anjuta - en to sv translation catalogue (1978 entries)

en: Develop software in an integrated development environment
sv: Utveckla programvara i en integrerad utvecklingsmiljö

en: Anjuta DevStudio is a versatile software development studio featuring a number of advanced programming facilities including project management, application wizard, interactive debugger, source editor, version control, GUI designer, profiler and many more tools. It focuses on providing simple and usable user interface, yet powerful for efficient development.
sv: Anjuta DevStudio är ett mångsidigt program för utveckling av programvara som erbjuder ett antal avancerade programmeringshjälpmedel som projekthantering, programguide, interaktiv felsökare, källkodsredigerare, versionshantering, GUI-designer, profilerare med mera. Det fokuserar på att erbjuda ett enkelt och användbart användargränssnitt, men ändå kraftfullt för snabb utveckling.

en: Anjuta is very extensible with plugins. Almost all features in Anjuta are implemented using plugins which can be dynamically enabled or disabled. You can choose which plugins should be active for your project. Like the user interface layout, the set of active plugins is also persistent for each project making it easy to work on projects with various levels of complexity. Using plugins, you can extend Anjuta with your own features.
sv: Anjuta är utbyggbart med insticksmoduler. Nästan alla funktioner i Anjuta är implementerade via insticksmoduler som dynamiskt kan aktiveras eller inaktiveras. Du kan välja vilka insticksmoduler som ska vara aktiverade för ditt projekt. Precis som layouten för användargränssnittet kan listan över aktiva insticksmoduler också sparas permanent för varje projekt vilket gör det enkelt att arbeta på projekt med olika komplexitetsnivåer. Via insticksmoduler kan du bygga ut Anjuta med dina egna funktioner.

en: The project wizard lets you create new projects from a selection of project templates. The selection includes simple generic, flat (no subdirectory), GTK+, GNOME, Java, Python projects and more. New templates can be easily downloaded and installed.
sv: Programguiden låter dig skapa nya projekt från ett urval av projektmallar. Urvalet inkluderar enkla allmänna-, platta- (ingen underkatalog), GTK+-, GNOME-, Java-, Python-projekt med flera. Nya mallar kan enkelt laddas ner och installeras.

en: Integrated Development Environment
sv: Integrerad utvecklingsmiljö (IDE)

en: IDE;development;programming;
sv: IDE;utveckling;programmering;

en: Autogen is busy
sv: Autogen är upptaget

en: Could not write definition file "%s": %s
sv: Kunde inte skriva definitionsfilen ”%s”: %s

en: Could not open file "%s": %s
sv: Kunde inte öppna filen ”%s”: %s

en: Text to render
sv: Text att rendera

en: Pixbuf Object
sv: Pixbuf-objekt

en: The pixbuf to render.
sv: Pixbuf att rendera.

en: Unable to find plugin module %s
sv: Kunde inte hitta insticket %s

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
sv: Kunde inte hitta registreringsfunktionen %s för insticksmoduler i modulen %s

en: Unknown error in module %s
sv: Okänt fel i modulen %s

en: Column %i
sv: Kolumn %i

note: Column label
en: Column 1
sv: Kolumn 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
sv: Filen som du försöker att öppna innehåller en ogiltig bytesekvens.

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
sv: Anjuta kunde inte automatiskt fastställa teckenkodningen för filen som du vill öppna.

en: Missing location of plugin %s
sv: Plats för insticket %s saknas

en: Missing type defined by plugin %s
sv: Typdefinition för insticket %s saknas

en: plugin %s fails to register type %s
sv: insticket %s misslyckades med att registrera typen %s

en: Western
sv: Västlig

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk visuell

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Thai
sv: Thailändsk

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
sv: Okänd

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Text to show the user what to enter into the entry
sv: Text att visa användaren vad som ska matas in i fältet

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
sv: Miljövariabler:

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: Path that dropped files should be relative to
sv: Sökväg som släppta filer ska vara relativa till

en: Drop a file or enter a path here
sv: Släpp en fil eller ange en sökväg här

en: Select Files
sv: Välj filer

en: Path that all files in the list should be relative to
sv: Sökväg som alla filer i listan ska vara relativa till

en: Show Add button
sv: Visa Lägg till-knapp

en: Display an Add button
sv: Visa en Lägg till-knapp

note: * Translators: This regex should match the password prompts of * at least the "su" and the "sudo" command line utility in your * language and possible other things like "ssh". * More information on the regular expression syntax can be * found at http://library.gnome.org/devel/glib/unstable/glib-rege
en: [Pp]assword.*:
sv: [Ll]ösenord.*:

en: Cannot execute command: "%s"
sv: Kan inte köra kommando: ”%s”

en: execvp failed
sv: execvp misslyckades

en: Anjuta Shell
sv: Anjuta-skal

en: Anjuta shell that will contain the plugin
sv: Anjuta-skal som kommer innehålla insticket

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
sv: Insticket ”%s” vill inte bli inaktiverat

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
sv: Kunde inte läsa in %s
    Det här betyder oftast att din installation är skadad. Felmeddelandet som ledde till detta var:
    %s

en: Load
sv: Läs in

en: Available Plugins
sv: Tillgängliga instick

en: Preferred plugins
sv: Föredragna instick

en: Only show user activatable plugins
sv: Visa endast insticksmoduler som användaren kan aktivera

en: These are the plugins selected by you when you have been prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let you choose a different plugin.
sv: Dessa insticksmoduler har valts av dig när Anjuta bad dig att välja en av flera lämpliga insticksmoduler. Att ta bort den föredragna insticksmodulen gör att du ombeds välja en annan insticksmodul.

en: Forget selected plugin
sv: Glöm valt instick

en: Select a plugin
sv: Välj ett instick

en: Please select a plugin to activate
sv: Välj en insticksmodul att aktivera

en: No plugin is able to load other plugins in %s
sv: Ingen insticksmodul kunde läsa in andra insticksmoduler i %s

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
sv: <b>Välj en insticksmodul att aktivera</b>

en: Remember this selection
sv: Kom ihåg det här valet

en: Profiles
sv: Profiler

en: Current stack of profiles
sv: Aktuell profilstack

en: Available plugins
sv: Tillgängliga instick

en: Currently available plugins found in plugin paths
sv: För närvarande tillgängliga insticksmoduler hittade i insticksmodulssökvägarna

en: Activated plugins
sv: Aktiverade instick

en: Currently activated plugins
sv: För närvarande aktiverade instick

en: Anjuta shell for which the plugins are made
sv: Anjuta-skal för vilket insticken är gjorda

en: Anjuta Status
sv: Anjuta-status

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
sv: Anjuta-status att använda vid inläsning och urläsning av instick

en: Loading:
sv: Läser in:

en: Category
sv: Kategori

note: FIXME: Make the general page first
en: General
sv: Allmänt

en: Anjuta Preferences
sv: Inställningar för Anjuta

en: Plugin Manager
sv: Instickshanterare

en: The plugin manager to use for resolving plugins
sv: Instickshanteraren att använda för att lösa instick

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: Name of the plugin profile
sv: Namn på insticksprofilen

en: Synchronization file
sv: Synkroniseringsfil

en: File to syncronize the profile XML
sv: Fil för att synkronisera profilens XML

en: Please select a plugin from the list
sv: Välj en insticksmodul från listan

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted Anjuta plugins profile.
sv: Misslyckades med att läsa ”%s”: XML-tolkningsfel. Ogiltig eller skadad profil för Anjuta-insticksmodul.

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
sv: %s: Installera det från ”%s”

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing
sv: Misslyckades med att läsa ”%s”: Följande obligatoriska insticksmoduler saknas

en: Select the items to save:
sv: Välj posterna att spara:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
sv: Om du inte sparar kommer alla dina ändringar att gå förlorade.

en: Save
sv: Spara

en: Item
sv: Post

en: _Discard changes
sv: _Förkasta ändringar

en: There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?
sv[0]: Det finns %d objekt med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?
sv[1]: Det finns %d objekt med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
sv: Det finns ett objekt med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?

en: <Invalid>
sv: <Ogiltig>

en: ComboBox model
sv: Modell för kombinationsruta

en: The model for the combo box
sv: Modellen för kombinationsrutan

en: Action
sv: Åtgärd

en: Visible
sv: Synlig

en: Sensitive
sv: Känslig

en: Shortcut
sv: Genväg

en: You do not seem to have PackageKit installed. PackageKit is required for installing missing packages. Please install "packagekit-gnome" package from your distribution, or install the missing packages manually.
sv: Du verkar inte ha PackageKit installerat. PackageKit krävs för att installera saknade paket. Installera paketet ”packagekit-gnome” från din distribution eller installera de saknade paketen manuellt.

en: Installation failed: %s
sv: Installationen misslyckades: %s

en: Failed to run "%s". The returned error was: "%s".
sv: Misslyckades att köra ”%s”. Det returnerade felet var: ”%s”.

en: The "%s" package is not installed.
    Please install it.
sv: Paketet ”%s” är inte installerat.
    Installera det.

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
sv: Verktyget ”%s” är inte installerat.
    Installera det.

note: Try xterm
en: Cannot find a terminal; using xterm, even if it may not work
sv: Kan inte hitta en terminal; använder xterm, även om den kanske inte fungerar

en: Cannot execute command: %s (using shell %s): %s
sv: Kan inte köra kommando: %s (med skalet %s): %s

en: Unable to load user interface file: %s
sv: Kunde inte läsa in användargränssnittsfil: %s

en: Modified
sv: Ändrades

en: Added
sv: Lades till

en: Deleted
sv: Togs bort

en: Conflicted
sv: Konflikt

en: Up-to-date
sv: Uppdaterad

en: Locked
sv: Låst

en: Missing
sv: Saknas

en: Unversioned
sv: Inte versionshanterad

en: Ignored
sv: Ignoreras

en: Widget not found: %s
sv: Komponent kunde inte hittas: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
sv: Kan inte hitta programpixmapfil: %s

en: Cannot execute command "%s": %s
sv: Kan inte köra kommando: ”%s”: %s

en: Please specify group name
sv: Ange gruppnamn

en: Group name can only contain alphanumeric or "#$:%+,-.=@^_`~/" characters
sv: Gruppnamn får endast innehålla alfanumeriska tecken eller tecknen ”#$:%+,-.=@^_`~”

en: Project doesn't exist or invalid path
sv: Projektet finns inte eller ogiltig sökväg

en: Root
sv: Rot

en: Group
sv: Grupp

en: Source
sv: Källa

en: Shared Library (Libtool)
sv: Delat bibliotek (Libtool)

en: Module (Libtool)
sv: Modul (Libtool)

en: Static Library (Libtool)
sv: Statiskt bibliotek (Libtool)

en: Python Module
sv: Python-modul

en: Java Module
sv: Java-modul

en: Lisp Module
sv: Lisp-modul

en: Header Files
sv: Header-filer

en: Man Documentation
sv: Manualdokumentation

en: Info Documentation
sv: Infodokumentation

en: Miscellaneous Data
sv: Diverse data

en: Script
sv: Skript

en: Module
sv: Modul

en: Package
sv: Paket

en: Unable to parse project file
sv: Kan inte tolka projektfilen

en: Project doesn't exist or has an invalid path
sv: Projektet finns inte eller har en ogiltig sökväg

en: Autotools backend
sv: Autotools-bakände

en: New Autotools backend for project manager
sv: Ny Autotools-bakände för projekthanterare

en: Name:
sv: Namn:

en: Project name, it can contain spaces by example 'GNU Autoconf'
sv: Projektnamn, det får innehålla blanksteg, t.ex. ”GNU Autoconf”

en: Project version, typically a few numbers separated by dot by example '1.0.0'
sv: Projektversion, oftast ett par siffror separerade med punkt, t.ex. ”1.0.0”

en: Bug report URL:
sv: URL till felrapport:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
sv: En e-postadress eller en länk till en webbsida där användaren kan rapportera fel. Detta är valfritt.

en: Package name:
sv: Paketnamn:

en: Package name, it can contains only alphanumerics and underscore characters.It is generated from the project name if not provided.
sv: Paketnamn, det kan endast innehålla alfanumeriska tecken och understreck. Det genereras från projektnamnet om inte angivit.

en: An link to the project web page if provided.
sv: En länk till projektets webbsida, om en sådan tillhandahålls.

en: Libtool support:
sv: Libtool-stöd:

en: Add support to compile shared and static libraries with Libtool.
sv: Lägg till stöd för att kompilera delade och statiska bibliotek med Libtool.

en: Linker flags:
sv: Flaggor för länkare:

en: Common additional linker flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria länkningsflaggor för alla mål i denna grupp.

en: C preprocessor flags:
sv: Flaggor för C-preprocessor:

en: Common additional C preprocessor flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för C-preprocessor för alla mål i denna grupp.

en: C compiler flags:
sv: Flaggor för C-kompilator:

en: Common additional C compiler flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för C-kompilator för alla mål i denna grupp.

en: C++ compiler flags:
sv: Flaggor för C++-kompilator:

en: Common additional C++ compiler flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för C++-kompilator för alla mål i denna grupp.

en: Java compiler flags:
sv: Flaggor för Java-kompilator:

en: Common additional Java compiler flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för Java-kompilator för alla mål i denna grupp.

en: Vala compiler flags:
sv: Flaggor för Vala-kompilator:

en: Common additional Vala compiler flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för Vala-kompilator för alla mål i denna grupp.

en: Fortran compiler flags:
sv: Flaggor för Fortran-kompilator:

en: Common additional Fortran compiler flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för Fortran-kompilator för alla mål i denna grupp.

en: Objective C compiler flags:
sv: Flaggor för Objective C-kompilator:

en: Common additional Objective C compiler flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för Objective C-kompilator för alla mål i denna grupp.

en: Lex/Flex flags:
sv: Flaggor för Lex/Flex:

en: Common additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för Lex eller Flex för alla mål i denna grupp.

en: Yacc/Bison flags:
sv: Flaggor för Yacc/Bison:

en: Common additional Yacc or Bison parser generator flags for all targets in this group.
sv: Vanliga och valfria flaggor för Yacc eller Bison för alla mål i denna grupp.

en: Installation directories:
sv: Installationskataloger:

en: List of custom installation directories used by targets in this group.
sv: Lista över anpassade installationskataloger som används av mål i denna grupp.

en: Do not install:
sv: Installera inte:

en: Build but do not install the target.
sv: Bygg men installera inte målet.

en: Installation directory:
sv: Installationskatalog:

en: It has to be a standard directory or a custom one defined in group properties.
sv: Det måste vara en standardkatalog eller en anpassad som definierats i gruppegenskaperna.

en: Additional linker flags for this target.
sv: Ytterligare länkningsflaggor för detta mål.

en: Additional libraries:
sv: Ytterligare bibliotek:

en: Additional libraries for this target.
sv: Ytterligare bibliotek för detta mål.

en: Additional objects:
sv: Ytterligare objekt:

en: Additional object files for this target.
sv: Ytterligare objektfiler för detta mål.

en: Additional C preprocessor flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för C-preprocessor för detta mål.

en: Additional C compiler flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för C-kompilator för detta mål.

en: Additional C++ compiler flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för C++-kompilator för detta mål.

en: Additional Java compiler flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för Java-kompilator för detta mål.

en: Additional Vala compiler flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för Vala-kompilator för detta mål.

en: Additional Fortran compiler flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för Fortran-kompilator för detta mål.

en: Additional Objective C compiler flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för Objective C-kompilator för detta mål.

en: Additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för Lex eller Flex för detta mål.

en: Additional Yacc or Bison parser generator flags for this target.
sv: Ytterligare flaggor för Yacc eller Bison för detta mål.

en: Additional dependencies:
sv: Ytterligare beroenden:

en: Additional dependencies for this target.
sv: Ytterligare beroenden för detta mål.

en: Include in distribution:
sv: Inkludera i distribution:

en: Include this target in the distributed package.
sv: Inkludera detta mål i distributionspaketet.

en: Build for check only:
sv: Bygg endast för kontroll:

en: Build this target only when running automatic tests.
sv: Bygg detta mål endast när automatiska tester körs.

en: Do not use prefix:
sv: Använd inte prefix:

en: Do not rename the target with an optional prefix, used to avoid overwriting system program.
sv: Byt inte namn på målet med ett valfritt prefix. Används för att undvika att skriva över systemprogram.

en: Keep target path:
sv: Behåll målsökvägen:

en: Keep relative target path for installing it. By example if you have a program subdir/app installed in bin directory it will be installed in bin/subdir/app not in bin/app.
sv: Behåll relativ målsökväg för installation. Till exempel om du har ett programs underkatalog/program installerat i bin-katalogen så kommer det att installeras i bin/underkatalog/program och inte i bin/program.

en: Libraries:
sv: Bibliotek:

en: Manual section:
sv: Manuell sektion:

en: Section where are installed the man pages. Valid section names are the digits ‘0’ through ‘9’, and the letters ‘l’ and ‘n’.
sv: Sektion där manualsidorna installeras. Giltiga sektionsnamn är siffrorna ”0” till ”9” samt bokstäverna ”l” och ”n”.

en: Source file must be a regular file, not a directory
sv: Källkodsfilen måste vara en vanlig fil, inte en katalog

en: Target parent is not a valid group
sv: Målets förälder är inte en giltig grupp

en: Please specify target name
sv: Ange målnamn

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-', '/' or '.' characters
sv: Målnamn kan endast innehålla alfanumeriska tecken, ”_”, ”-”, ”/” eller ”.”

