Policycoreutils - en to sv translation catalogue (747 entries)

en: USAGE: run_init <script> <args ...>
      where: <script> is the name of the init script to run,
             <args ...> are the arguments to that script.
sv: ANVÄNDNING: run_init <skript> <arg …>
      där: <skript> är namnet på init skript som ska köras,
             <arg …> är argumenten till det skriptet.

en: failed to initialize PAM
sv: misslyckades med att initiera PAM

en: failed to get account information
sv: misslyckades att få tag i kontoinformation

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Cannot find your entry in the shadow passwd file.
sv: Kan inte hitta din post i skugglösenordsfilen.

en: getpass cannot open /dev/tty
sv: getpass kan inte öppna /dev/tty

en: run_init: incorrect password for %s
sv: run_init: fel lösenord för %s

en: Could not open file %s
sv: Kunde inte öppna filen %s

en: No context in file %s
sv: Inget kontext i filen %s

en: Sorry, run_init may be used only on a SELinux kernel.
sv: Ledsen, run_init kan bara användas på en SELinux kärna.

en: authentication failed.
sv: autentisering misslyckades.

en: Could not set exec context to %s.
sv: Kunde inte ställa in körningskontext till %s.

en: ******************** IMPORTANT ***********************
sv: ******************** VIKTIGT ***********************

en: To make this policy package active, execute:
sv: För att göra denna policy aktiv, kör:

en: Could not create semanage handle
sv: Kunde inte skapa ett semanage-handtag

en: SELinux policy is not managed or store cannot be accessed.
sv: SELinux policy är inte hanterad eller lager kan inte kommas åt.

en: Cannot read policy store.
sv: Kan inte läsa policylager.

en: Could not establish semanage connection
sv: Kunde inte sätta upp en semanage-uppkoppling

en: Could not test MLS enabled status
sv: Kunde inte testa status för aktivering av MLS

en: Not yet implemented
sv: Inte implementerat ännu

en: Semanage transaction already in progress
sv: En semanagetransaktion pågår redan

en: Could not start semanage transaction
sv: Kunde inte starta semanage-transaktion

en: Could not commit semanage transaction
sv: Kunde inte verkställa semanage-transaktion

en: Semanage transaction not in progress
sv: Ingen semanagetransaktion pågår

en: Could not list SELinux modules
sv: Kan inte lista SELinux-moduler

en: Modules Name
sv: Modulnamn

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Could not disable module %s (remove failed)
sv: Det gick inte att avaktivera modulen %s (den gick inte att ta bort)

en: Could not enable module %s (remove failed)
sv: Det gick inte att aktivera modulen %s (den gick inte att ta bort)

en: Could not remove module %s (remove failed)
sv: Det gick inte att ta bort modulen %s (den gick inte att ta bort)

en: dontaudit requires either 'on' or 'off'
sv: dontaudit kräver antingen ”on” eller ”off”

en: Builtin Permissive Types
sv: Inbyggda tillåtande typer

en: Customized Permissive Types
sv: Anpassade tillåtande typer

en: Could not set permissive domain %s (module installation failed)
sv: Det gick inte att sätta tillåtande domän %s (modulinstallationen misslyckades)

en: Could not remove permissive domain %s (remove failed)
sv: Det gick inte att ta bort tillåtande domän %s (borttagning misslyckades)

en: Could not create a key for %s
sv: Kunde inte skapa en nyckel för %s

en: Could not check if login mapping for %s is defined
sv: Kunde inte kontrollera om inloggningskartläggning för %s är definierad

en: Linux Group %s does not exist
sv: Linuxgruppen %s finns inte

en: Linux User %s does not exist
sv: Linuxanvändaren %s finns inte

en: Could not create login mapping for %s
sv: Kunde inte skapa inloggningskartläggning för %s

en: Could not set name for %s
sv: Kunde inte sätta namn för %s

en: Could not set MLS range for %s
sv: Kunde inte sätta MLS-intervall för %s

en: Could not set SELinux user for %s
sv: Kunde inte sätta SELinux användare för %s

en: Could not add login mapping for %s
sv: Kunde inte lägga till inloggningskartläggning för %s

en: Requires seuser or serange
sv: Kräver seuser eller serange

en: Login mapping for %s is not defined
sv: Inloggningskartläggning för %s är inte definierad

en: Could not query seuser for %s
sv: Kunde inte fråga seuser efter %s

en: Could not modify login mapping for %s
sv: Kunde inte ändra inloggnings-kartläggning för %s

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
sv: Inloggningskartläggning för %s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete login mapping for %s
sv: Kunde inte ta bort inloggningkartläggning för %s

en: Could not list login mappings
sv: Kunde inte lista inloggningsmappningar

en: Login Name
sv: Inloggningsnamn

en: SELinux User
sv: SELinux-anv.

en: MLS/MCS Range
sv: MLS/MCS-intervall

en: Service
sv: Tjänst

en: Could not check if SELinux user %s is defined
sv: Kunde inte kontrollera om SELinux användare %s är definierad

en: Could not query user for %s
sv: Kan inte fråga användare för %s

en: You must add at least one role for %s
sv: Du måste lägga till åtminstone en roll för %s

en: Could not create SELinux user for %s
sv: Kunde inte skapa SELinux användare för %s

en: Could not add role %s for %s
sv: Kunde inte lägga till roll %s för %s

en: Could not set MLS level for %s
sv: Kunde inte sätta MLS nivå för %s

en: Could not add prefix %s for %s
sv: Kunde inte lägga till prefix %s för %s

en: Could not extract key for %s
sv: Kunde inte få ut nyckel för %s

en: Could not add SELinux user %s
sv: Kunde inte lägga till SELinux användare %s

en: Requires prefix, roles, level or range
sv: Kräver prefix, roller, nivå eller område

en: Requires prefix or roles
sv: Kräver prefix eller roller

en: SELinux user %s is not defined
sv: SELinux användare %s är inte definierad

en: Could not modify SELinux user %s
sv: Kan inte modifiera SELinux användare %s

en: SELinux user %s is defined in policy, cannot be deleted
sv: SELinux använda %s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete SELinux user %s
sv: Kan inte ta bort SELinux användare %s

en: Could not list SELinux users
sv: Kan inte lista SELinux användare

en: Could not list roles for user %s
sv: Kan inte lista roller för användare %s

en: Labeling
sv: Märkning

en: MCS Level
sv: MCS-nivå

en: MCS Range
sv: MCS-intervall

en: SELinux Roles
sv: SELinux-roller

en: Protocol udp or tcp is required
sv: Protokoll udp eller tcp krävs

en: Port is required
sv: Port krävs

en: Invalid Port
sv: Ogiltig port

en: Could not create a key for %s/%s
sv: Kunde inte skapa en nyckel för %s/%s

en: Type is required
sv: Typ krävs

en: Type %s is invalid, must be a port type
sv: Typen %s är felaktig, måste vara en porttyp

en: Could not check if port %s/%s is defined
sv: Kunde inte kontrollera om port %s/%s är definierad

en: Port %s/%s already defined
sv: Port %s/%s redan definierad

en: Could not create port for %s/%s
sv: Kunde inte skapa port för %s/%s

en: Could not create context for %s/%s
sv: Kunde inte skapa kontext för %s/%s

en: Could not set user in port context for %s/%s
sv: Kunde inte sätta användare i port-kontext för %s/%s

en: Could not set role in port context for %s/%s
sv: Kunde inte sätta roll i port-kontext för %s/%s

en: Could not set type in port context for %s/%s
sv: Kunde inte sätta typ i port-kontext för %s/%s

en: Could not set mls fields in port context for %s/%s
sv: Kunde inte sätta mls-fält i port-kontext för %s/%s

en: Could not set port context for %s/%s
sv: Kunde inte sätta port-kontext för %s/%s

en: Could not add port %s/%s
sv: Kunde inte lägga till port %s/%s

en: Requires setype or serange
sv: Kräver setype eller serange

en: Requires setype
sv: Kräver setype

en: Port %s/%s is not defined
sv: Port %s/%s är inte definierad

en: Could not query port %s/%s
sv: Kunde inte fråga port %s/%s

en: Could not modify port %s/%s
sv: Kunde inte modifiera port %s/%s

en: Could not list the ports
sv: Kunde inte lista portarna

en: Could not delete the port %s
sv: Kan inte ta bort port %s

en: Port %s/%s is defined in policy, cannot be deleted
sv: Port %s/%s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete port %s/%s
sv: Kan inte ta bort port %s/%s

en: Could not list ports
sv: Kunde inte lista portar

en: SELinux Port Type
sv: SELinux-porttyp

en: Port Number
sv: Portnummer

en: Node Address is required
sv: Nodadress krävs

en: Unknown or missing protocol
sv: Okänt eller saknat protokoll

en: SELinux node type is required
sv: SELinux nodtyp krävs

en: Type %s is invalid, must be a node type
sv: Typen %s är felaktig, måste vara en nodtyp

en: Could not create key for %s
sv: Kunde inte skapa nyckel för %s

en: Could not check if addr %s is defined
sv: Kunde inte kontrollera om adressen %s är definierad

en: Could not create addr for %s
sv: Kunde inte skapa en adress för %s

en: Could not create context for %s
sv: Kunde inte skapa-kontext för %s

en: Could not set mask for %s
sv: Kunde inte sätta mask för %s

en: Could not set user in addr context for %s
sv: Kunde inte sätta användare i adresskontext för %s

en: Could not set role in addr context for %s
sv: Kunde inte sätta roll i adresskontext för %s

en: Could not set type in addr context for %s
sv: Kunde inte sätta typ i adresskontext för %s

en: Could not set mls fields in addr context for %s
sv: Kunde inte sätta mls-fält i adresskontext för %s

