appstream-glib - en to fr translation catalogue (203 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fr: Affiche des informations de débogage supplémentaires

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
fr: Ajoute un identifiant de cache à chaque composant

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
fr: Inclut les résultats qui ont échoué dans la sortie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
fr: Ajoute les icônes haute définition dans l’archive tar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
fr: Ajoute les icônes codées dans le XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
fr: Ne compresse pas les icônes dans une archive tar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
fr: Définit le répertoire de journalisation

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
fr: Définit le répertoire des paquets

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
fr: Définit le répertoire temporaire

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
fr: Définit le répertoire de sortie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
fr: Définit le répertoire des icônes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
fr: Définit le répertoire de cache

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
fr: Définit les noms de base des fichiers de sortie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
fr: Définit le nom d’origine

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
fr: Définit le nombre de fils d’exécution

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
fr: Définit la taille minimale des icônes en pixels

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
fr: Définit l’ancien emplacement des métadonnées

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
fr: Ignore certains types de veto

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
fr: Échec de l’analyse des paramètres

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
fr: Échec de configuration du constructeur

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
fr: Échec d’ouverture des paquets

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
fr: Analyse des paquets…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
fr: L’ajout du paquet a échoué

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
fr: %u/%u fichiers analysés…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
fr: La génération de métadonnées a échoué

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
fr: Terminé !

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
fr: Enregistrement de l’icône

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
fr: Définit le préfixe

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
fr: Traitement de l’application

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
fr: Erreur lors du chargement du fichier AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
fr: Erreur lors de l’analyse des traductions

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
fr: Erreur lors de l’analyse des kudos

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
fr: Erreur lors de l’analyse des fournitures apportées par les paquets RPM

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
fr: Nom de fichier desktop non valide

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
fr: Erreur lors du chargement du fichier desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
fr: Erreur lors de la création du répertoire de sortie

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
fr: Enregistrement de AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
fr: Erreur lors de l’enregistrement du fichier AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
fr: Alias de %s

en: Command not found, valid commands are:
fr: Commande introuvable, les commandes valides sont :

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
fr: Veuillez réviser le fichier et résoudre les éléments « FIXME »

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version
fr: Ancienne version d’API

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
fr: Nouvelle version d’API

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
fr: Paramètres insuffisants, indiquez ancien.xml nouveau.xml version

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
fr: La conversion de %s vers %s n’est pas implémentée

en: Not enough arguments, expected file.xml
fr: Paramètres insuffisants, file.xml est attendu

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
fr: Le format de fichier « %s » ne peut pas être mis à niveau

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
fr: Format non reconnu

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
fr: Aucune application de bureau trouvée

note: list failures
en: FAILED
fr: ÉCHEC

en: Validation failed
fr: La validation a échoué

en: Validation of files failed
fr: La validation des fichiers a échoué

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
fr: Supprimée

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
fr: Ajoutée

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
fr: Annulé

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
fr: Ne pas utiliser l’accès réseau

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
fr: Affiche la version

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
fr: Active le profilage

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
fr: Convertit les métadonnées AppStream d’une version à une autre

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
fr: Met à jour les métadonnées AppData à la dernière version

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
fr: Crée un fichier Appdata exemple à partir d’un fichier .desktop

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
fr: Exporte les applications dans les métadonnées AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
fr: Recherche des applications AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
fr: Recherche des applications AppStream par nom de paquet

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
fr: Affiche toutes les applications AppStream installées

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
fr: Recherche des applications AppStream par nom de catégorie

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
fr: Affiche les jetons de recherche des applications

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
fr: Installe les métadonnées AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
fr: Installe les métadonnées AppStream d’une nouvelle origine

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
fr: Désinstalle les métadonnées AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
fr: Crée une page de synthèse HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
fr: Crée un document de synthèse CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
fr: Crée une page HTML avec matrice

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
fr: Liste les applications non basées sur des paquets

