kalgebra - en to ar translation catalogue (20 entries)

[ctx: @title:column|]
en: Example
ar: مثال

[ctx: QCoreApplication|]
en: Addition
ar: جمع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Multiplication
ar: ضرب

[ctx: QCoreApplication|]
en: Division
ar: قسمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Remainder
ar: باق

[ctx: QCoreApplication|]
en: Quotient
ar: ناتج قسمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cosecant
ar: قاطع التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cotangent
ar: ظل التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic sine
ar: الجيب الزائد

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cosine
ar: جيب التمام الزائد

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic tangent
ar: الظل الزائد

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc sine
ar: قوس الجيب

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cosine
ar: قوس جيب التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc tangent
ar: قوس الظل

[ctx: QCoreApplication|]
en: Minimum
ar: الحد الادنى

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greatest common divisor
ar: قاسم مشترك أكبر

[ctx: QCoreApplication|]
en: Least common multiple
ar: مضاعف مشترك أصغر

[ctx: QCoreApplication|]
en: Transpose
ar: منقولة مصفوفة

[ctx: @title:column|]
en: Plot
ar: ارسم

[ctx: QCoreApplication|]
en: Examples
ar: أمثلة
