apt-listbugs 0.1.38 - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: This may be caused by a package lacking support for the ruby interpreter in use. Try to fix the situation with the following commands:
ja: これは利用している ruby インタープリタに対するサポートが欠けていることにより起きている可能性があります。以下のコマンドで状況の修復を試みてください:

en: APT_HOOK_INFO_FD is undefined.
ja: APT_HOOK_INFO_FD が定義されていません。

en: APT_HOOK_INFO_FD is not correctly defined.
ja: APT_HOOK_INFO_FD が正しく定義されていません。

en: Cannot read from file descriptor %d
ja: ファイルデスクリプタ %d から読み込めませんでした

en: APT Pre-Install-Pkgs failed to provide the expected 'VERSION 3' string.
ja: APT Pre-Install-Pkgs から期待された 'VERSION 3' を提供されませんでした。

en: APT Pre-Install-Pkgs provided fewer fields than expected.
ja: APT Pre-Install-Pkgs から期待された個数のフィールドを提供されませんでした。

en: APT Pre-Install-Pkgs provided an invalid direction of version change.
ja: APT Pre-Install-Pkgs から正しい方向のバージョン変更を提供されませんでした。

en: ****** Exiting with an error in order to stop the installation. ******
ja: ****** インストールを中断するためにエラーで強制的に終了します。 ******

en: Usage:
ja: 使用方法:

en:  [options] <command> [arguments]
ja:  [オプション] <コマンド> [引数]

en: Options:
ja: オプション:

note: TRANSLATORS: the colons (:) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent TRANSLATORS: the \"all\" between quotes should not be translated
en:  -s <severities>  : Filter bugs by severities you want to see
                        (or "all" for all)
                        [%s].
ja:  -s <重要度>   : 閲覧したいバグの重要度 (全て対象とする場合は「all」)
                     [%s]。

en:  -T <tags>        : Filter bugs by tags you want to see.
ja:  -T <タグ>     : 閲覧したいバグのタグ。

en:  -S <states>      : Filter bugs by pending-state categories you want to see
                        [%s].
ja:  -S <状態>     : 閲覧したいバグの保留状態
                     [%s]。

en:  -B <bug#>        : Filter bugs by number, showing only the specified bugs.
ja:  -B <バグ#>    : 指定したバグ番号にレポートを制限する。

en:  -D               : Show downgraded packages, too.
ja:  -D            : ダウングレードするパッケージも表示する。

en:  -H <hostname>    : Hostname of Debian Bug Tracking System [%s].
ja:  -H <ホスト名> : Debian バグ追跡システムのホスト名 [%s]。

en:  -p <port>        : Port number of the server [%s].
ja:  -p <ポート>   : サーバのポート番号 [%s]。

en:  -P <priority>    : Pin-Priority value [%s].
ja:  -P <優先度>   : Pin-Priority の値を指定する [%s]。

en:  -E <title>       : Title of RSS output.
ja:  -E <タイトル> : RSS 出力のタイトルを指定する。

en:  -q               : Don't display progress bar.
ja:  -q            : プログレスバーを表示しない。

en:  -C <apt.conf>    : Additional apt.conf file to use.
ja:  -C <apt.conf> : 追加の apt.conf を指定する。

en:  -F               : Automatically pin all buggy packages.
ja:  -F            : バグの多いパッケージを自動でピン止めする。

en:  -N               : Never automatically pin packages.
ja:  -N            : 自動でのピン止めを行わない。

en:  -y               : Assume yes for all questions.
ja:  -y            : 全ての質問に対して yes と答えることを想定する。

en:  -n               : Assume no for all questions.
ja:  -n            : 全ての質問に対して no と答えることを想定する。

en:  -a               : Assume the default reply for all questions.
ja:  -a            : 全ての質問に対してデフォルトの応答がなされたものと想定する。

en:  -d               : Debug.
ja:  -d            : デバッグ。

en:  -h               : Display this help and exit.
ja:  -h            : このヘルプを表示して終了する。

en:  -v               : Show version number and exit.
ja:  -v            : バージョン番号を表示して終了する。

en: Commands:
ja: コマンド:

en:  apt              : Apt mode.
ja:  apt                 : apt モード。

en:  list <pkg>..     : List bug reports of the specified packages.
ja:  list <パッケージ>.. : 指定したパッケージのバグレポートの一覧を表示する。

en:  rss <pkg>..      : List bug reports of the specified packages in RSS.
ja:  rss <パッケージ>..  : 指定したバグの一覧を RSS 形式で表示する。

en: See the manual page for the long options.
ja: 長いオプションはマニュアルを参照してください。

note: TRANSLATORS: the following six strings refer to a plural quantity of bugs TRANSLATORS: please note that "Outstanding" means "unresolved", not "exceptional"
en: Outstanding
ja: 未解決バグ

