anjuta - en to fi translation catalogue (1324 entries)

en: Integrated Development Environment
fi: Integroitu kehitysympäristö

en: Develop software in an integrated development environment
fi: Kehitä ohjelmia integroidussa kehitysympäristössä

en: Text
fi: Teksti

en: Text to render
fi: Esitettävä teksti

en: Pixbuf Object
fi: Pixbuf-olio

en: The pixbuf to render.
fi: Esitettävä pixbuf.

en: Unable to find plugin module %s
fi: Liitännäismoduulia %s ei löyty

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
fi: Liitännäisen rekisteröintifunktiota %s ei löydy moduulista %s

en: Unknown error in module %s
fi: Tuntematon virhe moduulissa %s

en: Column %i
fi: Sarake %i

note: Column label
en: Column 1
fi: Sarake 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
fi: Tiedosto jota yrität avata sisältää virheellisen tavuvirran.

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
fi: Anjuta ei voinut selvittää avattavan tiedoston merkistökoodausta.

en: Missing location of plugin %s
fi: Liitännäisen %s sijainti puuttuu

en: Missing type defined by plugin %s
fi: Liitännäinen %s määritteli puuttuvan tyypin

en: plugin %s fails to register type %s
fi: liitännäinen %s ei voinut rekisteröidä tyyppiä %s

en: Western
fi: läntinen

en: Central European
fi: keskieurooppalainen

en: South European
fi: eteläeurooppalainen

en: Baltic
fi: balttilainen

en: Cyrillic
fi: kyrillinen

en: Arabic
fi: arabia

en: Greek
fi: kreikka

en: Hebrew Visual
fi: heprea, visuaalinen

en: Hebrew
fi: heprea

en: Turkish
fi: turkki

en: Nordic
fi: pohjoismainen

en: Celtic
fi: kelttiläinen

en: Romanian
fi: romania

en: Armenian
fi: armenia

en: Chinese Traditional
fi: kiina, perinteinen

en: Cyrillic/Russian
fi: kyrillinen/venäjä

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Chinese Simplified
fi: kiina, yksinkertaistettu

en: Georgian
fi: georgia

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: kyrillinen/ukraina

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Thai
fi: thai

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Text to show the user what to enter into the entry
fi: Käyttäjälle näytettävä teksti, joka kertoo mitä kenttään voi syöttää

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
fi: Ympäristömuuttujat:

en: Name
fi: Nimi

en: Value
fi: Arvo

en: Path that dropped files should be relative to
fi: Hakemistopolku, johon pudotettujen tiedostojen polut ovat suhteellisia

en: Drop a file or enter a path here
fi: Rahaa ja pudota tiedosto tähän tai syötä polku

en: Select Files
fi: Valitse tiedostot

en: Path that all files in the list should be relative to
fi: Hakemistopolku, johon kaikki listan tiedostojen polut ovat suhteellisia

en: Show Add button
fi: Näytä Lisää-painike

en: Display an Add button
fi: Näytä Lisää-painike

note: * Translators: This regex should match the password prompts of * at least the "su" and the "sudo" command line utility in your * language and possible other things like "ssh". * More information on the regular expression syntax can be * found at http://library.gnome.org/devel/glib/unstable/glib-rege
en: [Pp]assword.*:
fi: ([Pp]assword|[Ss]alasana).*:

en: Cannot execute command: "%s"
fi: Komentoa ei voi suorittaa: ”%s”

en: execvp failed
fi: execvp epäonnistui

en: Anjuta Shell
fi: Anjutan tulkki

en: Anjuta shell that will contain the plugin
fi: Anjutan tulkki, joka sisältää liitännäisen

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
fi: Liitännäinen ”%s” ei suostu menemään pois käytöstä

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
fi: Liitännäistä %s ei voitu ladata
    Tämä yleensä tarkoittaa, että asennus on viallinen. Saatu virheviesti oli:
    %s

en: Load
fi: Lataa

en: Available Plugins
fi: Saatavilla olevat liitännäiset

en: Preferred plugins
fi: Suositut liitännäiset

en: Only show user activatable plugins
fi: Näyttä vain käyttäjän aktivoitavissa olevat liitännäiset

en: Forget selected plugin
fi: Unohda valittu liitännäinen

en: Select a plugin
fi: Valitse liitännäinen

en: Please select a plugin to activate
fi: Valitse käyttöönotettava liitännäinen

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
fi: <b>Valitse käyttöön otettava liitännäinen</b>

en: Remember this selection
fi: Muista tämä valinta

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Current stack of profiles
fi: Nykyinen profiilipino

en: Available plugins
fi: Saatavilla olevat liitännäiset

en: Currently available plugins found in plugin paths
fi: Saatavilla olevat liitännäiset, jotka löytyivät liitännäisten hakupoluilta

en: Activated plugins
fi: Käytössä olevat liitännäiset

en: Currently activated plugins
fi: Tällä hetkellä käytössä olevat liitännäiset

en: Anjuta shell for which the plugins are made
fi: Anjutan tulkki, jolle liitännäiset tehdään

en: Anjuta Status
fi: Anjutan tila

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
fi: Liitännäisiä ladattaessa ja poistettaessa käytettävä Anjutan tila

en: Loading:
fi: Ladataan:

en: Category
fi: Luokka

note: FIXME: Make the general page first
en: General
fi: Yleisasetukset

en: Anjuta Preferences
fi: Anjutan asetukset

en: Plugin Manager
fi: Liitännäisten hallinta

en: The plugin manager to use for resolving plugins
fi: Liitännäisten selvittämiseen käytetty hallintaohjelma

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Name of the plugin profile
fi: Liitännäisprofiilin nimi

en: Synchronization file
fi: Synkronointitiedosto

en: Please select a plugin from the list
fi: Valitse liitännäinen luettelosta

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
fi: %s: asenna osoitteesta ”%s”

en: Select the items to save:
fi: Valitse tallennettavat kohdat:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
fi: Jos et tallenna, kaikki muutokset hukataan.

en: Save
fi: Tallenna

en: Item
fi: Kohta

en: _Discard changes
fi: _Hylkää muutokset

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
fi: Jossain kohdassa on tallentamattomia muutoksia. Haluatko tallentaa ennen sulkemista?

en: <Invalid>
fi: <Kelpaamaton>

en: Action
fi: Toiminto

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Sensitive
fi: Herkkyys

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

note: Avoid space in translated string
en: System:
fi: Järjestelmä:

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
fi: Apuohjelmaa ”%s” ei ole asennettu.
    Ole hyvä ja asenna se.

en: Unable to load user interface file: %s
fi: Käyttöliittymätiedostoa ei voitu ladata: %s

en: Modified
fi: Muokattu

en: Added
fi: Lisätty

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Conflicted
fi: Ristiriidassa

en: Up-to-date
fi: Ajan tasalla

en: Locked
fi: Lukittu

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Unversioned
fi: Ei versioitu

en: Ignored
fi: Ei huomioitu

en: Widget not found: %s
fi: Ikkunaelementtiä ei löydy: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
fi: Sovelluksen pixmap-tiedostoa ei löydy: %s

en: Please specify group name
fi: Anna ryhmän nimi

en: Project doesn't exist or invalid path
fi: Projektia ei ole olemassa tai polku on virheellinen

en: Root
fi: Juuri

en: Group
fi: Ryhmä

en: Source
fi: Lähde

en: Module (Libtool)
fi: Moduuli (libtool)

en: Static Library (Libtool)
fi: Staattinen kirjasto (libtool)

en: Program
fi: Ohjelma

en: Python Module
fi: Python-moduuli

en: Java Module
fi: Java-moduuli

en: Lisp Module
fi: Lisp-moduuli

en: Header Files
fi: Otsikkotiedostot

en: Man Documentation
fi: Man-dokumentaatio

en: Info Documentation
fi: Info-dokumentaatio

en: Miscellaneous Data
fi: Sekalaista dataa

en: Script
fi: Skripti

en: Module
fi: Moduli

en: Package
fi: Paketti

en: Unable to parse project file
fi: Projektin määritystiedoston jäsentäminen epäonnistui

en: Project doesn't exist or has an invalid path
fi: Projektia ei ole olemassa tai hakemistopolku ei kelpaa

en: Autotools backend
fi: Autotools-taustajärjestelmä

en: Name:
fi: Nimi:

en: Version:
fi: Versio:

en: Bug report URL:
fi: Virheidenseurantajärjestelmän osoite:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
fi: Sähköpostiosoite tai linkki verkkosivulle, mihin käyttäjä voi ilmoittaa virheistä. Ei pakollinen.

en: Package name:
fi: Paketin nimi:

en: URL:
fi: Verkko-osoite:

en: Linker flags:
fi: Linkkerin liput:

en: C preprocessor flags:
fi: C-esiprosessorin liput:

en: C compiler flags:
fi: C-kääntäjän liput:

en: C++ compiler flags:
fi: C++-kääntäjän liput:

en: Fortran compiler flags:
fi: Fortran-kääntäjän liput:

en: Libraries:
fi: Kirjastot:

en: Please specify target name
fi: Anna kohteen nimi

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
fi: Jaetun kirjaston kohteen nimen tulee olla muotoa ”libxxx.la”

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
fi: Staattisen kirjaston kohteen nimen tulee olla muotoa ”libxxx.a”

en: Automake Build
fi: Automake-koostaminen

en: Basic autotools build plugin.
fi: Yksinkertainen autotools-koostaja.

en: Execute
fi: Suorita

en: Configure Project
fi: Määrittele projekti

en: Configure Options:
fi: Configure-komennon valitsimet:

en: Build Directory:
fi: Koontikansio:

en: Select Program
fi: Valites ohjelma

en: Arguments:
fi: Argumentit:

en: Run in terminal
fi: Suorita päätteessä

en: Run several commands at a time:
fi: Suorita useita komentoja kerralla:

en: Continue on errors
fi: Jatka virhetilanteessa

en: Translate messages
fi: Käännä viestit

en: Install as root:
fi: Asenna ylläpitäjänä:

en: Command canceled by user
fi: Käyttäjä pysäytti komennon

en: Default
fi: Oletus

en: Debug
fi: Vianetsintä

en: Profiling
fi: Profilointi

en: Optimized
fi: Optimoitu

en: No executables in this project!
fi: Projekti ei sisällä suoritettavia tiedostoja!

en: No file or project currently opened.
fi: Yhtään projektin tiedostoa ei ole nyt auki.

