anjuta - en to tr translation catalogue (2018 entries)

en: Develop software in an integrated development environment
tr: Bir bütünleşik geliştirme ortamında yazılım geliştirin

en: Anjuta DevStudio is a versatile software development studio featuring a number of advanced programming facilities including project management, application wizard, interactive debugger, source editor, version control, GUI designer, profiler and many more tools. It focuses on providing simple and usable user interface, yet powerful for efficient development.
tr: Anjuta DevStudio, proje yönetimi, uygulama sihirbazı, etkileşimli hata ayıklayıcı, kaynak kod editörü, sürüm kontrolü, GUI tasarlayıcısı ve daha bir çok gelişmiş programlama aracını içeren çok yönlü bir yazılım geliştirme ortamıdır. Basit ve kullanışlı, aynı zamanda da etkin geliştirmeye olanak tanıyacak kadar güçlü bir kullanıcı arayüzü sağlamaya odaklanır.

en: Anjuta is very extensible with plugins. Almost all features in Anjuta are implemented using plugins which can be dynamically enabled or disabled. You can choose which plugins should be active for your project. Like the user interface layout, the set of active plugins is also persistent for each project making it easy to work on projects with various levels of complexity. Using plugins, you can extend Anjuta with your own features.
tr: Anjuta eklentilerle geliştirilebilirdir. Anjuta'daki hemen hemen tüm özellikler dinamik olarak kapatılıp etkinleştirilebilen eklentiler kullanılarak geliştirilmiştir. Projeniz için hangi eklentilerin aktif olması gerektiğini seçebilirsiniz. Kullanıcı arayüzü yerleşimi gibi, etkin eklenti kümesi de her proje için kalıcıdır; bu da bir çok seviyede karmaşıklık içeren projeler üstünde çalışmayı kolaylaştırır. Eklentileri kullanarak, Anjuta'yı kendi özelliklerinizle genişletebilirsiniz.

en: The project wizard lets you create new projects from a selection of project templates. The selection includes simple generic, flat (no subdirectory), GTK+, GNOME, Java, Python projects and more. New templates can be easily downloaded and installed.
tr: Proje sihirbazı belirli bir takım proje şablonlarından yeni projeler oluşturmanızı sağlar. Seçimler basit cins, düz (alt dizin yok), GTK+, GNOME, Java, Python projeleri ve fazlası olabilir. Yeni şablonlar kolaylıkla indirilip yüklenebilir.

en: Integrated Development Environment
tr: Bütünleşik Geliştirme Ortamı

en: IDE;development;programming;
tr: IDE;BGO;geliştirme;programlama;

en: Autogen is busy
tr: Autogen meşgul

en: Could not write definition file "%s": %s
tr: Tanım dosyası "%s" yazılamadı: %s

en: Could not open file "%s": %s
tr: "%s" dosyası açılamadı: %s

en: Text
tr: Metin

en: Text to render
tr: Taramak için metin

en: Pixbuf Object
tr: Pixbuf Nesnesi

en: The pixbuf to render.
tr: Taranacak pixbuf.

en: Unable to find plugin module %s
tr: Eklenti modülü %s bulunamadı

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
tr: Eklenti kayıt işlevi %s modül %s içerisinde bulunamadı

en: Unknown error in module %s
tr: Modül %s içerisinde bilinmeyen hata

en: Column %i
tr: Sütun %i

note: Column label
en: Column 1
tr: Sütun 1

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
tr: Açmaya çalıştığınız dosya geçersiz bayt serisi içeriyor.

en: Anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
tr: Anjuta, açmak istediğiniz dosyanın kodlamasına kendiliğinden karar veremedi.

en: Missing location of plugin %s
tr: %s eklentisinin eksik konumu

en: Missing type defined by plugin %s
tr: Eklenti %s tarafından tanımlanan eksik tür

en: plugin %s fails to register type %s
tr: eklenti %s tür %s kaydı yapamıyor

en: Unicode
tr: Unikod

en: Western
tr: Batı

en: Central European
tr: Merkez Avrupa

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Baltic
tr: Baltık

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: Nordik

en: Celtic
tr: Keltik

en: Romanian
tr: Romence

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Cyrillic/Russian
tr: Kirilce/Rusça

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Chinese Simplified
tr: Sadeleştirilmiş Çince

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kirilce/Ukraynaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Thai
tr: Tay Dili

note: Translator: Unknown refers to a character encoding like UTF8, * ISO8859-1 Translator: Unknown here is a target type, if not unknown it can * be a program or a shared library by example
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Text to show the user what to enter into the entry
tr: Girdiye ne girileceğini kullanıcıya gösteren metin

note: Create all needed widgets
en: Environment Variables:
tr: Çevresel Değişiklikler:

en: Name
tr: İsim

en: Value
tr: Değer

en: Path that dropped files should be relative to
tr: Bırakılan dosyaların bağıl olacağı yol

en: Drop a file or enter a path here
tr: Buraya bir dosya bırakın ya da bir yol girin

en: Select Files
tr: Dosyaları Seçin

en: Path that all files in the list should be relative to
tr: Listedeki tüm dosyaların bağıl olacağı yol

en: Show Add button
tr: Ekle düğmesini göster

en: Display an Add button
tr: Bir Ekle düğmesi görüntüle

note: * Translators: This regex should match the password prompts of * at least the "su" and the "sudo" command line utility in your * language and possible other things like "ssh". * More information on the regular expression syntax can be * found at http://library.gnome.org/devel/glib/unstable/glib-rege
en: [Pp]assword.*:
tr: [Pp]arola.*:

en: Cannot execute command: "%s"
tr: Komut çalıştırılamıyor: "%s"

en: execvp failed
tr: execvp başarısız

en: Anjuta Shell
tr: Anjuta Kabuğu

en: Anjuta shell that will contain the plugin
tr: Eklentiyi içeren Anjuta kabuğu

en: Plugin '%s' does not want to be deactivated
tr: Eklenti '%s' etkinliğinin kaldırılmasını istemiyor

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
tr: %s yüklenemedi
    Bu genellikle kurulumunuzun bozuk olduğu anlamına gelir. Buna sebep olan hatanın mesajı:
    %s

en: Load
tr: Yükle

en: Available Plugins
tr: Mevcut Eklentiler

en: Preferred plugins
tr: Tercih edilen eklentiler

en: Only show user activatable plugins
tr: Sadece kullanıcı tarafından etkinleştirilebilen eklentileri göster

en: These are the plugins selected by you when you have been prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let you choose a different plugin.
tr: Uygun eklentilerden birini seçmeniz istendiğinde seçtiğiniz eklentiler bunlar. Tercih edilen eklentiyi silmek başka bir eklenti seçmenizi sağlayacak.

en: Forget selected plugin
tr: Seçili eklentiyi unut

en: Select a plugin
tr: Bir eklenti seçin

en: Please select a plugin to activate
tr: Etkinleştirmek için bir eklenti seçin

en: No plugin is able to load other plugins in %s
tr: %s içindeki diğer eklentileri yükleyebilen başka eklenti yok

en: <b>Please select a plugin to activate</b>
tr: <b>Lütfen etkinleştirmek için bir eklenti seçin</b>

en: Remember this selection
tr: Bu seçimi hatırla

en: Profiles
tr: Profiller

en: Current stack of profiles
tr: Mevcut profillerin yığını

en: Available plugins
tr: Mevut eklentiler

en: Currently available plugins found in plugin paths
tr: Şu an da eklenti yollarında bulunan mevcut eklentiler

en: Activated plugins
tr: Etkinleştirilen eklentiler

en: Currently activated plugins
tr: Şu an etkinleştirilmiş eklentiler

en: Anjuta shell for which the plugins are made
tr: Eklentilerin yapıldığı Anjuta kabuğu

en: Anjuta Status
tr: Anjuta Durumu

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
tr: Eklentileri yüklerken ve kaldırırken kullanılacak Anjuta durumu

en: Loading:
tr: Yükleniyor:

en: Category
tr: Kategori

note: FIXME: Make the general page first
en: General
tr: Genel

en: Anjuta Preferences
tr: Anjuta Tercihleri

en: Plugin Manager
tr: Eklenti Yöneticisi

en: The plugin manager to use for resolving plugins
tr: Eklentileri çözümlemek için kullanılacak eklenti yöneticisi

en: Profile Name
tr: Profil İsmi

en: Name of the plugin profile
tr: Eklenti profilinin ismi

en: Synchronization file
tr: Eş zamanlandırma dosyası

en: File to syncronize the profile XML
tr: Profil XML'in eşzamanlandırılacağı dosya

en: Please select a plugin from the list
tr: Lütfen listeden bir eklenti seçin

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted Anjuta plugins profile.
tr: '%s'in okunması başarısız oldu: XML ayrıştırma hatası. Geçersiz ya da bozuk anjuta eklentileri profili.

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
tr: %s: '%s' konumundan yükle

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing
tr: '%s' okurken başarısız olundu: Aşağıdaki zorunlu eklentiler eksik

en: Select the items to save:
tr: Kaydedilecek ögeleri seçin:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz, tüm değişiklikleriniz kaybolacak.

en: Save
tr: Kaydet

en: Item
tr: Öge

en: _Discard changes
tr: _Değişiklikleri sil

en: There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?
tr[0]: Değişiklikleri kaydedilmemiş %d adet öge var. Kapatmadan önce değişiklikler kaydedilsin mi?

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
tr: Değişiklikleri kaydedilmemiş bir öge var. Kapatmadan önce değişiklikler kaydedilsin mi?

en: <Invalid>
tr: <Geçersiz>

en: ComboBox model
tr: ComboBox modeli

en: The model for the combo box
tr: Çoklu kutucuğun modeli

en: Action
tr: Eylem

en: Visible
tr: Görünür

en: Sensitive
tr: Duyarlı

en: Shortcut
tr: Kısayol

note: Avoid space in translated string
en: System:
tr: Sistem:

en: You do not seem to have PackageKit installed. PackageKit is required for installing missing packages. Please install "packagekit-gnome" package from your distribution, or install the missing packages manually.
tr: PackageKit yüklenmiş görünmüyor. Eksik paketlerin yüklenmesi için PackageKit gereklidir. Lütfen "packagekit-gnome" paketini dağıtımınızdan yükleyin, veya eksik paketleri elle kurun.

en: Installation failed: %s
tr: Kurulum başarısız oldu: %s

en: Failed to run "%s". The returned error was: "%s".
tr: "%s" çalıştırılamadı. Dönen hata: "%s".

en: The "%s" package is not installed.
    Please install it.
tr: "%s" paketi kurulu değil.
    Lütfen kurun.

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
tr: "%s" aracı kurulu değil.
    Lütfen onu kurun.

note: Try xterm
en: Cannot find a terminal; using xterm, even if it may not work
tr: Bir uçbirim bulunamıyor. Çalışmama ihtimali olsa bile xterm kullanılacak.

en: Cannot execute command: %s (using shell %s): %s
tr: Komut çalıştırılamıyor: %s (kullanılan kabuk %s): %s

en: Unable to load user interface file: %s
tr: Kullanıcı arayüzü dosyası yüklenemiyor: %s

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Added
tr: Eklendi

en: Deleted
tr: Silindi

en: Conflicted
tr: Çakıştı

en: Up-to-date
tr: Güncel

en: Locked
tr: Kilitli

en: Missing
tr: Eksik

en: Unversioned
tr: Sürümsüz

en: Ignored
tr: Yoksayılmış

en: Widget not found: %s
tr: Parça bulunamadı: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
tr: Uygulama pixmap dosyası bulunamadı: %s

en: Cannot execute command "%s": %s
tr: Komut çalıştırılamıyor "%s": %s

en: Please specify group name
tr: Lütfen bir grup ismi belirtin

en: Group name can only contain alphanumeric or "#$:%+,-.=@^_`~/" characters
tr: Grup ismi sadece alfanümerik ya da "#$:%+,-.=@^_`~/" karakterlerini içerebilir

en: Project doesn't exist or invalid path
tr: Proje mevcut değil ya da geçersiz yol

en: Root
tr: Kök

en: Group
tr: Grup

en: Source
tr: Kaynak

en: Shared Library (Libtool)
tr: Paylaşılan Kütüphane (Libtool)

en: Module (Libtool)
tr: Modül (Libtool)

en: Static Library (Libtool)
tr: Statik Kütüphane (Libtool)

en: Python Module
tr: Python Modülü

en: Java Module
tr: Java Modülü

en: Lisp Module
tr: Lisp Modülü

en: Header Files
tr: Başlık Dosyaları

en: Man Documentation
tr: Kılavuz Belgelendirmesi

en: Info Documentation
tr: Bilgi Belgelendirmesi

en: Miscellaneous Data
tr: Çeşitli Veri

en: Script
tr: Betik

en: Module
tr: Modül

en: Package
tr: Paket

en: Unable to parse project file
tr: Proje dosyası ayrıştırılamadı

en: Project doesn't exist or has an invalid path
tr: Proje mevcut değil ya da geçersiz bir yola sahip

en: Autotools backend
tr: Autotools aracı

en: New Autotools backend for project manager
tr: Proje yöneticisi için yeni Autotools art alanı

en: Name:
tr: İsim:

en: Project name, it can contain spaces by example 'GNU Autoconf'
tr: Proje ismi, sadece boşluk içerebilir, örneğin 'GNU Autoconf'

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Project version, typically a few numbers separated by dot by example '1.0.0'
tr: Proje sürümü, genellikle noktayla ayrılan az sayıda sayı, örneğin '1.0.0'

en: Bug report URL:
tr: Hata bildirim URL:

en: An email address or a link to a web page where the user can report bug. It is optional.
tr: Kullanıcının bir hata raporlayabilmesini sağlayacak bir e-posta adresi ya da web sayfasına bağlantı. İsteğe bağlıdır.

en: Package name:
tr: Paket ismi:

en: Package name, it can contains only alphanumerics and underscore characters.It is generated from the project name if not provided.
tr: Paket ismi, sadece alfanümerik karakterler ve alt çizgi içerebilir. Belirtilmezse proje isminden üretilir.

en: An link to the project web page if provided.
tr: Eğer belirtilmişse, proje web sayfasına bağlantı.

en: Libtool support:
tr: Libtool desteği:

en: Add support to compile shared and static libraries with Libtool.
tr: Libtool ile statik ve paylaşılan kiptalık derlenmesi desteği ekle.

en: Linker flags:
tr: Bağlayıcı imleri:

en: Common additional linker flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki hedeflerin hepsi için yaygın linker bayrakları.

en: C preprocessor flags:
tr: C ön işleyici imleri:

en: Common additional C preprocessor flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için yaygın ilave C preprocessor bayrakları.

en: C compiler flags:
tr: C derleyici imleri:

en: Common additional C compiler flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için yaygın ilave C derleyici bayrakları.

en: C++ compiler flags:
tr: C++ derleyici imleri:

en: Common additional C++ compiler flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için yaygın ilave C++ derleyici bayrakları.

en: Java compiler flags:
tr: Java derleyici bayrakları:

en: Common additional Java compiler flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için yaygın ilave Java derleyici bayrakları.

en: Vala compiler flags:
tr: Vala derleyici bayrakları:

en: Common additional Vala compiler flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için geçerli ek Vala derleyici bayrakları.

en: Fortran compiler flags:
tr: Fortran derleyici imleri:

en: Common additional Fortran compiler flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için geçerli ek Fortran derleyici bayrakları.

en: Objective C compiler flags:
tr: Objective C derleyici bayrakları:

en: Common additional Objective C compiler flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için geçerli ek Objective C derleyici bayrakları.

en: Lex/Flex flags:
tr: Lex/Flex bayrakları:

en: Common additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için geçerli Lex veya Flex sözdizim analizcisi ek derleyici bayrakları.

en: Yacc/Bison flags:
tr: Yacc/Bison bayrakları:

en: Common additional Yacc or Bison parser generator flags for all targets in this group.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için geçerli ek Yacc veya Bison ayrıştırıcı üreteci bayrakları.

en: Installation directories:
tr: Kurulum dizinleri:

en: List of custom installation directories used by targets in this group.
tr: Bu gruptaki hedeflerce kullanılan özel kurulum dizinleri listesi.

en: Do not install:
tr: Yükleme:

en: Build but do not install the target.
tr: Derle ama hedefi yükleme

en: Installation directory:
tr: Kurulum dizini:

en: It has to be a standard directory or a custom one defined in group properties.
tr: Standart, ya da grup özelliklerinde belirtilen özel bir dizin olmalı.

en: Additional linker flags for this target.
tr: Bu hedef için ek bağlayıcı bayraklar.

en: Additional libraries:
tr: Ek kütüphaneler:

en: Additional libraries for this target.
tr: Bu hedef için ek kütüphaneler.

en: Additional objects:
tr: Ek nesneler:

en: Additional object files for this target.
tr: Bu hedef için ek nesne dosyaları.

en: Additional C preprocessor flags for this target.
tr: Bu hedef için ek C önişlemci bayrakları.

en: Additional C compiler flags for this target.
tr: Bu hedef için ek derleyici bayraklar.

en: Additional C++ compiler flags for this target.
tr: Bu hedef için ek C++ derleyicisi bayrakları.

en: Additional Java compiler flags for this target.
tr: Bu hedef için ek Java derleyicisi bayrakları.

en: Additional Vala compiler flags for this target.
tr: Bu hedef için ek Vala derleyicisi bayrakları.

en: Additional Fortran compiler flags for this target.
tr: Bu hedef için ek Fortran derleyicisi bayrakları.

en: Additional Objective C compiler flags for this target.
tr: Bu hedef için ek Objective C derleyicisi bayrakları.

en: Additional Lex or Flex lexical analyser generator flags for this target.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için ilave Lex veya Flex söz dizim analiz üreteçi bayrakları.

en: Additional Yacc or Bison parser generator flags for this target.
tr: Bu gruptaki tüm hedefler için ilave Yacc veya Bison ayrıştırıcı üreteci bayrakları.

en: Additional dependencies:
tr: İlave bağımlılıklar:

en: Additional dependencies for this target.
tr: Bu hedef için ilave bağımlılıklar.

