appstream-glib - en to cs translation catalogue (203 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
cs: Zobrazovat doplňující informace pro ladění

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
cs: Přidat ID mezipaměti do každé komponenty

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
cs: Do výstupu zahrnout i výsledky, které selhaly

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
cs: Přidat do balíčku tarball ikony s vysokým rozlišením

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
cs: Přidat do XML zakódované ikony

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
cs: Nekomprimovat ikony do balíčku tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
cs: Nastavit adresář pro záznam

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
cs: Nastavit adresář pro balíčky

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
cs: Nastavit adresář pro dočasné soubory

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
cs: Nastavit výstupní adresář

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
cs: Nastavit adresář s ikonami

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
cs: Nastavit adresář pro mezipaměť

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
cs: Nastavit základní název pro výstupní soubory

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
cs: Nastavit původní název

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
cs: Nastavit počet vláken

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
cs: Nastavit minimální velikost ikony v pixelech

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
cs: Nastavit umístění starých metadat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
cs: Ignorovat určité typy zamítnutí

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
cs: Selhalo zpracování argumentů

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
cs: Selhalo vytvoření sestavení

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
cs: Selhalo otevření balíčků

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
cs: Procházejí se balíčky…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
cs: Selhalo přidání balíčku

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
cs: Zpracovány soubory %u/%u…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
cs: Selhalo generování metadat

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
cs: Hotovo!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
cs: Ukládá se ikona

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
cs: Nastavit prefix

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
cs: Zpracovává se aplikace

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
cs: Chyba při načítání souboru AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
cs: Chyba při zpracování překladů

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
cs: Chyba při zpracování renomé

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
cs: Chyba při zpracování, co poskytuje

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
cs: Chyba při načítání souboru .desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
cs: Chyba při vytváření výstupního adresáře

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
cs: Ukládá se AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
cs: Chyba při ukládání souboru AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
cs: Alias pro %s

en: Command not found, valid commands are:
cs: Příkaz nebyl nalezen, platné příkazy jsou:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
cs: Projděte prosím soubor a opravte položky označené „FIXME“

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version
cs: Stará verze API

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
cs: Nová verze API

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
cs: Nedostatečný počet argumentů, očekávány: starý.mxl nový.xml verze

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
cs: Převod %s na %s není implementován

en: Not enough arguments, expected file.xml
cs: Nedostatečný počet argumentů, očekáván: soubor.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
cs: Formát souboru „%s“ nelze převést na novější verzi

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
cs: Formát nebyl rozpoznán

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
cs: Nebyly nalezeny žádné aplikace pro grafické prostředí

note: TRANSLATORS: the file is valid
en: OK
cs: V POŘÁDKU

note: list failures
en: FAILED
cs: SELHALO

en: Validation failed
cs: Ověření selhalo

en: Validation of files failed
cs: Ověření souborů selhalo

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
cs: Odebráno

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
cs: Přidáno

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
cs: Zrušeno

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
cs: Nepoužívat přístup k síti

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
cs: Zobrazit verzi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
cs: Povolit profilování

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
cs: Převést metadata AppStream z jedné verze do jiné

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
cs: Povýšit metadata AppData na nejnovější verzi

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
cs: Vypsat aplikace z metadat AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
cs: Vyhledat v AppStream aplikace

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
cs: Vyhledat v AppStream aplikace podle jména balíčku

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
cs: Zobrazit všechny nainstalované AppStream aplikace

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
cs: Vyhledat v AppStream aplikace podle jména kategorie

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
cs: Zobrazit slova indexovaná pro hledání aplikací

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
cs: Nainstalovat metadata AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
cs: Instalovat metadata AppStream s novým původem

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
cs: Odinstalovat metadata AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
cs: Vytvořit stránku HTML s informacemi o stavu

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
cs: Vytvořit dokument CSV s informacemi o stavu

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
cs: Vytvořit stránku HTML s tabulkou

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
cs: Vypsat aplikace, které nejsou obsažené v balíčcích

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
cs: Ověřit soubor AppData nebo AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
cs: Ověřit soubor AppData nebo AppStream (volně)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
cs: Exportovat smlouvu jako text

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
cs: Ověřit soubor AppData nebo AppStream (striktně)

