kalgebra - en to ar translation catalogue (212 entries)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate an empty expression
ar: لا يمكن حساب تعبير فارغ

[ctx: QCoreApplication|]
en: Must specify a correct operation
ar: يجب تحديد عملية صحيحة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unknown identifier: '%1'
ar: مُعرّف مجهول: '%1'

[ctx: identifier separator in error message|]
en: ', '
ar: '، '

[ctx: Error message, no proper condition found.|]
en: Could not find a proper choice for a condition statement.
ar: تعذّر إيجاد خيار يُناسب العبارة الشّرطية.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Type not supported for bounding.
ar: النوع غير مدعوم للتقييد.

[ctx: QCoreApplication|]
en: The downlimit is greater than the uplimit
ar: الحد الأدنى أكبر من الحد الأعلى

[ctx: QCoreApplication|]
en: Incorrect uplimit or downlimit.
ar: الحد الأعلى أو الأدنى غير صحيح.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid type for parameter '%1'
ar: نوع غير صالح للمعامل '%1'

[ctx: By a cycle i mean a variable that depends on itself|]
en: Defined a variable cycle
ar: دورة متغيرة محددة

[ctx: QCoreApplication|]
en: The result is not a number
ar: النتيجة ليست رقمًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid parameter count for '%1'
ar: عدد المعاملات غير صالح لـ '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Blocks must have consistent size between each and other
ar: يجب أن تكون الكتل متسقة الحجم مع بعضها البعض

[ctx: QCoreApplication|]
en: Do not want empty blocks
ar: لا نرغب في كتل فارغة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Blocks must be matrices
ar: يجب أن تكون الكتل مصفوفات

[ctx: QCoreApplication|]
en: Number of blocks must be consistent
ar: يجب أن يكون عدد الكتل متسقًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Do not want empty vectors/matrixrow elements
ar: لا نرغب في عناصر متجهة/مصفوفة فارغة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Matrix constructor needs vectors or matrixrow elements
ar: منشئ المصفوفة يحتاج إلى متجهات أو عناصر صفوف مصفوفة

[ctx: QCoreApplication|]
en: the arg %1 is invalid or is error
ar: الوسيط %1 غير صالح أو خطأ

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid parameter count for '%1'. Should have 1 parameter
ar: عدد المعاملات غير صالح لـ '%1'. يجب أن يكون معاملًا واحدًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: To use '%1' command the input matrix must be square
ar: لاستخدام الأمر '%1' يجب أن تكون مصفوفة الإدخال مربعة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid parameter type in matrix entry (%1,%2) for '%3', it must be a number value
ar: نوع المعامل غير صالح في إدخال المصفوفة (%1,%2) لـ '%3'، يجب أن يكون قيمة رقمية

[ctx: QCoreApplication|NaN means Not a Number, is an invalid float number]
en: Returned eigenvalue is NaN
ar: القيمة الذاتية المرتجعة ليست رقمًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Returned eigenvalue is too big
ar: القيمة الذاتية المرتجعة كبيرة جدًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Matrix dimensions must be greater than zero
ar: يجب أن تكون أبعاد المصفوفة أكبر من الصفر

[ctx: QCoreApplication|]
en: All matrixrow elements must have the same size
ar: يجب أن تكون جميع عناصر صف المصفوفة بنفس الحجم

[ctx: QCoreApplication|]
en: Not all are rows or vectors
ar: ليست جميعها صفوفًا أو متجهات

[ctx: QCoreApplication|]
en: Every argument must be a matrixrow element
ar: يجب أن يكون كل وسيط عنصرًا في صف المصفوفة

[ctx: QCoreApplication|]
en: The nth diagonal index must be less than the row count
ar: يجب أن يكون مؤشر القطر أقل من عدد الصفوف

[ctx: QCoreApplication|]
en: The nth diagonal index must be less than the column count
ar: يجب أن يكون مؤشر القطر أقل من عدد الأعمدة

