anjuta master - en to ja translation catalogue (1988 entries)

en: Anjuta DevStudio is a versatile software development studio featuring a number of advanced programming facilities including project management, application wizard, interactive debugger, source editor, version control, GUI designer, profiler and many more tools. It focuses on providing simple and usable user interface, yet powerful for efficient development.
ja: Anjuta DevStudio は多目的ソフトウェア開発基盤です。高度なプログラミング支援機能を多数搭載しており、プロジェクト管理、アプリケーションウイザード、対話型デバッガ、ソースエディター、バージョン管理、GUI 設計ツール、プロファイル管理に加え、他にも多くのツールが利用できます。シンプルで使いやすいユーザーインターフェースでありながら、効率的な開発を強力に支援します。

en: Anjuta is very extensible with plugins. Almost all features in Anjuta are implemented using plugins which can be dynamically enabled or disabled. You can choose which plugins should be active for your project. Like the user interface layout, the set of active plugins is also persistent for each project making it easy to work on projects with various levels of complexity. Using plugins, you can extend Anjuta with your own features.
ja: Anjuta はプラグインにより非常に拡張性の高いものになっています。Anjuta のほとんどの機能がプラグインを使って実装されており、プラグインは動的に有効化、無効化できるようになっています。自分のプロジェクトで有効化するプラグインを自分で選択できます。ユーザーインターフェースの配置と同様に、有効化したプラグイン群も各プロジェクトで保持されるため、複合的に様々なレベルのプロジェクトでの作業がしやすくなっています。プラグインを使うことにより独自の機能で Anjuta を拡張できるようになっています。

en: The project wizard lets you create new projects from a selection of project templates. The selection includes simple generic, flat (no subdirectory), GTK+, GNOME, Java, Python projects and more. New templates can be easily downloaded and installed.
ja: プロジェクトウイザードにより、プロジェクトのテンプレートを選択することから新しいプロジェクトを作成できるようになっています。選択肢には簡素で一般的なもの、平面的なもの (サブディレクトリ)、GTK+、GNOME、Java、Python プロジェクト用、その他のものがあります。新しいテンプレートは簡単にダウンロード、インストールできるようになっています。

en: Integrated Development Environment
ja: 統合開発環境

en: Develop software in an integrated development environment
ja: 統合開発環境でソフトウェアを開発します

en: IDE;development;programming;
ja: IDE;development;programming;統合開発環境;開発;プログラミング;プログラム;

en: Autogen is busy
ja: autogen は動作中です

en: Could not write definition file "%s": %s
ja: "%s" というファイルに定義を書き込めませんでした: %s

en: Could not open file "%s": %s
ja: "%s" というファイルを開けませんでした: %s

en: Text
ja: 文字列

en: Text to render
ja: 描画する文です

en: Pixbuf Object
ja: Pixbuf オブジェクト

en: The pixbuf to render.
ja: 描画する Pixbuf 画像です

en: Unable to find plugin module %s
ja: %s というプラグインモジュールが見つかりませんでした

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
ja: %s というプラグインの登録関数が %s というモジュールにはありませんでした

en: Unknown error in module %s
ja: %s というモジュールで原因不明のエラーです

en: Column %i
ja: 列 %i

note: Column label
en: Column 1
ja: 列 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
ja: 開こうとしているファイルに不正なデータが含まれているようです

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
ja: 開こうとしているファイルのエンコーディングを自動的に検出することができませんでした

en: Missing location of plugin %s
ja: %s というプラグインが格納されている場所が不明です

en: Missing type defined by plugin %s
ja: %s というプラグインが定義している型が不明です

en: plugin %s fails to register type %s
ja: %s というプラグインで %s という型の登録に失敗しました

en: Western
ja: 欧米

en: Central European
ja: 中欧

en: South European
ja: 西欧

en: Baltic
ja: バルト語

en: Cyrillic
ja: キリル語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (Visual)

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Nordic
ja: 北欧語

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Chinese Traditional
ja: 繁体字中国語

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル/ロシア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Chinese Simplified
ja: 簡体字中国語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル/ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Thai
ja: タイ語

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
ja: 不明

en: Help text
ja: ヘルプ文字列

en: Text to show the user what to enter into the entry
ja: エントリーに入力するものをユーザーに表示するテキスト

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
ja: 環境変数の一覧:

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Path that dropped files should be relative to
ja: ドロップしたファイルに相対的なパス

en: Drop a file or enter a path here
ja: ファイルをドロップするかパスをここに入力してください

en: Select Files
ja: ファイルの選択

en: Path that all files in the list should be relative to
ja: リスト内の全てのファイルに相対的なパス

en: Show Add button
ja: 追加ボタンの表示

en: Display an Add button
ja: 追加ボタンを表示します

note: * Translators: This regex should match the password prompts of * at least the "su" and the "sudo" command line utility in your * language and possible other things like "ssh". * More information on the regular expression syntax can be * found at http://library.gnome.org/devel/glib/unstable/glib-rege
en: [Pp]assword.*:
ja: ([Pp]assword|パスワード).*:

en: Cannot execute command: "%s"
ja: コマンドを起動できません: "%s"

en: execvp failed
ja: execvp(3) に失敗しました

en: Anjuta Shell
ja: Anjuta シェル

en: Anjuta shell that will contain the plugin
ja: プラグインを含んだ Anjuta シェル

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
ja: プラグインの '%s' は無効にしない方が良いです

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
ja: %s を読み込めません: 
    通常これはインストールが間違っている場合に発生します。エラーメッセージは次のとおりです:
    %s

en: Load
ja: 使用中

en: Available Plugins
ja: 利用できるプラグイン

en: Preferred plugins
ja: お気に入りのプラグイン

en: Only show user activatable plugins
ja: ユーザー側で選択できるプラグインのみ表示する

en: These are the plugins selected by you when you have been prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let you choose a different plugin.
ja: これは、複数個あるプラグインの中からあなたが選択したものの一覧です。この中にあるプラグインを削除した場合は、別のプラグインをもう一度選択してもらうことになります。

en: Forget selected plugin
ja: この状態を破棄する

en: Select a plugin
ja: プラグインの選択

en: Please select a plugin to activate
ja: サポートするプラグインを選択してください

en: No plugin is able to load other plugins in %s
ja: %s で他のプラグインを読み込むことのできるプラグインがありません

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
ja: <b>有効にするプラグインを選択してください</b>

en: Remember this selection
ja: この選択内容を記憶する

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Current stack of profiles
ja: プロファイルの現在のスタック

en: Available plugins
ja: 利用できるプラグイン

en: Currently available plugins found in plugin paths
ja: プラグインフォルダーの中にある現在利用できるプラグイン

en: Activated plugins
ja: 利用中のプラグイン

en: Currently activated plugins
ja: 現在、利用中のプラグイン

en: Anjuta shell for which the plugins are made
ja: プラグインが作られた対象の Anjuta シェル

en: Anjuta Status
ja: Anjuta の状態

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
ja: プラグインの読み込みや読み込み解除で使用する Anjuta の状態

en: Loading:
ja: 読み込み中:

en: Category
ja: カテゴリ

note: FIXME: Make the general page first
en: General
ja: 全般

en: Anjuta Preferences
ja: Anjuta の設定

en: Plugin Manager
ja: プラグインマネージャー

en: The plugin manager to use for resolving plugins
ja: プラグインを解析する際に使用するプラグインマネージャーです

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Name of the plugin profile
ja: プラグイン用プロファイルの名前です

en: Synchronization file
ja: 同期ファイル

en: File to syncronize the profile XML
ja: プロファイルの XML と同期するファイル

en: Please select a plugin from the list
ja: 一覧からプラグインを選択してください

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted Anjuta plugins profile.
ja: '%s' の読み込みに失敗: XML の解析エラー。Anjuta のプラグイン用プロファイルが間違っているか壊れています。

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
ja: %s: '%s' からインストール

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing
ja: '%s' の読み込みに失敗: 次の必須なプラグインが見つかりません

en: Select the items to save:
ja: 保存するアイテムの選択:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
ja: 保存しないと、すべての変更内容を失うことになります。

en: Save
ja: 保存する

en: Item
ja: アイテム

en: _Discard changes
ja: 変更を破棄する(_D)

en: There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: 変更を保存していない項目が %d 個あります。閉じる前に変更内容を保存しますか?

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
ja: 保存していないアイテムがあります。閉じる前に変更内容を保存しますか?

en: <Invalid>
ja: <不正>

en: ComboBox model
ja: ComboBox モデル

en: The model for the combo box
ja: コンボボックスに使用するモデル

en: Action
ja: 処理

en: Visible
ja: 表示

en: Sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: Shortcut
ja: ショートカット

note: Avoid space in translated string
en: System:
ja: システム:

en: You do not seem to have PackageKit installed. PackageKit is required for installing missing packages. Please install "packagekit-gnome" package from your distribution, or install the missing packages manually.
ja: PackageKit をインストールしていないかもしれません。PackageKit は足りないパッケージをインストールするために必要です。"packagekit-gnome"パッケージをディストリビューションからインストールするか、足りないパッケージを手動でインストールしてください。

en: Installation failed: %s
ja: インストールに失敗しました: %s

en: Failed to run "%s". The returned error was: "%s".
ja: "%s" の実行に失敗しました。返されたエラー: "%s"

en: The "%s" package is not installed.
    Please install it.
ja: パッケージ "%s" がインストールされていません。
    インストールしてください。

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
ja: ユーティリティ "%s" がインストールされていません。
    インストールしてください。

note: Try xterm
en: Cannot find a terminal; using xterm, even if it may not work
ja: 端末が見つかりません。動作しないかもしれませんが、 xterm を使用します

en: Cannot execute command: %s (using shell %s): %s
ja: コマンドを起動できません: %s (シェル %s から): %s

en: Unable to load user interface file: %s
ja: ユーザーインターフェースのファイルを読み込めません: %s

en: Modified
ja: 変更済

en: Added
ja: 追加済

en: Deleted
ja: 削除済

en: Conflicted
ja: 衝突状態

en: Up-to-date
ja: 最新状態

en: Locked
ja: ロック中

en: Missing
ja: 不明

en: Unversioned
ja: バージョンなし

en: Ignored
ja: 無視しました

en: Widget not found: %s
ja: ウィジェットが見つかりません: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
ja: アプリケーションのアイコンファイルが見つかりませんでした: %s

en: Cannot execute command "%s": %s
ja: コマンド "%s" を起動できません: %s

en: Please specify group name
ja: グループ名を指定してください

en: Group name can only contain alphanumeric or "#$:%+,-.=@^_`~/" characters
ja: グループ名には英数文字と "#$:%+,-.=@^_`~/" の文字だけ含めることができます

en: Project doesn't exist or invalid path
ja: プロジェクトが存在しない、またはパスが不正です

en: Root
ja: ルート

en: Group
ja: グループ

en: Source
ja: ソース

en: Shared Library (Libtool)
ja: 共有ライブラリ (Libtool)

en: Module (Libtool)
ja: モジュール (libtool)

en: Static Library (Libtool)
ja: 静的ライブラリ (Libtool)

en: Program
ja: プログラム

en: Python Module
ja: Python モジュール

en: Java Module
ja: Java モジュール

en: Lisp Module
ja: Lisp モジュール

en: Header Files
ja: ヘッダーファイル

en: Man Documentation
ja: man ドキュメント

en: Info Documentation
ja: info ドキュメント

en: Miscellaneous Data
ja: 様々なデータ

en: Script
ja: スクリプト

en: Module
ja: モジュール

en: Package
ja: パッケージ

en: Unable to parse project file
ja: プロジェクトファイルを解析できません

en: Project doesn't exist or has an invalid path
ja: プロジェクトが存在しない、または不正なパスがあります

en: Autotools backend
ja: autotools のバックエンド

en: New Autotools backend for project manager
ja: プロジェクトマネジャーのための新しい autotools バックエンド

en: Name:
ja: 名前:

en: Project name, it can contain spaces by example 'GNU Autoconf'
ja: プロジェクト名。例えば 'GNU Autoconf' のようにスペースを含めてかまいません

en: Version:
ja: バージョン:

en: Project version, typically a few numbers separated by dot by example '1.0.0'
ja: プロジェクトのバージョン。通常はドットで区切った数桁の数字、例えば '1.0.0' のようにします

en: Bug report URL:
ja: バグレポートの URL:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
ja: ユーザーがバグを報告する電子メールアドレスまたは Web サイトへのリンクです。オプションです。

en: Package name:
ja: パッケージ名:

en: Package name, it can contains only alphanumerics and underscore characters.It is generated from the project name if not provided.
ja: パッケージ名。英数文字と下線だけ含めることができます。提供されていなければ、プロジェクト名から生成します。

en: An link to the project web page if provided.
ja: 提供していれば、プロジェクトの Web ページヘのリンクになります。

en: Libtool support:
ja: Libtool サポート:

en: Add support to compile shared and static libraries with Libtool.
ja: Libtool を用いて、共有ライブラリと静的ライブラリのビルドサポートを追加します。

en: Linker flags:
ja: リンカフラグ:

en: Common additional linker flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加のリンカフラグです。

en: C preprocessor flags:
ja: C プリプロセッサフラグ:

en: Common additional C preprocessor flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の C プリプロセッサフラグです。

en: C compiler flags:
ja: C コンパイラフラグ:

en: Common additional C compiler flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の C コンパイラフラグです。

en: C++ compiler flags:
ja: C++ コンパイラフラグ:

en: Common additional C++ compiler flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の C++ コンパイラフラグです。

en: Java compiler flags:
ja: Java コンパイラフラグ:

en: Common additional Java compiler flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の Java コンパイラフラグです。

en: Vala compiler flags:
ja: Vala コンパイラフラグ:

en: Common additional Vala compiler flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の Vala コンパイラフラグです。

en: Fortran compiler flags:
ja: Fortran コンパイラフラグ:

en: Common additional Fortran compiler flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の Fortran コンパイラフラグです。

en: Objective C compiler flags:
ja: Objective C コンパイラフラグ:

en: Common additional Objective C compiler flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の Objective C コンパイラフラグです。

en: Lex/Flex flags:
ja: Lex/Flex フラグ:

en: Common additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の Lex や Flex 字句解析生成装置のフラグです。

en: Yacc/Bison flags:
ja: Yacc/Bison フラグ:

en: Common additional Yacc or Bison parser generator flags for all targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットに共通な追加の Yacc や Bison の文法解析器のフラグです。

en: Installation directories:
ja: インストールフォルダー:

en: List of custom installation directories used by targets in this group.
ja: このグループ全てのターゲットが使用するカスタムインストールフォルダーのリストです。

en: Do not install:
ja: インストールしない:

en: Build but do not install the target.
ja: ビルドするだけでインストールしないターゲットです。

en: Installation directory:
ja: インストールフォルダー:

en: It has to be a standard directory or a custom one defined in group properties.
ja: それには、標準的なフォルダーとグループプロパティで定義されたカスタムフォルダーがあります。

en: Additional linker flags for this target.
ja: このターゲットに追加するリンカフラグです。

en: Additional libraries:
ja: 追加のライブラリ:

en: Additional libraries for this target.
ja: このターゲットに追加するライブラリです。

en: Additional objects:
ja: 追加オブジェクト:

en: Additional object files for this target.
ja: このターゲットに追加するオブジェクトファイルです。

en: Additional C preprocessor flags for this target.
ja: このターゲットに追加の C プリプロセッサフラグです。

en: Additional C compiler flags for this target.
ja: このターゲットに追加の C コンパイラフラグです。

en: Additional C++ compiler flags for this target.
ja: このターゲットに追加の C++ コンパイラフラグです。

en: Additional Java compiler flags for this target.
ja: このターゲットに追加の Java コンパイラフラグです。

en: Additional Vala compiler flags for this target.
ja: このターゲットに追加の Vala コンパイラフラグです。

en: Additional Fortran compiler flags for this target.
ja: このターゲットに追加の Fortran コンパイラフラグです。

en: Additional Objective C compiler flags for this target.
ja: このターゲットに追加の Objective C コンパイラフラグです。

en: Additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for this target.
ja: このターゲットに追加の Lex や Flex 字句解析生成器のフラグです。

en: Additional Yacc or Bison parser generator flags for this target.
ja: このターゲットに追加の Yacc や Bison 文法解析生成器のフラグです。

en: Additional dependencies:
ja: 追加の依存性:

en: Additional dependencies for this target.
ja: このターゲットの追加の依存性です。

en: Include in distribution:
ja: 配布物に含めるもの:

en: Include this target in the distributed package.
ja: 配布パッケージにこのターゲットを含めます。

en: Build for check only:
ja: 調査のためのビルド:

en: Build this target only when running automatic tests.
ja: このターゲットは、自動テストの実行時のみビルドされます。

en: Do not use prefix:
ja: 接頭辞を使用しない:

en: Do not rename the target with an optional prefix, used to avoid overwritting system program.
ja: システムプログラムの名前が上書きされないように追加の接頭辞を使用してターゲットの名前を変更することは行いません。

en: Keep target path:
ja: ターゲットパスの保持:

en: Keep relative target path for installing it. By example if you have a program subdir/app installed in bin directory it will be installed in bin/subdir/app not in bin/app.
ja: インストール時に、相対的なターゲットへのパスを維持します。例えば、プログラムに subdir/app フォルダーがあり、アプリケーションを bin フォルダーにインストールする場合、 bin/app ではなく bin/subdir/app にインストールします。

en: Libraries:
ja: ライブラリ:

en: Manual section:
ja: マニュアルのセクション:

en: Section where are installed the man pages. Valid section names are the digits ‘0’ through ‘9’, and the letters ‘l’ and ‘n’.
ja: セクションは、 man ページをインストールする場所です。有効なセクション名は数字の '0' から '9' までと、文字 'l' と 'n' です。

en: Source file must be a regular file, not a directory
ja: ソースファイルはフォルダーではなく、通常のファイルにする必要があります。

en: Target parent is not a valid group
ja: ターゲットの親が有効なグループではありません

en: Please specify target name
ja: ターゲット名を指定してください

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-', '/' or '.' characters
ja: ターゲット名に使用できる文字は、英数字、'_'、'-'、'/'、および '.' だけです。

