plasma-angelfish - en to nn translation catalogue (82 entries)

en: desktop file to open
nn: desktop-fil å opna

en: Angelfish Web App runtime
nn: Angelfish køyreprogram for vevapp

en: Copyright 2020 Angelfish developers
nn: © 2020 Angelfish-utviklarane

en: Download finished
nn: Nedlastinga er ferdig

en: Download failed
nn: Feil ved nedlasting

en: Authentication required
nn: Krev brukarnamn og passord

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Password
nn: Passord

en: Do you want to download this file?
nn: Vil du lasta ned fila?

en: Download
nn: Last ned

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Error loading the page
nn: Feil ved lasting av sida

en: Retry
nn: Prøv på nytt

en: The website asks for confirmation that you want to leave. Unsaved information might not be saved.
nn: Nettstaden ber om stadfesting på at du vil forlata ho. Ulagra informasjon kan gå tapt.

en: Leave page
nn: Forlat sida

en: Submit
nn: Send inn

en: Do you want to allow the website to access the geo location?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til di geografiske plassering?

en: Do you want to allow the website to access the microphone?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til mikrofonen?

en: Do you want to allow the website to access the camera?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til kameraet?

en: Do you want to allow the website to access the camera and the microphone?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til kameraet og mikrofonen?

en: Do you want to allow the website to share your screen?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til å dela skjermen?

en: Do you want to allow the website to share the sound output?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til å dela lyd?

en: Do you want to allow the website to send you notifications?
nn: Vil du gje nettsida tilgang til å senda deg varslingar?

en: Accept
nn: Godta

en: Decline
nn: Avslå

en: Website was opened in a new tab
nn: Nettstaden vart opna i ei nye fane

en: Copy
nn: Kopier

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Paste
nn: Lim inn

en: Share page
nn: Del sida

en: The ad blocker is missing its filter lists, do you want to download them now?
nn: Reklamefilteret manglar filterlister. Vil du lasta dei ned no?

en: Downloading...
nn: Lastar ned …

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: New Tab
nn: Ny fane

en: Leave private mode
nn: Forlat privatmodus

en: Private mode
nn: Privatmodus

en: History
nn: Logg

en: Downloads
nn: Nedlastingar

en: Find in page
nn: Finn på sida

en: Settings
nn: Innstillingar

en: No running downloads
nn: Ingen nedlastingar pågår

en: Continue
nn: Hald fram

[ctx: download state]
en: Starting…
nn: Startar …

en: Completed
nn: Fullført

en: Cancelled
nn: Avbroten

[ctx: download state]
en: Interrupted
nn: Avbroten

en: Search...
nn: Søk …

en: Angelfish Web Browser
nn: Angelfish nettlesar

en: Tabs
nn: Faner

en: Add to homescreen
nn: Legg til på heimeskjermen

en: Open in app
nn: Opna i app

en: Go previous
nn: Gå til førre

en: Go forward
nn: Gå fram

en: Stop loading
nn: Stopp innlasting

en: Refresh
nn: Frisk opp

en: Bookmarked
nn: La til bokmerke

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: Show desktop site
nn: Vis skrivebords-nettstad

en: Hide navigation bar
nn: Gøym navigasjonslinja

en: Show navigation bar
nn: Vis navigasjonslinja

en: Site wants to open a new tab: 
    %1
nn: Nettstaden ønskjer å opna ny fane: 
    %1

en: Open
nn: Opna

en: Adblock settings
nn: Innstillingar for reklamefilter

en: The adblock functionality isn't included in this build.
nn: Funksjonalitet for reklame­filtrering er ikkje inkludert i denne versjonen.

en: Add filterlist
nn: Legg til filterliste

en: Name
nn: Namn

en: Url
nn: Adresse

en: Add
nn: Legg til

en: Remove this filter list
nn: Fjern filterlista

en: Enable JavaScript
nn: Slå på JavaScript

en: Load images
nn: Last inn bilete

en: Navigation bar
nn: Navigasjonslinje

en: Choose the buttons enabled in navigation bar. Some of the buttons can be hidden only in portrait orientation of the browser and are always shown if  the browser is wider than its height.
    
     Note that if you disable the menu buttons, you will be able to access the menus either by swiping from the left or right side or to a side along the bottom of the window.
nn: Vel knappane som skal visast i navigasjons­linja. Nokre av knappane kan berre gøymast i loddrett vising og vert alltid viste dersom nettlesar­vindauget er breiare enn det er høgt.
    
    Merk at viss du tek vekk meny­knappane, kan du få tilgang til menyane ved å sveipa frå venstre eller høgre side eller til ei side frå botnen av vindauget.

en: Main menu in portrait
nn: Loddrett hovudmeny

en: Tabs in portrait
nn: Loddrett faneliste

en: Context menu in portrait
nn: Loddrett kontekstmeny

en: Go back
nn: Gå tilbake

en: Reload/Stop
nn: Last om att / stopp

en: Search Engine
nn: Søkjemotor

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Base URL of your preferred search engine
nn: Adressa til føretrekt søkjemotor

en: URL to open
nn: Nettadresse som skal opnast