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
sv: Målnamn för delat bibliotek måste vara i formatet ”libxxx.la”

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
sv: Målnamn för statiskt bibliotek måste vara i formatet ”libxxx.a”

en: Module target name must be of the form 'xxx.la'
sv: Målnamn för modulen måste vara i formatet ”xxx.la”

en: Automake Build
sv: Automake-bygg

en: Basic autotools build plugin.
sv: Grundläggande insticksmodul för autotools-byggnationer.

en: Execute
sv: Kör

en: Configure Project
sv: Konfigurera projekt

en: Regenerate project
sv: Generera om projektet

en: Configuration:
sv: Konfiguration:

en: Configure Options:
sv: Konfigurationsalternativ:

en: Build Directory:
sv: Byggkatalog:

en: Select Program
sv: Välj program

en: Arguments:
sv: Argument:

en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

en: Select Program to run:
sv: Välj program att köra:

en: Run several commands at a time:
sv: Kör flera kommandon samtidigt:

en: Continue on errors
sv: Fortsätt vid fel

en: Translate messages
sv: Översätt meddelanden

en: Highlight build warnings and errors in editor
sv: Färgmarkera byggvarningar och fel i redigeraren

en: Build
sv: Bygge

en: Install as root:
sv: Installera som root:

en: Install
sv: Installera

en: Before using this new configuration, the default one needs to be removed. Do you want to do that?
sv: Innan den nya konfigurationen kan användas så måste standardkonfigurationen tas bort. Vill du göra det?

en: Command canceled by user
sv: Kommandot avbröts av användare

en: Cannot compile "%s": No compile rule defined for this file type.
sv: Kan inte kompilera ”%s”: Ingen kompileringsregel har definierats för denna filtyp.

en: Cannot configure project: Missing configure script in %s.
sv: Kan inte konfigurera projektet: Saknar configure-skript i %s.

en: Select a build directory inside the project directory
sv: Välj en byggkatalog inuti projektkatalogen

en: Default
sv: Standardvärde

en: Debug
sv: Felsök

en: Profiling
sv: Profilering

en: Optimized
sv: Optimerad

en: No executables in this project!
sv: Inga körbara filer i detta projekt!

en: No file or project currently opened.
sv: Ingen fil eller projekt är för närvarande öppnade.

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
sv: Programmet ”%s” är inte en lokal fil

en: Program '%s' does not exist
sv: Programmet ”%s” finns inte

en: Program '%s' does not have execution permission
sv: Programmet ”%s” har inte körrättigheter

en: No executable for this file.
sv: Ingen körbar fil för denna fil.

en: Executable '%s' is not up-to-date.
sv: Körbara filen ”%s” är inte uppdaterad.

en: True if we need a special command to install files
sv: True om vi behöver ett speciellt kommando för att installera filer

en: Command used to be allowed to install files
sv: Kommando att använda för att tillåtas installera filer

en: The command has to contain "%s" or "%q". This will be replaced by the command used to install the files, by example "make install". %s is replaced by the command without any change while %q is replaced by the quoted command. You can use %% to get a "%" character. A typical value is "sudo %s" or "su -c %q".
sv: Kommandot måste innehålla ”%s” eller ”%q”. Detta kommer att ersättas av kommandot som används för att installera filerna, till exempel ”make install”. %s ersätts av kommandot utan att göra någon ändring men %q ersätts av kommandot inom citattecken. Du kan använda %% för att få ett ”%”-tecken. Ett typiskt värde är ”sudo %s” eller ”su -c %q”.

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+`(.+)'
sv: make(\[\d+\])?:\s+Går\s+till\s+katalogen\s+`(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+'(.+)'
sv: make(\[\d+\])?:\s+Går\s+till\s+katalogen\s+'(.+)'

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+`(.+)'
sv: make(\[\d+\])?:\s+Lämnar\s+katalogen\s+`(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+'(.+)'
sv: make(\[\d+\])?:\s+Lämnar\s+katalogen\s+'(.+)'

en: Entering: %s
sv: Går in i: %s

en: Leaving: %s
sv: Lämnar: %s

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
sv: varning:

en: warning:-old
sv: varning:-old

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
sv: fel:

en: error:-old
sv: fel:-old

en: Command exited with status %d
sv: Kommandot avslutades med statuskod %d

en: Command aborted by user
sv: Kommandot avbröts av användare

en: Command terminated with signal %d
sv: Kommandot avslutades med signalkod %d

en: Command terminated for an unknown reason
sv: Kommandot avslutades av en okänd anledning

en: Total time taken: %lu secs
sv: Totalt åtgången tid: %lu sekunder

en: Completed unsuccessfully
sv: Färdig men misslyckades

en: Completed successfully
sv: Färdig och lyckades

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
sv: Bygg %d: %s

en: _Build
sv: _Bygg

en: _Build Project
sv: Bygg _projekt

en: Build whole project
sv: Bygg hela projektet

en: _Install Project
sv: Insta_llera projekt

en: Install whole project
sv: Installera hela projektet

en: _Check Project
sv: _Kontrollera projektet

en: Check whole project
sv: Kontrollera hela projektet

en: _Clean Project
sv: _Töm projektet

en: Clean whole project
sv: Töm hela projektet

en: C_onfigure Project…
sv: K_onfigurera projekt…

en: Configure project
sv: Konfigurera projekt

en: Build _Tarball
sv: Bygg _tar-arkiv

en: Build project tarball distribution
sv: Bygg tar-arkivsdistribution av projektet

en: _Build Module
sv: _Bygg modul

en: Build module associated with current file
sv: Bygg modul associerad med aktuell fil

en: _Install Module
sv: _Installera modul

en: Install module associated with current file
sv: Installera modul associerad med aktuell fil

en: _Check Module
sv: _Kontrollera modulen

en: Check module associated with current file
sv: Kontrollera modulen associerad med aktuell fil

en: _Clean Module
sv: _Töm modul

en: Clean module associated with current file
sv: Töm modulen associerad med aktuell fil

en: Co_mpile File
sv: Ko_mpilera fil

en: Compile current editor file
sv: Kompilera aktuell redigerarfil

en: Select Configuration
sv: Välj konfiguration

en: Select current configuration
sv: Välj aktuell konfiguration

en: Remove Configuration
sv: Ta bort konfiguration

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
sv: Töm projektet (distclean) och ta bort konfigurationskatalog om möjligt

en: _Compile
sv: _Kompilera

en: Compile file
sv: Kompilera fil

en: Build module
sv: Bygg modul

en: _Install
sv: _Installera

en: Install module
sv: Installera modul

en: _Clean
sv: Tö_m

en: Clean module
sv: Töm modul

en: _Check
sv: _Kontrollera

en: Check module
sv: Kontrollera modul

en: _Cancel command
sv: _Avbryt kommando

en: Cancel build command
sv: Avbryt byggkommando

en: _Build (%s)
sv: _Bygg (%s)

en: _Install (%s)
sv: _Installera (%s)

en: _Clean (%s)
sv: _Töm (%s)

en: Co_mpile (%s)
sv: Ko_mpilera (%s)

en: Co_mpile
sv: Ko_mpilera

en: Build commands
sv: Byggkommandon

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
sv: Bygg poppupp-kommandon

en: Build Autotools
sv: Bygg Autotools

en: Error while setting up build environment:
     %s
sv: Fel vid konfiguration av byggmiljön:
     %s

en: Command aborted
sv: Kommandot avbröts

en: Class Generator
sv: Klassgenerator

en: Anjuta Class Generator Plugin
sv: Klassgenerator-insticksmodul för Anjuta

en: Class
sv: Klass

en: No License
sv: Ingen licens

en: Create
sv: Skapa

en: Class Name:
sv: Klassnamn:

en: Base Class:
sv: Basklass:

en: Base Class Inheritance:
sv: Basklassarv:

en: Class Options:
sv: Klassalternativ:

en: Source/Header Headings:
sv: Rubriker för källkod/header:

en: Inline the declaration and implementation
sv: Infoga deklarationen och implementationen

en: Author/Date/Time
sv: Upphovsman/Datum/Tid

en: General Class Properties
sv: Egenskaper för allmän klass

en: Class Elements
sv: Klasselement

en: Generic C++ Class
sv: Allmän C++-klass

en: GObject Prefix and Type:
sv: GObject-prefix och typ:

en: Author/Date-Time
sv: Upphovsman/Datum-Tid

en: Class Function Prefix:
sv: Prefix för klassfunktion:

en: Member Functions/Variables
sv: Medlemsfunktioner/Variabler

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Signals
sv: Signaler

en: GObject Class
sv: GObject-klass

en: Class Methods
sv: Klassmetoder

en: Constants/Variables
sv: Konstanter/Variabler

en: Python Class
sv: Python-klass

en: is Sub-Class
sv: är underklass

en: Initializer Arguments:
sv: Argument till initierare:

en: Methods
sv: Metoder

en: Variables
sv: Variabler

en: Imports
sv: Importerar

en: JavaScript Class
sv: JavaScript-klass

en: Class Scope:
sv: Klassomfång:

en: Vala Class
sv: Vala-klass

en: Author Email Address:
sv: E-post för upphovsman:

en: Author Name:
sv: Upphovsman:

en: License:
sv: Licens:

en: Header File:
sv: Header-fil:

en: Source File:
sv: Källkodsfil:

en: Add to Project Target:
sv: Lägg till i projektmål:

en: Add to Repository
sv: Lägg till i arkiv

en: Header or source file has not been created
sv: Header eller källkodsfil har inte skapats

en: Autogen template used for the header file
sv: Autogen-mall använd för header-filen

en: Autogen template used for the implementation file
sv: Autogen-mall använd för implementationsfilen

en: File to which the processed template will be written
sv: Fil till vilken de behandlade mallen ska skrivas till

en: Could not find autogen version 5; please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net.
sv: Kunde inte hitta autogen version 5. Installera paketet autogen. Du kan hämta det från http://autogen.sourceforge.net.

en: Failed to execute autogen: %s
sv: Misslyckades med att köra autogen: %s

en: Guess from type
sv: Gissa från typen

en: Scope
sv: Omfattning

en: Type
sv: Typ

en: Arguments
sv: Argument

note: Somehow redundant with marshaller, but required for default handler
en: Flags
sv: Flaggor

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
sv: Automatisk

en: Getter
sv: Hämtar

en: Setter
sv: Ställer in

en: XML description of the user interface
sv: XML-beskrivning för användargränssnittet

en: CVS Plugin
sv: Insticksmodul för CVS

en: A version control system plugin
sv: Ett versionshanteringsinstick

en: Patch-Style diff
sv: Patch-liknande diff

en: Local
sv: Lokala

en: Password server (pserver)
sv: Lösenord på server (pserver)

en: CVS Preferences
sv: CVS-inställningar

en: Path to "cvs" command
sv: Sökväg till kommandot ”cvs”

en: Compression Level (0=off, 10=max):
sv: Komprimeringsnivå (0=av, 10=maximal):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
sv: Ignorera .cvsrc-fil (rekommenderas)

en: CVS Options
sv: CVS-alternativ

en: CVS: Add file/directory
sv: CVS: Lägg till fil/katalog

en: Choose file or directory to add:
sv: Välj fil eller katalog att lägga till:

en: Browse…
sv: Bläddra…

en: File is binary
sv: Filen är binär

en: CVS: Remove file/directory
sv: CVS: Ta bort fil/katalog

en: Choose file or directory to remove:
sv: Välj fil eller katalog att ta bort:

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course, the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
sv: <b>Observera: </b>
    
    Att trycka OK innebär att filen tas bort från disken och från CVS. Så klart kommer filen inte att tas bort från CVS innan du använder CVS-incheckning. <b>Du har blivit varnad!</b>

en: CVS: Commit file/directory
sv: CVS: Checka in fil/katalog

en: Choose file or directory to commit:
sv: Välj fil eller katalog att checka in:

en: Whole project
sv: Hela projektet

en: Log message:
sv: Loggmeddelande:

en: Do not act recursively
sv: Agera inte rekursivt

en: Options:
sv: Alternativ:

en: CVS: Update file/directory
sv: CVS: Uppdatera fil/katalog

en: Choose file or directory to update:
sv: Välj fil eller katalog att uppdatera:

en: Delete empty directories
sv: Ta bort tomma kataloger

en: Create new directories
sv: Skapa nya kataloger

en: Reset sticky tags
sv: Återställ klistriga taggar

en: Use revision/tag:
sv: Använd revision/tagg:

en: CVS: Status from file/directory
sv: CVS: Status från fil/katalog

en: Choose file or directory to get the status from:
sv: Välj fil eller katalog att hämta statusen från:

en: Be verbose
sv: Var informativ

en: CVS: Diff file/directory
sv: CVS: Diff:a fil/katalog

en: Choose file or directory to diff:
sv: Välj fil eller katalog att köra diff på:

en: Unified format instead of context format
sv: Enhetligt format istället för sammanhangsformat

en: Use revision:
sv: Använd revision:

en: CVS: Log file/directory
sv: CVS: Loggfil/katalog

en: Choose file or directory to get log for:
sv: Välj fil eller katalog att få logg för:

en: Options
sv: Alternativ

en: CVS: Import
sv: CVS: Importera

en: Project root directory:
sv: Projektets rotkatalog:

en: Module name:
sv: Modulnamn:

en: Vendor tag:
sv: Leverantörstagg:

en: Release tag:
sv: Utgåvetagg:

en: Module Details:
sv: Moduldetaljer:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Repository:
sv: Arkiv:

en: Please enter a filename!
sv: Ange ett filnamn!

en: Please fill field: %s
sv: Fyll i fältet: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
sv: CVS-kommando körs. Vänta tills det är färdigt!

en: Unable to delete file
sv: Kunde inte ta bort fil

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett tomt loggmeddelande?

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Release
sv: Utgåva

en: Are you sure that you do not want a log message?
sv: Är du säker på att du inte vill ha ett loggmeddelande?

en: CVS command failed. See above for details
sv: CVS-kommandot misslyckades. Se ovan för detaljer

en: CVS command successful! Time taken: %ld second | CVS command successful! Time taken: %ld seconds
sv[0]: CVS-kommandot lyckades! Använd tid: %ld sekund
sv[1]: CVS-kommandot lyckades! Använd tid: %ld sekunder

en: CVS command is running — please wait until it finishes!
sv: CVS-kommandot körs — vänta tills det är färdigt!

