anjuta master - en to id translation catalogue (1925 entries)

en: Develop software in an integrated development environment
id: Mengembangkan perangkat lunak di dalam suatu lingkungan pengembangan terpadu

en: Anjuta DevStudio is a versatile software development studio featuring a number of advanced programming facilities including project management, application wizard, interactive debugger, source editor, version control, GUI designer, profiler and many more tools. It focuses on providing simple and usable user interface, yet powerful for efficient development.
id: Anjuta DevStudio adalah studio pengembangan perangkat lunak yang fleksibel dengan fitur sejumlah fasilitas pemrograman tingkat lanjut termasuk manajemene projek, wisaya aplikasi, pengawakutu interaktif, penyunting sumber, kendali versi, perancang GUI, pemrofil, dan lebih banyak perkakas lain. Ini berfokus pada penyediaan antar muka pengguna yang dapat dipakai dan sederhana, namun juga bertenaga untuk pengembangan yang efisien.

en: Anjuta is very extensible with plugins. Almost all features in Anjuta are implemented using plugins which can be dynamically enabled or disabled. You can choose which plugins should be active for your project. Like the user interface layout, the set of active plugins is also persistent for each project making it easy to work on projects with various levels of complexity. Using plugins, you can extend Anjuta with your own features.
id: Anjuta sangat mungkin dikembangkan dengan pengaya. Hampir semua fitur dalam Anjuta diimplementasikan memakai pengaya yang dapat difungsikan atau dimatikan secara dinamis. Anda dapat memilih pengaya mana yang mesti aktif bagi projek Anda. Seperti tata letak antar muka pengguna, set pengaya yang aktif juga persisten bagi setiap projek, membuat jadi mudah untuk bekerja pada projek dengan berbagai tingkat kompleksitas. Memakai pengaya, Anda dapat mengembangkan Anjuta dengan fitur Anda sendiri.

en: The project wizard lets you create new projects from a selection of project templates. The selection includes simple generic, flat (no subdirectory), GTK+, GNOME, Java, Python projects and more. New templates can be easily downloaded and installed.
id: Wisaya projek memungkinkan Anda membuat projek baru dari pilihan templat projek. Pilihan termasuk projek generik sederhana, rata (tanpa subdirektori), GTK+, GNOME, Java, Python, dan banyak lagi. Templat baru dapat dengan mudah diunduh dan dipasang.

en: Integrated Development Environment
id: Lingkungan Pengembangan Terpadu

en: IDE;development;programming;
id: IDE;development;programming;pengembangan;pemrograman;

en: Autogen is busy
id: Autogen sibuk

en: Could not write definition file "%s": %s
id: Tak bisa menulis berkas definisi "%s": %s

en: Could not open file "%s": %s
id: Tak bisa membuka berkas "%s": %s

en: Text
id: Teks

en: Text to render
id: Teks untuk dirender

en: Pixbuf Object
id: Objek Pixbuf

en: The pixbuf to render.
id: Pixbuf untuk dirender

en: Unable to find plugin module %s
id: Tidak dapat menemukan modul plugin %s

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
id: Tidak dapat menemukan fungsi pendaftaran plugin %s dalam modul %s

en: Unknown error in module %s
id: Kesalahan tak dikenal dalam modul %s

en: Column %i
id: Kolom %i

note: Column label
en: Column 1
id: Kolom 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
id: Berkas yang Anda coba buka memuat urutan bita yang tidak sah.

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
id: Anjuta tak dapat menentukan secara otomatis pengkodean berkas yang ingin Anda buka.

en: Missing location of plugin %s
id: Kehilangan lokasi plugin %s

en: Missing type defined by plugin %s
id: Kehilangan tipe yang didefinisikan oleh plugin %s

en: plugin %s fails to register type %s
id: plugin %s gagal mendaftar tipe %s

en: Western
id: Barat

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: South European
id: Eropa Selatan

en: Baltic
id: Baltik

en: Arabic
id: Arab

en: Greek
id: Yunani

en: Hebrew Visual
id: Visual Ibrani

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Turkish
id: Turki

en: Romanian
id: Rumania

en: Armenian
id: Armenia

en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

en: Cyrillic/Russian
id: Cyrillic/Russia

en: Japanese
id: Jepang

en: Korean
id: Korea

en: Chinese Simplified
id: Cina Disederhanakan

en: Georgian
id: Georgia

en: Cyrillic/Ukrainian
id: Cyrillic/Ukrainia

en: Vietnamese
id: Vietnam

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Text to show the user what to enter into the entry
id: Teks yang ditampilkan ke pengguna tentang apa yang mesti dimasukkan ke entri

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
id: Variabel Lingkungan:

en: Name
id: Nama

en: Value
id: Nilai

en: Path that dropped files should be relative to
id: Berkas yang dijatuhkan mesti relatif terhadap path ini

en: Drop a file or enter a path here
id: Jatuhkan suatu berkas atau masukkan path disini

en: Select Files
id: Pilih Berkas

en: Path that all files in the list should be relative to
id: Semua berkas dalam daftar mesti relatif terhadap path ini

en: Show Add button
id: Tampilkan tombol Tambah

en: Display an Add button
id: Tampilkan suatu tombol Tambah

note: * Translators: This regex should match the password prompts of * at least the "su" and the "sudo" command line utility in your * language and possible other things like "ssh". * More information on the regular expression syntax can be * found at http://library.gnome.org/devel/glib/unstable/glib-rege
en: [Pp]assword.*:
id: [Ss]andi.*:

en: Cannot execute command: "%s"
id: Tak bisa jalankan perintah: "%s"

en: execvp failed
id: execvp gagal

en: Anjuta Shell
id: Shell Anjuta

en: Anjuta shell that will contain the plugin
id: Shell Anjuta yang akan memuat plugin

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
id: Plugin '%s' tak mau dimatikan

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
id: Tidak dapat memuat %s
    Hal ini biasanya berarti bahwa instalasi Anda terkorupsi. Pesan kesalahan yang mendahului ini adalah:
    %s

en: Load
id: Muat

en: Available Plugins
id: Plugin Tersedia

en: Preferred plugins
id: Plugin yang disukai

en: Only show user activatable plugins
id: Hanya tampilkan plugin yang dapat-diaktifkan-pemakai

en: These are the plugins selected by you when you have been prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let you choose a different plugin.
id: Ini adalah pengaya yang Anda pilih saat Anda dipinta untuk memilih salah satu pengaya yang cocok. Dengan menghapus pengaya yang sebelumnya telah dipilih, Anda dapat memilih pengaya lain yang berbeda.

en: Forget selected plugin
id: Lupakan plugin terpilih

en: Select a plugin
id: Pilih sebuah plugin

en: Please select a plugin to activate
id: Silahkan memilih plugin untuk diaktifkan

en: No plugin is able to load other plugins in %s
id: Tak ada plugin yang dapat memuat plugin lain di %s

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
id: <b>Silahkan memilih plugin untuk diaktifkan</b>

en: Remember this selection
id: Ingat pilihan ini

en: Profiles
id: Profil

en: Current stack of profiles
id: Tumpukan profil kini

en: Available plugins
id: Plugin tersedia

en: Currently available plugins found in plugin paths
id: Plugin yang kini tersedia yang ditemukan pada path plugin

en: Activated plugins
id: Plugin yang diaktifkan

en: Currently activated plugins
id: Plugin yang kini diaktifkan

en: Anjuta shell for which the plugins are made
id: Shell Anjuta yang dibuatkan pluginnya

en: Anjuta Status
id: Status Anjuta

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
id: Status Anjuta untuk dipakai pada pemuatan dan pembongkaran plugin

en: Loading:
id: Memuat:

en: Category
id: Katagori

note: FIXME: Make the general page first
en: General
id: Umum

en: Anjuta Preferences
id: Preferensi Anjuta

en: Plugin Manager
id: Manajer Plugin

en: The plugin manager to use for resolving plugins
id: Manajer plugin yang dipakai untuk memilah plugin

en: Profile Name
id: Nama Profil

en: Name of the plugin profile
id: Nama profil plugin

en: Synchronization file
id: Berkas penyelarasan

en: File to syncronize the profile XML
id: Berkas untuk menyelaraskan XML profil

en: Please select a plugin from the list
id: Silakan pilih plugin dari daftar

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted Anjuta plugins profile.
id: Gagal membaca '%s': Kesalahan mengurai XML. Profil plugin Anjuta yang tidak valid atau cacat.

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
id: %s: Pasang dari '%s'

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing
id: Gagal membaca '%s': Plugin wajib berikut tidak ditemukan

en: Select the items to save:
id: Pilih objek untuk disimpan:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
id: Bila Anda tidak menyimpan, semua perubahan Anda akan hilang.

en: Save
id: Simpan

en: Item
id: Butir

en: _Discard changes
id: _Abaikan perubahan

en: There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?
id[0]: Ada %d objek dengan perubahan yang belum disimpan. Simpan perubahan sebelum menutup?

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
id: Ada satu butir dengan perubahan yang belum disimpan. Simpan perubahan sebelum menutup?

en: <Invalid>
id: <tak valid>

en: ComboBox model
id: Model KotakKombo

en: The model for the combo box
id: Model bagi kotak kombo

en: Action
id: Aksi

en: Visible
id: Tampak

en: Sensitive
id: Sensitif

en: Shortcut
id: Pintas

note: Avoid space in translated string
en: System:
id: Sistem:

en: You do not seem to have PackageKit installed. PackageKit is required for installing missing packages. Please install "packagekit-gnome" package from your distribution, or install the missing packages manually.
id: Sepertinya belum memasang PackageKit. PackageKit diperlukan untuk memasang paket yang hilang. Silakan pasang paket "packagekit-gnome" dari distribusi Anda, atau pasang paket yang hilang secara manual.

en: Installation failed: %s
id: Pemasangan gagal: %s

en: Failed to run "%s". The returned error was: "%s".
id: Gagal menjalankan "%s". Galat yang diperoleh: "%s".

en: The "%s" package is not installed.
    Please install it.
id: Paket "%s" belum terpasang.
    Silakan dipasang.

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
id: Utilitas "%s" belum terpasang.
    Silakan dipasang.

note: Try xterm
en: Cannot find a terminal; using xterm, even if it may not work
id: Terminal tak ditemukan; memakai xterm, walau mungkin juga tidak akan berhasil

en: Cannot execute command: %s (using shell %s): %s
id: Tak bisa jalankan perintah: %s (memakai shell %s): %s

en: Unable to load user interface file: %s
id: Gagal memuat berkas antar muka pengguna: %s

en: Modified
id: Diubah

en: Added
id: Ditambahkan

en: Deleted
id: Dihapus

en: Conflicted
id: Bertentangan

en: Up-to-date
id: Mutakhir

en: Locked
id: Terkunci

en: Missing
id: Hilang

en: Unversioned
id: Tanpa versi

en: Ignored
id: Diabaikan

en: Widget not found: %s
id: Widget tak ditemukan: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
id: Tak bisa temukan berkas pixmap aplikasi: %s

en: Cannot execute command "%s": %s
id: Tak bisa jalankan perintah "%s": %s

en: Please specify group name
id: Silakan nyatakan nama grup

en: Group name can only contain alphanumeric or "#$:%+,-.=@^_`~/" characters
id: Nama grup hanya boleh memuat alfanumerik atau karakter "#$:%+,-.=@^_`~/"

en: Project doesn't exist or invalid path
id: Projek tak ada atau path tak valid

en: Root
id: Akar

en: Group
id: Grup

en: Source
id: Sumber

en: Shared Library (Libtool)
id: Pustaka Bersama (Libtool)

en: Module (Libtool)
id: Modul (Libtool)

en: Static Library (Libtool)
id: Pustaka Statik (libtool)

en: Python Module
id: Modul Python

en: Java Module
id: Modul Java

en: Lisp Module
id: Modul Lisp

en: Header Files
id: Berkas Header

en: Man Documentation
id: Dokumentasi Man

en: Info Documentation
id: Dokumentasi Info

en: Miscellaneous Data
id: Data Rupa-rupa

en: Script
id: Skrip

en: Module
id: Modul

en: Package
id: Paket

en: Unable to parse project file
id: Tak bisa mengurai berkas projek

en: Project doesn't exist or has an invalid path
id: Projek tak ada atau memiliki path yang tak valid

en: Autotools backend
id: Backed autotool

en: New Autotools backend for project manager
id: Backend Autotool baru bagi manajer projek

en: Name:
id: Nama:

en: Project name, it can contain spaces by example 'GNU Autoconf'
id: Nama projek, bisa memuat spasi, dengan contoh 'GNU Autoconf'

en: Version:
id: Versi:

en: Project version, typically a few numbers separated by dot by example '1.0.0'
id: Versi projek, biasanya beberapa angka yang dipisah dengan titik, contoh '1.0.0'

en: Bug report URL:
id: URL laporan kutu:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
id: Tambahkan alamat surel atau taut ke halaman web dimana pengguna dapat melaporkan kutu. Ini opsional.

en: Package name:
id: Nama paket:

en: Package name, it can contains only alphanumerics and underscore characters.It is generated from the project name if not provided.
id: Nama pekt, ini dapat memuat hanya karakter alfanumerik dan garis bawah. Ini dijangkitkan dari nama projek bila tak diberikan.

en: An link to the project web page if provided.
id: Taut ke halaman web projek bila diberikan.

en: Libtool support:
id: Dukungan libtool:

en: Add support to compile shared and static libraries with Libtool.
id: Tambahkan dukungan pembangunan pustaka yang dipakai bersama dan statik dengan Libtool.

en: Linker flags:
id: Flag linker:

en: Common additional linker flags for all targets in this group.
id: Flag linker tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: C preprocessor flags:
id: Flag preprosesor C:

en: Common additional C preprocessor flags for all targets in this group.
id: Flag preprosesor C tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: C compiler flags:
id: Flag kompiler C:

en: Common additional C compiler flags for all targets in this group.
id: Flag compiler C tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: C++ compiler flags:
id: Flag kompiler C++:

en: Common additional C++ compiler flags for all targets in this group.
id: Flag compiler C++ tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Java compiler flags:
id: Flag kompiler Java:

en: Common additional Java compiler flags for all targets in this group.
id: Flag compiler Java tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Vala compiler flags:
id: Flag kompiler Vala:

en: Common additional Vala compiler flags for all targets in this group.
id: Flag compiler Vala tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Fortran compiler flags:
id: Flag kompiler Fortran:

en: Common additional Fortran compiler flags for all targets in this group.
id: Flag compiler Fortran tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Objective C compiler flags:
id: Flag kompiler Objective C:

en: Common additional Objective C compiler flags for all targets in this group.
id: Flag compiler Objective C tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Lex/Flex flags:
id: Flag Lex/Flex:

en: Common additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for all targets in this group.
id: Flag generator penganalisa leksikal Lex atau Flex tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Yacc/Bison flags:
id: Flag Yacc/Bison:

en: Common additional Yacc or Bison parser generator flags for all targets in this group.
id: Flag generator parser Yacc atau Bison tambahan yang sama untuk semua target dalam grup ini.

en: Installation directories:
id: Direktori instalasi:

en: List of custom installation directories used by targets in this group.
id: Daftar direktori instalasi gubahan yang dipakai oleh target dalam grup ini.

en: Do not install:
id: Jangan pasang:

en: Build but do not install the target.
id: Build tapi jangan instal target.

en: Installation directory:
id: Direktori instalasi:

en: It has to be a standard directory or a custom one defined in group properties.
id: Ini harus merupakan direktori standar atau gubahan yang didefinisikan dalam properti grup.

en: Additional linker flags for this target.
id: Flag linker tambahan untuk target ini.

en: Additional libraries:
id: Pustaka tambahan:

en: Additional libraries for this target.
id: Pustaka tambahan bagi target ini.

en: Additional objects:
id: Objek tambahan:

en: Additional object files for this target.
id: Berkas objek tambahan bagi target ini.

en: Additional C preprocessor flags for this target.
id: Flag preprosesor C tambahan untuk target ini.

en: Additional C compiler flags for this target.
id: Flag compiler C tambahan untuk target ini.

en: Additional C++ compiler flags for this target.
id: Flag compiler C++ tambahan untuk target ini.

en: Additional Java compiler flags for this target.
id: Flag compiler Java tambahan untuk target ini.

en: Additional Vala compiler flags for this target.
id: Flag compiler Vala tambahan untuk target ini.

en: Additional Fortran compiler flags for this target.
id: Flag compiler Fortran tambahan untuk target ini.

en: Additional Objective C compiler flags for this target.
id: Flag compiler Objective C tambahan untuk target ini.

en: Additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for this target.
id: Flag generator penganalisa leksikal Lex atau Flex tambahan untuk target ini.

en: Additional Yacc or Bison parser generator flags for this target.
id: Flag generator parser Yacc atau Bison tambahan untuk target ini.

en: Additional dependencies:
id: Ketergantungan tambahan:

en: Additional dependencies for this target.
id: Ketergantungan tambahan bagi target ini.

en: Include in distribution:
id: Sertakan di distribusi:

en: Include this target in the distributed package.
id: Sertakan target ini dalam paket yang didistribusikan.

en: Build for check only:
id: Build hanya untuk pengecekan:

en: Build this target only when running automatic tests.
id: Build target ini saja ketika menjalankan tes otomatis.

en: Do not use prefix:
id: Jangan pakai prefiks:

en: Do not rename the target with an optional prefix, used to avoid overwriting system program.
id: Jangan ubah nama target dengan prefiks opsional, dipakai untuk menghindari penimpaan program sistem.

en: Keep target path:
id: Pertahankan path target:

en: Keep relative target path for installing it. By example if you have a program subdir/app installed in bin directory it will be installed in bin/subdir/app not in bin/app.
id: Pertahankan path target relatif untuk memasangnya. Sebagai contoh bila Anda memiliki suatu progrem subdir/app yang dipasang di direktori bin, itu akan dipasang di bin/subdir/app, bukan di bin/app.

en: Libraries:
id: Pustaka:

en: Manual section:
id: Seksi manual:

en: Section where are installed the man pages. Valid section names are the digits ‘0’ through ‘9’, and the letters ‘l’ and ‘n’.
id: Seksi dimana memasang halaman man. Nama seksi yang valid adalah dijit '0' sampai '9', dan huruf 'l' dan 'n'.

en: Source file must be a regular file, not a directory
id: Berkas sumber mesti berupa berkas biasa, bukan direktori

en: Target parent is not a valid group
id: Induk target bukan grup yang valid

en: Please specify target name
id: Silakan nyatakan nama target

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-', '/' or '.' characters
id: Nama target hanya boleh memuat alfanumerik atau karakter '_', '-', '/' maupun '.'