[ctx: QCoreApplication|]
en: nth diagonal index must be integer number
ar: يجب أن يكون مؤشر القطر رقمًا صحيحًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: nth diagonal index must be a positive integer number
ar: يجب أن يكون مؤشر القطر رقمًا صحيحًا موجبًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid parameter type for '%1', was expected a list
ar: نوع معامل غير صالح لـ '%1'، كان من المتوقع أن تكون قائمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Vector size must be some integer value greater to zero
ar: يجب أن يكون حجم المتجه قيمة عدد صحيح أكبر من الصفر

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpectedly arrived to the end of the input
ar: وصل إلى نهاية الإدخال بشكل غير متوقع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unknown token %1
ar: معرّف غير معروف: '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: <em>%1</em> needs at least 2 parameters
ar: <em>%1</em> يحتاج إلى معاملين على الأقل

[ctx: QCoreApplication|]
en: <em>%1</em> requires %2 parameters
ar: <em>%1</em> يتطلب %2 معاملًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Missing boundary for '%1'
ar: حد مفقود لـ '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected bounding for '%1'
ar: تقييد غير متوقع لـ '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: <em>%1</em> missing bounds on '%2'
ar: <em>%1</em> حدود مفقودة على '%2'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Wrong declare
ar: إعلان خاطئ

[ctx: QCoreApplication|]
en: Empty container: %1
ar: حاوية فارغة: %1

[ctx: there was a conditional outside a condition structure|]
en: We can only have conditionals inside piecewise structures.
ar: لا يمكن أن يكون لدينا شروط إلا داخل هياكل مجزأة.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot have two parameters with the same name like '%1'.
ar: لا يمكن أن يكون هناك معاملان بنفس الاسم مثل '%1'.

[ctx: this is an error message. otherwise is the else in a mathml condition|]
en: The <em>otherwise</em> parameter should be the last one
ar: يجب أن يكون المعامل <em>otherwise</em> هو الأخير

[ctx: there was an element that was not a conditional inside a condition|]
en: %1 is not a proper condition inside the piecewise
ar: %1 ليس شرطًا مناسبًا داخل الجزء

[ctx: QCoreApplication|]
en: We can only declare variables
ar: لا يمكننا سوى إعلان المتغيرات

[ctx: QCoreApplication|]
en: We can only have bounded variables
ar: لا يمكن أن يكون لدينا سوى متغيرات مقيدة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Do not want empty matrixrow elements
ar: لا نرغب في عناصر صفوف مصفوفة فارغة

[ctx: QCoreApplication|]
en: The matrix must contain only matrixrow elements
ar: يجب أن تحتوي المصفوفة على عناصر صفوف مصفوفة فقط

[ctx: QCoreApplication|]
en: Error while parsing: %1
ar: خطأ أثناء التحليل: %1

[ctx: An error message|]
en: Container unknown: %1
ar: حاوية غير معروفة: %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot codify the %1 value.
ar: لا يمكن ترميز قيمة %1.

[ctx: QCoreApplication|]
en: The %1 operator cannot have child contexts.
ar: المعامل %1 لا يمكن أن يكون لديه سياقات تابعة.

[ctx: QCoreApplication|]
en: The element '%1' is not an operator.
ar: العنصر '%1' ليس معاملًا.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Do not want empty vectors
ar: لا نرغب في متجهات فارغة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Do not want empty matrices
ar: لا نرغب في مصفوفات فارغة

[ctx: Error message due to an unrecognized input|]
en: Not supported/unknown: %1
ar: غير مدعوم/غير معروف: %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: ,
ar: ،

[ctx: error message|]
en: Expected %1 instead of '%2'
ar: كان من المتوقع %1 بدلاً من '%2'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Missing right parenthesis
ar: قوس أيمن مفقود

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unbalanced right parenthesis
ar: قوس أيمن غير متوازن

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected token identifier: %1
ar: معرّف غير معروف: '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected token %1
ar: رمز غير متوقع %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not find a type that unifies '%1'
ar: لا يمكن إيجاد نوع يوحد '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: The domain should be either a vector or a list
ar: يجب أن يكون النطاق إما متجهًا أو قائمة

