Apostrophe - en to nl translation catalogue (171 entries)

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! Do NOT translate "uberwriter" or "apostrophe"! The list MUST also end with a semicolon!
en: uberwriter;UberWriter;apostrophe;markdown;editor;text;write;
nl: uberwriter;UberWriter;apostrophe;markdown;editor;text;write;bewerker;tekst;schrijven;apostrof;

en: Apostrophe, an elegant, distraction-free markdown editor
nl: Apostrophe, een elegante, afleidingsvrije markdownbewerker

en: Color scheme
nl: Kleurenschema

en: Use the color scheme in the application's UI and in the text area.
nl: Gebruik het kleurenschema in de gebruikersinterface en in het tekstvak.

en: Check spelling while typing
nl: Spelling controleren tijdens typen

en: Enable or disable spellchecking.
nl: Schakel de spellingcontrole in of uit.

en: Synchronize editor/preview scrolling
nl: Scrollen synchroon houden tussen bewerker en voorvertoning

en: Keep the editor and preview scroll positions in sync.
nl: Houdt de scrollposities in de bewerker en voorvertoning gesynchroniseerd.

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Input format to use when previewing and exporting using Pandoc.
nl: Het te gebruiken invoerformaat bij het voorvertonen en exporteren middels Pandoc.

en: Autohide Headerbar
nl: Kopbalk automatisch verbergen

en: Hide the header and status bars when typing.
nl: Verbergt de kop- en statusbalken tijdens het typen.

en: Open file base path
nl: Hoofdpad van geopend bestand

en: Open file paths of the current session
nl: Geopende bestandspaden in de huidige sessie

en: Default statistic
nl: Standaardstatistiek

en: Which statistic is shown on the main window.
nl: Welke statistiek moet worden getoond in het hoofdvenster.

en: Characters per line
nl: Aantal tekens per regel

en: Maximum number of characters per line within the editor.
nl: Het maximumaantal tekens per regel in de bewerker.

en: Hemingway Mode
nl: Hemingway-modus

en: Whether the user can delete text or not.
nl: Of de gebruiker tekst kan verwijderen of niet.

en: Hemingway Toast Count
nl: Aantal Hemingway-toasts

en: Number of times the Hemingway Toast has been shown
nl: Aantal keer dat de Hemingway-toast weergegeven is

en: Preview mode
nl: Voorvertoningsmodus

en: How to display the preview.
nl: Hoe de voorvertoning wordt getoond.

en: Preview active
nl: Voorvertoning actief

en: Whether showing of preview is active when launching a new window.
nl: Of de voorvertoning actief is bij het openen van een nieuw venster.

en: Text size
nl: Tekstgrootte

en: Preferred relative size for the text.
nl: Voorkeur voor relatieve grootte van tekst.

en: Edit Markdown in style
nl: Bewerk Markdown in stijl

en: Focus on your writing with a clean, distraction-free markdown editor.
nl: Focus op uw schrijven met een eenvoudige, afleidingsvrije Markdownbewerker.

en: Features:
nl: Functies:

en: An UI tailored to comfortable writing
nl: Een interface om comfortabel te schrijven

en: A distraction-free mode
nl: Een afleidingsvrije modus

en: Dark, light and sepia themes
nl: Donkere, lichte en sepia thema’s

en: Everything you expect from a text editor, such as spellchecking or document statistics
nl: Alles wat u verwacht van een tekstverwerker, zoals spellingscontrole of documentstatistieken

en: Live preview of what you write
nl: Live voorvertoning van wat u schrijft

en: Export to all kind of formats: PDF, Word/Libreoffice, LaTeX, or even HTML slideshows
nl: Exporteer naar alle soorten formaten: PDF, LibreOffice/Word, LaTeX, of zelfs HTML-diavoorstellingen

en: Copyright (C) 2022, Manuel G., Wolf V.
nl: Copyright © 2022, Manuel G., Wolf V.

en: The Hemingway Mode mimics the experience of writing on a typewriter, not allowing you to delete any text or doing any kind of editing. 
    
    Only being able to move forward may be frustrating, but can be an interesting exercise for improving your writing skills, gaining focus or facing the task on hand with a different mindset.
nl: De Hemingway-modus bootst het schrijven op een schrijfmachine na, waardoor u getypte tekst niet kunt verwijderen noch er enige andere wijzigingen aan aanbrengen.
    
