apt 0.5.26 - en to bs translation catalogue (76 entries)

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
bs: Ne mogu čitati %s

en: Unable to locate package %s
bs: Ne mogu pronaći paket %s

en: Archive is too short
bs: Arhiva je prekratka

en: Corrupted archive
bs: Oštećena arhiva

en: Tar checksum failed, archive corrupted
bs: Provjera Tar kontrolnog zbira nije uspjela, arhiva oštećena

en: Read error
bs: Greška pri čitanju

en: Write error
bs: Greška pri pisanju

en: Unable to write to %s
bs: Ne mogu zapisati na %s

en: Building dependency tree
bs: Gradim stablo zavisnosti

en: Candidate versions
bs: Verzije kandidata

en: Dependency generation
bs: Stvaranje zavisnosti

en: Depends
bs: Zavisi

en: PreDepends
bs: Unaprijed zavisi

en: Suggests
bs: Predlaže

en: Recommends
bs: Preporučuje

en: Replaces
bs: Zamjenjuje

en: Obsoletes
bs: Zastarijeva

en: important
bs: važno

en: required
bs: zahtijevano

en: standard
bs: standardno

en: optional
bs: opcionalno

en: Reading package lists
bs: Čitam spiskove paketa

en: Calculating upgrade
bs: Računam nadogradnju

en: Correcting dependencies...
bs: Ispravljam zavisnosti...

en: Unable to correct dependencies
bs: Ne mogu ispraviti zavisnosti

en:  Done
bs:  Urađeno

en: However the following packages replace it:
bs: Međutim, slijedeći paketi ga zamjenjuju:

en: No packages found
bs: Paketi nisu pronađeni

en: Broken packages
bs: Oštećeni paketi

en: Do you want to continue?
bs: Da li želite nastaviti?

en: Abort.
bs: Odustani.

en: Aborting install.
bs: Odustajem od instalacije.

en: Suggested packages:
bs: Predloženi paketi:

en: Recommended packages:
bs: Preporučeni paketi:

en: but %s is installed
bs: ali je %s instaliran

en: but %s is to be installed
bs: ali se %s treba instalirati

en: but it is not installable
bs: ali se ne može instalirati

en: but it is a virtual package
bs: ali je virtuelni paket

en: but it is not going to be installed
bs: ali se neće instalirati

en: but it is not installed
bs: ali nije instaliran

en:  or
bs:  ili

en: The following NEW packages will be installed:
bs: Slijedeći NOVI paketi će biti instalirani:

en: The following packages will be REMOVED:
bs: Slijedeći paketi će biti UKLONJENI:

en: The following packages will be upgraded:
bs: Slijedeći paketi će biti nadograđeni:

en: Package files:
bs: Datoteke paketa:

en:   Installed:
bs:   Instalirano:

en: Package %s version %s has an unmet dep:
bs: Paket %s verzije %s ima nezadovoljenu zavisnost:

en: Total package names:
bs: Ukupno naziva paketa:

en:   Normal packages:
bs:   Normalni paketi:

en:   Pure virtual packages:
bs:   Čisto virtuelni paketi:

en:   Single virtual packages:
bs:   Pojedinačni virutuelni paketi:

en:   Mixed virtual packages:
bs:   Miješani virtuelni paketi:

en:   Missing:
bs:   Nedostajući:

en: Total distinct versions:
bs: Ukupno različitih verzija:

en: Total dependencies:
bs: Ukupno zavisnosti:

en: Total ver/file relations:
bs: Ukupno Verzija/Datoteka odnosa:

en: Arguments not in pairs
bs: Argumenti nisu u parovima

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
bs: Ne mogu odrediti verziju debconf programa. Da li je debconf instaliran?

en: Supported modules:
bs: Podržani moduli:

en: Unknown package record!
bs: Nepoznat zapis paketa"

en: Bad default setting!
bs: Loša podrazumjevana postavka!

en: Merging available information
bs: Sastavljam dostupne informacije

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
bs: DB je bila oštećena, datoteka preimenovana u %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
bs: DB je stara, pokušavam nadogradnju %s

en: Archive has no control record
bs: Arhiva nema kontrolnog zapisa

en: Failed to open %s
bs: Ne mogu otvoriti %s

en: Waiting for headers
bs: Čekam na zaglavlja

en: Unknown date format
bs: Nepoznat oblik datuma

en: Connection failed
bs: Povezivanje neuspješno

en: Internal error
bs: Unutrašnja greška

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
bs: Ne mogu demontirati CD-ROM na %s, moguće je da se još uvijek koristi.

en: File not found
bs: Datoteka nije pronađena

en: Failed
bs: Neuspješno

note: We say this mainly because the pause here is for the ssh connection that is still going
en: Connecting to %s
bs: Povezujem se sa %s

note: Login must be before getpeername otherwise dante won't work.
en: Logging in
bs: Prijavljujem se

en: Server closed the connection
bs: Server je zatvorio vezu