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
fi: Ohjelma ”%s” ei ole paikallinen tiedosto

en: Program '%s' does not exist
fi: Ohjelmaa ”%s” ei ole olemassa

en: Program '%s' does not have execution permission
fi: Ohjelmalla ”%s” ei ole suoritusoikeuksia

en: No executable for this file.
fi: Tälle tiedostolle ei löydy suoritettavaa.

en: Executable '%s' is not up-to-date.
fi: Ohjelma ”%s” ei ole ajan tasalla.

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+`(.+)'
fi: make(\[\d+\])?:\s+Siirrytään\s+kansioon\s+`(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+'(.+)'
fi: make(\[\d+\])?:\s+Siirrytään\s+kansioon\s+'(.+)'

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+`(.+)'
fi: make(\[\d+\])?:\s+Poistutaan\s+kansiosta\s+`(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+'(.+)'
fi: make(\[\d+\])?:\s+Poistutaan\s+kansiosta\s+'(.+)'

en: Entering: %s
fi: Siirrytään: %s

en: Leaving: %s
fi: Poistutaan: %s

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
fi: varoitus:

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
fi: virhe:

en: Command exited with status %d
fi: Komento valmistui epäonnistuen tilakoodilla %d

en: Command aborted by user
fi: Käyttäjä keskeytti komennon

en: Command terminated with signal %d
fi: Komento keskeytyi tilakoodilla %d

en: Command terminated for an unknown reason
fi: Komento keskeytyi tuntemattomasta syystä

en: Total time taken: %lu secs
fi: Aikaa kului yhteensä: %lu sekuntia

en: Completed unsuccessfully
fi: Valmistui epäonnistuneesti

en: Completed successfully
fi: Valmistui onnistuneesti

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
fi: Kooste %d: %s

en: _Build
fi: _Koosta

en: _Build Project
fi: Koosta _projekti

en: Build whole project
fi: Koosta koko projekti

en: _Install Project
fi: Asenna p_rojekti

en: Install whole project
fi: Asenna koko projekti

en: _Clean Project
fi: P_uhdista projekti

en: Clean whole project
fi: Puhdista koko projekti

en: Configure project
fi: Määrittele projekti

en: Build _Tarball
fi: Koosta _tar-paketti

en: Build project tarball distribution
fi: Koosta projektista tar-paketti

en: _Build Module
fi: _Koosta moduli

en: Build module associated with current file
fi: Koosta nykyiseen tiedostoon liittyvä moduli

en: _Install Module
fi: _Asenna moduli

en: Install module associated with current file
fi: Asenna nykyiseen tiedostoon liittyvä moduli

en: _Clean Module
fi: Sii_voa moduuli

en: Clean module associated with current file
fi: Siivoa pois nykyiseen tiedostoon liittyvä moduuli

en: Co_mpile File
fi: _Käännä tiedosto

en: Compile current editor file
fi: Käännä nykyinen muokkaimen tiedosto

en: Select Configuration
fi: Valitse määrittely

en: Select current configuration
fi: Valitse nykyinen määrittely

en: Remove Configuration
fi: Poista määrittely

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
fi: Siivoa project (distclean) ja poista asetuskansio, jos mahdollista

en: _Compile
fi: K_äännä

en: Compile file
fi: Käännä tiedosto

en: Build module
fi: Koosta moduli

en: _Install
fi: _Asenna

en: Install module
fi: Asenna moduli

en: _Clean
fi: _Siivoa

en: Clean module
fi: Siivoa moduuli

en: _Cancel command
fi: _Peru komento

en: Cancel build command
fi: Peru koostamiskomento

en: _Build (%s)
fi: _Koosta (%s)

en: _Install (%s)
fi: _Asenna (%s)

en: _Clean (%s)
fi: _Siivoa (%s)

en: Co_mpile (%s)
fi: Kää_nnä (%s)

en: Co_mpile
fi: _Käännä

en: Build commands
fi: Koostamiskomennot

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
fi: Koosta ponnahdusikkunan komennot

en: Build Autotools
fi: Koosta Autotoolsit

en: Command aborted
fi: Komento keskeytetty

en: Class Generator
fi: Luokkien generointi

en: Anjuta Class Generator Plugin
fi: Anjutan luokkien generointiliitännäinen

en: No License
fi: Ei lisenssiä

en: Create
fi: Luo

en: Class Name:
fi: Luokan nimi:

en: Base Class:
fi: Perusluokka:

en: Base Class Inheritance:
fi: Perusluokan periytyvyys:

en: Class Options:
fi: Luokan valinnat:

en: Source/Header Headings:
fi: Lähdekoodin ja otsikkotiedostojen otsakkeet:

en: Inline the declaration and implementation
fi: Liitä määrittely ja toteutus sisäkkäisesti

en: Author/Date/Time
fi: Tekijä/päiväys ja aika

en: Generic C++ Class
fi: Tavallinen C++-luokka

en: GObject Prefix and Type:
fi: * GObject-etuliite ja tyyppi:

en: Author/Date-Time
fi: Tekijä/päiväys ja aika

en: Class Function Prefix:
fi: Luokkafunktion etuliite:

en: Member Functions/Variables
fi: Jäsenfunktiot ja muuttujat

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Signals
fi: Signaalit

en: GObject Class
fi: GObject-luokka

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Author Name:
fi: Tekijän nimi:

en: License:
fi: Lisenssi:

en: Header File:
fi: Otsikkotiedosto:

en: Source File:
fi: Lähdekooditiedosto:

en: Add to Repository
fi: Lisää versiohallintaan

en: Header or source file has not been created
fi: Otsikko- tai lähdekooditiedostoa ei ole luotu

en: Autogen template used for the header file
fi: Otsikkotiedostolle käytetty autogen-malli

en: Autogen template used for the implementation file
fi: Toteutustiedoston pohjana käytetty autogen-malli

en: File to which the processed template will be written
fi: Tiedosto, johon käsitelty malli kirjoitetaan

en: Failed to execute autogen: %s
fi: Komentoa autogen ei voi suorittaa: %s

en: Guess from type
fi: Arvaa tyypistä

en: Scope
fi: Näkyvyysalue

en: Implementation
fi: Toteutus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Arguments
fi: Argumentit

note: Somehow redundant with marshaller, but required for default handler
en: Flags
fi: Liput

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: XML description of the user interface
fi: Käyttöliittymän XML-kuvaus

en: CVS Plugin
fi: CVS-liitännäinen

en: A version control system plugin
fi: Versionhallintajärjestelmän liitännäinen

en: Standard diff
fi: Vakiomuotoinen diff

en: Patch-Style diff
fi: Patch-tyylinen diff

en: Local
fi: Paikallinen

en: Extern (rsh)
fi: Ulkoinen (rsh)

en: Password server (pserver)
fi: Salasanapalvelin (pserver)

en: CVS Preferences
fi: CVS-asetukset

en: Path to "cvs" command
fi: Polku ”cvs”-komentoon

en: Compression Level (0=off, 10=max):
fi: Pakkaustaso (0=ei pakata, 10=suurin pakkaus):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
fi: Älä huomioi .cvsrc-tiedostoa (suositeltu)

en: CVS: Add file/directory
fi: CVS: lisää tiedosto tai kansio

en: Choose file or directory to add:
fi: Valitse lisättävä tiedosto tai kansio:

en: File is binary
fi: Tiedosto on binäärimuotoinen

en: CVS: Remove file/directory
fi: CVS: Poista tiedosto tai kansio

en: Choose file or directory to remove:
fi: Valitse poistettava tiedosto tai kansio:

en: CVS: Commit file/directory
fi: CVS: Toteuta tiedoston tai kansion muutokset

en: Choose file or directory to commit:
fi: Valitse toimitettava tiedosto tai kansio:

en: Whole project
fi: Koko projekti

en: Log message:
fi: Lokiviesti.

en: Revision:
fi: Revisio:

en: Do not act recursively
fi: Älä toimi rekursiivisesti

en: Options:
fi: Valinnat:

en: CVS: Update file/directory
fi: CVS: Päivitä tiedosto tai kansio

en: Choose file or directory to update:
fi: Valitse päivitettävä tiedosto tai kansio:

en: Delete empty directories
fi: Poista tyhjät kansiot

en: Create new directories
fi: Luo uudet kansiot

en: Reset sticky tags
fi: Nollaa sticky-merkinnät

en: Use revision/tag:
fi: Käytä revisiota tai merkintää:

en: CVS: Status
fi: CVS: Tila

en: CVS: Status from file/directory
fi: CVS: Tiedoston tai kansion tila

en: Choose file or directory to get the status from:
fi: Valitse tiedosto tai kansio, josta tila haetaan:

en: Be verbose
fi: Suulas tuloste

en: CVS: Diff file/directory
fi: CVS: Vertaile tiedostoa tai kansiota

en: Choose file or directory to diff:
fi: Valitse vertailtava tiedosto tai kansio:

en: Unified format instead of context format
fi: Yhtenäistetty muoto kontekstimuodon sijasta

en: Use revision:
fi: Käytä revisiota:

en: CVS: Log file/directory
fi: CVS: Tiedoston tai kansion loki

en: Options
fi: Valinnat

en: CVS: Import
fi: CVS: Tuo

en: Project root directory:
fi: Projektin juurikansio:

en: Module name:
fi: Modulin nimi:

en: Vendor tag:
fi: Valmistajan merkintä:

en: Release tag:
fi: Julkaisumerkintä:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Please enter a filename!
fi: Anna tiedostonimi!

en: Please fill field: %s
fi: Täytä kenttä: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
fi: CVS-komento on käynnissä, odota kunnes se valmistuu!

en: Unable to delete file
fi: Tiedostoa ei voi poistaa

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
fi: Haluatko varmasti toimittaan tyhjän lokiviestin?

