plasma-angelfish - en to fi translation catalogue (170 entries)

en: desktop file to open
fi: avattava työpöytätiedosto

en: Angelfish Web App runtime
fi: Ajonaikainen Angelfish-verkkosovellus

en: Copyright 2020 Angelfish developers
fi: Tekijänoikeudet 2020 Angelfish-kehittäjät

en: Download finished
fi: Lataus valmis

en: Download failed
fi: Lataus epäonnistui

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Do you want to download this file?
fi: Haluatko ladata tämän tiedoston?

en: Download
fi: Lataa

en: Cancel
fi: Peru

en: Error loading the page
fi: Virhe ladattaessa sivua

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Do you wish to continue?
    
     If you wish so, you may continue with an unverified certificate.
     Accepting an unverified certificate means
     you may not be connected with the host you tried to connect to.
     Do you wish to override the security check and continue?
fi: Haluatko jatkaa?
    
    Halutessasi voit jatkaa tarkistamattomalla varmenteella.
    Tarkistamattoman varmenteen hyväksyntä saattaa johtaa
    siihen, ettet voi yhdistää haluamaasi palvelimeen.
    Haluatko ohittaa turvatarkistuksen ja jatkaa?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: This page says
fi: Tämä sivu sanoo

en: The website asks for confirmation that you want to leave. Unsaved information might not be saved.
fi: Sivusto pyytää vahvistamaan, että haluat poistua. Tallentamattomia tietoja ei ehkä tallenneta.

en: Leave page
fi: Poistu sivulta

en: Submit
fi: Lähetä

en: Do you want to allow the website to access the geo location?
fi: Haluatko sallia sivustolle tiedon sijainnistasi?

en: Do you want to allow the website to access the microphone?
fi: Haluatko sallia sivustolle mikrofonin käytön?

en: Do you want to allow the website to access the camera?
fi: Haluatko sallia sivustolle kameran käytön?

en: Do you want to allow the website to access the camera and the microphone?
fi: Haluatko sallia sivustolle kameran ja mikrofonin käytön?

en: Do you want to allow the website to share your screen?
fi: Haluatko sallia sivustolle näyttösi jakamisen?

en: Do you want to allow the website to share the sound output?
fi: Haluatko sallia sivustolle ääniulostulon jakamisen?

en: Do you want to allow the website to send you notifications?
fi: Haluatko sallia sivustolle ilmoitusten lähettämisen?

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Decline
fi: Hylkää

en: Print
fi: Tulosta

en: Destination
fi: Kohde

en: Save to PDF
fi: Tallenna PDF:ksi

en: Orientation
fi: Suunta

en: Paper size
fi: Paperikoko

en: Options
fi: Valinnat

en: Print backgrounds
fi: Tulosta taustat

en: Save
fi: Tallenna

en: Website was opened in a new tab
fi: Uuteen välilehteen avattava sivusto

en: Entered Full Screen Mode
fi: Siirryttiin koko näytön tilaan

en: Exit Full Screen (Esc)
fi: Poistu koko näytöltä (Esc)

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Tauko

en: Unmute
fi: Poista vaimennus

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Speed
fi: Nopeus

en: Loop
fi: Silmukka

en: Exit fullscreen
fi: Poistu koko näytöltä

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Hide controls
fi: Piilota säätimet

en: Show controls
fi: Näytä säätimet

en: Open video
fi: Avaa video

en: Open audio
fi: Avaa ääni

en: Open video in new Tab
fi: Avaa video uuteen välilehteen

en: Open audio in new Tab
fi: Avaa ääni uuteen välilehteen

en: Save video
fi: Tallenna video

en: Copy video Link
fi: Kopioi videolinkki

en: Open image
fi: Avaa kuva

en: Open image in new Tab
fi: Avaa kuva uuteen välilehteen

en: Save image
fi: Tallenna kuva

en: Copy image
fi: Kopioi kuva

en: Copy image link
fi: Kopioi kuvalinkki

en: Open link
fi: Avaa linkki

en: Open link in new Tab
fi: Avaa linkki uuteen välilehteen

en: Bookmark link
fi: Tee linkistä kirjanmerkki

en: Save link
fi: Tallenna linkki

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Share page
fi: Jaa sivu

en: View page source
fi: Näytä sivun lähdekoodi

en: The ad blocker is missing its filter lists, do you want to download them now?
fi: Mainosestolta puuttuvat suodatinluettelot: haluatko ladata ne nyt?

en: Downloading...
fi: Ladataan…

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Search bookmarks…
fi: Etsi kirjanmerkkejä…

en: No bookmarks yet
fi: Ei vielä kirjanmerkkejä

en: Search or enter URL…
fi: Kirjoita hakulause tai verkko-osoite…

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: Leave private mode
fi: Poistu yksityistilasta

en: Private mode
fi: Yksityistila

en: History
fi: Historia

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Full Screen
fi: Koko näyttö

en: Hide developer tools
fi: Piilota kehitystyökalut

en: Show developer tools
fi: Näytä kehitystyökalut

en: Find in page
fi: Etsi sivulta

[ctx: @action:inmenu]
en: Reader Mode
fi: Lukutila

en: Add to application launcher
fi: Lisää sovelluskäynnistimeen

en: Settings
fi: Asetukset

en: Configure Angelfish
fi: Angelfishin asetukset

en: Search history…
fi: Etsi historiasta…

en: Clear all history
fi: Tyhjennä koko historia

en: Not history yet
fi: Ei vielä historiaa

en: Toolbars
fi: Työkalurivit

en: Show home button:
fi: Näytä kotipainike:

en: The home button will be shown next to the reload button in the toolbar.
fi: Kotipainike näytetään työkalurivillä päivityspainikkeen vieressä.

