anjuta - en to it translation catalogue (1986 entries)

en: Develop software in an integrated development environment
it: Sviluppa software in un ambiente di lavoro integrato

en: Anjuta DevStudio is a versatile software development studio featuring a number of advanced programming facilities including project management, application wizard, interactive debugger, source editor, version control, GUI designer, profiler and many more tools. It focuses on providing simple and usable user interface, yet powerful for efficient development.
it: Anjuta DevStudio è una piattaforma di sviluppo software versatile con una gran quantità di funzioni per la programmazione avanzata come gestione dei progetti, assistente guidato per le applicazioni, debugger interattivo, editor di sorgenti, controllo della versione, creazione di interfacce grafiche, profili e molti altri strumenti. Tutto questo fornendo una interfaccia utente semplice e utilizzabile, ma potente per un sviluppo efficace.

en: Anjuta is very extensible with plugins. Almost all features in Anjuta are implemented using plugins which can be dynamically enabled or disabled. You can choose which plugins should be active for your project. Like the user interface layout, the set of active plugins is also persistent for each project making it easy to work on projects with various levels of complexity. Using plugins, you can extend Anjuta with your own features.
it: Anjuta è molto estensibile. La maggior parte delle funzioni di Anjuta sono implementate usando i plugin che possono essere abilitati o disabilitati in modo dinamico. Si può scegliere quali plugin attivare per il proprio progetto. Come la disposizione dell'interfaccia utente, anche l'insieme dei plugin attivi è persistente rendendo semplice lavorare su ogni progetto con vari livelli di complessità. Usando i plugin è possibile estendere Anjuta secondo le proprie esigenze.

en: The project wizard lets you create new projects from a selection of project templates. The selection includes simple generic, flat (no subdirectory), GTK+, GNOME, Java, Python projects and more. New templates can be easily downloaded and installed.
it: L'assistente alla configurazione consente di creare progetti da una selezione di modelli. La selezione include progetti semplici e generici, flat (nessuna sotto-directory), GTK+, GNOME, Java, Python e altri. Nuovi modelli possono essere scaricati e installati in modo molto semplice.

en: Integrated Development Environment
it: Ambiente di sviluppo integrato

en: IDE;development;programming;
it: IDE;sviluppo;programmazione;

en: Autogen is busy
it: Autogen è occupato

en: Could not write definition file "%s": %s
it: Impossibile scrivere il file di definizione «%s»: %s

en: Could not open file "%s": %s
it: Impossibile aprire il file «%s»: %s

en: Text
it: Testo

en: Text to render
it: Testo da visualizzare

en: Pixbuf Object
it: Oggetto pixbuf

en: The pixbuf to render.
it: Il pixbuf da renderizzare.

en: Unable to find plugin module %s
it: Impossibile trovare il modulo del plugin %s

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
it: Impossibile trovare la funzione di registrazione del plugin %s nel modulo %s

en: Unknown error in module %s
it: Errore sconosciuto nel modulo %s

en: Column %i
it: Colonna %i

note: Column label
en: Column 1
it: Colonna 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
it: Il file che si sta tentando di aprire contiene una sequenza di byte non valida.

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
it: Anjuta non può determinare automaticamente la codifica del file che si vuole aprire.

en: Missing location of plugin %s
it: Posizione mancante del plugin %s

en: Missing type defined by plugin %s
it: Tipo mancante definito dal plugin %s

en: plugin %s fails to register type %s
it: registrazione del tipo %s da parte del plugin %s non riuscita

en: Western
it: Occidentale

en: Central European
it: Europa centrale

en: South European
it: Europa meridionale

en: Baltic
it: Baltico

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Arabic
it: Arabo

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew Visual
it: Ebraico visuale

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Turkish
it: Turco

en: Nordic
it: Nordico

en: Celtic
it: Celtico

en: Romanian
it: Romeno

en: Armenian
it: Armeno

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Cyrillic/Russian
it: Cirillico/Russo

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

en: Georgian
it: Georgiano

en: Cyrillic/Ukrainian
it: Cirillico/Ucraino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Text to show the user what to enter into the entry
it: Testo per mostrare all'utente cosa inserire nel campo

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
it: Variabili di ambiente:

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Path that dropped files should be relative to
it: Percorso al quale devono essere relativi i file rilasciati

en: Drop a file or enter a path here
it: Rilasciare un file o inserire un percorso qui

en: Select Files
it: Seleziona file

en: Path that all files in the list should be relative to
it: Percorso al quale tutti i file nell'elenco devono essere relativi

en: Show Add button
it: Mostra pulsante «Aggiungi»

en: Display an Add button
it: Visualizza un pulsante «Aggiungi»

en: Cannot execute command: "%s"
it: Impossibile eseguire il comando: «%s»

en: execvp failed
it: execvp non riuscita

en: Anjuta Shell
it: Shell di Anjuta

en: Anjuta shell that will contain the plugin
it: Shell di Anjuta che conterrà il plugin

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
it: Il plugin «%s» non si disattiva

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
it: Impossibile caricare %s
    Questo in genere significa che l'installazione è danneggiata. Il messaggio di errore che conduce a questo era:
    %s

en: Load
it: Carica

en: Available Plugins
it: Plugin disponibili

en: Preferred plugins
it: Plugin preferiti

en: Only show user activatable plugins
it: Mostrare solamente i plugin attivabili dall'utente

en: These are the plugins selected by you when you have been prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let you choose a different plugin.
it: Questi sono i plugin selezionati quando il programma ha richiesto di scegliere un plugin tra i molti adatti. La rimozione del plugin preferito farà sì che ne venga richiesto uno diverso.

en: Forget selected plugin
it: Dimentica plugin selezionato

en: Select a plugin
it: Seleziona un plugin

en: Please select a plugin to activate
it: Selezionare un plugin da attivare

en: No plugin is able to load other plugins in %s
it: Nessun plugin capace di caricare altri plugin in «%s»

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
it: <b>Selezionare un plugin da attivare</b>

en: Remember this selection
it: Ricordare questa selezione

en: Profiles
it: Profili

en: Current stack of profiles
it: Pila corrente di profili

en: Available plugins
it: Plugin disponibili

en: Currently available plugins found in plugin paths
it: I plugin attualmente disponibili trovati nei percorsi dei plugin

en: Activated plugins
it: Plugin attivati

en: Currently activated plugins
it: Plugin attualmente attivati

en: Anjuta shell for which the plugins are made
it: Shell di Anjuta per la quale sono fatti i plugin

en: Anjuta Status
it: Stato di Anjuta

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
it: Stato di Anjuta da utilizzare quando si caricano e scaricano i plugin

en: Loading:
it: Caricamento:

en: Category
it: Categoria

note: FIXME: Make the general page first
en: General
it: Generale

en: Anjuta Preferences
it: Preferenze di Anjuta

en: Plugin Manager
it: Gestore plugin

en: The plugin manager to use for resolving plugins
it: Il gestore plugin da utilizzare per la risoluzione dei plugin

en: Profile Name
it: Nome del profilo

en: Name of the plugin profile
it: Nome del profilo del plugin

en: Synchronization file
it: Sincronizzazione file

en: File to syncronize the profile XML
it: File con il quale sincronizzare il profilo XML

en: Please select a plugin from the list
it: Selezionare un plugin dall'elenco

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted Anjuta plugins profile.
it: Lettura di «%s» non riuscita: errore analisi XML. Profilo dei plugin di Anjuta danneggiato o non valido.

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
it: %s: installa da «%s»

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing
it: Lettura di «%s» non riuscita. Mancano i seguenti plugin obbligatori

en: Select the items to save:
it: Selezionare gli elementi da salvare:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
it: Se non si salva, tutte le modifiche andranno perse.

en: Save
it: Salva

en: Item
it: Elemento

en: _Discard changes
it: _Scarta modifiche

en: There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?
it[0]: C'è %d elemento con delle modifiche non salvate. Salvare le modifiche prima di chiudere?
it[1]: Ci sono %d elementi con delle modifiche non salvate. Salvare le modifiche prima di chiudere?

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
it: C'è un elemento con delle modifiche non salvate. Salvare le modifiche prima di chiudere?

en: <Invalid>
it: <Non valida>

en: ComboBox model
it: Modello ComboBox

en: The model for the combo box
it: Il modello per la casella combinata

en: Action
it: Azione

en: Visible
it: Visibile

en: Sensitive
it: Sensibile

en: Shortcut
it: Scorciatoia

note: Avoid space in translated string
en: System:
it: Sistema:

en: You do not seem to have PackageKit installed. PackageKit is required for installing missing packages. Please install "packagekit-gnome" package from your distribution, or install the missing packages manually.
it: PackageKit non sembra sia installato. PackageKit è richiesto per installare i pacchetti mancanti. Installare il pacchetto «packagekit-gnome» dalla propria distribuzione, o installare manualmente i pacchetti mancanti.

en: Installation failed: %s
it: Installazione non riuscita: %s

en: Failed to run "%s". The returned error was: "%s".
it: Esecuzione di «%s» non riuscita. L'errore restituito è stato: «%s».

en: The "%s" package is not installed.
    Please install it.
it: Il pacchetto «%s» non è installato.
    Installarlo.

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
it: L'utilità «%s» non è installata.
    Installarla.

note: Try xterm
en: Cannot find a terminal; using xterm, even if it may not work
it: Impossibile trovare un terminale; verrà utilizzato xterm, anche se potrebbe non funzionare

en: Cannot execute command: %s (using shell %s): %s
it: Impossibile eseguire il comando: %s (utilizzando la shell %s): %s

en: Unable to load user interface file: %s
it: Impossibile caricare il file dell'interfaccia utente: %s

en: Modified
it: Modificato

en: Added
it: Aggiunto

en: Deleted
it: Eliminato

en: Conflicted
it: Conflitto

en: Up-to-date
it: Aggiornato

en: Locked
it: Bloccato

en: Missing
it: Mancante

en: Unversioned
it: Non versionato

en: Ignored
it: Ignorato

en: Widget not found: %s
it: Widget non trovato: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
it: Impossibile trovare il file pixmap dell'applicazione: %s

en: Cannot execute command "%s": %s
it: Impossibile eseguire il comando «%s»: %s

en: Please specify group name
it: Specificare il nome del gruppo

en: Group name can only contain alphanumeric or "#$:%+,-.=@^_`~/" characters
it: Il nome del gruppo può contenere solo caratteri alfanumerici o i seguenti: #$:%+,-.=@^_`~/

en: Project doesn't exist or invalid path
it: Il progetto non esiste o il percorso non è valido

en: Root
it: Radice

en: Group
it: Gruppo

en: Source
it: Sorgente

en: Shared Library (Libtool)
it: Libreria condivisa (Libtool)

en: Module (Libtool)
it: Modulo (libtool)

en: Static Library (Libtool)
it: Libreria statica (libtool)

en: Program
it: Programma

en: Python Module
it: Modulo Python

en: Java Module
it: Modulo Java

en: Lisp Module
it: Modulo Lisp

en: Header Files
it: File intestazione

en: Man Documentation
it: Documentazione man

en: Info Documentation
it: Documentazione info

en: Miscellaneous Data
it: Dati vari

en: Module
it: Modulo

en: Package
it: Pacchetto

en: Unable to parse project file
it: Impossibile analizzare il file del progetto

en: Project doesn't exist or has an invalid path
it: Il progetto non esiste o il percorso non è valido

en: Autotools backend
it: Backend di autotools

en: New Autotools backend for project manager
it: Nuovo backend di autotools per il gestore progetto

en: Name:
it: Nome:

en: Project name, it can contain spaces by example 'GNU Autoconf'
it: Nome del progetto, può contenere spazi come ad esempio «GNU Autoconf»

en: Version:
it: Versione:

en: Project version, typically a few numbers separated by dot by example '1.0.0'
it: Versione del progetto, tipicamente pochi numeri separati dal punto (.) come ad esempio «1.0.0»

en: Bug report URL:
it: URL per la segnalazione di errori:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
it: Un indirizzo email o un collegamento a una pagina web dove l'utente può segnalare errori. È opzionale.

en: Package name:
it: Nome pacchetto:

en: Package name, it can contains only alphanumerics and underscore characters.It is generated from the project name if not provided.
it: Nome del pacchetto, può contenere solo caratteri alfanumerici o sottolineature. È generato dal nome del progetto se non viene fornito.

en: An link to the project web page if provided.
it: Un collegamento alla pagina web del progetto, se ne è fornito.

en: Libtool support:
it: Supporto a libtool:

en: Add support to compile shared and static libraries with Libtool.
it: Aggiunge il supporto per compilare librerie condivise e statiche con Libtool.

en: Linker flags:
it: Opzioni del linker:

en: Common additional linker flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del linker per tutti gli obiettivi di questo gruppo.

en: C preprocessor flags:
it: Opzioni del preprocessore C:

en: Common additional C preprocessor flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del preprocessore C per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: C compiler flags:
it: Opzioni del compilatore C:

en: Common additional C compiler flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del compilatore C per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: C++ compiler flags:
it: Opzioni del compilatore C++:

en: Common additional C++ compiler flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del compilatore C++ per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Java compiler flags:
it: Opzioni del compilatore Java:

en: Common additional Java compiler flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del compilatore Java per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Vala compiler flags:
it: Opzioni del compilatore Vala:

en: Common additional Vala compiler flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del compilatore Vala per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Fortran compiler flags:
it: Opzioni del compilatore Fortran:

en: Common additional Fortran compiler flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del compilatore Fortran per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Objective C compiler flags:
it: Opzioni del compilatore Objective C:

en: Common additional Objective C compiler flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive del compilatore Objective C per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Lex/Flex flags:
it: Opzioni di Lex/Flex:

en: Common additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive dei generatori di analizzatori lessicali Lex o Flex per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Yacc/Bison flags:
it: Opzioni di Yacc/Bison:

en: Common additional Yacc or Bison parser generator flags for all targets in this group.
it: Opzioni comuni aggiuntive dei generatori di analizzatori Yacc o Bison per tutti gli obiettivi in questo gruppo.

en: Installation directories:
it: Directory d'installazione:

en: List of custom installation directories used by targets in this group.
it: Elenco di directory di installazione personalizzate utilizzate dagli obiettivi di questo gruppo.

en: Do not install:
it: Non installare:

en: Build but do not install the target.
it: Genera ma non installare l'obiettivo.

en: Installation directory:
it: Directory d'installazione:

en: It has to be a standard directory or a custom one defined in group properties.
it: Deve essere una directory standard o una personalizzata definita nelle proprietà del gruppo.

en: Additional linker flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del linker per questo obiettivo.

en: Additional libraries:
it: Librerie aggiuntive:

en: Additional libraries for this target.
it: Librerie aggiuntive per questo obiettivo.

en: Additional objects:
it: Oggetti aggiuntivi:

en: Additional object files for this target.
it: File di oggetti aggiuntivi per questo obiettivo.

en: Additional C preprocessor flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del preprocessore C per questo obiettivo.

en: Additional C compiler flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del compilatore C per questo obiettivo.

en: Additional C++ compiler flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del compilatore C++ per questo obiettivo.

en: Additional Java compiler flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del compilare Java per questo obiettivo.

en: Additional Vala compiler flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del compilatore Vala per questo obiettivo.

en: Additional Fortran compiler flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del compilatore Fortran per questo obiettivo.

en: Additional Objective C compiler flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive del compilatore Objective C per questo obiettivo.

en: Additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive dei generatori di analizzatori lessicali Lex o Flex per questo obiettivo.

en: Additional Yacc or Bison parser generator flags for this target.
it: Opzioni aggiuntive dei generatori di analizzatori Yacc e Bison per questo obiettivo.

en: Additional dependencies:
it: Dipendenze aggiuntive:

en: Additional dependencies for this target.
it: Dipendenze aggiuntive per questo obiettivo.

en: Include in distribution:
it: Includere nella distribuzione:

en: Include this target in the distributed package.
it: Include questo obiettivo nel pacchetto distribuito.

en: Build for check only:
it: Generare solo per controllo:

en: Build this target only when running automatic tests.
it: Genera questo obiettivo solo quando vengono eseguiti i controlli automatici.

en: Do not use prefix:
it: Non utilizzare il prefisso:

en: Do not rename the target with an optional prefix, used to avoid overwriting system program.
it: Non rinomina l'obiettivo con un prefisso opzionale, utilizzato per evitare la sovrascrittura di programmi di sistema.

en: Keep target path:
it: Mantenere il percorso dell'obiettivo:

en: Keep relative target path for installing it. By example if you have a program subdir/app installed in bin directory it will be installed in bin/subdir/app not in bin/app.
it: Mantiene il percorso dell'obiettivo relativo per l'installazione. Per esempio se si ha un programma sottodir/app installato nella directory bin sarà installato in bin/sottodir/app e non in bin/app.

en: Libraries:
it: Librerie:

en: Manual section:
it: Sezione del manuale:

en: Section where are installed the man pages. Valid section names are the digits ‘0’ through ‘9’, and the letters ‘l’ and ‘n’.
it: Sezione dove sono installate le pagine man. Nomi di sezione validi sono le cifre da «0» a «9» e le lettere «l» e «n».

en: Source file must be a regular file, not a directory
it: Il file sorgente deve essere un file regolare, non una directory

en: Target parent is not a valid group
it: L'obiettivo superiore non è un gruppo valido

en: Please specify target name
it: Specificare il nome dell'obiettivo

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-', '/' or '.' characters
it: Il nome dell'obiettivo può contenere solo caratteri alfanumerici o «_», «-», «/» o «.»

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
it: Il nome dell'obiettivo libreria condivisa deve essere nella forma «libxxx.la»

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
it: Il nome dell'obiettivo libreria statica deve essere nella forma «libxxx.a»

en: Module target name must be of the form 'xxx.la'
it: Il nome dell'obiettivo del modulo deve essere nella forma «xxx.la»

en: Automake Build
it: Generazione di automake

en: Basic autotools build plugin.
it: Plugin di base per generazione con autotools.

en: Execute
it: Esegui

en: Configure Project
it: Configura progetto

en: Regenerate project
it: Rigenera il progetto

en: Configuration:
it: Configurazione:

en: Configure Options:
it: Opzioni di configure:

en: Build Directory:
it: Directory di generazione:

en: Select Program
it: Seleziona programma

en: Arguments:
it: Argomenti:

en: Run in terminal
it: Eseguire nel terminale

en: Select Program to run:
it: Selezionare il programma da eseguire:

en: Run several commands at a time:
it: Eseguire vari comandi in una volta:

en: Continue on errors
it: Continuare dopo errori

en: Translate messages
it: Tradurre messaggi

en: Highlight build warnings and errors in editor
it: Evidenziare avvertimenti e errori di generazione nell'editor

en: Build
it: Genera

en: Install as root:
it: Installare come root:

en: Install
it: Installa

en: Before using this new configuration, the default one needs to be removed. Do you want to do that?
it: Prima di utilizzare questa nuova configurazione, occorre rimuovere quella predefinita. Rimuoverla?

en: Command canceled by user
it: Comando annullato dall'utente

en: Cannot compile "%s": No compile rule defined for this file type.
it: Impossibile compilare «%s»: nessuna regola di compilazione definita per questo tipo di file.

en: Cannot configure project: Missing configure script in %s.
it: Impossibile configurare il progetto: manca lo script di configurazione in «%s».

en: Select a build directory inside the project directory
it: Selezionare la directory di compilazione all'interno della directory del progetto

en: Default
it: Predefinito

en: Profiling
it: Profilazione

en: Optimized
it: Ottimizzato

en: No executables in this project!
it: Nessun eseguibile in questo progetto.

en: No file or project currently opened.
it: Nessun file o progetto attualmente aperto.

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
it: Il programma «%s» non è un file locale

en: Program '%s' does not exist
it: Il programma «%s» non esiste

en: Program '%s' does not have execution permission
it: Il programma «%s» non ha i permessi di esecuzione

en: No executable for this file.
it: Nessun eseguibile per questo file.

en: Executable '%s' is not up-to-date.
it: L'eseguibile «%s» non è aggiornato.

en: True if we need a special command to install files
it: Vero se occorre un comando speciale per installare file

en: Command used to be allowed to install files
it: Comando utilizzato per essere abilitati a installare file

en: The command has to contain "%s" or "%q". This will be replaced by the command used to install the files, by example "make install". %s is replaced by the command without any change while %q is replaced by the quoted command. You can use %% to get a "%" character. A typical value is "sudo %s" or "su -c %q".
it: Il comando deve contenere «%s» o «%q». Questi verranno sostituiti con il comando da utilizzato per installare i file, per esempio «make install». «%s» viene sostituito con il comando senza alcun cambiamento mentre «%q» viene sostituito con il comando quotato. Si può utilizzare «%%» per ottenere un carattere «%». Un valore tipico è «sudo %s» o «su -c %q».

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+`(.+)'
it: make(\[\d+\])?:\s+ingresso\s+nella\s+directory\s+«(.+)»

en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+'(.+)'
it: make(\[\d+\])?:\s+ingresso\s+nella\s+directory\s+«(.+)»

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+`(.+)'
it: make(\[\d+\])?:\s+uscita\s+dalla\s+directory\s+«(.+)»

en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+'(.+)'
it: make(\[\d+\])?:\s+uscita\s+dalla\s+directory\s+«(.+)»

en: Entering: %s
it: Entrata: %s

en: Leaving: %s
it: Uscita: %s

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
it: avvertimento:

en: warning:-old
it: avvertimento:

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
it: errore:

en: error:-old
it: errore:

en: Command exited with status %d
it: Comando uscito con stato %d

en: Command aborted by user
it: Comando terminato dall'utente

en: Command terminated with signal %d
it: Comando terminato con segnale %d

en: Command terminated for an unknown reason
it: Comando terminato per una ragione sconosciuta

en: Total time taken: %lu secs
it: Tempo totale impiegato: %lu secondi

en: Completed unsuccessfully
it: Completato senza successo

en: Completed successfully
it: Completato con successo

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
it: Generazione %d: %s

en: _Build
it: _Genera

en: _Build Project
it: Genera _progetto

en: Build whole project
it: Genera tutto il progetto

en: _Install Project
it: I_nstalla progetto

en: Install whole project
it: Installa tutto il progetto

en: _Check Project
it: _Verifica progetto

en: Check whole project
it: Verifica tutto il progetto

en: _Clean Project
it: P_ulisci progetto

en: Clean whole project
it: Pulisce tutto il progetto

en: C_onfigure Project…
it: C_onfigura progetto…

en: Configure project
it: Configura il progetto

en: Build _Tarball
it: Genera _tarball

en: Build project tarball distribution
it: Genera distribuzione tarball del progetto

en: _Build Module
it: _Genera modulo

en: Build module associated with current file
it: Genera il modulo associato al file corrente

en: _Install Module
it: _Installa modulo

en: Install module associated with current file
it: Installa il modulo associato al file corrente

en: _Check Module
it: Verifica _modulo

en: Check module associated with current file
it: Verifica il modulo associato al file corrente

en: _Clean Module
it: _Pulisci modulo

en: Clean module associated with current file
it: Pulisce il modulo associato al file corrente

en: Co_mpile File
it: Co_mpila file

en: Compile current editor file
it: Compila il file corrente nell'editor

en: Select Configuration
it: Seleziona configurazione

en: Select current configuration
it: Seleziona la configurazione corrente

en: Remove Configuration
it: Rimuovi configurazione

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
it: Pulisce il progetto (distclean) e rimuove la directory di configurazione se possibile

en: _Compile
it: _Compila

en: Compile file
it: Compila il file

en: Build module
it: Genera il modulo

en: _Install
it: _Installa

en: Install module
it: Installa il modulo

en: _Clean
it: Pulis_ci

en: Clean module
it: Pulisce il modulo

en: _Check
it: _Verifica

en: Check module
it: Verifica il modulo

en: _Cancel command
it: Annulla _comando

en: Cancel build command
it: Annulla il comando di generazione

en: _Build (%s)
it: _Genera (%s)

en: _Install (%s)
it: _Installa (%s)

en: _Clean (%s)
it: Pulis_ci (%s)

en: Co_mpile (%s)
it: Co_mpila (%s)

en: Co_mpile
it: Co_mpila

en: Build commands
it: Comandi della generazione

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
it: Comandi a comparsa della generazione

en: Build Autotools
it: Generazione Autotools

en: Error while setting up build environment:
     %s
it: Errore durante l'impostazione dell'ambiente di generazione:
     %s

en: Command aborted
it: Comando terminato

en: Class Generator
it: Generatore classe

en: Anjuta Class Generator Plugin
it: Plugin generatore classe di Anjuta

en: Class
it: Classe

en: Berkeley Software Distribution License (BSD)
it: Licenza Berkeley Software Distribution (BSD)

en: No License
it: Nessuna licenza

en: Create
it: Crea

en: Class Name:
it: Nome classe:

en: Base Class:
it: Classe base:

en: Base Class Inheritance:
it: Classe base di ereditarietà:

en: Class Options:
it: Opzioni classe:

en: Source/Header Headings:
it: Intestazioni sorgente/intestazione:

en: Inline the declaration and implementation
it: Allineare la dichiarazione e l'implementazione

en: Author/Date/Time
it: Autore/Data/Ora

en: General Class Properties
it: Proprietà generali della classe

en: Class Elements
it: Elementi della classe

en: Generic C++ Class
it: Classe C++ generica

en: GObject Prefix and Type:
it: Prefisso GObject e tipo:

en: Author/Date-Time
it: Autore/Data-Ora

en: Class Function Prefix:
it: Prefisso funzione di classe:

en: Member Functions/Variables
it: Funzioni membro/Variabili

en: Properties
it: Proprietà

en: Signals
it: Segnali

en: GObject Class
it: Classe GObject

en: Class Methods
it: Metodi della classe

en: Constants/Variables
it: Costanti/Variabili

en: Python Class
it: Classe Python

en: is Sub-Class
it: è una sotto classe

en: Initializer Arguments:
it: Inizializzatore argomenti:

en: Methods
it: Metodi

en: Variables
it: Variabili

en: Imports
it: Importazioni

en: JavaScript Class
it: Classe JavaScript

en: GLib.Object
it: Oggetto.GLib

en: Class Scope:
it: Scopo della classe:

en: Vala Class
it: Classe Vala

en: Author Email Address:
it: Indirizzo email autore:

en: Author Name:
it: Nome autore:

en: License:
it: Licenza:

en: Header File:
it: File intestazione:

en: Source File:
it: File sorgente:

en: Add to Project Target:
it: Aggiungere al progetto obiettivo:

en: Add to Repository
it: Aggiungere al repository

en: Header or source file has not been created
it: Il file intestazione o sorgente non è stato creato

en: Autogen template used for the header file
it: Il modello «autogen» utilizzato per il file intestazione

en: Autogen template used for the implementation file
it: Il modello «autogen» utilizzato per il file implementazione

en: File to which the processed template will be written
it: Il file sul quale il modello elaborato sarà scritto

en: Could not find autogen version 5; please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net.
it: Impossibile trovare la versione 5 di autogen, installare il pacchetto autogen. Può essere prelevato da http://autogen.sourceforge.net.

en: Failed to execute autogen: %s
it: Esecuzione di «autogen» non riuscita: %s

en: Guess from type
it: Ipotizzare dal tipo

en: Implementation
it: Implementazione

en: Type
it: Tipo

en: Arguments
it: Argomenti

en: Nick
it: Soprannome

note: Somehow redundant with marshaller, but required for default handler
en: Flags
it: Flag

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
it: Automatica

en: Getter
it: Metodo get

en: Setter
it: Metodo set

en: XML description of the user interface
it: Descrizione XML dell'interfaccia utente

en: CVS Plugin
it: Plugin CVS

en: A version control system plugin
it: Plugin di un sistema di controllo di versione

en: Standard diff
it: Diff standard

en: Patch-Style diff
it: Diff stile patch

en: Local
it: Locali

en: Extern (rsh)
it: Esterno (rsh)

en: Password server (pserver)
it: Server password (pserver)

en: CVS Preferences
it: Preferenze CVS

en: Path to "cvs" command
it: Percorso del comando «cvs»

en: Compression Level (0=off, 10=max):
it: Livello compressione (0=nessuna, 10=massima):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
it: Ignorare file .cvsrc (raccomandato)

en: CVS Options
it: Opzioni CVS

en: CVS: Add file/directory
it: CVS: aggiungi file/directory

en: Choose file or directory to add:
it: Scegliere il file o la directory da aggiungere:

en: Browse…
it: Sfoglia…

en: File is binary
it: Il file è binario

en: CVS: Remove file/directory
it: CVS: rimuovi file/directory

en: Choose file or directory to remove:
it: Scegliere il file o la directory da rimuovere:

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course, the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
it: <b>Notare: </b>
    
    Premendo «OK» sarà eliminato il file dal disco e da CVS. Chiaramente, il file non verrà rimosso da CVS se prima non si effetua il «commit» di CVS. <b>Siete stati avvisati.</b>

en: CVS: Commit file/directory
it: CVS: commit file/directory

en: Choose file or directory to commit:
it: Scegliere il file o la directory di cui fare il commit:

en: Whole project
it: Intero progetto

en: Log message:
it: Messaggio registro:

en: Revision:
it: Revisione:

en: Do not act recursively
it: Non agire ricorsivamente

en: Options:
it: Opzioni:

en: CVS: Update file/directory
it: CVS: aggiorna file/directory

en: Choose file or directory to update:
it: Scegliere il file o la directory da aggiornare:

en: Delete empty directories
it: Eliminare directory vuote

en: Create new directories
it: Creare nuove directory

en: Reset sticky tags
it: Reimposta etichette persistenti

en: Use revision/tag:
it: Utilizzare revisione/etichetta:

en: CVS: Status
it: CVS: stato

en: CVS: Status from file/directory
it: CVS: stato da file/directory

en: Choose file or directory to get the status from:
it: Scegliere il file o la directory da cui ottenere lo stato:

en: Be verbose
it: Sii prolisso

en: CVS: Diff file/directory
it: CVS: diff file/directory

en: Choose file or directory to diff:
it: Scegliere il file o la directory di cui fare il diff:

en: Unified format instead of context format
it: Formato unificato invece del formato contestuale

en: Use revision:
it: Utilizzare revisione:

en: CVS: Log file/directory
it: CVS: registro file/directory

en: Choose file or directory to get log for:
it: Scegliere il file o la directory dei quali ottenere il registro:

en: Options
it: Opzioni

en: CVS: Import
it: CVS: importa

en: Project root directory:
it: Directory radice del progetto:

en: Module name:
it: Nome modulo:

en: Vendor tag:
it: Etichetta fornitore:

en: Release tag:
it: Etichetta rilascio:

en: Module Details:
it: Dettagli modulo:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Please enter a filename!
it: Inserire un nome di file

en: Please fill field: %s
it: Riempire il campo: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
it: Il comando CVS è in esecuzione. Attendere fino a quando ha finito.

en: Unable to delete file
it: Impossibile eliminare il file

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
it: Passare un messaggio di registro vuoto?

en: Vendor
it: Fornitore

en: Release
it: Rilascio

en: Are you sure that you do not want a log message?
it: Non si vuole un messaggio di registro?

en: CVS command failed. See above for details
it: Comando CVS non riuscito. Vedere sopra per dettagli

en: CVS command successful! Time taken: %ld second | CVS command successful! Time taken: %ld seconds
it[0]: Comando CVS eseguito con successo. Tempo impiegato: %ld secondo
it[1]: Comando CVS eseguito con successo. Tempo impiegato: %ld secondi

en: CVS command is running — please wait until it finishes!
it: Il comando CVS è in esecuzione — attendere fino a quando finirà.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
it: A_ggiungi

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
it: Aggiunge un nuovo file/directory all'albero CVS

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
it: _Rimuovi

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
it: Rimuove un file/directory da un albero CVS

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
it: Esegue il commit delle proprie modifiche all'albero CVS

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
it: _Aggiorna

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the CVS tree
it: Sincronizza la propria copia locale con l'albero CVS

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
it: Mostra le differenze tra la propria copia locale e l'albero

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
it: Mo_stra stato

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
it: Mostra lo stato di un file/directory

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
it: _Mostra registro

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
it: Mostra il registro di un file/directory

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
it: _Importa albero

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
it: Importa un nuovo albero sorgente da CVS

en: CVS operations
it: Operazioni CVS

en: CVS popup operations
it: Operazioni a comparsa di CVS

en: Debugger
it: Debug

en: Debug Manager plugin.
it: Plugin gestore debug.

en: Attach to process
it: Collega a processo

en: _Process to attach to:
it: _Processo a cui collegarsi:

en: _Hide paths
it: _Nascondi percorsi

en: Hide process para_meters
it: Nascondi para_metri processo

en: Display process _tree
it: Visualizza al_bero processo

en: _Attach
it: _Collega

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Enable _all
it: _Abilita tutti

en: _Disable all
it: _Disabilita tutti

en: _Remove all
it: _Rimuovi tutti

en: Add Watch
it: Aggiungi osservazione

en: _Automatic update
it: _Aggiornamento automatico

en: _Name:
it: _Nome:

en: Change Watch
it: Cambia osservazione

en: _Value:
it: _Valore:

en: Inspect/Evaluate
it: Esamina/Valuta

en: Breakpoint properties
it: Proprietà punto di interruzione

en: Location
it: Posizione

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
it: Conteggio _passaggi:

en: _Condition:
it: _Condizione:

en: _Location:
it: _Posizione:

en: Memory
it: Memoria

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
it: Inserire un indirizzo in esadecimale o selezionarne uno dai dati

en: Inspect
it: Esamina

en: CPU Registers
it: Registri della CPU

en: Shared libraries
it: Librerie condivise

en: Kernel Signals
it: Segnali del kernel

en: Set Signal Property
it: Imposta proprietà del segnale

en: Signal:
it: Segnale:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Program Interrupt
it: Interruzione programma

en: Yes
it: Sì

en: Pass:
it: Passaggio:

en: Print:
it: Stampa:

en: Stop:
it: Ferma:

en: Start Debugger
it: Avvia il debug

en: Debugger:
it: Debug:

en: Debugger command
it: Comando debug

en: Debugger command:
it: Comando debug:

en: Source Directories
it: Directory sorgenti

en: Select one directory
it: Seleziona una directory

en: Connect to remote target
it: Connessione a obiettivo remoto

en: TCP/IP Connection
it: Connessione TCP/IP

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Port:
it: Porta:

en: Serial Line Connection
it: Connessione su linea seriale

en: Disable
it: Disabilita

en: Remote debugging
it: Debug remoto

en: <span weight="bold" size="larger">Are you sure you want to debug a program not using the Debug configuration?</span>
    
    When optimizations are enabled, the debugger cannot always identify the source code corresponding to the instructions, so some commands can perform in a strange way, especially steps.
it: <span weight="bold" size="larger">Fare il debug di un programma senza utilizzare la configurazione di debug?</span>
    
    Quando le ottimizzazioni sono abilitate, il debug non sempre può identificare il codice sorgente corrispondente alle istruzioni e così alcuni comandi possono comportarsi in modo strano, specialmente i passi.

en: Do not show again
it: Non mostrare ancora

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
it: Eliminare tutti i punti di interruzione?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
it: _Punti di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
it: Commuta punto di interruzione

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
it: Commuta un punto di interruzione alla posizione corrente

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint…
it: Aggiungi punto di interruzione…

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
it: Aggiunge un punto di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
it: Rimuovi punto di interruzione

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
it: Rimuove un punto di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
it: Modifica punto di interruzione

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
it: Modifica le proprietà punto di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
it: Abilita punto di interruzione

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
it: Abilita un punto di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
it: Disabilita tutti i punti interruzione

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
it: Disattiva tutti i punti di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
it: Rimuovi tutti i punti interruzion_e

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
it: Rimuove tutti i punti di interruzione

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
it: Salta al punto di interruzione

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
it: Salta alla posizione del punto di interruzione

en: Disable Breakpoint
it: Disabilita punto di interruzione

en: Disable a breakpoint
it: Disabilita un punto di interruzione

note: Translators: Enabled refers to a breakpoint. It is a column name, like * other words. This enable an user defined command
en: Enabled
it: Attivo

en: Address
it: Indirizzo

en: Condition
it: Condizione

en: Pass count
it: Conta passaggi

en: State
it: Stato

en: Breakpoint operations
it: Operazioni del punto di interruzione

note: create goto menu_item.
en: _Go to address
it: _Vai all'indirizzo

en: Variable
it: Variabile

en: Disassembly
it: Disassembla

en: Information
it: Informazioni

en: Lines
it: Righe

note: This is the list of local variables.
en: Locals
it: Locali

en: Do not display warning if not using a Debug configuration
it: Non visualizzare gli avvertimenti se non si sta utilizzando la configurazione di «debug»

en: Debugger Log
it: Registro debug

en: Started
it: Iniziato

en: Loaded
it: Caricato

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
it: Pa_usa programma

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
it: Mette in pausa l'esecuzione del programma

en: Running…
it: Esecuzione…

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
it: Esegui/_Continua

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
it: Continua l'esecuzione del programma

en: Stopped
it: Fermato

en: Unloaded
it: Non caricato

en: Debugger terminated with error %d: %s
it: Il debug è terminato con l'errore %d: %s

en: Program has received signal: %s
it: Il programma ha ricevuto il segnale: %s

en: _Start Debugger
it: _Avvia debug

en: _Debug Program
it: _Debug programma

en: Start debugger and load the program
it: Avvia il debug e carica il programma

en: _Debug Process…
it: _Debug processo…

en: Start debugger and attach to a running program
it: Avvia il debug e lo collega a un programma in esecuzione

en: Debug _Remote Target…
it: Debug obiettivo _remoto…

en: Connect to a remote debugging target
it: Connette al debug di un obiettivo remoto

en: Stop Debugger
it: Ferma debug

en: Say goodbye to the debugger
it: Saluta il debug

en: Add source paths…
it: Aggiungi percorsi sorgente…

en: Add additional source paths
it: Aggiunge percorsi di sorgenti addizionali

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command…
it: Comando debug…

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
it: Comando debug personalizzato

en: _Info
it: _Informazioni

en: Shared Libraries
it: Librerie condivise

en: Show shared library mappings
it: Mostra la mappatura delle librerie condivise

en: Show kernel signals
it: Mostra i segnali del kernel

en: _Continue/Suspend
it: _Continua/Sospendi

en: Continue or suspend the execution of the program
it: Continua o sospende l'esecuzione del programma

en: Step _In
it: Passo _interno

en: Single step into function
it: Passo singolo nella funzione

en: Step O_ver
it: Passo con sa_lto

en: Single step over function
it: Passo singolo saltando la funzione

en: Step _Out
it: Passo estern_o

en: Single step out of function
it: Passo singolo fuori dalla funzione

en: _Run to Cursor
it: Esegui fino al cu_rsore

en: Run to the cursor
it: Esegue fino al cursore

en: _Run from Cursor
it: Esegui dal cu_rsore

en: Run from the cursor
it: Esegue dal cursore

en: Debugger operations
it: Operazioni debug

en: Unable to find a debugger plugin supporting a target with %s MIME type
it: Impossibile trovare un plugin di debug che supporti un obiettivo con tipo MIME %s

en: Register
it: Registro

en: Registers
it: Registri

en: Update
it: Aggiorna

en: Shared Object
it: Oggetto condiviso

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Symbols read
it: Lettura simboli

en: Shared library operations
it: Operazioni libreria condivisa

en: Signal
it: Segnale

en: Stop
it: Ferma

en: Print
it: Stampa

en: Pass
it: Passo

en: Description
it: Descrizione

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
it: Invia al processo

en: Kernel signals
it: Segnali del kernel

en: Signal operations
it: Operazioni segnale

en: Show Line Numbers
it: Mostra numeri di riga

en: Whether to display line numbers
it: Indica se visualizzare i numeri di riga

en: Show Line Markers
it: Mostra indicatori riga

en: Whether to display line marker pixbufs
it: Indica se visualizzare i pixbuf degli indicatori di riga

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
it: Imposta il frame corrente

en: View Source
it: Mostra sorgente

en: Get Stack trace
it: Ottieni la traccia dello stack

en: Active
it: Attivo

en: Line
it: Riga

en: Function
it: Funzione

en: Stack frame operations
it: Operazioni sullo stack frame

en: User
it: Utente

en: Time
it: Tempo

en: Command
it: Comando

en: Unable to execute: "%s". The returned error was: "%s".
it: Impossibile eseguire: «%s». L'errore restituito è stato: «%s».

en: Unable to open the file: %s
it: Impossibile aprire il file: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
it: Impossibile aprire «%s». Il debug non può essere avviato.

en: Unable to detect MIME type of %s. Debugger cannot start.
it: Impossibile rilevare il tipo MIME di «%s». Il debug non può partire.

en: Path
it: Percorso

en: The program is already running.
    Do you still want to stop the debugger?
it: Il programma è già in esecuzione.
    Fermare il debug?

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate…
it: Esamina/_Valuta…

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
it: Esamina o valuta un'espressione o una variabile

en: Add Watch…
it: Aggiungi osservazione…

en: Remove Watch
it: Rimuovi osservazione

en: Update Watch
it: Aggiorna osservazione

en: Change Value
it: Cambia valore

en: Update all
it: Aggiorna tutte

en: Remove all
it: Rimuovi tutte

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
it: Aggiornamento automatico

en: Watch operations
it: Operazioni osservazione

en: Watches
it: Osservazioni

en: API Help
it: Aiuto API

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
it: Plugin Devhelp per Anjuta.

en: Search Help:
it: Cerca nell'aiuto:

en: _Go to
it: V_ai a

en: _API Reference
it: Referenza _API

en: Browse API Pages
it: Sfoglia le pagine dell'API

en: _Context Help
it: Aiuto c_ontestuale

en: Search help for the current word in the editor
it: Cerca aiuto per la parola corrente nell'editor

en: _Search Help
it: _Cerca nell'aiuto

en: Search for a term in help
it: Cerca un termine nell'aiuto

en: Help operations
it: Operazioni di aiuto

en: API Browser
it: Sfoglia API

en: Missing name
it: Nome mancante

en: Project doesn't allow to set properties
it: Il progetto non permette l'impostazione delle proprietà

en: Directory backend
it: Backend directory

en: Directory project backend, get only source files, use it when other backend fails
it: Backend directory progetto, recupera solo il codice sorgente, usare se gli altri backend non funzionano

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
it: Ricaricare «%s»?
    Le modifiche non salvate saranno perse.

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Remove bookmark
it: Rimuovi segnalibro

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Rename
it: Rinomina

en: Remove
it: Rimuovi

en:  [read-only]
it:  [sola lettura]

en: Close Others
it: Chiudi altri

en: Close file
it: Chiudi file

en: Path:
it: Percorso:

en: Open file
it: Apri file

en: Save file as
it: Salva file come

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
it: Il file «%s» esiste già.
    Sostituirlo con quello che si sta salvando?

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: [read-only]
it: [sola lettura]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
it: Gestore documenti

en: Provides document management capabilities.
it: Fornisce capacità di gestione documento.

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Enable files autosave
it: Abilitare salvataggio automatico

en: Save files interval in minutes
it: Intervallo di salvataggio file in minuti

en: Save session interval in minutes
it: Intervallo di salvataggio sessione in minuti

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Sorted in opening order
it: Ordinate in ordine di apertura

en: Sorted by most recent use
it: Ordinate per utilizzo più recente

en: Sorted in alphabetical order
it: Ordinate in ordine alfabetico

en: Position:
it: Posizione:

en: Show tabs
it: Mostrare schede

en: Show drop-down list
it: Mostrare elenco a discesa

en: Do not show open documents
it: Non mostrare i documenti aperti

en: Open documents
it: Apertura documenti

en: Case sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Replace All
it: Sostituisci tutti

en: _Save
it: _Salva

en: Save current file
it: Salva il file corrente

en: Save _As…
it: Sa_lva come…

en: Save the current file with a different name
it: Salva il file corrente con un nome diverso

en: Save A_ll
it: Salva _tutti

en: Save all currently open files, except new files
it: Salva tutti i file attualmente aperti, eccetto i file nuovi

en: _Close File
it: _Chiudi file

en: Close current file
it: Chiude il file corrente

en: Close All
it: Chiudi tutti

en: Close all files
it: Chiudi tutti i file

en: Close other documents
it: Chiude gli altri documenti

en: Reload F_ile
it: Ricarica f_ile

en: Reload current file
it: Ricarica il file corrente

en: Recent _Files
it: _File recenti

en: _Print…
it: Stam_pa…

en: Print the current file
it: Stampa il file corrente

en: _Print Preview
it: Antepri_ma di stampa

en: Preview the current file in print format
it: Anteprima del file corrente nel formato di stampa

en: _Transform
it: Tras_forma

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
it: Rendi selezione in _maiuscolo

en: Make the selected text uppercase
it: Converte il testo selezionato in maiuscolo

en: Make Selection Lowercase
it: Rendi selezione in minuscolo

en: Make the selected text lowercase
it: Converte il testo selezionato in minuscolo

en: Convert EOL to CRLF
it: Converti da EOL a CRLF

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
it: Converte i caratteri di fine riga a DOS EOL (CRLF)

en: Convert EOL to LF
it: Converti da EOL a LF

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
it: Converte i caratteri di fine riga a EOL Unix (LF)

en: Convert EOL to CR
it: Converti da EOL a CR

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
it: Converte i caratteri di fine riga a EOL Mac OS (CR)

en: Convert EOL to Majority EOL
it: Converti da EOL a EOL di maggioranza

en: Convert End Of Line characters to the most common EOL found in the file
it: Converte i caratteri di fine riga al carattere di fine riga più comune trovato nel file

en: _Select
it: _Seleziona

en: Select _All
it: Selezion_a tutto

en: Select all text in the editor
it: Seleziona tutto il testo nell'editor

en: Select _Code Block
it: Seleziona blocco _codice

en: Select the current code block
it: Seleziona il blocco di codice corrente

en: Co_mment
it: Co_mmento

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
it: Commenta/Togli commento a _blocco

en: Block comment the selected text
it: Commenta il blocco di testo selezionato

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
it: Commenta/Togli commento a ri_quadro

en: Box comment the selected text
it: Commenta a riquadro il testo selezionato

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
it: Commenta/Togli commento a _serie

en: Stream comment the selected text
it: Commenta a serie il testo selezionato

note: menu title
en: _Line Number…
it: Numero _riga…

en: Go to a particular line in the editor
it: Va a una riga particolare nell'editor

en: Matching _Brace
it: _Parentesi corrispondente

en: Go to the matching brace in the editor
it: Va alla parentesi corrispondente nell'editor

en: _Start of Block
it: _Inizio del blocco

en: Go to the start of the current block
it: Va all'inizio del blocco corrente

en: _End of Block
it: _Fine del blocco

en: Go to the end of the current block
it: Va alla fine del blocco corrente

en: Previous _History
it: Cronologia preceden_te

en: Go to previous history
it: Va indietro nella cronologia

en: Next Histor_y
it: _Cronologia successiva

en: Go to next history
it: Va avanti nella cronologia

en: _Search
it: C_erca

en: _Quick Search
it: Ricerca _veloce

en: Quick editor embedded search
it: Ricerca veloce incorporata nell'editor

en: Find _Next
it: Trova successi_vo

en: Search for next appearance of term.
it: Cerca per la prossima apparizione del termine.

en: Find and R_eplace…
it: Trova e _sostituisci…

en: Search and replace
it: Cerca e sostituisci

en: Find _Previous
it: Trova pr_ecedente

en: Repeat the last Find command
it: Ripete l'ultimo comando «Trova»

en: Clear Highlight
it: Pulisci evidenziazione

en: Clear all highlighted text
it: Pulisci tutto il testo evidenziato

en: Find in Files
it: Cerca nei file

en: Search in project files
it: Cerca nei file del progetto

en: Case Sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Match case in search results.
it: Corrispondenza di maiuscole/minuscole nei risultati della ricerca.

en: Highlight All
it: Evidenzia tutte

en: Highlight all occurrences
it: Evidenziare tutte le occorrenze

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Search using regular expressions
it: Cerca utilizzando espressioni regolari

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Add Editor View
it: _Aggiungi vista editor

en: Add one more view of current document
it: Aggiunge un'altra vista al documento corrente

en: _Remove Editor View
it: _Rimuovi vista editor

en: Remove current view of the document
it: Rimuove la vista corrente del documento

en: U_ndo
it: _Annulla

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima azione

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Redo the last undone action
it: Ripete l'ultima azione annullata

en: C_ut
it: _Taglia

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
it: Taglia il testo selezionato dall'editor agli appunti

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
it: _Copia

en: Copy the selected text to the clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste the content of clipboard at the current position
it: Incolla il contenuto degli appunti alla posizione corrente

en: _Clear
it: _Pulisci

en: Delete the selected text from the editor
it: Elimina il testo selezionato dall'editor

en: _Auto-Complete
it: Completa _automaticamente

en: Auto-complete the current word
it: Completa automaticamente la parola corrente

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom in: Increase font size
it: Aumenta ingrandimento: aumenta dimensione carattere

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: Zoom out: Decrease font size
it: Riduci ingrandimento: diminuisce dimensione carattere

en: _Highlight Mode
it: Modo _evidenziazione

en: _Close All Folds
it: _Chiudi tutti i ripiegamenti

en: Close all code folds in the editor
it: Chiude tutti i ripiegamenti di codice nell'editor

en: _Open All Folds
it: _Apri tutti i ripiegamenti

en: Open all code folds in the editor
it: Apre tutti i ripiegamenti di codice nell'editor

en: _Toggle Current Fold
it: A_ttiva/Disattiva il ripiegamento corrente

en: Toggle current code fold in the editor
it: Attiva/Disattiva il ripiegamento di codice corrente nell'editor

en: _Documents
it: _Documenti

en: Previous Document
it: Documento precedente

en: Switch to previous document
it: Passa al documento precedente

en: Next Document
it: Documento successivo

en: Switch to next document
it: Passa al documento successivo

en: Bookmar_k
it: _Segnalibro

en: _Toggle Bookmark
it: Commu_ta segnalibro

en: Toggle bookmark at the current line position
it: Commuta il segnalibro alla riga della posizione corrente

en: _Previous Bookmark
it: Segnalibro _precedente

en: Jump to the previous bookmark in the file
it: Va al segnalibro precedente nel file

en: _Next Bookmark
it: Seg_nalibro successivo

en: Jump to the next bookmark in the file
it: Va al segnalibro successivo nel file

en: _Clear All Bookmarks
it: Pulis_ci tutti i segnalibri

en: Clear bookmarks
it: Pulisci segnalibri

en: Editor file operations
it: Operazioni file nell'editor

en: Editor print operations
it: Operazioni stampa nell'editor

en: Editor text transformation
it: Trasformazioni del testo nell'editor

en: Editor text selection
it: Selezione testo nell'editor

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
it: Commenti del codice nell'editor

en: Editor navigations
it: Navigazioni nell'editor

en: Editor edit operations
it: Operazioni modifica nell'editor

en: Editor zoom operations
it: Operazioni ingrandimento nell'editor

en: Editor syntax highlighting styles
it: Stili evidenziazione sintassi dell'editor

en: Editor text formatting
it: Formattazione testo nell'editor

en: Simple searching
it: Ricerca semplice

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
it: Documenti

en: Toggle search options
it: Commuta opzioni di ricerca

en: Reload
it: Ricarica

en: Go to
it: Vai a

en: OVR
it: SOV

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Mode
it: Modo

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
it: Salvataggio automatico non riuscito per «%s»

en: Autosave completed
it: Salvataggio automatico completato

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top.
it: La ricerca di «%s» ha raggiunto la fine ed è continuata dall'inizio.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom.
it: La ricerca di «%s» ha raggiunto l'inizio ed è continuata dalla fine.

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top but no new match was found.
it: La ricerca di «%s» ha raggiunto la fine ed è continuata dall'inizio ma nessuna nuova corrispondenza è stata trovata.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom but no new match was found.
it: La ricerca di «%s» ha raggiunto l'inizio ed è continuata dalla fine ma nessuna nuova corrispondenza è stata trovata.

en: Use the context menu of the "Find" icon for more search options
it: Utilizza il menù contestuale dell'icona «Cerca» per opzioni di ricerca aggiuntive

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace all
it: Sostituisci tutti

en: Filename
it: Nome file

en: All text files
it: Tutti i file di testo

en: Find in files
it: Cerca nei file

en: File Loader
it: Caricatore file

en: File loader to load different files
it: Caricatore di file per caricare file differenti

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
it: Nessuna voce trovata

en: No recently used resource found with URI "%s"
it: Nessuna risorsa trovata utilizzata di recente con URI «%s»

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
it: Questa funzione non è implementata per i widget di classe «%s»

en: Open '%s'
it: Apertura di «%s»

en: Unknown item
it: Oggetto sconosciuto

en: Cannot open "%s".
    
    %s
it: Impossibile aprire «%s».
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    MIME type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
it: <b>Impossibile aprire: «%s»</b>.
    
    Non ci sono plugin, azione predefinita o applicazione configurati per gestire questo tipo di file.
    
    Tipo MIME: %s.
    
    È possibile scegliere di provare ad aprirlo con i seguenti plugin o applicazioni.

en: Open with:
it: Apri con:

en: All files
it: Tutti i file

en: Anjuta Projects
it: Progetti Anjuta

en: C/C++ source files
it: File sorgente C/C++

en: C# source files
it: File sorgente C#

en: Java source files
it: File sorgente Java

en: Pascal source files
it: File sorgente Pascal

en: PHP source files
it: File sorgente PHP

en: Perl source files
it: File sorgente Perl

en: Python source files
it: File sorgente Python

en: Hypertext markup files
it: File di marcatori ipertestuali

en: Shell script files
it: File script di shell

en: Makefiles
it: Makefile

en: Lua files
it: File Lua

en: Diff files
it: File Diff

en: Failed to activate plugin: %s
it: Attivazione del plugin non riuscita: %s

en: _New
it: _Nuovo

en: New empty file
it: Nuovo file vuoto

en: _Open…
it: _Apri…

en: _Open
it: _Apri

en: Open _With
it: Apri _con

en: Open with
it: Apri con

en: New
it: Nuovo

en: New file, project and project components.
it: Nuovo file, progetto e componenti progetto.

en: Open
it: Apri

en: Open _Recent
it: Apri _recente

en: Open recent file
it: Apre file recente

en: Open recent files
it: Apre file recenti

en: Open a file
it: Apre un file

en: File not found
it: File non trovato

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
it: Selezionare un plugin per aprire <b>«%s»</b>.

en: Open With
it: Apri con

en: File Manager
it: Gestore file

en: File manager for project and single files
it: Gestore file per progetto e singoli file

en: Root directory if no project is open:
it: Directory radice se nessun progetto è aperto:

en: Choose Directory to show if no project is open
it: Scegli la directory da mostrare se nessun progetto è aperto

en: Automatically select the current document
it: Seleziona automaticamente il documento attuale

en: Global
it: Globale

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
it: Non mostrare file binari (.o, .la, ecc.)

en: Do not show hidden files
it: Non mostrare i file nascosti

en: Do not show backup files
it: Non mostrare i file di backup

en: Do not show unversioned files
it: Non mostrare i file non versionati

en: Filter
it: Filtro

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Base Path
it: Percorso base

en: GFile representing the top-most path displayed
it: GFile che rappresenta il percorso principale visualizzato

note: You try to rename "/"
en: You can't rename "/"!
it: Impossibile rinominare «/».

en: An error has occurred!
    Maybe your permissions are insufficient or the filename is wrong
it: Si è verificato un errore.
    Forse non si possiedono permessi sufficienti o il nome del file è sbagliato

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Rename file or directory
it: Rinomina file o directory

en: _Show in File manager
it: _Mostra nel gestore file

en: Show in File manager
it: Mostra nel gestore file

en: File manager popup actions
it: Azioni a comparsa del gestore file

en: Files
it: File

en: File Assistant
it: Assistente file

en: Anjuta File Assistant Plugin
it: Plugin assistente file di Anjuta

en: New File
it: Nuovo file

en: File Information
it: Informazioni sul file

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
it: Inserire il nome del file.
    L'estensione sarà aggiunta in accordo al tipo.

en: Type:
it: Tipo:

en: Add License Information:
it: Aggiungere informazioni licenza:

en: Create corresponding header file
it: Creare il file intestazione corrispondente

en: Use Template for the Header file
it: Utilizza modello per il file intestazione

en: Add to project target:
it: Aggiungere al progetto obiettivo:

en: Add to repository
it: Aggiungere al repository

en: C Source File
it: File sorgente C

en: C/C++ Header File
it: File intestazione C/C++

en: C++ Source File
it: File sorgente C++

en: C# Source File
it: File sorgente C#

en: Java Source File
it: File sorgente Java

en: Perl Source File
it: File sorgente Perl

en: Python Source File
it: File sorgente Python

en: Shell Script File
it: File script di shell

en: Vala Source File
it: File sorgente Vala

en: Other
it: Altro

en: GNU Debugger
it: Debug GNU

en: GNU Debugger Plugin
it: Plugin debug GNU

en: Available pretty printers
it: Stampa in bella disponibile

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
it: Caricamento eseguibile: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
it: Caricamento del core: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
it: Impossibile trovare: %s.
    Impossibile inizializzare il debug.
    Assicurarsi che Anjuta sia installato correttamente.

en: Getting ready to start debugging session…
it: Preparazione all'avvio della sessione di debug…

en: Loading Executable:
it: Caricamento dell'eseguibile:

en: No executable specified.
it: Nessun eseguibile specificato.

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
it: Caricare un eseguibile o collegare un processo per iniziare il debug.

en: There was an error whilst launching the debugger.
it: C'è stato un errore durante l'avvio del debug.

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
it: Assicurarsi che «gdb» sia installato nel sistema.

en: Program exited normally
it: Programma uscito normalmente

en: Program exited with error code %s
it: Programma uscito con codice di errore %s

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
it: Punto di interruzione numero %s raggiunto

en: Function finished
it: Funzione finita

en: Stepping finished
it: Passo finito

en: Location reached
it: Posizione raggiunta

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
it: Il programma è in esecuzione.
    Fermare il debug?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
it: Il programma è in esecuzione.
    Fermare il debug?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
it: Impossibile connettersi all'obiettivo remoto, %s
    Provare ancora?

en: Debugger connected
it: Debug connesso

en: Program attached
it: Programma collegato

en: Attaching to process: %d…
it: Collegamento al processo: %d…

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
it: Un processo è già in esecuzione.
    Terminarlo e collegare il nuovo processo?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
it: Anjuta non può collegarsi a se stesso.

en: Program terminated
it: Programma terminato

en: Program detached
it: Programma scollegato

en: Detaching the process…
it: Scollegamento dal processo…

en: Interrupting the process
it: Interruzione del processo

en: more children
it: altri figli

en: Sending signal %s to the process: %d
it: Invio del segnale %s al processo: %d

en: Error whilst signaling the process.
it: Errore durante l'invio del segnale al processo.

en: Failed to create FIFO file named %s. The program will run without a terminal.
it: Creazione di un file FIFO nominato «%s» non riuscita. Il programma sarà eseguito senza un terminale.

en: Cannot start terminal for debugging.
it: Impossibile avviare il terminale per il debug.

note: Translators: pretty printer file is a script containing functions allowing gdb * to display variable content in a simpler way, typically removing * implementation details. * The register function is an additional function in the script. It defines * which function is used for each type of variables.
en: The register function hasn't been found automatically in the following pretty printer files:
    %s
    You need to fill yourself the register function columns before enabling the rows. Most of the time the register function name contains the word "register".
it: La funzione di registrazione non è stata trovata automaticamente nel seguente file di stampa "in bella":
    %s
    Occorre riempire manualmente le colonne della funzione di registrazione prima di abilitare le righe. Nella maggior parte dei casi la funzione di registrazione contiene la parola «register».

en: Select a pretty printer file
it: Selezionare un file di stampa "in bella"

en: Activate
it: Attiva

note: Translators: The "Register Function" column contains the name of a * function used to register pretty printers in gdb.
en: Register Function
it: Registra funzione

en: Gdb Debugger
it: Debug Gdb

en: Cancel
it: Annulla

en: Force
it: Forza

en: Do not commit
it: Non eseguire il commit

en: Add signed off by line
it: Aggiungi riga «firmato da»

en: Add Files:
it: Aggiungi file:

en: Remote name:
it: Nome remoto:

en: Fetch remote branches after creation
it: Prelevare i rami remoti dopo la creazione

en: Mailbox files to apply:
it: File mailbox da applicare:

en: Branches
it: Rami

en: Commit to cherry pick:
it: Commit per «Cherry pick»:

en: Show source revision in log message
it: Mostra il sorgente della revisione in un messaggio di registro

en: Append signed-off-by line
it: Appendere riga «firmato da»

en: Log Message:
it: Messaggio di registro:

en: Amend the previous commit
it: Corregge il commit precedente

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
it: Questo commit conclude una fusione non riuscita (utilizzare -i)

en: Use custom author information:
it: Utilizzare informazioni dell'autore personalizzate:

en: Branch name:
it: Nome del ramo:

en: Repository head; Drop or type a different revision here
it: Head del repository; rilasciare o digitare qui una revisione diversa

en: Revision
it: Revisione

en: Check out the branch after it is created
it: Effettua il check out del ramo dopo che è stato creato

en: Tag name:
it: Nome etichetta:

en: Sign this tag
it: Firma questa etichetta

en: Annotate this tag:
it: Annotare questa etichetta:

en: Branches must be fully merged
it: I rami devono essere uniti completamente

en: Tasks
it: Compiti

en: Whole project; Drop a file here to view a file or folder log
it: Tutto il progetto; rilasciare un file qui per visualizzare un file o una cartella di registro

en: View the Log for File/Folder:
it: Visualizzare il registro per file/cartella:

en: Branch:
it: Ramo:

en: Graph
it: Grafico

en: Short Log
it: Registro breve

en: Author
it: Autore

en: Date
it: Data

en: page 1
it: pagina 1

en: page 2
it: pagina 2

en: Changes:
it: Modifiche:

en: Revision to merge with:
it: Revisione con la quale fare l'unione:

en: Use a custom log message:
it: Utilizzare un messaggio di registro personalizzato:

en: Repository origin; Drop or type a different revision here
it: Origine del repository; rilasciare o digitare una revisione diversa qui

en: Generate patches relative to:
it: Generare patch relative a:

en: Folder to create patches in:
it: Cartella in cui creare le patch:

en: Repository to pull from:
it: Repository dal quale prelevare:

en: Rebase
it: Cambio base

en: Append fetch data
it: Accoda dati prelevati

en: Commit on fast-forward merges
it: Commit su unioni fast-forward

en: Do not follow tags
it: Non seguire i tag

en: Repository to push to:
it: Repository al quale inviare:

en: Branches:
it: Rami:

en: Tags:
it: Etichette:

en: Push all tags
it: Invio di tutte le etichette

en: Push all branches and tags
it: Invio di tutti i rami e delle etichette

en: Remote Repositories:
it: Depositi remoti:

en: Remove Files:
it: Rimuovi file:

en: Mixed
it: Misto

en: Soft
it: Parziale

en: Hard
it: Totale

en: Mode:
it: Modo:

en: Commit to revert:
it: Commit per ripristino:

en: Stash Message (Optional):
it: Messaggio di recesso (opzionale):

en: Stash indexed changes
it: Recesso delle modifiche indicizzate

en: Stashed Changes:
it: Modifiche in recesso:

en: Repository Status:
it: Stato del repository:

en: Show Diff
it: Mostra diff

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: Please enter a remote name.
it: Inserire un nome remoto.

en: Please enter a URL
it: Inserire un URL

note: Translators: Remote means the git remote repository
en: Add Remote
it: Aggiungi remoto

en: Apply Mailbox Files
it: Applica i file mailbox

en: No stash selected.
it: Nessun recesso selezionato.

en: Check Out Files
it: Effettua il check out dei file

en: Please enter a revision.
it: Inserire una revisione.

en: Cherry Pick
it: Cherry pick

en: Please enter a log message.
it: Inserire un messaggio di registro.

en: Please enter the commit author's name
it: Inserire il nome dell'autore del commit

en: Please enter the commit author's e-mail address.
it: Inserire l'indirizzo email dell'autore del commit.

en: Please enter a branch name.
it: Inserire un nome di ramo.

en: Please enter a tag name.
it: Inserire un nome di tag.

en: Create Tag
it: Crea tag

en: Are you sure you want to delete branch %s?
it: Eliminare veramente il ramo %s?

en: No remote selected.
it: Nessun remoto selezionato.

en: No tags selected.
it: Nessuna etichetta selezionata.

en: No revision selected
it: Nessun revisione selezionata

en: <b>Branch:</b> %s
it: <b>Ramo:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
it: <b>Remoto:</b> %s

en: Merge
it: Unione

en: Git Error
it: Errore Git

en: Git Warning
it: Avvertimento Git

en: Generate Patch Series
it: Crea serie di patch

en: Git version control
it: Controllo di versione Git

en: Please enter a URL.
it: Inserire un URL.

en: Pull
it: Preleva

en: No remote selected
it: Nessun remoto selezionato

en: Remove Files
it: Rimuovi file

en: Remote
it: Remoto

en: <b>Selected Remote:</b>
it: <b>Remoto selezionato:</b>

en: No remote selected; using origin by default.
    To push to a different remote, select one from the Remotes list above.
it: Nessun remoto selezionato; utilizzo di origin in modo predefinito.
    Per inviare a un diverso remoto, selezionarne uno dall'elenco remoti sopra.

en: Reset
it: Ripristina

en: No conflicted files selected.
it: Nessun file selezionato con conflitti.

en: Please enter a commit.
it: Inserire un commit.

en: Revert
it: Inverti

en: Stash Uncommitted Changes
it: Recesso delle modifiche senza commit

en: Changes to be committed
it: Modifiche delle quali eseguire il commit

en: Changed but not updated
it: Modificato ma non aggiornato

en: No staged files selected.
it: Nessun file di recesso selezionato.

en: Branch tools
it: Strumenti ramo

en: Create a branch
it: Crea un ramo

en: Delete branches
it: Elimina rami

en: Switch to the selected branch
it: Passa al ramo selezionato

en: Merge a revision into the current branch
it: Unisce una revisione nel ramo corrente

en: Tag tools
it: Strumenti etichetta

en: Create a tag
it: Crea un'etichetta

en: Delete selected tags
it: Elimina le etichette selezionate

en: Changes
it: Modifiche

en: Commit changes
it: Commit delle modifiche

en: Add
it: Aggiungi

en: Add files to the index
it: Aggiunge i file all'indice

en: Remove files from the repository
it: Rimuove i file dal repository

en: Check out
it: Effettua il check out

en: Revert changes in unstaged files
it: Inverte le modifiche ai file non preparati

en: Unstage
it: Rimuovi preparati

en: Remove staged files from the index
it: Rimuove i file preparati dall'indice

en: Resolve conflicts
it: Risolvi conflitti

en: Mark selected conflicted files as resolved
it: Segna i file selezionati con conflitti come risolti

en: Stash
it: Recesso

en: Stash uncommitted changes
it: Recesso delle modifiche senza commit

en: Save uncommitted changes without committing them
it: Salva le modifiche senza commit senza effettuarne il commit

en: Remote repository tools
it: Strumenti repository remoto

en: Add a remote
it: Aggiungi un remoto

en: Add a remote repository
it: Aggiunge un repository remoto

en: Delete selected remote
it: Elimina il remoto selezionato

en: Delete a remote
it: Elimina un remoto

en: Push changes to a remote repository
it: Invia le modifiche al repository remoto

en: Pull changes from a remote repository
it: Preleva le modifiche da un repository remoto

en: Fetch
it: Preleva

en: Fetch changes from remote repositories
it: Preleva le modifiche da depositi remoti

en: Rebase against selected remote
it: Cambio di base al remoto selezionato

en: Start a rebase operation relative to the selected remote repository
it: Avvia un'operazione di cambio base relativa al repository remoto selezionato

en: Continue
it: Continua

en: Continue a rebase with resolved conflicts
it: Continua un cambio di base con conflitti risolti

en: Skip
it: Salta

en: Skip the current revision
it: Salta la revisione corrente

en: Abort
it: Abortisci

en: Abort the rebase and return the repository to its previous state
it: Abortisce il cambio di base e ripristina il repository allo stato precedente

en: Stash tools
it: Strumenti recesso

en: Apply selected stash
it: Applica il recesso selezionato

en: Apply stashed changes back into the working tree
it: Applica le modifiche di recesso all'albero di lavoro

en: Apply stash and restore index
it: Applica le modifiche di recesso e ripristina l'indice

en: Apply stashed changes back into the working tree and the index
it: Applica le modifiche di recesso all'albero di lavoro e all'indice

en: Drop selected stash
it: Elimina recesso selezionato

en: Delete the selected stash
it: Elimina il recesso selezionato

en: Clear all stashes
it: Pulisci tutti i recessi

en: Delete all stashes in this repository
it: Elimina tutti i recessi in questo repository

en: Revision tools
it: Strumenti revisione

en: Show commit diff
it: Mostra diff del commit

en: Show a diff of the selected revision
it: Mostra un diff della revisione selezionata

en: Merge an individual commit from another branch
it: Unisce un singolo commit da un altro ramo

en: Reset/Revert
it: Reimposta/Inverti

en: Reset tree
it: Reimposta albero

en: Reset tree to a previous revision
it: Reimposta l'albero a una revisione precedente

en: Revert commit
it: Inverti commit

en: Revert a commit
it: Inverte un commit

en: Patch series
it: Serie di patch

en: Generate a patch series
it: Crea una serie di patch

en: Mailbox files
it: File mailbox

en: Apply mailbox files
it: Applica i file mailbox

en: Apply patches from mailbox files
it: Applica le patch da file mailbox

en: Continue applying patches with resolved conflicts
it: Continua applicando le patch con conflitti risolti

en: Skip the current patch in the series
it: Salta la patch corrente nella serie

en: Stop applying the patch series and return the tree to its previous state
it: Ferma l'applicazione della serie di patch e riporta l'albero al suo stato precedente

en: Reset...
it: Ripristina...

en: Switch
it: Cambia

en: Delete...
it: Elimina...

en: Merge...
it: Unisci...

en: Pull...
it: Preleva...

en: Apply
it: Applica

en: Apply and restore index
it: Applica e ripristina l'indice

en: Drop
it: Rilascia

en: Branch
it: Ramo

en: Status popup menu
it: Menù popup dello stato

en: Log popup menu
it: Menù popup del registro

en: Branch popup menu
it: Menù popup del ramo

en: Remote popup menu
it: Menù popup remoto

en: Popup menu entries
it: Voci del menù popup

en: Status
it: Stato

en: Log
it: Registro

en: Tags
it: Etichette

en: Remotes
it: Remoti

en: Glade project '%s' saved
it: Progetto Glade «%s» salvato

en: Invalid Glade file name
it: Nome file Glade non valido

en: Glade interface designer
it: Disegnatore di interfacce Glade

en: Glade Plugin for Anjuta.
it: Plugin Glade per Anjuta.

en: User interface file
it: File interfaccia utente

en: Select widgets in the workspace
it: Seleziona i widget nello spazio di lavoro

en: Drag and resize widgets in the workspace
it: Trascina e ridimensiona i widget nello spazio di lavoro

en: Edit widget margins
it: Modificare margine widget

en: Edit widget alignment
it: Modificare allineamento widget

en: Glade Properties…
it: Proprietà Glade…

en: Switch between library versions and check deprecations
it: Passa tra una versione della libreria e l'altra e controlla elementi deprecati

en: Loading Glade…
it: Caricamento di Glade…

en: Glade designer operations
it: Operazioni progettatore Glade

en: Widgets
it: Widget

en: Palette
it: Tavolozza

en: Not local file: %s
it: Non è un file locale: %s

en: Could not open %s
it: Impossibile aprire «%s»

en: Could not create a new glade project.
it: Impossibile creare un nuovo progetto Glade.

en: Enable smart indentation
it: Abilitare rientro intelligente

en: Leading asterisk in multi-line comment
it: Asterisco iniziale in commenti a riga multipla

en: Prefer vim/emacs modelines over indentation settings
it: Preferire le modalità vim/emacs alle impostazioni di indentazione

en: Enable smart brace completion
it: Abilitare completamento parentesi intelligente

en: Brace indentation size in spaces:
it: Dimensione rientro parentesi in spazi:

en: Statement indentation size in spaces:
it: Dimensione in spazi del rientro della dichiarazione:

en: Indentation parameters
it: Parametri rientro

en: Line up parentheses
it: Allineare le parentesi

en: Indent:
it: Rientro:

en: Use spaces for parenthesis indentation
it: Usare spazi per il rientro delle parentesi

en: Parenthesis indentation
it: Rientro delle parentesi

note: ANJUTA_STOCK_AUTOINDENT,
en: Auto-Indent
it: Rientro automatico

en: Auto-indent current line or selection based on indentation settings
it: Rientro automatico della riga o selezione correnti in base alle impostazioni di rientro

en: C Indentation
it: Rientro C

en: Indentation
it: Rientro

en: Enable adaptive indentation
it: Abilitare rientro adattivo

en: Python Indentation
it: Rientro Python

en: Build and run programs inside the JHBuild environment
it: Compila e lancia programmi dentro l'ambiente JHBuild

en: Failed to run "jhbuild run"
it: Esecuzione di «jhbuild run» non riuscita

en: Failed to run "jhbuild run" (%s)
it: Esecuzione di «jhbuild run» non riuscita (%s)

en: Could not find the JHBuild install prefix.
it: Impossibile trovare il prefisso d'installazione di JHBuild.

en: Could not find the JHBuild library directory. You need JHBuild from 2012-11-06 or later.
it: Impossibile trovare la directory della libreria di JHBuild. È necessario avere JHBuild 2012-11-06 o successivo.

en: Failed to activate the JHBuild Plugin: %s
it: Attivazione del plugin JHBuild non riuscita: %s

en: Error: cant bind port
it: Errore: impossibile connettersi alla porta

en: Javascript Debugger
it: Debug javascript

en: Javascript Debugger Plugin
it: Plugin debug javascript

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Language Manager
it: Gestore linguaggi

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
it: Plugin per tenere traccia di molteplici linguaggi di programmazione

en: C++ and Java support Plugin
it: Plugin per supporto C++ e Java

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto-indentation, etc.
it: Plugin di supporto per il completamento del codice, rientro automatico, ecc. per C++ e Java.

en: Automatically load required libraries of the project
it: Carica automaticamente le librerie richieste del progetto

en: Load API tags for C standard library
it: Carica le etichette delle API dalla libreria C standard

en: Load API tags for C++ standard template library
it: Carica le etichette delle API dal modello della libreria C++ standard

en: Code added for widget.
it: Codice aggiunto per il widget.

en: Comment/Uncomment
it: Commenta/Togli commento

en: Comment or uncomment current selection
it: Commenta o toglie il commento alla selezione corrente

en: Swap .h/.c
it: Scambia .h/.c

en: Swap C header and source files
it: Scambia intestazione C e file sorgenti

en: C++/Java Assistance
it: Assistenza C++/Java

en: API Tags (C/C++)
it: Etichette API (C/C++)

en: Enable code completion
it: Abilitare completamento codice

en: Add a space after function call autocompletion
it: Aggiungere uno spazio dopo il completamento automatico della chiamata di funzione

en: Add '(' after function call autocompletion
it: Aggiungere «(» dopo il completamento automatico della chiamata di funzione

en: Add ')' after function call autocompletion
it: Aggiungere «)» dopo il completamento automatico della chiamata di funzione

en: Autocompletion
it: Completamento automatico

en: Show calltips
it: Mostrare i suggerimenti per la chiamata

en: Calltips
it: Suggerimenti chiamate

en: Highlight missed semicolon
it: Evidenziare punti e virgola mancanti

en: Highlights
it: Evidenziazione

en: Autocomplete
it: Completa automaticamente

en: JS Find dirs
it: Directory trova JS

en: Gir repository's directory:
it: Directory del repository Gir:

en: Gjs repository's directory:
it: Directory del repository Gjs:

en: Min character for completion:
it: Caratteri minimi per completamento:

en: Environment
it: Ambiente

en: JS Support Plugin
it: Plugin per supporto JS

en: JavaScript Support Plugin
it: Plugin per supporto javascript

en: Interpreter
it: Interprete

en: Python support warning
it: Avvertimento supporto Python

en: Either python path is wrong or python-rope (http://rope.sf.net) libraries
    aren't installed. Both are required for autocompletion in python files.
    Please install them and check the python path in the preferences.
it: O il percorso a python è sbagliato o le librerie rope (http://rope.sf.net) di python non sono installate.
    Entrambi sono richiesti per il completamento automatico nei file python.
    Installarli e controllare il percorso a python nelle preferenze.

en: Do not show that warning again
it: Non mostrare ancora l'avvertimento

en: Python Assistance
it: Assistente Python

en: Vala support Plugin
it: Plugin per supporto Vala

en: Vala support plugin, adds code completion.
it: Plugin di supporto Vala, aggiunge il completamento del codice

en: Auto-complete
it: Completamento automatico

en: Message Manager
it: Gestore messaggi

en: Manages messages from external apps
it: Gestisce i messaggi dalle applicazioni esterne

note: text style in editor
en: Underline-Plain
it: Sottolineato normale

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
it: Sottolineato ondulato

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
it: Sottolineato TT

note: text style in editor
en: Diagonal
it: Diagonale

note: text style in editor
en: Strike-Out
it: Barrato

en: Error message indicator style:
it: Stile indicatore messaggio di errore:

en: Warning message indicator style:
it: Stile indicatore messaggio avvertimento:

en: Normal message indicator style:
it: Stile indicatore messaggio normale:

en: Indicators
it: Indicatori

en: Warnings:
it: Avvertimenti:

en: Errors:
it: Errori:

en: Important:
it: Importante:

en: Message colors
it: Colori messaggio

en: Close all message tabs
it: Chiudi tutte le schede messaggio

en: Icon
it: Icona

en: Messages
it: Messaggi

en: _Copy Message
it: _Copia messaggio

en: Copy message
it: Copia il messaggio

en: _Copy All Messages
it: _Copia tutti i messaggi

en: Copy All Messages
it: Copia tutti i messaggi

en: _Next Message
it: Messaggio _successivo

en: Next message
it: Messaggio successivo

en: _Previous Message
it: Messaggio _precedente

en: Previous message
it: Messaggio precedente

en: Next/Previous Message
it: Messaggio successivo/precedente

en: %d Message | %d Messages
it[0]: %d messaggio
it[1]: %d messaggi

en: %d Info | %d Infos
it[0]: %d informazione
it[1]: %d informazioni

en: %d Warning | %d Warnings
it[0]: %d avvertimento
it[1]: %d avvertimenti

en: %d Error | %d Errors
it[0]: %d errore
it[1]: %d errori

en: Unable to parse make file
it: Impossibile analizzare il file make

en: Makefile backend
it: Backend Makefile

en: Makefile project backend, allowing only to read the project
it: Backend progetto Makefile, consente solo di leggere il progetto

en: Select package
it: Seleziona pacchetto

en: Select Package to add:
it: Seleziona il pacchetto da aggiungere:

en: Add _module
it: Aggiungi _modulo

en: Add _Package
it: Aggiungi _pacchetto

en: Packages
it: Pacchetti

en: Patch Plugin
it: Plugin patch

en: Patches files and directories.
it: Applica patch a file e directory.

en: File/Directory to patch
it: File/Directory a cui applicare la patch

en: Patch file
it: File patch

en: Patches
it: Patch

en: Please select the directory where the patch should be applied
it: Selezionare la directory dove applicare la patch

en: Patching %s using %s
it: Applicazione della patch a «%s» utilizzando «%s»

en: Patching…
it: Applicazione della patch…

en: Patching…
it: Applicazione della patch…

en: There are unfinished jobs: please wait until they are finished.
it: Ci sono dei lavori non finiti: attendere fino a quando finiranno.

