Apostrophe - en to sv translation catalogue (157 entries)

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! Do NOT translate "uberwriter" or "apostrophe"! The list MUST also end with a semicolon!
en: uberwriter;UberWriter;apostrophe;markdown;editor;text;write;
sv: uberwriter;UberWriter;apostrophe;markdown;redigerare;editor;text;skriv;

en: Apostrophe, an elegant, distraction-free markdown editor
sv: Apostrophe, en elegant, distraktionsfri markdown-redigerare

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Use the color scheme in the application's UI and in the text area.
sv: Använd färgschemat i programmets användargränssnitt och i textområdet.

en: Check spelling while typing
sv: Kontrollera stavning medan jag skriver

en: Enable or disable spellchecking.
sv: Aktivera eller inaktivera stavningskontroll.

en: Synchronize editor/preview scrolling
sv: Synkronisera skrollning i redigerare/förhandsgranskning

en: Keep the editor and preview scroll positions in sync.
sv: Håll skrollning i förhandsgranskare och redigerare synkroniserad.

en: Input format
sv: Indataformat

en: Input format to use when previewing and exporting using Pandoc.
sv: Indataformat att använda vid förhandsgranskning och export med Pandoc.

en: Autohide Headerbar
sv: Dölj rubrikraden automatiskt

en: Hide the header and status bars when typing.
sv: Dölj rubrik- och statusrader vid skrivning.

en: Open file base path
sv: Öppna filsökväg

en: Open file paths of the current session
sv: Öppna filsökvägar för aktuell session

en: Default statistic
sv: Standardstatistik

en: Which statistic is shown on the main window.
sv: Vilken statistik som visas i huvudfönstret.

en: Characters per line
sv: Tecken per rad

en: Maximum number of characters per line within the editor.
sv: Max antal tecken per rad i redigeraren.

en: Hemingway Mode
sv: Hemingway-läge

en: Whether the user can delete text or not.
sv: Huruvida användaren kan ta bort text eller inte.

en: Preview mode
sv: Förhandsgranskningsläge

en: How to display the preview.
sv: Hur förhandsgranskning visas.

en: Preview active
sv: Förhandsgranskning aktiv

en: Whether showing of preview is active when launching a new window.
sv: Huruvida visning av förhandsgranskning är aktiv vid öppnande av ett nytt fönster.

en: Text size
sv: Textstorlek

en: Preferred relative size for the text.
sv: Föredragen relativ storlek för texten.

en: Edit Markdown in style
sv: Redigera markdown med stil

en: Focus on your writing with a clean, distraction-free markdown editor.
sv: Fokusera på ditt skrivande i en elegant, distraktionsfri markdown-redigerare.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: An UI tailored to comfortable writing
sv: Ett användargränssnitt skräddarsytt för bekvämt skrivande

en: A distraction-free mode
sv: Ett distraktionsfritt läge

en: Dark, light and sepia themes
sv: Mörka, ljusa och sepiafärgade teman

en: Everything you expect from a text editor, such as spellchecking or document statistics
sv: Allt du förväntar dig av en textredigerare, såsom stavningskontroll eller dokumentstatistik

en: Live preview of what you write
sv: Direkt förhandsgranskning av vad du skriver

en: Export to all kind of formats: PDF, Word/Libreoffice, LaTeX, or even HTML slideshows
sv: Export till alla sorters format: PDF, Word/Libreoffice, LaTeX eller till och med HTML-bildspel

en: Copyright (C) 2022, Manuel G., Wolf V.
sv: Copyright © 2022, Manuel G., Wolf V.

en: Apostrophe website
sv: Apostrophes webbplats

en: Donations:
sv: Donationer:

en: Help to translate:
sv: Hjälp till att översätta:

en: Damned Lies
sv: Förbannade lögner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Export
sv: Exportera

en: Standalone
sv: Fristående

en: Use a header and footer to include things like stylesheets and meta information
sv: Använd sidhuvud och sidfot för att inkludera saker som stilmallar och metainformation

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Number Sections
sv: Numrera sektioner

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: HTML Options
sv: HTML-alternativ

en: Self-contained
sv: Fristående

en: Produces an HTML file with no external dependencies
sv: Producerar en HTML-fil utan externa beroenden

en: CSS File
sv: CSS-fil

en: Select CSS file
sv: Välj CSS-fil

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Highlight style
sv: Markeringsstil

en: Incremental bullets
sv: Stegvisa punkter

en: Show one bullet point after another in a slideshow
sv: Visa en punkt efter en annan i ett bildspel

en: New
sv: Nytt

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: Save as…
sv: Spara som…

en: Menu
sv: Meny

en: Find
sv: Sök

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Focus Mode
sv: Fokusläge

en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Open Tutorial
sv: Öppna handledning