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
ja: 共有ライブラリのターゲット名は 'libxxx.la' の形式にする必要があります

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
ja: 静的ライブラリのターゲット名は 'libxxx.a' の形式にする必要があります

en: Module target name must be of the form 'xxx.la'
ja: モジュールのターゲット名は 'xxx.la' の形式にする必要があります。

en: Automake Build
ja: Automake を使ったビルド

en: Basic autotools build plugin.
ja: autotools を利用するためのプラグインです

en: Execute
ja: 実行

en: Configure Project
ja: プロジェクトの構成

en: Regenerate project
ja: プロジェクトを再生成する

en: Configuration:
ja: 設定:

en: Configure Options:
ja: Configure のオプション:

en: Build Directory:
ja: ビルドするフォルダー:

en: Select Program
ja: プログラムの選択

en: Arguments:
ja: 引数:

en: Run in terminal
ja: 端末内で実行する

en: Select Program to run:
ja: 実行するプログラムの選択:

en: Run several commands at a time:
ja: 次の個数のコマンドを一度に実行する:

en: Continue on errors
ja: エラーが発生しても続行する

en: Translate messages
ja: メッセージを翻訳する

en: Highlight build warnings and errors in editor
ja: エディター内のビルド時の警告とエラーを強調表示する

en: Build
ja: ビルド

en: Install as root:
ja: Root 権限を借用する際のコマンド:

en: Install
ja: インストール

en: Command canceled by user
ja: ユーザーがコマンドの実行をキャンセルしました

en: Cannot compile "%s": No compile rule defined for this file type.
ja: "%s" をコンパイルできません: この種類のファイルをコンパイルするルールが定義されていません

en: Cannot configure project: Missing configure script in %s.
ja: プロジェクトの構成を実施できません: %s には configure スクリプトがありません

en: Select a build directory inside the project directory
ja: プロジェクトディレクトリ内でビルドディレクトリを選択してください

en: Default
ja: デフォルト

en: Debug
ja: デバッグ

en: Profiling
ja: プロファイリング

en: Optimized
ja: 最適化

en: No executables in this project!
ja: このプロジェクトには実行形式はありません

en: No file or project currently opened.
ja: 現在開いているファイルまたはプロジェクトはありません

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
ja: '%s' というプログラムはローカルファイルではありません

en: Program '%s' does not exist
ja: '%s' というプログラムはありません

en: Program '%s' does not have execution permission
ja: '%s' というプログラムには実行権限がありません

en: No executable for this file.
ja: このファイルは実行形式ではありません

en: Executable '%s' is not up-to-date.
ja: 実行形式の '%s' は更新されていません

en: True if we need a special command to install files
ja: ファイルのインストールに特殊なコマンドが必要な場合は真です

en: Command used to be allowed to install files
ja: ファイルをインストール可能にするために使用するコマンドです

en: The command has to contain "%s" or "%q". This will be replaced by the command used to install the files, by example "make install". %s is replaced by the command without any change while %q is replaced by the quoted command. You can use %% to get a "%" character. A typical value is "sudo %s" or "su -c %q".
ja: コマンドは "%s" や "%q" が含まれています。これはファイルをインストールするコマンドで置換され、例えば "make install" のように、 %s はそのままのコマンドで置換され、 %q は引用符つきのコマンドに置換されます。 "%" 文字を使用するために %% を使用してください。通常の利用方法は、 "sudo %s" や "sudo -c %q" になります。

en: Entering: %s
ja: %s に入ります

en: Leaving: %s
ja: %s から出ます

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
ja: 警告:

en: warning:-old
ja: 警告:-old

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
ja: エラー:

en: error:-old
ja: エラー:-old

en: Command exited with status %d
ja: コマンドの実行がステータス %d で完了しました

en: Command aborted by user
ja: ユーザーがコマンドの実行を中止しました

en: Command terminated with signal %d
ja: コマンドがシグナル %d で強制終了しました

en: Command terminated for an unknown reason
ja: コマンドが強制終了しました (原因は不明)

en: Total time taken: %lu secs
ja: 所要時間: %lu秒

en: Completed unsuccessfully
ja: 完了しました (失敗です)

en: Completed successfully
ja: 完了しました (成功です)

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
ja: ビルド %d: %s

en: _Build
ja: ビルド(_B)

en: _Build Project
ja: プロジェクトのビルド(_B)

en: Build whole project
ja: プロジェクト全体をビルドします

en: _Install Project
ja: プロジェクトのインストール(_I)

en: Install whole project
ja: プロジェクト全体をインストールします

en: _Check Project
ja: プロジェクトのチェック(_C)

en: Check whole project
ja: プロジェクト全体をチェックします

en: _Clean Project
ja: プロジェクトのクリーン(_C)

en: Clean whole project
ja: プロジェクト全体をクリーンします

en: C_onfigure Project…
ja: プロジェクトの構成(_O)…

en: Configure project
ja: ビルドの準備をします

en: Build _Tarball
ja: Tarball の生成(_T)

en: Build project tarball distribution
ja: 配布用の Tarball を生成します

en: _Build Module
ja: モジュールのビルド(_B)

en: Build module associated with current file
ja: このファイルに関連するモジュールをビルドします

en: _Install Module
ja: モジュールのインストール(_I)

en: Install module associated with current file
ja: このファイルに関連するモジュールをインストールします

en: _Check Module
ja: モジュールのチェック(_C)

en: Check module associated with current file
ja: このファイルに関連するモジュールをチェックします

en: _Clean Module
ja: モジュールのクリーン(_C)

en: Clean module associated with current file
ja: このファイルに関連するモジュールをクリーンします

en: Co_mpile File
ja: 単一コンパイル(_M)

en: Compile current editor file
ja: 現在編集中のファイルをコンパイルします

en: Select Configuration
ja: 構成の選択

en: Select current configuration
ja: 現在の構成を選択します

en: Remove Configuration
ja: 構成内容の削除

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
ja: 可能ならば、プロジェクトをクリーンして (distclean に相当) Configure 時に作成したフォルダーを削除します

en: _Compile
ja: コンパイル(_C)

en: Compile file
ja: ファイルのコンパイル

en: Build module
ja: モジュールのビルド

en: _Install
ja: インストール(_I)

en: Install module
ja: モジュールのインストール

en: _Clean
ja: クリーン(_C)

en: Clean module
ja: モジュールのクリーン

en: _Check
ja: チェック(_C)

en: Check module
ja: モジュールのチェック

en: _Cancel command
ja: 実行のキャンセル(_C)

en: Cancel build command
ja: 現在実行中のビルドコマンドをキャンセルします

en: _Build (%s)
ja: ビルド(_B) (%s)

en: _Install (%s)
ja: インストール(_I) (%s)

en: _Clean (%s)
ja: クリーン(_C) (%s)

en: Co_mpile (%s)
ja: コンパイル(_M) (%s)

en: Co_mpile
ja: コンパイル(_M)

en: Build commands
ja: ビルドのコマンド

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
ja: ビルドの操作

en: Build Autotools
ja: Autotools

en: Error while setting up build environment:
     %s
ja: ビルド環境の設定時のエラー:
     %s

en: Command aborted
ja: コマンドの実行を中止しました

en: Class Generator
ja: クラスの生成

en: Anjuta Class Generator Plugin
ja: クラスを生成するプラグインです

en: Class
ja: クラス

en: General Public License (GPL)
ja: 一般公衆利用許諾契約書 (GPL)

en: Lesser General Public License (LGPL)
ja: 劣等一般公衆利用許諾契約書 (LGPL)

en: Berkeley Software Distribution License (BSD)
ja: バークレーソフトウェア配布ライセンス (BSD)

en: No License
ja: ライセンスなし

en: Create
ja: 生成

en: Class Name:
ja: クラスの名前:

en: Base Class:
ja: 基底クラス:

en: Base Class Inheritance:
ja: 継承の種類:

en: Class Options:
ja: クラスのオプション:

en: Source/Header Headings:
ja: ソース/ヘッダーの見出し:

en: Inline the declaration and implementation
ja: インライン宣言とインライン実装

en: Author/Date/Time
ja: 作者/日付/時刻

en: General Class Properties
ja: 一般的なクラスのプロパティ

en: Class Elements
ja: クラスの要素

en: Generic C++ Class
ja: 汎用のC++クラス

en: GObject Prefix and Type:
ja: GObject の接頭子と型:

en: Author/Date-Time
ja: 作者と日付

en: Class Function Prefix:
ja: 関数の接頭子:

en: Member Functions/Variables
ja: メンバー関数/変数

en: Properties
ja: プロパティ

en: Signals
ja: シグナル

en: GObject Class
ja: GObject クラス

en: Class Methods
ja: クラスのメソッド

en: Constants/Variables
ja: 定数/変数

en: Python Class
ja: Python のクラス

en: is Sub-Class
ja: サブクラス:

en: Initializer Arguments:
ja: 初期化引数:

en: Methods
ja: メソッド

en: Variables
ja: 変数

en: Imports
ja: インポート

en: JavaScript Class
ja: JavaScript のクラス

en: GLib.Object
ja: GLib オブジェクト

en: Class Scope:
ja: クラスのスコープ:

en: Vala Class
ja: Vala のクラス:

en: Author Email Address:
ja: 作者の E-メールアドレス:

en: Author Name:
ja: 作者の名前:

en: License:
ja: ライセンス:

en: Header File:
ja: ヘッダーファイル:

en: Source File:
ja: ソースファイル:

en: Add to Project Target:
ja: プロジェクトターゲットに追加:

en: Add to Repository
ja: リポジトリに追加する

en: Header or source file has not been created
ja: ヘッダーまたはソースファイルを生成していません

en: Autogen template used for the header file
ja: ヘッダーファイルの生成で autogen テンプレートを利用する

en: Autogen template used for the implementation file
ja: 実装ファイルの生成で autogen テンプレートを利用する

en: File to which the processed template will be written
ja: 処理したテンプレートを書き込む先のファイル

en: Could not find autogen version 5; please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net.
ja: autogen のバージョン5 が見つかりませんでした。autogen パッケージをインストールしてください。 http://autogen.sourceforge.net で取得できます。

en: Failed to execute autogen: %s
ja: autogen の起動に失敗しました: %s

en: Guess from type
ja: 型の推測

en: Scope
ja: スコープ

en: Implementation
ja: 実装

en: Type
ja: 型

en: Arguments
ja: 引数

en: Nick
ja: ニックネーム

note: Somehow redundant with marshaller, but required for default handler
en: Flags
ja: フラグ

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
ja: 自動的に強調表示

en: XML description of the user interface
ja: ユーザーインターフェースの XML 記述

en: CVS Plugin
ja: CVS プラグイン

en: A version control system plugin
ja: バージョン管理を行うプラグインです

en: Standard diff
ja: 標準的な差分

en: Patch-Style diff
ja: パッチ形式の差分

en: Local
ja: ローカル

en: Extern (rsh)
ja: 外部シェル(rsh)

en: Password server (pserver)
ja: パスワードサーバー (pserver)

en: CVS Preferences
ja: CVS の設定

en: Path to "cvs" command
ja: "cvs" コマンドのパス:

en: Compression Level (0=off, 10=max):
ja: 圧縮レベル (0:しない 10:最大):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
ja: .cvsrc ファイルを無視する (推奨)

en: CVS Options
ja: CVS のオプション

en: CVS: Add file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーの追加

en: Choose file or directory to add:
ja: 追加するファイルやフォルダーを選択してください:

en: Browse…
ja: 参照…

en: File is binary
ja: バイナリのファイル

en: CVS: Remove file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーの削除

en: Choose file or directory to remove:
ja: 削除するファイルやフォルダーを選択してください:

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course, the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
ja: <b>注意: </b>
    
    OK ボタンをクリックするとディスクと CVS からファイルを削除します。もちろん、CVS コミットを実施していなければ CVS からは削除されません。<b>警告しましたよ!</b>

en: CVS: Commit file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーのコミット

en: Choose file or directory to commit:
ja: コミットするファイルやフォルダーを選択してください:

en: Whole project
ja: プロジェクトに含まれるものすべて

en: Log message:
ja: ログするメッセージ:

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: Do not act recursively
ja: 再帰的に処理しない

en: Options:
ja: オプション:

en: CVS: Update file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーの更新

en: Choose file or directory to update:
ja: 更新するファイルやフォルダーを選択してください:

en: Delete empty directories
ja: 空フォルダーの削除

en: Create new directories
ja: フォルダーの生成

en: Reset sticky tags
ja: sticky タグをリセットする

en: Use revision/tag:
ja: リビジョン/タグを使用:

en: CVS: Status
ja: CVS: ステータス

en: CVS: Status from file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーのステータス

en: Choose file or directory to get the status from:
ja: ステータスを取得するファイルやフォルダーを選択してください:

en: Be verbose
ja: 詳細な情報を出力する

en: CVS: Diff file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーの差分

en: Choose file or directory to diff:
ja: 差分を取得するファイルやフォルダーを選択してください:

en: Unified format instead of context format
ja: コンテキスト形式ではなく統一形式の書式にする

en: Use revision:
ja: リビジョンを使用:

en: CVS: Log file/directory
ja: CVS: ファイルやフォルダーのログ

en: Choose file or directory to get log for:
ja: ログを取得するファイルやフォルダーを選択してください:

en: Options
ja: オプション

en: CVS: Import
ja: CVS: インポート

en: Project root directory:
ja: プロジェクトのルートフォルダー:

en: Module name:
ja: モジュール名:

en: Vendor tag:
ja: ベンダータグ:

en: Release tag:
ja: リリースタグ:

en: Module Details:
ja: モジュールの詳細:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Repository:
ja: リポジトリ:

en: Please enter a filename!
ja: ファイル名を入力してください!

en: Please fill field: %s
ja: 次の項目を入力してください: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
ja: CVS コマンドを実行中です! (完了するまでしばらくお待ちください)

en: Unable to delete file
ja: ファイルを削除できません

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
ja: 本当に空のログメッセージを送信してもよろしいですか?

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Release
ja: リリース

en: Are you sure that you do not want a log message?
ja: 本当にメッセージをログしなくてもよろしいですか?

en: CVS command failed. See above for details
ja: CVS コマンドが失敗しました。詳細は上記を参照してください

en: CVS command successful! Time taken: %ld second | CVS command successful! Time taken: %ld seconds
ja[0]: CVS コマンドが完了しました! (所要時間: %ld秒)

en: CVS command is running — please wait until it finishes!
ja: CVS コマンドを実行中です - 完了するまでお待ちください！

note: Action name Stock icon, if any
en: _CVS
ja: CVS(_C)

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
ja: 追加(_A)

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
ja: CVS ツリーに新しいファイルやフォルダーを追加します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
ja: 削除(_R)

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
ja: CVS ツリーからファイルやフォルダーを削除します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit
ja: コミット(_C)

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
ja: CVS ツリーに変更内容をコミットします

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
ja: 更新(_U)

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the CVS tree
ja: ローカルコピーと CVS ツリーの内容を同期します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Diff
ja: 差分(_D)

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
ja: CVS ツリーとローカルの内容との差分を取得します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
ja: ステータスの表示(_S)

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
ja: ファイルやフォルダーのステータスを取得します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
ja: ログの表示(_S)

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
ja: ファイルやフォルダーのログを取得します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
ja: インポート(_I)

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
ja: 新しいソースツリーを CVS にインポートします

en: CVS operations
ja: CVS の操作

en: CVS popup operations
ja: CVS の操作

en: Debugger
ja: デバッガー

en: Debug Manager plugin.
ja: デバッグマネージャーのプラグインです

en: Attach to process
ja: プロセスへのアタッチ

en: _Process to attach to:
ja: アタッチする先のプロセス(_P):

en: _Hide paths
ja: パスを隠す(_H)

en: Hide process para_meters
ja: 引数を隠す(_M)

en: Display process _tree
ja: プロセスをツリー表示にする(_T)

en: _Attach
ja: アタッチ(_A)

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Enable _all
ja: すべて有効(_A)

en: _Disable all
ja: すべて無効(_D)

en: _Remove all
ja: すべて削除(_R)

en: Add Watch
ja: ウォッチの追加

en: _Automatic update
ja: 自動的に更新する(_A):

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Change Watch
ja: ウォッチの変更

en: _Value:
ja: 値(_V):

en: Inspect/Evaluate
ja: 検証/評価

en: Breakpoint properties
ja: ブレークポイントのプロパティ

en: Location
ja: 場所

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
ja: パスの個数(_P):

en: _Condition:
ja: 条件(_C):

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: Memory
ja: メモリ

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
ja: 16進形式でアドレスを入力するかデータから一つ選択してください

en: Inspect
ja: 検証

en: CPU Registers
ja: CPU レジスタ

en: Shared libraries
ja: 共有ライブラリ

en: Kernel Signals
ja: カーネルのシグナル

en: Set Signal Property
ja: シグナルのプロパティ設定

en: Signal:
ja: シグナル:

en: Description:
ja: 説明:

en: Program Interrupt
ja: プログラムへの割り込み

en: Yes
ja: はい

en: Pass:
ja: パス:

en: Print:
ja: 表示:

en: Stop:
ja: 停止:

en: Start Debugger
ja: デバッガーの起動

en: Debugger:
ja: デバッガー:

en: Debugger command
ja: デバッガーのコマンド

en: Debugger command:
ja: デバッガーのコマンド:

en: Source Directories
ja: ソースのフォルダー

en: Select one directory
ja: フォルダーの選択

en: Connect to remote target
ja: リモートのターゲットに接続します

en: TCP/IP Connection
ja: TCP/IP 接続

en: Address:
ja: アドレス:

en: Port:
ja: ポート:

en: Serial Line Connection
ja: シリアルケーブル接続

en: Disable
ja: 無効

en: Remote debugging
ja: リモートデバッグ

en: <span weight="bold" size="larger">Are you sure you want to debug a program not using the Debug configuration?</span>
    
    When optimizations are enabled, the debugger cannot always identify the source code corresponding to the instructions, so some commands can perform in a strange way, especially steps.
ja: <span weight="bold" size="larger">本当にデバッグ設定を使用せずにプログラムをデバッグしますか？</span>
    
    最適化が利用可能な場合、デバッガーで命令に対応するソースコードを常に特定できるわけではなく、そのため、コマンドによっては、あるステップ実行時におかしな挙動を示します。

en: Do not show again
ja: 二度と表示しない

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
ja: 本当にすべてのブレークポイントを削除してもよろしいですか?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
ja: ブレークポイント(_B)

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
ja: ブレークポイントの ON/OFF

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
ja: この場所のブレークポイントの ON/OFF を切り替えます

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint…
ja: ブレークポイント追加…

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
ja: ブレークポイントを追加します

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
ja: ブレークポイントの削除

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
ja: ブレークポイントを削除します

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
ja: ブレークポイントの編集

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
ja: ブレークポイントのプロパティを編集します

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
ja: ブレークポイントを有効にする

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
ja: ブレークポイントを有効にします

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
ja: 全ブレークポイントを無効にする

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
ja: すべてのブレークポイントを一時的に無効にします

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
ja: すべてのブレークポイントの削除(_E)

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
ja: すべてのブレークポイントを削除します

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
ja: ブレークポイントへジャンプ

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
ja: ブレークポイントがある場所へジャンプします

en: Disable Breakpoint
ja: ブレークポイントの無効

en: Disable a breakpoint
ja: ブレークポイントを無効にします

note: This enable an user defined command
en: Enabled
ja: 有効

en: Address
ja: アドレス

en: Condition
ja: 条件

en: Pass count
ja: 通過する回数

en: State
ja: 状態

en: Breakpoint operations
ja: ブレークポイントの操作

note: create goto menu_item.
en: _Go to address
ja: 指定したアドレスへ移動(_G)

en: Variable
ja: 変数

en: Disassembly
ja: 逆アセンブラー

en: Information
ja: 情報

en: Lines
ja: 行ごと

note: This is the list of local variables.
en: Locals
ja: ローカル

en: Do not display warning if not using a Debug configuration
ja: デバッグ設定を使用していない場合、警告を表示しません

en: Debugger Log
ja: デバッガーのログ

en: Started
ja: 起動中

en: Loaded
ja: 読み込み中

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
ja: プログラムの一時停止(_U)

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
ja: 実行中のプログラムを一時停止します

en: Running…
ja: 実行中…

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
ja: 実行/続行(_C)

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
ja: プログラムの実行を続行します

en: Stopped
ja: 停止中

en: Unloaded
ja: アンロード済

en: Debugger terminated with error %d: %s
ja: デバッガーがエラーコード (%d:%s) で強制終了しました

en: Program has received signal: %s
ja: プログラムがシグナルを受け取りました: %s

note: Action name Stock icon, if any
en: _Debug
ja: デバッグ(_D)

en: _Start Debugger
ja: デバッガーの起動(_S)

en: _Debug Program
ja: プログラムのデバッグ(_D)

en: Start debugger and load the program
ja: デバッガーを起動してプログラムを読み込みます

en: _Debug Process…
ja: プロセスへアタッチ(_D)…

en: Start debugger and attach to a running program
ja: デバッガーを起動して既に実行中のプログラムにアタッチします

en: Debug _Remote Target…
ja: リモートターゲットをデバッグ(_R)…

en: Connect to a remote debugging target
ja: リモートのデバッグターゲットに接続します

en: Stop Debugger
ja: デバッガーの停止

en: Say goodbye to the debugger
ja: デバッガーに "さよなら" します

en: Add source paths…
ja: ソースパスの追加…

en: Add additional source paths
ja: ソースパスを追加します

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command…
ja: デバッガーのコマンド設定…

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
ja: デバッガーのコマンドを変更します

en: _Info
ja: 情報(_I)

en: Shared Libraries
ja: 共有ライブラリ

en: Show shared library mappings
ja: 共有ライブラリのマッピングを表示します

en: Show kernel signals
ja: カーネルシグナルを一覧表示します

en: _Continue/Suspend
ja: 続行/停止(_C)

en: Continue or suspend the execution of the program
ja: 実行中のプログラムを続行または停止します

en: Step _In
ja: ステップイン(_I)

en: Single step into function
ja: 関数の中に一つ進みます

en: Step O_ver
ja: ステップオーバー(_V)

en: Single step over function
ja: 関数を飛ばして一つ進みます

en: Step _Out
ja: ステップアウト(_O)

en: Single step out of function
ja: 関数の中から外に一つ進みます

en: _Run to Cursor
ja: カーソル位置まで実行(_R)

en: Run to the cursor
ja: カーソルの位置まで一気に実行します

en: _Run from Cursor
ja: カーソル位置から実行(_R)

en: Run from the cursor
ja: カーソルの位置から実行します

en: Debugger operations
ja: デバッガーの操作

en: Unable to find a debugger plugin supporting a target with %s MIME type
ja: %s という MIME 型のターゲットをサポートするデバッガーのプラグインが見つかりません

en: Register
ja: レジスタ

en: Registers
ja: レジスタ

en: Update
ja: 更新

en: Shared Object
ja: 共有オブジェクト

en: From
ja: 共有元

en: To
ja: 共有先

en: Symbols read
ja: 取得済

en: Shared library operations
ja: 共有ライブラリの処理

en: Signal
ja: シグナル

en: Stop
ja: 停止

en: Print
ja: 印刷

en: Pass
ja: パス

en: Description
ja: 説明

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
ja: シグナル送信

en: Kernel signals
ja: カーネルシグナル

en: Signal operations
ja: シグナルの処理

en: Show Line Numbers
ja: 行番号の表示

en: Whether to display line numbers
ja: 行番号を表示するかどうかです

en: Show Line Markers
ja: 行マーカーの表示

en: Whether to display line marker pixbufs
ja: 行マーカーのアイコンを表示するかどうかです

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
ja: カレントのフレームにする

en: View Source
ja: ソースの表示

en: Get Stack trace
ja: スタックトレースの取得

en: Active
ja: 有効

en: Thread
ja: スレッド

en: Frame
ja: フレーム

note: Register actions
en: File
ja: ファイル

en: Line
ja: 行

en: Function
ja: 関数名

en: Stack
ja: スタック

en: Stack frame operations
ja: スタックフレームの操作

en: User
ja: ユーザー

en: Time
ja: 時刻

en: Command
ja: コマンド名

en: Unable to execute: "%s". The returned error was: "%s".
ja: "%s" を実行できません。返されたエラー: "%s"

en: Unable to open the file: %s
ja: ファイルが開けません: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
ja: %s を開けないのでデバッガーを起動できません

en: Unable to detect MIME type of %s. Debugger cannot start.
ja: %s の MIME 形式を検出できないので、デバッガーを起動できません。

en: Path
ja: パス名

en: The program is already running.
    Do you still want to stop the debugger?
ja: プログラムは既に起動しています。
    本当にデバッガーを停止してもよろしいですか?

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate…
ja: 検証/評価(_P)…

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
ja: 式または変数の中身を調べたり評価します

en: Add Watch…
ja: ウォッチの追加…

en: Remove Watch
ja: ウォッチの削除

en: Update Watch
ja: 全ウォッチの更新

en: Change Value
ja: 値の変更

en: Update all
ja: すべて更新

en: Remove all
ja: すべて削除

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
ja: 自動的に更新する

en: Watch operations
ja: ウォッチの操作

en: Watches
ja: ウォッチ

en: API Help
ja: APIヘルプ

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
ja: Devhelp を利用するためのプラグインです

en: Search Help:
ja: ヘルプの検索:

en: _Go to
ja: ジャンプ(_G)

en: _API Reference
ja: API リファレンス(_A)

en: Browse API Pages
ja: API レファレンスを参照します

en: _Context Help
ja: 感応型ヘルプ(_C)

en: Search help for the current word in the editor
ja: エディターのカーソル位置にある文字列のヘルプを検索します

en: _Search Help
ja: ヘルプの検索(_S)

en: Search for a term in help
ja: 文字列をヘルプから検索します

en: Help operations
ja: ヘルプの操作

en: API Browser
ja: APIブラウザー

en: Missing name
ja: 名前がありません

en: Project doesn't allow to set properties
ja: プロジェクトでプロパティを設定できません

en: Directory backend
ja: フォルダーのバックエンド

en: Directory project backend, get only source files, use it when other backend fails
ja: 辞書プロジェクトのバックエンドです。ソースファイルのみ取得します。他のバックエンドで失敗するとき使用してください

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
ja: もう一度 '%s' を読み込んでもよろしいですか?
    (保存していない変更点はすべて破棄されます)

en: _Reload
ja: もう一度読み込む(_R)

en: Add bookmark
ja: ブックマークに追加します

en: Remove bookmark
ja: ブックマークを削除します

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Remove
ja: 削除

en:  [read-only]
ja:  [読み込み専用]

en: Close Others
ja: 他のファイルを閉じる

en: Close file
ja: ファイルを閉じる

en: Path:
ja: パス名:

en: Open file
ja: ファイルを開きます

en: Save file as
ja: 名前を付けて保存

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
ja: '%s' というファイルは既に存在しています。
    本当に上書きしてもよろしいですか?

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: [read-only]
ja: [読み込み専用]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
ja: ドキュメントマネージャー

en: Provides document management capabilities.
ja: Anjuta にドキュメントの管理機能を提供します

en: Top
ja: トップ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Enable files autosave
ja: ファイルを自動的に保存する

en: Save files interval in minutes
ja: 分間隔でファイルを保存する

en: Save session interval in minutes
ja: セッション保存の周期 (分)

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Sorted in opening order
ja: 開いた順に並べる

en: Sorted by most recent use
ja: 最近使用した順に並べる

en: Sorted in alphabetical order
ja: アルファベット順に並べる

en: Position:
ja: タブを表示する場所:

en: Show tabs
ja: タブの表示

en: Show drop-down list
ja: ドロップダウンリストの表示

en: Do not show open documents
ja: 開いているドキュメントを非表示

en: Open documents
ja: ドキュメントを開く

en: Case sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Replace All
ja: すべて置換

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save current file
ja: このファイルを保存します

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: Save the current file with a different name
ja: このファイルに名前を付けて保存します

en: Save A_ll
ja: すべて保存(_L)

en: Save all currently open files, except new files
ja: 現在開いているすべてのファイルを保存します (新規のファイルは除く)

en: _Close File
ja: ファイルを閉じる(_C)

en: Close current file
ja: このファイルを閉じます

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close all files
ja: すべてのファイルを閉じます

en: Close other documents
ja: 他のドキュメントを閉じます

en: Reload F_ile
ja: ファイルの再読み込み(_I)

en: Reload current file
ja: このファイルを再度読み込みます

en: Recent _Files
ja: 最近開いたファイル(_F)

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: Print the current file
ja: このファイルを印刷します

en: _Print Preview
ja: 印刷プレビュー(_P)

en: Preview the current file in print format
ja: このファイルの印刷形式をプレビューで表示します

en: _Transform
ja: 変換(_T)

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
ja: 選択範囲を大文字に(_M)

en: Make the selected text uppercase
ja: 指定した文字列を大文字に変換します

en: Make Selection Lowercase
ja: 選択範囲を小文字に

en: Make the selected text lowercase
ja: 指定した文字列を小文字に変換します

en: Convert EOL to CRLF
ja: EOL 文字を CR/LF に

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
ja: 行末文字の EOL (End Of Line) を DOS スタイルの EOL (CR/LF) に変換します

en: Convert EOL to LF
ja: EOL 文字を LF に

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
ja: 行末文字の EOL (End Of Line) を UNIX スタイルの EOL (LF: ラインフィード) に変換します

en: Convert EOL to CR
ja: EOL 文字を CR に

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
ja: 行末文字の EOL (End Of Line) を Mac OS スタイルの EOL (CR: キャリッジリターン) に変換します

en: Convert EOL to Majority EOL
ja: EOL 文字を使用している EOL に

en: Convert End Of Line characters to the most common EOL found in the file
ja: 行末文字の End Of Line をファイルの中の大部分で使用しているスタイルの EOL に変換します

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all text in the editor
ja: エディターの中のすべての文を選択状態にします

en: Select _Code Block
ja: コードブロックの選択(_C)

en: Select the current code block
ja: 現在のソースコードのブロックを選択状態にします

en: Co_mment
ja: コメント(_M)

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
ja: ブロック型コメントの付与/解除(_B)

en: Block comment the selected text
ja: 選択した複数の行をブロック型にコメントアウト (//...) したり解除します

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
ja: ボックス型コメントの付与/解除(_X)

en: Box comment the selected text
ja: 選択した複数の行を箱型にコメントアウト (/* .. */) したり解除します

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
ja: ストリーム型コメントの付与/解除(_S)

en: Stream comment the selected text
ja: 選択した行をコメントアウト (/* */) したり解除します

note: menu title
en: _Line Number…
ja: 行番号(_L)…

en: Go to a particular line in the editor
ja: エディター内で指定した行番号にジャンプします

en: Matching _Brace
ja: 対応する括弧(_B)

en: Go to the matching brace in the editor
ja: エディター内で対応する括弧にジャンプします

en: _Start of Block
ja: ブロックの先頭(_S)

en: Go to the start of the current block
ja: このブロックの先頭にジャンプします

en: _End of Block
ja: ブロックの末尾(_E)

en: Go to the end of the current block
ja: このブロックの末尾にジャンプします

en: Previous _History
ja: 前の履歴(_H)

en: Go to previous history
ja: 前の履歴にジャンプします

en: Next Histor_y
ja: 次の履歴(_Y)

en: Go to next history
ja: 次の履歴にジャンプします

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Quick Search
ja: クィック検索(_Q)

en: Quick editor embedded search
ja: エディター内蔵型の検索機能です

en: Find _Next
ja: 後方検索(_N)

en: Search for next appearance of term.
ja: 次に出現する用語を検索します

en: Find and R_eplace…
ja: 検索と置換(_E)…

en: Search and replace
ja: 検索と置換を行います

en: Find _Previous
ja: 前方検索(_P)

en: Repeat the last Find command
ja: 最後の検索を繰り返します

en: Clear Highlight
ja: 強調表示をクリア

en: Clear all highlighted text
ja: 全ての強調表示されているテキストをクリアします

en: Find in Files
ja: ファイル内の検索

en: Search in project files
ja: プロジェクト内のファイルを検索します

en: Case Sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: Match case in search results.
ja: 検索結果の一致項目

en: Highlight All
ja: 全て強調表示

en: Highlight all occurrences
ja: 全ての事象を強調表示する

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Search using regular expressions
ja: 正規表現を使用して検索します

en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: menu title
en: _Editor
ja: エディター(_E)

en: _Add Editor View
ja: エディター表示の追加(_A)

en: Add one more view of current document
ja: このドキュメントに複数個のビューを追加します

en: _Remove Editor View
ja: エディター表示の削除(_R)

en: Remove current view of the document
ja: この表示を削除します

en: U_ndo
ja: 元に戻す(_N)

en: Undo the last action
ja: 最後の操作に戻します

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo the last undone action
ja: 最後の操作を取り消します

en: C_ut
ja: 切り取り(_U)

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
ja: エディターから指定した範囲を切り取り、クリップボードに格納します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selected text to the clipboard
ja: 指定した範囲をクリップボードに格納します

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the content of clipboard at the current position
ja: クリップボードの内容を現在の場所に貼り付けます

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: Delete the selected text from the editor
ja: エディターから指定した範囲を削除します

en: _Auto-Complete
ja: 自動補完(_A)

en: Auto-complete the current word
ja: 現在の単語を自動補完します

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom in: Increase font size
ja: 拡大: フォントを大きくします

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom out: Decrease font size
ja: 縮小: フォントを小さくします

en: _Highlight Mode
ja: 強調表示モード(_H)

en: _Close All Folds
ja: すべての折り畳みを閉じる(_C)

en: Close all code folds in the editor
ja: エディター内にあるコードの折り畳みをすべて閉じます

en: _Open All Folds
ja: すべての折り畳みを開く(_O)

en: Open all code folds in the editor
ja: エディター内にあるコードの折り畳みをすべて開きます

en: _Toggle Current Fold
ja: カーソル行の折り畳みの切替え(_T)

en: Toggle current code fold in the editor
ja: カーソル行のコードの折り畳みを切り替えます

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: Previous Document
ja: 前のドキュメント

en: Switch to previous document
ja: 前に閲覧したドキュメントに切り替えます

en: Next Document
ja: 次のドキュメント

en: Switch to next document
ja: 次に閲覧するドキュメントに切り替えます

en: Bookmar_k
ja: ブックマーク(_K)

en: _Toggle Bookmark
ja: ブックマークの ON/OFF(_T)

en: Toggle bookmark at the current line position
ja: 現在のカーソル行の位置でブックマークを切り替えます

en: _Previous Bookmark
ja: 前のブックマーク(_P)

en: Jump to the previous bookmark in the file
ja: このファイルにある前のブックマークにジャンプします

en: _Next Bookmark
ja: 次のブックマーク(_N)

en: Jump to the next bookmark in the file
ja: このファイルにある次のブックマークにジャンプします

en: _Clear All Bookmarks
ja: すべてのブックマークのクリア(_C)

en: Clear bookmarks
ja: ブックマークをすべてクリアします

en: Editor file operations
ja: エディターのファイル操作

en: Editor print operations
ja: エディターの印刷操作

en: Editor text transformation
ja: エディターの文字変換

en: Editor text selection
ja: エディターの文字選択

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
ja: エディターのコメント操作

en: Editor navigations
ja: エディターのナビゲーター

en: Editor edit operations
ja: エディターの編集操作

en: Editor zoom operations
ja: エディターの拡大縮小操作

en: Editor syntax highlighting styles
ja: エディターの文法強調表示のスタイル

en: Editor text formating
ja: エディターの書式整形

en: Simple searching
ja: 簡易検索

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
ja: ドキュメント

en: Toggle search options
ja: 検索オプションの切り替え

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Go to
ja: ジャンプ

en: OVR
ja: [上書き]

en: INS
ja: [挿入]

en: Zoom
ja: ズーム

en: Col
ja: 桁

en: Mode
ja: モード

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
ja: %s の自動保存に失敗しました

en: Autosave completed
ja: 自動保存が完了しました

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top.
ja: "%s" の検索が文末まで終了し文頭から検索を継続しました

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom.
ja: "%s" の検索が文頭まで終了し、文末から検索を継続しました

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top but no new match was found.
ja: "%s" の検索が文末まで完了し文頭から検索を継続しましたが、新しい一致項目はありません

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom but no new match was found.
ja: "%s" の検索が文頭まで完了し文末から検索を継続しましたが、新しい一致項目はありません

en: Use the context menu of the "Find" icon for more search options
ja: 追加の検索オプションを使用するため、"検索"アイコンのコンテキストメニューを使用してください

en: Replace
ja: 置換

en: Replace all
ja: すべて置換

en: Filename
ja: ファイル名

en: All text files
ja: 全てのテキストファイル

en: Find in files
ja: ファイル内の検索

en: File Loader
ja: フォルダーの読み込み

en: File loader to load different files
ja: いろいろな種類のファイルを読み込みます

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
ja: アイテムはありません

en: No recently used resource found with URI "%s"
ja: '%s' という URI を持つ最近使用したリソースはありません

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
ja: この関数は '%s' というクラスのウィジェットに対しては実装されていません

en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Unknown item
ja: 不明なアイテム

en: Cannot open "%s".
    
    %s
ja: "%s" を開けません。
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    MIME type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
ja: <b>"%s" を開けません</b>
    
    この種類のファイルを処理するためのプラグインやデフォルトのアクション、あるいはアプリケーションが見つかりません。
    
    MIME 型: %s
    
    次のプラグインまたはアプリケーションで開いてみてください。

en: Open with:
ja: 次で開く:

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Anjuta Projects
ja: Anjuta プロジェクト

en: C/C++ source files
ja: C/C++ ソースファイル:

en: C# source files
ja: C# ソースファイル

en: Java source files
ja: Java ソースファイル

en: Pascal source files
ja: Pascal ソースファイル

en: PHP source files
ja: PHP ソースファイル

en: Perl source files
ja: Perl ソースファイル

en: Python source files
ja: Python ソースファイル

en: Hypertext markup files
ja: ハイパーテキストマークアップファイル

en: Shell script files
ja: シェルスクリプトファイル

en: Makefiles
ja: Makefile

en: Lua files
ja: Lua ファイル

en: Diff files
ja: Diff ファイル

en: Failed to activate plugin: %s
ja: プラグインの起動に失敗しました: %s

en: _New
ja: 新規(_N)

en: New empty file
ja: 新規に空のファイルを開きます

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open _With
ja: 次で開く(_W)

en: Open with
ja: 別のアプリで開く

en: New
ja: 新規

en: New file, project and project components.
ja: 新しいファイルやプロジェクト、コンポーネントを生成します

en: Open
ja: 開く

en: Open _Recent
ja: 最近開いたファイル(_R)

en: Open recent file
ja: 最近開いたファイルを読み込みます

en: Open recent files
ja: 最近開いたファイルを読み込みます

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
ja: <b>%s</b>を開くプラグインを選択してください。

en: Open With
ja: 次で開く

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: File manager for project and single files
ja: プロジェクトや単体のファイルを管理するプラグインです

en: Root directory if no project is open:
ja: デフォルトのルートフォルダー:

en: Choose Directory to show if no project is open
ja: プロジェクトを開いていない時に表示するフォルダーの選択

en: Automatically select the current document
ja: 現在のドキュメントを自動選択します

en: Global
ja: グローバル

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
ja: バイナリファイル (.o, .la など) は表示しない

en: Do not show hidden files
ja: 隠しファイルは表示しない

en: Do not show backup files
ja: バックアップファイルは表示しない

en: Do not show unversioned files
ja: バージョン管理されていないファイルを表示しない

en: Filter
ja: フィルター

en: Loading...
ja: 読み込み中 ...

en: Base Path
ja: ベースパス名

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: Rename file or directory
ja: ファイルやフォルダーの名前を変更します

en: _Show in File manager
ja: ファイルマネージャーで表示(_S)

en: Show in File manager
ja: ファイルマネージャーで表示

en: File manager popup actions
ja: ファイルマネージャーのポップアップ

en: Files
ja: ファイル

en: File Assistant
ja: ファイルアシスタント

en: Anjuta File Assistant Plugin
ja: Anjuta でファイルを扱うアシスタントのプラグインです

en: New File
ja: 新しいファイル

en: File Information
ja: ファイルの情報

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
ja: ファイル名を入力してください。
    拡張子は種類に応じて自動的に付与されます。

en: Type:
ja: 種類:

en: Add License Information:
ja: ライセンス情報を追加する:

en: Create corresponding header file
ja: 対応するヘッダーファイルも生成する

en: Use Template for the Header file
ja: ヘッダーファイルにテンプレートを利用する

en: Add to project target:
ja: プロジェクトにターゲットを追加する:

en: Add to repository
ja: リポジトリに追加する

en: C Source File
ja: Cのソース

en: C/C++ Header File
ja: C/C++のヘッダー

en: C++ Source File
ja: C++のソース

en: C# Source File
ja: C# のソース

en: Java Source File
ja: Java のソース

en: Perl Source File
ja: Perl のソース

en: Python Source File
ja: Python のソース

en: Shell Script File
ja: シェルスクリプト

en: Vala Source File
ja: Vala のソース

en: Other
ja: その他

en: BSD Public License
ja: BSD ライセンス

en: GNU Debugger
ja: GNU デバッガー

en: GNU Debugger Plugin
ja: GNU デバッガープラグイン

en: Available pretty printers
ja: 利用できるプログラム整形器

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
ja: 実行ファイルの読み込み: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
ja: core の読み込み: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
ja: %s が見つかりません。
    デバッガーを初期化できません。Anjuta が
    正しくインストールされているか確認してください。

en: Getting ready to start debugging session…
ja: デバッグセッションを開始する準備が整いました …

en: Loading Executable:
ja: 実行ファイルの読み込み:

en: No executable specified.
ja: 実行形式が指定されていません。

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
ja: まず最初に、実行形式を開くかまたはプロセスにアタッチしてください。

en: There was an error whilst launching the debugger.
ja: デバッガーを起動中にエラーが発生しました。

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
ja: 'gdb' が正しくインストールされているか確認してください。

en: Program exited normally
ja: プログラムが正常に終了しました。

en: Program exited with error code %s
ja: プログラムがエラーコード (%s) 付きで終了しました。

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
ja: ブレークポイント (%s) に到達しました。

en: Function finished
ja: 関数の処理が終了しました。

en: Stepping finished
ja: ステップ処理が終了しました。

en: Location reached
ja: 指定した場所に到達しました。

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
ja: プログラムにアタッチ中です。
    本当にデバッガーを停止してもよろしいですか?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
ja: プログラムを実行している最中です。
    本当にデバッガーを停止してもよろしいですか?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
ja: リモートターゲットに接続できません。 %s
    再試行しますか？

en: Debugger connected
ja: デバッガーに接続しました

en: Program attached
ja: プログラムにアタッチしました。

en: Attaching to process: %d…
ja: プロセスにアタッチ中: %d …

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
ja: 既にプロセスが実行中です。
    プロセスを強制終了して、新しいプロセスを取り込みますか?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
ja: Anjuta 自身を添付することはできません。

en: Program terminated
ja: プログラムが終了しました。

en: Program detached
ja: プログラムへのアタッチを解除しました。

en: Detaching the process…
ja: プロセスへのアタッチを解除しています…

en: Interrupting the process
ja: プロセスに割り込んでいます。

en: more children
ja: その他の子プロセス

en: Sending signal %s to the process: %d
ja: シグナル %s をプロセス (%d) に送信中:

en: Error whilst signaling the process.
ja: プロセスにシグナルを送信する際にエラーが発生しました。

en: Failed to create FIFO file named %s. The program will run without a terminal.
ja: %s という名前付き FIFO ファイルの生成に失敗しました。端末を介さずにプログラムを実行します。

en: Cannot start terminal for debugging.
ja: デバッグ用の端末を起動できません。

note: Translators: pretty printer file is a script containing functions allowing gdb * to display variable content in a simpler way, typically removing * implementation details. * The register function is an additional function in the script. It defines * which function is used for each type of variables.
en: The register function hasn't been found automatically in the following pretty printer files:
    %s
    You need to fill yourself the register function columns before enabling the rows. Most of the time the register function name contains the word "register".
ja: 以下のプログラム整形器から、登録関数が自動的に見つかりません:
     %s
    行を利用可能にする前に、登録関数の列を手動で埋める必要があります。ほとんどの場合、登録関数名には "register" という単語が含まれています。

en: Select a pretty printer file
ja: プログラム整形器を選択してください。

en: Activate
ja: 有効

note: Translators: The "Register Function" column contains the name of a * function used to register pretty printers in gdb.
en: Register Function
ja: 登録関数

en: Gdb Debugger
ja: Gdb デバッガー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Force
ja: 強制する

en: Do not commit
ja: コミットしない

en: Add signed off by line
ja: Signed-off-by 行を追加する

en: Squash
ja: Squash する

en: Add Files:
ja: ファイルの追加:

en: Remote name:
ja: リモート名:

en: Fetch remote branches after creation
ja: ブランチを作成した後にチェックアウトする

en: Mailbox files to apply:
ja: 適用するメールボックスファイル:

en: Branches
ja: ブランチ

en: Commit to cherry pick:
ja: cherry pick するコミット:

en: Show source revision in log message
ja: ログメッセージのソースのリビジョンを表示する

en: Append signed-off-by line
ja: Signed-off-by 行を追加する

en: Log Message:
ja: ログメッセージ:

en: Amend the previous commit
ja: 前のコミットを修正する

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
ja: マージに失敗したらコミットを中止する (-i を使う)

en: Use custom author information:
ja: 独自形式の作者情報を使用する:

en: E-mail:
ja: E-メール:

en: Branch name:
ja: ブランチ名:

en: Repository head; Drop or type a different revision here
ja: リポジトリのヘッド:　異なるリビジョンをここにドロップまたは入力してください

en: Revision
ja: リビジョン

en: Check out the branch after it is created
ja: ブランチを作成した後にチェックアウトする

en: Tag name:
ja: タグ名

en: Sign this tag
ja: このタグに署名する

en: Annotate this tag:
ja: このタグに注釈を付ける

en: Branches must be fully merged
ja: ブランチは完全にマージする必要があります

en: Tasks
ja: タスク

en: Whole project; Drop a file here to view a file or folder log
ja: プロジェクト全体; ファイルやフォルダーのログを表示するためファイルをここにドロップしてください

en: View the Log for File/Folder:
ja: ファイルまたはフォルダーのログを表示する:

en: Branch:
ja: ブランチ:

en: Graph
ja: グラフ

en: Short Log
ja: ログの概要

en: Author
ja: 作者

en: Date
ja: 日付

en: page 1
ja: 1ページ

en: page 2
ja: 2ページ

en: Changes:
ja: 変更点:

en: Revision to merge with:
ja: マージするリビジョン:

en: Use a custom log message:
ja: 独自のログメッセージを使用する

en: Repository origin; Drop or type a different revision here
ja: 最初のリポジトリ; 異なるリビジョンをここにドロップまたは入力してください

en: Generate patches relative to:
ja: 相対的なパッチを生成する:

en: Folder to create patches in:
ja: 作成したパッチを保存するフォルダー:

en: Repository to pull from:
ja: 取出し元のリポジトリ:

en: Append fetch data
ja: 取得したデータを追加する

en: Commit on fast-forward merges
ja: 早送り (Fast-Forward) のマージでコミットする

en: Do not follow tags
ja: タグを追跡しない

en: Repository to push to:
ja: 登録先のリポジトリ:

en: Branches:
ja: ブランチ:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Push all tags
ja: 全てのタグを登録します

en: Push all branches and tags
ja: 全てのブランチとタグを登録します

en: Remote Repositories:
ja: リモートリポジトリ:

en: Remove Files:
ja: ファイルの削除:

en: Mode:
ja: モード:

en: Commit to revert:
ja: 元に戻すコミット:

en: Stash Message (Optional):
ja: メッセージをスタッシュする (Optional):

en: Stash indexed changes
ja: インデックスの変更をスタッシュする

en: Stashed Changes:
ja: スタッシュされた変更:

en: Repository Status:
ja: リポジトリの状態:

en: Show Diff
ja: 差分の表示

en: Add Files
ja: ファイルの追加

en: Please enter a remote name.
ja: リモート名を入力してください。

en: Please enter a URL
ja: URL を入力してください。

en: Add Remote
ja: リモートの追加

en: Apply Mailbox Files
ja: メールボックスファイルを適用します

en: No stash selected.
ja: スタッシュするものが選択されていません。

en: Check Out Files
ja: ファイルのチェックアウト

en: Please enter a revision.
ja: リビジョンを入力してください

en: Cherry Pick
ja: お好みの選択

en: Please enter a log message.
ja: タグメッセージを入力してください。

en: Please enter the commit author's name
ja: コミットした作者名を入力してください

en: Please enter the commit author's e-mail address.
ja: コミットした作者の電子メールアドレスを入力してください。

en: Commit
ja: コミット

en: Please enter a branch name.
ja: ブランチの名前を入力してください

en: Please enter a tag name.
ja: タグの名前を入力してください

en: Create Tag
ja: タグの生成

en: Are you sure you want to delete branch %s?
ja: 本当にブランチ '%s' を削除してもよろしいですか?

