appstream-glib - en to hu translation catalogue (208 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hu: További hibakeresési információk megjelenítése

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
hu: Gyorsítótár-azonosító hozzáadása minden komponenshez

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
hu: Sikertelen találatok felvétele a kimenetbe

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
hu: HiDPI ikonok hozzáadása a tömörített fájlhoz

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
hu: Kódolt ikonok hozzáadása az XML-hez

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
hu: Ne tömörítse az ikonokat a tömörített fájlba

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
hu: A naplózási könyvtár beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
hu: A csomagkönyvtár beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
hu: Az átmeneti könyvtár beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
hu: A kimeneti könyvtár beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
hu: Az ikonkönyvtár beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
hu: A gyorsítótár könyvtár beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
hu: A kimeneti fájlok alapneveinek beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
hu: Az eredet nevének beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
hu: A szálak számának beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
hu: A legkisebb ikonméret beállítása képpontokban

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
hu: A régi metaadatok helyének beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
hu: Bizonyos vétótípusok mellőzése

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
hu: Nem sikerült az argumentumok feldolgozása

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
hu: Nem sikerült a fordító beállítása

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
hu: Nem sikerült a csomagok megnyitása

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
hu: Csomagok keresése…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
hu: Nem sikerült a csomag hozzáadása

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
hu: %u / %u fájl feldolgozva…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
hu: Nem sikerült a metaadatok előállítása

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
hu: Kész!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
hu: Ikon mentése

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
hu: Előtag beállítása

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
hu: Alkalmazás feldolgozása

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
hu: Hiba az AppData fájl betöltésekor

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
hu: Hiba a fordítások feldolgozásakor

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
hu: Hiba a köszönetnyilvánítások feldolgozásakor

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
hu: Hiba a biztosítottak feldolgozásakor

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
hu: Érvénytelen .desktop fájlnév

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
hu: Hiba a .desktop fájl betöltésekor

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
hu: Hiba a kimeneti könyvtár létrehozásakor

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
hu: AppStream mentése

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
hu: Hiba az AppStream fájl mentésekor

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
hu: Álnév erre: %s

en: Command not found, valid commands are:
hu: A parancs nem található, az érvényes parancsok:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
hu: Nézze át a fájlt, és javítson minden „FIXME” elemet

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version: %s
hu: Régi API-verzió: %s

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version: %s
hu: Új API-verzió: %s

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
hu: Nincs elég argumentum, a következő az elvárt: old.xml new.xml verzió

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
hu: A(z) %s – %s átalakítás nincs megvalósítva

en: Not enough arguments, expected file.xml
hu: Nincs elég argumentum, a következő az elvárt: file.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
hu: A(z) „%s” fájlformátum nem frissíthető

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
hu: A formátum ismeretlen

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
hu: Nem találhatók asztali alkalmazások

note: list failures
en: FAILED
hu: SIKERTELEN

en: Validation failed
hu: Az ellenőrzés nem sikerült

en: Validation of files failed
hu: A fájlok ellenőrzése nem sikerült

en: Cannot validate version of file format '%s'
hu: Nem lehet ellenőrizni a(z) „%s” fájlformátum verzióját

en: Version validation failed
hu: A verzió ellenőrzése nem sikerült

en: Version validation of files failed
hu: A fájlok verziójának ellenőrzése nem sikerült

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
hu: Eltávolítva

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
hu: Hozzáadva

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
hu: Visszavonva

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
hu: Ne használjon hálózati hozzáférést

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
hu: Verzió megjelenítése

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
hu: Profilalkotás engedélyezése

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
hu: Átalakítja az AppStream metaadatokat az egyik verzióról a másikra

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
hu: Az AppData metaadatok frissítése a legújabb verzióra

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
hu: Egy példa AppData fájlt hoz létre egy .desktop fájlból

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
hu: Kiírja az alkalmazásokat az AppStream metaadatokba

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
hu: AppStream alkalmazások keresése

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
hu: AppStream alkalmazások keresése csomagnév alapján

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
hu: Megjeleníti a telepített AppStream alkalmazásokat

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
hu: Appstream alkalmazások keresése kategória nevek alapján

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
hu: Alkalmazáskeresési jelsorok megjelenítése

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
hu: Telepíti az AppStream metaadatokat

