anjuta - en to sv translation catalogue (117 entries)

en: Sample Plugin
sv: Exempelinstick

en: Sample Plugin for Anjuta.
sv: Exempelinstick för Anjuta.

en: Scintilla Editor
sv: Redigeraren Scintilla

en: An alternate editor based on Scintilla
sv: En alternativ redigerare baserad på Scintilla

en: Arrows
sv: Pilar

en: Circular
sv: Cirkulär

en: Squares
sv: Kvadrater

en: Choose autocomplete for single match
sv: Välj automatisk ifyllnad för enkel träff

en: Autocomplete XML/HTML closing tags
sv: Fyll automatiskt i stängtaggar för XML/HTML

en: Autocompletion pop up choices
sv: Automatiskt komplettera popupval

en: Autocompletion
sv: Automatisk komplettering

en: Enable code folding
sv: Aktivera kodinhängning

en: Enable comments folding
sv: Aktivera kommentarinhängning

en: Enable Python comments folding
sv: Aktivera inhängning av Pythonkommentarer

en: Enable Python quoted strings folding
sv: Aktivera inhängning av Pythonciterade strängar

en: Enable HTML tags folding
sv: Aktivera inhängning av HTML-taggar

en: Compact folding
sv: Kompakt inhängning

en: Draw line below folded lines
sv: Rita linje under inhägnade rader

en: Collapse all code folds on file open
sv: Fäll ihop alla kodinhägnader vid filöppning

en: Fold style:
sv: Inhängningsstil:

en: Code folding
sv: Kodinhängning

en: Disable syntax highlighting
sv: Inaktivera syntaxfärgning

en: Enable braces check
sv: Aktivera klammerkontroll

en: Strip trailing spaces on file save
sv: Ta bort eftersläpande blanksteg vid filsparande

en: Filter extraneous characters in DOS mode
sv: Filtrera onödiga tecken i DOS-läge

note: Next bookmark at the end of the file will jump to the first bookmark from the beginning
en: Wrap bookmarks search around
sv: Börja om bokmärkessökning från början

note: Column where a vertical line will be drawn to indicate that lines should not be longer
en: Edge column
sv: Kantkolumn

en: Caret blink period in ms
sv: Blinkperiod för markör i millisekunder

en: Editor caret (cursor) width in pixels
sv: Bredd på redigerar-caret (markör) i bildpunkter

en: Line numbers margin width in pixels
sv: Bredd på radnummermarginal i bildpunkter

en: Misc options
sv: Diverse alternativ

en: Colors & Fonts
sv: Färger & typsnitt

en: Editor
sv: Redigerare

en: Enable automatic indentation
sv: Aktivera automatisk indentering

note: If the user presses enter, the indentation of the current line will automatically be added to the next line
en: Maintain past Indentation
sv: Behåll tidigare indentering

en: Pressing tab inserts indentation
sv: Tryck på tabulatortangenten indenterar

en: Pressing backspace un-indents
sv: Tryck på backsteg tar bort indentering

en: Indent closing braces
sv: Indentera stängparenteser

en: Indent opening braces
sv: Indentera öppningsparenteser

en: Use tabs for indentation
sv: Använd tabulatorer för indentering

en: Indentation size in spaces:
sv: Automatisk indenteringsstorlek i blanksteg:

en: Tab size in spaces:
sv: Tabulatorstorlek i blanksteg:

en: Basic Indentation
sv: Grundläggande indentering

en: View EOL chars
sv: Visa EOL-tecken

en: View Indentation Guides
sv: Visa indenteringsguider

en: View Whitespaces
sv: Visa tomrum

en: View indentation whitespaces
sv: Visa indenteringstomrum

en: View Line Wrap
sv: Visa radbrytning

en: Margin Linenum visible
sv: Marginalens radnummer synliga

en: Margin Marker visible
sv: Marginalens markör synlig

en: Margin Fold visible
sv: Marginalens inhägnad synlig

en: Lines
sv: Rader

en: Add line number every:
sv: Lägg till radnummer var:

en: Enable line wrap
sv: Aktivera radbrytning

en: Add page header
sv: Lägg till sidhuvud

en: Monochrome
sv: Svartvit

en: Colour
sv: Färg

en: Mode:
sv: Läge:

en: Print options
sv: Utskriftsalternativ

en: Printing
sv: Skriver ut

en: Fonts and colors for editor
sv: Typsnitt och färger för redigerare

en: Select highlight style to edit:
sv: Välj färgningsstil att redigera:

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underlined
sv: Understruken

en: Use default
sv: Använd standardvärde

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Attributes:
sv: Attribut:

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Highlight style
sv: Färgmarkeringsstil

en: Caret (cursor) color:
sv: Caret-färg (markörfärg):

en: Calltip background:
sv: Anropstipsbakgrund:

en: Selection background:
sv: Markeringsbakgrund:

en: Selection foreground:
sv: Markeringsförgrund:

en: Other colors
sv: Andra färger

en: _Line Number Margin
sv: _Radnummermarginal

en: Show/Hide line numbers
sv: Dölj/Visa radnummer

en: _Marker Margin
sv: _Markörmarginal

en: Show/Hide marker margin
sv: Visa/Dölj markörmarginaler

en: _Code Fold Margin
sv: _Kodinhängningsmarginal

en: Show/Hide code fold margin
sv: Dölj/Visa kodinhängningsmarginal

en: _Indentation Guides
sv: _Indenteringsguider

en: Show/Hide indentation guides
sv: Visa/Dölj indenteringsguider

en: _White Space
sv: _Tomrum

en: Show/Hide white spaces
sv: Visa/Dölj tomrum

en: _Line End Characters
sv: _Radslutstecken

en: Show/Hide line end characters
sv: Visa/Dölj radslutstecken

en: Line _Wrapping
sv: Rad_brytning

en: Enable/disable line wrapping
sv: Aktivera/inaktivera radbrytning

en: Editor view settings
sv: Visningsinställningar för redigerare

en: File: %s
sv: Fil: %s

en: Unable to get text buffer for printing
sv: Kan inte få tag i textbuffert för utskrift

en: No file to print!
sv: Ingen fil att skriva ut!

en: The file '%s' has been changed.
    Do you want to reload it?
sv: Filen "%s" har ändrats.
    Vill du läsa om den?

en: The file '%s' has been changed.
    Do you want to lose your changes and reload it?
sv: Filen "%s" har ändrats.
    Vill du förlora dina ändringar och läsa om den?

en: The file '%s' has been deleted.
    Do you confirm and close it?
sv: Filen "%s" har tagits bort.
    Vill du bekräfta och stänga den?

en: The file '%s' has been deleted.
    Do you want to lose your changes and close it?
sv: Filen "%s" har tagits bort.
    Vill du förlora dina ändringar och stänga den?

en: Could not get file info
sv: Kunde inte få filinformation

note: DEBUG_PRINT ("%s", "This file is too big. Unable to allocate memory.");
en: This file is too big. Unable to allocate memory.
sv: Denna fil är för stor. Kan inte allokera minne.

en: Could not open file
sv: Kunde inte öppna fil

en: Error while reading from file
sv: Fel vid läsning från fil

en: The file does not look like a text file or the file encoding is not supported. Please check if the encoding of file is in the supported encodings list. If not, add it from the preferences.
sv: Filen verkar inte vara en textfil eller så stöds inte filkodningen. Kontrollera att kodningen för filen finns i listan över kodningar som stöds. Om inte, lägg till den i inställningarna.

en: Loading file...
sv: Läser in fil...

en: Could not load file: %s
    
    Details: %s
sv: Kunde inte läsa in fil: %s
    
    Detaljer: %s

en: File loaded successfully
sv: Filen lästes in utan problem

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Could not save intermediate file %s: %s
sv: Kunde inte spara tillfälliga filen %s: %s

en: File saved successfully
sv: Filen sparades utan problem

en: Cannot load Global defaults and configuration files:
    %s.
    This may result in improper behaviour or instabilities.
    Anjuta will fall back to built in (limited) settings
sv: Kan inte läsa in allmänna standardalternativ och konfigurationsfiler:
    %s.
    Detta kan orsaka felaktigt beteende eller instabiliteter.
    Anjuta kommer att återgå till inbyggda (begränsade) inställningar

en: Change build commands to use scratchbox 1 or 2
sv: Ändra byggkommandon till att använda scratchbox 1 eller 2

en: Scratchbox directory:
sv: Scratchbox-katalog:

en: Scratchbox version:
sv: Scratchbox-version:

en: Select Scratchbox Folder
sv: Välj Scratchbox-mapp

en: Scratchbox target:
sv: Scratchbox-mål:

en: Scratchbox Options
sv: Alternativ för Scratchbox

en: Program '%s' does not exists
sv: Programmet "%s" finns inte
