appstream-glib - en to fa translation catalogue (208 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fa: نمایش اطّلاعات رفع اشکال بیش‌تر

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
fa: افزودن شناسهٔ انباره به هر پیمانه

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
fa: ارائه نتایج خطا دار در خروجی

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
fa: افزودن نقشک‌های با تفکیک بالا به tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
fa: افزودن نقشک‌های کدگزاری شده به XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
fa: فشرده نکردن نقشک‌ها درون tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
fa: تنظیم شاخهٔ گزارش‌گیری

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
fa: تنظیم شاخهٔ بسته‌ها

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
fa: تنظیم شاخهٔ موقّت

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
fa: تنظیم شاخهٔ خروجی

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
fa: تنظیم شاخهٔ نقشک‌ها

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
fa: تنظیم شاخهٔ انباره

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
fa: تنظیم اسم پایه برای پرونده‌های خروجی

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
fa: تنظیم اسم مبدا

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
fa: تنظیم تعداد Thread‌ها

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
fa: تنظیم حداقل اندازه نقشک به پیکسل

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
fa: تنظیم محل فرادادهٔ قدیمی

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
fa: چشم پوشی از بعضی از انواع veto

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
fa: شکست در تجزیهٔ آرگومان‌ها

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
fa: خطا در برپایی سازنده

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
fa: خطا در باز کردن بسته‌ها

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
fa: در حال پویش بسته‌ها...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
fa: خطا در افزودن بسته

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
fa: اتمام تجزیه پرونده‌های %u %u ...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
fa: شکست در ایجاد فراداده

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
fa: تمام!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
fa: ذخیره کردن نقشک

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
fa: تنظیم پیشوند

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
fa: پردازش برنامه

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
fa: خطا در بارگذاری پرونده AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
fa: خطا در تجزیه ترجمه‌ها

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
fa: خطا در تجزیه kudos

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
fa: خطا در تجزیه provides

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
fa: پرونده میزکار نامعتبر است

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
fa: خطا در بارگذاری پرونده میزکار

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
fa: خطا در ایجاد شاخه خروجی

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
fa: در حال ذخیره AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
fa: خطا در ذخیره پرونده AppStream

en: Command not found, valid commands are:
fa: دستور پیدا نشد، دستور‌های معتبر عبارتند از:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
fa: لطفا پرونده را مجددا بازبینی کنید و موردهای FIXME را تصحیح کنید

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version: %s
fa: نگارش API قدیمی: %s

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version: %s
fa: نگارش API جدید: %s

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
fa: به قدر کافی آرگومان وجود ندارد.انتظار ‪old.xml new.xml version‬ می‌رفت

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
fa: تبدیل %s به %s پیاده سازی نشده

en: Not enough arguments, expected file.xml
fa: Argument‌ها کافی نیست،‌file.xml پیش بینی می‌شود

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
fa: قالب پرونده '%s' قابل ارتقا نیست

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
fa: قالب شناخته نشد

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
fa: هیچ برنامه میزکاری پیدا نشد

note: TRANSLATORS: the file is valid
en: OK
fa: تأیید

note: list failures
en: FAILED
fa: با خطا مواجه شد

en: Validation failed
fa: بررسی صحت با خطا رو به رو شد

en: Validation of files failed
fa: بررسی پرونده‌ها با خطا رو به رو شد

en: Cannot validate version of file format '%s'
fa: نمی‌توان نگارش قالب پروندهٔ «%s» را اعتبارسنجی کرد

en: Version validation failed
fa: اعتبارسنجی نگارش شکست خورد

en: Version validation of files failed
fa: اعتبارسنجی نگارش پرونده شکست خورد

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
fa: برداشته شد

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
fa: اضافه شد

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
fa: کنسل شد

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
fa: از دسترسی اینترنت استفاده نکن

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
fa: نمایش نگارش

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
fa: به کار انداختن profiling

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
fa: تبدیل فرادادهٔ AppStream از یک نگارش به نگارش ی دیگر

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
fa: ارتقای فرادادهٔ AppData به آخرین نگارش

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
fa: پروندهٔ AppData مثالی از یک پروندهٔ ‪.desktop‬ ایجاد می کند

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
fa: استخراج برنامه‌ّا در فرادادهٔ Appstream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
fa: جست و جو در برنامه‌های AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
fa: جست‌وجوی برنامه‌های AppStream با نام بسته

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
fa: نمایش همهٔ برنامه‌های AppStream نصب شده

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
fa: جست‌وجوی برنامه‌های AppStream با نام دسته

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
fa: نمایش ژتون‌های جست‌وجوی برنامه

