anjuta - en to fi translation catalogue (101 entries)

en: Sample Plugin
fi: Esimerkkiliitännäinen

en: Sample Plugin for Anjuta.
fi: Anjutan esimerkkiliitännäinen.

en: Scintilla Editor
fi: Scintilla-muokkain

en: An alternate editor based on Scintilla
fi: Scintilla-pohjainen vaihtoehtoinen muokkain

en: Choose autocomplete for single match
fi: Valitse yhden osuman automaattitäydennys

en: Autocomplete XML/HTML closing tags
fi: Täydennä XML- ja HTMl-lopputagit automaattisesti

en: Autocompletion pop up choices
fi: Automaattitäydennyksen ponnahdusvalikon valinnat

en: Enable code folding
fi: Käytä koodin laskostusta

en: Enable comments folding
fi: Käytä kommenttien laskostusta

en: Enable HTML tags folding
fi: Käytä HTML-tagien laskostusta

en: Compact folding
fi: Tiivis laskostus

en: Draw line below folded lines
fi: Piirrä viiva laskostettujen rivien alle

en: Collapse all code folds on file open
fi: Pienennä kaikki koodin laskostukset avattaessa tiedosto

en: Fold style:
fi: Laskostustyyli:

en: Disable syntax highlighting
fi: Älä käytä syntaksiväritystä

en: Enable braces check
fi: Käytä aaltosulkeiden tarkistusta

en: Strip trailling spaces on file save
fi: Poista tyhjeet lopusta tallennettaessa

en: Filter extraneous characters in DOS mode
fi: Suodata ylimääräiset merkit DOS-tilassa

note: Next bookmark at the end of the file will jump to the first bookmark from the beginning
en: Wrap bookmarks search around
fi: Jatka viimeisestä ensimmäiseen kirjanmerkkiin

note: Column where a vertical line will be drawn to indicate that lines should not be longer
en: Edge column
fi: Reunasarake

en: Caret blink period in ms
fi: Kursorin vilkuntaväli (ms)

en: Editor caret (cursor) width in pixels
fi: Muokkaimen kursorin leveys pikseleinä

en: Line numbers margin width in pixels
fi: Rivinumeroiden marginaalin leveys pikseleinä

en: Colors & Fonts
fi: Värit ja fontit

en: Editor
fi: Muokkain

en: Enable automatic indentation
fi: Käytä automaattista sisennystä

note: If the user presses enter, the indentation of the current line will automatically be added to the next line
en: Maintain past Indentation
fi: Säilytä aiempi sisennys

en: Pressing tab inserts indentation
fi: Sarkain kasvattaa sisennystä

en: Pressing backspace un-indents
fi: Askelpalautin pienentää sisennystä

en: Indent closing braces
fi: Sisennä sulkevat aaltosulut

en: Indent opening braces
fi: Sisennä alkvat aaltosulut

en: Use tabs for indentation
fi: Sisennä sarkainmerkeillä

en: Indentation size in spaces:
fi: Sisennyksen koko välilyönteinä:

en: Tab size in spaces:
fi: Sarkaimen koko välilyönteinä:

en: Basic Indentation
fi: Perus-sisennys

en: View EOL chars
fi: Näytä rivinvaihtomerkit

en: View Indentation Guides
fi: Näytä sisennysohjaimet

en: View Whitespaces
fi: Näytä tyhjeet

en: View indentation whitespaces
fi: Näytä sisennyksen tyhjeet

en: View Line Wrap
fi: Näytä rivitys

en: Margin Linenum visible
fi: Rivinumero näkyy marginaalissa

en: Margin Marker visible
fi: Merkinnät näkyvät marginaalissa

en: Margin Fold visible
fi: Laskostus näkyy marginaalissa

en: Lines
fi: Rivejä

en: Add line number every:
fi: Lisää rivinumerot joka:

en: Enable line wrap
fi: Käytä rivitystä

en: Add page header
fi: Lisää sivun otsake

en: Monochrome
fi: Yksivärinen

en: Colour
fi: Väri

en: Mode:
fi: Tila:

en: Printing
fi: Tulostus

en: Fonts and colors for editor
fi: Muokkaimen fontit ja värit

en: Select highlight style to edit:
fi: Valitse muokattava korostustyyli:

en: Bold
fi: Korostettu

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Use default
fi: Käytä oletusta