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
id: Target pustaka bersama mesti berbentuk 'libxxx.la'

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
id: Target pustaka statik mesti berbentuk 'libxxx.la'

en: Module target name must be of the form 'xxx.la'
id: Target pustaka bersama mesti berbentuk 'xxx.la'

en: Automake Build
id: Build Automake

en: Basic autotools build plugin.
id: Plugin build autotool dasar.

en: Execute
id: Jalankan

en: Configure Project
id: Konfigurasikan Projek

en: Regenerate project
id: Bangun ulang projek

en: Configuration:
id: Konfigurasi:

en: Configure Options:
id: Opsi Konfigurasi:

en: Build Directory:
id: Direktori Build:

en: Select Program
id: Pilih Program

en: Arguments:
id: Argumen:

en: Run in terminal
id: Jalankan di terminal

en: Select Program to run:
id: Pilih Program untuk dijalankan:

en: Run several commands at a time:
id: Jalankan beberapa perintah sekaligus:

en: Continue on errors
id: Lanjutkan saat galat

en: Translate messages
id: Terjemahkan pesan

en: Highlight build warnings and errors in editor
id: Menandai peringatan serta galat pembangunan pada penyunting

en: Install as root:
id: Pasang sebagai root:

en: Install
id: Pasang

en: Before using this new configuration, the default one needs to be removed. Do you want to do that?
id: Sebelum memakai konfigurasi baru ini, yang bawaan perlu dihapus. Anda ingin melakukannya?

en: Command canceled by user
id: Perintah dibatalkan oleh pengguna

en: Cannot compile "%s": No compile rule defined for this file type.
id: Tak bisa mengompail "%s": Tak ada aturan kompail didefinisikan bagi tipe berkas ini.

en: Cannot configure project: Missing configure script in %s.
id: Tak bisa menata projek: Skrip pengkonfigurasi hilang di %s.

en: Select a build directory inside the project directory
id: Pilih direktori kompilasi di dalam direktori proyek

en: Default
id: Baku

en: Debug
id: Awakutu

en: Optimized
id: Teroptimasi

en: No executables in this project!
id: Tak ada executable di projek ini!

en: No file or project currently opened.
id: Tak ada berkas atau projek yang sedang dibuka.

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
id: Program '%s' bukan suatu berkas lokal

en: Program '%s' does not exist
id: Program '%s' tak ada

en: Program '%s' does not have execution permission
id: Program '%s' tak punya hak eksekusi

en: No executable for this file.
id: Tak ada executable bagi berkas ini.

en: Executable '%s' is not up-to-date.
id: Executable '%s' tak mutakhir.

en: True if we need a special command to install files
id: True bila kita memerlukan perintah khusus untuk memasang berkas

en: Command used to be allowed to install files
id: Perintah yang dipakai agar diijinkan untuk memasang berkas

en: The command has to contain "%s" or "%q". This will be replaced by the command used to install the files, by example "make install". %s is replaced by the command without any change while %q is replaced by the quoted command. You can use %% to get a "%" character. A typical value is "sudo %s" or "su -c %q".
id: Perintah mesti memuat "%s" atau "%q". Ini akan digantikan oleh perintah yang dipakai untuk memasang berkas, sebagai contoh "make install". %s digantikan oleh perintah tanpa perubahan apapun sementara %q digantikan oleh perintah yang diapit tanda kutip. Anda dapat memakai %% untuk mendapat karakter "%". Nilai tipikal adalah "sudo %s" atau "su - c %q".

en: Entering: %s
id: Memasuki: %s

en: Leaving: %s
id: Meninggalkan: %s

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
id: peringatan:

en: warning:-old
id: peringatan:-lama

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
id: galat:

en: error:-old
id: galat:-lama

en: Command exited with status %d
id: Perintah keluar dengan status %d

en: Command aborted by user
id: Perintah digugurkan oleh pengguna

en: Command terminated with signal %d
id: Perintah dihentikan dengan sinyal %d

en: Command terminated for an unknown reason
id: Perintah dihentikan karena alasan yang tak diketahui

en: Total time taken: %lu secs
id: Total waktu: %lu detik

en: Completed unsuccessfully
id: Selesai tapi tak sukses

en: Completed successfully
id: Selesai dengan sukses

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
id: Bangun %d: %s

en: _Build Project
id: _Build Projek

en: Build whole project
id: Bangun seluruh projek

en: _Install Project
id: _Pasang Projek

en: Install whole project
id: Pasang seluruh projek

en: _Check Project
id: Peri_ksa Projek

en: Check whole project
id: Periksa seluruh projek

en: _Clean Project
id: Bersi_hkan Projek

en: Clean whole project
id: Bersihkan seluruh projek

en: C_onfigure Project…
id: K_onfigurasikan Projek...

en: Configure project
id: Konfigurasikan projek

en: Build project tarball distribution
id: Buat distribusi tarball projek

en: _Build Module
id: _Build Modul

en: Build module associated with current file
id: Bangun modul yang terkait dengan berkas kini

en: _Install Module
id: _Pasang Modul

en: Install module associated with current file
id: Pasang modul yang terkait dengan berkas kini

en: _Check Module
id: Peri_ksa Modul

en: Check module associated with current file
id: Periksa modul yang terkait dengan berkas kini

en: _Clean Module
id: Bersi_hkan Modul

en: Clean module associated with current file
id: Bersihkan modul yang terkait dengan berkas kini

en: Co_mpile File
id: Ko_mpail Berkas

en: Compile current editor file
id: Kompail berkas penyunting kini

en: Select Configuration
id: Pilih Konfigurasi

en: Select current configuration
id: Pilih konfigurasi kini

en: Remove Configuration
id: Hapus Konfigurasi

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
id: Bersihkan projek (distclean) dan hapus direktori konfigurasi bila mungkin

en: Compile file
id: Kompail berkas

en: Build module
id: Build modul

en: _Install
id: _Pasang

en: Install module
id: Pasang modul

en: _Clean
id: _Bersihkan

en: Clean module
id: Bersihkan modul

en: _Check
id: Peri_ksa

en: Check module
id: Periksa modul

en: _Cancel command
id: _Batalkan perintah

en: Cancel build command
id: Batalkan perintah membangun

en: _Install (%s)
id: _Pasang (%s)

en: _Clean (%s)
id: _Bersihkan (%s)

en: Co_mpile (%s)
id: Ko_mpail (%s)

en: Co_mpile
id: Ko_mpail

en: Build commands
id: Perintah pembangunan

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
id: Perintah popup pembangunan

en: Build Autotools
id: Autotool Pembangunan

en: Error while setting up build environment:
     %s
id: Galat ketika menyetel lingkungan untuk kompilasi:
     %s

en: Command aborted
id: Perintah digugurkan

en: Class Generator
id: Penjangkit Kelas

en: Anjuta Class Generator Plugin
id: Plugin Penjangkit Kelas Anjuta

en: Class
id: Kelas

en: Berkeley Software Distribution License (BSD)
id: Lisensi Berkeley Software Distribution (BSD)

en: No License
id: Tanpa Lisensi

en: Create
id: Buat

en: Class Name:
id: Nama Kelas:

en: Base Class:
id: Kelas Dasar:

en: Base Class Inheritance:
id: Inheritansi Kelas Dasar:

en: Class Options:
id: Opsi Kelas:

en: Source/Header Headings:
id: Heading Sumber/Header:

en: Inline the declaration and implementation
id: Inline-kan deklarasi dan implementasi

en: Author/Date/Time
id: Pengarang/Tangga/Waktu

en: General Class Properties
id: Properti Kelas Umum

en: Class Elements
id: Elemen Kelas

en: Generic C++ Class
id: Kelas C++ Generik

en: GObject Prefix and Type:
id: Jenis dan Awalan GObject:

en: Author/Date-Time
id: Pengarang/Tanggal-Waktu

en: Class Function Prefix:
id: Awalan Fungsi Kelas:

en: Member Functions/Variables
id: Variabel/Fungsi Anggota

en: Properties
id: Properti

en: Signals
id: Sinyal

en: GObject Class
id: Kelas GObject

en: Class Methods
id: Metode Kelas

en: Constants/Variables
id: Konstanta/Variabel

en: Python Class
id: Kelas Python

en: is Sub-Class
id: adalah Sub-Kelas

en: Initializer Arguments:
id: Argumen Penginisiasi:

en: Methods
id: Metode

en: Variables
id: Variabel

en: Imports
id: Impor

en: JavaScript Class
id: Kelas JavaScript

en: Class Scope:
id: Cakupan Kelas:

en: Vala Class
id: Kelas Vala

en: Author Email Address:
id: Alamat Surel Pengarang:

en: Author Name:
id: Nama Pengarang:

en: License:
id: Lisensi:

en: Header File:
id: Berkas Header:

en: Source File:
id: Berkas Sumber:

en: Add to Project Target:
id: Tambahkan ke Target Projek:

en: Add to Repository
id: Tambahkan ke Repositori

en: Header or source file has not been created
id: Berkas sumber atau header belum dibuat

en: Autogen template used for the header file
id: Templat autogen yang dipakai untuk berkas header

en: Autogen template used for the implementation file
id: Templat autogen yang dipakai untuk berkas implementasi

en: File to which the processed template will be written
id: Berkas tempat menulis templat yang telah diproses

en: Could not find autogen version 5; please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net.
id: Tak bisa temukan autogen versi 5; silakan pasang paket autogen. Anda dapat memperolehnya dari http://autogen.sourceforge.net.

en: Failed to execute autogen: %s
id: Gagal mengeksekusi autogen: %s

en: Guess from type
id: Tebak dari tipe

en: Implementation
id: Implementasi

en: Type
id: Tipe

en: Arguments
id: Argumen

note: Somehow redundant with marshaller, but required for default handler
en: Flags
id: Flag

en: Marshaller
id: Pe-marshall

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
id: Otomatis

en: XML description of the user interface
id: Deskripsi XML dari antar muka pengguna

en: CVS Plugin
id: Plugin CVS

en: A version control system plugin
id: Suatu plugin sistem kendali versi

en: Standard diff
id: Diff standar

en: Patch-Style diff
id: Diff gaya-patch

en: Local
id: Lokal

en: Extern (rsh)
id: Ekstern (rsh)

en: Password server (pserver)
id: Server sandi (pserver)

en: CVS Preferences
id: Preferensi CVS

en: Path to "cvs" command
id: Path ke perintah "cvs"

en: Compression Level (0=off, 10=max):
id: Aras kompresi (0=tanpa, 10=maks):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
id: Abaikan berkas .cvsrc (disarankan)

en: CVS Options
id: Opsi CVS

en: CVS: Add file/directory
id: CVS: Tambah berkas/direktori

en: Choose file or directory to add:
id: Pilih berkas atau direktori untuk ditambahkan:

en: Browse…
id: Jelajahi...

en: File is binary
id: Berkas biner

en: CVS: Remove file/directory
id: CVS: Hapus berkas/direktori

en: Choose file or directory to remove:
id: Pilih berkas atau direktori untuk dihapus:

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course, the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
id: <b>Mohon dicatat: </b>
    
    Menekan OK akan menghapus berkas dari disk dan dari CVS. Tentu saja, berkas tak akan dihapus dari CVS sebelum Anda memakai CVS Commit. <b>Anda telah diperingatkan!</b>

en: CVS: Commit file/directory
id: CVS: Commit berkas/direktori

en: Choose file or directory to commit:
id: Pilih berkas atau direktori untuk di-commit:

en: Whole project
id: Seluruh projek

en: Log message:
id: Pesan log:

en: Revision:
id: Revisi:

en: Do not act recursively
id: Jangan dijalankan rekursif

en: Options:
id: Opsi:

en: Choose file or directory to update:
id: Pilih berkas atau direktori untuk di-update:

en: Delete empty directories
id: Hapus direktori kosong

en: Create new directories
id: Buat direktori baru

en: Reset sticky tags
id: Reset tag sticky

en: Use revision/tag:
id: Pakai revisi/tag:

en: CVS: Status from file/directory
id: CVS: Status dari berkas/direktori

en: Choose file or directory to get the status from:
id: Pilih berkas atau direktori tempat mendapat status:

en: Be verbose
id: Uraikanlah

en: CVS: Diff file/directory
id: CVS: Diff berkas/direktori

en: Choose file or directory to diff:
id: Pilih berkas atau direktori untuk di-diff:

en: Unified format instead of context format
id: Format unified dan bukan format konteks

en: Use revision:
id: Pakai revisi:

en: CVS: Log file/directory
id: CVS: Log berkas/direktori

en: Choose file or directory to get log for:
id: Pilih berkas atau direktori tempat mengambil log:

en: Options
id: Opsi

en: CVS: Import
id: CVS: Impor

en: Project root directory:
id: Direktori root projek:

en: Module name:
id: Nama modul:

en: Vendor tag:
id: Tag vendor:

en: Release tag:
id: Tag rilis:

en: Module Details:
id: Rincian Modul:

en: Password:
id: Sandi:

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Repository:
id: Repositori:

en: Please enter a filename!
id: Silakan masukkan suatu nama berkas!

en: Please fill field: %s
id: Silakan isi ruas: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
id: Perintah CVS sedang berjalan! Silakan tunggu sampai itu selesai!

en: Unable to delete file
id: Tak bisa menghapus berkas

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan log kosong?

en: Release
id: Rilis

en: Are you sure that you do not want a log message?
id: Anda yakin tidak ingin suatu pesan log?

en: CVS command failed. See above for details
id: Perintah CVS gagal. Lihat di atas untuk rinciannya

en: CVS command successful! Time taken: %ld second | CVS command successful! Time taken: %ld seconds
id[0]: Perintah CVS sukses! Menghabiskan waktu: %ld detik

en: CVS command is running — please wait until it finishes!
id: Perintah CVS sedang berjalan! — silakan tunggu sampai itu selesai!

