Apostrophe - en to ca translation catalogue (153 entries)

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! Do NOT translate "uberwriter" or "apostrophe"! The list MUST also end with a semicolon!
en: uberwriter;UberWriter;apostrophe;markdown;editor;text;write;
ca: uberwriter;UberWriter;apostrophe;markdown;editor;text;escriu;

en: Apostrophe, an elegant, distraction-free markdown editor
ca: Apostrophe, un editor de markdown elegant i sense distraccions

en: Color scheme
ca: Esquema de color

en: Use the color scheme in the application's UI and in the text area.
ca: Usa l'esquema de color a la interfície d'usuari de l'aplicació i a l'àrea de text.

en: Check spelling while typing
ca: Revisa l'ortografia durant l'escriptura

en: Enable or disable spellchecking.
ca: Activa o desactiva la correcció ortogràfica.

en: Synchronize editor/preview scrolling
ca: Sincronitzar el desplaçament editor/previsualització

en: Keep the editor and preview scroll positions in sync.
ca: Mantenir la sincronització entre l'editor i la previsualització.

en: Input format
ca: Format d'entrada

en: Input format to use when previewing and exporting using Pandoc.
ca: Format d'entrada de la previsualització i exportació amb Pandoc.

en: Autohide Headerbar
ca: Amaga la capçalera automàticament

en: Hide the header and status bars when typing.
ca: Amaga la capçalera i barra d'estat mentre escrius.

en: Open file base path
ca: Obre el recorregut del fitxer de base

en: Open file paths of the current session
ca: Obre el recorregut del fitxer de la sessió actual

en: Default statistic
ca: estadística predeterminada

en: Which statistic is shown on the main window.
ca: Quina estadística es mostra a la finestra principal.

en: Characters per line
ca: Caràcters per línia

en: Maximum number of characters per line within the editor.
ca: Nombre màxim de caràcters per línia a l'editor.

en: Hemingway Mode
ca: Mode hemingway

en: Whether the user can delete text or not.
ca: Si l'usuari pot suprimir o no el text.

en: Preview mode
ca: Previsualització

en: How to display the preview.
ca: Com mostrar la previsualització.

en: Preview active
ca: Vista prèvia activa

en: Whether showing of preview is active when launching a new window.
ca: Si la visualització de la previsualització està activa en llançar una finestra nova.

en: Text size
ca: Mida del text

en: Preferred relative size for the text.
ca: Mida relativa preferida per al text.

en: Edit Markdown in style
ca: Edita el Markdown amb l'estil

en: Focus on your writing with a clean, distraction-free markdown editor.
ca: Centrar-se en la teva escriptura amb un editor net i lliure de distraccions.

en: Features:
ca: Característiques:

en: An UI tailored to comfortable writing
ca: Una interfície d'usuari creada per a una escriptura còmoda

en: A distraction-free mode
ca: Un editor sense distraccions

en: Dark, light and sepia themes
ca: Temes foscos, clars i sèpia

en: Everything you expect from a text editor, such as spellchecking or document statistics
ca: Tot el que espereu d'un editor de text, com ara verificació ortogràfica o estadístiques del document

en: Live preview of what you write
ca: Vista prèvia en viu d'allò que escriviu

en: Export to all kind of formats: PDF, Word/Libreoffice, LaTeX, or even HTML slideshows
ca: Exporta a tots els tipus de formats: PDF, Word/Libreoffice, LaTeX, o fins i tot presentacions HTML

en: Apostrophe website
ca: Pàgina web d'Apostrophe

en: Donations:
ca: Donacions:

en: Help to translate:
ca: Ajudeu en la traducció:

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Export
ca: Exporta

en: Standalone
ca: Independent

en: Use a header and footer to include things like stylesheets and meta information
ca: Utilitza la capçalera i el peu per a incloure coses com fulls d'estil o metainformació

en: Table of Contents
ca: Índex

en: Number Sections
ca: Numera les seccions

en: Page Size
ca: Mida de la pàgina

en: HTML Options
ca: Opcions HTML

en: Self-contained
ca: Autocontingut

en: Produces an HTML file with no external dependencies
ca: Produeix un fitxer HTML sense dependències externes

en: CSS File
ca: Fitxer CSS

en: Select CSS file
ca: Seleccionar Fitxer CSS

en: Syntax Highlighting
ca: Ressaltat de la sintaxi

en: Highlight style
ca: Estil de ressaltat

en: Presentation
ca: Presentació

en: Incremental bullets
ca: Pics incrementals

en: Show one bullet point after another in a slideshow
ca: Mostra una vinyeta rere l'altra en una presentació

en: New
ca: Nou

en: Open
ca: Obre

en: Save
ca: Desa

en: Save as…
ca: Anomena i desa...