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Release
fi: Julkaisu

en: Are you sure that you do not want a log message?
fi: Ettekö varmasti halua lokiviestiä?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
fi: _Lisää

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
fi: Lisää uusi tiedosto/kansio CVS-puuhun

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
fi: _Poista

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
fi: Poista tiedosto/kansio CVS-puusta

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit
fi: _Toimita

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
fi: Toimita muutokset CVS-puuhun

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
fi: _Päivitä

note: Action name Stock icon, if any
en: _Diff
fi: _Vertaile

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
fi: Näytä erot paikallisen kopion ja versiohallinan välillä

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
fi: _Näytä tila

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
fi: Näytä tiedoston tai kansion tila

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
fi: _Näytä loki

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
fi: Näytä tiedoston tai kansion loki

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
fi: _Tuo puu

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
fi: Tuo uusi lähdekoodipuu CVS:ään

en: CVS operations
fi: CVS-toimenpiteet

en: CVS popup operations
fi: CVS-ponnahdusikkunan toiminnot

en: Debugger
fi: Debuggeri

en: Debug Manager plugin.
fi: Vianetsinnän hallintaliitännäinen.

en: Attach to process
fi: Liitä prosessiin

en: _Process to attach to:
fi: _Prosessi, johon liitetään:

en: _Hide paths
fi: P_iilota polut

en: Hide process para_meters
fi: Piilota prosessin valitsi_met

en: Display process _tree
fi: Näytä _prosessipuu

en: _Attach
fi: _Liity

en: Breakpoints
fi: Keskeytyspisteet

en: Enable _all
fi: Näytä _kaikki

en: _Disable all
fi: Poista k_aikki käytöstä

en: _Remove all
fi: _Poista kaikki

en: Add Watch
fi: Lisää tarkkailin

en: _Automatic update
fi: _Automaattinen päivitys

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: Change Watch
fi: Muuta tarkkailinta

en: _Value:
fi: _Arvo:

en: Inspect/Evaluate
fi: Tutki tai evaluoi

en: Breakpoint properties
fi: Keskeytyspisteen ominaisuudet

en: Location
fi: Sijainti

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
fi: _Ohitusten lukumäärä:

en: _Condition:
fi: _Ehto:

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: Memory
fi: Muisti

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
fi: Syötä heksadesimaalinen osoite tai valitse osoite datasta

en: Inspect
fi: Tutki

en: CPU Registers
fi: CPU-rekisterit

en: Shared libraries
fi: Jaetut kirjastot

en: Kernel Signals
fi: Ytimen signaalit

en: Set Signal Property
fi: Aseta signaalin ominaisuus

en: Signal:
fi: Signaali:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Program Interrupt
fi: Ohjelman keskeytys

en: Yes
fi: Kyllä

en: Pass:
fi: Ohita:

en: Print:
fi: Tulosta:

en: Stop:
fi: Pysäytä:

en: Start Debugger
fi: Käynnistä vianetsintä

en: Debugger command
fi: Vianetsintäkomento

en: Debugger command:
fi: Vianetsintäkomento:

en: Source Directories
fi: Lähdekansiot

en: Select one directory
fi: Valitse yksi kansio

en: Connect to remote target
fi: Yhdistä etäkohteeseen

en: TCP/IP Connection
fi: TCP/IP-yhteys

en: Address:
fi: Osoite:

en: Port:
fi: Portti:

en: Serial Line Connection
fi: Sarjakaapeliyhteys

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Do not show again
fi: Älä näytä uudelleen

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki keskeytyspisteet?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
fi: _Keskeytyspisteet

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
fi: Käytetäänkö keskeytyspistettä

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
fi: Valitse käytetäänkö tätä keskeytyspistettä

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
fi: Lisää keskeytyspiste

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
fi: Poista keskeytyspiste

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
fi: Poista keskeytyspiste

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
fi: Muokkaa keskeytyspistettä

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
fi: Muokkaa keskeytyspisteen ominaisuuksia

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
fi: Ota keskeytyspiste käyttöön

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
fi: Ota keskeytyspiste käyttöön

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
fi: Poista kaikki keskeytyspisteet käytöstä

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
fi: Poista kaikki keskeytyspisteet käytöstä

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
fi: Poista k_aikki keskeytyspisteet

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
fi: Poista kaikki keskeytyspisteet

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
fi: Siirry keskeytyspisteeseen

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
fi: Siirry keskeytyspisteen sijaintiin

en: Disable Breakpoint
fi: Poista keskeytyspiste käytöstä

en: Disable a breakpoint
fi: Poista keskeytyspiste käytöstä

note: This enable an user defined command
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Address
fi: Osoite

en: Condition
fi: Ehto

en: Pass count
fi: Ohituskerrat

en: State
fi: Tila

en: Breakpoint operations
fi: Keskeytyspisteiden toiminnot

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Disassembly
fi: Binäärikoodin purku

en: Information
fi: Tiedot

en: Lines
fi: Rivejä

note: This is the list of local variables.
en: Locals
fi: Paikalliset

en: Debugger Log
fi: Debuggerin loki

en: Started
fi: Aloitettu

en: Loaded
fi: Ladattu

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
fi: P_ysäytä ohjelma

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
fi: Pysäyttää ohjelman suorituksen

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
fi: Aja/_Jatka

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
fi: Jatka ohjelman suoritusta

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Unloaded
fi: Poisladattu

en: Debugger terminated with error %d: %s
fi: Debuggeri päättyi virhekoodilla %d: %s

en: Program has received signal: %s
fi: Ohjelma vastaanotti signaalin %s

note: Action name Stock icon, if any
en: _Debug
fi: _Vianetsintä

en: _Start Debugger
fi: _Käynnistä debuggeri

en: _Debug Program
fi: Ohjelman _debuggaus

en: Start debugger and load the program
fi: Käynnistä debuggeri ja lataa ohjelma

en: Start debugger and attach to a running program
fi: Käynnistä debuggeri ja liity suorituksessa olevaan ohjelmaan

en: Connect to a remote debugging target
fi: Yhdistä etävianetsintä kohteeseen

en: Stop Debugger
fi: Pysäytä debuggeri

en: Say goodbye to the debugger
fi: Hyvästele debuggeri

en: Add additional source paths
fi: Lisää ylimääräisiä lähdepolkuja

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
fi: Oma debuggerikomento

en: _Info
fi: _Tietoja

en: Shared Libraries
fi: Jaetut kirjastot

en: Show kernel signals
fi: Näytä ytimen signaalit

en: Step _In
fi: Askel _sisään

en: Single step into function
fi: Yksi askel funktion sisään

en: Step O_ver
fi: Askel _yli

en: Single step over function
fi: Yksi askel funktion yli

en: Step _Out
fi: Askel _ulos

en: _Run to Cursor
fi: Suo_rita kohdistimeen

en: Run to the cursor
fi: Suorita kohdistimeen

en: Debugger operations
fi: Vianetsintäohjelman toiminnot

en: Register
fi: Rekisteri

en: Registers
fi: Rekisterit

en: Update
fi: Päivitä

en: Shared Object
fi: Jaettu olio

en: From
fi: Alku

en: To
fi: Loppu

en: Symbols read
fi: Luetut symbolit

en: Shared library operations
fi: Jaettujen kirjastojen toiminnot

en: Signal
fi: Signaali

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Print
fi: Tulosta

en: Pass
fi: Ohita

en: Description
fi: Kuvaus

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
fi: Lähetä prosessille

en: Kernel signals
fi: Ytimen signaalit

en: Signal operations
fi: Signaalitoiminnot

en: Show Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Whether to display line numbers
fi: Näytetään rivinumerot

en: Show Line Markers
fi: Näytä rivimerkit

en: Whether to display line marker pixbufs
fi: Näytetäänkö rivimerkkien pikselipuskurit

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
fi: Aseta nykyinen kehys

en: View Source
fi: Näytä lähdekoodi

en: Active
fi: Käytössä

en: Thread
fi: Säie

en: Frame
fi: Kehys

note: Register actions
en: File
fi: Tiedosto

en: Line
fi: Rivi

en: Function
fi: Funktio

en: Stack
fi: Pino

en: Stack frame operations
fi: Pinon kehysten toiminnot

en: User
fi: Käyttäjä

en: Time
fi: Aika

en: Command
fi: Komento

en: Unable to open the file: %s
fi: Tiedostoa ei voi avata: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
fi: Kohdetta ”%s” ei voi avata. Debuggeri ei voi käynnistyä.

en: Path
fi: Polku

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
fi: Tarkkaile tai laske lauseke tai muuttuja

en: Remove Watch
fi: Poista tarkkailin

en: Update Watch
fi: Päivitä tarkkailin

en: Change Value
fi: Muuta arvoa

en: Update all
fi: Päivitä kaikki

en: Remove all
fi: Poista kaikki

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
fi: Automaattinen päivitys

en: Watch operations
fi: Tarkkailinten toiminnot

en: Watches
fi: Tarkkailimet

en: API Help
fi: API-ohje

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
fi: Anjutan devhelp-liitännäinen.

en: Search Help:
fi: Etsi ohjeesta:

en: _API Reference
fi: _API-referenssi

en: Browse API Pages
fi: Selaa API-sivuja

en: _Context Help
fi: _Kontekstiohje

en: Search help for the current word in the editor
fi: Etsi ohjeita nykyiselle sanalle muokkaimessa

en: _Search Help
fi: _Etsi ohjeesta

en: Search for a term in help
fi: Etsi käsitettä ohjeesta

en: Help operations
fi: Ohjetoiminnot

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
fi: Haluatko varmasti ladata tiedoston ”%s” uudestaan?
    Kaikki siihen tehdyt muutokset menetetään.

en: _Reload
fi: Lataa _uudestaan

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Remove bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: Remove
fi: Poista

en: Close file
fi: Sulje tiedosto

en: Path:
fi: Polku:

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Save file as
fi: Tallenna tiedosto nimellä

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen nyt tallennettavalla tiedostolla?

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: [read-only]
fi: [vain-luku]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
fi: Asiakirjojen hallinta

en: Provides document management capabilities.
fi: Tarjoaa dokumenttien hallintaominaisuudet.