en: Forwarded
ja: フォワードされたバグ

en: Pending Upload
ja: アップロード保留中のバグ

en: Fixed in NMU
ja: NMU により修正されたバグ

en: From other Branch
ja: 他のブランチからのバグ

en: Resolved in some Version
ja: 修正済みのバージョンが存在するバグ

en: Cannot write to %s
ja: %s に書き込みできませんでした

en: Unrecognized severity '%s' will be ignored by the Debian BTS.
ja: 認識できない重要度 '%s' は Debian BTS により無視されます。

en: Bugs of severity %s
ja: 重要度 %s のバグ

en: sanity check failed: environment variable http_proxy is unset and HTTP_PROXY is set.
ja: チェック失敗： 環境変数 http_proxy が設定されていないのに、HTTP_PROXY が設定されています。

en: Cannot execute auto proxy detect command %s
ja: プロキシ検出コマンド %s を実行できません

en: You need to specify a command.
ja: コマンドを指定する必要があります。

en: Unknown command
ja: 未知のコマンド

en: Cannot read from %s
ja: %s から読み込めませんでした

en: Are you sure you want to install/upgrade the above packages?
ja: これらのパッケージのインストール・更新を継続してよろしいですか?

en: %s is unknown
ja: %s は未知です

en: Failed to invoke querybts.
ja: querybts を実行できませんでした。

en: You must install the reportbug package to be able to do this
ja: この作業には reportbug パッケージをインストールする必要があります

en: %s is unknown to the BTS
ja: %s はBTSにとって未知です

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s ignored
ja: %s は無視されました

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s already ignored
ja: %s は既に無視されています

note: TRANSLATORS: %{plist} is a comma-separated list of %{npkgs} packages to be pinned.
en: The following %{npkgs} package will be pinned:
     %{plist}
    Are you sure? | The following %{npkgs} packages will be pinned:
     %{plist}
    Are you sure?
ja[0]: 以下の %{npkgs} 個のパッケージがピン止めされます:
     %{plist}
    よろしいですか?

note: TRANSLATORS: %{blist} is a comma-separated list of %{nbugs} bugs to be dodged.
en: The following %{nbugs} bug will be dodged:
     %{blist}
    Are you sure? | The following %{nbugs} bugs will be dodged:
     %{blist}
    Are you sure?
ja[0]: 以下の %{nbugs} 個のバグが回避されます:
     %{blist}
    よろしいですか?

en: You must install a web browser package to be able to do this
ja: これはウェブブラウザのパッケージをインストールしないとできません

en: All selected packages are already pinned. Ignoring %s command.
ja: 選択された全パッケージが既にピン止めされています。%s コマンドを無視します。

en: There are no dodge/pin/ignore operations to undo. Ignoring %s command.
ja: 回避/ピン止め/無視の戻す操作はありません。%s コマンドを無視します。

en: All the dodge/pin/ignore operations will be undone.
    Are you sure?
ja: 回避/ピン止め/無視の全操作を破棄します。
    よろしいですか?

note: TRANSLATORS: the dashes (-) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent
en:      y     - continue the APT installation.
ja:      y            - APT によるインストール作業を継続する。

en:      n     - stop the APT installation.
ja:      n            - APT によるインストール作業を中止する。

note: TRANSLATORS: %{prog} is the name of a program, %{user} is a user name.
en:    <num>   - query the specified bug number
                 (uses %{prog} as user %{user}).
ja:    <数値>         - 指定したバグ番号を問い合わせます。
                        (ユーザ %{user} で %{prog} を使います)。

en:   #<num>   - same as <num>.
ja:   #<数値>         - <数値>と同様。

en:    b<id>   - same as <num>, but query the bug identified by <id>.
ja:    b<id>          - <数値>と同様ですが<id>により識別されるバグを問い合わせます。

en:      r     - redisplay bug lists.
ja:      r            - バグの一覧を再表示する。

en:      c     - compose bug lists in HTML.
ja:      c            - バグの一覧をHTMLで生成する。

en:      w     - display bug lists in HTML
                 (uses %{prog} as user %{user}).
ja:      w            - バグ一覧を HTML 形式で表示する
                        (ユーザ %{user} で %{prog} を使います)。

en:  d <num>.. - dodge bugs <num> by pinning affected packages
                 (restart APT session to enable).
ja:  d <数値>..       - バグ<数値>を回避し、影響するパッケージをピン止めします
                        (有効化にはAPTセッションの再起動が必要)。