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
cs: Převést soubor AppData do formátu NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
cs: Převést soubor NEWS do formátu AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
cs: Zkontrolovat nainstalovaná data aplikací

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
cs: zkontrolovat nainstalovanou aplikaci

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
cs: Nahradit snímky obrazovky ve zdrojovém souboru

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
cs: Přidání poskytovatele do zdrojového souboru

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
cs: Přidání jazyka do zdrojového souboru

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
cs: Zrcadlit snímky obrazovky z hlavního zdroje aplikace

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
cs: Začlenit doplňující metadata z externího souboru

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
cs: Porovnat obsah dvou souborů AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
cs: Vygenerovat GUID ze vstupního řetězce

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
cs: Upravit soubor AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
cs: Rozdělit soubor AppStream na soubory AppData a Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
cs: Sloučit několik souborů do souboru AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
cs: Importovat soubor do značkovacího jazyka AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
cs: Sledovat umístění AppStream na změny

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
cs: Porovnat čísla verzí

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
cs: Testovat regulární výraz

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
cs: Pomůcka pro AppStream

en: Version:
cs: Verze:

en: General
cs: Obecné

en: ALL
cs: VŠECHNY

en: Adults Only
cs: pouze dospělé

en: Mature
cs: plnoleté

en: Teen
cs: mládež

en: Everyone 10+
cs: všechny 10+

en: Everyone
cs: všechny

en: Early Childhood
cs: malé děti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No cartoon violence
cs: Žádné kreslené násilí

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
cs: Kreslené postavy v nebezpečných situacích

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
cs: Kreslené postavy v agresivních střetech

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
cs: Grafické vyobrazení násilí páchaného na kreslených postavách

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No fantasy violence
cs: Žádné fantazie o násilí

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
cs: Osoby v nebezpečných situacích snadno odlišitelných od skutečnosti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
cs: Osoby v agresivních střetech snadno odlišitelných od skutečnosti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
cs: Grafické násilí snadno odlišitelné od reality

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No realistic violence
cs: Žádné realistické násilí

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
cs: Mírně realistické osoby v nebezpečných situacích

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
cs: Vyobrazení skutečných osob v agresivních konfliktech

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
cs: Grafické násilí páchané na skutečných osobách

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No bloodshed
cs: Žádné zabíjení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
cs: Nerealistické zabíjení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
cs: Realistické zabíjení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
cs: Vyobrazení krveprolití a mrzačení lidí

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexual violence
cs: Žádné sexuální násilí

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
cs: Znásilnění nebo jiné násilné sexuální chování

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to alcohol
cs: Žádné zmínky o alkoholu

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
cs: Zmínky o alkoholických nápojích

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
cs: Požívání alkoholických nápojů

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to illicit drugs
cs: Žádné zmínky o zakázaných drogách

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
cs: Zmínky o zakázaných drogách

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
cs: Používání zakázaných drog

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to tobacco products
cs: Žádné zmínky o tabákových výrobcích

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
cs: Zmínky o tabákových výrobcích

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
cs: Používání tabákových výrobků

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No nudity of any sort
cs: Žádná nahota jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
cs: Občasná umělecká nahota

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
cs: Dlouhotrvající nahota

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to or depictions of sexual nature
cs: Žádné zmínky o sexu nebo jeho vyobrazení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
cs: Provokativní zmínky nebo vyobrazení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
cs: Zmínky o sexu nebo jeho vyobrazení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
cs: Grafické znázornění sexuálního chování

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No profanity of any kind
cs: Žádné vulgární výrazy jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
cs: Lehké nebo občasné používání vulgárních výrazů

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
cs: Střídmé používání vulgárních výrazů

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
cs: Hrubé nebo časté používání vulgárních výrazů

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No inappropriate humor
cs: Žádný nevhodný humor

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
cs: Bláznivý humor

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
cs: Vulgární nebo postelový humor

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
cs: Humor o sexu a pro dospělé

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No discriminatory language of any kind
cs: Žádné diskriminační řeči jakéhokoliv druhu

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
cs: Špatný pohled na konkrétní skupinu lidí

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Discrimination designed to cause emotional harm
cs: Diskriminace cílící na způsobení citové újmy

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
cs: Výslovná diskriminace založená na pohlaví, sexuální orientaci, rase nebo náboženství

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No advertising of any kind
cs: Žádná reklama jakéhokoliv druhu

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
cs: Vyobrazení produktů

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
cs: Výslovné odkazy na konkrétní výrobce nebo značky výrobků

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
cs: Uživatelé jsou vybízení k nákupu konkrétního skutečného zboží

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No gambling of any kind
cs: Žádné hraní jakéhokoliv druhu

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
cs: Příležitostné hraní s žetony nebo kreditem

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using “play” money
cs: Hraní o fiktivní peníze

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
cs: Hraní o skutečné peníze

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No ability to spend money
cs: Žádná možnost prohrát skutečné peníze

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to donate real money
cs: Uživatelé jsou vybízení k přispění skutečnými penězi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Ability to spend real money in-app
cs: Možnost prohrát v aplikaci skutečné peníze

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to chat with other users
cs: Žádný způsob, jak komunikovat s ostatními uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: User-to-user interactions without chat functionality
cs: Interakce uživatel s uživatelem, bez textové komunikace

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderated chat functionality between users
cs: Moderovaná textová komunikace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled chat functionality between users
cs: Neřízená textová komunikace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to talk with other users
cs: Žádný způsob, jako hovořit s ostatními uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
cs: Neřízená zvuková nebo obrazová komunikace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of social network usernames or email addresses
cs: Žádné sdílení uživatelských jmen ze sociálních sítí a e-mailových adres

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
cs: Sdílení uživatelských jmen ze sociálních sítí a e-mailových adres

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of user information with third parties
cs: Žádné sdílení informací o uživateli se třetími stranami

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Checking for the latest application version
cs: Zjišťuje se nejnovější verze aplikace

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
cs: Sdílení diagnostických dat, dle kterých se nedá identifikovat uživatel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing information that lets others identify the user
cs: Sdílení informací, dle kterých se dá identifikovat uživatel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of physical location with other users
cs: Žádné sdílení fyzické polohy s ostatními uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing physical location with other users
cs: Sdílení fyzické polohy s ostatními uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to homosexuality
cs: Žádné zmínky o homosexualitě

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to homosexuality
cs: Nepřímé zmínky o homosexualitě

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Kissing between people of the same gender
cs: Polibky dvou lidí stejného pohlaví

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
cs: Grafické vyobrazení sexuálního chování mezi lidmi stejného pohlaví

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to prostitution
cs: Žádné zmínky o prostituci

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to prostitution
cs: Nepřímé zmínky o prostituci

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to prostitution
cs: Přímé zmínky o prostituci

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of prostitution
cs: Grafické vyobrazení aktu prostituce

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to adultery
cs: Žádné zmínky o cizoložství

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to adultery
cs: Nepřímé zmínky o cizoložství

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to adultery
cs: Přímé zmínky o cizoložství

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of adultery
cs: Grafické vyobrazení aktu cizoložství

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexualized characters
cs: Žádné sexualizované postavy

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Scantily clad human characters
cs: Skrovně oděné lidské postavy

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Overtly sexualized human characters
cs: Otevřeně sexualizované lidské postavy

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to desecration
cs: Žádné zmínky o znesvěcení

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical desecration
cs: Vyobrazení nebo zmínky o znesvěcení v dávné minulosti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day human desecration
cs: Vyobrazení znesvěcení lidmi v moderní době

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day desecration
cs: Grafické vyobrazení znesvěcení v moderní době

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No visible dead human remains
cs: Žádné viditelné pozůstatky lidských mrtvol

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Visible dead human remains
cs: Viditelné pozůstatky lidských mrtvol

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Dead human remains that are exposed to the elements
cs: Ostatky lidských mrtvol zabrané do detailů

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
cs: Grafické vyobrazení znesvěcení lidských těl

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to slavery
cs: Žádné zmínky o otroctví

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical slavery
cs: Vyobrazení nebo zmínky o otroctví v dávné minulosti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day slavery
cs: Vyobrazení otroctví v moderní době

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day slavery
cs: Grafické vyobrazení otroctví v moderní době