[ctx: type error message|]
en: Cannot call '%1'
ar: لا يمكن استدعاء '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot reduce '%1' to '%2'. Invalid type of parameter '%3' for '%4'
ar: لا يمكن اختزال '%1' إلى '%2'. نوع المعامل '%3' غير صالح لـ '%4'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid parameter count for '%2'. Should have %1 parameters.
ar: عدد المعاملات غير صالح لـ '%2'. يجب أن يحتوي على %1 معاملًا.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot compare '%1' to '%2'. Invalid type of parameter '%3' for '%4'
ar: لا يمكن مقارنة '%1' بـ '%2'. نوع المعامل '%3' غير صالح لـ '%4'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not call '%1'
ar: لا يمكن استدعاء '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not solve '%1'
ar: لا يمكن حل '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Incoherent type for the variable '%1'
ar: نوع غير متناسق للمتغير '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not determine the type for piecewise
ar: لا يمكن تحديد النوع للجزء

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected type
ar: نوع غير متوقع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot convert '%1' to '%2'
ar: لا يمكن تحويل '%1' إلى '%2'

[ctx: Error message|]
en: Unknown token '%1'
ar: معرّف غير معروف: '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot divide by 0.
ar: لا يمكن القسمة على صفر.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate the remainder on 0.
ar: لا يمكن حساب الباقي على صفر.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate the factor on 0.
ar: لا يمكن حساب العامل على صفر.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate the lcm of 0.
ar: لا يمكن حساب المضاعف المشترك الأصغر لصفر.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean operations on complex numbers not available
ar: العمليات البوليانية على الأرقام المركبة غير متاحة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Only square root implemented for complex numbers
ar: الجذر التربيعي فقط هو المطبق للأرقام المركبة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate a value %1
ar: لا يمكن حساب القيمة %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate %1 between a value and an error type
ar: لا يمكن حساب %1 بين قيمة ونوع خطأ

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid index for a container
ar: فهرس غير صالح للحاوية

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot operate '%1' on different sized vectors.
ar: لا يمكن تشغيل '%1' على متجهات ذات أحجام مختلفة.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Multiplication between a matrix and a vector is allowed provided that the number of columns of the matrix equals the size of the vector
ar: يسمح بالضرب بين المصفوفة والمتجه بشرط أن يكون عدد أعمدة المصفوفة مساويًا لحجم المتجه

[ctx: QCoreApplication|]
en: Matrix and vector entries must be numbers
ar: يجب أن تكون إدخالات المصفوفة والمتجه أرقامًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate a vector's %1
ar: لا يمكن حساب %1 للمتجه

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate a list's %1
ar: لا يمكن حساب %1 للقائمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Multiplication between a vector and a matrix is allowed provided that the matrix has only one matrixrow element
ar: يسمح بالضرب بين المتجه والمصفوفة بشرط أن تحتوي المصفوفة على عنصر صف مصفوفة واحد فقط

[ctx: QCoreApplication|]
en: Addition of two matrices is allowed provided that both matrices have the same number of rows and the same number of columns
ar: يسمح بإضافة مصفوفتين بشرط أن تكون لكليهما نفس عدد الصفوف ونفس عدد الأعمدة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Multiplication of two matrices is allowed provided that the number of columns of the first matrix equals the number of rows of the second matrix
ar: يسمح بضرب مصفوفتين بشرط أن يكون عدد أعمدة المصفوفة الأولى مساويًا لعدد صفوف المصفوفة الثانية

[ctx: QCoreApplication|]
en: Matrix entries must be numbers
ar: يجب أن تكون إدخالات المصفوفة أرقامًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: The exponent of 'power' must be some integer number
ar: يجب أن يكون أس 'الأس' عددًا صحيحًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot compute 'power' for non square matrix
ar: لا يمكن حساب 'الأس' للمصفوفة غير المربعة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate %1 between a matrix and an error type
ar: لا يمكن حساب %1 بين مصفوفة ونوع خطأ

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate the derivative for '%1'
ar: لا يمكن حساب المشتقة لـ '%1'

[ctx: @title:column|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title:column|]
en: Parameters
ar: معاملات

[ctx: @title:column|]
en: Example
ar: مثال

[ctx: Syntax for function bounding values|]
en: =from..to
ar: =من..إلى

[ctx: QCoreApplication|]
en: %1... parameters, ...%2)
ar: %1... معاملات، ...%2)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Addition
ar: جمع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Multiplication
ar: ضرب

[ctx: QCoreApplication|]
en: Division
ar: قسمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Subtraction. Will remove all values from the first one.
ar: طرح. يزيل كل القيم من القيمة الأولى.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Power
ar: الأس

[ctx: QCoreApplication|]
en: Remainder
ar: الباقي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Quotient
ar: ناتج القسمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: The factor of
ar: عامل

[ctx: QCoreApplication|]
en: Factorial. factorial(n)=n!
ar: التباديل. factorial(n)=n!

