهر انه ﻻ يعمل

en: Connection lost
ar: اﻹتصال فقد

en: Failed to save server.met!
ar: فشل في حفظ server.met!

en: Invalid URL
ar: عنوان شبكي غير صحيح

en: Server Name
ar: إسم الخادم

en: Port
ar: منفذ

en: Description
ar: وصف

en: Users
ar: مستخدمين

en: Static
ar: ثابت

en: Version
ar: نسخة

en: Servers (%i)
ar: خادمات (%i)

en: Server
ar: خادم

en: Remove server
ar: الغاء الخادم

en: Remove all servers
ar: الغاء كل الخادمات

en: New clientid is %u
ar: عميل جديد هو %u

en: Server rejected last command
ar: الخادم رفض اخر امر

en: ID
ar: هوية

en: Requests
ar: طلبات

en: Accepted Requests
ar: طلبات مقبوله

en: Transferred Data
ar: بينات محوله

en: Obtained Parts
ar: أجزاء مكتسبة

en: Rename
ar: اعد تسمية

en: You need a HighID to create a valid sourcelink
ar: يجب ان تكون ذا هوية مرتفعة لتتمكن من انشاء رابط مصدر

en: Shared Files (%i)
ar: ملفات مشاركة (%i)

en: Average upload time: %s
ar: متوسط زمن التحميل : %s

en: Reconnects: %i
ar: اعادة اﻹتصال : %i

en: Time Since First Transfer: %s
ar: الوقت منذ بدء التحميل: %s

en: Connected To Server Since: %s
ar: متصل بالخادم منذ : %s

en: Clients
ar: عميل

en: Server Occupation: %.2f%%
ar: إحتلال الخادم: %.2f%%

en: Total size of Shared Files: %s
ar: مجموع حجم ملفات المشاركة : %s

en: Active connections (1:%u)
ar: إتصال نشط (1:%u)

en: Are you sure you wish to cancel and delete all files in this category?
ar: هل أنت متاكد من حذف كل الملفات في هذا المصنف؟

en: Confirmation Required
ar: مطلوب التاكيد

en: Select view filter
ar: إختر فلتر العرض

en: Add category
ar: اضف مجموعة

en: Edit category
ar: عرض المجموعة

en: Remove category
ar: الغاء المجموعة