en: Include in distribution:
tr: Dağıtımda bulundur:

en: Include this target in the distributed package.
tr: Bu hedefi dağıtım paketine dahil et.

en: Build for check only:
tr: Sadece kontrol için derle:

en: Build this target only when running automatic tests.
tr: Bu hedefi sadece otomatik testleri çalıştırırken derle.

en: Do not use prefix:
tr: Ön ek kullanma:

en: Do not rename the target with an optional prefix, used to avoid overwriting system program.
tr: Hedefi isteğe bağlı bir ön ekle yeniden adlandırma, sistem programlarının üstüne yazılmasını engellemek için.

en: Keep target path:
tr: Hedef yolu koru:

en: Keep relative target path for installing it. By example if you have a program subdir/app installed in bin directory it will be installed in bin/subdir/app not in bin/app.
tr: Yüklemek için göreceli hedef yolunu koru. Örneğin bin dizinine yüklü bir altdizin/app uygulamanız varsa bin/app değil bin/subdir/app altına yüklenir.

en: Libraries:
tr: Kütüphaneler:

en: Manual section:
tr: Kişisel seçim:

en: Section where are installed the man pages. Valid section names are the digits ‘0’ through ‘9’, and the letters ‘l’ and ‘n’.
tr: Man sayfalarının yüklendiği bölüm. Geçerli bölüm isimleri '0'dan '9'a rakamlar, ve 'l' ve 'n' harfleridir.

en: Source file must be a regular file, not a directory
tr: Kaynak dosyası klasör değil düz dosya olmalıdır

en: Target parent is not a valid group
tr: Hedefin üstü geçerli bir grup değil

en: Please specify target name
tr: Lütfen bir hedef ismi belirleyin

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-', '/' or '.' characters
tr: Hedef ismi sadece alfanümerik, '_', '-' , '/'ya da '.' karakterlerini içerebilir

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
tr: Paylaşılan kütüphane hedef ismi 'libxxx.la' biçiminde olmalıdır

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
tr: Sabit kütüphane hedef isimi 'libxxx.a' biçiminde olmalıdır

en: Module target name must be of the form 'xxx.la'
tr: Modül hedef ismi 'xxx.la' biçiminde olmalıdır

en: Automake Build
tr: Automake İnşası

en: Basic autotools build plugin.
tr: Temel autotools inşa eklentisi.

en: Execute
tr: Çalşıtır

en: Configure Project
tr: Projeyi Yapılandır

en: Regenerate project
tr: Projeyi tekrar oluştur

en: Configuration:
tr: Yapılandırma:

en: Configure Options:
tr: Yapılandırma Seçenekleri:

en: Build Directory:
tr: Dizini İnşa Et:

en: Select Program
tr: Program Seç

en: Arguments:
tr: Parametreler:

en: Run in terminal
tr: Uçbirim içinde çalıştır

en: Select Program to run:
tr: Çalıştırmak için program seçin:

en: Run several commands at a time:
tr: Aynı zamanda birden daha fazla komut çalıştır:

en: Continue on errors
tr: Hatalar üzerine devam et

en: Translate messages
tr: İletileri tercüme et

en: Highlight build warnings and errors in editor
tr: Düzenleyicide inşa uyarılarını ve hataları vurgula

en: Build
tr: İnşa Et

en: Install as root:
tr: root olarak yükle:

en: Install
tr: Kur

en: Before using this new configuration, the default one needs to be removed. Do you want to do that?
tr: Bu yeni yapılandırma kullanılmadan önce varsayılan yapılandırmanın kaldırılması gerekiyor. Bunu yapmak istiyor musunuz?

en: Command canceled by user
tr: Komut kullanıcı tarafından iptal edildi

en: Cannot compile "%s": No compile rule defined for this file type.
tr: "%s" derlenemiyor: Bu dosya türü için hiçbir derleme kuralı tanımlanmamış.

en: Cannot configure project: Missing configure script in %s.
tr: Proje yapılandırılamıyor: %s içinde eksik yapılandırma betiği.

en: Select a build directory inside the project directory
tr: Proje dizini içinden bir inşa dizini seçin

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Debug
tr: Hata Ayıkla

en: Profiling
tr: Profilleme

en: Optimized
tr: Optimize edildi

en: No executables in this project!
tr: Bu projede hiçbir çalıştırılabilir yok!

en: No file or project currently opened.
tr: Şu an açılmış hiçbir dosya ya da proje yok.

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
tr: Program '%s' yerel bir dosya değil

en: Program '%s' does not exist
tr: Program '%s' mevcut değil

en: Program '%s' does not have execution permission
tr: Program '%s' çalıştırılabilir izninize sahip değil

en: No executable for this file.
tr: Bu dosya için hiçbir çalıştırılabilir yok.

en: Executable '%s' is not up-to-date.
tr: Çalıştırılabilir '%s' güncel değil.

en: True if we need a special command to install files
tr: Dosyaları yüklemek için özel bir komuta ihtiyacımız varsa doğru

en: Command used to be allowed to install files
tr: Dosyaları yüklemek için gerekli komut

en: The command has to contain "%s" or "%q". This will be replaced by the command used to install the files, by example "make install". %s is replaced by the command without any change while %q is replaced by the quoted command. You can use %% to get a "%" character. A typical value is "sudo %s" or "su -c %q".
tr: Komut "%s" veya "%q" içermelidir. Bu, dosyaları yüklemek için gerekli komutla değiştirilecektir, örneğin "make install". %s değişiklik yapılmadan komutla, %q ise tırnak içine alınmış komutla değiştirilir. % karakteri elde etmek için %% kullanabilirsiniz. Tipik bir değer "sudo %s" veya "su -c %q"dur.

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+`(.+)'
tr: make(\[\d+\])?:\s+Girilen\s+dizin\s+`(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+'(.+)'
tr: make(\[\d+\])?:\s+Girilen\s+dizin\s+'(.+)'

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+`(.+)'
tr: make(\[\d+\])?:\s+Terkedilen\s+dizin\s+`(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+'(.+)'
tr: make(\[\d+\])?:\s+Terkedilen\s+dizin\s+'(.+)'

en: Entering: %s
tr: Giriş: %s

en: Leaving: %s
tr: Terkedilen: %s

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: warning:
tr: uyarı:

en: warning:-old
tr: uyarı:-old

note: The translations should match that of 'gcc' program. * The second string with -old should be used for an older * version of 'gcc' if necessary. If you update one string, * move the first one to translate the -old string and then * replace the first string only.
en: error:
tr: hata:

en: error:-old
tr: hata:-old

en: Command exited with status %d
tr: Komut %d durumu ile çıktı

en: Command aborted by user
tr: Komut kullanıcı tarafından durduruld

en: Command terminated with signal %d
tr: Konut %d sinyali ile terkedildi

en: Command terminated for an unknown reason
tr: Komut bilinmeyen bir sebepten dolayı terkedildi

en: Total time taken: %lu secs
tr: Toplam süre : %lu saniye

en: Completed unsuccessfully
tr: Başarısız olarak tamamlandı

en: Completed successfully
tr: Başarılı olarak tamamlandı

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
tr: İnşa %d: %s

en: _Build
tr: İn_şa Et

en: _Build Project
tr: Projeyi İ_nşa Et

en: Build whole project
tr: Tüm projeyi inşa et

en: _Install Project
tr: Projeyi _Kur

en: Install whole project
tr: Tüm projeyi kur

en: _Check Project
tr: Projeyi _Kontrol Et

en: Check whole project
tr: Tüm projeyi kontrol et

en: _Clean Project
tr: Projeyi _Temizle

en: Clean whole project
tr: Tüm projeyi temizle

en: C_onfigure Project…
tr: Projeyi Y_apılandır…

en: Configure project
tr: Projeyi yapılandır

en: Build _Tarball
tr: _Tarball İnşa Et

en: Build project tarball distribution
tr: Proje tar topu dağıtımı inşa et

en: _Build Module
tr: Modülü İ_nşa Et

en: Build module associated with current file
tr: Mevcut dosya ile ilişkili modülü inşa et

en: _Install Module
tr: Modülü _Kur

en: Install module associated with current file
tr: Mevcut dosya ile ilişkili modülü kur

en: _Check Module
tr: Modülü _Kontrol Et

en: Check module associated with current file
tr: Mevcut dosya ile ilişkili modülü kontrol et

en: _Clean Module
tr: Modülü _Temizle

en: Clean module associated with current file
tr: Mevcut dosya ile ilişkili modülü temizle

en: Co_mpile File
tr: Dosyayı _Derle

en: Compile current editor file
tr: Mevcut düzenleyici dosyasını derle

en: Select Configuration
tr: Yapılandırma Seç

en: Select current configuration
tr: Mevcut yapılandırmayı seç

en: Remove Configuration
tr: Yapılandırmayı Sil

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
tr: Projeyi temizle (distclean) ve mümkünse yapılandırma dizinini sil

en: _Compile
tr: _Derle

en: Compile file
tr: Dosyayı derle

en: Build module
tr: Modüle inşa et

en: _Install
tr: _Kur

en: Install module
tr: Modül kur

en: _Clean
tr: _Temizle

en: Clean module
tr: Modülü temizle

en: _Check
tr: _Kontrol

en: Check module
tr: Modülü kontrol et

en: _Cancel command
tr: Komutu i_ptal et

en: Cancel build command
tr: İnşa etme komutunu iptal et

en: _Build (%s)
tr: İ_nşa Et (%s)

en: _Install (%s)
tr: _Kur (%s)

en: _Clean (%s)
tr: _Temizle (%s)

en: Co_mpile (%s)
tr: _Derle (%s)

en: Co_mpile
tr: _Derle

en: Build commands
tr: İnşa etme komutları

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
tr: İnşa etme açılan pencere komutları

en: Build Autotools
tr: Autotools İnşa Et

en: Error while setting up build environment:
     %s
tr: İnşa ortamı ayarlanırken hata:
     %s

en: Command aborted
tr: Komut durduruldu

en: Class Generator
tr: Sınıf Oluşturucu

en: Anjuta Class Generator Plugin
tr: Anjuta Sınıf Oluşturucu Eklentisi

en: Class
tr: Sınıf

en: General Public License (GPL)
tr: Genel Kamu Lisansı (GPL)

en: Lesser General Public License (LGPL)
tr: Esnetilmiş Genel Kamu Lisansı (LGPL)

en: Berkeley Software Distribution License (BSD)
tr: Berkeley Yazılım Dağıtım Lisansı (BSD)

en: No License
tr: Lisans yok

en: Create
tr: Oluştur

en: Class Name:
tr: Sınıf İsmi:

en: Base Class:
tr: Temel Sınıf:

en: Base Class Inheritance:
tr: Temel Sınıf Mirası:

en: Class Options:
tr: Sınıf Seçenekleri:

en: Source/Header Headings:
tr: Kaynak/Başlık Başlıkları:

en: Inline the declaration and implementation
tr: Tanımı ve uygulamayı satır arasına ekle

en: Author/Date/Time
tr: Yazan/Tarih/Zaman

en: General Class Properties
tr: Genel Sınıf Özellikleri

en: Class Elements
tr: Sınıf Elemanları

en: Generic C++ Class
tr: Genel C++ Sınıfı

en: GObject Prefix and Type:
tr: GObject Önek ve Türü:

en: Author/Date-Time
tr: Yazan/Tarih-Zaman

en: Class Function Prefix:
tr: Sınıf İşlev Öneki:

en: Member Functions/Variables
tr: Üye İşlevler/Değişkenler

en: Properties
tr: Seçenekler

en: Signals
tr: Sinyaller

en: GObject Class
tr: GObject Sınıfı

en: Class Methods
tr: Sınıf Metodları

en: Constants/Variables
tr: Sabitler/Değişkenler

en: Python Class
tr: Python Sınıfı

en: is Sub-Class
tr: Alt-Sınıft

en: Initializer Arguments:
tr: Başlangıç bağımsız değişkenleri:

en: Methods
tr: Metodlar

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Imports
tr: Aktarımlar

en: JavaScript Class
tr: JavaScript Sınıfı

en: Class Scope:
tr: Sınıf Kapsamı:

en: Vala Class
tr: Vala Sınıfı

en: Author Email Address:
tr: Yazanın E-posta Adresi:

en: Author Name:
tr: Yazanın İsmi:

en: License:
tr: Lisans:

en: Header File:
tr: Başlık Dosyası:

en: Source File:
tr: Kaynak Dosyası:

en: Add to Project Target:
tr: Proje Hedefine Ekle:

en: Add to Repository
tr: Depoya Ekle

en: Header or source file has not been created
tr: Başlık ya da kaynak dosyası oluşturulmamış

en: Autogen template used for the header file
tr: Başlık dosyası için kullanılacak Autogen şablomu

en: Autogen template used for the implementation file
tr: Uygulama dosyası için kullanılacak Autogen şablomu

en: File to which the processed template will be written
tr: İşlenen şablomun yazılacağı dosya

en: Could not find autogen version 5; please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net.
tr: Autogen sürüm 5 bulunamadı; lütfen autogen paketini yükleyin. http://autogen.sourceforge.net adresinden alabilirsiniz.

en: Failed to execute autogen: %s
tr: Autogen çalıştırılırken başarısız oldu: %s

en: Guess from type
tr: Türden tahmin et

en: Scope
tr: Kapsam

en: Implementation
tr: Uygulama

en: Type
tr: Tür

en: Arguments
tr: Parametreler

en: Nick
tr: Takma isim

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Getter
tr: Okuyucu

en: Setter
tr: Yazıcı

en: XML description of the user interface
tr: Kullanıcı arayüzünün XML tanımı

en: CVS Plugin
tr: CVS Eklentisi

en: A version control system plugin
tr: Bir sürüm kontrol sistemi eklentisi

en: Standard diff
tr: Standart diff

en: Patch-Style diff
tr: Yama-Biçimi diff

en: Local
tr: Yerel

en: Password server (pserver)
tr: Parola sunucusu (pserver)

en: CVS Preferences
tr: CVS Tercihleri

en: Path to "cvs" command
tr: "csv" komutunun yolu

en: Compression Level (0=off, 10=max):
tr: Sıkıştırma Seviyesi (0=kapalı, 10=azami):

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
tr: .cvsrc dosyasını yok say (önerilen)

en: CVS Options
tr: CVS Seçenekleri

en: CVS: Add file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin ekle

en: Choose file or directory to add:
tr: Eklemek için dosya ya da dizin seçin:

en: Browse…
tr: Gözat…

en: File is binary
tr: Dosya bir ikili dosya

en: CVS: Remove file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin sil

en: Choose file or directory to remove:
tr: Silmek için dosya ya da dizin seçin:

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course, the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
tr: <b>Lütfen dikkat:</b>
    
    OK'e tıklamak dosyayı diskinizden ve CVS'den silecek. Tabi ki dosya CVS'den siz CVS'e göndermeden silinmeyecek. <b>Uyarıldınız!</b>

en: CVS: Commit file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin commit

en: Choose file or directory to commit:
tr: Commit için dosya ya da dizin seçin:

en: Whole project
tr: Tüm proje

en: Log message:
tr: Günlük mesajı:

en: Revision:
tr: Gözden Geçirme:

en: Do not act recursively
tr: İç içe dizinlerde çalışma

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: CVS: Update file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin güncelle

en: Choose file or directory to update:
tr: Güncellemek için dosya ya da dizin seçin:

en: Delete empty directories
tr: Boş dizinleri sil

en: Create new directories
tr: Yeni dizinler oluştur

en: Reset sticky tags
tr: Yapışkan etiketlerini sıfırla

en: Use revision/tag:
tr: Yenileme/etiket kullan:

en: CVS: Status
tr: CVS: Durum

en: CVS: Status from file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin durumu

en: Choose file or directory to get the status from:
tr: Durum almak için dosya ya da dizin seçin:

en: Be verbose
tr: Detaylı ol

en: CVS: Diff file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin diff

en: Choose file or directory to diff:
tr: Diff için dosya ya da dizin seçin:

en: Unified format instead of context format
tr: Bağlam biçimi yerine evrensel biçim

en: Use revision:
tr: Yenileme kullan:

en: CVS: Log file/directory
tr: CVS: Dosya/dizin günlüğü

en: Choose file or directory to get log for:
tr: Günlük almak için dosya ya da dizin seçin:

en: Options
tr: Seçenekler

en: CVS: Import
tr: CVS: İçe aktar

en: Project root directory:
tr: Proje kök dizini:

en: Module name:
tr: Modül ismi:

en: Vendor tag:
tr: Üretici etiketi:

en: Release tag:
tr: Sürüm etiketi:

en: Module Details:
tr: Modül Ayrıntıları:

en: Password:
tr: Parola:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Repository:
tr: Depo:

en: Please enter a filename!
tr: Lütfen bir dosya ismi girin!

en: Please fill field: %s
tr: Lütfen alanı doldurun: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
tr: CVS komutu çalışıyor! Lütfen o bitene kadar bekleyin!

en: Unable to delete file
tr: Dosya silinemedi

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
tr: Boş bir günlük mesajı geçmek istemediğinizden emin misiniz?

en: Vendor
tr: Üretici

en: Release
tr: Sürüm

en: Are you sure that you do not want a log message?
tr: Günlük mesajı istemediğinizden emin misiniz?

en: CVS command failed. See above for details
tr: CVS komutu başarısız oldu. Ayrıntılar için yukarıya bakın

en: CVS command successful! Time taken: %ld second | CVS command successful! Time taken: %ld seconds
tr[0]: CVS komutu başarılı! Geçen süre: %ld saniye

en: CVS command is running — please wait until it finishes!
tr: CVS komutu çalışıyor — lütfen bitene kadar bekleyin!