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
fa: نصب فرادادهٔ AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
fa: نصب فرادادهٔ AppStream با خاستگاه جدید

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
fa: حذف نصب فرادادهٔ AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
fa: ایجاد یک صفحهٔ وضعیت HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
fa: ایجاد یک سند وضعیت CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
fa: ایجاد یک صفحهٔ ماتریس HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
fa: سیاهه کردن برنامه‌ّایی که با بسته‌ها پشتیبانی نشده‌اند

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
fa: اعتبارسنجی پروندهٔ AppData یا AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
fa: اعتبارسنجی پروندهٔ AppData یا AppStream (سهل‌گیر)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
fa: برون‌ریزی توافق به متن

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
fa: اعتبارسنجی پروندهٔ AppData یا AppStream (شدید)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate that AppData file includes the specified release
fa: اعتبارسنجیAppData برای داشتن ارائه‌ای خاص

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
fa: تبدیل یک پروندهٔ AppData به قالب NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
fa: تبدیل یک پروندهٔ NEWS به قالب AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
fa: بررسی داده‌های برنامهٔ نصب‌شده

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
fa: بررسی برنامه‌ای نصب شده

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
fa: جایگذاری نماگرفت‌ها در پروندهٔ منبع

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
fa: افزودن فراهم‌کننده‌ای به پروندهٔ منبع

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
fa: افزودن زبانی به پروندهٔ منبع

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
fa: آینه کردن نماگرفت‌های بالادستی

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
fa: ایجاد فرادادهٔ اضافی از پرونده‌ای خارجی

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
fa: مقایسهٔ محتوای دو پروندهٔ AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
fa: ایجاد یک GUID از رشته‌ای ورودی

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
fa: تغییر یک پروندهٔ AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
fa: تقسیم پروندهٔ AppStream به پرونده‌های AppData و Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
fa: ادغام چند پرونده به به پروندهٔ AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
fa: درون‌ریزی پرونده‌ای به نشانه‌گذاری AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
fa: نگریستن مکان‌های AppStream برای تغییرات

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
fa: مقایسهٔ شماره‌های نگارش

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
fa: آزمودن یک عبارت باقاعده

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
fa: ابزار AppStream

en: Version:
fa: نگارش:

en: General
fa: عمومی

en: ALL
fa: همه

en: Adults Only
fa: فقط بزرگسالان

en: Mature
fa: بالغ

en: Teen
fa: نوجوان

en: Everyone 10+
fa: هرکسی بالای ۱۰

en: Everyone
fa: هرکسی

en: Early Childhood
fa: کودک

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
fa: بدون خشونت کارتونی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
fa: شخصیت‌های کارتونی در وضعیت‌های ناامن

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
fa: شخصیت‌های کارتونی در وضعیت‌های درگیری

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
fa: خشونت تصویری شامل شخصیت‌های کارتونی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
fa: بدون خشونت فانتزی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
fa: شخصیت‌ها در موقعیت‌های نا امن که به راحتی از واقعیت قابل تشخیص هستند

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
fa: شخصیت‌های کارتونی در وضعیت‌های درگیری که به راحتی از واقعیت قابل تشخیص هستند

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
fa: شامل خشونت که به راحتی از واقعیت قابل تشخیص هستند

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
fa: بدون خشونت واقعی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
fa: شخصیت‌های تقریبا واقعی که در وضعیت‌های نا امن

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
fa: تصاویر شخصیت‌های واقعی در وضعیت‌های درگیری

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
fa: خشونت شامل شخصیت‌های واقعی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
fa: بدون خون‌ریزی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
fa: خون‌ریزی غیر واقعی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
fa: خون‌ریزی واقعی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
fa: تصاویر خون‌ریزی و قطع اعضای بدن

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
fa: بدون خشونت جنسی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
fa: تجاوز یا سایر اعمال جنسی خشونت‌آمیز

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
fa: بدون اشاره به نوشیدنی‌های الکلی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
fa: اشاره به نوشیدنی‌های الکلی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
fa: استفاده از نوشیدنی‌های الکلی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
fa: بدون اشاره به مخدرهای غیرقانونی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
fa: اشاره به مخدرهای غیرقانونی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
fa: استفاده از مخدرهای غیرقانونی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
fa: بدون اشاره به محصولات تنباکو

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
fa: اشاره به محصولات تنباکو

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
fa: استفاده از محصولات تنباکو

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
fa: بدون هیچ نوع برهنگی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
fa: برهنگی هنری و مختصر