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
sv: _Lägg till

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
sv: Lägg till en ny fil/katalog till CVS-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
sv: _Ta bort

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
sv: Ta bort en fil/katalog från CVS-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit
sv: _Checka in

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
sv: Checka in dina ändringar till CVS-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
sv: _Uppdatera

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the CVS tree
sv: Synkronisera din lokala kopia med CVS-trädet

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
sv: Visa skillnader mellan din lokala kopia och trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
sv: _Visa status

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
sv: Visa status för en fil/katalog

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
sv: Visa l_ogg

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
sv: Visa loggen för en fil/katalog

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
sv: _Importera träd

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
sv: Importera ett nytt källkodsträd till CVS

en: CVS operations
sv: CVS-åtgärder

en: CVS popup operations
sv: Poppupp för CVS-åtgärder

en: Debugger
sv: Felsökare

en: Debug Manager plugin.
sv: Insticksmodul för felsökningshanterare.

en: Attach to process
sv: Anslut till process

en: _Process to attach to:
sv: _Process att ansluta till:

en: _Hide paths
sv: _Dölj sökvägar

en: Hide process para_meters
sv: Dölj processpara_metrar

en: Display process _tree
sv: Visa process_träd

en: _Attach
sv: _Anslut

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Enable _all
sv: Aktivera _alla

en: _Disable all
sv: _Inaktivera alla

en: _Remove all
sv: _Ta bort alla

en: Add Watch
sv: Lägg till bevakare

en: _Automatic update
sv: _Automatisk uppdatering

en: _Name:
sv: _Namn:

en: Change Watch
sv: Ändra bevakare

en: _Value:
sv: _Värde:

en: Inspect/Evaluate
sv: Inspektera/Evaluera

en: Breakpoint properties
sv: Brytpunktsegenskaper

en: Location
sv: Plats

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
sv: Antal k_örningar:

en: _Condition:
sv: _Villkor:

en: _Location:
sv: _Plats:

en: Memory
sv: Minne

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
sv: Ange en hexadecimal adress eller välj en i datat

en: Inspect
sv: Inspektera

en: CPU Registers
sv: Processorregister

en: Shared libraries
sv: Delade bibliotek

en: Kernel Signals
sv: Kärnsignaler

en: Set Signal Property
sv: Ställ in signalegenskap

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Program Interrupt
sv: Programavbrott

en: Yes
sv: Ja

en: Print:
sv: Skriv ut:

en: Stop:
sv: Stoppa:

en: Start Debugger
sv: Starta felsökare

en: Debugger:
sv: Felsökare:

en: Debugger command
sv: Felsökningskommando

en: Debugger command:
sv: Felsökningskommando:

en: Source Directories
sv: Källkodskataloger

en: Select one directory
sv: Välj en katalog

en: Connect to remote target
sv: Anslut till fjärrmål

en: TCP/IP Connection
sv: TCP/IP-anslutning

en: Address:
sv: Adress:

en: Serial Line Connection
sv: Serielinjesanslutning

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Remote debugging
sv: Fjärrfelsökning

en: <span weight="bold" size="larger">Are you sure you want to debug a program not using the Debug configuration?</span>
    
    When optimizations are enabled, the debugger cannot always identify the source code corresponding to the instructions, so some commands can perform in a strange way, especially steps.
sv: <span weight="bold" size="larger">Är du säker på att du vill felsöka ett program som inte använder felsökningskonfigurationen?</span>
    
    När optimeringar är aktiverade så kan inte felsökaren alltid identifiera källkoden som motsvarar instruktionerna och vissa kommandon kan uppföra sig ett underligt sätt, speciellt stegningar.

en: Do not show again
sv: Visa inte igen

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla brytpunkter?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
sv: _Brytpunkter

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
sv: Växla brytpunkt

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
sv: Växla brytpunkt på den aktuella platsen

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint…
sv: Lägg till brytpunkt…

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
sv: Lägg till en brytpunkt

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
sv: Ta bort brytpunkt

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
sv: Ta bort en brytpunkt

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
sv: Redigera brytpunkt

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
sv: Redigera egenskaper för brytpunkt

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
sv: Aktivera brytpunkt

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
sv: Aktivera en brytpunkt

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
sv: Inaktivera alla brytpunkter

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
sv: Inaktivera alla brytpunkter

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
sv: Ta b_ort alla brytpunkter

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
sv: Ta bort alla brytpunkter

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
sv: Hoppa till brytpunkt

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
sv: Hoppa till brytpunktsplats

en: Disable Breakpoint
sv: Inaktivera brytpunkt

en: Disable a breakpoint
sv: Inaktivera en brytpunkt

note: Translators: Enabled refers to a breakpoint. It is a column name, like * other words. This enable an user defined command
en: Enabled
sv: Påslaget

en: Address
sv: Adress

en: Condition
sv: Villkor

en: Pass count
sv: Körningar

en: State
sv: Tillstånd

en: Breakpoint operations
sv: Brytpunktsåtgärder

note: create goto menu_item.
en: _Go to address
sv: _Gå till adress

en: Variable
sv: Variabel

en: Disassembly
sv: Disassemblera

en: Lines
sv: Rader

note: This is the list of local variables.
en: Locals
sv: Lokala variabler

en: Do not display warning if not using a Debug configuration
sv: Visa inte någon varning om inte en felsökningskonfiguration används

en: Debugger Log
sv: Logg för felsökare

en: Started
sv: Startad

en: Loaded
sv: Inläst

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
sv: Gör pa_us i program

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
sv: Gör paus i körningen av programmet

en: Running…
sv: Kör…

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
sv: Kör/_Fortsätt

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
sv: Fortsätt körningen av programmet

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Unloaded
sv: Inte inläst

en: Debugger terminated with error %d: %s
sv: Felsökaren avslutades med felkod %d: %s

en: Program has received signal: %s
sv: Programmet tog emot en signal: %s

note: Action name Stock icon, if any
en: _Debug
sv: Fels_ök

en: _Start Debugger
sv: _Starta felsökare

en: _Debug Program
sv: _Felsök program

en: Start debugger and load the program
sv: Starta felsökaren och läs in programmet

en: _Debug Process…
sv: _Felsök process…

en: Start debugger and attach to a running program
sv: Starta felsökaren och fäst till ett körande program

en: Debug _Remote Target…
sv: Felsök f_järrmål…

en: Connect to a remote debugging target
sv: Anslut till ett mål för fjärrfelsökning

en: Stop Debugger
sv: Stoppa felsökaren

en: Say goodbye to the debugger
sv: Säg hejdå till felsökaren

en: Add source paths…
sv: Lägg till källkodssökvägar…

en: Add additional source paths
sv: Lägg till ytterligare källkodskataloger

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command…
sv: Felsökningskommando…

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
sv: Anpassat felsökningskommando

en: _Info
sv: _Information

en: Shared Libraries
sv: Delade bibliotek

en: Show shared library mappings
sv: Visa delade biblioteksmappningar

en: Show kernel signals
sv: Visa kärnsignaler

en: _Continue/Suspend
sv: _Fortsätt/Pausa

en: Continue or suspend the execution of the program
sv: Fortsätt eller pausa körningen av programmet

en: Step _In
sv: Stega _in

en: Single step into function
sv: Enkelstega in i funktion

en: Step O_ver
sv: Stega _över

en: Single step over function
sv: Enkelstega över funktion

en: Step _Out
sv: Stega _ut

en: Single step out of function
sv: Enkelstega ut ur funktionen

en: _Run to Cursor
sv: _Kör till markör

en: Run to the cursor
sv: Kör till markören

en: _Run from Cursor
sv: _Kör från markör

en: Run from the cursor
sv: Kör från markören

en: Debugger operations
sv: Felsökaråtgärder

en: Unable to find a debugger plugin supporting a target with %s MIME type
sv: Kunde inte hitta en felsökningsinsticksmodul som har stöd för ett mål med MIME-typen %s

en: Registers
sv: Register

en: Update
sv: Uppdatera

en: Shared Object
sv: Delat objekt

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Symbols read
sv: Symboler inlästa

en: Shared library operations
sv: Åtgärder för delade bibliotek

en: Stop
sv: Stoppa

en: Print
sv: Skriv ut

en: Description
sv: Beskrivning

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
sv: Skicka till process

en: Kernel signals
sv: Kärnsignaler

en: Signal operations
sv: Signalåtgärder

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Whether to display line numbers
sv: Huruvida radnummer ska visas

en: Show Line Markers
sv: Visa radmarkeringar

en: Whether to display line marker pixbufs
sv: Huruvida radmarkeringspixbufs ska visas

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
sv: Ställ in aktuell ram

en: View Source
sv: Visa källa

en: Get Stack trace
sv: Hämta stackspårning

en: Active
sv: Aktiv

en: Thread
sv: Tråd

en: Frame
sv: Ram

note: Register actions
en: File
sv: Fil

en: Line
sv: Rad

en: Function
sv: Funktion

en: Stack frame operations
sv: Stackramsåtgärder

en: User
sv: Användare

en: Time
sv: Tid

en: Command
sv: Kommando

en: Unable to execute: "%s". The returned error was: "%s".
sv: Kunde ej köra: ”%s”. Det returnerade felet var: ”%s”.

en: Unable to open the file: %s
sv: Kan inte öppna filen: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
sv: Kunde inte öppna %s. Felsökaren kan inte starta.

en: Unable to detect MIME type of %s. Debugger cannot start.
sv: Kunde inte identifiera MIME-typen för %s. Felsökaren kan inte starta.

en: Path
sv: Sökväg

en: The program is already running.
    Do you still want to stop the debugger?
sv: Programmet körs redan.
    Vill du fortfarande stoppa felsökaren?

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate…
sv: Ins_pektera/Evaluera…

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
sv: Inspektera eller evaluera ett uttryck eller en variabel

en: Add Watch…
sv: Lägg till bevakare…

en: Remove Watch
sv: Ta bort bevakare

en: Update Watch
sv: Uppdatera bevakare

en: Change Value
sv: Ändra värde

en: Update all
sv: Uppdatera alla

en: Remove all
sv: Ta bort alla

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
sv: Automatisk uppdatering

en: Watch operations
sv: Bevakningsåtgärder

en: Watches
sv: Bevakningar

en: API Help
sv: API-hjälp

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
sv: Devhelp-insticksmodul för Anjuta.

en: Search Help:
sv: Sök hjälp:

en: _Go to
sv: _Gå till

en: _API Reference
sv: _API-referens

en: Browse API Pages
sv: Bläddra i API-sidor

en: _Context Help
sv: Sammanhangsh_jälp

en: Search help for the current word in the editor
sv: Sök hjälp för det aktuella ordet i redigeraren

en: _Search Help
sv: _Sök hjälp

en: Search for a term in help
sv: Sök efter en term i hjälpen

en: Help operations
sv: Hjälpåtgärder

en: API Browser
sv: API-bläddrare

en: Missing name
sv: Saknar namn

en: Project doesn't allow to set properties
sv: Projektet tillåter inte att man ställer in egenskaper

en: Directory backend
sv: Katalogbakände

en: Directory project backend, get only source files, use it when other backend fails
sv: Katalogprojekt-bakänden, hämta bara källfiler, använd den när andra bakändar misslyckas

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
sv: Är du säker på att du vill läsa om ”%s”?
    Du kommer att förlora alla ändringar som inte är sparade.

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Rename
sv: Byt namn

en: Remove
sv: Ta bort

en:  [read-only]
sv:  [skrivskyddad]

en: Close Others
sv: Stäng andra

en: Close file
sv: Stäng fil

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Save file as
sv: Spara fil som

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
sv: Filen ”%s” finns redan.
    Vill du ersätta den med den du sparar?

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: [read-only]
sv: [skrivskyddad]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
sv: Dokumenthanterare

en: Provides document management capabilities.
sv: Tillhandahåller dokumenthanteringsförmågor.

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Enable files autosave
sv: Aktivera automatiskt sparande av filer

en: Save files interval in minutes
sv: Tidsintervall i minuter för filsparande

en: Save session interval in minutes
sv: Tidsintervall i minuter för sessionssparande

en: Autosave
sv: Automatisk sparning

en: Sorted in opening order
sv: Sorterade i öppningsordning

en: Sorted by most recent use
sv: Sorterat efter senaste användning

en: Sorted in alphabetical order
sv: Sorterade i alfabetisk ordning

en: Show tabs
sv: Visa tabbar

en: Show drop-down list
sv: Visa rullgardinslista

en: Do not show open documents
sv: Visa inte öppna dokument

en: Open documents
sv: Öppna dokument

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: _Save
sv: _Spara

en: Save current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save _As…
sv: Spara so_m…

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

en: Save A_ll
sv: Spara _alla

en: Save all currently open files, except new files
sv: Spara alla för tillfället öppna filer, utom nya filer

en: _Close File
sv: S_täng fil

en: Close current file
sv: Stäng aktuell fil

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close all files
sv: Stäng alla filer

en: Close other documents
sv: Stäng andra dokument

en: Reload F_ile
sv: Läs om f_il

en: Reload current file
sv: Läs om aktuell fil

en: Recent _Files
sv: Senaste _filer

en: _Print…
sv: S_kriv ut…

en: Print the current file
sv: Skriv ut den aktuella filen

en: _Print Preview
sv: _Förhandsvisning

en: Preview the current file in print format
sv: Förhandsvisa den aktuella filen i utskriftsformat

en: _Transform
sv: _Transformera

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
sv: _Gör markeringen till versaler

en: Make the selected text uppercase
sv: Gör den markerade texten till versaler

en: Make Selection Lowercase
sv: Gör markeringen till gemener

en: Make the selected text lowercase
sv: Gör den markerade texten till gemener

en: Convert EOL to CRLF
sv: Konvertera EOL till CRLF

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
sv: Konvertera radslutstecken till DOS EOL (CRLF)

en: Convert EOL to LF
sv: Konvertera EOL till LF

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
sv: Konvertera radslutstecken till Unix EOL (LF)

en: Convert EOL to CR
sv: Konvertera EOL till CR

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
sv: Konvertera radslutstecken till Mac OS EOL (CR)

en: Convert EOL to Majority EOL
sv: Konvertera EOL till majoritets-EOL

en: Convert End Of Line characters to the most common EOL found in the file
sv: Konvertera radslutstecken till de mest vanliga EOL-tecken i filen

en: _Select
sv: _Markera

en: Select _All
sv: _Markera alla

en: Select all text in the editor
sv: Markera all text i redigeraren

en: Select _Code Block
sv: Markera _kodblock

en: Select the current code block
sv: Markera det aktuella kodblocket

en: Co_mment
sv: Komment_era

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
sv: _Blockkommentar/Avkommentera

en: Block comment the selected text
sv: Blockkommentera den markerade texten

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
sv: Bo_xkommentar/Avkommentera

en: Box comment the selected text
sv: Boxkommentera den markerade texten

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
sv: _Flödeskommentar/Avkommentera

en: Stream comment the selected text
sv: Flödeskommentera den markerade texten

note: menu title
en: _Line Number…
sv: _Radnummer…

en: Go to a particular line in the editor
sv: Gå till ett visst radnummer i redigeraren

en: Matching _Brace
sv: Matchande _klammer

en: Go to the matching brace in the editor
sv: Gå till matchande klammer i redigeraren

en: _Start of Block
sv: _Början av block

en: Go to the start of the current block
sv: Gå till början av det aktuella blocket

en: _End of Block
sv: _Slutet på blocket

en: Go to the end of the current block
sv: Gå till slutet på det aktuella blocket

en: Previous _History
sv: Föregående histo_rik

en: Go to previous history
sv: Gå till föregående historik

en: Next Histor_y
sv: Nästa histori_k

en: Go to next history
sv: Gå till nästa historik

en: _Search
sv: _Sök

en: _Quick Search
sv: S_nabbsökning

en: Quick editor embedded search
sv: Snabbsökning inbäddad i redigerare

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Search for next appearance of term.
sv: Sök efter nästa förekomst av termen.

en: Find and R_eplace…
sv: Sök och _ersätt…

en: Search and replace
sv: Sök och ersätt

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: Repeat the last Find command
sv: Upprepa det senaste sökkommandot

en: Clear Highlight
sv: Töm markering

en: Clear all highlighted text
sv: Töm all markerad text

en: Find in Files
sv: Sök i filer

en: Search in project files
sv: Sök i projektfiler

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Match case in search results.
sv: Matcha skiftläge i sökresultaten.

en: Highlight All
sv: Färgmarkera allt

en: Highlight all occurrences
sv: Färgmarkera alla förekomster

en: Regular Expression
sv: Reguljära uttryck

en: Search using regular expressions
sv: Sök med reguljära uttryck

en: _Edit
sv: _Redigera

note: menu title
en: _Editor
sv: _Redigerare

en: _Add Editor View
sv: _Lägg till redigerarvy

en: Add one more view of current document
sv: Lägg till en vy till för aktuellt dokument

en: _Remove Editor View
sv: _Ta bort redigerarvy

en: Remove current view of the document
sv: Ta bort aktuell dokumentvy

en: U_ndo
sv: _Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: _Redo
sv: Gör _om

en: Redo the last undone action
sv: Gör om den åtgärd som senast ångrades

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
sv: Klipp ut den markerade texten från redigeraren till urklipp