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
fr: Valide un fichier AppData ou AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
fr: Valide un fichier AppData ou AppStream (laxiste)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
fr: Exporte l'accord au format texte

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
fr: Valide un fichier AppData ou AppStream (strict)

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
fr: Convertit un fichier AppData au format NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
fr: Convertit un fichier NEWS au format AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
fr: Vérifie les données des applications installées

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
fr: Vérifie une application installée

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
fr: Remplace les captures d’écran dans le fichier source

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
fr: Ajoute une fourniture à un fichier source

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
fr: Ajoute une langue à un fichier source

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
fr: Réplique les captures d’écran amont

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
fr: Incorpore des métadonnées supplémentaires à partir d’un fichier externe

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
fr: Compare le contenu de deux fichiers AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
fr: Génère un GUID à partir d’une chaîne fournie

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
fr: Modifie un fichier AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
fr: Divise un fichier AppStream en fichiers AppData et Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
fr: Fusionne plusieurs fichiers en un fichier AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
fr: Importe un fichier en balisage AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
fr: Surveille les modifications dans les emplacements AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
fr: Compare les numéros de version

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
fr: Teste une expression régulière

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
fr: Utilitaire AppStream

en: Version:
fr: Version :

en: General
fr: Général

en: ALL
fr: TOUS

en: Adults Only
fr: Adultes uniquements

en: Teen
fr: Adolescents

en: Everyone 10+
fr: 10 ans et plus

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Early Childhood
fr: Bas âge

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No cartoon violence
fr: Aucune violence de dessins animés

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
fr: Personnages de dessins animés en situation de danger

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
fr: Personnages de dessins animés en conflit agressif

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
fr: Illustration de violences impliquant les personnages de dessins animés

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No fantasy violence
fr: Pas de violences fantastiques

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
fr: Personnages en situations dangereuses franchement irréelles

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
fr: Personnages en situation de conflit agressif franchement irréel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
fr: Illustration violente franchement irréelle

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No realistic violence
fr: Aucune violence réaliste

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
fr: Personnages moyennement réalistes en situation dangereuse

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
fr: Illustrations de personnages réalistes en conflit agressif

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
fr: Illustrations de violences impliquant des personnages réalistes

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No bloodshed
fr: Aucun massacre

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
fr: Massacre irréaliste

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
fr: Massacre réaliste

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
fr: Illustrations d’un massacre et de mutilations corporelles

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexual violence
fr: Aucune violence sexuelle

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
fr: Viol ou autre comportement sexuel violent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to alcohol
fr: Aucune allusion à des boissons alcoolisées

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
fr: Allusions à des boissons alcoolisées

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
fr: Usage de boissons alcoolisées

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to illicit drugs
fr: Aucune allusion à des stupéfiants illicites

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
fr: Allusions à des stupéfiants illicites

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
fr: Usage de stupéfiants illicites

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to tobacco products
fr: Aucune allusion à des produits dérivés du tabac

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
fr: Allusions à des produits dérivés du tabac

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
fr: Usage de produits dérivés du tabac

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No nudity of any sort
fr: Aucun nu d’aucune sorte

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
fr: Nu artistique de courte durée

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
fr: État de nudité prolongée

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to or depictions of sexual nature
fr: Aucune allusion ou image à caractère sexuel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
fr: Allusions ou images provocatrices

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
fr: Allusions ou images à caractère sexuel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
fr: Illustrations de comportements sexuels

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No profanity of any kind
fr: Aucune profanation d’aucune sorte

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
fr: Utilisation modérée ou occasionnelle d’injures

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
fr: Utilisation modérée d’injures

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
fr: Utilisation forte ou fréquente d’injures

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No inappropriate humor
fr: Aucun humour déplacé

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
fr: Humour burlesque

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
fr: Humour vulgaire ou de caniveau

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
fr: Humour pour adultes ou sexuel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No discriminatory language of any kind
fr: Aucune allusion discriminatoire d’aucune sorte

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
fr: Attitudes négatives vis à vis de groupes spécifiques de gens

