appstream-glib - en to pl translation catalogue (208 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pl: Wyświetla dodatkowe informacje debugowania

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
pl: Dodaje identyfikator pamięci podręcznej do każdego składnika

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
pl: Dołącza niepowodzenia w wyjściu

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
pl: Dodaje ikony HiDPI do archiwum tar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
pl: Dodaje zakodowane ikony do pliku XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
pl: Bez kompresji ikon do archiwum tar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
pl: Ustawia katalog dziennika

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
pl: Ustawia katalog pakietów

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
pl: Ustawia katalog tymczasowy

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
pl: Ustawia katalog wyjściowy

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
pl: Ustawia katalog ikon

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
pl: Ustawia katalog pamięci podręcznej

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
pl: Ustawia podstawowe nazwy plików wyjściowych

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
pl: Ustawia pierwotną nazwę

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
pl: Ustawia liczbę wątków

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
pl: Ustawia minimalne wymiary ikony w pikselach

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
pl: Ustawia położenie poprzednich metadanych

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
pl: Ignoruje podane typy weta

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
pl: Przetworzenie parametrów się nie powiodło

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
pl: Utworzenie budowania się nie powiodło

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
pl: Otwarcie pakietów się nie powiodło

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
pl: Skanowanie pakietów…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
pl: Dodanie pakietu się nie powiodło

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
pl: Przetworzono pliki: %u/%u…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
pl: Utworzenie metadanych się nie powiodło

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
pl: Gotowe.

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
pl: Zapisywanie ikony

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
pl: Ustawia przedrostek

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
pl: Przetwarzanie programu

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
pl: Błąd podczas wczytywania pliku AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
pl: Błąd podczas przetwarzania tłumaczeń

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
pl: Błąd podczas przetwarzania punktów

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
pl: Błąd podczas przetwarzania elementów dostarczanych

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
pl: Nieprawidłowa nazwa pliku .desktop

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
pl: Błąd podczas wczytywania pliku .desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
pl: Błąd podczas tworzenia katalogu wyjściowego

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
pl: Zapisywanie pliku AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
pl: Błąd podczas zapisywania pliku AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pl: Alias dla %s

en: Command not found, valid commands are:
pl: Nie odnaleziono polecenia. Prawidłowe polecenia:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
pl: Proszę przejrzeć plik i naprawić elementy oznaczone jako „FIXME”

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version: %s
pl: Poprzednia wersja API: %s

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version: %s
pl: Nowa wersja API: %s

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
pl: Za mało parametrów, oczekiwano wersji poprzedniej.xml nowej.xml

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
pl: Konwersja %s na %s nie jest zaimplementowana

en: Not enough arguments, expected file.xml
pl: Za mało parametrów, oczekiwano pliku.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
pl: Nie można zaktualizować formatu pliku „%s”

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
pl: Nie rozpoznano formatu

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
pl: Nie odnaleziono żadnych programów

note: list failures
en: FAILED
pl: NIEPOWODZENIE

en: Validation failed
pl: Sprawdzenie poprawności się nie powiodło

en: Validation of files failed
pl: Sprawdzenie poprawności plików się nie powiodło

en: Cannot validate version of file format '%s'
pl: Nie można sprawdzić poprawności wersji formatu pliku „%s”

en: Version validation failed
pl: Sprawdzenie poprawności wersji się nie powiodło

en: Version validation of files failed
pl: Sprawdzenie poprawności wersji plików się nie powiodło

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
pl: Usunięto

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
pl: Dodano

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
pl: Anulowano

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
pl: Bez używania dostępu do sieci

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
pl: Wyświetla wersję

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
pl: Włącza profilowanie

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
pl: Konwertuje metadane AppStream z jednej wersji na inną

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
pl: Aktualizuje metadane AppData do najnowszej wersji

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
pl: Tworzy przykładowy plik AppData z pliku .desktop

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
pl: Zrzuca aplikacje w metadanych AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
pl: Wyszukuje programy AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
pl: Wyszukuje programy AppStream według nazw pakietów

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
pl: Wyświetla wszystkie zainstalowane programy AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
pl: Wyszukuje programy AppStream według nazw kategorii

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
pl: Wyświetla tokeny wyszukiwania programów

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
pl: Instaluje metadane AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
pl: Instaluje metadane AppStream z nowym pochodzeniem

