Policycoreutils - en to ja translation catalogue (810 entries)

en: USAGE: run_init <script> <args ...>
      where: <script> is the name of the init script to run,
             <args ...> are the arguments to that script.
ja: 使い方: run_init <script> <args ...>
      ここで、 <script> に実行する init スクリプトの名前、
             <args ...> にそのスクリプトに対する引数を指定します。

en: failed to initialize PAM
ja: PAM の初期化に失敗しました

en: failed to get account information
ja: アカウント情報の取得に失敗しました

en: Password:
ja: パスワード:

en: Cannot find your entry in the shadow passwd file.
ja: シャドーパスワードファイルに該当するエントリが見つかりません。

en: getpass cannot open /dev/tty
ja: getpass が /dev/tty を開けません

en: run_init: incorrect password for %s
ja: run_init: %s のパスワードが間違っています

en: Could not open file %s
ja: ファイル %s を開けませんでした

en: No context in file %s
ja: ファイル %s にコンテキストがありません

en: Sorry, run_init may be used only on a SELinux kernel.
ja: 残念ながら、 run_init は SELinux カーネル上でしか使用できません。

en: authentication failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Could not set exec context to %s.
ja: exec コンテキストを %s に設定できませんでした。

en: ******************** IMPORTANT ***********************
ja: ******************** 重要 ***********************

en: To make this policy package active, execute:
ja: このポリシーパッケージを有効にするには、以下を実行して下さい:

en: Could not create semanage handle
ja: semanage ハンドルを作成できませんでした

en: SELinux policy is not managed or store cannot be accessed.
ja: SELinux ポリシーが管理されていないか、 store にアクセスできないかのいずれかです。

en: Cannot read policy store.
ja: ポリシー store を読み込めません

en: Could not establish semanage connection
ja: semanage 接続を確立できませんでした

en: Could not test MLS enabled status
ja: MLS を有効にした状態をテストできませんでした

en: Not yet implemented
ja: まだ、実装されていません

en: Semanage transaction already in progress
ja: Semanage トランザクションは既に進行しています

en: Could not start semanage transaction
ja: semanage トランザクションを起動できませんでした

en: Could not commit semanage transaction
ja: semanage トランザクションをコミットできませんでした

en: Semanage transaction not in progress
ja: Semanage トランザクションは進行していません

en: Could not list SELinux modules
ja: SELinux のモジュール一覧を表示できませんでした

en: Modules Name
ja: モジュール名

en: Version
ja: バージョン

en: Disabled
ja: 無効

en: Module does not exists %s
ja: モジュール %s が存在しません

en: Could not disable module %s (remove failed)
ja: モジュール %s を無効化できませんでした (削除失敗)

en: Could not enable module %s (remove failed)
ja: モジュール %s を有効化できませんでした (削除失敗)

en: Could not remove module %s (remove failed)
ja: モジュール %s を削除できませんでした (削除失敗)

en: dontaudit requires either 'on' or 'off'
ja: dontaudit は 'on' または 'off' にする必要があります

en: Builtin Permissive Types
ja: 組み込み許容形式

en: Customized Permissive Types
ja: カスタム許容形式

en: The sepolgen python module is required to setup permissive domains.
    In some distributions it is included in the policycoreutils-devel patckage.
    # yum install policycoreutils-devel
    Or similar for your distro.
ja: sepolgen python モジュールは permissive ドメインをセットアップする必要があります。
    いくつかのディストリビューションでは、policycoreutils-devel パッケージに含まれています。
    # yum install policycoreutils-devel
    または、お使いのディストリビューションに似たものがあるでしょう。

en: Could not set permissive domain %s (module installation failed)
ja: 許容ドメイン %s を設定できませんでした (モジュールのインストールに失敗)

en: Could not remove permissive domain %s (remove failed)
ja: 許容ドメイン %s の削除ができませんでした (削除に失敗)

en: Could not create a key for %s
ja: %s のキーを作成できませんでした

en: Could not check if login mapping for %s is defined
ja: %s のログインマッピングが定義されているか確認できませんでした

en: Linux Group %s does not exist
ja: Linux グループ %s は存在していません

en: Linux User %s does not exist
ja: Linux ユーザー %s は存在していません

en: Could not create login mapping for %s
ja: %s のログインマッピングを作成できませんでした

en: Could not set name for %s
ja: %s の名前を設定できませんでした

en: Could not set MLS range for %s
ja: %s の MLS 範囲を設定できませんでした

en: Could not set SELinux user for %s
ja: %s の SELinux ユーザーを設定できませんでした

en: Could not add login mapping for %s
ja: %s のログインマッピングを追加できませんでした

en: Requires seuser or serange
ja: seuser または serange が必要です

en: Login mapping for %s is not defined
ja: %s のログインマッピングは定義されていません

en: Could not query seuser for %s
ja: %s の seuser をクエリーできませんでした

en: Could not modify login mapping for %s
ja: %s のログインマッピングを修正できませんでした

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
ja: %s のログインマッピングはポリシーに定義されています、削除できません

en: Could not delete login mapping for %s
ja: %s のログインマッピングを削除できませんでした

en: Could not list login mappings
ja: ログインマッピングの一覧を表示できませんでした

en: Login Name
ja: ログイン名

en: SELinux User
ja: SELinux ユーザー

en: MLS/MCS Range
ja: MLS/MCS 範囲

en: Service
ja: サービス

en: Could not check if SELinux user %s is defined
ja:  SELinux ユーザー %s が定義されているか確認できませんでした

en: Could not query user for %s
ja: %s のユーザーをクエリーできませんでした

en: You must add at least one role for %s
ja: 少なくとも %s のロールを 1 つ追加する必要があります

en: Could not create SELinux user for %s
ja: %s の SELinux ユーザーを作成できませんでした

en: Could not add role %s for %s
ja: ロール %s を %s に追加できませんでした

en: Could not set MLS level for %s
ja: MLS レベルを %s に設定できませんでした

en: Could not add prefix %s for %s
ja: プレフィックス %s を %s に追加できませんでした

en: Could not extract key for %s
ja: %s のキーを抽出できませんでした

en: Could not add SELinux user %s
ja: SELinux ユーザー %s を追加できませんでした

en: Requires prefix, roles, level or range
ja: プレフィックスか、ロール、レベル、範囲のいずれかが必要です

en: Requires prefix or roles
ja: プレフィックスかロールが必要です

en: SELinux user %s is not defined
ja: SELinux ユーザー %s は定義されていません

en: Could not modify SELinux user %s
ja: SELinux ユーザー %s を修正できませんでした

en: SELinux user %s is defined in policy, cannot be deleted
ja: SELinux ユーザー %s はポリシーで定義されています、削除できません

en: Could not delete SELinux user %s
ja: SELinux ユーザー %s を削除できませんでした

en: Could not list SELinux users
ja: SELinux ユーザーの一覧を表示できませんでした

en: Could not list roles for user %s
ja: ユーザー %s のロール一覧を表示できませんでした

en: Labeling
ja: ラベリング

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: MCS Level
ja: MCS レベル

en: MCS Range
ja: MCS 範囲

en: SELinux Roles
ja: SELinux ロール

en: Protocol udp or tcp is required
ja: プロトコル udp か tcp が必要です

en: Port is required
ja: ポートが必要です

en: Invalid Port
ja: 無効なポート

en: Could not create a key for %s/%s
ja: %s/%s のキーを作成できませんでした

en: Type is required
ja: タイプが必要です

en: Type %s is invalid, must be a port type
ja: 形式 %s が無効です、ポート形式である必要があります

en: Could not check if port %s/%s is defined
ja: ポート %s/%s が定義されているか確認できませんでした

en: Port %s/%s already defined
ja: ポート %s/%s はすでに定義されています

en: Could not create port for %s/%s
ja: %s/%s のポートを作成できませんでした

en: Could not create context for %s/%s
ja: %s/%s のコンテキストを作成できませんでした

en: Could not set user in port context for %s/%s
ja: %s/%s のポートコンテキストにユーザーを設定できませんでした

en: Could not set role in port context for %s/%s
ja: %s/%s のポートコンテキストにロールを設定できませんでした

en: Could not set type in port context for %s/%s
ja: %s/%s のポートコンテキストにタイプを設定できませんでした

en: Could not set mls fields in port context for %s/%s
ja: %s/%s のポートコンテキストに mls フィールドを設定できませんでした

en: Could not set port context for %s/%s
ja: %s/%s のポートコンテキストを設定できませんでした

en: Could not add port %s/%s
ja: ポート %s/%s を追加できませんでした

en: Requires setype or serange
ja: setype か serange が必要です

en: Requires setype
ja: setype が必要です

en: Port %s/%s is not defined
ja: ポート %s/%s は定義されていません

en: Could not query port %s/%s
ja: ポート %s/%s をクエリーできませんでした

en: Could not modify port %s/%s
ja: ポート %s/%s を修正できませんでした

en: Could not list the ports
ja: ポートを一覧表示できませんでした

en: Could not delete the port %s
ja: ポート %s を削除できませんでした

en: Port %s/%s is defined in policy, cannot be deleted
ja: ポート %s/%s はポリシーで定義されています、 削除できません

en: Could not delete port %s/%s
ja: ポート %s/%s を削除できませんでした

en: Could not list ports
ja: ポートの一覧を表示できませんでした

en: SELinux Port Type
ja: SELinux ポートタイプ

en: Proto
ja: プロト

en: Port Number
ja: ポート番号

en: Node Address is required
ja: ノードアドレスが必要です

en: Unknown or missing protocol
ja: 不明又は欠如したプロトコル

en: SELinux node type is required
ja: SELinux ノード形式が必要です

en: Type %s is invalid, must be a node type
ja: 形式 %s が無効です、ノード形式である必要があります

en: Could not create key for %s
ja: %s のキーを作成できませんでした

en: Could not check if addr %s is defined
ja: アドレス %s が定義されているか確認できませんでした

en: Could not create addr for %s
ja: %s のアドレスを作成できませんでした

en: Could not create context for %s
ja: %s のコンテキストを作成できませんでした

en: Could not set mask for %s
ja: %s のマスクを設定できませんでした

en: Could not set user in addr context for %s
ja: %s のアドレスコンテキストにユーザーを設定できませんでした

en: Could not set role in addr context for %s
ja: %s のアドレスコンテキストにロールを設定できませんでした

en: Could not set type in addr context for %s
ja: %s のアドレスコンテキストにタイプを設定できませんでした

en: Could not set mls fields in addr context for %s
ja: %s のアドレスコンテキストに mls フィールドを設定できませんでした