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
it: Applicazione della patch non riuscita.
    Controllare i messaggi di errore.
    Esaminare e rimuovere ogni file respinto.

en: Patching complete
it: Applicazione della patch completa

en: Dry run
it: Prova

en: File/Directory to patch:
it: File/Directory a cui applicare la patch:

en: Patch file:
it: File patch:

en: Patch level:
it: Livello patch:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
it: _Strumenti

en: Patch files/directories
it: Patch file/directory

en: Project Import Assistant
it: Assistente importazione progetto

en: Import an existing autotools project to Anjuta
it: Importa un progetto autotools esistente in Anjuta

en: Project from Existing Sources
it: Progetto da sorgenti esistenti

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
it: Un file di nome «%s» esiste già. Sostituirlo?

en: A file named "%s" cannot be written: %s. Check if you have write access to the project directory.
it: Un file di nome «%s» non può essere scritto: %s. Controllare di avere accesso in scrittura alla directory del progetto.

en: Please select a project backend to open %s.
it: Selezionare un backend di progetto per aprire «%s».

en: Could not find a valid project backend for the given directory (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
it: Impossibile trovare un backend di progetto valido per la directory fornita (%s).  Selezionare una directory diversa, o provare ad aggiornare a una nuova versione di Anjuta.

en: Couldn't check out the supplied URI "%s". The error returned was: "%s"
it: Impossibile fare il checkout dell'URI fornito «%s». L'errore ritornato è: «%s»

en: Import project
it: Importa progetto

en: Import
it: Importa

en: Import from folder
it: Importa da cartella

en: Location:
it: Posizione:

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Import from version control system
it: Importa da sistema di controllo di versione

en: Import options
it: Opzioni di importazione

en: Project name
it: Nome del progetto

en: Project Manager
it: Gestore progetto

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
it: Plugin gestore progetto per Anjuta.

note: if (gtk_tree_model_get_iter_first(model, &iter)) { gtk_tree_model_get(model, &iter, COLUMN_URI, &file, -1); uri = g_strdup(file); } else uri = g_strdup("");
en: Select sources…
it: Seleziona sorgenti…

en:  This property is not modifiable.
it:  Questa proprietà non è modificabile.

note: Several backend are possible, ask the user to select one
en: Please select a project backend to use.
it: Selezionare un backend di progetto da usare.

en: Project properties
it: Proprietà progetto

en: Folder properties
it: Proprietà cartella

en: Target properties
it: Proprietà obiettivo

en: Source properties
it: Proprietà sorgente

en: Module properties
it: Proprietà modulo

en: Package properties
it: Proprietà pacchetto

en: Unknown properties
it: Proprietà sconosciute

en: Reloading project: %s
it: Ricaricamento progetto: %s

en: Cannot add group
it: Impossibile aggiungere il gruppo

en: No parent group selected
it: Nessun gruppo genitore selezionato

en: Cannot add source files
it: Impossibile aggiungere file sorgenti

en: The selected node cannot contain source files.
it: Il nodo selezionato non può contenere file sorgente.

en: Cannot add target
it: Impossibile aggiungere l'obiettivo

en: No group selected
it: Nessun gruppo selezionato

en: Cannot add modules
it: Impossibile aggiungere moduli

en: No target has been selected
it: Nessun obiettivo è stato selezionato

note: Missing module name
en: Missing module name
it: Nome modulo mancante

en: Cannot add packages
it: Impossibile aggiungere pacchetti

en: Are you sure you want to remove the group "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente il gruppo «%s» dal progetto?

en: Are you sure you want to remove the target "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente l'obiettivo «%s» dal progetto?

en: Are you sure you want to remove the source "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente il file sorgente «%s» dal progetto?

en: Are you sure you want to remove the shortcut "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente la scorciatoia «%s» dal progetto?

en: Are you sure you want to remove the module "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente il modulo «%s» dal progetto?

en: Are you sure you want to remove the package "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente il pacchetto «%s» dal progetto?

en: Are you sure you want to remove the element "%s" from the project?
it: Rimuovere veramente l'elemento «%s» dal progetto?

note: Translator: there is at least 2 elements to remove
en: Are you sure you want to remove %d element from the project?
    
     | Are you sure you want to remove %d elements from the project?
it[0]: Rimuovere veramente %d elemento dal progetto?
it[1]: Rimuovere veramente %d elementi dal progetto?

en: The group will be deleted from the file system.
it: Il gruppo sarà eliminato dal file system.

en: The group will not be deleted from the file system.
it: Il gruppo non sarà eliminato dal file system.

en: The source file will be deleted from the file system.
it: Il file sorgente sarà eliminato dal file system.

en: The source file will not be deleted from the file system.
it: Il file sorgente non sarà eliminato dal file system.

en: Confirm remove
it: Conferma rimozione

en: Failed to remove '%s':
    %s
it: Rimozione di «%s» non riuscita:
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
it: Recupero delle informazioni dell'URI di «%s» non riuscito: %s

en: _Project
it: _Progetto

en: New _Folder…
it: Nuova _cartella…

en: Add a new folder to the project
it: Aggiunge una nuova cartella al progetto

en: New _Target…
it: Nuovo obie_ttivo…

en: Add a new target to the project
it: Aggiunge un nuovo obiettivo al progetto

en: Add _Source File…
it: Aggiungi file _sorgente…

en: Add a source file to a target
it: Aggiunge un file sorgente a un obiettivo

en: Add _Library…
it: Aggiungi _libreria…

en: Add a module to a target
it: Aggiunge un modulo a un obiettivo

en: _Properties
it: _Proprietà

en: Close Pro_ject
it: Chiudi pro_getto

en: Close project
it: Chiude il progetto

en: New _Folder
it: Nuova _cartella

en: New _Target
it: Nuovo obie_ttivo

en: Add _Source File
it: Aggiungi file _sorgente

en: Add _Library
it: Aggiungi _libreria

en: Add a library to a target
it: Aggiunge una libreria a un obiettivo

en: _Add to Project
it: _Aggiungi al progetto

en: Properties of group/target/source
it: Proprietà di gruppo/obiettivo/sorgente

en: Re_move
it: Ri_muovi

en: Remove from project
it: Rimuove dal progetto

en: _Sort
it: _Ordina

en: Sort shortcuts
it: Ordina scorciatoie

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
it: Analisi del progetto «%s» non riuscita (il progetto è aperto, ma non ci sarà la vista progetto): %s

en: Update project view…
it: Aggiorna la vista progetto…

en: Project
it: Progetto

en: Loading project: %s
it: Caricamento progetto: %s

en: Error closing project: %s
it: Errore durante la chiusura del progetto: %s

en: Project manager actions
it: Azioni gestore progetto

en: Project manager popup actions
it: Azioni a comparsa del gestore progetto

en: Initializing Project…
it: Inizializzazione del progetto…

en: Project Loaded
it: Progetto caricato

en: Add Library
it: Aggiungi libreria

en: Select the _target for the library:
it: Selezionare l'obie_ttivo per la libreria:

en: _New library…
it: _Nuova libreria…

en: Modules:
it: Moduli:

en: New Library
it: Nuova libreria

en: Package list:
it: Elenco dei pacchetti:

en: _Module name:
it: Nome del _modulo:

en: Add Source
it: Aggiungi sorgente

en: Target:
it: Obiettivo:

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: _Folder name:
it: Nome della _cartella:

en: Specify _where to create the folder:
it: Specificare do_ve creare la cartella:

en: Select the _target for the new source files:
it: Selezionare l'obie_ttivo per i nuovi file sorgente:

en: _Select file to add…
it: _Seleziona file da aggiungere…

en: Source files:
it: File sorgente:

en: New Target
it: Nuovo obiettivo

en: TargetTypes
it: TipiObiettivo

en: Target _type:
it: _Tipo obiettivo:

en: Target _name:
it: _Nome obiettivo:

en: Specify _where to create the target:
it: Specifica do_ve creare l'obiettivo:

en: More options:
it: Altre opzioni:

en: <Select any project node>
it: <Seleziona qualsiasi nodo del progetto>

en: <Select a target>
it: <Seleziona un obiettivo>

en: <Select any module>
it: <Seleziona qualsiasi modulo>

en: <Select a target or a folder>
it: <Seleziona un obiettivo o una cartella>

en: <Select a folder>
it: <Seleziona una cartella>

en: GbfProject Object
it: Oggetto GbfProject

en: No project loaded
it: Nessun progetto caricato

en: Project Assistant
it: Assistente progetto

en: Select a project type
it: Selezionare un tipo di progetto

en: Select project
it: Selezionare un progetto

en: Error
it: Errore

en: Details
it: Dettagli

en: Summary
it: Sommario

en: Warning
it: Avvertimento

en: Message
it: Messaggio

en: Confirm the following information:
it: Confermare le seguenti informazioni:

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
it: Tipo progetto: %s

en: Unable to find any project template in %s
it: Impossibile trovare alcun modello di progetto in «%s»

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
it: 
    Il campo «%s» è obbligatorio. Inserirlo.

en: Field "%s" must contains only letters, digits or the following characters "#$:%%+,.=@^_`~". In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
it: Il campo «%s» può contenere solo lettere, cifre o i seguenti caratteri «#$:%%+,.=@^_`~». In aggiunta non si può avere un trattino (-) iniziale. Correggere.

en: Field "%s" must contains only letters, digits, the following characters "#$:%%+,.=@^_`~" or directory separators. In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
it: Il campo «%s» deve contenere solo lettere, cifre e i seguenti caratteri «#$:%%+,.=@^_`~» o separatore di directory. In aggiunta non si può avere un trattino (-) iniziale. Correggere.

en: Field "%s" must contains only ASCII printable characters, no accentuated characters by example. Please fix it.
it: Il campo «%s» deve contenere solo caratteri ASCII stampabili: ad esempio nessun carattere accentato. Correggere.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
it: La directory «%s» non è vuota. La creazione del progetto potrebbe non riuscire se qualche file non può essere scritto. Continuare?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
it: Il file «%s» esiste già. Sovrascrivere?

en: Invalid entry
it: Voce non valida

en: Dubious entry
it: Voce dubbia

en: 
    Missing programs: %s.
it: 
    Programmi mancanti: %s.

en: 
    Missing packages: %s.
it: 
    Pacchetti mancanti: %s.

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
it: Mancano alcuni programmi o pacchetti di sviluppo importanti richiesti per la generazione di questo progetto. Assicurarsi che siano installati correttamente prima di generare il progetto.

en: Install missing packages
it: Installare i pacchetti mancanti

note: Translators: Application Manager is the program used to install * new application like apt on Ubuntu, yum on Fedora, zypper on * OpenSuSE and emerge on Gentoo
en: The missing programs are usually part of some distribution packages and can be searched for in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provides to allow development of projects based on them. They usually end with a "-dev" or "-devel" suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
it: I programmi mancanti sono in genere parte di qualche pacchetto della distribuzione e possono essere cercati nel gestore applicazioni. Similmente, i pacchetti di sviluppo sono contenuti in pacchetti speciali che la distribuzione fornisce per permettere lo sviluppo di progetti basati su di loro. In genere i nomi dei pacchetti finiscono con il suffisso «-dev» o «-devel» e possono essere trovati cercando nel gestore applicazioni.

en: Missing components
it: Componenti mancanti

en: New project has been created successfully.
it: Il nuovo progetto è stato creato con successo.

en: New project creation has failed.
it: La creazione di un nuovo progetto non è riuscita.

en: Skipping %s: file already exists
it: Saltato «%s»: il file esiste già

en: Creating %s … Failed to create directory
it: Creazione di «%s»… Creazione della directory non riuscita

en: Creating %s (using AutoGen)… %s
it: Creazione di %s (utilizzando AutoGen)… %s

en: Creating %s … %s
it: Creazione di %s … %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
it: Esecuzione: %s

en: Directory where the new projects are created by default
it: Directory predefinita per la creazione di nuovi progetti

en: If empty, the user home directory is used. If the path is relative, it is relative to the home directory.
it: Se vuoto, verrà usata la directory home dell'utente. Se il percorso è relativo, è relativo rispetto alla directory home.

en: Default user name used in new project
it: Nome utente predefinito usato nel nuovo progetto

en: If empty, the current user name is used.
it: Se vuoto, verrà usato il nome utente corrente.

en: Unable to extract project template %s: %s
it: Impossibile estrarre il modello del progetto «%s»: %s

en: New Project Assistant
it: Assistente nuovo progetto

en: Select directory
it: Seleziona directory

en: Select file
it: Seleziona file

en: Select an Image File
it: Seleziona un file immagine

en: Choose Icon
it: Scegli icona

en: Choose directory
it: Scegli directory

en: Choose file
it: Chiudi file

en: Anjuta Plugin
it: Plugin di Anjuta

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
it: Progetto plugin di Anjuta che utilizza il framework libanjuta

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: General Project Information
it: Informazioni generali sul progetto

en: Project Name:
it: Nome del progetto:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
it: Il nome del progetto non deve contenere spazi, perché sarà il nome dell'obiettivo della generazione del progetto (eseguibile, libreria, ecc.)

en: Author:
it: Autore:

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Project options
it: Opzioni progetto

en: Options for project build system
it: Opzioni per il sistema di generazione del progetto

en: Plugin Title:
it: Titolo plugin:

en: Display title of the plugin
it: Visualizza il titolo del plugin

en: Plugin Description:
it: Descrizione plugin:

en: Display description of the plugin
it: Visualizza la descrizione del plugin

en: Plugin Class Name:
it: Nome classe plugin:

en: Plugin class name
it: Nome classe plugin

en: Plugin Dependencies:
it: Dipendenze plugin:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
it: Altri plugin, separati da virgola, da cui dipende questo plugin. Può essere sia il nome dell'interfaccia primaria che la posizione del plugin (libreria:classe)

en: Icon File:
it: File icona:

en: Icon file for the plugin
it: File icona per il plugin

en: Create Gtk Builder interface file
it: Crea file interfaccia Gtk Builder

en: Create a template Gtk Builder interface file
it: Crea un modello di file interfaccia Gtk Builder

en: Plugin has menus or/and toolbars
it: Il plugin ha menù o barre strumenti

en: Whether the plugin has menus or toolbars
it: Indica se il plugin ha menù o barre degli strumenti

en: Configure external packages:
it: Configura pacchetti esterni:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
it: Utilizzare pkg-config per aggiungere il supporto di librerie contenute in altri pacchetti

en: Configure external packages
it: Configura pacchetti esterni

en: Add C++ support:
it: Aggiungi supporto a C++:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
it: Aggiunge il supporto del C++ al progetto così che i file sorgenti C++ possano essere generati

en: Required Packages:
it: Pacchetti richiesti:

en: Check the packages that your project requires
it: Controlla i pacchetti che il progetto richiede

en: Values to watch
it: Valori da osservare

en: Shell values to watch
it: Valori della shell da osservare

en: Value Name:
it: Nome valore:

en: Name of the value to watch
it: Nome del valore da osservare

en: Implement plugin interfaces
it: Implementa interfacce plugin

en: Plugin interfaces to implement
it: Interfacce plugin da implementare

en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Interface implemented by the plugin
it: Interfaccia implementata dal plugin

en: Generic C++
it: C++ generico

en: A generic C++ project
it: Un progetto C++ generico

en: project name
it: nome del progetto

en: Add shared library support:
it: Aggiungi il supporto alle librerie condivise:

en: Adds support for building shared libraries in your project
it: Aggiunge il supporto per generare librerie condivise nel proprio progetto

en: Add internationalization:
it: Aggiungi internazionalizzazione:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
it: Aggiunge il supporto per l'internazionalizzazione così che il proprio progetto possa essere tradotto in altre lingue

en: Add Windows support:
it: Aggiungi supporto a Windows:

en: Adds support for building on Windows platforms
it: Aggiunge il supporto per generare il progetto su Windows

en: Django Project
it: Progetto Django

en: Python webproject using Django Web Framework
it: Progetto web Python che utilizza il framework web Django

en: Django Project information
it: Informazioni progetto Django

en: Generic gcj compiled java
it: Compilato java gcj generico

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
it: Un progetto java generico compilato nativamente che utilizza il compilatore GNU per Java (gcj)

en: Main Class:
it: Classe principale:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
it: GCJ necessita di conoscere quale classe contiene la funzione main()

en: Gnome Shell Extension
it: Estensione di Gnome Shell

en: A minimal Gnome Shell extension
it: Una estensione minimale di Gnome Shell

en: Plugin Name:
it: Nome del plugin:

en: Short but descriptive user-visible plugin name
it: Nome del plugin visibile all'utente, corto ma descrittivo

en: Long description of your plugin
it: Descrizione lunga di questo plugin

en: Uuid is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (foo.bar@extensions.example.com), but
    need not be an actual email address, though it's a good idea to base the uuid on your
    email address.
it: Uuid è un identificatore globalmente unico per la propria estensione.
    Questo dovrebbe essere nel formato di un indirizzo email (foo.bar@extensions.example.com), ma
    non occorre che sia un vero indirizzo email, anche se è una buona idea basare l'uuid sul proprio indirizzo email.