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
id: T_ambah

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
id: Tambahkan suatu berkas/direktori baru ke tree CVS

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
id: _Hapus

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
id: Hapus suatu berkas/direktori dari tree CVS

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
id: Commit perubahan Anda ke tree CVS

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the CVS tree
id: Selaraskan salinan lokal Anda dengan tree CVS

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
id: Perlihatkan perbedaan antara salinan lokal Anda dengan tree

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
id: Tunjukkan _Status

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
id: Perlihatkan status dari suatu berkas/direktori

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
id: Tunjukkan _Log

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
id: Perlihatkan log dari suatu berkas/direktori

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
id: _Impor Tree

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
id: Impor suatu tree sumber baru ke CVS

en: CVS operations
id: Operasi CVS

en: CVS popup operations
id: Operasi popup CVS

en: Debug Manager plugin.
id: Plugin Manajer Debug.

en: Attach to process
id: Kaitkan ke proses

en: _Process to attach to:
id: _Proses untuk dikait:

en: _Hide paths
id: Sembunyikan pat_h

en: Hide process para_meters
id: Sembunyikan para_meter proses

en: Display process _tree
id: Tampilkan _tree proses

en: _Attach
id: K_ait

en: Breakpoints
id: Breakpoint

en: Enable _all
id: Fungsik_an semua

en: _Disable all
id: _Matikan semua

en: _Remove all
id: _Hapus semua

en: Add Watch
id: Tambah Watch

en: _Automatic update
id: Upd_ate otomatis

en: _Name:
id: _Nama:

en: Change Watch
id: Ubah Watch

en: _Value:
id: _Nilai:

en: Inspect/Evaluate
id: Inspeksi/Evaluasi

en: Breakpoint properties
id: Properti breakpoint

en: Location
id: Lokasi

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
id: _Cacah lewat:

en: _Condition:
id: _Kondisi:

en: _Location:
id: _Lokasi:

en: Memory
id: Memori

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
id: Masukkan suatu alamat dalam heksadesimal atau pilih satu di data

en: Inspect
id: Inspeksi

en: CPU Registers
id: Register CPU

en: Shared libraries
id: Pustaka bersama

en: Kernel Signals
id: Sinyal Kernel

en: Set Signal Property
id: Tata Properti Sinyal

en: Signal:
id: Sinyal:

en: Description:
id: Keterangan:

en: Program Interrupt
id: Interupsi Program

en: Yes
id: Ya

en: Print:
id: Cetak:

en: Debugger command
id: Perintah debugger

en: Debugger command:
id: Perintah debugger:

en: Source Directories
id: Direktori Sumber

en: Select one directory
id: Pilih satu direktori

en: Connect to remote target
id: Hubungkan ke target remote

en: TCP/IP Connection
id: Koneksi TCP/IP

en: Address:
id: Alamat:

en: Serial Line Connection
id: Sambungan Serial

en: Disable
id: Matikan

en: Remote debugging
id: Pengawakutuan remote

en: <span weight="bold" size="larger">Are you sure you want to debug a program not using the Debug configuration?</span>
    
    When optimizations are enabled, the debugger cannot always identify the source code corresponding to the instructions, so some commands can perform in a strange way, especially steps.
id: <span weight="bold" size="larger">Anda yakin ingin men-debug suatu program tanpa memakai konfigurasi Debug?</span>
    
    Ketika optimasi difungsikan, debugger tak selalu dapat mengidentifikasi kode sumber yang mengacu ke instruksi, sehingga beberapa perintah dapat dijalankan secara aneh, khususnya step.

en: Do not show again
id: Jangan tampilkan lagi

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
id: Anda yakin ingin menghapus semua breakpoint?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
id: _Breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
id: Jungkitkan Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
id: Jungkitkan breakpoint di lokasi kini

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint…
id: Tambah Breakpoint...

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
id: Tambahkan suatu breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
id: Hapus Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
id: Menghapus suatu breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
id: Sunting Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
id: Sunting properti breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
id: Fungsikan Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
id: Fungsikan suatu breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
id: Matikan Semua Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
id: Nonaktifkan semua breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
id: Hapus S_emua Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
id: Hapus semua breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
id: Lompat ke Breakpoint

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
id: Lompat ke lokasi breakpoint

en: Disable Breakpoint
id: Matikan Breakpoint

en: Disable a breakpoint
id: Menonaktifkan suatu breakpoint

note: Translators: Enabled refers to a breakpoint. It is a column name, like * other words. This enable an user defined command
en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Address
id: Alamat

en: Condition
id: Kondisi

en: Pass count
id: Cacah lewat

en: State
id: Keadaan

en: Breakpoint operations
id: Operasi breakpoint

note: create goto menu_item.
en: _Go to address
id: _Pergi ke alamat

en: Variable
id: Variabel

en: Information
id: Informasi

en: Lines
id: Baris

note: This is the list of local variables.
en: Locals
id: Lokal

en: Do not display warning if not using a Debug configuration
id: Jangan tampilkan peringatan bila tidak memakai suatu konfigurasi Debug

en: Debugger Log
id: Log Debugger

en: Started
id: Dimulai

en: Loaded
id: Dimuat

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
id: Istirahatkan eksekusi program

en: Running…
id: Berjalan...

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
id: Jalankan/_Lanjutkan

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
id: Lanjutkan eksekusi program

en: Stopped
id: Dihentikan

en: Unloaded
id: Dibongkar

en: Debugger terminated with error %d: %s
id: Debugger berakhir dengan galat %d: %s

en: Program has received signal: %s
id: Program telah menerima sinyal: %s

en: Start debugger and load the program
id: Mulai jalankan debugger dan muat program

en: _Debug Process…
id: _Debug Proses…

en: Start debugger and attach to a running program
id: Mulai jalankan debugger dan kaitkan ke suatu program yang sedang berjalan

en: Debug _Remote Target…
id: Debug Target _Remote...

en: Connect to a remote debugging target
id: Menyambung ke suatu target pendebugan remote

en: Say goodbye to the debugger
id: Ucapkan selamat berpisah ke debugger

en: Add source paths…
id: Tambah path sumber...

en: Add additional source paths
id: Tambahkan path sumber tambahan

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command…
id: Perintah Debugger...

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
id: Perintah debugger gubahan

en: Shared Libraries
id: Pustaka Bersama

en: Show shared library mappings
id: Tampilkan pemetaan pustaka bersama

en: Show kernel signals
id: Tampilkan sinyal kernel

en: _Continue/Suspend
id: Lan_jutkan/Suspensi

en: Continue or suspend the execution of the program
id: Lanjutkan atau suspensi eksekusi program

en: Step _In
id: Step Mas_uk

en: Single step into function
id: Eksekusi satu langkah instruksi ke dalam fungsi

en: Step O_ver
id: Step L_ewat

en: Single step over function
id: Eksekusi satu langkah instruksi tanpa masuk ke dalam fungsi

en: Step _Out
id: Step Kelu_ar

en: Single step out of function
id: Eksekusi satu langkah instruksi keluar fungsi

en: _Run to Cursor
id: Jalankan sampai Ku_rsor

en: Run to the cursor
id: Jalankan aplikasi sampai mencapai posisi instruksi yang diacu kursor

en: _Run from Cursor
id: Jalankan dari Ku_rsor

en: Run from the cursor
id: Jalankan dari posisi kursor

en: Debugger operations
id: Operasi debugger

en: Unable to find a debugger plugin supporting a target with %s MIME type
id: Tak bisa temukan plugin debugger yang mendukung target dengan tipe MIME %s

en: Registers
id: Register

en: Update
id: Perbarui

en: Shared Object
id: Objek Bersama

en: From
id: Dari

en: To
id: Ke

en: Symbols read
id: Simbol dibaca

en: Shared library operations
id: Operasi pustaka bersama

en: Signal
id: Sinyal

en: Stop
id: Berhenti

en: Print
id: Cetak

en: Description
id: Keterangan

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
id: Kirim ke proses

en: Kernel signals
id: Sinyal kernel

en: Signal operations
id: Operasi sinyal

en: Show Line Numbers
id: Tampilkan Nomor Baris

en: Whether to display line numbers
id: Apakah menampilkan nomor baris

en: Show Line Markers
id: Tampilkan Tanda Baris

en: Whether to display line marker pixbufs
id: Apakah menampilkan pixbuf tanda baris

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
id: Tata frame kini

en: View Source
id: Lihat Sumber

en: Get Stack trace
id: Ambil Pelacakan Stack

en: Active
id: Aktif

en: Frame
id: Bingkai

note: Register actions
en: File
id: Berkas

en: Line
id: Baris

en: Function
id: Fungsi

en: Stack frame operations
id: Operasi frame stack

en: User
id: Pengguna

en: Time
id: Waktu

en: Command
id: Perintah

en: Unable to execute: "%s". The returned error was: "%s".
id: Tak bisa mengeksekusi: "%s". Galat yang diperoleh: "%s".

en: Unable to open the file: %s
id: Tak dapat membuka berkas: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
id: Tak bisa membuka %s. Debugger tak bisa dimulai.

en: Unable to detect MIME type of %s. Debugger cannot start.
id: Tak bisa mendeteksi tipe MIME dari %s. Debugger tak bisa dimulai.

en: The program is already running.
    Do you still want to stop the debugger?
id: Program sedang berjalan.
    Apakah Anda masih ingin menghentikan debuger?

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate…
id: Ins_peksi/Evaluasi...

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
id: Inspeksi atau evaluasi suatu ekspresi atau variabel

en: Add Watch…
id: Tambah Watch...

en: Remove Watch
id: Hapus Watch

en: Update Watch
id: Mutakhirkan Watch

en: Change Value
id: Ubah Nilai

en: Update all
id: Update semua

en: Remove all
id: Hapus semua

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
id: Update otomatis

en: Watch operations
id: Operasi watch

en: Watches
id: Watch

en: API Help
id: Bantuan API

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
id: Plugin Devhelp bagi Anjuta.

en: Search Help:
id: Cari Bantuan:

en: _Go to
id: _Ke

en: _API Reference
id: Referensi _API

en: Browse API Pages
id: Jelajahi Halaman API

en: _Context Help
id: Bantuan _Konteks

en: Search help for the current word in the editor
id: Cari bantuan bagi kata yang kini di penyunting

en: _Search Help
id: _Cari Bantuan

en: Search for a term in help
id: Cari suatu istilah di bantuan

en: Help operations
id: Operasi bantuan

en: API Browser
id: Peramban API

en: Missing name
id: Nama tak ada

en: Project doesn't allow to set properties
id: Projek tak mengijinkan penataan properti

en: Directory backend
id: Backend direktori

en: Directory project backend, get only source files, use it when other backend fails
id: Backend projek direktori, mengambil hanya berkas sumber, pakai ini ketika backend lain gagal

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
id: Anda yakin ingin memuat ulang '%s'?
    Perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: Add bookmark
id: Tambah bookmark

en: Remove bookmark
id: Hapus bookmark

en: Bookmarks
id: Bookmark

en: Rename
id: Ganti Nama

en: Remove
id: Buang

en:  [read-only]
id:  [hanya-baca]

en: Close Others
id: Tutup Lainnya

en: Close file
id: Tutup berkas

en: Open file
id: Buka berkas

en: Save file as
id: Simpan berkas sebagai

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
id: Sudah ada berkas dengan nama "%s" di sini.
    Ganti dengan yang Anda simpan ini?

en: _Replace
id: _Timpa

en: [read-only]
id: [hanya-baca]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
id: Manajer Dokumen

en: Provides document management capabilities.
id: Menyediakan kapabilitas manajemen dokumen.

en: Top
id: Puncak

en: Bottom
id: Dasar

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Enable files autosave
id: Fungsikan simpan otomatis berkas

en: Save files interval in minutes
id: Selang waktu penyimpanan berkas dalam menit

en: Save session interval in minutes
id: Selang waktu penyimpanan sesi dalam menit

en: Autosave
id: Simpan sendiri

en: Sorted in opening order
id: Diurut berdasarkan pembukaan

en: Sorted by most recent use
id: Diurut berdasarkan pemakaian terkini

en: Sorted in alphabetical order
id: Diurut berdasarkan alfabet

en: Position:
id: Posisi:

en: Show tabs
id: Tampilkan tab

en: Show drop-down list
id: Tampilkan menu luruh

en: Do not show open documents
id: Jangan tampilkan dokumen yang dibuka

en: Open documents
id: Buka dokumen

en: Case sensitive
id: Peka huruf besar kecil

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Replace All
id: Ganti Semua

en: _Save
id: _Simpan

en: Save current file
id: Simpan berkas kini

en: Save _As…
id: Simp_an Sebagai...

en: Save the current file with a different name
id: Simpan berkas kini dengan nama lain

en: Save A_ll
id: Simpan Se_mua

en: Save all currently open files, except new files
id: Simpan semua berkas yang kini terbuka, kecuali berkas baru

en: _Close File
id: _Tutup Berkas

en: Close current file
id: Tutup berkas kini

en: Close All
id: Tutup Semua

en: Close all files
id: Tutup semua berkas

en: Close other documents
id: Tutup dokumen lain

en: Reload F_ile
id: Muat _Ulang Berkas

en: Reload current file
id: Muat ulang berkas kini

en: Recent _Files
id: Berkas _Terkini

en: _Print…
id: _Cetak…

en: Print the current file
id: Cetak berkas kini

en: _Print Preview
id: _Pratilik Cetak

en: Preview the current file in print format
id: Pratilik berkas kini dalam bentuk tercetak

en: _Transform
id: _Ubah

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
id: Jadikan Pilihan Huruf _Besar

en: Make the selected text uppercase
id: Jadikan seluruh teks yang dipilih berhuruf besar

en: Make Selection Lowercase
id: Jadikan Pilihan Huruf Kecil

en: Make the selected text lowercase
id: Jadikan seluruh teks yang dipilih berhuruf kecil

en: Convert EOL to CRLF
id: Ubah EOL ke CRLF

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
id: Ubah karakter Akhir Baris ke EOL DOS (CRLF)

en: Convert EOL to LF
id: Ubah EOL ke LF

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
id: Ubah karakter Akhir Baris ke EOL UNIX (LF)

en: Convert EOL to CR
id: Ubah EOL ke CR

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
id: Ubah karakter Akhir Baris ke EOL Mac OS (CR)

en: Convert EOL to Majority EOL
id: Ubah EOL ke EOL Mayoritas

en: Convert End Of Line characters to the most common EOL found in the file
id: Ubah karakter Akhir Baris ke EOL paling umum yang ditemukan di berkas

en: _Select
id: _Pilih

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select all text in the editor
id: Pilih semua teks di penyunting

en: Select _Code Block
id: Pilih Blok _Kode

en: Select the current code block
id: Pilih blok kode kini

en: Co_mment
id: K_omentar:

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
id: Jadi _Blok Komentar/Bukan Komentar

en: Block comment the selected text
id: Ubah blok teks yang dipilih menjadi komentar

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
id: Jadi _Kotak Komentar/Bukan Komentar

en: Box comment the selected text
id: Ubah kotak teks yang dipilih menjadi komentar

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
id: Jadi _Stream Komentar/Bukan Komentar

en: Stream comment the selected text
id: Ubah stream teks yang dipilih menjadi komentar

note: menu title
en: _Line Number…
id: Nomor _Baris...

en: Go to a particular line in the editor
id: Pergi ke baris tertentu di penyunting

en: Matching _Brace
id: Pasangan Kurung

en: Go to the matching brace in the editor
id: Pergi ke kurung pasangan di penyunting

en: _Start of Block
id: Awa_l Blok

en: Go to the start of the current block
id: Pergi ke awal blok kini

en: _End of Block
id: Akhi_r Blok

en: Go to the end of the current block
id: Pergi ke akhir blok kini

en: Previous _History
id: Ri_wayat Sebelumnya

en: Go to previous history
id: Pergi ke riwayat sebelumnya

en: Next Histor_y
id: Riwa_yat Berikutnya

en: Go to next history
id: Pergi ke riwayat berikutnya

en: _Search
id: _Cari

en: _Quick Search
id: Pencarian _Kilat

en: Quick editor embedded search
id: Pencarian kilat memakai fasilitas tertanam di penyunting

en: Find _Next
id: Cari _Lagi

en: Search for next appearance of term.
id: Cari kemunculan berikutnya dari istilah.

en: Find and R_eplace…
id: Ca_ri dan Ganti…

en: Search and replace
id: Cari dan ganti

en: Find _Previous
id: Cari ke _Belakang

en: Repeat the last Find command
id: Ulangi perintah Cari yang lalu

en: Clear Highlight
id: Bersihkan Penandaan

en: Clear all highlighted text
id: Bersihkan semua teks yang disorot

en: Find in Files
id: Cari dalam Berkas

en: Search in project files
id: Cari dalam berkas projek

en: Case Sensitive
id: Peka Huruf Besar Kecil

en: Match case in search results.
id: Cocokkan huruf besar kecil dalam hasil pencarian.