en: Could not set addr context for %s
ja: %s のアドレスコンテキストを設定できませんでした

en: Could not add addr %s
ja: アドレス %s を追加できませんでした

en: Addr %s is not defined
ja: アドレス %s は定義されていません

en: Could not query addr %s
ja: アドレス %s をクエリできませんでした

en: Could not modify addr %s
ja: アドレス %s を修正できませんでした

en: Addr %s is defined in policy, cannot be deleted
ja: アドレス %s はポリシー内で定義されています、削除できません

en: Could not delete addr %s
ja: アドレス %s を削除できませんでした

en: Could not deleteall node mappings
ja: すべてのノードマッピングを削除できません

en: Could not list addrs
ja: アドレスの一覧を表示できませんでした

en: SELinux Type is required
ja: SELinux タイプが必要です

en: Could not check if interface %s is defined
ja: インターフェース %s が定義されているか確認できませんでした

en: Could not create interface for %s
ja: %s のインターフェースを作成できませんでした

en: Could not set user in interface context for %s
ja: %s のインターフェースコンテキストにユーザーを設定できませんでした

en: Could not set role in interface context for %s
ja: %s のインターフェースコンテキストにロールを設定できませんでした

en: Could not set type in interface context for %s
ja: %s のインターフェースコンテキストにタイプを設定できませんでした

en: Could not set mls fields in interface context for %s
ja: %s のインターフェースコンテキストに mls フィールドを設定できませんでした

en: Could not set interface context for %s
ja: %s のインターフェースコンテキストを設定できませんでした

en: Could not set message context for %s
ja: %s のメッセージコンテキストを設定できませんでした

en: Could not add interface %s
ja: インターフェース %s を追加できませんでした

en: Interface %s is not defined
ja: インターフェース %s は定義されていません

en: Could not query interface %s
ja: インターフェース %s をクエリーできませんでした

en: Could not modify interface %s
ja: インターフェース %s を修正できませんでした

en: Interface %s is defined in policy, cannot be deleted
ja: インターフェース %s はポリシーで定義されています、 削除できません

en: Could not delete interface %s
ja: インターフェース %s を削除できませんでした

en: Could not delete all interface  mappings
ja: 全てのインターフェイスの　対応表を削除できませんでした

en: Could not list interfaces
ja: インターフェースの一覧を表示できませんでした

en: SELinux Interface
ja: SELinux インターフェース

en: Context
ja: コンテキスト

en: Equivalence class for %s already exists
ja: %s の等価クラスは既に存在します

en: File spec %s conflicts with equivalency rule '%s %s'
ja: ファイル仕様 %s は等価規則 '%s %s' と競合します

en: Equivalence class for %s does not exists
ja: %s の等価クラスは存在しません

en: Could not set user in file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストにユーザーを設定できませんでした

en: Could not set role in file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストにロールを設定できませんでした

en: Could not set mls fields in file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストに mls フィールドを設定できませんでした

en: Invalid file specification
ja: 無効なファイル使用

en: File specification can not include spaces
ja: ファイル仕様は空白を含むことが出来ません

en: File spec %s conflicts with equivalency rule '%s %s'; Try adding '%s' instead
ja: ファイル仕様 %s は、等価規則 '%s %s' と競合します; 代わりに '%s' を追加して見てください

en: Type %s is invalid, must be a file or device type
ja: 形式 %s が無効です、ファイルまたはデバイス形式である必要があります

en: Could not check if file context for %s is defined
ja: %s のファイルコンテキストが定義されているか確認できませんでした

en: Could not create file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストを作成できませんでした

en: Could not set type in file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストにタイプを設定できませんでした

en: Could not set file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストを設定できませんでした

en: Could not add file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストを追加できませんでした

en: Requires setype, serange or seuser
ja: setype、serange、または seuser のいずれかが必要です

en: File context for %s is not defined
ja: %s のファイルコンテキストは定義されていません

en: Could not query file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストをクエリーできませんでした

en: Could not modify file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストを修正できませんでした

en: Could not list the file contexts
ja: ファイルコンテキストを一覧表示できませんでした

en: Could not delete the file context %s
ja: ファイルコンテキスト %s を削除できませんでした

en: File context for %s is defined in policy, cannot be deleted
ja: %s のファイルコンテキストはポリシーで定義されています、 削除できません

en: Could not delete file context for %s
ja: %s のファイルコンテキストを削除できませんでした

en: Could not list file contexts
ja: ファイルコンテキストの一覧を表示できませんでした

en: Could not list local file contexts
ja: ローカルファイルのコンテキスト一覧を表示できませんでした

en: type
ja: タイプ

en: 
    SELinux Distribution fcontext Equivalence
ja: 
    SELinux ディストリビューション fcontext の等価

en: 
    SELinux Local fcontext Equivalence
ja: 
     SELinux ローカル fcontext の等価

en: Could not check if boolean %s is defined
ja: boolean %s が定義されているか確認できませんでした

en: Boolean %s is not defined
ja: boolean %s は定義されていません

en: Could not query file context %s
ja: ファイルコンテキスト %s をクエリーできませんでした

en: You must specify one of the following values: %s
ja: 次の値のいずれかひとつを指定してください: %s

en: Could not set active value of boolean %s
ja: boolean %s のアクティブな値を設定できませんでした

en: Could not modify boolean %s
ja: boolean %s を修正できませんでした

en: Bad format %s: Record %s
ja: 不正な形式の %s: レコード %s

en: Boolean %s is defined in policy, cannot be deleted
ja: boolean %s はポリシーで定義されています、 削除できません

en: Could not delete boolean %s
ja: boolean %s を削除できませんでした

en: Could not list booleans
ja: boolean の一覧を表示できませんでした

en: off
ja: オフ

en: on
ja: オン

en: State
ja: 状態

en: Default
ja: 初期値

en: Description
ja: 説明

en: failed to set PAM_TTY
ja: PAM_TTY の設定に失敗しました

en: newrole: service name configuration hashtable overflow
ja: 新ロール: サービス名設定ハッシュテーブルあふれ

en: newrole:  %s:  error on line %lu.
ja: 新ロール: %s: %lu 行にエラー。

en: cannot find valid entry in the passwd file.
ja: passwd ファイルに有効なエントリが見つかりません。

en: Out of memory!
ja: メモリの空き容量がありません。

en: Error!  Shell is not valid.
ja: エラーが発生しました。シェルが有効ではありません。

en: Unable to clear environment
ja: 環境を消去できません

en: Error changing uid, aborting.
ja: uid の変更中にエラーが発生、中止します。

en: Error resetting KEEPCAPS, aborting
ja: KEEPCAPS のリセット中にエラーが発生、中止します

en: Error connecting to audit system.
ja: 監査システムに接続中にエラーが発生しました。

en: Error allocating memory.
ja: メモリの割り当て中にエラーが発生しました。

en: Error sending audit message.
ja: 監査メッセージの送信中にエラーが発生しました。

en: Could not determine enforcing mode.
ja: 施行モードを確定できませんでした。

en: Error!  Could not open %s.
ja: エラー! %s を開けませんでした。

en: Error!  Could not clear O_NONBLOCK on %s
ja: エラー。%s において O_NONBLOCK を解除できませんでした。

en: %s!  Could not get current context for %s, not relabeling tty.
ja: %s! %s の現在のコンテキストを取得できませんでした、再ラベルを行っている tty ではありません。

en: %s!  Could not get new context for %s, not relabeling tty.
ja: %s! %s の新しいコンテキストを取得できませんでした、 再ラベルを行っている tty ではありません。

en: %s!  Could not set new context for %s
ja: %s! %s の新しいコンテキストを設定できませんでした

en: %s changed labels.
ja: %s 変更されたラベル。

en: Warning! Could not restore context for %s
ja: 警告! %s のコンテキストを復元できませんでした

en: Error: multiple roles specified
ja: エラー: 複数のロールが指定されています

en: Error: multiple types specified
ja: エラー: 複数のタイプが指定されています

en: Sorry, -l may be used with SELinux MLS support.
ja: 残念ながら、 -l は SELinux MLS サポートがないと使用できません。

en: Error: multiple levels specified
ja: エラー: 複数のレベルが指定されています

en: Error: you are not allowed to change levels on a non secure terminal
ja: エラー: セキュアではない端末でレベルを変更することは許可されません

en: Couldn't get default type.
ja: デフォルトタイプを取得できませんでした。

en: failed to get new context.
ja: 新しいコンテキストの取得に失敗しました。

en: failed to set new role %s
ja: 新しいロール %s の設定に失敗しました

en: failed to set new type %s
ja: 新しいタイプ %s の設定に失敗しました

en: failed to build new range with level %s
ja: レベル %s で新しい範囲をビルドするのに失敗しました

en: failed to set new range %s
ja: 新しい範囲 %s の設定に失敗しました

en: failed to convert new context to string
ja: 新しいコンテキストの文字列への変換に失敗しました

en: %s is not a valid context
ja: %s は有効なコンテキストではありません

en: Unable to allocate memory for new_context
ja: new_context にメモリを割り当てることができません

en: Unable to obtain empty signal set
ja: 空のシグナルセットを取得できません

en: Unable to set SIGHUP handler
ja: SIGHUP ハンドラーを設定できません

en: Sorry, newrole failed to drop capabilities
ja: 残念ながら、 newrole は機能のドロップに失敗しました

en: Sorry, newrole may be used only on a SELinux kernel.
ja: 残念ながら、 newrole は SELinux カーネル上でしか使用できません。

en: failed to get old_context.
ja: old_context の取得に失敗しました。

en: Warning!  Could not retrieve tty information.
ja: 警告!  tty 情報を取り込めませんでした。

en: error on reading PAM service configuration.
ja: PAM サービス設定の読み込みに失敗しました。

en: newrole: incorrect password for %s
ja: newrole: %s のパスワードが間違っています

en: newrole: failure forking: %s
ja: newrole: フォークの失敗: %s

en: Unable to restore tty label...
ja: tty ラベルを復元できません...

en: Failed to close tty properly
ja: tty の正常終了に失敗しました

en: Could not close descriptors.
ja: ディスクリプターを終了できませんでした。

en: Error allocating shell's argv0.
ja: シェルの argv0 割り当て中にエラーが発生しました。

en: Failed to send audit message
ja: 監査メッセージの送信に失敗しました

en: Failed to transition to namespace
ja: 名前空間の移行に失敗しました

en: Failed to drop capabilities %m
ja: ケイパビリティ %m の削除に失敗しました

en: Unable to restore the environment, aborting
ja: 環境を復元できません、中止します

en: failed to exec shell
ja: シェルの実行に失敗しました

en: usage:  %s [-qi]
ja: 使い方:  %s [-qi]

en: %s:  Policy is already loaded and initial load requested
ja: %s:  ポリシーはすでにロード済みで初期ロードが必要です

en: %s:  Can't load policy and enforcing mode requested:  %s
ja: %s:  要求されたポリシーと強制モードをロード出来ません:  %s

en: %s:  Can't load policy:  %s
ja: %s:  ポリシーをロードできません:  %s

en: Requires at least one category
ja: 少くともカテゴリーが 1 つ必要です

en: Can not modify sensitivity levels using '+' on %s
ja: %s で '+' を使って感度レベルを修正することができません

en: %s is already in %s
ja: %s はすでに %s にあります

en: %s is not in %s
ja: %s は %s にありません

en: Can not combine +/- with other types of categories
ja: 他のタイプのカテゴリーで +/- を結合できません

en: Can not have multiple sensitivities
ja: 複数の感度を持てません

en: Usage %s CATEGORY File ...
ja: 使い方 %s CATEGORY ファイル ...