en: Could not set addr context for %s
sv: Kunde inte sätta adresskontext för %s

en: Could not add addr %s
sv: Kunde inte lägga till adress %s

en: Addr %s is not defined
sv: Adressen %s är inte definierad

en: Could not query addr %s
sv: Kunde inte fråga adress %s

en: Could not modify addr %s
sv: Kunde inte modifiera adress %s

en: Addr %s is defined in policy, cannot be deleted
sv: Adress %s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete addr %s
sv: Kunde inte ta bort adress %s

en: Could not deleteall node mappings
sv: Kunde inte göra deleteall på nodmappningar

en: Could not list addrs
sv: Kunde inte lista adresser

en: SELinux Type is required
sv: SELinux Type krävs

en: Could not check if interface %s is defined
sv: Kunde inte kontrollera om gränssnittet %s är definierat

en: Could not create interface for %s
sv: Kunde inte skapa gränssnitt för %s

en: Could not set user in interface context for %s
sv: Kunde inte sätta använda i gränssnitts-kontext för %s

en: Could not set role in interface context for %s
sv: Kunde inte sätta roll i gränssnittskontext för %s

en: Could not set type in interface context for %s
sv: Kan inte sätta typ i gränssnitts-kontext för %s

en: Could not set mls fields in interface context for %s
sv: Kan inte sätta mls-fält i gränssnittskontext för %s

en: Could not set interface context for %s
sv: Kan inte sätta gränssnittskontext för %s

en: Could not set message context for %s
sv: Kan inte sätta meddelande-kontext för %s

en: Could not add interface %s
sv: Kunde inte lägga till gränssnittet %s

en: Interface %s is not defined
sv: Gränssnittet %s är inte definierat

en: Could not query interface %s
sv: Kunde inte fråga gränssnittet %s

en: Could not modify interface %s
sv: Kunde inte ändra gränssnittet %s

en: Interface %s is defined in policy, cannot be deleted
sv: Gränssnitt %s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete interface %s
sv: Kunde inte ta bort gränssnittet %s

en: Could not delete all interface  mappings
sv: Kunde inte ta bort alla gränssnittsmappningar

en: Could not list interfaces
sv: Kunde inte lista gränssnitt

en: SELinux Interface
sv: SELinux-gränssnitt

en: Context
sv: Kontext

en: Equivalence class for %s already exists
sv: En ekvivalensklass för %s finns redan

en: File spec %s conflicts with equivalency rule '%s %s'
sv: Filspecifikationen %s står i konflikt med evivalensregeln ”%s %s”

en: Equivalence class for %s does not exists
sv: Någon ekvivalensklass för %s finns inte

en: Could not set user in file context for %s
sv: Kunde inte sätta användare i filkontext för %s

en: Could not set role in file context for %s
sv: Kunde inte sätta roll i filkontext för %s

en: Could not set mls fields in file context for %s
sv: Kunde inte sätta mls-fält i filkontext för %s

en: Invalid file specification
sv: Ogiltig filspecifikation

en: File specification can not include spaces
sv: Filspecifikationer kan inte innehålla blanktecken

en: File spec %s conflicts with equivalency rule '%s %s'; Try adding '%s' instead
sv: Filspecifikationen %s står i konflikt med ekvivalensregeln ”%s %s”; försök lägga till ”%s” istället

en: Type %s is invalid, must be a file or device type
sv: Typen %s är felaktig, måste vara en fil- eller enhetstyp

en: Could not check if file context for %s is defined
sv: Kan inte kontrollera om fil-kontext för %s är definierat

en: Could not create file context for %s
sv: Kunde inte skapa filkontext för %s

en: Could not set type in file context for %s
sv: Kunde inte sätta typ i filkontext för %s

en: Could not set file context for %s
sv: Kunde inte sätta filkontext för %s

en: Could not add file context for %s
sv: Kunde inte lägga till filkontext för %s

en: Requires setype, serange or seuser
sv: Kräver setype, serange eller seuser

en: File context for %s is not defined
sv: Filkontext för %s är inte definierad

en: Could not query file context for %s
sv: Kunde inte fråga filkontext för %s

en: Could not modify file context for %s
sv: Kunde inte modifiera filkontext för %s

en: Could not list the file contexts
sv: Kunde inte lista filkontexten

en: Could not delete the file context %s
sv: Kunde inte radera filkontexten %s

en: File context for %s is defined in policy, cannot be deleted
sv: Filkontext för %s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete file context for %s
sv: Kunde inte radera filkontext för %s

en: Could not list file contexts
sv: Kunde inte lista filkontext

en: Could not list local file contexts
sv: Kunde inte lista lokalt filkontext

en: SELinux fcontext
sv: SELinux-kontext

en: type
sv: typ

en: 
    SELinux Distribution fcontext Equivalence
sv: 
    SELinux-distributionens fcontext-ekvivalens

en: 
    SELinux Local fcontext Equivalence
sv: 
    SELinux lokala fcontext-ekvivalens

en: Could not check if boolean %s is defined
sv: Kunde inte kontrollera om flaggan %s är definierad

en: Boolean %s is not defined
sv: Flaggan %s är inte definierad

en: Could not query file context %s
sv: Kunde inte fråga filkontext %s

en: You must specify one of the following values: %s
sv: Du måste ange ett av följande värden: %s

en: Could not set active value of boolean %s
sv: Kunde inte sätta aktivt värde på booleanen %s

en: Could not modify boolean %s
sv: Kunde inte modifiera flagga %s

en: Bad format %s: Record %s
sv: Felaktigt format %s: Post %s

en: Boolean %s is defined in policy, cannot be deleted
sv: Flagga %s är definierad i policy, kan inte tas bort

en: Could not delete boolean %s
sv: Kunde inte ta bort flagga %s

en: Could not list booleans
sv: Kunde inte lista flaggor

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: SELinux boolean
sv: SELinux-boolean

en: State
sv: Tillstånd

en: Default
sv: Standard

en: Description
sv: Beskrivning

en: failed to set PAM_TTY
sv: misslyckades med att sätta PAM_TTY

en: newrole: service name configuration hashtable overflow
sv: newrole: hashtabell för konfiguration av tjänstenamn spillde över

en: newrole:  %s:  error on line %lu.
sv: newrole:  %s:  fel på rad %lu.

en: cannot find valid entry in the passwd file.
sv: kan inte hitta giltig post i passwd-filen.

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Error!  Shell is not valid.
sv: Fel! Skalet är inte giltigt.

en: Unable to clear environment
sv: Kan inte rensa miljön

en: Error changing uid, aborting.
sv: Fel vid byte av uid, avbryter.

en: Error resetting KEEPCAPS, aborting
sv: Fel vid återställning av KEEPCAPS, avbryter

en: Error connecting to audit system.
sv: Fel vid anslutning till granskningssystem.

en: Error allocating memory.
sv: Fel vid minnesallokering.

en: Error sending audit message.
sv: Fel vid skickande av granskningsmeddelande.

en: Could not determine enforcing mode.
sv: Kunde inte bestämma tvingande läge.

en: Error!  Could not open %s.
sv: Fel! Kunde inte öppna %s.

en: Error!  Could not clear O_NONBLOCK on %s
sv: Fel! Kunde inte nollställa O_NONBLOCK på %s

en: %s!  Could not get current context for %s, not relabeling tty.
sv: %s!  Kunde inte hämta aktuellt kontext för %s, märker inte om tty.

en: %s!  Could not get new context for %s, not relabeling tty.
sv: %s!  Kunde inte få nytt kontext för %s, märker inte om tty.

en: %s!  Could not set new context for %s
sv: %s!  Kunde inte sätta nytt kontext för %s

en: %s changed labels.
sv: %s ändrade märkningar.

en: Warning! Could not restore context for %s
sv: Varning! Kunde inte återställa kontext för %s

en: Error: multiple roles specified
sv: Fel: multipla roller specificerade

en: Error: multiple types specified
sv: Fel: flera typer angivna

en: Sorry, -l may be used with SELinux MLS support.
sv: Ledsen, -Jag kan användas med SELinux MLS stöd.

en: Error: multiple levels specified
sv: Fel: flera nivåer angivna

en: Error: you are not allowed to change levels on a non secure terminal
sv: Fel: du får inte lov att byta nivåer på en osäker terminal

en: Couldn't get default type.
sv: Kunde inte få tag i standardtyp.

en: failed to get new context.
sv: misslyckades med att få tag i nytt kontext.

en: failed to set new role %s
sv: misslyckades med att ställa in ny roll %s

en: failed to set new type %s
sv: misslyckades med att ställa in ny typ %s

en: failed to build new range with level %s
sv: misslyckades med att bygga nytt intervall med nivå %s

en: failed to set new range %s
sv: misslyckades med att sätta nytt intervall %s

en: failed to convert new context to string
sv: misslyckades med att konvertera nytt kontext till sträng

en: %s is not a valid context
sv: %s är inte ett giltigt kontext

en: Unable to allocate memory for new_context
sv: Kunde inte allokera minne för new_context

en: Unable to obtain empty signal set
sv: Kunde inte få tag i tomt signal-set

en: Unable to set SIGHUP handler
sv: Kan inte sätta SIGHUP-hanterare

en: Sorry, newrole failed to drop capabilities
sv: Tyvärr, newrole misslyckades att släppa förmågor

en: Sorry, newrole may be used only on a SELinux kernel.
sv: Tyvärr, newrole kan endast användas på en SELinux-kärna.

en: failed to get old_context.
sv: kunde inte få tag i old_context.

en: Warning!  Could not retrieve tty information.
sv: Varning!  Kunde inte få tag i tty-information.