en: Homepage:
fi: Kotisivu:

en: New tabs:
fi: Uudet välilehdet:

en: Always show the tab bar
fi: Näytä välilehtipalkki aina

en: The tab bar will be displayed even if there is only one tab open
fi: Välilehtipalkki näytetään, vaikka vain yksi välilehti olisi auki

en: Reader Mode: %1
fi: Lukutila: %1

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: List all tabs
fi: Luettele kaikki välilehdet

en: Reload Tab
fi: Päivitä välilehti

en: Duplicate Tab
fi: Monista välilehti

en: Bookmark Tab
fi: Tee välilehdestä kirjanmerkki

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: No running downloads
fi: Ei latauksia käynnissä

en: Continue
fi: Jatka

[ctx: download state]
en: Starting…
fi: Käynnistyy…

en: Completed
fi: Valmis

en: Cancelled
fi: Peruttu

[ctx: download state]
en: Interrupted
fi: Keskeytetty

[ctx: download state]
en: In progress
fi: Käynnissä

en: Search...
fi: Etsi…

en: Angelfish Web Browser
fi: Angelfish-verkkoselain

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Add to homescreen
fi: Lisää kotinäyttöön

en: Open in app
fi: Avaa sovellukseen

en: Go previous
fi: Siirry edelliseen

en: Go forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Stop loading
fi: Keskeytä lataaminen

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Bookmarked
fi: Kirjanmerkitty

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Show desktop site
fi: Näytä työpöytäsivusto

en: Reader Mode
fi: Lukutila

en: Hide navigation bar
fi: Piilota navigointirivi

en: Show navigation bar
fi: Näytä navigointirivi

en: Site wants to open a new tab: 
    %1
fi: Sivusto haluaa avata uuden välilehden:
    %1

en: Open
fi: Avaa

en: Adblock settings
fi: Mainosestoasetukset

en: Update lists
fi: Päivitä luettelot

en: The adblock functionality isn't included in this build.
fi: Mainosestotoimintoa ei ole sisällytetty tähän koosteeseen.

en: Add filterlist
fi: Lisää suodatinluettelo

en: Name
fi: Nimi

en: Url
fi: Verkko-osoite

en: Add
fi: Lisää

en: Remove this filter list
fi: Poista tämä suodatinluettelo

en: add Filterlist
fi: lisää suodatinluetteloon

en: General
fi: Yleistä

en: Enable JavaScript
fi: Käytä JavaScriptiä

en: This may be required on certain websites for them to work.
fi: Jotkin sivustot voivat vaatia tätä toimiakseen.

en: Load images
fi: Lataa kuvat

en: Whether to load images on websites.
fi: Ladataanko sivuston kuvat.

en: Enable adblock
fi: Käytä mainosestoa

en: Attempts to prevent advertisements on websites from showing.
fi: Yrittää estää sivustojen mainosten näyttämisen.

en: AdBlock functionality was not included in this build.
fi: Mainosestotoimintoa ei ole sisällytetty tähän koosteeseen.

en: Switch to new tab immediately
fi: Vaihda heti uuteen välilehteen

en: When you open a link, image or media in a new tab, switch to it immediately
fi: Avatessasi linkin, kuvan tai mediatiedoston uuteen välilehteen, vaihda siihen heti

en: Use Smooth Scrolling
fi: Käytä tasaista vieritystä

en: Scrolling is smoother and will not stop suddenly when you stop scrolling. Requires app restart to take effect.
fi: Vieritys on tasaisempaa eikä pysähdy yhtäkkisesti lopetettaessa. Sovellus on käynnistettävä uudelleen, jotta asetus tulisi voimaan.

en: Use dark color scheme
fi: Käytä tummaa väriteemaa

en: Websites will have their color schemes set to dark. Requires app restart to take effect.
fi: Sivustojen väriteema asetetaan tummaksi. Sovellus on käynnistettävä uudelleen, jotta asetus tulisi voimaan.

en: Navigation bar
fi: Navigointirivi

en: Choose the buttons enabled in navigation bar. Some of the buttons can be hidden only in portrait orientation of the browser and are always shown if  the browser is wider than its height.
    
     Note that if you disable the menu buttons, you will be able to access the menus either by swiping from the left or right side or to a side along the bottom of the window.
fi: Valitse navigointirivin painikkeet. Jotkin painikkeista voi piilottaa vain selaimen pystyasennossa eli ne näytetään aina selaimen ollessa korkeuttaan leveämpi.
    
    Huomaa, että jos poistat valikkopainikkeen käytöstä, valikkoon pääsee pyyhkäisemällä vasemmalta oikealle tai ikkunan alaosaan.

en: Main menu in portrait
fi: Pystysuuntainen päävalikko

en: Tabs in portrait
fi: Pystysuuntaiset välilehdet

en: Context menu in portrait
fi: Pystysuuntainen kontekstivalikko

en: Go back
fi: Siirry taaksepäin

en: Reload/Stop
fi: Virkistä/Pysäytä

en: Ad Block
fi: Mainosesto

en: Web Apps
fi: Verkkosovellukset

en: Search Engine
fi: Hakukone

en: Custom
fi: Oma

en: Base URL of your preferred search engine
fi: Haluamasi hakukoneen verkko-osoitteen pohja

en: Remove app
fi: Poista sovellus

en: Share page to
fi: Jaa sivu

en: URL to open
fi: Avattava osoite