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function to calculate the sine of a given angle
ar: دالة لحساب جيب زاوية معينة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function to calculate the cosine of a given angle
ar: دالة لحساب جيب التمام لزاوية معينة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function to calculate the tangent of a given angle
ar: دالة لحساب ظل زاوية معينة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Secant
ar: القاطع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cosecant
ar: قاطع التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cotangent
ar: ظل التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic sine
ar: الجيب الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cosine
ar: جيب التمام الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic tangent
ar: الظل الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic secant
ar: القاطع الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cosecant
ar: قاطع التمام الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cotangent
ar: ظل التمام الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc sine
ar: قوس الجيب

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cosine
ar: قوس جيب التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc tangent
ar: قوس الظل

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cotangent
ar: قوس ظل التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc tangent
ar: قوس الظل الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Summatory
ar: التجميع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Productory
ar: الضرب

[ctx: QCoreApplication|]
en: For all
ar: للجميع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Exists
ar: يوجد

[ctx: QCoreApplication|]
en: Differentiation
ar: التفاضل

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc sine
ar: قوس الجيب الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc cosine
ar: قوس جيب التمام الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cosecant
ar: قوس قاطع التمام

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc cosecant
ar: قوس قاطع التمام الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc secant
ar: قوس القاطع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc secant
ar: قوس القاطع الزائدي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Exponent (e^x)
ar: الأس (e^x)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Base-e logarithm
ar: لوغاريتم الأساس e

[ctx: QCoreApplication|]
en: Base-10 logarithm
ar: لوغاريتم الأساس 10

[ctx: QCoreApplication|]
en: Absolute value. abs(n)=|n|
ar: القيمة المطلقة. abs(n)=|n|

[ctx: QCoreApplication|]
en: Conjugate
ar: المرافق

[ctx: QCoreApplication|]
en: Real
ar: حقيقي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Imaginary
ar: خيالي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Floor value. floor(n)=⌊n⌋
ar: القيمة الدنيا. floor(n)=⌊n⌋

[ctx: QCoreApplication|]
en: Ceil value. ceil(n)=⌈n⌉
ar: القيمة العليا. ceil(n)=⌈n⌉

[ctx: QCoreApplication|]
en: Minimum
ar: الحد الأدنى

[ctx: QCoreApplication|]
en: Maximum
ar: الحد الأقصى

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greater than. gt(a,b)=a>b
ar: أكبر من. gt(a,b)=a>b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Less than. lt(a,b)=a<b
ar: أقل من. lt(a,b)=a<b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Equal. eq(a,b) = a=b
ar: يساوي. eq(a,b) = a=b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Approximation. approx(a)=a±n
ar: التقريب. approx(a)=a±n

[ctx: QCoreApplication|]
en: Not equal. neq(a,b)=a≠b
ar: لا يساوي. neq(a,b)=a≠b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greater or equal. geq(a,b)=a≥b
ar: أكبر من أو يساوي. geq(a,b)=a≥b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Less or equal. leq(a,b)=a≤b
ar: أقل من أو يساوي. leq(a,b)=a≤b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean and
ar: منطقي و

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean not
ar: منطقي لا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean or
ar: منطقي أو

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean xor
ar: منطقي xor

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean implication
ar: الاستلزام المنطقي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greatest common divisor
ar: القاسم المشترك الأكبر

[ctx: QCoreApplication|]
en: Least common multiple
ar: المضاعف المشترك الأصغر

[ctx: QCoreApplication|]
en: Root
ar: الجذر

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cardinal
ar: أساسي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Scalar product
ar: الضرب القياسي