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
hu: Telepíti az AppStream metaadatokat egy új eredettel

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
hu: Eltávolítja az AppStream metaadatokat

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
hu: Egy HTML állapotoldal létrehozása

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
hu: Egy CSV állapotdokumentum létrehozása

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
hu: Egy HTML mátrixoldal létrehozása

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
hu: Alkalmazások felsorolása, melyek mögött nincsenek csomagok

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
hu: Egy AppData vagy AppStream fájl ellenőrzése

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
hu: Egy AppData vagy AppStream fájl ellenőrzése (megengedő)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
hu: A megállapodás exportálása szövegként

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
hu: Egy AppData vagy AppStream fájl ellenőrzése (szigorú)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate that AppData file includes the specified release
hu: Annak ellenőrzése, hogy az AppData fájl tartalmazza-e a megadott kiadást

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
hu: Egy AppData fájl átalakítása NEWS formátumra

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
hu: Egy NEWS fájl átalakítása AppData formátumra

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
hu: Telepített alkalmazások adatainak ellenőrzése

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
hu: egy telepített alkalmazás ellenőrzése

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
hu: Képernyőképek cseréje a forrásfájlban

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
hu: Hozzáadás a forrásfájlhoz fájlt

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
hu: Nyelv hozzáadása a forrásfájlhoz

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
hu: Az upstream képernyőképek tükrözése

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
hu: További metaadatok használata külső fájlból

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
hu: Két AppStream fájl tartalmának összehasonlítása

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
hu: GUID előállítása egy bemeneti szövegből

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
hu: Egy AppData fájl módosítása

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
hu: Egy AppStream fájl felosztása AppData és Metainfo fájlokká

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
hu: Több fájl egy AppStream fájlba fésülése

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
hu: Fájl importálása AppStream jelölőnyelvbe

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
hu: AppStream helyek változásainak figyelése

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
hu: Verziószámok összehasonlítása

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
hu: Egy reguláris kifejezés tesztelése

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
hu: AppStream segédprogram

en: Version:
hu: Verzió:

en: General
hu: Általános

en: ALL
hu: ÖSSZES

en: Adults Only
hu: Csak felnőtt

en: Mature
hu: Érett

en: Teen
hu: Tizenéves

en: Everyone 10+
hu: Mindenki 10+

en: Everyone
hu: Mindenki

en: Early Childhood
hu: Fiatal gyermekkor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
hu: Nincs rajzfilmes erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
hu: Rajzfilmfigurák veszélyes helyzetekben

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
hu: Rajzfilmfigurák agresszív konfliktusban

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
hu: Rajzfilmfigurákat érintő grafikus erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
hu: Nincs kitalált erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
hu: Karakterek veszélyes helyzetekben, amely könnyen megkülönböztethető a valóságtól

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
hu: Karakterek agresszív konfliktusban, amely könnyen megkülönböztethető a valóságtól

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
hu: Grafikus erőszak, amely könnyen megkülönböztethető a valóságtól

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
hu: Nincs valósághű erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
hu: Enyhén valósághű karakterek veszélyes helyzetekben

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
hu: Valósághű karakterek ábrázolása agresszív konfliktusban

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
hu: Valósághű karaktereket érintő grafikus erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
hu: Nincs vérontás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
hu: Nem valósághű vérontás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
hu: Valósághű vérontás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
hu: Várontás és a testrészek megcsonkításának ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
hu: Nincs szexuális erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
hu: Megerőszakolás vagy egyéb erőszakos szexuális viselkedés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
hu: Nincs alkoholtartalmú italokra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
hu: Alkoholtartalmú italokra való hivatkozások

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
hu: Alkoholtartalmú italok használata

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
hu: Nincs tiltott kábítószerekre való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
hu: Tiltott kábítószerekre való hivatkozások

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
hu: Tiltott kábítószerek használata

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
hu: Nincs dohánytermékekre való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
hu: Dohánytermékekre való hivatkozások

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
hu: Dohánytermékek használata

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
hu: Nincs semmiféle meztelenség

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
hu: Rövid művészi meztelenség

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
hu: Hosszan tartó meztelenség

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
hu: Nincs szexuális természetű hivatkozás vagy annak ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
hu: Kihívó hivatkozások vagy ábrázolások

