appstream-glib - en to it translation catalogue (205 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
it: Mostra informazioni aggiuntive di debug

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
it: Aggiunge un ID cache a ciascun componente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
it: Include i risultati non riusciti nell'output

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
it: Aggiunge icone HiDPI al tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
it: Aggiunge icone codificate all'XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
it: Non comprime le icone nel tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
it: Imposta la directory di registrazione

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
it: Imposta la directory dei pacchetti

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
it: Imposta la directory temporanea

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
it: Imposta la directory di uscita

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
it: Imposta la directory delle icone

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
it: Imposta la directory della cache

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
it: Imposta il nome di base dei file di uscita

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
it: Imposta il nome dell'origine

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
it: Imposta il numero di thread

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
it: Imposta la dimensione minima in pixel delle icone

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
it: Imposta la vecchia posizione dei metadati

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
it: Ignora certi tipi di veto

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
it: Analisi argomenti non riuscita

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
it: Impostazione del generatore non riuscita

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
it: Apertura dei pacchetti non riuscita

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
it: Analisi dei pacchetti...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
it: Aggiunta pacchetto non riuscita

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
it: Analizzati %u/%u file...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
it: Generazione metadati non riuscita

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
it: Fatto

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
it: Salvataggio icona

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
it: Impostazione prefisso

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
it: Elaborazione applicazione

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
it: Errore nel caricare il file AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
it: Errore nell'analizzare le traduzioni

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
it: Errore nell'analizzare i kudos

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
it: Errore nell'analizzare i provides

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
it: Nome file desktop non valido

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
it: Errore nel caricare il file desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
it: Errore nel creare la directory di output

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
it: Salvataggio AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
it: Errore nel salvare il file AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
it: Alias a %s

en: Command not found, valid commands are:
it: Comando non trovato. Comandi validi sono:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
it: Controllare il file e correggere gli elementi "FIXME"

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version
it: Vecchia versione di API

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
it: Nuova versione API

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
it: Argomenti non sufficienti: atteso vecchio.xml nuovo.xml versione

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
it: La conversione di %s in %s non è implementata

en: Not enough arguments, expected file.xml
it: Argomenti non sufficienti: atteso file.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
it: Il formato di file «%s» non può essere aggiornato

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
it: Formato non riconosciuto

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
it: Nessuna applicazione desktop trovata

note: TRANSLATORS: the file is valid
en: OK
it: Ok

note: list failures
en: FAILED
it: Non riuscito

en: Validation failed
it: Validazione non riuscita

en: Validation of files failed
it: Validazione dei file non riuscita

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
it: Rimossa

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
it: Aggiunta

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
it: Annullato

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
it: Non usa la rete

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
it: Mostra la versione

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
it: Abilita profiling

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
it: Converte i metadati AppStream da una versione all'altra

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
it: Aggiorna i metadati AppData all'ultima versione

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
it: Crea un file AppData di esempio da un file .desktop

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
it: Registra le applicazioni nei metadati AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
it: Cerca applicazioni AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
it: Cerca applicazioni AppStream per nome di pacchetto

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
it: Mostra tutte le applicazioni AppStream installate

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
it: Cerca applicazioni AppStream per categoria

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
it: Visualizza i token di ricerca applicazione

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
it: Installa i metadati AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
it: Installa i metadati AppStream con nuova origine

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
it: Rimuove i metadati AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
it: Crea una pagina di stato in formato HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
it: Crea un documento di stato in formato CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
it: Crea una pagina matrice in formato HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
it: Elenca le applicazioni non supportate da pacchetti

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
it: Valida un file AppData o AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
it: Valida un file AppData o AppStream (relaxed)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
it: Esporta il testo dell'accordo

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
it: Valida un file AppData o AppStream (strict)

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
it: Converte un file AppData nel formato NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
it: Converte un file NEWS nel formato AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
it: Verifica i dati dell'applicazione installata

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
it: Verifica un'applicazione installata

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
it: Sostituisce le schermate nel file sorgente

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
it: Aggiunge un fornitore a un file sorgente

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
it: Aggiunge una lingua a un file sorgente

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
it: Copia le schermate upstream

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
it: Incorpora meta-dati aggiuntivi da un file esterno

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
it: Compare i contenuti di due file AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
it: Genera uno GUID da una stringa in ingresso

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
it: Modifica un file AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
it: Divide un file AppStream nei file AppData e Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
it: Unisce più file in un unico file AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
it: Importa un file in sintassi AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
it: Controlla le modifiche sulle posizioni AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
it: Confronta i numeri di versione

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
it: Verifica un'espressione regolare

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
it: Strumento AppStream

en: Version:
it: Versione:

en: General
it: Generale

en: ALL
it: Tutto

en: Adults Only
it: Solo per adulti

en: Mature
it: Maturo

en: Teen
it: Adolescente

en: Everyone 10+
it: Chiunque di 10+

en: Everyone
it: Chiunque

en: Early Childhood
it: Prima infanzia

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No cartoon violence
it: Nessuna violenza nel cartone animato

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
it: Personaggi dei cartoni animati in situazioni rischiose

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
it: Personaggi dei cartoni animati in conflitti aggressivi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
it: Violenza grafica che coinvolge personaggi dei cartoni animati

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No fantasy violence
it: Nessuna violenza nel fantasy

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
it: Personaggi in situazioni rischiose facilmente distinguibili dalla realtà

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
it: Personaggi in conflitti aggressivi facilmente distinguibili dalla realtà

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
it: Violenza grafica facilmente distinguibile dalla realtà

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No realistic violence
it: Nessuna violenza realistica

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
it: Personaggi lievemente realistici in situazioni rischiose

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
it: Raffigurazioni di personaggi realistici in conflitti aggressivi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
it: Violenza grafica che coinvolge personaggi realistici