en: error on reading PAM service configuration.
sv: fel vid inläsning av PAM-tjänstekonfiguration.

en: newrole: incorrect password for %s
sv: newrole: felaktigt lösenord för %s

en: newrole: failure forking: %s
sv: newrole: fel vid gaffling: %s

en: Unable to restore tty label...
sv: Kunde inte återställa tty-märkning…

en: Failed to close tty properly
sv: Misslyckades att korrekt stänga tty

en: Could not close descriptors.
sv: Kunde inte stänga deskriptorerna.

en: Error allocating shell's argv0.
sv: Fel vid allokering av skalets argv0.

en: Failed to send audit message
sv: Misslyckades att skicka ett granskningsmeddelande

en: Failed to transition to namespace
sv: Misslyckades att övergå till namnrymd

en: Failed to drop capabilities %m
sv: Misslyckades med att släppa förmågor %m

en: Unable to restore the environment, aborting
sv: Kunde inte återställa miljön, avbryter

en: failed to exec shell
sv: kunde ej exek skal

en: usage:  %s [-qi]
sv: användning:  %s [-qi]

en: %s:  Policy is already loaded and initial load requested
sv: %s:  Policyn är redan inläst och initial inläsning begärd

en: %s:  Can't load policy and enforcing mode requested:  %s
sv: %s:  Kan inte läsa in policy och tvingande läge är begärt:  %s

en: %s:  Can't load policy:  %s
sv: %s: Kan inte läsa in policy: %s

en: Requires at least one category
sv: Kräver minst en kategori

en: Can not modify sensitivity levels using '+' on %s
sv: Kan inte modifiera känslighetsnivå genom att använda '+' på %s

en: %s is already in %s
sv: %s är redan i %s

en: %s is not in %s
sv: %s finns inte i %s

en: Can not combine +/- with other types of categories
sv: Kan inte kombinera +/- med andra typer av kategorier

en: Can not have multiple sensitivities
sv: Kan inte ha flera känsligheter

en: Usage %s CATEGORY File ...
sv: Användning %s KATEGORI fil …

en: Usage %s -l CATEGORY user ...
sv: Användning %s -l KATEGORI användare …

en: Usage %s [[+|-]CATEGORY],...]q File ...
sv: Användning %s [[+|-]KATEGORI],…]q fil …

en: Usage %s -l [[+|-]CATEGORY],...]q user ...
sv: Användning %s -l [[+|-]KATEGORI],...]q användare ...

en: Usage %s -d File ...
sv: Användning %s -d fil ...

en: Usage %s -l -d user ...
sv: Användning %s -l -d användare ...

en: Usage %s -L
sv: Användning %s -L

en: Usage %s -L -l user
sv: Användning %s -L -l användare

en: Use -- to end option list.  For example
sv: Använd -- för avsluta option listan.  Till exempel

en: chcat -- -CompanyConfidential /docs/businessplan.odt
sv: chcat -- -Hemligt /dok/affärsplan.odt

en: chcat -l +CompanyConfidential juser
sv: chcat -l +Hemligt juser

en: Options Error %s
sv: Flaggfel %s

en: all
sv: alla

en: Customized
sv: Anpassad

en: File Labeling
sv: Filmärkning

en: File
    Specification
sv: Fil
    Specifikation

en: Selinux
    File Type
sv: Selinux
    Filtyp

en: File
    Type
sv: Fil
    Typ

en: User Mapping
sv: Användarmappning

en: Login
    Name
sv: Inloggnings-
    namn

en: SELinux
    User
sv: SELinux
    Användare

en: MLS/
    MCS Range
sv: MLS/
    MCS-intervall

en: Login '%s' is required
sv: Inloggning '%s' krävs

en: Policy Module
sv: Policymodul

en: Module Name
sv: Modulnamn

en: Disable Audit
sv: Avaktivera granskning

en: Enable Audit
sv: Aktivera granskning

en: Load Policy Module
sv: Läsa in policymodul

en: Add Booleans Dialog
sv: Dialog för booleantillägg

en: Boolean Name
sv: Booleans namn

en: SELinux Policy Generation Tool
sv: Genereringsverktyg för SELinuxpolicy

en: <b>Select the policy type for the application or user role you want to confine:</b>
sv: <b>Välj policytyp för programmet eller användarrollen du vill begränsa:</b>

en: <b>Applications</b>
sv: <b>Program</b>

en: Standard Init Daemon
sv: Standard initdemon

en: Standard Init Daemon are daemons started on boot via init scripts.  Usually requires a script in /etc/rc.d/init.d
sv: Standard initdemon är demoner som startas vid uppstart via initskript.  Vanligen krävs ett skript i /etc/rc.d/init.d

en: DBUS System Daemon
sv: DBUS-systemdemonen

en: Internet Services Daemon (inetd)
sv: Internettjänstedemon (inetd)

en: Internet Services Daemon are daemons started by xinetd
sv: Internettjänstedemoner är demoner som startas av xinetd

en: Web Application/Script (CGI)
sv: Webbprogram/-skript (CGI)

en: Web Applications/Script (CGI) CGI scripts started by the web server (apache)
sv: Webbprogram/-skript (CGI) CGI-skript startade av webbservern (apache)

en: User Application
sv: Användarprogram

en: User Application are any application that you would like to confine that is started by a user
sv: Användarprogram är alla program som du skulle vilja stänga in som startas av en användare

en: Sandbox
sv: Sandlåda

en: <b>Login Users</b>
sv: <b>Inloggningsanvändare</b>

en: Existing User Roles
sv: Existerande användarroller

en: Modify an existing login user record.
sv: Modifiera en existerande inloggningsanvändarpost.

en: Minimal Terminal User Role
sv: Minimal terminalanvändarroll

en: This user will login to a machine only via a terminal or remote login.  By default this user will have  no setuid, no networking, no su, no sudo.
sv: Denna användare kommer logga in på en maskin endast via en terminal eller fjärrinloggning.  Som standard kommer denna användare inte ha setuid, inte nätverk, inte su, inte sudo.

en: Minimal X Windows User Role
sv: Minimal X-Windows-användarroll

en: This user can login to a machine via X or terminal.  By default this user will have no setuid, no networking, no sudo, no su
sv: Denna användare kan logga in på en maskin via X eller terminal.  Som standard kommer denna användare inte ha setuid, inte nätverk, inte sudo, inte su

en: User Role
sv: Användarroll

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no sudo, no su.
sv: Användare med fullständig nätverksåtkomst, inte setuid-program utan övergång, inte sudo, inte su.

en: Admin User Role
sv: Admininstrativ användarroll

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no su, can sudo to Root Administration Roles
sv: Användare med fullständig nätverksåtkomst, inga setuid-program utan övergångar, inte su, kan göra sudo till rootadminstratörsroller

en: <b>Root Users</b>
sv: <b>Rootanvändare</b>

en: Root Admin User Role
sv: Root-administrativ användarroll

en: Select Root Administrator User Role, if this user will be used to administer the machine while running as root.  This user will not be able to login to the system directly.
sv: Välj root/administratöranvändarroll om denna användare kommer användas för att administrera maskinen när han/hon kör som root.  Denna användare kommer inte att kunna logga in direkt till systemet.

en: <b>Enter name of application or user role:</b>
sv: <b>Ange namn på programmet eller användarrollen:</b>

en: Name
sv: Namn

en: Enter complete path for executable to be confined.
sv: Ange fullständig sökväg för programmet som skall stängas in.

en: Enter unique name for the confined application or user role.
sv: Ange ett unikt namn på den innestängda program- eller användarrollen.

en: Executable
sv: Körbar

en: Init script
sv: Init-skript

en: Enter complete path to init script used to start the confined application.
sv: Ange fullständig sökväg till init-skript som används för att starta det innestängda programmet.

en: <b>Select existing role to modify:</b>
sv: <b>Välj en befintlig roll att ändra:</b>

en: Select the user roles that will transiton to the %s domain.
sv: Välj användarrollerna som skall övergå till domänen %s.

en: role tab
sv: rollflik

en: <b>Select roles that %s will transition to:</b>
sv: <b>Välj användarroller som %s skall övergå till:</b>

en: Select applications domains that %s will transition to.
sv: Väl programdomänerna som %s skall övergå till.

en: transition 
    role tab
sv: övergångs-
    rollflik

en: <b>Select the user_roles that will transition to %s:</b>
sv: <b>Välj användarrollerna som skall övergå till domänen %s:</b>

en: Select the user roles that will transiton to this applications domains.
sv: Välj användarrollerna som kan övergå till detta programs domäner.

en: <b>Select domains that %s will administer:</b>
sv: <b>Välj domäner som %s kommer administrera:</b>

en: Select the domains that you would like this user administer.
sv: Välj domänerna som du vill att denna användare skall administrera.

en: <b>Select additional roles for %s:</b>
sv: <b>Välj ytterligare roller för %s:</b>

en: <b>Enter network ports that %s binds on:</b>
sv: <b>Ange nätverksportar som %s binder till:</b>

en: <b>TCP Ports</b>
sv: <b>TCP-portar</b>

en: All
sv: Alla

en: Allows %s to bind to any udp port
sv: Tillåter %s att binda till valfri udp-portar

en: Allow %s to call bindresvport with 0. Binding to port 600-1024
sv: Tillåt %s att anropa binresvport med 0.  Binder till port 600-1024

en: Unreserved Ports (>1024)
sv: Oreserverade portar (>1024)

en: Enter a comma separated list of udp ports or ranges of ports that %s binds to. Example: 612, 650-660
sv: Ange en kommaseparerad lista av udp-portar eller intervall av portar som %s binder till.  Exempel: 612, 650-660

en: Select Ports
sv: Välj portar

en: Allows %s to bind to any udp ports > 1024
sv: Tillåter %s att binda till valfria udp-portar > 1024

en: <b>UDP Ports</b>
sv: <b>UDP-portar</b>

en: Network
    Bind tab
sv: Nätverks-
    bindningsflik

en: <b>Select network ports that %s connects to:</b>
sv: <b>Ange nätverksportar som %s ansluter till:</b>

en: Allows %s to connect to any tcp port
sv: Tillåter %s att ansluta till valfri tcp-port

en: Enter a comma separated list of tcp ports or ranges of ports that %s connects to. Example: 612, 650-660
sv: Ange en kommaseparerad lista av tcp-portar eller intervall av portar som %s ansluter till.  Exempel: 612, 650-660

en: Allows %s to connect to any udp port
sv: Tillåter %s att ansluta till valfri udp-port

en: Enter a comma separated list of udp ports or ranges of ports that %s connects to. Example: 612, 650-660
sv: Ange en kommaseparerad lista av udp-portar eller intervall av portar som %s ansluter till.  Exempel: 612, 650-660

en: <b>Select common application traits for %s:</b>
sv: <b>Ange gemensamma programegenskaper för %s:</b>

en: Writes syslog messages
sv: Skriver syslog-meddelanden

en: Create/Manipulate temporary files in /tmp
sv: Skapa/hantera temporärfiler i /tmp

en: Uses Pam for authentication
sv: Använder Pam för autentisering

en: Uses nsswitch or getpw* calls
sv: Använder nsswitch- eller getpw*-anrop

en: Uses dbus
sv: Använder dbus

en: Sends audit messages
sv: Skickar granskningsmeddelanden

en: Interacts with the terminal
sv: Interagerar med terminalen

en: Sends email
sv: Skicka epost

en: <b>Add files/directories that %s manages</b>
sv: <b>Lägg till filer/kataloger som %s hanterar</b>

en: Files/Directories which the %s "manages". Pid Files, Log Files, /var/lib Files ...
sv: Filer/kataloger som %s ”hanterar”.  Pid-filer, loggfiler, /var/lib-filer …

en: <b>Add booleans from the %s policy:</b>
sv: <b>Lägg till booleaner från policyn %s:</b>

en: Add/Remove booleans used by the %s domain
sv: Lägg till/ta bort booleaner som används av domänen %s

en: <b>Which directory you will generate the %s policy?</b>
sv: <b>I vilken katalog skall policyn %s genereras?</b>

en: Policy Directory
sv: Policykatalog

en: Role
sv: Roll

en: Existing_User
sv: Existerande_användare

en: Application
sv: Program

en: %s must be a directory
sv: %s måste vara en katalog

en: You must select a user
sv: Du måste välja en användare

en: Select executable file to be confined.
sv: Välj exekverbar fil som skall stängas in.

en: Select init script file to be confined.
sv: Välj initskript som skall stängas in.

en: Select file(s) that confined application creates or writes
sv: Välj fil(er) som instängda program skapar eller skriver

en: Select directory(s) that the confined application owns and writes into
sv: Välj katalog(er) som det istängda programmet äger och skriver till

en: Select directory to generate policy files in
sv: Välj katalog att generera policyfiler i

en: Type %s_t already defined in current policy.
    Do you want to continue?
sv: Typen %s_t är redan definierade i den nuvarande policyn.
    Vill du fortsätta?

en: Verify Name
sv: Verifiera namn

en: Module %s.pp already loaded in current policy.
    Do you want to continue?
sv: Modul %s.pp är redan inläst i den nuvarande policyn.
    Vill du fortsätta?

en: You must add a name made up of letters and numbers and containing no spaces.
sv: Du måste lägga till ett namn bestående av bokstäver och siffror och utan några mellanrum.

en: You must enter a executable
sv: Du måste ange ett körbart program

en: Configue SELinux
sv: Konfigurera SELinux

en: Network Port
sv: Nätverkport

en: SELinux Port
    Type
sv: SELinux-
    porttyp

en: Protocol
sv: Protokoll

en: MLS/MCS
    Level
sv: MLS/MCS-
    Nivå

en: Port number "%s" is not valid.  0 < PORT_NUMBER < 65536
sv: Portnummer "%s" är inte giltigt.  0 < PORTNUMMER < 65536

en: List View
sv: Listvy

en: Group View
sv: Gruppvy

en: Are you sure you want to delete %s '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s "%s"?

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Modify %s
sv: Modifiera %s

en: Permissive
sv: Tillåtande

en: Enforcing
sv: Tvingande

en: Changing the policy type will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
sv: Att byta policytyp kommer medföra en ometikettering av hela filsystemet vid nästa omstart.  Ometikettering tar en lång tid, beroende på storleken på filsystemet.  Vill du fortsätta?

en: Changing to SELinux disabled requires a reboot.  It is not recommended.  If you later decide to turn SELinux back on, the system will be required to relabel.  If you just want to see if SELinux is causing a problem on your system, you can go to permissive mode which will only log errors and not enforce SELinux policy.  Permissive mode does not require a reboot    Do you wish to continue?
sv: Att byta till att ha SELinux avstängt kräver en omstart.  Det rekommenderas inte.  Om du senare bestämmer dig för att slå på SELinux igen kommer systemet behöva etikettera om.  Om du bara vill se om SELinux orsakar ett problem på ditt system kan du gå till tillåtande läge vilket endast kommer logga fel och inte påtvinga SELinux policy.  Tillåtande läge kräver inte en omstart.  Vil du fortsätta?

en: Changing to SELinux enabled will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
sv: Att byta till att ha SELinux påslaged kommer medföra en ometikettering av hela filsystemet vid nästa omstart.  Ometikettering tar en lång tid, beroende på storleken på filsystemet.  Vill du fortsätta?

en: Copyright (c)2006 Red Hat, Inc.
    Copyright (c) 2006 Dan Walsh <dwalsh@redhat.com>
sv: Copyright © 2006 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2006 Dan Walsh <dwalsh@redhat.com>

en: Add SELinux Login Mapping
sv: Lägg till SELinux-inloggningsmappning

en: Add SELinux Network Ports
sv: Lägg till SELinux-nätverksportar

en: SELinux Type
sv: SELinux-typ

en: File Specification
sv: Filspecifikation

en: File Type
sv: Filtyp

en: all files
    regular file
    directory
    character device
    block device
    socket
    symbolic link
    named pipe
sv: alla filer
    vanliga filer
    kataloger
    teckenenhet
    blockenhet
    uttag
    symbolisk länk
    namngivet rör

en: Add SELinux User
sv: Lägga till SELinux-användare

en: SELinux Administration
sv: SELinux-administration

en: Add
sv: Lägg till

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Select Management Object
sv: Välj hanteringsobjekt

en: <b>Select:</b>
sv: <b>Val:</b>

en: System Default Enforcing Mode
sv: Tvingande läge systemstandard

en: Disabled
    Permissive
    Enforcing
sv: Avslaget
    Tillåtande
    Tvingande

en: Current Enforcing Mode
sv: Nuvarande upprätthållande-läge

en: System Default Policy Type:
sv: Policytyp systemstandard:

en: Select if you wish to relabel then entire file system on next reboot.  Relabeling can take a very long time, depending on the size of the system.  If you are changing policy types or going from disabled to enforcing, a relabel is required.
sv: Välj om du vill etikettera om hela filsystemet vid nästa omstart.  Ometikettering kan ta väldigt lång tid, beroende på sotrleken av filsystemet.  Om du ändrar policytyper eller går från avslaget till tvingande behövs en ometikettering.

en: Relabel on next reboot.
sv: Märk om vid nästa omstart.

en: Revert boolean setting to system default
sv: Återställ booleansk inställning till systemstandard

en: Toggle between Customized and All Booleans
sv: Växla mellan anpassad och alla booleaner

en: Add File Context
sv: Lägg till filkontext

en: Modify File Context
sv: Modifiera filkontext

en: Delete File Context
sv: Ta bort filkontext

en: Toggle between all and customized file context
sv: Växla mellan alla och anpassade filkontext

en: Add SELinux User Mapping
sv: Lägg till SELinux-användarmappning

en: Modify SELinux User Mapping
sv: Modifiera SELinux användarmappning

en: Delete SELinux User Mapping
sv: Ta bort SELinux-användarmappning

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Modify User
sv: Modifiera användare

en: Delete User
sv: Radera användare

en: Add Network Port
sv: Lägg till nätverkport

en: Edit Network Port
sv: Redigera nätverksport

en: Delete Network Port
sv: Ta bort nätverksport

en: Toggle between Customized and All Ports
sv: Växla mellan anpassad och alla portar

en: Generate new policy module
sv: Generera ny policymodul

en: Load policy module
sv: Läs in policymodul

en: Remove loadable policy module
sv: Ta bort inläsningsbar policymodul

en: Enable/Disable additional audit rules, that are normally not reported in the log files.
sv: Aktivera/avaktivera ytterligare granskningsregler, som normalt inte rapporteras till loggfilerna.

en: Change process mode to permissive.
sv: Ändra processläge till tillåtande.

en: Change process mode to enforcing
sv: Ändra processläge till tvingande.

en: Process Domain
sv: Processdomän

en: SELinux user '%s' is required
sv: SELinux-användare ”%s” behövs

en: Allow ABRT to modify public files used for public file transfer services.
sv: Tillåt ABRT att ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.

en: Allow ABRT to run in abrt_handle_event_t domain to handle ABRT event scripts
sv: Tillåt ABRT att köra i domänen abrt_handle_event_t för att hantera ABRT-händelseskript

en: Allow antivirus programs to read non security files on a system
sv: Tillåt antivirusprogram att komma åt andra filer än säkerhetsfiler på ett system

en: Determine whether can antivirus programs use JIT compiler.
sv: Bestäm huruvida antivirusprogram får använda JIT-kompilatorn.

en: Allow auditadm to exec content
sv: Tillåt auditadm att exekvera innehåll

en: Allow users to resolve user passwd entries directly from ldap rather then using a sssd server
sv: Tillåt användare att slå upp användares passwd-poster direkt från ldap istället för att använda en sssd-server

en: Allow users to login using a radius server
sv: Tillåt användare att logga in med en radius-server

en: Allow users to login using a yubikey  server
sv: Tillåt användare att logga in med en yubikey-server

en: Determine whether awstats can purge httpd log files.
sv: Bestäm huruvida awstats får tömma httpd-loggfiler.

en: Determine whether cdrecord can read various content. nfs, samba, removable devices, user temp and untrusted content files
sv: Bestäm huruvida cdrecord får läsa olika innehåll.  nfs, samba, löstagbara enheter, användares temporära filer och filer med ej betrott innehåll

en: Allow cluster administrative domains to connect to the network using TCP.
sv: Tillåt klusteradministrativa domäner att ansluta till nätverket med TCP.

en: Allow cluster administrative domains to manage all files on a system.
sv: Tillåt klusteradministrativa domäner att hantera alla filer på ett system.

en: Allow cluster administrative cluster domains memcheck-amd64- to use executable memory
sv: Tillåt klusteradministrativa klusterdomäner memcheck-amd64- att använda exekverbart minne

en: Determine whether Cobbler can modify public files used for public file transfer services.
sv: Bestäm huruvida Cobbler får ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.

en: Determine whether Cobbler can connect to the network using TCP.
sv: Bestäm huruvida Cobbler får ansluta till nätverket med TCP.

en: Determine whether Cobbler can access cifs file systems.
sv: Bestäm huruvida Cobbler får komma åt cifs-filsystem.

en: Determine whether Cobbler can access nfs file systems.
sv: Bestäm huruvida Cobbler får komma åt nfs-filsystem.

en: Determine whether collectd can connect to the network using TCP.
sv: Bestäm huruvida collectd får ansluta till nätverket med TCP.

en: Determine whether Condor can connect to the network using TCP.
sv: Bestäm huruvida Codnor får ansluta till nätverket med TCP.

en: Allow system cron jobs to relabel filesystem for restoring file contexts.
sv: Tillåt system-cron-jobb att etikettera om filsystem för att återställa filkontexter.

en: Determine whether cvs can read shadow password files.
sv: Bestäm huruvida cvs får läsa skugglösenordsfiler.

en: Allow all daemons to write corefiles to /
sv: Tillåt alla demoner att skriva minnesdumpfiler i /

en: Allow all daemons to use tcp wrappers.
sv: Tillåt alla demoner att använda tcp-wrappers.

en: Allow all daemons the ability to read/write terminals
sv: Tillåt alla demoner att kunna läsa från/skriva till terminaler

en: Determine whether dbadm can manage generic user files.
sv: Bestäm huruvida dbadm får antera allmänna användarfiler.

en: Determine whether dbadm can read generic user files.
sv: Bestäm huruvida dbadm får komma läsa allmänna användarfiler.

en: Deny user domains applications to map a memory region as both executable and writable, this is dangerous and the executable should be reported in bugzilla
sv: Neka program i användardomäner att mappa en minnesregion som både exekverbar och skrivbar, detta är farligt och programmet bör rapporteras i bugzilla

en: Deny any process from ptracing or debugging any other processes.
sv: Neka alla processer från att göra ptrace eller felsöka någon annan process.

en: Allow dhcpc client applications to execute iptables commands
sv: Tillåt klientprogrammet dhcpc att köra kommandot iptables

en: Determine whether DHCP daemon can use LDAP backends.
sv: Bestäm huruvida DHCP-demonen får använda LDAP-bakändar.

en: Allow all domains to use other domains file descriptors
sv: Tillåt alla domäner att att använda andra domäners filbeskrivare

en: Allow all domains to have the kernel load modules
sv: Tillåt alla domäner att få kärnan att ladda moduler

en: Determine whether entropyd can use audio devices as the source for the entropy feeds.
sv: Bestäm huruvida entropyd får använda ljudenheter som källa för entropiflödena.

en: Determine whether exim can connect to databases.
sv: Bestäm huruvida exim får ansluta till databaser.

en: Determine whether exim can create, read, write, and delete generic user content files.
sv: Bestäm huruvida exim får skapa, läsa, skriva och radera allmänna användarfiler.

en: Determine whether exim can read generic user content files.
sv: Bestäm huruvida exim får läsa allmänna användares innehållsfiler.

en: Enable extra rules in the cron domain to support fcron.
sv: Aktivera extra regler i cron-domänen för att stödja fcron.

en: Determine whether fenced can connect to the TCP network.
sv: Bestäm huruvida domänen fenced får ansluta till TCP-nätverket.

en: Determine whether fenced can use ssh.
sv: Bestäm huruvida fenced får använda ssh.

en: Allow all domains to execute in fips_mode
sv: Tillåt alla domäner att köra i fips_mode

en: Determine whether ftpd can read and write files in user home directories.
sv: Bestäm huruvida ftpd får läsa och skriva filer i användarnas hemkataloger.

en: Determine whether ftpd can modify public files used for public file transfer services. Directories/Files must be labeled public_content_rw_t.
sv: Bestäm huruvida ftpd får ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.  Kataloger/filer måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Determine whether ftpd can connect to all unreserved ports.
sv: Bestäm huruvida ftpd får ansluta till alla oreserverade portar.

en: Determine whether ftpd can connect to databases over the TCP network.
sv: Bestäm huruvida ftåd får ansluta till databaser över TCP-nätverket.

en: Determine whether ftpd can login to local users and can read and write all files on the system, governed by DAC.
sv: Bestäm huruvida ftpd får logga in som lokala användare och får läsa och skriva alla filer på systemet, styrt av DAC.

en: Determine whether ftpd can use CIFS used for public file transfer services.
sv: Bestäm huruvida ftpd får använda CIFS som används för publika filöverföringstjänster.

en: Determine whether ftpd can use NFS used for public file transfer services.
sv: Bestäm huruvida ftpd får använda NFS som används för publika filöverföringstjänster.

en: Determine whether ftpd can bind to all unreserved ports for passive mode.
sv: Bestäm huruvida ftpd får binda till alla oreserverade portar för passivt läge.

en: Determine whether Git CGI can search home directories.
sv: Bestäm huruvida Git CGI kan söka i hemkataloger.

en: Determine whether Git CGI can access cifs file systems.
sv: Bestäm huruvida Git CGI kan komma åt cifs-filsystem.

en: Determine whether Git CGI can access nfs file systems.
sv: Bestäm huruvida Git CGI kan komma åt nfs-filsystem.

en: Determine whether Git session daemon can bind TCP sockets to all unreserved ports.
sv: Bestäm huruvida Git-sessionsdemonen kan binda TCP-uttag till alla oreserverade portar.

en: Determine whether calling user domains can execute Git daemon in the git_session_t domain.
sv: Bestäm huruvida anropande användardomäner kan köra Git-demonen i domänen git_session_t.

en: Determine whether Git system daemon can search home directories.
sv: Bestäm huruvida Git-systemdemonen kan söka i hemkataloger.

en: Determine whether Git system daemon can access cifs file systems.
sv: Bestäm huruvida Git-systemdemonen kan komma åt cifs-filsystem.

en: Determine whether Git system daemon can access nfs file systems.
sv: Bestäm huruvida Git-systemdemonen kan komma åt nfs-filsystem.

en: Determine whether Gitosis can send mail.
sv: Bestäm huruvida Gitosis får skicka brev.

en: Enable reading of urandom for all domains.
sv: Aktivera läsning av urandom för alla domäner.

en: Allow glusterfsd to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
sv: Tillåt glusterfsd att ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.  Filer/kataloger måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Allow glusterfsd to share any file/directory read only.
sv: Tillåt glusterfsd att dela vilken fil/katalog som helst endast för läsning.

en: Allow glusterfsd to share any file/directory read/write.
sv: Tillåt glusterfsd att dela vilka filer/kataloger som helst läs-/skrivbara.

en: Allow usage of the gpg-agent --write-env-file option. This also allows gpg-agent to manage user files.
sv: Tillåt användning av gpg-agentens --write-env-file-flagga.  Detta tillåter också gpg-agent att hantera användarfiler.

en: Allow gpg web domain to modify public files used for public file transfer services.
sv: Tillåt gpg-webbdomänen att ändra publika filer använda för publika filöverföringstjänster.

en: Allow guest to exec content
sv: Tillåt guest att köra innehåll

en: Allow Apache to modify public files used for public file transfer services. Directories/Files must be labeled public_content_rw_t.
sv: Tillåt Apache att ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.  Kataloger/filer måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Allow httpd to use built in scripting (usually php)
sv: Tillåt httpd att använda inbyggd skriptfunktion (vanligen php)

en: Allow http daemon to check spam
sv: Tillåt http-demoner att kontrollera skräppost

en: Allow httpd to act as a FTP client connecting to the ftp port and ephemeral ports
sv: Tillåt httpd att agera som FTP-klient som ansluter till ftp-porten och efemära portar

en: Allow httpd to connect to the ldap port
sv: Tillåt httpd att ansluta till ldap-porten

en: Allow http daemon to connect to zabbix
sv: Tillåt httpd-demonen att ansluta till zabbix

en: Allow HTTPD scripts and modules to connect to the network using TCP.
sv: Tillåt HTTPD-skript och -moduler att ansluta till nätverket med TCP.

en: Allow HTTPD scripts and modules to connect to cobbler over the network.
sv: Tillåt HTTPD-skript och -moduler att ansluta till cobbler över nätverket.

en: Allow HTTPD scripts and modules to connect to databases over the network.
sv: Tillåt HTTPD-skript och -moduler att ansluta till databaser över nätverket.

en: Allow httpd to connect to memcache server
sv: Tillåt httpd att ansluta till en memcache-server

en: Allow httpd to act as a relay
sv: Tillåt httpd att agera som ett relä

en: Allow http daemon to send mail
sv: Tillåt http-demonen att skicka post

en: Allow Apache to communicate with avahi service via dbus
sv: Tillåt Apache att kommunicera med avahi-tjänsten via dbus

en: Allow httpd cgi support
sv: Tillåt httpd:s cgi-stöd

en: Allow httpd to act as a FTP server by listening on the ftp port.
sv: Tillåt httpd att agera som en FTP-server genom att lyssna på ftp-porten.

en: Allow httpd to read home directories
sv: Tillåt httpd att läsa hemkataloger

en: Allow httpd scripts and modules execmem/execstack
sv: Tillåt httpd-skript och -moduler execmem/execstack

en: Allow HTTPD to connect to port 80 for graceful shutdown
sv: Tillåt HTTPD att ansluta till till port 80 för en snygg nedstängning

en: Allow httpd processes to manage IPA content
sv: Tillåt httpd-processer att hantera IPA-innehåll

en: Allow Apache to use mod_auth_ntlm_winbind
sv: Tillåt Apache att använda mod_auth_ntlm_winbind

en: Allow Apache to use mod_auth_pam
sv: Tillåt Apache att använda mod_auth_pam

en: Allow httpd to read user content
sv: Tillåt httpd att läsa användardata

en: Allow Apache to run in stickshift mode, not transition to passenger
sv: Tillåt Apache att köra i växelläge (stickshift), inte gå över till passagerare

en: Allow HTTPD scripts and modules to server cobbler files.
sv: Tillåt HTTPD-skript och -moduler att betjäna cobbler-filer.

en: Allow httpd daemon to change its resource limits
sv: Tillåt httpd-demonen att ändra sina resursgränser

en: Allow HTTPD to run SSI executables in the same domain as system CGI scripts.
sv: Tillåt HTTPD att köra SSI-program i samma domän som system-CGI-srkipt.

en: Allow apache scripts to write to public content, directories/files must be labeled public_rw_content_t.
sv: Tillåt apache-skript att skriva till publikt innehåll, kataloger/filer måste ha etiketten public_rw_content_t.

en: Allow Apache to execute tmp content.
sv: Tillåt Apache att köra tmp-innehåll.

en: Unify HTTPD to communicate with the terminal. Needed for entering the passphrase for certificates at the terminal.
sv: Unifiera HTTPD för att kommunicera med terminalen.  Behövs för att ange lösenfrasen för certifikat från terminalen.

en: Unify HTTPD handling of all content files.
sv: Unifiera HTTPD-hanteringen av alla innehållsfiler.

en: Allow httpd to access cifs file systems
sv: Tillåt httpd att komma åt cifs-filsystem

en: Allow httpd to access FUSE file systems
sv: Tillåt httpd att komma åt FUSE-filsystem

en: Allow httpd to run gpg
sv: Tillåt httpd att köra gpg

en: Allow httpd to access nfs file systems
sv: Tillåt httpd att komma åt nfs-filsystem

en: Allow httpd to access openstack ports
sv: Tillåt httpd att komma åt openstack-portar

en: Allow Apache to query NS records
sv: Tillåt Apache att fråga om NS-poster

en: Determine whether icecast can listen on and connect to any TCP port.
sv: Bestäm huruvida icecast får lyssna på och ansluta till vilken TCP-port som helst.

en: Determine whether irc clients can listen on and connect to any unreserved TCP ports.
sv: Bestäm huruvida irc-klienter får lyssna och ansluta till vilken oreserverad TCP-port som helst.

en: Allow the Irssi IRC Client to connect to any port, and to bind to any unreserved port.
sv: Tillåt IRC-klienten Irssi att ansluta till vilken port som helst, och att binda till vilken oreserverad port som helst.

en: Allow confined applications to run with kerberos.
sv: Tillåt instängda program att köra med kerberos.

en: Allow ksmtuned to use cifs/Samba file systems
sv: Tillåt ksmtuned att använda cifs-/Samba-filsystem

en: Allow ksmtuned to use nfs file systems
sv: Tillåt ksmtuned att använda nfs-filsystem

en: Allow syslogd daemon to send mail
sv: Tillåt syslogd-demonen att skicka post

en: Allow syslogd the ability to read/write terminals
sv: Ge syslogd möjligheten läsa från/skriva till terminaler

en: Allow logging in and using the system from /dev/console.
sv: Tillåt inloggning och användning av systemet från /dev/console.

en: Allow mailman to access FUSE file systems
sv: Tillåt mailman att komma åt FUSE-filsystem

en: Determine whether mcelog supports client mode.
sv: Bestäm huruvida mcelog stödjer klientläge.

en: Determine whether mcelog can execute scripts.
sv: Bestäm huruvida mcelog för köra skript.

en: Determine whether mcelog can use all the user ttys.
sv: Bestäm huruvida mcelog får använda alla användar-tty:er.

en: Determine whether mcelog supports server mode.
sv: Bestäm huruvida mcelog stödjer serverläge.

en: Control the ability to mmap a low area of the address space, as configured by /proc/sys/kernel/mmap_min_addr.
sv: Bestäm möjligheten att mmap:a ett lågt område av adressutrymmet, så som det är konfigurerat i /proc/sys/kernel/mmap_min_addr.

en: Allow mock to read files in home directories.
sv: Tillåt mock att läsa filer i hemkataloger.

en: Allow mozilla plugin domain to connect to the network using TCP.
sv: Tillåt domänen för mozilla-insticksmoduler att ansluta till nätverket med TCP.

en: Allow confined web browsers to read home directory content
sv: Tillåt begränsade webbläsare att läsa innehåll i hemkataloger

en: Determine whether mpd can traverse user home directories.
sv: Bestäm huruvida mpd får gå igenom hemkataloger.

en: Determine whether mpd can use cifs file systems.
sv: Bestäm huruvida mpd får använda cifs-filsystem.

en: Determine whether mpd can use nfs file systems.
sv: Bestäm huruvida mpd får använda nfs-filsystem.

en: Determine whether mplayer can make its stack executable.
sv: Bestäm huruvida mplayer får göra sin stack körbar.

en: Allow mysqld to connect to all ports
sv: Tillåt mysqld att ansluta till alla portar

en: Determine whether Bind can bind tcp socket to http ports.
sv: Bestäm huruvida Bind får binda tcp-uttag till http-portar.

en: Determine whether Bind can write to master zone files. Generally this is used for dynamic DNS or zone transfers.
sv: Bestäm huruvida Bind får skriva primärzonfiler.  I allmänhet används detta för dynamisk DNS eller zonöverföringar.

en: Allow any files/directories to be exported read/only via NFS.
sv: Tillåt godtyckliga filer/kataloger att exporteras endast läsbara via NFS.

en: Allow any files/directories to be exported read/write via NFS.
sv: Tillåt godtyckliga filer/kataloger att exporteras läs- och skrivbara via NFS.

en: Allow nfs servers to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
sv: Tillåt nfs-servrar att ändra publika filer använda för publika filöverföringstjänster.  Filer/kataloger måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Allow system to run with NIS
sv: Tillåt systemet att köra med NIS

en: Allow confined applications to use nscd shared memory.
sv: Tillåt begränsade program att använda nscd:s delade minne.

en: Allow openshift to lockdown app
sv: Tillåt openshift att låsa ner program

en: Determine whether openvpn can read generic user home content files.
sv: Bestäm huruvida openvpn får läsa allmänna innehållsfiler i användarnas hem.

en: Allow piranha-lvs domain to connect to the network using TCP.
sv: Tillåt domänen piranha-lvs att ansluta till nätverket med TCP.

en: Allow polipo to connect to all ports > 1023
sv: Tillåt polipo att ansluta till alla portar > 1023

en: Determine whether Polipo session daemon can bind tcp sockets to all unreserved ports.
sv: Bestäm huruvida Polipo-sessionsdemonen kan binda tcp-uttag till alla oreserverade portar.

en: Determine whether calling user domains can execute Polipo daemon in the polipo_session_t domain.
sv: Bestäm huruvida anropande användardomäner kan köra Polipo-demonen i domänen polipo_session_t.

en: Determine whether polipo can access cifs file systems.
sv: Bestäm huruvida polipa kan komma åt cifs-filsystem.

en: Determine whether Polipo can access nfs file systems.
sv: Bestäm huruvida Polipa kan komma åt nfs-filsystem.

en: Enable polyinstantiated directory support.
sv: Aktivera stöd för polyinstantierade kataloger.

en: Allow postfix_local domain full write access to mail_spool directories
sv: Ge domänen postfix_local fullständig skrivåtkomst till mail_spool-kataloger

en: Allow postgresql to use ssh and rsync for point-in-time recovery
sv: Tillåt postgresql att använda ssh och rsync för återskapande av tidpunkt

en: Allow transmit client label to foreign database
sv: Tillåt sändning av klientetiketter till främmande databaser

en: Allow database admins to execute DML statement
sv: Tillåt databasadministratörer att köra DML-satser

en: Allow unprivileged users to execute DDL statement
sv: Tillåt opriviligierade användare att köra DDL-satser

en: Allow pppd to load kernel modules for certain modems
sv: Tillåt pppd att ladda kärnmoduler vör vissa modem

en: Allow pppd to be run for a regular user
sv: Tillåt att pppd körs för en vanlig användare

en: Determine whether privoxy can connect to all tcp ports.
sv: Bestäm huruvida privoxy får ansluta till alla tcp-portar.