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
tr: _Ekle

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
tr: CVS ağacına yeni dosya/dizin ekle

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
tr: _Sil

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
tr: CVS ağacından bir dosya/dizin sil

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
tr: CVS ağacına değiliklikleri commit et

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
tr: _Güncelle

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the CVS tree
tr: CVS ağacı ile yerel kopyanızı eş zamanlandırın

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
tr: Yerel kopya ile ağaç arasındaki farklılıkları gösterir

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
tr: _Durumu Göster

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
tr: Bir dosya/dizin durumu gösterir

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
tr: _Günlük Göster

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
tr: Bir dosya/dizin günlüğü gösterir

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
tr: _Ağacı İçe Aktar

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
tr: CVS'e yeni bir kaynak ağacı aktarır

en: CVS operations
tr: CVS işlemleri

en: CVS popup operations
tr: CVS yeniden beliren işlemleri

en: Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı

en: Debug Manager plugin.
tr: Hata Ayıklayıcı Yöneticisi eklentisi.

en: Attach to process
tr: Sürece ekle

en: _Process to attach to:
tr: İlişilecek _süreç:

en: _Hide paths
tr: Yolları _gizle

en: Hide process para_meters
tr: Süreç _parametrelerini gizle

en: Display process _tree
tr: Süreç _ağacını göster

en: _Attach
tr: _Ekle

en: Breakpoints
tr: Kesme noktaları

en: Enable _all
tr: Hepsini _etkinleştir

en: _Disable all
tr: Hepsini _kapat

en: _Remove all
tr: Hepsini _çıkart

en: Add Watch
tr: İzleme Ekle

en: _Automatic update
tr: _Kendiliğinden Güncelle

en: _Name:
tr: İ_sim:

en: Change Watch
tr: İzlem Değiştir

en: _Value:
tr: _Değer:

en: Inspect/Evaluate
tr: İncele/Değerlendir

en: Breakpoint properties
tr: Kesme noktası özellikleri

en: Location
tr: Konum

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
tr: _Geçiş sayısı:

en: _Condition:
tr: _Koşul:

en: _Location:
tr: _Konum:

en: Memory
tr: Bellek

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
tr: Onaltılık bir adres girin ya da bir tanesini veriler arasından seçin

en: Inspect
tr: İncele

en: CPU Registers
tr: CPU Yazmaçlar

en: Shared libraries
tr: Paylaşılan kütüphaneler

en: Kernel Signals
tr: Çekirdek Sinyalleri

en: Set Signal Property
tr: Sinyal Özelliklerini Ayarla

en: Signal:
tr: Sinyal:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Program Interrupt
tr: Program Kesmesi

en: Yes
tr: Evet

en: Pass:
tr: Geçiş:

en: Print:
tr: Yazdır:

en: Stop:
tr: Dur:

en: Start Debugger
tr: Hata Ayıklayıcıyı Başlat

en: Debugger:
tr: Hata Ayıklayıcı:

en: Debugger command
tr: Hata ayıklayıcı komutu

en: Debugger command:
tr: Hata ayıklayıcı komutu:

en: Source Directories
tr: Kaynak Dizinler

en: Select one directory
tr: Bir dizin seçin

en: Connect to remote target
tr: Uzaktaki hedefe bağlan

en: TCP/IP Connection
tr: TCP/IP Bağlantısı

en: Address:
tr: Adres:

en: Serial Line Connection
tr: Seri Hat Bağlantısı

en: Disable
tr: Kapalı

en: Remote debugging
tr: Uzaktan hata ayıklama

en: <span weight="bold" size="larger">Are you sure you want to debug a program not using the Debug configuration?</span>
    
    When optimizations are enabled, the debugger cannot always identify the source code corresponding to the instructions, so some commands can perform in a strange way, especially steps.
tr: <span weight="bold" size="larger">Hata Ayıklama yapılandırmasını kullanmadan bir programın hata ayıklamasını yapmak istediğinize emin misiniz?</span>
    
    İyileştirmeler etkin olduğunda hata ayıklayıcı her zaman kaynak kodu işlemlere göre tanımlayamaz, yani bazı komutlar garip davranabilirler, özellikle adımlar.

en: Do not show again
tr: Tekrar gösterme

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
tr: Bütün kesme noktarlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Breakpoints
tr: _Kesme Noktaları

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
tr: Kesme Noktası Belirle

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
tr: Mevcut konumda kesme noktası belirle

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint…
tr: Kesme Noktası Ekle…

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
tr: Kesme noktası ekler

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
tr: Kesme Noktası Kaldır

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
tr: Bir kesme noktasını kaldırır

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
tr: Kesme Noktası Düzenle

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
tr: Kesme noktası özelliklerini düzenle

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Etkinleştir

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
tr: Bir kesme noktasını etkinleştirir

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
tr: Tüm Kesme Noktalarını Kapat

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
tr: Tüm kesme noktalarını etkisizleştirir

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
tr: Tüm _Kesme Noktalarını Kaldır

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
tr: Tüm kesme noktalarını kaldırır

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
tr: Kesme Noktasına Atla

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
tr: Kesme noktası konumuna atlar

en: Disable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Kapat

en: Disable a breakpoint
tr: Bir kesme noktasını kapatır

note: Translators: Enabled refers to a breakpoint. It is a column name, like * other words. This enable an user defined command
en: Enabled
tr: Etkin

en: Address
tr: Adres

en: Condition
tr: Koşul

en: Pass count
tr: Geçiş sayısı

en: State
tr: Durum

en: Breakpoint operations
tr: Kesme noktası işlemleri

note: create goto menu_item.
en: _Go to address
tr: Adrese _git

en: Variable
tr: Değişken

en: Disassembly
tr: Geriye Çevir

en: Information
tr: Bilgi

en: Lines
tr: Çizgiler

note: This is the list of local variables.
en: Locals
tr: Yereller

en: Do not display warning if not using a Debug configuration
tr: Hata Ayıklama yapılandırması kullanılmıyorsa uyarı gösterme

en: Debugger Log
tr: Hata Ayıklayıcı Günlüğü

en: Started
tr: Başlatılmış

en: Loaded
tr: Yüklenmiş

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
tr: Program _Duraklat

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
tr: Programın çalışmasını duraklatır

en: Running…
tr: Çalışıyor…

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
tr: Çalıştır/_Devam

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
tr: Programın çalışmasına devam et

en: Stopped
tr: Durdurulmuş

en: Unloaded
tr: Kaldırılmış

en: Debugger terminated with error %d: %s
tr: Hata ayıklayıcı hata %d ile sonlandı: %s

en: Program has received signal: %s
tr: Program sinyal aldı: %s

note: Action name Stock icon, if any
en: _Debug
tr: _Hata Ayıkla

en: _Start Debugger
tr: _Hata Ayıklayıcıyı Başlat

en: _Debug Program
tr: _Hata Ayıklama Programı

en: Start debugger and load the program
tr: Hata ayıklayıcıyı başlat ve programı yükle

en: _Debug Process…
tr: _Hata Ayıklama Süreci…

en: Start debugger and attach to a running program
tr: Hata ayıklayıcıyı başlat ve çalışan bir programa ekle

en: Debug _Remote Target…
tr: _Uzak Hedefte Hata Ayıklama…

en: Connect to a remote debugging target
tr: Uzaktaki hata ayıklama hedefine bağlan

en: Stop Debugger
tr: Hata Ayıklayıcıyı Durdur

en: Say goodbye to the debugger
tr: Hata ayıklayıcıyı hoşçakal de

en: Add source paths…
tr: Kaynak yolları ekle…

en: Add additional source paths
tr: Ek kaynak yolları ekler

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command…
tr: Hata Ayıklayıcı Komutu…

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
tr: Özel hata ayıklayıcı komutu

en: _Info
tr: _Bilgi

en: Shared Libraries
tr: Paylaşılan Kütüphaneler

en: Show shared library mappings
tr: Paylaşılan kütüphane eşleşmelerini göster

en: Show kernel signals
tr: Çekirdek sinyallerini göster

en: _Continue/Suspend
tr: _Devam/Beklet

en: Continue or suspend the execution of the program
tr: Programın çalışmasına devam et ya da çalışmasını beklet

en: Step _In
tr: İçeri _Adımla

en: Single step into function
tr: İşlevin içine tek adımla

en: Step O_ver
tr: Üzerinden _Atla

en: Single step over function
tr: İşlevin üzerinden tek adım atla

en: Step _Out
tr: Dışa _Adımla

en: Single step out of function
tr: İşlev dışına tek adım

en: _Run to Cursor
tr: İmlece Kadar Ç_alıştır

en: Run to the cursor
tr: İmlece kadar çalıştır

en: _Run from Cursor
tr: İmleçten _çalıştır

en: Run from the cursor
tr: İmleçten çalıştır

en: Debugger operations
tr: Hata ayıklayıcı işlemleri

en: Unable to find a debugger plugin supporting a target with %s MIME type
tr: %s MIME türü olan bir hedefi kabul eden hata ayıklayıcı eklentisi bulunamadı

en: Register
tr: Yazmaç

en: Registers
tr: Yazmaçlar

en: Update
tr: Güncelle

en: Shared Object
tr: Paylaşılan Nesne

en: From
tr: Kaynak

en: To
tr: Hedef

en: Symbols read
tr: Okunan semboller

en: Shared library operations
tr: Paylaşılan kütüphane işlemleri

en: Signal
tr: Sinyal

en: Stop
tr: Dur

en: Print
tr: Yazdır

en: Pass
tr: Geç

en: Description
tr: Açıklama

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
tr: Sürece gönder

en: Kernel signals
tr: Çekirdek sinyalleri

en: Signal operations
tr: Sinyal işlemleri

en: Show Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Göster

en: Whether to display line numbers
tr: Satır numaralarının gösterilmesi

en: Show Line Markers
tr: Satır İşaretleyicileri Göster

en: Whether to display line marker pixbufs
tr: Satır işaretleyici pixbuf'ların gösterilmesi

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
tr: Mevcut çerçeveyi ayarla

en: View Source
tr: Kaynağı Göster

en: Get Stack trace
tr: Yığın izini getir

en: Active
tr: Etkin

en: Thread
tr: Dal

en: Frame
tr: Çerçeve

note: Register actions
en: File
tr: Dosya

en: Line
tr: Satır

en: Function
tr: İşlev

en: Stack
tr: Yığın

en: Stack frame operations
tr: Yığın çerçevesi işlemleri

en: User
tr: Kullanıcı

en: Time
tr: Zaman

en: Command
tr: Komut

en: Unable to execute: "%s". The returned error was: "%s".
tr: Çalıştırılamadı: "%s". Dönen hata: "%s".

en: Unable to open the file: %s
tr: Doya açılamıyor: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
tr: %s açılamıyor. Hata ayıklayıcı başlatılamıyor.

en: Unable to detect MIME type of %s. Debugger cannot start.
tr: %s için MIME türü tespit edilemedi. Hata ayıklayıcı başlayamaz.

en: Path
tr: Yol

en: The program is already running.
    Do you still want to stop the debugger?
tr: Program zaten çalışıyor.
    Hata ayıklayıcıyı yine de durdurmak istiyor musunuz?

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate…
tr: İn_cele/Değerlendir…

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
tr: İfade veya değişkeni incele ya da değerlendir

en: Add Watch…
tr: İzleme Ekle…

en: Remove Watch
tr: İzlem Kaldır

en: Update Watch
tr: İzlem Güncelle

en: Change Value
tr: Değer Değiştir

en: Update all
tr: Hepsini güncelle

en: Remove all
tr: Hepsini kaldır

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
tr: Kendiliğinden güncelleme

en: Watch operations
tr: İzlem işlemleri

en: Watches
tr: İzlemler

en: API Help
tr: API Yardımı

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
tr: Anjuta için Devhelp Eklentisi.

en: Search Help:
tr: Yarımı Ara:

en: _Go to
tr: _Git

en: _API Reference
tr: _API Referansı

en: Browse API Pages
tr: API Sayfalarına Göz At

en: _Context Help
tr: _Bağlam Yardımı

en: Search help for the current word in the editor
tr: Düzenleyicide mevcut kelime için yardımı ara

en: _Search Help
tr: _Yardım Arama

en: Search for a term in help
tr: Yardımı bir terim için ara

en: Help operations
tr: Yardım işlemleri

en: API Browser
tr: API Tarayıcısı

en: Missing name
tr: Eksik isim

en: Project doesn't allow to set properties
tr: Proje özelliklerin ayarlanmasına izin vermiyor

en: Directory backend
tr: Dizin arka ucu

en: Directory project backend, get only source files, use it when other backend fails
tr: Dizin proje arka ucu, sadece kaynak dosyaları al, diğer arka uçlar başarısız olunca kullan

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
tr: '%s' yeniden yüklemek istediğinize emin misiniz?
    Kaydetmediğiniz değişiklikler kaybolacaktır.

en: _Reload
tr: _Tekrar Yükle

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Remove bookmark
tr: Yer imlerini temizle

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Remove
tr: Sil

en:  [read-only]
tr:  [salt-okunur]

en: Close Others
tr: Diğerlerini Kapat

en: Close file
tr: Dosya seç

en: Path:
tr: Yol:

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Save file as
tr: Dosyayı farklı kaydet

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
tr: '%s' isimli bir dosya zaten var.
    Bu dosyanın üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: _Replace
tr: Üzerine _Yaz

en: [read-only]
tr: [salt-okunur]

note: Document manager plugin
en: Document Manager
tr: Belge Yöneticisi

en: Provides document management capabilities.
tr: Belge yönetim kabiliyetleri sağlar.

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Enable files autosave
tr: Dosyaları otomatik kayıt etkin

en: Save files interval in minutes
tr: Dosya kaydetme dakika cinsinden aralık

en: Save session interval in minutes
tr: Oturum kaydetme dakika cinsinden aralık

en: Autosave
tr: Otomatik Kaydet

en: Sorted in opening order
tr: Açılma sırasına göre sıralı

en: Sorted by most recent use
tr: En son kullanılan sırasıyla sıralı

en: Sorted in alphabetical order
tr: Alfabetik sıra ile sıralı

en: Position:
tr: Konum:

en: Show tabs
tr: Sekmeleri göster

en: Show drop-down list
tr: Aşağı açılır listeyi göster

en: Do not show open documents
tr: Açık belgeleri gösterme

en: Open documents
tr: Açık belgeler

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save current file
tr: Mevcut dosyayı kaydet

en: Save _As…
tr: Farklı _Kaydet…

en: Save the current file with a different name
tr: Mevcut dosyayı farklı bir isimle kaydet

en: Save A_ll
tr: _Hepsini Kaydet

en: Save all currently open files, except new files
tr: Yeni dosyalar hariç, mevcut açık olan tüm dosyaları kaydet

en: _Close File
tr: _Dosyayı Kapat

en: Close current file
tr: Mevcut dosyayı kapat

en: Close All
tr: Hepsini Kapat

en: Close all files
tr: Tüm dosyaları kapat

en: Close other documents
tr: Diğer dosyaları kapat

en: Reload F_ile
tr: Dosyayı _Tekrar Yükle

en: Reload current file
tr: Mevcut dosyayı tekrar yükle

en: Recent _Files
tr: Son Kullanılan _Dosyalar

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: Print the current file
tr: Mevcut dosyayı yazdır

en: _Print Preview
tr: _Yazdırma Önizlemesi

en: Preview the current file in print format
tr: Geçerli dosyayı yazdırma biçiminde önizle

en: _Transform
tr: _Değiştir

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
tr: _Seçili Alanı Büyük Harf Yap

en: Make the selected text uppercase
tr: Seçili yazıyı büyük harfe çevir

en: Make Selection Lowercase
tr: Seçili Alanı Küçük Harf Yap

en: Make the selected text lowercase
tr: Seçili yazıyı küçük harfe çevir

en: Convert EOL to CRLF
tr: EOL'i CRLF'e Çevir

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
tr: Satır sonu karakterlerini DOS EOL (CRLF)'e çevir

en: Convert EOL to LF
tr: EOL'i LF'e Çevir

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
tr: Satır sonu karakterlerini UNIX EOL (LF)'e çevir

en: Convert EOL to CR
tr: EOL'i CR'e çevir

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
tr: Satır sonu karakterlerini Mac OS EOL (CR)'ye çevir

en: Convert EOL to Majority EOL
tr: EOL'i EOL'e çevir

en: Convert End Of Line characters to the most common EOL found in the file
tr: Satır sonu karakterlerini dosyada en çok görülen EOL'ye çevir

en: _Select
tr: _Seç

en: Select _All
tr: _Hepsini Seç

en: Select all text in the editor
tr: Düzenleyici içindeki bütün yazıyı seç

en: Select _Code Block
tr: _Kod Bloğunu Seç

en: Select the current code block
tr: Mevcut kod bloğunu seç

en: Co_mment
tr: _Açıklama

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
tr: _Bloğu Açıklamaya Çevir/Çevirme

en: Block comment the selected text
tr: Seçili metni açıklamaya çevir

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
tr: _Kutu Açıklamaya Çevir/Çevirme

en: Box comment the selected text
tr: Seçili metni kutu açıklamaya çevir

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
tr: _Akım Açıklamaya Çevir/Çevirme

en: Stream comment the selected text
tr: Seçili metni akım açıklamaya çevir

note: menu title
en: _Line Number…
tr: _Satır Numarası…

en: Go to a particular line in the editor
tr: Düzenleyicie belirli bir satıra git

en: Matching _Brace
tr: Eşleşen _Parantez

en: Go to the matching brace in the editor
tr: Düzenleyicide eşleşen paranteze git

en: _Start of Block
tr: Bloğun _Başı

en: Go to the start of the current block
tr: Mevcut bloğun başına git

en: _End of Block
tr: Bloğun _Sonu

en: Go to the end of the current block
tr: Mevcut bloğun sonuna git

en: Previous _History
tr: Önceki _Geçmiş

en: Go to previous history
tr: Önceki geçmişe git

en: Next Histor_y
tr: Sonraki G_eçmiş

en: Go to next history
tr: Sonraki geçmişe git

en: _Search
tr: _Arama

en: _Quick Search
tr: _Hızlı Arama

en: Quick editor embedded search
tr: Düzenleyiciye gömülü hızlı arama

en: Find _Next
tr: _Sonrakini Bul

en: Search for next appearance of term.
tr: İfadeyi ileride ara.

en: Find and R_eplace…
tr: Bul ve D_eğiştir…

en: Search and replace
tr: Ara ve değiştir

en: Find _Previous
tr: Öncekini _Bul

en: Repeat the last Find command
tr: Son Bul komutunu tekrarla

en: Clear Highlight
tr: Vurguyu Temizle

en: Clear all highlighted text
tr: Tüm vurgulanmış metni temizle

en: Find in Files
tr: Dosyalar içinde Ara

en: Search in project files
tr: Proje dosyalarında ara

en: Case Sensitive
tr: Büyük/Küçük Harfe Duyarlı

en: Match case in search results.
tr: Arama sonuçlarında büyük/küçük harf eşleştir.

