appstream-glib - en to hr translation catalogue (209 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hr: Prikaži dodatne podatke otklanjanja grešaka

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
hr: Dodaj ID oznaku predmemorije svakoj komponenti

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
hr: Uključi neuspjele rezultate u izlaznom rezultatu

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
hr: Dodaj HiDPI ikone tar-arhivi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
hr: Dodaj kodirane ikone XML-u

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
hr: Ne komprimiraj ikone u tar-arhivu

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
hr: Postavi mapu za log-zapise

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
hr: Postavi mapu za pakete

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
hr: Postavi mapu za privremene podatke

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
hr: Postavi mapu za rezultate

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
hr: Postavi mapu za ikone

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
hr: Postavi mapu za predmemoriju

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
hr: Postavi osnovna imena za datoteke rezultata

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
hr: Postavi izvorno ime

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
hr: Postavi broj tokova (threads)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
hr: Postavi najmanju veličinu ikone u pikselima

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
hr: Postavi staro mjesto metapodataka

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
hr: Zanemari određene vrste sprečavanja

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
hr: Neuspjela obrada argumenata

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
hr: Neuspjelo postavljanje alata za gradnju

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
hr: Neuspjelo otvaranje paketa

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
hr: Paketi se pretražuju …

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
hr: Neuspjelo dodavanje paketa

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
hr: Obrađene datoteke %u/%u …

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
hr: Neuspjelo generiranje metapodataka

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
hr: Gotovo!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
hr: Ikona se sprema

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
hr: Postavi prefiks

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
hr: Program se obrađuje

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
hr: Greška prilikom učitavanja AppData datoteke

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
hr: Greška prilikom obrade prijevoda

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
hr: Greška prilikom obrade zahvala

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
hr: Greška prilikom obrade pružanja

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
hr: Neispravno ime desktop datoteke

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
hr: Greška prilikom učitavanja desktop datoteke „%s”: %s

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
hr: Greška prilikom stvaranja mape za rezultate

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
hr: AppStream se sprema

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
hr: Greška prilikom spremanja AppData datoteke

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
hr: Alias za %s

en: Command not found, valid commands are:
hr: Naredba nije pronađena, ispravne naredbe su:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
hr: Pregledaj datoteku i ispravi sve „FIXME” elemente

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version
hr: Stara API verzija

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
hr: Nova verzija API sučelja

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
hr: Nedovoljan broj argumenata, očekuje se old.xml new.xml verzija

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
hr: Pretvaranje %s u %s nije implementirano

en: Not enough arguments, expected file.xml
hr: Nedovoljan broj argumenata, očekuje se file.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
hr: Nije moguće nadograditi datotečni format „%s”

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
hr: Format nije prepoznat

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
hr: Nije pronađen niti jedan desktop program

note: TRANSLATORS: the file is valid
en: OK
hr: U redu

note: list failures
en: FAILED
hr: NEUSPJELO

en: Validation failed
hr: Neuspjela provjera

en: Validation of files failed
hr: Provjera datoteka nije uspjela

en: Cannot validate version of file format '%s'
hr: Nije moguće provjeriti verziju datotečnog formata „%s”

en: Version validation failed
hr: Neuspjela provjera verzija

en: Version validation of files failed
hr: Provjera verzija datoteka nije uspjela

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
hr: Uklonjeno

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
hr: Dodano

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
hr: Prekinuto

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
hr: Nemoj koristiti mrežni pristup

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
hr: Prikaži verziju

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
hr: Aktiviraj profiliranje

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
hr: Pretvara AppStream metapodatke iz jedne verzije u jednu drugu

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
hr: Nadogradi AppData metapodatke na najnoviju verziju

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
hr: Stvara primjer AppData datoteke iz .desktop datoteke

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
hr: Izdvaja programe u AppStream metapodacima

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
hr: Traži AppStream programe

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
hr: Traži AppStream programe na osnovi imena paketa

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
hr: Prikaži sve AppStream programe

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
hr: Traži AppStream programe na osnovi imena kategorije

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
hr: Prikaži tokene za traženje programa

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
hr: Instalira AppStream metapodatke