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Discrimination designed to cause emotional harm
fr: Discriminations destinées à blesser émotionnellement

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
fr: Discriminations explicites basées sur le genre, le sexe, la race ou la religion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No advertising of any kind
fr: Aucune publicité d’aucune sorte

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
fr: Placement de produits

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
fr: Allusions explicites à des produits de marque spécifique ou déposée

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
fr: Les utilisateurs sont encouragés à acheter des éléments spécifiques du monde réel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No gambling of any kind
fr: Aucun pari d’aucune sorte

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
fr: Paris sur des événements aléatoires à l’aide de jetons ou à crédit

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using “play” money
fr: Paris avec de la monnaie « fictive »

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
fr: Paris avec du vrai argent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No ability to spend money
fr: Aucune possibilité de dépenser de l’argent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to donate real money
fr: Les utilisateurs sont encouragés à donner de l’argent réel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Ability to spend real money in-app
fr: Possibilité de dépenser du vrai argent dans l’application

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to chat with other users
fr: Aucune possibilité de discuter avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: User-to-user interactions without chat functionality
fr: Interactions entre utilisateurs sans possibilité de discussion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderated chat functionality between users
fr: Possibilité modérée de discuter entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled chat functionality between users
fr: Possibilité de discuter sans contrôle entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to talk with other users
fr: Aucun moyen de parler avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
fr: Possibilité de discuter ou se voir sans contrôle entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of social network usernames or email addresses
fr: Aucun partage des noms d’utilisateur de réseaux sociaux ou des adresses courriel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
fr: Partage des noms d’utilisateur de réseaux sociaux ou des adresses courriel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of user information with third parties
fr: Aucun partage des identifiants d’utilisateur avec des tierces parties

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Checking for the latest application version
fr: Vérification s’il s’agit de la dernière version de l’application

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
fr: Partage des données de diagnostic ne permettant pas l’identification de l’utilisateur

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing information that lets others identify the user
fr: Partage d’informations permettant l’identification de l’utilisateur

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of physical location with other users
fr: Aucun partage de géolocalisation avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing physical location with other users
fr: Partage de géolocalisation avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to homosexuality
fr: Aucune allusion à l’homosexualité

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to homosexuality
fr: Allusions indirectes à l’homosexualité

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Kissing between people of the same gender
fr: Étreintes entre personnes d’un même sexe

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
fr: Images de comportements sexuels entre personnes d’un même sexe

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to prostitution
fr: Aucune allusion à la prostitution

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to prostitution
fr: Allusions indirectes à la prostitution

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to prostitution
fr: Allusions directes à la prostitution

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of prostitution
fr: Images d’actes de prostitution

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to adultery
fr: Aucune allusion à l’adultère

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to adultery
fr: Allusions indirectes à l’adultère

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to adultery
fr: Allusions directes à l’adultère

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of adultery
fr: Images d’actes d’adultère

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexualized characters
fr: Représentations humaines à caractère non sexuel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Scantily clad human characters
fr: Représentations humaines légèrement vêtues

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Overtly sexualized human characters
fr: Représentations humaines à caractère ouvertement sexuel

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to desecration
fr: Aucune allusion à de la profanation

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical desecration
fr: Allusions ou images de profanations historiques

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day human desecration
fr: Représentations d’actes de profanation contemporains sur humains

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day desecration
fr: Images d’actes de profanation contemporains sur humains

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No visible dead human remains
fr: Aucune image de restes humains

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Visible dead human remains
fr: Images de restes humains

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Dead human remains that are exposed to the elements
fr: Restes humains exposés aux éléments

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
fr: Images de profanations sur des corps humains

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to slavery
fr: Aucune allusion à l’esclavagisme

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical slavery
fr: Représentations ou allusions à l’esclavagisme historique

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day slavery
fr: Représentations d’esclavagisme contemporain

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day slavery
fr: Images d’esclavagisme contemporain