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
pl: Odinstalowuje metadane AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
pl: Tworzy stronę stanu HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
pl: Tworzy dokument stanu CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
pl: Tworzy stronę macierzy HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
pl: Wyświetla listę aplikacji niezawartych w pakietach

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
pl: Sprawdza poprawność pliku AppData lub AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
pl: Sprawdza poprawność pliku AppData lub AppStream (rozluźnione)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
pl: Eksportuje umowę jako tekst

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
pl: Sprawdza poprawność pliku AppData lub AppStream (ścisłe)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate that AppData file includes the specified release
pl: Sprawdza, czy plik AppData zawiera podane wydanie

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
pl: Konwertuje plik AppData do formatu NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
pl: Konwertuje plik NEWS do formatu AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
pl: Sprawdza dane zainstalowanego programu

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
pl: sprawdza zainstalowany program

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
pl: Zastępuje zrzuty ekranu w pliku źródłowym

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
pl: Dodaje element dostarczany do pliku źródłowego

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
pl: Dodaje język do pliku źródłowego

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
pl: Używa zrzutów ekranu nadrzędnego projektu

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
pl: Dołącza dodatkowe metadane z zewnętrznego pliku

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
pl: Porównuje zawartość dwóch plików AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
pl: Tworzy GUID z ciągu wejściowego

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
pl: Modyfikuje plik AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
pl: Dzieli plik AppStream na pliki AppData i Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
pl: Łączy kilka plików w jeden plik AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
pl: Importuje plik do języka znaczników AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
pl: Obserwuje zmiany w położeniach AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
pl: Porównuje numery wersji

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
pl: Testuje wyrażenie regularne

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
pl: Narzędzie AppStream

en: Version:
pl: Wersja:

en: General
pl: Dla wszystkich

en: ALL
pl: Dla wszystkich

en: Adults Only
pl: Tylko dla dorosłych

en: Mature
pl: Dla dorosłych

en: Teen
pl: Dla nastolatków

en: Everyone 10+
pl: Dla wszystkich 10+

en: Everyone
pl: Dla wszystkich

en: Early Childhood
pl: Dla małych dzieci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
pl: Brak rysunkowej przemocy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
pl: Rysunkowe postacie w niebezpiecznych sytuacjach

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
pl: Rysunkowe postacie w agresywnym konflikcie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
pl: Obrazowa przemoc dotycząca rysunkowych postaci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
pl: Brak nierzeczywistej przemocy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
pl: Postacie w niebezpiecznych sytuacjach, łatwo odróżnialnych od rzeczywistości

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
pl: Postacie w agresywnym konflikcie, łatwo odróżnialnym od rzeczywistości

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
pl: Obrazowa przemoc, łatwo odróżnialna od rzeczywistości

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
pl: Brak realistycznej przemocy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
pl: Średnio realistyczne postacie w niebezpiecznych sytuacjach

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
pl: Przedstawienia realistycznych postaci w agresywnym konflikcie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
pl: Obrazowa przemoc dotycząca realistycznych postaci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
pl: Brak rozlewu krwi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
pl: Nierealistyczny rozlew krwi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
pl: Realistyczny rozlew krwi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
pl: Przedstawienia rozlewu krwi i okaleczeń części ciała

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
pl: Brak przemocy seksualnej

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
pl: Gwałt lub inne brutalne zachowanie seksualne

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
pl: Brak odniesień do alkoholu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
pl: Odniesienia do napojów alkoholowych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
pl: Spożycie napojów alkoholowych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
pl: Brak odniesień do narkotyków

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
pl: Odniesienia do narkotyków

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
pl: Spożycie narkotyków

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
pl: Brak odniesień do wyrobów tytoniowych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
pl: Odniesienia do wyrobów tytoniowych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
pl: Spożycie wyrobów tytoniowych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
pl: Brak wszelkiego rodzaju nagości

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
pl: Krótkotrwała nagość artystyczna

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
pl: Długotrwała nagość

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
pl: Brak odniesień lub przedstawień o naturze seksualnej

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
pl: Wyzywające odniesienia lub przedstawienia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
pl: Seksualne odniesienia lub przedstawienia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
pl: Obrazowe zachowania seksualne

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
pl: Brak wszelkiego rodzaju przekleństw

