apt-listbugs 0.1.38 - en to fr translation catalogue (116 entries)

note: TRANSLATORS: "E: " is a label for error messages; you may translate it with a suitable abbreviation of the word "error"
en: E:
fr: Err :

en: This may be caused by a package lacking support for the ruby interpreter in use. Try to fix the situation with the following commands:
fr: Cela peut être dû à un paquet ne prenant pas en charge l'interpréteur Ruby en vigueur. Vous pouvez essayer de corriger cela à l'aide des commandes suivantes :

en: APT_HOOK_INFO_FD is undefined.
fr: APT_HOOK_INFO_FD n'est pas défini.

en: APT_HOOK_INFO_FD is not correctly defined.
fr: APT_HOOK_INFO_FD n'est pas correctement défini.

en: Cannot read from file descriptor %d
fr: Impossible de lire depuis le descripteur de fichier %d

en: APT Pre-Install-Pkgs failed to provide the expected 'VERSION 3' string.
fr: Pre-Install-Pkgs d'apt ne renvoie pas la chaîne « VERSION 3 » attendue.

en: APT Pre-Install-Pkgs provided fewer fields than expected.
fr: Pre-Install-Pkgs d'apt renvoie moins de champs qu'attendu.

en: APT Pre-Install-Pkgs provided an invalid direction of version change.
fr: Pre-Install-Pkgs d'apt renvoie une indication de changement de version à contresens.

en: ****** Exiting with an error in order to stop the installation. ******
fr: ****** Sortie sur erreur pour interrompre l'installation. ******

en: Usage:
fr: Usage :

en:  [options] <command> [arguments]
fr:  [options] <commande> [paramètres]

en: Options:
fr: Options :

note: TRANSLATORS: the colons (:) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent TRANSLATORS: the \"all\" between quotes should not be translated
en:  -s <severities>  : Filter bugs by severities you want to see
                        (or "all" for all)
                        [%s].
fr:  -s <gravités>   : Restreindre l'affichage aux bogues avec ces gravités
                       (ou "all" pour les voir tous)
                       [%s].

en:  -T <tags>        : Filter bugs by tags you want to see.
fr:  -T <étiquettes> : Restreindre l'affichage aux bogues avec ces étiquettes.

en:  -S <states>      : Filter bugs by pending-state categories you want to see
                        [%s].
fr:  -S <états>      : Restreindre l'affichage aux bogues correspondant à ces états
                       [%s].

en:  -B <bug#>        : Filter bugs by number, showing only the specified bugs.
fr:  -B <#bogue>     : Ne rendre compte que du ou des bogue(s) désigné(s) par
                       son/leur numéro.

en:  -D               : Show downgraded packages, too.
fr:  -D              : Afficher également les paquets mis à jour vers une
                       version inférieure à la version actuelle.

en:  -H <hostname>    : Hostname of Debian Bug Tracking System [%s].
fr:  -H <hôte>       : Nom d'hôte du système de gestion des bogues Debian
                       [%s].

en:  -p <port>        : Port number of the server [%s].
fr:  -p <port>       : Numéro de port du serveur [%s].

en:  -P <priority>    : Pin-Priority value [%s].
fr:  -P <priorité>   : Valeur pour la priorité d'épinglage (Pin-Priority) [%s].

en:  -E <title>       : Title of RSS output.
fr:  -E <titre>      : Titre de la sortie RSS.

en:  -q               : Don't display progress bar.
fr:  -q              : Ne pas afficher la barre de progression.

en:  -C <apt.conf>    : Additional apt.conf file to use.
fr:  -C <apt.conf>   : Fichier supplémentaire apt.conf à utiliser.

en:  -F               : Automatically pin all buggy packages.
fr:  -F              : Épingler automatiquement tous les paquets affectés par
                       un bogue.

en:  -N               : Never automatically pin packages.
fr:  -N              : Ne jamais épingler automatiquement un paquet.

en:  -y               : Assume yes for all questions.
fr:  -y              : Supposer une réponse affirmative à toutes les questions.

en:  -n               : Assume no for all questions.
fr:  -n              : Supposer une réponse négative à toutes les questions.

en:  -a               : Assume the default reply for all questions.
fr:  -a              : Supposer la réponse par défaut à toutes les questions.

en:  -d               : Debug.
fr:  -d              : Déboguer.

en:  -h               : Display this help and exit.
fr:  -h              : Afficher cette aide et quitter.

en:  -v               : Show version number and exit.
fr:  -v              : Afficher le numéro de version et quitter.

en: Commands:
fr: Commandes :

en:  apt              : Apt mode.
fr:  apt             : Mode APT.

en:  list <pkg>..     : List bug reports of the specified packages.
fr:  list <pqt>…     : Afficher les rapports de bogue des paquets spécifiés.

en:  rss <pkg>..      : List bug reports of the specified packages in RSS.
fr:  rss <pqt>…      : Afficher en RSS les rapports de bogue des paquets spécifiés.

en: See the manual page for the long options.
fr: Consultez la page de manuel pour les options longues.

