aodh VERSION - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: %(name)s count exceeds maximum value %(maximum)d
pt: a contagem %(name)s excede o valor máximo %(maximum)d

en: %(rule)s must be set for %(type)s type alarm
pt: %(rule)s devem ser definidas para o tipo de aviso %(type)s

en: %(rule1)s and %(rule2)s cannot be set at the same time
pt: %(rule1)s e %(rule2)s não podem ser programadas ao mesmo tempo

en: Alarm %(alarm_id)s not found in project %(project)s
pt: Alarme %(alarm_id)s não encontrado no projeto %(project)s

en: Alarm %s not found
pt: Alarme %s não encontrado

en: Alarm incorrect
pt: Alarme incorreto

en: Alarm quota exceeded for user %(u)s on project %(p)s
pt: Aviso de quota excedida para o utilizador %(u)s no projeto %(p)s

en: Alarm when %s event occurred.
pt: Alarme quando evento %s ocorreu.

en: Failed to parse the timestamp value %s
pt: Erro ao analisar o valor data/hora %s

en: Filter expression not valid: %s
pt: Expressão filtro inválida: %s

en: Limit should be positive
pt: O limite deve ser positivo

en: Not Authorized to access %(aspect)s %(id)s
pt: Não Autorizado o acesso a %(aspect)s %(id)s

en: Order-by expression not valid: %s
pt: Expressão ordenar por inválida: %s

en: The data type %(type)s is not supported. The supported data type list is: %(supported)s
pt: O tipo de dados %(type)s não é suportado. A lista do tipo de dados suportados é: %(supported)s

en: Time constraint names must be unique for a given alarm.
pt: Os nomes das restrições de tempo deve ser únicos para um determinado aviso.

en: Timezone %s is not valid
pt: Fuso horário %s inválido

en: Unable to convert the value %(value)s to the expected data type %(type)s.
pt: Incapaz de converter o valor %(value)s para o tipo de dados esperados %(type)s.

en: Unable to parse action %s
pt: Incapaz de analisar a ação %s

en: Unexpected exception converting %(value)s to the expected data type %(type)s.
pt: Exceção inesperada ao converter %(value)s para o tipo de dados esperado %(type)s.

en: Unsupported action %s
pt: Ação não suportada %s

en: You are not authorized to create action: %s
pt: Não tem permissão para criar a ação: %s

en: state invalid
pt: estato inválido

en: state_timestamp should be datetime object
pt: state_timestamp deve ser um objeto data/hora

en: timestamp should be datetime object
pt: o timestamp deve ser um objeto data/hora
