appstream-glib - en to fur translation catalogue (200 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fur: Mostre informazions di debug adizionâls

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
fur: Zonte un ID di cache par ogni component

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
fur: Inclût i risultâts falîts te jessude/stampe

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
fur: Zonte iconis HiDPI al tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
fur: Zonte iconis codificadis al XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
fur: No sta comprimi lis iconis intun tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
fur: Stabilìs la cartele di regjistrazion

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
fur: Stabilìs la cartele dai pachets

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
fur: Stabilìs la cartele temporanie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
fur: Stabilìs la cartele di jessude

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
fur: Stabilìs la cartele des iconis

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
fur: Stabilìs la cartele de cache

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
fur: Stabilìs il non di base dai file di jessude

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
fur: Stabilìs il non de origjin

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
fur: Stabilìs il numar di thread

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
fur: Stabilìs la dimension di icone minime in pixel

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
fur: Stabilìs la vecje posizion dai metadâts

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
fur: Ignore cierts gjenars di veto

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
fur: No si è rivâts a analizâ i argoments

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
fur: No si è rivâts a meti impins il gjeneradôr

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
fur: No si è rivâts a vierzi i pachets

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
fur: Analisi dai pachets...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
fur: No si è rivâts a zontâ il pachet

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
fur: Analizât %u/%u file...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
fur: No si è rivâts a gjenerâ i metadâts

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
fur: Fat!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
fur: Salvament icone

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
fur: Stabilìs il prefìs

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
fur: Elaborazion aplicazion

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
fur: Erôr tal cjariâ il file AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
fur: Erôr tal analizâ lis traduzions

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
fur: Erôr tal analizâ i kudos

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
fur: Erôr tal analizâ i provides

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
fur: Erôr tal cjariâ il file desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
fur: Erôr tal creâ la cartele di jessude

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
fur: Salvament AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
fur: Erôr tal salvâ il file AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
fur: Alias a %s

en: Command not found, valid commands are:
fur: Comant no cjatât, i comants valits a son:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
fur: Controle il file e comede ducj i elements 'FIXME'

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version
fur: Version de API vecje

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
fur: Version de API gnove

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
fur: No vonde argoments, si spietave version vieli.xml gnûf.xml

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
fur: La conversion %s a %s no je implementade

en: Not enough arguments, expected file.xml
fur: No vonde argoments, si spietave file.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
fur: Il formât di file '%s' nol pues jessi inzornât

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
fur: Formât no ricognossût

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
fur: Nissune aplicazion scritori cjatade

note: list failures
en: FAILED
fur: FALÎT

en: Validation failed
fur: Validazion falide

en: Validation of files failed
fur: No si è rivâts a validâ i file

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
fur: Gjavade

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
fur: Zontade

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
fur: Anulade

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
fur: No sta doprâ l'acès ae rêt

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
fur: Mostre version

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
fur: Abilite il profilament

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
fur: Al convertìs i metadâts AppStream di une version a une altre

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
fur: Inzorne i metadâts AppData ae ultime version

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
fur: Al discjarie lis aplicazions tai metadâts AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
fur: Cîr aplicazions AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
fur: Cîr aplicazions AppStream par non di pachet

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
fur: Mostre dutis lis aplicazions AppStream instaladis

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
fur: Cîr aplicazions AppStream par non di categorie

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
fur: Mostre i token di ricercje aplicazions

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
fur: Al instale metadâts AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
fur: Al Instale metadâts AppStream cun gnove origjin

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
fur: Al disinstale metadâts AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
fur: Cree une pagjine di stât in formât HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
fur: Cree un document di stât in formât CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
fur: Cree une pagjine di matriç in formât HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
fur: Liste di aplicazions no supuartadis di pachets

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
fur: Valide un AppData o un file AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
fur: Valide un AppData o un file AppStream (rilassât)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
fur: Valide un AppData o un file AppStream (rigorôs)

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
fur: Convertìs un file AppData al formât NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
fur: Convertìs un file NEWS al formât AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
fur: Controle i dâts de aplicazion instalade

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
fur: controle une aplicazion instalade

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
fur: Sostituìs une cature di schermi tal file sorzint

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
fur: Zonte une furnidure a un file sorzint

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
fur: Zonte une lenghe a un file sorzint

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
fur: Copie lis caturis di schermi upstream

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
fur: Incorpore metadâts adizionâi di un file esterni

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
fur: Confronte i contignûts di doi file AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
fur: Gjenere un GUID partint di une stringhe di jentrade

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
fur: Modifiche un file AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
fur: Divît un file AppStream in file AppData e Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
fur: Unìs plui file intun file AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
fur: Impuarte un file a segnalazion(markup) AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
fur: Ten di voli lis posizions di AppStream par modifichis

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
fur: Confronte numars di version

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
fur: Prove une espression regolâr

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
fur: Utilitât AppStream

en: General
fur: Gjenerâl

en: ALL
fur: DUCJ

en: Adults Only
fur: Dome grancj

en: Mature
fur: Madûr

en: Teen
fur: Fantat

en: Everyone 10+
fur: Ducj parsore dai 10

en: Everyone
fur: Ducj

en: Early Childhood
fur: Prime infanzie

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No cartoon violence
fur: Nissune violence dai cartons animâts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
fur: Personaçs di cartons animâts in situazions pericolosis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
fur: Personaçs di cartons animâts in conflit violent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
fur: Grafiche di violence che e cjape dentri personaçs di cartons animâts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No fantasy violence
fur: Nissune violence fantasy

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
fur: Personaçs in situazions pericolosis facilis di distingui de realtât

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
fur: Personaçs in conflit violent facil di distingui de realtât

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
fur: Grafiche di violence facil di distingui de realtât

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No realistic violence
fur: Nissune violence realistiche

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
fur: Personaçs un pôc realistics in situazions pericolosis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
fur: Figuris di personaçs realistics in conflit violent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
fur: Grafiche di violence che e cjape dentri personaçs realistics

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No bloodshed
fur: Nissun maçament

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
fur: Maçaments no realistics

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
fur: Maçaments realistics

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
fur: Figuris di sassinaments e mutilazions di tocs di cuarp

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexual violence
fur: Nissune violence sessuâl

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
fur: Stupri o altris compuartaments sessuâi violents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to alcohol
fur: Nissun riferiment a bevandis alcolichis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
fur: Riferiments a bevandis alcolichis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
fur: Ûs di bevandis alcolichis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to illicit drugs
fur: Nissun riferiment a droghis ilecitis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
fur: Riferiments a droghis ilecitis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
fur: Ûs ilecit di droghis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to tobacco products
fur: Nissun riferiment a prodots derivâts dal tabac

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
fur: Riferiments a tabacs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
fur: Ûs di tabacs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No nudity of any sort
fur: Nissune crotarie di cualsisei gjenar

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
fur: Curte crotarie artistiche

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
fur: Crotarie sprolungjade

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to or depictions of sexual nature
fur: Nissun riferiment a o rafigurazions di nature sessuâl

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
fur: Figuris o riferiments provocants

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
fur: Riferiments o figuris sessuâi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
fur: Grafiche di compuartaments sessuâi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No profanity of any kind
fur: Nissune blasfemie di cualsisei gjenar

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
fur: Ûs lizêr o no frecuent di profanitâts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
fur: Ûs moderât di blasfemie

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
fur: Ûs frecuent e fuart di blasfemie

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No inappropriate humor
fur: Nissun umorisim sconvenient

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
fur: Umorisim di comedie grese

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
fur: Umorisim volgâr o di cesso

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
fur: Umorisim soç o par grancj

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No discriminatory language of any kind
fur: Nissun lengaç discriminatori di cualsisei gjenar

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
fur: Negativitât viers un specific grup di personis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Discrimination designed to cause emotional harm
fur: Discriminazion pensade par fâ mâl emotivamentri

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
fur: Discriminazion esplicite basade su gjenar, sessualitât, raze o religjon

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No advertising of any kind
fur: Nissune publicitât di cualsisei gjenar

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
fur: Vendite di prodots

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
fur: Riferiments esplicits a marcjis specifichis o prodots firmâts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
fur: I utents a son incitâts a comprâ ogjets reâi specifics

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No gambling of any kind
fur: Nissun zûc di azart di cualsisei gjenar

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
fur: Zûc di azart su events casuâi che al dopre gjetons o credits

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using “play” money
fur: Zûc di azart che al dopre bêçs “dal zûc”

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
fur: Zûc di azart che al dopre bêçs vêrs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No ability to spend money
fur: Nissune pussibilitât di spindi bêçs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to donate real money
fur: I utents a son incitâts a donâ bêçs vêrs

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Ability to spend real money in-app
fur: Abilitât di spindi bêçs vêrs inte aplicazion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to chat with other users
fur: Nissune maniere par chatâ cun altris utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: User-to-user interactions without chat functionality
fur: Interazions tra utents cence funzionalitât di chat

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderated chat functionality between users
fur: Funzionalitât no controllade di chat tra utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled chat functionality between users
fur: Funzionalitât no controllade di chat tra utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to talk with other users
fur: Nissune maniere par cjacarâ cun altris utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
fur: Funzionalitât no controllade di chat video o audio tra utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of social network usernames or email addresses
fur: Nissune condivision di nons utent di social network o direzions e-mail

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
fur: Condivision di nons utent di social network o direzions e-mail

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of user information with third parties
fur: Nissune condivision di informazions dal utent cun tiercis parts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Checking for the latest application version
fur: Control pe ultime version de aplicazion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
fur: Condivision di dâts diagnostics che no permetin a altris di identificâ l'utent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing information that lets others identify the user
fur: Condivision di dâts diagnostics che a permetin a altris di identificâ l'utent

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of physical location with other users
fur: Nissune condivision di posizion fisiche cun altris utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing physical location with other users
fur: Condivision posizion fisiche cun altris utents

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to homosexuality
fur: Nissun riferiment a omosessualitât

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to homosexuality
fur: Riferiments indirets ae omosessualitât

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Kissing between people of the same gender
fur: Bussadis tra personis dal stes ses

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
fur: Compuartament sessuâl grafic tra personis dal stes ses

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to prostitution
fur: Nissun riferiment a prostituzion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to prostitution
fur: Riferiments indirets ae prostituzion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to prostitution
fur: Riferiments direts ae prostituzion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of prostitution
fur: Rapresentazions grafichis dal at di prostituzion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to adultery
fur: Nissun riferiment a adulteri

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to adultery
fur: Riferiments indirets al adulteri

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to adultery
fur: Riferiment direts al adulteri

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of adultery
fur: Rapresentazions grafichis dal at di adulteri

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexualized characters
fur: Nissun personaç sessuât

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Scantily clad human characters
fur: Personaçs umans pôc vistîts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Overtly sexualized human characters
fur: Personaçs umans sessuâts in maniere anomale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to desecration
fur: Nissun riferiment a profanazion

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical desecration
fur: Rapresentazions o riferiments a profanazions storichis

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day human desecration
fur: Rapresentazion di profanazion umane moderne

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day desecration
fur: Rapresentazions grafichis di profanazion moderne

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No visible dead human remains
fur: Nissun rest visibil di oms muarts

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Visible dead human remains
fur: Rescj di oms muarts visibii

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Dead human remains that are exposed to the elements
fur: Rescj di oms muarts che a son esposcj ai elements

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
fur: Rapresentazions grafichis di profanazion di cuarps umans

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to slavery
fur: Nissun riferiment a sclavitût

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical slavery
fur: Rapresentazions o riferiments a sclavitût storiche

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day slavery
fur: Rapresentazions de sclavitût moderne

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day slavery
fur: Rapresentazions grafichis de sclavitût moderne
