anjuta-extras master - en to id translation catalogue (116 entries)

en: Sample Plugin
id: Contoh Plugin

en: Sample Plugin for Anjuta.
id: Contoh Plugin bagi Anjuta.

en: Scintilla Editor
id: Penyunting Scintilla

en: An alternate editor based on Scintilla
id: Penyunting alternatif berbasis Scintilla

en: Arrows
id: Panah

en: Circular
id: Melingkar

en: Squares
id: Kotak

en: Choose autocomplete for single match
id: Pilih melengkapi otomatis bagi kecocokan tunggal

en: Autocomplete XML/HTML closing tags
id: Lengkapi otomatis tag penutup XML/HTML

en: Autocompletion pop up choices
id: Pilihan pop up melengkapi otomatis

en: Autocompletion
id: Pelengkapan otomatis

en: Enable code folding
id: Fungsikan pelipatan kode

en: Enable comments folding
id: Fungsikan pelipatan komentar

en: Enable Python comments folding
id: Fungsikan pelipatan komentar Python

en: Enable Python quoted strings folding
id: Fungsikan pelipatan string kutipan Python

en: Enable HTML tags folding
id: Fungsikan pelipatan tag HTML

en: Compact folding
id: Pelipatan kompak

en: Draw line below folded lines
id: Gambar garis di bawah baris yang dilipat

en: Collapse all code folds on file open
id: Tutup semua lipatan kode saat berkas dibuka

en: Fold style:
id: Gaya pelipatan:

en: Code folding
id: Pelipatan kode

en: Disable syntax highlighting
id: Nonaktifkan penyorotan sintaks

en: Enable braces check
id: Fungsikan pemeriksaan kurung kurawal

en: Strip trailing spaces on file save
id: Buang spasi di ekor saat menyimpan berkas

en: Filter extraneous characters in DOS mode
id: Saring karakter berlebih dalam mode DOS

note: Next bookmark at the end of the file will jump to the first bookmark from the beginning
en: Wrap bookmarks search around
id: Teruskan pencarian penanda taut ke awal lagi

note: Column where a vertical line will be drawn to indicate that lines should not be longer
en: Edge column
id: Kolom tepi

en: Caret blink period in ms
id: Perioda kedip karet dalam md

en: Editor caret (cursor) width in pixels
id: Lebar karet (kursor) penyunting dalam piksel

en: Line numbers margin width in pixels
id: Lebar marjin nomor baris dalam piksel

en: Misc options
id: Opsi rupa-rupa

en: Colors & Fonts
id: Warna & Fonta

en: Editor
id: Penyunting

en: Enable automatic indentation
id: Fungsikan indentasi otomatis

note: If the user presses enter, the indentation of the current line will automatically be added to the next line
en: Maintain past Indentation
id: Pelihara Indentasi sebelumnya

en: Pressing tab inserts indentation
id: Menekan tab akan menyisipkan inden

en: Pressing backspace un-indents
id: Menekan backspace menghapus inden

en: Indent closing braces
id: Indenkan kurung kurawal tutup

en: Indent opening braces
id: Indenkan kurung kurawal buka

en: Use tabs for indentation
id: Gunakan tab untuk indentasi

en: Indentation size in spaces:
id: Ukuran indentasi dalam spasi:

en: Tab size in spaces:
id: Ukuran tab dalam spasi:

en: Basic Indentation
id: Indentasi Dasar

en: View EOL chars
id: Tilik karakter EOL

en: View Indentation Guides
id: Tilik Panduan Indentasi

en: View Whitespaces
id: Tilik Whitespace

en: View indentation whitespaces
id: Tilik whitespace indentasi

en: View Line Wrap
id: Tilik Pelipatan Baris

en: Margin Linenum visible
id: Nomor Baris Marjin nampak

en: Margin Marker visible
id: Penanda Marjin nampak

en: Margin Fold visible
id: Pelipatan Marjin nampak

en: Lines
id: Baris

en: Add line number every:
id: Tambahkan nomor baris setiap:

en: Enable line wrap
id: Fungsikan pelipatan baris

en: Add page header
id: Tambah tajuk halaman

en: Monochrome
id: Monokrom

en: Colour
id: Berwarna

en: Print options
id: Opsi cetak

en: Printing
id: Pencetakan

en: Fonts and colors for editor
id: Fonta dan warna bagi penyunting

en: Select highlight style to edit:
id: Pilih gaya penyorotan yang akan disunting:

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Underlined
id: Digarisbawahi

en: Use default
id: Pakai baku

en: Background color:
id: Warna latar belakang:

en: Foreground color:
id: Warna latar depan:

en: Attributes:
id: Atribut:

en: Font:
id: Fonta:

en: Highlight style
id: Gaya penyorotan

en: Caret (cursor) color:
id: Warna karet (kursor):

en: Calltip background:
id: Latar belakang calltip:

en: Selection background:
id: Latar belakang pilihan:

en: Selection foreground:
id: Latar depan pilihan:

en: Other colors
id: Warna lain

en: _Line Number Margin
id: Marjin Nomor _Baris

en: Show/Hide line numbers
id: Tampilkan/sembunyikan nomor baris

en: _Marker Margin
id: _Marjin Penanda

en: Show/Hide marker margin
id: Tampilkan/sembunyikan marjin penanda

en: _Code Fold Margin
id: Marjin Pelipatan _Kode

en: Show/Hide code fold margin
id: Tampilkan/sembunyikan marjin pelipatan kode

en: _Indentation Guides
id: Panduan _Indentasi

en: Show/Hide indentation guides
id: Tampilkan/sembunyikan panduan indentasi

en: Show/Hide white spaces
id: Tampilkan/sembunyikan white space

en: _Line End Characters
id: Karakter Akhir _Baris

en: Show/Hide line end characters
id: Tampilkan/sembunyikan karakter akhir baris

en: Line _Wrapping
id: _Pelipatan Baris

en: Enable/disable line wrapping
id: Fungsikan/nonaktifkan pelipatan baris

en: Editor view settings
id: Pengaturan tilikan penyunting

en: File: %s
id: Berkas: %s

en: Unable to get text buffer for printing
id: Tak bisa mendapat penyangga teks bagi pencetakan

en: No file to print!
id: Tidak ada berkas untuk dicetak!

en: The file '%s' has been changed.
    Do you want to reload it?
id: Berkas '%s' telah berubah.
    Apakah Anda ingin memuat ulang?

en: The file '%s' has been changed.
    Do you want to lose your changes and reload it?
id: Berkas '%s' telah berubah.
    Apakah Anda ingin membuang perubahan Anda dan memuat ulang?

en: The file '%s' has been deleted.
    Do you confirm and close it?
id: Berkas '%s' telah dihapus.
    Apakah Anda setuju dan tutup?

en: The file '%s' has been deleted.
    Do you want to lose your changes and close it?
id: Berkas '%s' telah dihapus.
    Apakah Anda ingin membuang perubahan dan menutupnya?

en: Could not get file info
id: Tak bisa mendapatkan info berkas

note: DEBUG_PRINT ("%s", "This file is too big. Unable to allocate memory.");
en: This file is too big. Unable to allocate memory.
id: Berkas terlalu besar. Tak bisa mengalokasikan memori.

en: Could not open file
id: Tak bisa membuka berkas

en: Error while reading from file
id: Galat ketika membaca dari berkas

en: The file does not look like a text file or the file encoding is not supported. Please check if the encoding of file is in the supported encodings list. If not, add it from the preferences.
id: Berkas nampaknya bukan berkas teks atau pengkodean berkas tak didukung. Mohon periksa apakah pengkodean berkas ada dalam daftar pengkodean yang didukung. Bila tidak, tambahkan dari preferensi.

en: Loading file...
id: Memuat berkas...

en: Could not load file: %s
    
    Details: %s
id: Tak bisa memuat berkas: %s
    
    Rincian: %s

en: File loaded successfully
id: Berkas sukses dimuat

en: Saving file...
id: Menyimpan berkas...

en: Could not save intermediate file %s: %s
id: Tak bisa menyimpan berkas antara %s: %s

en: File saved successfully
id: Berkas sukses disimpan

en: Cannot load Global defaults and configuration files:
    %s.
    This may result in improper behaviour or instabilities.
    Anjuta will fall back to built in (limited) settings
id: Tak bisa memuat berkas konfigurasi dan baku global:
    %s.
    Ini mungkin mengakibatkan ketidakstabilan atau perilaku yang tak benar.
    Anjuta akan memakai pengaturan bawaan (terbatas)

en: Scratchbox
id: Kotak corat-coret

en: Change build commands to use scratchbox 1 or 2
id: Ubah perintah build untuk memakai scratchbox 1 atau 2

en: Scratchbox directory:
id: Direktori Scratchbox:

en: Scratchbox version:
id: Versi Scratchbox:

en: Select Scratchbox Folder
id: Pilih Folder Scratchbox

en: Scratchbox target:
id: Target Scratchbox:

en: Scratchbox Options
id: Opsi Scratchbox

en: Program '%s' does not exists
id: Program '%s' tidak ada