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Left
fi: Vasemalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Enable files autosave
fi: Tallenna tiedostot automaattisesti

en: Save files interval in minutes
fi: Tiedostojen tallennusväli minuutteina

en: Save session interval in minutes
fi: Istunnon tallennusväli minuutteina

en: Sorted in opening order
fi: Järjestetty avausjärjestyksessä

en: Sorted by most recent use
fi: Järjestetty viimisimmän käytön mukaan

en: Sorted in alphabetical order
fi: Järjestetty aakkosjärjestyksessä

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Case sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Replace All
fi: _Korvaa kaikki

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Save the current file with a different name
fi: Tallenna nykyinen tiedosto toisella nimellä

en: Save A_ll
fi: Tallenna ka_ikki

en: Save all currently open files, except new files
fi: Tallenna kaikki avoimet tiedostot, paitsi uudet

en: _Close File
fi: _Sulje tiedosto

en: Close current file
fi: Sulje nykyinen tiedosto

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close all files
fi: Sulje kaikki tiedostot

en: Reload F_ile
fi: Lataa tiedosto uu_destaan

en: Reload current file
fi: Lataa nykyinen tiedosto uudestaan

en: Recent _Files
fi: _Viimeisimmät tiedostot

en: Print the current file
fi: Tulosta nykyinen tiedosto

en: _Print Preview
fi: Tulostuksen _esikatselu

en: _Transform
fi: _Muunna

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
fi: _Muuta valinta isoiksi kirjaimiksi

en: Make the selected text uppercase
fi: Muuta valinnan teksti isoiksi kirjaimiksi

en: Make Selection Lowercase
fi: Muuta valinta pieniksi kirjaimiksi

en: Make the selected text lowercase
fi: Muuta valinnan teksti pieniksi kirjaimiksi

en: Convert EOL to CRLF
fi: Muunna EOL CRLF:ksi

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
fi: Muuta rivinvaihtomerkit DOS-rivinvaihdoiksi (CRLF)

en: Convert EOL to LF
fi: Muunna EOLF LF:ksi

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
fi: Muuta rivinvaihtomerkit UNIX-rivinvaihdoiksi (LF)

en: Convert EOL to CR
fi: Muunna EOL CR:ksi

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
fi: Muuta rivinvaihtomerkit MacOS-rivinvaihdoiksi (CR)

en: Convert EOL to Majority EOL
fi: Muuta rivinvaihtomerkit yleisimmäksi

en: _Select
fi: _Valitse

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select all text in the editor
fi: Valitse kaikki teksti muokkaimessa

en: Select _Code Block
fi: Valitse _koodilohko

en: Select the current code block
fi: Valitse nykyinen koodilohko

en: Co_mment
fi: Ko_mmentit

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
fi: _Alueen kommentointi/kommentin poisto

en: Block comment the selected text
fi: Kommentoi valittu teksti tai poista kommentit valitusta tekstistä

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
fi: _Laatikkokommentointi/kommentin poisto

en: Box comment the selected text
fi: Kommentoi valittu teksti laatikkoon

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
fi: _Virtakommentti/kommentin poisto

en: Stream comment the selected text
fi: Kommentoi valittu teksti virtana

en: Go to a particular line in the editor
fi: Siirry tietylle riville muokkaimessa

en: Matching _Brace
fi: Täsmäävä aaltosulku

en: Go to the matching brace in the editor
fi: Siirry täsmäävään aaltosulkuun muokkaimessa

en: _Start of Block
fi: Lohkon a_lku

en: Go to the start of the current block
fi: Siirry nykyisen lohkon alkuun

en: _End of Block
fi: Lohkon _loppu

en: Go to the end of the current block
fi: Siirry nykyisen lohkon loppuun

en: Previous _History
fi: Edellinen _historiassa

en: Next Histor_y
fi: Seuraava h_istoriassa

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Quick Search
fi: _Pikahaku

en: Quick editor embedded search
fi: Nopea muokkaimeen sulautettu haku

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Repeat the last Find command
fi: Toista edellinen hakukomento

en: _Edit
fi: _Muokkaa

note: menu title
en: _Editor
fi: M_uokkain

en: _Add Editor View
fi: Lisää muokkain-näkymä

en: Add one more view of current document
fi: Lisää yksi tai useampi asiakirjannäkymä nykyiseen asiakirjaan

en: _Remove Editor View
fi: _Poistaa muokkain-näkymä

en: Remove current view of the document
fi: Poista nykyinen asiakirjanäkymä

en: U_ndo
fi: _Peru

en: Undo the last action
fi: Peru viimeisin toiminto

en: _Redo
fi: Tee _uudestaan

en: Redo the last undone action
fi: Tee viimeisin peruttu toiminto uudestaan

en: C_ut
fi: _Leikkaa

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti muokkaimesta leikepöydälle

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti muokkaimesta leikepöydälle

en: _Paste
fi: L_iitä

en: Paste the content of clipboard at the current position
fi: Liitä leikepöydän sisältö nykyiseen sijaintiin

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: Delete the selected text from the editor
fi: Poista valittu teksti muokkaimesta

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom in: Increase font size
fi: Lähennä: kasvata fonttikokoa

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom out: Decrease font size
fi: Loitonna: Pienennä fonttikokoa

en: _Highlight Mode
fi: _Korostustila

en: _Close All Folds
fi: _Sulje kaikki laskostukset

en: Close all code folds in the editor
fi: Sulje kaikki koodin laskostukset muokkaimessa

en: _Open All Folds
fi: _Avaa kaikki laskostukset

en: Open all code folds in the editor
fi: Avaa kaikki koodin laskostukset muokkaimessa

en: _Toggle Current Fold
fi: A_vaa tai sulje nykyinen laskostus

en: Toggle current code fold in the editor
fi: Valitse onko nykyinen koodin laskusta muokkaimessa auki

en: _Documents
fi: _Asiakirjat

en: Previous Document
fi: Edellinen asiakirja

en: Switch to previous document
fi: Siirry edelliseen asiakirjaan

en: Next Document
fi: Seuraava asiakirja

en: Switch to next document
fi: Siirry seuraavaan asiakirjaan

en: Bookmar_k
fi: _Kirjanmerkki

en: _Toggle Bookmark
fi: _Kirjanmerkki rivillä

en: _Previous Bookmark
fi: _Edellinen kirjanmerkki

en: Jump to the previous bookmark in the file
fi: Siirry edelliseen kirjanmerkkiin tiedostossa

en: _Next Bookmark
fi: _Seuraava kirjanmerkki

en: Jump to the next bookmark in the file
fi: Siirry seuraavaan kirjanmerkkiin tiedostossa

en: _Clear All Bookmarks
fi: _Poista kaikki kirjanmerkit

en: Clear bookmarks
fi: Poista kirjanmerkit

en: Editor file operations
fi: Muokkaimen tiedostotoiminnot

en: Editor print operations
fi: Muokkaimen tulostustoiminnot

en: Editor text transformation
fi: Muokkaimen tekstimuunnokset

en: Editor text selection
fi: Muokkaimen tekstinvalinta

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
fi: Muokkaimen koodin kommentointi

en: Editor navigations
fi: Muokkaimen navigointitoiminnot

en: Editor edit operations
fi: Muokkaimen muokkaustoiminnot

en: Editor zoom operations
fi: Muokkaimen suurennostoiminnot

en: Editor syntax highlighting styles
fi: Muokkaimen syntaksin korostustyylit

en: Editor text formating
fi: Muokkaimen tekstin muotoilu

en: Simple searching
fi: Yksinkertainen haku

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Reload
fi: Lataa uudestaan

en: OVR
fi: YLI

en: INS
fi: LIS

en: Zoom
fi: Suurennos

en: Col
fi: Sarake

en: Mode
fi: Tila

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
fi: Tiedoston ”%s” automaattitallennus epäonnistui

en: Autosave completed
fi: Automaattitallennus valmistui

en: Replace
fi: _Korvaa

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: File Loader
fi: Tiedoston lataaja

en: File loader to load different files
fi: Erilaisten tiedostojen lataaja

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
fi: Ei tuloksia

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
fi: Tätä funktiota ei ole toteutettu luokan ”%s” elementeille

en: Open '%s'
fi: Avaa ”%s”

en: Unknown item
fi: Tuntematon kohde

en: Open with:
fi: Avaa ohjelmalla:

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Anjuta Projects
fi: Anjuta-projektit

en: C/C++ source files
fi: C/C++-lähdekooditiedostot

en: C# source files
fi: C#-lähdekooditiedostot

en: Java source files
fi: Java-lähdekooditiedostot

en: Pascal source files
fi: Pascal-lähdekooditiedostot

en: PHP source files
fi: PHP-lähdekooditiedostot

en: Perl source files
fi: Perl-lähdekooditiedostot

en: Python source files
fi: Python-lähdekooditiedostot

en: Makefiles
fi: Makefile-tiedostot

en: Lua files
fi: Lua-tiedostot

en: Diff files
fi: Vertaile tiedostoja

en: Failed to activate plugin: %s
fi: Liitännäistä ei voitu ottaa käyttöön: %s

en: _New
fi: _Uusi

en: New empty file
fi: Uusi tyhjä tiedosto

en: _Open
fi: _Avaa

en: Open _With
fi: Avaa _ohjelmalla

en: Open with
fi: Avaa ohjelmalla

en: New
fi: Uusi

en: New file, project and project components.
fi: Uusi tiedosto, projekti ja projektin osat.

en: Open
fi: Avaa

en: Open _Recent
fi: Avaa _viimeisimmät

en: Open recent file
fi: Avaa äskettäinen tiedosto

en: Open recent files
fi: Avaa äskettäin avattuja tiedostoja

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
fi: Valitse luettelosta liitännäinen, jolla <b>%s</b> avataan.