en: Highlight All
tr: Tümünü Vurgula

en: Highlight all occurrences
tr: Tüm oluşumları vurgula

en: Regular Expression
tr: Düzenli İfade

en: Search using regular expressions
tr: Düzenli ifadeler kullanarak ara

en: _Edit
tr: _Düzenle

note: menu title
en: _Editor
tr: _Düzenleyici

en: _Add Editor View
tr: _Düzenleyici Görünümü Ekle

en: Add one more view of current document
tr: Mevcut belgeye bir tane daha görünüm ekle

en: _Remove Editor View
tr: Düzenleyici Görünümünü _Sil

en: Remove current view of the document
tr: Belgenin mevcut görünümünü sil

en: U_ndo
tr: Geri _Al

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri al

en: _Redo
tr: _Tekrar Yap

en: Redo the last undone action
tr: En son geri alınan işlemi tekrar yap

en: C_ut
tr: _Kes

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
tr: Düzenleyicideki seçili metni panoya kes

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the selected text to the clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste the content of clipboard at the current position
tr: Pano içeriğini mevcut pozisyona yapıştır

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Delete the selected text from the editor
tr: Düzenleyiciden seçili metni temizle

en: _Auto-Complete
tr: _Otomatik-Tamamla

en: Auto-complete the current word
tr: Mevcut kelimeyi otomatik-tamamla

en: Zoom In
tr: Yaklaştır

en: Zoom in: Increase font size
tr: Yaklaştır: Yazıtipi boyutunu büyült

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom out: Decrease font size
tr: Uzaklaştır: Yazıtipi boyutunu küçült

en: _Highlight Mode
tr: _Vurgulama Kipi

en: _Close All Folds
tr: _Tüm Katlamaları Kapat

en: Close all code folds in the editor
tr: Düzenleyicideki tüm kod katlamalarını kapat

en: _Open All Folds
tr: _Tüm Katlamaları Aç

en: Open all code folds in the editor
tr: Düzenleyicideki tüm katlamaları aç

en: _Toggle Current Fold
tr: _Mevcut Katlamayı Çevir

en: Toggle current code fold in the editor
tr: Düzenleyicideki mevcut kod katlamasını değiştir

en: _Documents
tr: _Belgeler

en: Previous Document
tr: Önceki _Belge

en: Switch to previous document
tr: Önceki belgeye geç

en: Next Document
tr: Sonraki Belge

en: Switch to next document
tr: Sonraki belgeye geç

en: Bookmar_k
tr: _Yer imi

en: _Toggle Bookmark
tr: Yer imini _Tetikle

en: Toggle bookmark at the current line position
tr: Yerimini mevcut satır pozisyonunda değiştir

en: _Previous Bookmark
tr: Önceki _Yerimi

en: Jump to the previous bookmark in the file
tr: Dosyadaki bir önceki yer imine atla

en: _Next Bookmark
tr: _Sonraki Yerimi

en: Jump to the next bookmark in the file
tr: Dosyadaki bir sonraki yer imine atla

en: _Clear All Bookmarks
tr: Tüm Yerimlerini _Temizle

en: Clear bookmarks
tr: Yer imlerini temizler

en: Editor file operations
tr: Düzenleyici dosya işlemleri

en: Editor print operations
tr: Düzenleyici yazdırma işlemleri

en: Editor text transformation
tr: Düzenleyici metin değişimleri

en: Editor text selection
tr: Düzenleyici metin seçimi

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
tr: Düzenleyici kod açıklama

en: Editor navigations
tr: Düzenleyici gezimi

en: Editor edit operations
tr: Düzenleyici düzenleme işlemleri

en: Editor zoom operations
tr: Düzenleyici yaklaştırma işlemleri

en: Editor syntax highlighting styles
tr: Düzenleyici söz dizimi vurgulama biçemleri

en: Editor text formatting
tr: Düzenleyici metin biçimlemesi

en: Simple searching
tr: Basit arama

note: DocmanPlugin* plugin = ANJUTA_PLUGIN_DOCMAN (ipref);
en: Documents
tr: Belgeler

en: Toggle search options
tr: Arama seçeneklerini değiştir

en: Reload
tr: Tekrar Yükle

en: Go to
tr: Git

en: OVR
tr: ÜZR

en: INS
tr: ARY

en: Zoom
tr: Yaklaştır

en: Col
tr: Süt

en: Mode
tr: Kip

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
tr: %s için kendiliğinen kaydetme başarısız

en: Autosave completed
tr: Kendiliğinen kaydetme tamamlandı

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top.
tr: "%s" araması sona ulaştı ve yukardan devam ettirildi.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom.
tr: "%s" için arama yukarı ulaştı ve alttan devam edildi.

en: Search for "%s" reached the end and was continued at the top but no new match was found.
tr: "%s" için arama sona ulaştı ve yukardan devam edildi ancak yeni eşleşme bulunamadı.

en: Search for "%s" reached top and was continued at the bottom but no new match was found.
tr: "%s" araması yukarı ulaştı ve alttan devam edildi ancak yeni eşleşme bulunamadı.

en: Use the context menu of the "Find" icon for more search options
tr: Daha fazla arama seçeneği için "Ara" simgesinin içerik menüsünü kullanın

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace all
tr: Tümünü değiştir

en: Filename
tr: Dosya İsmi

en: All text files
tr: Tüm metin dosyaları

en: Find in files
tr: Dosyalarda bul

en: File Loader
tr: Dosya Yükleyici

en: File loader to load different files
tr: Farklı dosyaları yüklemek için dosya yükleyici

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
tr: Hiçbir öge bulunamadı

en: No recently used resource found with URI "%s"
tr: URI "%s" ile en son kullanılan hiçbir kaynak bulunamadı

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
tr: '%s' sınıfındaki parçalar için bu işlev uyarlanmamış

en: Open '%s'
tr: Aç '%s'

en: Unknown item
tr: Bilinmeyen öge

en: Cannot open "%s".
    
    %s
tr: "%s" açılamıyor.
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    MIME type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
tr: <b>"%s" açılamıyor</b>.
    
    Bu dosya türünü işlemek için yapılandırılmış hiçbir eklenti, varsayılan eylem, ya da uygulama yok.
    
    MIME türü: %s
    
    Aşağıdaki eklentileri ya da uygulamaları kullanarak açmayı deneyebilirsiniz.

en: Open with:
tr: Birlikte aç:

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Anjuta Projects
tr: Anjuta Projeleri

en: C/C++ source files
tr: C/C++ kaynak dosyaları

en: C# source files
tr: C#kaynak dosyaları

en: Java source files
tr: Java kaynak dosyaları

en: Pascal source files
tr: Pascal kaynak dosyaları

en: PHP source files
tr: PHP kaynak dosyaları

en: Perl source files
tr: Perl kaynak dosyaları

en: Python source files
tr: Python kaynak dosyaları

en: Hypertext markup files
tr: Bağlantılı metin işaret dosyaları

en: Shell script files
tr: Kabuk betik dosyaları

en: Makefiles
tr: Makefile'lar

en: Lua files
tr: Lua dosyaları

en: Diff files
tr: Diff dosyaları

en: Failed to activate plugin: %s
tr: Eklenti başlatma başarısız oldu: %s

en: _New
tr: _Yeni

en: New empty file
tr: Yeni boş dosya

en: _Open…
tr: _Aç…

en: _Open
tr: _Aç

en: Open _With
tr: _Birlikte Aç

en: Open with
tr: Birlikte aç

en: New
tr: Yeni

en: New file, project and project components.
tr: Yeni dosya, proje ya da proje bileşenleri.

en: Open
tr: Aç

en: Open _Recent
tr: _Son Kullanılan Aç

en: Open recent file
tr: Son kullanılan dosya aç

en: Open recent files
tr: Son kullanılan dosyaları aç

en: Open a file
tr: Dosya aç

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
tr: Lütfen <b>%s</b> açmak için bir eklenti seçin.

en: Open With
tr: Birlikte Aç

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: File manager for project and single files
tr: Proje ve tekli dosyalar için dosya yöneticisi

en: Root directory if no project is open:
tr: Hiçbir proje açık değilse kök dizini:

en: Choose Directory to show if no project is open
tr: Eğer hiçbir proje açık değilse Dizin Seç göster

en: Automatically select the current document
tr: Otomatik olarak mevcut belgeyi seç

en: Global
tr: Genel

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
tr: İkili dosyaları gösterme (.o, .la vb.)

en: Do not show hidden files
tr: Gizli dosyaları gösterme

en: Do not show backup files
tr: Yedek dosyalarını gösterme

en: Do not show unversioned files
tr: Sürümlendirilmemiş dosyaları gösterme

en: Filter
tr: Filtre

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Base Path
tr: Taban Yol

en: GFile representing the top-most path displayed
tr: Gösterilen en yukardaki yolu temsil eden GFile

note: You try to rename "/"
en: You can't rename "/"!
tr: "/" yeniden isimlendirilemez!

en: An error has occurred!
    Maybe your permissions are insufficient or the filename is wrong
tr: Bir hata oluştu!
    İzinleriniz yetersiz ya da dosya ismi yanlış olabilir

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: Rename file or directory
tr: Dosya ya da dizini yeniden adlandır

en: _Show in File manager
tr: Dosya yöneticisinde _göster

en: Show in File manager
tr: Dosya yöneticisinde göster

en: File manager popup actions
tr: Dosya yöneticisi beliren pencere eylemleri

en: Files
tr: Dosyalar

en: File Assistant
tr: Dosya Yardımcısı

en: Anjuta File Assistant Plugin
tr: Anjuta Dosya Yardımcısı Eklentisi

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: File Information
tr: Dosya Bilgisi

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
tr: Dosya ismini girin.
    Türe uygun olan uzantı eklenecektir.

en: Type:
tr: Tür:

en: Add License Information:
tr: Lisans bilgisi ekle:

en: Create corresponding header file
tr: Uygun olan başlık dosyasını oluştur

en: Use Template for the Header file
tr: Başlık dosyası için Şablom kullan

en: Add to project target:
tr: Proje hedefine ekle:

en: Add to repository
tr: Depoya ekle

en: C Source File
tr: C Kaynak Dosyası

en: C/C++ Header File
tr: C/C++ Başlık Dosyası

en: C++ Source File
tr: C++ Kaynak Dosyası

en: C# Source File
tr: C# Kaynak Dosyası

en: Java Source File
tr: Java Kaynak Dosyası

en: Perl Source File
tr: Perl Kaynak Dosyası

en: Python Source File
tr: Python Kaynak Dosyası

en: Shell Script File
tr: Kabuk Betiği Dosyası

en: Vala Source File
tr: Vala Kaynak Dosyası

en: Other
tr: Diğer

en: BSD Public License
tr: BSD Kamu Lisansı

en: GNU Debugger
tr: GNU Hata Ayıklayıcısı

en: GNU Debugger Plugin
tr: GNU Hata Ayıklama Eklentisi

en: Available pretty printers
tr: Kullanılabilir güzel yazıcılar

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
tr: Çalıştırılabilir Dosya Yükleniyor: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
tr: 'Core' Dosya Yükleniyor: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
tr: Bulunamıyor: %s.
    Hata ayıklayıcı başlatılamıyor.
    Anjuta'nın doğru olarak kurulduğundan emin olun.

en: Getting ready to start debugging session…
tr: Hata ayıklama oturumu başlamaya hazırlanıyor…

en: Loading Executable:
tr: Çalıştırılabilir Dosya Yükleniyor:

en: No executable specified.
tr: Hiçbir çalıştırılabilir belirtilmemiş

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
tr: Hata ayıklama işlemine başlamak için bir sürece veya bir çalıştırılabilene bağlyınn.

en: There was an error whilst launching the debugger.
tr: Hata ayıklayıcısı başlatılırken hata oluştu.

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
tr: 'gdb'nin sistemde kurulu olduğundan emin olun.

en: Program exited normally
tr: Program normal olarak çıktı

en: Program exited with error code %s
tr: Program hata kodu %s ile çıktı

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
tr: Kesme noktası numara %s ulaşıldı

en: Function finished
tr: İşlev bitti

en: Stepping finished
tr: Adımlama bitti

en: Location reached
tr: Konuma ulaşıldı

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
tr: Program bağlı.
    Hata ayıklayıcıyı yine de durdurmak istiyor musunuz?

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
tr: Program çalışıyor.
    Hata ayıklayıcıyı gene de durdurmak istiyor musunuz?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
tr: Uzaktaki hedef %s ile bağlantı kurulamadı
    Tekrar denemek ister misiniz?

en: Debugger connected
tr: Hata ayıklayıcı bağlandı

en: Program attached
tr: Program bağlı

en: Attaching to process: %d…
tr: Sürece bağlanılıyor: %d…

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
tr: Bir süreç zaten çalışıyor.
    Bu süreci sonlandırıp yeni sürece bağlanmak ister misiniz?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
tr: Anjuta kendisine bağlanamıyor.

en: Program terminated
tr: Program sonlandırıldı

en: Program detached
tr: Program ayrıldı

en: Detaching the process…
tr: Süreçten ayrılınıyor…

en: Interrupting the process
tr: Süreç kesmeye uğratılıyor

en: more children
tr: daha çok çocuk süreç

en: Sending signal %s to the process: %d
tr: Sinyal %s sürece gönderiliyor: %d

en: Error whilst signaling the process.
tr: Sürece sinyal gönderilirken hata oluştu.

en: Failed to create FIFO file named %s. The program will run without a terminal.
tr: %s isimli FIFO dosyası oluşturulamadı. Program bir uçbirim olmadan çalışacak.

en: Cannot start terminal for debugging.
tr: Hata ayıklama için uçbirim başlatılamadı.

note: Translators: pretty printer file is a script containing functions allowing gdb * to display variable content in a simpler way, typically removing * implementation details. * The register function is an additional function in the script. It defines * which function is used for each type of variables.
en: The register function hasn't been found automatically in the following pretty printer files:
    %s
    You need to fill yourself the register function columns before enabling the rows. Most of the time the register function name contains the word "register".
tr: Kayıt fonksiyonu aşağıdaki güzel yazıcı dosyalarda otomatik olarak bulunamadı:
    %s
    Satırları etkinleştirmeden önce kendiniz kayıt fonksiyonunun kolonlarını doldurmalısınız. Çoğu zaman kayıt fonksiyonunun ismi "register" kelimesini içerir.

en: Select a pretty printer file
tr: Güzel yazıcı dosyası seçin

en: Activate
tr: Etkinleştir

note: Translators: The "Register Function" column contains the name of a * function used to register pretty printers in gdb.
en: Register Function
tr: Kayıt Fonksiyonu

en: Gdb Debugger
tr: Gdb Hata Ayıklayıcısı

en: Cancel
tr: İptal

en: Force
tr: Zorla

en: Do not commit
tr: Gönderme (commit)

en: Add signed off by line
tr: Satır satır sign off ekle

en: Squash
tr: Kabak

en: Add Files:
tr: Dosyaları Ekle:

en: Remote name:
tr: Uzak isim:

en: Fetch remote branches after creation
tr: Oluşturduktan sonra uzak dalları getir

en: Mailbox files to apply:
tr: Uygulanacak mailbox dosyaları:

en: Branches
tr: Dallar

en: Commit to cherry pick:
tr: Seçmece alınacak gönderi (commit):

en: Show source revision in log message
tr: Günlük mesajında kaynak revizyonu göster

en: Append signed-off-by line
tr: -imzalayan- satırı ekle

en: Log Message:
tr: Günlük Mesajı:

en: Amend the previous commit
tr: Önceki gönderme'yi (commit) değiştir

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
tr: Bu commit başarısız bir birleştirme içeriyir (-i kullanın)

en: Use custom author information:
tr: Özel sahip bilgisini kullan:

en: E-mail:
tr: E-posta:

en: Branch name:
tr: Branş ismi:

en: Repository head; Drop or type a different revision here
tr: Depo başı; Buraya sürükleyin ya da farklı revizyon yazın

en: Revision
tr: Gözden Geçirme

en: Check out the branch after it is created
tr: Oluşturulduktan sonra branşı dene (check out)

en: Tag name:
tr: Etiket ismi:

en: Sign this tag
tr: Bu etiketi imzala

en: Annotate this tag:
tr: Bu etiketi dipnotla:

en: Branches must be fully merged
tr: Branşın tam olarak birleştirilmesi (merge) gerekiyor

en: Tasks
tr: Görevler

en: Whole project; Drop a file here to view a file or folder log
tr: Tüm proje; Bir klasör ya da dosya günlüğü görmek için buraya dosya bırakın

en: View the Log for File/Folder:
tr: Dosya/Klasör için Günlüğü Görüntüle:

en: Branch:
tr: Branş:

en: Graph
tr: Grafik

en: Short Log
tr: Kısa Günlük

en: Author
tr: Yazar

en: Date
tr: Tarih

en: page 1
tr: sayfa 1

en: page 2
tr: sayfa 2

en: Changes:
tr: Değişiklikler:

en: Revision to merge with:
tr: Birleştirilecek revizyon:

en: Use a custom log message:
tr: Özel günlük mesajı kullan:

en: Repository origin; Drop or type a different revision here
tr: Depo kökeni; Buraya farklı bir revizyon bırakın ya da yazın

en: Generate patches relative to:
tr: Yamaları göreceli olarak oluştur:

en: Folder to create patches in:
tr: Yamaların içine oluşturulacağı klasör:

en: Repository to pull from:
tr: Çekme (pull) yapılacak depo:

en: Rebase
tr: Tekrar temelle

en: Append fetch data
tr: Alma verisini ekle

en: Commit on fast-forward merges
tr: Hızlı ileri birleşimlerinin üzerine commit

en: Do not follow tags
tr: Etiketleri takip etme

en: Repository to push to:
tr: Gönderilecek (push) depo:

en: Branches:
tr: Dallar:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Push all tags
tr: Tüm etiketleri gönder (push)

en: Push all branches and tags
tr: Tüm branşlarda ve etiketleri gönder (push)

en: Remote Repositories:
tr: Uzak Depolar:

en: Remove Files:
tr: Dosyaları Kaldır:

en: Mixed
tr: Karışık

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Hard
tr: Sert

en: Mode:
tr: Kip:

en: Commit to revert:
tr: Geriye çevirmek için atama (commit):

en: Stash Message (Optional):
tr: Zula İletisi (İsteğe bağlı):

en: Stash indexed changes
tr: Dizinlenmiş değişiklikleri sakla

en: Stashed Changes:
tr: Zulalanan Değişiklikler:

en: Repository Status:
tr: Depo Durumu:

en: Show Diff
tr: Farkı Göster

en: Add Files
tr: Dosya Ekle

en: Please enter a remote name.
tr: Lütfen uzak uç ismi girin.