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Foreground color:
fi: Edustaväri:

en: Attributes:
fi: Määreet:

en: Font:
fi: Fontti:

en: Caret (cursor) color:
fi: Kursorin väri:

en: Calltip background:
fi: Kutsuvihjeen tausta:

en: Selection background:
fi: Valinnan tausta:

en: Selection foreground:
fi: Valinnan edusta:

en: _Line Number Margin
fi: Rivin_umeron marginaali

en: Show/Hide line numbers
fi: Näytä tai piilota rivinumerot

en: _Marker Margin
fi: Rivi_merkin marginaali

en: Show/Hide marker margin
fi: Näytä tai piilota rivimerkin marginaali

en: _Code Fold Margin
fi: _Koodin laskostuksen marginaali

en: Show/Hide code fold margin
fi: Näytä tai piilota koodin laskostuksen marginaali

en: _Indentation Guides
fi: Sisennys_ohjaimet

en: Show/Hide indentation guides
fi: Näytä tai piilota sisennysohjaimet

en: _White Space
fi: _Tyhjeet

en: Show/Hide white spaces
fi: Näytä tai piilota tyhjeet

en: _Line End Characters
fi: Rivin l_oppumerkit

en: Show/Hide line end characters
fi: näytä tai piilota rivin loppumerkit

en: Line _Wrapping
fi: _Rivitys

en: Enable/disable line wrapping
fi: Käytetäänkö rivitystä

en: Editor view settings
fi: Muokkaimen näkymäasetukset

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Unable to get text buffer for printing
fi: Tulostettavaa tekstipuskuria ei saatu

en: No file to print!
fi: Ei tulostettavaa tiedostoa!

en: Could not get file info
fi: Tietoja tiedostosta ei saatu

note: DEBUG_PRINT ("%s", "This file is too big. Unable to allocate memory.");
en: This file is too big. Unable to allocate memory.
fi: Tämä tiedosto on liian suuri. Muistia ei voi varata.

en: Could not open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: Error while reading from file
fi: Virhe luettaessa tiedostosta

en: The file does not look like a text file or the file encoding is not supported. Please check if the encoding of file is in the supported encodings list. If not, add it from the preferences.
fi: Tiedosto ei vaikuta olevan tekstitiedosto tai sen merkistökoodaus ei ole tuettu. Tarkista, että tiedoston merkistökoodaus on tuettujen koodausten luettelossa. Jos sitä ei löydy, voit lisätä sen asetuksista.

en: Loading file...
fi: Ladataan tiedostoa...

en: Could not load file: %s
    
    Details: %s
fi: Tiedostoa ei voitu ladata: %s
    
    Yksityiskohdat: %s

en: File loaded successfully
fi: Tiedosto ladattu onnistuneesti

en: Saving file...
fi: Tallennetaan tiedostoa...

en: Could not save intermediate file %s: %s
fi: Väliaikaistiedostoa %s ei voitu tallentaa: %s

en: File saved successfully
fi: Tiedosto tallennettu onnistuneesti

en: Cannot load Global defaults and configuration files:
    %s.
    This may result in improper behaviour or instabilities.
    Anjuta will fall back to built in (limited) settings
fi: Ei voitu ladata yhteisiä oletuksia ja asetustiedostoja:
    %s.
    Tämä saattaa aiheuttaa virheellisiä toimintoja ja epävakautta.
    Anjuta palaa käyttämään sisäänrakennettuja rajoitettuja asetuksia

en: Change build commands to use scratchbox 1 or 2
fi: Muuta käännöskomennot käyttämään scratchboxin versiota 1 tai 2

en: Scratchbox directory:
fi: Scratchbox-kansio:

en: Scratchbox version:
fi: Scratchbox-versio:

en: Select Scratchbox Folder
fi: Valitse Scratchbox-kansio

en: Scratchbox target:
fi: Scratchbox-kohde:

en: Program '%s' does not exists
fi: Ohjelmaa ”%s” ei löydy
