appstream-glib - en to uk translation catalogue (209 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
uk: Показати додаткові діагностичні дані

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
uk: Додавати ідентифікатор кешу до кожного з компонентів

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
uk: Включити до виведення результати з помилками

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
uk: Додати до архіву піктограми HiDPI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
uk: Додати до XML закодовані піктограми

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
uk: Не стискати піктограми до архіву

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
uk: Встановити каталог для журналу

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
uk: Встановити каталог для пакунків

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
uk: Встановити адресу тимчасового каталогу

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
uk: Встановити каталог для виведення даних

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
uk: Встановити каталог піктограм

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
uk: Встановити каталог кешу

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
uk: Встановити базові назви для виведених файлів

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
uk: Встановити назву походження

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
uk: Встановити кількість потоків виконання

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
uk: Встановити мінімальний розмір піктограми у пікселях

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
uk: Встановити розташування старих метаданих

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
uk: Ігнорувати певні типи вето

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
uk: Не вдалося обробити аргументи

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
uk: Не вдалося налаштувати засіб збирання

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
uk: Не вдалося відкрити пакунки

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
uk: Скануємо пакунки…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
uk: Не вдалося додати пакунок

note: TRANSLATORS: information message
en: Parsed %u/%u files...
uk: Оброблено %u з %u файлів…

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
uk: Не вдалося створити метадані

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
uk: Виконано!

note: TRANSLATORS: we've saving the icon file to disk
en: Saving icon
uk: Зберігаємо піктограму

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the prefix
uk: Встановити префікс

note: TRANSLATORS: we're generating the AppStream data
en: Processing application
uk: Обробляємо програму

note: TRANSLATORS: the .appdata.xml file could not * be loaded
en: Error loading AppData file
uk: Помилка під час спроби завантажити файл AppData

note: TRANSLATORS: the .mo files could not be parsed
en: Error parsing translations
uk: Помилка під час спроби обробити переклади

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the kudo
en: Error parsing kudos
uk: Помилка під час спроби обробити запис подяк

note: TRANSLATORS: we could not auto-add the provides
en: Error parsing provides
uk: Помилка під час спроби обробити запис вмісту (provides)

note: TRANSLATORS: not a valid desktop filename
en: Invalid desktop filename
uk: Некоректна назва стільничного файла

note: TRANSLATORS: the .desktop file could not * be loaded
en: Error loading desktop file
uk: Помилка під час спроби завантажити файл desktop

note: TRANSLATORS: this is when the folder could * not be created
en: Error creating output directory
uk: Помилка під час спроби створення каталогу результатів

note: TRANSLATORS: we've saving the XML file to disk
en: Saving AppStream
uk: Зберігаємо AppStream

note: TRANSLATORS: this is when the destination file * cannot be saved for some reason
en: Error saving AppStream file
uk: Помилка під час спроби зберегти файл AppStream

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
uk: Псевдонім %s

en: Command not found, valid commands are:
uk: Такої команди не знайдено. Можливі команди:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
uk: Будь ласка, перегляньте файл і виправте записи, до яких додано «FIXME»

note: TRANSLATORS: information message
en: Old API version
uk: Стара версія програмного інтерфейсу

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
uk: Нова версія програмного інтерфейсу

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
uk: Недостатньо аргументів: мало бути вказано старий.xml і новий.xml

note: TRANSLATORS: the %s and %s are file types, * e.g. "appdata" to "appstream"
en: Conversion %s to %s is not implemented
uk: Перетворення з %s у %s не реалізовано

en: Not enough arguments, expected file.xml
uk: Недостатньо аргументів: мало бути вказано файл.xml

note: TRANSLATORS: %s is a file type, * e.g. 'appdata'
en: File format '%s' cannot be upgraded
uk: Дані у форматі файлів «%s» не може бути оновлено

note: TRANSLATORS: not a recognised file type
en: Format not recognised
uk: Нерозпізнаний формат

note: TRANSLATORS: probably wrong XML
en: No desktop applications found
uk: Не знайдено стільничних програм

note: TRANSLATORS: the file is valid
en: OK
uk: Гаразд

note: list failures
en: FAILED
uk: ПОМИЛКА

en: Validation failed
uk: Спроба перевірки зазнала невдачі

en: Validation of files failed
uk: Файли не пройшли перевірку

en: Cannot validate version of file format '%s'
uk: Не вдалося перевірити чинність версії формату файлів «%s»

en: Version validation failed
uk: Не пройдено перевірку чинності версії

en: Version validation of files failed
uk: Не пройдено перевірку чинності версії файлів

note: TRANSLATORS: application was removed
en: Removed
uk: Вилучено

note: TRANSLATORS: application was added
en: Added
uk: Додано

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
uk: Скасовано

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
uk: Не використовувати доступ до мережі

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
uk: Показати дані щодо версії

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
uk: Увімкнути профілювання

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
uk: Перетворити метадані AppStream з однієї версії до іншої

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
uk: Оновити метадані AppData до найсвіжішої версії

note: TRANSLATORS: command description
en: Creates an example AppData file from a .desktop file
uk: Створити приклад файла AppData на основі файла .desktop

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
uk: Створити дамп програм у метаданих AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
uk: Шукати програми AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by package name
uk: Шукати програми AppStream за назвою пакунка

note: TRANSLATORS: command description
en: Show all installed AppStream applications
uk: Показати усі встановлені програми AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications by category name
uk: Шукати програми AppStream за назвою категорії

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
uk: Виводити ключі пошуку програм

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
uk: Встановити метадані AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
uk: Встановити метадані AppStream з новим походженням

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
uk: Вилучити метадані AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
uk: Створити сторінку щодо стану у форматі HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
uk: Створити документ щодо стану у форматі CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
uk: Створити сторінку матриці у форматі HTML

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
uk: Показати список програм, які не супроводжуються пакунками

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
uk: Перевірити файл AppData або AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
uk: Перевірити файл AppData або AppStream (нестрого)

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports the agreement to text
uk: Експортує угоду у текстовому форматі

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
uk: Перевірити файл AppData або AppStream (строго)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate that AppData file includes the specified release
uk: Перевірити включення до файла AppData вказаного випуску

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
uk: Перетворити файл AppData у формат NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
uk: Перетворити файл NEWS у формат AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
uk: Перевірити дані встановлених програм

note: TRANSLATORS: command description
en: check an installed application
uk: перевірити встановлену програму

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
uk: Замінити знімки вікон у початковому файлі

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a provide to a source file
uk: Додати надання залежностей до файла початкового коду

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a language to a source file
uk: Додати мову до файла початкового коду

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
uk: Віддзеркалити знімки вікон із основної гілки розробки

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
uk: Включити додаткові метадані із зовнішнього файла

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
uk: Порівняти вміст двох файлів AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate a GUID from an input string
uk: Створити GUID на основі рядка вхідних даних

note: TRANSLATORS: command description
en: Modify an AppData file
uk: Внести зміни до файла AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
uk: Розділити файл AppStream на файли AppData і Metainfo

note: TRANSLATORS: command description
en: Merge several files to an AppStream file
uk: Об’єднати декілька файлів до файла AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a file to AppStream markup
uk: Імпортувати файл до розмітки AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch AppStream locations for changes
uk: Спостерігати за змінами у місцях AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare version numbers
uk: Порівняти номери версій

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a regular expression
uk: Перевірити формальний вираз

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
uk: Інструмент AppStream

en: Version:
uk: Версія:

en: General
uk: Загальне

en: ALL
uk: Усі

en: Adults Only
uk: Лише для дорослих

en: Mature
uk: Для дорослих

en: Teen
uk: Для підлітків

en: Everyone 10+
uk: Для усіх 10+

en: Everyone
uk: Для усіх

en: Early Childhood
uk: Для маленьких дітей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No cartoon violence
uk: Без казкової жорстокості

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
uk: Казковий персонаж у небезпеці

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
uk: Казковий персонаж у сутичці

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
uk: Графічна жорстокість застосовується до казкового персонажа

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No fantasy violence
uk: Без фантастичної жорстокості

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
uk: Персонаж у небезпеці легко розрізняється від дійсності

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
uk: Персонаж у сутичці легко розрізняється від дійсності

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
uk: Графічна жорстокість легко розрізняється від дійсності

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No realistic violence
uk: Без правдоподібної жорстокості

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
uk: Наполовину вигаданий персонаж у небезпеці

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
uk: Картинки про дійсного персонажа в сутичці

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
uk: Графічна жорстокість застосовується до дійсного персонажа

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No bloodshed
uk: Без кровопролиття

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
uk: Неправдоподібне кровопролиття

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
uk: Правдоподібне кровопролиття

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
uk: Картинки кровопролиття і орудування частинами тіла

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexual violence
uk: Без сексуального насильства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
uk: Ґвалтування або інші насильні сексуальні поведінки

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to alcohol
uk: Без згадування про алкогольні напої

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
uk: Згадування про алкогольні напої

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
uk: Вживання алкогольних напоїв

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to illicit drugs
uk: Без згадування про заборонені медикаменти

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
uk: Згадування про заборонені медикаменти

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
uk: Вживання заборонених медикаментів

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to tobacco products
uk: Без згадування про тютюнові вироби

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
uk: Згадування про тютюнові виробів

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
uk: Вживання тютюнових виробів

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No nudity of any sort
uk: Без всякої оголеності

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
uk: Коротка художня оголеність

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
uk: Тривала оголеність

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to or depictions of sexual nature
uk: Без згадування або картинки сексуального характеру

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
uk: Згадування або картинки задирливого характеру

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
uk: Згадування або картинки сексуального характеру

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
uk: Графічна сексуальна поведінка

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No profanity of any kind
uk: Без усілякого богохульства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
uk: Часткове використання богохульства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
uk: Помірне використання богохульства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
uk: Надмірне використання богохульства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No inappropriate humor
uk: Без недоречного гумору

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
uk: Блазенський гумор

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
uk: Вульгарний або туалетний гумор

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
uk: Дорослий або сороміцький гумор

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No discriminatory language of any kind
uk: Без дискримінацій в будь-яких її проявах

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
uk: Негативне ставлення до певних груп людей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Discrimination designed to cause emotional harm
uk: Образи на підґрунті дискримінації

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
uk: Чітка дискримінація, яка ґрунтується на статевій, сексуальний, расовій або релігійній ознаці

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No advertising of any kind
uk: Без реклами в будь-яких її проявах

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
uk: Розміщення виробів

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
uk: Чітке згадування про певний бренд або торгову марку

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
uk: Користувачам пропонують придбати певні матеріальні товари

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No gambling of any kind
uk: Без азартних ігор у будь-яких її проявах

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
uk: Азартні ігри на випадкових подіях з використанням жетонів або кредитів

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using “play” money
uk: Азартні ігри з використанням ігрових грошей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
uk: Азартні ігри з використанням справжніх грошей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No ability to spend money
uk: Без можливості витрачати справжні гроші у грі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Users are encouraged to donate real money
uk: Користувачам пропонують вкладати реальні гроші

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Ability to spend real money in-app
uk: Можливість витрачати справжні гроші у програмі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to chat with other users
uk: Не можна спілкуватися із іншими користувачами

note: TRANSLATORS: content rating description
en: User-to-user interactions without chat functionality
uk: Безпосередня взаємодія між користувачами без можливостей спілкування

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderated chat functionality between users
uk: Можливості зі спілкування між користувачами із модерацією

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled chat functionality between users
uk: Неконтрольовані можливості із спілкування між користувачами

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to talk with other users
uk: Без можливості звукового спілкування із іншими користувачами

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
uk: Неконтрольовані можливості із звукового та відеоспілкування між користувачами

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of social network usernames or email addresses
uk: Без оприлюднення даних соціальної мережі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
uk: Оприлюднення даних соціальної мережі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of user information with third parties
uk: Без оприлюднення інформації третій стороні

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Checking for the latest application version
uk: Пошук найсвіжішої версії програми

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
uk: Оприлюднення діагностичних даних, які не надають безпосередньої змоги ідентифікувати користувача

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing information that lets others identify the user
uk: Оприлюднення даних, які уможливлюють ідентифікацію користувача

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of physical location with other users
uk: Без оприлюднення фізичного розміщення іншим користувачам

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing physical location with other users
uk: Оприлюднення фізичного розміщення іншим користувачам

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to homosexuality
uk: Без згадування гомосексуальності

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to homosexuality
uk: Опосередковане згадування гомосексуальності

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Kissing between people of the same gender
uk: Цілунки між людьми однієї статі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
uk: Відверта сексуальна поведінка між людьми однієї статі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to prostitution
uk: Без згадування проституції

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to prostitution
uk: Опосередковане згадування проституції

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to prostitution
uk: Безпосереднє згадування проституції

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of prostitution
uk: Відверте зображення акту проституції

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to adultery
uk: Без згадування перелюбу

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Indirect references to adultery
uk: Опосередковані згадування перелюбу

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Direct references to adultery
uk: Безпосередні згадування перелюбу

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of the act of adultery
uk: Відверті зображення актів перелюбу

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexualized characters
uk: Без сексуальних персонажів

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Scantily clad human characters
uk: Напівоголені людські персонажі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Overtly sexualized human characters
uk: Відверто сексуальні людські персонажі

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to desecration
uk: Без згадування знущання над людьми

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical desecration
uk: Зображення або згадування знущання над людьми у минулому

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day human desecration
uk: Відверті зображення сучасного знущання над людьми

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day desecration
uk: Відверті зображення сучасного знущання над людьми

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No visible dead human remains
uk: Без показу решток мертвих людей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Visible dead human remains
uk: Показ решток мертвих людей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Dead human remains that are exposed to the elements
uk: Докладний показ решток мертвих людей

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
uk: Відверте зображення осквернення людських тіл

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to slavery
uk: Без згадування рабства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of or references to historical slavery
uk: Зображення або згадки рабства у минулому

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of modern-day slavery
uk: Зображення сучасного рабства

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic depictions of modern-day slavery
uk: Відверте зображення сучасного рабства