en: Usage %s -l CATEGORY user ...
ja: 使い方 %s -l CATEGORY ユーザー ...

en: Usage %s [[+|-]CATEGORY],...]q File ...
ja: 使い方 %s [[+|-]CATEGORY],...]q ファイル ...

en: Usage %s -l [[+|-]CATEGORY],...]q user ...
ja: 使い方 %s -l [[+|-]CATEGORY],...]q ユーザー ...

en: Usage %s -d File ...
ja: 使い方 %s -d ファイル ...

en: Usage %s -l -d user ...
ja: 使い方 %s -l -d ユーザー ...

en: Usage %s -L
ja: 使い方 %s -L

en: Usage %s -L -l user
ja: 使い方 %s -L -l ユーザー

en: Use -- to end option list.  For example
ja: オプションリストを終了するには -- を使います。 例えば、

en: Options Error %s
ja: オプションエラー %s

en: Boolean
ja: 論理値

en: all
ja: すべて

en: Customized
ja: カスタム

en: File Labeling
ja: ファイルのラベル付け

en: File
    Specification
ja: ファイル
    仕様

en: Selinux
    File Type
ja: SELinux
    ファイル形式

en: File
    Type
ja: ファイル
    形式

en: User Mapping
ja: ユーザーの対応表

en: Login
    Name
ja: ログイン
    名

en: SELinux
    User
ja: SELinux
    ユーザー

en: MLS/
    MCS Range
ja: MLS/
    MCS 範囲

en: Login '%s' is required
ja: ログイン '%s' が必要です

en: Policy Module
ja: ポリシーモジュール

en: Module Name
ja: モジュール名

en: Disable Audit
ja: 監査の無効化

en: Enable Audit
ja: 監査の有効化

en: Load Policy Module
ja: ポリシーモジュールの読み込み

en: Add Booleans Dialog
ja: ブーリアンダイアログの追加

en: Boolean Name
ja: ブーリアン名

en: SELinux Policy Generation Tool
ja: SELinux ポリシー生成ツール

en: <b>Select the policy type for the application or user role you want to confine:</b>
ja: <b>制約したいアプリケーション、又はユーザーロールのポリシータイプを選択:</b>

en: <b>Applications</b>
ja: <b>アプリケーション</b>

en: Standard Init Daemon
ja: 標準的な Init デーモン

en: Standard Init Daemon are daemons started on boot via init scripts.  Usually requires a script in /etc/rc.d/init.d
ja: 標準的な Init デーモンは起動時に init スクリプト経由で開始されるデーモンです。通常、/etc/rc.d/init.d にスクリプトが必要です。

en: DBUS System Daemon
ja: DBUS システムデーモン

en: Internet Services Daemon (inetd)
ja: インターネットサービスデーモン (inetd)

en: Internet Services Daemon are daemons started by xinetd
ja: インタネットサービスデーモンは、xinetd で開始されるデーモンです

en: Web Application/Script (CGI)
ja: ウェブアプリケーション/スクリプト (CGI)

en: Web Applications/Script (CGI) CGI scripts started by the web server (apache)
ja: ウェブアプリケーション/スクリプト (CGI) は、ウェブサーバー (apache) で開始される CGI スクリプトです

en: User Application
ja: ユーザーアプリケーション

en: User Application are any application that you would like to confine that is started by a user
ja: ユーザーアプリケーションとは、ユーザーが開始して制約したいいずれかのアプリケーションです

en: <b>Login Users</b>
ja: <b>ログインユーザー</b>

en: Existing User Roles
ja: 既存のユーザーロール

en: Modify an existing login user record.
ja: 既存のログイン用ユーザー記録を修正

en: Minimal Terminal User Role
ja: ターミナル内で最低限のユーザーロール

en: This user will login to a machine only via a terminal or remote login.  By default this user will have  no setuid, no networking, no su, no sudo.
ja: このユーザーはターミナル、又はリモートログインを介してのみマシンにログインします。　デフォルトでは、このユーザーは、setuid も、ネットワーク運用も、su も、sudo も持ちません。

en: Minimal X Windows User Role
ja: X ウィンドウ内で最低限のユーザーロール

en: This user can login to a machine via X or terminal.  By default this user will have no setuid, no networking, no sudo, no su
ja: このユーザーは、X 又はターミナルを介してマシンにログインできます。デフォルトでは、このユーザーは、setuid も、ネットワーク運用も、su も、sudo も持ちません。

en: User Role
ja: ユーザーロール

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no sudo, no su.
ja: ユーザーは完全なネットワーク運用を持ちますが、移行なしの setuid アプリケーションも、su も、sudo も持ちません。

en: Admin User Role
ja: 管理ユーザーロール

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no su, can sudo to Root Administration Roles
ja: ユーザーは完全なネットワーク運用を持ちますが、移行のない setuid アプリケーションと su は持ちません。Root の管理ロールのため sudo を持ちます。

en: <b>Root Users</b>
ja: <b>Root ユーザー</b>

en: Root Admin User Role
ja: Root 管理ユーザーロール

en: Select Root Administrator User Role, if this user will be used to administer the machine while running as root.  This user will not be able to login to the system directly.
ja: root として実行中にこのユーザーをマシン管理のために使用する場合は、Root 管理ユーザーロールを選択します。　このユーザーは、システムに直接にはログインできません。

en: <b>Enter name of application or user role:</b>
ja: <b>アプリケーションかユーザーロールの名前を記入:</b>

en: Name
ja: 名前

en: Enter complete path for executable to be confined.
ja: 制約すべき実行ファイルの完全パスを記入します。

en: Enter unique name for the confined application or user role.
ja: 制約されるアプリケーション、又はユーザーロールの特有名を記入します。

en: Executable
ja: 実行ファイル

en: Init script
ja: Init スクリプト

en: Enter complete path to init script used to start the confined application.
ja: 制約されたアプリケーションの開始に使用する init スクリプトまでの完全なパスを記入します。

en: <b>Select existing role to modify:</b>
ja: <b>修正する既存のロールを選択:</b>

en: Select the user roles that will transiton to the %s domain.
ja: %s ドメインに移行するユーザーロールを選択します。

en: role tab
ja: 役割タブ

en: <b>Select roles that %s will transition to:</b>
ja: <b>%s の移行先となるロールを選択:</b>

en: Select applications domains that %s will transition to.
ja: %s の移行先となるアプリケーションドメインを選択します。

en: transition 
    role tab
ja: 移行
    ロールタブ

en: <b>Select the user_roles that will transition to %s:</b>
ja: <b>%s に移行するユーザーロールの選択 (_R):</b>

en: Select the user roles that will transiton to this applications domains.
ja: このアプリケーションドメインに移行するユーザーロールを選択します

en: <b>Select domains that %s will administer:</b>
ja: <b>%s が管理するドメインの選択:</b>

en: Select the domains that you would like this user administer.
ja: このユーザーに管理させたいドメインを選択します

en: <b>Select additional roles for %s:</b>
ja: <b>%s に対する追加ロールの選択:</b>

en: <b>Enter network ports that %s binds on:</b>
ja: <b>%s のバインド先となるネットワークポートの記入:</b>

en: <b>TCP Ports</b>
ja: <b>TCP ポート</b>

en: All
ja: すべて

en: Allows %s to bind to any udp port
ja: 全ての udp ポートへのバインドを %s に許可する

en: Allow %s to call bindresvport with 0. Binding to port 600-1024
ja: ゼロの付いた bindresvport へのコールを %s に許可する。ポート 600-1024 にバインド

en: Unreserved Ports (>1024)
ja: 非予約済みポート (>1024)

en: Enter a comma separated list of udp ports or ranges of ports that %s binds to. Example: 612, 650-660
ja: udp ポート、又は %s のバインド先となるポート群の範囲のカンマで隔離した一覧を記入します。例: 612, 650-660

en: Select Ports
ja: ポートの選択

en: Allows %s to bind to any udp ports > 1024
ja: 1024 以上の全ての udp ポートへのバインドを %s に許可する

en: <b>UDP Ports</b>
ja: <b>UDP ポート</b>

en: Network
    Bind tab
ja: ネットワーク
    バインドタブ

en: <b>Select network ports that %s connects to:</b>
ja: <b>%s の接続先となるネットワークポートの選択:</b>

en: Allows %s to connect to any tcp port
ja: 全ての tcp ポートへの接続を %s に許可する

en: Enter a comma separated list of tcp ports or ranges of ports that %s connects to. Example: 612, 650-660
ja: tcp ポート、又は %s の接続先となるポート群の範囲のカンマで隔離した一覧を記入します。例: 612, 650-660

en: Allows %s to connect to any udp port
ja: 全ての udp ポートへの接続を %s に許可する

en: Enter a comma separated list of udp ports or ranges of ports that %s connects to. Example: 612, 650-660
ja: udp ポート、又は %s の接続先となるポート群の範囲のカンマで隔離した一覧を記入します。例: 612, 650-660

en: <b>Select common application traits for %s:</b>
ja: <b>%s の一般的アプリケーション特性の選択:</b>

en: Writes syslog messages
ja: syslog メッセージを書き込みます»

en: Create/Manipulate temporary files in /tmp
ja: /tmp 内で一時ファイルの作成/操作

en: Uses Pam for authentication
ja: 認証に Pam を使用します

en: Uses nsswitch or getpw* calls
ja: nsswitch 又は getpw* のコールを使用します

en: Uses dbus
ja: dbus を使用します

en: Sends audit messages
ja: 監査のメッセージを送信します

en: Interacts with the terminal
ja: ターミナルと対話します

en: Sends email
ja: メールを送信します

en: <b>Add files/directories that %s manages</b>
ja: <b>%s が管理するファイル/ディレクトリの追加</b>

en: Files/Directories which the %s "manages". Pid Files, Log Files, /var/lib Files ...
ja: %s が「管理する」ファイル/ディレクトリ。Pid ファイル、ログファイル、/var/lib ファイルなど...

en: <b>Add booleans from the %s policy:</b>
ja: <b>%s ポリシーからブーリアンの追加:</b>

en: Add/Remove booleans used by the %s domain
ja: %s ドメインで使用されるブーリアンの追加/削除

en: <b>Which directory you will generate the %s policy?</b>
ja: <b>どのディレクトリで %s ポリシーを生成しますか?</b>

en: Policy Directory
ja: ポリシーディレクトリ

en: Role
ja: ロール

en: Existing_User
ja: 既存のユーザー (_U)

en: Application
ja: アプリケーション

en: %s must be a directory
ja: %s はディレクトリでなければなりません

en: You must select a user
ja: ユーザーを選択する必要があります

en: Select executable file to be confined.
ja: 制約する実行可能ファイルの選択

en: Select init script file to be confined.
ja: 制約する init スクリプトファイルの選択

en: Select file(s) that confined application creates or writes
ja: 制約されたアプリケーションが作成、又は書き込むファイルの選択

en: Select directory(s) that the confined application owns and writes into
ja: 制約されたアプリケーションが所有し書き込むディレクトリを選択します

en: Select directory to generate policy files in
ja: ポリシーファイル生成の場となるディレクトリを選択します

en: Type %s_t already defined in current policy.
    Do you want to continue?
ja: 現在のポリシー内で既に定義されている %s_t を記入します。
    続けますか？

en: Verify Name
ja: 名前の確認

en: Module %s.pp already loaded in current policy.
    Do you want to continue?
ja: モジュール %s.pp は既に現在のポリシーにロードされています。
    続けますか？

en: You must add a name made up of letters and numbers and containing no spaces.
ja: 空白の無い文字と数字で構成された名前を追加する必要があります。

en: You must enter a executable
ja: 実行ファイルを記入する必要があります

en: Configue SELinux
ja: SELinux の設定

en: Network Port
ja: ネットワークポート

en: SELinux Port
    Type
ja: SELinux ポート
    タイプ

en: Protocol
ja: プロトコル

en: MLS/MCS
    Level
ja: MLS/MCS
    レベル

en: Port
ja: ポート

en: Port number "%s" is not valid.  0 < PORT_NUMBER < 65536
ja: ポート番号 "%s" は無効です。　0 < PORT_NUMBER < 65536

en: List View
ja: 一覧表示

en: Group View
ja: グループ表示

en: Are you sure you want to delete %s '%s'?
ja: 本当に %s '%s' を削除しますか?

en: Delete %s
ja: %s の削除

en: Add %s
ja: %s の追加

en: Modify %s
ja: %s の修正

en: Permissive
ja: 容認

en: Enforcing
ja: 強制

en: Status
ja: 状態

en: Changing the policy type will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
ja: ポリシータイプの変更は、次の再起動時に全ファイルシステムのラベル変更の原因になります。ラベル変更は、ファイルシステムのサイズによっては長くかかります。　続けたいですか?

en: Changing to SELinux disabled requires a reboot.  It is not recommended.  If you later decide to turn SELinux back on, the system will be required to relabel.  If you just want to see if SELinux is causing a problem on your system, you can go to permissive mode which will only log errors and not enforce SELinux policy.  Permissive mode does not require a reboot    Do you wish to continue?
ja: SELinux を無効にする変更には、再起動が必要です。　推薦できません。　後で、SELinux をオンに戻す決心をした場合に、システムにはラベル変更が必要になります。単に SELinux がシステム上で問題の原因であるかどうかを見たい場合には、許容モードにすると、エラーをログするだけであり、SELinux ポリシーを強制しません。　そして許容モードは再起動を必要としません。 続けたいですか?

en: Changing to SELinux enabled will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
ja: SELinux を有効にする変更は、次の再起動で全ファイルシステムのラベル変更の原因になります。ラベル変更は、ファイルシステムのサイズによっては長くかかります。　続けたいですか?

en: Add SELinux Login Mapping
ja: SELinux のログイン対応表の追加

en: Add SELinux Network Ports
ja: SELinux ネットワークポートの追加

en: SELinux Type
ja: SELinux のタイプ

en: File Specification
ja: ファイルの仕様

en: File Type
ja: ファイルのタイプ

en: all files
    regular file
    directory
    character device
    block device
    socket
    symbolic link
    named pipe
ja: 全ファイル
    標準ファイル
    ディレクトリ
    キャラクターデバイス
    ブロックデバイス
    ソケット
    シンボリックリンク
    named パイプ

en: Add SELinux User
ja: SELinux ユーザーの追加

en: SELinux Administration
ja: SELinux の管理

en: Add
ja: 追加

en: _Properties
ja: プロパティ (_P)

en: _Delete
ja: 削除 (_D)

en: Select Management Object
ja: 管理対象の選択

en: <b>Select:</b>
ja: <b>選択:</b>

en: System Default Enforcing Mode
ja: システムデフォルトの強制モード

en: Disabled
    Permissive
    Enforcing
ja: 無効
    容認
    強制

en: Current Enforcing Mode
ja: 現在の強制モード

en: System Default Policy Type:
ja: システムデフォルトのポリシータイプ:

en: Select if you wish to relabel then entire file system on next reboot.  Relabeling can take a very long time, depending on the size of the system.  If you are changing policy types or going from disabled to enforcing, a relabel is required.
ja: 次の再起動でその時の全ファイルシステムをラベル変更したいかどうかを選択します。ラベル変更は、システムのサイズによってはかなり時間がかかります。ポリシータイプを変更したり、無効から強制に移動する場合は、ラベル変更が必要になります。

en: Relabel on next reboot.
ja: 次の再起動でラベル変更

en: Revert boolean setting to system default
ja: ブーリアン設定をシステムデフォルトに戻す

en: Toggle between Customized and All Booleans
ja: カスタム化と全てのブーリアンの間で切り替え

en: Filter
ja: フィルター

en: Add File Context
ja: ファイルコンテキストの追加

en: Modify File Context
ja: ファイルコンテキストの修正

en: Delete File Context
ja: ファイルコンテキストの削除

en: Toggle between all and customized file context
ja: 全てとカスタム化のファイルコンテキストの間で切り替え

en: Add SELinux User Mapping
ja: SELinux ユーザー割り当ての追加

en: Modify SELinux User Mapping
ja: SELinux ユーザー割り当ての修正

en: Delete SELinux User Mapping
ja: SELinux ユーザー割り当ての削除

en: Add User
ja: ユーザーの追加

en: Modify User
ja: ユーザーの修正

en: Delete User
ja: ユーザーの削除

en: Add Network Port
ja: ネットワークポートの追加

en: Edit Network Port
ja: ネットワークポートの編集

en: Delete Network Port
ja: ネットワークポートの削除

en: Toggle between Customized and All Ports
ja: カスタム化と全てのポートの間で切り替え

en: Generate new policy module
ja: 新規ポリシーモジュールの生成

en: Load policy module
ja: ポリシーモジュールのロード

en: Remove loadable policy module
ja: ロード可能なポリシーモジュールの削除

en: Enable/Disable additional audit rules, that are normally not reported in the log files.
ja: 通常ログファイル内で報告されない、追加の監査ルールの有効化/無効化

en: Change process mode to permissive.
ja: プロセスモードを容認に変更

en: Change process mode to enforcing
ja: プロセスモードを強制に変更

en: Process Domain
ja: プロセスドメイン

en: SELinux user '%s' is required
ja: SELinux ユーザー '%s' が必要です

en: Allow ABRT to modify public files used for public file transfer services.
ja: ABRT がパブリックなファイル転送サービスに使用されるパブリックなファイルを変更することを許可します。

en: Allow ABRT to run in abrt_handle_event_t domain to handle ABRT event scripts
ja: ABRT が ABRT イベントスクリプトを処理するために abrt_handle_event_t domain ドメインで実行することを許可します。

en: Allow antivirus programs to read non security files on a system
ja: ウイルス対策ソフトウェアがシステムにある非セキュリティファイルを読み込むことを許可する。

en: Determine whether can antivirus programs use JIT compiler.
ja: ウイルス対策ソフトウェアが JIT コンパイラーを使用できるかどうかを指定します。

en: Allow auditadm to exec content
ja: auditadm がコンテンツを実行することを許可します。

en: Allow users to resolve user passwd entries directly from ldap rather then using a sssd server
ja: ユーザーが SSSD サーバーを介さず、直接 LDAP からユーザー passwd エントリを解決することを許可します。

en: Allow users to login using a radius server
ja: ユーザーが RADIUS サーバーを使用してログインすることを許可します。

en: Allow users to login using a yubikey  server
ja: ユーザーが yubikey  サーバーを使用してログインすることを許可します。

en: Determine whether awstats can purge httpd log files.
ja: awstats が httpd ログファイルをパージできるかどうかを指定します。

en: Determine whether cdrecord can read various content. nfs, samba, removable devices, user temp and untrusted content files
ja: cdrecord がさまざまな内容を読み取りできるかどうかを指定します。NFS、Samba、リムーバブルデバイス、ユーザーの一時領域および信頼されていない内容のファイル。

en: Allow cluster administrative domains to connect to the network using TCP.
ja: クラスター管理ドメインが TCP を使用してネットワークに接続することを許可します。

en: Allow cluster administrative domains to manage all files on a system.
ja: クラスター管理ドメインがシステムにあるすべてのファイルを管理することを許可します。

en: Allow cluster administrative cluster domains memcheck-amd64- to use executable memory
ja: クラスター管理ドメインの memcheck-amd64- が実行可能なメモリーを使用することを許可します。

en: Determine whether Cobbler can modify public files used for public file transfer services.
ja: Cobbler がパブリックファイル転送サービスに使用されるパブリックファイルを変更できるかどうかを指定します。

en: Determine whether Cobbler can connect to the network using TCP.
ja: Cobbler が TCP を使用してネットワークに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether Cobbler can access cifs file systems.
ja: Cobbler が CIFS ファイルシステムにアクセスできるかどうかを指定します。

en: Determine whether Cobbler can access nfs file systems.
ja: Cobbler が NFS ファイルシステムにアクセスできるかどうかを指定します。

en: Determine whether collectd can connect to the network using TCP.
ja: collectd が TCP を使用してネットワークに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether Condor can connect to the network using TCP.
ja: Condor が TCP を使用してネットワークに接続できるかどうかを指定します。

en: Allow system cron jobs to relabel filesystem for restoring file contexts.
ja: システムの cron ジョブがファイルのコンテキスト復元のため、ファイルシステムを再ラベル付けすることを許可します。

en: Determine whether cvs can read shadow password files.
ja: cvs が shadow パスワードファイルを読み込めるかどうかを指定します。

en: Allow all daemons to write corefiles to /
ja: すべてのデーモンが / にコアファイルを書き込むことを許可します。

en: Allow all daemons to use tcp wrappers.
ja: すべてのデーモンが tcp wrappers を使用することを許可します。

