Policycoreutils - en to mk translation catalogue (171 entries)

en: USAGE: run_init <script> <args ...>
      where: <script> is the name of the init script to run,
             <args ...> are the arguments to that script.
mk: КОРИСТЕЊЕ: run_init <skripta> <argumenti ...>
      каде што: <skripta> е името на init-скриптата за извршување, а
             <argumenti ...> се аргументите за таа скрипта.

en: failed to initialize PAM
mk: не успеав да го иницијализирам PAM

en: failed to get account information
mk: не успеав да добијам информации за сметката

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Cannot find your entry in the shadow passwd file.
mk: Не можам да го најдам Вашиот запис во датотеката со лозинки shadow.

en: getpass cannot open /dev/tty
mk: getpass не може да го отвори /dev/tty

en: run_init: incorrect password for %s
mk: run_init: неправилна лозинка за %s

en: Could not open file %s
mk: Не можев да ја отворам датотеката %s

en: No context in file %s
mk: Нема контекст во датотеката %s

en: Sorry, run_init may be used only on a SELinux kernel.
mk: Жалам, run_init може да се користи само на SELinux-кернел.

en: authentication failed.
mk: проверката за автентичност не успеа.

en: Could not set exec context to %s.
mk: Не можев да поставам контекст за извршување на %s.

en: SELinux policy is not managed or store cannot be accessed.
mk: Политиката на SELinux не е менаџирана или не може да се пристапи на складиштето.

en: Cannot read policy store.
mk: Не можам да ја прочитам политиката на складиштето.

en: Could not establish semanage connection
mk: Не можев да воспоставам поврзување со semanage

en: Could not start semanage transaction
mk: Не можев да стартувам semanage-трансакција

en: Could not create a key for %s
mk: Не можев да креирам клуч за %s

en: Could not check if login mapping for %s is defined
mk: Не можев да проверам дали е дефинирано мапирање за најава за %s

en: Linux User %s does not exist
mk: Linux-корисникот %s не постои

en: Could not create login mapping for %s
mk: Не можев да креирам мапирање за најава за %s

en: Could not set name for %s
mk: Не можев да поставам име за %s

en: Could not set MLS range for %s
mk: Не можев да поставам MLS-опсег за %s

en: Could not set SELinux user for %s
mk: Не можев да поставам SELinux-корисник за %s

en: Could not add login mapping for %s
mk: Не можев да додадам мапирање за најава за %s

en: Requires seuser or serange
mk: Побарува seuser или serange

en: Login mapping for %s is not defined
mk: Мапирањето за најава за %s не е дефинирано

en: Could not query seuser for %s
mk: Не можев да пребарувам во seuser за %s

en: Could not modify login mapping for %s
mk: Не можев да го изменам мапирањето за најава за %s

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
mk: Мапирањето за најава за %s е дефинирано во политиката и не може да биде избришан

en: Could not delete login mapping for %s
mk: Не можев да го избришам мапирањето за најава за %s

en: Could not list login mappings
mk: Не можев да ги прикажам мапирањата за најави

en: Could not check if SELinux user %s is defined
mk: Не можев да проверам дали е дефиниран SELinux-корисникот %s

en: Could not query user for %s
mk: Не можев да пребарувам во корисниците за %s

en: Could not create SELinux user for %s
mk: Не можев да креирам SELinux-корисник за %s

en: Could not add role %s for %s
mk: Не можев да ја додадам улогата %s за %s

en: Could not set MLS level for %s
mk: Не можев да го поставам MLS-нивото за %s

en: Could not add prefix %s for %s
mk: Не можев да го додадам префиксот %s за %s

en: Could not extract key for %s
mk: Не можев да го извлечам клучот за %s

en: Could not add SELinux user %s
mk: Не можев да го додадам SELinux-корисникот %s

en: Requires prefix, roles, level or range
mk: Побарува префикс, улоги, ниво или опсег

en: Requires prefix or roles
mk: Побарува префикс или улоги

en: SELinux user %s is not defined
mk: SELinux-корисникот %s не е дефиниран

en: Could not modify SELinux user %s
mk: Не можев да го изменам SELinux-корисникот %s

en: SELinux user %s is defined in policy, cannot be deleted
mk: SELinux-корисникот %s е дефиниран во политиката и не може да биде избришан

en: Could not delete SELinux user %s
mk: Не можев да го избришам SELinux-корисникот %s

en: Could not list SELinux users
mk: Не можев да ги прикажам SELinux-корисниците

en: Could not list roles for user %s
mk: Не можев да ги прикажам улогите за корисникот %s

en: Protocol udp or tcp is required
mk: Потребен е протокол udp или tcp

en: Port is required
mk: Потребна е порта

en: Could not create a key for %s/%s
mk: Не можев да креирам клуч за %s/%s

en: Type is required
mk: Потребен е тип

en: Could not check if port %s/%s is defined
mk: Не можев да проверам дали е дефинирана порта %s/%s

en: Port %s/%s already defined
mk: Портата %s/%s е веќе дефинирана

en: Could not create port for %s/%s
mk: Не можев да креирам порта за %s/%s

en: Could not create context for %s/%s
mk: Не можев да креирам контекст за %s/%s

en: Could not set user in port context for %s/%s
mk: Не можев да поставам корисник во контекстот за порта за %s/%s

en: Could not set role in port context for %s/%s
mk: Не можев да поставам улога во контекстот за порта за %s/%s

en: Could not set type in port context for %s/%s
mk: Не можев да поставам тип во контекстот за порта за %s/%s

en: Could not set mls fields in port context for %s/%s
mk: Не можев да поставам mls-полиња во контекстот за порта за %s/%s

en: Could not set port context for %s/%s
mk: Не можев да поставам контекст за порта за %s/%s

en: Could not add port %s/%s
mk: Не можев да ја додадам портата %s/%s

en: Requires setype or serange
mk: Побарува setype или serange

en: Requires setype
mk: Побарува setype

en: Port %s/%s is not defined
mk: Портата %s/%s не е дефинирана

en: Could not query port %s/%s
mk: Не можев да пребарувам на портата %s/%s

en: Could not modify port %s/%s
mk: Не можев да ја изменам портата %s/%s

en: Port %s/%s is defined in policy, cannot be deleted
mk: Портата %s/%s е дефинирана во политиката и не може да биде избришана

en: Could not delete port %s/%s
mk: Не можев да ја избришам портата %s/%s

en: Could not list ports
mk: Не можев да ги прикажам портите

en: Could not create key for %s
mk: Не можев да креирам клуч за %s

en: Could not create context for %s
mk: Не можев да креирам контекст за %s

en: SELinux Type is required
mk: Потребен е SELinux-тип

en: Could not check if interface %s is defined
mk: Не можев да проверам дали е дефиниран интерфејсот %s

en: Could not create interface for %s
mk: Не можев да креирам интерфејс за %s

en: Could not set user in interface context for %s
mk: Не можев да поставам корисник во контекстот за интерфејс за %s

en: Could not set role in interface context for %s
mk: Не можев да поставам улога во контекстот за интерфејс за %s

en: Could not set type in interface context for %s
mk: Не можев да поставам тип во контекстот за интерфејс за %s

en: Could not set mls fields in interface context for %s
mk: Не можев да поставам mls-полиња во контекстот за интерфејс за %s

en: Could not set interface context for %s
mk: Не можев да поставам контекст за интерфејс за %s

en: Could not set message context for %s
mk: Не можев да поставам контекст за порака за %s

en: Could not add interface %s
mk: Не можев да го додадам интерфејсот %s

en: Interface %s is not defined
mk: Интерфејсот %s не е дефиниран

en: Could not query interface %s
mk: Не можев да пребарувам на интерфејсот %s

en: Could not modify interface %s
mk: Не можев да го изменам интерфејсот %s

en: Interface %s is defined in policy, cannot be deleted
mk: Интерфејсот %s е дефиниран во политиката и не може да биде избришан