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: File Manager
fi: Tiedostojenhallinta

en: File manager for project and single files
fi: Tiedostohallinta projekteille ja tiedostoille

en: Root directory if no project is open:
fi: Juurikansio, jos projektia ei ole avattu:

en: Choose Directory to show if no project is open
fi: Valitse näytettävä kansio, jos projektia ei ole avoinna

en: Global
fi: Yhteinen

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
fi: Älä näytä binaaritiedostoja (.o, .la, jne.)

en: Do not show hidden files
fi: Älä näytä piilotiedostoja

en: Do not show backup files
fi: Älä näytä varmuuskopiotiedostoja

en: Do not show unversioned files
fi: Älä näytä versioimattomia tiedostoja

en: Filter
fi: Suodatin

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: _Rename
fi: _Nimeä uudestaan

en: Rename file or directory
fi: Nimeä tiedosto tai kansio uudestaan

en: File manager popup actions
fi: Tiedostohallinan ponnahdusikkunan toiminnot

en: Files
fi: Tiedostot

en: File Assistant
fi: Tiedostoapulainen

en: Anjuta File Assistant Plugin
fi: Anjutan tiedostoapulainen -liitännäinen

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
fi: Anna tiedostonimi.
    Pääte lisätään tiedostonimeen tyypin mukaisesti.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Create corresponding header file
fi: Luo vastaava otsikkotiedosto

en: Use Template for the Header file
fi: Käytä mallia otsikkotiedostolle

en: Add to repository
fi: Lisää versiohallintaan

en: C Source File
fi: C-lähdekooditiedosto

en: C/C++ Header File
fi: C/C++-otsikkotiedosto

en: C++ Source File
fi: C++-lähdekooditiedosto

en: C# Source File
fi: C#-lähdekooditiedosto

en: Java Source File
fi: Java-lähdekooditiedosto

en: Perl Source File
fi: Perl-lähdekooditiedosto

en: Python Source File
fi: Python-lähdekooditiedosto

en: Shell Script File
fi: Kuoren komentotiedosto

en: Other
fi: Muu

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
fi: Ladataan suoritustiedostoa: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
fi: Ladataan core-tiedostoa: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
fi: Kohdetta ei löydy: %s.
    Vianetsintätyökalua ei voi alustaa.
    Tarkista, että Anjuta on asennettu oikein.

en: Loading Executable:
fi: Ladataan suoritustiedostoa:

en: No executable specified.
fi: Suoritustiedostoja ei annettu.

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
fi: Aloita vianetsintä avaamalla suoritustiedosto tai liittymällä prosessiin.

en: There was an error whilst launching the debugger.
fi: Tapahtui virhe käynnistettäessä vianetsintätyökalua.

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
fi: Varmista että ”gdb” on asennettuna järjestelmässä.

en: Program exited normally
fi: Ohjelma päättyi normaalisti

en: Program exited with error code %s
fi: Ohjelma päättyi virhekoodilla %s

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
fi: Keskeytyspiste numero %s täsmäsi

en: Function finished
fi: Funktio päättyi

en: Stepping finished
fi: Askellus päättyi

en: Location reached
fi: Saavutettiin sijainti

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
fi: Ohjelma on liitetty.
    Haluatko silti lopettaa vianetsintätyökalun?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
fi: Ohjelma on käynnissä.
    Haluatko edelleen pysäyttää debuggerin?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
fi: Ei saatu yhteyttä etäkohteeseen: %s
    Haluatko yrittää uudelleen?

en: Debugger connected
fi: Vianetsintä yhdistetty

en: Program attached
fi: Liitytyy ohjelmaan

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
fi: Prosessi on jo käynnissä.
    Haluatko keskeyttää sen ja yhdistää uuteen prosessiin?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
fi: Anjuta ei voi liittyä itseensä.

en: Program terminated
fi: Ohjelma keskeytetty

en: Program detached
fi: Prosessi irrotettu

en: Interrupting the process
fi: Keskeytetään prosessi

en: Sending signal %s to the process: %d
fi: Lähetetään signaali %s prosessille: %d

en: Error whilst signaling the process.
fi: Virhe signaloitaessa prosessia.

en: Cannot start terminal for debugging.
fi: Päätettä ei voi käynnistää vianetsintää varten.

en: Force
fi: Pakota

en: Do not commit
fi: Älä toimita

en: Add signed off by line
fi: Lisää rivi allekirjoittajasta

en: Squash
fi: Litistä

en: Fetch remote branches after creation
fi: Nouda etähaara luonnin jälkeen

en: Branches
fi: Haarat

en: Log Message:
fi: Lokiviesti:

en: Amend the previous commit
fi: Laajenna edellistä toimitusta

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
fi: Tämä toteutus saattaa epäonnistuneen yhdistämisen valmiiksi (käytä -i:tä)

en: Use custom author information:
fi: Käytä omia tekijätietoja:

en: E-mail:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Branch name:
fi: Haaran nimi:

en: Revision
fi: Revisio

en: Check out the branch after it is created
fi: Hae haaran viimeisimmät tiedostot luonnin jälkeen

en: Tag name:
fi: Tagin nimi:

en: Sign this tag
fi: Allekirjoita tämä tagi

en: Branches must be fully merged
fi: Haarojen täytyy olla täysin yhdistetty

en: View the Log for File/Folder:
fi: Näytä tiedoston tai kansion loki:

en: Branch:
fi: Haara:

en: Graph
fi: Kaavio

en: Short Log
fi: Lyhyt loki

en: Author
fi: Tekijä

en: Date
fi: Päiväys

en: Changes:
fi: Muutokset:

en: Generate patches relative to:
fi: Luo paikat suhteessa kansioon:

en: Folder to create patches in:
fi: Kansio, johon paikat luodaan:

en: Repository to pull from:
fi: Versiovarasto, josta noudetaan:

en: Rebase
fi: Siirrä juuri

en: Append fetch data
fi: Lisää noutotiedot

en: Commit on fast-forward merges
fi: Toteuta pikakelatut yhdistämiset

en: Do not follow tags
fi: Älä seuraa tageja

en: Repository to push to:
fi: Versiovarasto, johon viedään:

en: Mixed
fi: Sekoitettu

en: Soft
fi: Pehmeä

en: Hard
fi: Kova

en: Mode:
fi: Tila:

en: Commit to revert:
fi: Peruttava toimitus:

en: Check Out Files
fi: Hae viimeisimmät tiedostot

en: Please enter a revision.
fi: Anna revisio.

en: Please enter the commit author's e-mail address.
fi: Syötä toimituksen tekijän sähköpostiosoite..

en: Please enter a branch name.
fi: Anna haaran nimi.

en: Please enter a tag name.
fi: Anna tagin nimi!

en: Create Tag
fi: Luo tagi

en: <b>Branch:</b> %s
fi: <b>Haara:</b> %s

en: <b>Tag:</b> %s
fi: <b>Merkintä:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
fi: <b>Etä:</b> %s

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Git version control
fi: Git-versionhallinta

en: Please enter a URL.
fi: Anna URL.

en: Pull
fi: Vedä

en: Push
fi: Työnnä

en: Remote
fi: Etä

en: Create a branch
fi: Luo haara

en: Delete branches
fi: Poista haaroja

en: Create a tag
fi: Luo tagi

en: Remove files from the repository
fi: Poista tiedostot versiohallinnasta

en: Push changes to a remote repository
fi: Vie muutokset versiovarastoon

en: Revert a commit
fi: Peru toimitus

en: Apply mailbox files
fi: Toteuta mailbox-tiedostot

en: Branch
fi: Haara

en: Tags
fi: Tagit

en: Glade project '%s' saved
fi: Glade-projekti ”%s” tallennettu

en: Glade interface designer
fi: Glade-käyttöliittymätyökalu

en: Glade Plugin for Anjuta.
fi: Anjutan glade-liitännäinen.

en: Widgets
fi: Ikkunaelementit

en: Palette
fi: Paletti

en: Not local file: %s
fi: Ei paikallinen tiedosto: %s

en: Could not open %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata

en: Could not create a new glade project.
fi: Uutta glade-projektia ei voitu luoda.

en: Enable smart indentation
fi: Käytä älykästä sisennystä

en: Enable smart brace completion
fi: Käytä älykästä sulkujen täydennystä

en: Brace indentation size in spaces:
fi: Aaltosulkujen sisennyksen koko välilyönteinä:

en: Statement indentation size in spaces:
fi: Lausekkeen sisennyksen koko välilyönteinä:

en: Indentation parameters
fi: Sisennysparametrit

en: Indent:
fi: Sisennä:

en: Enable adaptive indentation
fi: Käytä mukautuvaa sisennystä

en: Language Manager
fi: Kielten hallinta

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
fi: Liitännäinen, jolla voi pitää kirjaa useista ohjelmointikielistä

en: C++ and Java support Plugin
fi: C++- ja Java-tuen liitännäinen

en: Swap .h/.c
fi: Vaihda .h/.c

en: C++/Java Assistance
fi: C++- ja Java-apulainen

en: Enable code completion
fi: Käytä koodin täydennystä

en: Add a space after function call autocompletion
fi: Lisää välilyönti funktiokutsun jälkeen automaattisesti

en: Add '(' after function call autocompletion
fi: Lisää ”(” funktiokutsun jälkeen automaattisesti

en: Show calltips
fi: Näytä kutsuvinkit

en: Calltips
fi: Kutsuvihjeet

en: Autocomplete
fi: Automaattitäydennys

en: Message Manager
fi: Viestien hallinta

en: Manages messages from external apps
fi: Hallitsee viestejä ulkoisilta ohjelmilta

note: text style in editor
en: Underline-Plain
fi: Alleviivattu-tavallinen

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
fi: Alleviivattu-squiggle

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
fi: Alleviivattu-TT

note: text style in editor
en: Strike-Out
fi: Yliviivaus

en: Error message indicator style:
fi: Virheviestien ilmaisimen tyyli:

en: Warning message indicator style:
fi: Varoitusviestin ilmaisimen tyyli:

en: Normal message indicator style:
fi: Tavallisten viestien ilmaisimen tyyli:

en: Warnings:
fi: Varoitukset:

en: Errors:
fi: Virheet:

en: Close all message tabs
fi: Sulje kaikki viestivälilehdet

en: Icon
fi: Kuvake

en: Messages
fi: Viestit

en: _Copy Message
fi: _Kopioi viesti

en: Copy message
fi: Kopioi viesti

en: _Next Message
fi: _Seuraava viesti

en: Next message
fi: Seuraava viesti

en: _Previous Message
fi: _Edellinen viesti

en: Previous message
fi: Edellinen viesti

en: Next/Previous Message
fi: Seuraava/edellinen viesti

en: %d Message | %d Messages
fi[0]: %d viesti
fi[1]: %d viestiä

en: %d Info | %d Infos
fi[0]: %d lisätieto
fi[1]: %d lisätietoa

en: %d Warning | %d Warnings
fi[0]: %d varoitus
fi[1]: %d varoitusta

en: %d Error | %d Errors
fi[0]: %d virhe
fi[1]: %d virhettä

en: Select package
fi: Valitse paketti

en: Add _module
fi: Lisää _moduuli

en: Add _Package
fi: Lisää _paketti

en: Packages
fi: Paketit

en: Patch Plugin
fi: Paikkaustyökalu

en: Patches files and directories.
fi: Paikkaa tiedostoja ja kansioita.