note: TRANSLATORS: the following six strings refer to a plural quantity of bugs TRANSLATORS: please note that "Outstanding" means "unresolved", not "exceptional"
en: Outstanding
fr: En attente de traitement

en: Forwarded
fr: Transférés

en: Pending Upload
fr: Téléversement en attente (upload)

en: Fixed in NMU
fr: Corrigés dans un NMU

en: From other Branch
fr: D'une autre branche

en: Resolved in some Version
fr: Résolus dans une version donnée

note: TRANSLATORS: "W: " is a label for warnings; you may translate it with a suitable abbreviation of the word "warning"
en: W:
fr: Att :

en: Cannot write to %s
fr: Impossible d'écrire sur %s

en: Unrecognized severity '%s' will be ignored by the Debian BTS.
fr: L'étiquette de gravité '%s' n'est pas reconnue et sera ignorée par le système de suivi des bogues (BTS) de Debian.

en: Bugs of severity %s
fr: Bogues de gravité %s

en: sanity check failed: environment variable http_proxy is unset and HTTP_PROXY is set.
fr: échec de vérification d’intégrité : la variable d'environnement http_proxy n'est pas définie alors que HTTP_PROXY est défini.

en: Cannot execute auto proxy detect command %s
fr: Impossible d'exécuter la commande %s pour l'auto-détection du mandataire

en: You need to specify a command.
fr: Vous devez indiquer une commande.

en: Unknown command
fr: Commande inconnue

en: Cannot read from %s
fr: Impossible de lire depuis %s

en: Are you sure you want to install/upgrade the above packages?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir installer/mettre à niveau les paquets ci-dessus ?

en: %s is unknown
fr: %s est inconnu(e)

en: Failed to invoke querybts.
fr: Erreur à l'invocation de querybts.

en: You must install the reportbug package to be able to do this
fr: Vous devez installer le paquet reportbug pour pouvoir faire cela

en: %s is unknown to the BTS
fr: %s est inconnu(e) du système de suivi des bogues (BTS)

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s ignored
fr: %s ignoré

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s already ignored
fr: %s déjà ignoré

note: TRANSLATORS: %{plist} is a comma-separated list of %{npkgs} packages to be pinned.
en: The following %{npkgs} package will be pinned:
     %{plist}
    Are you sure? | The following %{npkgs} packages will be pinned:
     %{plist}
    Are you sure?
fr[0]: Le %{npkgs} paquet suivant sera épinglé :
     %{plist}
    Confirmez-vous cette action ?
fr[1]: Les %{npkgs} paquets suivants seront épinglés :
     %{plist}
    Confirmez-vous cette action ?

note: TRANSLATORS: %{blist} is a comma-separated list of %{nbugs} bugs to be dodged.
en: The following %{nbugs} bug will be dodged:
     %{blist}
    Are you sure? | The following %{nbugs} bugs will be dodged:
     %{blist}
    Are you sure?
fr[0]: Le %{nbugs} bogue suivant sera évité :
     %{blist}
    Confirmez-vous cette action ?
fr[1]: Les %{nbugs} bogues suivants seront évités :
     %{blist}
    Confirmez-vous cette action ?

en: You must install a web browser package to be able to do this
fr: Vous devez installer un paquet de navigateur web pour pouvoir faire cela

en: All selected packages are already pinned. Ignoring %s command.
fr: Tous les paquets sélectionnés sont déjà épinglés. La commande %s sera ignorée.

en: There are no dodge/pin/ignore operations to undo. Ignoring %s command.
fr: Il n'y pas d'opération éviter/épingler/ignorer à annuler. La commande %s sera ignorée.

en: All the dodge/pin/ignore operations will be undone.
    Are you sure?
fr: Toutes les opérations éviter/épingler/ignorer seront annulées.
    Confirmez-vous cette action ?

note: TRANSLATORS: the dashes (-) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent
en:      y     - continue the APT installation.
fr:      y     - poursuivre l'installation avec APT.

en:      n     - stop the APT installation.
fr:      n     - interrompre l'installation avec APT.

note: TRANSLATORS: %{prog} is the name of a program, %{user} is a user name.
en:    <num>   - query the specified bug number
                 (uses %{prog} as user %{user}).
fr:    <num>   - interroger le numéro de bogue indiqué
                 (utilise %{prog} en tant qu'utilisateur %{user}).

en:   #<num>   - same as <num>.
fr:   #<num>   - identique à <num>.

en:    b<id>   - same as <num>, but query the bug identified by <id>.
fr:    b<id>   - comme <num>, mais interrogeant le bogue identifié par <id>.

en:      r     - redisplay bug lists.
fr:      r     - afficher les listes de bogues.

en:      c     - compose bug lists in HTML.
fr:      c     - créer la liste de bogues en HTML.

en:      w     - display bug lists in HTML
                 (uses %{prog} as user %{user}).
fr:      w     - afficher la liste des bogues en HTML
                 (utilise %{prog} en tant qu'utilisateur %{user}).

en:  d <num>.. - dodge bugs <num> by pinning affected packages
                 (restart APT session to enable).
fr:  d <num>…  - éviter les bogues <num> en épinglant les paquets affectés
                 (APT doit être relancé pour activer cette option).

