apt-listbugs 0.1.38 - en to da translation catalogue (117 entries)

note: TRANSLATORS: "E: " is a label for error messages; you may translate it with a suitable abbreviation of the word "error"
en: E:
da: F:

en: This may be caused by a package lacking support for the ruby interpreter in use. Try to fix the situation with the following commands:
da: Dette kan skyldes en pakke, der mangler understøttelse for den anvendte fortolker for Ruby. Prøv at rette det med de følgende kommandoer:

en: APT_HOOK_INFO_FD is undefined.
da: APT_HOOK_INFO_FD er ikke defineret.

en: APT_HOOK_INFO_FD is not correctly defined.
da: APT_HOOK_INFO_FD er ikke korrekt defineret.

en: Cannot read from file descriptor %d
da: Kan ikke læse fra fildeskriptor %d

en: APT Pre-Install-Pkgs failed to provide the expected 'VERSION 3' string.
da: APT Pre-Install-Pkgs kunne ikke levere den forventede 'VERSION 3'-streng.

en: APT Pre-Install-Pkgs provided fewer fields than expected.
da: APT Pre-Install-Pkgs leverede færre felter end forventet.

en: APT Pre-Install-Pkgs provided an invalid direction of version change.
da: APT Pre-Install-Pkgs gav en ugyldig retning for versionsændring.

en: ****** Exiting with an error in order to stop the installation. ******
da: ****** Afbryder med en fejl for stoppe installationen. ******

en: Usage:
da: Brug:

en:  [options] <command> [arguments]
da:  [tilvalg] <kommando> [argumenter]

en: Options:
da: Tilvalg:

note: TRANSLATORS: the colons (:) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent TRANSLATORS: the \"all\" between quotes should not be translated
en:  -s <severities>  : Filter bugs by severities you want to see
                        (or "all" for all)
                        [%s].
da:  -s <alvorlighed> : Filtrér fejlrapporter efter de alvorsgrader, du ønsker
                        at se (eller »all« for alle)
                        [%s].

en:  -T <tags>        : Filter bugs by tags you want to see.
da:  -T <mærker>      : Filtrer fejlrapporter efter mærker, du ønsker at se.

en:  -S <states>      : Filter bugs by pending-state categories you want to see
                        [%s].
da:  -S <tilstande>   : Filtrer fejlrapporter efter
                        'afventende tilstand'-kategorier, du ønsker at se
                        [%s].

en:  -B <bug#>        : Filter bugs by number, showing only the specified bugs.
da:  -B <bug#>        : Filtrer fejlrapporter efter nummer, vis kun de angivne
                        fejlrapporter.

en:  -D               : Show downgraded packages, too.
da:  -D               : Vis også nedgraderede pakker.

en:  -H <hostname>    : Hostname of Debian Bug Tracking System [%s].
da:  -H <værtsnavn>   : Værtsnavn på Debians fejlrapporteringssystem
                        [%s].

en:  -p <port>        : Port number of the server [%s].
da:  -p <port>        : Serverens portnummer [%s].

en:  -P <priority>    : Pin-Priority value [%s].
da:  -P <prioritet>   : Værdi for Pin-Priority [%s].

en:  -E <title>       : Title of RSS output.
da:  -E <titel>       : Titel for RSS-uddata.

en:  -q               : Don't display progress bar.
da:  -q               : Vis ikke fremgangsbjælken.

en:  -C <apt.conf>    : Additional apt.conf file to use.
da:  -C <apt.conf>    : Yderligere apt.conf-fil at bruge.

en:  -F               : Automatically pin all buggy packages.
da:  -F               : Lås (pin) automatisk alle fejlbehæftede pakker.

en:  -N               : Never automatically pin packages.
da:  -N               : Lås (pin) aldrig automatisk pakker.

en:  -y               : Assume yes for all questions.
da:  -y               : Antag svaret ja til alle spørgsmål.

en:  -n               : Assume no for all questions.
da:  -n               : Antag svaret nej til alle spørgsmål.

en:  -a               : Assume the default reply for all questions.
da:  -a               : Antag standard svar til alle spørgsmål.

en:  -d               : Debug.
da:  -d               : Fejlsøg.

en:  -h               : Display this help and exit.
da:  -h               : Vis denne hjælpetekst og afslut.

en:  -v               : Show version number and exit.
da:  -v               : Vis versionsnummer og afslut.

en: Commands:
da: Kommandoer:

en:  apt              : Apt mode.
da:  apt              : Apt-tilstand.

en:  list <pkg>..     : List bug reports of the specified packages.
da:  list <pk>..      : Listevis fejlrapporter for de angivne pakker.

en:  rss <pkg>..      : List bug reports of the specified packages in RSS.
da:  rss <pk>..       : Listevis fejlrapporter for de angivne pakker i RSS.

en: See the manual page for the long options.
da: Se manualsiden for de lange tilvalg.

note: TRANSLATORS: the following six strings refer to a plural quantity of bugs TRANSLATORS: please note that "Outstanding" means "unresolved", not "exceptional"
en: Outstanding
da: Udestående

en: Forwarded
da: Videresendt

en: Pending Upload
da: Afventer overførsel

en: Fixed in NMU
da: Rettet i NMU

en: From other Branch
da: Fra anden gren

en: Resolved in some Version
da: Løst i nogle versioner

note: TRANSLATORS: "W: " is a label for warnings; you may translate it with a suitable abbreviation of the word "warning"
en: W:
da: A:

en: Cannot write to %s
da: Kan ikke skrive til %s

en: Unrecognized severity '%s' will be ignored by the Debian BTS.
da: Ukendt alvorsgrad '%s' vil blive ignoreret af Debians BTS.

en: Bugs of severity %s
da: Fejl med alvorsgraden %s

en: sanity check failed: environment variable http_proxy is unset and HTTP_PROXY is set.
da: logisk kontrol mislykkedes: miljøvariablen http_proxy er ikke sat, og HTTP_PROXY er sat.

en: Cannot execute auto proxy detect command %s
da: Kan ikke køre kommando til automatisk registrering af proxy %s

en: You need to specify a command.
da: Du skal angive en kommando.

en: Unknown command
da: Ukendt kommando

en: Cannot read from %s
da: Kan ikke læse fra %s

en: Are you sure you want to install/upgrade the above packages?
da: Er du sikker på, at du vil installere/opgradere ovenstående pakker?

en: %s is unknown
da: %s er ukendt

en: Failed to invoke querybts.
da: Kunne ikke opstarte querybts.

en: You must install the reportbug package to be able to do this
da: Du skal installere pakken reportbug for at kunne gøre dette

en: %s is unknown to the BTS
da: %s er ukendt for BTS

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s ignored
da: %s ignoreret

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s already ignored
da: %s allerede ignoreret

note: TRANSLATORS: %{plist} is a comma-separated list of %{npkgs} packages to be pinned.
en: The following %{npkgs} package will be pinned:
     %{plist}
    Are you sure? | The following %{npkgs} packages will be pinned:
     %{plist}
    Are you sure?
da[0]: Den følgende %{npkgs} pakke vil blive låst:
     %{plist}
    Er du sikker?
da[1]: De følgende %{npkgs} pakker vil blive låst:
     %{plist}
    Er du sikker?

note: TRANSLATORS: %{blist} is a comma-separated list of %{nbugs} bugs to be dodged.
en: The following %{nbugs} bug will be dodged:
     %{blist}
    Are you sure? | The following %{nbugs} bugs will be dodged:
     %{blist}
    Are you sure?
da[0]: Den følgende %{nbugs} pakke vil blive undgået:
     %{blist}
    Er du sikker?
da[1]: De følgende %{nbugs} pakker vil blive undgået:
     %{blist}
    Er du sikker?

en: You must install a web browser package to be able to do this
da: Du skal installere en webbrowser-pakke for at kunne gøre dette

en: All selected packages are already pinned. Ignoring %s command.
da: Alle valgte pakker er allerede blevet låst. Ignorerer %s-kommandoen.

en: There are no dodge/pin/ignore operations to undo. Ignoring %s command.
da: Der er ingen undgå/lås/ignorer operationer at fortryde. Ignorerer %s kommando.

en: All the dodge/pin/ignore operations will be undone.
    Are you sure?
da: Alle undgå/lås/ignorer operationer vil blive ugjorte.
    Er du sikker?

note: TRANSLATORS: the dashes (-) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent
en:      y     - continue the APT installation.
da:      y     - fortsæt APT-installationen.

en:      n     - stop the APT installation.
da:      n     - stop APT-installationen.

note: TRANSLATORS: %{prog} is the name of a program, %{user} is a user name.
en:    <num>   - query the specified bug number
                 (uses %{prog} as user %{user}).
da:    <num>   - forespørg på det anførte fejlnummer
                 (brug %{prog} som bruger %{user}).

en:   #<num>   - same as <num>.
da:   #<num>   - samme som <num>.

en:    b<id>   - same as <num>, but query the bug identified by <id>.
da:    b<id>   - samme som <num>, men forespørg på fejlen som er
                 identificeret af <id>.

en:      r     - redisplay bug lists.
da:      r     - vis fejllisten igen.

en:      c     - compose bug lists in HTML.
da:      c     - sammensæt fejlliste i HTML.

en:      w     - display bug lists in HTML
                 (uses %{prog} as user %{user}).
da:      w     - vis fejlliste i HTML
                 (brug %{prog} som bruger %{user}).

en:  d <num>.. - dodge bugs <num> by pinning affected packages
                 (restart APT session to enable).
da:  d <num>.. - undgå fejl <num> ved at låse de berørte pakker
                 (genstart APT-sessionen for at aktivere).

en:  d b<id>.. - dodge bugs identified by <id> by pinning affected packages
                 (restart APT session to enable).
da:  d b<id>.. - undgå fejl som er identificeret af <id> ved at låse de berørte
                 pakker
                 (genstart APT-sessionen for at aktivere).

en:  p <pkg>.. - pin packages <pkg>
                 (restart APT session to enable).
da:  p <pk>..  - lås pakke <pk>
                 (genstart APT-sessionen for at aktivere).

en:  p         - pin all the above packages
                 (restart APT session to enable).
da:  p         - lås alle de ovenstående pakker
                 (genstart APT-sessionen for at aktivere).

en:  i <num>   - mark bug number <num> as ignored.
da:  i <num>   - markér fejlnummer <num> som ignoreret.

en:  i b<id>   - mark the bug identified by <id> as ignored.
da:  i b<id>   - marker fejlen, der identificeres af <id> som ignoreret.

en:  i         - mark all the above bugs as ignored.
da:  i         - marker alle de ovenstående fejl som ignoreret.

en:      u     - undo all the dodge/pin/ignore operations done so far.
da:      u     - fortryd alle de undgå/lås/ignorer operationer indtilvidere.

en:      ?     - print this help.
da:      ?     - vis denne hjælpetekst.

en: None of the above bugs is assigned to package %s
    Are you sure you want to pin it?
da: Ingen af de ovenstående fejl er tildelt pakken %s
    Er du sikker på, at du ønsker at låse den?

note: TRANSLATORS: %{packgl} is a list of packages.
en: %{packgl} will be pinned. Restart APT session to enable
da: %{packgl} vil blive låst. Genstart APT-sessionen for at aktivere

note: TRANSLATORS: %{sevty} is the severity of some of the bugs found for package %{packg}.
en: %{sevty} bugs of %{packg} (
da: %{sevty} fejl i %{packg} (

note: TRANSLATORS: "Found" refers to one singular bug
en:  (Found: %s)
da:  (Fundet: %s)

note: TRANSLATORS: "Fixed" refers to one singular bug
en:  (Fixed: %s)
da:  (Rettet: %s)

note: TRANSLATORS: "Merged" refers to one singular bug
en:    Merged with:
da:    Samlet med:

note: TRANSLATORS: %{nbugs} is the number of bugs found for package %{packg}.
en: %{packg}(%{nbugs} bug) | %{packg}(%{nbugs} bugs)
da[0]: %{packg}(%{nbugs} fejl)
da[1]: %{packg}(%{nbugs} fejl)

en: Summary:
da: Opsummering:

note: TRANSLATORS: this is a summary description of the structure of a table (for accessibility)
en: The top row describes the meaning of the columns; the other rows describe bug reports, one per row
da: Den første række beskriver kolonnens indhold; de andre rækker beskriver fejlrapporter, en per række

en: package
da: pakke

en: version change
da: versionsændring

en: severity
da: alvorsgrad

en: bug number
da: fejlnummer

en: description
da: beskrivelse

en: Relevant bugs for your upgrade
da: Relevante fejlrapporter for din opgradering

en: by apt-listbugs
da: af apt-listbugs

en: You can view the bug lists in HTML at the following URI:
da: Du kan se fejllisterne i HTML på den følgende URI:

en: Failed to invoke browser.
da: Kunne ikke opstarte browser.

en: category of bugs
da: fejlkategori

en: tags
da: mærker

en: Done
da: Færdig

en: Not Implemented
da: Ikke implementeret

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Retrieving bug reports...
da: Henter fejlrapporter...

en:  Fail
da:  Mislykkedes

en: HTTP GET failed
da: HTTP GET mislykkedes

en: Retry downloading bug information?
da: Prøv at hente fejlinformation igen?

en: One package at a time?
da: En pakke ad gangen?

en: One bug report at a time?
da: En fejlrapport ad gangen?

en: Exiting with error
da: Afbryder med fejl

en: Continue the installation anyway?
da: Fortsæt installationen alligevel?

en: Empty stream from SOAP
da: Tøm strøm fra SOAP

en: Error retrieving bug reports from the server with the following error message:
da: Fejl under hentning af fejlrapporter fra serveren med den følgende fejlbesked:

en: It appears that your network connection is down. Check network configuration and try again
da: Det ser ud til at din netværksforbindelse er nede. Kontroller netværkskonfiguration og prøv igen

en: It could be because your network is down, or because of broken proxy servers, or the BTS server itself is down. Check network configuration and try again
da: Det kan være fordi at dit netværk er nede, eller på grund af ødelagte proxyservere eller BTS-serveren kan være nede. Kontroller netværkskonfiguration og prøv igen

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Parsing Found/Fixed information...
da: Fortolker information for fundet/rettet ...

en:  Fixed packages:
da:  Rettede pakker:
