anjuta - en to th translation catalogue (2002 entries)

en: Anjuta DevStudio is a versatile software development studio featuring a number of advanced programming facilities including project management, application wizard, interactive debugger, source editor, version control, GUI designer, profiler and many more tools. It focuses on providing simple and usable user interface, yet powerful for efficient development.
th: DevStudio แอนจูตา เป็นสตูดิโอพัฒนาซอฟต์แวร์อเนกประสงค์ ที่มีสิ่งอำนวยความสะดวกขั้นสูงจำนวนหนึ่งสำหรับการเขียนโปรแกรม เช่น การบริหารโครงการ, เครื่องมือลัดสำหรับสร้างโปรแกรม, โปรแกรมดีบั๊กแบบโต้ตอบ, เครื่องมือแก้ไขซอร์ส, การควบคุมรุ่น, เครื่องมือออกแบบ GUI, เครื่องมือวัดประสิทธิภาพ และเครื่องมืออื่นอีกมายมาย โดยมุ่งเน้นให้การสั่งงานเรียบง่ายและใช้สะดวก แต่ยังทรงพลังสำหรับการพัฒนาที่มีประสิทธิภาพ

en: Anjuta is very extensible with plugins. Almost all features in Anjuta are implemented using plugins which can be dynamically enabled or disabled. You can choose which plugins should be active for your project. Like the user interface layout, the set of active plugins is also persistent for each project making it easy to work on projects with various levels of complexity. Using plugins, you can extend Anjuta with your own features.
th: แอนจูตาสามารถขยายต่อเติมได้มากด้วยปลั๊กอินต่างๆ ความสามารถเกือบทั้งหมดของแอนจูตาจะทำโดยใช้ปลั๊กอินที่สามารถเปิดหรือปิดใช้งานได้ขณะทำงาน คุณสามารถเลือกปลั๊กอินที่จะให้เปิดทำงานสำหรับโครงการของคุณได้ เช่นเดียวกับรูปแบบส่วนติดต่อผู้ใช้ ชุดของปลั๊กอินที่เปิดใช้งานยังมีการเก็บบันทึกไว้แยกกันสำหรับแต่ละโครงการ ทำให้ง่ายต่อการทำงานกับโครงการที่มีระดับความซับซ้อนต่างๆ กัน นอกจากนี้ คุณยังสามารถขยายต่อเติมความสามารถของแอนจูตาได้โดยใช้ปลั๊กอินของคุณเอง

en: The project wizard lets you create new projects from a selection of project templates. The selection includes simple generic, flat (no subdirectory), GTK+, GNOME, Java, Python projects and more. New templates can be easily downloaded and installed.
th: เครื่องมือลัดสร้างโครงการช่วยคุณสร้างโครงการใหม่จากชุดของแม่แบบโครงการ ชุดดังกล่าวรวมถึงโครงการทั่วไปอย่างง่ายๆ, แบบแบน (ไม่มีไดเรกทอรีย่อย), GTK+, GNOME, จาวา, ไพธอน และอื่นๆ และสามารถดาวน์โหลดแม่แบบใหม่มาติดตั้งได้อย่างง่ายดาย

en: Anjuta
th: แอนจูตา

en: Integrated Development Environment
th: ชุดเครื่องมือพัฒนาเบ็ดเสร็จ

en: Develop software in an integrated development environment
th: พัฒนาซอฟต์แวร์ด้วยชุดเครื่องมือพัฒนาเบ็ดเสร็จ

en: IDE;development;programming;
th: IDE;พัฒนา;เขียนโปรแกรม;

en: Autogen is busy
th: Autogen กำลังทำงานอยู่

en: Could not write definition file "%s": %s
th: ไม่สามารถเขียนแฟ้มข้อกำหนด "%s": %s

en: Could not open file "%s": %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม "%s": %s

en: Text
th: ข้อความ

en: Text to render
th: ข้อความที่จะวาด

en: Pixbuf Object
th: อ็อบเจกต์ Pixbuf

en: The pixbuf to render.
th: pixbuf ที่จะวาด

en: Unable to find plugin module %s
th: ไม่สามารถหามอดูลปลั๊กอิน %s

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
th: ไม่สามารถหาฟังก์ชันลงทะเบียนปลั๊กอิน %s ในมอดูล %s

en: Unknown error in module %s
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุในมอดูล %s

en: Column %i
th: คอลัมน์ %i

note: Column label
en: Column 1
th: คอลัมน์ 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
th: แฟ้มทึ่คุณพยายามเปิดนั้น มีลำดับไบต์ไม่ถูกต้องในเนื้อหา

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
th: แอนจูตาไม่สามารถระบุรหัสอักขระของแฟ้มที่คุณต้องการเปิดโดยอัตโนมัติได้

en: Missing location of plugin %s
th: ขาดตำแหน่งของปลั๊กอิน %s

en: Missing type defined by plugin %s
th: ขาดชนิดที่จะกำหนดโดยปลั๊กอิน %s

en: plugin %s fails to register type %s
th: ปลั๊กอิน %s ล้มเหลวในการลงทะเบียนชนิด %s

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Western
th: ตะวันตก

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Baltic
th: บอลติก

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Arabic
th: อารบิก

en: Greek
th: กรีก

en: Hebrew Visual
th: ฮีบรูซ้ายไปขวา

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Celtic
th: เซลติก

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Korean
th: เกาหลี

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: Thai
th: ไทย

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Help text
th: ข้อความวิธีใช้

en: Text to show the user what to enter into the entry
th: ข้อความที่จะแสดงบอกผู้ใช้ว่าจะให้กรอกอะไรลงในช่องข้อความ

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
th: ตัวแปรสภาพแวดล้อม:

en: Name
th: ชื่อ

en: Value
th: ค่า

en: Path that dropped files should be relative to
th: พาธตั้งต้นที่แฟ้มที่ลากมาวางควรจะสัมพัทธ์ด้วย

en: Drop a file or enter a path here
th: วางแฟ้มหรือป้อนพาธที่นี่

en: Select Files
th: เลือกแฟ้ม

en: Path that all files in the list should be relative to
th: พาธตั้งต้นที่ทุกแฟ้มในรายชื่อควรจะสัมพัทธ์ด้วย

en: Show Add button
th: แสดงปุ่ม "เพิ่ม"

en: Display an Add button
th: แสดงปุ่ม "เพิ่ม"

note: * Translators: This regex should match the password prompts of * at least the "su" and the "sudo" command line utility in your * language and possible other things like "ssh". * More information on the regular expression syntax can be * found at http://library.gnome.org/devel/glib/unstable/glib-rege
en: [Pp]assword.*:
th: รหัสผ่าน.*:

en: Cannot execute command: "%s"
th: ไม่สามารถเรียกคำสั่ง: "%s"

en: execvp failed
th: execvp ล้มเหลว

en: Anjuta Shell
th: เชลล์แอนจูตา

en: Anjuta shell that will contain the plugin
th: เชลล์แอนจูตาที่จะบรรจุปลั๊กอิน

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
th: ปลั๊กอิน '%s' ไม่ต้องการปิดการทำงาน

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
th: ไม่สามารถโหลด %s
    ตามปกติแล้วหมายถึงการติดตั้งของคุณไม่สมบูรณ์ ข้อผิดพลาดที่เป็นสาเหตุคือ:
    %s

en: Load
th: โหลด

en: Available Plugins
th: ปลั๊กอินที่มีอยู่

en: Preferred plugins
th: ปลั๊กอินที่เลือกใช้

en: Only show user activatable plugins
th: แสดงเฉพาะปลั๊กอินที่ผู้ใช้เรียกใช้ได้เท่านั้น

en: These are the plugins selected by you when you have been prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let you choose a different plugin.
th: ปลั๊กอินเหล่านี้เป็นปลั๊กอินที่คุณเลือกไว้เมื่อถูกถามให้เลือกปลั๊กอินที่เหมาะสม ถ้าลบปลั๊กอินที่นี่ คุณก็จะสามารถเลือกปลั๊กอินอื่นได้

en: Forget selected plugin
th: ล้างการเลือกปลั๊กอิน

en: Select a plugin
th: เลือกปลั๊กอิน

en: Please select a plugin to activate
th: กรุณาเลือกปลั๊กอินที่จะเปิดใช้งาน

en: No plugin is able to load other plugins in %s
th: ไม่มีปลั๊กอินที่สามารถโหลดปลั๊กอินอื่นใน %s

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
th: <b>กรุณาเลือกปลั๊กอินที่จะเปิดใช้งาน</b>

en: Remember this selection
th: จำการเลือกนี้

en: Profiles
th: โพรไฟล์

en: Current stack of profiles
th: สแต็กเก็บชุดโพรไฟล์ปัจจุบัน

en: Available plugins
th: ปลั๊กอินที่มีอยู่

en: Currently available plugins found in plugin paths
th: ปลั๊กอินที่มีอยู่ในแหล่งปลั๊กอิน

en: Activated plugins
th: ปลั๊กอินที่ทำงานอยู่

en: Currently activated plugins
th: ปลั๊กอินปัจจุบันที่ทำงานอยู่

en: Anjuta shell for which the plugins are made
th: เชลล์แอนจูตาที่ปลั๊กอินนี้ทำงานด้วย

en: Anjuta Status
th: สถานะแอนจูตา

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
th: สถานะแอนจูตาที่จะใช้ในการโหลดและถอนปลั๊กอินออก

en: Loading:
th: กำลังโหลด:

en: Category
th: ประเภท

note: FIXME: Make the general page first
en: General
th: ทั่วไป

en: Anjuta Preferences
th: การปรับแต่งแอนจูตา

en: Plugin Manager
th: เครื่องมือจัดการปลั๊กอิน

en: The plugin manager to use for resolving plugins
th: เครื่องมือจัดการปลั๊กอินสำหรับตรวจเรียกปลั๊กอินต่างๆ

en: Profile Name
th: ชื่อโพรไฟล์

en: Name of the plugin profile
th: ชื่อโพรไฟล์ของปลั๊กอิน

en: Synchronization file
th: แฟ้มที่จะปรับข้อมูลตรงกัน

en: File to syncronize the profile XML
th: แฟ้มที่จะปรับข้อมูล XML ของโพรไฟล์ให้ตรงกัน

en: Please select a plugin from the list
th: กรุณาเลือกปลั๊กอินจากรายชื่อ

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted Anjuta plugins profile.
th: อ่าน '%s' ไม่สำเร็จ: เกิดข้อผิดพลาดในการแจง XML โพรไพล์ของปลั๊กอินแอนจูตาไม่ถูกต้องหรือเสียหาย

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
th: %s: ติดตั้งปลั๊กอินจาก '%s'

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing
th: อ่าน '%s' ไม่สำเร็จ: ขาดปลั๊กอินที่จำเป็นต่อไปนี้

en: Select the items to save:
th: เลือกรายการที่จะบันทึก:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
th: ถ้าคุณยังไม่บันทึก สิ่งที่คุณเปลี่ยนแปลงจะสูญหายทั้งหมด

en: Save
th: บันทึก

en: Item
th: รายการ

en: _Discard changes
th: _ละทิ้งการเปลี่ยนแปลง

en: There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?
th[0]: มี %d รายการที่ยังไม่ได้บันทึกการเปลี่ยนแปลง จะบันทึกการเปลี่ยนแปลงก่อนปิดหรือไม่?

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
th: มีรายการที่ไม่ได้บันทึกการเปลี่ยนแปลง จะบันทึกการเปลี่ยแปลงก่อนปิดหรือไม่?

en: <Invalid>
th: <ไม่ถูกต้อง>

en: ComboBox model
th: โมเดล ComboBox

en: The model for the combo box
th: โมเดลสำหรับกล่องคอมโบ

en: Action
th: การกระทำ

en: Visible
th: มองเห็น

en: Sensitive
th: รับรู้โฟกัส

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

note: Avoid space in translated string
en: System:
th: ระบบ:

en: You do not seem to have PackageKit installed. PackageKit is required for installing missing packages. Please install "packagekit-gnome" package from your distribution, or install the missing packages manually.
th: ดูเหมือนว่าคุณยังไม่ได้ติดตั้ง PackageKit ซึ่งจำเป็นสำหรับการติดตั้งแพกเกจที่ขาดไป กรุณาติดตั้งแพกเกจ "packagekit-gnome " จากชุดแจกจ่ายของคุณ หรือติดตั้งแพกเกจที่ขาดเอง

en: Installation failed: %s
th: การติดตั้งล้มเหลว: %s

en: Failed to run "%s". The returned error was: "%s".
th: เรียกทำงาน "%s" ไม่สำเร็จ ข้อผิดพลาดที่ส่งกลับมาคือ: "%s"

en: The "%s" package is not installed.
    Please install it.
th: แพกเกจ "%s" ยังไม่ได้ติดตั้ง
    กรุณาติดตั้งด้วย

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
th: โปรแกรม "%s" ยังไม่ได้ติดตั้ง
    กรุณาติดตั้ง

note: Try xterm
en: Cannot find a terminal; using xterm, even if it may not work
th: หาเทอร์มินัลไม่พบ จะใช้ xterm แม้ว่ามันอาจจะทำงานไม่สมบูรณ์

en: Cannot execute command: %s (using shell %s): %s
th: ไม่สามารถเรียกคำสั่ง: %s (โดยใช้เชลล์ %s): %s

en: Unable to load user interface file: %s
th: ไม่สามารถโหลดแฟ้มส่วนติดต่อผู้ใช้: %s

en: Modified
th: มีการเปลี่ยนแปลง

en: Added
th: เพิ่ม

en: Deleted
th: ลบ

en: Conflicted
th: ขัดแย้ง

en: Up-to-date
th: เป็นข้อมูลล่าสุด

en: Locked
th: ล็อค

en: Missing
th: สูญหาย

en: Unversioned
th: ไม่มีการติดตามรุ่น

en: Ignored
th: ละเลย

en: Widget not found: %s
th: ไม่พบวิดเจ็ต: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
th: ไม่พบแฟ้ม pixmap ของโปรแกรม: %s

en: Cannot execute command "%s": %s
th: ไม่สามารถเรียกคำสั่ง "%s": %s

en: Please specify group name
th: กรุณาระบุชื่อกลุ่ม

en: Group name can only contain alphanumeric or "#$:%+,-.=@^_`~/" characters
th: ชื่อกลุ่มสามารถใช้ตัวอักษร ตัวเลข หรืออักขระ "#$:%+,-.=@^_`~/" ได้เท่านั้น

en: Project doesn't exist or invalid path
th: โครงการไม่มีอยู่หรือพาธโครงการไม่ถูกต้อง

en: Root
th: ราก

en: Group
th: กลุ่ม

en: Source
th: ซอร์ส

en: Shared Library (Libtool)
th: ไลบรารีใช้ร่วม (Libtool)

en: Module (Libtool)
th: มอดูล (Libtool)

en: Static Library (Libtool)
th: ไลบรารีสแตติก (Libtool)

en: Program
th: โปรแกรม

en: Python Module
th: มอดูลไพธอน

en: Java Module
th: มอดูลจาวา

en: Lisp Module
th: มอดูล Lisp

en: Header Files
th: แฟ้มส่วนหัว

en: Man Documentation
th: เอกสารแบบ Man

en: Info Documentation
th: เอกสารแบบ Info

en: Miscellaneous Data
th: ข้อมูลเบ็ดเตล็ด

en: Script
th: สคริปต์

en: Module
th: มอดูล

en: Package
th: แพกเกจ

en: Unable to parse project file
th: ไม่สามารถแจงแฟ้มโครงการ

en: Project doesn't exist or has an invalid path
th: โครงการไม่มีอยู่หรือพาธไม่ถูกต้อง

en: Autotools backend
th: แบ็กเอนด์ Autotools

en: New Autotools backend for project manager
th: แบ็กเอนด์ Autotools ใหม่สำหรับเครื่องมือจัดการโครงการ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Project name, it can contain spaces by example 'GNU Autoconf'
th: ชื่อโครงการ มีช่องว่างได้ ตัวอย่างเช่น 'GNU Autoconf'

en: Version:
th: รุ่น:

en: Project version, typically a few numbers separated by dot by example '1.0.0'
th: รุ่นของโครงการ โดยปกติเป็นตัวเลขคั่นด้วยจุด ตัวอย่างเช่น '1.0.0'

en: Bug report URL:
th: URL สำหรับรายงานบั๊ก:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
th: ที่อยู่อีเมลหรือลิงก์ไปยังหน้าเว็บที่ผู้ใช้สามารถรายงานบั๊กได้ ข้อมูลนี้จะมีหรือไม่ก็ได้

en: Package name:
th: ชื่อแพกเกจ:

en: Package name, it can contains only alphanumerics and underscore characters.It is generated from the project name if not provided.
th: ชื่อแพกเกจ สามารถใช้ได้เพียงตัวอักษร ตัวเลข และขีดล่างได้เท่านั้น ถ้าไม่ตั้งชื่อตรงนี้ ก็จะสร้างเอาจากชื่อโครงการ

en: An link to the project web page if provided.
th: ลิงก์ไปหน้าเว็บของโครงการถ้ามี

en: Libtool support:
th: การรองรับ Libtool:

en: Add support to compile shared and static libraries with Libtool.
th: เพิ่มการรองรับการคอมไพล์ไลบรารีใช้ร่วมและไลบรารีสแตติกด้วย Libtool

en: Linker flags:
th: แฟล็กของลิงเกอร์:

en: Common additional linker flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของลิงเกอร์สำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: C preprocessor flags:
th: แฟล็กของ preprocessor ภาษาซี:

en: Common additional C preprocessor flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของ preprocessor ภาษาซีสำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: C compiler flags:
th: แฟล็กของคอมไพเลอร์ภาษาซี:

en: Common additional C compiler flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของคอมไพเลอร์ภาษาซีสำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: C++ compiler flags:
th: แฟล็กของคอมไพเลอร์ภาษาซีพลัสพลัส:

en: Common additional C++ compiler flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของคอมไพเลอร์ภาษาซีพลัสพลัสสำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Java compiler flags:
th: แฟล็กของคอมไพเลอร์ภาษาจาวา:

en: Common additional Java compiler flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของคอมไพเลอร์ภาษาจาวาสำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Vala compiler flags:
th: แฟล็กของคอมไพเลอร์ภาษา Vala:

en: Common additional Vala compiler flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของคอมไพเลอร์ภาษา Vala สำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Fortran compiler flags:
th: แฟล็กของคอมไพเลอร์ภาษาฟอร์แทรน:

en: Common additional Fortran compiler flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของคอมไพเลอร์ภาษาฟอร์แทรนสำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Objective C compiler flags:
th: แฟล็กของคอมไพเลอร์ภาษา Objective C:

en: Common additional Objective C compiler flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของคอมไพเลอร์ภาษา Objective C สำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Lex/Flex flags:
th: แฟล็กของ Lex/Flex:

en: Common additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของเครื่องมือสร้างตัววิเคราะห์ศัพท์ Lex หรือ Flex สำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Yacc/Bison flags:
th: แฟล็กของ Yacc/Bison:

en: Common additional Yacc or Bison parser generator flags for all targets in this group.
th: แฟล็กเพิ่มเติมทั่วไปของเครื่องมือสร้างตัวแจงอ่าน Yacc หรือ Bison สำหรับเป้าหมายทั้งหมดในกลุ่มนี้

en: Installation directories:
th: ไดเรกทอรีติดตั้ง:

en: List of custom installation directories used by targets in this group.
th: รายชื่อของไดเรกทอรีติดตั้งแบบกำหนดเองที่ใช้โดยเป้าหมายต่างๆ ในกลุ่มนี้

en: Do not install:
th: ไม่ติดตั้ง:

en: Build but do not install the target.
th: ประกอบสร้างแต่ไม่ต้องติดตั้งเป้าหมายนี้

en: Installation directory:
th: ไดเรกทอรีติดตั้ง:

en: It has to be a standard directory or a custom one defined in group properties.
th: ต้องเป็นไดเรกทอรีมาตรฐานหรือเป็นไดเรกทอรีที่กำหนดเองในคุณสมบัติของกลุ่ม

en: Additional linker flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของลิงเกอร์สำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional libraries:
th: ไลบรารีเพิ่มเติม:

en: Additional libraries for this target.
th: ไลบรารีเพิ่มเติมสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional objects:
th: อ็อบเจกต์เพิ่มเติม:

en: Additional object files for this target.
th: แฟ้มอ็อบเจกต์เพิ่มเติมสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional C preprocessor flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของ preprocessor ภาษาซีสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional C compiler flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของคอมไพเลอร์ภาษาซีสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional C++ compiler flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของคอมไพเลอร์ซีพลัสพลัสสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional Java compiler flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของคอมไพเลอร์จาวาสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional Vala compiler flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของคอมไพเลอร์ภาษา Vala สำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional Fortran compiler flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของคอมไพเลอร์ภาษาฟอร์แทรนสำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional Objective C compiler flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของคอมไพเลอร์ Objective C สำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของเครื่องมือสร้างตัววิเคราะห์ศัพท์ Lex หรือ Flex สำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional Yacc or Bison parser generator flags for this target.
th: แฟล็กเพิ่มเติมของเครื่องมือสร้างตัวแจงอ่าน Yacc หรือ Bison สำหรับเป้าหมายนี้

en: Additional dependencies:
th: สิ่งที่ต้องใช้เพิ่มเติม:

en: Additional dependencies for this target.
th: สิ่งที่ต้องใช้เพิ่มเติมสำหรับเป้าหมายนี้

en: Include in distribution:
th: รวมในชุดจัดแจก:

en: Include this target in the distributed package.
th: รวมเป้าหมายนี้ในแพกเกจที่จัดแจกด้วย

en: Build for check only:
th: ประกอบสร้างสำหรับตรวจสอบเท่านั้น:

en: Build this target only when running automatic tests.
th: ประกอบสร้างเป้าหมายนี้เมื่อจะเรียกการทดสอบอัตโนมัติเท่านั้น

en: Do not use prefix:
th: ไม่ใช้ prefix:

en: Do not rename the target with an optional prefix, used to avoid overwriting system program.
th: ไม่ต้องเปลี่ยนชื่อเป้าหมายด้วยการเติมพาธส่วนหน้าที่อาจจะมีการกำหนดมาให้ ใช้เพื่อหลีกเลี่ยงการเขียนทับโปรแกรมระบบ

en: Keep target path:
th: เก็บพาธเป้าหมาย:

en: Keep relative target path for installing it. By example if you have a program subdir/app installed in bin directory it will be installed in bin/subdir/app not in bin/app.
th: เก็บพาธสัมพัทธ์ของเป้าหมายเพื่อใช้ในการติดตั้ง ตัวอย่างเช่น ถ้าคุณมีโปรแกรมชื่อ subdir/app ติดตั้งไว้ในไดเรกทอรี bin ก็จะติดตั้งโปรแกรมดังกล่าวลงใน bin/subdir/app ไม่ใช่ bin/app

en: Libraries:
th: ไลบรารี:

en: Manual section:
th: หมวดของคู่มือ:

en: Section where are installed the man pages. Valid section names are the digits ‘0’ through ‘9’, and the letters ‘l’ and ‘n’.
th: หมวดที่จะติดตั้งหน้าคู่มือ (man page) ชื่อหมวดที่ใช้ได้จะเป็นตัวเลข ‘0’ ถึง ‘9’ และตัวอักษร ‘l’ และ ‘n’

en: Source file must be a regular file, not a directory
th: แฟ้มซอร์สจะต้องเป็นแฟ้มปกติ ไม่ใช่ไดเรกทอรี

en: Target parent is not a valid group
th: สิ่งที่ครอบเป้าหมายอยู่ไม่ใช่กลุ่มที่ใช้ได้

en: Please specify target name
th: กรุณาระบุชื่อเป้าหมาย

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-', '/' or '.' characters
th: ชื่อเป้าหมายสามารถใช้ตัวอักษร, ตัวเลข, '_', '-', '/' หรือ '.' ได้เท่านั้น