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
hu: Szexuális hivatkozások vagy ábrázolások

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
hu: Grafikus szexuális viselkedés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
hu: Nincs káromkodás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
hu: Enyhe vagy ritka káromkodáshasználat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
hu: Mérsékelt káromkodáshasználat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
hu: Erős vagy gyakori káromkodáshasználat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
hu: Nincs helytelen humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
hu: Helyzethumor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
hu: Vulgáris vagy fürdőszoba humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
hu: Felnőtt vagy szexuális humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
hu: Nincs semmiféle diszkriminatív nyelvezet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
hu: Negatívság egy bizonyos embercsoport felé

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
hu: Érzelmi károsodást okozó tervezett diszkrimináció

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
hu: Kifejezetten nemi, szexuális, faji vagy vallási alapú diszkrimináció

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
hu: Nincs semmiféle hirdetés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
hu: Termékelhelyezés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
hu: Közvetlen utalások egy bizonyos márkára vagy védjeggyel védett termékre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
hu: A felhasználókat arra ösztönzik, hogy a valódi világban bizonyos tárgyakat vásároljanak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
hu: Nincs semmiféle szerencsejáték

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
hu: Szerencsejáték véletlenszerű eseményeken zsetonok vagy kreditek használatával

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
hu: Szerencsejáték „játékpénz” használatával

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
hu: Szerencsejáték valódi pénz használatával

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
hu: Nem lehet valódi pénzt elkölteni

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
hu: A felhasználókat arra ösztönzik, hogy valós pénzt adományozzanak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
hu: Lehetőség az alkalmazáson belül valódi pénzt elkölteni

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
hu: Nincs mód a csevegésre más felhasználókkal

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
hu: Felhasználók közötti interakciók, csevegés funkcionalitás nélkül

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
hu: Moderált csevegés funkcionalitás a felhasználók között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
hu: Ellenőrizetlen csevegés funkcionalitás a felhasználók között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
hu: Nincs mód a beszélgetésre más felhasználókkal

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
hu: Ellenőrizetlen hang- vagy videocsevegés funkcionalitás a felhasználók között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
hu: Nincs közösségi hálózatokon használt felhasználónevek vagy e-mail címek megosztása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
hu: Közösségi hálózatokon használt felhasználónevek vagy e-mail címek megosztása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
hu: Nincs felhasználói információk megosztása harmadik féllel

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
hu: A legfrissebb alkalmazásverzió ellenőrzése

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
hu: Diagnosztikai adatok megosztása, amelyek mások számára nem azonosítják a felhasználót

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
hu: Információk megosztása, amelyek mások számára azonosítják a felhasználót

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
hu: Nincs fizikai hely megosztása más felhasználók számára

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
hu: Fizikai hely megosztása más felhasználók számára

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
hu: Nincs homoszexualitásra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
hu: Közvetett homoszexualitásra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
hu: Csókolózás azonos nemű emberek között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
hu: Grafikus szexuális viselkedés azonos nemű emberek között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
hu: Nincs prostitúcióra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
hu: Közvetett prostitúcióra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
hu: Közvetlen prostitúcióra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
hu: Prostitúció grafikus ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
hu: Nincs házasságtörésre való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
hu: Közvetett házasságtörésre való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
hu: Közvetlen házasságtörésre való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
hu: Házasságtörés grafikus ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
hu: Nincsenek szexualizált karakterek

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
hu: Hiányosan öltözött emberi karakterek

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
hu: Nyíltan szexualizált emberi karakterek

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
hu: Nincs gyalázásra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
hu: Gyalázás történelmi ábrázolása vagy arra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
hu: Modern kori emberi gyalázás ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
hu: Modern kori emberi gyalázás grafikus ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
hu: Nincsenek látható emberi maradványok

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
hu: Látható emberi maradványok

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
hu: Emberi maradványok, kitéve az időjárási viszonyoknak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
hu: Emberi testek gyalázásának grafikus ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
hu: Nincs rabszolgaságra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
hu: Rabszolgaság történelmi ábrázolása vagy arra való hivatkozás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
hu: Modern kori rabszolgaság ábrázolása

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
hu: Modern kori rabszolgaság grafikus ábrázolása