en: File/Directory to patch
fi: Paikattava tiedosto tai kansio

en: Patch file
fi: Paikkatiedosto

en: Patches
fi: Paikat

en: Please select the directory where the patch should be applied
fi: Valitse kansio, johon paikka toteutetaan

en: Patch
fi: Paikka

en: Patching %s using %s
fi: Paikataan %s käyttäen %s

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
fi: Paikkaus epäonnistui.
    Tarkista syntyneet virheviestit,
    tutki ja poista hylätyt tiedostot.

en: Patching complete
fi: Paikkaus valmistui

en: Dry run
fi: Kuiva-ajo

en: File/Directory to patch:
fi: Paikattava tiedosto tai kansio:

en: Patch file:
fi: Paikkatiedosto:

en: Patch level:
fi: Paikkataso:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
fi: _Työkalut

en: Patch files/directories
fi: Paikkaa tiedostoja tai kansioita

en: Project Import Assistant
fi: Projektin tuonnin apulainen

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Import project
fi: Tuo projekti

en: Import
fi: Tuo

en: Import from folder
fi: Tuo kansiosta

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Destination:
fi: Kohde:

en: Import from version control system
fi: Tuo versionhallinnasta

en: Project Manager
fi: Projektihallinta

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
fi: Anjutan projektihallinta.

en: Project properties
fi: Projektin ominaisuudet

en: Target properties
fi: Kohteen ominaisuudet

en: No parent group selected
fi: Yläryhmää ei ole valittu

en: No group selected
fi: Ryhmää ei ole valittu

en: No target has been selected
fi: Kohdetta ei ole valittu

en: Failed to remove '%s':
    %s
fi: Kohdetta ”%s” ei voitu poistaa:
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
fi: Kohteen %s URI-tietoja ei voitu hakea: %s

en: _Project
fi: _Projekti

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Close Pro_ject
fi: Sulje pro_jekti

en: Close project
fi: Sulje projekti

en: Add _Source File
fi: Lisää _lähdekooditiedosto

en: Properties of group/target/source
fi: Ryhmän, kohteen tai lähteen ominaisuudet

en: Re_move
fi: _Poista

en: Remove from project
fi: Poista projektista

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
fi: Projektia %s ei voitu lukea (projekti on avattu, mutta projekti ei tule näkymään): %s

en: Project
fi: Projekti

en: Loading project: %s
fi: Ladataan porjektia: %s

en: Error closing project: %s
fi: Virhe suljettaessa porjektia: %s

en: Project manager actions
fi: Projektinhallinan toiminnot

en: Project manager popup actions
fi: Projektinhallinnan ponnahdusikkunan toiminnot

en: Project Loaded
fi: Projekti ladattu

en: Add Source
fi: Lisää lähde

en: Select the _target for the new source files:
fi: Valitse _kohde uusille lähdetiedostoille:

en: Source files:
fi: Lähdetiedostot:

en: New Target
fi: Uusi kohde

en: TargetTypes
fi: Kohdetyypit

en: Target _type:
fi: Kohde_tyyppi:

en: Target _name:
fi: Kohteen _nimi:

en: Specify _where to create the target:
fi: Määritä _mihin kohde luodaan:

en: GbfProject Object
fi: GbfProject-olio

en: No project loaded
fi: Projektia ei ole ladattu

en: Project Assistant
fi: Projektiapulainen

en: Error
fi: Virhe

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Warning
fi: Varoitus

en: Message
fi: Viesti

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
fi: Projektin tyyppi: %s

en: Unable to find any project template in %s
fi: Projektimalleja ei löytynyt kohteesta %s

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
fi: 
    Kenttä "%s" on pakollinen. Syötä siihen arvo.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
fi: Kansi ”%s” ei ole tyhjä. Projektin luonti voi epäonnistua, jos joitain tiedostoja ei voi kirjoittaa. Haluatko silti jatkaa?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Invalid entry
fi: Virheellinen syöte

en: Dubious entry
fi: Epäilyttävä syöte

en: 
    Missing programs: %s.
fi: 
    Puuttuvat ohjelmat: %s.

en: 
    Missing packages: %s.
fi: 
    Puuttuvat paketit: %s

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
fi: Joitain tärkeitä ohjelmia tai kehitystyökalujen paketteja, jotka tämän projektin koostaminen vaatii, puuttuu. Varmista, että vaaditut paketit on asennettu ennen kuin yrität koostaa projektia.

en: Missing components
fi: Osia puuttuu

en: New project has been created successfully.
fi: Uusi projekti luotiin onnistuneesti.

en: New project creation has failed.
fi: Uuden projektin luonti epäonnistui.

en: Skipping %s: file already exists
fi: Ohitetaan %s: tiedosto on jo olemassa

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
fi: Suoritetaan: %s

en: New Project Assistant
fi: Uuden projektin apulainen

en: Select directory
fi: Valitse kansio

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Select an Image File
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Choose Icon
fi: Valitse kuvake

en: Choose directory
fi: Valitse kansio

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

en: Anjuta Plugin
fi: Anjutan liitännäinen

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
fi: Anjutan liitännäisprojekti käyttäen libanjuta-järjestelmää

en: Basic information
fi: Perustiedot

en: General Project Information
fi: Projektin perustiedot

en: Project Name:
fi: Projektin nimi:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
fi: Projektin nimi ei saa sisältää välilyöntejä, koska siitä muodostetaan projektin koontikohteen nimi (suoritettava ohjelma, kirjasto jne.)

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Project options
fi: Projektin valinnat

en: Options for project build system
fi: Projektin rakennusjärjestelmän valitsimet

en: Plugin Title:
fi: Liitännäisen otsikko:

en: Display title of the plugin
fi: näytä liitännäisen otsikko

en: Plugin Description:
fi: Liitännäisen kuvaus:

en: Display description of the plugin
fi: Näytä liitännäisen kuvaus

en: Plugin Class Name:
fi: Liitännäisluokan nimi:

en: Plugin class name
fi: Liitännäisluokan nimi:

en: Plugin Dependencies:
fi: Liitännäisen riippuvuudet:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
fi: Pilkulla erotettu luettelo liitännäisistä, jotka tämä liitännäinen vaatii. Luettelo voi olla joko käyttöliittymän ensisijainen nimi tai liitännäisen sijainti (kirjasto:luokka)

en: Icon File:
fi: Kuvaketiedosto:

en: Icon file for the plugin
fi: Liitännäisen kuvaketiedosto

en: Create Gtk Builder interface file
fi: Luo Gtk Builder -käyttöliittymätiedosto

en: Create a template Gtk Builder interface file
fi: Luo Gtk Builder -käyttöliittymätiedosto mallista

en: Plugin has menus or/and toolbars
fi: Liitännäisellä on valikoita tai työkalupalkkeja

en: Whether the plugin has menus or toolbars
fi: Onko liitännäisellä valikoita tai työkalupalkkeja

en: Configure external packages:
fi: Määrittele ulkoiset paketit:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
fi: Käytä pkg-config:iaa muiden pakettien kirjastojen lisäämiseen

en: Configure external packages
fi: Määrittele ulkoiset paketit

en: Add C++ support:
fi: Lisää C++-tuki:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
fi: Lisää C++-tuen projektiin, jolloin C++-tiedostoja voidaan kääntää

en: Values to watch
fi: Tarkkailtavat arvot

en: Shell values to watch
fi: Tarkkailtavat ympäristömuuttujat

en: Value Name:
fi: Arvon nimi:

en: Name of the value to watch
fi: Tarkkailtavan arvon nimi

en: Implement plugin interfaces
fi: Toteuta liitännisten rajapinnat

en: Plugin interfaces to implement
fi: Toteutettavat liitännäisen liitynnät

en: Interface:
fi: Liittymä:

en: Interface implemented by the plugin
fi: Liitännäisen toteuttama liittymä

en: Generic C++
fi: Tavallinen C++

en: A generic C++ project
fi: Tavallinen C++-projekti

en: project name
fi: projektin nimi

en: Add shared library support:
fi: Lisää jaettujen tiedostojen tuki:

en: Adds support for building shared libraries in your project
fi: Lisää projektiin tuen jaettujen kirjastojen kääntämiselle

en: Add internationalization:
fi: Lisää kotoistamistuki:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
fi: Lisää tuen kotoistamiselle, jolloin projekti voidaan kääntää eri kielille

en: Django Project
fi: Django-projekti

en: Python webproject using Django Web Framework
fi: Python www-projekti käyttäen django-kirjastoja

en: Django Project information
fi: Django-projektin tiedot

en: Generic gcj compiled java
fi: Tavallinen gcj-käännetty java

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
fi: Tavallinen natiivikoodiksi käännetty java-projekti käyttäen GNU Java-kääntäjää (gcj)

en: Main Class:
fi: Pääluokka:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
fi: GCJ:n täytyy tietää mikä luokka sisältää main()-funktion

en: Add gtk-doc system:
fi: Lisä gtk-doc -järjestelmä:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
fi: GObject-pohjaisten luokkien API-dokumentaatio luodaan gtk-doc:in avulla

en: Require Package:
fi: Vaadi paketti:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
fi: Anna projektisi vaatiman paketin nimi. Voit myös kertoa vaaditun paketin version, esimerkiksi ”libgnomeui-2.0” tai ”libgnomeui-2.0 >= 2.2.0”.