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
th: เป้าหมายที่เป็นไลบรารีใช้ร่วมจะต้องมีชื่อในรูป 'libxxx.la'

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
th: เป้าหมายที่เป็นไลบรารีสแตติกจะต้องมีชื่อในรูป 'libxxx.a'

en: Module target name must be of the form 'xxx.la'
th: เป้าหมายที่เป็นมอดูลจะต้องมีชื่อในรูป 'xxx.la'

en: Automake Build
th: ประกอบสร้างด้วย Automake

en: Basic autotools build plugin.
th: ปลั๊กอินประกอบสร้างด้วย autotools พื้นฐาน

en: Execute
th: เรียกทำงาน

en: Configure Project
th: ตั้งค่าโครงการ

en: Regenerate project
th: สร้างโครงการซ้ำ

en: Configuration:
th: ค่าตั้ง:

en: Configure Options:
th: ตัวเลือกสำหรับตั้งค่า:

en: Build Directory:
th: ไดเรกทอรีสำหรับประกอบสร้าง

en: Select Program
th: เลือกโปรแกรม

en: Arguments:
th: อาร์กิวเมนต์:

en: Run in terminal
th: เรียกในเทอร์มินัล

en: Select Program to run:
th: เลือกโปรแกรมที่จะเรียก:

en: Run several commands at a time:
th: เรียกหลายคำสั่งขนานกัน:

en: Continue on errors
th: ทำต่อไปถึงแม้จะมีข้อผิดพลาด

en: Translate messages
th: แปลข้อความ

en: Highlight build warnings and errors in editor
th: เน้นคำเตือนและข้อผิดพลาดของการประกอบสร้างในเครื่องมือแก้ไข

en: Build
th: ประกอบสร้าง

en: Install as root:
th: ติดตั้งในฐานะผู้ดูแลระบบ:

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Before using this new configuration, the default one needs to be removed. Do you want to do that?
th: ก่อนใช้การตั้งค่าใหม่นี้ ต้องลบค่าตั้งปริยายก่อน คุณต้องการทำเช่นนั้นหรือไม่?

en: Command canceled by user
th: คำสั่งถูกยกเลิกโดยผู้ใช้

en: Cannot compile "%s": No compile rule defined for this file type.
th: ไม่สามารถคอมไพล์ "%s": ไม่ได้กำหนดกฎคอมไพล์ไว้สำหรับแฟ้มชนิดนี้

en: Cannot configure project: Missing configure script in %s.
th: ไม่สามารถตั้งค่าโครงการ: ขาดสคริปต์ตั้งค่าใน %s

en: Select a build directory inside the project directory
th: เลือกไดเรกทอรีประกอบสร้างในไดเรกทอรีโครงการ

en: Default
th: ปริยาย

en: Debug
th: ดีบั๊ก

en: Profiling
th: วัดประสิทธิภาพ

en: Optimized
th: ปรับประสิทธิภาพ

en: No executables in this project!
th: ไม่มีแฟ้มโปรแกรมในโครงการนี้!

en: No file or project currently opened.
th: ไม่มีแฟ้มหรือโครงการเปิดอยู่

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
th: โปรแกรม '%s' ไม่ใช่แฟ้มในเครื่อง

en: Program '%s' does not exist
th: โปรแกรม '%s' ไม่มีอยู่

en: Program '%s' does not have execution permission
th: โปรแกรม '%s' ไม่ได้กำหนดสิทธิ์ไว้ให้เรียกทำงานได้

en: No executable for this file.
th: ไม่มีแฟ้มโปรแกรมสำหรับแฟ้มนี้

en: Executable '%s' is not up-to-date.
th: แฟ้มโปรแกรม '%s' ยังไม่ปรับตามข้อมูลล่าสุด

en: True if we need a special command to install files
th: กำหนดเป็นค่าจริงถ้าจำเป็นต้องใช้คำสั่งพิเศษในการติดตั้งแฟ้ม

en: Command used to be allowed to install files
th: คำสั่งที่ใช้เพื่อให้มีสิทธิ์ติดตั้งแฟ้ม

en: The command has to contain "%s" or "%q". This will be replaced by the command used to install the files, by example "make install". %s is replaced by the command without any change while %q is replaced by the quoted command. You can use %% to get a "%" character. A typical value is "sudo %s" or "su -c %q".
th: คำสั่งต้องมี "%s" หรือ "%q" ซึ่งจะถูกแทนด้วยคำสั่งที่ใช้ติดตั้งแฟ้ม เช่น "make install" โดย %s จะถูกแทนที่ด้วยคำสั่งโดยไม่มีการเปลี่ยนแปลงใดๆ ในขณะที่ %q จะถูกแทนที่ด้วยคำสั่งที่ครอบด้วยเครื่องหมายคำพูด คุณสามารถใช้ %% เพื่อแทนอักขระ "%" ได้ ค่าปกติคือ "sudo %s" หรือ "su -c %q"

en: Entering: %s
th: กำลังเข้าสู่: %s

en: Leaving: %s
th: กำลังออกจาก: %s

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
th: คำเตือน:

en: warning:-old
th: warning:

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
th: ข้อผิดพลาด:

en: error:-old
th: error:

en: Command exited with status %d
th: คำสั่งจบการทำงานด้วยสถานะ %d

en: Command aborted by user
th: คำสั่งถูกเลิกทำโดยผู้ใช้

en: Command terminated with signal %d
th: คำสั่งถูกทำให้หยุดโดยสัญญาณ %d

en: Command terminated for an unknown reason
th: คำสั่งถูกทำให้หยุดโดยไม่ทราบเหตุผล

en: Total time taken: %lu secs
th: เวลาที่ใช้ทั้งหมด: %lu วินาที

en: Completed unsuccessfully
th: ไม่สำเร็จ

en: Completed successfully
th: สำเร็จ

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
th: การประกอบสร้าง %d: %s

en: _Build
th: ประกอบ_สร้าง

en: _Build Project
th: ประกอบ_สร้างโครงการ

en: Build whole project
th: ประกอบสร้างทั้งโครงการ

en: _Install Project
th: _ติดตั้งโครงการ

en: Install whole project
th: ติดตั้งทั้งโครงการ

en: _Check Project
th: _ตรวจสอบโครงการ

en: Check whole project
th: ตรวจสอบทั้งโครงการ

en: _Clean Project
th: เ_ก็บกวาดโครงการ

en: Clean whole project
th: เก็บกวาดทั้งโครงการ

en: C_onfigure Project…
th: _ตั้งค่าโครงการ…

en: Configure project
th: ตั้งค่าโครงการ

en: Build _Tarball
th: ประกอบสร้างแฟ้ม_ทาร์

en: Build project tarball distribution
th: ประกอบสร้างแฟ้มทาร์แจกจ่ายของโครงการ

en: _Build Module
th: ประกอบ_สร้างมอดูล

en: Build module associated with current file
th: ประกอบสร้างมอดูลที่เกี่ยวกับแฟ้มปัจจุบัน

en: _Install Module
th: _ติดตั้งมอดูล

en: Install module associated with current file
th: ติดตั้งมอดูลที่เกี่ยวกับแฟ้มปัจจุบัน

en: _Check Module
th: _ตรวจสอบมอดูล

en: Check module associated with current file
th: ตรวจสอบมอดูลที่เกี่ยวกับแฟ้มปัจจุบัน

en: _Clean Module
th: เ_ก็บกวาดมอดูล

en: Clean module associated with current file
th: เก็บกวาดมอดูลที่เกี่ยวกับแฟ้มปัจจุบัน

en: Co_mpile File
th: คอ_มไพล์แฟ้ม

en: Compile current editor file
th: คอมไพล์แฟ้มปัจจุบันที่เปิดอยู่ในเครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: Select Configuration
th: เลือกค่าตั้ง

en: Select current configuration
th: เลือกค่าตั้งปัจจุบัน

en: Remove Configuration
th: ลบค่าตั้ง

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
th: ล้างโครงการ (distclean) และลบไดเรกทอรีค่าตั้ง ถ้าเป็นไปเป็นได้

en: _Compile
th: _คอมไพล์

en: Compile file
th: คอมไพล์แฟ้ม

en: Build module
th: ประกอบสร้างมอดูล

en: _Install
th: _ติดตั้ง

en: Install module
th: ติดตั้งมอดูล

en: _Clean
th: เ_ก็บกวาด

en: Clean module
th: เก็บกวาดมอดูล

en: _Check
th: _ตรวจสอบ

en: Check module
th: ตรวจสอบมอดูล

en: _Cancel command
th: _ยกเลิกคำสั่ง

en: Cancel build command
th: ยกเลิกคำสั่งประกอบสร้าง

en: _Build (%s)
th: ประกอบ_สร้าง (%s)

en: _Install (%s)
th: _ติดตั้ง (%s)

en: _Clean (%s)
th: เ_ก็บกวาด (%s)

en: Co_mpile (%s)
th: คอ_มไพล์ (%s)

en: Co_mpile
th: คอ_มไพล์

en: Build commands
th: คำสั่งประกอบสร้าง

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
th: คำสั่งผุดขึ้นสำหรับประกอบสร้าง

en: Build Autotools
th: เครื่องมืออัตโนมัติสำหรับประกอบสร้าง

en: Error while setting up build environment:
     %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งค่าสภาพแวดล้อมของการประกอบสร้าง:
     %s

en: Command aborted
th: เลิกทำคำสั่งแล้ว

en: Class Generator
th: เครื่องมือสร้างคลาส

en: Anjuta Class Generator Plugin
th: ปลั๊กอินเครื่องมือสร้างคลาสของแอนจูตา

en: Class
th: คลาส

en: General Public License (GPL)
th: สัญญาอนุญาตสาธารณะทั่วไปกนู (GPL)

en: Lesser General Public License (LGPL)
th: สัญญาอนุญาตสาธารณะทั่วไปแบบผ่อนปรนกนู (LGPL)

en: Berkeley Software Distribution License (BSD)
th: สัญญาอนุญาตแจกจ่ายซอฟต์แวร์เบิร์กลีย์ (BSD)

en: No License
th: ไม่มีสัญญาอนุญาต

en: Create
th: สร้าง

en: Class Name:
th: ชื่อคลาส:

en: Base Class:
th: คลาสพื้นฐาน:

en: Base Class Inheritance:
th: การสืบทอดคลาสพื้นฐาน:

en: Class Options:
th: ตัวเลือกสำหรับคลาส:

en: Source/Header Headings:
th: ส่วนต้นของแฟ้มซอร์ส/แฟ้มส่วนหัว:

en: Inline the declaration and implementation
th: การประกาศและตัวฟังก์ชัน inline

en: Author/Date/Time
th: ผู้เขียน/วันที่/เวลา

en: General Class Properties
th: คุณสมบัติทั่วไปของคลาส

en: Class Elements
th: องค์ประกอบของคลาส

en: Generic C++ Class
th: คลาสแบบ generic ของ C++

en: GObject Prefix and Type:
th: คำนำหน้าและชนิด GObject:

en: Author/Date-Time
th: ผู้เขียน/วันที่-เวลา

en: Class Function Prefix:
th: คำนำหน้าฟังก์ชันคลาส:

en: Member Functions/Variables
th: ฟังก์ชัน/ตัวแปรสมาชิก

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Signals
th: สัญญาณ

en: GObject Class
th: คลาส GObject

en: Class Methods
th: เมธอดของคลาส

en: Constants/Variables
th: ค่าคงที่/ตัวแปร

en: Python Class
th: คลาสไพธอน

en: is Sub-Class
th: เป็นคลาสย่อย

en: Initializer Arguments:
th: อาร์กิวเมนต์ของฟังก์ชันตั้งค่าเริ่มต้น:

en: Methods
th: เมธอด

en: Variables
th: ตัวแปร

en: Imports
th: นำเข้า

en: JavaScript Class
th: คลาสจาวาสคริปต์

en: Class Scope:
th: ขอบเขตคลาส:

en: Vala Class
th: คลาส Vala

en: Author Email Address:
th: ที่อยู่อีเมลผู้เขียน:

en: Author Name:
th: ชื่อผู้เขียน:

en: License:
th: สัญญาอนุญาต:

en: Header File:
th: แฟ้มส่วนหัว:

en: Source File:
th: แฟ้มซอร์ส:

en: Add to Project Target:
th: เพิ่มเข้าในเป้าหมายโครงการ:

en: Add to Repository
th: เพิ่มเข้าในคลัง

en: Header or source file has not been created
th: แฟ้มส่วนหัวหรือแฟ้มซอร์สยังไม่ถูกสร้าง

en: Autogen template used for the header file
th: แม่แบบ autogen ที่ใช้สำหรับแฟ้มส่วนหัว

en: Autogen template used for the implementation file
th: แม่แบบ autogen ที่ใช้สำหรับแฟ้ม implementation

en: File to which the processed template will be written
th: แฟ้มที่จะเขียนเป็นผลลัพธ์ของการประมวลผลแม่แบบ

en: Could not find autogen version 5; please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net.
th: หา autogen รุ่น 5 ไม่พบ กรุณาติดตั้งแพกเกจ autogen ซึ่งสามารถดาวน์โหลดได้ที่ http://autogen.sourceforge.net

en: Failed to execute autogen: %s
th: เรียก autogen ไม่สำเร็จ: %s

en: Guess from type
th: เดาจากชนิด

en: Scope
th: ขอบเขต

en: Implementation
th: เนื้อหา

en: Type
th: ชนิด

en: Arguments
th: อาร์กิวเมนต์

en: Nick
th: ชื่อเล่น

en: Blurb
th: คำบรรยายสั้น

note: Somehow redundant with marshaller, but required for default handler
en: Flags
th: แฟล็ก

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Getter
th: ฟังก์ชันอ่านค่า

en: Setter
th: ฟังก์ชันกำหนดค่า

en: XML description of the user interface
th: คำอธิบาย XML ของส่วนติดต่อผู้ใช้

en: CVS Plugin
th: ปลั๊กอิน CVS

en: A version control system plugin
th: ปลั๊กอินระบบควบคุมรุ่น

en: Standard diff
th: diff มาตรฐาน

en: Patch-Style diff
th: diff แบบแพตช์

en: Local
th: เฉพาะที่

en: Extern (rsh)
th: ภายนอก (rsh)

en: Password server (pserver)
th: เซิร์ฟเวอร์รหัสผ่าน (pserver)

en: CVS Preferences
th: การปรับแต่งสำหรับ CVS

en: Path to "cvs" command
th: พาธคำสั่ง "cvs"

en: Compression Level (0=off, 10=max):
th: ระดับการบีบ (0=ไม่บีบ, 10=สูงสุด):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
th: ไม่สนใจแฟ้ม .cvsrc (แนะนำ)

en: CVS Options
th: ตัวเลือกสำหรับ CVS

en: CVS: Add file/directory
th: CVS: เพิ่มแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to add:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะเพิ่ม:

en: Browse…
th: เรียกดู…

en: File is binary
th: แฟ้มเป็นไบนารี

en: CVS: Remove file/directory
th: CVS: ลบแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to remove:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะลบออก:

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course, the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
th: <b>โปรดสังเกต: </b>
    
    การกด "ตกลง" จะเป็นการลบแฟ้มออกจากดิสก์และ CVS แน่นอนว่าแฟ้มจะยังไม่ถูกลบออกจาก CVS จนกว่าคุณจะสั่ง CVS Commit <b>เราเตือนคุณแล้ว!</b>

en: CVS: Commit file/directory
th: CVS: commit แฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to commit:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะ commit:

en: Whole project
th: ทั้งโครงการ

en: Log message:
th: ข้อความปูม:

en: Revision:
th: ฉบับแก้ไข:

en: Do not act recursively
th: ไม่ทำในไดเรกทอรีย่อย

en: Options:
th: ตัวเลือก:

en: CVS: Update file/directory
th: CVS: ปรับข้อมูลแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to update:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะปรับข้อมูล:

en: Delete empty directories
th: ลบไดเรกทอรีว่าง

en: Create new directories
th: สร้างไดเรกทอรีใหม่

en: Reset sticky tags
th: ล้างค่าแท็ก sticky

en: Use revision/tag:
th: ใช้ฉบับแก้ไข/แท็ก:

en: CVS: Status
th: CVS: สถานะ

en: CVS: Status from file/directory
th: CVS: สถานะจากแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to get the status from:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะดูสถานะ:

en: Be verbose
th: แสดงข้อความอย่างละเอียด

en: CVS: Diff file/directory
th: CVS: Diff แฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to diff:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะ diff:

en: Unified format instead of context format
th: ใช้รูปแบบ unified แทนรูปแบบ context

en: Use revision:
th: ใช้ฉบับแก้ไข:

en: CVS: Log file/directory
th: CVS: บันทึกปูมแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Choose file or directory to get log for:
th: เลือกแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะดูปูม:

en: Options
th: ตัวเลือก

en: CVS: Import
th: CVS: นำเข้า

en: Project root directory:
th: ไดเรกทอรีรากของโครงการ:

en: Module name:
th: ชื่อมอดูล:

en: Vendor tag:
th: แท็กของผู้จัดแจก:

en: Release tag:
th: แท็กการออกรุ่น:

en: Module Details:
th: รายละเอียดมอดูล:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Repository:
th: คลัง:

en: Please enter a filename!
th: กรุณาป้อนชื่อแฟ้ม!

en: Please fill field: %s
th: กรุณากรอกช่อง: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
th: คำสั่ง CVS กำลังทำงาน! กรุณารอให้ทำงานเสร็จก่อน!

en: Unable to delete file
th: ลบแฟ้มไม่ได้

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
th: ยืนยันว่าต้องการส่งข้อความปูมที่ว่างเปล่าหรือไม่?

en: Vendor
th: ผู้จำหน่าย

en: Release
th: รีลีส

en: Are you sure that you do not want a log message?
th: ยืนยันว่าไม่ต้องการบันทึกปูมข้อความใช่ไหม?

en: CVS command failed. See above for details
th: คำสั่ง CVS ล้มเหลว ดูรายละเอียดข้างบน

en: CVS command successful! Time taken: %ld second | CVS command successful! Time taken: %ld seconds
th[0]: คำสั่ง CVS ทำงานสำเร็จ! ใช้เวลา: %ld วินาที

en: CVS command is running — please wait until it finishes!
th: คำสั่ง CVS กำลังทำงาน — กรุณารอจนกว่าจะเสร็จ!

