appstream - en to ar translation catalogue (156 entries)

en: AppStream CLI
ar: شاشة توجيه الأوامر إلى آب-ستريم

en: An utility to work with AppStream metadata
ar: أداة للتعامل مع بيانات AppStream الوصفية

en: AppStream is a metadata specification which permits software components to provide information about themselves to automated systems and end-users before the software is actually installed. The AppStream project provides facilities to easily access and transform this metadata, as well as a few additional services for building feature-rich software centers and similar applications that make use of software metadata.
ar: إن AppStream عبارة عن مواصفة للبيانات الوصفية تتيح لمكونات البرمجيات تقديم معلومات عن نفسها للأنظمة الآلية والمستخدمين النهائيين قبل تثبيت البرنامج فعليًا. يوفر مشروع AppStream تسهيلات للوصول إلى هذه البيانات الوصفية وتحويلها بسهولة، بالإضافة إلى بعض الخدمات الإضافية لبناء مراكز برمجيات غنية بالميزات وتطبيقات مماثلة تستفيد من البيانات الوصفية للبرامج.

en: The <em>appstreamcli</em> command-line tool allows to read, write, and transform AppStream XML or YAML metadata as well as to validate it for compliance with the specification. It also provides easy access to the system metadata pool, for example to query for software that provides a specific Mediatype handler or for installing software by its component identifier.
ar: تتيح أداة سطر الأوامر <em>appstreamcli</em> قراءة وكتابة وتحويل بيانات AppStream الوصفية بتنسيق XML أو YAML، بالإضافة إلى التحقق من مدى توافقها مع المواصفات. كما توفر وصولاً سهلاً إلى مجمع البيانات الوصفية للنظام، على سبيل المثال للاستعلام عن البرمجيات التي توفر معالج Mediatype معين أو لتثبيت البرامج عبر معرف المكون الخاص بها.

en: Cache location '%s' is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في هذا الموقع من ذاكرة التخزين المؤقت '%s'.

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
ar: إنشاء الصوتيات وتعديلها

[ctx: Category of Development]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
ar: المنقحات

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
ar: بيئات التطوير

[ctx: Category of Education]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
ar: علم الفلك

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
ar: الإنسجام/الكيمياء

[ctx: Category of Education]
en: Languages
ar: لغات

[ctx: Category of Education]
en: Math
ar: رياضيات

[ctx: Category of Games]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Games]
en: Action
ar: إثارة

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
ar: مغامرة

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
ar: آركيد

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
ar: القوالب

[ctx: Category of Games]
en: Card
ar: البطاقة

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
ar: محاكيات

[ctx: Category of Games]
en: Kids
ar: أطفال

[ctx: Category of Games]
en: Logic
ar: منطق

[ctx: Category of Games]
en: Sports
ar: الرياضية

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
ar: رسومات ثلاثية الأبعاد

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
ar: صور فوتوغرافية

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
ar: المسح

[ctx: Category of Office]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
ar: التقويم

[ctx: Category of Office]
en: Database
ar: قواعد البيانات

[ctx: Category of Office]
en: Finance
ar: اقتصاد

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
ar: خطوط

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
ar: برامج الترميز

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
ar: مصادر دخل

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
ar: حزم اللغات

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
ar: توطين

[ctx: Category of Science]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
ar: الذكاء الاصطناعي

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
ar: علم الفلك

[ctx: Category of Science]
en: Math
ar: رياضيات

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
ar: الروبوتات

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
ar: المحادثة

[ctx: Category of Communication]
en: News
ar: الأخبار

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
ar: مميزة

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
ar: محررات النصوص

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
ar: محاكيات الطرفية

[ctx: Category of Utility]
en: File System
ar: نظام الملفات

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
ar: مراقبة النظام

[ctx: Category of Utility]
en: Security
ar: الأمن

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
ar: الصوت والصورة

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
ar: أدوات المطور

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
ar: تعليم

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
ar: ألعاب

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
ar: تصور ورسوميات

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
ar: المكتب

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
ar: الإضافات

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
ar: العلوم

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
ar: التواصل والأخبار

en: Adults Only
ar: البالغون فقط

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
ar: لا يوجد عُنف كرتوني

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
ar: شخصيات كرتونية في مواقف غير آمنة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
ar: شخصيات كرتونية في صراع عدواني

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
ar: عنف مصور يتضمن شخصيات كرتونية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
ar: شخصيات في مواقف غير آمنة يمكن تمييزها بسهولة عن الواقع

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
ar: شخصيات في صراع عدواني يمكن تمييزها بسهولة عن الواقع

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
ar: عُنف تصويري يمكن تمييزه بسهولة عن الواقع

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
ar: لا عُنف واقعي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
ar: شخصيات واقعية إلى حد ما في مواقف غير آمنة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
ar: تصوير شخصيات واقعية في صراع عدواني

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
ar: عُنف تصويري يتضمن شخصيات واقعية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
ar: لا سفك دماء

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
ar: سفك دماء غير واقعي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
ar: سفك دماء واقعي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
ar: تصوير سفك الدماء وتشويه أعضاء الجسم

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
ar: لا توجد إشارات إلى الكحول

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
ar: إشارات إلى المشروبات الكحولية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
ar: تناول المشروبات الكحولية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
ar: لا إشارات إلى المخدرات غير المشروعة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
ar: إشارات إلى المخدرات غير المشروعة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
ar: تعاطي المخدرات غير المشروعة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
ar: لا إشارات إلى منتجات التبغ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
ar: إشارات إلى منتجات التبغ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
ar: تعاطي منتجات التبغ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
ar: لا يوجد عري بكافة أشكاله

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit nudity involving visible sexual organs
ar: عري صريح يتضمن أعضاء جنسية ظاهرة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
ar: سلوك جنسي فاضح

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
ar: لا توجد أي بذاءات من أي نوع

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
ar: استخدام بسيط أو غير متكرر لبذاءات

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
ar: استخدام معتدل لبذاءات

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
ar: استخدام قوي أو متكرر لبذاءات

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
ar: كوميديا الموقف الحركية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
ar: لا توجد أي نوع من أنواع لغة التمييز

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
ar: لا يوجد أي نوع من الإعلان بكافة أشكاله

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
ar: إشارات صريحة إلى علامات تجارية معينة أو منتجات محمية بحقوق العلامة التجارية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
ar: يُشجع المستخدمين على شراء سلع مادية محددة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
ar: لا يوجد قمار بكافة أشكاله

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
ar: لا توجد قدرة على إنفاق المال

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
ar: تشجيع المستخدمين على التبرع بأموال حقيقية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
ar: إمكانية إنفاق نقود حقيقية داخل التطبيق

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
ar: لا توجد وسيلة للدردشة مع مستخدمين آخرين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
ar: خاصية الدردشة المراقبة بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
ar: خاصية الدردشة غير المراقبة بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
ar: لا توجد طريقة لمحادثة مع مستخدمين آخرين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated audio or video chat functionality between users
ar: خاصية الدردشة الصوتية أو المرئية المراقبة بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
ar: خاصية الدردشة الصوتية أو المرئية غير الخاضعة للرقابة بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
ar: لا مشاركة أسماء المستخدمين على مواقع التواصل الاجتماعي أو عناوين البريد الإلكتروني

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
ar: مشاركة أسماء المستخدمين على مواقع التواصل الاجتماعي أو عناوين البريد الإلكتروني

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
ar: التحقق من أحدث إصدار للتطبيق

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
ar: سلوك جنسي صريح بين أشخاص من نفس الجنس

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
ar: تصوير بياني لتدنيس جثث البشر

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
ar: تصويرات العبودية في العصر الحديث

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
ar: تصويرات بيانية للعبودية في العصر الحديث

en: Metadata files have errors:
ar: ملفات البيانات الوصفية تحوي أخطاءً:

en: Libraries
ar: مكتبات

en: Binaries
ar: الثنائيات

en: Fonts
ar: خطوط

en: Python 3
ar: بايثون ٣

en: Component
ar: مكون

en: A <description/> tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual paragraphs instead.
ar: شعار <description/> لا يجب أن يتمركز في ملفات المعلومات التعريفية (البيانات التعريفية المعاكسة). بدلاً مِن ذلك، مركِز الفقرات المستقلة.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: A screenshot must contain at least one image or video in order to be useful. Please add an <image/> to it.
ar: يتوجب على لقطةِ الشاشة أن تحتوي على صورةٍ أو ڤيديو واحد على الأقل لتكونَ مفيدة. رجاءً قم بإضافة <image/> إليه/إليها.

en: A screenshot must contain either images or videos, but not both at the same time. Please use this screenshot exclusively for either static images or for videos.
ar: يتوجبُ على لقطةِ الشاشة الإحتواءُ على صورٍ أو مقاطع ڤيديو، ولكن ليس الاثنين بنفسِ الوقت. رجاءً استخدم لقطة الشاشة هذه حصراً من أجل الصور الثابتة، أو مقاطع الڤيديو.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: A `requires` or `recommends` item requires a value to denote a valid relation.
ar: عنصر 'requires' أو 'recommends' يتطلب قيمة للإشارة إلى علاقة صحيحة.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --verbose TRANSLATORS: ascompose flag description for: --verbose
en: Show extra debugging information.
ar: أظهر بيانات التنقيح الإضافية.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-color TRANSLATORS: ascompose flag description for: --no-color
en: Don't show colored output.
ar: لا تُظهر خرجًا ملونا.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --version TRANSLATORS: ascompose flag description for: --version
en: Show the program version.
ar: أظهر إصدار البرنامج.

note: TRANSLATORS: Output if appstreamcli --version is executed.
en: AppStream version: %s
ar: إصدار آب-ستريم: %s

en: AppStream CLI tool version: %s
    AppStream library version: %s
ar: إصدارة شاشة توجيه الأوامر لآب-ستريم: %s
    إصدارة مكتبة آب-ستريم: %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --details
en: Print detailed output about found components.
ar: اطبع خرجًا مفصلا عن المكون المعثور عليه.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --pedantic (used by the "validate" command)
en: Also show pedantic hints.
ar: أظهر التلميحات الإصطلاحية أيضًا.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-net (used by the "validate" command)
en: Do not use network access.
ar: لا تستعمل النفاذ إلى الشبكة.

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu for subcommands
en: AppStream command-line interface
ar: شاشة توجيه الأوامر لآب-ستريم

en: '%s' command
ar: أمر ’%s’

note: TRANSLATORS: An unknown option was passed to appstreamcli.
en: Option '%s' is unknown.
ar: الخيار '%s' غير معروف.

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ar: شغِّل '%s --help' لرؤية قائمة كاملة بالخيارات المتاحة لسطر الأوامر.

note: these are commands we can use with appstreamcli
en: Subcommands:
ar: الأوامر الفرعية:

note: TRANSLATORS: `appstreamcli put` command description.
en: Install a metadata file into the right location.
ar: ثبِّت ملف بيانات وصفية في الموقع الصحيح.

note: TRANSLATORS: We got no full-text search results
en: No component matching '%s' found.
ar: لم أجد مكونا يطابق '%s'.

en: Could not find component providing '%s::%s'.
ar: تعذر إيجاد مكون يوفر '%s::%s'.

en: Metadata file '%s' does not exist.
ar: ملف البيانات الوصفية '%s' غير موجود.

en: Unable to convert file: Could not determine output format, please set it explicitly using '--format='.
ar: تعذر تحويل الملف: تعذرت معرفة نسق الخرج، عيِّنه رجاءً تصريحًا باستعمال '--format='.

note: TRANSLATORS: In the status report of ascli: Header
en: AppStream Status:
ar: حالة آب-ستريم:

en: Name
ar: الاسم

en: Summary
ar: ملخص

en: Developer
ar: المطور

en: Description
ar: الوصف

en: Component '%s' has no installation candidate.
ar: المكوّن '%s' ليس لديه أي وسيلة مرشًحة للتثبيت.

en: Package
ar: الحزمة

en: Bundle
ar: حزمة

en: Project Group
ar: مجموعة المشروع

note: license
en: License
ar: الرخصة

en: Categories
ar: الفئات

en: Compulsory for
ar: أساسي لـ

note: TRANSLATORS: Other software or interfaces that this software component provides
en: Provided Items
ar: العناصر الموفَّرة