en: No remote selected.
ja: リモートが選択されていません。

en: No tags selected.
ja: タグが選択されていません。

note: Translators: file name for an existing commits diff, %s is an SHASUM of a commit
en: Commit %s.diff
ja: %s.diff のコミット

en: No revision selected
ja: リビジョンが選択されていません。

en: <b>Branch:</b> %s
ja: <b>ブランチ:</b> %s

en: <b>Tag:</b> %s
ja: <b>タグ:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
ja: <b>リモート:</b> %s

en: Merge
ja: マージ

en: Git Error
ja: git のエラー

en: Git Warning
ja: git の警告

en: Generate Patch Series
ja: パッチシリーズを生成する

en: Git version control
ja: Git によるバージョン管理を行うプラグインです

en: Please enter a URL.
ja: URL を入力してください

en: No remote selected
ja: リモートが選択されていません

en: Remove Files
ja: ファイルの削除

en: Remote
ja: リモート

en: <b>Selected Remote:</b>
ja: <b>選択されたリモート:</b>

en: No remote selected; using origin by default.
    To push to a different remote, select one from the Remotes list above.
ja: リモートが選択されていません; デフォルトのソースを使用します。
    異なるリモートにプッシュするために、上記のリモートのリストから1つ選択してください。

en: Reset
ja: リセット

en: No conflicted files selected.
ja: 衝突したファイルが選択されていません。

en: Please enter a commit.
ja: コミットを入力してください。

en: Revert
ja: 取り消し

en: Stash Uncommitted Changes
ja: コミットしていない変更点をスタッシュする

en: Changes to be committed
ja: コミットすべき変更

en: Changed but not updated
ja: 変更されていますが更新されていません

en: No staged files selected.
ja: ステージされているファイルが選択されていません。

en: Branch tools
ja: ブランチツール

en: Create a branch
ja: ブランチの生成

en: Delete branches
ja: ブランチの削除

en: Switch to the selected branch
ja: 選択されたブランチに切り替え

en: Merge a revision into the current branch
ja: リビジョンを現在のブランチにマージします

en: Tag tools
ja: タグツール

en: Create a tag
ja: タグの生成

en: Delete selected tags
ja: 選択されたタグを削除

en: Changes
ja: 変更点

en: Commit changes
ja: 変更点のコミット

en: Add
ja: 追加

en: Add files to the index
ja: ファイルをインデックスに追加する

en: Remove files from the repository
ja: ファイルをリポジトリから削除します

en: Check out
ja: チェックアウト

en: Revert changes in unstaged files
ja: ステージされていないファイルの変更を元に戻す

en: Unstage
ja: ステージしない

en: Remove staged files from the index
ja: ステージされたファイルをインデックスから削除する

en: Resolve conflicts
ja: 衝突を解消する

en: Mark selected conflicted files as resolved
ja: 選択された衝突ファイルに解決済みの印をつける

en: Stash
ja: スタッシュ

en: Stash uncommitted changes
ja: コミットしていない変更点をスタッシュする

en: Save uncommitted changes without committing them
ja: コミットしていない変更をコミットすること無く保存します

en: Remote repository tools
ja: リモートリポジトリツール

en: Add a remote
ja: リモートを追加する

en: Add a remote repository
ja: リモートリポジトリを追加する

en: Delete selected remote
ja: 選択されたリモートを削除する

en: Delete a remote
ja: リモートを削除する

en: Push changes to a remote repository
ja: 変更をリモートリポジトリにプシュする

en: Pull changes from a remote repository
ja: 変更をリモートリポジトリからプルする

en: Fetch
ja: 取得

en: Fetch changes from remote repositories
ja: 変更点をリモートリポジトリから取得する

en: Rebase against selected remote
ja: 選択されたリモートをリベースする

en: Start a rebase operation relative to the selected remote repository
ja: 選択したリモートリポジトリに関連するリベース処理を開始する。

en: Continue
ja: 続行

en: Continue a rebase with resolved conflicts
ja: 解消した衝突でリベースを続行する

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip the current revision
ja: 現在のリビジョンをスキップします

en: Abort
ja: 中止

en: Abort the rebase and return the repository to its previous state
ja: リベースを中止し、リポジトリを直前の状態に戻します

en: Stash tools
ja: スタッシュツール

en: Apply selected stash
ja: 選択したスタッシュに適用する

en: Apply stashed changes back into the working tree
ja: スタックされた変更を作業中のツリーに適用します

en: Apply stash and restore index
ja: スタッシュを適用しインデックスを戻します

en: Apply stashed changes back into the working tree and the index
ja: スタッシュされた変更を作業ツリーとインデックスから元に戻します

en: Drop selected stash
ja: 選択されたスタッシュをドロップする

en: Delete the selected stash
ja: 選択されたスタッシュをドロップします

en: Clear all stashes
ja: 全てのスタッシュをクリアする

en: Delete all stashes in this repository
ja: 全てのスタッシュをこのリポジトリから削除します

en: Revision tools
ja: リビジョンツール

en: Show commit diff
ja: コミットの差分の表示

en: Show a diff of the selected revision
ja: 選択したリビジョンの差分を表示します

en: Cherry pick
ja: お気に入りの選択

en: Merge an individual commit from another branch
ja: 別のブランチから特定のコミットにマージします

en: Reset/Revert
ja: リセット/取り消し

en: Reset tree
ja: ツリーのリセット

en: Reset tree to a previous revision
ja: 直前のリビジョンにツリーをリセットします

en: Revert commit
ja: コミットの取り消し

en: Revert a commit
ja: コミットを取り消します

en: Patch series
ja: パッチシリーズ

en: Generate a patch series
ja: パッチシリーズの生成

en: Mailbox files
ja: メールボックスファイル

en: Apply mailbox files
ja: メールボックスファイルを適用します

en: Apply patches from mailbox files
ja: メールボックスファイルからパッチを適用します

en: Continue applying patches with resolved conflicts
ja: 衝突を解消し、パッチの適用を続けます

en: Skip the current patch in the series
ja: シリーズ内の現在のパッチを飛ばします

en: Stop applying the patch series and return the tree to its previous state
ja: パッチシリーズの適用を中止し、ツリーを直前の状態に戻します

en: Reset...
ja: リセット...

en: Switch
ja: 切り替え

en: Delete...
ja: 削除...

en: Merge...
ja: マージ...

en: Apply
ja: 適用

en: Apply and restore index
ja: 適用してインデックスをレストアします

en: Drop
ja: ドロップ

en: Branch
ja: ブランチ

en: Status popup menu
ja: ステータスポップアップメニュー

en: Log popup menu
ja: ログポップアップメニュー

en: Branch popup menu
ja: ブランチポップアップメニュー

en: Remote popup menu
ja: リモートポップアップメニュー

en: Popup menu entries
ja: ポップアップメニュー項目

en: Status
ja: 状態

en: Log
ja: ログ

en: Tags
ja: タグ

en: Remotes
ja: リモート

en: Glade project '%s' saved
ja: Glade のプロジェクト '%s' を保存しました

en: Invalid Glade file name
ja: Glade ファイルの名が無効です

en: Glade interface designer
ja: Glade インターフェースデザイナー

en: Glade Plugin for Anjuta.
ja: Anjuta 用の Glade のプラグインです

en: User interface file
ja: インターフェースファイル

en: Select widgets in the workspace
ja: ワークスペースのウィジェットの選択

en: Drag and resize widgets in the workspace
ja: ワークスペースの中にあるウィジェットをドラッグして移動したり大きさを変更します

en: Edit widget margins
ja: ウィジェットのマージンを調整

en: Edit widget alignment
ja: ウィジェットの位置を調整

en: Glade Properties…
ja: Glade のプロパティ…

en: Switch between library versions and check deprecations
ja: ライブラリのバージョンを切り替えて非推奨になっているものを確認する

en: Loading Glade…
ja: glade の読み込み中 …

en: Glade designer operations
ja: Glade デザイナーの操作

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Palette
ja: パレット

en: Not local file: %s
ja: ローカルのファイルではありません: %s

en: Could not open %s
ja: %s を開けませんでした

en: Could not create a new glade project.
ja: 新しい Glade プロジェクトを生成できませんでした

en: Enable smart indentation
ja: スマートインデントを有効にする

en: Leading asterisk in multi-line comment
ja: 複数行コメントの前のアスタリスク

en: Prefer vim/emacs modelines over indentation settings
ja: インデントの設定を vim/emacs の初期設定のモードラインにする

en: Enable smart brace completion
ja: スマートブレースの補完を有効にする

en: Brace indentation size in spaces:
ja: 固定のインデント (空白の数):

en: Statement indentation size in spaces:
ja: 文中のインデント (空白の数):

en: Indentation parameters
ja: インデントの引数

en: Line up parentheses
ja: カッコの行を上に上げる

en: Indent:
ja: インデント:

en: Use spaces for parenthesis indentation
ja: カッコのインデントに空白を使う

en: Parenthesis indentation
ja: カッコをインデントする

note: ANJUTA_STOCK_AUTOINDENT,
en: Auto-Indent
ja: 自動インデント

en: Auto-indent current line or selection based on indentation settings
ja: 現在行または選択範囲をインデント設定に基づいて自動インデントします

en: C Indentation
ja: C インデント

en: Indentation
ja: インデント

en: Enable adaptive indentation
ja: 適用型のインデントを有効にする

en: Python Indentation
ja: Python インデント

en: Build and run programs inside the JHBuild environment
ja: JHBuild 環境内でプログラムをビルド、実行する

en: Failed to run "jhbuild run"
ja: "jhbuild run" の実行に失敗しました

en: Failed to run "jhbuild run" (%s)
ja: "jhbuild run" の実行に失敗しました (%s)

en: Could not find the JHBuild install prefix.
ja: JHBuild インストールプレフィックスを見つけられませんでした。

en: Could not find the JHBuild library directory. You need JHBuild from 2012-11-06 or later.
ja: JHBuild ライブラリのディレクトリを見つけられませんでした。2012-11-06 以降の JHBuild が必要です。

en: Failed to activate the JHBuild Plugin: %s
ja: JHBuild プラグインの起動に失敗しました: %s

en: Error: cant bind port
ja: エラー: ポートをバインドできません

en: Javascript Debugger
ja: JavaScript デバッガー

en: Javascript Debugger Plugin
ja: JavaScript デバッガープラグイン

en: Error: %s
ja: エラー:　%s

en: Language Manager
ja: 言語マネージャー

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
ja: 複数のプログラミング言語のサポート傾向を監視するプラグインです

en: C++ and Java support Plugin
ja: C++と Java のサポートプラグイン

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto-indentation, etc.
ja: C++や Java のサポートプラグインでコードを補完したり自動インデント等を提供します。

en: Automatically load required libraries of the project
ja: プロジェクトで要求されたライブラリを自動的にロードします

en: Load API tags for C standard library
ja: C 標準ライブラリで API タグをロードします

en: Load API tags for C++ standard template library
ja: C 標準テンプレートライブラリで API タグをロードします

en: Code added for widget.
ja: ウィジェットに追加されたコードです。

en: Comment/Uncomment
ja: コメント/コメント解除

en: Comment or uncomment current selection
ja: 現在の選択範囲コメントにするまたはコメントを解除します

en: Swap .h/.c
ja: .h/.c の交換

en: Swap C header and source files
ja: C ヘッダーファイルとソースファイルを切り替えます

en: C++/Java Assistance
ja: C++/Java 言語のアシスタンス

en: API Tags (C/C++)
ja: API のタグ (C/C++)

en: Enable code completion
ja: コードの補完を有効にする

en: Add a space after function call autocompletion
ja: 関数名の自動補完を行った後に空白を追加する

en: Add '(' after function call autocompletion
ja: 関数名の自動補完を行った後に '(' を追加する

en: Add ')' after function call autocompletion
ja: 関数名の自動補完を行った後に ')' を追加する

en: Autocompletion
ja: 自動補完

en: Show calltips
ja: コールチップスを表示する

en: Calltips
ja: チップの呼び出し

en: Highlight missed semicolon
ja: 足りないセミコロンを強調表示する

en: Highlights
ja: 強調表示

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: JS Find dirs
ja: JS フォルダー検索

en: Gir repository's directory:
ja: Gir リポジトリのフォルダー:

en: Gjs repository's directory:
ja: Gjs リポジトリのフォルダー:

en: Min character for completion:
ja: 最小の文字補完:

en: Environment
ja: 環境変数

en: JS Support Plugin
ja: JS のサポートプラグイン

en: JavaScript Support Plugin
ja: JavaScript のサポートプラグイン

en: Interpreter
ja: インタープリター

en: Python support warning
ja: Python サポートの警告

en: Either python path is wrong or python-rope (http://rope.sf.net) libraries
    aren't installed. Both are required for autocompletion in python files.
    Please install them and check the python path in the preferences.
ja: Python パスが間違っているか Python-rope (http://rope.sf.net) ライブラリが
    インストールされていません。Python ファイルの自動補完には両方が必要です。
    それらをインストールし、初期設定の Python パスを検べてください。

en: Do not show that warning again
ja: この警告を二度と表示しない

en: Python Assistance
ja: Python のアシスタント

en: Vala support Plugin
ja: Vala のサポートプラグイン

en: Vala support plugin, adds code completion.
ja: Vala のサポートプラグインは、コード補完を追加します。

en: Auto-complete
ja: 自動補完

en: Message Manager
ja: メッセージマネージャー

en: Manages messages from external apps
ja: 他のアプリから送信されたメッセージを管理します

note: text style in editor
en: Underline-Plain
ja: 通常の下線

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
ja: 波状の下線

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
ja: タイプライターフォントの下線

note: text style in editor
en: Diagonal
ja: 斜線

note: text style in editor
en: Strike-Out
ja: 取り消し線

en: Error message indicator style:
ja: エラーメッセージの識別スタイル:

en: Warning message indicator style:
ja: 警告メッセージの識別スタイル:

en: Normal message indicator style:
ja: 通常メッセージの識別スタイル:

en: Indicators
ja: 指示

en: Warnings:
ja: 警告:

en: Errors:
ja: エラー:

en: Important:
ja: 重要:

en: Message colors
ja: メッセージの色

en: Close all message tabs
ja: すべてのメッセージタブを閉じます

en: Icon
ja: アイコン

en: Messages
ja: メッセージ

en: _Copy Message
ja: メッセージのコピー(_C)

en: Copy message
ja: メッセージをコピーします

en: _Next Message
ja: 次のメッセージ(_N)

en: Next message
ja: 次のメッセージを表示します

en: _Previous Message
ja: 前のメッセージ(_P)

en: Previous message
ja: 前のメッセージを表示します

en: Next/Previous Message
ja: 次/前のメッセージ

en: %d Message | %d Messages
ja[0]: %d 個のメッセージ

en: %d Info | %d Infos
ja[0]: %d 個の情報

en: %d Warning | %d Warnings
ja[0]: %d 個の警告

en: %d Error | %d Errors
ja[0]: %d 個のエラー

en: Unable to parse make file
ja: make ファイルを解析できません

en: Makefile backend
ja: Makefileのバッグエンド

en: Makefile project backend, allowing only to read the project
ja: Makefile プロジェクトバックエンドです。プロジェクトの読み込みだけ許可されます

en: Select package
ja: パッケージの選択

en: Select Package to add:
ja: 追加するパッケージの選択:

en: Add _module
ja: モジュールの追加(_M)

en: Add _Package
ja: パッケージの追加(_P)

en: Packages
ja: パッケージ

en: Patch Plugin
ja: パッチのプラグイン

en: Patches files and directories.
ja: ファイルやフォルダーへパッチを適用するためのプラグインです

en: File/Directory to patch
ja: パッチするファイルやフォルダー

en: Patch file
ja: パッチファイル

en: Patches
ja: パッチ

en: Please select the directory where the patch should be applied
ja: パッチを適用するフォルダーを選択してください

en: Patch
ja: パッチ

en: Patching %s using %s
ja: %2$s で %1$s にパッチを適用します…

en: Patching…
ja: パッチの適用中…

en: Patching…
ja: パッチの適用中…

en: There are unfinished jobs: please wait until they are finished.
ja: 完了していない処理があります。処理が完了するまでお待ちください。