en: Highlight All
id: Sorot Semua

en: Highlight all occurrences
id: Sorot semua kemunculan

en: Regular Expression
id: Ekspresi Reguler

en: Search using regular expressions
id: Cari memakai ekspresi reguler

en: _Add Editor View
id: T_ambah Tilikan Penyunting

en: Add one more view of current document
id: Tambah satu atau lebih tilikan dari dokumen kini

en: _Remove Editor View
id: B_uang Tilikan Penyunting

en: Remove current view of the document
id: Buang tilikan kini dari dokumen

en: U_ndo
id: Batalka_n

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo the last undone action
id: Lakukan lagi aksi terakhir yang dibatalkan

en: C_ut
id: P_otong

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
id: Potong teks yang dipilih dari penyunting ke clipboard

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
id: _Salin

en: Copy the selected text to the clipboard
id: Salin teks yang dipilih ke clipboard

en: _Paste
id: _Tempel

en: Paste the content of clipboard at the current position
id: Tempelkan isi clipboard ke posisi kini

en: _Clear
id: _Kosongkan

en: Delete the selected text from the editor
id: Hapus teks yang dipilih dari penyunting

en: _Auto-Complete
id: Lengk_api-Sendiri

en: Auto-complete the current word
id: Otomatis melengkapi kata kini

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom in: Increase font size
id: Perbesar: Naikkan ukuran fonta

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Zoom out: Decrease font size
id: Perkecil: Turunkan ukuran fonta

en: _Highlight Mode
id: Moda _Penandaan

en: _Close All Folds
id: _Tutup Semua Lipatan

en: Close all code folds in the editor
id: Tutup semua lipatan kode di dalam penyunting

en: _Open All Folds
id: _Buka Semua Lipatan

en: Open all code folds in the editor
id: Buka semua lipatan kode di dalam penyunting

en: _Toggle Current Fold
id: Jungkitkan Lipa_tan Kini

en: Toggle current code fold in the editor
id: Lipat/buka lipatan kode kini di penyunting

en: _Documents
id: _Dokumen

en: Previous Document
id: Dokumen Sebelumnya

en: Switch to previous document
id: Bertukar ke dokumen sebelumnya

en: Next Document
id: Dokumen Selanjutnya

en: Switch to next document
id: Bertukar ke dokumen selanjutnya

en: _Toggle Bookmark
id: Jungkitkan Penanda _Taut

en: Toggle bookmark at the current line position
id: Jungkitkan penanda pada posisi baris kini

en: _Previous Bookmark
id: Bookmark Se_belumnya

en: Jump to the previous bookmark in the file
id: Lompat ke bookmark sebelumnya di berkas

en: _Next Bookmark
id: Bookmark Sela_njutnya

en: Jump to the next bookmark in the file
id: Lompat ke bookmark selanjutnya di berkas

en: _Clear All Bookmarks
id: _Hapus Semua Bookmark

en: Clear bookmarks
id: Hapus bookmark

en: Editor file operations
id: Operasi berkas penyunting

en: Editor print operations
id: Operasi pencetakan penyunting

en: Editor text transformation
id: Transformasi teks penyunting

en: Editor text selection
id: Pilihan teks penyunting

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
id: Pengomentaran kode penyunting

en: Editor navigations
id: Navigasi penyunting

en: Editor edit operations
id: Operasi penyuntingan penyunting

en: Editor zoom operations
id: Operasi zum penyunting

en: Editor syntax highlighting styles
id: Gaya penandaan sintaks penyunting

en: Editor text formatting
id: Pemformatan teks penyunting

en: Simple searching
id: Pencarian sederhana

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
id: Dokumen

en: Toggle search options
id: Jungkitkan opsi pencarian

en: Go to
id: Ke

en: Zoom
id: Zum

en: Col
id:  Kol

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
id: Menyimpan otomatis gagal bagi %s

en: Autosave completed
id: Penyimpanan otomatis komplit

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top.
id: Pencarian atas "%s" telah mencapai akhir dan dilanjutkan dari awal.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom.
id: Pencarian atas "%s" telah mencapai awal dan dilanjutkan dari akhir.

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top but no new match was found.
id: Pencarian atas "%s" telah mencapai akhir dan dilanjutkan dari awal tapi tak ditemukan kecocokan baru.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom but no new match was found.
id: Pencarian atas "%s" telah mencapai awal dan dilanjutkan dari akhir tapi tak ditemukan kecocokan baru.

en: Use the context menu of the "Find" icon for more search options
id: Pakai menu konteks dari ikon "Cari" untuk lebih banyak opsi pencarian

en: Replace
id: Ganti

en: Replace all
id: Ganti semua

en: Filename
id: Nama berkas

en: All text files
id: Semua berkas teks

en: Find in files
id: Cari dalam berkas

en: File Loader
id: Pemuat Berkas

en: File loader to load different files
id: Pemuat berkas untuk memuat berkas yang berbeda

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
id: Butir tak ditemukan

en: No recently used resource found with URI "%s"
id: Tidak ada sumber yang baru digunakan dengan URI "%s"

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
id: Fungsi ini tidak diimplementasikan untuk widget kelas '%s'

en: Open '%s'
id: Buka '%s'

en: Unknown item
id: Butir tak dikenal

en: Cannot open "%s".
    
    %s
id: Tak bisa membuka "%s".
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    MIME type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
id: <b>Tak bisa membuka "%s"</b>.
    
    Tak ada plugin, aksi default, atau aplikasi yang ditata untuk menangani tipe berkas ini.
    
    Tipe MIME: %s
    
    Anda boleh memilih untuk mencoba membukanya dengan plugin atau aplikasi berikut.

en: Open with:
id: Buka dengan:

en: All files
id: Semua berkas

en: Anjuta Projects
id: Projek Anjuta

en: C/C++ source files
id: Berkas sumber C/C++

en: C# source files
id: Berkas sumber C#

en: Java source files
id: Berkas sumber Java

en: Pascal source files
id: Berkas sumber Pascal

en: PHP source files
id: Berkas sumber PHP

en: Perl source files
id: Berkas sumber Perl

en: Python source files
id: Berkas sumber Python

en: Hypertext markup files
id: Berkas markup hypertext

en: Shell script files
id: Berkas skrip shell

en: Makefiles
id: Makefile

en: Lua files
id: Berkas Lua

en: Diff files
id: Berkas diff

en: Failed to activate plugin: %s
id: Gagal mengaktifkan plugin: %s

en: _New
id: Bar_u

en: New empty file
id: Berkas kosong baru

en: _Open…
id: _Buka...

en: _Open
id: _Buka

en: Open _With
id: Buka _Dengan

en: Open with
id: Buka dengan

en: New
id: Baru

en: New file, project and project components.
id: Berkas, projek, dan komponen projek baru.

en: Open
id: Buka

en: Open _Recent
id: Buka Te_rkini

en: Open recent file
id: Buka berkas yang baru-baru ini dipakai

en: Open recent files
id: Buka berkas-berkas yang baru-baru ini dipakai

en: Open a file
id: Buka suatu berkas

en: File not found
id: Berkas tak ditemukan

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
id: Silakan memilih plugin untuk dibuka <b>%s</b>.

en: Open With
id: Buka Dengan

en: File Manager
id: Manajer Berkas

en: File manager for project and single files
id: Manajer berkas bagi projek dan berkas tunggal

en: Root directory if no project is open:
id: Direktori root bila tak ada projek dibuka:

en: Choose Directory to show if no project is open
id: Pilih direktori untuk ditampilkan bila tak ada projek terbuka

en: Automatically select the current document
id: Otomatis memilih dokumen terkini

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
id: Jangan tampilkan berkas biner (.o, .la, dsb.)

en: Do not show hidden files
id: Jangan tampilkan berkas tersembunyi

en: Do not show backup files
id: Jangan tampilkan berkas cadangan

en: Do not show unversioned files
id: Jangan tampilkan berkas tanpa versi

en: Loading...
id: Memuat...

en: Base Path
id: Lokasi Dasar

en: GFile representing the top-most path displayed
id: GFile menampilkan lokasi yang paling sering digunakan

note: You try to rename "/"
en: You can't rename "/"!
id: Anda tak dapat mengubah nama "/"!

en: An error has occurred!
    Maybe your permissions are insufficient or the filename is wrong
id: Telah terjadi kesalahan!
    Mungkin hak Anda tak cukup atau nama berkas salah

en: _Rename
id: _Ganti Nama

en: Rename file or directory
id: Ubah nama berkas atau direktori

en: _Show in File manager
id: Tampilkan pada manajer Berka_s

en: Show in File manager
id: Tampilkan pada manajer Berkas

en: File manager popup actions
id: Aksi popup manajer berkas

en: Files
id: Berkas

en: File Assistant
id: Asisten Berkas

en: Anjuta File Assistant Plugin
id: Plugin Asisten Berkas Anjuta

en: New File
id: Berkas Baru

en: File Information
id: Informasi Berkas

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
id: Masukkan nama berkas.
    Ekstensi akan ditambahkan sesuai dengan tipe.

en: Type:
id: Tipe:

en: Add License Information:
id: Tambahkan Informasi Lisensi:

en: Create corresponding header file
id: Buat berkas header terkait

en: Use Template for the Header file
id: Pakai Templat bagi berkas Header

en: Add to project target:
id: Tambahkan ke target projek:

en: Add to repository
id: Tambahkan ke repositori

en: C Source File
id: Berkas Sumber C

en: C/C++ Header File
id: Berkas Header C/C++

en: C++ Source File
id: Berkas Sumber C++

en: C# Source File
id: Berkas Sumber C#

en: Java Source File
id: Berkas Sumber Java

en: Perl Source File
id: Berkas Sumber Perl

en: Python Source File
id: Berkas Sumber Python

en: Shell Script File
id: Berkas Skrip Shell

en: Vala Source File
id: Berkas Sumber Vala

en: Other
id: Lainnya

en: BSD Public License
id: Lisensi Publik BSD

en: GNU Debugger
id: Debugger GNU

en: GNU Debugger Plugin
id: Plugin Debugger GNU

en: Available pretty printers
id: Pencetak cantik yang tersedia

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
id: Memuat Executable: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
id: Memuat Core: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
id: Tak bisa temukan: %s.
    Tak bisa menginisialisasi debugger.
    Pastikan Anjuta terpasang dengan benar.

en: Getting ready to start debugging session…
id: Bersiap memulai sesi debug…

en: Loading Executable:
id: Memuat Executable:

en: No executable specified.
id: Tak ada executable yang dinyatakan.

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
id: Buka suatu executable atau cantolkan ke suatu proses untuk memulai debug.

en: There was an error whilst launching the debugger.
id: Ada kesalahan ketika meluncurkan debugger.

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
id: Pastikan 'gdb' terpasang pada sistem.

en: Program exited normally
id: Program keluar secara normal

en: Program exited with error code %s
id: Program keluar dengan kode kesalahan %s

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
id: Breakpoint nomor %s kena

en: Function finished
id: Fungsi berakhir

en: Stepping finished
id: Step selesai

en: Location reached
id: Lokasi dicapai

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
id: Program sedang dicantoli.
    Anda masih ingin menghentikan debugger?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
id: Program sedang berjalan.
    Apakah Anda masih ingin menghentikan debugger?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
id: Tak bisa menyambung ke target jauh, %s
    Anda ingin mencoba lagi?

en: Debugger connected
id: Debugger tersambung

en: Program attached
id: Program dicantol

en: Attaching to process: %d…
id: Mencantol ke proses: %d…

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
id: Suatu proses telah sedang berjalan.
    Apakah Anda ingin mengakhirinya dan mencantol ke proses baru?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
id: Anjuta tak bisa mencantol ke dirinya sendiri.

en: Program terminated
id: Program diakhiri

en: Program detached
id: Program dilepas cantol

en: Detaching the process…
id: Melepas cantolan proses…

en: Interrupting the process
id: Menginterupsi proses

en: more children
id: lebih banyak anak

en: Sending signal %s to the process: %d
id: Mengirim sinyal %s ke proses: %d

en: Error whilst signaling the process.
id: Kesalahan ketika mensinyal proses.

en: Failed to create FIFO file named %s. The program will run without a terminal.
id: Gagal membuat berkas FIFO bernama %s. Program akan berjalan tanpa suatu terminal.

en: Cannot start terminal for debugging.
id: Tak bisa memulai terminal untuk debug.

note: Translators: pretty printer file is a script containing functions allowing gdb * to display variable content in a simpler way, typically removing * implementation details. * The register function is an additional function in the script. It defines * which function is used for each type of variables.
en: The register function hasn't been found automatically in the following pretty printer files:
    %s
    You need to fill yourself the register function columns before enabling the rows. Most of the time the register function name contains the word "register".
id: Fungsi pendaftaran tak ditemukan secara otomatis dalam berkas pencetak cantik berikut:
    %s
    Anda perlu mengisi sendiri kolom fungsi pendaftaran sebelum mengaktifkan barisnya. Seringkali nama fungsi pendaftaran memuat kata "register".

en: Select a pretty printer file
id: Pilih sebuah berkas pencetak cantik

en: Activate
id: Aktifkan

note: Translators: The "Register Function" column contains the name of a * function used to register pretty printers in gdb.
en: Register Function
id: Fungsi Pendaftaran

en: Gdb Debugger
id: Debugger Gdb

en: Cancel
id: Batal

en: Force
id: Paksa

en: Do not commit
id: Jangan commit

en: OK
id: Oke

en: Add signed off by line
id: Tambah baris signed off by

en: Add Files:
id: Tambah Berkas:

en: Remote name:
id: Nama remote:

en: Fetch remote branches after creation
id: Ambil branch jauh setelah pembuatan

en: Mailbox files to apply:
id: Berkas mailbox untuk diterapkan:

en: Branches
id: Branch-branch

en: Commit to cherry pick:
id: Commit yang akan di-cherry pick:

en: Show source revision in log message
id: Tampilkan revisi sumber di pesan log

en: Append signed-off-by line
id: Tambahkan baris signed-off-by

en: Log Message:
id: Pesan Log:

en: Amend the previous commit
id: Amend komit sebelumnya

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
id: Commit ini menyimpulkan suatu merge yang gagal (gunakan -i)

en: Use custom author information:
id: Pakai informasi penulis gubahan:

en: E-mail:
id: Surel:

en: Branch name:
id: Nama branch:

en: Repository head; Drop or type a different revision here
id: Head repositori; Jatuhkan atau ketik revisi lain di sini

en: Revision
id: Revisi

en: Check out the branch after it is created
id: Check out cabang setelah dibuat

en: Tag name:
id: Nama tag:

en: Sign this tag
id: Tanda tangani tag ini

en: Annotate this tag:
id: Annotasikan tag ini:

en: Branches must be fully merged
id: Branch mesti digabung secara penuh

en: Tasks
id: Tugas

en: Whole project; Drop a file here to view a file or folder log
id: Seluruh projek; Jatuhkan sebuah berkas di sini untuk menilik berkas atau log folder

en: View the Log for File/Folder:
id: Lihat Log untuk Berkas/Folder:

en: Graph
id: Grafik

en: Short Log
id: Log Singkat

en: Author
id: Penulis

en: Date
id: Tanggal

en: page 1
id: halaman 1

en: page 2
id: halaman 2

en: Changes:
id: Perubahan:

en: Revision to merge with:
id: Revisi tujuan merge:

en: Use a custom log message:
id: Pakai pesan log gubahan:

en: Repository origin; Drop or type a different revision here
id: Asal repositori; Jatuhkan atau ketika revisi lain di sini

en: Generate patches relative to:
id: Jangkitkan patch relatif terhadap:

en: Folder to create patches in:
id: Folder tempat membuat patch:

en: Repository to pull from:
id: Pull dari repositori:

en: Append fetch data
id: Append data yang diambil

en: Commit on fast-forward merges
id: Commit pada gabungan maju-cepat (fast-fordward)

en: Do not follow tags
id: Jangan ikuti tag

en: Repository to push to:
id: Push ke repositori:

en: Branches:
id: Branch:

en: Tags:
id: Tag:

en: Push all tags
id: Push semua tag

en: Push all branches and tags
id: Pull semua branch dan tag

en: Remote Repositories:
id: Repositori Remote:

en: Remove Files:
id: Hapus Berkas:

en: Mixed
id: Campuran

en: Commit to revert:
id: Komit untuk di-revert:

en: Stash Message (Optional):
id: Pesan Stash (Opsional):

en: Stash indexed changes
id: Stash-kan perubahan yang terindeks

en: Stashed Changes:
id: Perubahan Yang Di-stash-kan:

en: Repository Status:
id: Status Repositori

en: Show Diff
id: Tampilkan Diff

en: Add Files
id: Tambah Berkas

en: Please enter a remote name.
id: Silakan masukkan suatu nama remote.