[ctx: QCoreApplication|]
en: Select the par1-th element of par2 list or vector
ar: اختر العنصر رقم par1 من القائمة أو المتجه par2

[ctx: QCoreApplication|]
en: Joins several items of the same type
ar: يجمع عدة عناصر من نفس النوع

[ctx: QCoreApplication|]
en: Applies a function to every element in a list
ar: يطبق دالة على كل عنصر في القائمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Removes all elements that don't fit a condition
ar: يزيل جميع العناصر التي لا تناسب شرطًا معينًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Transpose
ar: منقولة

[ctx: n-ary function prototype|]
en: <em>%1</em>(..., <b>par%2</b>, ...)
ar: <em>%1</em>(..., <b>معامل%2</b>, ...)

[ctx: Parameter in function prototype|]
en: par%1
ar: معامل%1

[ctx: Function parameter separator|]
en: ,
ar: ،

[ctx: Current parameter is the bounding|]
en:  : bounds
ar:  : حدود

[ctx: @title:column|]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: QCoreApplication|]
en: The expression is not correct
ar: التعبير غير صحيح

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function type '%1' not recognized
ar: نوع الدالة '%1' غير معروف

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function '%1' not recognized
ar: الدالة '%1' غير معروفة

[ctx: @title:column|]
en: Plot
ar: الرسم

[ctx: QObject|]
en: PNG Image (*.png)
ar: صورة PNG (*.png)

[ctx: QObject|]
en: PDF Document (*.pdf)
ar: مستند PDF (*.pdf)

[ctx: QObject|]
en: X3D Document (*.x3d)
ar: مستند X3D (*.x3d)

[ctx: QObject|]
en: STL Document (*.stl)
ar: مستند STL (*.stl)

[ctx: Function type|]
en: Plane Curve F(y)
ar: منحنى مستوى F(y)

[ctx: Function type|]
en: Plane Curve F(x)
ar: منحنى مستوى F(x)

[ctx: QCoreApplication|]
en: We can only draw Real results.
ar: لا يمكننا سوى رسم النتائج الحقيقية.

[ctx: QCoreApplication|]
en: x=%1 y=%2
ar: س=%1 ص=%2

[ctx: Function type|]
en: Surface z=F(x,y)
ar: السطح z=F(x,y)

[ctx: Function type|]
en: Surface y=F(x,z)
ar: السطح y=F(x,z)

[ctx: Function type|]
en: Surface x=F(y,z)
ar: السطح x=F(y,z)

[ctx: Function type|]
en: Cylindrical Surface z=F(r: Radial, p: Polar)
ar: سطح أسطواني z=F(r: شعاعي، p: قطبي)

[ctx: Function type|]
en: Implicit Curve
ar: منحنى ضمني

[ctx: Function type|]
en: Polar implicit Curve 0=F(r: Radial, p: Polar)
ar: منحنى قطبي ضمني 0=F(r: شعاعي، p: قطبي)

[ctx: Function type|]
en: Implicit Surface
ar: سطح ضمني

[ctx: Function type|]
en: Parametric Curve 2D
ar: منحنى وسيطي ثنائي الأبعاد

[ctx: Function type|]
en: Parametric Curve 3D
ar: منحنى وسيطي ثلاثي الأبعاد

[ctx: Function type|]
en: Parametric Surface
ar: سطح وسيطي

[ctx: Function type|]
en: Polar Curve r=F(p: Polar)
ar: منحنى قطبي r=F(p: قطبي)

[ctx: Function type|]
en: Spherical Surface Radial=F(t:Azimuth, p: Polar)
ar: سطح كروي شعاعي=F(t: السمت، p: قطبي)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Result: %1
ar: النتيجة: %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: To Expression
ar: إلى تعبير

[ctx: QCoreApplication|]
en: To MathML
ar: إلى MathML

[ctx: QCoreApplication|]
en: Simplify
ar: بسّط

[ctx: QCoreApplication|]
en: Examples
ar: أمثلة

[ctx: QCoreApplication|]
en: Selected viewport too small
ar: منفذ العرض المحدد صغير جدًا

[ctx: QCoreApplication|]
en: Have %1 bounded variables needed, got %2
ar: هناك حاجة إلى %1 متغيرًا مقيدًا، حصلنا على %2