en: Allow all daemons the ability to read/write terminals
ja: すべてのデーモンが端末を読み書きすることを許可します。

en: Determine whether dbadm can manage generic user files.
ja: dbadm が一般的なユーザーファイルを管理できるかどうかを指定します。

en: Determine whether dbadm can read generic user files.
ja: dbadm が一般的なユーザーファイルを読み込めるかどうかを指定します。

en: Deny user domains applications to map a memory region as both executable and writable, this is dangerous and the executable should be reported in bugzilla
ja: ユーザーのドメインアプリケーションによるメモリー領域のマッピングを実行可能と書き込み可能の両方で行わせることを拒否します。 これは非常に危険ですので、 実行可能ファイルについては Bugzilla に報告してください。

en: Deny any process from ptracing or debugging any other processes.
ja: すべてのプロセスが他のすべてのプロセスを ptrace またはデバッグすることを拒否します。

en: Allow dhcpc client applications to execute iptables commands
ja: dhcpc クライアントコマンドが iptables コマンドを実行することを許可します。

en: Determine whether DHCP daemon can use LDAP backends.
ja: DHCP デーモンが LDAP バックエンドを使用できるかどうかを指定します。

en: Allow all domains to use other domains file descriptors
ja: すべてのドメインが他のドメインのファイル記述子を使用することを許可します。

en: Allow all domains to have the kernel load modules
ja: すべてのドメインがカーネルのロードモジュールを持つことを許可します。

en: Determine whether entropyd can use audio devices as the source for the entropy feeds.
ja: entropyd がエントロピーフィードのソースとしてオーディオデバイスを使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether exim can connect to databases.
ja: exim がデータベースに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether exim can create, read, write, and delete generic user content files.
ja: exim が一般的な内容のユーザーファイルを作成、読み取り、書き込み、および削除できるかどうかを指定します。

en: Determine whether exim can read generic user content files.
ja: exim が一般的な内容のユーザーファイルを読み込めるかどうかを指定します。

en: Enable extra rules in the cron domain to support fcron.
ja: fcron に対応するため cron ドメイン内で追加のルールを有効にします。

en: Determine whether fenced can connect to the TCP network.
ja: fenced が TCP を使用してネットワークに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether fenced can use ssh.
ja: fenced が SSH を使用できるかどうかを指定します。

en: Allow all domains to execute in fips_mode
ja: すべてのドメインが fips_mode で実行することを許可します。

en: Determine whether ftpd can read and write files in user home directories.
ja: ftpd がユーザーのホームディレクトリにあるファイルを読み書きできるかどうかを指定します。

en: Determine whether ftpd can modify public files used for public file transfer services. Directories/Files must be labeled public_content_rw_t.
ja: sftpd がパブリックファイル転送サービスに使用されるパブリックファイルを変更できるかどうかを指定します。ディレクトリおよびファイルのラベルは public_content_rw_t にしなければなりません。

en: Determine whether ftpd can connect to all unreserved ports.
ja: ftpd がすべての非予約ポートに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether ftpd can connect to databases over the TCP network.
ja: ftpd が TCP ネットワーク経由でデータベースに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether ftpd can login to local users and can read and write all files on the system, governed by DAC.
ja: ftpd がローカルユーザーにログインでき、DAC により管理されているシステムにあるすべてのファイルを読み書きできるかどうかを指定します。

en: Determine whether ftpd can use CIFS used for public file transfer services.
ja: ftpd がパブリックファイル転送サービスに使用される CIFS を使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether ftpd can use NFS used for public file transfer services.
ja: ftpd がパブリックファイル転送サービスに使用される NFS を使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether ftpd can bind to all unreserved ports for passive mode.
ja: ftpd がすべての非予約ポートにパッシブモードでバインドできるかどうかを指定します。

en: Determine whether Git CGI can search home directories.
ja: Git CGI によるホームディレクトリの検索が可能かどうかを指定します。

en: Determine whether Git CGI can access cifs file systems.
ja: Git CGI による cifs ファイルシステムへのアクセスが可能かどうかを指定します。

en: Determine whether Git CGI can access nfs file systems.
ja: Git CGI による nfs ファイルシステムへのアクセスが可能かどうかを指定します。

en: Determine whether Git session daemon can bind TCP sockets to all unreserved ports.
ja: Git セッションデーモンが予約されていないすべてのポートに TCP ソケットをバインドできるかどうかを指定します。

en: Determine whether calling user domains can execute Git daemon in the git_session_t domain.
ja: 呼び出しユーザードメインによる git_session_t domain 内での Git デーモンの実行を可能にするかどうかを指定します。

en: Determine whether Git system daemon can search home directories.
ja: Git システムデーモンによるホームディレクトリの検索が可能かどうかを指定します。

en: Determine whether Git system daemon can access cifs file systems.
ja: Git デーモンによる cifs ファイルシステムへのアクセスが可能かどうかを指定します。

en: Determine whether Git system daemon can access nfs file systems.
ja: Git デーモンによる nfs ファイルシステムへのアクセスが可能かどうかを指定します。

en: Determine whether Gitosis can send mail.
ja: Gitosis がメールを送信できるかどうかを指定します。

en: Enable reading of urandom for all domains.
ja: 全土メインに対して urandom の読み取りを有効にします。

en: Allow glusterfsd to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
ja: glusterfsd がパブリックファイル転送サービスに使用するパブリックファイルを変更することを許可します。 ファイルおよびディレクトリのラベルは public_content_rw_t でなければなりません。

en: Allow glusterfsd to share any file/directory read only.
ja: glusterfsd がすべてのファイル・ディレクトリを読み取り専用で共有することを許可します。

en: Allow glusterfsd to share any file/directory read/write.
ja: glusterfsd がすべてのファイル・ディレクトリを読み書き可能で共有することを許可します。

en: Allow usage of the gpg-agent --write-env-file option. This also allows gpg-agent to manage user files.
ja: gpg-agent --write-env-file オプションの使用を許可します。これにより、 gpg-agent によるユーザーファイルの管理も許可することになります。

en: Allow gpg web domain to modify public files used for public file transfer services.
ja: gpg web ドメインがパブリックファイル転送サービスに使用されるパブリックファイルを変更することを許可します。

en: Allow guest to exec content
ja: ゲストがコンテンツを実行することを許可します。

en: Allow Apache to modify public files used for public file transfer services. Directories/Files must be labeled public_content_rw_t.
ja: Apache がパブリックファイル転送サービスに使用されるパブリックファイルを変更することを許可します。ディレクトリおよびファイルのラベルは public_content_rw_t にする必要があります。

en: Allow httpd to use built in scripting (usually php)
ja: httpd が組み込みスクリプト (一般的に PHP) を使用することを許可します。

en: Allow http daemon to check spam
ja: httpd デーモンが迷惑メールをチェックすることを許可します。

en: Allow httpd to act as a FTP client connecting to the ftp port and ephemeral ports
ja: httpd が FTP ポートと一時ポートに接続する FTP クライアントとして動作することを許可します。

en: Allow httpd to connect to the ldap port
ja: httpd が LDAP ポートに接続することを許可します。

en: Allow http daemon to connect to mythtv
ja: HTTP デーモンが mythtv に接続することを許可します。

en: Allow http daemon to connect to zabbix
ja: HTTP デーモンが Zabbix に接続することを許可します。

en: Allow HTTPD scripts and modules to connect to the network using TCP.
ja: httpd のスクリプトとモジュールが TCP を使用するネットワークに接続することを許可します。

en: Allow HTTPD scripts and modules to connect to cobbler over the network.
ja: https のスクリプトとモジュールがネットワーク経由で cobbler に接続することを許可します。

en: Allow HTTPD scripts and modules to connect to databases over the network.
ja: httpd のスクリプトとモジュールがネットワーク経由でデータベースに接続することを許可します。

en: Allow httpd to connect to memcache server
ja: httpd が memcache サーバーに接続することを許可します。

en: Allow httpd to act as a relay
ja: httpd がリレーとして動作することを許可します。

en: Allow http daemon to send mail
ja: HTTP デーモンがメールを送信することを許可します。

en: Allow Apache to communicate with avahi service via dbus
ja: Apache が dbus 経由で avahi サービスと通信することを許可します。

en: Allow httpd cgi support
ja: httpd が cgi をサポートすることを許可します

en: Allow httpd to act as a FTP server by listening on the ftp port.
ja: httpd が FTP ポートをリッスンして FTP サーバーとして動作することを許可します。

en: Allow httpd to read home directories
ja: httpd がホームディレクトリを読み取ることを許可します。

en: Allow httpd scripts and modules execmem/execstack
ja: httpd のスクリプトとモジュールが execmem/execstack を実行することを許可します。

en: Allow HTTPD to connect to port 80 for graceful shutdown
ja: HTTPD が正しくシャットダウンするよう 80 番ポートに接続することを許可します。

en: Allow httpd processes to manage IPA content
ja: httpd プロセスが IPA コンテンツを管理することを許可します。

en: Allow Apache to use mod_auth_ntlm_winbind
ja: Apache が mod_auth_ntlm_winbind を使用することを許可します。

en: Allow Apache to use mod_auth_pam
ja: Apache が mod_auth_pam を使用することを許可します。

en: Allow httpd to read user content
ja: httpd がユーザーのコンテンツを読み取ることを許可します。

en: Allow Apache to run in stickshift mode, not transition to passenger
ja: Apache がパッセンジャーに移行することなく、stickshift モードで実行することを許可します。

en: Allow HTTPD scripts and modules to server cobbler files.
ja: HTTPD のスクリプトとモジュールが cobbler ファイルを処理することを許可します。

en: Allow httpd daemon to change its resource limits
ja: httpd デーモンがリソースの制限を変更することを許可します。

en: Allow HTTPD to run SSI executables in the same domain as system CGI scripts.
ja: HTTPD がシステム CGI スクリプトと同じドメイン内で SSI 実行ファイルを実行することを許可します。

en: Allow apache scripts to write to public content, directories/files must be labeled public_rw_content_t.
ja: Apache スクリプトがパブリックコンテンツに書き込むことを許可します。ディレクトリとファイルのラベルは public_rw_content_t にする必要があります。

en: Allow Apache to execute tmp content.
ja: Apache が tmp の内容を実行することを許可します。

en: Unify HTTPD to communicate with the terminal. Needed for entering the passphrase for certificates at the terminal.
ja: ターミナルとの通信のため HTTPD を統一します。 ターミナルで証明書のパスフレーズを入力する際に必要になります。

en: Unify HTTPD handling of all content files.
ja: 全コンテンツファイルの HTTPD 処理を統一します。

en: Allow httpd to access cifs file systems
ja: httpd が CIFS ファイルシステムにアクセスすることを許可します。

en: Allow httpd to access FUSE file systems
ja: httpd が FUSE ファイルシステムにアクセスすることを許可します。

en: Allow httpd to run gpg
ja: httpd が gpg を実行することを許可します。

en: Allow httpd to access nfs file systems
ja: httpd が NFS ファイルシステムにアクセスすることを許可します。

en: Allow httpd to access openstack ports
ja: httpd が OpenStack ポートにアクセスすることを許可します。

en: Allow httpd to connect to  sasl
ja: httpd が SASL に接続することを許可します。

en: Allow Apache to query NS records
ja: Apache が NS レコードを問い合わせることを許可します。

en: Determine whether icecast can listen on and connect to any TCP port.
ja: icecast がすべての TCP ポートをリッスンでき、接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether irc clients can listen on and connect to any unreserved TCP ports.
ja: IRC クライアントがすべての非予約 TCP ポートをリッスンでき、接続できるかどうかを指定します。

en: Allow the Irssi IRC Client to connect to any port, and to bind to any unreserved port.
ja: あらゆるポートへの接続および予約されていないポートへのバインドを Irssi IRC クライアントに許可します。

en: Allow confined applications to run with kerberos.
ja: 制限されたアプリケーションが Kerberos とともに動作することを許可します。

en: Allow ksmtuned to use cifs/Samba file systems
ja: ksmtuned が CIFS/Samba ファイルシステムを使用することを許可します。

en: Allow ksmtuned to use nfs file systems
ja: ksmtuned が NFS ファイルシステムを使用することを許可します。

en: Allow syslogd daemon to send mail
ja: syslogd デーモンがメールを送信することを許可します。

en: Allow syslogd the ability to read/write terminals
ja: syslogd が端末を読み書きすることを許可します。

en: Allow logging in and using the system from /dev/console.
ja: /dev/console からログインしてシステムを使用することを許可します。

en: Allow mailman to access FUSE file systems
ja: mailman が FUSE ファイルシステムにアクセスすることを許可します。

en: Determine whether mcelog supports client mode.
ja: mcelog がクライアントモードをサポートするかどうかを指定します。

en: Determine whether mcelog can execute scripts.
ja: mcelog がスクリプトを実行できるかどうかを指定します。

en: Determine whether mcelog can use all the user ttys.
ja: mcelog がすべてのユーザー tty を使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether mcelog supports server mode.
ja: mcelog がサーバーモードをサポートするかどうかを指定します。

en: Control the ability to mmap a low area of the address space, as configured by /proc/sys/kernel/mmap_min_addr.
ja: /proc/sys/kernel/mmap_min_addr により設定されるように、アドレス空間の下部に mmap する機能を制御します。

en: Allow mock to read files in home directories.
ja: mock がホームディレクトリにあるファイルを読み込むことを許可します。

en: Allow the mount commands to mount any directory or file.
ja: mount コマンドがあらゆるディレクトリとファイルをマウントすることを許可します。

en: Allow mozilla plugin domain to connect to the network using TCP.
ja: Mozilla プラグインが TCP を使用してネットワークに接続することを許可します。

en: Allow mozilla plugin to support GPS.
ja: Mozilla プラグインが GPS をサポートすることを許可します。

en: Allow mozilla plugin to support spice protocols.
ja: Mozilla プラグインが SPICE プロトコルをサポートすることを許可します。

en: Allow confined web browsers to read home directory content
ja: 制限された Web ブラウザーがホームディレクトリのコンテンツを読み取ることを許可します。

en: Determine whether mpd can traverse user home directories.
ja: mpd がユーザーのホームディレクトリの上位を参照できるかどうかを指定します。

en: Determine whether mpd can use cifs file systems.
ja: mpd が CIFS ファイルシステムを使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether mpd can use nfs file systems.
ja: mpd が NFS ファイルシステムを使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether mplayer can make its stack executable.
ja: mplayer が実行可能なスタックを作成できるかどうかを指定します。

en: Allow mysqld to connect to all ports
ja: mysqld がすべてのポートに接続することを許可します。

en: Determine whether Bind can bind tcp socket to http ports.
ja: BIND が TCP ソケットを HTTP ポートにバインドできるかどうかを指定します。

en: Determine whether Bind can write to master zone files. Generally this is used for dynamic DNS or zone transfers.
ja: BIND がマスターゾーンファイルに書き込みできるかどうかを指定します。これは一般的に動的 DNS またはゾーン転送のために使用されます。

en: Allow any files/directories to be exported read/only via NFS.
ja: あらゆるファイルとディレクトリが NFS 経由で読み取り専用としてエクスポートされることを許可します。

en: Allow any files/directories to be exported read/write via NFS.
ja: あらゆるファイルとディレクトリが NFS 経由で読み書き用としてエクスポートされることを許可します。

en: Allow nfs servers to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
ja: NFS サーバーがパブリックなファイル転送サービスに使用されるパブリックなファイルを変更することを許可します。ファイルとディレクトリは public_content_rw_t のラベルが付けられている必要があります。

en: Allow system to run with NIS
ja: システムが NIS を使用することを許可します。

en: Allow confined applications to use nscd shared memory.
ja: 制限されたアプリケーションが NSCD 共有メモリーを使用することを許可します。

en: Allow openshift to lockdown app
ja: OpenShift がアプリケーションをロックダウンすることを許可します。

en: Determine whether openvpn can read generic user home content files.
ja: openvpn がユーザーのホームディレクトリにある一般的なファイルを読み込めるかどうかを指定します。

en: Allow piranha-lvs domain to connect to the network using TCP.
ja: piranha-lvs ドメインが TCP を使用してネットワークに接続することを許可します。

en: Allow polipo to connect to all ports > 1023
ja: polipo がすべてのポート > 1023 に接続することを許可します。

en: Determine whether Polipo session daemon can bind tcp sockets to all unreserved ports.
ja: Polipo セッションデーモンが TCP ソケットをすべての非予約ポートにバインドできるかどうかを指定します。

en: Determine whether calling user domains can execute Polipo daemon in the polipo_session_t domain.
ja: 呼び出しているユーザードメインが polipo_session_t ドメインにおいて Polipo デーモンを実行できるかどうかを指定します。

en: Determine whether polipo can access cifs file systems.
ja: Polipo が CIFS ファイルシステムにアクセスできるかどうかを指定します。

en: Determine whether Polipo can access nfs file systems.
ja: Polipo が NFS ファイルシステムにアクセスできるかどうかを指定します。

en: Enable polyinstantiated directory support.
ja: polyinstantiated ディレクトリーのサポートを有効化します。

en: Allow postfix_local domain full write access to mail_spool directories
ja: postfix_local ドメインが mail_spool ディレクトリーに完全なアクセス権を持つことを許可します。

en: Allow postgresql to use ssh and rsync for point-in-time recovery
ja: PostgreSQL がポイントインタイムリカバリに ssh と rsync を使用することを許可します。

en: Allow transmit client label to foreign database
ja: 異種のデータベースにクライアントラベルを移行することを許可します。

en: Allow database admins to execute DML statement
ja: データベース管理者が DML 文を実行することを許可します。

en: Allow unprivileged users to execute DDL statement
ja: 非特権ユーザーが DDL 文を実行することを許可します。

en: Allow pppd to load kernel modules for certain modems
ja: pppd が特定モデム用にカーネルモジュールのロードを許可します。

en: Allow pppd to be run for a regular user
ja: pppd が通常のユーザー用に実行されることを許可します。

en: Determine whether privoxy can connect to all tcp ports.
ja: privoxy がすべての TCP ポートに接続できるかどうかを指定します。

en: Permit to prosody to bind apache port. Need to be activated to use BOSH.
ja: prosody が Apache のポートに接続することを許可します。BOSH の使用を有効化する必要があります。

en: Allow Puppet client to manage all file types.
ja: Puppet クライアントがすべてのファイル形式を管理することを許可します。

en: Allow Puppet master to use connect to MySQL and PostgreSQL database
ja: Puppet マスターが MySQL および PostgreSQL データベースに接続することを許可します。

en: Allow racoon to read shadow
ja: racoon が shadow を読み取ることを許可します。

en: Allow rsync to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
ja: rsync がパブリックファイル転送サービスに使用するパブリックファイルを変更することを許可します。ファイルとディレクトリのラベルは public_content_rw_t にする必要があります。

en: Allow rsync to run as a client
ja: rsync がクライアントとして動作することを許可します。

en: Allow rsync to export any files/directories read only.
ja: rsync がすべてのファイル・ディレクトリーを読み取り専用でエクスポートすることを許可します。

en: Allow rsync server to manage all files/directories on the system.
ja: rsync サーバーがシステムにあるすべてのファイルやディレクトリを管理することを許可します。

en: Allow samba to create new home directories (e.g. via PAM)
ja: Samba が新しいホームディレクトリーを作成すること (例: PAM 経由) を許可します。

en: Allow samba to act as the domain controller, add users, groups and change passwords.
ja: Samba がドメインコントローラーとして動作する、ユーザーとグループを追加する、パスワードを変更することを許可します。

en: Allow samba to share users home directories.
ja: Samba がユーザーのホームディレクトリーを共有することを許可します。

en: Allow samba to share any file/directory read only.
ja: Samba がすべてのファイルとディレクトリーを読み取り専用で共有することを許可します。

en: Allow samba to share any file/directory read/write.
ja: Samba がすべてのファイルとディレクトリーを読み書き可能で共有することを許可します。

en: Allow samba to act as a portmapper
ja: Samba がポートマッパーとして動作することを許可します。

en: Allow samba to run unconfined scripts
ja: Samba が制限のないスクリプトを実行することを許可します。

en: Allow samba to export ntfs/fusefs volumes.
ja: Samba が ntfs/fusefs ボリュームをエクスポートすることを許可します。

en: Allow samba to export NFS volumes.
ja: Samba が NFS ボリュームをエクスポートすることを許可します。

en: Allow sanlock to read/write fuse files
ja: sanlock が fuse ファイルを読み書きすることを許可します。

en: Allow sanlock to manage nfs files
ja: sanlock が NFS ファイルを管理することを許可します。

en: Allow sanlock to manage cifs files
ja: sanlock が CIFS ファイルを管理することを許可します。

en: Allow sasl to read shadow
ja: SASL が shadow を読み取ることを許可します。

en: Allow secadm to exec content
ja: secadm がコンテンツを実行することを許可します。

en: disallow programs, such as newrole, from transitioning to administrative user domains.
ja: newrole などのプログラムの管理ユーザードメインへの移行を許可しません。

en: Disable kernel module loading.
ja: カーネルモジュールの読み取りを無効化します。

en: Boolean to determine whether the system permits loading policy, setting enforcing mode, and changing boolean values.  Set this to true and you have to reboot to set it back.
ja: ポリシーのロード、 enforce モードの設定、 boolean 値の変更をシステムに許可させるかどうかを指定する Boolean です。 true に設定すると、 元に戻すには再起動が必要になります。