en: Generic java (automake)
fi: Tavallinen java (automake)

en: A generic java project using automake project management
fi: Tavallinen java-projekti käyttäen automake-projektinhallintaa

en: Main class
fi: Pääluokka

en: A generic minimal and flat project
fi: Tavallinen minimaalinen ja yksinkertainen projekti

en: License
fi: Lisenssi

en: Select code license
fi: Valitse lähdekoodin lisenssi

en: No license
fi: Ei lisenssiä

en: Generic (Minimal)
fi: Tavallinen (minimaalinen)

en: Makefile project
fi: Makefile-projekti

en: Makefile-based project
fi: Makefile-pohjainen projekti

en: Project directory, output file etc.
fi: Projektihakemisto, tulostiedosto jne.

en: Project name:
fi: Projektin nimi:

en: Project directory:
fi: Projektikansio:

en: Generic python (automake)
fi: Tavallinen python (automake)

en: A generic python project using automake project management
fi: Tavallinen python-projekti käyttäen automake-projektinhallintaa

en: A sample SDL project
fi: SDL-esimerkkiprojekti

en: Require SDL version:
fi: Vaadi SDL-versio:

en: Mininum SDL version required
fi: Pienin vaadittu SDL-versio

en: Require SDL_image:
fi: Vaadi SDL_image:

en: Require SDL_image library
fi: Vaadi SDL_image-kirjasto

en: Require SDL_gfx:
fi: Vaadi SDL-gfx:

en: Require SDL_gfx library
fi: Vaadi SDL_gfx-kirjasto

en: Require SDL_ttf:
fi: Vaadi SDL_ttf:

en: Require SDL_ttf library
fi: Vaadi SDL_ttf-kirjasto

en: Require SDL_mixer:
fi: Vaadi SDL_mixer:

en: Require SDL_mixer library
fi: Vaadi SDL_mixer-kirjasto

en: Require SDL_net:
fi: Vaadi SDL_net:

en: Require SDL_net library
fi: Vaadi SDL_net-kirjasto

en: Generic
fi: Tavallinen

en: A generic project
fi: Tavallinen projekti

en: A generic wx Widgets project
fi: Tavallinen Wx Widgets -projekti

en: Xlib dock
fi: Xlib-telakka

en: A generic Xlib dock applet
fi: Tavallinen Xlib-telakan sovelma

en: A generic Xlib project
fi: Tavallinen Xlib-projekti

en: Run Program
fi: Suorita ohjelma

en: Allow to execute program without debugger.
fi: Salli ohjelman suoritus ilman debuggeria.

en: Program Parameters
fi: Ohjelman valitsimet

en: Run in Terminal
fi: Aja päätteessä

en: Program:
fi: Ohjelma:

en: Working Directory:
fi: Työhakemisto:

en: Choose a working directory
fi: Valitse työhakemisto

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
fi: Ohjelman kansio ”%s” ei ole paikallinen

en: Load Target to run
fi: Lataa suoritettava kohde

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
fi: Suo_rita

en: Run program without debugger
fi: Suorita ohjelma ilman debuggeria

en: Stop Program
fi: Pysäytä ohjelma

en: Kill program
fi: Tapa ohjelma

en: Run operations
fi: Suorita toimintoja

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Insert
fi: Lisää

en: Close
fi: Sulje

en: Use tabs for indentation
fi: Sisennä sarkainmerkeillä

en: Tab size in spaces:
fi: Sarkaimen koko välilyönteinä:

en: Indentation and auto-format options
fi: Sisennyksen ja automaattimuotoilun valinnat

en: Highlight syntax
fi: Korosta syntaksi

en: Highlight matching brackets
fi: Korosta vastaavat sulut

en: Create backup files
fi: Luo varmuuskopiotiedostoja

en: Highlight current line
fi: Korosta tämänhetkinen rivi

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Show marks
fi: Näytä merkit

en: Show right margin
fi: Näytä oikea marginaali

en: Right margin position in characters
fi: Oikean marginaalin sijainti merkkeinä

en: View
fi: Näytä

en: Editor
fi: Muokkain

en: Use theme font
fi: Käytä teeman fonttia

en: Font:
fi: Fontti:

en: Color scheme:
fi: Värimalli:

en: Font
fi: Fontti

en: _Line Number Margin
fi: Rivin_umeron marginaali

en: Show/Hide line numbers
fi: Näytä tai piilota rivinumerot

en: _Marker Margin
fi: Rivi_merkin marginaali

en: Show/Hide marker margin
fi: Näytä tai piilota rivimerkin marginaali

en: _White Space
fi: _Tyhjeet

en: Show/Hide white spaces
fi: Näytä tai piilota tyhjeet

en: _Line End Characters
fi: Rivin l_oppumerkit

en: Show/Hide line end characters
fi: näytä tai piilota rivin loppumerkit

en: Line _Wrapping
fi: _Rivitys

en: Enable/disable line wrapping
fi: Käytetäänkö rivitystä

en: Editor view settings
fi: Muokkaimen näkymäasetukset

en: GtkSourceView Editor
fi: GtkSourceView-muokkain

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata: %s

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu tallentaa: %s.

en: Could not save file because filename not yet specified
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa koska tiedostonimeä ei ole vielä valittu

en: New file %d
fi: Uusi tiedosto %d

en: Preparing pages for printing
fi: Valmistellaan sivua tulostusta varten

en: Starter
fi: Käynnistäjä

en: Welcome page with most common actions.
fi: Tervetuliassivu yleisimmillä toiminnoilla.

en: A Subversion client plugin based on libsvn
fi: Asiakasliitännäinen subversionille, perustuu libsvn-kirjastoon

en: Subversion Preferences
fi: Subversionin asetukset

en: Subversion Options
fi: Subversion-valinnat

en: Add file/directory
fi: Lisää tiedosto tai kansio

en: Recurse
fi: Rekursio

en: Commit Changes
fi: Toimita muutokset

en: Previous Commit Messages:
fi: Edellinen toimitusviesti:

en: Use previous message
fi: Käytä edellistä viestiä

en: Select Files to Commit:
fi: Valitse toimitettavat tiedostot:

en: Copy files/folders
fi: Kopioi tiedostot tai kansiot

en: Source:
fi: Lähde:

en: Source/Destination Paths:
fi: Lähde- ja kohdepolut:

en: Working Copy
fi: Työkopio

en: Repository Head
fi: Versiovarasto päähaara

en: Other Revision:
fi: Muu revisio:

en: Diff file/directory
fi: Vertaa tiedostoa tai kansiota

en: File or directory to diff:
fi: Verrattava kansio tai tiedosto:

en: Save open files before diffing
fi: Tallenna avoimet tiedostot ennen vertailua

en: View Log
fi: Näytä loki

en: Whole Project
fi: Koko projekti

en: Diff to Previous
fi: Vertaa _edelliseen

en: Diff Selected Revisions
fi: Vertaa valittuja revisioita

en: View Selected Revision
fi: Näytä valittu revisio

en: Merge changes into working copy
fi: Liitä muutokset työkopioon

en: First Path:
fi: Ensimmäinen polku:

en: Use first path
fi: Käytä ensimmäistä polkua

en: Second Path:
fi: Toinen polku:

en: Working Copy Path:
fi: Työkopion polku:

en: Start Revision:
fi: Aloitusrevisio:

en: End Revision:
fi: Loppurevisio:

en: Ignore ancestry
fi: Jätä vanhat versiot huomiotta

en: Remove file/directory
fi: Poista tiedosto tai kansio

en: File/URL to Remove:
fi: Poistettava tiedosto tai URL:

en: Set Conflicts as Resolved
fi: Aseta ristiriidat selvitetyiksi

en: Select Files to Mark as Resolved:
fi: Valitse selvitetyiksi merkittävät tiedostot:

en: Revert Changes
fi: Peru muutokset

en: Select Changes to Revert:
fi: Valitse peruttavat muutokset:

en: Switch to branch/tag
fi: Siirry haaraan tai tagiin

en: Branch/Tag URL:
fi: Haaran tai tagin URL:

en: Update file/directory
fi: Päivitä tiedosto tai hakemisto

en: Trust server
fi: Luota palvelimeen

en: Realm:
fi: Alue:

en: Remember this decision
fi: Muista tämä valinta

en: Repository authorization
fi: Versiovaraston tunnistautuminen

en: Remember Password
fi: Muista salasana

en: realm
fi: alue

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
fi: Lisää uusi tiedosto tai kansio Subversion-puuhun

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
fi: Poista tiedosto tai kansio Subversion-puusta

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
fi: Toimita muutokset Subversion-puuhun

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
fi: Peru muutokset työkopioon.

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
fi: Selvitä ristiriidat työkopiossa.