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
hr: Instalira AppStream metapodatke s novim izvorom

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
hr: Deinstalira AppStream metapodatke

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
hr: Stvori HTML stranicu sa stanjem

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
hr: Stvori CSV dokument sa stanjem

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
hr: Stvori HTML stranicu s tablicom

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
hr: Nabroji programe, koje paketi ne pokrivaju

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
hr: Provjeri jednu AppData ili AppStream datoteku

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
hr: Provjeri jednu AppData ili AppStream datoteku (ne strogo)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
hr: Izvozi ugovor u tekst

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
hr: Provjeri jednu AppData ili AppStream datoteku (strogo)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate that AppData file includes the specified release
hr: Provjeri, da AppData datoteka sadrži navedeno izdanje

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
hr: Pretvori jednu AppData datoteku u NEWS format

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
hr: Pretvori jednu NEWS datoteku u AppData format

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
hr: Provjeri podatke instaliranog programa

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
hr: provjeri instalirani program

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
hr: Zamijeni snimku ekrana u izvornoj datoteci

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
hr: Dodaj pružanje (provide) jednoj izvornoj datoteci

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
hr: Dodaj jezik jednoj izvornoj datoteci

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
hr: Zrcali snimke ekrana izvornog repozitorija

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
hr: Uključi dodatne metapodatke iz jedne vanjske datoteke

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
hr: Usporedi sadržaj dviju AppStream datoteka

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
hr: Generiraj GUID iz jednog niza unosa

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
hr: Promijeni jednu AppData datoteku

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
hr: Podijeli AppStream datoteku u AppData i Metainfo datoteke

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
hr: Sjedini višebrojne datoteke u jednu AppStream datoteku

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
hr: Uvezi jednu datoteku u AppStream označavanje

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
hr: Prati AppStream mjesta za promjene

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
hr: Usporedi brojeve verzija

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
hr: Testiraj regularni izraz

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
hr: AppStream – uslužni program

en: Version:
hr: Verzija:

en: General
hr: Opće

en: ALL
hr: SVE

en: Adults Only
hr: Samo za odrasle osobe

en: Mature
hr: Zrele osobe

en: Teen
hr: Tinejdžeri

en: Everyone 10+
hr: Svatko stariji od 10 godina

en: Everyone
hr: Svatko

en: Early Childhood
hr: Rano djetinjstvo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
hr: Bez animiranog nasilja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
hr: Animirani likovi u nesigurnim situacijama

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
hr: Animirani likovi u agresivnim konfliktnim situacijama

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
hr: Grafički prikaz nasilja koje uključuje animirane likove

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
hr: Bez izmišljenog nasilja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
hr: Likovi u nesigurnim situacijama, koje se lako prepoznaju kao nestvarne

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
hr: Likovi u agresivnim konfliktnim situacijama, koje se lako prepoznaju kao nestvarne

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
hr: Grafički prikaz nasilja, koje se lako prepoznaje kao nestvarno

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
hr: Bez realističnog nasilja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
hr: Manje realistični likovi u nesigurnim situacijama

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
hr: Prikazi realističnih likova u agresivnim konfliktnim situacijama

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
hr: Grafički prikaz nasilja, koje uključuje realistične likove

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
hr: Bez krvoprolića

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
hr: Nerealistično krvoproliće

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
hr: Realistično krvoproliće

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
hr: Prikazi krvoprolića i osakaćenih tijela

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
hr: Bez seksualnog nasilja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
hr: Silovanje ili drugo nasilno seksualno ponašanje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
hr: Bez spominjanja alkohola

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
hr: Spominjanje alkoholnih pića

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
hr: Upotreba alkoholnih pića

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
hr: Bez spominjanja nezakonitih droga

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
hr: Spominjanje nezakonitih droga

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
hr: Upotreba nezakonitih droga

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
hr: Bez spominjanja duhanskih proizvoda

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
hr: Spominjanje duhanskih proizvoda

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
hr: Upotreba duhanskih proizvoda

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
hr: Bez golotinje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
hr: Kratka umjetnička golotinja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
hr: Duži prikaz golotinje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
hr: Bez spominjanja ili prikaza seksa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
hr: Spominjanje ili prikaz provokativnog karaktera