en: Allow regular users direct dri device access
ja: 通常のユーザーが dri デバイスに直接アクセスすることを許可します。

en: Allow unconfined executables to make their heap memory executable.  Doing this is a really bad idea. Probably indicates a badly coded executable, but could indicate an attack. This executable should be reported in bugzilla
ja: heap メモリーを実行可能にするために制限されない実行ファイルを許可します。 この設定はお奨めできません。 おそらく、 不適切にコード化された実行ファイルを示しますが、 攻撃を示す場合もあります。 この実行ファイルは Bugzilla に報告してください。

en: Allow all unconfined executables to use libraries requiring text relocation that are not labeled textrel_shlib_t
ja: textrel_shlib_t のラベル付けがされていないテキストの移動に必要なライブラリを使用できるよう制限のない実行ファイルをすべて許可します。

en: Allow unconfined executables to make their stack executable.  This should never, ever be necessary. Probably indicates a badly coded executable, but could indicate an attack. This executable should be reported in bugzilla
ja: 制限された実行ファイルがこれらのスタックを実行可能にすることを許可します。これは推奨できません。おそらく、不適切にコード化された実行ファイルを意味しますが、攻撃を意味する場合もあります。この実行ファイルは Bugzilla に報告してください。

en: Allow users to connect to the local mysql server
ja: ユーザーがローカルの MySQL サーバーに接続することを許可します。

en: Allow confined users the ability to execute the ping and traceroute commands.
ja: 制限されたユーザーが ping および traceroute コマンドを実行することを許可します。

en: Allow users to connect to PostgreSQL
ja: ユーザーが PostgreSQL に接続することを許可します。

en: Allow user to r/w files on filesystems that do not have extended attributes (FAT, CDROM, FLOPPY)
ja: ユーザーが拡張属性 (FAT, CDROM, FLOPPY) を持たないファイルシステムにおいてファイルを読み書きすることを許可します。

en: Allow user music sharing
ja: ユーザーがミュージックを共有することを許可します。

en: Allow users to run TCP servers (bind to ports and accept connection from the same domain and outside users)  disabling this forces FTP passive mode and may change other protocols.
ja: ユーザーが TCP サーバー (ポートをバインドし、同じドメインと外部のユーザーからの接続を受け付ける) を実行することを許可します。これは強制的に FTP パッシブモードに設定し、他のプロトコルを変更する可能性があります。

en: Allow user  to use ssh chroot environment.
ja: ユーザーが SSH chroot 環境を使用することを許可します。

en: Determine whether sftpd can modify public files used for public file transfer services. Directories/Files must be labeled public_content_rw_t.
ja: sftpd がパブリックファイル転送サービスに使用されるパブリックファイルを変更できるかどうかを指定します。ディレクトリおよびファイルのラベルは public_content_rw_t にしなければなりません。

en: Determine whether sftpd-can read and write files in user home directories.
ja: sftpd がユーザーのホームディレクトリにあるファイルを読み書きできるかどうかを指定します。

en: Determine whether sftpd-can login to local users and read and write all files on the system, governed by DAC.
ja: sftpd がローカルユーザーにログインでき、DAC により管理されているシステムにあるすべてのファイルを読み書きできるかどうかを指定します。

en: Determine whether sftpd can read and write files in user ssh home directories.
ja: sftpd がユーザーの SSH ホームディレクトリにあるファイルを読み書きできるかどうかを指定します。

en: Allow sge to connect to the network using any TCP port
ja: sge がすべての TCP ポートを使用してネットワークに接続することを許可します。

en: Allow sge to access nfs file systems.
ja: sge が NFS ファイルシステムにアクセスすることを許可します。

en: Determine whether smartmon can support devices on 3ware controllers.
ja: smartmon が 3ware コントローラーにおいてデバイスをサポートできるかどうかを指定します。

en: Allow samba to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
ja: Samba がパブリックなファイル転送サービス向けに使用されるパブリックなファイルを変更することを許可します。ファイル/ディレクトリが public_content_rw_t というラベルが付けられている必要があります。

en: Allow user spamassassin clients to use the network.
ja: ユーザー spamassassin クライアントがネットワークを使用することを許可します。

en: Allow spamd to read/write user home directories.
ja: spamd がユーザーのホームディレクトリーを読み書きすることを許可します。

en: Determine whether squid can connect to all TCP ports.
ja: squid がすべての TCP ポートに接続できるかどうかを指定します。

en: Determine whether squid can run as a transparent proxy.
ja: squid を透過プロキシーとして実行できるかどうかを指定します。

en: Allow ssh with chroot env to read and write files in the user home directories
ja: chroot 環境の SSH がユーザーのホームディレクトリにあるファイルを読み書きすることを許可します。

en: allow host key based authentication
ja: ホスト鍵による認証を許可します。

en: Allow ssh logins as sysadm_r:sysadm_t
ja: sysadm_r:sysadm_t としての ssh ログインを許可します。

en: Allow staff to exec content
ja: スタッフがコンテンツを実行することを許可します。

en: allow staff user to create and transition to svirt domains.
ja: staff ユーザーが sVirt ドメインを作成、またはそれに変換することを許可します。

en: Allow sysadm to exec content
ja: sysadm がコンテンツを実行することを許可します。

en: Allow the Telepathy connection managers to connect to any network port.
ja: Telepathy 接続マネージャーがすべてのネットワークポートに接続することを許可します。

en: Allow the Telepathy connection managers to connect to any generic TCP port.
ja: Telepathy 接続マネージャーがすべての一般的な TCP ポートに接続することを許可します。

en: Allow testpolicy to exec content
ja: testpolicy がコンテンツを実行することを許可します。

en: Allow tftp to modify public files used for public file transfer services.
ja: tftp がパブリックなファイル転送サービス向けにパブリックなファイルを変更することを許可します。

en: Allow tftp to read and write files in the user home directories
ja: tftp がユーザーのホームディレクトリにあるファイルを読み書きすることを許可します。

en: Determine whether tor can bind tcp sockets to all unreserved ports.
ja: tor が TCP ソケットをすべての非予約ポートに接続できるかどうかを指定します。

en: Allow tor to act as a relay
ja: Tor がリレーとして動作することを許可します。

en: allow unconfined users to transition to the chrome sandbox domains when running chrome-sandbox
ja: 制限されていないユーザーが chrome-sandbox を実行しているとき chrome sandbox ドメインに移行することを許可します。

en: Allow a user to login as an unconfined domain
ja: ユーザーが制限されたドメインとしてログインすることを許可します。

en: Allow unconfined users to transition to the Mozilla plugin domain when running xulrunner plugin-container.
ja: 制限されたユーザーが running xulrunner plugin-container を実行するとき、Mozilla プラグインのドメインに移行することを許可します。

en: Allow unprivledged user to create and transition to svirt domains.
ja: 非特権ユーザーが sVirt ドメインを作成および移行することを許可します。

en: Support ecryptfs home directories
ja: ecryptfs ホームディレクトリーをサポートします。

en: Support fusefs home directories
ja: fusefs ホームディレクトリーをサポートします。

en: Determine whether to support lpd server.
ja: lpd サーバーをサポートするかどうかを指定します。

en: Support NFS home directories
ja: NFS ホームディレクトリーをサポートします。

en: Support SAMBA home directories
ja: Samba ホームディレクトリーをサポートします。

en: Allow user to exec content
ja: ユーザーがコンテンツを実行することを許可します。

en: Determine whether varnishd can use the full TCP network.
ja: varnishd が完全な TCP ネットワークを使用できるかどうかを指定します。

en: Determine whether attempts by vbetool to mmap low regions should be silently blocked.
ja: vbetool が低リージョンを mmap する試行が静かにブロックされるかどうかを指定します。

en: Allow confined virtual guests to use serial/parallel communication ports
ja: 制限された仮想マシンがシリアル/パラレル通信ポートを使用することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to use executable memory and executable stack
ja: 制限された仮想マシンが実行可能なメモリおよび実行可能なスタックを使用することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to read fuse files
ja: 制限された仮想マシンが FUSE ファイルを読み込むことを許可します。

en: Allow confined virtual guests to manage nfs files
ja: 制限された仮想マシンが NFS ファイルを管理することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to interact with rawip sockets
ja: 制限された仮想マシンが rawip ソケットと通信することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to manage cifs files
ja: 制限された仮想マシンが CIFS ファイルを管理することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to interact with the sanlock
ja: 制限された仮想マシンが sanlock と通信することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to use usb devices
ja: 仮想マシンが USB デバイスを使用することを許可します。

en: Allow confined virtual guests to interact with the xserver
ja: 仮想マシンが X サーバーと通信することを許可します。

en: Determine whether webadm can manage generic user files.
ja: webadm が一般的なユーザーファイルを管理できるかどうかを指定します。

en: Determine whether webadm can read generic user files.
ja: webadm が一般的なユーザーファイルを読み込めるかどうかを指定します。

en: Determine whether attempts by wine to mmap low regions should be silently blocked.
ja: wine が低リージョンを mmap する試行が静かにブロックされるかどうかを指定します。

en: Allow the graphical login program to execute bootloader
ja: グラフィカルログインプログラムがブートローダーを実行することを許可します。

en: Allow the graphical login program to login directly as sysadm_r:sysadm_t
ja: グラフィカルログインプログラムが sysadm_r:sysadm_t として直接ログインすることを許可します。

en: Allow the graphical login program to create files in HOME dirs as xdm_home_t.
ja: グラフィカルログインプログラムが xdm_home_t として HOME ディレクトリにファイルを作成することを許可します。

en: Allow xen to manage nfs files
ja: Xen が NFS ファイルを管理することを許可します。

en: Allow xend to run blktapctrl/tapdisk. Not required if using dedicated logical volumes for disk images.
ja: xend が blktapctrl/tapdisk を実行することを許可します。ディスクイメージ用の専用論理ボリュームを使用していなければ、必要ありません。

en: Allow xend to run qemu-dm. Not required if using paravirt and no vfb.
ja: xend が qemu-dm を実行することを許可します。準仮想化を使用していて、vfb がなければ、必要ありません。

en: Allow xguest users to configure Network Manager and connect to apache ports
ja: xguest ユーザーが Network Manager を設定し、Apache ポートに接続することを許可します。

en: Allow xguest to exec content
ja: xguest がコンテンツを実行することを許可します。

en: Allow xguest users to mount removable media
ja: xguest ユーザーがリムーバブルメディアをマウントすることを許可します。

en: Allow xguest to use blue tooth devices
ja: xguest が Bluetooth デバイスを使用することを許可します。