en: Allow Puppet client to manage all file types.
sv: Tillåt Puppet-klienter att hantara alla filtyper.

en: Allow Puppet master to use connect to MySQL and PostgreSQL database
sv: Tillåt Puppet master att ansluta till MySQL- och PostgreSQL-databaser

en: Allow racoon to read shadow
sv: Tillåt racoon att läsa shadow

en: Allow rsync to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
sv: Tillåt rsync att ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.  Filer/kataloger måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Allow rsync to run as a client
sv: Tillåt rsync att köra som en klient

en: Allow rsync to export any files/directories read only.
sv: Tillåt rsync att exportera godtyckliga filer/kataloger endast för läsning.

en: Allow rsync server to manage all files/directories on the system.
sv: Tillåt rsync att hantera alla filer/kataloger på systemet.

en: Allow samba to create new home directories (e.g. via PAM)
sv: Tillåt samba att skapa nya hemkataloger (t.ex. via PAM)

en: Allow samba to act as the domain controller, add users, groups and change passwords.
sv: Tillåt samba att agera som domänkontrolleraren, lägga till användare, grupper och ändra lösenord.

en: Allow samba to share users home directories.
sv: Tillåt samba att dela användares hemkataloger.

en: Allow samba to share any file/directory read only.
sv: Tillåt samba att dela vilken fil/katalog som helst endast för läsning.

en: Allow samba to share any file/directory read/write.
sv: Tillåt Samba att dela vilka filer/kataloger som helst läs-/skrivbara.

en: Allow samba to act as a portmapper
sv: Tillåt Samba att agera som en portmapper

en: Allow samba to run unconfined scripts
sv: Tillåt samba att köra obegränsade skript

en: Allow samba to export ntfs/fusefs volumes.
sv: Tillåt samba att exportera ntfs-/fusefs-volymer.

en: Allow samba to export NFS volumes.
sv: Tillåt samba att exportera NFS-volymer.

en: Allow sanlock to read/write fuse files
sv: Tillåt sanlock att läsa/skriva fuse-filer

en: Allow sanlock to manage nfs files
sv: Tillåt sanlock att hantera nfs-filer

en: Allow sanlock to manage cifs files
sv: Tillåt sanlock att hantera cifs-filer

en: Allow sasl to read shadow
sv: Tillåt sasl att läsa shadow

en: Allow secadm to exec content
sv: Tillåt secadm att köra innehåll

en: disallow programs, such as newrole, from transitioning to administrative user domains.
sv: neka progra, såsom newrole, från att gå över till administrativa användardomäner.

en: Disable kernel module loading.
sv: Avaktivera laddning av kärnmoduler.

en: Boolean to determine whether the system permits loading policy, setting enforcing mode, and changing boolean values.  Set this to true and you have to reboot to set it back.
sv: Boolean för att bestämma huruvida systemet tillåter laddning av policy, inställning av tvingande läge, och ändring av booleaners värde.  Om du ställer in detta till sant måste du starta om för att ställa tillbaka det.

en: Allow regular users direct dri device access
sv: Tillåt vanliga användare direkt åtkomst av dri-enheter

en: Allow unconfined executables to make their heap memory executable.  Doing this is a really bad idea. Probably indicates a badly coded executable, but could indicate an attack. This executable should be reported in bugzilla
sv: Tillåt obegränsade program att göra heap-minnet körbart.  Att göra detta är en dålig idé.  Förmodligen indikerar det ett dåligt skrivet program, men kan också vara tecken på en attack.  Detta program bör rapporteras i bugzilla

en: Allow all unconfined executables to use libraries requiring text relocation that are not labeled textrel_shlib_t
sv: Tillåt obegränsade program att använda bibliotek som behöver textomlokaliseringar som inte har etiketten textrel_shlib_t

en: Allow unconfined executables to make their stack executable.  This should never, ever be necessary. Probably indicates a badly coded executable, but could indicate an attack. This executable should be reported in bugzilla
sv: Tillåt obegränsade program att göra sin stack körbar.  Detta borde aldrig någonsin vara nödvändigt.  Förmodligen indikerar det ett dåligt skrivet program, men kan också vara tecken på en attack.  Detta program bör rapporteras i bugzilla

en: Allow users to connect to the local mysql server
sv: Tillåt användare att ansluta till den lokala mysql-servern

en: Allow confined users the ability to execute the ping and traceroute commands.
sv: Ge begränsade användare möjligheten att köra kommandona ping och traceroute.

en: Allow users to connect to PostgreSQL
sv: Tillåt användare att ansluta till PostgreSQL

en: Allow user to r/w files on filesystems that do not have extended attributes (FAT, CDROM, FLOPPY)
sv: Tillåt användare läsa/skriva filer på filsystem som inte har utökade attribut (FAT, CDROM, FLOPPY)

en: Allow user music sharing
sv: Tillåt användare att dela musik

en: Allow users to run TCP servers (bind to ports and accept connection from the same domain and outside users)  disabling this forces FTP passive mode and may change other protocols.
sv: Tillåt användare att köra TCP-servrar (binda till portar och acceptera anslutningar från samma domän och användare utanför).  Avaktivering av detta framtvingar passivt läge i FTP och kan ändra andra protokoll.

en: Allow user  to use ssh chroot environment.
sv: Tillåt användare att använda ssh chroot-miljö.

en: Determine whether sftpd can modify public files used for public file transfer services. Directories/Files must be labeled public_content_rw_t.
sv: Bestäm huruvida sftpd får ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.  Kataloger/filer måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Determine whether sftpd-can read and write files in user home directories.
sv: Bestäm huruvida sftpd får läsa och skriva filer i användarnas hemkataloger

en: Determine whether sftpd-can login to local users and read and write all files on the system, governed by DAC.
sv: Bestäm huruvida sftp får logga in som lokala användare och läsa och skriva alla filer på systemet, styrt av DAC.

en: Determine whether sftpd can read and write files in user ssh home directories.
sv: Bestäm huruvida sftpd får läsa och skriva filer i användarnas ssh-hemkataloger.

en: Allow sge to connect to the network using any TCP port
sv: Tillåt sge att ansluta till nätverket med vilken TCP-port som helst

en: Allow sge to access nfs file systems.
sv: Tillåt sge att komma åt nfs-filsystem.

en: Determine whether smartmon can support devices on 3ware controllers.
sv: Bestäm huruvida smartmon får stödja enheter på 3ware-styrenheter.

en: Allow samba to modify public files used for public file transfer services.  Files/Directories must be labeled public_content_rw_t.
sv: Tillåt samba att ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.  Filer/kataloger måste ha etiketten public_content_rw_t.

en: Allow user spamassassin clients to use the network.
sv: Tillåt användarnas spamassassin-klienter att använda nätverket.

en: Allow spamd to read/write user home directories.
sv: Tillåt spamd att läsa/skriva användares hemkataloger.

en: Determine whether squid can connect to all TCP ports.
sv: Bestäm huruvida squid får ansluta till alla TCP-portar.

en: Determine whether squid can run as a transparent proxy.
sv: Bestäm huruvida squid får köra som en transparent proxy.

en: Allow ssh with chroot env to read and write files in the user home directories
sv: Tillåt ssh med chroot-omgivning att läsa och skriva filer i användares hemkataloger

en: allow host key based authentication
sv: tillåt värdnyckelbaserad autentisering

en: Allow ssh logins as sysadm_r:sysadm_t
sv: Tillåt ssh-inloggningar som sysadm_r:sysadm_t

en: Allow staff to exec content
sv: Tillåt staff att köra innehåll.

en: allow staff user to create and transition to svirt domains.
sv: tillåt staff-användare att skapa och gå över till svirt-domäner.

en: Allow sysadm to exec content
sv: Tillåt sysadm att köra innehåll.

en: Allow the Telepathy connection managers to connect to any network port.
sv: Tillåt hanterarna av Telepathy-anslutningar att ansluta till vilken nätverksport som helst.

en: Allow the Telepathy connection managers to connect to any generic TCP port.
sv: Tillåt hanterarna av Telepathy-anslutningar att ansluta till vilken allmän TCP-port som helst.

en: Allow tftp to modify public files used for public file transfer services.
sv: Tillåt tftp att ändra publika filer använda för publika filöverföringstjänster.

en: Allow tftp to read and write files in the user home directories
sv: Tillåt tftp att läsa och skriva filer i användarnas hemkataloger

en: Determine whether tor can bind tcp sockets to all unreserved ports.
sv: Bestäm huruvida tor får binda tcp-uttag till alla oreserverade portar.

en: Allow tor to act as a relay
sv: Tillåt tor att agera som ett relä

en: allow unconfined users to transition to the chrome sandbox domains when running chrome-sandbox
sv: tillåt obegränsade användare att gå över till chrome-sandlådedomänen när de kör chrome-sandbox

en: Allow a user to login as an unconfined domain
sv: Tillåt en användare att logga in som en obegränsad domän

en: Allow unconfined users to transition to the Mozilla plugin domain when running xulrunner plugin-container.
sv: Tillåt obegränsade användare att gå över till Mozilla-insticksdomänen när de köra xulrunners plugin-container.

en: Allow unprivledged user to create and transition to svirt domains.
sv: Tillåt opriviligierade användare att skapa och gå över till svirt-domäner.

en: Support ecryptfs home directories
sv: Stöd ecryptfs-hemkataloger

en: Support fusefs home directories
sv: Tillåt fusefs-hemkataloger

en: Determine whether to support lpd server.
sv: Bestäm huruvida lpd-server skall stödjas.