en: Extension URL
it: URL dell'estensione

en: Gnome Shell Compatibility:
it: Compatibilità con Gnome Shell:

en: Comma-separated list of gnome-shell version your plugin is compatible with
it: Elenco separato da virgole delle versioni di gnome-shell con le quali questo plugin è compatibile

en: GTK+ (Application)
it: GTK+ (applicazione)

en: Full features Gtk+ Application with file handling
it: Applicazione Gtk+ completa di tutte le caratteristiche con gestione dei file

en: Add gtk-doc system:
it: Aggiungi sistema gtk-doc:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
it: gtk-doc è utilizzato per compilare le documentazioni delle API per le classi basate su GObject

en: Use GtkBuilder for user interface:
it: Utilizzare GtkBuilder per l'interfaccia utente:

en: Use GtkBuilder to create the user-interface in a graphical way and load it from xml files at runtime
it: Utilizza GtkBuilder per creare un'interfaccia utente in modalità visuale e la carica da dei file xml quando in esecuzione

en: Require Package:
it: Richiede pacchetto:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
it: Dare un nome del pacchetto che il proprio progetto richiede. Si può anche dire quale è la versione richiesta del pacchetto. Per esempio, «libgnomeui-2.0» o «libgnomeui-2.0 >= 2.2.0»

en: GTKmm (Simple)
it: GTKmm (semplice)

en: A minimal GTKmm project
it: Un progetto GTKmm minimale

en: GTK+ (simple)
it: GTK+ (semplice)

en: Simple GTK+ project
it: Progetto GTK+ semplice

en: Generic java (automake)
it: Java generico (automake)

en: A generic java project using automake project management
it: Un progetto java generico che utilizza il gestore progetti «automake»

en: Main class
it: Classe principale

en: Generic JavaScript
it: JavaScript generico

en: A generic minimal and flat project
it: Un progetto generico minimale e senza sotto-directory

en: Library
it: Libreria

en: A shared or a static library project
it: Un progetto di libreria statica o dinamica

en: Build library as
it: Generare la libreria come

en: Select library type to build
it: Selezionare il tipo di libreria da generare

en: Shared and Static library
it: Libreria statica e dinamica

en: Only Shared
it: Solo condivisa

en: Only Static
it: Solo statica

en: License
it: Licenza

en: Select code license
it: Seleziona la licenza del codice

en: No license
it: Nessuna licenza

en: Generic (Minimal)
it: Generico (minimale)

en: Makefile project
it: Progetto makefile

en: Makefile-based project
it: Progetto basato su makefile

en: Project directory, output file etc.
it: Directory progetto, file di output ecc.

en: Project name:
it: Nome del progetto:

en: Project directory:
it: Directory progetto:

en: PyGTK project using automake
it: Progetto PyGTK con l'utilizzo di automake

en: Generic python (automake)
it: Python generico (automake)

en: A generic python project using automake project management
it: Un progetto python generico che utilizza il gestore progetti «automake»

en: A sample SDL project
it: Un progetto SDL di esempio

en: Require SDL version:
it: Richiede versione SDL:

en: Minimum SDL version required
it: Versione minima richiesta di SDL

en: Require SDL_image:
it: Richiede SDL_image:

en: Require SDL_image library
it: Richiede la libreria SDL_image

en: Require SDL_gfx:
it: Richiede SDL_gfx:

en: Require SDL_gfx library
it: Richiede la libreria SDL_gfx

en: Require SDL_ttf:
it: Richiede SDL_ttf:

en: Require SDL_ttf library
it: Richiede la libreria SDL_ttf

en: Require SDL_mixer:
it: Richiede SDL_mixer:

en: Require SDL_mixer library
it: Richiede la libreria SDL_mixer

en: Require SDL_net:
it: Richiede SDL_net:

en: Require SDL_net library
it: Richiede la libreria SDL_net

en: Generic
it: Generico

en: A generic project
it: Un progetto generico

en: Wx Widgets
it: wxWidgets

en: A generic wx Widgets project
it: Un progetto wxWidgets generico

en: Xlib dock
it: Barra Xlib

en: A generic Xlib dock applet
it: Un'applet Xlib generica per la barra

en: A generic Xlib project
it: Un progetto Xlib generico

en: Python loader
it: Caricatore Python

en: Allows loading Anjuta plugins written in Python
it: Consente di caricare plugin per Anjuta scritti in Python

en: Loading files...
it: Caricamento file...

en: Quick open
it: Apri velocemente

en: Quickly open a file in the current project.
it: Apre velocemente i documenti nel progetto attuale.

en: Quick open operations
it: Operazioni apertura veloce

en: Quick Open
it: Apri velocemente

en: Run Program
it: Esegui programma

en: Allow to execute program without debugger.
it: Permette di eseguire il programma senza il debug.

en: Program Parameters
it: Parametri programma

en: Run in Terminal
it: Eseguire nel terminale

en: Program:
it: Programma:

en: Working Directory:
it: Directory di lavoro:

en: Choose a working directory
it: Scegli una directory di lavoro

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
it: La directory «%s» del programma non è locale

en: Command used for starting a terminal
it: Comando usato per avviare un terminale

en: Load Target to run
it: Carica obiettivo da eseguire

en: The program is already running.
    Do you want to stop it before restarting a new instance?
it: Il programma è in esecuzione.
    Fermarlo prima di riavviare una nuova istanza?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
it: _Esegui

en: Run program without debugger
it: Esegue il programma senza debug

en: Stop Program
it: Ferma programma

en: Kill program
it: Termina programma

en: Program Parameters…
it: Parametri programma…

en: Set current program, arguments, etc.
it: Imposta il programma corrente, gli argomenti, ecc.

en: Run operations
it: Esegui operazioni

en: Code Snippets
it: Pezzetti di codice

en: Allows insertion of snippets into the editor.
it: Permette l'inserimento di pezzetti di codice all'interno dell'editor.

en: Snippets
it: Pezzetti di codice

note: Translator: Appears in Edit->Snippets menu. It is used mainly for providing a shortcut for the trigger-key based insertion of snippets. It's called like this because you type the trigger-key in the editor, followed by Trigger Insert and the snippet gets inserted.
en: _Trigger insert
it: Inserisci i_nnesco

en: Insert a snippet using the trigger-key
it: Inserisce un pezzetto di codice utilizzando il tasto innesco

note: Translator: In a similar matter, it also appears in Edit->Snippets. It's another method for inserting snippets. In this case, you call Auto complete insert, start typing in the editor a string, the database is searched for that string and the most relevant snippets are returned in a pop-up like the 
en: _Auto complete insert
it: Completamento _automatico

en: Insert a snippet using auto-completion
it: Inserisce un pezzetto di codice usando il completamento automatico

en: _Import snippets …
it: _Importa pezzetti di codice…

en: Import snippets to the database
it: Importa pezzetti di codice nel database

en: _Export snippets …
it: _Esporta pezzetti di codice…

en: Export snippets from the database
it: Esporta pezzetti di codice dal database

en: Snippets Manager actions
it: Azioni gestore pezzetti di codice

en: Command?
it: Comando?

en: Variable text
it: Testo variabile

en: Instant value
it: Valore istantaneo

en: Add snippet
it: Aggiungi pezzetto di codice

en: Remove selected snippet
it: Rimuove il pezzetto di codice selezionato

en: Insert snippet into editor at current cursor position
it: Inserisce il pezzetto di codice nell'editor alla posizione corrente del cursore

en: Trigger
it: Innesco

en: Languages
it: Linguaggi

note: Insert the Add Snippet menu item
en: Add Snippet…
it: Aggiungi pezzetto di codice…

note: Insert the Add Snippets Group menu item
en: Add Snippets Group…
it: Aggiungi gruppo pezzetti di codice…

en: Default value
it: Valore predefinito

en: <b>Error:</b> You must choose at least one language for the snippet!
it: <b>Errore:</b> è necessario scegliere almeno un linguaggio per il pezzetto di codice.

en: <b>Error:</b> The trigger key is already in use for one of the languages!
it: <b>Errore:</b> il tasto di innesco è già in uso per uno dei linguaggi.

en: <b>Error:</b> The trigger key can only contain alphanumeric characters and "_"!
it: <b>Errore:</b> il tasto di innesco può contenere solo caratteri alfanumerici e «_».

en: <b>Error:</b> You haven't entered a trigger key for the snippet!
it: <b>Errore:</b> non è stato fornito un tasto d'innesco per il pezzetto di codice.

en: Snippet Name:
it: Nome pezzetto di codice:

en: Select the name of the Snippet. 
    The role of the name is purely informative.
it: Selezionare il nome del pezzetto di codice.
    Il ruolo del nome è puramente informativo.

en: <b>Warning:</b> You should choose a name for the snippet!
it: <b>Errore:</b> è necessario scegliere un nome per il pezzetto di codice.

en: Snippets Group:
it: Gruppo pezzetti di codice:

en: Select the Snippets Group to which this snippet belongs.
it: Selezionare il gruppo di pezzetti di codice al quale questo pezzetto di codice appartiene.

en: <b>Error:</b> The snippet must belong to a group!
it: <b>Errore:</b> il pezzetto di codice deve appartenere a un gruppo.

en: Trigger Key:
it: Tasto innesco:

en: The trigger key is used for fast insertion of the snippet. Type the trigger key in the editor, followed by the "Fast Insert" shortcut to insert a snippet.
    <b>Warning: Must be unique per language. </b>
it: Il tasto d'innesco è usato per inserire rapidamente il pezzetto di codice. Digitare il tasto d'innesco nell'editor, seguito dalla scorciatoia «Inserimento rapido» per inserire un pezzetto di codice.
    <b>Attenzione: deve essere univoco per linguaggio.</b>

en: Languages:
it: Linguaggi:

en: Select the languages for which you want to use this snippet.
it: Selezionare i linguaggi per i quali si vuole utilizzare questo pezzetto di codice.

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Keywords are used for better searching of the snippets. They should be relevant to the snippet content. Type them separated by a single space.
it: Le parole chiave sono utilizzare per meglio ricercare i pezzetti di codice. Devono essere pertinenti al contenuto del pezzetto di codice. Digitarle separate da un singolo spazio.

en: Snippet Properties
it: Proprietà pezzetto di codice

en: Preview
it: Anteprima

en: Snippet Content
it: Contenuto pezzetto di codice

en: Insert
it: Inserisci

en: Snippet Variables
it: Variabili pezzetto di codice

en: Close
it: Chiudi

en: Export snippets
it: Esporta pezzetti di codice

en: Save in folder:
it: Salva nella cartella:

en: Select snippets
it: Seleziona pezzetto di codice

en: Import Snippets
it: Importa pezzetti di codice

en: Anjuta variables
it: Variabili di Anjuta

en: Use tabs for indentation
it: Utilizzare le tabulazioni per il rientro

en: Tab size in spaces:
it: Dimensione in spazi della tabulazione:

en: Indentation size in spaces:
it: Dimensione rientro in spazi:

en: Indentation and auto-format options
it: Opzioni di rientro e formattazione automatica

en: Highlight syntax
it: Evidenziare la sintassi

en: Highlight matching brackets
it: Evidenziare parentesi corrispondenti

en: Create backup files
it: Creare file di backup

en: Enable autocompletion for document words
it: Abilitare il completamento automatico delle parole del documento

en: Highlight current line
it: Evidenziare riga corrente

en: Show line numbers
it: Mostrare i numeri di riga

en: Show marks
it: Mostrare gli indicatori

en: Show right margin
it: Mostrare il margine destro

en: Right margin position in characters
it: Posizione del margine destro in caratteri

en: View
it: Visualizza

en: Use theme font
it: Utilizzare il carattere del tema

en: Font:
it: Carattere:

en: Color scheme:
it: Schema colore:

en: Font
it: Carattere

en: _Line Number Margin
it: Margine per numeri di _riga

en: Show/Hide line numbers
it: Mostra/Nasconde i numeri di riga

en: _Marker Margin
it: _Margine indicatori

en: Show/Hide marker margin
it: Mostra/Nasconde il margine indicatori

en: _White Space
it: _Spazi bianchi

en: Show/Hide white spaces
it: Mostra/Nasconde gli spazi

en: _Line End Characters
it: Caratteri di fine _riga

en: Show/Hide line end characters
it: Mostra/Nasconde i caratteri di fine riga

en: Line _Wrapping
it: Riga a capo _automatico

en: Enable/disable line wrapping
it: Abilita/Disabilita a capo automatico riga

en: Editor view settings
it: Impostazioni vista editor

en: GtkSourceView Editor
it: Editor GtkSourceView

en: The file "%s" on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
it: Il file «%s» sul disco è più recente del buffer corrente.
    Ricaricarlo?

en: The file "%s" has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
it: Il file «%s» è stato eliminato dal disco.
    Chiuderlo?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
it: Impossibile aprire «%s»: %s

en: The file "%s" is read-only! Edit anyway?
it: Il file «%s» è di sola lettura. Modificarlo comunque?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
it: Impossibile salvare «%s»: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
it: Impossibile salvare il file perché non è stato specificato ancora il nome

en: New file %d
it: Nuovo file %d

en: GtkSourceView editor
it: Editor GtkSourceView

en: The default editor based on GtkSourceView
it: L'editor predefinito basato su GtkSourceview

en: Preparing pages for printing
it: Preparazione delle pagine per la stampa

en: Wrap lines
it: Manda a capo le righe

en: Line numbers
it: Numeri di riga

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piede

en: Highlight source code
it: Evidenzia codice sorgente

en: Starter
it: Avviatore

en: Welcome page with most common actions.
it: Pagina di benvenuto con le azioni più comuni.

en: Start
it: Inizia

en: Create a new project
it: Crea un nuovo progetto

en: Import a project
it: Importa un progetto

en: Search for example code
it: Cerca esempi di codice

en: View local Anjuta documentation
it: Visualizza la documentazione locale di Anjuta

en: View local Anjuta FAQ
it: Visualizza le FAQ locali di Anjuta

en: View online library documentation
it: Visualizza la documentazione online

en: Remove recently used project from list
it: Rimuove dall'elenco il progetto usato di recente

en: Unlist Project
it: Cancella progetto

en: A Subversion client plugin based on libsvn
it: Un plugin client di Subversion basato su libsvn

en: Subversion Preferences
it: Preferenze di Subversion

en: Subversion Options
it: Opzioni di Subversion

en: Add file/directory
it: Aggiungi file/directory

en: Recurse
it: Ricorsivo

en: Commit Changes
it: Commit delle modifiche

en: Previous Commit Messages:
it: Messaggi di commit precedenti:

en: Use previous message
it: Utilizza messaggio precedente

en: Select Files to Commit:
it: Selezionare i file di cui fare il commit:

en: Retrieving status…
it: Recupero dello stato…

en: Copy files/folders
it: Copia file/cartelle

en: Source:
it: Sorgente:

en: Source/Destination Paths:
it: Percorsi sorgente/destinazione:

en: Working Copy
it: Copia di lavoro

en: Repository Head
it: repository head

en: Other Revision:
it: Altra revisione:

en: Diff file/directory
it: Esegui «diff» di file/directory

en: File or directory to diff:
it: File o directory sui quali eseguire «diff»:

en: Save open files before diffing
it: Salvare i file aperti prima di eseguire «diff»

en: View Log
it: Visualizza registro

en: Whole Project
it: Progetto intero

en: Diff to Previous
it: Esegui «diff» sul precedente

en: Diff Selected Revisions
it: Esegui «diff» delle revisioni selezionate

en: View Selected Revision
it: Visualizza revisione selezionata

en: Merge changes into working copy
it: Unisce le modifiche nella propria copia di lavoro

en: First Path:
it: Primo percorso:

en: Use first path
it: Utilizza primo percorso

en: Second Path:
it: Secondo percorso:

en: Working Copy Path:
it: Percorso della copia di lavoro:

en: Start Revision:
it: Revisione iniziale:

en: End Revision:
it: Revisione finale:

en: Ignore ancestry
it: Ignorare ascendenza

en: Remove file/directory
it: Rimuovi file/directory

en: File/URL to Remove:
it: File/URL da rimuovere:

en: Set Conflicts as Resolved
it: Imposta i conflitti come risolti

en: Select Files to Mark as Resolved:
it: Selezionare i file da segnare come risolti:

en: Retrieving status……
it: Recupero dello stato……

en: Revert Changes
it: Inverti modifiche

en: Select Changes to Revert:
it: Selezionare le modifiche da invertire:

en: Switch to branch/tag
it: Cambia ramo/tag

en: Branch/Tag URL:
it: URL del ramo/tag:

en: Update file/directory
it: Aggiorna file/directory

en: Trust server
it: Server di fiducia

en: Realm:
it: Regno:

en: Remember this decision
it: Ricordare questa decisione

en: Repository authorization
it: Autorizzazione repository

en: Remember Password
it: Ricordare password

en: realm
it: regno

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add…
it: A_ggiungi…

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
it: Aggiunge un nuovo file/directory all'albero Subversion

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove…
it: _Rimuovi…

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
it: Rimuove un file/directory dall'albero Subversion

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
it: Esegue il commit delle proprie modifiche all'albero Subversion

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert…
it: Inve_rti…

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
it: Inverte le modifiche alla propria copia di lavoro.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts…
it: _Risolvi conflitti…

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
it: Risolve i conflitti nella propria copia di lavoro.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update…
it: _Aggiorna…

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the Subversion tree
it: Sincronizzare la propria copia locale con l'albero Subversion

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders…
it: Copia file/cartelle…

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
it: Copia file/cartelle nel repository

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag…
it: Cambia ramo/etichetta…

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
it: Cambia la propria copia locale con un ramo o un'etichetta nel repository

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge…
it: Unione…

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
it: Unisce le modifiche nella propria copia di lavoro

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log…
it: _Visualizza registro…

note: Display label short-cut
en: View file history
it: Visualizza lo storico del file

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
it: Esegue «diff» dell'albero locale con il repository

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy…
it: Copia…

en: Subversion operations
it: Operazioni Subversion

en: Subversion popup operations
it: Operazioni a comparsa di Subversion

en: Subversion Log
it: Registro di Subversion

en: Subversion: File will be added on next commit.
it: Subversion: il file sarà aggiunto al prossimo commit.

en: Please enter a path.
it: Inserire un percorso.

en: Subversion: Commit complete.
it: Subversion: esecuzione del commit completa.

en: Subversion: Committing changes to the repository…
it: Subversion: esecuzione del commit delle modifiche al repository…

en: Subversion: Copy complete.
it: Subversion: copia completa.

en: Please enter a source path.
it: Inserire un percorso sorgente.

en: Please enter a destination path.
it: Inserire un percorso destinazione.

en: [Head/Working Copy]
it: [Head/Copia di lavoro]

en: Subversion: Retrieving diff…
it: Subversion: recupero differenze…

en: Subversion: Retrieving log…
it: Subversion: recupero registro…

en: Subversion: File retrieved.
it: Subversion: file recuperato.

en: Subversion: Retrieving file…
it: Subversion: recupero file…

en: Subversion: Merge complete.
it: Subversion: unione completa.

en: Please enter the first path.
it: Inserire il primo percorso.

en: Please enter the second path.
it: Inserire il secondo percorso.

en: Please enter a working copy path.
it: Inserire il percorso di una copia di lavoro.

en: Please enter the start revision.
it: Inserire la revisione iniziale.

en: Please enter the end revision.
it: Inserire la revisione finale.

en: Subversion: File will be removed on next commit.
it: Subversion: il file sarà rimosso al prossimo commit.

en: Subversion: Resolve complete.
it: Subversion: risoluzione completa.

en: Subversion: Revert complete.
it: Subversion: inversione completa.

en: Subversion: Switch complete.
it: Subversion: scambio completo.

en: Please enter a branch/tag URL.
it: Inserire un URL di ramo/tag.

en: Subversion: Diff complete.
it: Subversion: esecuzione di «diff» completa.

en: Subversion: Update complete.
it: Subversion: aggiornamento completo.

en: Authentication canceled
it: Autenticazione annullata

en: Hostname:
it: Nome host:

en: Fingerprint:
it: Impronta digitale:

en: Valid from:
it: Valido da:

en: Valid until:
it: Valido fino a:

en: Issuer DN:
it: DN emittente:

en: DER certificate:
it: Certificato DER:

en: Deleted: %s
it: Eliminato: %s

en: Added: %s
it: Aggiunto: %s

en: Resolved: %s
it: Risolto: %s

en: Updated: %s
it: Aggiornato: %s

en: Externally Updated: %s
it: Aggiornato esternamente: %s

en: Modified: %s
it: Modificato: %s

en: Merged: %s
it: Unito: %s

en: Conflicted: %s
it: Conflitto: %s

en: Missing: %s
it: Mancante: %s

en: Obstructed: %s
it: Ostruito: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
it: Scansione parallela del progetto e dei simboli globali

en: This option means that the global system packages will be scanned simultaneously with the project's ones
it: Questa opzione significa che i pacchetti globali di sistema saranno scansionati contemporaneamente a quelli del progetto

en: Automatically update symbols without saving file
it: Aggiornamento automatico dei simboli senza salvare il file

en: Automatically update the file's symbols without saving. The update occurs after 10 seconds without keypresses by the user.
it: Aggiorna automaticamente i simboli del file senza salvarli. L'aggiornamento viene fatto dopo 10 secondi se l'utente non preme alcun tasto.

en: Tag De_claration
it: Etichetta della di_chiarazione

en: Go to symbol declaration
it: Va alla dichiarazione del simbolo

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
it: Etichetta dell'_implementazione

en: Go to symbol definition
it: Va alla definizione del simbolo

en: _Find Symbol…
it: Tr_ova simbolo…

en: Find Symbol
it: Trova simbolo

en: %s: Generating inheritances…
it: %s: generazione delle ereditarietà…

note: Translators: %s is the name of a system library
en: %s: %d file scanned out of %d | %s: %d files scanned out of %d
it[0]: %s: %d file scansionato di %d
it[1]: %s: %d file scansionati di %d

en: Generating inheritances…
it: Generazione delle ereditarietà…

en: %d file scanned out of %d | %d files scanned out of %d
it[0]: %d file scansionato di %d
it[1]: %d file scansionati di %d

en: Populating symbol database…
it: Popolamento del database dei simboli…

en: Symbols
it: Simboli

en: Search
it: Cerca

en: SymbolDb popup actions
it: Azioni a comparsa SymbolDb

en: SymbolDb menu actions
it: Azioni del menù SymbolDb

en: Symbol Database
it: Database dei simboli

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
it: Plugin database dei simboli per Anjuta.

en: Resuming glb scan.
it: Riprendere scansione glb.

en: Symbol
it: Simbolo

en: Terminal
it: Terminale

en: Terminal Plugin for Anjuta.
it: Plugin terminale per Anjuta.

en: Use GNOME Terminal profile:
it: Utilizzare il profilo del terminale di GNOME:

en: Use default GNOME terminal profile
it: Utilizzare il profilo predefinito del terminale di GNOME

en: Terminal options
it: Opzioni terminale

en: terminal operations
it: operazioni terminale

en: Unable to execute command
it: Impossibile eseguire il comando

en: Tools
it: Strumenti

en: Use external program from Anjuta
it: Utilizza programmi esterni ad Anjuta

en: Tool Editor
it: Editor strumenti

en: Save all files
it: Salva tutti i file

en: _Variable…
it: _Variabile…

en: Working directory:
it: Directory di lavoro:

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Command:
it: Comando:

en: Short cut:
it: Scorciatoia:

en: Edit as script
it: Modifica come script

en: Edit command as script in Anjuta on close
it: Modifica comando come script in Anjuta alla chiusura

en: Variable list
it: Elenco variabili

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
it: Eliminare lo strumento «%s»?

en: Tool
it: Strumento

en: ask at runtime
it: chiedere in esecuzione

en: undefined
it: indefinito

en: Meaning
it: Significato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: You must provide a tool name!
it: Occorre fornire un nome per lo strumento.

en: You must provide a tool command!
it: Occorre fornire un comando per lo strumento.

en: A tool with the same name already exists!
it: Uno strumento con lo stesso nome esiste già.

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
it: La scorciatoia è già utilizzata da un altro componente in Anjuta. Mantenerla comunque?

en: Unable to edit script
it: Impossibile modificare lo script

en: New accelerator…
it: Nuovo acceleratore…

en: Opening %s
it: Apertura di %s

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
it: (uscita)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
it: (errore)

note: Display the name of the command
en: Running command: %s…
it: Esecuzione comando: %s

en: Completed unsuccessfully with status code %d
it: Completato senza successo con codice di stato %d

en: Unable to create a buffer: command aborted
it: Impossibile creare un buffer: comando terminato

en: No document currently open: command aborted
it: Nessun documento correntemente aperto: comando terminato

en: Unable to open input file %s, command aborted
it: Impossibile aprire il file di output «%s», comando terminato

en: Missing tool name
it: Nome strumento mancante

en: Unexpected element "%s"
it: Elemento inaspettato «%s»

en: Error when loading external tools
it: Errore durante il caricamento degli strumenti esterni

en: Unable to open %s for writing
it: Impossibile aprire «%s» per la scrittura

en: Tool operations
it: Operazioni strumento

en: Same as output
it: Come l'output

en: Existing message pane
it: Riquadro messaggi esistente

en: New message pane
it: Nuovo riquadro messaggi

en: New buffer
it: Nuovo buffer

en: Replace buffer
it: Sostituisci buffer

en: Insert into buffer
it: Inserisci nel buffer

en: Append to buffer
it: Accoda al buffer

en: Replace selection
it: Sostituisci selezione

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
it: Dialogo a comparsa

en: Discard output
it: Scarta output

en: None
it: Nessuno

en: Current buffer
it: Buffer corrente

en: Current selection
it: Selezione corrente

en: String
it: Stringa

en: Project root URI
it: URI della radice del progetto

en: Project root path
it: Percorso della radice del progetto

en: Selected URI in the file manager plugin
it: URI selezionato nel plugin gestore file

en: Selected directory in the file manager plugin
it: Directory selezionata nel plugin gestore file

en: Selected full file name in the file manager plugin
it: Nome del file completo selezionato nel plugin gestore file

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
it: Nome del file completo senza l'estensione selezionato nel plugin gestore file

en: Selected file name in the file manager plugin
it: Nome del file selezionato nel plugin gestore file

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
it: Nome del file senza l'estensione selezionato nel plugin gestore file

en: Selected file's extension in the file manager plugin
it: Estensione del file selezionato nel plugin gestore file

en: Selected URI in the project manager plugin
it: URI selezionato nel plugin gestore progetto

en: Selected directory in the project manager plugin
it: Directory selezionata nel plugin gestore progetto

en: Selected full file name in the project manager plugin
it: Nome del file completo selezionato nel plugin gestore progetto

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
it: Nome del file completo senza l'estensione selezionato nel plugin gestore progetto

en: Selected file name in the project manager plugin
it: Nome del file selezionato nel plugin gestore progetto

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
it: Nome del file senza l'estensione selezionato nel plugin gestore progetto

en: Selected file extension in the project manager plugin
it: Estensione del file selezionato nel plugin gestore progetto

en: Currently edited file name
it: Nome del file attualmente in modifica

en: Currently edited file name without extension
it: Nome del file attualmente in modifica senza l'estensione

en: Currently edited file directory
it: Directory del file attualmente in modifica

en: Currently selected text in editor
it: Testo attualmente selezionato nell'editor

en: Current word in editor
it: Parola attuale nell'editor

en: Current line in editor
it: Riga corrente nell'editor

en: Ask the user to get additional parameters
it: Chiede all'utente di fornire parametri addizionali

en: Command line parameters
it: Parametri riga di comando

en: _Quit
it: _Esci

en: Quit Anjuta IDE
it: Esce da Anjuta IDE

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
it: Preferisci il caffè al tè? Prova.

en: _View
it: _Visualizza

en: _Reset Dock Layout
it: _Reimposta disposizione agganci

en: Reset the widgets docking layout to default
it: Reimposta la disposizione predefinita degli agganci dei widget

en: _Full Screen
it: _Schermo intero

en: Toggle fullscreen mode
it: Commuta modo a schermo intero

en: _Lock Dock Layout
it: B_locca disposizione agganci

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
it: Blocca la disposizione corrente degli agganci così che i widget non possano essere mossi

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: Show or hide the toolbar
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti

en: _Help
it: A_iuto

en: _User's Manual
it: Manuale _utente

en: Anjuta user's manual
it: Il manuale dell'utente di Anjuta

en: _Frequently Asked Questions
it: Domande _frequenti

en: Anjuta frequently asked questions
it: Le domande frequenti su Anjuta

en: Anjuta _Home Page
it: Sito _web di Anjuta

en: Online documentation and resources
it: Documentazione e risorse in linea

en: Report _Bugs/Patches/Requests
it: Segnala _errori/patch/richieste

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
it: Invia una segnalazione di errore, una patch o una richiesta di funzionalità per Anjuta

en: Ask a _Question
it: Poni una _domanda

en: Submit a question for FAQs
it: Invia una domanda per le FAQ

en: _About
it: I_nformazioni

en: About Anjuta
it: Informazioni su Anjuta

en: About External _Plugins
it: Informazioni sui _plugin esterni

en: About third-party Anjuta plugins
it: Informazioni sui plugin Anjuta di terze parti

en: Specify the size and location of the main window
it: Specifica la grandezza e la posizione della finestra principale

note: This is the format you can specify the size andposition * of the window on command line
en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
it: LARGHEZZAxALTEZZAxXOFF+YOFF

en: Do not show the splash screen
it: Non visualizzare la schermata iniziale

en: Start a new instance and do not open the file in an existing instance
it: Avvia una nuova istanza e non apre il file in un'istanza esistente

en: Do not open last session on startup
it: Non aprire l'ultima sessione all'avvio

en: Do not open last project and files on startup
it: Non aprire l'ultimo progetto e i file all'avvio

en: Shut down Anjuta properly, releasing all resources (for debugging)
it: Arresta Anjuta correttamente, rilasciando tutte le risorse (per debug)

en: Display program version
it: Visualizza la versione del programma

en: Specify another profile
it: Specifica un altro profilo

en: PROFILE_FILE
it: FILE_PROFILO

en: - Integrated Development Environment
it: - Ambiente di sviluppo integrato

en: Invalid profile %s: %s
it: Profilo non valido %s: %s

en: Loaded Session…
it: Sessione caricata…

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: Edit
it: Modifica

en: Help
it: Aiuto

en: Installed plugins
it: Plugin installati

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Value doesn't exist
it: Il valore non esiste

en: Default email used in new project
it: Email predefinita usata nel nuovo progetto

en: If empty, current login and machine name is used.
it: Se vuoto, verranno usati il nome utente e quello della macchina correnti.

en: Use tabulation for indentation
it: Utilizza le tabulazioni per il rientro

en: Number of characters of one tabulation
it: Numero di caratteri di una tabulazione

en: Number of spaces on every indentation step
it: Numero di spazi per ogni rientro

en: Do not load last session on startup
it: Non caricare l'ultima sessione all'avvio

en: Do not load last project and files on startup
it: Non caricare l'ultimo progetto e i file all'avvio

en: Session
it: Sessione

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
it: Etichette pulsanti della barra degli strumenti:

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
it: Stile del selettore delle finestre agganciabili:

en: Appearance
it: Aspetto

en: Icons
it: Icone

en: Text + Icons
it: Testo + icone

en: GNOME toolbar setting
it: Impostazioni della barra degli strumenti di GNOME

en: Tabs
it: Schede

en: Text below icons
it: Testo sotto le icone

en: Text beside icons
it: Testo accanto le icone

en: Icons only
it: Solo icone

en: Text only
it: Solo testo
