AppStream - en to eu translation catalogue (76 entries)

en: AppStream CLI
eu: AppStream CLIa

en: An utility to work with AppStream metadata
eu: AppStream metadatuekin lan egiteko utilitatea

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
eu: Audioa sortzea eta editatzea

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
eu: Musika-erreproduzigailuak

[ctx: Category of Development]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
eu: Araztaileak

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
eu: IDEak

[ctx: Category of Education]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
eu: Astronomia

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
eu: Kimika

[ctx: Category of Education]
en: Languages
eu: Hizkuntzak

[ctx: Category of Education]
en: Math
eu: Matematikak

[ctx: Category of Games]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Games]
en: Action
eu: Ekintza

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
eu: Abentura

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
eu: Arkadea

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
eu: Blokeak

[ctx: Category of Games]
en: Board
eu: Taula

[ctx: Category of Games]
en: Card
eu: Karta

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
eu: Emulatzaileak

[ctx: Category of Games]
en: Kids
eu: Haurrak

[ctx: Category of Games]
en: Logic
eu: Logika

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
eu: Rol-jokoa

[ctx: Category of Games]
en: Sports
eu: Kirolak

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
eu: Estrategia

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
eu: 3D grafikoak

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
eu: Argazkigintza

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
eu: Eskaneatzea

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
eu: Grafiko bektorialak

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
eu: Ikustaileak

[ctx: Category of Office]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
eu: Egutegia

[ctx: Category of Office]
en: Database
eu: Datu-basea

[ctx: Category of Office]
en: Finance
eu: Finantzak

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
eu: Testu-prozesatzailea

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
eu: Letra-tipoak

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
eu: Kodekak

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
eu: Sarrerako iturburuak

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
eu: Hizkuntza-paketeak

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
eu: Lokalizazioa

[ctx: Category of Science]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
eu: Adimen artifiziala

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
eu: Astronomia

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
eu: Kimika

[ctx: Category of Science]
en: Math
eu: Matematikak

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
eu: Robotika

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
eu: Berriketa

[ctx: Category of Communication]
en: News
eu: Albisteak

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
eu: Web-arakatzaileak

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
eu: Nabarmendua

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
eu: Testu-editoreak

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
eu: Terminalaren emulatzaileak

[ctx: Category of Utility]
en: File System
eu: Fitxategi-sistema

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
eu: Sistemaren monitorizazioa

[ctx: Category of Utility]
en: Security
eu: Segurtasuna

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
eu: Audioa eta bideoa

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
eu: Garatzaile-tresnak

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
eu: Hezkuntza

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
eu: Jokoak

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
eu: Grafikoak eta argazkigintza

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
eu: Bulegoa

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
eu: Gehigarriak

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
eu: Zientzia

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
eu: Hedabideak eta albisteak

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
eu: Utilitateak

en: General
eu: Orokorra

en: ALL
eu: DENA

en: Adults Only
eu: Helduak soilik

en: Name
eu: Izena

note: developer name
en: Developer
eu: Garatzailea

en: Package
eu: Paketea

en: Icon
eu: Ikonoa

note: license
en: License
eu: Lizentzia

en: Categories
eu: Kategoriak