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About Apostrophe
sv: Om Apostrophe

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Advanced Export…
sv: Avancerad export…

en: Copy HTML
sv: Kopiera HTML

en: Autohide headerbar
sv: Dölj rubrikraden automatiskt

en: Autohide header and statusbars while typing
sv: Dölj rubrik- och statusrader automatiskt vid skrivning

en: Use bigger text
sv: Använd större text

en: Reduce the margins width and increase the text size when possible
sv: Minska bredden på marginaler och öka textstorleken när möjligt

en: Restore session
sv: Återställ session

en: Return to your previous session when Apostrophe is started
sv: Återgå till din föregående session när Apostrophe startas

en: Flavor of markdown Apostrophe will use
sv: Typ av markdown som Apostrophe kommer använda

en: Markdown flavor documentation
sv: Dokumentation för markdown-typen

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Screen Layout
sv: Skärmlayout

en: No Recent Documents
sv: Inga senaste dokument

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Previous Match
sv: Föregående träff

en: Next Match
sv: Nästa träff

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänsligt

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: New
sv: Nytt

[ctx: shortcut window]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Save
sv: Spara

[ctx: shortcut window]
en: Save as
sv: Spara som

[ctx: shortcut window]
en: Close document
sv: Stäng dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Quit application
sv: Avsluta programmet

[ctx: shortcut window]
en: Modes
sv: Lägen

[ctx: shortcut window]
en: Focus mode
sv: Fokusläge

[ctx: shortcut window]
en: Hemingway mode
sv: Hemingway-läge

[ctx: shortcut window]
en: Preview
sv: Förhandsgranska

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Find and replace
sv: Sök och ersätt

[ctx: shortcut window]
en: Separator
sv: Avdelare

[ctx: shortcut window]
en: List item
sv: Listobjekt

[ctx: shortcut window]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: shortcut window]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: shortcut window]
en: Strikeout
sv: Överstruken

[ctx: shortcut window]
en: Copy and paste
sv: Kopiera och klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
sv: Kopiera markerad text till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
sv: Klipp ut markerad text till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Paste selected text from clipboard
sv: Klistra in text från urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Undo and redo
sv: Ångra och upprepa

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
sv: Ångra föregående kommando

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
sv: Upprepa föregående kommando

[ctx: shortcut window]
en: Selection
sv: Markerat

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
sv: Markera all text

en: Use System Colors
sv: Använd systemfärger

en: Use Light Colors
sv: Använd ljusa färger

en: Use Sepia Colors
sv: Använd sepiafärger

en: Use Dark Colors
sv: Använd mörka färger

en: Show Statistics
sv: Visa statistik

en: Export to %s
sv: Exportera till %s

en: An error happened while trying to export:
    
    {err_msg}
sv: Ett fel inträffade vid exportförsök:
    
    {err_msg}

en: Export to {}
sv: Exportera till {}

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Error
sv: Fel

en: Unsaved documents
sv: Osparade dokument

en: Formula looks incorrect:
sv: Formeln ser felaktig ut:

en: No matching footnote found
sv: Ingen matchande fotnot hittades

en: noun
sv: substantiv

en: adjective
sv: adjektiv

en: Save your File
sv: Spara din fil

en: Markdown Files
sv: Markdown-filer

en: Plain Text Files
sv: Oformaterade text-filer

en: Open a .md file
sv: Öppna en .md-fil

en: Save changes to document “%s” before closing?
sv: Vill du spara ändringar i dokumentet ”%s” före stängning?

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer dina ändringar förloras permanent.

en: Close without saving
sv: Stäng utan att spara

en: Save now
sv: Spara nu

en: New File
sv: Ny fil

en: Full-Width
sv: Full bredd

en: Half-Width
sv: Halv bredd

en: Half-Height
sv: Halv höjd

en: Windowed
sv: Fönsterläge

en: {:n} Character | {:n} Characters
sv[0]: {:n} tecken
sv[1]: {:n} tecken

en: {:n} Word | {:n} Words
sv[0]: {:n} ord
sv[1]: {:n} ord

en: {:n} Sentence | {:n} Sentences
sv[0]: {:n} mening
sv[1]: {:n} meningar

en: {:n} Paragraph | {:n} Paragraphs
sv[0]: {:n} stycke
sv[1]: {:n} stycken

en: {:d}:{:02d}:{:02d} Read Time
sv: {:d}:{:02d}:{:02d} lästid

en: web page
sv: webbplats

en: italic text
sv: kursiv text

en: bold text
sv: fet text

en: strikethrough text
sv: genomstruken text

en: Item
sv: Objekt

en: Header
sv: Rubrik