en: Please enter a URL
tr: Lütfen bir URL girin

note: Translators: Remote means the git remote repository
en: Add Remote
tr: Uzak uç Ekle

en: Apply Mailbox Files
tr: Mailbox Dosyalarını Uygula

en: No stash selected.
tr: Zula seçilmedi.

en: Check Out Files
tr: Dosyaları Dene (Check Out)

en: Please enter a revision.
tr: Lütfen bir gözden geçirme numarası girin.

en: Cherry Pick
tr: Tek Tek Seç

en: Please enter a log message.
tr: Lütfen bir günlük iletisi girin.

en: Please enter the commit author's name
tr: Lütfen gönderi sahibinin ismini girin

en: Please enter the commit author's e-mail address.
tr: Lütfen atama (commit) sahibinin e-posta adresini girin.

en: Commit
tr: Gönder

en: Please enter a branch name.
tr: Lütfen bir branş ismi girin.

en: Please enter a tag name.
tr: Lütfen bir etiket ismi girin.

en: Create Tag
tr: Etiket Oluştur

en: Are you sure you want to delete branch %s?
tr: %s dalını silmek istediğinize emin misiniz?

en: No remote selected.
tr: Hiçbir uzak uç seçilmedi.

en: No tags selected.
tr: Hiçbir etiket seçilmemiş.

note: Translators: file name for an existing commits diff, %s is an SHASUM of a commit
en: Commit %s.diff
tr: %s.diff'i gönder

en: No revision selected
tr: Revizyon seçilmedi

en: <b>Branch:</b> %s
tr: <b>Branş:</b>. %s

en: <b>Tag:</b> %s
tr: <b>Etiket:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
tr: <b>Uzaktaki:</b> %s

en: Merge
tr: Birleştir

en: Git Error
tr: Git Hatası

en: Git Warning
tr: Git Uyarısı

en: Generate Patch Series
tr: Yama Serisi Oluştur

en: Git version control
tr: Git sürüm denetimi

en: Please enter a URL.
tr: Lütfen bir URL girin.

en: Pull
tr: Çek (pull)

en: Push
tr: Gönder

en: No remote selected
tr: Uzak uç seçilmedi

en: Remove Files
tr: Dosyaları Kaldır

en: Remote
tr: Uzaktaki

en: <b>Selected Remote:</b>
tr: <b>Seçili Uzak Uç:</b>

en: No remote selected; using origin by default.
    To push to a different remote, select one from the Remotes list above.
tr: Uzak uç seçilmedi; varsayılan olarak origin kullanılıyor.
    Değişik bir uzak uca yollamak için, aşağıdaki Uzak uçlar listesinden bir tane seçin.

en: Reset
tr: Sıfırla

en: No conflicted files selected.
tr: Hiçbir çatışan dosya seçilmedi.

en: Please enter a commit.
tr: Lütfen bir gönderi girin.

en: Revert
tr: Geri al

en: Stash Uncommitted Changes
tr: Atanmamış (commit) Değişiklikleri Sakla

en: Changes to be committed
tr: Gönderilecek değişiklikler

en: Changed but not updated
tr: Değişti ama güncellenmedi

en: No staged files selected.
tr: Geçici katmandaki herhangi bir dosya seçilmedi.

en: Branch tools
tr: Dallanma araçları

en: Create a branch
tr: Branş oluştur

en: Delete branches
tr: Branşları sil

en: Switch to the selected branch
tr: Seçili dala geç

en: Merge a revision into the current branch
tr: Bir revizyonu mevcut dalla birleştir

en: Tag tools
tr: Etiket araçları

en: Create a tag
tr: Bir etiket oluştur

en: Delete selected tags
tr: Seçilen etiketleri sil

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Commit changes
tr: Değişiklikleri gönder

en: Add
tr: Ekle

en: Add files to the index
tr: Dosyaları indekse ekle

en: Remove files from the repository
tr: Depodaki dosyaları sil

en: Check out
tr: Kontrol et

en: Revert changes in unstaged files
tr: Aşamadan çıkarılan dosyalardaki değişiklikleri geri al

en: Unstage
tr: Aşamadan çıkar

en: Remove staged files from the index
tr: Geçici katmandaki dosyaları indeksten çıkar

en: Resolve conflicts
tr: Çatışmaları çözümle

en: Mark selected conflicted files as resolved
tr: Seçili çatışan dosyaları çözülmüş olarak işaretle

en: Stash
tr: Sakla

en: Stash uncommitted changes
tr: Gönderilmemiş değişiklikleri zulala

en: Save uncommitted changes without committing them
tr: Gönderilmemiş değişiklikleri göndermeden kaydet

en: Remote repository tools
tr: Uzak depo araçları

en: Add a remote
tr: Bir uzak uç ekle

en: Add a remote repository
tr: Uzak depo ekle

en: Delete selected remote
tr: Seçili uzak ucu sil

en: Delete a remote
tr: Bir uzak ucu sil

en: Push changes to a remote repository
tr: Değişiklikleri uzaktaki bir depoya gönder (push)

en: Pull changes from a remote repository
tr: Değişiklikleri uzak depodan çek

en: Fetch
tr: Getir

en: Fetch changes from remote repositories
tr: Değişiklikleri uzak depodan getir

en: Rebase against selected remote
tr: Seçili uzak uca göre yeniden temellendir

en: Start a rebase operation relative to the selected remote repository
tr: Seçili uzak depoya göre rebase işlemi başlat

en: Continue
tr: Devam

en: Continue a rebase with resolved conflicts
tr: Rebase işlemine çözümlenen çatışmalarla devam et

en: Skip
tr: Atla

en: Skip the current revision
tr: Mevcut revizyonu atla

en: Abort
tr: İptal

en: Abort the rebase and return the repository to its previous state
tr: Rebase işlemini iptal et ve depoyu önceki durumuna getir

en: Stash tools
tr: Zula araçları

en: Apply selected stash
tr: Seçili zulayı uygula

en: Apply stashed changes back into the working tree
tr: Zulalanmış değişiklikleri çalışma ağacına geri uygula

en: Apply stash and restore index
tr: Zulayı uygula ve indeksi geri yükle

en: Apply stashed changes back into the working tree and the index
tr: Zulalanmış değişiklikleri çalışma ağacına ve indekse geri uygula

en: Drop selected stash
tr: Seçili zulayı düşür

en: Delete the selected stash
tr: Seçili zulayı sil

en: Clear all stashes
tr: Tüm gizlemeleri temizle

en: Delete all stashes in this repository
tr: Bu depodaki tüm zulaları sil

en: Revision tools
tr: Revizyon araçları

en: Show commit diff
tr: Gönderim değişikliklerini göster

en: Show a diff of the selected revision
tr: Seçili revizyondan değişiklikleri göster

en: Cherry pick
tr: Seçmece

en: Merge an individual commit from another branch
tr: Başka bir daldan tek bir gönderiyi birleştir

en: Reset/Revert
tr: Sıfırla/Geri Al

en: Reset tree
tr: Ağacı sıfırla

en: Reset tree to a previous revision
tr: Ağacı önceki revizyona sıfırla

en: Revert commit
tr: Gönderiyi geri al

en: Revert a commit
tr: Bir atamayı (commit) geri al

en: Patch series
tr: Yama serisi

en: Generate a patch series
tr: Bir seri yama üret

en: Mailbox files
tr: Posta kutusu dosyaları

en: Apply mailbox files
tr: Posta kutusu dosyalarına uygula

en: Apply patches from mailbox files
tr: Yamaları mailbox dosyalarından uygula

en: Continue applying patches with resolved conflicts
tr: Çözülen çatışmalarla yamaları uygulamaya devam et

en: Skip the current patch in the series
tr: Serideki mevcut yamayı atla

en: Stop applying the patch series and return the tree to its previous state
tr: Yama serisini uygulamayı durdur ve ağacı önceki durumuna getir

en: Reset...
tr: Sıfırla...

en: Switch
tr: Değiştir

en: Delete...
tr: Sil...

en: Merge...
tr: Birleştir...

en: Push...
tr: Gönder...

en: Pull...
tr: Çek...

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply and restore index
tr: Uygula ve indeksi geri yükle

en: Drop
tr: Düşür

en: Branch
tr: Branş

en: Status popup menu
tr: Durum açılan menüsü

en: Log popup menu
tr: Günlük açılan menüsü

en: Branch popup menu
tr: Dallanma açılan menüsü

en: Remote popup menu
tr: Uzak uç açılan menüsü

en: Popup menu entries
tr: Açılan menü girdileri

en: Status
tr: Durum

en: Log
tr: Günlük

en: Tags
tr: Etiketler

en: Remotes
tr: Uzak uçlar

en: Glade project '%s' saved
tr: Glade projesi '%s' kaydedildi

en: Invalid Glade file name
tr: Geçersiz Glade dosya adı

en: Glade interface designer
tr: Glade arayüz tasarımcısı

en: Glade Plugin for Anjuta.
tr: Anjuta için Glade Eklentisi

en: User interface file
tr: Kullanıcı arayüzü dosyası

en: Select widgets in the workspace
tr: Çalışma alanında parçacıkları seç

en: Drag and resize widgets in the workspace
tr: Çalışma alanındaki parçacıkları sürükle ve yeniden boyutlandır

en: Edit widget margins
tr: Parçacık kenar boşluklarını düzenle

en: Edit widget alignment
tr: Parçacık hizalarını düzenle

en: Glade Properties…
tr: Glade Özellikleri…

en: Switch between library versions and check deprecations
tr: Kütüphane sürümleri arasında geçiş yap ve artık kullanılmayanları kontrol et

en: Loading Glade…
tr: Glade Yükleniyor…

en: Glade designer operations
tr: Glade tasarımcı işlemleri

en: Widgets
tr: Parçalar

en: Palette
tr: Palet

en: Not local file: %s
tr: Yerel dosya değil: %s

en: Could not open %s
tr: %s açılamadı

en: Could not create a new glade project.
tr: Yeni bir glade projesi oluşturulamadı.

en: Enable smart indentation
tr: Akıllı girintilemeyi etkinleştir

en: Leading asterisk in multi-line comment
tr: Çok satırlı yorumda takip eden yıldız işareti

en: Prefer vim/emacs modelines over indentation settings
tr: Girinti ayarlarında vim/emacs kip satırlarını tercih et

en: Enable smart brace completion
tr: Akılı parantez tamamlamayı etkinleştir

en: Brace indentation size in spaces:
tr: Boşluk cinsinden parantez girintileme:

en: Statement indentation size in spaces:
tr: Boşluk cinsinden belirtim girintileme boyutu:

en: Indentation parameters
tr: Girintileme parametreleri

en: Line up parentheses
tr: Parantezleri hizala

en: Indent:
tr: Girintileme:

en: Use spaces for parenthesis indentation
tr: Parantez girintileri için boşluk kullan

en: Parenthesis indentation
tr: Parantez girintileri

note: ANJUTA_STOCK_AUTOINDENT,
en: Auto-Indent
tr: Otomatik-Girinti

en: Auto-indent current line or selection based on indentation settings
tr: Mevcut satırı ya da seçimi girinti ayarlarına göre otomatik girintile

en: C Indentation
tr: C Girintileri

en: Indentation
tr: Girinti

en: Enable adaptive indentation
tr: Uyarlanabilir girintilemeyi etkinleştir

en: Python Indentation
tr: Python Girintileme

en: Build and run programs inside the JHBuild environment
tr: JHBuild ortamında programlar derle ve çalıştır

en: Failed to run "jhbuild run"
tr: "jhbuild run" çalıştırılamadı

en: Failed to run "jhbuild run" (%s)
tr: "jhbuild run" çalıştırılamadı (%s)

en: Could not find the JHBuild install prefix.
tr: JHBuild kurulum ön eki bulunamadı.

en: Could not find the JHBuild library directory. You need JHBuild from 2012-11-06 or later.
tr: JHBuild kitaplık dizini bulunamadı. JHBuild 2012-11-06 inşası ya da daha yeni bir inşaya ihtiyacınız var.

en: Failed to activate the JHBuild Plugin: %s
tr: JHBuild Eklentisi etkinleştirilemedi: %s

en: Error: cant bind port
tr: Hata: porta bağlanılamıyor

en: Javascript Debugger
tr: Javascript Hata Ayıklayıcı

en: Javascript Debugger Plugin
tr: Javascript Hata Ayıklama Eklentisi

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Language Manager
tr: Dil Yöneticisi

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
tr: Birden çok programlama dilini takip etmek için eklenti

en: C++ and Java support Plugin
tr: C++ ve Java Desteği Eklentisi

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto-indentation, etc.
tr: Kod tamamlama, otomatik girintileme vs. için C++ ve Java destek eklentisi

en: Automatically load required libraries of the project
tr: Proje için gerekli kitaplıkları otomatik yükle

en: Load API tags for C standard library
tr: C standart kitaplığı için API etiketlerini yükle

en: Load API tags for C++ standard template library
tr: C++ standart kitaplığı için API etiketlerini yükle

en: Code added for widget.
tr: Parçacık için kod eklendi.

en: Comment/Uncomment
tr: Açıklamaya Çevir/Çevirme

en: Comment or uncomment current selection
tr: Mevcut seçimi açıklamaya çevir ya da çevirme

en: Swap .h/.c
tr: Değiştir .h/.c

en: Swap C header and source files
tr: C başlık ve kaynak dosyalarını yer değiştir

en: C++/Java Assistance
tr: C++/Java Yardımcısı

en: API Tags (C/C++)
tr: API Etiketleri (C/C++)

en: Enable code completion
tr: Kod tamamlamayı etkinleştir

en: Add a space after function call autocompletion
tr: Çağrı kendiliğinden tamamlamada işlev sonuna boşluk ekle

en: Add '(' after function call autocompletion
tr: Çağrı kendiliğinden tamamlamada işlev sonrası '(' ekle

en: Add ')' after function call autocompletion
tr: Fonksiyon çağrısı otomatik tamamlaması ardından ')' ekle

en: Autocompletion
tr: Otomatik tamamlama

en: Show calltips
tr: Çağrı ipuçlarını göster

en: Calltips
tr: Çağrı İpuçları

en: Highlight missed semicolon
tr: Eksik noktalı virgülü vurgula

en: Highlights
tr: Vurgulamalar

en: Autocomplete
tr: Kendiliğinden Tamamlama

en: Test
tr: Sınama

en: JS Find dirs
tr: JS Dizin bul

en: Gir repository's directory:
tr: Git deposu dizini:

en: Gjs repository's directory:
tr: Gjs deposu dizini:

en: Min character for completion:
tr: Tamamlama için gerekli azami karakter:

en: Environment
tr: Ortam

en: JS Support Plugin
tr: JS Destek Eklentisi

en: JavaScript Support Plugin
tr: JavaScript Destek Eklentisi

en: Interpreter
tr: Yorumlayıcı

en: Python support warning
tr: Python destek uyarısı

en: Either python path is wrong or python-rope (http://rope.sf.net) libraries
    aren't installed. Both are required for autocompletion in python files.
    Please install them and check the python path in the preferences.
tr: Ya python yolu yanlış ya da python (http://rope.sf.net) kitaplıkları yüklenmemiş
    Python dosyalarında otomatik tamamlama için ikisi de gereklidir.
    Lütfen bunları yükleyin ve seçeneklerde python yolunu işaretleyin.

en: Do not show that warning again
tr: Bu uyarıyı bir daha gösterme

en: Python Assistance
tr: Python Yardımı

en: Vala support Plugin
tr: Vala destek Eklentisi

en: Vala support plugin, adds code completion.
tr: Vala destek eklentisi, kod tamamlama ekler.

en: Auto-complete
tr: Otomatik-tamamlama

en: Message Manager
tr: Mesaj Yöneticisi

en: Manages messages from external apps
tr: Harici uygulamalardan mesjaları yönetir

note: text style in editor
en: Underline-Plain
tr: Altı çizgi-Düz

note: text style in editor
en: Underline-Squiggle
tr: Altı çizgi-Kıvrımlı

note: text style in editor, TT is for typewriter text
en: Underline-TT
tr: Altı çizgi-TT

note: text style in editor
en: Diagonal
tr: Köşeli

note: text style in editor
en: Strike-Out
tr: Üstü-Çizili

en: Error message indicator style:
tr: Hata mesajı belirteç biçemi

en: Warning message indicator style:
tr: Uyarı mesaj gösterim biçemi:

en: Normal message indicator style:
tr: Normal mesaj belirteç biçemi:

en: Indicators
tr: Belirteçler

en: Warnings:
tr: Uyarılar:

en: Errors:
tr: Hatalar:

en: Important:
tr: Önemli:

en: Message colors
tr: İleti renkleri

en: Close all message tabs
tr: Tüm mesaj sekmelerini kapat

en: Icon
tr: Simge

en: Messages
tr: İletiler

en: _Copy Message
tr: İ_letiyi Kopyala

en: Copy message
tr: İletiyi kopyala

en: _Copy All Messages
tr: Tüm İletileri _Kopyala

en: Copy All Messages
tr: Tüm İletileri Kopyala

en: _Next Message
tr: _Sonraki Mesaj

en: Next message
tr: Sonraki mesaj

en: _Previous Message
tr: Önceki _Mesaj

en: Previous message
tr: Önceki mesaj

en: Next/Previous Message
tr: Sonraki/Önceki Mesaj

en: %d Message | %d Messages
tr[0]: %d İleti

en: %d Info | %d Infos
tr[0]: %d Bilgi

en: %d Warning | %d Warnings
tr[0]: %d Uyarı

en: %d Error | %d Errors
tr[0]: %d Hata

en: Unable to parse make file
tr: Make dosyası ayrıştırılamadı

en: Makefile backend
tr: Makefile aracı

en: Makefile project backend, allowing only to read the project
tr: Makefile proje arka ucu, sadece projenin okunmasına izin veriliyor

en: Select package
tr: Paket seç

en: Select Package to add:
tr: Eklenecek paket seçin:

en: Add _module
tr: _Modül ekle

en: Add _Package
tr: _Paket Ekle

en: Packages
tr: Paketler

en: Patch Plugin
tr: Yama Eklentisi

en: Patches files and directories.
tr: Dosyaları ve dizinleri yamalar.

en: File/Directory to patch
tr: Yamalanacak dosya/dizin

en: Patch file
tr: Yama dosyası

en: Patches
tr: Yamalar

en: Please select the directory where the patch should be applied
tr: Lütfen yamanın uygulanacağı dizini seçin

en: Patch
tr: Yama

en: Patching %s using %s
tr: %s, %s kullanılarak yamalanıyor

en: Patching…
tr: Yamalanıyor…

en: Patching…
tr: Yamalanıyor…

en: There are unfinished jobs: please wait until they are finished.
tr: Henüz bitmemiş işler var: lütfen işler bitene kadar bekleyiniz.

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
tr: Yamalama başarısız.
    Lütfen hata mesajlarını gözden geçirin.
    Reddedilen dosyaları inceleyin ve silin.

en: Patching complete
tr: Yamalama tamam

en: Dry run
tr: Kuru deneme

en: File/Directory to patch:
tr: Yamalanacak Dosya/Dizin:

en: Patch file:
tr: Yama dosyası:

en: Patch level:
tr: Yama seviyesi:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
tr: _Araçlar

note: Action name Stock icon, if any
en: _Patch…
tr: _Yama…

en: Patch files/directories
tr: Dosyaları/dizinleri yamala

en: Project Import Assistant
tr: Proje İçe Aktarıcı Yardımcısı

en: Import an existing autotools project to Anjuta
tr: Var olan bir autotools projesini Anjuta'ya aktar

en: Project from Existing Sources
tr: Var olan Kaynaklardan Proje

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
tr: "%s" isimli bir dosya zaten var. Bu dosyanın üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: A file named "%s" cannot be written: %s. Check if you have write access to the project directory.
tr: "%s" isimli dosya yazılamıyor: %s. Proje dizinine yazma izniniz olup olmadığını kontrol edin.

en: Please select a project backend to open %s.
tr: Lütfen %s'i açmak için bir proje arka ucu seçin.

en: Could not find a valid project backend for the given directory (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
tr: Verilen dizin için geçerli proje arka ucu bulunamadı (%s). Lütfen başka bir dizin seçin, veya Anjuta'yı yeni bir sürüme güncellemeye çalışın.

en: Couldn't check out the supplied URI "%s". The error returned was: "%s"
tr: Verilen URI "%s" kontrol edilemedi. Dönen hata: "%s"

en: Import project
tr: Projeyi içe aktar

en: Import
tr: İçe aktar

en: Import from folder
tr: Klasörden içe aktar

en: Location:
tr: Konum:

en: Destination:
tr: Hedef:

en: Import from version control system
tr: Sürüm kontrol sisteminden içe aktar

en: Import options
tr: İçe aktarma seçenekleri

en: Project name
tr: Proje adı

en: Project Manager
tr: Proje Yöneticisi

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
tr: Anjuta için Proje Yöneticisi Eklentisi

note: if (gtk_tree_model_get_iter_first(model, &iter)) { gtk_tree_model_get(model, &iter, COLUMN_URI, &file, -1); uri = g_strdup(file); } else uri = g_strdup("");
en: Select sources…
tr: Kaynakları seçin…

en:  This property is not modifiable.
tr:  Bu özellik değiştirilebilir değil.

note: Several backend are possible, ask the user to select one
en: Please select a project backend to use.
tr: Lütfen kullanılacak proje arka ucunu seçin.

en: Project properties
tr: Proje özellikleri

en: Folder properties
tr: Klasör özellikleri

en: Target properties
tr: Hedef özellikleri

en: Source properties
tr: Kaynak özellikleri

en: Module properties
tr: Modül özellikleri

en: Package properties
tr: Paket özellikleri

en: Unknown properties
tr: Bilinmeyen özellikler

en: Backend:
tr: Arka Uç:

en: Reloading project: %s
tr: Proje yeniden yükleniyor: %s

en: Cannot add group
tr: Grup eklenemiyor

en: No parent group selected
tr: Hiçbir üst grup seçilmemiş

en: Cannot add source files
tr: Kaynak dosyalar eklenemiyor

en: The selected node cannot contain source files.
tr: Seçili düğüm kaynak dosya içeremez.

en: Cannot add target
tr: Hedef eklenemiyor

en: No group selected
tr: Hiçbir grup seçilmemiş

en: Cannot add modules
tr: Modül eklenemiyor

en: No target has been selected
tr: Hiçbir hedef seçilmemiş

note: Missing module name
en: Missing module name
tr: Eksik modül ismi

en: Cannot add packages
tr: Paketler eklenemiyor

en: Are you sure you want to remove the group "%s" from the project?
tr: "%s" grubunu projeden silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the target "%s" from the project?
tr: "%s" hedefini projeden silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the source "%s" from the project?
tr: "%s" kaynağını projeden silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the shortcut "%s" from the project?
tr: "%s" kısayolunu projeden silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the module "%s" from the project?
tr: "%s" modülünü projeden silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the package "%s" from the project?
tr: "%s" paketini projeden silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the element "%s" from the project?
tr: "%s" elemanını projeden kaldırmak istediğinize emin misiniz?

note: Translator: there is at least 2 elements to remove
en: Are you sure you want to remove %d element from the project?
    
     | Are you sure you want to remove %d elements from the project?
tr[0]: Projeden %d ögeyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: The group will be deleted from the file system.
tr: Grup dosya sisteminden silinecek.

en: The group will not be deleted from the file system.
tr: Grup dosya sisteminden silinmeyecek.

en: The source file will be deleted from the file system.
tr: Kaynak dosya dosya sisteminden silinecek.

en: The source file will not be deleted from the file system.
tr: Kaynak dosya dosya sisteminden silinmeyecek.

en: Confirm remove
tr: Silmeyi onayla

en: Failed to remove '%s':
    %s
tr: '%s' silerken başarısız olundu:
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
tr: %s bilgisi URI'si alırken başarısız olundu: %s

en: _Project
tr: _Proje

en: New _Folder…
tr: Yeni _Klasör…

en: Add a new folder to the project
tr: Projeye yeni klasör ekle

en: New _Target…
tr: Yeni _Hedef…

en: Add a new target to the project
tr: Projeye yeni bir hedef ekle

en: Add _Source File…
tr: _Kaynak Dosyası Ekle…

en: Add a source file to a target
tr: Hedefe kaynak dosya ekle

en: Add _Library…
tr: _Kütüphane Ekle…

en: Add a module to a target
tr: Hedefe bir modül ekle

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: Close Pro_ject
tr: _Projeyı Kapat

en: Close project
tr: Projeyi kapat

en: New _Folder
tr: Yeni _Klasör

en: New _Target
tr: Yeni _Hedef

en: Add _Source File
tr: _Kaynak Dosyası Ekle

en: Add _Library
tr: _Kütüphane Ekle

en: Add a library to a target
tr: Hedefe bir kütüphane ekle

en: _Add to Project
tr: Projeye _Ekle

en: Properties of group/target/source
tr: Grup/hedef/kaynak özellikleri

en: Re_move
tr: Çı_kart

en: Remove from project
tr: Projeden çıkart

en: _Sort
tr: _Sırala

en: Sort shortcuts
tr: Kısayolları sırala

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
tr: Proje %s ayrıştırma başarısız oldu (proje açıldı, ancak hiçbir proje görünümü olmaycak: %s

en: Update project view…
tr: Proje görünümünü güncelle…

en: Project
tr: Proje

en: Loading project: %s
tr: Proje yükleniyor: %s

en: Error closing project: %s
tr: Proje kapatılırken hata: %s

en: Project manager actions
tr: Proje yöneticisi eylemleri

en: Project manager popup actions
tr: Proje yöneticis beliren pencere eylemleri

en: Initializing Project…
tr: Proje İlklendiriliyor…

en: Project Loaded
tr: Proje Yüklendi

en: Add Library
tr: Kütüphane Ekle

en: Select the _target for the library:
tr: Kitaplık için _hedefi seçin:

en: _New library…
tr: _Yeni kütüphane…

en: Modules:
tr: Modüller:

en: New Library
tr: Yeni Kütüphane

en: Package list:
tr: Paket listesi:

en: _Module name:
tr: _Modül adı:

en: Add Source
tr: Kaynak Ekle

en: Target:
tr: Hedef:

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: _Folder name:
tr: _Klasör adı:

en: Specify _where to create the folder:
tr: Klasörün _nerede oluşturulacağını belirtin:

en: Select the _target for the new source files:
tr: Yeni kaynak dosyaları için _hedef seçin:

en: _Select file to add…
tr: Eklenecek dosyayı _seçin…

en: Source files:
tr: Kaynak dosyaları:

en: New Target
tr: Yeni Hedef

en: TargetTypes
tr: Hedef Türleri

en: Target _type:
tr: Hedef _türü:

en: Target _name:
tr: Hedef i_smi:

en: Specify _where to create the target:
tr: Hedefin _neyere oluşturulacağını belirtin:

en: More options:
tr: Daha fazla seçenek:

en: <Select any project node>
tr: <Herhangi bir proje düğümü seçin>

en: <Select a target>
tr: <Bir hedef seçin>

en: <Select any module>
tr: <Herhangi bir modül seçin>

en: <Select a target or a folder>
tr: <Bir hedef ya da klasör seçin>

en: <Select a folder>
tr: <Klasör seçin>

en: GbfProject Object
tr: GbfProject Nesnesi

en: No project loaded
tr: Hiçbir proje yüklenmedi

en: Project Assistant
tr: Proje Yardımcısı

en: Select a project type
tr: Proje türü seçin

en: Select project
tr: Proje seçin

en: Error
tr: Hata

en: Details
tr: Detaylar

en: Summary
tr: Özet

en: Warning
tr: Uyarı

en: Message
tr: İleti

en: Confirm the following information:
tr: Aşağıdaki bilgiyi onaylayın:

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
tr: Proje Türü: %s

en: Unable to find any project template in %s
tr: %s içinde proje şablomu bulunamadı

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
tr: 
    "%s" alanı zorunludur. Lütfen onu girin.

en: Field "%s" must contains only letters, digits or the following characters "#$:%%+,.=@^_`~". In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
tr: "%s" alanı sadece harf, rakam ya da "#$:%%+,.=@^_`~" karakterlerini içerebilir. Ayrıca sonunda tire olmamalı. Lütfen düzeltin.

en: Field "%s" must contains only letters, digits, the following characters "#$:%%+,.=@^_`~" or directory separators. In addition you cannot have a leading dash. Please fix it.
tr: "%s" alanı sadece harf, rakam, "#$:%%+,.=@^_`~" karakterlerini veya dizin ayraçlarını içerebilir. Ayrıca sonunda tire olmamalı. Lütfen düzeltin.

en: Field "%s" must contains only ASCII printable characters, no accentuated characters by example. Please fix it.
tr: "%s" alanı sadece ASCII yazdırılabilir karakterler içermeli, vurgulanmış karakterler olmamalı mesela. Lütfen düzeltin.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
tr: Dizin "%s" boş değil. Proje oluşturma bazı dosyalar yazılamıyorsa başarısız olabilir. Devam etmek istiyor musunuz?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
tr: Dosya "%s" zaten mevcut. Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Invalid entry
tr: Geçersiz giriş

en: Dubious entry
tr: Benzeri olan giriş

en: 
    Missing programs: %s.
tr: 
    Eksik programlar: %s.

en: 
    Missing packages: %s.
tr: 
    Eksik paketler: %s.

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
tr: Bu projeyi inşa etmek için bazı önemli programlar ya da geliştirici paketleri eksik. Lütfen projeyi oluşturmadan önce onların düzgün yüklendiğinden emin olun.

en: Install missing packages
tr: Eksik paketleri yükle

note: Translators: Application Manager is the program used to install * new application like apt on Ubuntu, yum on Fedora, zypper on * OpenSuSE and emerge on Gentoo
en: The missing programs are usually part of some distribution packages and can be searched for in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provides to allow development of projects based on them. They usually end with a "-dev" or "-devel" suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
tr: Eksik programlar genelde bir dağıtım paketidirler ve Uygulama Yöneticisi ile aranabilirler. Aynı şekilde, geliştirme paketleri de özel olarak dağıtımınız tarafından sağlanırlar ve onlara dayalı geliştirme projelerine imkan verirler. Paket isimlerinde genellikle "-dev" ya da "-devel" son eki bulunur ve Uygulama Yöneticiniz ile aratılarak bulunabilirler.

en: Missing components
tr: Eksik bileşenler

en: New project has been created successfully.
tr: Yeni proje başarıyla oluşturuldu.

en: New project creation has failed.
tr: Yeni proje oluşturma başarısız oldu.

en: Skipping %s: file already exists
tr: %s geçiliyor: dosya zaten mevcut

en: Creating %s … Failed to create directory
tr: %s oluşturuluyor … Dizin oluşturma başarısız oldu

en: Creating %s (using AutoGen)… %s
tr: %s Oluşturuluyor (AutoGen kullanılarak)… %s

en: Creating %s … %s
tr: %s oluşturuluyor … %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
tr: Çalıştırılıyor: %s

en: Directory where the new projects are created by default
tr: Yeni projelerin öntanımlı olarak oluşturuldukları dizin

en: If empty, the user home directory is used. If the path is relative, it is relative to the home directory.
tr: Boşsa, kullanıcı ev dizini kullanılır. Yol göreceli ise, ev dizinine göredir.

en: Default user name used in new project
tr: Yeni projede kullanılan varsayılan kullanıcı adı

en: If empty, the current user name is used.
tr: Boşsa, mevcut kullanıcı adı kullanılır.

en: Unable to extract project template %s: %s
tr: Proje şablonu %s çıkarılamadı: %s

en: New Project Assistant
tr: Yeni Proje Yardımcısı

en: Select directory
tr: Dizin seçiniz

en: Select file
tr: Dosya seçin

en: Select an Image File
tr: Bir Resim Dosyası Seçin

en: Choose Icon
tr: Simge Seçin

en: Choose directory
tr: Dizin seç

en: Choose file
tr: Dosya seç

en: Anjuta Plugin
tr: Anjuta Eklentisi

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
tr: Libanjuta alt yapısını kullanan Anjuta eklenti projesi

en: Basic information
tr: Temel bilgi

en: General Project Information
tr: Genel Proje Bilgisi

en: Project Name:
tr: Projenin Adı:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
tr: Proje ismi boşluk içermemelidir, çünkü bu isim inşa hedefinin ismi olacak (çalıştırılabilir, kütüğühane vb.)

en: Author:
tr: Yazar:

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Project options
tr: Proje seçenekleri

en: Options for project build system
tr: Proje inşa sistemi için seçenekler

en: Plugin Title:
tr: Eklenti Başlığı:

en: Display title of the plugin
tr: Eklentinin başlığını göster

en: Plugin Description:
tr: Ekleti Tanımlaması:

en: Display description of the plugin
tr: Eklentinin tanımını göster

en: Plugin Class Name:
tr: Eklenti Sınıf İsmi:

en: Plugin class name
tr: Eklenti sınıf ismi

en: Plugin Dependencies:
tr: Eklenti Bağımlılıkları:

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
tr: Virgül ile ayrılmış, bu eklentinin bağlı olduğu diğer eklentiler. Temel arayüz ismi ya da eklenti konumu olabilir (kütüphane:sınıf)

en: Icon File:
tr: Simge Dosyası:

en: Icon file for the plugin
tr: Eklenti için simge dosyası

en: Create Gtk Builder interface file
tr: Gtk Builder arayüz dosyası oluştur

en: Create a template Gtk Builder interface file
tr: Bir şablom Gtk Builder arayüz dosyası oluştur

en: Plugin has menus or/and toolbars
tr: Eklentinin menüsü ve/veya araç çubukları var

en: Whether the plugin has menus or toolbars
tr: Eklentinin menülerinin ya da araç çubuklarının olması

en: Configure external packages:
tr: Harici paketleri yapılandır:

en: Use pkg-config to add library support from other packages
tr: Diğer paketlerden kütüphane desteği eklerken pkg-config kullan

en: Configure external packages
tr: Harici paketleri yapılandır

en: Add C++ support:
tr: C++ desteği ekle:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
tr: Projeye C++ desteği ekler bu sayede C++ kaynak dosyaları inşa edilebilir

en: Required Packages:
tr: Gerekli Paketler:

en: Check the packages that your project requires
tr: Projenizin ihtiyacı olan paketleri kontrol edin

en: Values to watch
tr: İzlenecek değerler

en: Shell values to watch
tr: İzlenecek kabuk değerleri

en: Value Name:
tr: Değer ismi:

en: Name of the value to watch
tr: İzlenecek değerin ismi

en: Implement plugin interfaces
tr: Eklenti arayüzlerini uygula

en: Plugin interfaces to implement
tr: Uygulanacak eklenti arayüzleri

en: Interface:
tr: Arayüz:

en: Interface implemented by the plugin
tr: Eklenti tarafından arayüz uygulaması

en: Generic C++
tr: Genel C++

en: A generic C++ project
tr: Genel C++ projesi

en: project name
tr: proje ismi

en: Add shared library support:
tr: Paylaşılan kütüphane desteği ekle:

en: Adds support for building shared libraries in your project
tr: Projenize paylaşılan kütüphane inşa etme desteğini ekler

en: Add internationalization:
tr: Uluslarlarasılaştırma ekle:

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
tr: Projenize uluslararasılaştırma desteği ekler, böylelikle projenizin farklı dillerde tercümeleri olabilirfarklı dillere tercüme edilebilir

en: Add Windows support:
tr: Windows desteği ekle:

en: Adds support for building on Windows platforms
tr: Windows platformlarında derlemek için destek ekler

en: Django Project
tr: Django Projesi

en: Python webproject using Django Web Framework
tr: Django Web Alt Yapısı kullanan python web projesi

en: Django Project information
tr: Django Proje bilgisi

en: Generic gcj compiled java
tr: Genel gcj derlenmiş java

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
tr: Genel asıl derlenmiş java projesı GNU Java Derleyici kullanılarak (gcj)

en: Main Class:
tr: Ana Sınıf:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
tr: GCJ'nin hangi sınıfın main() işlevini içerdiğini bilmesi gerekiyor

en: Gnome Shell Extension
tr: Gnome Kabuk Eklentisi

en: A minimal Gnome Shell extension
tr: Asgari bir Gnome Kabuk eklentisi

en: Plugin Name:
tr: Eklenti İsmi:

en: Short but descriptive user-visible plugin name
tr: Kısa ama açıklayıcı kullanıcıya-görünür eklenti ismi

en: Long description of your plugin
tr: Eklentinizin uzun tanımı

en: Uuid is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (foo.bar@extensions.example.com), but
    need not be an actual email address, though it's a good idea to base the uuid on your
    email address.
tr: Uuid eklentiniz için eşsiz bir tanımlayıcıdır.
    Bir e-posta adresi formatı biçiminde olmalıdır (foo.bar@eklentiler.ornek.com), ama
    gerçek bir e-posta adresi olmasına gerek yoktur, tabi uuid'i e-posta adresinizle temellendirmeniz
    iyi bir fikir olur.

en: Extension URL
tr: Eklenti URL'si

en: Gnome Shell Compatibility:
tr: Gnome Kabuğu Uyumluluğu:

en: Comma-separated list of gnome-shell version your plugin is compatible with
tr: Eklentinizin uyumlu olduğu gnome-kabuk sürümlerinin virgülle ayrılmış listesi

en: GTK+ (Application)
tr: GTK+ (Uygulama)

en: Full features Gtk+ Application with file handling
tr: Tam özellikli, dosya işlemleri destekli tam Gtk+ Uygulaması

en: Add gtk-doc system:
tr: gtk-doc sistemi ekle:

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
tr: GObject temelli sınıflar için API belgelendirmeleri derlemek için gtk-doc kullanılacak

en: Use GtkBuilder for user interface:
tr: Kullanıcı arayüzü için GtkBuilder kullan:

en: Use GtkBuilder to create the user-interface in a graphical way and load it from xml files at runtime
tr: Grafiksel yolla kullanıcı arayüzü oluşturmak için GtkBuilder kullan ve çalışma zamanında xml dsoyasından yüke

en: Require Package:
tr: Paket İçeriyor:

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
tr: Projenizin ihtiyaç duyduğu paket ismini girin. Ayrıca paketin hangi sürümünün gerekli olduğunu da belirtebilirsiniz. Örneğin, 'libgnomeui-2.0' ya da 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'

en: GTKmm (Simple)
tr: GTKmm (Basit)

en: A minimal GTKmm project
tr: Asgari GTKmm projesi

en: GTK+ (simple)
tr: GTK+ (basit)

en: Simple GTK+ project
tr: Basit GTK+ projesi

en: Generic java (automake)
tr: Genel java (automake)

en: A generic java project using automake project management
tr: Genel java projesi automake proje yönetimi kullanılarak

en: Main class
tr: Ana sınıf

en: Generic JavaScript
tr: Genel JavaScript

en: A generic minimal and flat project
tr: Genel minik ve düz proje

en: Library
tr: Kitaplık

en: A shared or a static library project
tr: Paylaşılan ya da statik kitaplık projesi

en: Build library as
tr: Derleme şekli

en: Select library type to build
tr: Derlenecek kitaplık türünü seçin

en: Shared and Static library
tr: Paylaşılan ve Statik kitaplık

en: Only Shared
tr: Sadece Paylaşılan

en: Only Static
tr: Sadece Statik

en: License
tr: Lisans

en: Select code license
tr: Kod lisansı seç

en: No license
tr: Lisans yok

en: Generic (Minimal)
tr: Genel (Minik)

en: Makefile project
tr: Makefile projesi

en: Makefile-based project
tr: Makefile-tabanlı proje

en: Project directory, output file etc.
tr: Proje dizini, çıktı dosyası vb.

en: Project name:
tr: Proje ismi:

en: Project directory:
tr: Proje dizini:

en: PyGTK project using automake
tr: Automake kullanan PyGTK projesi

en: Generic python (automake)
tr: Genel python (automake)

en: A generic python project using automake project management
tr: Genel python projesi automake proje yöneticisi kullanan

en: A sample SDL project
tr: Örnek SDL projesi

en: Require SDL version:
tr: Gereken SDL sürümü:

en: Minimum SDL version required
tr: Gerekli olan asgari SDL sürümü

en: Require SDL_image:
tr: Gereken SDL_image:

en: Require SDL_image library
tr: Gereken SDL_image kütüphanesi

en: Require SDL_gfx:
tr: Gereken SDL_gfx:

en: Require SDL_gfx library
tr: Gereken SDL_gfx kütüphane

en: Require SDL_ttf:
tr: Gereken SDL_ttf:

en: Require SDL_ttf library
tr: Gereken SDL_ttf kütüphanesi

en: Require SDL_mixer:
tr: Gereken SDL_mixer:

en: Require SDL_mixer library
tr: Gereken SDL_mixer kütüphanesi

en: Require SDL_net:
tr: Gereken SDL_net:

en: Require SDL_net library
tr: Gereken SDL_net kütüphanesi

en: Generic
tr: Genel

en: A generic project
tr: Genel proje

en: A generic wx Widgets project
tr: Genel wx Widgets projesi

en: A generic Xlib dock applet
tr: Genel Xlib sabitleme uygulamacığı

en: A generic Xlib project
tr: Genel Xlib projesi

en: Python loader
tr: Python yükleyici

en: Allows loading Anjuta plugins written in Python
tr: Python ile yazılmış Anjuta eklentilerinin yüklenmesini sağlar

en: Loading files...
tr: Dosyalar yükleniyor...

en: Quick open
tr: Hızlı aç

en: Quickly open a file in the current project.
tr: Mevcut projedeki bir dosyayı hızlıca aç.

en: Quick open operations
tr: İşlemleri hızlı aç

en: Quick Open
tr: Hızlı Aç

en: Run Program
tr: Programı Çalıştır

en: Allow to execute program without debugger.
tr: Programı hata ayıklayıcı olmadan çalıştırmaya izin ver.

en: Program Parameters
tr: Program Parametreleri

en: Run in Terminal
tr: Uçbirimde Çalıştır

en: Working Directory:
tr: Çalışma Dizini:

en: Choose a working directory
tr: Çalışma dizinini seçin

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
tr: Program dizini '%s' yerel değil

en: Command used for starting a terminal
tr: Bir uçbirim başlatmak için kullanılan komut

en: Load Target to run
tr: Çalıştırmak için hedefi yükle

en: The program is already running.
    Do you want to stop it before restarting a new instance?
tr: Program zaten çalışıyor.
    Yeniden başlatılmadan önce durdurmak ister misiniz?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
tr: Ç_alıştır

en: Run program without debugger
tr: Programı hata ayıklayıcı olmadan çalıştır

en: Stop Program
tr: Programı Durdur

en: Kill program
tr: Programı Öldür

en: Program Parameters…
tr: Program Parametreleri…

en: Set current program, arguments, etc.
tr: Mevcut program, bağımsız değişken, vs. ayarla

en: Run operations
tr: Çalıştırma işlemleri

en: Code Snippets
tr: Kod Parçacıkları

en: Allows insertion of snippets into the editor.
tr: Düzenleyiciye ufak parçaların eklenmesine izin verir.

en: Snippets
tr: Parçacıklar

note: Translator: Appears in Edit->Snippets menu. It is used mainly for providing a shortcut for the trigger-key based insertion of snippets. It's called like this because you type the trigger-key in the editor, followed by Trigger Insert and the snippet gets inserted.
en: _Trigger insert
tr: Eklemeyi _Tetikle

en: Insert a snippet using the trigger-key
tr: Tetikleme tuşu ile bir parçacık ekle

note: Translator: In a similar matter, it also appears in Edit->Snippets. It's another method for inserting snippets. In this case, you call Auto complete insert, start typing in the editor a string, the database is searched for that string and the most relevant snippets are returned in a pop-up like the 
en: _Auto complete insert
tr: _Otomatik tamamlama ile ekle

en: Insert a snippet using auto-completion
tr: Otomatik tamamlama kullanarak bir parçacık ekle

en: _Import snippets …
tr: Parçacıkları içe _aktar …

en: Import snippets to the database
tr: Parçacıkları veri tabanına aktar

en: _Export snippets …
tr: Parçaları _dışa aktar …

en: Export snippets from the database
tr: Parçaları veri tabanından dışa aktar

en: Snippets Manager actions
tr: Parça Yöneticisi eylemleri

en: Command?
tr: Komut?

en: Variable text
tr: Değişken metni

en: Instant value
tr: Anlık değer

en: Add snippet
tr: Parçacık ekle

en: Remove selected snippet
tr: Seçili parçayı sil

en: Insert snippet into editor at current cursor position
tr: Parçayı düzenleyiciye mevcut imleç pozisyonunda ekle

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Languages
tr: Diller

note: Insert the Add Snippet menu item
en: Add Snippet…
tr: Parça Ekle…

note: Insert the Add Snippets Group menu item
en: Add Snippets Group…
tr: Parça Grubu Ekle…

en: Default value
tr: Öntanımlı değer

en: <b>Error:</b> You must choose at least one language for the snippet!
tr: <b>Hata:</b>Parça için en azından bir dil seçmelisiniz!

en: <b>Error:</b> The trigger key is already in use for one of the languages!
tr: <b>Hata:</b>Tetikleyici tuş zaten bir dil tarafından kullanılıyor!

en: <b>Error:</b> The trigger key can only contain alphanumeric characters and "_"!
tr: <b>Hata:</b>Tetikleyici tuş sadece alfanümerik karater ve "_" içerebilir!

en: <b>Error:</b> You haven't entered a trigger key for the snippet!
tr: <b>Hata:</b>Parça için tetikleyici tuş girmediniz!

en: Snippet Name:
tr: Parça İsmi:

en: Select the name of the Snippet. 
    The role of the name is purely informative.
tr: Parçanın ismini seçin.
    İsim sadece bilgi amaçlıdır.

en: <b>Warning:</b> You should choose a name for the snippet!
tr: <b>Uyarı:</b> Bu parçacık için isim seçmelisiniz!

en: Snippets Group:
tr: Parçacık Grubu:

en: Select the Snippets Group to which this snippet belongs.
tr: Bu parçacığın ait olduğu Parçacık Grubunu seçin.

en: <b>Error:</b> The snippet must belong to a group!
tr: <b>Hata:</b> Parçacık bir gruba ait olmalı!

en: Trigger Key:
tr: Tetikleyen Anahtar:

en: The trigger key is used for fast insertion of the snippet. Type the trigger key in the editor, followed by the "Fast Insert" shortcut to insert a snippet.
    <b>Warning: Must be unique per language. </b>
tr: Tetikleme tuşu parçanın hızlıca eklenebilmesi için kullanılır. Bir parça eklemek için düzenleyicide tetikleyici tuşu yazın, ardından "Hızlı Ekleme" kısayolunu kullanın.
    <b>Uyarı:Her dil için eşsiz olmalıdır.</b>

en: Languages:
tr: Diller:

en: Select the languages for which you want to use this snippet.
tr: Bu parçayı kullanacağınız dilleri seçin.

en: Keywords:
tr: Anahtar Kelimeler:

en: Keywords are used for better searching of the snippets. They should be relevant to the snippet content. Type them separated by a single space.
tr: Anahtar kelimeler parçaların daha iyi aranabilmesi için kullanılır. Parça içeriğiyle alakalı olmalıdırlar. Tek bir boşlukla ayırarak yazın.

en: Snippet Properties
tr: Parça Özellikleri

en: Preview
tr: Önizleme

en: Snippet Content
tr: Parça İçeriği

en: Insert
tr: Araya Ekle

en: Snippet Variables
tr: Parça Değişkenleri

en: Close
tr: Kapat

en: Export snippets
tr: Parçaları dışa aktar

en: Save in folder:
tr: Klasöre kaydet:

en: Select snippets
tr: Parçaları seç

en: Import Snippets
tr: Parçacıkları İçe Aktar

en: Anjuta variables
tr: Anjuta değişkenleri

en: Use tabs for indentation
tr: Girintileme için sekmeler kullan

en: Tab size in spaces:
tr: Boşluk cinsinden sekme boyutu:

en: Indentation size in spaces:
tr: Girintilerin boşluk olarak boyutu:

en: Indentation and auto-format options
tr: Girintileme ve kendiliğinden biçimleme seçenekleri

en: Highlight syntax
tr: Söz dizimini vurgula

en: Highlight matching brackets
tr: Eşleşen parantezleri vurgula

en: Create backup files
tr: Yedek dosyaları oluştur

en: Enable autocompletion for document words
tr: Belge kelimelerin için otomatik tamamlamayı aç

en: Highlight current line
tr: Mevcut satırı vurgula

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: Show marks
tr: İşaretleri göster

en: Show right margin
tr: Sağ kenar boşluğu göster

en: Right margin position in characters
tr: Karakter cinsinden sağ kenar boşluk pozisyonu

en: View
tr: Görünüm

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Use theme font
tr: Tema yazıtipini kullan

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Color scheme:
tr: Renk şeması:

en: Font
tr: Yazıtipi

en: _Line Number Margin
tr: _Satır Numarası Boşluğu

en: Show/Hide line numbers
tr: Satır numaralarını göster/sakla

en: _Marker Margin
tr: İş_aretleyici Boşluğu

en: Show/Hide marker margin
tr: İşaretçi kenar boşluğunu sakla/göster

en: _White Space
tr: _Beyaz Boşluk

en: Show/Hide white spaces
tr: Beyaz boşlukları göster/sakla

en: _Line End Characters
tr: _Satır Sonu Karakterleri

en: Show/Hide line end characters
tr: Satır sonu karakterlerini göster/sakla

en: Line _Wrapping
tr: _Satır Bölme

en: Enable/disable line wrapping
tr: Satır bölmeyi etkinleştir/kapat

en: Editor view settings
tr: Düzenleyici görünüm ayarları

en: GtkSourceView Editor
tr: GtkSourceView Düzenleyicisi

en: The file "%s" on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
tr: Diskteki "%s" dosyası mevcut tampondakinden daha yeni.
    Yeniden yüklemek ister misiniz?

en: The file "%s" has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
tr: "%s" dosyası diskten silinmiş.
    Kapatmak ister misiniz?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
tr: %s açılamadı: %s

en: The file "%s" is read-only! Edit anyway?
tr: Dosya "%s" salt-okunur! Yine de düzenlensin mi?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
tr: Dosya %s kaydedilemedi: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
tr: Dosya kaydedilemedi çünkü dosya ismi belirtilmemiş

en: New file %d
tr: Yeni dosya %d

en: GtkSourceView editor
tr: GtkSourceView düzenleyicisi

en: The default editor based on GtkSourceView
tr: GtkSourceview tabanlı varsayılan düzenleyici

en: Preparing pages for printing
tr: Sayfalar yazdırma için hazırlanıyor

en: Wrap lines
tr: Satırları kaydır

en: Line numbers
tr: Satır numaraları

en: Header
tr: Başlık

en: Footer
tr: Dipnot

en: Highlight source code
tr: Kaynak kodu vurgula

en: Starter
tr: Başlatıcı

en: Welcome page with most common actions.
tr: Yaygın eylemler ile hoşgeldin sayfası.

en: Start
tr: Başla

en: Create a new project
tr: Yeni bir proje oluştur

en: Import a project
tr: Projeyi içe aktar

en: Search for example code
tr: Örnek kod ara

en: View local Anjuta documentation
tr: Yerel Anjuta belgelerine göz at

en: View local Anjuta FAQ
tr: Yerel Anjuta FAQ'ına göz at

en: View online library documentation
tr: Çevrim içi kitaplık belgelerine göz at

en: Remove recently used project from list
tr: Listeden yakın zamanda kullanılan projeyi kaldır

en: Unlist Project
tr: Projeyi Listeden Çıkar

en: A Subversion client plugin based on libsvn
tr: libsvn tabanlı bir subversion istemcisi eklentisi

en: Subversion Preferences
tr: Subversion Tercihleri

en: Subversion Options
tr: Subversion Seçenekleri

en: Add file/directory
tr: Dosya/dizin ekle

en: Recurse
tr: İç İçe

en: Commit Changes
tr: Değişiklikleri Ata (Commit)

en: Previous Commit Messages:
tr: Önceki Atama (commit) Mesajı:

en: Use previous message
tr: Önceki mesajı kullan

en: Select Files to Commit:
tr: Atamak (commit) için Dosyaları Seç:

en: Retrieving status…
tr: Durum alınıyor…

en: Copy files/folders
tr: Dosyaları/klasörleri kopyala

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Source/Destination Paths:
tr: Kaynak/Hedef Yolları:

en: Working Copy
tr: Çalışan Kopya

en: Repository Head
tr: Depo Başlığı

en: Other Revision:
tr: Diğer Gözden Geçirme:

en: Diff file/directory
tr: Diff dosya/dizin

en: File or directory to diff:
tr: Diff için dosya ya da dizin:

en: Save open files before diffing
tr: Diff etmeden önce açık dosyaları kaydet

en: View Log
tr: Günlük Görüntüle

en: Whole Project
tr: Tüm Proje

en: Diff to Previous
tr: Önceki ile Dif Et

en: Diff Selected Revisions
tr: Seçili Gözden Geçirmeleri Diff Et

en: View Selected Revision
tr: Seçili Gözden Geçirmeyi Görüntüle

en: Merge changes into working copy
tr: Değişiklilkleri çalışan kopyayla birleştir

en: First Path:
tr: İlk Yol:

en: Use first path
tr: İlk yolu kullan

en: Second Path:
tr: İkinci Yol:

en: Working Copy Path:
tr: Çalışan Kopya Yolu:

en: Start Revision:
tr: Başlangıç Gözden Geçirmesi:

en: End Revision:
tr: Son Gözden Geçirme:

en: Ignore ancestry
tr: Öncekileri yoksay

en: Remove file/directory
tr: Dosya/dizin sil

en: File/URL to Remove:
tr: Silmek için Dosya/URL:

en: Set Conflicts as Resolved
tr: Çakışmaları Çözülmüş Olarak Ata

en: Select Files to Mark as Resolved:
tr: Çözüldü Olarak İşaretlenecek Dosyaları Seç:

en: Retrieving status……
tr: Durum alınıyor……

en: Revert Changes
tr: Değişiklikleri Geri Al

en: Select Changes to Revert:
tr: Geriye Çevirme için Değişiklikleri Seç:

en: Switch to branch/tag
tr: Branş/etiket değiştir

en: Branch/Tag URL:
tr: Branş/Etiket URL'si:

en: Update file/directory
tr: Dosya/dizin güncelle

en: Trust server
tr: Sunucuya güven

en: Realm:
tr: Alan:

en: Remember this decision
tr: Bu kararı hatırla

en: Repository authorization
tr: Depo kimlik doğrulaması

en: Remember Password
tr: Parola Hatırla

en: realm
tr: alan

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add…
tr: _Ekle…

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
tr: Subversion ağacına yeni dosya/dizin ekle