en: Support NFS home directories
sv: Stöd NFS-hemkataloger

en: Support SAMBA home directories
sv: Stöd SAMBA-hemkataloger

en: Allow user to exec content
sv: Tillåt användare att köra innehåll

en: Determine whether varnishd can use the full TCP network.
sv: Bestäm huruvida varnishd får använda hela TCP-nätverket.

en: Determine whether attempts by vbetool to mmap low regions should be silently blocked.
sv: Bestäm huruvida försök av vbetool att göra mmap av låga regioner skall blockeras tyst.

en: Allow confined virtual guests to use serial/parallel communication ports
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att använda seriella/parallella kommunikationsportar

en: Allow confined virtual guests to use executable memory and executable stack
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att använda exekverbart minne och exekverbar stack

en: Allow confined virtual guests to read fuse files
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att läsa fuse-filer

en: Allow confined virtual guests to manage nfs files
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att hantera nfs-filer

en: Allow confined virtual guests to interact with rawip sockets
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att interagera med rawip-uttag

en: Allow confined virtual guests to manage cifs files
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att hantera cifs-filer

en: Allow confined virtual guests to interact with the sanlock
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att interagera med sanlock

en: Allow confined virtual guests to use usb devices
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att använda usb-enheter

en: Allow confined virtual guests to interact with the xserver
sv: Tillåt begränsade virtuella gäster att interagera med xservern

en: Determine whether webadm can manage generic user files.
sv: Bestäm huruvida webadm får hantera allmänna användarfiler.

en: Determine whether webadm can read generic user files.
sv: Bestäm huruvida webadm får läsa allmänna användarfiler.

en: Determine whether attempts by wine to mmap low regions should be silently blocked.
sv: Bestäm huruvida försk av wine att göra mmap av låga regioner skall blockeras tyst.

en: Allow the graphical login program to execute bootloader
sv: Tillåt det grafiska inloggningsprogrammet att köra uppstartsladdaren

en: Allow the graphical login program to login directly as sysadm_r:sysadm_t
sv: Tillåt det grafiska inloggningsprogrammet att logga in direkt som sysadm_r:sysadm_t

en: Allow xen to manage nfs files
sv: Tillåt xen att hantera nfs-filer

en: Allow xend to run blktapctrl/tapdisk. Not required if using dedicated logical volumes for disk images.
sv: Tillåt xend att köra blktapcrtr/tapdisk.  Behövs inte om man använder dedikerade logiska volymer som diskavbilder.

en: Allow xend to run qemu-dm. Not required if using paravirt and no vfb.
sv: Tillåt xend att köra qemu-dm.  Behövs inte om man använder paravirt och ingen vfb.

en: Allow xguest users to configure Network Manager and connect to apache ports
sv: Tillåt xguest-användare att konfigurera Network Manager och ansluta till apache-portar

en: Allow xguest to exec content
sv: Tillåt xguest att köra innehåll

en: Allow xguest users to mount removable media
sv: Tillåt xguest-användare att montera flyttbara medium

en: Allow xguest to use blue tooth devices
sv: Tillåt xguest använda blåtandsenheter

en: Allows clients to write to the X server shared memory segments.
sv: Tillåt klienter att skriva till X-serverns delade minnessegment.

en: Allows XServer to execute writable memory
sv: Tillåter XServer att köra skrivbart minne

en: Support X userspace object manager
sv: Stöd X-objekthanteraren i användarrymden

en: Determine whether zabbix can connect to all TCP ports
sv: Bestäm huruvida zabbix får ansluta till alla TCP-portar

en: Allow zebra daemon to write it configuration files
sv: Tillåt zebra-demonen att skriva konfigurationsfiler

en: Allow ZoneMinder to modify public files used for public file transfer services.
sv: Tillåt ZoneMinder att ändra publika filer som används för publika filöverföringstjänster.

en: Interface %s does not exist.
sv: Gränssnittet %s finns inte.

en: Domain name(s) of man pages to be created
sv: Domännamn för manualsidor som skall skapas

en: Generate SELinux man pages
sv: Generera manualsidor för SELinux

en: path in which the generated SELinux man pages will be stored
sv: sökväg dit de genererade manualsidorna för SELinux kommer sparas

en: name of the OS for man pages
sv: namn på OS:et för manualsidor

en: Generate HTML man pages structure for selected SELinux man page
sv: Generera en struktur av HTML-manualsidor för valda SELinux-manualsidor

en: Alternate root directory, defaults to /
sv: Alternativ rotkatalog, standard är /

en: All domains
sv: Alla domäner

en: Query SELinux policy network information
sv: Fråga SELinuxpolicyns nätverksinformation

en: list all SELinux port types
sv: lista alla SELinux-porttyper

en: show SELinux type related to the port
sv: visa SELinux-typ relaterad till porten

en: Show ports defined for this SELinux type
sv: Visa portar definierade för denna SELinux-typ

en: show ports to which this domain can bind and/or connect
sv: visa portar till vilka denna domän kan binda och/eller ansluta

en: query SELinux policy to see if domains can communicate with each other
sv: fråga SELinux-policyn för att se om domäner kan kommunicara med varandra

en: Source Domain
sv: Källdomän

en: Target Domain
sv: Måldomän

en: query SELinux Policy to see description of booleans
sv: fråga SELinuxpolicyn för att se beskrivningar av booleaner

en: get all booleans descriptions
sv: hämta alla beskrivningar av booleaner

en: boolean to get description
sv: boolean att hämta beskrivningen av

en: query SELinux Policy to see how a source process domain can transition to the target process domain
sv: fråga SELinux-policyn för att se hur en källprocessdomän kan gå över till målprocessdomänen

en: source process domain
sv: källprocessdomän

en: target process domain
sv: målprocessdomän

en: sepolicy generate: error: one of the arguments %s is required
sv: sepolicy generate: fel: ett av argumenten %s behövs

en: Command required for this type of policy
sv: Ett kommando krävs för denna policytyp

en: List SELinux Policy interfaces
sv: Lista SELinux-policyns gränssnitt

en: Enter interface names, you wish to query
sv: Ange gränssnittsnamn som du vill fråga

en: Generate SELinux Policy module template
sv: Generera en modulmall för SELinuxpolicyn

en: Enter domain type which you will be extending
sv: Ange domäntyp som du kommer utöka

en: Enter SELinux user(s) which will transition to this domain
sv: Ange SELinux-användare som skall övergå till denna domän.

en: name of policy to generate
sv: namn på policy att generera

en: path in which the generated policy files will be stored
sv: sökväg dit de genererade policyfilerna kommer sparas

en: path to which the confined processes will need to write
sv: sökväg dit de instängda processerna behöver kunna skriva

en: Policy types which require a command
sv: Policytyper som kräver ett kommando

en: Generate '%s' policy
sv: Generera ”%s”-policy

en: Generate '%s' policy
sv: Generera ”%s”policy

en: executable to confine
sv: program som skall begränsas

en: commands
sv: kommandon

en: Alternate SELinux policy, defaults to /sys/fs/selinux/policy
sv: Alternativ SELinux-policy, standard är /sys/fs/selinux/policy

en: No SELinux Policy installed
sv: Ingen SELinuxpolicy är installerad

en: Failed to read %s policy file
sv: Misslyckades att läsa policyfilen %s

en: unknown
sv: okänt

en: Internet Services Daemon
sv: Internettjänstedemon

en: Existing Domain Type
sv: Befintliga domäntyper

en: Minimal Terminal Login User Role
sv: Användarroll för minimal terminalinloggning

en: Minimal X Windows Login User Role
sv: Användarroll för minimal X-Windows-inloggning

en: Desktop Login User Role
sv: Användarroll för skrivbordsinloggning

en: Administrator Login User Role
sv: Användarroll för admininstratörinloggning

en: Confined Root Administrator Role
sv: Roll för instängd root-administratör

en: Module information for a new type
sv: Modulinformation för en ny typ

en: Valid Types:
sv: Giltiga typer:

en: Ports must be numbers or ranges of numbers from 1 to %d
sv: Portar måste vara tal eller intervall av tal från 1 till %d

en: You must enter a valid policy type
sv: Du måste ange ett en giltig policytyp

en: Name must be alpha numberic with no spaces. Consider using option "-n MODULENAME"
sv: Namn måste vara alfanumeriska utan blanktecken.  Överväg att använda flagga ”-n MODULNAMN”

en: User Role types can not be assigned executables.
sv: Användarrolltyper är inte tilldelas körbara program.

en: Only Daemon apps can use an init script..
sv: Endast demonprogram kan använda ett initskript.

en: use_resolve must be a boolean value
sv: use_resolve måste vara ett booleskt värde

en: use_syslog must be a boolean value
sv: use_syslog måste vara ett booleskt värde

en: use_kerberos must be a boolean value
sv: use_kerberos måste vara ett booleskt värde

en: manage_krb5_rcache must be a boolean value
sv: manage_krb5_rcache måste vara ett booleskt värde

en: USER Types automatically get a tmp type
sv: ANVÄNDARtyper får automatiskt en tmp-typ

en: Type field required
sv: Typfält krävs

en: You need to define a new type which ends with: 
     %s
sv: Du behöver definiera en ny typ som slutar med: 
     %s

en: You must enter the executable path for your confined process
sv: Du måste ange sökvägen till det exekverbara programmet för din instängda process

en: Type Enforcement file
sv: Typupprätthållandefil

en: Interface file
sv: Gränssnittsfil

en: File Contexts file
sv: Filkontextsfil

en: Spec file
sv: Spec-fil

en: Setup Script
sv: Uppstartsskript