    Het kan frustrerend zijn om enkel voorwaarts te kunnen bewegen, maar het kan een interessante oefening zijn om uw schrijfvaardigheden te oefenen, om u beter te focussen of om de taak met een andere mentaliteit aan te pakken.

en: _Close
nl: _Sluiten

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Export
nl: Exporteren

en: Standalone
nl: Vrij

en: Use a header and footer to include things like stylesheets and meta information
nl: Gebruik een kop en voetnoten om meta-informatie en stijlbladen op te nemen

en: Table of Contents
nl: Inhoudsopgave

en: Number Sections
nl: Secties nummeren

en: Page Size
nl: Paginagrootte

en: HTML Options
nl: HTML-opties

en: Self-contained
nl: Allesomvattend

en: Produces an HTML file with no external dependencies
nl: Stelt een HTML-bestand zonder externe afhankelijkheden samen

en: Syntax Highlighting
nl: Syntaxmarkering

en: Highlight style
nl: Markeerstijl

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Incremental bullets
nl: Oplopende opsommingstekens

en: Show one bullet point after another in a slideshow
nl: Toont de ene na de andere opsomming in diavoorstellingen

en: New
nl: Nieuw

en: Open
nl: Openen

en: Save
nl: Opslaan

en: Find
nl: Zoeken

en: _Hemingway Mode
nl: _Hemingway-modus

en: _Focus Mode
nl: _Focusmodus

en: Find and _Replace
nl: Zoeken en ve_rvangen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: Open _Tutorial
nl: Rondleiding _tonen

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Apostrophe
nl: _Over Apostrophe

en: _Save As...
nl: Op_slaan als…

en: Advanced _Export…
nl: Geavanceerd _exporteren…

en: _Copy HTML
nl: HTML _kopiëren

en: Autohide headerbar
nl: Kopbalk automatisch verbergen

en: Autohide header and statusbars while typing
nl: Kop- en statusbalken automatisch verbergen tijdens typen

en: Use bigger text
nl: Grotere tekst gebruiken

en: Reduce the margins width and increase the text size when possible
nl: Beperk de breedte van de marges en vergroot de tekst indien mogelijk

en: Restore session
nl: Sessie herstellen

en: Return to your previous session when Apostrophe is started
nl: Terugkeren naar uw laatste sessie wanneer Apostrophe wordt gestart

en: Flavor of markdown Apostrophe will use
nl: De Markdown-variant die Apostrophe gebruikt

en: Markdown flavor documentation
nl: Documentatie voor de Markdown-variant

en: Preview
nl: Voorvertoning

en: Screen Layout
nl: Schermlay-out

en: No Recent Documents
nl: Geen recente documenten

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Previous Match
nl: Vorige overeenkomst

en: Next Match
nl: Volgende overeenkomst

en: Case Sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Regular Expression
nl: Reguliere uitdrukking

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace All
nl: Alles vervangen

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: shortcut window]
en: Open
nl: Openen

[ctx: shortcut window]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Save as
nl: Opslaan als

[ctx: shortcut window]
en: Close document
nl: Document sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
nl: Voorkeuren tonen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Quit application
nl: Toepassing afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Modes
nl: Modi

[ctx: shortcut window]
en: Focus mode
nl: Focusmodus

[ctx: shortcut window]
en: Hemingway mode
nl: Hemingway-modus

[ctx: shortcut window]
en: Preview
nl: Voorvertoning

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
nl: Beeldvullend

[ctx: shortcut window]
en: Find
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Find and replace
nl: Zoeken en vervangen

[ctx: shortcut window]
en: Separator
nl: Scheidingsteken

[ctx: shortcut window]
en: Header
nl: Kop

[ctx: shortcut window]
en: List item
nl: Lijstitem

[ctx: shortcut window]
en: Italic
nl: Cursief

[ctx: shortcut window]
en: Bold
nl: Vetgedrukt

[ctx: shortcut window]
en: Strikeout
nl: Doorhalen

[ctx: shortcut window]
en: Copy and paste
nl: Kopiëren en plakken

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
nl: Geselecteerde tekst kopiëren naar klembord

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
nl: Geselecteerde tekst knippen naar klembord

[ctx: shortcut window]
en: Paste selected text from clipboard
nl: Geselecteerde tekst plakken van klembord

[ctx: shortcut window]
en: Undo and redo
nl: Ongedaan maken/Opnieuw

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
nl: Vorige actie ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
nl: Vorige actie opnieuw uitvoeren

[ctx: shortcut window]
en: Selection
nl: Selectie

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
nl: Alle tekst selecteren

en: Use System Colors
nl: Systeemkleuren gebruiken

en: Use Light Colors
nl: Lichte kleuren gebruiken

en: Use Sepia Colors
nl: Sepia kleuren gebruiken

en: Use Dark Colors
nl: Donkere kleuren gebruiken

en: Show Statistics
nl: Statistieken tonen

en: 0 Words
nl: 0 woorden

en: File Has Changed on Disk
nl: Bestand is gewijzigd op schijf

en: The file has been changed by another program.
nl: Het bestand is gewijzigd door een ander programma.

en: _Discard Changes and Reload
nl: Wijzigingen verwer_pen en opnieuw laden

en: Donate
nl: Doneren

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Close
nl: Sluiten

en: Export to %s
nl: Exporteren naar %s

en: An error happened while trying to export:
    
    {err_msg}
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het exporteren:
    
    {err_msg}

en: Export to {}
nl: Exporteren naar {}

en: Select folder
nl: Map kiezen

en: Error
nl: Foutmelding

en: Unsaved documents
nl: Niet-opgeslagen documenten

en: Formula looks incorrect:
nl: De formule is onjuist:

en: No matching footnote found
nl: Geen overeenkomende voetnoot gevonden

en: noun
nl: zelfstandig naamwoord

en: verb
nl: werkwoord

en: adjective
nl: bijvoeglijk naamwoord

en: adverb
nl: bijwoord

note: Hemingway Toast
en: Text can't be deleted while on Hemingway mode
nl: Tekst kan niet verwijderd worden in Hemingway-modus

en: Tell me more
nl: Vertel me meer

en: Save your File
nl: Bestand opslaan

en: Markdown Files
nl: Markdownbestanden

en: Plain Text Files
nl: Plattetekstbestanden

en: Open a .md file
nl: .md-bestand openen

en: Save changes?
nl: Wijzigingen opslaan?

en: “%s” contains unsaved changes. If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
nl: ‘%s’ bevat niet-opgeslagen wijzigingen. Als u niet opslaat, zullen al uw wijzigingen definitief verloren gaan.

en: Discard
nl: Verwerpen

en: New File
nl: Nieuw bestand

en: Full-Width
nl: Volledige breedte

en: Half-Width
nl: Halve breedte

en: Half-Height
nl: Halve hoogte

en: Windowed
nl: Venster

en: {:n} of {:n} Characters
nl: {:n} van {:n} tekens

en: {:n} Character | {:n} Characters
nl[0]: {:n} teken
nl[1]: {:n} tekens

en: {:n} of {:n} Words
nl: {:n} van {:n} woorden

en: {:n} Word | {:n} Words
nl[0]: {:n} woord
nl[1]: {:n} woorden

en: {:n} of {:n} Sentences
nl: {:n} van {:n} zinnen

en: {:n} Sentence | {:n} Sentences
nl[0]: {:n} zin
nl[1]: {:n} zinnen

en: {:n} of {:n} Paragraphs
nl: {:n} van {:n} alinea’s

en: {:n} Paragraph | {:n} Paragraphs
nl[0]: {:n} alinea
nl[1]: {:n} alinea’s

en: {:d}:{:02d}:{:02d} of {:d}:{:02d}:{:02d} Read Time
nl: {:d}:{:02d}:{:02d} van {:d}:{:02d}:{:02d} leestijd

en: {:d}:{:02d}:{:02d} Read Time
nl: {:d}:{:02d}:{:02d} leestijd

en: italic text
nl: cursieve tekst

en: bold text
nl: vetgedrukte tekst

en: strikethrough text
nl: doorgehaalde tekst

en: Header
nl: Kop

en: web page
nl: webpagina