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
hr: Spominjanje ili prikaz seksa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
hr: Grafički prikaz seksa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
hr: Bez vulgarnosti bilo koje vrste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
hr: Blaga ili rijetka upotreba vulgarnosti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
hr: Poneka upotreba vulgarnosti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
hr: Jaka ili česta upotreba vulgarnosti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
hr: Bez nepristojnog humora

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
hr: Smiješni humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
hr: Vulgarni humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
hr: Odrasli ili seksualni humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
hr: Bez diskriminirajućeg jezika bilo koje vrste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
hr: Negativnost prema određenoj skupini ljudi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
hr: Diskriminacija sa ciljem nanošenja emocionalne štete

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
hr: Izričita diskriminacija na temelju spola, seksualnosti, rase ili vjere

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
hr: Bez oglasa bilo koje vrste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
hr: Smještanje proizvoda

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
hr: Izričito spominjanje određenih marki ili proizvoda zaštićene marke

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
hr: Korisnike se potiče na kupnju određenih stvarnih predmeta

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
hr: Bez kockanja bilo koje vrste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
hr: Sporadično kockanje sa žetonima ili kreditima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
hr: Kockanje s lažnim novcem

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
hr: Kockanje s pravim novcem

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
hr: Bez mogućnosti trošenja novca

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
hr: Korisnike se potiče na doniranje pravog novca

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
hr: Mogućnost trošenja novca unutar programa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
hr: Bez mogućnosti razgovaranja s ostalim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
hr: Međukorisnička interakcija bez mogućnosti razgovaranja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
hr: Poneka mogućnost razgovaranja s korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
hr: Neograničena mogućnost razgovaranja s korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
hr: Bez mogućnosti razgovaranja s ostalim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
hr: Neograničena mogućnost razgovaranja s korisnicima putem audio- ili videokanala

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
hr: Bez dijeljenja korisničkih imena društvenih mreža ili adresa e-pošte

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
hr: Dijeljenje korisničkih imena društvenih mreža ili adresa e-pošte

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
hr: Bez dijeljenja korisničkih podataka sa sporednim strankama

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
hr: Traženje najnovije verzije programa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
hr: Dijeljenje dijagnostičkih podataka bez mogućnosti identificiranja korisnika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
hr: Dijeljenje podataka bez mogućnosti identificiranja korisnika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
hr: Bez dijeljenja stvarne lokacije s ostalim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
hr: Dijeljenje stvarne lokacije s ostalim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
hr: Bez spominjanja homoseksualnosti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
hr: Neizravno spominjanje homoseksualnosti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
hr: Ljubljenje između osoba istog spola

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
hr: Grafički prikaz seksa između osoba istog spola

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
hr: Bez spominjanja prostitucije

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
hr: Neizravno spominjanje prostitucije

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
hr: Izravno spominjanje prostitucije

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
hr: Grafički prikazi prostitucije

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
hr: Bez spominjanja preljuba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
hr: Neizravno spominjanje preljuba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
hr: Izravno spominjanje preljuba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
hr: Grafički prikazi preljuba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
hr: Bez seksualiziranih likova

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
hr: Oskudno obučeni ljudski likovi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
hr: Jasno vidljivi seksualizirani ljudski likovi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
hr: Bez spominjanja skrnavljenja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
hr: Prikazi ili spominjanje skrnavljenja u povijesti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
hr: Prikazi suvremenog skrnavljenja osoba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
hr: Grafički prikazi suvremenog skrnavljenja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
hr: Bez vidljivih ostataka mrtvih osoba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
hr: Vidljivi ostaci mrtvih osoba

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
hr: Ostaci mrtvih osoba koji su izloženi vremenskim uvjetima

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
hr: Grafički prikazi suvremenog skrnavljenja ljudskih tijela

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
hr: Bez spominjanje ropstva

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
hr: Prikazi ili spominjanje ropstva u povijesti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
hr: Prikazi suvremenog ropstva

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
hr: Grafički prikazi suvremenog ropstva