en: Please enter a URL
id: Silakan masukkan suatu URL

note: Translators: Remote means the git remote repository
en: Add Remote
id: Tambah Cabang Jauh

en: Apply Mailbox Files
id: Terapkan Berkas Mailbox

en: No stash selected.
id: Tak ada stash yang dipilih.

en: Check Out Files
id: Check Out Berkas

en: Please enter a revision.
id: Silakan masukkan suatu revisi.

en: Please enter a log message.
id: Silakan masukkan pesan log.

en: Please enter the commit author's name
id: Silakan masukkan nama penulis commit

en: Please enter the commit author's e-mail address.
id: Silakan masukkan alamat surel penulis commit.

en: Please enter a branch name.
id: Silakan masukkan suatu nama branch.

en: Please enter a tag name.
id: Silakan masukkan suatu nama tag.

en: Create Tag
id: Buat Tag

en: Are you sure you want to delete branch %s?
id: Anda yakin ingin menghapus branch %s?

en: No remote selected.
id: Tak ada remote yang dipilih.

en: No tags selected.
id: Tidak ada tag yang dipilih.

note: Translators: file name for an existing commits diff, %s is an SHASUM of a commit
en: Commit %s.diff
id: Komit %s.diff

en: No revision selected
id: Tidak ada revisi yang dipilih

en: Merge
id: Gabung

en: Git Error
id: Galat Git

en: Git Warning
id: Peringatan Git

en: Generate Patch Series
id: Buat Seri Patch

en: Git version control
id: Kendali versi git

en: Please enter a URL.
id: Silakan masukkan suatu URL:

en: No remote selected
id: Tak ada remote yang dipilih

en: Remove Files
id: Hapus Berkas

en: Remote
id: Jauh

en: <b>Selected Remote:</b>
id: <b>Remote Yang Dipilih:</b>

en: No remote selected; using origin by default.
    To push to a different remote, select one from the Remotes list above.
id: Tak ada remote yang dipilihl memakai asal secara baku.
    Untuk mem-push ke remote lain, pilih satu dari Remote pada daftar di atas.

en: No conflicted files selected.
id: Tidak ada berkas konflik yang dipilih.

en: Please enter a commit.
id: Silakan masukkan suatu komit.

en: Stash Uncommitted Changes
id: Stash-kan Perubahan Yang Belum Di-commit

en: Changes to be committed
id: Perubahan untuk dikomit

en: Changed but not updated
id: Diubah tapi tak diperbarui

en: No staged files selected.
id: Tak ada berkas ter-stage yang dipilih.

en: Branch tools
id: Perkakas branch

en: Create a branch
id: Buat suatu branch

en: Delete branches
id: Hapus branch

en: Switch to the selected branch
id: Tukar ke branch yang dipilih

en: Merge a revision into the current branch
id: Merge suatu revisi ke dalam branch kini

en: Tag tools
id: Perkakas tag

en: Create a tag
id: Buat suatu tag

en: Delete selected tags
id: Hapus tag yang dipilih

en: Changes
id: Perubahan

en: Commit changes
id: Komit perubahan

en: Add
id: Tambah

en: Add files to the index
id: Tambahkan berkas ke indeks

en: Remove files from the repository
id: Hapus berkas dari repositori

en: Revert changes in unstaged files
id: Revert perubahan dalam berkas yang belum ter-stage

en: Unstage
id: Batalkan Men-stage

en: Remove staged files from the index
id: Hapus berkas ter-stage dari indeks

en: Resolve conflicts
id: Selesaikan konflik

en: Mark selected conflicted files as resolved
id: Tandai berkas konflik sebagai terpecahkan

en: Stash uncommitted changes
id: Stash perubahan yang belum dikomit

en: Save uncommitted changes without committing them
id: Simpan perubahan yang belum dikomit tanpa mengkomit mereka

en: Remote repository tools
id: Perkakas repositori jauh

en: Add a remote
id: Tambah suatu remote

en: Add a remote repository
id: Tambahkan repositori remote

en: Delete selected remote
id: Hapus remote yang dipilih

en: Delete a remote
id: Hapus suatu remote

en: Push changes to a remote repository
id: Push perubahan ke suatu repositori jauh

en: Pull changes from a remote repository
id: Pull perubahan dari suatu repositori jauh

en: Fetch changes from remote repositories
id: Fetch perubahan dari repositori jauh

en: Rebase against selected remote
id: Rebase atas remote yang dipilih

en: Start a rebase operation relative to the selected remote repository
id: Mulai suatu operasi rebase relatif terhadap repositori jauh yang dipilih

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Continue a rebase with resolved conflicts
id: Lanjutkan suatu rebase dengan konflik yang terpecahkan

en: Skip
id: Lewati

en: Skip the current revision
id: Lewati revisi kini

en: Abort
id: Batal

en: Abort the rebase and return the repository to its previous state
id: Gugurkan rebase dan kembalikan repositori ke keadaan sebelumnya

en: Stash tools
id: Perkakas stash

en: Apply selected stash
id: Terapkan stash yang dipilih

en: Apply stashed changes back into the working tree
id: Terapkan perubahan yang di-stash-kan ke tree kerja

en: Apply stash and restore index
id: Terapkan perubahan yang di-stash-kan dan kembalikan indeks

en: Apply stashed changes back into the working tree and the index
id: Terapkan perubahan yang di-stash-kan ke tree kerja dan indeks

en: Drop selected stash
id: Drop stash yang dipilih

en: Delete the selected stash
id: Hapus stash yang dipilih

en: Clear all stashes
id: Hapus semua stash

en: Delete all stashes in this repository
id: Hapus semua stash dalam repositori ini

en: Revision tools
id: Perkakas revisi

en: Show commit diff
id: Tampilkan diff commit

en: Show a diff of the selected revision
id: Tunjukkan diff dari revisi yang dipilih

en: Merge an individual commit from another branch
id: Merge commit tertentu dari branch lain

en: Reset tree to a previous revision
id: Reset tree ke suatu revisi sebelumnya

en: Revert commit
id: Revert komit

en: Revert a commit
id: Putar balik suatu commit

en: Patch series
id: Seri patch

en: Generate a patch series
id: Buat seri patch

en: Mailbox files
id: Berkas mailbox

en: Apply mailbox files
id: Terapkan berkas mailbox

en: Apply patches from mailbox files
id: Terapkan patch dari berkas mailbox

en: Continue applying patches with resolved conflicts
id: Lanjutkan menerapkan patch dengan konflik yang terpecahkan

en: Skip the current patch in the series
id: Lewati patch kini pada seri

en: Stop applying the patch series and return the tree to its previous state
id: Berhenti menerapkan seri dan kembalikan repositori ke keadaan sebelumnya

en: Switch
id: Tukar

en: Delete...
id: Hapus...

en: Merge...
id: Gabung...

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply and restore index
id: Terapkan dan pulihkan indeks

en: Drop
id: Jatuhkan

en: Branch
id: Cabang

en: Status popup menu
id: Menu popup status

en: Log popup menu
id: Log menu popup

en: Branch popup menu
id: Menu popup branch

en: Remote popup menu
id: Menu popup remote

en: Popup menu entries
id: Entri menu popup

en: Tags
id: Tag

en: Remotes
id: Remote

en: Glade project '%s' saved
id: Projek glade '%s' disimpan

en: Invalid Glade file name
id: Nama berkas Glade yang tak valid

en: Glade interface designer
id: Perancang antar muka glade

en: Glade Plugin for Anjuta.
id: Plugin Glade bagi Anjuta.

en: User interface file
id: Berkas antar muka pengguna

en: Select widgets in the workspace
id: Pilih widget di ruang kerja

en: Drag and resize widgets in the workspace
id: Seret dan ubah ukuran widget di ruang kerja

en: Edit widget margins
id: Sunting tepi widget

en: Edit widget alignment
id: Sunting perataan widget

en: Glade Properties…
id: Properti Glade...

en: Switch between library versions and check deprecations
id: Berpindah antarversi pustaka dan memeriksa deprekasi

en: Loading Glade…
id: Memuat Glade…

en: Glade designer operations
id: Operasi desainer Glade

en: Widgets
id: Widget

en: Palette
id: Palet

en: Not local file: %s
id: Bukan berkas lokal: %s

en: Could not open %s
id: Tak bisa membuka %s

en: Could not create a new glade project.
id: Tidak bisa membuat suatu projek glade baru.

en: Enable smart indentation
id: Aktifkan indentasi pintar

en: Leading asterisk in multi-line comment
id: Bintang di awal pada komentar multi-baris

en: Prefer vim/emacs modelines over indentation settings
id: Lebih suka modeline vim/emacs daripada tatanan indentasi

en: Enable smart brace completion
id: Aktifkan pelengkapan kurung pintar

en: Brace indentation size in spaces:
id: Ukuran indentasi kurung dalam spasi:

en: Statement indentation size in spaces:
id: Ukuran indentasi pernyataan dalam spasi:

en: Indentation parameters
id: Parameter indentasi

en: Line up parentheses
id: Sejajarkan kurung

en: Indent:
id: Indentasi:

en: Use spaces for parenthesis indentation
id: Gunakan spasi untuk indentasi

en: Parenthesis indentation
id: Indentasi kurung

note: ANJUTA_STOCK_AUTOINDENT,
en: Auto-Indent
id: Indentasi Otomatis

en: Auto-indent current line or selection based on indentation settings
id: Indent otomatis baris atau pilihan kini berdasar pada tatanan indentasi

en: C Indentation
id: Indentasi C

en: Indentation
id: Indentasi

en: Enable adaptive indentation
id: Aktifkan indentasi adaptif

en: Python Indentation
id: Indentasi Python

en: Build and run programs inside the JHBuild environment
id: Melakukan kompilasi dan menjalankan program dalam lingkungan JHBuild

en: Failed to run "jhbuild run"
id: Gagal menjalankan "jhbuild run"

en: Failed to run "jhbuild run" (%s)
id: Gagal menjalankan "jhbuild run" (%s)

en: Could not find the JHBuild install prefix.
id: Tidak menemukan prefiks instalasi JHBuild.

en: Could not find the JHBuild library directory. You need JHBuild from 2012-11-06 or later.
id: Tidak menemukan direktori pustaka JHBuild. Anda memerlukan JHBuild mulai dari 2012-11-06 atau yang terbaru.

en: Failed to activate the JHBuild Plugin: %s
id: Gagal mengaktifkan Pengaya JHBuild: %s

en: Error: cant bind port
id: Galat: tak bisa bind port

en: Javascript Debugger
id: Debugger Javascript

en: Javascript Debugger Plugin
id: Plugin Debugger Javascript

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: Language Manager
id: Manajer Bahasa

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
id: Plugin untuk mencatat berbagai bahasa pemrograman

en: C++ and Java support Plugin
id: Plugin dukungan C++ dan Java

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto-indentation, etc.
id: Plugin dukungan C++ dan Java untuk pelengkapan kode, indentasi otomatis, dsb.

en: Automatically load required libraries of the project
id: Otomatis memuat pustaka yang diperlukan oleh proyek

en: Load API tags for C standard library
id: Muat tag API bagi pustaka standar C

en: Load API tags for C++ standard template library
id: Muat tag API bagi pustaka templat standar C++

en: Code added for widget.
id: Kode ditambahkan bagi widget.

en: Comment/Uncomment
id: Beri/Hapus Komentar

en: Comment or uncomment current selection
id: Memberi atau menghapus komentar pada bagian yang dipilih

en: Swap .h/.c
id: Tukar .h/.c

en: Swap C header and source files
id: Tukar header C dan berkas sumber

en: C++/Java Assistance
id: Asisten C++/Java

en: API Tags (C/C++)
id: Tag API (C/C++)

en: Enable code completion
id: Aktifkan pelengkapan kode

en: Add a space after function call autocompletion
id: Tambahkan satu spasi setelah pelengkapan otomatis pemanggilan fungsi

en: Add '(' after function call autocompletion
id: Tambahkan '(' setelah pelengkapan otomatis pemanggilan fungsi

en: Add ')' after function call autocompletion
id: Tambahkan ')' setelah pelengkapan otomatis pemanggilan fungsi

en: Autocompletion
id: Melengkapi otomatis

en: Show calltips
id: Tampilkan calltip

en: Calltips
id: Calltip

en: Highlight missed semicolon
id: Tandai titik koma yang hilang

en: Highlights
id: Sorot

en: Autocomplete
id: Lengkapi otomatis

en: Test
id: Uji

en: JS Find dirs
id: Direktori JS Find

en: Gir repository's directory:
id: Direktori repositori gir:

en: Gjs repository's directory:
id: Direktori repositori gjs:

en: Min character for completion:
id: Cacah karakter min. untuk pelengkapan:

en: Environment
id: Lingkungan

en: JS Support Plugin
id: Plugin Dukungan JS

en: JavaScript Support Plugin
id: Plugin Dukungan JavaScript

en: Python support warning
id: Peringatan dukungan Python

en: Either python path is wrong or python-rope (http://rope.sf.net) libraries
    aren't installed. Both are required for autocompletion in python files.
    Please install them and check the python path in the preferences.
id: Path python salah atau pustaka python-rope (http://rope.sf.net) belum
    dipasang. Keduanya diperlukan bagi pelengkapan otomatis dalam berkas
    python. Silakan pasang dan periksa path python di preferensi.

en: Do not show that warning again
id: Jangan tampilkan peringatan itu lagi

en: Python Assistance
id: Asisten Python

en: Vala support Plugin
id: Plugin dukungan Vala

en: Vala support plugin, adds code completion.
id: Plugin dukungan Vala, menambah pelengkapan kode.

en: Auto-complete
id: Lengkapi otomatis

en: Message Manager
id: Manajer Pesan

en: Manages messages from external apps
id: Mengelola pesan dari aplikasi eksternal

note: text style in editor
en: Underline-Plain
id: Garis Bawah-Polos

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
id: Garis Bawah-Bergelombang

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
id: Garis Bawah-TT

note: text style in editor
en: Strike-Out
id: Coret

en: Error message indicator style:
id: Gaya indikator pesan galat:

en: Warning message indicator style:
id: Gaya indikator pesan peringatan:

en: Normal message indicator style:
id: Gaya indikator pesan normal:

en: Indicators
id: Indikator

en: Warnings:
id: Warning:

en: Errors:
id: Galat:

en: Important:
id: Penting:

en: Message colors
id: Warna pesan

en: Close all message tabs
id: Tutup semua tab pesan

en: Icon
id: Ikon

en: Messages
id: Pesan

en: _Copy Message
id: _Salin Pesan

en: Copy message
id: Salin pesan

en: _Copy All Messages
id: _Salin Semua Pesan

en: Copy All Messages
id: Salin Semua Pesan

en: _Next Message
id: Pesa_n Berikutnya

en: Next message
id: Pesan berikutnya

en: _Previous Message
id: _Pesan Sebelumnya

en: Previous message
id: Pesan sebelumnya

en: Next/Previous Message
id: Pesan Berikutnya/Sebelumnya

en: %d Message | %d Messages
id[0]: %d Pesan

en: %d Warning | %d Warnings
id[0]: %d Peringatan

en: %d Error | %d Errors
id[0]: %d Galat

en: Unable to parse make file
id: Tak bisa mengurai makefile

en: Makefile backend
id: Backend Makefile

en: Makefile project backend, allowing only to read the project
id: Backed projek makefile, mengijinkan hanya untuk membaca projek

en: Select package
id: Pilih paket

en: Select Package to add:
id: Pilih Paket untuk ditambahkan:

en: Add _module
id: Tambah _modul

en: Add _Package
id: Tambah _Paket

en: Packages
id: Paket

en: Patch Plugin
id: Plugin Patch

en: Patches files and directories.
id: Mem-patch berkas dan direktori.

en: File/Directory to patch
id: Berkas/direktori untuk di-patch

en: Patch file
id: Berkas patch

en: Patches
id: Patch

en: Please select the directory where the patch should be applied
id: Silakan pilih direktori tempat patch mesti diterapkan

en: Patching %s using %s
id: Mem-patch %s memakai %s

en: Patching…
id: Mem-patch…

en: Patching…
id: Mem-patch…

en: There are unfinished jobs: please wait until they are finished.
id: Ada pekerjaan yang belum selesai: silakan tunggu sampai mereka berakhir.