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till urklipp

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Paste the content of clipboard at the current position
sv: Klistra in innehållet i urklipp på den aktuella platsen

en: _Clear
sv: Tö_m

en: Delete the selected text from the editor
sv: Ta bort den markerade texten från redigeraren

en: _Auto-Complete
sv: _Automatisk komplettering

en: Auto-complete the current word
sv: Komplettera det aktuella ordet automatiskt

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom in: Increase font size
sv: Zooma in: Öka typsnittsstorlek

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom out: Decrease font size
sv: Zooma ut: Minska typsnittsstorlek

en: _Highlight Mode
sv: _Färgmarkeringsläge

en: _Close All Folds
sv: _Stäng alla inhägnader

en: Close all code folds in the editor
sv: Stäng alla kodinhägnader i redigeraren

en: _Open All Folds
sv: _Öppna alla inhägnader

en: Open all code folds in the editor
sv: Öppna alla kodinhägnader i redigeraren

en: _Toggle Current Fold
sv: _Växla aktuell inhägnad

en: Toggle current code fold in the editor
sv: Växla aktuell kodinhägnad i redigeraren

en: _Documents
sv: _Dokument

en: Previous Document
sv: Föregående dokument

en: Switch to previous document
sv: Växla till föregående dokument

en: Next Document
sv: Nästa dokument

en: Switch to next document
sv: Växla till nästa dokument

en: Bookmar_k
sv: B_okmärke

en: _Toggle Bookmark
sv: _Växla bokmärke

en: Toggle bookmark at the current line position
sv: Växla bokmärke på aktuell radposition

en: _Previous Bookmark
sv: _Föregående bokmärke

en: Jump to the previous bookmark in the file
sv: Hoppa till föregående bokmärke i filen

en: _Next Bookmark
sv: _Nästa bokmärke

en: Jump to the next bookmark in the file
sv: Hoppa till nästa bokmärke i filen

en: _Clear All Bookmarks
sv: _Töm alla bokmärken

en: Clear bookmarks
sv: Töm bokmärken

en: Editor file operations
sv: Filåtgärder för redigerare

en: Editor print operations
sv: Utskriftsåtgärder för redigerare

en: Editor text transformation
sv: Texttransformering för redigerare

en: Editor text selection
sv: Textmarkering för redigerare

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
sv: Kodkommentering för redigerare

en: Editor navigations
sv: Navigeringar för redigerare

en: Editor edit operations
sv: Redigeraråtgärder för redigerare

en: Editor zoom operations
sv: Zoomåtgärder för redigerare

en: Editor syntax highlighting styles
sv: Syntaxfärgningsstilar för redigerare

en: Editor text formatting
sv: Textformatering för redigerare

en: Simple searching
sv: Enkel sökning

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
sv: Dokument

en: Toggle search options
sv: Växla sökalternativ

en: Reload
sv: Läs om

en: Go to
sv: Gå till

en: OVR
sv: ÖVR

en: Col
sv: Kol

en: Mode
sv: Läge

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
sv: Automatisk sparning misslyckades för %s

en: Autosave completed
sv: Automatisk sparning färdig

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top.
sv: Sökningen efter ”%s” nådde slutet och fortsatte från början.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom.
sv: Sökningen efter ”%s” nådde början och fortsatte från slutet.

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top but no new match was found.
sv: Sökningen efter ”%s” nådde slutet och fortsatte från början men inga nya sökträffar hittades.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom but no new match was found.
sv: Sökningen efter ”%s” nådde början och fortsatte från slutet men inga nya sökträffar hittades.

en: Use the context menu of the "Find" icon for more search options
sv: Använd sammanhangsmenyn för ”Sök”-ikonen för fler sökalternativ

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: Filename
sv: Filnamn

en: All text files
sv: Alla textfiler

en: Find in files
sv: Sök i filer

en: File Loader
sv: Filinläsare

en: File loader to load different files
sv: Filinläsare för att läsa in olika filer

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
sv: Inga objekt hittades

en: No recently used resource found with URI "%s"
sv: Ingen tidigare använd resurs hittades med URI:n ”%s”

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
sv: Denna funktion är inte implementerad för komponenter av klassen ”%s”

en: Open '%s'
sv: Öppna ”%s”

en: Unknown item
sv: Okänt objekt

en: Cannot open "%s".
    
    %s
sv: Kan inte öppna ”%s”.
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    MIME type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
sv: <b>Kan inte öppna ”%s”</b>.
    
    Det finns ingen insticksmodul, standardåtgärd eller program konfigurerat
    att hantera den här filtypen.
    
    MIME-typ: %s
    
    Du kan välja att försöka öppna den med följande insticksmoduler eller program.

en: Open with:
sv: Öppna med:

en: All files
sv: Alla filer

en: Anjuta Projects
sv: Anjuta-projekt

en: C/C++ source files
sv: C/C++-källfiler

en: C# source files
sv: C#-källfiler

en: Java source files
sv: Java-källfiler

en: Pascal source files
sv: Pascal-källfiler

en: PHP source files
sv: PHP-källfiler

en: Perl source files
sv: Perl-källfiler

en: Python source files
sv: Python-källfiler

en: Hypertext markup files
sv: HTML-filer

en: Shell script files
sv: Skalskriptsfiler

en: Makefiles
sv: Makefiler

en: Lua files
sv: Lua-filer

en: Diff files
sv: Diff-filer

en: Failed to activate plugin: %s
sv: Misslyckades med att aktivera instick: %s

en: _New
sv: _Ny

en: New empty file
sv: Ny tom fil

en: _Open…
sv: _Öppna…

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open _With
sv: Öppna _med

en: Open with
sv: Öppna med

en: New
sv: Ny

en: New file, project and project components.
sv: Ny fil, projekt och projektkomponenter.

en: Open
sv: Öppna

en: Open _Recent
sv: Öppna _tidigare

en: Open recent file
sv: Öppna tidigare fil

en: Open recent files
sv: Öppna tidigare filer

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: File not found
sv: Filen hittades inte

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
sv: Välj en insticksmodul för att öppna <b>%s</b>.

en: Open With
sv: Öppna med

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File manager for project and single files
sv: Filhanterare för projekt och enstaka filer

en: Root directory if no project is open:
sv: Rotkatalog om inget projekt har öppnats:

en: Choose Directory to show if no project is open
sv: Välj katalog att visa om inget projekt har öppnats

en: Automatically select the current document
sv: Välj automatiskt det aktuella dokumentet

en: Global
sv: Allmänna

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
sv: Visa inte säkerhetskopior (.o, .la, etc.)

en: Do not show hidden files
sv: Visa inte dolda filer

en: Do not show backup files
sv: Visa inte säkerhetskopior

en: Do not show unversioned files
sv: Visa inte filer som inte versionshanteras

en: Loading...
sv: Läser in…

en: Base Path
sv: Bassökväg

en: GFile representing the top-most path displayed
sv: GFile som representerar den överst visade sökvägen

note: You try to rename "/"
en: You can't rename "/"!
sv: Du kan inte byta namn på ”/”!

en: An error has occurred!
    Maybe your permissions are insufficient or the filename is wrong
sv: Ett fel har uppstått!
    Kanske dina rättigheter är otillräckliga eller så är filnamnet fel

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Rename file or directory
sv: Byt namn på fil eller katalog

en: _Show in File manager
sv: _Visa i filhanterare

en: Show in File manager
sv: Visa i filhanterare

en: File manager popup actions
sv: Poppuppåtgärder för filhanterare

en: Files
sv: Filer

en: File Assistant
sv: Filguide

en: Anjuta File Assistant Plugin
sv: Insticksmodul för Anjutas filguide

en: New File
sv: Ny fil

en: File Information
sv: Filinformation

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
sv: Ange filnamnet.
    Filändelsen kommer att läggas till enligt filtypen.

en: Type:
sv: Typ:

en: Add License Information:
sv: Lägg till licensinformation:

en: Create corresponding header file
sv: Skapa motsvarande header-fil

en: Use Template for the Header file
sv: Använd mall för header-filen

en: Add to project target:
sv: Lägg till i projektmål:

en: Add to repository
sv: Lägg till i arkiv

en: C Source File
sv: C-källkodsfil

en: C/C++ Header File
sv: C/C++-headerfil

en: C++ Source File
sv: C++-källkodsfil

en: C# Source File
sv: C#-källkodsfil

en: Java Source File
sv: Java-källkodsfil

en: Perl Source File
sv: Perl-källkodsfil

en: Python Source File
sv: Python-källkodsfil

en: Shell Script File
sv: Skalskriptsfil

en: Vala Source File
sv: Vala-källkodsfil

en: Other
sv: Annan

en: GNU Debugger
sv: GNU-felsökare

en: GNU Debugger Plugin
sv: Insticksmodul för GNU-felsökare

en: Available pretty printers
sv: Tillgängliga vackra skrivare

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
sv: Läser in körbar fil: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
sv: Läser in core: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
sv: Jag kan inte hitta: %s.
    Kan inte initiera felsökaren.
    Försäkra dig om att Anjuta är korrekt installerat.

en: Getting ready to start debugging session…
sv: Förbereder start av felsökningssession…

en: Loading Executable:
sv: Läser in körbar fil:

en: No executable specified.
sv: Ingen körbar fil angiven.

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
sv: Öppna en körbar fil eller anslut till en process för att starta felsökning.

en: There was an error whilst launching the debugger.
sv: Ett fel inträffade vid start av felsökaren.

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
sv: Försäkra dig om att ”gdb” är installerat på systemet.

en: Program exited normally
sv: Programmet avslutades normalt

en: Program exited with error code %s
sv: Programmet avslutades med felkoden %s

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
sv: Brytpunkt nummer %s träff

en: Function finished
sv: Funktionen färdig

en: Stepping finished
sv: Stegning färdig

en: Location reached
sv: Platsen nådd

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
sv: Programmet är anslutet.
    Vill du fortfarande stoppa felsökaren?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
sv: Programmet kör.
    Vill du fortfarande stoppa felsökaren?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
sv: Kunde inte ansluta till fjärrmålet, %s.
    Vill du försöka igen?

en: Debugger connected
sv: Felsökare ansluten

en: Program attached
sv: Programmet är anslutet

en: Attaching to process: %d…
sv: Ansluter till process: %d…

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
sv: En process kör redan.
    Vill du avsluta den och ansluta till den nya processen?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
sv: Anjuta kan inte fästa vid sig själv.

en: Program terminated
sv: Program avslutades

en: Program detached
sv: Programmet frånkopplat

en: Detaching the process…
sv: Kopplar från processen…

en: Interrupting the process
sv: Avbryter processen

en: more children
sv: fler barn

en: Sending signal %s to the process: %d
sv: Skickar signalen %s till processen: %d

en: Error whilst signaling the process.
sv: Fel vid signalering till processen.

en: Failed to create FIFO file named %s. The program will run without a terminal.
sv: Misslyckades med att skapa fifo-filen med namnet %s. Programmet kommer att köras utan en terminal.

en: Cannot start terminal for debugging.
sv: Kan inte starta terminal för felsökning.

note: Translators: pretty printer file is a script containing functions allowing gdb * to display variable content in a simpler way, typically removing * implementation details. * The register function is an additional function in the script. It defines * which function is used for each type of variables.
en: The register function hasn't been found automatically in the following pretty printer files:
    %s
    You need to fill yourself the register function columns before enabling the rows. Most of the time the register function name contains the word "register".
sv: Registreringsfunktionen har inte hittats med automatik i följande filer för vacker utskrift:
    %s
    Du behöver själv fylla i kolumnerna för registerfunktionen innan raderna kan aktiveras. Oftast innehåller namnet för registerfunktionen ordet ”register”.

en: Select a pretty printer file
sv: Välj en vackrare skrivarfil

en: Activate
sv: Aktivera

note: Translators: The "Register Function" column contains the name of a * function used to register pretty printers in gdb.
en: Register Function
sv: Registerfunktion

en: Gdb Debugger
sv: Gdb-felsökare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Force
sv: Tvinga

en: Do not commit
sv: Checka inte in

en: Add signed off by line
sv: Lägg till Signed-off-by-rad

en: Add Files:
sv: Lägg till filer:

en: Remote name:
sv: Fjärrnamn:

en: Fetch remote branches after creation
sv: Hämta fjärrgrenar efter skapandet

en: Mailbox files to apply:
sv: Brevlådefiler att tillämpa:

en: Branches
sv: Grenar

en: Commit to cherry pick:
sv: Checka in till cherry pick:

en: Show source revision in log message
sv: Visa källrevision i loggmeddelande

en: Append signed-off-by line
sv: Lägg till signed-off-by-rad

en: Log Message:
sv: Loggmeddelande:

en: Amend the previous commit
sv: Ändra tidigare incheckning

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
sv: Denna incheckning innehåller en misslyckad sammanfogning (använd -i)

en: Use custom author information:
sv: Använd anpassad upphovsinformation:

en: E-mail:
sv: E-post:

en: Branch name:
sv: Grennamn:

en: Repository head; Drop or type a different revision here
sv: Arkivhuvud; Släpp eller ange en annan revision här

en: Check out the branch after it is created
sv: Checka ut grenen efter att den skapats

en: Tag name:
sv: Taggnamn:

en: Sign this tag
sv: Signera denna tagg

en: Annotate this tag:
sv: Kommentera denna tagg:

en: Branches must be fully merged
sv: Grenar måste vara fullständigt sammanfogade

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Whole project; Drop a file here to view a file or folder log
sv: Hela projektet; Släpp en fil här för att visa en fil eller mapplogg

en: View the Log for File/Folder:
sv: Visa loggen för fil/mapp:

en: Branch:
sv: Gren:

en: Graph
sv: Diagram

en: Short Log
sv: Kort logg

en: Author
sv: Upphovsman

en: Date
sv: Datum

en: page 1
sv: sida 1

en: page 2
sv: sida 2

en: Changes:
sv: Ändringar:

en: Revision to merge with:
sv: Revision att slå samman med:

en: Use a custom log message:
sv: Använd ett anpassat loggmeddelande:

en: Repository origin; Drop or type a different revision here
sv: Arkivets origin; Dra eller ange en annan revision här

en: Generate patches relative to:
sv: Generera programfixar relativa till:

en: Folder to create patches in:
sv: Mapp att skapa programfixar i:

en: Repository to pull from:
sv: Arkiv att hämta från:

en: Append fetch data
sv: Lägg till hämtat data

en: Commit on fast-forward merges
sv: Checka in på snabbspolade sammanfogningar

en: Do not follow tags
sv: Följ inte taggar

en: Repository to push to:
sv: Arkiv att sända till:

en: Branches:
sv: Grenar:

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Push all tags
sv: Sänd alla taggar

en: Push all branches and tags
sv: Sänd alla grenar och taggar

en: Remote Repositories:
sv: Fjärrarkiv:

en: Remove Files:
sv: Ta bort filer:

en: Mixed
sv: Blandad

en: Soft
sv: Mjuk

en: Hard
sv: Hård

en: Mode:
sv: Läge:

en: Commit to revert:
sv: Incheckning att återställa:

en: Stash Message (Optional):
sv: Lagringsmeddelande (valfritt):

en: Stash indexed changes
sv: Lagra indexerade ändringar

en: Stashed Changes:
sv: Lagrade ändringar:

en: Repository Status:
sv: Arkivstatus:

en: Show Diff
sv: Visa diff

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Please enter a remote name.
sv: Ange ett namn för fjärrgren.

en: Please enter a URL
sv: Ange en URL

note: Translators: Remote means the git remote repository
en: Add Remote
sv: Lägg till fjärrgren

en: Apply Mailbox Files
sv: Tillämpa brevlådefiler

en: No stash selected.
sv: Ingen lagring har valts.

en: Check Out Files
sv: Checka ut filer

en: Please enter a revision.
sv: Ange en revision.

en: Please enter a log message.
sv: Ange ett loggmeddelande.

en: Please enter the commit author's name
sv: Ange upphovsmannens namn för incheckningen

en: Please enter the commit author's e-mail address.
sv: Ange upphovsmannens e-postadress.

en: Commit
sv: Checka in

en: Please enter a branch name.
sv: Ange ett grennamn.