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
th: เ_พิ่ม

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
th: เพิ่มแฟ้ม/ไดเรกทอรีใหม่เข้าใน CVS tree

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
th: เ_อาออก

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
th: ลบแฟ้ม/ไดเรกทอรีออกจาก CVS tree

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
th: Commit การเปลี่ยนแปลงของคุณเข้าใน CVS tree

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
th: _ปรับข้อมูล

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the CVS tree
th: ปรับข้อมูลในเครื่องของคุณให้ตรงกับ tree ใน CVS

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
th: แสดงความแตกต่างระหว่างข้อมูลในเครื่องของคุณกับ tree

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
th: แ_สดงสถานะ

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
th: แสดงสถานะของแฟ้ม/ไดเรกทอรี

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
th: แ_สดงปูม:

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
th: แสดงปูมของแฟ้ม/ไดเรกทอรี

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
th: _นำเข้า Tree

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
th: นำเข้า tree ใหม่ของซอร์สไปยัง CVS

en: CVS operations
th: การกระทำเกี่ยวกับ CVS

en: CVS popup operations
th: การกระทำเกี่ยวกับ CVS ในเมนูผุดขึ้น

en: Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊ก

en: Debug Manager plugin.
th: ปลั๊กอินจัดการการดีบั๊ก

en: Attach to process
th: แนบกับโพรเซส

en: _Process to attach to:
th: โ_พรเซสที่จะแนบเข้า:

en: _Hide paths
th: _ซ่อนพาธ

en: Hide process para_meters
th: ซ่อนพารา_มิเตอร์โพรเซส

en: Display process _tree
th: แสดง_ลำดับชั้นของโพรเซส

en: _Attach
th: แ_นบ

en: Breakpoints
th: จุดพัก

en: Enable _all
th: เปิดใช้งาน_ทั้งหมด

en: _Disable all
th: ปิ_ดใช้งานทั้งหมด

en: _Remove all
th: _เอาออกทั้งหมด

en: Add Watch
th: เพิ่มการเฝ้าดู

en: _Automatic update
th: _ปรับข้อมูลอัตโนมัติ

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: Change Watch
th: เปลี่ยนการเฝ้าดู

en: _Value:
th: _ค่า:

en: Inspect/Evaluate
th: ตรวจสอบ/ประมวลผล

en: Breakpoint properties
th: คุณสมบัติจุดพัก

en: Location
th: ตำแหน่ง

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
th: _จำนวนครั้งที่ผ่าน:

en: _Condition:
th: เ_งื่อนไข:

en: _Location:
th: _ตำแหน่ง:

en: Memory
th: หน่วยความจำ

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
th: ป้อนแอดเดรสเป็นเลขฐานสิบหกหรือเลือกจากข้อมูล

en: Inspect
th: ตรวจสอบ

en: CPU Registers
th: เรจิสเตอร์ของ CPU

en: Shared libraries
th: ไลบรารีใช้ร่วม

en: Kernel Signals
th: สัญญาณเคอร์เนล

en: Set Signal Property
th: ตั้งค่าคุณสมบัติของสัญญาณ

en: Signal:
th: สัญญาณ:

en: Description:
th: คำอธิบาย:

en: Program Interrupt
th: ขัดจังหวะโปรแกรม

en: Yes
th: ใช่

en: Pass:
th: ผ่าน:

en: Print:
th: พิมพ์:

en: Stop:
th: หยุด:

en: Start Debugger
th: เรียกโปรแกรมดีบั๊ก

en: Debugger:
th: โปรแกรมดีบั๊ก:

en: Debugger command
th: คำสั่งโปรแกรมดีบั๊ก

en: Debugger command:
th: คำสั่งโปรแกรมดีบั๊ก:

en: Source Directories
th: ไดเรกทอรีซอร์ส

en: Select one directory
th: เลือกไดเรกทอรี

en: Connect to remote target
th: เชื่อมต่อไปยังเป้าหมายในเครือข่าย

en: TCP/IP Connection
th: การเชื่อมต่อ TCP/IP

en: Address:
th: แอดเดรส:

en: Port:
th: พอร์ต:

en: Serial Line Connection
th: การเชื่อมต่อสายอนุกรม

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Remote debugging
th: การดีบั๊กผ่านเครือข่าย

en: <span weight="bold" size="larger">Are you sure you want to debug a program not using the Debug configuration?</span>
    
    When optimizations are enabled, the debugger cannot always identify the source code corresponding to the instructions, so some commands can perform in a strange way, especially steps.
th: <span weight="bold" size="larger">คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการดีบั๊กโปรแกรมที่ไม่ได้ตั้งค่าไว้สำหรับดีบั๊ก?</span>
    
    เมื่อเปิดใช้การปรับประสิทธิภาพ โปรแกรมดีบั๊กจะไม่สามารถระบุซอร์สโค้ดที่ตรงกับคำสั่งต่างๆ ได้เสมอไป คำสั่งบางคำสั่งจึงอาจทำงานผิดเพี้ยน โดยเฉพาะการทำคำสั่งทีละขั้น

en: Do not show again
th: ไม่ต้องแสดงอีก

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
th: ยืนยันว่าต้องการลบจุดพักทั้งหมดหรือไม่?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
th: จุด_พัก

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
th: เปิด/ปิดจุดพัก

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
th: เปิด/ปิดจุดพักที่ตำแหน่งปัจจุบัน

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint…
th: เพิ่มจุดพัก…

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
th: เพิ่มจุดพัก

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
th: ลบจุดพัก

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
th: ลบจุดพัก

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
th: แก้ไขจุดพัก

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
th: แก้ไขคุณสมบัติจุดพัก

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
th: เปิดใช้งานจุดพัก

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
th: เปิดใช้งานจุดพัก

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
th: ปิดการใช้งานจุดพักทั้งหมด

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
th: ปิดการทำงานจุดพักทั้งหมด

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
th: _ลบจุดพักทั้งหมด

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
th: ลบจุดพักทั้งหมด

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
th: กระโดดไปที่จุดพัก

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
th: กระโดดไปที่ตำแหน่งจุดพัก

en: Disable Breakpoint
th: ปิดการใช้งานจุดพัก

en: Disable a breakpoint
th: หยุดทำงานจุดพัก

note: This enable an user defined command
en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Address
th: แอดเดรส

en: Condition
th: เงื่อนไข

en: Pass count
th: จำนวนครั้งที่ผ่าน

en: State
th: สถานะ

en: Breakpoint operations
th: การกระทำเกี่ยวกับจุดพัก

note: create goto menu_item.
en: _Go to address
th: ไ_ปยังแอดเดรส

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Disassembly
th: ถอดแยกภาษาแอสเซมบลี

en: Information
th: ข้อมูล

en: Lines
th: บรรทัด

note: This is the list of local variables.
en: Locals
th: ตัวแปรเฉพาะที่

en: Do not display warning if not using a Debug configuration
th: ไม่ต้องแสดงคำเตือนถ้าไม่ได้ใช้ค่าตั้งดีบั๊ก

en: Debugger Log
th: ปูมโปรแกรมดีบั๊ก

en: Started
th: เริ่มแล้ว

en: Loaded
th: โหลดแล้ว

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
th: _พักโปรแกรม

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
th: หยุดพักการทำงานของโปรแกรม

en: Running…
th: กำลังทำงาน…

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
th: เรียกทำงาน/_ทำต่อไป

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
th: ให้โปรแกรมทำงานต่อไป

en: Stopped
th: หยุดแล้ว

en: Unloaded
th: ถอนออกแล้ว

en: Debugger terminated with error %d: %s
th: โปรแกรมดีบั๊กหยุดทำงานด้วยข้อผิดพลาด %d: %s

en: Program has received signal: %s
th: โปรแกรมได้รับสัญญาณ: %s

note: Action name Stock icon, if any
en: _Debug
th: _ดีบั๊ก

en: _Start Debugger
th: เ_รียกโปรแกรมดีบั๊ก

en: _Debug Program
th: _ดีบั๊กโปรแกรม

en: Start debugger and load the program
th: เรียกโปรแกรมดีบั๊กพร้อมโหลดโปรแกรม

en: _Debug Process…
th: ดีบั๊กโ_พรเซส…

en: Start debugger and attach to a running program
th: เริ่มโปรแกรมดีบั๊กและแนบกับโปรแกรมที่กำลังทำงาน

en: Debug _Remote Target…
th: ดีบั๊กเป้าหมายในเ_ครือข่าย…

en: Connect to a remote debugging target
th: เชื่อมต่อไปยังเป้าหมายการดีบั๊กในเครือข่าย

en: Stop Debugger
th: หยุดโปรแกรมดีบั๊ก

en: Say goodbye to the debugger
th: บอกลาโปรแกรมดีบั๊ก

en: Add source paths…
th: เพิ่มพาธของซอร์ส…

en: Add additional source paths
th: เพิ่มพาธของซอร์ส

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command…
th: คำสั่งโปรแกรมดีบั๊ก…

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
th: คำสั่งโปรแกรมดีบั๊กแบบกำหนดเอง

en: _Info
th: _ข้อมูล

en: Shared Libraries
th: ไลบรารีใช้ร่วม

en: Show shared library mappings
th: แสดงผังการใช้ไลบรารีใช้ร่วม

en: Show kernel signals
th: แสดงสัญญาณเคอร์เนล

en: _Continue/Suspend
th: ทำ_ต่อไป/หยุดชั่วคราว

en: Continue or suspend the execution of the program
th: ให้โปรแกรมทำงานต่อไปหรือหยุดชั่วคราว

en: Step _In
th: ก้าวเ_ข้า

en: Single step into function
th: ทำหนึ่งขั้นเข้าในฟังก์ชัน

en: Step O_ver
th: ก้าวข้า_ม

en: Single step over function
th: ทำหนึ่งขั้นข้ามฟังก์ชัน

en: Step _Out
th: ก้าว_ออก

en: Single step out of function
th: ทำหนึ่งขั้นออกจากฟังก์ชัน

en: _Run to Cursor
th: _ทำถึงเคอร์เซอร์

en: Run to the cursor
th: ทำจนถึงเคอร์เซอร์

en: _Run from Cursor
th: _ทำตั้งแต่เคอร์เซอร์

en: Run from the cursor
th: ทำตั้งแต่เคอร์เซอร์

en: Debugger operations
th: การกระทำเกี่ยวกับโปรแกรมดีบั๊ก

en: Unable to find a debugger plugin supporting a target with %s MIME type
th: ไม่พบปลั๊กอินดีบั๊กที่รองรับเป้าหมายที่เป็นชนิด MIME %s

en: Register
th: เรจิสเตอร์

en: Registers
th: เรจิสเตอร์

en: Update
th: ปรับข้อมูล

en: Shared Object
th: อ็อบเจกต์ใช้ร่วม

en: From
th: จาก

en: To
th: ถึง

en: Symbols read
th: อ่านสัญลักษณ์แล้ว

en: Shared library operations
th: การกระทำเกี่ยวกับไลบรารีใช้ร่วม

en: Signal
th: สัญญาณ

en: Stop
th: หยุด

en: Print
th: พิมพ์

en: Pass
th: ผ่าน

en: Description
th: คำอธิบาย

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
th: ส่งไปที่โพรเซส

en: Kernel signals
th: สัญญาณเคอร์เนล

en: Signal operations
th: การกระทำเกี่ยวกับสัญญาณ

en: Show Line Numbers
th: แสดงเลขบรรทัด

en: Whether to display line numbers
th: จะแสดงเลขบรรทัดหรือไม่

en: Show Line Markers
th: แสดงเครื่องหมายกำกับบรรทัด

en: Whether to display line marker pixbufs
th: จะแสดงรูปเครื่องหมายกำกับบรรทัดหรือไม่

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
th: กำหนดเฟรมปัจจุบัน

en: View Source
th: ดูซอร์ส

en: Get Stack trace
th: ขอข้อมูลร่องรอยสแต็ก

en: Active
th: ทำงาน

en: Thread
th: เธรด

en: Frame
th: เฟรม

note: Register actions
en: File
th: แฟ้ม

en: Line
th: บรรทัด

en: Function
th: ฟังก์ชัน

en: Stack
th: สแต็ก

en: Stack frame operations
th: การกระทำเกี่ยวกับเฟรมของสแต็ก

en: User
th: ผู้ใช้

en: Time
th: เวลา

en: Command
th: คำสั่ง

en: Unable to execute: "%s". The returned error was: "%s".
th: ไม่สามารถเรียกทำงาน: "%s" ข้อผิดพลาดที่ส่งกลับมาคือ: "%s"

en: Unable to open the file: %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
th: ไม่สามารถเปิด %s ไม่สามารถเริ่มโปรแกรมดีบั๊กได้

en: Unable to detect MIME type of %s. Debugger cannot start.
th: ไม่สามารถตรวจหาชนิด MIME ของ %s ได้ ไม่สามารถเริ่มโปรแกรมดีบั๊ก

en: Path
th: พาธ

en: The program is already running.
    Do you still want to stop the debugger?
th: โปรแกรมได้เริ่มทำงานไปแล้ว
    คุณยังต้องการหยุดโปรแกรมดีบั๊กหรือไม่?

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate…
th: ตรวจ_สอบ/ประมวลผล…

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
th: ตรวจสอบหรือประมวลผลนิพจน์หรือตัวแปร

en: Add Watch…
th: เพิ่มการเฝ้าดู…

en: Remove Watch
th: ลบการเฝ้าดู

en: Update Watch
th: ปรับข้อมูลการเฝ้าดู

en: Change Value
th: เปลี่ยนค่า

en: Update all
th: ปรับข้อมูลทั้งหมด

en: Remove all
th: ลบทั้งหมด

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
th: ปรับข้อมูลอัตโนมัติ

en: Watch operations
th: การกระทำเกี่ยวกับการเผ้าดู

en: Watches
th: เฝ้าดู

en: API Help
th: วิธีใช้ API

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
th: ปลั๊กอิน Devhelp สำหรับแอนจูตา

en: Search Help:
th: ค้นวิธีใช้:

en: _Go to
th: ไ_ปยัง

en: _API Reference
th: เอกสารอ้างอิง _API

en: Browse API Pages
th: ท่องดูหน้า API ต่างๆ

en: _Context Help
th: _วิธีใช้จากบริบท

en: Search help for the current word in the editor
th: ค้นวิธีใช้สำหรับคำปัจจุบันในเครื่องมือแก้ไข

en: _Search Help
th: _ค้นวิธีใช้

en: Search for a term in help
th: ค้นหาคำในวิธีใช้

en: Help operations
th: การกระทำเกี่ยวกับวิธีใช้

en: API Browser
th: เบราว์เซอร์ API

en: Missing name
th: ขาดชื่อ

en: Project doesn't allow to set properties
th: โครงการไม่ยอมให้ตั้งค่าคุณสมบัติ

en: Directory backend
th: แบ็กเอนด์ไดเรกทอรี

en: Directory project backend, get only source files, use it when other backend fails
th: แบ็กเอนด์โครงการแบบไดเรกทอรี รับแฟ้มซอร์สอย่างเดียว ใช้เมื่อแบ็กเอนด์อื่นล้มเหลว

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
th: ยืนยันว่าต้องการเรียก '%s' ใหม่หรือไม่?
    การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่บันทึกจะสูญหายทั้งหมด

en: _Reload
th: เ_รียกใหม่

en: Add bookmark
th: เพิ่มที่คั่นหน้า

en: Remove bookmark
th: ลบที่คั่นหน้า

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Remove
th: ลบ

en:  [read-only]
th:  [อ่านอย่างเดียว]

en: Close Others
th: ปิดแฟ้มอื่น

en: Close file
th: ปิดแฟ้ม

en: Path:
th: พาธ:

en: Open file
th: เปิดแฟ้ม

en: Save file as
th: บันทึกแฟ้มเป็น

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
th: มีแฟ้ม '%s' อยู่ก่อนแล้ว
    คุณต้องการบันทึกทับหรือไม่?

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: [read-only]
th: [อ่านอย่างเดียว]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
th: เครื่องมือจัดการเอกสาร

en: Provides document management capabilities.
th: เพิ่มความสามารถในการจัดการแฟ้มเอกสาร

en: Top
th: บน

en: Bottom
th: ล่าง

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Enable files autosave
th: เปิดใช้งานการบันทึกแฟ้มอัตโนมัติ

en: Save files interval in minutes
th: ช่วงเวลาบันทึกแฟ้มเป็นนาที

en: Save session interval in minutes
th: ช่วงเวลาบันทึกวาระเป็นนาที

en: Autosave
th: การบันทึกอัตโนมัติ

en: Sorted in opening order
th: เรียงตามลำดับการเปิด

en: Sorted by most recent use
th: เรียงตามการใช้ล่าสุด

en: Sorted in alphabetical order
th: เรียงตามตัวอักษร

en: Position:
th: ตำแหน่ง:

en: Show tabs
th: แสดงแท็บ

en: Show drop-down list
th: แสดงรายชื่อดึงลง

en: Do not show open documents
th: ไม่แสดงเอกสารที่เปิดอยู่

en: Open documents
th: เอกสารที่เปิดอยู่

en: Case sensitive
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Regular expression
th: นิพจน์เรกิวลาร์

en: Replace All
th: แทนที่ทั้งหมด

en: _Save
th: _บันทึก

en: Save current file
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบัน

en: Save _As…
th: บันทึกเป็_น…

en: Save the current file with a different name
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบันเป็นชื่ออื่น

en: Save A_ll
th: บันทึก_ทั้งหมด

en: Save all currently open files, except new files
th: บันทึกแฟ้มที่เปิดอยู่ทั้งหมด ยกเว้นแฟ้มใหม่

en: _Close File
th: ปิ_ดแฟ้ม

en: Close current file
th: ปิดแฟ้มปัจจุบัน

en: Close All
th: ปิดทั้งหมด

en: Close all files
th: ปิดแฟ้มทั้งหมด

en: Close other documents
th: ปิดเอกสารอื่นๆ

en: Reload F_ile
th: เ_รียกแฟ้มใหม่

en: Reload current file
th: เรียกอ่านแฟ้มปัจจุบันใหม่

en: Recent _Files
th: แฟ้ม_ล่าสุด

en: _Print…
th: _พิมพ์…

en: Print the current file
th: พิมพ์แฟ้มปัจจุบัน

en: _Print Preview
th: _ตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Preview the current file in print format
th: แสดงตัวอย่างแฟ้มปัจจุบันก่อนพิมพ์

en: _Transform
th: แ_ปลง

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
th: แปลงส่วนที่เลือกเป็นตัวพิมพ์ใ_หญ่

en: Make the selected text uppercase
th: แปลงข้อความที่เลือกให้เป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Make Selection Lowercase
th: แปลงส่วนที่เลือกเป็นตัวพิมพ์เ_ล็ก

en: Make the selected text lowercase
th: แปลงข้อความที่เลือกให้เป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Convert EOL to CRLF
th: แปลง EOL เป็น CRLF

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
th: แปลงอักขระปิดบรรทัดเป็น EOL ของ DOS (CRLF)

en: Convert EOL to LF
th: แปลง EOL เป็น LF

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
th: แปลงอักขระปิดบรรทัดเป็น EOL ของยูนิกซ์ (LF)

en: Convert EOL to CR
th: แปลง EOL เป็น CR

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
th: แปลงอักขระปิดบรรทัดเป็น EOL ของ MacOS (CR)

en: Convert EOL to Majority EOL
th: แปลง EOL ตาม EOL ส่วนใหญ่

en: Convert End Of Line characters to the most common EOL found in the file
th: แปลงอักขระปิดบรรทัดเป็น EOL ส่วนใหญ่ที่พบในแฟ้ม

en: _Select
th: เ_ลือก

en: Select _All
th: เลือก_ทั้งหมด

en: Select all text in the editor
th: เลือกข้อความทั้งหมดในเครื่องมือแก้ไข

en: Select _Code Block
th: เลือก_บล็อคโค้ด

en: Select the current code block
th: เลือกบล็อคโค้ดปัจจุบัน

en: Co_mment
th: _หมายเหตุ

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
th: ทำ/เลิกทำ หมายเหตุแบบ_บล็อค

en: Block comment the selected text
th: ทำข้อความที่เลือกให้เป็นหมายเหตุแบบบล็อค

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
th: ทำ/เลิกทำ หมายเหตุแบบ_กล่อง

en: Box comment the selected text
th: ทำข้อความที่เลือกให้เป็นหมายเหตุแบบกล่อง

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
th: ทำ/เลิกทำ หมายเหตุใน_กระแสความ

en: Stream comment the selected text
th: ทำข้อความที่เลือกให้เป็นหมายเหตุในกระแสความ

note: menu title
en: _Line Number…
th: เ_ลขบรรทัด…

en: Go to a particular line in the editor
th: ไปยังบรรทัดที่เจาะจงในเครื่องมือแก้ไข

en: Matching _Brace
th: _วงเล็บที่เข้าคู่

en: Go to the matching brace in the editor
th: ไปยังวงเล็บที่เข้าคู่กันในเครื่องมือแก้ไข

en: _Start of Block
th: _ต้นบล็อค

en: Go to the start of the current block
th: ไปยังต้นบล็อคปัจจุบัน

en: _End of Block
th: _ท้ายบล็อค

en: Go to the end of the current block
th: ไปยังท้ายบล็อคปัจจุบัน

en: Previous _History
th: ประวัติ_ก่อนหน้า

en: Go to previous history
th: ไปยังประวัติก่อนหน้า

en: Next Histor_y
th: ประวัติ_ถัดไป

en: Go to next history
th: ไปยังประวัติถัดไป

en: _Search
th: _ค้นหา

en: _Quick Search
th: ค้นหาอย่างเ_ร็ว

en: Quick editor embedded search
th: การค้นหาอย่างเร็วแบบฝังในเครื่องมือแก้ไข

en: Find _Next
th: หา_ถัดไป

en: Search for next appearance of term.
th: ค้นหาคำเดิมต่อไป

en: Find and R_eplace…
th: หาและแ_ทนที่…

en: Search and replace
th: ค้นหาและแทนที่

en: Find _Previous
th: หา_ก่อนหน้า

en: Repeat the last Find command
th: ทำซ้ำคำสั่งหาล่าสุด

en: Clear Highlight
th: ล้างการเน้น

en: Clear all highlighted text
th: ล้างการเน้นข้อความทั้งหมด

en: Find in Files
th: หาในแฟ้ม

en: Search in project files
th: ค้นหาในแฟ้มโครงการ

en: Case Sensitive
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Match case in search results.
th: ค้นหาข้อความโดยตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Highlight All
th: เน้นทั้งหมด

en: Highlight all occurrences
th: เน้นข้อความที่พบทั้งหมด

en: Regular Expression
th: นิพจน์เรกิวลาร์

en: Search using regular expressions
th: ค้นหาโดยใช้นิพจน์เรกิวลาร์

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

note: menu title
en: _Editor
th: เครื่องมือแ_ก้ไข

en: _Add Editor View
th: เ_พิ่มมุมมองของเครื่องมือแก้ไข

en: Add one more view of current document
th: เพิ่มมุมมองของเอกสารปัจจุบันอีกหนึ่งมุมมอง

en: _Remove Editor View
th: _ลบมุมมองของเครื่องมือแก้ไข

en: Remove current view of the document
th: ลบมุมมองปัจจุบันของเอกสาร

en: U_ndo
th: เรี_ยกคืน

en: Undo the last action
th: เรียกคืนปฏิบัติการล่าสุด

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: Redo the last undone action
th: ทำซ้ำปฏิบัติการที่เรียกคืนล่าสุด

en: C_ut
th: _ตัด

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
th: ตัดข้อความที่เลือกจากเครื่องมือแก้ไขไปยังคลิปบอร์ด