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No bloodshed
it: Nessun eccidio

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
it: Eccidio non realistico

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
it: Eccidio realistico

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
it: Raffigurazioni di eccidi e mutilazioni di parti del corpo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexual violence
it: Nessuna violenza sessuale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
it: Stupro o altri comportamenti sessuali violenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to alcohol
it: Nessun riferimento all'alcol

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
it: Riferimenti a bevande alcoliche

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
it: Uso di bevande alcoliche

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to illicit drugs
it: Nessun riferimento a droghe illecite

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
it: Riferimenti a droghe illecite

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
it: Uso di droghe illecite

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to tobacco products
it: Nessun riferimento a prodotti del tabacco

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
it: Riferimenti a prodotti del tabacco

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
it: Uso di prodotti del tabacco

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No nudity of any sort
it: Nessuna nudità di qualsiasi sorta

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
it: Breve nudità artistica

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
it: Nudità prolungata

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to or depictions of sexual nature
it: Nessun riferimento a/o raffigurazione di natura sessuale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
it: Riferimenti o raffigurazioni provocanti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
it: Riferimenti o raffigurazioni sessuali

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
it: Comportamento grafico sessuale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No profanity of any kind
it: Nessuna volgarità di qualsiasi tipo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
it: Lieve o infrequente uso di volgarità

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
it: Moderato uso di volgarità

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
it: Forte o frequente uso di volgarità

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No inappropriate humor
it: Nessun umorismo inappropriato

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
it: Umorismo da pagliacciata

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
it: Umorismo volgare o da gabinetto

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
it: Umorismo maturo o sessuale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No discriminatory language of any kind
it: Nessun linguaggio discriminatorio di qualsiasi tipo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
it: Negatività verso un gruppo specifico di persone

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Discrimination designed to cause emotional harm
it: Discriminazione progettata per causare danni emotivi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
it: Discriminazione esplicita basata sul sesso, sessualità, razza o religione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No advertising of any kind
it: Nessuna pubblicità di qualsiasi tipo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
it: Inserimento prodotto

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
it: Riferimenti espliciti a specifici marchi o prodotti commerciali

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
it: Gli utenti sono incoraggiati ad acquistare specifici oggetti del mondo reale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No gambling of any kind
it: Nessun gioco d'azzardo di qualsiasi tipo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
it: Gioco d'azzardo su eventi casuali che usano gettoni o crediti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using “play” money
it: Gioco d'azzardo che usa soldi «di gioco»

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
it: Gioco d'azzardo che usa soldi veri

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No ability to spend money
it: Nessuna possibilità di spendere soldi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to donate real money
it: Gli utenti sono incoraggiati a donare moneta reale

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Ability to spend real money in-app
it: Possibilità di spendere soldi veri nell'applicazione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to chat with other users
it: Nessuna possibilità di conversare con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: User-to-user interactions without chat functionality
it: Interazioni fra utenti senza funzionalità di chat

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderated chat functionality between users
it: Funzionalità di chat moderata fra utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled chat functionality between users
it: Funzionalità di chat non controllata fra utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to talk with other users
it: Nessuna possibilità di parlare con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
it: Funzionalità di chat audio e video non controllata fra utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of social network usernames or email addresses
it: Nessuna condivisione di nomi utente di social network o di indirizzi email

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
it: Condivisione di nomi utente di social network o di indirizzi email

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of user information with third parties
it: Nessuna condivisione di informazioni dell'utente con terze parti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Checking for the latest application version
it: Verifica dell'ultima versione dell'applicazione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
it: Condivisione di dati diagnostici che non consentono agli altri di identificare l'utente

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing information that lets others identify the user
it: Condivisione di informazioni che consentono ad altri di identificare l'utente

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of physical location with other users
it: Nessuna condivisione della posizione fisica con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing physical location with other users
it: Condivisione della posizione fisica con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to homosexuality
it: Neessun riferimento all'omosessualità

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to homosexuality
it: Riferimenti indiretti all'omosessualità

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Kissing between people of the same gender
it: Effusioni fra persone dello stesso sesso

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
it: Comportamento sessuale grafico fra persone dello stesso sesso

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to prostitution
it: Nessun riferimento alla prostituzione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to prostitution
it: Riferimenti indiretti alla prostituzione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to prostitution
it: Riferimenti diretti alla prostituzione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of prostitution
it: Rappresentazioni grafiche dell'atto di prostituzione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to adultery
it: Nessun riferimento all'adulterio

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to adultery
it: Riferimenti indiretti all'adulterio

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to adultery
it: Riferimenti diretti all'adulterio

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of adultery
it: Rappresentazioni grafiche dell'atto dell'adulterio

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexualized characters
it: Nessuna personaggio sessualizzato

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Scantily clad human characters
it: Personaggi umani poco vestiti

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Overtly sexualized human characters
it: Personaggi umani sessualizzati in modo anomalo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to desecration
it: Nessun riferimento alla profanazione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical desecration
it: Raffigurazioni o riferimenti alla profanazione storica

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day human desecration
it: Rappresentazioni della moderna dissacrazione umana

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day desecration
it: Rappresentazioni grafiche di moderna profanazione

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No visible dead human remains
it: Nessun resto visibile di umano morto

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Visible dead human remains
it: Resti visibili di umano morto

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Dead human remains that are exposed to the elements
it: Resti di umano morto che è stato esposto agli elementi

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
it: Rappresentazioni grafiche della profanazione di corpi umani

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to slavery
it: Nessun riferimento alla schiavitù

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical slavery
it: Raffigurazioni o riferimenti alla schiavitù storica

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day slavery
it: Rappresentazioni della schiavitù moderna

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day slavery
it: Rappresentazioni grafiche della schiavitù moderna