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove…
tr: _Çıkar…

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
tr: Subversion ağacından dosya/dizin sil

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit…
tr: _Gönder…

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
tr: Subversion ağacına değişiklikleri commit et

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert…
tr: _Geri al…

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
tr: Çalışan kopyanızda yapılan değişiklikleri geri çevir.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts…
tr: _Çatışmaları Çöz…

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
tr: Çalışan kopyanızdaki çakışmaları çözün.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update…
tr: _Güncelle…

note: Display label short-cut
en: Syncronize your local copy with the Subversion tree
tr: Yerel kopyanızı Subversion ağacıyla eşleştirin

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders…
tr: Dosyaları/Klasörleri Kopyala…

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
tr: Depodaki dosyaları/klasörleri kopyala

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag…
tr: Bir Dala/Etikete Geç…

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
tr: Yerel kopyanızı depodaki bir branş ya da etikete değiştir

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge…
tr: Birleştir…

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
tr: Çalışan kopyanızla değişiklikleri birleştirin

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log…
tr: Günlüğü _Görüntüle…

note: Display label short-cut
en: View file history
tr: Dosya geçmişini göster

note: Action name Stock icon, if any
en: _Diff…
tr: _Fark…

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
tr: Depo ile yerel ağacı diff et

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy…
tr: Kopyala…

note: Action name Stock icon, if any
en: Diff…
tr: Fark…

en: Subversion operations
tr: Subversion işlemleri

en: Subversion popup operations
tr: Subversion beliren pencere işlemleri

en: Subversion Log
tr: Subversion Günlüğü

en: Subversion: File will be added on next commit.
tr: Subversion: Dosya bir sonraki commit edildiğinde eklenecek.

en: Please enter a path.
tr: Lütfen bir yol girin.

en: Subversion: Commit complete.
tr: Subversion: Commit tamamlandı.

en: Subversion: Committing changes to the repository…
tr: Subversion: Değişiklikler depoya gönderiliyor…

en: Subversion: Copy complete.
tr: Subversion: Kopyalama tamamlandı.

en: Please enter a source path.
tr: Lütfen bir kaynak yolu girin.

en: Please enter a destination path.
tr: Lütfen bir hedef yolu girin.

en: [Head/Working Copy]
tr: [Head/Çalışan Kopya]

en: Subversion: Retrieving diff…
tr: Subversion: Farklılıklar getiriliyor…

en: Subversion: Retrieving log…
tr: Subversion: Günlük getiriliyor…

en: Subversion: File retrieved.
tr: Subversion: Dosya alındı.

en: Subversion: Retrieving file…
tr: Subversion: Dosya alınıyor…

en: Subversion: Merge complete.
tr: Subversion: Birleşme tamamlandı.

en: Please enter the first path.
tr: Lütfen ilk yolu girin.

en: Please enter the second path.
tr: Lütfen ikinci yolu girin.

en: Please enter a working copy path.
tr: Bir çalışan kopya yolunu girin.

en: Please enter the start revision.
tr: Lütfen başlangıç gözden geçirmesini girin.

en: Please enter the end revision.
tr: Lütfen son gözden geçirmeyi girin.

en: Subversion: File will be removed on next commit.
tr: Subversion: Dosya bir sonraki commit ettiğinizde silinecek.

en: Subversion: Resolve complete.
tr: Subversion: Çözümleme tamamlandı.

en: Subversion: Revert complete.
tr: Subversion: Geri çevirme tamamlandı.

en: Subversion: Switch complete.
tr: Subversion: Çevirme tamamlandı.

en: Please enter a branch/tag URL.
tr: Lütfen bir branş/etiket URL'si girin.

en: Subversion: Diff complete.
tr: Subversion: Diff tamamlandı.

en: Subversion: Update complete.
tr: Subversion: Güncelleme tamamlandı.

en: Authentication canceled
tr: Kimlik denetimi iptal edildi

en: Hostname:
tr: Makine ismi:

en: Fingerprint:
tr: Parma izi:

en: Valid from:
tr: Geçerlilik başlangıcı:

en: Valid until:
tr: Geçerlilik bitişi:

en: Issuer DN:
tr: Verenin DN'i:

en: DER certificate:
tr: DER sertifikası:

en: Deleted: %s
tr: Silindi: %s

en: Added: %s
tr: Eklendi: %s

en: Resolved: %s
tr: Çözüldü: %s

en: Updated: %s
tr: Güncellendi: %s

en: Externally Updated: %s
tr: Harici Olarak Güncellendi: %s

en: Modified: %s
tr: Değiştirildi: %s

en: Merged: %s
tr: Birleştirildi: %s

en: Conflicted: %s
tr: Çakıştı: %s

en: Missing: %s
tr: Eksik: %s

en: Obstructed: %s
tr: Engellenmiş: %s

en: Parallel scan of project and global symbols
tr: Proje ve genel sembollerin paralel taraması

en: This option means that the global system packages will be scanned simultaneously with the project's ones
tr: Bu seçenek, sistem paketlerinin projeninkiler ile eş zamanlı taranacağı anlamına gelir

en: Automatically update symbols without saving file
tr: Dosyayı kaydetmeden sembolleri kendiliğinden güncelle

en: Automatically update the file's symbols without saving. The update occurs after 10 seconds without keypresses by the user.
tr: Dosyanın sembollerini kaydetmeden otomatik olarak güncelle. Güncelleme 10 saniye sonra ,kullanıcı tarafından herhangi bir tuşa basılmadan yapılır.

en: Tag De_claration
tr: Etiket _Bildirimi

en: Go to symbol declaration
tr: Sembol bildirimine git

note: Translators: Go to the line where the tag is implemented
en: Tag _Implementation
tr: Etiket _Uygulaması

en: Go to symbol definition
tr: Sembol tanımına git

en: _Find Symbol…
tr: Sembol _Bul…

en: Find Symbol
tr: Sembol Bul

en: %s: Generating inheritances…
tr: %s: Kalıtımlar oluşturuluyor…

note: Translators: %s is the name of a system library
en: %s: %d file scanned out of %d | %s: %d files scanned out of %d
tr[0]: %s: %d dosya toplam %d dosya içinden tarandı

en: Generating inheritances…
tr: Kalıtımlar oluşturuluyor…

en: %d file scanned out of %d | %d files scanned out of %d
tr[0]: %d dosya %d dosya içinden tarandı

en: Populating symbol database…
tr: Sembol veritabanı dolduruluyor…

en: Symbols
tr: Semboller

en: Search
tr: Arama

en: SymbolDb popup actions
tr: SymbolDb açılan pencere eylemi

en: SymbolDb menu actions
tr: SymbolDb menu eylemleri

en: Symbol Database
tr: Sembol Veritabanı

en: Symbol Database Plugin for Anjuta.
tr: Anjuta için Sembol Veritabanı Eklentisi.

en: Resuming glb scan.
tr: glb taramasını devam ettir.

en: Symbol
tr: Sembol

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Terminal Plugin for Anjuta.
tr: Anjuta için Uçbirim Eklentisi

en: Use GNOME Terminal profile:
tr: GNOME Uçbirimi profilini kullan:

en: Use default GNOME terminal profile
tr: Öntanımlı GNOME uçbirimi profilini kullan

en: Terminal options
tr: Uçbirim seçenekleri

en: terminal operations
tr: uçbirim işlemleri

en: Unable to execute command
tr: Komut çalıştırılamadı

en: Tools
tr: Araçlar

en: Use external program from Anjuta
tr: Anjuta'dan harici programları kullan

en: Tool Editor
tr: Araç Düzenleyicisi

en: Save all files
tr: Tüm dosyaları kaydet

en: _Variable…
tr: _Değişken…

en: Working directory:
tr: Çalışma dizini:

en: Parameters:
tr: Parametreler:

en: Command:
tr: Komut:

en: Short cut:
tr: Kısayol:

note: This is the standard Unix stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
tr: Standart çıktı:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
tr: Standart hata:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
tr: Standart giriş:

en: Edit as script
tr: Betik olarak düzenle

en: Edit command as script in Anjuta on close
tr: Kapatma sırasında Anjuta içerisinde komutu betik olarak düzenle

en: Variable list
tr: Değişken listesi

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
tr: '%s' aracını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Tool
tr: Araç

en: ask at runtime
tr: çalışma zamanında sor

en: undefined
tr: tanımsız

en: Meaning
tr: Anlam

en: Disabled
tr: Kapalı

en: You must provide a tool name!
tr: Bir araç ismi belirtmelisiniz!

en: You must provide a tool command!
tr: Bir araç komutu sağlamalısınız!

en: A tool with the same name already exists!
tr: Aynı isimde bir araç zaten mevcut!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
tr: Kısayol Anjuta içerisinde başka bir bileşen tarafından kullanılıyor. Gene de saklamak istiyor musunuz?

en: Unable to edit script
tr: Betik düzenlenemedi

en: New accelerator…
tr: Yeni hızlandırıcı…

en: Opening %s
tr: %s Açılıyor

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
tr: (çıktı)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
tr: (hata)

note: Display the name of the command
en: Running command: %s…
tr: Komut çalıştırılıyor: %s…

en: Completed unsuccessfully with status code %d
tr: %d kodu ile başarısız olarak tamamlandı

en: Unable to create a buffer: command aborted
tr: Tampon alan oluşturulamadı: komut iptal edildi

en: No document currently open: command aborted
tr: Hiçbir belge henüz açık değil: komut iptal edildi

en: Unable to open input file %s, command aborted
tr: Girdi dosyası %s açılamadı, komut iptal edildi

en: Missing tool name
tr: Eksik araç ismi

en: Unexpected element "%s"
tr: Beklenmeyen öge "%s"

en: Error when loading external tools
tr: Harici araçlar yüklenirken hata

en: Unable to open %s for writing
tr: %s yazmak için açılamadı

en: Tool operations
tr: Araç işlemleri

en: Same as output
tr: Çıktı ile aynı

en: Existing message pane
tr: Mevcut ileti paneli

en: New message pane
tr: Yeni ileti paneli

en: New buffer
tr: Yeni tampon

en: Replace buffer
tr: Tamponun yerine koy

en: Insert into buffer
tr: Tampona ekle

en: Append to buffer
tr: Tamponun sonuna ekle

en: Replace selection
tr: Seçimin yerine koy

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
tr: Beliren pencere

en: Discard output
tr: Çıktıyı sil

en: None
tr: Hiçbiri

en: Current buffer
tr: Mevcut tampon

en: Current selection
tr: Mevcut seçim

en: String
tr: Dizgi

en: Project root URI
tr: Proje kök URI'si

en: Project root path
tr: Proje kök yolu

en: Selected URI in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde seçilen URI

en: Selected directory in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde seçilen dizin

en: Selected full file name in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde seçilen tam dosya adı

en: Selected full file name without extension in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde uzantısı olmadan seçilen tam dosya adı

en: Selected file name in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde seçilen dosya adı

en: Selected file name without extension in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde uzantısı olmadan seçilen dosya adı

en: Selected file's extension in the file manager plugin
tr: Dosya yöneticisi eklentisinde seçilen dosyanın uzantısı

en: Selected URI in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde seçilen URI

en: Selected directory in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde seçilen dizin

en: Selected full file name in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde seçilen tam dosya adı

en: Selected full file name without extension in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde uzantısı olmadan seçilen tam dosya adı

en: Selected file name in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde seçilen dosya adı

en: Selected file name without extension in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde uzantısı olmadan seçilen dosya adı

en: Selected file extension in the project manager plugin
tr: Proje yöneticisi eklentisinde seçilen dosya uzantısı

en: Currently edited file name
tr: Şu an düzenlenen dosya adı

en: Currently edited file name without extension
tr: Uzantısı olmadan şu anda düzenlenen dosya adı

en: Currently edited file directory
tr: Şu an düzenlenen dosya dizini

en: Currently selected text in editor
tr: Şu an düzenleyicide seçili metin

en: Current word in editor
tr: Düzenleyicideki mevcut kelime

en: Current line in editor
tr: Düzenleyicideki mevcut satır

en: Ask the user to get additional parameters
tr: Ek parametreleri almak için kullanıcıya sor

en: Command line parameters
tr: Komut satırı parametreleri

en: Copyright © Naba Kumar
tr: Telif Hakkı © Naba Kumar

en: _File
tr: _Dosya

en: _Quit
tr: Çı_k

en: Quit Anjuta IDE
tr: Anjuta IDE'sinden Çık

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
tr: Çay yerine kahveyi tercih eder misiniz? Onu kontrol edin.

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Reset Dock Layout
tr: _Sabitleme Düzenini Sıfırla

en: Reset the widgets docking layout to default
tr: Parça sabitleme düzenini öntanımlıya sıfırla

en: _Full Screen
tr: _Tam Ekran

en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini seç

en: _Lock Dock Layout
tr: Sabitleme Düzenini _Kilitle

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
tr: Mevcut sabitleem düzenini kilitle böylelikle parçalar taşınamasın

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: Show or hide the toolbar
tr: Araç çubuğunu göster ya da gizle

en: _Help
tr: _Yardım

en: _User's Manual
tr: _Kullanıcı Kılavuzu

en: Anjuta user's manual
tr: Anjuta kullanıcı kılavusu

en: _Frequently Asked Questions
tr: _Sık Sorulan Sorular

en: Anjuta frequently asked questions
tr: Anuta sık sorulan sorular

en: Anjuta _Home Page
tr: Anjuta _Ana Sayfası

en: Online documentation and resources
tr: Çevirim için belgelendirme ve kaynakları

en: Report _Bugs/Patches/Requests
tr: _Hata/Yama/İstek Bildir

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
tr: Anjuta için bir hata, yama ya da özellik isteği bildirin

en: Ask a _Question
tr: Bir _Soru Sor

en: Submit a question for FAQs
tr: SSS'ler için bir soru gönder

en: _About
tr: _Hakkında

en: About Anjuta
tr: Anjuta Hakkında

en: About External _Plugins
tr: Harici _Eklentiler Hakkında

en: About third-party Anjuta plugins
tr: Üçüncü parti Anjuta eklentileri hakkında

en: Specify the size and location of the main window
tr: Ana pencerenin konumunu ve boyutunu belirtin

note: This is the format you can specify the size andposition * of the window on command line
en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
tr: GENİŞLİKxYÜKSEKLİK+XOFF+YOFF

en: Do not show the splash screen
tr: Açılış ekranını gösterme

en: Start a new instance and do not open the file in an existing instance
tr: Yeni bir oluşum başlat ve dosyayı mevcut oluşumda açma

en: Do not open last session on startup
tr: Başlangıçta son oturumu açma

en: Do not open last project and files on startup
tr: Başlangıçta son projeyi ve dosyalarını açma

en: Shut down Anjuta properly, releasing all resources (for debugging)
tr: Anjutayı tüm kaynakları bırakarak, düzgünce kapat (hata ayıklamak için)

en: Display program version
tr: Program sürümünü görüntüle

en: Specify another profile
tr: Başka bir profil belirtin

en: PROFILE_FILE
tr: PROFİL_DOSYASI

en: - Integrated Development Environment
tr: - Bütünleşik Geliştirme Ortamı

en: Invalid profile %s: %s
tr: Geçersiz profil %s: %s

en: Loaded Session…
tr: Oturum Yüklendi…

en: _New Window
tr: Ye_ni Pencere

en: Edit
tr: Düzenle

en: Help
tr: Yardım

en: Installed plugins
tr: Kurulmuş eklentiler

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Value doesn't exist
tr: Değer mevcut değil

en: Default email used in new project
tr: Yeni projede kullanılan öntanımlı e-posta

en: If empty, current login and machine name is used.
tr: Eğer boşsa, mevcut kullanıcı ve makine adı kullanılır.

en: Use tabulation for indentation
tr: Girintileme için sekme kullan

en: Number of characters of one tabulation
tr: Bir sekme için girilecek karakter sayısı

en: Number of spaces on every indentation step
tr: Her girinti adımında girilecek boşluk sayısı

en: Do not load last session on startup
tr: Başlangıçta son oturumu yükleme

en: Do not load last project and files on startup
tr: Başlangıçta son proje ve dosyalarını yükleme

en: Session
tr: Oturum

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
tr: Araç çubuğu düğme etiketleri:

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
tr: Sabitleyici çeviriçi biçemi:

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Icons
tr: Simgeler

en: Text + Icons
tr: Metin + Simgeler

en: GNOME toolbar setting
tr: GNOME araç çubuğu ayarı

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Text below icons
tr: Metin simgelerin altında

en: Text beside icons
tr: Metin simgelerin yanında

en: Icons only
tr: Sadece simgeler

en: Text only
tr: Sadece metin