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
th: _คัดลอก

en: Copy the selected text to the clipboard
th: คัดลอกข้อความที่เลือกไปยังคลิปบอร์ด

en: _Paste
th: _แปะ

en: Paste the content of clipboard at the current position
th: แปะเนื้อหาของคลิปบอร์ด ณ ตำแหน่งปัจจุบัน

en: _Clear
th: _ล้าง

en: Delete the selected text from the editor
th: ลบข้อความที่เลือกออกจากเครื่องมือแก้ไข

en: _Auto-Complete
th: เ_ติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: Auto-complete the current word
th: เติมเต็มคำปัจจุบันโดยอัตโนมัติ

en: Zoom In
th: แสดงขยาย

en: Zoom in: Increase font size
th: แสดงขยาย: เพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Zoom Out
th: แสดงย่อ

en: Zoom out: Decrease font size
th: แสดงย่อ: ลดขนาดตัวอักษร

en: _Highlight Mode
th: โหมดเ_น้น

en: _Close All Folds
th: ปิ_ดทุกพับ

en: Close all code folds in the editor
th: ปิดโค้ดที่พับทั้งหมดในเครื่องมือแก้ไข

en: _Open All Folds
th: _เปิดทุกพับ

en: Open all code folds in the editor
th: เปิดโค้ดที่พับทั้งหมดในเครื่องมือแก้ไข

en: _Toggle Current Fold
th: _เปิด/ปิดการพับปัจจุบัน

en: Toggle current code fold in the editor
th: เปิด/ปิดโค้ดที่พับปัจจุบันในเครื่องมือแก้ไข

en: _Documents
th: เ_อกสาร

en: Previous Document
th: เอกสารก่อนหน้า

en: Switch to previous document
th: ย้ายไปเอกสารก่อนหน้า

en: Next Document
th: เอกสารถัดไป

en: Switch to next document
th: ย้ายไปเอกสารถัดไป

en: Bookmar_k
th: _ที่คั่นหน้า

en: _Toggle Bookmark
th: _เปิด/ปิดการคั่นหน้า

en: Toggle bookmark at the current line position
th: เปิด/ปิดการคั่นหน้าที่ตำแหน่งบรรทัดปัจจุบัน

en: _Previous Bookmark
th: ที่คั่นหน้า_ก่อนหน้า

en: Jump to the previous bookmark in the file
th: กระโดดไปที่คั่นหน้าก่อนหน้าในแฟ้ม

en: _Next Bookmark
th: ที่คั่นหน้า_ถัดไป

en: Jump to the next bookmark in the file
th: กระโดดไปที่คั่นหน้าถัดไปในแฟ้ม

en: _Clear All Bookmarks
th: _ลบที่คั่นหน้าทั้งหมด

en: Clear bookmarks
th: ลบที่คั่นหน้าทั้งหมด

en: Editor file operations
th: การกระทำเกี่ยวกับแฟ้มของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor print operations
th: การกระทำเกี่ยวกับการพิมพ์ของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor text transformation
th: การแปลงข้อความของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor text selection
th: การเลือกข้อความของเครื่องมือแก้ไข

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
th: การแสดงคำอธิบายโค้ดของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor navigations
th: การท่องดูของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor edit operations
th: การกระทำเกี่ยวกับการแก้ไขของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor zoom operations
th: การทำงานแสดงย่อ-ขยายของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor syntax highlighting styles
th: รูปแบบการเน้นไวยากรณ์ของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor text formatting
th: การจัดรูปแบบข้อความของเครื่องมือแก้ไข

en: Simple searching
th: การค้นหาแบบง่าย

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
th: เอกสาร

en: Toggle search options
th: เปิด/ปิดตัวเลือกของการค้นหา

en: Reload
th: เรียกใหม่

en: Go to
th: ไปยัง

en: OVR
th: ทับ

en: INS
th: แทรก

en: Zoom
th: แสดงย่อ-ขยาย

en: Col
th: คอลัมน์

en: Mode
th: โหมด

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
th: บันทึก %s โดยอัตโนมัติไม่สำเร็จ

en: Autosave completed
th: บันทึกอัตโนมัติเรียบร้อย

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top.
th: การค้นหา "%s" ชนท้ายแฟ้ม และเริ่มหาต่อจากต้นแฟ้ม

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom.
th: การค้นหา "%s" ชนต้นแฟ้ม และเริ่มหาต่อจากท้ายแฟ้ม

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top but no new match was found.
th: การค้นหา "%s" ชนท้ายแฟ้ม และเริ่มหาต่อจากต้นแฟ้ม แต่ไม่พบข้อความที่ตรง

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom but no new match was found.
th: การค้นหา "%s" ชนต้นแฟ้ม และเริ่มหาต่อจากท้ายแฟ้ม แต่ไม่พบข้อความที่ตรง

en: Use the context menu of the "Find" icon for more search options
th: ใช้เมนูคลิกขวาของไอคอน "หา" หากต้องการตัวเลือกเพิ่มเติมของการค้นหา

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace all
th: แทนที่ทั้งหมด

en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: All text files
th: แฟ้มข้อความทั้งหมด

en: Find in files
th: หาในแฟ้ม

en: File Loader
th: เครื่องมือโหลดแฟ้ม

en: File loader to load different files
th: เครื่องมือโหลดแฟ้มสำหรับโหลดแฟ้มชนิดต่างๆ

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
th: ไม่พบรายการ

en: No recently used resource found with URI "%s"
th: ไม่พบการใช้ทรัพยากรล่าสุดกับ URI  "%s"

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
th: ฟังก์ชันนี้ยังไม่ทำสำหรับวิดเจ็ตของคลาส '%s'

en: Open '%s'
th: เปิด '%s'

en: Unknown item
th: รายการไม่ทราบชื่อ

en: Cannot open "%s".
    
    %s
th: ไม่สามารถเปิด "%s"
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    MIME type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
th: <b>ไม่สามารถเปิด "%s"</b>
    
    ไม่มีปลั๊กอิน การกระทำปริยาย หรือโปรแกรมที่กำหนดให้ใช้เปิดแฟ้มชนิดนี้
    
    ชนิด MIME: %s
    
    คุณอาจจะลองเปิดแฟ้มดังกล่าวได้ โดยใช้ปลั๊กอินหรือโปรแกรมต่อไปนี้

en: Open with:
th: เปิดด้วย:

en: All files
th: ทุกแฟ้ม

en: Anjuta Projects
th: โครงการแอนจูตา

en: C/C++ source files
th: แฟ้มซอร์ส C/C++

en: C# source files
th: แฟ้มซอร์ส C#

en: Java source files
th: แฟ้มซอร์ส Java

en: Pascal source files
th: แฟ้มซอร์ส Pascal

en: PHP source files
th: แฟ้มซอร์ส PHP

en: Perl source files
th: แฟ้มซอร์ส Perl

en: Python source files
th: แฟ้มซอร์ส Python

en: Hypertext markup files
th: แฟ้ม HTML

en: Shell script files
th: แฟ้มสคริปต์เชลล์

en: Makefiles
th: Makefile

en: Lua files
th: แฟ้ม Lua

en: Diff files
th: แฟ้ม Diff

en: Failed to activate plugin: %s
th: เรียกใช้งานปลั๊กอินไม่สำเร็จ: %s

en: _New
th: ใ_หม่

en: New empty file
th: สร้างแฟ้มเปล่าแฟ้มใหม่

en: _Open…
th: _เปิด…

en: _Open
th: _เปิด

en: Open _With
th: เปิด_ด้วย

en: Open with
th: เปิดด้วย

en: New
th: ใหม่

en: New file, project and project components.
th: สร้างแฟ้ม โครงการ และส่วนประกอบโครงการชิ้นใหม่

en: Open
th: เปิด

en: Open _Recent
th: เปิด_ล่าสุด

en: Open recent file
th: เปิดแฟ้มล่าสุด

en: Open recent files
th: เปิดแฟ้มล่าสุด

en: Open a file
th: เปิดแฟ้ม

en: File not found
th: ไม่พบแฟ้ม

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
th: กรุณาเลือกปลั๊กอินที่จะใช้เปิด <b>%s</b>

en: Open With
th: เปิดด้วย

en: File Manager
th: เครื่องมือจัดการแฟ้ม

en: File manager for project and single files
th: เครื่องมือจัดการแฟ้มสำหรับโครงการและแฟ้มเดี่ยวๆ

en: Root directory if no project is open:
th: ไดเรกทอรีรากถ้าไม่มีโครงการเปิดอยู่:

en: Choose Directory to show if no project is open
th: เลือกไดเรกทอรีที่จะแสดงถ้าไม่มีโครงการเปิดอยู่

en: Automatically select the current document
th: เลือกเอกสารปัจจุบันโดยอัตโนมัติ

en: Global
th: ส่วนกลาง

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
th: ไม่แสดงแฟ้มไบนารี (เช่น .o, .la ฯลฯ)

en: Do not show hidden files
th: ไม่แสดงแฟ้มที่ซ่อน

en: Do not show backup files
th: ไม่แสดงแฟ้มสำรอง

en: Do not show unversioned files
th: ไม่แสดงแฟ้มที่ไม่มีการควบคุมรุ่น

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Base Path
th: พาธตั้งต้น

en: GFile representing the top-most path displayed
th: GFile ซึ่งแทนพาธระดับบนสุดที่แสดง

note: You try to rename "/"
en: You can't rename "/"!
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ "/" ได้!

en: An error has occurred!
    Maybe your permissions are insufficient or the filename is wrong
th: เกิดข้อผิดพลาด!
    คุณอาจจะมีสิทธิ์ไม่เพียงพอหรือชื่อแฟ้มผิดพลาด

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Rename file or directory
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: _Show in File manager
th: แ_สดงในเครื่องมือจัดการแฟ้ม

en: Show in File manager
th: แสดงในเครื่องมือจัดการแฟ้ม

en: File manager popup actions
th: การกระทำในเมนูผุดขึ้นของเครื่องมือจัดการแฟ้ม

en: Files
th: แฟ้ม

en: File Assistant
th: เครื่องมือสร้างแฟ้ม

en: Anjuta File Assistant Plugin
th: ปลั๊กอินเครื่องมือสร้างแฟ้มของแอนจูตา

en: New File
th: แฟ้มใหม่

en: File Information
th: ข้อมูลแฟ้ม

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
th: ป้อนชื่อแฟ้ม
    นามสกุลจะถูกเติมตามชนิดของแฟ้ม

en: Type:
th: ชนิด:

en: Add License Information:
th: เพิ่มข้อมูลสัญญาอนุญาต:

en: Create corresponding header file
th: สร้างแฟ้มส่วนหัวที่ตรงกัน

en: Use Template for the Header file
th: ใช้แม่แบบสำหรับแฟ้มส่วนหัว

en: Add to project target:
th: เพิ่มเข้าในเป้าหมายโครงการ:

en: Add to repository
th: เพิ่มเข้าในคลัง

en: C Source File
th: แฟ้มซอร์ส C

en: C/C++ Header File
th: แฟ้มส่วนหัว C/C++

en: C++ Source File
th: แฟ้มซอร์ส C++

en: C# Source File
th: แฟ้มซอร์ส C#

en: Java Source File
th: แฟ้มซอร์ส Java

en: Perl Source File
th: แฟ้มซอร์ส Perl

en: Python Source File
th: แฟ้มซอร์ส Python

en: Shell Script File
th: แฟ้มสคริปต์เชลล์

en: Vala Source File
th: แฟ้มซอร์ส Vala

en: Other
th: อื่นๆ

en: BSD Public License
th: สัญญาอนุญาตสาธารณะ BSD

en: GNU Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊กของ GNU

en: GNU Debugger Plugin
th: ปลั๊กอินโปรแกรมดีบั๊กของ GNU

en: Available pretty printers
th: เครื่องมือพิมพ์จัดรูปแบบที่มีอยู่

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
th: กำลังโหลดแฟ้มโปรแกรม: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
th: กำลังโหลด Core: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
th: หาไม่พบ: %s
    เริ่มโปรแกรมดีบั๊กไม่ได้
    กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าติดตั้งแอนจูตาถูกต้อง

en: Getting ready to start debugging session…
th: กำลังเตรียมพร้อมสำหรับการเริ่มต้นวาระการดีบั๊ก…

en: Loading Executable:
th: กำลังโหลดแฟ้มโปรแกรม:

en: No executable specified.
th: ไม่ได้ระบุแฟ้มโปรแกรม

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
th: เปิดโปรแกรมหรือแนบกับโพรเซสเพื่อเริ่มดีบั๊ก

en: There was an error whilst launching the debugger.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกโปรแกรมดีบั๊ก

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
th: กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้ติดตั้ง 'gdb' ในระบบแล้ว

en: Program exited normally
th: โปรแกรมจบตามปกติ

en: Program exited with error code %s
th: โปรแกรมจบด้วยรหัสข้อผิดพลาด %s

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
th: ถึงจุดพักหมายเลข %s

en: Function finished
th: จบฟังก์ชันแล้ว

en: Stepping finished
th: จบการทำทีละขั้นแล้ว

en: Location reached
th: ถึงตำแหน่งแล้ว

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
th: โปรแกรมถูกแนบอยู่
    คุณต้องการหยุดโปรแกรมดีบั๊กหรือไม่?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
th: โปรแกรมกำลังทำงาน
    คุณยังต้องการหยุดโปรแกรมดีบั๊กหรือไม่?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
th: ไม่สามารถเชื่อมไปยังเป้าหมายในเครือข่ายได้ %s
    คุณต้องการลองใหม่อีกครั้งหรือไม่?

en: Debugger connected
th: เชื่อมต่อกับโปรแกรมดีบั๊กแล้ว

en: Program attached
th: แนบกับโปรแกรมแล้ว

en: Attaching to process: %d…
th: กำลังแนบกับโพรเซส: %d…

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
th: มีโพรเซสกำลังทำงานอยู่
    คุณต้องการหยุดโพรเซสดังกล่าว และแนบเข้ากับโพรเซสใหม่หรือไม่?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
th: แอนจูตาไม่สามารถแนบกับตัวเองได้

en: Program terminated
th: โปรแกรมจบการทำงาน

en: Program detached
th: แยกโปรแกรมออกแล้ว

en: Detaching the process…
th: กำลังแยกโพรเซสออก…

en: Interrupting the process
th: กำลังขัดจังหวะโพรเซส

en: more children
th: เพิ่มลูก

en: Sending signal %s to the process: %d
th: กำลังส่งสัญญาณ %s ไปที่โพรเซส: %d

en: Error whilst signaling the process.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่งสัญญาณไปที่โพรเซส

en: Failed to create FIFO file named %s. The program will run without a terminal.
th: สร้างแฟ้ม FIFO ชื่อ %s ไม่สำเร็จ โปรแกรมจะทำงานโดยไม่ใช้เทอร์มินัล

en: Cannot start terminal for debugging.
th: ไม่สามารถเริ่มเทอร์มินัลสำหรับดีบั๊ก

note: Translators: pretty printer file is a script containing functions allowing gdb * to display variable content in a simpler way, typically removing * implementation details. * The register function is an additional function in the script. It defines * which function is used for each type of variables.
en: The register function hasn't been found automatically in the following pretty printer files:
    %s
    You need to fill yourself the register function columns before enabling the rows. Most of the time the register function name contains the word "register".
th: หาฟังก์ชันลงทะเบียนไม่พบโดยอัตโนมัติในแฟ้มเครื่องมือพิมพ์จัดรูปแบบต่อไปนี้:
    %s
    คุณจำเป็นต้องกรอกคอลัมน์ฟังก์ชันลงทะเบียนเองก่อน จึงจะเปิดใช้งานแถวต่างๆ ได้ โดยปกติชื่อฟังก์ชันลงทะเบียนจะมีคำว่า "register"

en: Select a pretty printer file
th: เลือกแฟ้มเครื่องมือพิมพ์จัดรูปแบบ

en: Activate
th: เปิดใช้งาน

note: Translators: The "Register Function" column contains the name of a * function used to register pretty printers in gdb.
en: Register Function
th: ฟังก์ชันลงทะเบียน

en: Gdb Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊ก Gdb

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Force
th: บังคับ

en: Do not commit
th: ไม่ commit

en: OK
th: ตกลง

en: Add signed off by line
th: เพิ่มบรรทัดเซ็นกำกับโดย

en: Squash
th: อัดรวม

en: Add Files:
th: เพิ่มแฟ้ม:

en: Remote name:
th: ชื่อแม่ข่าย:

en: Fetch remote branches after creation
th: Fetch แขนงจากแม่ข่ายหลังจากสร้างเสร็จ

en: Mailbox files to apply:
th: แฟ้มกล่องจดหมายที่จะใช้:

en: Branches
th: แขนง

en: Commit to cherry pick:
th: Commit ที่จะเก็บเกี่ยวมาใช้:

en: Show source revision in log message
th: แสดงเลขรุ่นของซอร์สในข้อความปูม

en: Append signed-off-by line
th: เพิ่มบรรทัด signed-off-by

en: Log Message:
th: ข้อความปูม:

en: Amend the previous commit
th: ซ่อม commit ก่อนหน้า

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
th: commit นี้ให้ผลสรุปการผสานที่ไม่สำเร็จ (ใช้ -i)

en: Use custom author information:
th: กำหนดข้อมูลผู้เขียน:

en: E-mail:
th: อีเมล:

en: Branch name:
th: ชื่อแขนง:

en: Repository head; Drop or type a different revision here
th: head ของคลัง; วางหรือพิมพ์ฉบับแก้ไขอื่นที่นี่

en: Revision
th: ฉบับแก้ไข

en: Check out the branch after it is created
th: Check out แขนงหลังจากสร้างเสร็จ

en: Tag name:
th: ชื่อแท็ก:

en: Sign this tag
th: เซ็นกำกับแท็กนี้

en: Annotate this tag:
th: ทำหมายเหตุประกอบแท็กนี้:

en: Branches must be fully merged
th: แขนงต่างๆ จะต้องผสานครบทั้งหมด

en: Tasks
th: ภารกิจ

en: Whole project; Drop a file here to view a file or folder log
th: ทั้งโครงการ; วางแฟ้มที่นี่เพื่อดูปูมของแฟ้มหรือโฟลเดอร์

en: View the Log for File/Folder:
th: ดูปูมของแฟ้ม/โฟลเดอร์:

en: Branch:
th: แขนง:

en: Graph
th: กราฟ

en: Short Log
th: ปูมแบบสั้น

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Date
th: วันที่

en: page 1
th: หน้า 1

en: page 2
th: หน้า 2

en: Changes:
th: การเปลี่ยนแปลง:

en: Revision to merge with:
th: ฉบับแก้ไขที่จะผสานด้วย:

en: Use a custom log message:
th: กำหนดข้อความปูมเอง:

en: Repository origin; Drop or type a different revision here
th: origin ของคลัง; วางหรือพิมพ์ฉบับแก้ไขอื่นที่นี่

en: Generate patches relative to:
th: สร้างแพตช์เทียบกับ:

en: Folder to create patches in:
th: โฟลเดอร์ที่จะสร้างแพตช์:

en: Repository to pull from:
th: คลังที่จะ pull:

en: Append fetch data
th: เพิ่มข้อมูลที่ fetch มาต่อท้าย

en: Commit on fast-forward merges
th: Commit เมื่อผสานแบบ fast-forward

en: Do not follow tags
th: ไม่ต้องตามแท็ก

en: Repository to push to:
th: คลังที่จะ push ไป:

en: Branches:
th: แขนง:

en: Tags:
th: แท็ก:

en: Push all tags
th: Push tag ทั้งหมด

en: Push all branches and tags
th: Push แขนงและแท็กทั้งหมด

en: Remote Repositories:
th: คลังที่แม่ข่าย:

en: Remove Files:
th: ลบแฟ้ม:

en: Mixed
th: ผสม

en: Soft
th: อ่อน

en: Hard
th: แข็ง

en: Mode:
th: โหมด:

en: Commit to revert:
th: Commit ที่จะย้อนคืน:

en: Stash Message (Optional):
th: ข้อความ Stash (มีหรือไม่ก็ได้):

en: Stash indexed changes
th: Stash การเปลี่ยนแปลงที่ทำดัชนีไว้

en: Stashed Changes:
th: การเปลี่ยนแปลงที่ Stash ไว้:

en: Repository Status:
th: สถานะของคลัง:

en: Show Diff
th: แสดง Diff

en: Add Files
th: เพิ่มแฟ้ม

en: Please enter a remote name.
th: กรุณาป้อนชื่อแม่ข่าย

en: Please enter a URL
th: กรุณาป้อน URL

en: Add Remote
th: เพิ่มแม่ข่าย

en: Apply Mailbox Files
th: ดำเนินการโดยใช้แฟ้มกล่องจดหมาย

en: No stash selected.
th: ไม่ได้เลือก stash ไว้

en: Check Out Files
th: Check Out แฟ้ม

en: Please enter a revision.
th: กรุณาป้อนฉบับแก้ไข

en: Cherry Pick
th: เก็บเกี่ยว

en: Please enter a log message.
th: กรุณาป้อนข้อความปูม

en: Please enter the commit author's name
th: กรุณาป้อนชื่อผู้เขียนสำหรับรายการ commit

en: Please enter the commit author's e-mail address.
th: กรุณาป้อนที่อยู่อีเมลผู้เขียนสำหรับรายการ commit

en: Please enter a branch name.
th: กรุณาป้อนชื่อแขนง

en: Please enter a tag name.
th: กรุณาป้อนชื่อแท็ก

en: Create Tag
th: สร้างแท็ก

en: Are you sure you want to delete branch %s?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบแขนง %s?

en: No remote selected.
th: ไม่ได้เลือกแม่ข่ายไว้

en: No tags selected.
th: ไม่ได้เลือกแท็กไว้

en: No revision selected
th: ไม่ได้เลือกฉบับแก้ไขไว้

en: <b>Branch:</b> %s
th: <b>แขนง:</b> %s

en: <b>Tag:</b> %s
th: <b>แท็ก:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
th: <b>ที่แม่ข่าย:</b> %s

en: Merge
th: ผสาน

en: Git Error
th: ข้อผิดพลาดของ Git

en: Git Warning
th: คำเตือนของ Git

en: Generate Patch Series
th: สร้างชุดลำดับแพตช์

en: Git version control
th: ควบคุมรุ่นด้วย Git

en: Please enter a URL.
th: กรุณาป้อน URL

en: No remote selected
th: ไม่ได้เลือกแม่ข่ายไว้

en: Remove Files
th: ลบแฟ้ม

en: Remote
th: แม่ข่าย

en: <b>Selected Remote:</b>
th: <b>แม่ข่ายที่เลือก:</b>

en: No remote selected; using origin by default.
    To push to a different remote, select one from the Remotes list above.
th: ไม่ได้เลือกแม่ข่ายไว้ จะใช้ origin โดยปริยาย
    หากต้องการ push ไปยังแม่ข่ายอื่น กรุณาเลือกแม่ข่ายจากรายชื่อแม่ข่ายข้างบนนี้

en: Reset
th: ล้างค่า

en: No conflicted files selected.
th: ไม่ได้เลือกแฟ้มขัดแย้งไว้

en: Please enter a commit.
th: กรุณาป้อนรายการ commit

en: Revert
th: ย้อนคืน

en: Stash Uncommitted Changes
th: Stash การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ commit

en: Changes to be committed
th: การเปลี่ยนแปลงที่จะ commit

en: Changed but not updated
th: เปลี่ยนแปลงแต่ยังไม่ปรับข้อมูล

en: No staged files selected.
th: ไม่ได้เลือกแฟ้มที่ stage ไว้

en: Branch tools
th: เครื่องมือเกี่ยวกับแขนง

en: Create a branch
th: สร้างแขนง

en: Delete branches
th: ลบแขนง

en: Switch to the selected branch
th: สลับไปยังแขนงที่เลือก

en: Merge a revision into the current branch
th: ผสานฉบับแก้ไขที่กำหนดเข้าในแขนงปัจจุบัน

en: Tag tools
th: เครื่องมือเกี่ยวกับแท็ก

en: Create a tag
th: สร้างแท็ก

en: Delete selected tags
th: ลบแท็กที่เลือก

en: Changes
th: การเปลี่ยนแปลง

en: Commit changes
th: Commit การเปลี่ยนแปลง

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add files to the index
th: เพิ่มแฟ้มเข้าในดัชนี

en: Remove files from the repository
th: ลบแฟ้มออกจากคลัง

en: Revert changes in unstaged files
th: เรียกคืนการเปลี่ยนแปลงในแฟ้มที่ยังไม่ stage

en: Remove staged files from the index
th: ลบแฟ้มที่ stage ไว้ออกจากดัชนี

en: Resolve conflicts
th: แก้ข้อขัดแย้ง

en: Mark selected conflicted files as resolved
th: ทำเครื่องหมายแฟ้มที่ขัดแย้งที่เลือก ว่าแก้ข้อขัดแย้งแล้ว

en: Stash uncommitted changes
th: Stash การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ commit

en: Save uncommitted changes without committing them
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงโดยไม่ commit

en: Remote repository tools
th: เครื่องมือเกี่ยวกับคลังในเครือข่าย

en: Add a remote
th: เพิ่มแม่ข่าย

en: Add a remote repository
th: เพิ่มคลังแม่ข่าย

en: Delete selected remote
th: ลบแม่ข่ายที่เลือก

en: Delete a remote
th: ลบแม่ข่าย

en: Push changes to a remote repository
th: Push การเปลี่ยนแปลงไปที่คลังแม่ข่าย

en: Pull changes from a remote repository
th: Pull การเปลี่ยนแปลงจากคลังแม่ข่าย

en: Fetch changes from remote repositories
th: Fetch การเปลี่ยนแปลงจากคลังแม่ข่าย

en: Rebase against selected remote
th: Rebase เทียบกับแม่ข่ายที่เลือก

en: Start a rebase operation relative to the selected remote repository
th: เริ่ม rebase เทียบกับคลังแม่ข่ายที่เลือก

en: Continue
th: ทำต่อ

en: Continue a rebase with resolved conflicts
th: ดำเนินการ rebase ต่อหลังจากแก้ข้อขัดแย้งแล้ว

en: Skip
th: ข้าม

en: Skip the current revision
th: ข้ามฉบับแก้ไขปัจจุบัน

en: Abort
th: เลิกทำ

en: Abort the rebase and return the repository to its previous state
th: เลิก rebase และย้อนคลังกลับคืนสู่สภาวะก่อนหน้า

en: Stash tools
th: เครื่องมือ Stash

en: Apply selected stash
th: ดำเนินการปรับแก้โดยใช้ stash ที่เลือก

en: Apply stashed changes back into the working tree
th: ดำเนินการการเปลี่ยนแปลงที่ stash ไว้ กลับเข้าใน tree ที่ทำงานอยู่

en: Apply stash and restore index
th: ดำเนินการปรับแก้โดยใช้ stash และคืนสภาพดัชนี

en: Apply stashed changes back into the working tree and the index
th: ดำเนินการการเปลี่ยนแปลงที่ stash ไว้ กลับเข้าใน tree ที่ทำงานอยู่และในดัชนี

en: Drop selected stash
th: ทิ้ง stash ที่เลือก

en: Delete the selected stash
th: ลบ stash ที่เลือก

en: Clear all stashes
th: ล้าง stash ทั้งหมด

en: Delete all stashes in this repository
th: ลบ stash ทั้งหมดในคลังนี้

en: Revision tools
th: เครื่องมือเกี่ยวกับฉบับแก้ไข

en: Show commit diff
th: แสดง diff ของรายการ commit

en: Show a diff of the selected revision
th: แสดง diff ของฉบับแก้ไขที่เลือก

en: Cherry pick
th: เก็บเกี่ยว

en: Merge an individual commit from another branch
th: เลือกผสาน commit โดดๆ จากแขนงอื่น

en: Reset/Revert
th: ล้างข้อมูล/คืนกลับ

en: Reset tree
th: ล้างข้อมูล Tree

en: Reset tree to a previous revision
th: ล้างข้อมูล tree กลับคืนสู่ฉบับแก้ไขก่อนหน้า

en: Revert commit
th: เรียก commit คืน

en: Revert a commit
th: เรียกคืน commit

en: Patch series
th: ชุดลำดับแพตช์

en: Generate a patch series
th: สร้างชุดลำดับแพตช์

en: Mailbox files
th: แฟ้มกล่องจดหมาย

en: Apply mailbox files
th: ดำเนินการโดยใช้แฟ้มกล่องจดหมาย

en: Apply patches from mailbox files
th: ดำเนินการปรับแก้ด้วยแพตช์จากแฟ้มกล่องจดหมาย

en: Continue applying patches with resolved conflicts
th: ดำเนินการปรับแก้ต่อด้วยแพตช์หลังจากแก้ข้อขัดแย้งแล้ว

en: Skip the current patch in the series
th: ข้ามแพตช์ปัจจุบันในชุดลำดับ

en: Stop applying the patch series and return the tree to its previous state
th: หยุดการปรับแก้ด้วยชุดลำดับแพตช์นี้และย้อน tree กลับสู่สภาวะก่อนหน้า

en: Reset...
th: ล้างค่า...

en: Switch
th: สลับ

en: Delete...
th: ลบ...

en: Merge...
th: ผสาน...

en: Apply
th: เริ่มใช้

en: Apply and restore index
th: ดำเนินการและคืนสภาพดัชนี

en: Drop
th: ทิ้ง

en: Branch
th: แขนง

en: Status popup menu
th: เมนูสถานะแบบผุดขึ้น

en: Log popup menu
th: เมนูปูมแบบผุดขึ้น

en: Branch popup menu
th: เมนูแขนงแบบผุดขึ้น

en: Remote popup menu
th: เมนูแม่ข่ายแบบผุดขึ้น

en: Popup menu entries
th: รายการเมนูแบบผุดขึ้น

en: Status
th: สถานะ

en: Log
th: ปูม

en: Tags
th: แท็ก

en: Remotes
th: แม่ข่าย

en: Glade project '%s' saved
th: บันทึกโครงการ glade '%s' แล้ว

en: Invalid Glade file name
th: ชื่อแฟ้ม Glade ไม่ถูกต้อง

en: Glade interface designer
th: เครื่องมือออกแบบส่วนติดต่อ Glade

en: Glade Plugin for Anjuta.
th: ปลั๊กอิน Glade สำหรับแอนจูตา

en: User interface file
th: แฟ้มส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Select widgets in the workspace
th: เลือกวิดเจ็ตในพื้นที่ทำงาน

en: Drag and resize widgets in the workspace
th: ลากและปรับขนาดวิดเจ็ตในพื้นที่ทำงาน

en: Edit widget margins
th: แก้ไขระยะขอบของวิดเจ็ต

en: Edit widget alignment
th: แก้ไขการจัดเรียงของวิดเจ็ต

en: Glade Properties…
th: คุณสมบัติ Glade…

en: Switch between library versions and check deprecations
th: สลับระหว่างรุ่นต่างๆ ของไลบรารี และตรวจสอบการใช้ฟังก์ชันที่ไม่แนะนำให้ใช้

en: Loading Glade…
th: กำลังโหลด Glade…

en: Glade designer operations
th: การกระทำเกี่ยวกับเครื่องมือออกแบบ Glade

en: Widgets
th: วิดเจ็ต

en: Palette
th: กล่องเครื่องมือ

en: Not local file: %s
th: ไม่ใช่แฟ้มในเครื่อง: %s

en: Could not open %s
th: เปิด %s ไม่ได้

en: Could not create a new glade project.
th: สร้างโครงการ glade โครงการใหม่ไม่ได้

en: Enable smart indentation
th: เปิดใช้งานการร่นบรรทัดแบบฉลาด

en: Leading asterisk in multi-line comment
th: ใช้ดอกจันนำหน้าในหมายเหตุที่ยาวหลายบรรทัด

en: Prefer vim/emacs modelines over indentation settings
th: ใช้ค่า modeline ของ vim/emacs แทนค่าตั้งการร่นย่อหน้าถ้ามี

en: Enable smart brace completion
th: เปิดใช้งานการเติมวงเล็บปิดอัตโนมัติ

en: Brace indentation size in spaces:
th: ขนาดการร่นย่อหน้าปีกกาในหน่วยจำนวนช่องว่าง:

en: Statement indentation size in spaces:
th: ขนาดการร่นย่อหน้าถ้อยแถลงในหน่วยจำนวนช่องว่าง:

en: Indentation parameters
th: พารามิเตอร์การร่นย่อหน้า

en: Line up parentheses
th: จัดวงเล็บให้ตรงกัน

en: Indent:
th: ร่นย่อหน้า:

en: Use spaces for parenthesis indentation
th: ใช้ช่องว่างสำหรับการร่นย่อหน้าวงเล็บ

en: Parenthesis indentation
th: การร่นย่อหน้าวงเล็บ

note: ANJUTA_STOCK_AUTOINDENT,
en: Auto-Indent
th: ร่นย่อหน้าอัตโนมัติ

en: Auto-indent current line or selection based on indentation settings
th: ร่นบรรทัดปัจจุบันหรือข้อความที่เลือกอยู่โดยอัตโนมัติ ขึ้นอยู่กับค่าตั้งการร่นย่อหน้า

en: C Indentation
th: การร่นย่อหน้าของ C

en: Indentation
th: การร่นย่อหน้า

en: Enable adaptive indentation
th: เปิดใช้งานการร่นย่อหน้าแบบปรับตัวอัตโนมัติ

en: Python Indentation
th: การร่นย่อหน้าของไพธอน

en: Build and run programs inside the JHBuild environment
th: ประกอบสร้างและเรียกทำงานโปรแกรมภายในสภาพแวดล้อมของ JHBuild

en: Failed to run "jhbuild run"
th: เรียกทำงาน "jhbuild run" ไม่สำเร็จ

en: Failed to run "jhbuild run" (%s)
th: เรียกทำงาน "jhbuild run" ไม่สำเร็จ (%s)

en: Could not find the JHBuild install prefix.
th: หาพาธตั้งต้นสำหรับติดตั้งของ JHBuild ไม่พบ

en: Could not find the JHBuild library directory. You need JHBuild from 2012-11-06 or later.
th: หาไดเรกทอรีไลบรารีของ JHBuild ไม่พบ คุณต้องใช้ JHBuild ตั้งแต่รุ่น 2012-11-06 ขึ้นไป

en: Failed to activate the JHBuild Plugin: %s
th: เรียกใช้งานปลั๊กอิน JHBuild ไม่สำเร็จ: %s

en: Error: cant bind port
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถ bind พอร์ต

en: Javascript Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊กจาวาสคริปต์

en: Javascript Debugger Plugin
th: ปลั๊กอินโปรแกรมดีบั๊กจาวาสคริปต์

en: Error: %s
th: ข้อผิดพลาด: %s

en: Language Manager
th: เครื่องมือจัดการภาษา

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
th: ปลั๊กอินเพื่อติดตามการเขียนโปรแกรมหลายภาษา

en: C++ and Java support Plugin
th: ปลั๊กอินรองรับ C++ และ Java

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto-indentation, etc.
th: ปลั๊กอินรองรับ C++ และ Java สำหรับการช่วยเติมโค้ด ร่นย่อหน้าอัตโนมัติ ฯลฯ

en: Automatically load required libraries of the project
th: โหลดไลบรารีที่ต้องใช้ในโครงการโดยอัตโนมัติ

en: Load API tags for C standard library
th: โหลดแท็ก API สำหรับไลบรารีมาตรฐานภาษาซี

en: Load API tags for C++ standard template library
th: โหลดแท็ก API สำหรับไลบรารีเทมเพลตมาตรฐานภาษาซีพลัสพลัส

en: Code added for widget.
th: เพิ่มโค้ดสำหรับวิดเจ็ตแล้ว

en: Comment/Uncomment
th: ทำ/เลิกทำ หมายเหตุ

en: Comment or uncomment current selection
th: ทำหรือเลิกทำสิ่งที่เลือกอยู่ให้เป็นหมายเหตุ

en: Swap .h/.c
th: สลับ .h/.c

en: Swap C header and source files
th: สลับแฟ้มส่วนหัวกับซอร์สภาษา C

en: C++/Java Assistance
th: เครื่องมือช่วย C++/Java

en: API Tags (C/C++)
th: แท็ก API (C/C++)

en: Enable code completion
th: เปิดใช้งานการเติมเต็มโค้ด

en: Add a space after function call autocompletion
th: เพิ่มช่องว่างหลังเติมเต็มการเรียกฟังก์ชันโดยอัตโนมัติ

en: Add '(' after function call autocompletion
th: เพิ่ม '(' หลังเติมเต็มการเรียกฟังก์ชันโดยอัตโนมัติ

en: Add ')' after function call autocompletion
th: เพิ่ม ')' หลังเติมเต็มการเรียกฟังก์ชันโดยอัตโนมัติ

en: Autocompletion
th: การเติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: Show calltips
th: แสดงคำแนะนำการเรียก

en: Calltips
th: คำแนะนำการเรียก

en: Highlight missed semicolon
th: เน้นอัฒภาค (semicolon) ที่หายไป

en: Highlights
th: เน้น

en: Autocomplete
th: เติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: JS Find dirs
th: ไดเรกทอรีค้นหาสำหรับ JS

en: Gir repository's directory:
th: ไดเรกทอรีของคลัง Gir:

en: Gjs repository's directory:
th: ไดเรกทอรีของคลัง Gjs:

en: Min character for completion:
th: จำนวนอักขระต่ำสุดที่จะเริ่มเติมเต็มโค้ด:

en: Environment
th: สภาพแวดล้อม

en: JS Support Plugin
th: ปลั๊กอินรองรับ JS

en: JavaScript Support Plugin
th: ปลั๊กอินรองรับจาวาสคริปต์

en: JavaScript
th: จาวาสคริปต์

en: Interpreter
th: ตัวแปลคำสั่ง

en: Python support warning
th: คำเตือนเกี่ยวกับการรองรับ Python

en: Either python path is wrong or python-rope (http://rope.sf.net) libraries
    aren't installed. Both are required for autocompletion in python files.
    Please install them and check the python path in the preferences.
th: พาธของไพธอนอาจจะผิด หรือไม่ได้ติดตั้งไลบรารี python-rope (http://rope.sf.net) ไว้
    ทั้งสองอย่างจำเป็นต้องใช้เพื่อการเติมเต็มคำอัตโนมัติในแฟ้มไพธอน
    กรุณาติดตั้งและตรวจสอบพาธของไพธอนในค่าปรับแต่ง

en: Do not show that warning again
th: ไม่ต้องแสดงคำเตือนนั้นอีก

en: Python Assistance
th: เครื่องมือช่วยสร้างโครงการไพธอน

en: Python
th: ไพธอน

en: Vala support Plugin
th: ปลั๊กอินรองรับ Vala

en: Vala support plugin, adds code completion.
th: ปลั๊กอินรองรับ Vala เพิ่มการช่วยเติมโค้ด

en: Auto-complete
th: เติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: Message Manager
th: เครื่องมือจัดการข้อความ

en: Manages messages from external apps
th: จัดการข้อความจากโปรแกรมภายนอก

note: text style in editor
en: Underline-Plain
th: ขีดเส้นใต้-ธรรมดา

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
th: ขีดเส้นใต้-เส้นหยัก

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
th: ขีดเส้นใต้-TT

note: text style in editor
en: Diagonal
th: แนวทแยง

note: text style in editor
en: Strike-Out
th: ขีดฆ่า

en: Error message indicator style:
th: รูปแบบของตัวบ่งชี้ของข้อความข้อผิดพลาด:

en: Warning message indicator style:
th: รูปแบบของตัวบ่งชี้ของข้อความคำเตือน:

en: Normal message indicator style:
th: รูปแบบของตัวบ่งชี้ของข้อความปกติ:

en: Indicators
th: ตัวบ่งชี้

en: Warnings:
th: คำเตือน:

en: Errors:
th: ข้อผิดพลาด:

en: Important:
th: สำคัญ:

en: Message colors
th: สีข้อความ

en: Close all message tabs
th: ปิดแท็บข้อความทั้งหมด

en: Icon
th: ไอคอน

en: Messages
th: ข้อความ

en: _Copy Message
th: _คัดลอกข้อความ

en: Copy message
th: คัดลอกข้อความ

en: _Copy All Messages
th: _คัดลอกข้อความทั้งหมด

en: Copy All Messages
th: คัดลอกข้อความทั้งหมด

en: _Next Message
th: ข้อความ_ถัดไป

en: Next message
th: ข้อความถัดไป

en: _Previous Message
th: ข้อความ_ก่อนหน้า

en: Previous message
th: ข้อความก่อนหน้า

en: Next/Previous Message
th: ข้อความถัดไป/ก่อนหน้า

en: %d Message | %d Messages
th[0]: ข้อความ %d ข้อความ

en: %d Info | %d Infos
th[0]: ข้อมูล %d รายการ

en: %d Warning | %d Warnings
th[0]: คำเตือน %d รายการ

en: %d Error | %d Errors
th[0]: ข้อผิดพลาด %d รายการ

en: Unable to parse make file
th: ไม่สามารถแจงแฟ้ม make

en: Makefile backend
th: แบ็กเอนด์ Makefile

en: Makefile project backend, allowing only to read the project
th: แบ็กเอนด์โครงการแบบ Makefile อนุญาตให้อ่านโครงการได้อย่างเดียว

en: Select package
th: เลือกแพกเกจ

en: Select Package to add:
th: เลือกแพกเกจที่จะเพิ่ม:

en: Add _module
th: เพิ่ม_มอดูล

en: Add _Package
th: เพิ่มแ_พกเกจ

en: Packages
th: แพกเกจ

en: Patch Plugin
th: ปลั๊กอินแพตช์

en: Patches files and directories.
th: แพตช์แฟ้มและไดเรกทอรี

en: File/Directory to patch
th: แฟ้ม/ไดเรกทอรีที่จะแพตช์

en: Patch file
th: แฟ้มแพตช์

en: Patches
th: แพตช์

en: Please select the directory where the patch should be applied
th: กรุณาเลือกไดเรกทอรีที่จะปรับแก้ด้วยแพตช์นี้

en: Patch
th: แพตช์

en: Patching %s using %s
th: กำลังแพตช์ %s โดยใช้ %s

en: Patching…
th: กำลังแพตช์…

en: Patching…
th: กำลังแพตช์…

en: There are unfinished jobs: please wait until they are finished.
th: มีงานที่ยังไม่เสร็จ กรุณารอจนกว่างานจะเสร็จเรียบร้อย

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
th: แพตช์ไม่สำเร็จ
    กรุณาตรวจทานข้อผิดพลาด
    ตรวจและลบแฟ้มที่ถูกดีดออก

en: Patching complete
th: แพตช์เสร็จสมบูรณ์

en: Dry run
th: จำลองเท่านั้น

en: File/Directory to patch:
th: แฟ้ม/ไดเรกทอรีที่จะแพตช์:

en: Patch file:
th: แฟ้มแพตช์:

en: Patch level:
th: ความลึกของการแพตช์:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
th: เ_ครื่องมือ

note: Action name Stock icon, if any
en: _Patch…
th: แ_พตช์…

en: Patch files/directories
th: แพตช์แฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Project Import Assistant
th: เครื่องมือช่วยนำเข้าโครงการ

en: Import an existing autotools project to Anjuta
th: นำเข้าโครงการ autotools ที่มีอยู่เข้าในแอนจูตา

en: Project from Existing Sources
th: โครงการจากซอร์สที่มีอยู่แล้ว

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
th: มีแฟ้มชื่อ "%s" อยู่แล้ว ต้องการแทนที่หรือไม่?

en: A file named "%s" cannot be written: %s. Check if you have write access to the project directory.
th: แฟ้มชื่อ "%s" ไม่สามารถเขียนทับได้: %s  กรุณาตรวจสอบว่าคุณมีสิทธิ์เขียนในไดเรกทอรีโครงการหรือไม่

en: Please select a project backend to open %s.
th: กรุณาเลือกแบ็กเอนด์โครงการที่จะใช้เปิด %s

en: Could not find a valid project backend for the given directory (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
th: ไม่สามารถหาแบ็กเอนด์โครงการที่ถูกต้องสำหรับไดเรกทอรีที่ให้มา (%s) กรุณาเลือกไดเรกทอรีอื่น หรือลองปรับรุ่นแอนจูตาเป็นรุ่นใหม่

en: Couldn't check out the supplied URI "%s". The error returned was: "%s"
th: ไม่สามารถ check out จาก URI "%s" ที่กำหนด ข้อผิดพลาดที่พบคือ: "%s"

en: Import project
th: นำเข้าโครงการ

en: Import
th: นำเข้า

en: Import from folder
th: นำเข้าจากโฟลเดอร์

en: Location:
th: ตำแหน่ง:

en: Destination:
th: ปลายทาง:

en: Import from version control system
th: นำเข้าจากระบบควบคุมรุ่น

en: Import options
th: ตัวเลือกการนำเข้า

en: Project name
th: ชื่อโครงการ

en: Project Manager
th: เครื่องมือจัดการโครงการ

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
th: ปลั๊กอินเครื่องมือจัดการโครงการสำหรับแอนจูตา

note: if (gtk_tree_model_get_iter_first(model, &iter)) { gtk_tree_model_get(model, &iter, COLUMN_URI, &file, -1); uri = g_strdup(file); } else uri = g_strdup("");
en: Select sources…
th: เลือกซอร์ส…

en:  This property is not modifiable.
th: คุณสมบัตินี้ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

note: Several backend are possible, ask the user to select one
en: Please select a project backend to use.
th: กรุณาเลือกแบ็กเอนด์โครงการที่จะใช้

en: Project properties
th: คุณสมบัติโครงการ

en: Folder properties
th: คุณสมบัติโฟลเดอร์

en: Target properties
th: คุณสมบัติเป้าหมาย

en: Source properties
th: คุณสมบัติซอร์ส

en: Module properties
th: คุณสมบัติมอดูล

en: Package properties
th: คุณสมบัติแพกเกจ

en: Unknown properties
th: คุณสมบัติไม่ทราบชนิด

en: Backend:
th: แบ็กเอนด์:

en: Reloading project: %s
th: กำลังโหลดโครงการ %s ซ้ำ

en: Cannot add group
th: ไม่สามารถเพิ่มกลุ่ม

en: No parent group selected
th: ไม่ได้เลือกกลุ่มแม่ไว้

en: Cannot add source files
th: ไม่สามารถเพิ่มแฟ้มซอร์ส

en: The selected node cannot contain source files.
th: โหนดที่เลือกไม่สามารถบรรจุแฟ้มซอร์ส

en: Cannot add target
th: ไม่สามารถเพิ่มเป้าหมาย

en: No group selected
th: ไม่มีการเลือกกลุ่ม

en: Cannot add modules
th: ไม่สามารถเพิ่มมอดูล

en: No target has been selected
th: ไม่มีการเลือกเป้าหมาย

note: Missing module name
en: Missing module name
th: ขาดชื่อของมอดูล

en: Cannot add packages
th: ไม่สามารถเพิ่มแพกเกจ

en: Are you sure you want to remove the group "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบกลุ่ม "%s" ออกจากโครงการ?

en: Are you sure you want to remove the target "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบเป้าหมาย "%s" ออกจากโครงการ?

en: Are you sure you want to remove the source "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบแฟ้มซอร์ส "%s" ออกจากโครงการ?

en: Are you sure you want to remove the shortcut "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบจุดลัด "%s" ออกจากโครงการ?

en: Are you sure you want to remove the module "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบมอดูล "%s" ออกจากโครงการ?

en: Are you sure you want to remove the package "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบแพกเกจ "%s" ออกจากโครงการ?

en: Are you sure you want to remove the element "%s" from the project?
th: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบองค์ประกอบ "%s" ออกจากโครงการ?

note: Translator: there is at least 2 elements to remove
en: Are you sure you want to remove %d element from the project?
    
     | Are you sure you want to remove %d elements from the project?
th[0]: ยืนยันหรือไม่ว่าต้องการลบองค์ประกอบ %d ชิ้นออกจากโครงการ?

en: The group will be deleted from the file system.
th: กลุ่มนี้จะถูกลบออกจากระบบแฟ้ม

en: The group will not be deleted from the file system.
th: กลุ่มนี้จะไม่ถูกลบออกจากระบบแฟ้ม

en: The source file will be deleted from the file system.
th: แฟ้มซอร์สนี้จะถูกลบออกจากระบบแฟ้ม

en: The source file will not be deleted from the file system.
th: แฟ้มซอร์สนี้จะไม่ถูกลบออกจากระบบแฟ้ม

en: Confirm remove
th: ยืนยันการลบ

en: Failed to remove '%s':
    %s
th: ไม่สามารถลบ '%s':
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
th: ไม่สามารถดึงข้อมูล URI ของ %s: %s

en: _Project
th: โ_ครงการ

en: New _Folder…
th: โ_ฟลเดอร์ใหม่…

en: Add a new folder to the project
th: เพิ่มโฟลเดอร์ใหม่เข้าในโครงการ

en: New _Target…
th: เ_ป้าหมายใหม่…

en: Add a new target to the project
th: เพิ่มเป้าหมายใหม่เข้าในโครงการ

en: Add _Source File…
th: เพิ่มแฟ้มซอร์_ส…

en: Add a source file to a target
th: เพิ่มแฟ้มซอร์สเข้าในเป้าหมาย

en: Add _Library…
th: เพิ่มไ_ลบรารี…

en: Add a module to a target
th: เพิ่มมอดูลเข้าในเป้าหมาย

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: Close Pro_ject
th: ปิดโ_ครงการ

en: Close project
th: ปิดโครงการ

en: New _Folder
th: โ_ฟลเดอร์ใหม่

en: New _Target
th: เ_ป้าหมายใหม่

en: Add _Source File
th: เพิ่มแฟ้มซอร์_ส

en: Add _Library
th: เพิ่มไ_ลบรารี

en: Add a library to a target
th: เพิ่มไลบรารีเข้าในเป้าหมาย

en: _Add to Project
th: เ_พิ่มเข้าในโครงการ

en: Properties of group/target/source
th: คุณสมบัติของกลุ่ม/เป้าหมาย/ซอร์ส

en: Re_move
th: เ_อาออก

en: Remove from project
th: ลบออกจากโครงการ

en: _Sort
th: เ_รียงลำดับ

en: Sort shortcuts
th: เรียงลำดับจุดลัด

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
th: แจงโครงการไม่สำเร็จ (โครงการถูกเปิดอยู่ แต่จะไม่แสดงโครงการ) %s: %s

en: Update project view…
th: ปรับข้อมูลมุมมองของโครงการ…

en: Project
th: โครงการ

en: Loading project: %s
th: กำลังโหลดโครงการ: %s

en: Error closing project: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปิดโครงการ: %s

en: Project manager actions
th: การกระทำของเครื่องมือจัดการโครงการ

en: Project manager popup actions
th: การกระทำในเมนูผุดขึ้นของเครื่องมือจัดการโครงการ

en: Initializing Project…
th: กำลังตั้งค่าเริ่มต้นโครงการ…

en: Project Loaded
th: โหลดโครงการแล้ว

en: Add Library
th: เพิ่มไลบรารี

en: Select the _target for the library:
th: เลือกเ_ป้าหมายสำหรับไลบรารี:

en: _New library…
th: ไ_ลบรารีใหม่…

en: Modules:
th: มอดูล:

en: New Library
th: ไลบรารีใหม่

en: Package list:
th: รายชื่อแพกเกจ:

en: _Module name:
th: ชื่อ_มอดูล:

en: Add Source
th: เพิ่มซอร์ส

en: Target:
th: เป้าหมาย:

en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: _Folder name:
th: ชื่อโ_ฟลเดอร์:

en: Specify _where to create the folder:
th: ระบุ_ที่ที่จะสร้างโฟลเดอร์:

en: Select the _target for the new source files:
th: เลือกเ_ป้าหมายสำหรับแฟ้มซอร์สใหม่:

en: _Select file to add…
th: เ_ลือกแฟ้มที่จะเพิ่ม…

en: Source files:
th: แฟ้มซอร์ส:

en: New Target
th: เป้าหมายใหม่

en: TargetTypes
th: ชนิดเป้าหมาย

en: Target _type:
th: _ชนิดของเป้าหมาย:

en: Target _name:
th: ชื่อเ_ป้าหมาย:

en: Specify _where to create the target:
th: ระบุ_ที่ที่จะสร้างเป้าหมาย:

en: More options:
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม:

en: <Select any project node>
th: <เลือกโหนดใดๆ ในโครงการ>

en: <Select a target>
th: <เลือกเป้าหมาย>

en: <Select any module>
th: <เลือกมอดูลใดๆ>

en: <Select a target or a folder>
th: <เลือกเป้าหมายหรือโฟลเดอร์>

en: <Select a folder>
th: <เลือกโฟลเดอร์>

en: GbfProject Object
th: อ็อบเจกต์ GbfProject

en: No project loaded
th: ไม่มีการโหลดโครงการ

en: Project Assistant
th: เครื่องมือช่วยสร้างโครงการ

en: Select a project type
th: เลือกชนิดโครงการ

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Details
th: รายละเอียด

en: Summary
th: สรุป

en: Warning
th: คำเตือน

en: Message
th: ข้อความ

en: Confirm the following information:
th: ยืนยันข้อมูลต่อไปนี้:

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
th: ชนิดโครงการ: %s

en: Unable to find any project template in %s
th: ไม่พบแม่แบบโครงการใดใน %s

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
th: 
    ข้อมูล "%s" เป็นข้อมูลจำเป็น กรุณากรอกข้อมูลด้วย

en: Field "%s" must contains only letters, digits or the following characters "#$:%%+,.=@^_`~". In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
th: ช่องข้อมูล "%s" ใช้ได้เพียงตัวอักษร ตัวเลข หรืออักขระ "#$:%%+,.=@^_`~" เท่านั้น และไม่สามารถใช้เครื่องหมายขีดนำหน้าได้ กรุณาแก้ไข

en: Field "%s" must contains only letters, digits, the following characters "#$:%%+,.=@^_`~" or directory separators. In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
th: ช่องข้อมูล "%s" ใช้ได้เพียงตัวอักษร ตัวเลข อักขระ "#$:%%+,.=@^_`~" หรือเครื่องหมายแบ่งไดเรกทอรีเท่านั้น และไม่สามารถใช้เครื่องหมายขีดนำหน้าได้ กรุณาแก้ไข

en: Field "%s" must contains only ASCII printable characters, no accentuated characters by example. Please fix it.
th: ช่องข้อมูล "%s" ใช้ได้เพียงอักขระ ASCII ที่แสดงผลได้เท่านั้น ไม่สามารถใช้อักขระที่มีเครื่องหมายกำกับเสียงได้ เป็นต้น กรุณาแก้ไข

en: Unknown error.
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
th: ไดเรกทอรี "%s" ไม่ว่าง การสร้างโครงการอาจไม่สำเร็จถ้าเขียนบางแฟ้มไม่ได้ คุณต้องการทำต่อไปหรือไม่?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
th: แฟ้ม "%s" มีอยู่แล้ว ต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: Invalid entry
th: การกรอกข้อมูลไม่ถูกต้อง

en: Dubious entry
th: การกรอกข้อมูลน่าสงสัย

en: 
    Missing programs: %s.
th: 
    ขาดโปรแกรม: %s

en: 
    Missing packages: %s.
th: 
    ขาดแพกเกจ: %s

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
th: โปรแกรมหรือแพกเกจสำหรับการพัฒนาบางอย่างที่ต้องใช้ในการประกอบสร้างโครงการนี้ขาดหายไป กรุณาแน่ใจว่าได้ติดตั้งสิ่งดังกล่าวแล้วอย่างถูกต้อง ก่อนที่จะสร้างโครงการ

en: Install missing packages
th: ติดตั้งแพกเกจที่ขาด

note: Translators: Application Manager is the program used to install * new application like apt on Ubuntu, yum on Fedora, zypper on * OpenSuSE and emerge on Gentoo
en: The missing programs are usually part of some distribution packages and can be searched for in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provides to allow development of projects based on them. They usually end with a "-dev" or "-devel" suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
th: โปรแกรมที่ขาดมักอยู่ในแพกเกจของชุดแจกจ่าย และสามารถค้นหาได้ในเครื่องมือจัดการโปรแกรม ในทำนองเดียวกัน แพกเกจสำหรับการพัฒนาจะอยู่ในแพกเกจพิเศษซึ่งผู้แจกจ่ายของคุณจะเตรียมไว้ เพื่อการพัฒนาโครงการที่ใช้แพกเกจเหล่านั้น แพกเกจดังกล่าวมักมีชื่อลงท้ายด้วย "-dev" หรือ "-devel" และสามารถค้นหาได้ในเครื่องมือจัดการโปรแกรมของคุณ

en: Missing components
th: ขาดองค์ประกอบ

en: New project has been created successfully.
th: สร้างโครงการใหม่เสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: New project creation has failed.
th: สร้างโครงการใหม่ไม่สำเร็จ

en: Skipping %s: file already exists
th: กำลังข้าม %s: แฟ้มมีอยู่ก่อนแล้ว

en: Creating %s … Failed to create directory
th: กำลังสร้าง %s … สร้างไดเรกทอรีไม่สำเร็จ

en: Creating %s (using AutoGen)… %s
th: กำลังสร้าง %s (โดยใช้ AutoGen)… %s

en: Creating %s … %s
th: กำลังสร้าง %s … %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
th: กำลังเรียกทำงาน: %s

en: Directory where the new projects are created by default
th: ไดเรกทอรีที่จะใช้สร้างโครงการใหม่โดยปริยาย

en: If empty, the user home directory is used. If the path is relative, it is relative to the home directory.
th: ถ้าเว้นว่าง จะใช้ไดเรกทอรีบ้านของผู้ใช้ ถ้าเป็นพาธสัมพัทธ์ พาธจะสัมพัทธ์กับไดเรกทอรีบ้าน

en: Default user name used in new project
th: ชื่อผู้ใช้ปริยายที่จะใช้ในโครงการใหม่

en: If empty, the current user name is used.
th: ถ้าเว้นว่าง จะใช้ชื่อผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Unable to extract project template %s: %s
th: ไม่สามารถแตกแม่แบบโครงการ %s: %s

en: New Project Assistant
th: เครื่องมือช่วยสร้างโครงการใหม่

en: Select directory
th: เลือกไดเรกทอรี

en: Select file
th: เลือกแฟ้ม

en: Select an Image File
th: เลือกแฟ้มภาพ

en: Choose Icon
th: เลือกไอคอน

en: Choose directory
th: เลือกไดเรกทอรี

en: Choose file
th: เลือกแฟ้ม

en: Anjuta Plugin
th: ปลั๊กอินแอนจูตา

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
th: โครงการปลั๊กอินสำหรับแอนจูตาโดยใช้กรอบงาน libanjuta

en: Basic information
th: ข้อมูลเบื้องต้น

en: General Project Information
th: ข้อมูลทั่วไปของโครงการ

en: Project Name:
th: ชื่อโครงการ:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
th: ชื่อโครงการต้องไม่มีช่องว่าง เพราะจะใช้เป็นชื่อของเป้าหมายการประกอบสร้างในโครงการ (เช่น แฟ้มโปรแกรม, ไลบรารี ฯลฯ)

en: Author:
th: ผู้เขียน:

en: Email address:
th: ที่อยู่อีเมล:

en: Project options
th: ตัวเลือกสำหรับโครงการ

en: Options for project build system
th: ตัวเลือกสำหรับระบบประกอบสร้างโครงการ

en: Plugin Title:
th: ชื่อปลั๊กอิน:

en: Display title of the plugin
th: แสดงชื่อของปลั๊กอิน

en: Plugin Description:
th: คำบรรยายของปลั๊กอิน:

en: Display description of the plugin
th: แสดงคำอธิบายของปลั๊กอิน

en: Plugin Class Name:
th: ชื่อคลาสของปลั๊กอิน:

en: Plugin class name
th: ชื่อคลาสของปลั๊กอิน

en: Plugin Dependencies:
th: สิ่งที่ปลั๊กอินต้องใช้:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
th: รายชื่อปลั๊กอินอื่นที่ปลั๊กอินนี้ต้องใช้ คั่นด้วยจุลภาค อาจเป็นชื่ออินเทอร์เฟซหลักหรือตำแหน่งของปลั๊กอิน (library:class) ก็ได้

en: Icon File:
th: แฟ้มไอคอน:

en: Icon file for the plugin
th: แฟ้มไอคอนสำหรับปลั๊กอิน

en: Create Gtk Builder interface file
th: สร้างแฟ้มส่วนติดต่อผู้ใช้ของ Gtk Builder

en: Create a template Gtk Builder interface file
th: สร้างแฟ้มแม่แบบส่วนติดต่อผู้ใช้ของ Gtk Builder

en: Plugin has menus or/and toolbars
th: ปลั๊กอินมีเมนูและ/หรือแถบเครื่องมือ

en: Whether the plugin has menus or toolbars
th: กำหนดว่าปลั๊กอินมีเมนูหรือแถบเครื่องมือหรือไม่

en: Configure external packages:
th: ตั้งค่าแพกเกจภายนอก:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
th: ใช้ pkg-config เพิ่มการรองรับไลบรารีจากแพกเกจอื่น

en: Configure external packages
th: ตั้งค่าแพกเกจภายนอก

en: Add C++ support:
th: เพิ่มการรองรับ C++:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
th: เพิ่มการรองรับ C++ เข้าในโครงการ เพื่อให้สามารถประกอบสร้างจากแฟ้มซอร์ส C++ ได้

en: Required Packages:
th: แพกเกจที่ต้องใช้:

en: Check the packages that your project requires
th: ตรวจสอบแพกเกจที่โครงการของคุณต้องใช้

en: Values to watch
th: ค่าที่จะเฝ้าดู

en: Shell values to watch
th: ค่าของเชลล์ที่จะเฝ้าดู

en: Value Name:
th: ชื่อของค่า:

en: Name of the value to watch
th: ชื่อของค่าที่จะเฝ้าดู

en: Implement plugin interfaces
th: ลงมือสร้างตามอินเทอร์เฟซของปลั๊กอิน

en: Plugin interfaces to implement
th: อินเทอร์เฟซสำหรับปลั๊กอินที่จะทำ

en: Interface:
th: อินเทอร์เฟซ:

en: Interface implemented by the plugin
th: อินเทอร์เฟซที่ปลั๊กอินทำ

en: Generic C++
th: C++ ทั่วไป

en: A generic C++ project
th: โครงการ C++ ในรูปทั่วไป

en: project name
th: ชื่อโครงการ

en: Add shared library support:
th: เพิ่มการรองรับไลบรารีใช้ร่วม:

en: Adds support for building shared libraries in your project
th: เพิ่มการรองรับการสร้างไลบรารีใช้ร่วมในโครงการของคุณ

en: Add internationalization:
th: เพิ่มการรองรับนานาภาษา:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
th: เพิ่มการรองรับการรองรับนานาภาษา เพื่อให้โครงการของคุณสามารถแปลเป็นภาษาต่างๆ ได้

en: Add Windows support:
th: เพิ่มการรองรับวินโดวส์:

en: Adds support for building on Windows platforms
th: เพิ่มการรองรับการประกอบสร้างบนแพลตฟอร์มวินโดวส์

en: Django Project
th: โครงการ Django

en: Python webproject using Django Web Framework
th: โครงการเว็บด้วยไพธอน โดยใช้กรอบงานเว็บ Django

en: Django Project information
th: ข้อมูลโครงการ Django

en: Generic gcj compiled java
th: จาวาทั่วไปที่คอมไพล์ด้วย gcj

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
th: โครงการจาวาที่คอมไพล์แบบ native ในรูปทั่วไป โดยใช้คอมไพเลอร์จาวา GNU (gcj)

en: Main Class:
th: คลาสหลัก:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
th: GCJ จำเป็นต้องรู้ว่าคลาสใดบรรจุฟังก์ชัน main()

en: Gnome Shell Extension
th: ส่วนขยาย Gnome Shell

en: A minimal Gnome Shell extension
th: ส่วนขยาย Gnome Shell แบบเล็กที่สุด

en: Plugin Name:
th: ชื่อปลั๊กอิน:

en: Short but descriptive user-visible plugin name
th: ชื่อปลั๊กอินแบบสั้นแต่ได้ใจความที่จะแสดงต่อผู้ใช้

en: Long description of your plugin
th: คำอธิบายละเอียดสำหรับปลั๊กอินของคุณ

en: Uuid is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (foo.bar@extensions.example.com), but
    need not be an actual email address, though it's a good idea to base the uuid on your
    email address.
th: UUID เป็นรหัสประจำตัวที่ไม่ซ้ำกับใครในโลกสำหรับส่วนขยายของคุณ
    ซึ่งควรจะอยู่ในรูปแบบของที่อยู่อีเมล (foo.bar@extensions.example.com)
    แต่ไม่จำเป็นต้องเป็นที่อยู่อีเมลจริง แต่ก็เป็นความคิดที่ดีที่จะตั้ง UUID
    ตามที่อยู่อีเมลของคุณ

en: Extension URL
th: URL ของส่วนขยาย

en: Gnome Shell Compatibility:
th: Gnome Shell ที่เข้ากันได้:

en: Comma-separated list of gnome-shell version your plugin is compatible with
th: รายชื่อของรุ่นของ gnome-shell ที่ปลั๊กอินของคุณทำงานร่วมได้ คั่นด้วยจุลภาค

en: GTK+ (Application)
th: GTK+ (โปรแกรม)

en: Full features Gtk+ Application with file handling
th: โปรแกรม GTK+ เต็มรูปแบบ พร้อมการจัดการแฟ้ม

en: Add gtk-doc system:
th: เพิ่มระบบ gtk-doc:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
th: ใช้ gtk-doc ในการคอมไพล์เอกสาร API สำหรับคลาสที่อิง GObject

en: Use GtkBuilder for user interface:
th: ใช้ GtkBuilder สำหรับส่วนติดต่อผู้ใช้:

en: Use GtkBuilder to create the user-interface in a graphical way and load it from xml files at runtime
th: ใช้ GtkBuilder สร้างส่วนติดต่อผู้ใช้ด้วยวิธีแบบกราฟิก และโหลดจากแฟ้ม XML ขณะทำงาน

en: Require Package:
th: แพกเกจที่ต้องใช้:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
th: ป้อนชื่อแพกเกจที่โครงการคุณต้องใช้ คุณอาจระบุรุ่นของแพกเกจที่ต้องการด้วยก็ได้ ตัวอย่างเช่น 'libgnomeui-2.0' หรือ 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'

en: GTKmm (Simple)
th: GTKmm (อย่างง่าย)

en: A minimal GTKmm project
th: โครงการ GTKmm แบบเล็กที่สุด

en: GTK+ (simple)
th: GTK+ (อย่างง่าย)

en: Simple GTK+ project
th: โครงการ GTK+ อย่างง่าย

en: Generic java (automake)
th: จาวาทั่วไป (automake)

en: A generic java project using automake project management
th: โครงการจาวาในรูปทั่วไป โดยจัดการโครงการด้วย automake

en: Main class
th: คลาสหลัก

en: Generic JavaScript
th: จาวาสคริปต์ทั่วไป

en: A generic minimal and flat project
th: โครงการทั่วไปแบบเล็กที่สุดและแบน

en: Library
th: ไลบรารี

en: A shared or a static library project
th: โครงการไลบรารีใช้ร่วมหรือไลบรารีสแตติก

en: Build library as
th: ประกอบสร้างไลบรารีเป็น

en: Select library type to build
th: เลือกชนิดของไลบรารีที่จะประกอบสร้าง

en: Shared and Static library
th: ไลบรารีใช้ร่วมและสแตติก

en: Only Shared
th: ใช้ร่วมเท่านั้น

en: Only Static
th: สแตติกเท่านั้น

en: License
th: สัญญาอนุญาต

en: Select code license
th: เลือกสัญญาอนุญาตของโค้ด

en: No license
th: ไม่มีสัญญาอนุญาต

en: Generic (Minimal)
th: ทั่วไป (เล็กที่สุด)

en: Makefile project
th: โครงการ Makefile

en: Makefile-based project
th: โครงการที่ใช้ Makefile

en: Project directory, output file etc.
th: ไดเรกทอรีโครงการ แฟ้มผลลัพธ์ ฯลฯ

en: Project name:
th: ชื่อโครงการ:

en: Project directory:
th: ไดเรกทอรีโครงการ:

en: PyGTK project using automake
th: โครงการ PyGTK โดยใช้ automake

en: Generic python (automake)
th: ไพธอนทั่วไป (automake)

en: A generic python project using automake project management
th: โครงการไพธอนในรูปทั่วไป โดยจัดการโครงการด้วย automake

en: A sample SDL project
th: โครงการ SDL ตัวอย่าง

en: Require SDL version:
th: รุ่น SDL ที่ต้องใช้:

en: Minimum SDL version required
th: SDL รุ่นที่ต่ำที่สุดที่ต้องการ

en: Require SDL_image:
th: SDL_image ที่ต้องใช้:

en: Require SDL_image library
th: SDL_image library ที่ต้องใช้

en: Require SDL_gfx:
th: SDL_gfx ที่ต้องใช้:

en: Require SDL_gfx library
th: SDL_gfx library ที่ต้องใช้

en: Require SDL_ttf:
th: SDL_ttf ที่ต้องใช้:

en: Require SDL_ttf library
th: SDL_ttf library ที่ต้องใช้

en: Require SDL_mixer:
th: SDL_mixer ที่ต้องใช้:

en: Require SDL_mixer library
th: SDL_mixer library ที่ต้องใช้

en: Require SDL_net:
th: SDL_net ที่ต้องใช้:

en: Require SDL_net library
th: SDL_net library ที่ต้องใช้

en: Generic
th: ทั่วไป

en: A generic project
th: โครงการในรูปทั่วไป

en: A generic wx Widgets project
th: โครงการ wx Widgets ในรูปทั่วไป

en: A generic Xlib dock applet
th: แอพเพล็ตสำหรับ dock ด้วย Xlib ในรูปทั่วไป

en: A generic Xlib project
th: โครงการ Xlib ในรูปทั่วไป

en: Python loader
th: เครื่องมือโหลดไพธอน

en: Allows loading Anjuta plugins written in Python
th: ช่วยโหลดปลั๊กอินแอนจูตาที่เขียนด้วยไพธอน

en: Loading files...
th: กำลังโหลดแฟ้ม...

en: Quick open
th: เปิดอย่างเร็ว

en: Quickly open a file in the current project.
th: เปิดแฟ้มในโครงการปัจจุบันอย่างเร็ว

en: Quick open operations
th: การกระทำเกี่ยวกับการเปิดอย่างเร็ว

en: Quick Open
th: เปิดอย่างเร็ว

en: Run Program
th: เรียกโปรแกรมทำงาน

en: Allow to execute program without debugger.
th: ช่วยเรียกโปรแกรมทำงานโดยไม่ใช้โปรแกรมดีบั๊ก

en: Program Parameters
th: พารามิเตอร์ของโปรแกรม

en: Run in Terminal
th: เรียกในเทอร์มินัล

en: Program:
th: โปรแกรม:

en: Working Directory:
th: ไดเรกทอรีทำงาน:

en: Choose a working directory
th: เลือกไดเรกทอรีทำงาน

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
th: ไดเรกทอรีโปรแกรม '%s' ไม่ได้อยู่ในเครื่องนี้

en: Load Target to run
th: โหลดเป้าหมายที่จะเรียกทำงาน

en: The program is already running.
    Do you want to stop it before restarting a new instance?
th: โปรแกรมกำลังทำงานอยู่
    คุณต้องการปิดตัวเก่าที่กำลังทำงานอยู่ก่อนเปิดตัวใหม่หรือไม่?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
th: เ_รียกทำงาน

en: Run program without debugger
th: เรียกโปรแกรมทำงานโดยไม่ผ่านเครื่องมือดีบั๊ก

en: Stop Program
th: หยุดโปรแกรม

en: Kill program
th: ฆ่าโปรแกรม

en: Program Parameters…
th: พารามิเตอร์ของโปรแกรม…

en: Set current program, arguments, etc.
th: ตั้งค่าโปรแกรมปัจจุบัน อาร์กิวเมนต์ ฯลฯ

en: Run operations
th: การกระทำเกี่ยวกับการเรียกทำงาน

en: Code Snippets
th: โค้ดสั้น

en: Allows insertion of snippets into the editor.
th: ช่วยแทรกข้อความสั้นในเครื่องมือแก้ไข

en: Snippets
th: ข้อความสั้น

note: Translator: Appears in Edit->Snippets menu. It is used mainly for providing a shortcut for the trigger-key based insertion of snippets. It's called like this because you type the trigger-key in the editor, followed by Trigger Insert and the snippet gets inserted.
en: _Trigger insert
th: _สะกิดแทรก

en: Insert a snippet using the trigger-key
th: แทรกข้อความสั้นโดยใช้คีย์สะกิด

note: Translator: In a similar matter, it also appears in Edit->Snippets. It's another method for inserting snippets. In this case, you call Auto complete insert, start typing in the editor a string, the database is searched for that string and the most relevant snippets are returned in a pop-up like the 
en: _Auto complete insert
th: แทรกเ_ติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: Insert a snippet using auto-completion
th: แทรกข้อความสั้นโดยใช้การเติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: _Import snippets …
th: _นำเข้าข้อความสั้น …

en: Import snippets to the database
th: นำเข้าข้อความสั้นเข้าในฐานข้อมูล

en: _Export snippets …
th: _ส่งออกข้อความสั้น …

en: Export snippets from the database
th: ส่งออกข้อความสั้นจากฐานข้อมูล

en: Snippets Manager actions
th: การกระทำของเครื่องมือจัดการข้อความสั้น

en: Command?
th: คำสั่ง?

en: Variable text
th: ข้อความตัวแปร

en: Instant value
th: ค่าตัวอย่าง

en: Add snippet
th: เพิ่มข้อความสั้น

en: Remove selected snippet
th: ลบข้อความสั้นที่เลือก

en: Insert snippet into editor at current cursor position
th: แทรกข้อความสั้นลงในเครื่องมือแก้ไขที่ตำแหน่งเคอร์เซอร์ปัจจุบัน

en: Trigger
th: ตัวสะกิด

en: Languages
th: ภาษา

note: Insert the Add Snippet menu item
en: Add Snippet…
th: เพิ่มข้อความสั้น…

note: Insert the Add Snippets Group menu item
en: Add Snippets Group…
th: เพิ่มกลุ่มข้อความสั้น…

en: Default value
th: ค่าปริยาย

en: <b>Error:</b> You must choose at least one language for the snippet!
th: <b>ข้อผิดพลาด:</b> คุณต้องเลือกภาษาอย่างน้อยหนึ่งภาษาสำหรับข้อความสั้นนี้!

en: <b>Error:</b> The trigger key is already in use for one of the languages!
th: <b>ข้อผิดพลาด:</b> คีย์สะกิดนี้ได้ถูกใช้ไปแล้วในภาษาใดภาษาหนึ่ง!

en: <b>Error:</b> The trigger key can only contain alphanumeric characters and "_"!
th: <b>ข้อผิดพลาด:</b> คีย์สะกิดสามารถใช้ตัวเลข ตัวอักษร และ "_" ได้เท่านั้น!

en: <b>Error:</b> You haven't entered a trigger key for the snippet!
th: <b>ข้อผิดพลาด:</b> คุณยังไม่ได้ป้อนคีย์สะกิดสำหรับข้อความสั้นนี้!

en: Snippet Name:
th: ชื่อข้อความสั้น:

en: Select the name of the Snippet. 
    The role of the name is purely informative.
th: ตั้งชื่อให้ข้อความสั้น
    ชื่อนี้จะใช้ในการแสดงข้อมูลเท่านั้น

en: <b>Warning:</b> You should choose a name for the snippet!
th: <b>คำเตือน:</b> คุณควรตั้งชื่อให้กับข้อความสั้นด้วย!

en: Snippets Group:
th: กลุ่มข้อความสั้น:

en: Select the Snippets Group to which this snippet belongs.
th: เลือกกลุ่มข้อความสั้นที่ข้อความสั้นนี้เป็นสมาชิก

en: <b>Error:</b> The snippet must belong to a group!
th: <b>ข้อผิดพลาด:</b> ข้อความสั้นจะต้องอยู่ในกลุ่มใดกลุ่มหนึ่ง!

en: Trigger Key:
th: คีย์สะกิด:

en: The trigger key is used for fast insertion of the snippet. Type the trigger key in the editor, followed by the "Fast Insert" shortcut to insert a snippet.
    <b>Warning: Must be unique per language. </b>
th: คีย์สะกิดใช้สำหรับแทรกข้อความสั้นอย่างรวดเร็ว คุณสามารถพิมพ์คีย์สะกิดในเครื่องมือแก้ไข แล้วตามด้วยปุ่มลัด "แทรกอย่างรวดเร็ว" เพื่อแทรกข้อความสั้นได้
    <b>คำเตือน : คีย์ต้องไม่ซ้ำกันในภาษาเดียวกัน</ b>

en: Languages:
th: ภาษา:

en: Select the languages for which you want to use this snippet.
th: เลือกภาษาที่คุณต้องการใช้ข้อความสั้นนี้ด้วย

en: Keywords:
th: คำหลัก:

en: Keywords are used for better searching of the snippets. They should be relevant to the snippet content. Type them separated by a single space.
th: คำหลัก ใช้สำหรับการค้นหาข้อความสั้น และควรจะเกี่ยวข้องกับเนื้อหาของข้อความสั้น พิมพ์คำค้นเหล่านั้นโดยแยกรายการด้วยช่องว่างหนึ่งช่อง

en: Snippet Properties
th: คุณสมบัติของข้อความสั้น

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Snippet Content
th: เนื้อหาข้อความสั้น

en: Insert
th: แทรก

en: Snippet Variables
th: ตัวแปรของข้อความสั้น

en: Close
th: ปิด

en: Export snippets
th: ส่งออกข้อความสั้น

en: Save in folder:
th: บันทึกในโฟลเดอร์:

en: Select snippets
th: เลือกข้อความสั้น

en: Import Snippets
th: นำเข้าข้อความสั้น

en: Anjuta variables
th: ตัวแปรแอนจูตา

en: Use tabs for indentation
th: ใช้แท็บในการร่นย่อหน้า

en: Tab size in spaces:
th: ขนาดแท็บเป็นจำนวนช่องว่าง:

en: Indentation size in spaces:
th: ขนาดการร่นย่อหน้าในหน่วยจำนวนช่องว่าง:

en: Indentation and auto-format options
th: ตัวเลือกการร่นย่อหน้าและการจัดรูปแบบอัตโนมัติ

en: Highlight syntax
th: เน้นไวยากรณ์

en: Highlight matching brackets
th: เน้นวงเล็บที่เข้าคู่

en: Create backup files
th: สร้างแฟ้มสำรอง

en: Enable autocompletion for document words
th: เปิดใช้งานการเติมเต็มอัตโนมัติสำหรับคำในเอกสาร

en: Highlight current line
th: เน้นบรรทัดปัจจุบัน

en: Show line numbers
th: แสดงเลขบรรทัด

en: Show marks
th: แสดงขอบทำเครื่องหมาย

en: Show right margin
th: แสดงกั้นหน้าขวา

en: Right margin position in characters
th: ตำแหน่งขอบขวาเป็นจำนวนตัวอักษร

en: View
th: มุมมอง

en: Editor
th: เครื่องมือแก้ไข

en: Use theme font
th: ใช้แบบอักษรของธีม

en: Font:
th: แบบอักษร:

en: Color scheme:
th: ชุดสี:

en: Font
th: แบบอักษร

en: _Line Number Margin
th: ขอบแสดงเลข_บรรทัด

en: Show/Hide line numbers
th: แสดง/ซ่อน เลขบรรทัด

en: _Marker Margin
th: ขอบเ_ครื่องหมาย

en: Show/Hide marker margin
th: แสดง/ซ่อน ขอบสำหรับทำเครื่องหมาย

en: _White Space
th: _ช่องว่าง

en: Show/Hide white spaces
th: แสดง/ซ่อน ช่องว่าง

en: _Line End Characters
th: _อักขระปิดบรรทัด

en: Show/Hide line end characters
th: แสดง/ซ่อน อักขระปิดบรรทัด

en: Line _Wrapping
th: การ_ตัดบรรทัด

en: Enable/disable line wrapping
th: เปิด/ปิดการตัดบรรทัด

en: Editor view settings
th: ค่าตั้งมุมมองของเครื่องมือแก้ไข

en: GtkSourceView Editor
th: เครื่องมือแก้ไข GtkSourceView

en: The file "%s" on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
th: แฟ้ม "%s" ในดิสก์ใหม่กว่าบัฟเฟอร์ปัจจุบัน
    คุณต้องการเรียกอ่านใหม่หรือไม่?

en: The file "%s" has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
th: แฟ้ม "%s" ถูกลบออกจากดิสก์ไปแล้ว
    คุณต้องการปิดแฟ้มหรือไม่?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
th: ไม่สามารถเปิด %s: %s

en: The file "%s" is read-only! Edit anyway?
th: แฟ้ม "%s" อ่านอย่างได้เดียว! ยืนยันที่จะแก้ไขหรือไม่?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
th: ไม่สามารถบันทึก %s: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มได้เพราะชื่อแฟ้มยังไม่ได้ระบุ

en: New file %d
th: แฟ้มใหม่ %d

en: GtkSourceView editor
th: เครื่องมือแก้ไข GtkSourceView

en: The default editor based on GtkSourceView
th: เครื่องมือแก้ไขปริยาย โดยใช้ GtkSourceView

en: Preparing pages for printing
th: กำลังเตรียมหน้าสำหรับพิมพ์

en: Wrap lines
th: ตัดบรรทัด

en: Line numbers
th: เลขบรรทัด

en: Header
th: หัวกระดาษ

en: Footer
th: ท้ายกระดาษ

en: Highlight source code
th: เน้นไวยากรณ์ซอร์สโค้ด

en: Starter
th: เครื่องมือเรียกทำงาน

en: Welcome page with most common actions.
th: หน้าต้อนรับพร้อมการกระทำทั่วไป

en: Start
th: เริ่ม

en: Create a new project
th: สร้างโครงการใหม่

en: Import a project
th: นำเข้าโครงการ

en: Search for example code
th: ค้นหาโค้ดตัวอย่าง

en: View local Anjuta documentation
th: ดูเอกสาร Anjuta จากในเครื่อง

en: View local Anjuta FAQ
th: ดูคำถามพบบ่อยของ Anjuta จากในเครื่อง

en: View online library documentation
th: ดูเอกสารจากห้องสมุดออนไลน์

en: Remove recently used project from list
th: ลบโครงการที่เปิดใช้ล่าสุดออกจากรายชื่อ

en: Unlist Project
th: ลบโครงการจากรายชื่อ

en: A Subversion client plugin based on libsvn
th: ปลั๊กอินลูกข่าย Subversion โดยใช้ libsvn

en: Subversion Preferences
th: ปรับแต่ง Subversion

en: Subversion Options
th: ตัวเลือกของ subversion

en: Add file/directory
th: เพิ่มแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Recurse
th: ทั้งยวง

en: Commit Changes
th: Commit การเปลี่ยนแปลง

en: Previous Commit Messages:
th: ข้อความ commit ครั้งที่แล้ว:

en: Use previous message
th: ใช้ข้อความที่แล้ว

en: Select Files to Commit:
th: เลือกแฟ้มที่จะ Commit:

en: Retrieving status…
th: กำลังดึงสถานะ…

en: Copy files/folders
th: คัดลอกแฟ้ม/โฟลเดอร์

en: Source:
th: ต้นทาง:

en: Source/Destination Paths:
th: พาธต้นทาง/ปลายทาง:

en: Working Copy
th: ชุดสำเนาทำงาน

en: Repository Head
th: Head ของคลัง

en: Other Revision:
th: ฉบับแก้ไขอื่นๆ:

en: Diff file/directory
th: Diff แฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: File or directory to diff:
th: แฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะ diff:

en: Save open files before diffing
th: บันทึกแฟ้มที่เปิดก่อน diff

en: View Log
th: ดูปูม

en: Whole Project
th: ทั้งโครงการ

en: Diff to Previous
th: Diff กับฉบับก่อนหน้า

en: Diff Selected Revisions
th: Diff ฉบับแก้ไขที่เลือก

en: View Selected Revision
th: ดูฉบับแก้ไขที่เลือก

en: Merge changes into working copy
th: ผสานการเปลี่ยนแปลงเข้าในชุดสำเนาทำงาน

en: First Path:
th: พาธแรก:

en: Use first path
th: ใช้พาธแรก

en: Second Path:
th: พาธที่สอง:

en: Working Copy Path:
th: พาธชุดสำเนาทำงาน:

en: Start Revision:
th: ฉบับแก้ไขเริ่มต้น:

en: End Revision:
th: ฉบับแก้ไขสุดท้าย:

en: Ignore ancestry
th: ไม่ต้องสนใจสายประวัติ

en: Remove file/directory
th: ลบแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: File/URL to Remove:
th: แฟ้ม/URL ที่จะลบ:

en: Set Conflicts as Resolved
th: กำหนดแฟ้มที่ขัดแย้งว่าแก้ข้อขัดแย้งแล้ว

en: Select Files to Mark as Resolved:
th: เลือกแฟ้มที่จะทำเครื่องหมายว่าแก้ข้อขัดแย้งแล้ว:

en: Retrieving status……
th: กำลังดึงข้อมูลสถานะ……

en: Revert Changes
th: เรียกการเปลี่ยนแปลงคืน

en: Select Changes to Revert:
th: เลือกการเปลี่ยนแปลงที่จะย้อนคืน:

en: Switch to branch/tag
th: สลับเป็นแขนง/แท็ก

en: Branch/Tag URL:
th: URL ของแขนง/แท็ก:

en: Update file/directory
th: ปรับข้อมูลแฟ้ม/ไดเรกทอรี

en: Trust server
th: เชื่อถือเซิร์ฟเวอร์

en: Realm:
th: ขอบเขต:

en: Remember this decision
th: จำคำตอบนี้

en: Repository authorization
th: การตรวจสอบสิทธิ์ของคลัง

en: Remember Password
th: จำรหัสผ่าน

en: realm
th: ขอบเขต

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add…
th: เ_พิ่ม…

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
th: เพิ่มแฟ้ม/ไดเรกทอรีใหม่เข้าใน subversion tree

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove…
th: เ_อาออก…

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
th: ลบแฟ้ม/ไดเรกทอรีออกจาก subversion tree

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
th: Commit การเปลี่ยนแปลงของคุณเข้าใน Subversion tree

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert…
th: ย้อน_คืน…

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
th: เรียกคืนการเปลี่ยนแปลงในชุดสำเนาทำงาน

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts…
th: แ_ก้ข้อขัดแย้ง…

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
th: แก้ข้อขัดแย้งในชุดสำเนาทำงานของคุณ

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update…
th: _ปรับข้อมูล…

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the Subversion tree
th: ปรับข้อมูลในเครื่องของคุณให้ตรงกับ Subversion tree

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders…
th: คัดลอกแฟ้ม/โฟลเดอร์…

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
th: คัดลอกแฟ้ม/โฟลเดอร์ในคลัง

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag…
th: สลับไปแขนง/แท็ก…

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
th: สลับชุดสำเนาในเครื่องไปเป็นแขนงหรือแท็กในคลัง

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge…
th: ผสาน…

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
th: ผสานการเปลี่ยนแปลงเข้าในชุดสำเนาทำงาน

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log…
th: ดูปู_ม…

note: Display label short-cut
en: View file history
th: ดูประวัติแฟ้ม

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
th: Diff tree ในเครื่องกับคลัง

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy…
th: คัดลอก…

en: Subversion operations
th: การกระทำเกี่ยวกับ subversion

en: Subversion popup operations
th: การกระทำเกี่ยวกับ subversion ในเมนูผุดขึ้น

en: Subversion Log
th: ปูมของ Subversion

en: Subversion: File will be added on next commit.
th: Subversion: แฟ้มจะถูกเพิ่มในการ commit ครั้งถัดไป

en: Please enter a path.
th: กรุณาป้อนพาธ

en: Subversion: Commit complete.
th: Subversion: commit เสร็จสมบูรณ์

en: Subversion: Committing changes to the repository…
th: Subversion: กำลัง commit การเปลี่ยนแปลงไปที่คลัง…

en: Subversion: Copy complete.
th: Subversion: ทำสำเนาเสร็จสมบูรณ์

en: Please enter a source path.
th: กรุณาป้อนพาธต้นทาง

en: Please enter a destination path.
th: กรุณาป้อนพาธปลายทาง

en: [Head/Working Copy]
th: [Head/ชุดสำเนาที่ทำงาน]

en: Subversion: Retrieving diff…
th: Subversion: กำลังดึง diff…

en: Subversion: Retrieving log…
th: Subversion: กำลังดึงปูม…

en: Subversion: File retrieved.
th: Subversion: ดึงแฟ้มเสร็จแล้ว

en: Subversion: Retrieving file…
th: Subversion: กำลังดึงแฟ้ม…

en: Subversion: Merge complete.
th: Subversion: ผสานเสร็จสมบูรณ์

en: Please enter the first path.
th: กรุณาป้อนพาธแรก

en: Please enter the second path.
th: กรุณาป้อนพาธที่สอง

en: Please enter a working copy path.
th: กรุณาป้อนพาธของชุดสำเนาทำงาน

en: Please enter the start revision.
th: กรุณาป้อนฉบับแก้ไขเริ่มต้น

en: Please enter the end revision.
th: กรุณาป้อนฉบับแก้ไขสุดท้าย

en: Subversion: File will be removed on next commit.
th: Subversion: แฟ้มจะถูกลบในการ commit ครั้งถัดไป

en: Subversion: Resolve complete.
th: Subversion: แก้ข้อขัดแย้งเสร็จสมบูรณ์

en: Subversion: Revert complete.
th: Subversion: ย้อนคืนเสร็จสมบูรณ์

en: Subversion: Switch complete.
th: Subversion: สลับเสร็จสมบูรณ์

en: Please enter a branch/tag URL.
th: กรุณาป้อน URL ของแขนง/แท็ก

en: Subversion: Diff complete.
th: Subversion: Diff เสร็จสมบูรณ์

en: Subversion: Update complete.
th: Subversion: ปรับข้อมูลเสร็จสมบูรณ์

en: Authentication canceled
th: การยืนยันตัวบุคคลถูกยกเลิก

en: Hostname:
th: ชื่อโฮสต์:

en: Fingerprint:
th: ลายนิ้วมือ:

en: Valid from:
th: ใช้ได้ตั้งแต่:

en: Valid until:
th: ใช้ได้ถึง:

en: Issuer DN:
th: DN ของผู้ออกให้:

en: DER certificate:
th: ใบรับรองแบบ DER:

en: Deleted: %s
th: ลบแล้ว: %s

en: Added: %s
th: เพิ่มแล้ว: %s

en: Resolved: %s
th: แก้ไขแล้ว: %s

en: Updated: %s
th: ปรับข้อมูลแล้ว: %s

en: Externally Updated: %s
th: ปรับข้อมูลภายนอกแล้ว: %s

en: Modified: %s
th: มีการเปลี่ยนแปลง: %s

en: Merged: %s
th: ผสานแล้ว: %s

en: Conflicted: %s
th: ขัดแย้ง: %s

en: Missing: %s
th: สูญหาย: %s

en: Obstructed: %s
th: ถูกกีดขวาง: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
th: ตรวจข้อมูลโครงการและสัญลักษณ์ส่วนกลางแบบขนาน

en: This option means that the global system packages will be scanned simultaneously with the project's ones
th: ตัวเลือกนี้จะตรวจข้อมูลแพกเกจส่วนกลางพร้อมๆ กับของโครงการ

en: Automatically update symbols without saving file
th: ปรับข้อมูลสัญลักษณ์โดยอัตโนมัติโดยไม่บันทึกแฟ้ม

en: Automatically update the file's symbols without saving. The update occurs after 10 seconds without keypresses by the user.
th: ปรับข้อมูลสัญลักษณ์ของแฟ้มโดยอัตโนมัติโดยไม่บันทึก การปรับข้อมูลจะเกิดขึ้นหลังจากที่ผู้ใช้ไม่กดปุ่มใดๆ เป็นเวลา 10 วินาที

en: Tag De_claration
th: การประกาศแ_ท็ก

en: Go to symbol declaration
th: ไปยังการประกาศสัญลักษณ์

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
th: เ_นื้อหาแท็ก

en: Go to symbol definition
th: ไปยังตัวเนื้อหาของสัญลักษณ์

en: _Find Symbol…
th: _หาสัญลักษณ์…

en: Find Symbol
th: หาสัญลักษณ์

en: %s: Generating inheritances…
th: %s: กำลังสร้างโครงสร้างการสืบทอดคุณสมบัติ…

note: Translators: %s is the name of a system library
en: %s: %d file scanned out of %d | %s: %d files scanned out of %d
th[0]: %s: สแกนแล้ว %d จาก %d แฟ้ม

en: Generating inheritances…
th: กำลังสร้างโครงสร้างการสืบทอดคุณสมบัติ…

en: %d file scanned out of %d | %d files scanned out of %d
th[0]: สแกนแล้ว %d จาก %d แฟ้ม

en: Populating symbol database…
th: กำลังเติมข้อมูลฐานข้อมูลสัญลักษณ์…

en: Symbols
th: สัญลักษณ์

en: Search
th: ค้นหา

en: SymbolDb popup actions
th: การกระทำในเมนูผุดขึ้นของฐานข้อมูลสัญลักษณ์

en: SymbolDb menu actions
th: การกระทำในเมนูของฐานข้อมูลสัญลักษณ์

en: Symbol Database
th: ฐานข้อมูลสัญลักษณ์

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
th: ปลั๊กอินฐานข้อมูลสัญลักษณ์สำหรับแอนจูตา

en: Resuming glb scan.
th: การกลับไปสแกน glb ใหม่

en: Symbol
th: สัญลักษณ์

en: Terminal
th: เทอร์มินัล

en: Terminal Plugin for Anjuta.
th: ปลั๊กอินเทอร์มินัลสำหรับแอนจูตา

en: Use GNOME Terminal profile:
th: ใช้โพรไฟล์เทอร์มินัลของ GNOME:

en: Use default GNOME terminal profile
th: ใช้โพรไฟล์ปริยายของเทอร์มินัล GNOME

en: Terminal options
th: ตัวเลือกสำหรับเทอร์มินัล

en: terminal operations
th: การกระทำเกี่ยวกับเทอร์มินัล

en: Unable to execute command
th: ไม่สามารถเรียกคำสั่งทำงาน

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Use external program from Anjuta
th: ใช้โปรแกรมภายนอกจากแอนจูตา

en: Tool Editor
th: เครื่องมือแก้ไขเครื่องมือ

en: Save all files
th: บันทึกแฟ้มทั้งหมด

en: _Variable…
th: _ตัวแปร…

en: Working directory:
th: ไดเรกทอรีทำงาน:

en: Parameters:
th: พารามิเตอร์:

en: Command:
th: คำสั่ง:

en: Short cut:
th: ปุ่มลัด:

note: This is the standard Unix stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
th: เอาต์พุตมาตรฐาน:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
th: ช่องข้อผิดพลาดมาตรฐาน:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
th: อินพุตมาตรฐาน:

en: Edit as script
th: แก้ไขสคริปต์

en: Edit command as script in Anjuta on close
th: แก้ไขคำสั่งในแบบสคริปต์ในแอนจูตาเมื่อปิด

en: Variable list
th: รายชื่อตัวแปร

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
th: ยืนยันว่าต้องการลบเครื่องมือ '%s' หรือไม่?

en: Tool
th: เครื่องมือ

en: ask at runtime
th: ถามขณะทำงาน

en: undefined
th: ไม่ได้กำหนดไว้

en: Meaning
th: ความหมาย

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: You must provide a tool name!
th: คุณต้องตั้งชื่อเครื่องมือ!

en: You must provide a tool command!
th: คุณต้องกำหนดคำสั่งเครื่องมือ!

en: A tool with the same name already exists!
th: มีเครื่องมือชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้ว!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
th: ปุ่มลัดนี้ถูกใช้ไปแล้วโดยองค์ประกอบอื่นในแอนจูตา คุณยังต้องการเก็บไว้หรือไม่?

en: Unable to edit script
th: ไม่สามารถแก้ไขสคริปต์

en: New accelerator…
th: คีย์ด่วนใหม่…

en: Opening %s
th: กำลังเปิด %s

note: Display the name of the command
en: Running command: %s…
th: กำลังเรียกคำสั่ง: %s…

en: Completed unsuccessfully with status code %d
th: ไม่สำเร็จด้วยรหัสสถานะ %d

en: Unable to create a buffer: command aborted
th: สร้างบัฟเฟอร์ไม่ได้: คำสั่งถูกยกเลิก

en: No document currently open: command aborted
th: ไม่มีแฟ้มเปิดอยู่ในขณะนี้: คำสั่งถูกยกเลิก

en: Unable to open input file %s, command aborted
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มข้อมูลเข้า %s คำสั่งถูกยกเลิก

en: Missing tool name
th: ขาดชื่อของเครื่องมือ

en: Unexpected element "%s"
th: พบอิลิเมนต์ที่ไม่คาดหมาย "%s"

en: Error when loading external tools
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดเครื่องมือภายนอก

en: Unable to open %s for writing
th: ไม่สามารถเปิด %s เพื่อเขียน

en: Tool operations
th: การกระทำเกี่ยวกับเครื่องมือ

en: Same as output
th: เหมือนกับเอาต์พุต

en: Existing message pane
th: ช่องข้อความที่เปิดอยู่

en: New message pane
th: ช่องข้อความใหม่

en: New buffer
th: บัฟเฟอร์ใหม่

en: Replace buffer
th: แทนที่บัฟเฟอร์

en: Insert into buffer
th: แทรกในบัฟเฟอร์

en: Append to buffer
th: เพิ่มต่อท้ายบัฟเฟอร์

en: Replace selection
th: แทนที่สิ่งที่เลือก

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
th: กล่องโต้ตอบผุดขึ้น

en: Discard output
th: ละทิ้งเอาต์พุต

en: None
th: ไม่มี

en: Current buffer
th: บัฟเฟอร์ปัจจุบัน

en: Current selection
th: สิ่งที่เลือกปัจจุบัน

en: String
th: สายอักขระ

en: Project root URI
th: URI รากของโครงการ

en: Project root path
th: พาธรากของโครงการ

en: Selected URI in the file manager plugin
th: URI ที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการแฟ้ม

en: Selected directory in the file manager plugin
th: ไดเรกทอรีที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการแฟ้ม

en: Selected full file name in the file manager plugin
th: ชื่อเต็มของแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการแฟ้ม

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
th: ชื่อเต็มโดยไม่รวมนามสกุลของแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการแฟ้ม

en: Selected file name in the file manager plugin
th: ชื่อแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการแฟ้ม

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
th: ชื่อไม่รวมนามสกุลของแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการแฟ้ม

en: Selected file's extension in the file manager plugin
th: นามสกุลของแฟ้มที่เลือกอยู่ในเครื่องมือจัดการแฟ้ม

en: Selected URI in the project manager plugin
th: URI ที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการโครงการ

en: Selected directory in the project manager plugin
th: ไดเรกทอรีที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการโครงการ

en: Selected full file name in the project manager plugin
th: ชื่อเต็มของแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการโครงการ

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
th: ชื่อเต็มโดยไม่รวมนามสกุลของแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการโครงการ

en: Selected file name in the project manager plugin
th: ชื่อแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการโครงการ

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
th: ชื่อไม่รวมนามสกุลของแฟ้มที่เลือกอยู่ในปลั๊กอินจัดการโครงการ

en: Selected file extension in the project manager plugin
th: นามสกุลของแฟ้มที่เลือกอยู่ในเครื่องมือจัดการโครงการ

en: Currently edited file name
th: ชื่อแฟ้มปัจจุบันที่แก้ไข

en: Currently edited file name without extension
th: ชื่อแฟ้มปัจจุบันที่แก้ไขไม่รวมนามสกุล

en: Currently edited file directory
th: ไดเรกทอรีของแฟ้มปัจจุบันที่แก้ไข

en: Currently selected text in editor
th: สิ่งที่เลือกอยู่ในปัจจุบันในเครื่องมือแก้ไข

en: Current word in editor
th: คำปัจจุบันในเครื่องมือแก้ไข

en: Current line in editor
th: บรรทัดปัจจุบันในเครื่องมือแก้ไข

en: Ask the user to get additional parameters
th: ถามผู้ใช้เพื่อรับพารามิเตอร์เพิ่มเติม

en: Command line parameters
th: พารามิเตอร์บรรทัดคำสั่ง

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Quit
th: _ออก

en: Quit Anjuta IDE
th: ออกจาก IDE แอนจูตา

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
th: คุณชอบแบบไหน? ชาหรือกาแฟ? ลองตรวจดู

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Reset Dock Layout
th: _ล้างข้อมูลการจัดวาง Dock

en: Reset the widgets docking layout to default
th: ล้างข้อมูลการจัดวาง dock ของวิดเจ็ตเป็นค่าปริยาย

en: _Full Screen
th: เ_ต็มจอ

en: Toggle fullscreen mode
th: เปิด/ปิดโหมดเต็มจอ

en: _Lock Dock Layout
th: _ล็อคการจัดวาง Dock

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
th: ล็อคการจัดวาง dock ปัจจุบัน เพื่อไม่ให้ย้ายวิดเจ็ตได้

en: _Toolbar
th: แถบเ_ครื่องมือ

en: Show or hide the toolbar
th: แสดงหรือซ่อนแถบเครื่องมือ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _User's Manual
th: _คู่มือผู้ใช้

en: Anjuta user's manual
th: คู่มือผู้ใช้แอนจูตา

en: _Frequently Asked Questions
th: _คำถามที่ถามบ่อย

en: Anjuta frequently asked questions
th: คำถามที่ถามบ่อยของแอนจูตา

en: Anjuta _Home Page
th: โ_ฮมเพจของแอนจูตา

en: Online documentation and resources
th: เอกสารและทรัพยากรออนไลน์

en: Report _Bugs/Patches/Requests
th: รายงาน_ข้อบกพร่อง/แพตช์/ร้องขอ

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
th: ส่งรายงานข้อบกพร่อง แพตช์ หรือขอเพิ่มความสามารถสำหรับแอนจูตา

en: Ask a _Question
th: _ถามคำถาม

en: Submit a question for FAQs
th: ส่งคำถามสำหรับ FAQs

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: About Anjuta
th: เกี่ยวกับแอนจูตา

en: About External _Plugins
th: เกี่ยวกับปลั๊กอินภาย_นอก

en: About third-party Anjuta plugins
th: เกี่ยวกับปลั๊กอิน third party ของแอนจูตา

en: Specify the size and location of the main window
th: ระบุขนาดและตำแหน่งของหน้าต่างหลัก

en: Do not show the splash screen
th: ไม่แสดงรูปไตเติล

en: Start a new instance and do not open the file in an existing instance
th: เปิดหน้าต่างใหม่ และไม่เปิดแฟ้มในหน้าต่างเดิมที่มีอยู่

en: Do not open last session on startup
th: ไม่ต้องเปิดวาระล่าสุดในการเริ่มทำงาน

en: Do not open last project and files on startup
th: ไม่ต้องเปิดโครงการและแฟ้มล่าสุดขณะเริ่มทำงาน

en: Shut down Anjuta properly, releasing all resources (for debugging)
th: ปิดแอนจูตาให้เรียบร้อย พร้อมปล่อยคืนทรัพยากรทั้งหมด (สำหรับการดีบั๊ก)

en: Display program version
th: แสดงรุ่นของโปรแกรม

en: Specify another profile
th: ระบุโพรไฟล์อื่น

en: - Integrated Development Environment
th: - ชุดเครื่องมือพัฒนาเบ็ดเสร็จ

en: Invalid profile %s: %s
th: โพรไฟล์ %s ไม่ถูกต้อง: %s

en: Loaded Session…
th: โหลดวาระแล้ว…

en: _New Window
th: _หน้าต่างใหม่

en: Edit
th: แก้ไข

en: Help
th: วิธีใช้

en: Installed plugins
th: ปลั๊กอินที่ติดตั้งไว้

en: Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Value doesn't exist
th: ค่าที่ไม่มีอยู่

en: Default email used in new project
th: อีเมลปริยายที่จะใช้ในโครงการใหม่

en: If empty, current login and machine name is used.
th: ถ้าเว้นว่าง จะใช้ชื่อเข้าสู่ระบบและชื่อเครื่องปัจจุบัน

en: Use tabulation for indentation
th: ใช้แท็บในการร่นย่อหน้า

en: Number of characters of one tabulation
th: จำนวนตัวอักษรของระยะหนึ่งแท็บ

en: Number of spaces on every indentation step
th: จำนวนช่องว่างของการร่นย่อหน้าแต่ละชั้น

en: Do not load last session on startup
th: ไม่ต้องโหลดวาระล่าสุดขณะเริ่มทำงาน

en: Do not load last project and files on startup
th: ไม่ต้องโหลดโครงการและแฟ้มล่าสุดขณะเริ่มทำงาน

en: Session
th: วาระ

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
th: รูปแบบของปุ่มในแถบเครื่องมือ:

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
th: รูปแบบเครื่องสลับ dock:

en: Appearance
th: ลักษณะปรากฏ

en: Icons
th: ไอคอน

en: Text + Icons
th: ข้อความ + ไอคอน

en: GNOME toolbar setting
th: ตามค่าตั้งแถบเครื่องมือของ GNOME

en: Tabs
th: แท็บ

en: Text below icons
th: ข้อความใต้ไอคอน

en: Text beside icons
th: ข้อความข้างไอคอน

en: Icons only
th: ไอคอนเท่านั้น

en: Text only
th: ข้อความเท่านั้น