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
id: Patch gagal.
    Silakan periksa pesan kegagalan.
    Pelajari dan hapus berkas yang ditolak.

en: Patching complete
id: Penerapan patch selesai

en: Dry run
id: Uji coba

en: File/Directory to patch:
id: Berkas/direktori yang akan di-patch:

en: Patch file:
id: Berkas patch:

en: Patch level:
id: Aras patch:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
id: _Alat

en: Patch files/directories
id: Patch berkas/direktori

en: Project Import Assistant
id: Asisten Impor Projek

en: Import an existing autotools project to Anjuta
id: Impor projek autotool yang telah ada ke Anjuta

en: Project from Existing Sources
id: Projek dari Sumber Yang Telah Ada

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
id: Berkas "%s" sudah ada. Ingin menimpanya?

en: A file named "%s" cannot be written: %s. Check if you have write access to the project directory.
id: Berkas bernama "%s" tak dapat ditulisi: %s. Periksa apakah Anda punya akses tulis ke direktori projek.

en: Please select a project backend to open %s.
id: Silahkan memilih suatu backend projek untuk membuka %s.

en: Could not find a valid project backend for the given directory (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
id: Tak bisa temukan backend projek yang valid untuk direktori yang diberikan (%s). Silakan pilih direktori lain, atau coba tingkatkan ke versi Anjuta yang lebih baru.

en: Couldn't check out the supplied URI "%s". The error returned was: "%s"
id: Tak bisa memeriksa URI yang diberikan "%s". Galat yang dikembalikan adalah: "%s"

en: Import project
id: Impor projek

en: Import
id: Impor

en: Import from folder
id: Impor dari folder

en: Location:
id: Lokasi:

en: Destination:
id: Tujuan:

en: Import from version control system
id: Impor dari sistem kendali versi

en: Import options
id: Opsi impor

en: Project name
id: Nama projek

en: Project Manager
id: Manajer Projek

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
id: Plugin Manajer Projek bagi Anjuta.

note: if (gtk_tree_model_get_iter_first(model, &iter)) { gtk_tree_model_get(model, &iter, COLUMN_URI, &file, -1); uri = g_strdup(file); } else uri = g_strdup("");
en: Select sources…
id: Pilih sumber…

en:  This property is not modifiable.
id:  Properti ini tidak dapat diubah.

note: Several backend are possible, ask the user to select one
en: Please select a project backend to use.
id: Silakan pilih satu backend proyek untuk digunakan.

en: Project properties
id: Properti projek

en: Folder properties
id: Properti folder

en: Target properties
id: Properti target

en: Source properties
id: Properti sumber

en: Module properties
id: Properti modul

en: Package properties
id: Properti paket

en: Unknown properties
id: Properti tak dikenal

en: Reloading project: %s
id: Memuat ulang proyek: %s

en: Cannot add group
id: Tak bisa menambah grup

en: No parent group selected
id: Tak ada grup induk yang dipilih

en: Cannot add source files
id: Tak bisa menambah berkas sumber

en: The selected node cannot contain source files.
id: Node yang dipilih tidak boleh memuat berkas sumber.

en: Cannot add target
id: Tak bisa menambah target

en: No group selected
id: Tak ada grup yang dipilih

en: Cannot add modules
id: Tak bisa menambah modul

en: No target has been selected
id: Tak ada target yang dipilih

note: Missing module name
en: Missing module name
id: Nama modul tak ada

en: Cannot add packages
id: Tak bisa menambah paket

en: Are you sure you want to remove the group "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus grup "%s" dari projek?

en: Are you sure you want to remove the target "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus target "%s" dari projek?

en: Are you sure you want to remove the source "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus sumber "%s" dari projek?

en: Are you sure you want to remove the shortcut "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus pintasan "%s" dari projek?

en: Are you sure you want to remove the module "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus modul "%s" dari projek?

en: Are you sure you want to remove the package "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus paket "%s" dari projek?

en: Are you sure you want to remove the element "%s" from the project?
id: Anda yakin hendak menghapus elemen "%s" dari projek?

note: Translator: there is at least 2 elements to remove
en: Are you sure you want to remove %d element from the project?
    
     | Are you sure you want to remove %d elements from the project?
id[0]: Anda yakin hendak menghapus %d elemen dari projek?

en: The group will be deleted from the file system.
id: Grup akan dihapus dari sistem berkas.

en: The group will not be deleted from the file system.
id: Grup tak akan dihapus dari sistem berkas.

en: The source file will be deleted from the file system.
id: Berkas sumber akan dihapus dari sistem berkas.

en: The source file will not be deleted from the file system.
id: Berkas sumber tak akan dihapus dari sistem berkas.

en: Confirm remove
id: Konfirmasi hapus

en: Failed to remove '%s':
    %s
id: Gagal menghapus '%s':
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
id: Gagal mengambil info URI dari %s: %s

en: _Project
id: _Projek

en: New _Folder…
id: _Folder Baru...

en: Add a new folder to the project
id: Tmbahkan direktori baru ke projek

en: New _Target…
id: _Target Baru...

en: Add a new target to the project
id: Menambahkan target baru pada proyek

en: Add _Source File…
id: Tambah Berkas _Sumber…

en: Add a source file to a target
id: Menambahkan berkas sumber pada target

en: Add _Library…
id: Tambah _Pustaka...

en: Add a module to a target
id: Tambah suatu modul ke sebuah target

en: _Properties
id: _Properti

en: Close Pro_ject
id: Tutup Pro_jek

en: Close project
id: Tutup projek

en: New _Folder
id: _Folder Baru

en: New _Target
id: _Target Baru

en: Add _Source File
id: Tambah Berkas _Sumber

en: Add _Library
id: Tambah _Pustaka

en: Add a library to a target
id: Menambahkan pustaka pada target

en: _Add to Project
id: Tamb_ahkan ke Projek

en: Properties of group/target/source
id: Properti dari grup/target/sumber

en: Re_move
id: Bua_ng

en: Remove from project
id: Hapus dari projek

en: _Sort
id: _Urutkan

en: Sort shortcuts
id: Urutkan tombol pintas

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
id: Gagal mengurai projek (projek terbuka, tapi tak akan ada tilikan projek) %s: %s

en: Update project view…
id: Mutakhirkan tilikan projek…

en: Project
id: Projek

en: Loading project: %s
id: Memuat projek: %s

en: Error closing project: %s
id: Galat saat menutup projek: %s

en: Project manager actions
id: Aksi manajer projek

en: Project manager popup actions
id: Aksi popup manajer projek

en: Initializing Project…
id: Menginisialisasi Projek…

en: Project Loaded
id: Projek Dimuat

en: Add Library
id: Tambah Pustaka

en: Select the _target for the library:
id: Pilih _target bagi pustaka:

en: _New library…
id: Pustaka _baru...

en: Modules:
id: Modul:

en: New Library
id: Pustaka Baru

en: Package list:
id: Daftar paket:

en: _Module name:
id: Nama _modul:

en: Add Source
id: Tambah Sumber

en: New Folder
id: Folder Baru

en: _Folder name:
id: Nama _folder:

en: Specify _where to create the folder:
id: Tentukan dimana akan _membuat folder:

en: Select the _target for the new source files:
id: Pilih _target bagi berkas sumber baru:

en: _Select file to add…
id: Pilih berka_s untuk ditambahkan…

en: Source files:
id: Berkas sumber:

en: New Target
id: Target Baru

en: Target _type:
id: Tipe target:

en: Target _name:
id: Nama target:

en: Specify _where to create the target:
id: Tentukan dimana akan _membuat target:

en: More options:
id: Opsi lebih lanjut:

en: <Select any project node>
id: <Pilih sebarang node projek>

en: <Select a target>
id: <Pilih target>

en: <Select any module>
id: <Pilih sebarang modul>

en: <Select a target or a folder>
id: <Pilih target atau folder>

en: <Select a folder>
id: <Pilih folder>

en: GbfProject Object
id: Objek GbfProject

en: No project loaded
id: Tak ada projek yang dimuat

en: Project Assistant
id: Asisten Projek

en: Select a project type
id: Pilih tipe projek

en: Select project
id: Pilih proyek

en: Error
id: Galat

en: Details
id: Rincian

en: Summary
id: Ringkasan

en: Warning
id: Peringatan

en: Message
id: Pesan

en: Confirm the following information:
id: Konfirmasikan informasi berikut:

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
id: Tipe Projek: %s

en: Unable to find any project template in %s
id: Tak bisa temukan sebarang templat projek di %s

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
id: 
    Ruas "%s" wajib ada. Silakan isi.

en: Field "%s" must contains only letters, digits or the following characters "#$:%%+,.=@^_`~". In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
id: Ruas "%s" mesti memuat hanya huruf, digit, atau karakter-karakter berikut "#$:%%+,.=@^_`~". Selain itu Anda juga tidak boleh memakai minus di awal. Silakan diperbaiki.

en: Field "%s" must contains only letters, digits, the following characters "#$:%%+,.=@^_`~" or directory separators. In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
id: Ruas "%s" mesti memuat hanya huruf, digit, karakter-karakter berikut "#$:%%+,.=@^_`~" atau pemisah direktori. Selain itu Anda juga tidak boleh memakai minus di awal. Silakan diperbaiki.

en: Field "%s" must contains only ASCII printable characters, no accentuated characters by example. Please fix it.
id: Ruas "%s" mesti memuat hanya karakter ASCII yang dapat dicetak, tanpa karakter aksen misalnya. Silakan diperbaiki.

en: Unknown error.
id: Kesalahan tak dikenal.

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
id: Direktori "%s" tak kosong. Penciptaan projek mungkin gagal bila beberapa berkas tak dapat ditulis. Anda ingin melanjutkan?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
id: Berkas "%s" sudah ada. Apakah Anda ingin menimpanya?

en: Invalid entry
id: Entri tak valid

en: Dubious entry
id: Entri meragukan

en: 
    Missing programs: %s.
id: 
    Program hilang: %s.

en: 
    Missing packages: %s.
id: 
    Paket hilang: %s.

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
id: Beberapa paket pengembangan atau program penting yang diperlukan untuk membangun projek ini hilang. Silakan pastikan mereka terpasang dengan benar sebelum menjangkitkan projek.

en: Install missing packages
id: Pasang paket hilang

note: Translators: Application Manager is the program used to install * new application like apt on Ubuntu, yum on Fedora, zypper on * OpenSuSE and emerge on Gentoo
en: The missing programs are usually part of some distribution packages and can be searched for in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provides to allow development of projects based on them. They usually end with a "-dev" or "-devel" suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
id: Program yang hilang biasanya merupakan bagian dari beberapa paket distribusi dan dapat dicari di Manajer Aplikasi Anda. Serupa dengan itu, paket-paket pengembangan dimuat di paket-paket khusus yang disediakan oleh distribusi Anda untuk memungkinkan pengembangan projek yang berbasis ke mereka. Nama-nama paket itu biasanya diakhiri dengan "-dev" atau "-devel" dan dapat ditemukan dengan mencari di Manajer Aplikasi Anda.

en: Missing components
id: Komponen kurang

en: New project has been created successfully.
id: Projek baru telah sukses dibuat.

en: New project creation has failed.
id: Pembuatan projek baru gagal.

en: Skipping %s: file already exists
id: Melewati %s: berkas telah ada

en: Creating %s … Failed to create directory
id: Membuat %s … Gagal membuat direktori

en: Creating %s (using AutoGen)… %s
id: Membuat %s (memakai AutoGen) … %s

en: Creating %s … %s
id: Membuat %s … %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
id: Menjalankan: %s

en: Directory where the new projects are created by default
id: Direktori dimana projek baru akan dibuat secara baku

en: If empty, the user home directory is used. If the path is relative, it is relative to the home directory.
id: Bila kosong, direktori rumah pengguna dipakai. Bila path relatif, itu relatif terhadap direktori rumah.

en: Default user name used in new project
id: Nama pengguna baku yang dipakai dalam projek baru

en: If empty, the current user name is used.
id: Bila kosong, nama pengguna saat ini dipakai.

en: Unable to extract project template %s: %s
id: Tak bisa mengekstrak templat projek %s: %s

en: New Project Assistant
id: Asisten Projek Baru

en: Select directory
id: Pilih direktori

en: Select file
id: Pilih berkas

en: Select an Image File
id: Pilih suatu Berkas Gambar

en: Choose Icon
id: Pilih ikon

en: Choose directory
id: Pilih direktori

en: Choose file
id: Pilih berkas

en: Anjuta Plugin
id: Plugin Anjuta

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
id: Projek plugin Anjuta yang memakai framework libanjuta

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: General Project Information
id: Informasi Umum Projek

en: Project Name:
id: Nama Projek:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
id: Nama projek tak boleh memuat spasi, karena akan menjadi nama target build projek (executable, pustaka, dsb.)

en: Author:
id: Penulis:

en: Email address:
id: Alamat surel:

en: Project options
id: Opsi projek

en: Options for project build system
id: Opsi bagi sistem build projek

en: Plugin Title:
id: Judul Plugin:

en: Display title of the plugin
id: Tampilkan judul plugin

en: Plugin Description:
id: Deskripsi Plugin:

en: Display description of the plugin
id: Tampilkan deskripsi plugin

en: Plugin Class Name:
id: Nama Kelas Plugin:

en: Plugin class name
id: Nama kelas plugin

en: Plugin Dependencies:
id: Ketergantungan Plugin:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
id: Dipisah dengan koma, plugin lain yang plugin ini bergantung kepadanya. Ini mungkin nama antar muka primer atau lokasi plugin (pustaka:kelas)

en: Icon File:
id: Berkas Ikon:

en: Icon file for the plugin
id: Berkas ikon bagi plugin

en: Create Gtk Builder interface file
id: Buat berkas antar muka Gtk Builder

en: Create a template Gtk Builder interface file
id: Buat suatu templat dari berkas antar muka Gtk Builder

en: Plugin has menus or/and toolbars
id: Plugin punya menu atau/dan bilah alat

en: Whether the plugin has menus or toolbars
id: Apakah plugin punya menu atau bilah alat

en: Configure external packages:
id: Atur paket eksternal:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
id: Gunakan pkg-config untuk menambah dukungan pustaka dari paket lain

en: Configure external packages
id: Atur paket eksternal

en: Add C++ support:
id: Tambah dukungan C++:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
id: Tambahkan dukungan C++ ke projek sehingga berkas sumber C++ dapat dibangun

en: Required Packages:
id: Perlu Paket:

en: Check the packages that your project requires
id: Periksa paket yang diperlukan projek Anda

en: Values to watch
id: Nilai untuk diamati

en: Shell values to watch
id: Nilai shell yang akan diamati

en: Value Name:
id: Nama Nilai:

en: Name of the value to watch
id: Nama nilai yang akan diamati

en: Implement plugin interfaces
id: Implementasi antarmuka plugin

en: Plugin interfaces to implement
id: Antar muka plugin yang akan diimplementasi

en: Interface:
id: Antar muka:

en: Interface implemented by the plugin
id: Antar muka yang diimplementasi oleh plugin

en: Generic C++
id: C++ Generik

en: A generic C++ project
id: Suatu projek C++ generik

en: project name
id: nama projek

en: Add shared library support:
id: Tambahkan dukungan pustaka bersama:

en: Adds support for building shared libraries in your project
id: Tambahkan dukungan pembangunan pustaka yang dipakai bersama ke projek

en: Add internationalization:
id: Tambah internasionalisasi:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
id: Tambahkan dukungan internasionalisasi sehingga projek Anda dapat memiliki terjemahan dalam berbagai bahasa

en: Add Windows support:
id: Tambah dukungan Windows:

en: Adds support for building on Windows platforms
id: Tambahkan dukungan untuk membangun pada platform Windows

en: Django Project
id: Projek Django

en: Python webproject using Django Web Framework
id: Projek web python memakai Framework Web Django

en: Django Project information
id: Informasi Projek Django

en: Generic gcj compiled java
id: Java terkompail gcj yang generik

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
id: Suatu projek generik java yang dikompail native memakai Kompailer Java GNU (gcj)

en: Main Class:
id: Kelas Utama:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
id: GCJ perlu tahu kelas mana yang memuat fungsi main()

en: Gnome Shell Extension
id: Ekstensi Shell Gnome

en: A minimal Gnome Shell extension
id: Ekstensi Shell Gnome yang minimal

en: Plugin Name:
id: Nama Plugin:

en: Short but descriptive user-visible plugin name
id: Nama plugin yang pendek tapi deskriptif, yang nampak ke pengguna

en: Long description of your plugin
id: Deskripsi panjang dari plugin Anda

en: Uuid is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (foo.bar@extensions.example.com), but
    need not be an actual email address, though it's a good idea to base the uuid on your
    email address.
id: Uuid adalah identifier yang unik secara global bagi ekstensi Anda.
    Ini mesti dalam bentuk alamat surel (foo.bar@extensions.example.com), tapi
    tak perlu berupa alamat surel sebenarnya, walaupun ide bagus untuk mendasari uuid pada
    alamat surel Anda.