en: Menu
ca: Menú

en: Find
ca: Troba

en: New Window
ca: Finestra nova

en: Focus Mode
ca: Mode de concentració

en: Find and Replace
ca: Troba i reemplaça

en: Preferences
ca: Preferències

en: Open Tutorial
ca: Obre el tutorial

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres del teclat

en: About Apostrophe
ca: Quant a l'Apostrophe

en: Save As…
ca: Anomena i desa…

en: Advanced Export…
ca: Exportació avançada…

en: Copy HTML
ca: Copia HTML

en: Autohide headerbar
ca: Amaga automàticament la capçalera

en: Autohide header and statusbars while typing
ca: Amaga automàticament la capçalera i la barra d'estat mentre escrius

en: Use bigger text
ca: Usa un text més gran

en: Reduce the margins width and increase the text size when possible
ca: Redueix l'amplada dels marges i augmenta la mida del text quan sigui possible

en: Restore session
ca: Restaura la sessió

en: Return to your previous session when Apostrophe is started
ca: Torna a la sessió anterior quan s'iniciï l'Apostrophe

en: Flavor of markdown Apostrophe will use
ca: Tipus de marcatge markdown que Apostrophe usarà

en: Markdown flavor documentation
ca: Documentació de Markdown flavor

en: Preview
ca: Previsualització

en: Screen Layout
ca: Disposició de la pantalla

en: No Recent Documents
ca: No hi ha cap document recent

en: No Results Found
ca: No s'ha trobat cap resultat

en: Previous Match
ca: Coincidència anterior

en: Next Match
ca: Següent coincidència

en: Case Sensitive
ca: Coincidència de majúscules i minúscules

en: Regular Expression
ca: Expressió regular

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace All
ca: Reemplaça-ho tot

[ctx: shortcut window]
en: New
ca: Nou

[ctx: shortcut window]
en: Open
ca: Obre

[ctx: shortcut window]
en: Save
ca: Desa

[ctx: shortcut window]
en: Save as
ca: Anomena i desa

[ctx: shortcut window]
en: Close document
ca: Tanca el document

[ctx: shortcut window]
en: Quit application
ca: Surt de l'aplicació

[ctx: shortcut window]
en: Focus mode
ca: Mode de concentració

[ctx: shortcut window]
en: Hemingway mode
ca: Mode Hemingway

[ctx: shortcut window]
en: Preview
ca: Previsualització

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

[ctx: shortcut window]
en: Find
ca: Troba

[ctx: shortcut window]
en: Find and replace
ca: Troba i reemplaça

[ctx: shortcut window]
en: Separator
ca: Separador

[ctx: shortcut window]
en: List item
ca: Element de llista

[ctx: shortcut window]
en: Italic
ca: Cursiva

[ctx: shortcut window]
en: Bold
ca: Negreta

[ctx: shortcut window]
en: Strikeout
ca: Tancar finestra

[ctx: shortcut window]
en: Copy and paste
ca: Copia i enganxa

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ca: Copia el text seleccionat al porta-retalls

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ca: Talla el text seleccionat al porta-retalls

[ctx: shortcut window]
en: Paste selected text from clipboard
ca: Enganxa el text seleccionat del porta-retalls

[ctx: shortcut window]
en: Undo and redo
ca: Desfés i refés

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ca: Desfés l'ordre anterior

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ca: Refés l'ordre anterior

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ca: Selecció

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
ca: Seleccionar tot el text

en: Use System Colors
ca: Utilitza els colors del sistema

en: Use Light Colors
ca: Usa colors clars

en: Use Sepia Colors
ca: Usa colors sèpia

en: Use Dark Colors
ca: Usa colors foscos

en: Show Statistics
ca: Mostra les estadístiques

en: Export to %s
ca: Exporta a %s

en: An error happened while trying to export:
    
    {err_msg}
ca: Hi ha hagut un error en l'exportació
    
    {err_msg}

en: Export to {}
ca: Exporta a {}

en: Select folder
ca: Selecciona la carpeta

en: Unsaved documents
ca: Documents no desats

en: Formula looks incorrect:
ca: La fórmula sembla incorrecta:

en: No matching footnote found
ca: No s'ha pogut trobar la nota de peu corresponent

en: noun
ca: substantiu

en: adjective
ca: adjectiu

en: adverb
ca: adverbi

en: Save your File
ca: Deseu el vostre fitxer

en: Markdown Files
ca: Fitxer "Markdown"

en: Plain Text Files
ca: Fitxers de text simple

en: Open a .md file
ca: Obre un fitxer .md

en: Save changes to document “%s” before closing?
ca: Voleu desar els canvis al document «%s» abans de tancar?

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ca: Si no deses tots els canvis es perdran de manera permanent.

en: Close without saving
ca: Tancar sense desar

en: Save now
ca: Desa ara

en: New File
ca: Fitxer nou

en: Full-Width
ca: Amplada màxima

en: Half-Width
ca: Mitja amplada

en: Half-Height
ca: Mitja alçada

en: Windowed
ca: Amb finestra

en: {:n} Character | {:n} Characters
ca[0]: {:n} caràcter
ca[1]: {:n} caràcters

en: {:n} Word | {:n} Words
ca[0]: {:n} paraula
ca[1]: {:n} paraules

en: {:n} Sentence | {:n} Sentences
ca[0]: {:n} frase
ca[1]: {:n} frases

en: {:n} Paragraph | {:n} Paragraphs
ca[0]: {:n} paràgraf
ca[1]: {:n} paràgrafs

en: {:d}:{:02d}:{:02d} Read Time
ca: {:d}:{:02d}:{:02d} temps de lectura

en: web page
ca: Pàgina web

en: italic text
ca: Text en cursiva

en: bold text
ca: Text en negreta

en: strikethrough text
ca: Ratlla el text

en: Header
ca: Capçalera