en: Could not delete interface %s
mk: Не можев да го избришам интерфејсот %s

en: Could not list interfaces
mk: Не можев да ги прикажам интерфејсите

en: Could not set user in file context for %s
mk: Не можев да поставам корисник во контекстот за датотека за %s

en: Could not set role in file context for %s
mk: Не можев да поставам улога во контекстот за датотека за %s

en: Could not set mls fields in file context for %s
mk: Не можев да поставам mls-полиња во контекстот за датотека за %s

en: Could not check if file context for %s is defined
mk: Не можев да проверам дали е дефиниран контекст за датотека за %s

en: Could not create file context for %s
mk: Не можев да креирам контекст за датотека за %s

en: Could not set type in file context for %s
mk: Не можев да поставам тип во контекстот за датотека за %s

en: Could not set file context for %s
mk: Не можев да поставам контекст за датотека за %s

en: Could not add file context for %s
mk: Не можев да додадам контекст за датотека за %s

en: Requires setype, serange or seuser
mk: Побарува setype, serange или seuser

en: File context for %s is not defined
mk: Контекстот за датотека за %s не е дефиниран

en: Could not query file context for %s
mk: Не можев да пребарувам во контекстот на датотека за %s

en: Could not modify file context for %s
mk: Не можев да го изменам контекстот за датотека за %s

en: File context for %s is defined in policy, cannot be deleted
mk: Контекстот за датотека за %s е дефиниран во политиката и не може да биде избришан

en: Could not delete file context for %s
mk: Не можев да го избришам контекстот за датотека за %s

en: Could not list file contexts
mk: Не можев да ги прикажам контекстите на датотеките

en: Could not list local file contexts
mk: Не можев да ги прикажам контекстите на локалните датотеки

en: Could not check if boolean %s is defined
mk: Не можев да проверам дали е дефинирана логичката вредност %s

en: Boolean %s is not defined
mk: Логичката вредност %s не е дефинирана

en: Could not query file context %s
mk: Не можев да го пребарувам контекстот на датотека %s

en: Could not modify boolean %s
mk: Не можев да ја изменам логичката вредност %s

en: Boolean %s is defined in policy, cannot be deleted
mk: Логичката вредност %s е дефинирана во политиката и не може да биде избришана

en: Could not delete boolean %s
mk: Не можев да ја избришам логичката вредност %s

en: Could not list booleans
mk: Не можев да ги прикажам логичките вредности

en: failed to set PAM_TTY
mk: не успеав да поставам PAM_TTY

en: cannot find valid entry in the passwd file.
mk: Не можам да најдам валиден запис во датотеката passwd.

en: Out of memory!
mk: Нема меморија!

en: Error!  Shell is not valid.
mk: Грешка!  Школката не е валидна.

en: Unable to clear environment
mk: Не можам да ја исчистам околината

en: Error changing uid, aborting.
mk: Грешка при менувањето на uid, прекинувам.

en: Error resetting KEEPCAPS, aborting
mk: Грешка при ресетирањето на KEEPCAPS, прекинувам.

en: Error connecting to audit system.
mk: Грешка при поврзувањето на системот за контрола.

en: Error allocating memory.
mk: Грешка при алоцирањето меморија.

en: Error sending audit message.
mk: Грешка при испраќањето порака за контрола.

en: Could not determine enforcing mode.
mk: Не можам да определам режим на спроведување.

en: Error!  Could not open %s.
mk: Грешка!  Не можев да го отворам %s.

en: %s!  Could not get current context for %s, not relabeling tty.
mk: %s!  Не можев да го добијам тековниот контекст за %s, не преименувам tty.

en: %s!  Could not get new context for %s, not relabeling tty.
mk: %s!  Не можев да го добијам новиот контекст за %s, не преименувам tty.

en: %s!  Could not set new context for %s
mk: %s!  Не можев да поставам нов контекст за %s

en: %s changed labels.
mk: %s си ги смени ознаките.