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
ja: パッチが適用されました。
    エラーメッセージを確認してください。
    リジェクトされたファイルを調べて削除してください。

en: Patching complete
ja: パッチを適用しました

en: Dry run
ja: シミュレーションを行うだけ (実際には適用しない)

en: File/Directory to patch:
ja: パッチするファイルやフォルダー:

en: Patch file:
ja: パッチファイル:

en: Patch level:
ja: パッチするレベル:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
ja: ツール(_T)

note: Action name Stock icon, if any
en: _Patch…
ja: パッチ(_P)…

en: Patch files/directories
ja: ファイルやフォルダーへのパッチ適用

en: Project Import Assistant
ja: プロジェクトをインポートするアシスタント

en: Import an existing autotools project to Anjuta
ja: 既存の autotools プロジェクトを Anjuta にインポートします

en: Project from Existing Sources
ja: 既存のソースからのインポート

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
ja: "%s" という名前のファイルが既に存在します。上書きしてもよろしいですか?

en: A file named "%s" cannot be written: %s. Check if you have write access to the project directory.
ja: "%s" という名前のファイルに書き込めません: %s プロジェクトのフォルダーに対する書き込み権限を確認してみてください。

en: Please select a project backend to open %s.
ja: %s を開くためのプロジェクトバックエンドを選択してください

en: Could not find a valid project backend for the given directory (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
ja: 指定したフォルダー (%s) に妥当なプロジェクトバックエンドが見つかりませんでした。別のフォルダーを選択するか、Anjuta のより新しいバージョンにアップグレードしてみてください。

en: Couldn't check out the supplied URI "%s". The error returned was: "%s"
ja: 与えられた URI "%s" をチェックアウトできませんでした。エラーメッセージ: "%s"

en: Import project
ja: プロジェクトのインポート

en: Import
ja: インポート

en: Import from folder
ja: フォルダーからインポート

en: Location:
ja: 場所:

en: Destination:
ja: プロジェクトのフォルダー:

en: Import from version control system
ja: バージョン管理システムからインポート

en: Import options
ja: インポートオプション

en: Project name
ja: プロジェクト名

en: Project Manager
ja: プロジェクトマネージャー

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
ja: Anjuta プロジェクトを管理するプラグインです

note: if (gtk_tree_model_get_iter_first(model, &iter)) { gtk_tree_model_get(model, &iter, COLUMN_URI, &file, -1); uri = g_strdup(file); } else uri = g_strdup("");
en: Select sources…
ja: ソースの選択…

en:  This property is not modifiable.
ja:  このプロパティは修正可能ではありません。

note: Several backend are possible, ask the user to select one
en: Please select a project backend to use.
ja: 利用するプロジェクトバックエンドを選択してください。

en: Project properties
ja: プロジェクトのプロパティ

en: Folder properties
ja: フォルダーのプロパティ

en: Target properties
ja: ターゲットのプロパティ

en: Source properties
ja: ソースのプロパティ

en: Module properties
ja: モジュールのプロパティ

en: Package properties
ja: パッケージのプロパティ

en: Unknown properties
ja: 不明のプロパティ

en: Backend:
ja: バックエンド:

en: Reloading project: %s
ja: プロジェクトの再読み込み中: %s

en: Cannot add group
ja: グループを追加できません

en: No parent group selected
ja: 親グループが選択されていません

en: Cannot add source files
ja: ソースファイルを追加できません

en: The selected node cannot contain source files.
ja: 選択されたノードにソースファイルが含まれていません。

en: Cannot add target
ja: ターゲットを追加できません

en: No group selected
ja: グループが選択されていません

en: Cannot add modules
ja: モジュールが追加できません

en: No target has been selected
ja: ターゲットが選択されていません

note: Missing module name
en: Missing module name
ja: モジュール名がありません

en: Cannot add packages
ja: パッケージが追加できません

en: Are you sure you want to remove the group "%s" from the project?
ja: 本当にグループ "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove the target "%s" from the project?
ja: 本当にターゲット "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove the source "%s" from the project?
ja: 本当にソース "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove the shortcut "%s" from the project?
ja: 本当にショートカット "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove the module "%s" from the project?
ja: 本当にモジュール "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove the package "%s" from the project?
ja: 本当にパッケージ "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove the element "%s" from the project?
ja: 本当に項目 "%s" をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

note: Translator: there is at least 2 elements to remove
en: Are you sure you want to remove %d element from the project?
    
     | Are you sure you want to remove %d elements from the project?
ja[0]: 本当に %d 個の項目をプロジェクトから削除してもよろしいですか?

en: The group will be deleted from the file system.
ja: そのグループはファイルシステムから削除されます。

en: The group will not be deleted from the file system.
ja: このグループはファイルシステムから削除されません。

en: The source file will be deleted from the file system.
ja: そのソースはファイルシステムから削除されます。

en: The source file will not be deleted from the file system.
ja: このソースはファイルシステムから削除されません。

en: Confirm remove
ja: 削除の確認

en: Failed to remove '%s':
    %s
ja: '%s' を削除できません:
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
ja: %s の URI 情報を取得できませんでした: %s

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: New _Folder…
ja: 新規フォルダー(_F)

en: Add a new folder to the project
ja: プロジェクトに新しいフォルダーを追加します

en: New _Target…
ja: 新規ターゲット(_T)…

en: Add a new target to the project
ja: 新規ターゲットをプロジェクトに追加します

en: Add _Source File…
ja: ソースの追加(_S)…

en: Add a source file to a target
ja: ソースファイルをターゲットに追加します

en: Add _Library…
ja: ライブラリの追加(_L)…

en: Add a module to a target
ja: モジュールをターゲットに追加します

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Close Pro_ject
ja: プロジェクトを閉じる(_J)

en: Close project
ja: プロジェクトを閉じます

en: New _Folder
ja: 新規フォルダー(_F)

en: New _Target
ja: 新規ターゲット(_T)

en: Add _Source File
ja: ソースの追加(_S)

en: Add _Library
ja: ライブラリの追加(_L)

en: Add a library to a target
ja: ライブラリをターゲットに追加します

en: _Add to Project
ja: プロジェクトに追加(_A)

en: Properties of group/target/source
ja: グループ/ターゲット/ソースのプロパティ

en: Re_move
ja: 削除(_M)

en: Remove from project
ja: プロジェクトから削除します

en: _Sort
ja: 並べ替え(_S)

en: Sort shortcuts
ja: ショートカットを並べ替えます

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
ja: プロジェクトの解析に失敗しました (とりあえずプロジェクトは開きますが、プロジェクト表示はしません) %s: %s

en: Update project view…
ja: プロジェクト表示の更新…

en: Project
ja: プロジェクト

en: Loading project: %s
ja: プロジェクトの読み込み中: %s

en: Error closing project: %s
ja: プロジェクトを閉じる際にエラー: %s

en: Project manager actions
ja: プロジェクトマネージャーの操作

en: Project manager popup actions
ja: プロジェクトマネージャーのポップアップ

en: Initializing Project…
ja: プロジェクトの初期化中…

en: Project Loaded
ja: ロードされたプロジェクト

en: Add Library
ja: ライブラリの追加

en: Select the _target for the library:
ja: ライブラリに追加するターゲットを選択(_T):

en: _New library…
ja: 新規ライブラリ(_N)…

en: Modules:
ja: モジュール:

en: New Library
ja: 新規ライブラリ

en: Package list:
ja: パッケージリスト:

en: _Module name:
ja: モジュール名　(_M):

en: Add Source
ja: ソースの追加

en: Target:
ja: ターゲット:

en: New Folder
ja: 新規フォルダー

en: _Folder name:
ja: フォルダー名(_F):

en: Specify _where to create the folder:
ja: フォルダーを作成する場所を指定(_W)

en: Select the _target for the new source files:
ja: 新しいソースファイルのターゲットを選択(_T):

en: _Select file to add…
ja: 追加するファイルの選択(_S)…

en: Source files:
ja: ソースファイル:

en: New Target
ja: 新規ターゲット

en: TargetTypes
ja: ターゲットの形式

en: Target _type:
ja: ターゲットの種類(_T):

en: Target _name:
ja: ターゲット名(_N):

en: Specify _where to create the target:
ja: ターゲットを作成する場所を指定(_W):

en: More options:
ja: 追加オプション:

en: <Select any project node>
ja: <任意のプロジェクトノードの選択>

en: <Select a target>
ja: <ターゲットの選択>

en: <Select any module>
ja: <任意のモジュールの選択>

en: <Select a target or a folder>
ja: <ターゲットやフォルダーの選択>

en: <Select a folder>
ja: <フォルダーの選択>

en: GbfProject Object
ja: Gbfプロジェクトオブジェクト

en: No project loaded
ja: プロジェクトはロードされていません

en: Project Assistant
ja: プロジェクト作成のアシスタント

en: Select a project type
ja: プロジェクトの形式を選択

en: Error
ja: エラー

en: Details
ja: 詳細

en: Summary
ja: サマリ

en: Warning
ja: 警告

en: Message
ja: メッセージ

en: Confirm the following information:
ja: 次の内容で問題ないか確認してください:

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
ja: プロジェクトの種類: %s

en: Unable to find any project template in %s
ja: %s にプロジェクト用のテンプレートがありません

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
ja: 
    "%s" の項目は必須です。もう一度、入力してください。

en: Field "%s" must contains only letters, digits or the following characters "#$:%%+,.=@^_`~". In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
ja: フィールド "%s" には、文字、数字または "#$:%%+,.=@^_`~" しか含めてはなりません。さらに、ダッシュを前置することもできません。修正してください。

en: Field "%s" must contains only letters, digits, the following characters "#$:%%+,.=@^_`~" or directory separators. In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
ja: フィールド "%s" には、文字、数字、"#$:%%+,.=@^_`~" または、フォルダーのセパレーターしか含めてはなりません。さらに、ダッシュを前置することもできません。修正してください。

en: Field "%s" must contains only ASCII printable characters, no accentuated characters by example. Please fix it.
ja: フィールド "%s" には、印字可能な ASCII 文字しか含めてはなりません。例えばアクセント文字はだめです。修正してください。

en: Unknown error.
ja: 不明なエラーです。

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
ja: "%s" というフォルダーの中身が空ではありません。もしファイルの書き込みに失敗したらプロジェクトを生成できないかもしれません。それでも続行しますか?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
ja: "%s" というファイルが既に存在します。上書きしてもよろしいですか?

en: Invalid entry
ja: 無効なエントリー

en: Dubious entry
ja: 疑わしいエントリー

en: 
    Missing programs: %s.
ja: 
    不明なプログラム: %s

en: 
    Missing packages: %s.
ja: 
    不明なパッケージ: %s

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
ja: このプロジェクトのビルドに必要なプログラムまたは開発パッケージのいくつかがインストールされていないようです。このプロジェクトを生成する前に、それらのパッケージが正しくインストールされているか確認してください。

en: Install missing packages
ja: 不足しているパッケージのインストール

note: Translators: Application Manager is the program used to install * new application like apt on Ubuntu, yum on Fedora, zypper on * OpenSuSE and emerge on Gentoo
en: The missing programs are usually part of some distribution packages and can be searched for in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provides to allow development of projects based on them. They usually end with a "-dev" or "-devel" suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
ja: たいていの場合、不足しているプログラムはディストリビューションの一部として配布され、アプリケーションマネージャーで検索できます。同様に、開発パッケージもそれらを使って何かプロジェクトを開発することができるように特別なパッケージとして含まれています。通常、これらのパッケージ名には -dev とか -devel といった文字列が付与されており、アプリケーションマネージャーで検索できます。

en: Missing components
ja: パッケージがありません

en: New project has been created successfully.
ja: 新しいプロジェクトの生成が完了しました

en: New project creation has failed.
ja: 新しいプロジェクトの生成に失敗しました

en: Skipping %s: file already exists
ja: %s をスキップします: ファイルが既に存在しているため

en: Creating %s … Failed to create directory
ja: %s の生成中… フォルダーの生成に失敗しました

en: Creating %s (using AutoGen)… %s
ja: %s の生成中 (AutoGen を使用しています)… %s

en: Creating %s … %s
ja: %s の生成中 … %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
ja: 実行中: %s

en: Unable to extract project template %s: %s
ja: %s にプロジェクトテンプレートを展開できません %s

en: New Project Assistant
ja: 新しいプロジェクトのアシスタント

en: Select directory
ja: フォルダーの選択

en: Select file
ja: ファイルの選択

en: Select an Image File
ja: 画像ファイルを選択

en: Choose Icon
ja: アイコンの選択

en: Choose directory
ja: フォルダーの選択

en: Choose file
ja: ファイルの選択

en: Anjuta Plugin
ja: Anjuta のプラグイン

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
ja: libanjuta フレームワークを使う Anjuta のプラグインです

en: Basic information
ja: 基本的な情報

en: General Project Information
ja: プロジェクト全般の情報

en: Project Name:
ja: プロジェクト名:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
ja: プロジェクト名には空白を含めないでください (実行形式やライブラリなどのビルドするターゲット名になるため)

en: Author:
ja: 作者:

en: Email address:
ja: E-メールアドレス:

en: Project options
ja: プロジェクトのオプション

en: Options for project build system
ja: プロジェクトのビルドシステムに対するオプション

en: Plugin Title:
ja: プラグインのタイトル:

en: Display title of the plugin
ja: プラグインのタイトルとして表示する文字列です

en: Plugin Description:
ja: プラグインの説明:

en: Display description of the plugin
ja: プラグインの説明として表示する文字列です

en: Plugin Class Name:
ja: プラグインのクラスの名前:

en: Plugin class name
ja: このプラグインのクラス名です

en: Plugin Dependencies:
ja: プラグインの依存度:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
ja: このプラグインが依存している他のプラグインをコンマで区切って指定してください (インターフェース名またはプラグインの場所のどちらか)

en: Icon File:
ja: アイコン:

en: Icon file for the plugin
ja: プラグインのアイコンファイルです

en: Create Gtk Builder interface file
ja: Gtk Builder インターフェースファイルを生成します

en: Create a template Gtk Builder interface file
ja: Gtk Builder インターフェースのテンプレートファイルを生成します

en: Plugin has menus or/and toolbars
ja: メニューやツールバーを提供するか:

en: Whether the plugin has menus or toolbars
ja: プラグインでメニューまたはツールバーを提供するかどうかです

en: Configure external packages:
ja: 追加でパッケージを指定する:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
ja: pkg-config を使って他のパッケージのライブラリを追加します

en: Configure external packages
ja: 外部パッケージの設定

en: Add C++ support:
ja: C++サポートを追加する:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
ja: C++のソースファイルもコンパイルできるようになります

en: Required Packages:
ja: 必要なパッケージ:

en: Check the packages that your project requires
ja: プロジェクトが必要としているパッケージの調査

en: Values to watch
ja: 監視する値

en: Shell values to watch
ja: 監視する Shell の値

en: Value Name:
ja: 値の名前:

en: Name of the value to watch
ja: configure 時に監視する値の名前です

en: Implement plugin interfaces
ja: インターフェースの実装

en: Plugin interfaces to implement
ja: 実装するプラグインのインターフェース

en: Interface:
ja: インターフェース:

en: Interface implemented by the plugin
ja: プラグインが実装するインターフェースです

en: Generic C++
ja: 汎用のC++クラス

en: A generic C++ project
ja: 一般的なC++のプロジェクトです

en: project name
ja: プロジェクトの名前です

en: Add shared library support:
ja: 共有ライブラリのサポート:

en: Adds support for building shared libraries in your project
ja: プロジェクトの中で共有ライブラリを作成しビルドできるようになります

en: Add internationalization:
ja: 国際化機能を追加する:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
ja: プロジェクトをいろいろな言語で利用できるようにします

en: Add Windows support:
ja: Windowsサポートを追加する:

en: Adds support for building on Windows platforms
ja: Windows プラットフォーム上でビルドできるようになります

en: Django Project
ja: Django プロジェクト

en: Python webproject using Django Web Framework
ja: Django ウェブフレームワークを使った Python のウェブプロジェクトです

en: Django Project information
ja: Django プロジェクトの情報

en: Generic gcj compiled java
ja: gcj を使った Java

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
ja: GNU Java コンパイラ (gcj) を使ってネイティブにビルドした一般的な Java のプロジェクトです

en: Main Class:
ja: 基底クラス:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
ja: GCJ に main() 関数が含まれるクラスを知らせる必要があります

en: Gnome Shell Extension
ja: GNOME Shell の拡張

en: A minimal Gnome Shell extension
ja: 最小の GNOME Shell の拡張

en: Plugin Name:
ja: プラグイン名:

en: Short but descriptive user-visible plugin name
ja: ユーザーに提示する短いけど記述的なプラグイン名

en: Long description of your plugin
ja: プラグインの長い説明

en: Uuid is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (foo.bar@extensions.example.com), but
    need not be an actual email address, though it's a good idea to base the uuid on your
    email address.
ja: UUID は、この拡張に割り当てる全世界で一意となる識別子です。
    これは、メールアドレス (foo.bar@extensions.example.com) の書式にするとよいですが、
    実際のメールアドレスである必要はありません。もっとも、メールアドレスに基づいて識別子を
    設定するのはよい考えです。

en: Extension URL
ja: 拡張の URL

en: Gnome Shell Compatibility:
ja: GNOME Shell の互換性:

en: Comma-separated list of gnome-shell version your plugin is compatible with
ja: プラグインの互換性がある GNOME Shell のバージョンをカンマで区切ったリスト

en: GTK+ (Application)
ja: GTK+ (アプリケーション)

en: Full features Gtk+ Application with file handling
ja: ファイルが扱える Gtk+ アプリケーションの完全な機能

en: Add gtk-doc system:
ja: gtk-doc システムのサポート:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
ja: gtk-doc は GObject ベースのクラスで API ドキュメントを生成する際に必要になります

en: Use GtkBuilder for user interface:
ja: ユーザーインターフェースで GtkBuilder を使用します:

en: Use GtkBuilder to create the user-interface in a graphical way and load it from xml files at runtime
ja: グラフィカルな方法でユーザーインターフェースを作成するために GtkBuilder を使用し、実行時に xml ファイルからロードする。

en: Require Package:
ja: 必要なパッケージ:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
ja: プロジェクトで必要となるパッケージの名前と追加でバージョンを指定してください (例: 'libgnomeui-2.0' または 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0')

en: GTKmm (Simple)
ja: GTKmm (シンプル)

en: A minimal GTKmm project
ja: 最小限の GTKmm のプロジェクトです

en: GTK+ (simple)
ja: GTK+ (シンプル)

en: Simple GTK+ project
ja: 簡単な GTK+ のプロジェクトです

en: Generic java (automake)
ja: 一般的な Java (Autotools)

en: A generic java project using automake project management
ja: Autotools で管理している一般的な Java のプロジェクトです

en: Main class
ja: メインのクラスです

en: Generic JavaScript
ja: 一般的な JavaScript

en: A generic minimal and flat project
ja: 一般的な最小構成で階層構造にないプロジェクトです

en: Library
ja: ライブラリ

en: A shared or a static library project
ja: 共有ライブラリまたは静的ライブラリのプロジェクト

en: Build library as
ja: ビルドするライブラリの種類

en: Select library type to build
ja: ビルドするライブラリの形式を選択

en: Shared and Static library
ja: 共有ライブラリと静的ライブラリ

en: Only Shared
ja: 共有ライブラリだけ

en: Only Static
ja: 静的ライブラリだけ

en: License
ja: ライセンス

en: Select code license
ja: コードのライセンスを選択してください

en: No license
ja: ライセンスなし

en: Generic (Minimal)
ja: 一般 (最小構成)

en: Makefile project
ja: Makefile のプロジェクト

en: Makefile-based project
ja: Makefile ベースのプロジェクトです

en: Project directory, output file etc.
ja: プロジェクトのフォルダーや出力するファイルなどです

en: Project name:
ja: プロジェクト名:

en: Project directory:
ja: プロジェクトのフォルダー:

en: PyGTK project using automake
ja: automake を使用した PyGTK プロジェクトです

en: Generic python (automake)
ja: 一般的な Python (Autotools)

en: A generic python project using automake project management
ja: Autotools で管理している一般的な Python のプロジェクトです

en: A sample SDL project
ja: SDL のサンプルを作成するプロジェクトです

en: Require SDL version:
ja: 必要な SDL バージョン:

en: Mininum SDL version required
ja: 使用する SDL の最低バージョンです

en: Require SDL_image:
ja: 必要な SDL_image:

en: Require SDL_image library
ja: 使用する SDL_image ライブラリです

en: Require SDL_gfx:
ja: 必要な SDL_gfx:

en: Require SDL_gfx library
ja: 使用する SDL_gfx ライブラリです

en: Require SDL_ttf:
ja: 必要な SDL_ttf:

en: Require SDL_ttf library
ja: 使用する SDL_ttf ライブラリです

en: Require SDL_mixer:
ja: 必要な SDL_mixer:

en: Require SDL_mixer library
ja: 使用する SDL_mixer ライブラリです

en: Require SDL_net:
ja: 必要な SDL_net:

en: Require SDL_net library
ja: 使用する SDL_net ライブラリです

en: Generic
ja: 一般

en: A generic project
ja: 一般的なプロジェクトです

en: Wx Widgets
ja: Wx ウィジェット

en: A generic wx Widgets project
ja: 一般的な wx ウィジェットを使ったプロジェクトです

en: Xlib dock
ja: Xlib のドック

en: A generic Xlib dock applet
ja: 一般的な Xlib のドックアプレットのプロジェクトです

en: A generic Xlib project
ja: 一般的な Xlib のプロジェクトです

en: Python loader
ja: Python ローダー

en: Allows loading Anjuta plugins written in Python
ja: Python で記述するため Anjuta プラグインをロード可能にする

en: Loading files...
ja: ファイルの読み込み中...

en: Quick open
ja: クィックオープン

en: Quickly open a file in the current project.
ja: 現在のプロジェクトのファイルをすばやく開きます。

en: Quick open operations
ja: クィックオープン操作

en: Quick Open
ja: クィックオープン

en: Run Program
ja: プログラムの起動

en: Allow to execute program without debugger.
ja: デバッガーを使わずにプログラムを起動できるようにするプラグインです

en: Program Parameters
ja: プログラムのパラメーター

en: Run in Terminal
ja: 端末内で実行する

en: Program:
ja: プログラム:

en: Working Directory:
ja: 作業フォルダー:

en: Choose a working directory
ja: 作業フォルダーの選択

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
ja: '%s' というプログラムはローカルファイルではありません

en: Load Target to run
ja: 実行するターゲットの読み込み

en: The program is already running.
    Do you want to stop it before restarting a new instance?
ja: プログラムはすでに実行中です。
    新しいインスタンスを再起動する前に停止しますか？

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
ja: 実行(_R)

en: Run program without debugger
ja: デバッガーなしでプログラムを起動します

en: Stop Program
ja: プログラムの停止

en: Kill program
ja: プログラムの強制終了

en: Program Parameters…
ja: プログラムのパラメーター…

en: Set current program, arguments, etc.
ja: 現在のプログラムとその引数などを設定します

en: Run operations
ja: 実行の操作

en: Code Snippets
ja: コードスニペット

en: Allows insertion of snippets into the editor.
ja: エディターにスニペットの挿入を可能にする

en: Snippets
ja: コードスニペット

note: Translator: Appears in Edit->Snippets menu. It is used mainly for providing a shortcut for the trigger-key based insertion of snippets. It's called like this because you type the trigger-key in the editor, followed by Trigger Insert and the snippet gets inserted.
en: _Trigger insert
ja: トリガーを挿入する(_T)

en: Insert a snippet using the trigger-key
ja: トリガーキーを使用してスニペットを挿入する

note: Translator: In a similar matter, it also appears in Edit->Snippets. It's another method for inserting snippets. In this case, you call Auto complete insert, start typing in the editor a string, the database is searched for that string and the most relevant snippets are returned in a pop-up like the 
en: _Auto complete insert
ja: 自動補完を挿入する(_A)

en: Insert a snippet using auto-completion
ja: 自動補完を使用してコードスニペットを挿入する

en: _Import snippets …
ja: スニペットをインポート(_I)…

en: Import snippets to the database
ja: データベースからスニペットをインポートする

en: _Export snippets …
ja: スニペットのエクスポート(_E)…

en: Export snippets from the database
ja: データベースからスニペットをエクスポートする

en: Snippets Manager actions
ja: スニペットマネジャーの動作

en: Command?
ja: コマンド？

en: Variable text
ja: 変数のテキスト

en: Instant value
ja: 一時的な値

en: Add snippet
ja: スニペットを追加

en: Remove selected snippet
ja: 選択されたスニペットの削除

en: Insert snippet into editor at current cursor position
ja: エディターの現在のカーソルの位置にスニペットを挿入します

en: Trigger
ja: トリガー

en: Languages
ja: 言語

note: Insert the Add Snippet menu item
en: Add Snippet…
ja: スニペットの追加…

note: Insert the Add Snippets Group menu item
en: Add Snippets Group…
ja: スニペットグループの追加…

en: Default value
ja: デフォルト値

en: <b>Error:</b> You must choose at least one language for the snippet!
ja: <b>エラー:</b> スニペットのため少なくともひとつの言語を選択しなければなりません！

en: <b>Error:</b> The trigger key is already in use for one of the languages!
ja: <b>エラー:</b> トリガーキーはすでにひとつの言語で使用されています！

en: <b>Error:</b> You haven't entered a trigger key for the snippet!
ja: <b>エラー:</b> スニペット用のトリガーキーを入力していません！

en: Snippet Name:
ja: スニペット名:

en: Select the name of the Snippet. 
    The role of the name is purely informative.
ja: スニペットの名前を選択してください。
    名前の役目は、ちょっとした情報です。

en: <b>Warning:</b> You should choose a name for the snippet!
ja: <b>警告:</b> スニペット名を選択してください！

en: Snippets Group:
ja: スニペットグループ:

en: Select the Snippets Group to which this snippet belongs.
ja: スニペットを所属させるスニペットグループを選択します

en: <b>Error:</b> The snippet must belong to a group!
ja: <b>エラー:</b> スニペットはグループに所属していなければなりません！

en: Trigger Key:
ja: トリガーキー:

en: The trigger key is used for fast insertion of the snippet. Type the trigger key in the editor, followed by the "Fast Insert" shortcut to insert a snippet.
    <b>Warning: Must be unique per language. </b>
ja: トリガーキーはスニペットのすばやい挿入に使用されます。以下のスニペットを挿入するための"Fast Insert" ショートカットに続けて、エディターでトリガーキーを入力してください。
    <b>警告: 言語ごとに固有にする必要があります。</b>

en: Languages:
ja: 言語:

en: Select the languages for which you want to use this snippet.
ja: このスニペットを使用したい言語を選択してください。

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Keywords are used for better searching of the snippets. They should be relevant to the snippet content. Type them separated by a single space.
ja: より適したスニペットを検索するためにキーワードが使用されます。それはスニペットの中身に関連したものにしてください。単一のスペースで分割しながら入力してください。

en: Snippet Properties
ja: スニペットのプロパティ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Snippet Content
ja: スニペットの内容

en: Insert
ja: 挿入する

en: Snippet Variables
ja: スニペットの変数

en: Close
ja: 閉じる

en: Export snippets
ja: スニペットをエクスポート

en: Save in folder:
ja: フォルダーに保存します

en: Select snippets
ja: スニペットの選択

en: Import Snippets
ja: スニペットのインポート

en: Anjuta variables
ja: Anjuta 変数

en: Use tabs for indentation
ja: インデントにタブを使う

en: Tab size in spaces:
ja: タブのサイズ:

en: Indentation size in spaces:
ja: インデントのサイズ:

en: Indentation and auto-format options
ja: インデントと自動整形のオプション

en: Highlight syntax
ja: 構文を強調表示する

en: Highlight matching brackets
ja: 対となる括弧を強調表示する

en: Create backup files
ja: バックアップファイルの作成

en: Enable autocompletion for document words
ja: ドキュメントの単語に関する自動補完を利用可能にします

en: Highlight current line
ja: カーソル行を強調表示する

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示する

en: Show marks
ja: マーカーを表示する

en: Show right margin
ja: 右マージンを表示する

en: Right margin position in characters
ja: 右マージンの位置 (文字数単位)

en: View
ja: 表示

en: Editor
ja: エディター

en: Use theme font
ja: テーマのフォントを使用する

en: Font:
ja: フォント:

en: Color scheme:
ja: 色のスキーム:

en: Font
ja: フォント

en: _Line Number Margin
ja: 行番号の余白(_L)

en: Show/Hide line numbers
ja: 行番号の表示を切り替えます

en: _Marker Margin
ja: マーカーの余白(_M)

en: Show/Hide marker margin
ja: マーカーを表示するための余白の ON/OFF を切り替えます

en: _White Space
ja: ホワイトスペース(_W)

en: Show/Hide white spaces
ja: ホワイトスペースの表示を切り替えます

en: _Line End Characters
ja: 行末の文字(_L)

en: Show/Hide line end characters
ja: 行末文字の表示を切り替えます

en: Line _Wrapping
ja: 行ラッピング(_W)

en: Enable/disable line wrapping
ja: 行末のラッピングを有効/無効にします

en: Editor view settings
ja: エディターの表示設定

en: GtkSourceView Editor
ja: GtkSourceView エディター

en: The file "%s" on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
ja: ディスク上のファイル '%s' は現在バッファーよりも内容が新しいようです。
    そのファイルをもう一度読み込んでみますか？

en: The file "%s" has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
ja: ファイル "%s" はディスクから削除されました。
    閉じてもよいですか?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
ja: %s を開けませんでした: %s

en: The file "%s" is read-only! Edit anyway?
ja: ファイル "%s" は読み取り専用です！ それでも編集しますか？

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
ja: %s を保存できませんでした: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
ja: ファイル名を指定していないのでファイルを保存できませんでした

en: New file %d
ja: 新しいファイル %d

en: GtkSourceView editor
ja: GtkSourceView エディター

en: The default editor based on GtkSourceView
ja: GtkSourceView ベースのデフォルトエディターです

en: Preparing pages for printing
ja: 印刷の準備中

en: Wrap lines
ja: 行を折り返す

en: Line numbers
ja: 行番号

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Highlight source code
ja: ソースコードの強調表示

en: Starter
ja: スターター

en: Welcome page with most common actions.
ja: 最も一般的な動作となるウェルカムページ。

en: Start
ja: 起動

en: Create a new project
ja: 新規プロジェクトの作成

en: A Subversion client plugin based on libsvn
ja: libsvn を使った Subversion のクライアントです

en: Subversion Preferences
ja: Subversion の設定

en: Subversion Options
ja: Subversion のオプション

en: Add file/directory
ja: ファイルやフォルダーの追加

en: Recurse
ja: 再帰的に処理する

en: Commit Changes
ja: 変更点のコミット

en: Previous Commit Messages:
ja: 直前のコミットメッセージ:

en: Use previous message
ja: 直前のメッセージを使用する

en: Select Files to Commit:
ja: コミットするファイルの選択:

en: Retrieving status…
ja: ステータスの取得中…

en: Copy files/folders
ja: ファイルやフォルダーのコピー

en: Source:
ja: 転送元:

en: Source/Destination Paths:
ja: 転送元/先のパス名:

en: Working Copy
ja: 作業領域 (Working Copy)

en: Repository Head
ja: リポジトリの HEAD

en: Other Revision:
ja: その他のリビジョン:

en: Diff file/directory
ja: ファイルやフォルダーの差分

en: File or directory to diff:
ja: 差分を取得するファイルまたはフォルダー:

en: Save open files before diffing
ja: 差分を取得する前に開いているファイルを保存する

en: View Log
ja: ログの表示

en: Whole Project
ja: プロジェクトにあるものすべて

en: Diff to Previous
ja: 前のリビジョンとの差分

en: Diff Selected Revisions
ja: 選択したリビジョンの差分

en: View Selected Revision
ja: 選択したリビジョンを表示する

en: Merge changes into working copy
ja: 変更点を作業領域 (Working Copy) へマージします

en: First Path:
ja: 一番目のパス:

en: Use first path
ja: 最初のパスを使用する

en: Second Path:
ja: 二番目のパス:

en: Working Copy Path:
ja: 作業領域 (Working Copy) のパス:

en: Start Revision:
ja: 最初のリビジョン:

en: End Revision:
ja: 最後のリビジョン:

en: Ignore ancestry
ja: 系譜を無視する

en: Remove file/directory
ja: ファイルやフォルダーの削除

en: File/URL to Remove:
ja: 削除するファイルまたは URL:

en: Set Conflicts as Resolved
ja: 衝突の解消

en: Select Files to Mark as Resolved:
ja: 選択されたファイルに衝突解消の印をつける:

en: Retrieving status……
ja: ステータスの取得中……

en: Revert Changes
ja: 変更点の取り消し

en: Select Changes to Revert:
ja: 元に戻す変更点の選択:

en: Switch to branch/tag
ja: ブランチ/タグの切り替え

en: Branch/Tag URL:
ja: ブランチ/タグの URL:

en: Update file/directory
ja: ファイルやフォルダーの更新

en: Trust server
ja: サーバーを信用する

en: Remember this decision
ja: この決定を記憶する

en: Repository authorization
ja: リポジトリの認証

en: Remember Password
ja: パスワードを記憶する

note: Action name Stock icon, if any
en: _Subversion
ja: Subversion(_S)