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
fa: برهنگی ممتد

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
fa: بدون اشاره یا ترسیم طبیعت جنسی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
fa: اشاره و یا تصاویر تحریک‌آمیز

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
fa: اشاره یا تصاویر جنسی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
fa: رفتارهای جنسی گرافیکی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
fa: بدون هیچ نوع ناسزا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
fa: استفاده کم یا ملایم از ناسزا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
fa: استفاده متوسط از ناسزا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
fa: استفاده زیاد یا مکرر از ناسزا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
fa: بدون شوخی‌های نامربوط

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
fa: شوخی‌های هیجانی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
fa: شوخی‌های مبتذل

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
fa: شوخی‌های جنسی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
fa: بدون هیچ نوع زبان تبعیض‌آمیز

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
fa: اشاره منفی به گروه خاصی از مردم

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
fa: طراحی خاص برای ایجاد آسیب عاطفی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
fa: تبعیض آشکار بر اساس جنسیت، نژاد یا دین

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
fa: بدون هیچ نوع تبلیغات

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
fa: جایگذاری محصول

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
fa: اشاره‌های واضح به برندهای مشخص یا محصولات تجاری

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
fa: کاربران تشویق می‌شوند اجناسی در دنیای واقعی بخرند

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
fa: بدون هیچ نوع قمار

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
fa: شرط‌بندی روی رویداد اتفاقی با استفاده از توکن یا اعتبار

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
fa: شرط‌بندی با استفاده از پولِ «بازی»

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
fa: شرط‌بندی با استفاده از پول واقعی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
fa: بدون امکان خرج کردن پول

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
fa: کاربران تشویق می‌شوند پول واقعی اعانه کنند

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
fa: امکان خرج کردن پول واقعی در کاره

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
fa: بدون امکان چت با دیگر کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
fa: ارتباط بازیکن با بازیکن بدون امکان گپ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
fa: امکان گپ نظارت‌شده بین کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
fa: امکان گپ بدون نظارت بین کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
fa: بدون امکان صحبت با دیگر کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
fa: امکان گپ ویدیویی یا صوتی بدون نظارت بین کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
fa: بدون هم‌رسانی نام‌کاربری شبکه‌های اجتماعی کاربر یا آدرس پست‌های الکترونیکی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
fa: هم‌رسانی نام‌کاربری شبکه‌های اجتماعی کاربر یا آدرس پست‌های الکترونیکی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
fa: بدون هم‌رسانی اطّلاعات کاربر با سوم‌شخص‌ها

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
fa: در حال بررسی برای جدیدترین نگارش برنامه

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
fa: هم‌رسانی داده‌های تشخیصی که نمی‌گذارد دیگران، کاربر را شناسایی کنند

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
fa: هم‌رسانی اطّلاعاتی که به دیگران اجازهٔ شناسایی کاربر را می‌دهد

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
fa: بدون هم‌رسانی موقعیت فیزیکی با دیگر کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
fa: هم‌رسانی موقعیت فیزیکی با دیگر کاربران

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
fa: بدون اشاره به هم‌جنسگرایی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
fa: اشاره‌های غیرمستقیم به هم‌جنسگرایی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
fa: بوسه میان افراد هم‌جنس

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
fa: رفتار جنسی ترسیمی میان افراد هم‌جنس

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
fa: بدون اشاره به فاحشگی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
fa: اشاره‌های غیرمستقیم به فاحشگی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
fa: اشاره‌های مستقیم به فاحشگی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
fa: ترسیم‌های عمل فاحشگی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
fa: بدون اشاره به زنا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
fa: اشاره‌های غیرمستقیم به زنا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
fa: اشاره‌های مستقیم به زنا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
fa: ترسیم‌های عمل زنا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
fa: بدون شخثیت‌های جنسیت‌زده

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
fa: شخصیت‌های انسانی کم‌پوشش

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
fa: شخصیت‌های انسانی آشکارا جنسیت‌زده

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
fa: بدون اشاره به هتک حرمت

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
fa: ترسیم یا اشاره به هتک‌حرمت تاریخی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
fa: ترسیم هتک‌حرمت انسانی نوین

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
fa: تصویر هتک‌حرمت نوین

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
fa: بقایای جسد انسانی نانمایان

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
fa: بقایای جسد انسانی نمایان

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
fa: جسدهای انسانی در معرض عناصر

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
fa: ترسیم هتک‌حرمت به جسدهای انسان

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
fa: بدون اشاره به بردگی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
fa: ترسیم یا اشاره به بردگی تاریخی

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
fa: ترسیم بردگی نوین

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
fa: تصویر بردگی نوین