en: Extension URL
id: URL ekstensi

en: Gnome Shell Compatibility:
id: Kompatibilitas Shell Gnome:

en: Comma-separated list of gnome-shell version your plugin is compatible with
id: Daftar yang dipisah koma dari versi gnome-shell yang kompatibel dengan plugin Anda

en: GTK+ (Application)
id: GTK+ (Aplikasi)

en: Full features Gtk+ Application with file handling
id: Aplikasi Gtk+ fitur lengkap dengan penanganan berkas

en: Add gtk-doc system:
id: Tambah sistem gtk-doc:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
id: gtk-doc dipakai untuk mengkompail dokumentasi API bagi kelas berbasis GObject

en: Use GtkBuilder for user interface:
id: Gunakan GtkBuilder untuk antar muka pengguna:

en: Use GtkBuilder to create the user-interface in a graphical way and load it from xml files at runtime
id: Pakai GtkBuilder untuk membuat antar muka pengguna secara grafis dan muat itu dari berkas xml saat runtime

en: Require Package:
id: Perlu Paket:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
id: Berikan nama paket yang diperlukan projek Anda. Anda mungkin juga perlu menyebutkan versi paket yang diperlukan. Sebagai contoh, 'libgnomeui-2.0' atau 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'

en: GTKmm (Simple)
id: GTKmm (Sederhana)

en: A minimal GTKmm project
id: Proyek minimalis GTKmm

en: GTK+ (simple)
id: GTK+ (sederhana)

en: Simple GTK+ project
id: Proyek sederhana GTK+

en: Generic java (automake)
id: Java generik (automake)

en: A generic java project using automake project management
id: Suatu projek java generik menggunakan manajemen projek automake

en: Main class
id: Kelas utama

en: Generic JavaScript
id: JavaScript Generik

en: A generic minimal and flat project
id: Suatu projek minimal dan flat yang generik

en: Library
id: Pustaka

en: A shared or a static library project
id: Suatu projek pustaka statik atau berbagi

en: Build library as
id: Bangun pustaka sebagai

en: Select library type to build
id: Pilih jenis pustaka yang akan dibangun

en: Shared and Static library
id: Pustaka Bersama dan Statik

en: Only Shared
id: Hanya Berbagi

en: Only Static
id: Hanya Statik

en: License
id: Lisensi

en: Select code license
id: Pilih lisensi kode

en: No license
id: Tanpa lisensi

en: Generic (Minimal)
id: Generik (Minimal)

en: Makefile project
id: Projek makefile

en: Makefile-based project
id: Projek berbasis makefile

en: Project directory, output file etc.
id: Direktori projek, berkas keluaran, dsb.

en: Project name:
id: Nama projek:

en: Project directory:
id: Direktori projek:

en: PyGTK project using automake
id: Projek PyGTK memakai automake

en: Generic python (automake)
id: Python generik (automake)

en: A generic python project using automake project management
id: Suatu projek python generik menggunakan manajemen projek automake

en: A sample SDL project
id: Suatu projek SDL contoh

en: Require SDL version:
id: Perlu versi SDL:

en: Minimum SDL version required
id: Versi minimum SDL yang diperlukan

en: Require SDL_image:
id: Perlu SDL_image:

en: Require SDL_image library
id: Perlu pustaka SDL_image

en: Require SDL_gfx:
id: Perlu SDL_gfx:

en: Require SDL_gfx library
id: Perlu pustaka SDL_gfx

en: Require SDL_ttf:
id: Perlu SDL_ttf:

en: Require SDL_ttf library
id: Perlu pustaka SDL_ttf

en: Require SDL_mixer:
id: Perlu SDL_mixer:

en: Require SDL_mixer library
id: Perlu pustaka SDL_mixer

en: Require SDL_net:
id: Perlu SDL_net:

en: Require SDL_net library
id: Perlu pustaka SDL_net

en: Generic
id: Generik

en: A generic project
id: Suatu projek generik

en: A generic wx Widgets project
id: Suatu projek wxWidgets generik

en: Xlib dock
id: Dok Xlib

en: A generic Xlib dock applet
id: Suatu aplet dok Xlib generik

en: A generic Xlib project
id: Suatu projek Xlib generik

en: Python loader
id: Pemuat Python

en: Allows loading Anjuta plugins written in Python
id: Mengijinkan memuat plugin Anjuta yang ditulis dalam Python

en: Loading files...
id: Memuat berkas...

en: Quick open
id: Buka cepat

en: Quickly open a file in the current project.
id: Membuka berkas secara cepat dalam proyek yang sedang dibuka.

en: Quick open operations
id: Operasi buka cepat

en: Quick Open
id: Buka Cepat

en: Run Program
id: Jalankan Program

en: Allow to execute program without debugger.
id: Memungkinkan mengeksekusi program tanpa debugger.

en: Program Parameters
id: Parameter Program

en: Run in Terminal
id: Jalankan dalam Terminal

en: Working Directory:
id: Direktori Kerja:

en: Choose a working directory
id: Pilih direktori kerja

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
id: Direktori program '%s' bukan lokal

en: Command used for starting a terminal
id: Perintah yang digunakan untuk memulai terminal

en: Load Target to run
id: Muat Target yang akan dijalankan

en: The program is already running.
    Do you want to stop it before restarting a new instance?
id: Program sedang berjalan.
    Apakah Anda ingin menghentikannya sebelum memulai ulang suatu instansi baru?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
id: _Jalankan

en: Run program without debugger
id: Jalankan program tanpa debugger

en: Stop Program
id: Hentikan Program

en: Kill program
id: Matikan Program

en: Program Parameters…
id: Parameter Program…

en: Set current program, arguments, etc.
id: Tata program kini, argumen, dsb.

en: Run operations
id: Jalankan operasi

en: Code Snippets
id: Snippet Kode

en: Allows insertion of snippets into the editor.
id: Ijinkan penyisipan snippet ke dalam penyunting.

en: Snippets
id: Snippet

note: Translator: Appears in Edit->Snippets menu. It is used mainly for providing a shortcut for the trigger-key based insertion of snippets. It's called like this because you type the trigger-key in the editor, followed by Trigger Insert and the snippet gets inserted.
en: _Trigger insert
id: _Penyisipan picu

en: Insert a snippet using the trigger-key
id: Sisipkan suatu snippet memakai kunci-picu

note: Translator: In a similar matter, it also appears in Edit->Snippets. It's another method for inserting snippets. In this case, you call Auto complete insert, start typing in the editor a string, the database is searched for that string and the most relevant snippets are returned in a pop-up like the 
en: _Auto complete insert
id: Penyisip_an lengkapi otomatis

en: Insert a snippet using auto-completion
id: Sisipkan suatu snippet memakai pelengkapan otomatis

en: _Import snippets …
id: _Impor snippet …

en: Import snippets to the database
id: Sisipkan snippet ke basis data

en: _Export snippets …
id: _Ekspor snippet …

en: Export snippets from the database
id: Ekspor snippet dari basis data

en: Snippets Manager actions
id: Aksi Manajer Snippet

en: Command?
id: Perintah?

en: Variable text
id: Teks variabel

en: Instant value
id: Nilai instan

en: Add snippet
id: Tambah snippet

en: Remove selected snippet
id: Hapus snippet yang dipilih

en: Insert snippet into editor at current cursor position
id: Sisipkan snippet ke penyunting pada posisi kursor kini

en: Languages
id: Bahasa

note: Insert the Add Snippet menu item
en: Add Snippet…
id: Tambah Snippet…

note: Insert the Add Snippets Group menu item
en: Add Snippets Group…
id: Tambah Grup Snippet…

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: <b>Error:</b> You must choose at least one language for the snippet!
id: <b>Galat:</b> Anda mesti memilih paling tidak satu bahasa bagi snippet!

en: <b>Error:</b> The trigger key is already in use for one of the languages!
id: <b>Galat:</b> Kunci pemicu telah dipakai oleh salah satu bahasa!

en: <b>Error:</b> The trigger key can only contain alphanumeric characters and "_"!
id: <b>Galat:</b> Kunci pemicu hanya boleh memuat karakter alfanumerik dan "_"!

en: <b>Error:</b> You haven't entered a trigger key for the snippet!
id: <b>Galat:</b> Anda belum memasukkan kunci pemicu bagi snippet!

en: Snippet Name:
id: Nama Snippet:

en: Select the name of the Snippet. 
    The role of the name is purely informative.
id: Pilih nama Snippet. 
    Peran nama sepenuhnya hanya untuk informasi.

en: <b>Warning:</b> You should choose a name for the snippet!
id: <b>Peringatan:</b> Anda mesti memilih nama bagi snippet!

en: Snippets Group:
id: Grup Snippet:

en: Select the Snippets Group to which this snippet belongs.
id: Tentukan snippet ini masuk ke Grup Snippet mana.

en: <b>Error:</b> The snippet must belong to a group!
id: <b>Galat:</b> Snippet harus dimiliki oleh suatu grup!

en: Trigger Key:
id: Kunci Picu:

en: The trigger key is used for fast insertion of the snippet. Type the trigger key in the editor, followed by the "Fast Insert" shortcut to insert a snippet.
    <b>Warning: Must be unique per language. </b>
id: Kunci pemicu dipakai untuk penyisipan snippet secara cepat. Ketikkan kunci pemicu di dalam penyunting, diikuti dengan pintasan "Penyisipan Cepat" untuk menyisipkan suatu snippet.
    <b>Peringatan: Mesti unik per bahasa. </b>

en: Languages:
id: Bahasa:

en: Select the languages for which you want to use this snippet.
id: Pilih bahasa yang ingan Anda pakaikan snippet ini.

en: Keywords:
id: Kata Kunci:

en: Keywords are used for better searching of the snippets. They should be relevant to the snippet content. Type them separated by a single space.
id: Kata kunci dipakai untuk pencarian snippet yang lebih baik. Mereka mesti relevan dengan isi snippet. Ketikkan mereka dengan dipisahkan oleh spasi tunggal.

en: Snippet Properties
id: Properti Snippet

en: Preview
id: Pratilik

en: Snippet Content
id: Isi Snippet

en: Insert
id: Sisipkan

en: Snippet Variables
id: Variabel Snippet

en: Close
id: Tutup

en: Export snippets
id: Ekspor snippet

en: Save in folder:
id: Simpan dalam folder:

en: Select snippets
id: Pilih snippet

en: Import Snippets
id: Impor Snippet

en: Anjuta variables
id: Variabel Anjuta

en: Use tabs for indentation
id: Gunakan tab untuk indentasi

en: Tab size in spaces:
id: Ukuran tab dalam spasi:

en: Indentation size in spaces:
id: Ukuran indentasi dalam spasi:

en: Indentation and auto-format options
id: Opsi indentasi dan pembentukan otomatis

en: Highlight syntax
id: Tonjolkan sintaks

en: Highlight matching brackets
id: Tonjolkan kurung pasangan

en: Create backup files
id: Buat berkas cadangan

en: Enable autocompletion for document words
id: Aktifkan pelengkapan otomatis bagi kata-kata dokumen

en: Highlight current line
id: Tandai baris kini

en: Show line numbers
id: Tampilkan nomor baris

en: Show marks
id: Tampilkan tanda

en: Show right margin
id: Tampilkan batas kanan

en: Right margin position in characters
id: Posisi batas kanan dalam karakter

en: View
id: Tilik

en: Editor
id: Penyunting

en: Use theme font
id: Gunakan fonta tema

en: Font:
id: Fonta:

en: Color scheme:
id: Skema warna:

en: Font
id: Fonta

en: _Line Number Margin
id: Marjin Nomor _Baris

en: Show/Hide line numbers
id: Tampilkan/sembunyikan nomor baris

en: _Marker Margin
id: _Marjin Penanda

en: Show/Hide marker margin
id: Tampilkan/sembunyikan marjin penanda

en: Show/Hide white spaces
id: Tampilkan/sembunyikan white space

en: _Line End Characters
id: Karakter Ujung _Baris

en: Show/Hide line end characters
id: Tampilkan/sembunyikan karakter penanda ujung baris

en: Line _Wrapping
id: Mode _Pelipatan Baris

en: Enable/disable line wrapping
id: Aktifkan/nonaktifkan pindah baris otomatis bila baris terlalu panjang

en: Editor view settings
id: Tatanan tilikan penyunting

en: GtkSourceView Editor
id: Penyunting GtkSourceView

en: The file "%s" on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
id: Berkas "%s" di disk lebih baru daripada yang di penyangga.
    Anda ingin memuat ulang?

en: The file "%s" has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
id: Berkas "%s" telah dihapus dari disk.
    Anda ingin menutupnya?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
id: Tak bisa membuka %s: %s

en: The file "%s" is read-only! Edit anyway?
id: Berkas "%s" hanya-baca! Sunting saja?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
id: Tak bisa menyimpan %s: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
id: Tak bisa menyimpan berkas karena nama berkas belum diberikan

en: New file %d
id: Berkas baru %d

en: GtkSourceView editor
id: Penyunting GtkSourceView

en: The default editor based on GtkSourceView
id: Penyunting baku yang berbasis GtkSourceView

en: Preparing pages for printing
id: Menyiapkan halaman untuk pencetakan

en: Wrap lines
id: Lipat baris

en: Line numbers
id: Nomor baris

en: Header
id: Tajuk

en: Footer
id: Kaki

en: Highlight source code
id: Tandai kode sumber

en: Starter
id: Pemulai

en: Welcome page with most common actions.
id: Halaman selamat datang dengan aksi-aksi paling umum.

en: Start
id: Mulai

en: Create a new project
id: Buat projek baru

en: Import a project
id: Impor proyek

en: Search for example code
id: Cari kode contoh

en: View local Anjuta documentation
id: Lihat dokumentasi lokal Anjuta

en: View local Anjuta FAQ
id: Lihat FAQ Anjuta lokal

en: View online library documentation
id: Lihat dokumentasi pustaka daring

en: Remove recently used project from list
id: Membuang proyek yang baru-baru ini dipakai dari daftar

en: Unlist Project
id: Keluarkan Proyek Dari Daftar

en: A Subversion client plugin based on libsvn
id: Plugin klien Subversion berbasis libsvn

en: Subversion Preferences
id: Preferensi Subversion

en: Subversion Options
id: Opsi Subversion

en: Add file/directory
id: Tambah berkas/direktori

en: Recurse
id: Rekursi

en: Commit Changes
id: Commit Perubahan

en: Previous Commit Messages:
id: Pesan Commit Sebelumnya:

en: Use previous message
id: Gunakan pesan sebelumnya

en: Select Files to Commit:
id: Pilih Berkas untuk Commit:

en: Retrieving status…
id: Mengambil status…

en: Copy files/folders
id: Salin berkas/folder

en: Source:
id: Sumber:

en: Source/Destination Paths:
id: Path Sumber/Tujuan:

en: Working Copy
id: Salinan Kerja

en: Repository Head
id: Head Repositori

en: Other Revision:
id: Revisi Lain:

en: Diff file/directory
id: Diff berkas/direktori

en: File or directory to diff:
id: Berkas atau direktori untuk di-diff:

en: Save open files before diffing
id: Simpan berkas terbuka sebelum men-diff

en: View Log
id: Tilik Log

en: Whole Project
id: Seluruh Projek

en: Diff to Previous
id: Diff ke Sebelumnya

en: Diff Selected Revisions
id: Diff Revisi Yang Dipilih

en: View Selected Revision
id: Tilik Revisi Yang Dipilih

en: Merge changes into working copy
id: Merge perubahan ke salinan kerja

en: First Path:
id: Path Pertama:

en: Use first path
id: Gunakan path pertama

en: Second Path:
id: Path Kedua:

en: Working Copy Path:
id: Path Salinan Kerja:

en: Start Revision:
id: Revisi Awal:

en: End Revision:
id: Revisi Akhir:

en: Ignore ancestry
id: Abaikan asal usul

en: Remove file/directory
id: Hapus berkas/direktori

en: File/URL to Remove:
id: Berkas/URL untuk Dihapus:

en: Set Conflicts as Resolved
id: Tata Konflik sebagai Terpecahkah

en: Select Files to Mark as Resolved:
id: Pilih Berkas untuk Ditandai sebagai Terpecahkan:

en: Retrieving status……
id: Mengambil status……

en: Revert Changes
id: Revert Perubahan

en: Select Changes to Revert:
id: Pilih Perubahan untuk Di-revert:

en: Switch to branch/tag
id: Pindah ke branch/tag

en: Branch/Tag URL:
id: URL Branch/Tag:

en: Update file/directory
id: Mutakhirkan berkas/direktori

en: Trust server
id: Server kepercayaan

en: Remember this decision
id: Ingat pilihan ini

en: Repository authorization
id: Otorisasi repositori

en: Remember Password
id: Ingat Sandi

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add…
id: T_ambah...

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
id: Tambahkan berkas/direktori baru ke tree Subversion

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove…
id: _Hapus…

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
id: Hapus berkas/direktori dari tree Subversion

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
id: Commit perubahan Anda ke tree Subversion

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
id: Revert perubahan ke salinan kerja Anda.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts…
id: _Selesaikan konflik…

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
id: Selesaikan konflik pada salinan kerja Anda.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update…
id: M_utakhirkan…

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the Subversion tree
id: Selaraskan salinan lokal Anda dengan tree Subversion

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders…
id: Salin Berkas/Folder…

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
id: Salin berkas/folder di dalam repositori

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag…
id: Tukar ke suatu Branch/Tag…

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
id: Tukar salinan lokal Anda ke suatu branch atau tag di dalam repositori

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge…
id: Gabung...

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
id: Merge-kan perubahan ke dalam salinan kerja Anda

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log…
id: _Tilik Log…

note: Display label short-cut
en: View file history
id: Tilik riwayat berkas

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
id: Diff-kan tree lokal terhadap repositori

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy…
id: Salin...

en: Subversion operations
id: Operasi Subversion

en: Subversion popup operations
id: Operasi popup subversion

en: Subversion Log
id: Log Subversion

en: Subversion: File will be added on next commit.
id: Subversion: Berkas akan ditambahkan pada commit berikutnya.

en: Please enter a path.
id: Silakan masukkan suatu path.

en: Subversion: Commit complete.
id: Subversion: Commit selesai.

en: Subversion: Committing changes to the repository…
id: Subversion: Meng-commit perubahan ke repositori…

en: Subversion: Copy complete.
id: Subversion: Penyalinan selesai.

en: Please enter a source path.
id: Silakan masukkan suatu path sumber.

en: Please enter a destination path.
id: Silakan masukkan suatu path tujuan.

en: [Head/Working Copy]
id: [Head/Salinan Kerja]

en: Subversion: Retrieving diff…
id: Subversion: Mengambil diff…

en: Subversion: Retrieving log…
id: Subversion: Mengambil log…

en: Subversion: File retrieved.
id: Subversion: Berkas diambil.

en: Subversion: Retrieving file…
id: Subversion: Mengambil berkas…

en: Subversion: Merge complete.
id: Subversion: Merge selesai.

en: Please enter the first path.
id: Silakan masukkan path pertama.

en: Please enter the second path.
id: Silakan masukkan path kedua.

en: Please enter a working copy path.
id: Silakan masukkan suatu path salinan kerja.

en: Please enter the start revision.
id: Silakan masukkan revisi awal.

en: Please enter the end revision.
id: Silakan masukkan revisi akhir.

en: Subversion: File will be removed on next commit.
id: Subversion: Berkas akan dihapus pada commit berikutnya.

en: Subversion: Resolve complete.
id: Subversion: Resolve selesai.

en: Subversion: Revert complete.
id: Subversion: Revert selesai.

en: Subversion: Switch complete.
id: Subersion: Switch selesai.

en: Please enter a branch/tag URL.
id: Silakan masukkan suatu URL branch/tag.

en: Subversion: Diff complete.
id: Subversion: Diff selesai.

en: Subversion: Update complete.
id: Subversion: Pemutakhiran selesai.

en: Authentication canceled
id: Otentikasi dibatalkan

en: Hostname:
id: Nama host:

en: Fingerprint:
id: Sidik jari:

en: Valid from:
id: Berlaku sejak:

en: Valid until:
id: Berlaku hingga:

en: Issuer DN:
id: DN penerbit:

en: DER certificate:
id: Sertifikat DER:

en: Deleted: %s
id: Dihapus: %s

en: Added: %s
id: Ditambah: %s

en: Resolved: %s
id: Dipecahkan: %s

en: Updated: %s
id: Dimutakhirkan: %s

en: Externally Updated: %s
id: Diperbarui Secara Eksternal: %s

en: Modified: %s
id: Diubah: %s

en: Merged: %s
id: Digabung: %s

en: Conflicted: %s
id: Bertentangan: %s

en: Missing: %s
id: Hilang: %s

en: Obstructed: %s
id: Terhalangi: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
id: Pemindaian paralel dari simbol global dan projek

en: This option means that the global system packages will be scanned simultaneously with the project's ones
id: Opsi ini berarti bahwa paket sistem global akan dipindai secara simultan dengan milik projek

en: Automatically update symbols without saving file
id: Otomatis memutakhirkan simbol tanpa menyimpan berkas

en: Automatically update the file's symbols without saving. The update occurs after 10 seconds without keypresses by the user.
id: Otomatis memutakhirkan simbol milik berkas tanpa menyimpan. Pemutakhiran terjadi setelah 10 detik tanpa ada tombol ditekan pengguna.

en: Tag De_claration
id: De_klarasi Tag

en: Go to symbol declaration
id: Pergi ke deklarasi simbol

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
id: _Implementasi Tag

en: Go to symbol definition
id: Pergi ke definisi simbol

en: _Find Symbol…
id: _Cari Simbol…

en: Find Symbol
id: Cari Simbol

en: %s: Generating inheritances…
id: %s: Menjangkitkan inheritansi…

note: Translators: %s is the name of a system library
en: %s: %d file scanned out of %d | %s: %d files scanned out of %d
id[0]: %s: %d berkas dipindai dari %d

en: Generating inheritances…
id: Menjangkitkan inheritansi…

en: %d file scanned out of %d | %d files scanned out of %d
id[0]: %d berkas dipindai dari %d

en: Populating symbol database…
id: Mempopulasi basis data simbol…

en: Symbols
id: Simbol

en: Search
id: Cari

en: SymbolDb popup actions
id: Aksi popup SymbolDb

en: SymbolDb menu actions
id: Aksi menu SymbolDb

en: Symbol Database
id: Basis Data Simbol

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
id: Plugin Basis Data Simbol bagi Anjuta.

en: Resuming glb scan.
id: Melanjutkan pemindaian glb.

en: Symbol
id: Simbol

en: Terminal Plugin for Anjuta.
id: Plugin Terminal bagi Anjuta.

en: Use GNOME Terminal profile:
id: Gunakan profil Terminal GNOME:

en: Use default GNOME terminal profile
id: Gunakan profil terminal GNOME baku

en: Terminal options
id: Opsi terminal

en: terminal operations
id: operasi terminal

en: Unable to execute command
id: Tak bisa mengeksekusi perintah

en: Tools
id: Perkakas

en: Use external program from Anjuta
id: Menggunakan program eksternal dari Anjuta

en: Tool Editor
id: Editor Alat

en: Save all files
id: Simpan semua berkas

en: _Variable…
id: _Variabel...

en: Working directory:
id: Direktori kerja:

en: Parameters:
id: Parameter:

en: Command:
id: Perintah:

en: Short cut:
id: Pintas:

note: This is the standard Unix stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
id: Keluaran standar:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
id: Error standar:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
id: Masukan standar:

en: Edit as script
id: Sunting sebagai skrip

en: Edit command as script in Anjuta on close
id: Sunting perintah sebagai skrip di Anjuta saat ditutup

en: Variable list
id: Daftar variabel

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
id: Anda yakin ingin menghapus alat '%s'?

en: Tool
id: Alat

en: ask at runtime
id: tanyakan saat berjalan

en: undefined
id: tak terdefinisi

en: Meaning
id: Artinya

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: You must provide a tool name!
id: Anda mesti memberikan suatu nama alat!

en: You must provide a tool command!
id: Anda mesti memberikan suatu perintah alat!

en: A tool with the same name already exists!
id: Alat dengan nama yang sama sudah ada!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
id: Pintasan telah dipakai oleh komponen lain di Anjuta. Anda tetap ingin mempertahankannya?

en: Unable to edit script
id: Tak dapat menyunting skrip

en: New accelerator…
id: Akselerator baru…

en: Opening %s
id: Membuka %s

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
id: (keluaran)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
id: (kesalahan)

note: Display the name of the command
en: Running command: %s…
id: Menjalankan perintah: %s…

en: Completed unsuccessfully with status code %d
id: Selesai tapi tak sukses dengan kode status %d

en: Unable to create a buffer: command aborted
id: Tak bisa membuat suatu penyangga: perintah digugurkan

en: No document currently open: command aborted
id: Tak ada dokumen yang sedang dibuka: perintah digugurkan

en: Unable to open input file %s, command aborted
id: Tak bisa membuka berkas masukan %s, perintah digugurkan

en: Missing tool name
id: Nama alat tak ada

en: Unexpected element "%s"
id: Elemen tak diharapkan "%s"

en: Error when loading external tools
id: Kesalahan ketika memuat alat eksternal

en: Unable to open %s for writing
id: Tak bisa membuka %s untuk menulis.

en: Tool operations
id: Operasi peralatan

en: Same as output
id: Sama dengan keluaran

en: Existing message pane
id: Panel pesan yang telah ada

en: New message pane
id: Panel pesan baru

en: New buffer
id: Buffer baru

en: Replace buffer
id: Gantikan buffer

en: Insert into buffer
id: Sisipkan ke buffer

en: Append to buffer
id: Tambahkan ke buffer

en: Replace selection
id: Gantikan bagian terpilih

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
id: Dialog popup

en: Discard output
id: Buang keluaran

en: None
id: Tak Ada

en: Current buffer
id: Buffer saat ini

en: Current selection
id: Pilihan saat ini

en: Project root URI
id: URI root projek

en: Project root path
id: Path root projek

en: Selected URI in the file manager plugin
id: URI yang dipilih di plugin manajer berkas

en: Selected directory in the file manager plugin
id: Direktori yang dipilih di plugin manajer berkas

en: Selected full file name in the file manager plugin
id: Nama berkas lengkap yang dipilih di plugin manajer berkas

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
id: Nama berkas lengkap yang dipilih tanpa ekstensi di plugin manajer berkas

en: Selected file name in the file manager plugin
id: Nama berkas yang dipilih di plugin manajer berkas

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
id: Nama berkas yang dipilih tanpa ekstensi di plugin manajer berkas

en: Selected file's extension in the file manager plugin
id: Ekstensi berkas yang dipilih di plugin manajer berkas

en: Selected URI in the project manager plugin
id: URI yang dipilih di plugin manajer projek

en: Selected directory in the project manager plugin
id: Direktori yang dipilih di plugin manajer projek

en: Selected full file name in the project manager plugin
id: Nama berkas lengkap yang dipilih di plugin manajer projek

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
id: Nama berkas lengkap yang dipilih tanpa ekstensi di plugin manajer projek

en: Selected file name in the project manager plugin
id: Nama berkas yang dipilih di plugin manajer projek

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
id: Nama berkas yang dipilih tanpa ekstensi di plugin manajer projek

en: Selected file extension in the project manager plugin
id: Ekstensi berkas yang dipilih di plugin manajer projek

en: Currently edited file name
id: Nama berkas yang sedang disunting

en: Currently edited file name without extension
id: Nama berkas yang sedang disunting tanpa ekstensi

en: Currently edited file directory
id: Direktori berkas yang sedang disunting

en: Currently selected text in editor
id: Teks yang sedang dipilih di penyunting

en: Current word in editor
id: Kata saat ini di penyunting

en: Current line in editor
id: Baris saat ini di penyunting

en: Ask the user to get additional parameters
id: Tanyakan ke pengguna untuk mendapat parameter tambahan

en: Command line parameters
id: Parameter perintah baris

en: Copyright © Naba Kumar
id: Hak Cipta (c) Naba Kumar

en: _File
id: _Berkas

en: _Quit
id: _Keluar

en: Quit Anjuta IDE
id: Keluar IDE Anjuta

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
id: Anda lebih suka kopi atau teh? Coba periksa.

en: _View
id: _Tilik

en: _Reset Dock Layout
id: _Reset Tata Letak Dok

en: Reset the widgets docking layout to default
id: Reset tatak letak dok widget ke bawaan

en: _Full Screen
id: Layar _Penuh

en: Toggle fullscreen mode
id: Berpindah mode layar penuh

en: _Lock Dock Layout
id: Kunci Tata _Letak Dok

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
id: Kunci tata letak dok kini sehingga widget tak dapat dipindah

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: Show or hide the toolbar
id: Tampilkan atau sembunyikan bilah alat

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _User's Manual
id: Manual Pengg_una

en: Anjuta user's manual
id: Manual pengguna Anjuta

en: _Frequently Asked Questions
id: Pertanyaan Yang _Sering Muncul

en: Anjuta frequently asked questions
id: Pertanyaan yang sering muncul tentang Anjuta

en: Anjuta _Home Page
id: Laman Seramb_i Anjuta

en: Online documentation and resources
id: Dokumentasi dan sumber daya daring

en: Report _Bugs/Patches/Requests
id: Laporkan _Bug/Patch/Permintaan

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
id: Ajukan suatu laporan bug, patch, atau permintaan fitur bagi Anjuta

en: Ask a _Question
id: Ajukan _Pertanyaan

en: Submit a question for FAQs
id: Ajukan suatu pertanyaan bagi FAQ

en: _About
id: Ihw_al

en: About Anjuta
id: Tentang Anjuta

en: About External _Plugins
id: Tentang _Plugin Eksternal

en: About third-party Anjuta plugins
id: Tentang plugin Anjuta dari pihak ketika

en: Specify the size and location of the main window
id: Nyatakan ukuran dan lokasi dari jendela utama

en: Do not show the splash screen
id: Jangan tampilkan layar splash

en: Start a new instance and do not open the file in an existing instance
id: Mulai suatu instansi baru dan jangan buka berkas dalam suatu instansi yang telah ada

en: Do not open last session on startup
id: Jangan buka sesi terakhir pada startup

en: Do not open last project and files on startup
id: Jangan buka berkas dan projek terakhir pada startup

en: Shut down Anjuta properly, releasing all resources (for debugging)
id: Matikan Anjuta dengan benar, merilis semua sumber daya (untuk debug)

en: Display program version
id: Menampilkan versi program

en: Specify another profile
id: Nyatakan profil lain

en: PROFILE_FILE
id: BERKAS_PROFIL

en: - Integrated Development Environment
id: - Lingkungan Pengembangan Terpadu

en: Invalid profile %s: %s
id: Profil tak valid %s: %s

en: Loaded Session…
id: Sesi Termuat...

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: Help
id: Bantuan

en: Installed plugins
id: Plugin terpasang

en: Shortcuts
id: Pintas

en: Value doesn't exist
id: Nilai tak ada

en: Default email used in new project
id: Surel baku yang dipakai dalam projek baru

en: If empty, current login and machine name is used.
id: Bila kosong, nama mesin dan login saat ini dipakai.

en: Use tabulation for indentation
id: Gunakan tab untuk indentasi

en: Number of characters of one tabulation
id: Cacah karakter dari satu tab

en: Number of spaces on every indentation step
id: Cacah spasi pada setiap langka indentasi

en: Do not load last session on startup
id: Jangan muat sesi terakhir pada startup

en: Do not load last project and files on startup
id: Jangan muat berkas dan projek terakhir pada startup

en: Session
id: Sesi

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
id: Label tombol bilah alat:

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
id: Gaya penukar dok:

en: Appearance
id: Penampilan

en: Icons
id: Ikon

en: Text + Icons
id: Teks + ikon

en: GNOME toolbar setting
id: Tatanan bilah alat GNOME

en: Tabs
id: Tab

en: Text below icons
id: Teks di bawah ikon

en: Text beside icons
id: Teks di samping ikon

en: Icons only
id: Hanya icon

en: Text only
id: Hanya teks