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add…
ja: 追加(_A)…

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
ja: ファイルやフォルダーを Subversion ツリーに追加します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove…
ja: 削除(_R)…

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
ja: ファイルやフォルダーを Subversion ツリーから削除します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit…
ja: コミット(_C)…

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
ja: ファイルやフォルダーを Subversion ツリーにコミットします

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert…
ja: 戻す(_R)…

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
ja: 作業領域 (Working Copy) の変更点を前に戻します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts…
ja: 衝突の解消(_R)

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
ja: 作業領域 (Working Copy) にある衝突を解決します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update…
ja: 更新(_U)…

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the Subversion tree
ja: ローカルコピーを Subversion ツリーと同期します

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders…
ja: ファイルやフォルダーのコピー…

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
ja: リポジトリ内のファイルやフォルダーをコピーします

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag…
ja: ブランチ/タグの切り替え…

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
ja: ローカルの領域 (Local Copy) をリポジトリが持つブランチまたはタグに切り替えます

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge…
ja: マージ…

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
ja: 変更点を作業領域 (Working Copy) へマージします

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log…
ja: ログの表示(_V)…

note: Display label short-cut
en: View file history
ja: そのファイルの作業履歴を表示します

note: Action name Stock icon, if any
en: _Diff…
ja: 差分(_D)…

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
ja: ローカルツリーとリポジトリとの間にある差分を取得します

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy…
ja: コピー…

note: Action name Stock icon, if any
en: Diff…
ja: 差分…

en: Subversion operations
ja: Subversion の操作

en: Subversion popup operations
ja: Subversion の操作

en: Subversion Log
ja: Subversion のログ

en: Subversion: File will be added on next commit.
ja: Subversion: 次回のコミット時にファイルが追加されます

en: Please enter a path.
ja: パス名を入力してください

en: Subversion: Commit complete.
ja: Subversion: コミット完了

en: Subversion: Committing changes to the repository…
ja: Subversion: 変更点をリポジトリにコミット中…

en: Subversion: Copy complete.
ja: Subversion: コピー完了

en: Please enter a source path.
ja: ソースのパス名を入力してください

en: Please enter a destination path.
ja: コピー先のパス名を入力してください

en: [Head/Working Copy]
ja: [HEAD/作業領域]

en: Subversion: Retrieving diff…
ja: Subversion: 差分の取得中…

en: Diff
ja: 差分

en: Subversion: Retrieving log…
ja: Subversion: ログの取得中…

en: Subversion: File retrieved.
ja: Subversion: ファイルの取得完了

en: Subversion: Retrieving file…
ja: Subversion: ファイルの取得中…

en: Subversion: Merge complete.
ja: Subversion: マージ完了

en: Please enter the first path.
ja: 1番目のパス名を入力してください

en: Please enter the second path.
ja: 2番目のパス名を入力してください

en: Please enter a working copy path.
ja: 作業領域のパス名を入力してください

en: Please enter the start revision.
ja: 開始リビジョンを入力してください

en: Please enter the end revision.
ja: 終了リビジョンを入力してください

en: Subversion: File will be removed on next commit.
ja: Subversion: 次回のコミット時にファイルが削除されます

en: Subversion: Resolve complete.
ja: Subversion: 衝突状態が解消されました

en: Subversion: Revert complete.
ja: Subversion: Revert 完了

en: Subversion: Switch complete.
ja: Subversion: 切り替え完了

en: Please enter a branch/tag URL.
ja: ブランチまたはタグの URL を入力してください

en: Subversion: Diff complete.
ja: Subversion: 差分の取得完了

en: Subversion: Update complete.
ja: Subversion: 更新完了

en: Authentication canceled
ja: 認証を取り消しました

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Fingerprint:
ja: 指紋:

en: Valid from:
ja: 以下より有効:

en: Valid until:
ja: 以下まで有効:

en: Issuer DN:
ja: 発行者の DN:

en: DER certificate:
ja: DER 証明書:

en: Deleted: %s
ja: 削除済: %s

en: Added: %s
ja: 追加済: %s

en: Resolved: %s
ja: 解消済: %s

en: Updated: %s
ja: 更新済: %s

en: Externally Updated: %s
ja: Anjuta 以外で更新済: %s

en: Modified: %s
ja: 変更済: %s

en: Merged: %s
ja: マージ済: %s

en: Conflicted: %s
ja: 衝突状態: %s

en: Missing: %s
ja: 不明: %s

en: Obstructed: %s
ja: 衝突の原因: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
ja: プロジェクトとグローバルなシンボルを同時にスキャンする

en: This option means that the global system packages will be scanned simultaneously with the project's ones
ja: このオプションは、システム全体のパッケージがプロジェクトと同じようにスキャンするということです

en: Automatically update symbols without saving file
ja: ファイルを保存せずにシンボルを自動的に更新する

en: Automatically update the file's symbols without saving. The update occurs after 10 seconds without keypresses by the user.
ja: ファイルを保存せずにシンボルを自動的に更新します。この更新は、ユーザーのキー入力がなくても 10 秒後に発生します。

en: Tag De_claration
ja: タグの宣言(_C)

en: Go to symbol declaration
ja: シンボルを宣言している場所へジャンプします

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
ja: タグの実装(_I)

en: Go to symbol definition
ja: シンボルを定義している場所へジャンプします

en: _Find Symbol…
ja: シンボル検索(_F)…

en: Find Symbol
ja: シンボルを検索します

en: %s: Generating inheritances…
ja: %s: 継承の生成中…

note: Translators: %s is the name of a system library
en: %s: %d file scanned out of %d | %s: %d files scanned out of %d
ja[0]: %s: %d 個のファイルを %d 個からスキャンしました

en: Generating inheritances…
ja: 継承の生成中…

en: %d file scanned out of %d | %d files scanned out of %d
ja[0]: %d 個のファイルを %d 個からスキャンしました

en: Populating symbol database…
ja: シンボルをデータベースに登録中…

en: Symbols
ja: シンボル

en: Search
ja: 検索

en: SymbolDb popup actions
ja: シンボルDBのポップアップ動作

en: SymbolDb menu actions
ja: シンボルDBのメニュー動作

en: Symbol Database
ja: シンボルデータベース

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
ja: Anjuta 用シンボルデータベースのプラグインです。

en: Resuming glb scan.
ja: glb のスキャンを再開します

en: Symbol
ja: シンボル

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal Plugin for Anjuta.
ja: Anjuta で端末を表示するプラグインです

en: Use GNOME Terminal profile:
ja: GNOME 端末のプロファイルを使用する:

en: Terminal options
ja: 端末のオプション

en: terminal operations
ja: 端末の操作

en: Unable to execute command
ja: コマンドを実行できません

en: Tools
ja: ツール

en: Use external program from Anjuta
ja: Anjuta から外部のプログラムを利用するためのプラグインです

en: Tool Editor
ja: ツール編集エディター

en: Save all files
ja: すべてのファイルを保存する

en: _Variable…
ja: 変数(_V)…

en: Working directory:
ja: 作業フォルダー:

en: Parameters:
ja: 引数:

en: Command:
ja: コマンド:

en: Short cut:
ja: ショートカット:

note: This is the standard Unix stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
ja: 標準出力:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
ja: 標準エラー出力:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
ja: 標準入力:

en: Edit as script
ja: スクリプトとして編集する

en: Edit command as script in Anjuta on close
ja: Anjuta の組込みスクリプトとしてコマンドを編集します

en: Variable list
ja: 変数の一覧

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
ja: 本当にツール '%s' を削除してもよろしいですか?

en: Tool
ja: ツール

en: ask at runtime
ja: 実行時に問い合わせる

en: undefined
ja: 未定義

en: Meaning
ja: 意味

en: Disabled
ja: 無効

en: You must provide a tool name!
ja: ツール名を指定してください!

en: You must provide a tool command!
ja: ツールのコマンドを指定してください!

en: A tool with the same name already exists!
ja: 同名のツールが既に存在しています!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
ja: そのショートカットは Anjuta の他のコンポーネントが使用しています。それでも使用しますか?

en: Unable to edit script
ja: スクリプトを編集できません

en: New accelerator…
ja: 新規アクセラレータ…

en: Opening %s
ja: %s を開いています

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
ja: (出力)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
ja: (エラー)

note: Display the name of the command
en: Running command: %s…
ja: コマンドの実行中: %s…

en: Completed unsuccessfully with status code %d
ja: 失敗を示すステータスコード %d で完了しました

en: Unable to create a buffer: command aborted
ja: バッファーを生成できません: コマンドは中断されました

en: No document currently open: command aborted
ja: 現在開かれているドキュメントはありません: コマンドの実行を中断します

en: Unable to open input file %s, command aborted
ja: 入力ファイルの %s を開けないのでコマンドの実行を中断します

en: Missing tool name
ja: ツール名がありません

en: Unexpected element "%s"
ja: 想定外の要素 "%s"

en: Error when loading external tools
ja: 外部ツールを読み込む際にエラー

en: Unable to open %s for writing
ja: %s を書き込みモードで開けません

en: Tool operations
ja: ツールの操作

en: Same as output
ja: 出力と同じ

en: Existing message pane
ja: 既存のメッセージペイン

en: New message pane
ja: 新しいメッセージペイン

en: New buffer
ja: 新しいバッファー

en: Replace buffer
ja: バッファーを置換する

en: Insert into buffer
ja: バッファーに挿入する

en: Append to buffer
ja: バッファーの後ろに追加する

en: Replace selection
ja: 選択範囲を置き換える

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
ja: ダイアログをポップアップする

en: Discard output
ja: 標準出力の内容を破棄する

en: None
ja: なし

en: Current buffer
ja: 現在のバッファー

en: Current selection
ja: 現在の選択範囲

en: String
ja: 文字列

en: Project root URI
ja: プロジェクトのルートの URI

en: Project root path
ja: プロジェクトのルートパス

en: Selected URI in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択された URI

en: Selected directory in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択されたフォルダー

en: Selected full file name in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択された完全なファイル名

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択された拡張子なしの完全なファイル名

en: Selected file name in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択されたファイル名

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択された拡張子なしのファイル名

en: Selected file's extension in the file manager plugin
ja: ファイルマネジャーのプラグインで選択されたファイルの拡張子

en: Selected URI in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャーのプラグインで選択された URI

en: Selected directory in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャープラグインで選択されたフォルダー

en: Selected full file name in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャーのプラグインで選択されたURI

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャーのプラグインで選択された拡張子なしの完全なファイル名

en: Selected file name in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャーのプラグインで選択されたファイル名

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャーのプラグインで選択された拡張子なしのファイル名

en: Selected file extension in the project manager plugin
ja: プロジェクトマネジャーのプラグインで選択されたファイルの拡張子

en: Currently edited file name
ja: 現在編集しているファイル名

en: Currently edited file name without extension
ja: 現在編集されている拡張子なしのファイル名

en: Currently edited file directory
ja: 現在編集しているファイルのフォルダー

en: Currently selected text in editor
ja: エディター内で現在選択しているテキスト

en: Current word in editor
ja: エディターの現在の単語

en: Current line in editor
ja: エディターの現在の行

en: Ask the user to get additional parameters
ja: 追加のパラメーターを取得するかどうかユーザーに確認します

en: Command line parameters
ja: コマンドライン引数

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit Anjuta IDE
ja: Anjuta IDE を終了します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
ja: コーヒーとお茶のどちらがお好きですか? 確認してみてください

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Reset Dock Layout
ja: レイアウトのリセット(_R)

en: Reset the widgets docking layout to default
ja: ドックレイアウトをデフォルトに戻します

en: _Full Screen
ja: フルスクリーン(_F)

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードを切り替えます

en: _Lock Dock Layout
ja: レイアウトのロック(_L)

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
ja: 現在のドックレイアウトをロックして、ドックを削除できないようにします

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Show or hide the toolbar
ja: ツールバーを表示したり隠したりします

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _User's Manual
ja: ユーザーマニュアル(_U)

en: Anjuta user's manual
ja: Anjuta のユーザーマニュアルです

en: _Frequently Asked Questions
ja: FAQ(_F)

en: Anjuta frequently asked questions
ja: Anjuta のよくある質問です

en: Anjuta _Home Page
ja: Anjuta のホームページ(_H)

en: Online documentation and resources
ja: オンラインドキュメントとリソースなど

en: Report _Bugs/Patches/Requests
ja: 開発者への報告(_B)

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
ja: バグやパッチを報告したり、機能追加をリクエストします

en: Ask a _Question
ja: 質問の提出(_Q)

en: Submit a question for FAQs
ja: FAQ の質問を投稿します

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: About Anjuta
ja: このアプリケーションについて

en: About External _Plugins
ja: 外部プラグインについて(_P)

en: About third-party Anjuta plugins
ja: サードパーティ製の Anjuta プラグインの情報です

en: Specify the size and location of the main window
ja: メインウィンドウのサイズと表示位置を指定する

note: This is the format you can specify the size andposition * of the window on command line
en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
ja: 幅x高さ+X座標+Y座標

en: Do not show the splash screen
ja: スプラッシュ画面を表示しない

en: Start a new instance and do not open the file in an existing instance
ja: 既存のインスタンスにファイルを開かず、新しいインスタンスを起動する

en: Do not open last session on startup
ja: 起動時に最後のセッションを開かない

en: Do not open last project and files on startup
ja: 起動後に最後のプロジェクトやファイルを開かない

en: Shut down Anjuta properly, releasing all resources (for debugging)
ja: すべてのリソースを解放して Anjuta を適切に終了する (デバッグ用)

en: Display program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: Specify another profile
ja: プロファイルを指定する

en: - Integrated Development Environment
ja: - 統合開発環境

en: Invalid profile %s: %s
ja: 不正なプロファイル %s: %s

en: Loaded Session…
ja: セッションのロード中…

en: _New Window
ja: 新規ウィンドウ(_N)

en: Edit
ja: 編集

en: Help
ja: ヘルプ

en: Installed plugins
ja: インストール済のプラグイン

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Value doesn't exist
ja: 値が存在しません

en: Use tabulation for indentation
ja: インデントにタブを使う

en: Number of characters of one tabulation
ja: 1 タブの文字数:

en: Number of spaces on every indentation step
ja: 全てのインデントステップのスペースの数

en: Do not load last session on startup
ja: 起動後に最後のセッションを読み込まない

en: Do not load last project and files on startup
ja: 起動後に最後のプロジェクトやファイルを読み込まない

en: Session
ja: セッション

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
ja: ツールバーのスタイル:

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
ja: ドック切り替えボタンのスタイル:

en: Appearance
ja: 外観

en: Icons
ja: アイコン

en: Text + Icons
ja: テキスト + アイコン

en: GNOME toolbar setting
ja: GNOME ツールバーの設定

en: Tabs
ja: タブ

en: Text below icons
ja: テキストの後にアイコンを配置

en: Text beside icons
ja: テキストの横にアイコンを配置

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Text only
ja: テキストのみ