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
fi: Kopioi tiedostoja tai kansioita varastossa

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
fi: Vaihda paikallinen kopio toiseen haaraan tai tagiin versiovarastossa

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
fi: Yhdistä muutokset paikalliseen kopioon

note: Display label short-cut
en: View file history
fi: Näytä tiedoston historia

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
fi: Vertaa paikallista puuta versiovarastoon

en: Subversion operations
fi: Subversion-toiminnot

en: Subversion popup operations
fi: Subversion-ponnahdusikkunan toiminnot

en: Subversion Log
fi: Subversionin loki

en: Subversion: File will be added on next commit.
fi: Tiedosto lisätään seuraavan toimituksen yhteydessä.

en: Please enter a path.
fi: Anna polku.

en: Subversion: Commit complete.
fi: Subversion: toimitus valmis.

en: Subversion: Copy complete.
fi: Subversion: Kopiointi valmis.

en: Please enter a source path.
fi: Anna lähdepolku.

en: Please enter a destination path.
fi: Anna kohdepolku.

en: [Head/Working Copy]
fi: [Päähaara/Työkopio]

en: Diff
fi: Erot

en: Subversion: File retrieved.
fi: Subversion: Tiedosto noudettu.

en: Subversion: Merge complete.
fi: Subversion: Yhdistäminen valmistui.

en: Please enter the first path.
fi: Anna ensimmäinen polku.

en: Please enter the second path.
fi: Anna toinen polku.

en: Please enter a working copy path.
fi: Anna työkopion polku.

en: Please enter the start revision.
fi: Anna alkava revisio.

en: Please enter the end revision.
fi: Anna päättävä revisio.

en: Subversion: File will be removed on next commit.
fi: Subversion: Tiedosto poistetaan seuraavan toimituksen yhteydessä.

en: Subversion: Resolve complete.
fi: Subversion: selvitys valmistui.

en: Subversion: Revert complete.
fi: Subversion: Peruminen valmistui.

en: Subversion: Switch complete.
fi: Subversion: siirtyminen valmistui.

en: Please enter a branch/tag URL.
fi: Anna haaran tai tagin URL.

en: Subversion: Diff complete.
fi: Subversion: Vertailu valmis.

en: Subversion: Update complete.
fi: Subversion: Päivitys valmis.

en: Authentication canceled
fi: Tunnistautuminen keskeytettiin

en: Hostname:
fi: Verkkonimi:

en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

en: Valid from:
fi: Kelpaa alkaen:

en: Valid until:
fi: Kelvollisuus päättyy:

en: Issuer DN:
fi: Myöntäjä-DN:

en: DER certificate:
fi: DER-varmenne:

en: Deleted: %s
fi: Poistettu: %s

en: Added: %s
fi: Lisätty: %s

en: Resolved: %s
fi: Selvitetty: %s

en: Updated: %s
fi: Päivitetty: %s

en: Externally Updated: %s
fi: Päivitetty ulkopuolelta: %s

en: Modified: %s
fi: Muokattu: %s

en: Merged: %s
fi: Yhdistetty: %s

en: Conflicted: %s
fi: Ristiriidassa: %s

en: Missing: %s
fi: Puuttuu: %s

en: Obstructed: %s
fi: Estetty: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
fi: Symbolien rinnakkainen etsintä projektista ja muualta

en: Automatically update symbols without saving file
fi: Pävitä symbolit automaattisesti tallentamatta tiedostoa

en: Tag De_claration
fi: Tagin esi_ttely

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
fi: Tagin _määrittely

en: Find Symbol
fi: Etsi symboli

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Search
fi: Etsi

en: SymbolDb popup actions
fi: SymbolDb-ponnahdusikkunatoiminnot

en: SymbolDb menu actions
fi: SymbolDb-valikkotoiminnot

en: Symbol Database
fi: Symbolikanta

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
fi: Anjutan symbolitietokannan liitännäinen.

en: Resuming glb scan.
fi: Jatketaan glb-etsintää

en: Symbol
fi: Symboli

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal Plugin for Anjuta.
fi: Anjutan pääteliitännäinen.

en: terminal operations
fi: päätetoiminnot

en: Tools
fi: Työkalut

en: Use external program from Anjuta
fi: Käytä ulkoisia ohjelmia Anjutasta

en: Tool Editor
fi: Työkalun muokkain

en: Save all files
fi: Tallenna kaikki tiedostot

en: Working directory:
fi: Työhakemisto

en: Parameters:
fi: Parametrit:

en: Command:
fi: Komento:

en: Short cut:
fi: Oikotie:

note: This is the standard Unix stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
fi: Vakiotuloste:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
fi: Vakiovirhetuloste:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
fi: Vakiosyöte:

en: Edit as script
fi: Muokkaa skriptiä

en: Edit command as script in Anjuta on close
fi: Muokkaa komentoa skriptinä Anjutassa suljettaessa

en: Variable list
fi: Muuttujaluettelo

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
fi: Haluatko varmasti poistaa työkalun ”%s”?

en: Tool
fi: Työkalu

en: ask at runtime
fi: kysy suoritettaessa

en: undefined
fi: ei määritelty

en: Meaning
fi: Merkitys

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: You must provide a tool name!
fi: Työkalun nimi täytyy antaa!

en: You must provide a tool command!
fi: Työkalun komento täytyy antaa!

en: A tool with the same name already exists!
fi: Tämänniminen työkalu on jo olemassa!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
fi: Pikanäppäintä käytetään jo toisen Anjutan osan kanssa. Haluatko silti säilyttää sen?

en: Unable to edit script
fi: Skriptiä ei voi muotata

en: Opening %s
fi: Avataan %s

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
fi: (tuloste)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
fi: (virhe)

en: Completed unsuccessfully with status code %d
fi: valmistui epäonnistuen tilakoodilla %d

en: Unable to open input file %s, command aborted
fi: Syötetiedostoa %s ei voi avata, komento keskeytettiin

en: Missing tool name
fi: Työkalun nimi puuttuu

en: Unexpected element "%s"
fi: Odottamaton elementti ”%s”

en: Error when loading external tools
fi: Virhe ladattaessa ulkoisia työkaluja

en: Unable to open %s for writing
fi: Kohdetta ”%s” ei voi avata kirjoitettavaksi

en: Tool operations
fi: Työkalut toiminnot

en: Same as output
fi: Sama kuin tuloste

en: Existing message pane
fi: Olemassaoleva viestipaneeli

en: New message pane
fi: Uusi viestipaneeli

en: New buffer
fi: Uusi puskuri

en: Replace buffer
fi: Korvaa puskuri

en: Append to buffer
fi: Lisää puskuriin

en: Replace selection
fi: Korvaa valinta

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
fi: Ponnahdusikkuna

en: Discard output
fi: Hylkää tulos

en: None
fi: Ei mitään

en: Current buffer
fi: Tämänhetkinen puskuri

en: Current selection
fi: Tämänhetkinen valinta

en: String
fi: Merkkijono

en: Project root URI
fi: Projektin juuri-URI

en: Project root path
fi: Projektin juuripolku

en: Selected URI in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu URI

en: Selected directory in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu kansio

en: Selected full file name in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu täysi tiedostonimi

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu täysi tiedostonimi ilman päätettä

en: Selected file name in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu tiedostonimi

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu tiedostonimi ilman päätettä

en: Selected file's extension in the file manager plugin
fi: Tiedostohallinan lisäosasta valittu tiedostopääte

en: Selected URI in the project manager plugin
fi: Projektihallinan lisäosasta valittu URI

en: Selected directory in the project manager plugin
fi: Projektihallinan lisäosasta valittu polku

en: Selected full file name in the project manager plugin
fi: Projektihallinan lisäosasta valittu täysi tiedostonimi

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
fi: Projektihallinan lisäosasta valittu täysi tiedostonimi ilman päätettä

en: Selected file name in the project manager plugin
fi: Projektihallinan lisäosasta valittu tiedostonimi

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
fi: Projektihallinan lisäosasta valittu tedostonimi ilman päätettä

en: Selected file extension in the project manager plugin
fi: Valittu tiedostopääte projektihalinnan lisäosassa

en: Currently edited file name
fi: Tällä hetkellä muokattava tiedosto

en: Currently edited file name without extension
fi: Tällä hetkellä muokattava tiedosto ilman päätettä

en: Currently edited file directory
fi: Tällä hetkellä muokattavan tiedoston kansio

en: Currently selected text in editor
fi: Tällä hetkellä valittu teksti muokkaimessa

en: Current word in editor
fi: Muokkaimen tämänhetkinen sana

en: Current line in editor
fi: Muokkaimen tämänhetkinen rivi

en: Command line parameters
fi: Komentorivivalitsimet

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit Anjuta IDE
fi: Lopeta Anjuta IDE

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
fi: Suositko kahvia vai teetä? Tarkista tämä.

en: _View
fi: _Näytä

en: _Reset Dock Layout
fi: _Nollaa telakan asettelu

en: Reset the widgets docking layout to default
fi: Nollaa elementtien telakan asettelu oletusarvoon

en: _Full Screen
fi: _Kokoruutu

en: Toggle fullscreen mode
fi: Näytetäänkö kokoruututilassa

en: _Lock Dock Layout
fi: _Lukitse telakan asettelu

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
fi: Lukitse nykyisen telakan asettelu, jolloin osia ei voi siirtää

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: Show or hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: _Help
fi: O_hje

en: _User's Manual
fi: _Käyttöohje

en: Anjuta user's manual
fi: Anjutan käyttöohje

en: _Frequently Asked Questions
fi: _Usein esitetyt kysymykset

en: Anjuta frequently asked questions
fi: Anjutasta usein esitettyjä kysymyksiä

en: Anjuta _Home Page
fi: Anjutan k_otisivu

en: Online documentation and resources
fi: Dokumentaatio ja muut resurssit verkossa

en: Report _Bugs/Patches/Requests
fi: Raportoi _vikoja, paikkoja ja toiveita

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
fi: Lähetä vikaraportti, korjaus tai ominaisuustoive Anjutasta

en: Ask a _Question
fi: _Esitä kysymys

en: Submit a question for FAQs
fi: Lähetä kysymys usein kysyttyihin kysymyksiin

en: _About
fi: _Tietoja

en: About Anjuta
fi: Tietoja Anjutasta

en: About External _Plugins
fi: Tietoja ulkoisista _liitännäisistä

en: Specify the size and location of the main window
fi: Määrittele pääikkunan koko ja sijainti

note: This is the format you can specify the size andposition * of the window on command line
en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
fi: LEVEYSxKORKEUS+XOFF+YOFF

en: Do not open last session on startup
fi: Älä avaa viimeisintä istuntoa käynnistettäessä

en: Do not open last project and files on startup
fi: Älä lataa viimeisintä projektia ja tiedostoja käynnistettäessä

en: - Integrated Development Environment
fi: - Integroitu kehitysympäristö

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Help
fi: Ohje

en: Installed plugins
fi: Asennetut liitännäiset

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Value doesn't exist
fi: Arvoa ei ole olemassa

en: Do not load last session on startup
fi: Älä lataa viimeisintä istuntoa käynnistettäessä

en: Do not load last project and files on startup
fi: Älä lataa viimeisintä projektia ja tiedostoja käynnistettäessä

en: Session
fi: Istunto

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
fi: Työkalupalkin nappien otsakkeet

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
fi: Telakan vaihtimen tyyli:

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Text + Icons
fi: Teksti ja kuvakkeet

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Text below icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Text beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden vieressä

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: Text only
fi: Vain teksti