en: Please enter a tag name.
sv: Ange ett taggnamn.

en: Create Tag
sv: Skapa tagg

en: Are you sure you want to delete branch %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort grenen %s?

en: No remote selected.
sv: Ingen fjärrgren har valts.

en: No tags selected.
sv: Inga taggar har valts.

note: Translators: file name for an existing commits diff, %s is an SHASUM of a commit
en: Commit %s.diff
sv: Incheckning %s.diff

en: No revision selected
sv: Ingen revision vald

en: <b>Branch:</b> %s
sv: <b>Gren:</b> %s

en: <b>Tag:</b> %s
sv: <b>Tagg:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
sv: <b>Fjärr:</b> %s

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Git Error
sv: Git-fel

en: Git Warning
sv: Git-varning

en: Generate Patch Series
sv: Generera patchserie

en: Git version control
sv: Git-versionshantering

en: Please enter a URL.
sv: Ange en URL.

en: Pull
sv: Hämta

en: Push
sv: Sänd

en: No remote selected
sv: Ingen fjärrgren har valts

en: Remove Files
sv: Ta bort filer

en: Remote
sv: Fjärr

en: <b>Selected Remote:</b>
sv: <b>Vald fjärrgren:</b>

en: No remote selected; using origin by default.
    To push to a different remote, select one from the Remotes list above.
sv: Ingen fjärrgren har valts; använder origin som standard.
    Välj från fjärrlistan ovan för att checka in till en annan fjärrgren.

en: Reset
sv: Återställ

en: No conflicted files selected.
sv: Inga filer i konflikt har markerats.

en: Please enter a commit.
sv: Ange en incheckning.

en: Revert
sv: Återgå

en: Stash Uncommitted Changes
sv: Lagra ej incheckade ändringar

en: Changes to be committed
sv: Ändringar att checkas in

en: Changed but not updated
sv: Ändrad men inte uppdaterad

en: No staged files selected.
sv: Inga köade filer har valts.

en: Branch tools
sv: Grenverktyg

en: Create a branch
sv: Skapa en gren

en: Delete branches
sv: Ta bort grenar

en: Switch to the selected branch
sv: Växla till markerade grenen

en: Merge a revision into the current branch
sv: Sammanfoga en revision till den aktuella grenen

en: Tag tools
sv: Taggverktyg

en: Create a tag
sv: Skapa en tagg

en: Delete selected tags
sv: Ta bort markerade taggar

en: Changes
sv: Ändringar

en: Commit changes
sv: Checka in ändringar

en: Add
sv: Lägg till

en: Add files to the index
sv: Lägg till filer till indexet

en: Remove files from the repository
sv: Ta bort filer från arkivet

en: Check out
sv: Checka ut

en: Revert changes in unstaged files
sv: Återställ ändringar i avköade filer

en: Unstage
sv: Avköa

en: Remove staged files from the index
sv: Ta bort köade filer från indexet

en: Resolve conflicts
sv: Lös konflikter

en: Mark selected conflicted files as resolved
sv: Märk markerade filer i konflikt som lösta

en: Stash uncommitted changes
sv: Lagra ej incheckade ändringar

en: Save uncommitted changes without committing them
sv: Spara ej incheckade ändringar utan att checka in dem

en: Remote repository tools
sv: Verktyg för fjärrarkiv

en: Add a remote
sv: Lägg till en fjärrgren

en: Add a remote repository
sv: Lägg till ett fjärrarkiv

en: Delete selected remote
sv: Ta bort markerad fjärrgren

en: Delete a remote
sv: Ta bort en fjärrgren

en: Push changes to a remote repository
sv: Sänd ändringar till ett fjärrarkiv

en: Pull changes from a remote repository
sv: Hämta ändringar från ett fjärrarkiv

en: Fetch
sv: Hämta

en: Fetch changes from remote repositories
sv: Hämta ändringar från fjärrarkiv

en: Rebase against selected remote
sv: Rebase mot vald fjärrgren

en: Start a rebase operation relative to the selected remote repository
sv: Starta en rebase-åtgärd relativ till det valda fjärrarkivet

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue a rebase with resolved conflicts
sv: Fortsätt en rebase med lösta konflikter

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip the current revision
sv: Hoppa över aktuell revision

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort the rebase and return the repository to its previous state
sv: Avbryt rebase-åtgärden och återställ arkivet till dess tidigare tillstånd

en: Stash tools
sv: Lagringsverktyg

en: Apply selected stash
sv: Tillämpa markerad lagring

en: Apply stashed changes back into the working tree
sv: Tillämpa lagrade ändringar in i arbetsträdet

en: Apply stash and restore index
sv: Tillämpa lagrade ändringar och återställ index

en: Apply stashed changes back into the working tree and the index
sv: Tillämpa lagrade ändringar tillbaka till arbetsträdet och indexet

en: Drop selected stash
sv: Släpp markerad lagring

en: Delete the selected stash
sv: Ta bort markerad lagring

en: Clear all stashes
sv: Töm alla stashar

en: Delete all stashes in this repository
sv: Ta bort alla lagringar i detta arkiv

en: Revision tools
sv: Revisionsverktyg

en: Show commit diff
sv: Visa diff för incheckning

en: Show a diff of the selected revision
sv: Visa en diff för markerad revision

en: Merge an individual commit from another branch
sv: Sammanfoga en individuell incheckning från en annan gren

en: Reset/Revert
sv: Nollställ/Återställ

en: Reset tree
sv: Återställ träd

en: Reset tree to a previous revision
sv: Återställ trädet till en tidigare revision

en: Revert commit
sv: Återställ incheckning

en: Revert a commit
sv: Återställ en incheckning

en: Patch series
sv: Patchserie

en: Generate a patch series
sv: Generera en patchserie

en: Mailbox files
sv: Brevlådefiler

en: Apply mailbox files
sv: Tillämpa brevlådefiler

en: Apply patches from mailbox files
sv: Tillämpa programfixar från brevlådefiler

en: Continue applying patches with resolved conflicts
sv: Fortsätt att verkställa programfixar med lösta konflikter

en: Skip the current patch in the series
sv: Hoppa över aktuell patch i serien

en: Stop applying the patch series and return the tree to its previous state
sv: Stoppa tillämpandet av patchserien och återställ trädet till dess tidigare tillstånd

en: Reset...
sv: Återställ…

en: Switch
sv: Växel

en: Delete...
sv: Ta bort…

en: Merge...
sv: Sammanfoga…

en: Push...
sv: Sänd…

en: Pull...
sv: Hämta…

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply and restore index
sv: Tillämpa och återställ index

en: Drop
sv: Släpp

en: Branch
sv: Gren

en: Status popup menu
sv: Statuspoppuppmeny

en: Log popup menu
sv: Loggningspoppuppmeny

en: Branch popup menu
sv: Grenpoppuppmeny

en: Remote popup menu
sv: Fjärrpoppuppmeny

en: Popup menu entries
sv: Menyobjekt i poppuppmeny

en: Log
sv: Logg

en: Tags
sv: Taggar

en: Remotes
sv: Fjärrgrenar

en: Glade project '%s' saved
sv: Glade-projektet ”%s” sparades

en: Invalid Glade file name
sv: Ogiltigt Glade-filnamn

en: Glade interface designer
sv: Gränssnittsbyggaren Glade

en: Glade Plugin for Anjuta.
sv: Glade-insticksmodul för Anjuta.

en: User interface file
sv: Användargränssnittsfil

en: Select widgets in the workspace
sv: Välj komponenter i arbetsytan

en: Drag and resize widgets in the workspace
sv: Dra och ändra storlek på komponenter i arbetsytan

en: Edit widget margins
sv: Redigera komponentmarginaler

en: Edit widget alignment
sv: Redigera komponentplacering

en: Glade Properties…
sv: Glade-egenskaper…

en: Switch between library versions and check deprecations
sv: Växla mellan biblioteksversioner och kontrollera föråldrade

en: Loading Glade…
sv: Läser in Glade…

en: Glade designer operations
sv: Åtgärder för Glade-designer

en: Widgets
sv: Komponenter

en: Palette
sv: Palett

en: Not local file: %s
sv: Ingen lokal fil: %s

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Could not create a new glade project.
sv: Kunde inte skapa ett nytt glade-projekt.

en: Enable smart indentation
sv: Aktivera smart indentering

en: Leading asterisk in multi-line comment
sv: Inledande asterisk i flerradig kommentar

en: Prefer vim/emacs modelines over indentation settings
sv: Föredra vim/emacs-modelines framför indragningsinställningar

en: Enable smart brace completion
sv: Aktivera smart hakparenteskomplettering

en: Brace indentation size in spaces:
sv: Indenteringsstorlek för klammerparentes i blanksteg:

en: Statement indentation size in spaces:
sv: Indenteringsstorlek för uttryck i blanksteg:

en: Indentation parameters
sv: Indenteringsparametrar

en: Line up parentheses
sv: Rada upp parenteser

en: Indent:
sv: Indentering:

en: Use spaces for parenthesis indentation
sv: Använd blanksteg för parentesindentering

en: Parenthesis indentation
sv: Parentesindentering

note: ANJUTA_STOCK_AUTOINDENT,
en: Auto-Indent
sv: Automatisk indentering

en: Auto-indent current line or selection based on indentation settings
sv: Indentera automatiskt aktuell rad eller markering baserat på indenteringsinställningar

en: C Indentation
sv: C-indentering

en: Indentation
sv: Indentering

en: Enable adaptive indentation
sv: Aktivera adaptiv indentering

en: Python Indentation
sv: Python-indentering

en: Build and run programs inside the JHBuild environment
sv: Bygg och köra program inuti JHBuild-miljön

en: Failed to run "jhbuild run"
sv: Misslyckades med att köra ”jhbuild run”

en: Failed to run "jhbuild run" (%s)
sv: Misslyckades att köra ”jhbuild run” (%s)

en: Could not find the JHBuild install prefix.
sv: Kunde inte hitta JHBuild installationsprefix.

en: Could not find the JHBuild library directory. You need JHBuild from 2012-11-06 or later.
sv: Kunde inte hitta JHBuild bibliotekskatalog. Du måste ha JHBuild från 2012-11-06 eller senare.

en: Failed to activate the JHBuild Plugin: %s
sv: Misslyckades med att aktivera JHBuild-insticksmodulen: %s

en: Error: cant bind port
sv: Fel: kan inte binda port

en: Javascript Debugger
sv: Javascript-felsökning

en: Javascript Debugger Plugin
sv: Insticksmodul för Javascript-felsökning

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Language Manager
sv: Språkhanterare

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
sv: Insticksmodul för att hålla reda på flera programmeringsspråk

en: C++ and Java support Plugin
sv: Insticksmodul för C++ och Java-stöd

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto-indentation, etc.
sv: Insticksmodul för C++ och Java-stöd för kodkomplettering, automatisk indentering, etc.

en: Automatically load required libraries of the project
sv: Läs automatiskt in nödvändiga bibliotek för projektet

en: Load API tags for C standard library
sv: Läs in API-taggar för C-standardbibliotek

en: Load API tags for C++ standard template library
sv: Läs in API-taggar för C++-standardmallbibliotek

en: Code added for widget.
sv: Kod lades till för komponent.

en: Comment/Uncomment
sv: Kommentera/Avkommentera

en: Comment or uncomment current selection
sv: Kommentera eller avkommentera aktuell markering

en: Swap .h/.c
sv: Växla .h/.c

en: Swap C header and source files
sv: Växla mellan C-header och källkodsfiler

en: C++/Java Assistance
sv: C++/Java-assistans

en: API Tags (C/C++)
sv: API-taggar (C/C++)

en: Enable code completion
sv: Aktivera kodkomplettering

en: Add a space after function call autocompletion
sv: Lägg till blanksteg efter automatisk komplettering av funktionsanrop

en: Add '(' after function call autocompletion
sv: Lägg till ”(” efter automatisk komplettering av funktionsanrop

en: Add ')' after function call autocompletion
sv: Lägg till ”)” efter automatisk komplettering av funktionsanrop

en: Autocompletion
sv: Automatisk komplettering

en: Show calltips
sv: Visa anropstips

en: Calltips
sv: Anropstips

en: Highlight missed semicolon
sv: Färgmarkera saknat semikolon

en: Highlights
sv: Färgmarkeringar

en: Autocomplete
sv: Automatisk komplettering

en: JS Find dirs
sv: JS Find-kataloger

en: Gir repository's directory:
sv: Gir-arkivkatalog:

en: Gjs repository's directory:
sv: Gjs-arkivets katalog:

en: Min character for completion:
sv: Minsta tecken för komplettering:

en: Environment
sv: Miljö

en: JS Support Plugin
sv: Insticksmodul för JS-stöd

en: JavaScript Support Plugin
sv: Insticksmodul för Javascript-stöd

en: Interpreter
sv: Tolk

en: Python support warning
sv: Varning angående Python-stöd

en: Either python path is wrong or python-rope (http://rope.sf.net) libraries
    aren't installed. Both are required for autocompletion in python files.
    Please install them and check the python path in the preferences.
sv: Antingen är python-sökvägen felaktig eller så är biblioteken 
    python-rope (http://rope.sf.net) inte installerade. Båda krävs för
    automatiskt komplettering i python-filer.
    Installera dem och kontrollera python-sökvägen i inställningarna.

en: Do not show that warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Vala support Plugin
sv: Insticksmodul för Vala-stöd

en: Vala support plugin, adds code completion.
sv: Insticksmodul med Vala-stöd, lägger till kodkomplettering.

en: Auto-complete
sv: Automatisk komplettering

en: Message Manager
sv: Meddelandehanterare

en: Manages messages from external apps
sv: Hanterar meddelanden från externa program

note: text style in editor
en: Underline-Plain
sv: Understruken-normal

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
sv: Understruken-snirklig

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
sv: Understruken-TT

note: text style in editor
en: Strike-Out
sv: Genomstrykning

en: Error message indicator style:
sv: Stil för felmeddelandeindikator:

en: Warning message indicator style:
sv: Stil för varningsmeddelandeindikator:

en: Normal message indicator style:
sv: Stil för normal meddelandeindikator:

en: Indicators
sv: Indikatorer

en: Warnings:
sv: Varningar:

en: Errors:
sv: Fel:

en: Important:
sv: Viktigt:

en: Message colors
sv: Meddelandefärger

en: Close all message tabs
sv: Stäng alla meddelandeflikar

en: Icon
sv: Ikon

en: Messages
sv: Meddelanden

en: _Copy Message
sv: _Kopiera meddelande

en: Copy message
sv: Kopiera meddelande

en: _Copy All Messages
sv: _Kopiera alla meddelanden

en: Copy All Messages
sv: Kopiera alla meddelanden

en: _Next Message
sv: _Nästa meddelande

en: Next message
sv: Nästa meddelande

en: _Previous Message
sv: _Föregående meddelande

en: Previous message
sv: Föregående meddelande

en: Next/Previous Message
sv: Nästa/Föregående meddelande

en: %d Message | %d Messages
sv[0]: %d meddelande
sv[1]: %d meddelanden

en: %d Info | %d Infos
sv[0]: %d information
sv[1]: %d information

en: %d Warning | %d Warnings
sv[0]: %d varning
sv[1]: %d varningar

en: %d Error | %d Errors
sv[0]: %d fel
sv[1]: %d fel

en: Unable to parse make file
sv: Kan inte tolka make-filen

en: Makefile backend
sv: Makefile-bakände

en: Makefile project backend, allowing only to read the project
sv: Makefile-projektsbakänden, tillåter endast inläsning av projektet

en: Select package
sv: Välj paket

en: Select Package to add:
sv: Välj paket att lägga till:

en: Add _module
sv: Lägg till _modul

en: Add _Package
sv: Lägg till _paket

en: Packages
sv: Paket

en: Patch Plugin
sv: Insticksmodul för patch

en: Patches files and directories.
sv: Installerar programfixar för filer och kataloger.

en: File/Directory to patch
sv: Fil/Katalog att applicera programfixar för

en: Patch file
sv: Programfixfil

en: Patches
sv: Programfixar

en: Please select the directory where the patch should be applied
sv: Välj den katalog där patchen ska tillämpas

en: Patching %s using %s
sv: Fixar program %s med %s

en: Patching…
sv: Fixar program…

en: Patching…
sv: Fixar program…

en: There are unfinished jobs: please wait until they are finished.
sv: Det finns oavslutade arbeten. Vänta tills de avslutats.

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
sv: Patchningen misslyckades.
    Granska felmeddelandena.
    Granska och ta bort alla avvisade filer.

en: Patching complete
sv: Patchning färdig

en: Dry run
sv: Torrkörning

en: File/Directory to patch:
sv: Fil/Katalog att applicera programfixar för:

en: Patch file:
sv: Patchfil:

en: Patch level:
sv: Patchnivå:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
sv: Ver_ktyg

note: Action name Stock icon, if any
en: _Patch…
sv: _Fixa program…

en: Patch files/directories
sv: Installera programfixar för filer och kataloger

en: Project Import Assistant
sv: Guide för projektimport

en: Import an existing autotools project to Anjuta
sv: Importera ett befintligt autotools-projekt till Anjuta

en: Project from Existing Sources
sv: Projekt från befintlig källkod

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan. Vill du ersätta den?

en: A file named "%s" cannot be written: %s. Check if you have write access to the project directory.
sv: En fil med namnet ”%s” kan inte skrivas: %s. Kontrollera att du har skrivåtkomst till projektkatalogen.

en: Please select a project backend to open %s.
sv: Välj en projektbakände för att öppna %s.

en: Could not find a valid project backend for the given directory (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
sv: Kunde inte hitta en giltig projektbakände för angiven katalog (%s). Välj en annan katalog eller prova att uppgradera till en senare version av Anjuta.

en: Couldn't check out the supplied URI "%s". The error returned was: "%s"
sv: Kunde inte checka ut angivna URI:n ”%s”. Felet som returnerades var: ”%s”

en: Import project
sv: Importera projekt

en: Import
sv: Importera

en: Import from folder
sv: Importera från mapp

en: Location:
sv: Plats:

en: Destination:
sv: Mål:

en: Import from version control system
sv: Importera från versionshanteringssystem

en: Import options
sv: Importalternativ

en: Project name
sv: Projektnamn

en: Project Manager
sv: Projekthanterare

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
sv: Projekthanterarinsticksmodul för Anjuta.

note: if (gtk_tree_model_get_iter_first(model, &iter)) { gtk_tree_model_get(model, &iter, COLUMN_URI, &file, -1); uri = g_strdup(file); } else uri = g_strdup("");
en: Select sources…
sv: Välj källkod…

en:  This property is not modifiable.
sv:  Denna egenskap är inte ändringsbar.

note: Several backend are possible, ask the user to select one
en: Please select a project backend to use.
sv: Välj en projektbakände att använda.

en: Project properties
sv: Projektegenskaper

en: Folder properties
sv: Mappegenskaper

en: Target properties
sv: Målegenskaper

en: Source properties
sv: Källegenskaper

en: Module properties
sv: Modulegenskaper

en: Package properties
sv: Paketegenskaper

en: Unknown properties
sv: Okända egenskaper

en: Backend:
sv: Bakände:

en: Reloading project: %s
sv: Läser om projekt: %s

en: Cannot add group
sv: Kan inte lägga till grupp

en: No parent group selected
sv: Ingen föräldragrupp är vald

en: Cannot add source files
sv: Kan inte lägga till källkodsfiler

en: The selected node cannot contain source files.
sv: Den valda noden får inte innehålla källkodsfiler.

en: Cannot add target
sv: Kan inte lägga till målet

en: No group selected
sv: Ingen grupp vald

en: Cannot add modules
sv: Kan inte lägga till moduler

en: No target has been selected
sv: Inget mål har valts

note: Missing module name
en: Missing module name
sv: Saknar modulnamn

en: Cannot add packages
sv: Kan inte lägga till paket

en: Are you sure you want to remove the group "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen ”%s” från projektet?

en: Are you sure you want to remove the target "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort målet ”%s” från projektet?

en: Are you sure you want to remove the source "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort källkod ”%s” från projektet?

en: Are you sure you want to remove the shortcut "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort genvägen ”%s” från projektet?

en: Are you sure you want to remove the module "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort modulen ”%s” från projektet?

en: Are you sure you want to remove the package "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort paketet ”%s” från projektet?

en: Are you sure you want to remove the element "%s" from the project?
sv: Är du säker på att du vill ta bort elementet ”%s” från projektet?

note: Translator: there is at least 2 elements to remove
en: Are you sure you want to remove %d element from the project?
    
     | Are you sure you want to remove %d elements from the project?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d element från projektet?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d element från projektet?

en: The group will be deleted from the file system.
sv: Gruppen kommer att tas bort från filsystemet.

en: The group will not be deleted from the file system.
sv: Gruppen kommer inte att tas bort från filsystemet.

en: The source file will be deleted from the file system.
sv: Källkodsfilen kommer att tas bort från filsystemet.

en: The source file will not be deleted from the file system.
sv: Källkodsfilen kommer inte att tas bort från filsystemet.

en: Confirm remove
sv: Bekräfta borttagning

en: Failed to remove '%s':
    %s
sv: Misslyckades med att ta bort ”%s”:
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
sv: Misslyckades med att hämta URI-info om %s: %s

en: _Project
sv: _Projekt

en: New _Folder…
sv: Ny _mapp…

en: Add a new folder to the project
sv: Lägg till en ny mapp till projektet

en: New _Target…
sv: Nytt _mål…

en: Add a new target to the project
sv: Lägg till ett nytt mål till projektet

en: Add _Source File…
sv: Lägg till _källkodsfil…

en: Add a source file to a target
sv: Lägg till en källkodsfil till ett mål

en: Add _Library…
sv: Lägg till _bibliotek…

en: Add a module to a target
sv: Lägg till en modul till ett mål

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Close Pro_ject
sv: Stäng pro_jekt

en: Close project
sv: Stäng projekt

en: New _Folder
sv: Ny _mapp

en: New _Target
sv: Nytt _mål

en: Add _Source File
sv: Lägg till _källkodsfil

en: Add _Library
sv: Lägg till _bibliotek

en: Add a library to a target
sv: Lägg till ett bibliotek till ett mål

en: _Add to Project
sv: _Lägg till i projekt

en: Properties of group/target/source
sv: Egenskaper för grupp/mål/källa

en: Re_move
sv: Ta _bort

en: Remove from project
sv: Ta bort från projekt

en: _Sort
sv: _Sortera

en: Sort shortcuts
sv: Sortera genvägar

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
sv: Misslyckades med att tolka projektet (projektet är öppnat men det kommer inte att finnas någon projektvy) %s: %s

en: Update project view…
sv: Uppdatera projektvy…

en: Project
sv: Projekt

en: Loading project: %s
sv: Läser in projekt: %s

en: Error closing project: %s
sv: Fel vid stängning av projekt: %s

en: Project manager actions
sv: Åtgärder för projekthantering

en: Project manager popup actions
sv: Projekthanterarens poppupp-åtgärder

en: Initializing Project…
sv: Initierar projekt…

en: Project Loaded
sv: Projekt inläst

en: Add Library
sv: Lägg till bibliotek

en: Select the _target for the library:
sv: Välj må_let för biblioteket:

en: _New library…
sv: _Nytt bibliotek…

en: Modules:
sv: Moduler:

en: New Library
sv: Nytt bibliotek

en: Package list:
sv: Paketlista:

en: _Module name:
sv: _Modulnamn:

en: Add Source
sv: Lägg till källkod

en: Target:
sv: Mål:

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: _Folder name:
sv: _Mappnamn:

en: Specify _where to create the folder:
sv: Ange _var mappen ska skapas:

en: Select the _target for the new source files:
sv: Välj _målet för de nya källkodsfilerna:

en: _Select file to add…
sv: _Välj fil att lägga till…

en: Source files:
sv: Källkodsfiler:

en: New Target
sv: Nytt mål

en: TargetTypes
sv: Måltyper

en: Target _type:
sv: Mål_typ:

en: Target _name:
sv: Mål_namn:

en: Specify _where to create the target:
sv: Ange _var målet ska skapas:

en: More options:
sv: Fler flaggor:

en: <Select any project node>
sv: <Välj en projektnod>

en: <Select a target>
sv: <Välj ett mål>

en: <Select any module>
sv: <Välj en modul>

en: <Select a target or a folder>
sv: <Välj ett mål eller en mapp>

en: <Select a folder>
sv: <Välj en mapp>

en: GbfProject Object
sv: GbfProject-objekt

en: No project loaded
sv: Inget projekt har lästs in

en: Project Assistant
sv: Projektguide

en: Select a project type
sv: Välj en projekttyp

en: Select project
sv: Välj projekt

en: Error
sv: Fel

en: Details
sv: Detaljer

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Warning
sv: Varning

en: Message
sv: Meddelande

en: Confirm the following information:
sv: Bekräfta följande information:

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
sv: Projekttyp: %s

en: Unable to find any project template in %s
sv: Kunde inte hitta någon projektmall i %s

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
sv: 
    Fältet ”%s” är obligatoriskt. Fyll i det.

en: Field "%s" must contains only letters, digits or the following characters "#$:%%+,.=@^_`~". In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
sv: Fältet ”%s” får endast innehålla bokstäver, siffror eller följande tecken ”#$:%%+,.=@^_`~”. I tillägg får du inte ha ett inledande minustecken. Rätta till detta.

en: Field "%s" must contains only letters, digits, the following characters "#$:%%+,.=@^_`~" or directory separators. In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
sv: Fältet ”%s” får endast innehålla bokstäver, siffror, följande tecken ”#$:%%+,.=@^_`~” eller katalogavgränsare. I tillägg får du inte ha ett inledande minustecken. Rätta till detta.

en: Field "%s" must contains only ASCII printable characters, no accentuated characters by example. Please fix it.
sv: Fältet ”%s” får endast innehålla ASCII-bokstäver och får till exempel inte innehålla bokstäver med accenter. Rätta till detta.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
sv: Katalogen ”%s” är inte tom. Projektskapandet kan misslyckas om några filer inte kan skrivas. Vill du fortsätta?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen ”%s” finns redan. Vill du skriva över den?

en: Invalid entry
sv: Ogiltig post

en: Dubious entry
sv: Tveksam post

en: 
    Missing programs: %s.
sv: 
    Saknade program: %s.

en: 
    Missing packages: %s.
sv: 
    Saknade paket: %s.

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
sv: Några viktiga program eller utvecklingspaket som krävs för att bygga detta projekt saknas. Försäkra dig om att de är korrekt installerade innan projektet genereras.

en: Install missing packages
sv: Installera saknade paket

note: Translators: Application Manager is the program used to install * new application like apt on Ubuntu, yum on Fedora, zypper on * OpenSuSE and emerge on Gentoo
en: The missing programs are usually part of some distribution packages and can be searched for in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provides to allow development of projects based on them. They usually end with a "-dev" or "-devel" suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
sv: De saknade programmen är oftast en del av några distributionspaket och kan sökas efter i din programhanterare. På samma sätt finns utvecklingspaketen i speciella paket som din distribution tillhandahåller för att tillåta utveckling av projekt baserade på dem. Dessa har oftast namn som slutar med ”-dev” eller ”-devel” i paketnamnen och kan hittas genom att söka efter dem i din programhanterare.

en: Missing components
sv: Saknade komponenter

en: New project has been created successfully.
sv: Nytt projekt har skapats.

en: New project creation has failed.
sv: Skapandet av nytt projekt har misslyckats.

en: Skipping %s: file already exists
sv: Hoppar över %s: filen finns redan

en: Creating %s … Failed to create directory
sv: Skapar %s … Misslyckades med att skapa katalog

en: Creating %s (using AutoGen)… %s
sv: Skapar %s (med AutoGen)… %s

en: Creating %s … %s
sv: Skapar %s … %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
sv: Kör: %s

en: Directory where the new projects are created by default
sv: Katalogen där nya projekt skapas som standard

en: If empty, the user home directory is used. If the path is relative, it is relative to the home directory.
sv: Om tomt, så kommer användarens hemkatalog att användas. Om sökvägen är relativ, så är den relativ från hemmappen.

en: Default user name used in new project
sv: Standardanvändarnamn som används för nytt projekt

en: If empty, the current user name is used.
sv: Om tomt, kommer aktuellt användarnamn att användas.

en: Unable to extract project template %s: %s
sv: Kunde inte extrahera projektmallen %s: %s

en: New Project Assistant
sv: Guide för nytt projekt

en: Select directory
sv: Välj katalog

en: Select file
sv: Välj fil

en: Select an Image File
sv: Välj en bildfil

en: Choose Icon
sv: Välj ikon

en: Choose directory
sv: Välj katalog

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Anjuta Plugin
sv: Anjuta-instick

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
sv: Anjuta-insticksprojekt som använder ramverket libanjuta

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: General Project Information
sv: Allmän projektinformation

en: Project Name:
sv: Projektnamn:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
sv: Projektnamn får inte innehålla blanksteg därför att det kommer att vara namnet för projektets byggmål (körbara filer, bibliotek etc.)

en: Author:
sv: Författare:

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Project options
sv: Projektalternativ

en: Options for project build system
sv: Alternativ för projektbyggnationssystemet

en: Plugin Title:
sv: Instickstitel:

en: Display title of the plugin
sv: Visa titel för insticket

en: Plugin Description:
sv: Insticksbeskrivning:

en: Display description of the plugin
sv: Visa beskrivningen av insticket

en: Plugin Class Name:
sv: Klassnamn för instick:

en: Plugin class name
sv: Klassnamn för instick

en: Plugin Dependencies:
sv: Insticksberoenden:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
sv: Kommaseparerad, andra insticksmoduler som denna insticksmodul är beroende av. Det kan antingen vara primära gränssnittsnamn eller insticksmodulsplats (bibliotek:klass)

en: Icon File:
sv: Ikonfil:

en: Icon file for the plugin
sv: Ikonfil för insticket

en: Create Gtk Builder interface file
sv: Skapa Gtk Builder-gränssnittsfil

en: Create a template Gtk Builder interface file
sv: Skapa en mall för Gtk Builder-gränssnittsfil

en: Plugin has menus or/and toolbars
sv: Insticket har menyer och/eller verktygsfält

en: Whether the plugin has menus or toolbars
sv: Huruvida insticket innehåller menyer eller verktygsfält

en: Configure external packages:
sv: Konfigurera externa paket:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
sv: Använd pkg-config för att lägga till biblioteksstöd från andra paket

en: Configure external packages
sv: Konfigurera externa paket

en: Add C++ support:
sv: Lägg till C++-stöd:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
sv: Lägger till C++-stöd till projektet så att C++-källkodsfiler kan byggas

en: Required Packages:
sv: Nödvändiga paket:

en: Check the packages that your project requires
sv: Kontrollera paketen som ditt projekt kräver

en: Values to watch
sv: Värden att bevaka

en: Shell values to watch
sv: Skalvärden att bevaka

en: Value Name:
sv: Värdesnamn:

en: Name of the value to watch
sv: Namn på värdet av bevaka

en: Implement plugin interfaces
sv: Implementera instickets gränssnitt

en: Plugin interfaces to implement
sv: Insticksgränssnitt att implementera

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Interface implemented by the plugin
sv: Gränssnitt implementerat av insticket

en: Generic C++
sv: Allmän C++

en: A generic C++ project
sv: Ett allmänt C++-projekt

en: project name
sv: projektnamn

en: Add shared library support:
sv: Lägg till stöd för delade bibliotek:

en: Adds support for building shared libraries in your project
sv: Lägger till stöd för att bygga delade bibliotek i ditt projekt

en: Add internationalization:
sv: Lägg till internationalisering:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
sv: Lägger till stöd för internationalisering så att ditt projekt kan innehålla översättningar på olika språk

en: Add Windows support:
sv: Lägg till Windows-stöd:

en: Adds support for building on Windows platforms
sv: Lägger till stöd för att bygga på Windows-plattformar

en: Django Project
sv: Django-projekt

en: Python webproject using Django Web Framework
sv: Python-webbprojekt med webbramverket Django

en: Django Project information
sv: Information om Django-projekt

en: Generic gcj compiled java
sv: Allmän gcj-kompilerad java

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
sv: Ett allmänt ursprungligt kompilerat java-projekt med GNU Java Compiler (gcj)

en: Main Class:
sv: Huvudklass:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
sv: GCJ behöver veta vilken klass som innehåller funktionen main()

en: Gnome Shell Extension
sv: Gnome Shell-tillägg

en: A minimal Gnome Shell extension
sv: Ett minimalt Gnome Shell-tillägg

en: Plugin Name:
sv: Namn för instick:

en: Short but descriptive user-visible plugin name
sv: Kort med beskrivande insticksnamn synligt för användaren

en: Long description of your plugin
sv: Lång beskrivning för ditt instick

en: Uuid is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (foo.bar@extensions.example.com), but
    need not be an actual email address, though it's a good idea to base the uuid on your
    email address.
sv: Uuid är en globalt unik identifierare för ditt tillägg.
    Detta bör vara i formatet av en e-postadress (foo.bar@tillagg.example.com), men
    måste inte vara en faktisk e-postadress, även om det är en bra idé att ha som
    grund för uuid.

en: Extension URL
sv: URL för tillägg

en: Gnome Shell Compatibility:
sv: Kompatibilitet med Gnome Shell:

en: Comma-separated list of gnome-shell version your plugin is compatible with
sv: Kommaseparerad lista med vilka versioner av gnome-shell som din insticksmodul är kompatibel med

en: GTK+ (Application)
sv: GTK+ (program)

en: Full features Gtk+ Application with file handling
sv: Fullständiga funktioner för Gtk+-program med filhantering

en: Add gtk-doc system:
sv: Lägg till gtk-doc-system:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
sv: gtk-doc används för att kompilera API-dokumentation för GObject-baserade klasser

en: Use GtkBuilder for user interface:
sv: Använd GtkBuilder för användargränssnitt:

en: Use GtkBuilder to create the user-interface in a graphical way and load it from xml files at runtime
sv: Använd GtkBuilder för att skapa användargränssnittet på ett grafiskt sätt och läsa in det från xml-filer vid körtid

en: Require Package:
sv: Kräv paket:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
sv: Ange ett paketnamn som ditt projekt kräver. Du kan även ange vad som är den version som krävs av paketet. Till exempel ”libgnomeui-2.0” eller ”libgnomeui-2.0 >= 2.2.0”

en: GTKmm (Simple)
sv: GTKmm (enkel)

en: A minimal GTKmm project
sv: Ett minimalt GTKmm-projekt

en: GTK+ (simple)
sv: GTK+ (enkel)

en: Simple GTK+ project
sv: Enkelt GTK+-projekt

en: Generic java (automake)
sv: Allmän java (automake)

en: A generic java project using automake project management
sv: Ett allmänt java-projekt med automake-projekthantering

en: Main class
sv: Huvudklass

en: Generic JavaScript
sv: Allmän JavaScript

en: A generic minimal and flat project
sv: Ett allmänt minimalt och platt projekt

en: Library
sv: Bibliotek

en: A shared or a static library project
sv: Ett delat eller statiskt biblioteksprojekt

en: Build library as
sv: Bygg bibliotek som

en: Select library type to build
sv: Välj bibliotekstyp att bygga

en: Shared and Static library
sv: Delat eller statiskt bibliotek

en: Only Shared
sv: Endast delade

en: Only Static
sv: Endast statiska

en: License
sv: Licens

en: Select code license
sv: Välj kodlicens

en: No license
sv: Ingen licens

en: Generic (Minimal)
sv: Allmänt (Minimalt)

en: Makefile project
sv: Makefile-projekt

en: Makefile-based project
sv: Makefile-baserat projekt

en: Project directory, output file etc.
sv: Projektkatalog, utdatafil etc.

en: Project name:
sv: Projektnamn:

en: Project directory:
sv: Projektkatalog:

en: PyGTK project using automake
sv: PyGTK-projekt med automake

en: Generic python (automake)
sv: Allmän python (automake)

en: A generic python project using automake project management
sv: Ett allmänt python-projekt med automake-projekthantering

en: A sample SDL project
sv: Ett SDL-exempelprojekt

en: Require SDL version:
sv: Kräv SDL-version:

en: Minimum SDL version required
sv: Minsta SDL-version som krävs

en: Require SDL_image:
sv: Kräv SDL_image:

en: Require SDL_image library
sv: Kräv SDL_image-bibliotek

en: Require SDL_gfx:
sv: Kräv SDL_gfx:

en: Require SDL_gfx library
sv: Kräv SDL_gfx-bibliotek

en: Require SDL_ttf:
sv: Kräv SDL_ttf:

en: Require SDL_ttf library
sv: Kräv SDL_ttf-bibliotek

en: Require SDL_mixer:
sv: Kräv SDL_mixer:

en: Require SDL_mixer library
sv: Kräv SDL_mixer-bibliotek

en: Require SDL_net:
sv: Kräv SDL_net:

en: Require SDL_net library
sv: Kräv SDL_net-bibliotek

en: Generic
sv: Allmänt

en: A generic project
sv: Ett allmänt projekt

en: A generic wx Widgets project
sv: Ett allmänt wx Widgets-projekt

en: Xlib dock
sv: Xlib-docka

en: A generic Xlib dock applet
sv: Ett allmänt Xlib-dockpanelprogram

en: A generic Xlib project
sv: Ett allmänt Xlib-projekt

en: Python loader
sv: Python-inläsare

en: Allows loading Anjuta plugins written in Python
sv: Tillåter Anjuta att läsa in insticksmoduler skrivna i Python

en: Loading files...
sv: Läser in filer…

en: Quick open
sv: Snabböppning

en: Quickly open a file in the current project.
sv: Öppna en fil snabbt i det nuvarande projektet.

en: Quick open operations
sv: Snabböppningsåtgärder

en: Quick Open
sv: Snabböppning

en: Run Program
sv: Kör program

en: Allow to execute program without debugger.
sv: Tillåt att köra programmet utan felsökare.

en: Program Parameters
sv: Programparametrar

en: Run in Terminal
sv: Kör i terminal

en: Working Directory:
sv: Arbetskatalog:

en: Choose a working directory
sv: Välj en arbetskatalog

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
sv: Programkatalogen ”%s” är inte lokal

en: Command used for starting a terminal
sv: Kommando som används för att starta en terminal

en: Load Target to run
sv: Läs in mål att köra

en: The program is already running.
    Do you want to stop it before restarting a new instance?
sv: Programmet är redan igång.
    Vill du stoppa det innan en ny instans startas?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
sv: _Kör

en: Run program without debugger
sv: Kör programmet utan felsökare

en: Stop Program
sv: Stoppa program

en: Kill program
sv: Döda program

en: Program Parameters…
sv: Programparametrar…

en: Set current program, arguments, etc.
sv: Ställ in aktuellt program, argument, etc.

en: Run operations
sv: Köråtgärder

en: Code Snippets
sv: Kodsnuttar

en: Allows insertion of snippets into the editor.
sv: Tillåter infogning av kodsnuttar i redigeraren.

en: Snippets
sv: Kodsnuttar

note: Translator: Appears in Edit->Snippets menu. It is used mainly for providing a shortcut for the trigger-key based insertion of snippets. It's called like this because you type the trigger-key in the editor, followed by Trigger Insert and the snippet gets inserted.
en: _Trigger insert
sv: A_ktivera infogning

en: Insert a snippet using the trigger-key
sv: Infoga en kodsnutt med aktiveringstangenten

note: Translator: In a similar matter, it also appears in Edit->Snippets. It's another method for inserting snippets. In this case, you call Auto complete insert, start typing in the editor a string, the database is searched for that string and the most relevant snippets are returned in a pop-up like the 
en: _Auto complete insert
sv: Infoga med a_utomatisk komplettering

en: Insert a snippet using auto-completion
sv: Infoga en kodsnutt med automatisk komplettering

en: _Import snippets …
sv: _Importera kodsnuttar …

en: Import snippets to the database
sv: Importera kodsnuttar till databasen

en: _Export snippets …
sv: _Exportera kodsnuttar …

en: Export snippets from the database
sv: Exportera kodsnuttar från databasen

en: Snippets Manager actions
sv: Åtgärder för kodsnuttshanterare

en: Command?
sv: Kommando?

en: Variable text
sv: Variabeltext

en: Instant value
sv: Direktvärde

en: Add snippet
sv: Lägg till kodsnutt

en: Remove selected snippet
sv: Ta bort markerad kodsnutt

en: Insert snippet into editor at current cursor position
sv: Infoga kodsnutt i redigeraren på den aktuella platsen

en: Trigger
sv: Aktiverare

en: Languages
sv: Språk

note: Insert the Add Snippet menu item
en: Add Snippet…
sv: Lägg till kodsnutt…

note: Insert the Add Snippets Group menu item
en: Add Snippets Group…
sv: Lägg till kodsnuttsgrupp…

en: Default value
sv: Standardvärde

en: <b>Error:</b> You must choose at least one language for the snippet!
sv: <b>Fel:</b> Du måste välja minst ett språk för kodsnutten!

en: <b>Error:</b> The trigger key is already in use for one of the languages!
sv: <b>Fel:</b> Aktiveringstangenten används redan för ett av språken!

en: <b>Error:</b> The trigger key can only contain alphanumeric characters and "_"!
sv: <b>Fel:</b> Aktiveringstangenten får endast innehålla alfanumeriska tecken och ”_”!

en: <b>Error:</b> You haven't entered a trigger key for the snippet!
sv: <b>Fel:</b> Du har inte angivit en aktiveringstangent för kodsnutten!

en: Snippet Name:
sv: Namn för kodsnutt:

en: Select the name of the Snippet. 
    The role of the name is purely informative.
sv: Välj ett namn för kodsnutten. 
    Namnet är endast för informativt syfte.

en: <b>Warning:</b> You should choose a name for the snippet!
sv: <b>Varning:</b> Du bör välja ett namn för kodsnutten!

en: Snippets Group:
sv: Kodsnuttsgrupp:

en: Select the Snippets Group to which this snippet belongs.
sv: Välj den kodsnuttsgrupp till vilken denna kodsnutt tillhör.

en: <b>Error:</b> The snippet must belong to a group!
sv: <b>Fel:</b> Kodsnutten måste tillhöra en grupp!

en: Trigger Key:
sv: Aktiveringstangent:

en: The trigger key is used for fast insertion of the snippet. Type the trigger key in the editor, followed by the "Fast Insert" shortcut to insert a snippet.
    <b>Warning: Must be unique per language. </b>
sv: Aktiveringstangenten används för snabb infogning av kodsnutten. Ange aktiveringstangenten i redigeraren, följt av genvägen ”Infoga snabbt” för att infoga en kodsnutt.
    <b>Varning: Måste vara unikt för språket. </b>

en: Languages:
sv: Språk:

en: Select the languages for which you want to use this snippet.
sv: Välj de språk för vilka du vill använda denna kodsnutt.

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Keywords are used for better searching of the snippets. They should be relevant to the snippet content. Type them separated by a single space.
sv: Nyckelord används för bättre sökningar efter kodsnuttar. De ska vara relevanta till kodsnuttens innehåll. Ange dem separerade med ett blanksteg.

en: Snippet Properties
sv: Egenskaper för kodsnutt

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Snippet Content
sv: Kodsnuttens innehåll

en: Insert
sv: Infoga

en: Snippet Variables
sv: Variabler för kodsnutt

en: Close
sv: Stäng

en: Export snippets
sv: Exportera kodsnuttar

en: Save in folder:
sv: Spara i mapp:

en: Select snippets
sv: Välj kodsnuttar

en: Import Snippets
sv: Importera kodsnuttar

en: Anjuta variables
sv: Anjuta-variabler

en: Use tabs for indentation
sv: Använd tabulatorer för indentering

en: Tab size in spaces:
sv: Tabulatorstorlek i blanksteg:

en: Indentation size in spaces:
sv: Automatisk indenteringsstorlek i blanksteg:

en: Indentation and auto-format options
sv: Alternativ för indentering och automatisk formatering

en: Highlight syntax
sv: Färgmarkera syntax

en: Highlight matching brackets
sv: Färgmarkera matchande klamrar

en: Create backup files
sv: Skapa säkerhetskopior

en: Enable autocompletion for document words
sv: Aktivera automatisk komplettering för dokumentord

en: Highlight current line
sv: Färgmarkera aktuell rad

en: Show line numbers
sv: Visa radnummer

en: Show marks
sv: Visa markeringar

en: Show right margin
sv: Visa högermarginal

en: Right margin position in characters
sv: Position för högermarginal, i tecken

en: View
sv: Visning

en: Editor
sv: Redigerare

en: Use theme font
sv: Använd tematypsnitt

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Color scheme:
sv: Färgschema:

en: Font
sv: Typsnitt

en: _Line Number Margin
sv: _Radnummermarginal

en: Show/Hide line numbers
sv: Dölj/Visa radnummer

en: _Marker Margin
sv: _Markörmarginal

en: Show/Hide marker margin
sv: Visa/Dölj markörmarginaler

en: _White Space
sv: _Tomrum

en: Show/Hide white spaces
sv: Visa/Dölj tomrum

en: _Line End Characters
sv: _Radslutstecken

en: Show/Hide line end characters
sv: Visa/Dölj radslutstecken

en: Line _Wrapping
sv: Rad_brytning

en: Enable/disable line wrapping
sv: Aktivera/inaktivera radbrytning

en: Editor view settings
sv: Visningsinställningar för redigerare

en: GtkSourceView Editor
sv: Redigerare för GtkSourceView

en: The file "%s" on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
sv: Filen ”%s” på disk är nyare än den som finns i den aktuella
    bufferten. Vill du läsa om den?

en: The file "%s" has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
sv: Filen ”%s” har tagits bort på disken.
    Vill du stänga den?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
sv: Kunde inte öppna %s: %s

en: The file "%s" is read-only! Edit anyway?
sv: Filen ”%s” är skrivskyddad! Redigera ändå?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
sv: Kunde inte spara %s: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
sv: Kunde inte spara filen därför att filnamnet inte har angivits än

en: New file %d
sv: Ny fil %d

en: GtkSourceView editor
sv: GtkSourceView-redigerare

en: The default editor based on GtkSourceView
sv: Standardredigeraren baserad på GtkSourceView

en: Preparing pages for printing
sv: Förbereder sidor för utskrift

en: Wrap lines
sv: Radbryt

en: Line numbers
sv: Radnummer

en: Footer
sv: Sidfot

en: Highlight source code
sv: Färgmarkera källkod

en: Starter
sv: Startare

en: Welcome page with most common actions.
sv: Välkomstsida med de mest vanliga åtgärderna.

en: Start
sv: Starta

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Import a project
sv: Importera ett projekt

en: Search for example code
sv: Sökning efter exempelkod

en: View local Anjuta documentation
sv: Visa lokal Anjuta-dokumentation

en: View local Anjuta FAQ
sv: Visa lokala ”frågor och svar” för Anjuta

en: View online library documentation
sv: Visa biblioteksdokumentation på nätet

en: Remove recently used project from list
sv: Ta bort senast använda projekt från listan

en: Unlist Project
sv: Avlista projekt

en: A Subversion client plugin based on libsvn
sv: En Subversion-klientinsticksmodul baserad på libsvn

en: Subversion Preferences
sv: Inställningar för Subversion

en: Subversion Options
sv: Subversion-alternativ

en: Add file/directory
sv: Lägg till fil/katalog

en: Recurse
sv: Rekursivt

en: Commit Changes
sv: Checka in ändringar

en: Previous Commit Messages:
sv: Föregående incheckningsmeddelanden:

en: Use previous message
sv: Använd föregående meddelande

en: Select Files to Commit:
sv: Välj filer att checka in:

en: Retrieving status…
sv: Hämtar status…

en: Copy files/folders
sv: Kopiera filer/mappar

en: Source:
sv: Källa:

en: Source/Destination Paths:
sv: Sökvägar för källa/mål:

en: Working Copy
sv: Arbetskopia

en: Repository Head
sv: Arkivhuvud

en: Other Revision:
sv: Annan revision:

en: Diff file/directory
sv: Diff:a fil/katalog

en: File or directory to diff:
sv: Fil eller katalog att diff:a:

en: Save open files before diffing
sv: Spara öppna filer innan diff

en: View Log
sv: Visa logg

en: Whole Project
sv: Hela projektet

en: Diff to Previous
sv: Diff till föregående

en: Diff Selected Revisions
sv: Kör diff på valda revisioner

en: View Selected Revision
sv: Visa vald revision

en: Merge changes into working copy
sv: Sammanfoga ändringar i arbetskopia

en: First Path:
sv: Första sökvägen:

en: Use first path
sv: Använd första sökvägen

en: Second Path:
sv: Andra sökvägen:

en: Working Copy Path:
sv: Sökväg för arbetskopia:

en: Start Revision:
sv: Startrevision:

en: End Revision:
sv: Slutrevision:

en: Ignore ancestry
sv: Ignorera arv

en: Remove file/directory
sv: Ta bort fil/katalog

en: File/URL to Remove:
sv: Fil/url att ta bort:

en: Set Conflicts as Resolved
sv: Ställ in konflikter som lösta

en: Select Files to Mark as Resolved:
sv: Välj filer att markera som lösta:

en: Retrieving status……
sv: Hämtar status…

en: Revert Changes
sv: Återställ ändringar

en: Select Changes to Revert:
sv: Välj ändringar att återställa:

en: Switch to branch/tag
sv: Växla till gren/tagg

en: Branch/Tag URL:
sv: Url för gren/tagg:

en: Update file/directory
sv: Uppdatera fil/katalog

en: Trust server
sv: Tillitsserver

en: Realm:
sv: Domän:

en: Remember this decision
sv: Kom ihåg det här beslutet

en: Repository authorization
sv: Arkivbehörighet

en: Remember Password
sv: Kom ihåg lösenordet

en: realm
sv: domän

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add…
sv: _Lägg till…

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
sv: Lägg till en ny fil/katalog till Subversion-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove…
sv: _Ta bort…

