appstream-glib - en to pt_BR translation catalogue (208 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pt_BR: Mostrar informações extra de  depuração

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
pt_BR: Adiciona um ID de cache para cada componente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
pt_BR: Inclui resultados falhos na saída

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
pt_BR: Adiciona ícones HiDPI para o tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
pt_BR: Adiciona ícones codificados ao XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
pt_BR: Não comprime os ícones em um tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
pt_BR: Define o diretório de log

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
pt_BR: Define o diretório de pacotes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
pt_BR: Define o diretório temporário

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
pt_BR: Define o diretório de saída

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
pt_BR: Define o diretório de ícones

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
pt_BR: Define o diretório do cache

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
pt_BR: Define os nomes base dos arquivos de saída

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
pt_BR: Define o nome de origem

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
pt_BR: Define o número de fluxos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
pt_BR: Define o tamanho mínimo do ícone em pixels

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
pt_BR: Define a localização de metadados antigos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
pt_BR: Ignora certos tipos de veto

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
pt_BR: Falha ao analisar argumentos

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
pt_BR: Falha ao definir um compilador

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
pt_BR: Falha ao abrir pacotes

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
pt_BR: Verificando pacotes...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
pt_BR: Falha ao adicionar pacote

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
pt_BR: Arquivos %u/%u analizados...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
pt_BR: Falha ao gerar metadados

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
pt_BR: Pronto!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
pt_BR: Salvando o ícone

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
pt_BR: Define o prefixo

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
pt_BR: Processando o aplicativo

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
pt_BR: Erro ao carregar o arquivo AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
pt_BR: Erro ao analisar traduções

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
pt_BR: Erro ao analisar kudos

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
pt_BR: Erro ao analisar o provides

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
pt_BR: Nome do arquivo da área de trabalho inválido

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
pt_BR: Erro ao carregar o arquivo desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
pt_BR: Erro ao criar diretório de saída

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
pt_BR: Salvando o AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
pt_BR: Erro ao salvar o arquivo de AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pt_BR: Alias para %s

en: Command not found, valid commands are:
pt_BR: Comando não encontrado, comandos válidos para:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
pt_BR: Por favor, reveja o arquivo e corrija quaisquer itens “FIXME”

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version: %s
pt_BR: Versão antiga da API: %s

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version: %s
pt_BR: Nova versão da API: %s

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
pt_BR: Argumentos insuficientes, esperava versão antiga.xml nova.xml

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
pt_BR: A conversão de %s para %s não está implementada

en: Not enough arguments, expected file.xml
pt_BR: Argumentos insuficientes, esperava arquivo.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
pt_BR: O formato de arquivo “%s” não pôde ser atualizado

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
pt_BR: Formato não reconhecido

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
pt_BR: Nenhum aplicativo desktop encontrado

note: list failures
en: FAILED
pt_BR: FALHOU

en: Validation failed
pt_BR: Validação falhou

en: Validation of files failed
pt_BR: Validação de arquivos falhou

en: Cannot validate version of file format '%s'
pt_BR: Não é possível validar versão do formato do arquivo “%s”

en: Version validation failed
pt_BR: Validação da versão falhou

en: Version validation of files failed
pt_BR: Validação da versão de arquivos falhou

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
pt_BR: Removido

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
pt_BR: Adicionado

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
pt_BR: Não usar acesso por rede

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
pt_BR: Mostra versão

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
pt_BR: Habilita perfilamento

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
pt_BR: Converte metadados AppStream de uma versão para outra

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
pt_BR: Atualiza metadados do AppData para a última versão

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
pt_BR: Cria um arquivo AppData de exemplo de um arquivo .desktop

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
pt_BR: Despeja os aplicativos nos metadados do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
pt_BR: Pesquisa por aplicativos do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
pt_BR: Procurar aplicativos AppStream pelo nome do pacote

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
pt_BR: Mostrar todos os aplicativos AppStream instalados

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
pt_BR: Procure aplicativos AppStream pelo nome da categoria

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
pt_BR: Exibe tokens de pesquisa por aplicativos

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
pt_BR: Instala metadados de AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
pt_BR: Instala metadados do AppStream com nova origem

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
pt_BR: Desinstala metadados do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
pt_BR: Cria uma página de status em HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
pt_BR: Cria um documento de status em CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
pt_BR: Cria uma página de matriz em HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
pt_BR: Lista aplicativos não fornecidos por pacotes

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
pt_BR: Valida um arquivo AppData ou AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
pt_BR: Valida um arquivo de AppData ou AppStream (relaxado)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
pt_BR: Exporta o contrato na forma de texto

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
pt_BR: Valida um arquivo de AppData ou AppStream (estrito)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate that AppData file includes the specified release
pt_BR: Valida se este arquivo de AppData inclui a versão especificada

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
pt_BR: Converte um arquivo AppData para formato NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
pt_BR: Converte um arquivo NEWS para formato AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
pt_BR: Verifica dados de aplicativo instalado

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
pt_BR: Verifique um aplicativo instalado

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
pt_BR: Substitui capturas de tela no arquivo fonte

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
pt_BR: Adicione um fornecedor a um arquivo de origem

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
pt_BR: Adicione um idioma a um arquivo de origem

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
pt_BR: Espelha capturas de tela do upstream

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
pt_BR: Incorpora metadados extra de um arquivo externo

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
pt_BR: Compara os conteúdos de dois arquivos AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
pt_BR: Gera um GUID a partir de um texto de entrada

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
pt_BR: Modifica um arquivo AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
pt_BR: Dividir um arquivo AppStream em arquivos AppData e Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
pt_BR: Mesclar diversos arquivos em um arquivo AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
pt_BR: Importar um arquivo de marcação AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
pt_BR: Locais para mudanças do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
pt_BR: Compare os números da versão

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
pt_BR: Teste uma expressão regular

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
pt_BR: Utilitário AppStream

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: General
pt_BR: Geral

en: ALL
pt_BR: TODAS

en: Adults Only
pt_BR: Adultos apenas

en: Mature
pt_BR: Maduro

en: Teen
pt_BR: Adolescente

en: Everyone 10+
pt_BR: Todo mundo 10+

en: Everyone
pt_BR: Todo mundo

en: Early Childhood
pt_BR: Primeira infância

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
pt_BR: Sem violência de desenho animado

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
pt_BR: Personagens de desenho animado em situações inseguras

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
pt_BR: Personagens de desenho animado em conflito agressivo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
pt_BR: Cenas fortes com violência envolvendo personagens de desenho animado

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
pt_BR: Sem violência de fantasia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
pt_BR: Personagens em situações inseguras facilmente distinguíveis da realidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
pt_BR: Personagens em conflito agressivo facilmente distinguíveis da realidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
pt_BR: Cenas fortes com violência envolvendo situações facilmente distinguíveis da realidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
pt_BR: Sem violência realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
pt_BR: Personagens levemente realísticos em situações inseguras

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
pt_BR: Representações de personagens realísticos em conflito agressivo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
pt_BR: Cenas fortes de violência envolvendo personagens realísticos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
pt_BR: Sem derramamento de sangue

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
pt_BR: Derramamento de sangue não realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
pt_BR: Derramamento de sangue realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
pt_BR: Representações de derramamento de sangue e mutilação de partes do corpo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
pt_BR: Sem violência sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
pt_BR: Estupro ou outro comportamento sexual violento

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
pt_BR: Sem referência a bebidas alcoólicas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
pt_BR: Referências a bebidas alcoólicas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
pt_BR: Uso de bebidas alcoólicas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
pt_BR: Sem referência a drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
pt_BR: Referências a drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
pt_BR: Use de drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
pt_BR: Sem referência a produtos de tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
pt_BR: Referências a produtos de tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
pt_BR: Uso de produtos de tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
pt_BR: Sem nudez de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
pt_BR: Nudez artística breve

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
pt_BR: Nudez prolongada

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
pt_BR: Sem referência a ou representação de natureza sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
pt_BR: Referências ou representações provocativas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
pt_BR: Referências ou representações sexuais

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
pt_BR: Cenas fortes de comportamento sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
pt_BR: Sem profanação de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
pt_BR: Uso leve ou infrequente de profanação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
pt_BR: Uso moderado de profanação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
pt_BR: Uso forte e frequente de profanação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
pt_BR: Sem humor impróprio

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
pt_BR: Comédia pastelão

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
pt_BR: Comédia vulgar ou de banheiro

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
pt_BR: Comédia para adultos ou sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
pt_BR: Sem linguagem discriminatória de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
pt_BR: Negatividade direcionada a um grupo específico de pessoas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
pt_BR: Discriminação projetada a causa ofensa emocional

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
pt_BR: Discriminação explícita baseada em gênero, sexualidade, raça ou religião

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
pt_BR: Sem publicidade de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
pt_BR: Colocação de produtos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
pt_BR: Referências explícitas a marcas ou produtos comerciais específicos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
pt_BR: Usuários são encorajados a comprar itens específicos do mundo real

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
pt_BR: Sem jogo de azar de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
pt_BR: Aposta em eventos aleatórios usando tokens ou créditos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
pt_BR: Aposta usando dinheiro do jogo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
pt_BR: Aposta usando dinheiro de verdade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
pt_BR: Sem habilidade de gastar dinheiro

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
pt_BR: Usuários são encorajados a doar dinheiro real

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
pt_BR: Habilidade de gastar dinheiro real no aplicativo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
pt_BR: Impossível conversar com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
pt_BR: Interações usuário com usuário sem funcionalidade de bate-papo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
pt_BR: Funcionalidade de bate-papo moderado entre usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
pt_BR: Funcionalidade de bate-papo sem controle entre usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
pt_BR: Impossível falar com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
pt_BR: Funcionalidade de chamada de vídeo ou de áudio sem controle entre usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
pt_BR: Sem compartilhamento de nomes de usuários ou endereços de e-mail de rede social

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
pt_BR: Compartilhamento de nomes de usuários ou endereços de e-mail de rede social

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
pt_BR: Sem compartilhamento de informações de usuário com terceiros

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
pt_BR: Verificação pela versão mais recente do aplicativo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
pt_BR: Compartilhamento de dados de diagnóstico que não permitem que identifiquem o usuário

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
pt_BR: Compartilhamento de informações que permitem que identifiquem o usuário

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
pt_BR: Sem compartilhamento de localização física com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
pt_BR: Compartilhamento de localização física com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
pt_BR: Sem referência a homossexualidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
pt_BR: Referências indiretas a homossexualidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
pt_BR: Beijo entre pessoas do mesmo gênero

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
pt_BR: Comportamento sexual gráfico entre pessoas do mesmo gênero

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
pt_BR: Sem referência a prostituição

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
pt_BR: Referências indiretas a prostituição

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
pt_BR: Referências diretas a prostituição

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
pt_BR: Representações gráficas do ato de prostituição

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
pt_BR: Sem referência a adultério

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
pt_BR: Referências indiretas a adultério

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
pt_BR: Referências diretas a adultério

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
pt_BR: Representações gráficas do ato de adultério

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
pt_BR: Sem caracteres sexualizados

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
pt_BR: Personagens humanos semi-nus

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
pt_BR: Personagens humanos notoriamente sexualizado

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
pt_BR: Sem referência a profanação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
pt_BR: Representações de ou referências a profanação histórica

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
pt_BR: Representações de profanação humana em dias modernos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
pt_BR: Representações gráficas de profanação em dias modernos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
pt_BR: Sem restos de humanos mortos visíveis

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
pt_BR: Restos de humanos mortos visíveis

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
pt_BR: Restos de humanos mortos que são expostos aos elementos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
pt_BR: Representações gráficas de profanação de corpos humanos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
pt_BR: Sem referência a escravidão

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
pt_BR: Representações de ou referências a escravidão histórica

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
pt_BR: Representações de escravidão em dias modernos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
pt_BR: Representações gráficas de escravidão em dias modernos
