appstream-glib - en to pt translation catalogue (98 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pt: Mostrar informação extra de depuração

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add a cache ID to each component
pt: Adicionar uma ID de cache a cada componente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Include failed results in the output
pt: Incluir resultados falhados na saída

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add HiDPI icons to the tarball
pt: Adicionar ícones HiDPI ao tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Add encoded icons to the XML
pt: Adicionar ícones codificados ao XML

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not compress the icons into a tarball
pt: Não comprimir os ícones num tarball

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the logging directory
pt: Definir a pasta de diário

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the packages directory
pt: Definir a pasta de pacotes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the temporary directory
pt: Definir a pasta temporária

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the output directory
pt: Definir a pasta de saída

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the icons directory
pt: Definir a pasta de ícones

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the cache directory
pt: Definir a pasta de cache

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the basenames of the output files
pt: Definir os nomes base dos ficheiros de saída

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the origin name
pt: Definir o nome de origem

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the number of threads
pt: Definir o número de linhas

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the minimum icon size in pixels
pt: Definir o tamanho mínimo do ícone, em pixels

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the old metadata location
pt: Definir a localização de metadados antigos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore certain types of veto
pt: Ignorar certos tipos de veto

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to parse arguments
pt: Falha ao processar argumentos

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to set up builder
pt: Falha ao configurar o construtor

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to open packages
pt: Falha ao abrir os pacotes

note: TRANSLATORS: information message
en: Scanning packages...
pt: A analisar os pacotes...

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to add package
pt: Falha ao adicionar pacote

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to generate metadata
pt: Falha ao gerar metadados

note: success TRANSLATORS: information message
en: Done!
pt: Terminado!

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pt: Aliás de %s

en: Command not found, valid commands are:
pt: Comando não encontrado, comandos válidos são:

note: TRANSLATORS: any manual changes required? * also note: FIXME is a hardcoded string
en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
pt: Por favor, reveja o ficheiro e repare quaisquer itens "FIXME"

note: TRANSLATORS: information message
en: New API version
pt: Nova versão do API

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
pt: Sem argumentos suficientes, esperadas versões old.xml e new.xml

en: Not enough arguments, expected file.xml
pt: Sem argumentos suficientes, esperada file.xml

note: TRANSLATORS: the file is valid
en: OK
pt: CORRETO

note: list failures
en: FAILED
pt: FALHA

en: Validation failed
pt: Validação falhada

en: Validation of files failed
pt: A validação dos ficheiros falhou

note: TRANSLATORS: this is the --nonet argument
en: Do not use network access
pt: Não usar acesso à rede

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show version
pt: Mostrar versão

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable profiling
pt: Ativar análise de perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts AppStream metadata from one version to another
pt: Converte metadados do AppStream de uma versão para outra

note: TRANSLATORS: command description
en: Upgrade AppData metadata to the latest version
pt: Atualizar metadados AppStream para a última versão

note: TRANSLATORS: command description
en: Dumps the applications in the AppStream metadata
pt: Despeja as aplicações nos metadados do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Search for AppStream applications
pt: Procurar aplicações AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Display application search tokens
pt: Mostrar símbolos de procura de aplicações

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata
pt: Instala metadados do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Installs AppStream metadata with new origin
pt: Instala metadados do AppStream com nova origem

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninstalls AppStream metadata
pt: Desinstala metadados do AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML status page
pt: Cria uma página HTML de estado

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an CSV status document
pt: Cria um documento CSV de estado

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an HTML matrix page
pt: Cria uma página HTML de matriz

note: TRANSLATORS: command description
en: List applications not backed by packages
pt: Listar aplicações não suportadas por pacotes

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file
pt: Validar um ficheiro AppData ou AppStream

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
pt: Validar um ficheiro AppData ou AppStream (relaxado)

note: TRANSLATORS: command description
en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
pt: Validar um ficheiro AppData ou AppStream (estrito)

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an AppData file to NEWS format
pt: Converter um ficheiro AppData em formato NEWS

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert an NEWS file to AppData format
pt: Converter um ficheiro NEWS em formato AppData

note: TRANSLATORS: command description
en: Check installed application data
pt: Verificar dados da aplicação instalada

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace screenshots in source file
pt: Substituir capturas de ecrã no ficheiro origem

note: TRANSLATORS: command description
en: Mirror upstream screenshots
pt: Espelhar capturas de ecrã

note: TRANSLATORS: command description
en: Incorporate extra metadata from an external file
pt: Incorporar metadados extra a partir de ficheiro externo

note: TRANSLATORS: command description
en: Compare the contents of two AppStream files
pt: Comparar o conteúdo de dois ficheiros AppStream

note: TRANSLATORS: program name
en: AppStream Utility
pt: Utilitário AppStream

en: Version:
pt: Versão:

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
pt: Personagem de desenhos animados em situações inseguras

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
pt: Personagem de desenhos animados em conflito agressivo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
pt: Violência gráfica envolvendo personagem de desenhos animados

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
pt: Personagens em situações inseguras facilmente distinguíveis da realidade

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
pt: Personagem em conflito agressivo facilmente distinguíveis da realidade

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
pt: Violência gráfica facilmente distinguível da realidade

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
pt: Personagens moderadamente realistas em conflito agressivo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
pt: Violência gráfica envolvendo personagens realistas

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
pt: Derrame de sangue não realista

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
pt: Derrame de sangue realista

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
pt: Representações de derrame de sangue e mutilações de partes do corpo

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
pt: Violação ou outro comportamento sexual violento

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
pt: Referência a bebidas alcoólicas

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
pt: Uso de bebidas alcoólicas

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
pt: Referência a drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
pt: Uso de drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
pt: Referências a produtos com tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
pt: Uso de produtos com tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
pt: Nudez artística breve

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
pt: Nudez prolongada

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
pt: Referências ou representações provocatórias

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
pt: Referências ou representações sexuais

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
pt: Comportamento sexual gráfico

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
pt: Uso ligeiro ou infrequente de profanidades

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
pt: Uso moderado de profanidades

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
pt: Uso constante ou frequente de profanidades

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
pt: Humor brejeiro

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
pt: Humor vulgar ou visceral

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
pt: Humor maduro ou sexual

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
pt: Negatividade em relação a um grupo específico de pessoas

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
pt: Descriminação explícita baseada em género, sexualidade, raça ou religião

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
pt: Colocação de produtos

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
pt: Referências explícitas a determinadas marcas ou produtos registados

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
pt: Jogo de apostas com eventos aleatórios utilizando tokens ou créditos

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
pt: Jogo de apostas com dinheiro real

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
pt: Partilha de nomes de utilizadores de redes sociais e endereços de email