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
sv: Ta bort en fil/katalog från Subversion-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit…
sv: _Checka in…

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
sv: Checka in dina ändringar till Subversion-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert…
sv: _Återställ…

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
sv: Återställ ändringar till din arbetskopia.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts…
sv: Lös _konflikter…

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
sv: Lös konflikter i din arbetskopia.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update…
sv: _Uppdatera…

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the Subversion tree
sv: Synkronisera din lokala kopia med Subversion-trädet

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders…
sv: Kopiera filer/mappar…

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
sv: Kopiera filer/mappar i arkivet

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag…
sv: Växla till en gren/tagg…

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
sv: Växla din lokala kopia till en gren eller tagg i arkivet

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge…
sv: Sammanfoga…

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
sv: Sammanfoga ändringar in i din arbetskopia

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log…
sv: _Visa logg…

note: Display label short-cut
en: View file history
sv: Visa filhistorik

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
sv: Diff:a lokalt träd med arkivet

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy…
sv: Kopiera…

en: Subversion operations
sv: Subversion-åtgärder

en: Subversion popup operations
sv: Subversion poppupp-åtgärder

en: Subversion Log
sv: Subversion-logg

en: Subversion: File will be added on next commit.
sv: Subversion: Filen kommer att läggas till vid nästa incheckning.

en: Please enter a path.
sv: Ange en sökväg.

en: Subversion: Commit complete.
sv: Subversion: Incheckningen är färdig.

en: Subversion: Committing changes to the repository…
sv: Subversion: Checkar in ändringar till arkivet…

en: Subversion: Copy complete.
sv: Subversion: Kopiering färdig.

en: Please enter a source path.
sv: Ange en källkodskatalog.

en: Please enter a destination path.
sv: Ange en målsökväg.

en: [Head/Working Copy]
sv: [Head/Arbetskopia]

en: Subversion: Retrieving diff…
sv: Subversion: Hämtar diff…

en: Subversion: Retrieving log…
sv: Subversion: Hämtar logg…

en: Subversion: File retrieved.
sv: Subversion: Filen hämtad.

en: Subversion: Retrieving file…
sv: Subversion: Hämtar fil…

en: Subversion: Merge complete.
sv: Subversion: Sammanfogning färdig.

en: Please enter the first path.
sv: Ange första sökvägen.

en: Please enter the second path.
sv: Ange andra sökvägen.

en: Please enter a working copy path.
sv: Ange en sökväg för arbetskopian.

en: Please enter the start revision.
sv: Ange startrevisionen.

en: Please enter the end revision.
sv: Ange slutrevisionen.

en: Subversion: File will be removed on next commit.
sv: Subversion: Filen kommer att tas bort vid nästa incheckning.

en: Subversion: Resolve complete.
sv: Subversion: Lösning färdig.

en: Subversion: Revert complete.
sv: Subversion: Återställning färdig.

en: Subversion: Switch complete.
sv: Subversion: Växling färdig.

en: Please enter a branch/tag URL.
sv: Ange en url för en gren/tagg.

en: Subversion: Diff complete.
sv: Subversion: Diff färdig.

en: Subversion: Update complete.
sv: Subversion: Uppdatering färdig.

en: Authentication canceled
sv: Autentisering avbröts

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Valid from:
sv: Giltigt från:

en: Valid until:
sv: Giltigt till:

en: Issuer DN:
sv: Utfärdarens DN:

en: DER certificate:
sv: DER-certifikat:

en: Deleted: %s
sv: Tog bort: %s

en: Added: %s
sv: Lade till: %s

en: Resolved: %s
sv: Löste: %s

en: Updated: %s
sv: Uppdaterade: %s

en: Externally Updated: %s
sv: Externt uppdaterad: %s

en: Modified: %s
sv: Ändrade: %s

en: Merged: %s
sv: Sammanfogade: %s

en: Conflicted: %s
sv: Konflikt: %s

en: Missing: %s
sv: Saknade: %s

en: Obstructed: %s
sv: Blockerad: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
sv: Parallell avsökning av projekt- och allmänna symboler

en: This option means that the global system packages will be scanned simultaneously with the project's ones
sv: Detta alternativ betyder att de allmänna systempaketen kommer att genomsökas samtidigt med projektets paket

en: Automatically update symbols without saving file
sv: Uppdatera automatiskt symboler utan att spara filen

en: Automatically update the file's symbols without saving. The update occurs after 10 seconds without keypresses by the user.
sv: Uppdatera automatiskt filens symboler utan att spara. Uppdateringen sker när användaren inte har använt tangentbordet på 10 sekunder.

en: Tag De_claration
sv: Taggde_klaration

en: Go to symbol declaration
sv: Gå till symboldeklaration

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
sv: Tagg_implementation

en: Go to symbol definition
sv: Gå till symboldefinition

en: _Find Symbol…
sv: Sö_k efter symbol…

en: Find Symbol
sv: Hitta symbol

en: %s: Generating inheritances…
sv: %s: Genererar ursprungliga värden…

note: Translators: %s is the name of a system library
en: %s: %d file scanned out of %d | %s: %d files scanned out of %d
sv[0]: %s: %d fil genomsökt utav %d
sv[1]: %s: %d filer genomsökta utav %d

en: Generating inheritances…
sv: Genererar ursprungliga värden…

en: %d file scanned out of %d | %d files scanned out of %d
sv[0]: %d fil genomsökt utav %d
sv[1]: %d filer genomsökta utav %d

en: Populating symbol database…
sv: Befolkar symboldatabas…

en: Symbols
sv: Symboler

en: Search
sv: Sök

en: SymbolDb popup actions
sv: Poppuppåtgärder för symboldatabas

en: SymbolDb menu actions
sv: Menyåtgärder för symboldatabas

en: Symbol Database
sv: Symboldatabas

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
sv: Symboldatabasinsticksmodul för Anjuta.

en: Resuming glb scan.
sv: Återupptar glb-avsökning.

en: Terminal Plugin for Anjuta.
sv: Terminalinsticksmodul för Anjuta.

en: Use GNOME Terminal profile:
sv: Använd GNOME:s terminalprofil:

en: Use default GNOME terminal profile
sv: Använd GNOME:s standardterminalprofil

en: Terminal options
sv: Terminalflaggor

en: terminal operations
sv: terminalåtgärder

en: Unable to execute command
sv: Kan inte köra kommandot

en: Tools
sv: Verktyg

en: Use external program from Anjuta
sv: Använd externa program från Anjuta

en: Tool Editor
sv: Verktygsredigerare

en: Save all files
sv: Spara alla filer

en: _Variable…
sv: _Variabel…

en: Working directory:
sv: Arbetskatalog:

en: Parameters:
sv: Parametrar:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Short cut:
sv: Genväg:

note: This is the standard Unix stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
sv: Standardutdata:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
sv: Standardfel:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
sv: Standardindata:

en: Edit as script
sv: Redigera som skript

en: Edit command as script in Anjuta on close
sv: Redigera kommando som skript i Anjuta vid stängning

en: Variable list
sv: Variabellista

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
sv: Är du säker på att du vill ta bort verktyget ”%s”?

en: Tool
sv: Verktyg

en: ask at runtime
sv: fråga vid körtid

en: undefined
sv: odefinierad

en: Meaning
sv: Betydelse

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: You must provide a tool name!
sv: Du måste ange ett verktygsnamn!

en: You must provide a tool command!
sv: Du måste ange ett verktygskommando!

en: A tool with the same name already exists!
sv: Ett verktyg med samma namn finns redan!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
sv: Genvägen används redan av en annan komponent i Anjuta. Vill du behålla den ändå?

en: Unable to edit script
sv: Kunde inte redigera skript

en: New accelerator…
sv: Ny snabbtangent…

en: Opening %s
sv: Öppnar %s

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
sv: (utdata)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
sv: (fel)

note: Display the name of the command
en: Running command: %s…
sv: Kör kommando: %s…

en: Completed unsuccessfully with status code %d
sv: Färdig men misslyckades med statuskod %d

en: Unable to create a buffer: command aborted
sv: Kunde inte skapa en buffert: kommandot avbröts

en: No document currently open: command aborted
sv: Inget dokument öppnat för närvarande: kommandot avbröts

en: Unable to open input file %s, command aborted
sv: Kunde inte öppna inmatningsfilen %s, kommandot avbröts

en: Missing tool name
sv: Saknar verktygsnamn

en: Unexpected element "%s"
sv: Oväntat element ”%s”

en: Error when loading external tools
sv: Fel vid inläsning av externa verktyg

en: Unable to open %s for writing
sv: Kunde inte öppna %s för skrivning

en: Tool operations
sv: Verktygsåtgärder

en: Same as output
sv: Samma som utdata

en: Existing message pane
sv: Befintlig meddelandepanel

en: New message pane
sv: Ny meddelandepanel

en: New buffer
sv: Ny buffert

en: Replace buffer
sv: Ersätt buffert

en: Insert into buffer
sv: Infoga i buffert

en: Append to buffer
sv: Lägg till i buffert

en: Replace selection
sv: Ersätt markering

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
sv: Poppuppdialog

en: Discard output
sv: Förkasta utdata

en: None
sv: Ingen

en: Current buffer
sv: Aktuell buffert

en: Current selection
sv: Aktuell markering

en: String
sv: Sträng

en: Project root URI
sv: URI för projektroten

en: Project root path
sv: Sökväg för projektroten

en: Selected URI in the file manager plugin
sv: Vald URI i insticket för filhantering

en: Selected directory in the file manager plugin
sv: Vald katalog i insticket för filhantering

en: Selected full file name in the file manager plugin
sv: Valt fullständigt filnamn i insticket för filhantering

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
sv: Valt fullständigt filnamn utan filändelse i insticket för filhantering

en: Selected file name in the file manager plugin
sv: Valt filnamn i insticket för filhantering

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
sv: Valt filnamn utan filändelse i insticket för filhantering

en: Selected file's extension in the file manager plugin
sv: Vald filändelse i insticket för filhantering

en: Selected URI in the project manager plugin
sv: Vald URI i insticket för projekthantering

en: Selected directory in the project manager plugin
sv: Vald katalog i insticket för projekthantering

en: Selected full file name in the project manager plugin
sv: Valt fullständigt filnamn i insticket för projekthantering

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
sv: Valt fullständigt filnamn utan filändelse i insticket för projekthantering

en: Selected file name in the project manager plugin
sv: Valt filnamn i insticket för projekthantering

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
sv: Valt filnamn utan filändelse i insticket för projekthantering

en: Selected file extension in the project manager plugin
sv: Vald filändelse i insticket för projekthantering

en: Currently edited file name
sv: För närvarande redigerat filnamn

en: Currently edited file name without extension
sv: För närvarande redigerat filnamn utan filändelse

en: Currently edited file directory
sv: För närvarande redigerad filkatalog

en: Currently selected text in editor
sv: För närvarande markerad text i redigerare

en: Current word in editor
sv: Aktuellt ord i redigerare

en: Current line in editor
sv: Aktuell rad i redigerare

en: Ask the user to get additional parameters
sv: Fråga användaren för ytterligare parametrar

en: Command line parameters
sv: Kommandoradsparametrar

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Quit Anjuta IDE
sv: Avsluta utvecklingsmiljön Anjuta

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
sv: Föredrar du kaffe framför te? Testa detta.

en: _View
sv: _Visa

en: _Reset Dock Layout
sv: _Återställ dockningslayout

en: Reset the widgets docking layout to default
sv: Återställ layout för komponentdockning till standard

en: _Full Screen
sv: _Helskärm

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: _Lock Dock Layout
sv: _Lås dockningslayout

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
sv: Lås den aktuella dockningslayouten så att komponenter inte kan flyttas

en: _Toolbar
sv: Verkty_gsfält

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsfältet

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _User's Manual
sv: An_vändarhandbok

en: Anjuta user's manual
sv: Anjutas användarhandbok

en: _Frequently Asked Questions
sv: _Frågor och svar

en: Anjuta frequently asked questions
sv: Frågor och svar

en: Anjuta _Home Page
sv: _Hemsida för Anjuta

en: Online documentation and resources
sv: Online-dokumentation och resurser

en: Report _Bugs/Patches/Requests
sv: Rapportera fel/programfixar/öns_kemål

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
sv: Skicka in en felrapport, patch eller önskemål om nya funktioner i Anjuta

en: Ask a _Question
sv: Ställ en _fråga

en: Submit a question for FAQs
sv: Skicka en fråga till ”Frågor och svar”

en: _About
sv: _Om

en: About Anjuta
sv: Om Anjuta

en: About External _Plugins
sv: Om externa _instick

en: About third-party Anjuta plugins
sv: Om tredjepartsinsticksmodul för Anjuta

en: Specify the size and location of the main window
sv: Ange storleken och platsen för huvudfönstret

note: This is the format you can specify the size andposition * of the window on command line
en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
sv: BREDDxHÖJD+XOFF+YOFF

en: Do not show the splash screen
sv: Visa inte startbilden

en: Start a new instance and do not open the file in an existing instance
sv: Starta en ny instans och öppna inte filen i en befintlig instans

en: Do not open last session on startup
sv: Öppna inte senaste sessionen vid uppstart

en: Do not open last project and files on startup
sv: Öppna inte senaste projektet och filer vid uppstart

en: Shut down Anjuta properly, releasing all resources (for debugging)
sv: Stäng av Anjuta på korrekt sätt och släpp alla resurser (för felsökning)

en: Display program version
sv: Visa programvaruversion

en: Specify another profile
sv: Ange annan profil

en: - Integrated Development Environment
sv: - Integrerad utvecklingsmiljö (IDE)

en: Invalid profile %s: %s
sv: Ogiltig profil %s: %s

en: Loaded Session…
sv: Läste in session…

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: Edit
sv: Redigera

en: Help
sv: Hjälp

en: Installed plugins
sv: Installerade instick

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Value doesn't exist
sv: Värdet finns inte

en: Default email used in new project
sv: Standard e-postadress som används för nytt projekt

en: If empty, current login and machine name is used.
sv: Om tomt, så används aktuell inloggning och maskinnamn.

en: Use tabulation for indentation
sv: Använd tabbar vid indentering

en: Number of characters of one tabulation
sv: Antal tecken för varje tabb

en: Number of spaces on every indentation step
sv: Antal blanksteg för varje indenteringssteg

en: Do not load last session on startup
sv: Läs inte in senaste sessionen vid uppstart

en: Do not load last project and files on startup
sv: Läs inte in senaste projektet och filer vid uppstart

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
sv: Etiketter för verktygsfältsknappar:

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
sv: Stil för dockväxlare:

en: Appearance
sv: Utseende

en: Icons
sv: Ikoner

en: Text + Icons
sv: Text + ikoner

en: GNOME toolbar setting
sv: Inställning i GNOME:s verktygsfält

en: Tabs
sv: Flikar

en: Text below icons
sv: Text under ikoner

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Text only
sv: Endast text