en: Warning! Could not restore context for %s
mk: Предупредување! Не можев да го вратам контекстот за %s

en: Error: multiple roles specified
mk: Грешка: наведени се повеќе улоги

en: Error: multiple types specified
mk: Грешка: наведени се повеќе типови

en: Sorry, -l may be used with SELinux MLS support.
mk: Жалам, -l може да се користи со поддршката за MLS во SELinux.

en: Error: multiple levels specified
mk: Грешка: наведени се повеќе нивоа

en: Couldn't get default type.
mk: Не можев да го добијам стандардниот тип.

en: failed to get new context.
mk: не успеав да го добијам новиот контекст.

en: failed to set new role %s
mk: не успеав да ја поставам новата улога %s

en: failed to set new type %s
mk: не успеав да го поставам новиот тип %s

en: failed to build new range with level %s
mk: не успеав да изградам нов опсег со нивото %s

en: failed to set new range %s
mk: не успеав да го поставам новиот опсег %s

en: failed to convert new context to string
mk: не успеав да го конвертирам новиот контекст во низа знаци

en: %s is not a valid context
mk: %s не е валиден контекст

en: Unable to allocate memory for new_context
mk: Не можев да алоцирам меморија за new_context

en: Unable to obtain empty signal set
mk: Не успеав да добијам празно множество сигнали

en: Unable to set SIGHUP handler
mk: Не можев да го поставам ракувачот за SIGHUP

en: Sorry, newrole may be used only on a SELinux kernel.
mk: Жал ми е, newrole може да се користи само со кернел со SELinux.

en: failed to get old_context.
mk: не успеав да го добијам old_context.

en: newrole: incorrect password for %s
mk: newrole: неправилна лозинка за %s

en: newrole: failure forking: %s
mk: newrole: неуспех при удвојување: %s

en: Unable to restore tty label...
mk: Не успеав да ја вратам ознаката за tty...

en: Failed to close tty properly
mk: Не успеав правилно да го затворам tty

en: Could not close descriptors.
mk: Не можев да ги затворам дескрипторите.

en: Error allocating shell's argv0.
mk: Грешка при алоцирањето на argv0 од школката.

en: Unable to restore the environment, aborting
mk: Не можев да ја вратам околината, прекинувам

en: failed to exec shell
mk: не успеав да извршам школка

en: %s:  Can't load policy:  %s
mk: %s:  Не можам да ја вчитам политиката:  %s

en: Requires at least one category
mk: Има потреба од барем една категорија

en: Can not modify sensitivity levels using '+' on %s
mk: Не може да се променат нивоата на осетливост со употреба на „+“ на %s

en: %s is already in %s
mk: %s е веќе во %s

en: %s is not in %s
mk: %s не е во %s

en: Can not combine +/- with other types of categories
mk: Не може да се комбинираат +/- со другите типови категории

en: Can not have multiple sensitivities
mk: Не може да има повеќекратни осетливости

en: Usage %s CATEGORY File ...
mk: Употреба %s KATEGORIJA Datoteka ...

en: Usage %s -l CATEGORY user ...
mk: Употреба %s -l KATEGORIJA korisnik ...

en: Usage %s [[+|-]CATEGORY],...]q File ...
mk: Употреба %s [[+|-]KATEGORIJA],...]q Datoteka ...

en: Usage %s -l [[+|-]CATEGORY],...]q user ...
mk: Употреба %s -l [[+|-]KATEGORIJA],...]q korisnik ...

en: Usage %s -d File ...
mk: Употреба %s -d Datoteka ...

en: Usage %s -l -d user ...
mk: Употреба %s -l -d korisnik ...

en: Usage %s -L
mk: Употреба %s -L

en: Usage %s -L -l user
mk: Употреба %s -L -l korisnik

en: Use -- to end option list.  For example
mk: Користете -- за да завршите со листата на опции.  На пример

en: chcat -- -CompanyConfidential /docs/businessplan.odt
mk: chcat -- -KompanijaDoverlivo /dokumenti/biznisplan.odt

en: chcat -l +CompanyConfidential juser
mk: chcat -l +KompanijaDoverlivo jkorisnik

en: Options Error %s
mk: Грешка во опциите %s