en: Allows clients to write to the X server shared memory segments.
ja: クライアントが X サーバー共有メモリーセグメントに書き込むことを許可します。

en: Allows XServer to execute writable memory
ja: XServer が書き込み可能メモリーを実行することを許可します。

en: Support X userspace object manager
ja: X userspace object manager をサポートします。

en: Determine whether zabbix can connect to all TCP ports
ja: Zabbix がすべての TCP ポートに接続できるかどうかを指定します。

en: Allow zebra daemon to write it configuration files
ja: zebra デーモンが設定ファイルに書き込むことを許可します。

en: Allow ZoneMinder to modify public files used for public file transfer services.
ja: ZoneMinder がパブリックなファイル転送サービスに使用されるパブリックなファイルを変更することを許可します。

en: Allow ZoneMinder to run su/sudo.
ja: ZoneMinder が su/sudo を実行することを許可します。

en: Interface %s does not exist.
ja: インターフェース %s が存在しません。

en: Graphical User Interface for SELinux Policy
ja: SELinux ポリシーのグラフィカルユーザーインターフェース

en: Domain name(s) of man pages to be created
ja: 作成される man ページのドメイン名

en: Generate SELinux man pages
ja: SELinux マニュアルページを生成する

en: path in which the generated SELinux man pages will be stored
ja: 生成された SELinux の man ページの格納先となるパス

en: name of the OS for man pages
ja: マニュアルページ向け OS 名称

en: Generate HTML man pages structure for selected SELinux man page
ja: 選択された SELinux マニュアルページ向けの HTML マニュアルページの構成を生成する

en: Alternate root directory, defaults to /
ja: 代替ルートディレクトリ、/ が標準です

en: All domains
ja: すべてのドメイン

en: Query SELinux policy network information
ja: SELinux ポリシーネットワーク情報のクエリー

en: list all SELinux port types
ja: SELinux ポートの全タイプを表示

en: show SELinux type related to the port
ja: このポートに関連する SELinux のタイプを表示

en: Show ports defined for this SELinux type
ja: この SELinux タイプに定義されているポートを表示

en: show ports to which this domain can bind and/or connect
ja: このドメインを結合か接続、 または結合して接続できるポートを表示

en: query SELinux policy to see if domains can communicate with each other
ja: ドメインが互いに通信を行えるかどうかを SELinux ポリシーに問い合わせる

en: Source Domain
ja: ソースドメイン

en: Target Domain
ja: ターゲットドメイン

en: query SELinux Policy to see description of booleans
ja: SELinux に問い合わせて boolean の詳細を表示する

en: get all booleans descriptions
ja: すべてのブーリアンの説明を取得する

en: boolean to get description
ja: 詳細を取得する boolean

en: query SELinux Policy to see how a source process domain can transition to the target process domain
ja: ソースのプロセスドメインが目的のプロセスドメインにどのように移行できるかを SELinux ポリシーに問い合わせる

en: source process domain
ja: ソースプロセスドメイン

en: target process domain
ja: ターゲットプロセスドメイン

en: sepolicy generate: error: one of the arguments %s is required
ja: sepolicy generate: エラー: 引数 %s のどれかが必要です

en: Command required for this type of policy
ja: この種類のポリシーに対して要求されるコマンド

en: List SELinux Policy interfaces
ja: SELinux ポリシー・インターフェースの一覧表示

en: Enter interface names, you wish to query
ja: 問い合わせを実行したい、インターフェース名を入力してください

en: Generate SELinux Policy module template
ja: SELinux ポリシーモジュールのテンプレートを生成する

en: Enter domain type which you will be extending
ja: 拡張するドメイン形式を入力してください

en: Enter SELinux user(s) which will transition to this domain
ja: このドメインに移行する SELinux ユーザーを入力してください。

en: Enter SELinux role(s) to which the administror domain will transition
ja: 管理ドメインが移行する SELinux ロールを入力してください。

en: Enter domain(s) which this confined admin will administrate
ja: この制限された管理者が管理するドメインを入力してください。

en: name of policy to generate
ja: 生成するポリシーの名前

en: path in which the generated policy files will be stored
ja: 生成されたポリシーファイルが保存されるパス

en: path to which the confined processes will need to write
ja: 制限されたプロセスが書き込む必要があるパス

en: Policy types which require a command
ja: コマンドを必要とするポリシータイプ

en: Generate '%s' policy
ja: '%s' ポリシーの生成

en: Generate '%s' policy
ja: '%s' ポリシーの生成

en: executable to confine
ja: 制限を課す実行ファイル

en: commands
ja: コマンド

en: Alternate SELinux policy, defaults to /sys/fs/selinux/policy
ja: 代替の SELinux ポリシー、標準は /sys/fs/selinux/policy

en: all files
ja: すべてのファイル

en: regular file
ja: 通常ファイル

en: directory
ja: ディレクトリ

en: character device
ja: キャラクターデバイス

en: block device
ja: ブロックデバイス

en: socket file
ja: ソケットファイル

en: symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: named pipe
ja: 名前付きパイプ

en: No SELinux Policy installed
ja: インストールされている SELinux ポリシーがありません

en: You must regenerate interface info by running /usr/bin/sepolgen-ifgen
ja: /usr/bin/sepolgen-ifgen を実行し、インターフェース情報を再生成する必要があります

en: Failed to read %s policy file
ja: %s ポリシーファイルの読み込みに失敗しました

en: unknown
ja: 不明

en: Internet Services Daemon
ja: インターネットサービスデーモン

en: Existing Domain Type
ja: 既存のドメイン形式

en: Minimal Terminal Login User Role
ja: 最小権限の端末ログインユーザーロール

en: Minimal X Windows Login User Role
ja: 最小権限の X Window ログインユーザーロール

en: Desktop Login User Role
ja: デスクトップログインユーザーロール

en: Administrator Login User Role
ja: 管理者のログインユーザーロール

en: Confined Root Administrator Role
ja: 制限された root　管理者ロール

en: Module information for a new type
ja: 新しいタイプのモジュール情報

en: Valid Types:
ja: 有効な形式:

en: Ports must be numbers or ranges of numbers from 1 to %d
ja: ポートは数字、又は 1 から %d までの数字の範囲でなければなりません

en: You must enter a valid policy type
ja: 有効なポリシー種別を入力する必要があります

en: Name must be alpha numberic with no spaces. Consider using option "-n MODULENAME"
ja: 名前は空白の無い英数字でなければなりません。オプション "-n モジュール名" の使用を考慮して下さい

en: User Role types can not be assigned executables.
ja: ユーザーロールタイプは割り当て済みの実行ファイルではいけません。

en: Only Daemon apps can use an init script..
ja: デーモンアプリケーションのみが init スクリプトを使用できます

en: use_resolve must be a boolean value
ja: use_resolve はブーリアン値でなければなりません

en: use_syslog must be a boolean value
ja: use_syslog はブーリアン値でなければなりません

en: use_kerberos must be a boolean value
ja: use_kerberos  はブーリアン値でなければなりません

en: manage_krb5_rcache must be a boolean value
ja: manage_krb5_rcache はブーリアン値でなければなりません

en: USER Types automatically get a tmp type
ja: USER タイプは自動的に tmp タイプを取ります

en: Type field required
ja: タイプ項目が必要です

en: You need to define a new type which ends with: 
     %s
ja: 次の文字列で終わる新しいタイプを定義する必要があります: 
     %s

en: You must enter the executable path for your confined process
ja: ご使用の制約されたプロセス用実行ファイルパスを記入する必要があります

en: Type Enforcement file
ja: 強制ファイルの記入

en: Interface file
ja: インターフェイスファイル

en: File Contexts file
ja: ファイルコンテキストファイル

en: Spec file
ja: スペックファイル

en: Setup Script
ja: セットアップスクリプト

en: Select domain
ja: ドメインの選択

en: Class
ja: クラス

en: Analyzing Policy...
ja: ポリシーの分析中...

en: Booleans
ja: ブーリアン

en: Display boolean information that can be used to modify the policy for the 'selected domain'.
ja: 「選択したドメイン」のポリシーを変更するために使用できるブーリアン情報を表示します。

en: Files
ja: ファイル

en: Display file type information that can be used by the 'selected domain'.
ja: 「選択したドメイン」により使用できるタイプの情報を表示します。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Display network ports to which the 'selected domain' can connect or listen to.
ja: 「選択したドメイン」がリッスンを許可されるネットワークポートを表示します。

en: Transitions
ja: 状態遷移

en: Display applications that can transition into or out of the 'selected domain'.
ja: 「選択したドメイン」と状態遷移できるアプリケーションを表示します。

en: File Path
ja: ファイルパス

en: File path used to enter the 'selected domain'.
ja: 「選択したドメイン」に入るために使用されるファイルのパス。

en: Executable Files
ja: 実行可能ファイル

en: Files to which the 'selected domain' can write.
ja: 「選択したドメイン」が書き込み可能なファイル。

en: File Types defined for the 'selected domain'.
ja: 「選択したドメイン」用に定義されたファイルのタイプ。

en: Application File Types
ja: アプリケーションファイル形式

en: Network Ports to which the 'selected domain' is allowed to connect.
ja: 「選択したドメイン」が接続を許可されるネットワークポート。

en: Outbound
ja: 出力

en: Network Ports to which the 'selected domain' is allowed to listen.
ja: 「選択したドメイン」がリッスンを許可されるネットワークポート。

en: Inbound
ja: 入力

en: Executable File
ja: 実行可能ファイル

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Delete
ja: 削除

en: Modify
ja: 修正

en: Update
ja: 更新

en: SELinux File Label
ja: SELinux ファイルラベル

en: System Status: Disabled
ja: システム状態: 無効 (Disabled)

en: File path used to enter the '%s' domain.
ja: '%s' ドメインに入るために使用されるファイルのパス。

en: Files to which the '%s' domain can write.
ja: '%s' ドメインが書き込み可能なファイル。

en: Network Ports to which the '%s' is allowed to connect.
ja: '%s' が接続を許可されるネットワークポート。

en: Network Ports to which the '%s' is allowed to listen.
ja: '%s' がリッスンを許可されるネットワークポート。

en: File Types defined for the '%s'.
ja: '%s' 用に定義されたファイルのタイプ。

en: Display boolean information that can be used to modify the policy for the '%s'.
ja: 「%s」のポリシーを変更するために使用できるブーリアン情報を表示します。

en: Display file type information that can be used by the '%s'.
ja: 「%s」により使用できるファイルタイプの情報を表示します。

en: Display network ports to which the '%s' can connect or listen to.
ja: 「%s」がリッスンを許可されるネットワークポートを表示します。

en: System Status: Enforcing
ja: システム状態: 強制 (Enforcing)

en: System Status: Permissive
ja: システム状態: 許容 (Permissive)