en:  d b<id>.. - dodge bugs identified by <id> by pinning affected packages
                 (restart APT session to enable).
fr:  d b<id>…  - éviter les bogues identifiés par <id> en épinglant les paquets
                 affectés (APT doit être relancé pour activer cette option).

en:  p <pkg>.. - pin packages <pkg>
                 (restart APT session to enable).
fr:  p <pqt>…  - épingler les paquets <pqt>
                 (APT doit être relancé pour activer cette option).

en:  p         - pin all the above packages
                 (restart APT session to enable).
fr:  p         - épingler tous les paquets ci-dessus
                 (APT doit être relancé pour activer cette option).

en:  i <num>   - mark bug number <num> as ignored.
fr:  i <num>   - marquer comme étant ignoré le bogue numéro <num>.

en:  i b<id>   - mark the bug identified by <id> as ignored.
fr:  i b<id>   - marquer comme étant ignoré le bogue identifié par <id>.

en:  i         - mark all the above bugs as ignored.
fr:  i         - marquer tous les bogues ci-dessus comme ignorés.

en:      u     - undo all the dodge/pin/ignore operations done so far.
fr:      u     - annuler toutes les opérations éviter/épingler/ignorer
                 effectuées jusqu'à présent.

en:      ?     - print this help.
fr:      ?     - afficher cette aide.

en: None of the above bugs is assigned to package %s
    Are you sure you want to pin it?
fr: Aucun des bogues ci-dessus n'est assigné au paquet %s
    Faut-il vraiment l'épingler ?

note: TRANSLATORS: %{packgl} is a list of packages.
en: %{packgl} will be pinned. Restart APT session to enable
fr: %{packgl} sera épinglé. APT doit être relancé pour activer cette option

note: TRANSLATORS: %{sevty} is the severity of some of the bugs found for package %{packg}.
en: %{sevty} bugs of %{packg} (
fr: bogues de gravité %{sevty} sur %{packg} (

note: TRANSLATORS: "Found" refers to one singular bug
en:  (Found: %s)
fr:  (Trouvé : %s)

note: TRANSLATORS: "Fixed" refers to one singular bug
en:  (Fixed: %s)
fr:  (Corrigé : %s)

note: TRANSLATORS: "Merged" refers to one singular bug
en:    Merged with:
fr:    Fusionné avec :

note: TRANSLATORS: %{nbugs} is the number of bugs found for package %{packg}.
en: %{packg}(%{nbugs} bug) | %{packg}(%{nbugs} bugs)
fr[0]: %{packg}(%{nbugs} bogue)
fr[1]: %{packg}(%{nbugs} bogues)

en: Summary:
fr: Résumé :

note: TRANSLATORS: this is a summary description of the structure of a table (for accessibility)
en: The top row describes the meaning of the columns; the other rows describe bug reports, one per row
fr: La première ligne donne la signification des colonnes ; les suivantes décrivent les rapports de bogue, un par ligne

en: package
fr: paquet

en: version change
fr: changement de version

en: severity
fr: gravité

en: bug number
fr: numéro de bogue

en: Relevant bugs for your upgrade
fr: Bogues d'intérêt pour votre mise à niveau

en: by apt-listbugs
fr: par apt-listbugs

en: You can view the bug lists in HTML at the following URI:
fr: Vous pouvez consulter la liste des bogues en HTML à l'URI suivant :

en: Failed to invoke browser.
fr: Erreur au lancement du navigateur web.

en: category of bugs
fr: catégorie de bogues

en: tags
fr: étiquettes

en: Done
fr: Fait

en: Not Implemented
fr: Non mis en œuvre

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Retrieving bug reports...
fr: Récupération des rapports de bogue…

en:  Fail
fr:  Échec

en: HTTP GET failed
fr: HTTP GET a échoué

en: Retry downloading bug information?
fr: Réessayer de télécharger les informations du bogue ?

en: One package at a time?
fr: Un paquet à la fois ?

en: One bug report at a time?
fr: Un rapport de bogue à la fois ?

en: Exiting with error
fr: Sortie sur erreur

en: Continue the installation anyway?
fr: Poursuivre quand même l'installation ?

en: Empty stream from SOAP
fr: Flux vide en provenance de SOAP

en: Error retrieving bug reports from the server with the following error message:
fr: Échec de récupération des rapports de bogue depuis le serveur avec le message d'erreur suivant :

en: It appears that your network connection is down. Check network configuration and try again
fr: Il semble que la connexion réseau soit inactive. Veuillez vérifier la configuration réseau et recommencer

en: It could be because your network is down, or because of broken proxy servers, or the BTS server itself is down. Check network configuration and try again
fr: Cela peut venir d'une connexion réseau inactive, de problèmes de serveurs mandataires ou de l'arrêt du serveur du BTS lui-même. Veuillez vérifier la configuration réseau et recommencer

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Parsing Found/Fixed information...
fr: Analyse des informations Trouvé/Corrigé…

en:  Fixed packages:
fr:  Paquets corrigés :