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
pl: Lekkie lub nieczęste użycie przekleństw

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
pl: Umiarkowane użycie przekleństw

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
pl: Silne lub częste użycie przekleństw

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
pl: Brak nieodpowiedniego humoru

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
pl: Komedia slapstikowa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
pl: Komedia wulgarna lub toaletowa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
pl: Komedia dla dorosłych lub seksualna

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
pl: Brak wszelkiego rodzaju języka dyskryminacyjnego

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
pl: Niechęć wobec konkretnej grupy ludzi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
pl: Dyskryminacja mająca na celu krzywdę emocjonalną

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
pl: Jawna dyskryminacja ze względu na płeć, orientację seksualną, rasę lub religię

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
pl: Brak wszelkiego rodzaju reklam

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
pl: Lokowanie produktu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
pl: Jawne odniesienia do konkretnych marek lub zastrzeżonych produktów

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
pl: Użytkownicy są zachęcani do zakupu fizycznych przedmiotów

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
pl: Brak wszelkiego rodzaju hazardu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
pl: Zakłady o losowe wydarzenia używające żetonów lub punktów

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
pl: Zakłady używające zabawkowych pieniędzy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
pl: Zakłady używające prawdziwych pieniędzy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
pl: Brak możliwości wydawania pieniędzy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
pl: Użytkownicy są zachęcani do przekazywania datków pieniężnych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
pl: Możliwość wydawania prawdziwych pieniędzy w programie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
pl: Brak możliwości rozmów tekstowych z innymi użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
pl: Interakcje między użytkownikami bez funkcji rozmów tekstowych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
pl: Moderowana funkcja rozmów tekstowych między użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
pl: Niekontrolowana funkcja rozmów tekstowych między użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
pl: Brak możliwości rozmów głosowych z innymi użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
pl: Niekontrolowana funkcja rozmów głosowych lub wideo między użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
pl: Brak udostępniania nazw użytkowników serwisów społecznościowych lub adresów e-mail

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
pl: Udostępnianie nazw użytkowników serwisów społecznościowych lub adresów e-mail

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
pl: Brak udostępniania informacji o użytkownikach stronom trzecim

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
pl: Wyszukiwanie najnowszej wersji programu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
pl: Udostępnianie danych diagnostycznych nieumożliwiających identyfikację użytkownika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
pl: Udostępnianie informacji umożliwiających identyfikację użytkownika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
pl: Brak udostępniania rzeczywistego adresu innym użytkownikom

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
pl: Udostępnianie rzeczywistego adresu innym użytkownikom

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
pl: Brak odniesień do homoseksualizmu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
pl: Niebezpośrednie odniesienia do homoseksualizmu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
pl: Całowanie między osobami tej samej płci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
pl: Obrazowe zachowania seksualne między osobami tej samej płci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
pl: Brak odniesień do prostytucji

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
pl: Niebezpośrednie odniesienia do prostytucji

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
pl: Bezpośrednie odniesienia do prostytucji

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
pl: Obrazowe przedstawienia czynności związanych z prostytucją

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
pl: Brak odniesień do cudzołóstwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
pl: Niebezpośrednie odniesienia do cudzołóstwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
pl: Bezpośrednie odniesienia do cudzołóstwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
pl: Obrazowe przedstawienia czynności związanych z cudzołóstwem

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
pl: Brak seksualizowanych postaci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
pl: Skąpo odziane postacie ludzkie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
pl: Jawnie seksualizowane postacie ludzkie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
pl: Brak odniesień do profanacji

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
pl: Przedstawienia lub odniesienia do historycznej profanacji

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
pl: Przedstawienia współczesnej profanacji ludzi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
pl: Obrazowe przedstawienia współczesnej profanacji

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
pl: Brak widocznych zwłok ludzkich

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
pl: Widoczne zwłoki ludzkie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
pl: Zwłoki ludzkie wystawione na działanie warunków atmosferycznych

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
pl: Obrazowe przedstawienia profanacji ludzkich ciał

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
pl: Brak odniesień do niewolnictwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
pl: Przedstawienia lub odniesienia do historycznego niewolnictwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
pl: Przedstawienia współczesnego niewolnictwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
pl: Obrazowe przedstawienia współczesnego niewolnictwa
