Apostrophe - en to it translation catalogue (128 entries)

en: Export
it: Esporta

en: Export to %s
it: Esporta in %s

en: Cancel
it: Annulla

en: An error happened while trying to export:
    
    {err_msg}
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di esportazione
    
    {err_msg}

en: Export to {}
it: Esporta in {}

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Full-Width
it: Larghezza-completa

en: Half-Width
it: Mezza larghezza

en: Half-Height
it: Mezza altezza

en: Windowed
it: Finestrato

en: Error
it: Errore

en: Unsaved documents
it: Documenti non salvati

en: Formula looks incorrect:
it: La formula sembra errata

en: No matching footnote found
it: Nessun piè di pagina trovato

en: noun
it: nome

en: verb
it: verbo

en: adjective
it: aggettivo

en: adverb
it: avverbo

en: Save your File
it: Salva il tuo file

en: Save
it: Salva

en: Markdown Files
it: Files Markdown

en: Plain Text Files
it: Files di testo semplice

en: Open a .md file
it: Apri un file .md

en: Open
it: Apri

en: Save changes to document “%s” before closing?
it: Salvare le modifiche nel documento "%s" prima di chiudere?

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
it: Se non salvi, tutte le modifiche andranno perse definitivamente.

en: Close without saving
it: Chiudi senza salvare

en: Save now
it: Salva ora

en: New File
it: Nuovo file

en: Preview
it: Anteprima

en: {:n} Characters
it: {:n} caratteri

en: {:n} Words
it: {:n} parole

en: {:n} Sentences
it: {:n} frasi

en: {:n} Paragraphs
it: {:n} paragrafi

en: {:d}:{:02d}:{:02d} Read Time
it: {:d}:{:02d}:{:02d} tempo di lettura

en: web page
it: pagina web

en: italic text
it: Testo corsivo

en: bold text
it: Testo grassetto

en: strikethrough text
it: Testo barrato

en: Item
it: Elemento

en: Header
it: Intestazione

en: Apostrophe website
it: sito web di Apostrophe

en: Donations:
it: Donazioni:

en: Help to translate:
it: Aiuta a tradurre:

en: Use a header and footer to include things like stylesheets and meta information
it: Usa un header o un footer per includere fogli di stile o meta information

en: Table of Contents
it: Sommario

en: Number Sections
it: Sezione numero

en: Page Size
it: Dimensione pagina

en: HTML Options
it: Opzioni HTML

en: Self-contained
it: Auto-contenuto

en: Produces an HTML file with no external dependencies
it: Produce un file HTML senza dipendenze esterne

en: CSS File
it: File CSS

en: Select CSS file
it: Seleziona file CSS

en: Syntax Highlighting
it: Colorazione della sintassi

en: Highlight style
it: Stile colorazione

en: Presentation
it: Presentazione

en: Incremental bullets
it: Elenchi puntati a comparsa

en: Show one bullet point after another in a slideshow
it: Mostra un punto di una lista dopo l'altro in una presentazione

en: page0
it: pagina0

en: page1
it: pagina1

en: Save As…
it: Salva Come...

en: Advanced Export…
it: Esportazione Avanzata...

en: Copy HTML
it: Copia HTML

en: Sync Views
it: Sincronizza viste

en: New
it: Nuovo

en: Open Recent
it: Apri recenti

en: Save as…
it: Salva come...

en: Find
it: Trova

en: Hemingway Mode
it: Modalità Hemingway

en: Focus Mode
it: Modalità concentrazione

en: Find and Replace
it: Trova e sostituisci

en: Preferences
it: Preferenze

en: Open Tutorial
it: Apri Tutorial

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorcaitoie da tastiera

en: About Apostrophe
it: Informazioni su Apostrophe

en: Check spelling while typing
it: Controllo ortografico durante la scrittura

en: Input format
it: Formato input

en: Autohide header and statusbars while typing
it: Nascondi automaticamente intestazione e barre di stato durante la digitazione

en: Autohide headerbar
it: Nascondi automaticamente barra d'intestazione

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: New
it: Nuovo

[ctx: shortcut window]
en: Open
it: Apri

[ctx: shortcut window]
en: Save
it: Salva

[ctx: shortcut window]
en: Save as
it: Salva come

[ctx: shortcut window]
en: Close document
it: Chiudi documento

[ctx: shortcut window]
en: Quit application
it: Chiudi applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Modes
it: Modalità

[ctx: shortcut window]
en: Focus mode
it: Modalità concentrazione

[ctx: shortcut window]
en: Hemingway mode
it: Modalità Hemingway

[ctx: shortcut window]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
it: Schermo Intero

[ctx: shortcut window]
en: Find
it: Trova

[ctx: shortcut window]
en: Find and replace
it: Trova e sostituisci

[ctx: shortcut window]
en: Separator
it: Separatore

[ctx: shortcut window]
en: List item
it: Elemento di una lista

[ctx: shortcut window]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: shortcut window]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: shortcut window]
en: Strikeout
it: Barrato

[ctx: shortcut window]
en: Copy and paste
it: Copia e incolla

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
it: Copia testo selezionato negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
it: Taglia testo selezionato negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Paste selected text from clipboard
it: Incolla testo selezionato negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Undo and redo
it: Annulla e ripeti

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
it: Annulla comando precedente

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
it: Ripeti comando precedente

[ctx: shortcut window]
en: Selection
it: Selezione

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
it: Seleziona tutto

en: Show Statistics
it: Mostra statistiche

en: Previous Match
it: Risultato precedente

en: Next Match
it: Risultato successivo

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace All
it: Sostituisci tutto

en: An elegant, distraction-free markdown editor
it: Un editor markdown elegante e senza distrazioni

en: Enable or disable spellchecking.
it: Commuta controllo ortografico

en: Synchronize editor/preview scrolling
it: Sincronizza scorrimento editor/anteprima

en: Keep the editor and preview scroll positions in sync.
it: Mantieni sincronizzato lo scorrimento di editor e anteprima

en: Input format to use when previewing and exporting using Pandoc.
it: Formato di input da utilizzare durante l'anteprima e l'esportazione tramite Pandoc.

en: Autohide Headerbar
it: Nascondi automaticamente barra d'intestazione

en: Hide the header and status bars when typing.
it: Nascondi l'intestazione e le barre di stato durante la digitazione.

en: Open file base path
it: Apri file con percorso base

en: Open file paths of the current session
it: Apri percorsi file della sessione corrente

en: Default statistic
it: Statistiche predefinite

en: Which statistic is shown on the main window.
it: Quale statistica mostrare nella finestra principale.

en: Characters per line
it: Caratteri per linea

en: Maximum number of characters per line within the editor.
it: Numero massimo di caratteri per riga nell'editor

en: Preview mode
it: Modalità anteprima

en: How to display the preview.
it: Come mostrare l'anteprima