en:  d b<id>.. - dodge bugs identified by <id> by pinning affected packages
                 (restart APT session to enable).
ja:  d b<id>..        - <id>により識別されるバグを回避し、影響する
                        パッケージをピン止めします
                        (有効化にはAPTセッションの再起動が必要)。

en:  p <pkg>.. - pin packages <pkg>
                 (restart APT session to enable).
ja:  p <パッケージ>.. - パッケージをピン止めする (複数指定可)
                        (有効にするには APT セッションの再起動が必要)。

en:  p         - pin all the above packages
                 (restart APT session to enable).
ja:  p                - 上記の全てのパッケージをピン止めする
                        (有効にするには APT セッションの再起動が必要)。

en:  i <num>   - mark bug number <num> as ignored.
ja:  i <数値>         - バグ番号 <数値> を無視する。

en:  i b<id>   - mark the bug identified by <id> as ignored.
ja:  i b<id>          - <id>により識別されるバグを無視する。

en:  i         - mark all the above bugs as ignored.
ja:  i                - 上記の全てのバグを無視する。

en:      u     - undo all the dodge/pin/ignore operations done so far.
ja:      u            - これまでに行われた全ての回避/ピン止め/無視の操作を戻します。

en:      ?     - print this help.
ja:      ?            - このヘルプを表示する。

en: None of the above bugs is assigned to package %s
    Are you sure you want to pin it?
ja: 上記のバグの中にパッケージ %s に割り当てられているものはありません
    ピン止めしてよろしいですか?

note: TRANSLATORS: %{packgl} is a list of packages.
en: %{packgl} will be pinned. Restart APT session to enable
ja: %{packgl} はピン止めされます。有効化するにはAPTセッションを再起動してください

note: TRANSLATORS: %{sevty} is the severity of some of the bugs found for package %{packg}.
en: %{sevty} bugs of %{packg} (
ja: %{packg} の %{sevty} バグ (

note: TRANSLATORS: "Found" refers to one singular bug
en:  (Found: %s)
ja:  (%s で発見)

note: TRANSLATORS: "Fixed" refers to one singular bug
en:  (Fixed: %s)
ja:  (%s で修正)

note: TRANSLATORS: "Merged" refers to one singular bug
en:    Merged with:
ja:    以下のバグと統合されています:

note: TRANSLATORS: %{nbugs} is the number of bugs found for package %{packg}.
en: %{packg}(%{nbugs} bug) | %{packg}(%{nbugs} bugs)
ja[0]: %{packg}(%{nbugs} 個)

en: Summary:
ja: 要約:

note: TRANSLATORS: this is a summary description of the structure of a table (for accessibility)
en: The top row describes the meaning of the columns; the other rows describe bug reports, one per row
ja: 一番上の行ではその列の意味を説明します。他の行はバグ報告を1行に1件ずつ説明します。

en: package
ja: パッケージ

en: version change
ja: バージョン変更

en: severity
ja: 重要度

en: bug number
ja: バグ番号

en: description
ja: 詳細

en: Relevant bugs for your upgrade
ja: この更新に関係のあるバグ

en: by apt-listbugs
ja: apt-listbugs

en: You can view the bug lists in HTML at the following URI:
ja: 以下のURIではバグ一覧をHTMLで見ることができます:

en: Failed to invoke browser.
ja: ブラウザの起動に失敗しました。

en: category of bugs
ja: バグの分類

en: tags
ja: タグ

en: Done
ja: 完了

en: Not Implemented
ja: 実装されていません

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Retrieving bug reports...
ja: バグレポートを取得しています...

en:  Fail
ja:  失敗

en: HTTP GET failed
ja: HTTP GET が失敗しました

en: Retry downloading bug information?
ja: バグ情報のダウンロードを再試行しますか?

en: One package at a time?
ja: パッケージを1件ずつ表示しますか?

en: One bug report at a time?
ja: バグを1件ずつ表示しますか?

en: Exiting with error
ja: エラーで終了します

en: Continue the installation anyway?
ja: インストールをどうしても続けますか?

en: Empty stream from SOAP
ja: SOAPから空のストリームが返されました

en: Error retrieving bug reports from the server with the following error message:
ja: サーバからバグ報告を取得する際に下記のエラーが発生しました:

en: It appears that your network connection is down. Check network configuration and try again
ja: ネットワーク接続がダウンしているようです。確認して再度試してみてください

en: It could be because your network is down, or because of broken proxy servers, or the BTS server itself is down. Check network configuration and try again
ja: ネットワーク接続がダウンしているか、プロキシサーバがうまく動作していないか、BTSサーバ自身に障害が発生している可能性があります。ネットワーク設定を確認して、再度試行してみてください

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Parsing Found/Fixed information...
ja: Found/Fixed 情報を解析しています...

en:  Fixed packages:
ja:  修正されたパッケージ:
